kurifilter - en to el translation catalogue (45 entries)

[ctx: @title:column Name label from web shortcuts column]
en: Name
el: Όνομα

[ctx: @title:column]
en: Shortcuts
el: Συντομεύσεις

[ctx: @title:column]
en: Preferred
el: Προτιμώμενο

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this box to select the highlighted web shortcut as preferred.<nl/>Preferred web shortcuts are used in places where only a few select shortcuts can be shown at one time.
el: Επιλέξτε αυτό το πλαίσιο για να ορίσετε την τονισμένη συντόμευση ιστού ως προτιμώμενη.<nl/>Οι προτιμώμενες συντομεύσεις ιστού χρησιμοποιούνται σε θέσεις όπου μόνο λίγες συντομεύσεις επιλογής μπορούν να εμφανίζονται ταυτόχρονα.

[ctx: @item:inlistbox No default web shortcut]
en: None
el: Καμία

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>In this module you can configure the web shortcuts feature. Web shortcuts allow you to quickly search or lookup words on the Internet. For example, to search for information about the KDE project using the Google engine, you simply type <emphasis>gg:KDE</emphasis> or <emphasis>google:KDE</emphasis>.</para><para>If you select a default search engine, then you can search for normal words or phrases by simply typing them into the input widget of applications that have built-in support for such a feature, e.g Konqueror.</para>
el: <para>Σε αυτό το άρθρωμα μπορείτε να διαμορφώσετε τις συντομεύσεις ιστού. Οι Συντομεύσεις ιστού σας επιτρέπουν να αναζητήσετε γρήγορα λέξεις στο διαδίκτυο. Για παράδειγμα, για την αναζήτηση πληροφοριών σχετικά με το έργο KDE χρησιμοποιώντας την μηχανή αναζήτησης Google, πληκτρολογείτε απλά <emphasis> gg:KDE</emphasis> ή <emphasis>google:KDE</emphasis>. </para><para>Αν επιλέξετε μια προεπιλεγμένη μηχανή αναζήτησης, τότε μπορείτε να αναζητήσετε λέξεις ή φράσεις πληκτρολογώντας τες στο συστατικό εισαγωγής των εφαρμογών που διαθέτουν ενσωματωμένη υποστήριξη για το χαρακτηριστικό αυτό, όπως για παράδειγμα ο Konqueror.</para>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbEnableShortcuts)
en: <html><head/><body><p>Enable or disable web shortcuts. </p><p>Web shortcuts allow you to quickly access or search for information located online or on your hard drive. </p><p>KDE comes with many predefined Web shortcuts. One such Web shortcut is the Google (TM) search shortcut. To use it, you simply type the keyword 'gg' followed by the keyword delimiter and the search term, e.g. <span style=" font-weight:600;">gg:KDE</span>.</p></body></html>
el: <html><head/><body><p>(Απ)ενεργοποιήστε συντομεύσεις ιστού. </p><p>Οι συντομεύσεις ιστού σάς επιτρέπουν τη γρήγορη πρόσβαση ή την αναζήτηση πληροφοριών που βρίσκονται στον ιστό ή στο σκληρό σας δίσκο. </p><p>Το KDE περιέχει πολλές προκαθορισμένες συντομεύσεις ιστού. Μία τέτοια συντόμευση ιστού είναι η συντόμευση αναζήτησης Google (TM). Για να τη χρησιμοποιήσετε, απλώς πληκτρολογήστε 'gg' ακολουθούμενο από τον οριοθέτη και τον όρο της αναζήτησης, π.χ. <span style=" font-weight:600;">gg:KDE</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbEnableShortcuts)
en: &Enable Web shortcuts
el: &Ενεργοποίηση συντομεύσεων ιστού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbUseSelectedShortcutsOnly)
en: &Use preferred shortcuts only
el: &Χρήση μόνο των προτιμώμενων συντομεύσεων

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, searchLineEdit)
en: Search for shortcut
el: Αναζήτηση συντόμευσης

