timezones4 - en to el translation catalogue (728 entries)

en: Africa/Abidjan
el: Αφρική/Αμπιτζάν

en: Africa/Accra
el: Αφρική/Άκκρα

en: Africa/Addis_Ababa
el: Αφρική/Αντίς Αμπέμπα

en: Africa/Algiers
el: Αφρική/Αλγέρι

en: Africa/Asmara
el: Αφρική/Ασμάρα

en: Africa/Asmera
el: Αφρική/Ασμέρα

en: Africa/Bamako
el: Αφρική/Μπαμάκο

en: Africa/Bangui
el: Αφρική/Μπανγκούι

en: Africa/Banjul
el: Αφρική/Μπανζούλ

en: Africa/Bissau
el: Αφρική/Μπισσάου

en: Africa/Blantyre
el: Αφρική/Βλαντίρ

en: Africa/Brazzaville
el: Αφρική/Μπραζαβίλ

en: Africa/Bujumbura
el: Αφρική/Μπουζουμπούρα

en: Africa/Cairo
el: Αφρική/Κάιρο

en: Africa/Casablanca
el: Αφρική/Καζαμπλάνκα

en: Africa/Ceuta
el: Αφρική/Κεούτα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ceuta & Melilla
el: Κεούτα & Μελίλα

en: Africa/Conakry
el: Αφρική/Κόνακρι

en: Africa/Dakar
el: Αφρική/Ντακάρ

en: Africa/Dar_es_Salaam
el: Αφρική/Νταρ ες Σαλάμ

en: Africa/Djibouti
el: Αφρική/Τζιμπουτί

en: Africa/Douala
el: Αφρική/Ντουαλά

en: Africa/El_Aaiun
el: Αφρική/Ελ Αϊούν

en: Africa/Freetown
el: Αφρική/Φρίταουν

en: Africa/Gaborone
el: Αφρική/Γκαμπορόν

en: Africa/Harare
el: Αφρική/Χαράρε

en: Africa/Johannesburg
el: Αφρική/Γιοχάνεσμπουργκ

en: Africa/Juba
el: Αφρική/Τζούμπα

en: Africa/Kampala
el: Αφρική/Καμπάλα

en: Africa/Khartoum
el: Αφρική/Χαρτούμ

en: Africa/Kigali
el: Αφρική/Κιγκάλι

en: Africa/Kinshasa
el: Αφρική/Κινσάσα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Dem. Rep. of Congo
el: δυτική Δημ. του Κονγκό

en: Africa/Lagos
el: Αφρική/Λάγος

en: Africa/Libreville
el: Αφρική/Λιμπρεβίλ

en: Africa/Lome
el: Αφρική/Λομέ

en: Africa/Luanda
el: Αφρική/Λουάντα

en: Africa/Lubumbashi
el: Αφρική/Lubumbashi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Dem. Rep. of Congo
el: ανατολική Δημ. του Κονγκό

en: Africa/Lusaka
el: Αφρική/Λουσάκα

en: Africa/Malabo
el: Αφρική/Μαλάμπο

en: Africa/Maputo
el: Αφρική/Μαπούτο

en: Africa/Maseru
el: Αφρική/Μασερού

en: Africa/Mbabane
el: Αφρική/Μπαμπάνε

en: Africa/Mogadishu
el: Αφρική/Μογκαντίσου

en: Africa/Monrovia
el: Αφρική/Μονρόβια

en: Africa/Nairobi
el: Αφρική/Ναϊρόμπι

en: Africa/Ndjamena
el: Αφρική/Τζαμένα

en: Africa/Niamey
el: Αφρική/Νιαμέι

en: Africa/Nouakchott
el: Αφρική/Νουαξότ

en: Africa/Ouagadougou
el: Αφρική/Ουαγκαντούγκου

en: Africa/Porto-Novo
el: Αφρική/Πόρτο Νόβο

en: Africa/Pretoria
el: Αφρική/Πρετόρια

en: Africa/Sao_Tome
el: Αφρική/Σάο Τομέ

en: Africa/Timbuktu
el: Αφρική/Τιμπουκτού

en: Africa/Tripoli
el: Αφρική/Τρίπολη

en: Africa/Tunis
el: Αφρική/Τύνιδα

en: Africa/Windhoek
el: Αφρική/Γουίντχουκ

en: America/Adak
el: Αμερική/Αντάκ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Aleutian Islands
el: Νησιά Αλεύτιαν

en: America/Anchorage
el: Αμερική/Άνκορατζ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time
el: Αλάσκα

en: America/Anguilla
el: Αμερική/Ανγκουίλα

en: America/Antigua
el: Αμερική/Αντίγκουα

en: America/Araguaina
el: Αμερική/Αραγουαΐνα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tocantins
el: Τοκαντίνς

en: America/Argentina/Buenos_Aires
el: Αμερική/Αργεντινή/Μπουένος Άιρες

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Buenos Aires (BA, CF)
el: Μπουένος Άιρες (BA, CF)

en: America/Argentina/Catamarca
el: Αμερική/Αργεντινή/Catamarca

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Catamarca (CT), Chubut (CH)
el: Καταμάρκα (CT), Τσουμπούτ (CH)

en: America/Argentina/ComodRivadavia
el: Αμερική/Αργεντινή/ΚόμοντΡιβαντάβια

en: America/Argentina/Cordoba
el: Αμερική/Αργεντινή/Κόρντομπα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)
el: περισσότερες τοποθεσίες (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
el: περισσότερες τοποθεσίες (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

en: America/Argentina/Jujuy
el: Αμερική/Αργεντινή/Χουχούι

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Jujuy (JY)
el: Χουχούι (JY)

en: America/Argentina/La_Rioja
el: Αμερική/Αργεντινή/Αραγουαΐνα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: La Rioja (LR)
el: Λα Ριόχα (LR)

en: America/Argentina/Mendoza
el: Αμερική/Αργεντινή/Μεντόζα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mendoza (MZ)
el: Μεντόζα (MZ)

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
el: Αμερική/Αργεντινή/Ρίο Γαλέγκος

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Santa Cruz (SC)
el: Σάντα Κρουζ (SC)

en: America/Argentina/Salta
el: Αμερική/Αργεντινή/Σάλτα

en: America/Argentina/San_Juan
el: Αμερική/Αργεντινή/Σαν Χουάν

note: i18n: comment to the previous timezone
en: San Juan (SJ)
el: Σαν Χουάν (SJ)

en: America/Argentina/San_Luis
el: Αμερική/Αργεντινή/Σαν Λουίς

note: i18n: comment to the previous timezone
en: San Luis (SL)
el: Σαν Λούις (SL)

en: America/Argentina/Tucuman
el: Αμερική/Αργεντινή/Τουκουμάν

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tucuman (TM)
el: Τούκουμαν (TM)

en: America/Argentina/Ushuaia
el: Αμερική/Αργεντινή/Ουσουαΐα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tierra del Fuego (TF)
el: Γη του Πυρός (TF)

en: America/Aruba
el: Αμερική/Αρούμπα

en: America/Asuncion
el: Αμερική/Ασουνσιόν

en: America/Atikokan
el: Αμερική/Ατικοτάν

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario and Southampton I, Nunavut
el: Αναταλοική Τυπική Ώρα (EST) - Ατικοκάν, Οντάριο και Σαουθάμπτον, Νουβανούτ

