kscd - en to el translation catalogue (60 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EjectOnFinish)
en: Eject CD when finished playing
el: Εξαγωγή CD μετά το τέλος της αναπαραγωγής

en: loop track
el: επανάληψη κομματιού

en: loop disc
el: επανάληψη δίσκου

[ctx: This action allow the user to listen a random track]
en: random
el: τυχαία

en: WELCOME!
el: Καλώς ήρθατε!

en: eject CD
el: εξαγωγή CD

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, trackListDlgUI)
en: KsCD - TrackList
el: KsCD - λίστα κομματιών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, albumLbl)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Album</span></p></body></html>
el: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Άλμπουμ</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLbl)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Year</span></p></body></html>
el: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Έτος</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Track
el: Κομμάτι

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Title
el: Τίτλος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Length
el: Διάρκεια

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Text font:
el: Γραμματοσειρά κειμένου:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text color:
el: Χρώμα κειμένου:

en: KDE CD player
el: Αναπαραγωγέας CD του KDE

en: Configure Shortcuts...
el: Ρύθμιση συντομεύσεων...

en: Configure...
el: Ρύθμιση...

en: Download Info
el: Λήψη πληροφοριών

en: Upload Info
el: Αποστολή πληροφοριών

en: Play/Pause
el: Αναπαραγωγή/Παύση

en: Stop
el: Σταμάτημα

[ctx: This action allow user to pass to the following track]
en: Next
el: Επόμενο

[ctx: This action allow the user to pass to the preceding track]
en: Previous
el: Προηγούμενο

[ctx: This action allow to eject the inserted disc]
en: Eject
el: Εξαγωγή

en: Volume Up
el: Αύξηση έντασης

en: Volume Down
el: Μείωση έντασης

[ctx: This action allow the user to listen a random track list]
en: Random
el: Τυχαία

en: Repeat Track
el: Επανάληψη κομματιού

en: Repeat Album
el: Επανάληψη άλμπουμ

en: Show Tracklist
el: Εμφάνιση Λίστας κομματιών

en: Mute/Unmute
el: Κλείσιμο ήχου/επαναφορά

en: Minimize
el: Ελαχιστοποίηση

en: No disc
el: Χωρίς δίσκο

en: Invalid disc
el: Μη έγκυρος δίσκος

[ctx: General option in the configuration dialog]
en: General
el: Γενικά

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Appearance
el: Εμφάνιση

en: Current maintainer, Solid/Phonon Upgrade, QDBus connection
el: Τρέχων συντηρητής, ενημέρωση Solid/Phonon, σύνδεση QDBus

en: Previous maintainer
el: Προηγούμενος συντηρητής

en: Workman library update, CDTEXT, CDDA
el: Ενημέρωση βιβλιοθήκης workman, CDTEXT, CDDA

en: Workman library, previous maintainer
el: Βιβλιοθήκη workman, προηγούμενος συντηρητής

en: Patches galore
el: Αφθονία διορθώσεων

en: Workman library
el: Βιβλιοθήκη workman

en: UI Work
el: Εργασία στο περιβάλλον χρήστη

en: Special thanks to freedb.org for providing a free CDDB-like CD database
el: Ιδιαίτερες ευχαριστίες στο freedb.org για την παροχή μιας ελεύθερης βάσης δεδομένων CD τύπου CDDB

en: Start playing
el: Έναρξη αναπαραγωγής

note: i18n: ectx: label, entry (Autoplay), group (General)
en: Start playing when a CD is inserted.
el: Αυτόματη αναπαραγωγή μετά την εισαγωγή ενός CD.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Autoplay), group (General)
en: When this option is selected the CD will start playing automatically upon being inserted into the CD-ROM.
el: Όταν αυτή η επιλογή είναι ενεργοποιημένη το CD θα αρχίσει να αναπαράγεται αυτόματα μετά την εισαγωγή στο CD-ROM.

note: i18n: ectx: label, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: Eject CD when playing is finished.
el: Εξαγωγή CD μετά το τέλος της αναπαραγωγής.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: When this option is selected the CD will automatically eject when it is finished.
el: Όταν αυτή η επιλογή είναι ενεργοποιημένη το CD θα εξαχθεί αυτόματα από τη συσκευή όταν τελειώσει η αναπαραγωγή.

note: i18n: ectx: label, entry (TextColor), group (Appearance)
en: The text color that will be used in the panel.
el: Το χρώμα κειμένου που θα χρησιμοποιηθεί στον πίνακα.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextColor), group (Appearance)
en: Change the color of the text in the panel
el: Τροποποίηση του χρώματος κειμένου στον πίνακα

note: i18n: ectx: label, entry (TextFont), group (Appearance)
en: The font that will be used for the panel.
el: Η γραμματοσειρά που θα χρησιμοποιηθεί στον πίνακα.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextFont), group (Appearance)
en: Change the font of the text in the panel
el: Τροποποίηση της γραμματοσειράς του κειμένου στον πίνακα

note: i18n: ectx: label, entry (url), group (Appearance)
en: The skin that will be use for the application
el: Το θέμα που θα χρησιμοποιηθεί από την εφαρμογή

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (url), group (Appearance)
en: Change the skin of the application
el: Τροποποίηση του θέματος της εφαρμογής

en: Unknown album
el: Άγνωστο άλμπουμ

en: Unknown artist
el: Άγνωστος καλλιτέχνης

en: Unknown title
el: Άγνωστος τίτλος

en: No Disc
el: Χωρίς δίσκο
