kopete - en to el translation catalogue (3561 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fastLearner)
en: I am a fast learner
el: Μαθαίνω εύκολα

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListGroupSorting) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListMetaContactSorting) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, trServices) i1
en: Name
el: Όνομα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, listServers)
en: Description
el: Περιγραφή

[ctx: 1st message shown to users on first run of Kopete. Please keep the formatting.]
en: <h2>Welcome to Kopete</h2><p>Which messaging service do you want to connect to?</p>
el: <h2>Καλώς ήρθατε στο Kopete</h2><p>Σε ποιά υπηρεσία επιθυμείτε να συνδεθείτε;</p>

en: Step Two: Account Information
el: Βήμα δύο: Πληροφορίες λογαριασμού

[ctx: 2nd message shown to users on first run of Kopete. Please keep the formatting.]
en: <h2>Congratulations</h2><p>You have finished configuring the account. You can add more accounts with <i>Settings->Configure</i>.  Please click the "Finish" button.</p>
el: <h2>Συγχαρητήρια</h2><p>Ολοκληρώσατε τη ρύθμιση του λογαριασμού. Μπορείτε να προσθέσετε και άλλους λογαριασμούς από το μενού <i>Ρυθμίσεις->Ρύθμιση το Kopete</i>. Παρακαλώ κάντε κλικ στο κουμπί "Τέλος".</p>

en: Cannot load the %1 protocol plugin.
el: Δεν είναι δυνατή η φόρτωση του πρόσθετου του πρωτοκόλλου %1.

en: Error While Adding Account
el: Σφάλμα κατά την προσθήκη λογαριασμού

en: This protocol does not currently support adding accounts.
el: Αυτό το πρωτόκολλο δεν υποστηρίζει την προσθήκη λογαριασμών.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddAccountWizardPage1)
en: Step One: Select Messaging Service
el: Βήμα ένα: Επιλογή υπηρεσίας μηνυμάτων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_header)
en: <h2>Welcome to the Add Account Wizard</h2>
    <p>Select the messaging service from the list below.</p>
el: <h2>Καλώς ήρθατε στο μάγο προσθήκης λογαριασμού</h2>
    <p>Επιλέξτε την υπηρεσία μηνυμάτων από την παρακάτω λίστα.</p>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddAccountWizardPage2)
en: Finished
el: Ολοκληρώθηκε

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_header)
en: <h2>Congratulations</h2>
    <p>You have finished configuring the account. Please click the "Finish" button.</p>
el: <h2>Συγχαρητήρια.</h2>
    <p>Ολοκληρώσατε τη ρύθμιση του λογαριασμού. Παρακαλώ κάντε κλικ στο κουμπί "Τέλος".</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mUseColor)
en: Use a custom color for this account
el: Χρήση προσαρμοσμένου χρώματος για αυτό το λογαριασμό

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mButtonAccountSetColor) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mUseColor)
en: Account are often differentiated by the protocol icon. But if you have severals accounts of the same protocol, you may apply a color filter to that icon to differentiate accounts from the same protocols.
el: Οι λογαριασμοί ξεχωρίζονται από το εικονίδιο του πρωτοκόλλου. Αλλά αν έχετε πολλούς λογαριασμούς με το ίδιο πρωτόκολλο, μπορείτε να εφαρμόσετε ένα φίλτρο χρώματος σε αυτό το εικονίδιο για να ξεχωρίσετε λογαριασμούς με το ίδιο πρωτόκολλο.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mUseColor)
en: Use &custom color
    for account:
el: Χρήση &προσαρμοσμένου χρώματος
    για το λογαριασμό:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, mColorButton)
en: Account custom color selector
el: Επιλογέας προσαρμοσμένου χρώματος λογαριασμού

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mConnectNow)
en: Connect right after Finish is pressed
el: Σύνδεση αμέσως μετά το πάτημα του 'Τέλος'