en: America/Atka
el: Αμερική/Άτκα

en: America/Bahia
el: Αμερική/Μπάχια

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Bahia
el: Μπάχια

en: America/Bahia_Banderas
el: Αμερική/Bahia_Banderas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Central Time - Bahia de Banderas
el: Κεντρική Ώρα Μεξικό - Bahia de Banderas

en: America/Barbados
el: Αμερική/Μπαρπάντος

en: America/Belem
el: Αμερική/Μπελέμ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amapa, E Para
el: Αμάπα, Ε Πάρα

en: America/Belize
el: Αμερική/Μπελίζε

en: America/Blanc-Sablon
el: Αμερική/Μπλανκ Σαμπλόν

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Standard Time - Quebec - Lower North Shore
el: Ατλαντική Τυπική Ώρα (AST) - Κεμπέκ - κάτω βόρεια ακτή

en: America/Boa_Vista
el: Αμερική/Μπόα Βίστα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Roraima
el: Ροραΐμα

en: America/Bogota
el: Αμερική/Μπογκοτά

en: America/Boise
el: Αμερική/Μποΐζε

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - south Idaho & east Oregon
el: Ορεινή ώρα - νότιο Άινταχο & ανατολικό Όρεγκον

en: America/Buenos_Aires
el: Αμερική/Μπουένος Άιρες

en: America/Calgary
el: Αμερική/Κάλγκαρι

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
el: Ορεινή ώρα - Αλμπέρτα, ανατολική Βρετανική Κολούμπια & δυτικό Σασκατσουάν

en: America/Cambridge_Bay
el: Αμερική/Κέιμπριτζ μπέι

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Nunavut
el: Ορεινή ώρα - δυτικό Νουβανούτ

en: America/Campo_Grande
el: Αμερική/Κάμπο Γκράντε

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mato Grosso do Sul
el: Μάτο Γκρόσο ντο Σουλ

en: America/Cancun
el: Αμερική/Κανκούν

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Quintana Roo
el: Κεντρική ώρα (CT) - Κουιντάνα Ρο

en: America/Caracas
el: Αμερική/Καράκας

en: America/Catamarca
el: Αμερική/Καταμάρκα

en: America/Cayenne
el: Αμερική/Καγιέν

en: America/Cayman
el: Αμερική/Κάυμαν

en: America/Chicago
el: Αμερική/Σικάγο

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time
el: Κεντρική Ώρα (CT)

en: America/Chihuahua
el: Αμερική/Τσιουάουα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Chihuahua
el: Ορεινή ώρα - Τσιουάουα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Mountain Time - Chihuahua away from US border
el: Ορεινή ώρα Μεξικό - Τσιουάουα σε απόσταση από τα σύνορα με ΗΠΑ

en: America/Coral_Harbour
el: Αμερική/Κόραλ Χάρμπορ

en: America/Cordoba
el: Αμερική/Κόρντομπα

en: America/Costa_Rica
el: Αμερική/Κόστα Ρίκα

en: America/Creston
el: Αμερική/Κρέστον

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Creston, British Columbia
el: Ορεινη τυπική ώρα (MST) - Κρέστον, Βρετανική Κολούμπια

en: America/Cuiaba
el: Αμερική/Κουλάμπα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mato Grosso
el: Μάτο Γκρόσο

en: America/Curacao
el: Αμερική/Κουρακάο

en: America/Danmarkshavn
el: Αμερική/Ντάνμαρκσαβν

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east coast, north of Scoresbysund
el: ανατολική ακτή, βόρεια του Σκόρσμπισουντ

en: America/Dawson
el: Αμερική/Ντόσον

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - north Yukon
el: Ώρα Ειρηνικού - βόρειο Γιούκον

en: America/Dawson_Creek
el: Αμερική/Ντόσον Κρικ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia
el: Ορεινη τυπική ώρα (MST) - Ντόσον Κρικ & Φορτ Σεν Τζον, Βρετανική Κολούμπια

en: America/Denver
el: Αμερική/Ντένβερ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time
el: Ορεινή Ώρα

en: America/Detroit
el: Αμερική/Ντιτρόιτ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Michigan - most locations
el: Ανατολική Ώρα - Μίσιγκαν - περισσότερες τοποθεσίες

en: America/Dominica
el: Αμερική/Ντομίνικα

en: America/Edmonton
el: Αμερική/Έντμοντον

en: America/Eirunepe
el: Αμερική/Εϊρουνέπε

note: i18n: comment to the previous timezone
en: W Amazonas
el: Δυτικές Αμαζόνες

en: America/El_Salvador
el: Αμερική/Ελ Σαλβαδόρ

en: America/Ensenada
el: Αμερική/Ενσενάντα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time
el: Ώρα Ειρηνικού

en: America/Fort_Wayne
el: Αμερική/Φορτ Γουέιν

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - most locations
el: Ανατολική Ώρα - Ιντιάνα - περισσότερες τοποθεσίες

en: America/Fortaleza
el: Αμερική/Φορταλέτσα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: NE Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)
el: ΒΑ Βραζιλία (MA, PI, CE, RN, PB)

en: America/Fredericton
el: Αμερική/Φρεντέρικτον

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia (most places), PEI
el: Ώρα Ατλαντικού - Νέα Σκωτία (περισσότερες τοποθεσίες), PEI

en: America/Glace_Bay
el: Αμερική/Γλέις Μπέι

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia - places that did not observe DST 1966-1971
el: Ώρα Ατλαντικού - Νέα Σκωτία - τοποθεσίες εκτός παρατήρησης DST 1966-1971

en: America/Godthab
el: Αμερική/Γκόντθαμπ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations
el: περισσότερες τοποθεσίες

en: America/Goose_Bay
el: Αμερική/Γκουζ μπέι

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Labrador - most locations
el: Ώρα Ατλαντικού - Λαμπραντός - περισσότερες τοποθεσίες

en: America/Grand_Turk
el: Αμερική/Γκραντ Τουρκ

en: America/Grenada
el: Αμερική/Γκρενάντα

en: America/Guadeloupe
el: Αμερική/Γουαδελούπη

en: America/Guatemala
el: Αμερική/Γουατεμάλα

en: America/Guayaquil
el: Αμερική/Γκουαγιακουίλ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: mainland
el: κύρια χώρα

en: America/Guyana
el: Αμερική/Γουιάνα

en: America/Halifax
el: Αμερική/Χόλφαξ

en: America/Havana
el: Αμερική/Αβάνα

en: America/Hermosillo
el: Αμερική/Ερμοσίλο

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Sonora
el: Ορεινή Τυπική Ώρα (MST) - Σονόρα

en: America/Indiana/Indianapolis
el: Αμερική/Ιντιάνα/Ιντιανάπολις

en: America/Indiana/Knox
el: Αμερική/Ιντιάνα/Knox

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Starke County
el: Ανατολική Ώρα - Ιντιάνα - Στάρκι Κάουντι

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Starke County
el: Κεντρική Ώρα - Ιντιάνα - Στάρκι Κάουντι

en: America/Indiana/Marengo
el: Αμερική/Ιντιάνα/Marengo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Crawford County
el: Ανατολική Ώρα - Ιντιάνα - Κρόφορντ Κάουντι

en: America/Indiana/Petersburg
el: Αμερική/Ιντιάνα/Πίτερσμπουργκ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Pike County
el: Κεντρική Ώρα - Ιντιάνα - Πάικ Κάουντι

