khelpcenter - en to el translation catalogue (125 entries)

en: KDE Help Center
el: Κέντρο βοήθειας του KDE

en: The KDE Help Center
el: Το Κέντρο βοήθειας του KDE

en: (c) 1999-2011, The KHelpCenter developers
el: (c) 1999-2011, οι προγραμματιστές του KHelpCenter

en: Original Author
el: Αρχικός συγγραφέας

en: Info page support
el: Υποστήριξη σελίδων info

en: URL to display
el: URL για εμφάνιση

en: Top-Level Documentation
el: Γενική τεκμηρίωση

[ctx: Describes documentation entries that are in English]
en: English
el: Αγγλικά

en: Font Configuration
el: Ρύθμιση γραμματοσειράς

en: Sizes
el: Μεγέθη

[ctx: The smallest size a will have]
en: M&inimum font size:
el: &Ελάχιστο μέγεθος γραμματοσειράς:

[ctx: The normal size a font will have]
en: M&edium font size:
el: &Μεσαίο μέγεθος γραμματοσειράς:

en: Fonts
el: Γραμματοσειρές

en: S&tandard font:
el: &Τυπική γραμματοσειρά:

en: F&ixed font:
el: Γραμματοσειρά &σταθερού πλάτους:

en: S&erif font:
el: Γραμματοσειρά S&erif:

en: S&ans serif font:
el: Γραμματοσειρά S&ans serif:

en: &Italic font:
el: Γραμματοσειρά &Italic:

en: &Fantasy font:
el: Γραμματοσειρά &Fantasy:

en: Encoding
el: Κωδικοποίηση

en: &Default encoding:
el: &Προκαθορισμένη κωδικοποίηση:

en: Use Language Encoding
el: Χρήση κωδικοποίησης γλώσσας

en: &Font size adjustment:
el: Προσαρμογή μεγέθους &γραμματοσειράς:

en: By Topic
el: Κατά θέμα

en: Alphabetically
el: Αλφαβητικά

en: Rebuilding glossary cache...
el: Επανακατασκευή λανθάνουσας μνήμης...

en: Rebuilding cache... done.
el: Ξαναχτίσιμο λανθάνουσας μνήμης... έγινε.

en: Error
el: Σφάλμα

en: Unable to show selected glossary entry: unable to open file 'glossary.html.in'!
el: Αδύνατη η εμφάνιση της επιλεγμένης καταχώρησης στο γλωσσάρι: αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου 'glossary.html.in'!

en: See also:
el: Δείτε επίσης:

en: KDE Glossary
el: Γλωσσάρι KDE

en: The fulltext search feature makes use of the ht://dig HTML search engine.
el: Η αναζήτηση πλήρους κειμένου χρησιμοποιεί τη μηχανή αναζήτησης HTML ht://dig.

en: Information about where to get the ht://dig package.
el: Πληροφορίες για την ανάκτηση του πακέτου ht://dig.

en: You can get ht://dig at the ht://dig home page
el: Μπορείτε να κάνετε λήψη του ht://dig στην αρχική του σελίδα

en: Program Locations
el: Τοποθεσίες προγραμμάτων

en: Enter the URL of the htsearch CGI program.
el: Δώστε το URL του προγράμματος CGI htsearch.

en: Indexer:
el: Δημιουργός ευρετηρίου:

en: Enter the path to your htdig indexer program here.
el: Δώστε τη διαδρομή στο πρόγραμμα δημιουργίας ευρετηρίου του htdig εδώ.

en: htdig database:
el: βάση δεδομένων htdig:

en: Enter the path to the htdig database folder.
el: Δώστε τη διαδρομή για το φάκελο της βάσης δεδομένων htdig.

en: By Category
el: Κατά κατηγορία

en: Change Index Folder
el: Αλλαγή φακέλου ευρετηρίου

en: Index folder:
el: Φάκελος ευρετηρίου:

en: Build Search Indices
el: Δημιουργία ευρετηρίων αναζήτησης

en: Index creation log:
el: Καταγραφή δημιουργίας ευρετηρίου:

[ctx: Label for button to close search index progress dialog after successful completion]
en: Close
el: Κλείσιμο

en: Index creation finished.
el: Δημιουργία ευρετηρίου τελείωσε.

