kmix - en to el translation catalogue (190 entries)

en: Audio Setup
el: Ρύθμιση ήχου

en: Hardware &Information
el: &Πληροφορίες υλικού

en: Hide Mixer Window
el: Απόκρυψη παραθύρου μίκτη

en: Configure &Channels...
el: Διαμόρφωση &καναλιών...

en: Select Master Channel...
el: Επιλογή κύριου καναλιού...

en: Save volume profile 1
el: Αποθήκευση προφίλ έντασης 1

en: Save volume profile 2
el: Αποθήκευση προφίλ έντασης 2

en: Save volume profile 3
el: Αποθήκευση προφίλ έντασης 3

en: Save volume profile 4
el: Αποθήκευση προφίλ έντασης 4

en: Load volume profile 1
el: Φόρτωση προφίλ έντασης 1

en: Load volume profile 2
el: Φόρτωση προφίλ έντασης 2

en: Load volume profile 3
el: Φόρτωση προφίλ έντασης 3

en: Load volume profile 4
el: Φόρτωση προφίλ έντασης 4

en: Increase Volume
el: Αύξηση έντασης

en: Decrease Volume
el: Μείωση έντασης

en: Mute
el: Κλείσιμο ήχου

en: Cannot add view - GUIProfile is invalid.
el: Αδυναμία προσθήκης προβολής - Το GUIProfile δεν είναι έγκυρο.

en: View already exists. Cannot add View.
el: Η προβολή υπάρχει ήδη. Αδυναμία προσθήκης προβολής.

en: The soundcard containing the master device was unplugged. Changing to control %1 on card %2.
el: Η κάρτα ήχου που περιλαμβάνει την κύρια συσκευή έχει αφαιρεθεί. Μετάβαση στο %1 της κάρτας %2

en: The last soundcard was unplugged.
el: Η τελευταία κάρτα ήχου έχει αφαιρεθεί.

en: Mixer Hardware Information
el: Πληροφορίες υλικού μίκτη

en: The helper application is either not installed or not working.
el: Η εφαρμογή βοήθειας ή δεν είναι εγκατεστημένη ή δεν λειτουργεί.

en: Error
el: Σφάλμα

en: No sound card is installed or currently plugged in.
el: Δεν έχει γίνει εγκατάσταση ή σύνδεση κάρτας ήχου.

en: KDE Mixer
el: KDE Μίκτης

en: kmixctrl - kmix volume save/restore utility
el: kmixctrl - εργαλείο αποθήκευσης/αποκατάστασης έντασης του kmix

en: Save current volumes as default
el: Αποθήκευση τρεχουσών εντάσεων ως προκαθορισμένες

en: Restore default volumes
el: Αποκατάσταση προκαθορισμένων εντάσεων

en: KMix - KDE's full featured mini mixer
el: KMix - Ο ολοκληρωμένος μίνι μίκτης του KDE

en: (c) 1996-2013 The KMix Authors
el: (c) 1996-2013 Οι συγγραφείς του KMix

en: Original author and current maintainer
el: Αρχικός συγγραφέας και τρέχων συντηρητής

en: PulseAudio support
el: Υποστήριξη PulseAudio

en: ALSA 0.9x port
el: Μεταφορά του ALSA 0.9x

en: Solaris support
el: Υποστήριξη Solaris

en: Plasma Dataengine
el: Μηχανής δεδομένων Plasma

en: Temporary maintainer
el: Προσωρινός συντηρητής

en: *BSD fixes
el: Διορθώσεις για το *BSD

en: Mute and volume preview, other fixes
el: Κλείσιμο ήχου και προεπισκόπηση έντασης, άλλες διορθώσεις

en: Improving support for emu10k1 based soundcards
el: Βελτίωση της υποστήριξης για κάρτες ήχου emu10k1

en: TerraTec DMX6Fire support
el: Υποστήριξη TerraTec DMX6Fire

en: Inhibits the unhiding of the KMix main window, if KMix is already running.
el: Αποτρέπει την εμφάνιση του κύριου παραθύρου του KMix, αν αυτό εκτελείται ήδη.