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pike County
el: Ανατολική Ώρα - Ιντιάνα - Πάικ Κάουντι

en: America/Indiana/Tell_City
el: Αμερική/Ιντιάνα/Tell_City

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Perry County
el: Κεντρική Ώρα - Ιντιάνα - Πέρι Κάουντι

en: America/Indiana/Vevay
el: Αμερική/Ιντιάνα/Vevay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Switzerland County
el: Ανατολική Ώρα - Ιντιάνα - Σουίτσερλαντ Κάουντι

en: America/Indiana/Vincennes
el: Αμερική/Ιντιάνα/Vincennes

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties
el: Ανατολική Ώρα - Ιντιάνα - Ντάβλες, Ντιμπόλς, Νοξ & Μάρτιν Κάουντις

en: America/Indiana/Winamac
el: Αμερική/Ιντιάνα/Winamac

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pulaski County
el: Ανατολική Ώρα - Ιντιάνα - Πουλάσκι Κάουντι

en: America/Indianapolis
el: Αμερική/Ιντιανάπολις

en: America/Inuvik
el: Αμερική/Ινουβίκ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Northwest Territories
el: Ορεινή Ώρα - δυτικές βορειοδυτικές επικράτειες

en: America/Iqaluit
el: Αμερική/Ικαλουίτ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - east Nunavut - most locations
el: Ανατολική Ώρα - ανατολικό Νούβανουτ - περισσότερες τοποθεσίες

en: America/Jamaica
el: Αμερική/Τζαμάικα

en: America/Jujuy
el: Αμερική/Τζούγιου

en: America/Juneau
el: Αμερική/Τζουνό

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - Alaska panhandle
el: Αλάσκα - λωρίδα

en: America/Kentucky/Louisville
el: Αμερική/Κεντάκι/Louisville

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
el: Ανατολική Ώρα - Κεντάκι - περιοχή Λούισβιλ

en: America/Kentucky/Monticello
el: Αμερική/Κεντάκι/Monticello

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Wayne County
el: Ανατολική Ώρα - Κεντάκι - Γουέιν Κάουντι

en: America/Knox_IN
el: Αμερική/Νοξ ΙΝ

en: America/Kralendijk
el: Αμερική/Kralendijk

en: America/La_Paz
el: Αμερική/Λα Παζ

en: America/Lima
el: Αμερική/Λίμα

en: America/Los_Angeles
el: Αμερική/Λος Άντζελες

en: America/Louisville
el: Αμερική/Louisville

en: America/Lower_Princes
el: Αμερική/Lower_Princes

en: America/Maceio
el: Αμερική/Μασέιο

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alagoas, Sergipe
el: Αλαγκόας, Σεργκίπε

en: America/Managua
el: Αμερική/Μανάγκουα

en: America/Manaus
el: Αμερική/Μανάους

note: i18n: comment to the previous timezone
en: E Amazonas
el: Α Αμαζόνες

en: America/Marigot
el: Αμερική/Μάριγκοτ

en: America/Martinique
el: Αμερική/Μαρτινίκα

en: America/Matamoros
el: Αμερική/Ματαμόρος

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas near US border
el: Κεντρική Ώρα ΗΠΑ - Κοαχουίλα, Ντουράνγκο, Νουέβο Λεόν, Ταμαουλίπας κοντά στα σύνορα με ΗΠΑ

en: America/Mazatlan
el: Αμερική/Μαζατλάν

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - S Baja, Nayarit, Sinaloa
el: Ορεινή ώρα - Ν Μπάχα, Νάγιαριτ, Σιναλόα

en: America/Mendoza
el: Αμερική/Μεντόζα

en: America/Menominee
el: Αμερική/Μενόμινι

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee Counties
el: Κεντρική Ώρα - Μίσιγκαν - Ντίκινσον, Γκόγκεμπιτς, Άιρον & Μενόμινι κάουντις

en: America/Merida
el: Αμερική/Μερίδα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Campeche, Yucatan
el: Κεντρική Ώρα - Καμπές, Γιουκατάν

en: America/Metlakatla
el: Αμερική/Μετλακάτλα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Metlakatla Time - Annette Island
el: Ώρα Μετλακάτλα - Νήσος Annette

en: America/Mexico_City
el: Αμερική/Πόλη του Μεξικού

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - most locations
el: Κεντρική Ώρα - οι περισσότερες τοποθεσίες

en: America/Miquelon
el: Αμερική/Μικελόν

en: America/Moncton
el: Αμερική/Μόνκτον

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - New Brunswick
el: Ώρα Ατλαντικού - Νέο Μπρούνσγουικ

en: America/Monterrey
el: Αμερική/Μοντερέι

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas
el: Κεντρική Ώρα - Κοαχουίλα, Ντουράνγκο, Νουέβο Λεόν, Ταμαουλίπας

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas away from US border
el: Κεντρική Ώρα Μεξικό - Κοαχουίλα, Ντουράνγκο, Νουέβο Λεόν, Ταμαουλίπας σε απόσταση από τα σύνορα με ΗΠΑ

en: America/Montevideo
el: Αμερική/Μοντεβιδέο

en: America/Montreal
el: Αμερική/Μόντρεαλ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Quebec - most locations
el: Ανατολική Ώρα - Κεμπέκ - περισσότερες τοποθεσίες

en: America/Montserrat
el: Αμερική/Μοντσεράτ

en: America/Nassau
el: Αμερική/Νασσάου

en: America/New_York
el: Αμερική/Νέα Υόρκη

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time
el: Ανατολική Ώρα

en: America/Nipigon
el: Αμερική/Νιπιγκόν

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario & Quebec - places that did not observe DST 1967-1973
el: Ανατολική Ώρα - Οντάριο & Κεμπέκ - τοποθεσίες εκτός παρατήρησης DST 1967-1973

en: America/Nome
el: Αμερική/Νομέ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - west Alaska
el: Αλάσκα - δυτική Αλάσκα

en: America/Noronha
el: Αμερική/Noronha

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic islands
el: Ατλαντικοί νήσοι

en: America/North_Dakota/Beulah
el: Αμερική/Βόρεια Ντακότα/Beulah

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Mercer County
el: Κεντρική Ώρα - Βόρεια Ντακότα - Περιφέρεια Mercer

en: America/North_Dakota/Center
el: Αμερική/Βόρεια Ντακότα/Center

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Oliver County
el: Κεντρική Ώρα - Βόρεια Ντακότα - Όλιβερ κάουντι

en: America/North_Dakota/New_Salem
el: Αμερική/Βόρεια Ντακότα/Νέο Σάλεμ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Morton County (except Mandan area)
el: Κεντρική Ώρα - Βόρεια Ντακότα - Μόρτον κάουντι (εκτός περιοχής Μάνταν)

en: America/Ojinaga
el: Αμερική/Ojinaga

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Mountain Time - Chihuahua near US border
el: Ορεινή ώρα ΗΠΑ - Τσιουάουα κοντά στα σύνορα με ΗΠΑ

en: America/Ontario
el: Αμερική/Οντάριο

en: America/Panama
el: Αμερική/Παναμάς

en: America/Pangnirtung
el: Αμερική/Πανγκνιρτούνγκ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Pangnirtung, Nunavut
el: Ανατολική Ώρα - Πάνγκνιρτουνγκ, Νούβανουτ