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbNew)
en: Add a new Web shortcut
el: Προσθήκη νέας συντόμευσης ιστού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbNew)
en: &New...
el: &Νέα...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbChange)
en: Modify the highlighted Web shortcut
el: Να τροποποιηθεί η τονισμένη συντόμευση ιστού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbChange)
en: Chan&ge...
el: Επεξερ&γασία...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbDelete)
en: Delete the highlighted Web shortcut
el: Να διαγραφεί η τονισμένη συντόμευση ιστού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbDelete)
en: De&lete
el: Δια&γραφή

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbDefaultEngine)
en: <qt>
    Select the search engine to use for input boxes that provide automatic lookup services when you type in normal words and phrases instead of a URL. To disable this feature select <b>None</b> from the list.
    </qt>
el: <qt>
    Επιλέξτε τη μηχανή αναζήτησης που θα χρησιμοποιηθεί σε πλαίσια εισαγωγής που προσφέρουν υπηρεσίες αυτόματης αναζήτησης, όταν πληκτρολογείτε λέξεις και φράσεις αντί της αντίστοιχης URL. Για απενεργοποίηση του χαρακτηριστικού αυτού επιλέξτε <b>Καμία</b> από τη λίστα.
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbDefaultEngine)
en: Default Web &shortcut:
el: Προκαθορισμένη &συντόμευση ιστού:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cmbDefaultEngine)
en: <html><head/><body><p>Select a default web shortcut. </p><p>This allows applications to automatically convert the typed word or phrase to web shortcut queries when they cannot be filtered into a proper URL. </p><p>To disable this functionality select <span style=" font-weight:600;">None</span> from the list. </p></body></html>
el: <html><head/><body><p>Επιλέξτε μια προκαθορισμένη συντόμευση ιστού. </p><p>Θα επιτρέψει στις εφαρμογές να μετατρέψουν αυτόματα την τυπωμένη λέξη ή φράση σε ερωτήσεις συντόμευσης ιστού όταν δεν γίνεται να φιλτραριστούν σε κατάλληλο URL. </p><p>Για να απενεργοποιήσετε τη λειτουργία αυτή επιλέξτε <span style=" font-weight:600;">Καμία</span> από τη λίστα. </p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbDelimiter)
en: Choose the delimiter that separates the keyword from the phrase or word to be searched.
el: Επιλέξτε τον οριοθέτη που διαχωρίζει τη λέξη κλειδί από τη φράση ή λέξη που θα αναζητηθεί.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbDelimiter)
en: &Keyword delimiter:
el: Οριοθέτης της λέξης &κλειδί:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, cmbDelimiter)
en: Choose a delimiter to mark the Web shortcut keyword.
el: Επιλογή οριοθέτη για να σημειωθεί το πλήκτρο συντόμευσης ιστού.

[ctx: Colon as keyword delimiter]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cmbDelimiter)
en: Colon
el: Άνω κάτω τελεία

[ctx: Space as keyword delimiter]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cmbDelimiter)
en: Space
el: Κενό

en: No preferred search providers were found.
el: Δεν βρέθηκαν προτιμώμενοι πάροχοι αναζήτησης.

en: No search providers were found.
el: Δεν βρέθηκαν πάροχοι αναζήτησης.

en: Search F&ilters
el: &Φίλτρα αναζήτησης

[ctx: @item:inlistbox The default character set]
en: Default
el: Προκαθορισμένο

en: Modify Web Shortcut
el: Τροποποίηση συντόμευσης ιστού

en: New Web Shortcut
el: Νέα συντόμευση ιστού

en: The shortcut "%1" is already assigned to "%2". Please choose a different one.
el: Η συντόμευση "%1" έχει ήδη ανατεθεί στο "%2". Παρακαλώ επιλέξτε μία διαφορετική.

en: The following shortcuts are already assigned. Please choose different ones.
    %1
el: Οι ακόλουθες συντομεύσεις έχουν ήδη ανατεθεί. Παρακαλώ επιλέξτε διαφορετικές.
    %1

en: The Shortcut URL does not contain a \{...} placeholder for the user query.
    This means that the same page is always going to be visited, regardless of the text typed in with the shortcut.
el: Το URL δεν περιέχει δεσμευτικό θέσης \{...} για την ερώτηση του χρήστη.
    Αυτό σημαίνει ότι, ανεξάρτητα από το τι πληκτρολογεί ο χρήστης, θα εμφανίζεται πάντα η ίδια σελίδα.