[ctx: Label for stopping search index generation before completion]
en: Stop
el: Σταμάτημα

en: Details &lt;&lt;
el: Λεπτομέρειες &lt;&lt;

en: Details &gt;&gt;
el: Λεπτομέρειες &gt;&gt;

en: Build Search Index
el: Δημιουργία ευρετηρίου αναζήτησης

en: Build Index
el: Δημιουργία ευρετηρίου

en: To be able to search a document, a search
    index needs to exist. The status column of the list below shows whether an index
    for a document exists.
el: Για να είναι δυνατή η αναζήτηση ενός εγγράφου, 
    πρέπει να υπάρχει ένα ευρετήριο. Η στήλη κατάστασης της παρακάτω λίστας δείχνει, αν υπάρχει 
    ευρετήριο για ένα έγγραφο.

en: To create an index, check the box in the list and press the
    "Build Index" button.
el: Για τη δημιουργία ενός ευρετηρίου, επιλέξτε το πλαίσιο στη λίστα και πιέστε
    το κουμπί "Δημιουργία ευρετηρίου".

en: Search Scope
el: Εμβέλεια αναζήτησης

en: Status
el: Κατάσταση

en: Change...
el: Αλλαγή...

en: <qt>The folder <b>%1</b> does not exist; unable to create index.</qt>
el: <qt>Ο φάκελος <b>%1</b> δεν υπάρχει. Αδύνατη η δημιουργία ευρετηρίου.</qt>

[ctx: Describes the status of a documentation index that is present]
en: OK
el: Εντάξει

[ctx: Describes the status of a documentation index that is missing]
en: Missing
el: Λείπει

[ctx: Generic prefix label for error messages when creating documentation index, first arg is the document's identifier, second is the document's name]
en: Document '%1' (%2):
el: Έγγραφο '%1' (%2):

en: No document type.
el: Μη υπαρκτός τύπος εγγράφου.

en: No search handler available for document type '%1'.
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμος χειριστής για τον τύπο εγγράφου '%1'.

en: No indexing command specified for document type '%1'.
el: Δε δόθηκε εντολή δημιουργίας καταλόγου για τον τύπο εγγράφου '%1'.

en: Failed to build index.
el: Αποτυχία δημιουργίας ευρετηρίου.

en: Error executing indexing build command:
    %1
el: Σφάλμα στην εκτέλεση εντολής δημιουργίας καταλόγου:
    %1

en: Unable to start command '%1'.
el: Αδύνατη η εκτέλεση της εντολής '%1'.

en: KHelpCenter Index Builder
el: Δημιουργός ευρετηρίου του KHelpCenter

en: (c) 2003, The KHelpCenter developers
el: (c) 2003, οι προγραμματιστές του KHelpCenter

en: Document to be indexed
el: Έγγραφο για δημιουργία ευρετηρίου

en: Index directory
el: Κατάλογος ευρετηρίου

note: i18n: ectx: label, entry, group (Search)
en: Path to index directory.
el: Διαδρομή προς τον κατάλογο ευρετηρίου.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Search)
en: Path to directory containing search indices.
el: Διαδρομή στον κατάλογο που περιέχει δείκτες αναζήτησης.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Layout)
en: Currently visible navigator tab
el: Το τρέχον εμφανιζόμενο πλαίσιο περιηγητή