en: America/Paramaribo
el: Αμερική/Παραμαρίμπο

en: America/Phoenix
el: Αμερική/Φοίνιξ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Arizona
el: Ορεινή Τυπική Ώρα (MST) - Αριζόνα

en: America/Port-au-Prince
el: Αμερική/Πορτ-ο-Πρενς

en: America/Port_of_Spain
el: Αμερική/Πορτ οφ Σπέιν

en: America/Porto_Acre
el: Αμερική/Πόρτο Άκρε

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Acre
el: Άκρε

en: America/Porto_Velho
el: Αμερική/Πόρτο Βέλο

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Rondonia
el: Ροντόνια

en: America/Puerto_Rico
el: Αμερική/Πουέρτο Ρίκο

en: America/Rainy_River
el: Αμερική/Ρέινι Ρίβερ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Rainy River & Fort Frances, Ontario
el: Κεντρική Ώρα - Ρέινι Ρίβερ & Φορτ Φρανς, Οντάριο

en: America/Rankin_Inlet
el: Αμερική/Ράνκιν ίνλετ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - central Nunavut
el: Κεντρική Ώρα - κεντρικό Νούβανουτ

en: America/Recife
el: Αμερική/Ρεσίφε

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pernambuco
el: Περναμπούκο

en: America/Regina
el: Αμερική/Ρεγκίνα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - most locations
el: Κεντρική Τυπική Ώρα - Σασκατσουάν - περισσότερες τοποθεσίες

en: America/Resolute
el: Αμερική/Ρεσολούτ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Resolute, Nunavut
el: Ανατολική Ώρα - Ρέσολουτ, Νούβανουτ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Resolute, Nunavut
el: Κεντρική Τυπι`κή Ώρα - Ρέσολουτ, Νούβανουτ

en: America/Rio_Branco
el: Αμερική/Ριο Μπράνκο

en: America/Rosario
el: Αμερική/Ροζάριο

en: America/Santa_Isabel
el: Αμερική/Σάντα Ίζαμπελ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Pacific Time - Baja California away from US border
el: Μεξικό Ώρα ειρηνικού - Μπάχα Καλιφόρνια σε απόσταση από τα σύνορα με ΗΠΑ

en: America/Santarem
el: Αμερική/Σάνταρεμ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: W Para
el: Δ Πάρα

en: America/Santiago
el: Αμερική/Σαντιάγκο

en: America/Santo_Domingo
el: Αμερική/Άγιος Δομίνικος

en: America/Sao_Paulo
el: Αμερική/Σάο Πάολο

note: i18n: comment to the previous timezone
en: S & SE Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
el: Ν & ΝΑ Βραζιλία (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

en: America/Saskatoon
el: Αμερική/Σασκατούν

en: America/Scoresbysund
el: Αμερική/Σκόρσμπισουντ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Scoresbysund / Ittoqqortoormiit
el: Σκόρσμπισουντ / Ιτοκορτομίλτ

en: America/Shiprock
el: Αμερική/Σίπροκ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Navajo
el: Ορεινή Ώρα - Ναβάχο

en: America/Sitka
el: Αμερική/Σίτκα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - southeast Alaska panhandle
el: Ώρα Αλάσκας - νοτιοανατολική Αλάσκα

en: America/St_Barthelemy
el: Αμερική/Σεν Βαρθέλεμι

en: America/St_Johns
el: Αμερική/Σεν Τζονς

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Newfoundland Time, including SE Labrador
el: Ώρα Νιουφάουντλαντ, συμπεριλαμβανομένου ΝΑ Λαμπραντόρ

en: America/St_Kitts
el: Αμερική/Αγίου Χριστόφορου (Κιτς)

en: America/St_Lucia
el: Αμερική/Αγία Λουκία

en: America/St_Thomas
el: Αμερική/Σεν Τόμας

en: America/St_Vincent
el: Αμερική/Άγιος Βικέντιος

en: America/Swift_Current
el: Αμερική/Σουίφτ Κάρεντ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - midwest
el: Κεντρική Τυπική Ώρα - Σασκατσουάν - μεσοδυτικά

en: America/Tegucigalpa
el: Αμερική/Τεγκουσιγκάλπα

en: America/Thule
el: Αμερική/Θουλ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Thule / Pituffik
el: Θούλ / Πίτουφικ

en: America/Thunder_Bay
el: Αμερική/Θάντερ μπέι

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Thunder Bay, Ontario
el: Ανατολική Ώρα - Θάντερ Μπέι, Οντάριο

en: America/Tijuana
el: Αμερική/Τιχουάνα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Pacific Time - Baja California near US border
el: ΗΠΑ Ώρα Ειρηνικού - Μπάχα Καλιφόρνια κοντά στα σύνορα με ΗΠΑ

en: America/Toronto
el: Αμερική/Τορόντο

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario - most locations
el: Ανατολική Ώρα - Οντάριο - περισσότερες τοποθεσίες

en: America/Tortola
el: Αμερική/Τορτόλα

en: America/Vancouver
el: Αμερική/Βανκούβερ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - west British Columbia
el: Ώρα Ειρηνικού - δυτική Βρετανική Κολούμπια

en: America/Virgin
el: Αμερική/Βέρτζιν

en: America/Whitehorse
el: Αμερική/Γουάιτχορς

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - south Yukon
el: Ώρα Ειρηνικού - νότιο Γιούκον

en: America/Winnipeg
el: Αμερική/Γουίνιπεγκ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Manitoba & west Ontario
el: Κεντρική ώρα - Μανιτόμπα & δυτικό Οντάριο

en: America/Yakutat
el: Αμερική/Γιακουτάτ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - Alaska panhandle neck
el: Αλάσκα - λαιμός λωρίδας

en: America/Yellowknife
el: Αμερική/Γέλοουναϊφ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - central Northwest Territories
el: Ορεινή ώρα - κεντρικές βορειοδυτικές επικράτειες

en: Antarctica/Casey
el: Ανταρκτική/Κάσεϊ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Casey Station, Bailey Peninsula
el: Σταθμός Κέισι, χερσόνησος Μπάλεϊ

en: Antarctica/Davis
el: Ανταρκτική/Ντέιβις

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Davis Station, Vestfold Hills
el: Σταθμός Ντέιβις, Βέστφολντ χιλς

en: Antarctica/DumontDUrville
el: Ανταρκτική/Ντιμόντ Ντουρβίλ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Dumont-d'Urville Station, Terre Adelie
el: Σταθμός Ντιμόντ ντ' Ουρβίλ, Τέρε Αντέλιε

en: Antarctica/Macquarie
el: Ανταρκτική/Macquarie

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Macquarie Island Station, Macquarie Island
el: Σταθμός Νήσος Macquarie, Νήσος Macquarie

en: Antarctica/Mawson
el: Ανταρκτική/Μόουσον

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mawson Station, Holme Bay
el: Σταθμός Μόουσον, Χόιμε Μπέι

en: Antarctica/McMurdo
el: Ανταρκτική/Μακ Μέρντο

note: i18n: comment to the previous timezone
en: McMurdo Station, Ross Island
el: Σταθμός Μακμούρντο, νήσος Ρος

en: Antarctica/Palmer
el: Ανταρκτική/Πάλμερ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Palmer Station, Anvers Island
el: Σταθμός Πάλμερ, νήσος Άνβερς

en: Antarctica/Rothera
el: Ανταρκτική/Ροδέρα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Rothera Station, Adelaide Island
el: Σταθμός Ροδέρα, νήσος Αδελαΐδα

en: Antarctica/South_Pole
el: Ανταρκτική/Νότιος πόλος

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amundsen-Scott Station, South Pole
el: Σταθμός Αμούδσεν-Σκοτ, Νότιος Πόλος

en: Antarctica/Syowa
el: Ανταρκτική/Σιγιόβα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Syowa Station, E Ongul I
el: Σταθμός Σιγιόβα, Ε Ονγκούλ Ι

en: Antarctica/Vostok
el: Ανταρκτική/Βοστόκ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, S Magnetic Pole
el: Σταθμός Βοστόκ, Νότιος μαγνητικός Πόλος