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mConnectNow)
en: If this is checked, the account will be connected right after you clicked on <i>Finished</i>.
el: Αν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή, ο λογαριασμός θα συνδεθεί αμέσως αφού πατήσετε το <i>Τέλος</i>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mConnectNow)
en: Co&nnect now
el: &Σύνδεση τώρα

en: Copy Link Address
el: Αντιγραφή διεύθυνσης δεσμού

en: Save Conversation
el: Αποθήκευση συζήτησης

en: <qt>Could not open <b>%1</b> for writing.</qt>
el: <qt>Δεν είναι δυνατό το άνοιγμα του <b>%1</b> για εγγραφή.</qt>

en: Error While Saving
el: Σφάλμα κατά την αποθήκευση

en: User Has Left
el: Ο χρήστης έφυγε

en: Chat style could not be found, or is invalid.
el: Το στυλ συνομιλίας δε βρέθηκε ή δεν είναι έγκυρο!

en: Save File as
el: Αποθήκευση Αρχείου ως

en: Wav file (*.wav)
el: Αρχείο ήχου Wav (*.wav)

en: Chat Text Edit Part
el: Τμήμα επεξεργασίας κειμένου συνομιλίας

en: A simple rich text editor part
el: Ένας απλός επεξεργαστής εμπλουτισμένου κειμένου

en: <qt>You have received a message from <b>%1</b> in the last second. Are you sure you want to clear this chat?</qt>
el: <qt>Μόλις λάβατε ένα μήνυμα από την επαφή <b>%1</b>. Σίγουρα επιθυμείτε να διαγράψετε τη συνομιλία;</qt>

en: Unread Message
el: Μη αναγνωσμένο μήνυμα

[ctx: @action:button]
en: Clear Chat
el: Καθαρισμός συνομιλίας

en: <qt>You are about to leave the groupchat session <b>%1</b>.<br />You will not receive future messages from this conversation.</qt>
el: <qt>Πρόκειται να εγκαταλείψετε τη συνεδρία ομαδικής συνομιλίας <b>%1</b>.<br />Δε θα λαμβάνετε πλέον μηνύματα από αυτήν τη συζήτηση.</qt>

en: Closing Group Chat
el: Κλείσιμο ομάδας συνομιλίας

[ctx: @action:button]
en: Close Chat
el: Κλείσιμο συνομιλίας

en: <qt>You have received a message from <b>%1</b> in the last second. Are you sure you want to close this chat?</qt>
el: <qt>Μόλις λάβατε ένα μήνυμα από την επαφή <b>%1</b>. Σίγουρα επιθυμείτε να εγκαταλείψετε τη συνομιλία;</qt>

en: You have a message send in progress, which will be aborted if this chat is closed. Are you sure you want to close this chat?
el: Μία αποστολή μηνύματος είναι σε εξέλιξη, η οποία θα εγκαταλειφθεί αν κλείσετε αυτήν τη συνομιλία. Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να κλείσετε τη συνομιλία;

en: Message in Transit
el: Μήνυμα σε φάση μεταφοράς

en: One other person in the chat | %1 other people in the chat
el[0]: Υπάρχει ακόμη ένα άτομο στη συνομιλία
el[1]: Υπάρχουν ακόμη %1 άτομα στη συνομιλία

en: %1 is typing a message
el: Ο χρήστης %1 πληκτρολογεί ένα μήνυμα

[ctx: %1 is a list of names]
en: %1 are typing a message
el: Οι %1 πληκτρολογούν ένα μήνυμα

en: %1 is now known as %2
el: Ο χρήστης %1 είναι τώρα γνωστός ως %2

[ctx: %1 is a contact's name]
en: %1 deleted status message
el: %1 διέγραψε το μήνυμα κατάστασης

[ctx: %1 is a contact's name]
en: %1 changed status message: %2
el: %1 τροποποίησε το μήνυμα κατάστασης: %2

en: %1 has joined the chat.
el: Ο χρήστης %1 συμμετέχει στη συνομιλία.

en: %1 status message is %2
el: %1 μήνυμα κατάστασης είναι %2

en: %1 has left the chat.
el: Ο χρήστης %1 έφυγε από τη συνομιλία.

en: %1 has left the chat (%2).
el: Ο χρήστης %1 έφυγε από τη συνομιλία (%2).