en: Starts KMix in failsafe mode.
el: Εκκινεί το KMix σε ασφαλή λειτουργία.

en: You do not have permission to access the alsa mixer device.
    Please verify if all alsa devices are properly created.
el: Δεν έχετε δικαίωμα προσπέλασης στη συσκευή μίκτη alsa.
    Παρακαλώ βεβαιωθείτε ότι όλες οι συσκευές alsa έχουν δημιουργηθεί σωστά.

en: Alsa mixer cannot be found.
    Please check that the soundcard is installed and the
    soundcard driver is loaded.
el: Ο μίκτης alsa είναι αδύνατο να βρεθεί.
    Παρακαλώ ελέγξτε ότι η κάρτα ήχου είναι εγκατεστημένη και ότι
    ο οδηγός της κάρτας ήχου έχει φορτωθεί.

en: kmix:You do not have permission to access the mixer device.
    Please check your operating systems manual to allow the access.
el: kmix: Δεν έχετε δικαίωμα προσπέλασης στη συσκευή μίκτη.
    Παρακαλώ ελέγξτε τα εγχειρίδια του λειτουργικού σας συστήματος για να επιτραπεί η πρόσβαση.

en: kmix: Could not write to mixer.
el: kmix: Αδυναμία εγγραφής στο μίκτη.

en: kmix: Could not read from mixer.
el: kmix: Αδυναμία ανάγνωσης από το μίκτη.

en: kmix: Mixer cannot be found.
    Please check that the soundcard is installed and that
    the soundcard driver is loaded.
el: kmix: Ο μίκτης δε βρέθηκε.
    Παρακαλώ ελέγξτε ότι η κάρτα ήχου είναι εγκατεστημένη και ότι
    ο οδηγός της κάρτας ήχου έχει φορτωθεί.

en: kmix: Unknown error. Please report how you produced this error.
el: kmix: Άγνωστο σφάλμα. Παρακαλώ αναφέρετε πώς δημιουργήθηκε αυτό το σφάλμα.

en: Recording level of the microphone input.
el: Επίπεδο ηχογράφησης της εισόδου του μικροφώνου.

en: Controls the volume of the front speakers or all speakers (depending on your soundcard model). If you use a digital output, you might need to also use other controls like ADC or DAC. For headphones, soundcards often supply a Headphone control.
el: Ελέγχει την ένταση των μπροστινών ηχείων ή όλων των ηχείων (εξαρτάται από το μοντέλο της κάρτας ήχου). Εάν χρησιμοποιείται μια ψηφιακή έξοδο, ίσως χρειαστεί επίσης να χρησιμοποιήσετε και άλλα όπως ADC ή DAC. Για ακουστικά, οι κάρτες ήχου συχνά παρέχουν και ένα σύστημα ελέγχου ακουστικών.

en: Most media, such as MP3s or Videos, are played back using the PCM channel. As such, the playback volume of such media is controlled by both this and the Master or Headphone channels.
el: Τα περισσότερα μέσα, όπως MP3s και βίντεο, αναπαράγονται χρησιμοποιώντας το κανάλι PCM. Έτσι ώστε, η ένταση της αναπαραγωγής των μέσων να ελέγχεται και από τα δύο κανάλια το Κύριο ή των Ακουστικών.

en: Controls the headphone volume. Some soundcards include a switch that must be manually activated to enable the headphone output.
el: Ελέγχει την ένταση του ήχου των ακουστικών. Μερικές κάρτες ήχου περιέχουν ένα διακόπτη ο οποίος θα πρέπει χειροκίνητα να ενεργοποιηθεί ώστε να είναι εφικτή η έξοδος από τα ακουστικά.