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, Lake Vostok
el: Σταθμός Βοστόκ, Λίμνη Βοστόκ

en: Arctic/Longyearbyen
el: Αρκτική/Λόνγκγεαρμπγεν

en: Asia/Aden
el: Ασία/Άντεν

en: Asia/Almaty
el: Ασία/Αλμάτι

en: Asia/Amman
el: Ασία/Αμμάν

en: Asia/Anadyr
el: Ασία/Αναδίρ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+10 - Bering Sea
el: Μόσχα+10 - Βερίγγειος θάλασσα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Bering Sea
el: Μόσχα+08 - Βερίγγειος θάλασσα

en: Asia/Aqtau
el: Ασία/Ακτάου

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atyrau (Atirau, Gur'yev), Mangghystau (Mankistau)
el: Ατιράου (Ατιρό, Γκουργέβ), Μανγκιστάου (Μανκιστό)

en: Asia/Aqtobe
el: Ασία/Ακτόμπε

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Aqtobe (Aktobe)
el: Ακτόμπε (Ακτόμπ)

en: Asia/Ashgabat
el: Ασία/Ασγκαμπάτ

en: Asia/Ashkhabad
el: Ασιά/Ασγκαμπάτ

en: Asia/Baghdad
el: Ασία/Βαγδάτη

en: Asia/Bahrain
el: Ασία/Μπαχρέιν

en: Asia/Baku
el: Ασία/Μπακού

en: Asia/Bangkok
el: Ασία/Μπανγκόκ

en: Asia/Beijing
el: Ασία/Πεκίνο

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east China - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.
el: ανατολική Κίνα - Πεκίνο, Γκουαντόγκ, Σανγκάι, κτλ.

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China Standard Time
el: Τυπική Ώρα Κίνας

en: Asia/Beirut
el: Ασία/Βηρυτός

en: Asia/Bishkek
el: Ασία/Μπισκέκ

en: Asia/Brunei
el: Ασία/Μπρουνέι

en: Asia/Calcutta
el: Ασία/Καλκούτα

en: Asia/Choibalsan
el: Ασία/Τσολμπασάν

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Dornod, Sukhbaatar
el: Ντορνόντ, Σουχμπατάρ

en: Asia/Chongqing
el: Ασία/Τσονκίνγκ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central China - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.
el: κεντρική Κίνα - Σιτσουάν, Γιουνάν, Γκουανχί, Σαανχί, Γκουζού, κτλ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China mountains
el: Κινεζικά όρη

en: Asia/Chungking
el: Ασία/Τσουνγκίνγκ

en: Asia/Colombo
el: Ασία/Κολόμπο

en: Asia/Dacca
el: Ασία/Ντάκα

en: Asia/Damascus
el: Ασία/Δαμασκός

en: Asia/Dhaka
el: Ασία/Ντάκα

en: Asia/Dili
el: Ασία/Ντίλι

en: Asia/Dubai
el: Ασία/Ντουμπάι

en: Asia/Dushanbe
el: Ασία/Ντουσάνμπε

en: Asia/Gaza
el: Ασία/Γάζα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gaza Strip
el: Λωρίδα της Γάζας

en: Asia/Harbin
el: Ασία/Χαρμπίν

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Heilongjiang (except Mohe), Jilin
el: Χεϊλόνγκ-τζιάνγκ (εκτός Μόχε) ,Γιλίν

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China north
el: Κίνα βόρεια

en: Asia/Hebron
el: Ασία/Χέμπρον

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Bank
el: Δυτική Όχθη

en: Asia/Ho_Chi_Minh
el: Ασία/Χο Τσι Μιν

en: Asia/Hong_Kong
el: Ασία/Χονγκ Κογκ

en: Asia/Hovd
el: Ασία/Χοβντ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Bayan-Olgiy, Govi-Altai, Hovd, Uvs, Zavkhan
el: Μπαγιάν-Ολγκί, Γκόβι Αλτάλ, Χόβντ, Ουβς, Ζαβκάν

en: Asia/Irkutsk
el: Ασία/Ιρκούτσκ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+05 - Lake Baikal
el: Μόσχα+05 - Λίμνη Βαϊκάλη

en: Asia/Jakarta
el: Ασία/Τζακάρτα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Java & Sumatra
el: Ιάβα & Σουμάτρα

en: Asia/Jayapura
el: Ασία/Τζαγιαπούρα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Irian Jaya & the Moluccas
el: Ίριαν Ιάβα & οι Μολούκας

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west New Guinea (Irian Jaya) & Malukus (Moluccas)
el: Δυτική Νέα Γουινέα (Irian Jaya) & Malukus (Moluccas)

en: Asia/Jerusalem
el: Ασία/Ιερουσαλήμ

en: Asia/Kabul
el: Ασία/Καμπούλ

en: Asia/Kamchatka
el: Ασία/Καμτσάτκα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+09 - Kamchatka
el: Μόσχα+09 - Καμτσάτκα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Kamchatka
el: Μόσχα+08 - Καμτσάτκα

en: Asia/Karachi
el: Ασία/Καράτσι

en: Asia/Kashgar
el: Ασία/Κασγκάρ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Tibet & Xinjiang
el: δυτικό Θηβέτ & Ζινγιάνγκ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China west Xinjiang
el: Κίνα δυτικό Ζινγιάνγκ

en: Asia/Kathmandu
el: Ασία/Κατμαντού

en: Asia/Katmandu
el: Ασία/Κατμαντού

en: Asia/Kolkata
el: Ασία/Κολκάτα

en: Asia/Krasnoyarsk
el: Ασία/Κράσνογιαρσκ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+04 - Yenisei River
el: Μόσχα+04 - ποταμός Γενισέι

en: Asia/Kuala_Lumpur
el: Ασία/Κουάλα Λουμπούρ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: peninsular Malaysia
el: χερσονησιακή Μαλαισία

en: Asia/Kuching
el: Ασία/Κουτσίνγκ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Sabah & Sarawak
el: Σαμπάχ & Σαραβάκ

en: Asia/Kuwait
el: Ασία/Κουβέιτ

en: Asia/Macao
el: Ασία/Μακάο

en: Asia/Macau
el: Ασία/Μακάο

en: Asia/Magadan
el: Ασία/Μαγκαντάν

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Magadan
el: Μόσχα+08 - Μαγκαντάν