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
el: &Επεξεργασία

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
el: Π&ροβολή

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
el: Πή&γαινε

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
el: Κύρια γραμμή εργαλείων

en: Search Error Log
el: Καταγραφή σφαλμάτων αναζήτησης

en: Preparing Index
el: Προετοιμασία ευρετηρίου

en: Ready
el: Έτοιμο

en: Previous Page
el: Προηγούμενη σελίδα

en: Moves to the previous page of the document
el: Μετακινεί στην προηγούμενη σελίδα του εγγράφου

en: Next Page
el: Επόμενη σελίδα

en: Moves to the next page of the document
el: Μετακινεί στην επόμενη σελίδα του εγγράφου

en: Table of &Contents
el: Πίν&ακας περιεχομένων

en: Table of contents
el: Πίνακας περιεχομένων

en: Go back to the table of contents
el: Μετάβαση πίσω στα περιεχόμενα

en: &Last Search Result
el: Αποτελέσματα τε&λευταίας αναζήτησης

en: Configure Fonts...
el: Ρύθμιση γραμματοσειρών...

en: Increase Font Sizes
el: Αύξηση των μεγεθών γραμματοσειράς

en: Decrease Font Sizes
el: Μείωση των μεγεθών γραμματοσειράς

en: &Search
el: &Αναζήτηση

en: &Contents
el: Περιε&χόμενα

en: Search Options
el: Επιλογές αναζήτησης

en: G&lossary
el: Γ&λωσσάρι

en: Start Page
el: Σελίδα εκκίνησης

en: Unable to run search program.
el: Αδύνατη η εκτέλεση του προγράμματος αναζήτησης.

en: A search index does not yet exist. Do you want to create the index now?
el: Δεν υπάρχει ακόμη ευρετήριο αναζήτησης. Θέλετε να το δημιουργήσετε τώρα;

en: Create
el: Δημιουργία

en: Do Not Create
el: Να μη δημιουργηθεί

en: Error: No document type specified.
el: Σφάλμα: Δεν καθορίστηκε τύπος εγγράφου.

en: Error: No search handler for document type '%1'.
el: Σφάλμα: Δεν υπάρχει χειριστής αναζήτησης για τον τύπο εγγράφου '%1'.

en: Unable to initialize SearchHandler from file '%1'.
el: Αδύνατη η αρχικοποίηση του SearchHandler  από το αρχείο '%1'.

en: No valid search handler found.
el: Δε βρέθηκε έγκυρος χειριστής αναζήτησης.

en: Search Results for '%1':
el: Αποτελέσματα αναζήτησης για το '%1':

en: Search Results
el: Αποτελέσματα αναζήτησης

en: Error executing search command '%1'.
el: Σφάλμα εκτέλεσης της εντολής αναζήτησης '%1'.

en: Error: %1
el: Σφάλμα: %1

en: '%1' not found, check your installation
el: '%1' δε βρέθηκε, ελέγξτε την εγκατάστασή σας

en: '%1' not found, install the package containing it
el: '%1' δε βρέθηκε, εγκαταστήσετε τα πακέτα που το περιέχουν.

en: No search command or URL specified.
el: Δεν καθορίστηκε εντολή ή URL αναζήτησης.

en: and
el: και

en: or
el: ή

en: &Method:
el: &Μέθοδος:

en: Max. &results:
el: Μέγ. α&ποτελέσματα:

en: &Scope selection:
el: Επιλογή εμβέλεια&ς:

en: Scope
el: Εμβέλεια

en: Build Search &Index...
el: Δημιουργία &ευρετηρίου αναζήτησης...

[ctx: Label for searching documentation using custom (user defined) scope]
en: Custom
el: Προσαρμογή

[ctx: Label for searching documentation using default search scope]
en: Default
el: Προκαθορισμένο

[ctx: Label for searching documentation in all subsections]
en: All
el: Όλα

[ctx: Label for scope that deselects all search subsections]
en: None
el: Τίποτα

[ctx: Label for Unknown search scope, that should never appear]
en: unknown
el: άγνωστο

en: Copy Link Address
el: Αντιγραφή διεύθυνσης δεσμού