en: You are now marked as %1.
el: Τώρα έχετε σημειωθεί ως %1.

en: %2 is now %1.
el: Ο χρήστης %2 είναι τώρα %1.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1)
en: Participants
el: Συμμετέχοντες

[ctx: @action:button]
en: Send
el: Αποστολή

[ctx: @info:status]
en: Ready.
el: Έτοιμο.

en: &Send Message
el: &Αποστολή μηνύματος

en: Send File...
el: Αποστολή αρχείου...

en: Close All Chats
el: Κλείσιμο όλων των συνομιλιών

en: &Activate Next Active Tab
el: Ενεργοποίηση της &επόμενης ενεργής καρτέλας

en: &Activate Next Tab
el: Ενεργοποίηση της &επόμενης καρτέλας

en: &Activate Previous Tab
el: Ενεργοποίηση &προηγούμενης καρτέλας

en: Nic&k Completion
el: Συμπλήρωση &ψευδώνυμου

en: &Detach Chat
el: Α&ποκόλληση συνομιλίας

en: Close &All But This Tab
el: Κλείσιμο ό&λων εκτός αυτής της καρτέλας

en: &Move Tab to Window
el: &Μετακίνηση καρτέλας στο παράθυρο

en: &Tab Placement
el: &Τοποθέτηση καρτέλας

en: Previous History
el: Προηγούμενο ιστορικό

en: Next History
el: Επόμενο ιστορικό

en: Automatic Spell Checking
el: Αυτόματος έλεγχος ορθογραφίας

en: Show Participants
el: Εμφάνιση συμμετεχόντων

en: Co&ntacts
el: Επα&φές

en: Toolbar Animation
el: Κίνηση γραμμών εργαλείων

[ctx: @info:tooltip]
en: Close the current tab
el: Κλείσιμο της τρέχουσας καρτέλας

en: More...
el: Περισσότερα...

en: Top
el: Πάνω

en: Bottom
el: Κάτω

en: Left
el: Αριστερά

en: Right
el: Δεξιά

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &Chat
el: &Συνομιλία

note: i18n: ectx: Menu (format)
en: &Format
el: &Μορφή

note: i18n: ectx: Menu (tabs)
en: &Tabs
el: &Καρτέλες

note: i18n: ectx: Menu (settings) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, settings)
en: &Settings
el: Ρ&υθμίσεις

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
el: Κύρια γραμμή εργαλείων

note: i18n: ectx: ToolBar (chatToolBar)
en: Chat Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων Συνομιλίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (AccountTreeWidget, mAccountList) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListMetaContactSorting) i18n: ectx: ToolBar (statusToolBar) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, statusGroup_) i18n: ectx: property (text), widget (QTab
en: Status
el: Κατάσταση

note: i18n: ectx: ToolBar (formatToolBar)
en: Format Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων μορφοποίησης

note: i18n: ectx: label
en: Emitted when the font and colors settings have changed.
el: Ενεργοποίηση όταν τροποποιηθούν οι ρυθμίσεις γραμματοσειράς και χρωμάτων.

note: i18n: ectx: label
en: Emitted when the message overrides settings have changed.
el: Ενεργοποίηση κατά την τροποποίηση των ρυθμίσεων μηνυμάτων.

note: i18n: ectx: label
en: Emitted when the chat window style has changed.
el: Ενεργοποίηση όταν το στυλ του παραθύρου συνομιλίας τροποποιηθεί.

note: i18n: ectx: label
en: Emitted when ChatWindowStyle variant has changed.
el: Ενεργοποίηση όταν η μεταβλητή ChatWindowStyle τροποποιηθεί.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Name of a Adium/Kopete chat window style.
el: Όνομα του στυλ παραθύρου συνομιλίας του Adium/Kopete.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Relative path to a CSS variant for the current style.
el: Σχετική διαδρομή μιας παραλλαγής CSS για το τρέχον στυλ.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Group consecutive messages from the same user as one block.
el: Ομαδοποίηση διαδοχικών μηνυμάτων του ίδιου χρήστη ως ένα τμήμα.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Use a compact variant of the chat style for chatrooms.
el: Χρήση ενός συμπαγούς στυλ συνομιλίας για τα δωμάτια συζητήσεων.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Text color used when highlighting.
el: Χρώμα κειμένου προς χρήση για τον τονισμό.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Background color used when highlighting.
el: Χρώμα φόντου προς χρήση για τον τονισμό.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Chat text color.
el: Χρώμα κειμένου συνομιλίας.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Chat background color.
el: Χρώμα φόντου συνομιλίας.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Chat link color.
el: Χρώμα δεσμού συνομιλίας.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Chat font.
el: Γραμματοσειρά συνομιλίας.