en: Asia/Makassar
el: Ασία/Μακασάρ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east & south Borneo, Celebes, Bali, Nusa Tenggara, west Timor
el: Ανατολικό & Νότιο Βόρνεο, Σουλαουέζι, Μπαλί, Νήσοι Μικρές Σούνδες, Δυτικό Τιμόρ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east & south Borneo, Sulawesi (Celebes), Bali, Nusa Tenggara, west Timor
el: Ανατολικό & Νότιο Βόρνεο, Σουλαουέζι (Κελέμπες), Μπαλί, Νήσοι Μικρές Σούνδες, Δυτικό Τιμόρ

en: Asia/Manila
el: Ασία/Μανίλα

en: Asia/Muscat
el: Ασία/Μουσκάτ

en: Asia/Nicosia
el: Ασία/Λευκωσία

en: Asia/Novokuznetsk
el: Ασία/Νοβοκούζνετσκ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novokuznetsk
el: Μόσχα+03 - Νοβοκούζνετσκ

en: Asia/Novosibirsk
el: Ασία/Νοβοσιμπίρσκ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novosibirsk
el: Μόσχα+03 - Νοβόσιμπιρσκ

en: Asia/Omsk
el: Ασία/Ομσκ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - west Siberia
el: Μόσχα+03 - δυτική Σιβηρία

en: Asia/Oral
el: Ασία/Οράλ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Kazakhstan
el: δυτικό Καζακστάν

en: Asia/Phnom_Penh
el: Ασία/Πνομ Πενχ

en: Asia/Pontianak
el: Ασία/Ποντιανάκ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west & central Borneo
el: δυτικό & κεντρικό Βορνέο

en: Asia/Pyongyang
el: Ασία/Πιονγιάνγκ

en: Asia/Qatar
el: Ασία/Κατάρ

en: Asia/Qyzylorda
el: Ασία/Κιζιλόρντα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Qyzylorda (Kyzylorda, Kzyl-Orda)
el: Κιζιλόρντα (Κζιλ-Όρντα)

en: Asia/Rangoon
el: Ασία/Ρανγκούν

en: Asia/Riyadh
el: Ασία/Ριάντ

en: Asia/Saigon
el: Ασία/Σαϊγκόν

en: Asia/Sakhalin
el: Ασία/Σαχαλίν

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Sakhalin Island
el: Μόσχα+07 - νήσος Σακχαλίν

en: Asia/Samarkand
el: Ασία/Σαμαρκάντ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Uzbekistan
el: δυτικό Ουζμπεκιστάν

en: Asia/Seoul
el: Ασία/Σεούλ

en: Asia/Shanghai
el: Ασία/Σαγκάη

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China east
el: Κίνα ανατολική

en: Asia/Singapore
el: Ασία/Σιγκαπούρη

en: Asia/Taipei
el: Ασία/Ταϊπέι

en: Asia/Tashkent
el: Ασία/Τασκένδη

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Uzbekistan
el: ανατολικό Ουζμπεκιστάν

en: Asia/Tbilisi
el: Ασία/Τιφλίδα

en: Asia/Tehran
el: Ασία/Τεχεράνη

en: Asia/Tel_Aviv
el: Ασία/Τελ Αβίβ

en: Asia/Thimbu
el: Ασία/Θιμπού

en: Asia/Thimphu
el: Ασία/Θιμπού

en: Asia/Tokyo
el: Ασία/Τόκιο

en: Asia/Ujung_Pandang
el: Ασία/Ουγιούνγκ Παντάνγκ

en: Asia/Ulaanbaatar
el: Ασία/Ουλάνμπαταρ

en: Asia/Ulan_Bator
el: Ασία/Ουλάν Μπατόρ

en: Asia/Urumqi
el: Ασία/Ουρούμκι

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most of Tibet & Xinjiang
el: περισσότερο του Θιβέτ & Ζινγιάνγκ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China Xinjiang-Tibet
el: Κίνα Ζινγιάνγκ-Θιβέτ

en: Asia/Vientiane
el: Ασία/Βιεντιάν

en: Asia/Vladivostok
el: Ασία/Βλαδιβοστόκ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Amur River
el: Μόσχα+07 - ποταμός Αμούρ

en: Asia/Yakutsk
el: Ασία/Γιακούτσκ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+06 - Lena River
el: Μόσχα+06 - ποταμός Λένα

en: Asia/Yekaterinburg
el: Ασία/Αικατερίνμπουργκ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+02 - Urals
el: Μόσχα+02 - Ουράλια

en: Asia/Yerevan
el: Ασία/Ερεβάν

en: Atlantic/Azores
el: Ατλαντικός/Αζόρες

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Azores
el: Αζόρες

en: Atlantic/Bermuda
el: Ατλαντικός/Βερμούδες

en: Atlantic/Canary
el: Ατλαντικός/Κανάριοι νήσοι

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Canary Islands
el: Κανάριοι Νήσοι

en: Atlantic/Cape_Verde
el: Ατλαντικός/Πράσινο Ακρωτήριο

en: Atlantic/Faeroe
el: Ατλαντικός/Φερόες

en: Atlantic/Faroe
el: Ατλαντικός/Φερόες

en: Atlantic/Jan_Mayen
el: Ατλαντικός/Γιαν Μαγέν

en: Atlantic/Madeira
el: Ατλαντικός/Μαδέιρα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Madeira Islands
el: Νήσοι Μαδέιρα

en: Atlantic/Reykjavik
el: Ατλαντικός/Ρέικιαβικ

en: Atlantic/South_Georgia
el: Ατλαντικός/Νότια Γεωργία

en: Atlantic/St_Helena
el: Ατλαντικός/Αγία Ελένη

en: Atlantic/Stanley
el: Ατλαντικός/Στάνλεϊ

en: Australia/ACT
el: Αυστραλία/ACT

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - most locations
el: Νιου Σάουθ Γουέιλς - περισσότερες τοποθεσίες

en: Australia/Adelaide
el: Αυστραλία/Αδελαΐδα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: South Australia
el: Νότια Αυστραλία

en: Australia/Brisbane
el: Αυστραλία/Μπρίσμπεϊν

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - most locations
el: Κουίνσλαντ - περισσότερες τοποθεσίες

en: Australia/Broken_Hill
el: Αυστραλία/Μπρόκεν Χιλ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - Yancowinna
el: Νιου Σάουθ Γουέιλς - Ιανκοβίνα

en: Australia/Canberra
el: Αυστραλία/Καμπέρα

en: Australia/Currie
el: Αυστραλία/Κιούρι

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - King Island
el: Τασμανία - νήσος Κινγκ

en: Australia/Darwin
el: Αυστραλία/Ντάργουιν

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Northern Territory
el: Βόρεια Επικράτεια

en: Australia/Eucla
el: Αυστραλία/Γιούκλα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - Eucla area
el: Δυτική Αυστραλία/περιοχή Γιούκλα

en: Australia/Hobart
el: Αυστραλία/Χόμπαρτ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - most locations
el: Τασμανία - περισσότερες τοποθεσίες

en: Australia/LHI
el: Αυστραλία/Λχι

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Lord Howe Island
el: νήσος Λορντ Χόου

en: Australia/Lindeman
el: Αυστραλία/Λίντεμαν

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - Holiday Islands
el: Κουίνσλαντ - νήσοι Χόλιντεϊ