en: Playback Streams
el: Ροές αναπαραγωγής

en: Volume
el: Ένταση

en: Bass
el: Μπάσα

en: Treble
el: Πρίμα

en: Speaker
el: Ηχείο

en: Microphone
el: Μικρόφωνο

en: Line
el: Γραμμή

en: Mix
el: Μείξη

en: RecMon
el: Παρακολούθηση εγγραφής

en: IGain
el: Ενίσχυση εισόδου

en: OGain
el: Ενίσχυση εξόδου

en: Line1
el: Γραμμή1

en: Line2
el: Γραμμή2

en: Line3
el: Γραμμή3

en: Digital1
el: Ψηφιακή1

en: Digital2
el: Ψηφιακή2

en: Digital3
el: Ψηφιακή3

en: Video
el: Βίντεο

en: Radio
el: Ραδιόφωνο

en: Monitor
el: Παρακολούθηση

en: 3D-depth
el: Βάθος-3Δ

en: 3D-center
el: Κέντρο-3Δ

en: unknown
el: άγνωστο

en: unused
el: αχρησιμοποίητο

en: kmix: You do not have permission to access the mixer device.
    Login as root and do a 'chmod a+rw /dev/mixer*' to allow the access.
el: kmix: Δεν έχετε δικαίωμα προσπέλασης στη συσκευή μίκτη.
    Με διακαιώματα root εκτελέστε την εντολή 'chmod a+rw /dev/mixer*' για να σας επιτραπεί η πρόσβαση.

en: kmix: Mixer cannot be found.
    Please check that the soundcard is installed and the
    soundcard driver is loaded.
    On Linux you might need to use 'insmod' to load the driver.
    Use 'soundon' when using commercial OSS.
el: kmix: Ο μίκτης δε βρέθηκε.
    Παρακαλώ ελέγξτε αν η κάρτα ήχου είναι εγκατεστημένη και ότι
    ο οδηγός της κάρτας ήχου έχει φορτωθεί.
    Στο Linux μπορεί να χρειαστεί η εντολή 'insmod' για τη φόρτωση του οδηγού.
    Χρησιμοποιήστε την εντολή 'soundon' όταν χρησιμοποιείτε το εμπορικό πακέτο OSS.

en: kmix: Mixer cannot be found.
    Please check that the soundcard is installed and the
    soundcard driver is loaded.
    On Linux you might need to use 'insmod' to load the driver.
    Use 'soundon' when using OSS4 from 4front.
el: kmix: Ο μίκτης δεν βρέθηκε.
    Παρακαλώ ελέγξτε αν η κάρτα ήχου είναι εγκατεστημένη και ότι
    ο οδηγός της κάρτας ήχου έχει φορτωθεί.
    Στο Linux μπορεί να χρειαστεί η εντολή 'insmod' για τη φόρτωση του οδηγού.
    Χρησιμοποιήστε την εντολή 'soundon' όταν χρησιμοποιείτε OSS4 από το 4front.

en: Unknown Application
el: Άγνωστη εφαρμογή

en: Event Sounds
el: Ήχοι γεγονότων

en: Playback Devices
el: Συσκευές αναπαραγωγής

en: Capture Devices
el: Συσκευές εγγραφής

en: Capture Streams
el: Ροές εγγραφής

en: Volume Control Feedback Sound
el: Ήχος ανάδρασης ελέγχου έντασης

en: Master Volume
el: Κύρια ένταση

en: Internal Speaker
el: Εσωτερικό ηχείο

en: Headphone
el: Ακουστικά

en: Line Out
el: Γραμμή εξόδου

en: Record Monitor
el: Παρακολούθηση εγγραφής

en: Line In
el: Γραμμή εισόδου

en: kmix: You do not have permission to access the mixer device.
    Ask your system administrator to fix /dev/audioctl to allow access.
el: kmix: Δεν έχετε δικαίωμα προσπέλασης στη συσκευή μίκτη.
    Ζητήστε από τον διαχειριστή του συστήματός σας να διορθώσει το /dev/audioctl ώστε να επιτρέπεται η προσπέλαση.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, customColors)
en: &Use custom colors
el: &Χρήση προσαρμοσμένων χρωμάτων