en: Keep It
el: Διατήρησέ το

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbName)
en: Enter the human-readable name of the search provider here.
el: Εισάγετε εδώ το όνομα του παρόχου αναζήτησης.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbName)
en: Shortcut &name:
el: Ό&νομα συντόμευσης:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbQuery) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, leQuery) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leQuery)
en: <qt>
    Enter the URI that is used to perform a search on the search engine here.<br/>The whole text to be searched for can be specified as \{@} or \{0}.<br/>
    Recommended is \{@}, since it removes all query variables (name=value) from the resulting string, whereas \{0} will be substituted with the unmodified query string.<br/>You can use \{1} ... \{n} to specify certain words from the query and \{name} to specify a value given by 'name=value' in the user query.<br/>In addition it is possible to specify multiple references (names, numbers and strings) at once (\{name1,name2,...,"string"}).<br/>The first matching value (from the left) will be used as the substitution value for the resulting URI.<br/>A quoted string can be used as the default value if nothing matches from the left of the reference list.
    </qt>
el: <qt>
    Εισάγετε την URI που χρησιμοποιείται για αναζητήσεις σε μια μηχανή αναζήτησης εδώ. <br/> Το κείμενο αναζήτησης μπορεί να ορισθεί ως \{@} ή \{0}.<br/>
    Προτεινόμενο είναι το \{@}, επειδή αφαιρεί όλες τις μεταβλητές αναζήτησης (name=value) από το αλφαριθμητικό-αποτέλεσμα, ενώ το \{0} επιστρέψει το αλφαριθμητικό-αποτέλεσμα μη τροποποιημένο. <br/> Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το \{1} ... \{n} για να ορίσετε κάποιες λέξεις στην αναζήτηση και το \{name} για να ορίσετε μια τιμή που αντιστοιχεί στο 'name=value' στην αναζήτηση. <br/> Επιπλέον είναι δυνατός ο ορισμός πολλαπλών αντιστοιχιών (ονόματα αριθμοί και κείμενο) ταυτόχρονα (\{name1,name2,...,"string"}). <br/> H πρώτη τιμή που αντιστοιχίζεται (αρχίζοντας από αριστερά) θα χρησιμοποιηθεί σαν τιμή αντικατάστασης για το URI αποτέλεσμα. <br/>Μία συμβολοσειρά μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν προκαθορισμένη τιμή, αν τίποτα δεν αντιστοιχίζεται από τα αριστερά της λίστας αναφοράς.
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbQuery)
en: Shortcut &URL:
el: &URL συντόμευσης:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbCharset)
en: Select the character set that will be used to encode your search query.
el: Επιλέξτε το συνόλων χαρακτήρων που θα χρησιμοποιηθεί για την κωδικοποίηση της αναζήτησης.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, leShortcut) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leShortcut) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbShortcut)
en: <qt>
    The shortcuts entered here can be used as a pseudo-URI scheme in KDE. For example, the shortcut <b>av</b> can be used as in <b>av</b>:<b>my search</b>
    </qt>
el: <qt>
    Οι συντομεύσεις που εισάγατε εδώ μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως ψευδο-URI στο KDE. Για παράδειγμα, η συντόμευση <b>av</b> μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως <b>av</b>:<b> η αναζήτησή μου</b>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, leName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leName)
en: <html><head/><body><p>Enter the human-readable name of the web shortcut here.</p></body></html>
el: <html><head/><body><p>Εισάγετε εδώ το αναγνωρίσιμο όνομα της συντόμευσης ιστού.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbShortcut)
en: &Shortcuts:
el: &Συντομεύσεις:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbCharset)
en: Select the character set that will be used to encode your search query
el: Επιλέξτε το συνόλων χαρακτήρων που θα χρησιμοποιηθεί για την κωδικοποίηση της αναζήτησης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbCharset)
en: &Charset:
el: &Σύνολο χαρακτήρων:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbPaste)
en: Insert query placeholder
el: Εισαγωγή αντικαταστάτη αναζήτησης