en: Australia/Lord_Howe
el: Αυστραλία/Λορντ Χόου

en: Australia/Melbourne
el: Αυστραλία/Μελβούρνη

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Victoria
el: Βικτόρια

en: Australia/NSW
el: Αυστραλία/NSW

en: Australia/North
el: Αυστραλία/Βορράς

en: Australia/Perth
el: Αυστραλία/Πέρθ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - most locations
el: Δυτική Αυστραλία - περισσότερες τοποθεσίες

en: Australia/Queensland
el: Αυστραλία/Κουίνσλαντ

en: Australia/South
el: Αυστραλία/Νότος

en: Australia/Sydney
el: Αυστραλία/Σίδνεϊ

en: Australia/Tasmania
el: Αυστραλία/Τασμανία

en: Australia/Victoria
el: Αυστραλία/Βικτόρια

en: Australia/West
el: Αυστραλία/Δύση

en: Australia/Yancowinna
el: Αυστραλία/Ιανκοβίνα

en: Brazil/Acre
el: Βραζιλία/Άκρε

en: Brazil/DeNoronha
el: Βραζιλία/Ντε Νορόνια

en: Brazil/East
el: Βραζιλία/Ανατολή

en: Brazil/West
el: Βραζιλία/Δύση

en: Canada/Atlantic
el: Καναδάς/Ατλαντικός

en: Canada/Central
el: Καναδάς/Κεντρικός

en: Canada/East-Saskatchewan
el: Καναδάς/ανατολικό Σασκατσουάν

en: Canada/Eastern
el: Καναδάς/Ανατολικός

en: Canada/Mountain
el: Καναδάς/Ορεινός

en: Canada/Newfoundland
el: Καναδάς/Νιουφάουνλαντ

en: Canada/Pacific
el: Καναδάς/Ειρηνικός

en: Canada/Saskatchewan
el: Καναδάς/Σασκατσουάν

en: Canada/Yukon
el: Καναδάς/Γιούκον

en: Chile/Continental
el: Χιλή/Ηπειρωτική

en: Chile/EasterIsland
el: Χιλή/νήσος του Πάσχα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Easter Island & Sala y Gomez
el: Νήσος του Πάσχα & Σάλα ι Γκομέζ

en: Cuba
el: Κούβα

en: Egypt
el: Αίγυπτος

en: Eire
el: Έιρε

en: Europe/Amsterdam
el: Ευρώπη/Άμστερνταμ

en: Europe/Andorra
el: Ευρώπη/Ανδόρρα

en: Europe/Athens
el: Ευρώπη/Αθήνα

en: Europe/Belfast
el: Ευρώπη/Μπέλφαστ

en: Europe/Belgrade
el: Ευρώπη/Βελιγράδι

en: Europe/Berlin
el: Ευρώπη/Βερολίνο

en: Europe/Bratislava
el: Ευρώπη/Μπρατισλάβα

en: Europe/Brussels
el: Ευρώπη/Βρυξέλλες

en: Europe/Bucharest
el: Ευρώπη/Βουκουρέστι

en: Europe/Budapest
el: Ευρώπη/Βουδαπέστη

en: Europe/Chisinau
el: Ευρώπη/Κισινάου

en: Europe/Copenhagen
el: Ευρώπη/Κοπεγχάγη

en: Europe/Dublin
el: Ευρώπη/Δουβλίνο

en: Europe/Gibraltar
el: Ευρώπη/Γιβραλτάρ

en: Europe/Guernsey
el: Ευρώπη/Γκουέρνσεϊ

en: Europe/Helsinki
el: Ευρώπη/Ελσίνκι

en: Europe/Isle_of_Man
el: Ευρώπη/Άιλ οφ Μαν

en: Europe/Istanbul
el: Ευρώπη/Κωνσταντινούπολη

en: Europe/Jersey
el: Ευρώπη/Τζέρσεϊ

en: Europe/Kaliningrad
el: Ευρώπη/Καλίνινγκραντ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow-01 - Kaliningrad
el: Μόσχα-01 - Καλίνιγκραντ

en: Europe/Kiev
el: Ευρώπη/Κίεβο

en: Europe/Lisbon
el: Ευρώπη/Λισσαβόνα

en: Europe/Ljubljana
el: Ευρώπη/Λιουμπλιάνα

en: Europe/London
el: Ευρώπη/Λονδίνο

en: Europe/Luxembourg
el: Ευρώπη/Λουξεμβούργο

en: Europe/Madrid
el: Ευρώπη/Μαδρίτη

en: Europe/Malta
el: Ευρώπη/Μάλτα

en: Europe/Mariehamn
el: Ευρώπη/Mariehamn

en: Europe/Minsk
el: Ευρώπη/Μίνσκ

en: Europe/Monaco
el: Ευρώπη/Μονακό

en: Europe/Moscow
el: Ευρώπη/Μόσχα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - west Russia
el: Μόσχα+00 - δυτική Ρωσία

en: Europe/Oslo
el: Ευρώπη/Όσλο

en: Europe/Paris
el: Ευρώπη/Παρίσι

en: Europe/Podgorica
el: Ευρώπη/Ποντγκόρικα

en: Europe/Prague
el: Ευρώπη/Πράγα

en: Europe/Riga
el: Ευρώπη/Ρίγα

en: Europe/Rome
el: Ευρώπη/Ρώμη

en: Europe/Samara
el: Ευρώπη/Σαμάρα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+01 - Samara, Udmurtia
el: Μόσχα+01 - Σαμάρα, Ουντμούρτια

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Samara, Udmurtia
el: Μόσχα+00 - Σαμάρα, Ουντμούρτια

en: Europe/San_Marino
el: Ευρώπη/Άγιος Μαρίνος

en: Europe/Sarajevo
el: Ευρώπη/Σεράγεβο

en: Europe/Simferopol
el: Ευρώπη/Σιμφέροπολ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central Crimea
el: κεντρική Κριμαία

en: Europe/Skopje
el: Ευρώπη/Σκόπια

en: Europe/Sofia
el: Ευρώπη/Σόφια

en: Europe/Stockholm
el: Ευρώπη/Στοκχόλμη

en: Europe/Tallinn
el: Ευρώπη/Ταλίν

en: Europe/Tirane
el: Ευρώπη/Τίρανα

en: Europe/Tiraspol
el: Ευρώπη/Τιρασπόλ

en: Europe/Uzhgorod
el: Ευρώπη/Ουζγκόροντ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ruthenia
el: Ρουδένια

en: Europe/Vaduz
el: Ευρώπη/Βαντούζ

en: Europe/Vatican
el: Ευρώπη/Βατικανό

en: Europe/Vienna
el: Ευρώπη/Βιέννη

en: Europe/Vilnius
el: Ευρώπη/Βίλνα

en: Europe/Volgograd
el: Ευρώπη/Βόλγκογραντ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Caspian Sea
el: Μόσχα+00 - Κασπία θάλασσα

en: Europe/Warsaw
el: Ευρώπη/Βαρσοβία

en: Europe/Zagreb
el: Ευρώπη/Ζάγκρεμπ

en: Europe/Zaporozhye
el: Ευρώπη/Zaporozhye

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Zaporozh'ye, E Lugansk / Zaporizhia, E Luhansk
el: Ζαπορόζιγιε, Α. Λουνγκάνσκ / Ζαποριζίγια, Α. Λουγκάνσκ