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, activeColors)
en: Active
el: Ενεργό

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: &Silent:
el: &Σιωπηλό:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLoad)
en: &Loud:
el: &Δυνατό:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: &Background:
el: &Φόντο:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mutedColors)
en: Muted
el: Χωρίς ήχο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Lou&d:
el: Δυνα&τό:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel8)
en: Backgrou&nd:
el: Φό&ντο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Silen&t:
el: Σιωπη&λό:

en: Sound drivers supported:
el: Οδηγοί ήχου που υποστηρίζονται:

en: Sound drivers used:
el: Οδηγοί ήχου που χρησιμοποιούνται:

en: Experimental multiple-Driver mode activated
el: Η λειτουργία πειραματικού πολυ-οδηγού ενεργοποιήθηκε

[ctx: Channel name]
en: Left
el: Αριστερά

[ctx: Channel name]
en: Right
el: Δεξιά

[ctx: Channel name]
en: Center
el: Κεντρικό

[ctx: Channel name]
en: Subwoofer
el: Βαθύφωνο

[ctx: Channel name]
en: Surround Left
el: Πολυκάναλο αριστερά

[ctx: Channel name]
en: Surround Right
el: Πολυκάναλο δεξιά

[ctx: Channel name]
en: Side Left
el: Πλευρικό αριστερά

[ctx: Channel name]
en: Side Right
el: Πλευρικό δεξιά

[ctx: Channel name]
en: Rear Center
el: Οπίσθιο κεντρικό

en: All controls
el: Όλες οι λειτουργίες ελέγχου

en: Only playback controls
el: Λειτουργίες ελέγχου αναπαραγωγής μόνο

en: Only capture controls
el: Λειτουργίες ελέγχου εγγραφής μόνο

en: Add View
el: Προσθήκη προβολής

en: Select mixer:
el: Επιλογή μίκτη:

en: Current mixer
el: Τρέχων μίκτης

en: Select the design for the new view:
el: Επιλογή σχεδίασης για τη νέα προβολή:

en: Select the Mixers to display in the sound menu
el: Επιλεξτε τους μίκτες που θα εμφανίζονται στο μενού ήχου

en: Select Mixers
el: Επιλογή μικτών

en: Select Master Channel
el: Επιλογή κύριου καναλιού

en: Current mixer:
el: Τρέχων μίκτης:

en: Select the channel representing the master volume:
el: Επιλέξτε το κανάλι που αντιπροσωπεύει την ένταση (Master):

en: Automatic (%1 recommendation)
el: Αυτόματο (%1 σύσταση)

en: Configure Channels
el: Διαμόρφωση καναλιών

en: Configuration of the channels. Drag icon to update.
el: Διαμόρφωση των καναλιών. Η ενημέρωση γίνεται με έλκυση του εικονιδίου.

en: Visible channels
el: Ορατά κανάλια

en: Available channels
el: Διαθέσιμα κανάλια

en: Show the selected channel
el: Εμφάνιση επιλεγμένου καναλιού

en: Hide the selected channel
el: Απόκρυψη επιλεγμένου καναλιού

en: Volume Control
el: Έλεγχος έντασης

en: M&ute
el: &Κλείσιμο ήχου

en: Mixer cannot be found
el: Δεν μπορεί να βρεθεί ο μίκτης

en: Volume at %1%
el: Ένταση στο %1%

en:  (Muted)
el:  (Κλείσιμο ήχου)

en: Configure
el: Διαμόρφωση

en: General
el: Γενικά

en: Start
el: Εκκίνηση

en: Sound Menu
el: Μενού ήχου

en: Startup
el: Έναρξη

en: Restore volumes on login
el: Αποκατάσταση εντάσεων κατά τη σύνδεση

en: Restore all volume levels and switches.
el: Αποκατάσταση όλων των επιπέδων έντασης και διακοπτών.

en: Dynamic controls from Pulseaudio and MPRIS2 will not be restored.
el: Δυναμικά συστατικά ελέγχου από Pulseaudio και MPRIS2 δεν θα αποκατασταθούν.