en: Europe/Zurich
el: Ευρώπη/Ζυρίχη

en: GB
el: ΜΒ

en: GB-Eire
el: ΜΒ-Έιρε

en: Hongkong
el: Χονγκ Κογκ

en: Iceland
el: Ισλανδία

en: Indian/Antananarivo
el: Ινδικός/Ανταναναρίβο

en: Indian/Chagos
el: Ινδικός/Χάγκος

en: Indian/Christmas
el: Ινδικός/Κρίστμας

en: Indian/Cocos
el: Ινδικός/Κόκος

en: Indian/Comoro
el: Ινδικός/Κομόρο

en: Indian/Kerguelen
el: Ινδικός/Κεργκουελέν

en: Indian/Mahe
el: Ινδικός/Μάχε

en: Indian/Maldives
el: Ινδικός/Μαλδίβες

en: Indian/Mauritius
el: Ινδικός/Μαυρίκιος

en: Indian/Mayotte
el: Ινδικός/Μαγιότ

en: Indian/Reunion
el: Ινδικός/Ρεϋνιόν

en: Iran
el: Ιράν

en: Israel
el: Ισραήλ

en: Jamaica
el: Τζαμάικα

en: Japan
el: Ιαπωνία

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Kwajalein
el: Κουατζαλεϊν

en: Libya
el: Λιβύη

en: Mexico/BajaNorte
el: Μεξικό/Μπαχανόρτε

en: Mexico/BajaSur
el: Μεξικό/Μπαχασούρ

en: Mexico/General
el: Μεξικό/γενικά

en: NZ
el: ΝΖ

en: NZ-CHAT
el: ΝΖ-Τσατ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chatham Islands
el: νήσοι Τσάδαμ

en: Navajo
el: Νάβαχο

en: PRC
el: Κίνα

en: Pacific/Apia
el: Ειρηνικός/Άπια

en: Pacific/Auckland
el: Ειρηνικός/Auckland

en: Pacific/Chatham
el: Ειρηνικός/Τσάτχαμ

en: Pacific/Chuuk
el: Ειρηνικός/Chuuk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chuuk (Truk) and Yap
el: Chuuk (Truk) και Γιαπ

en: Pacific/Easter
el: Ειρηνικός/Ίστερ

en: Pacific/Efate
el: Ειρηνικός/Εφάτε

en: Pacific/Enderbury
el: Ειρηνικός/Εντέρμπουρι

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Phoenix Islands
el: Νησιά Φίνιξ

en: Pacific/Fakaofo
el: Ειρηνικός/Φακαόφο

en: Pacific/Fiji
el: Ειρηνικός/Φίτζι

en: Pacific/Funafuti
el: Ειρηνικός/Φουναφούτι

en: Pacific/Galapagos
el: Ειρηνικός/Γκαλαπάγκος

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Galapagos Islands
el: νήσοι Γκαλαπάγκος

en: Pacific/Gambier
el: Ειρηνικός/Γκάμπλερ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gambier Islands
el: νήσοι Γαμπλέρ

en: Pacific/Guadalcanal
el: Ειρηνικός/Γκουαδαλκανάλ

en: Pacific/Guam
el: Ειρηνικός/Γκουάμ

en: Pacific/Honolulu
el: Ειρηνικός/Χονολουλού

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Hawaii
el: Χαβάη

en: Pacific/Johnston
el: Ειρηνικός/Τζόνστον

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Johnston Atoll
el: Τζόνστον Ατόλ

en: Pacific/Kiritimati
el: Ειρηνικός/Κιριτιμάτι

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Line Islands
el: Νησιά Λάιν

en: Pacific/Kosrae
el: Ειρηνικός/Κοσράε

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Kosrae
el: Κόσρε

en: Pacific/Kwajalein
el: Ειρηνικός/Κβατζελίν

en: Pacific/Majuro
el: Ειρηνικός/Ματζούρο

en: Pacific/Marquesas
el: Ειρηνικός/Μαρκέζας

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Marquesas Islands
el: Νησιά Μαρκέζας

en: Pacific/Midway
el: Ειρηνικός/Μίντγουεϊ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Midway Islands
el: Νησιά Μίντγουεϊ

en: Pacific/Nauru
el: Ειρηνικός/Ναουρού

en: Pacific/Niue
el: Ειρηνικός/Νιούε

en: Pacific/Norfolk
el: Ειρηνικός/Νόρφοκ

en: Pacific/Noumea
el: Ειρηνικός/Νουμέα

en: Pacific/Pago_Pago
el: Ειρηνικός/Πάγκο Πάγκο

en: Pacific/Palau
el: Ειρηνικός/Παλάου

en: Pacific/Pitcairn
el: Ειρηνικός/Πίτκαιρν

en: Pacific/Pohnpei
el: Ειρηνικός/Pohnpei

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pohnpei (Ponape)
el: Πονπέι (Πονάπε)

en: Pacific/Ponape
el: Ειρηνικός/Πονάπε

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ponape (Pohnpei)
el: Πονάπε (Πονπέι)

en: Pacific/Port_Moresby
el: Ειρηνικός/Πορτ Μόρεσμπι

en: Pacific/Rarotonga
el: Ειρηνικός/Ραροτόνγκα

en: Pacific/Saipan
el: Ειρηνικός/Σαϊπάν

en: Pacific/Samoa
el: Ειρηνικός/Σαμόα

en: Pacific/Tahiti
el: Ειρηνικός/Ταϊτή

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Society Islands
el: Νησιά Σοσάιετι

en: Pacific/Tarawa
el: Ειρηνικός/Ταράβα

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gilbert Islands
el: Νησιά Γκίλμπερτ

en: Pacific/Tongatapu
el: Ειρηνικός/Τονγκατάπου

en: Pacific/Truk
el: Ειρηνικός/Τρακ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Truk (Chuuk) and Yap
el: Τρακ (Τσουκ) και Γιαπ

en: Pacific/Wake
el: Ειρηνικός/Γουέικ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Wake Island
el: Νήσος Ουέηκ

en: Pacific/Wallis
el: Ειρηνικός/Βαλίς

en: Pacific/Yap
el: Ειρηνικός/Γιαπ

en: Poland
el: Πολωνία

en: Portugal
el: Πορτογαλία

en: ROC
el: Δημ.Κίνας

en: ROK
el: Δημ.Κορέας

en: Singapore
el: Σιγκαπούρη

en: Turkey
el: Τουρκία

en: US/Alaska
el: ΗΠΑ/Αλάσκα

en: US/Aleutian
el: ΗΠΑ/Αλεύτιαν

en: US/Arizona
el: ΗΠΑ/Αριζόνα

en: US/Central
el: ΗΠΑ/Κεντρική

en: US/East-Indiana
el: ΗΠΑ/Ανατολική Ιντιάνα

en: US/Eastern
el: ΗΠΑ/Ανατολική

en: US/Hawaii
el: ΗΠΑ/Χαβάη

en: US/Indiana-Starke
el: ΗΠΑ/Ιντιάνα-Στάρκι

en: US/Michigan
el: ΗΠΑ/Μίσιγκαν

en: US/Mountain
el: ΗΠΑ/Ορεινή

en: US/Pacific
el: ΗΠΑ/Ειρινικός

en: US/Samoa
el: ΗΠΑ/Σαμόα