en: Autostart
el: Αυτόματη εκκίνηση

en: Enables the KMix autostart service (kmix_autostart.desktop)
el: Ενεργοποιεί την υπηρεσία αυτόματης εκκίνησης του KMix (kmix_autostart.desktop)

en: &Horizontal
el: &Οριζόντια

en: &Vertical
el: &Κατακόρυφα

en: Behavior
el: Συμπεριφορά

en: Volume Feedback
el: Ανάδραση έντασης

en: Volume feedback is only available for Pulseaudio.
el: Η ανατροφοδότηση της έντασης είναι μόνο διαθέσιμη για το Pulseaudio.

en: Volume Overdrive
el: Υπεροδήγηση έντασης

[ctx: @info:tooltip]
en: Raise volume maximum to 150% (PulseAudio only)
el: Ανύψωση έντασης μέγιστο στο 150% (PulseAudio μόνο)

en: You must restart KMix for this setting to take effect.
el: Πρέπει να επανεκκινήσετε το KMix για να εφαρμοστεί αυτή η ρύθμιση.

en: Visual
el: Ορατά

en: Show &tickmarks
el: Εμφάνιση &κλίμακας

en: Enable/disable tickmark scales on the sliders
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση δεικτών κλίμακας στους ολισθητές

en: Show &labels
el: Εμφάνιση ε&τικετών

en: Enables/disables description labels above the sliders
el: Ενεργοποιεί/απενεργοποιεί τις ετικέτες περιγραφής πάνω από τους ολισθητές

en: Show On Screen Display (&OSD)
el: Εμφάνιση στην οθόνη (&OSD)

en: Slider orientation:
el: Προσανατολισμός ολισθητή:

en: Slider orientation (System tray volume control):
el: Προσανατολισμός ολισθητή (έλεγχος έντασης ήχου στο πλαίσιο συστήματος):

en: &Dock in system tray
el: &Προσάρτηση στο πλαίσιο συστήματος

en: Docks the mixer into the KDE system tray
el: Προσαρτά το μίκτη στο πλαίσιο συστήματος του KDE

en: Autostart can not be enabled, as the autostart file kmix_autostart.desktop is not installed.
el: Αδυναμία ενεργοποίησης της αυτόματης εκκίνησης, καθώς το αρχείο αυτόματης εκκίνησης kmix_autostart.desktop δεν είναι εγκατεστημένο.

en: &Hide
el: &Απόκρυψη

en: C&onfigure Shortcuts...
el: &Διαμόρφωση συντομεύσεων...

en: &Split Channels
el: &Διαχωρισμός καναλιών

en: &Muted
el: &Κλείσιμο ήχου

en: Set &Record Source
el: Ορισμός πηγής &ηχογράφησης

en: Mo&ve
el: Μετα&κίνηση

en: Toggle Mute
el: Εναλλαγή κλεισίματος ήχου

en: capture
el: εγγραφή

en: Capture/Uncapture %1
el: Απ/ενεργοποίηση εγγραφής %1

en: Mute/Unmute %1
el: Απ/ενεργοποίηση ήχου του %1

en: Capture
el: Εγγραφή

en: %1 (capture)
el: %1 (εγγραφή)

en: Automatic According to Category
el: Αυτόματα ανάλογα με την κατηγορία

en: &Channels
el: &Κανάλια

en: Device Settings
el: Ρυθμίσεις συσκευής

en: Mixer
el: Μίκτης

en: Load volume profile %1
el: Φόρτωση προφίλ έντασης %1

en: Nothing is capturing audio.
el: Τίποτε δεν συλλαμβάνει τον ήχο.

en: Nothing is playing audio.
el: Τίποτε δεν αναπαράγει τον ήχο.

en: No capture devices.
el: Χωρίς συσκευές σύλληψης.

en: No playback devices.
el: Χωρίς συσκευές αναπαραγωγής.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
el: &Αρχείο

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
el: &Βοήθεια