en: Download
el: Λήψη

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Play
el: Παίξε

en: Save as
el: Αποθήκευση ως

en: << Prev
el: << Προηγούμενο

en: (0) Next >>
el: (0) Επόμενο >>

en: &Set Font...
el: Ορισμός &γραμματοσειράς...

en: Set Text &Color...
el: Ορισμός &χρώματος κειμένου...

en: Set &Background Color...
el: Ορισμός χρώματος &φόντου...

en: Spacer for Animation
el: Χώρος για κίνηση

en: (%1) Next >>
el: (%1) Επόμενο >>

en: Cl&ose Chat
el: Κλείσιμ&ο συνομιλίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, send_btn)
en: Send
el: Αποστολή

en: Reply
el: Απάντηση

en: Add Smiley
el: Προσθήκη Smiley

note: i18n: ectx: Menu (format)
en: F&ormat
el: Μ&ορφή

note: i18n: ectx: Menu (alignment)
en: &Alignment
el: Σ&τοίχιση

en: Enable &Rich Text
el: Ενεργοποίηση &εμπλουτισμένου κειμένου

en: Reset Font And Color
el: Επαναφορά γραμματοσειράς και χρώματος

en: Modify Account
el: Τροποποίηση λογαριασμού

en: Are you sure you want to remove the account "%1"?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να αφαιρέσετε το λογαριασμό "%1";

en: Remove Account
el: Αφαίρεση λογαριασμού

en: Are you sure you want to remove the identity "%1"?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε την αφαίρεση της ταυτότητας "%1";

en: Remove Identity
el: Αφαίρεση ταυτότητας

en: Before removing the identity %1, the following accounts must be assigned to another identity:
el: Πριν την αφαίρεση της ταυτότητας %1, οι παρακάτω λογαριασμοί πρέπει να αντιστοιχηθούν με κάποια άλλη ταυτότητα:

en: Select an identity for the account:
el: Επιλέξτε ταυτότητα για το λογαριασμό:

en: New Identity
el: Νέα ταυτότητα

[ctx: String used for creating first copy of a named item]
en: Copy of %1
el: Αντιγραφή σε %1

[ctx: String used for creating second and subsequent copies of a named item]
en: Copy %1 of %2
el: Αντιγραφή %1 από %2

en: &Add Account...
el: &Προσθήκη λογαριασμού...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonAccountModify)
en: &Modify Account...
el: &Τροποποίηση λογαριασμού...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonAccountRemove)
en: &Remove Account
el: &Αφαίρεση λογαριασμού

en: &Switch Identity...
el: &Εναλλαγή ταυτότητας...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonAccountSetColor)
en: Set C&olor...
el: Ορισμός &χρώματος...

en: Add &Identity...
el: Προσθήκη &ταυτότητας...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonIdentityCopy)
en: &Copy Identity...
el: Αντι&γραφή ταυτότητας...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonIdentityModify)
en: M&odify Identity...
el: Τ&ροποποίηση ταυτότητας...

en: R&emove Identity
el: Α&φαίρεση ταυτότητας

en: Set &Default
el: Ορισμός ως &προκαθορισμένο

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KopeteAccountConfigBase)
en: Manage Accounts
el: Διαχείριση λογαριασμών

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (AccountTreeWidget, mAccountList)
en: This widget shows your identities and accounts in a hierarchical view. Each configured identity shows its associated accounts.
el: Αυτό το συστατικό εμφανίζει τις ταυτότητες και του λογαριασμούς σε μια ιεραρχική προβολή. Κάθε ρυθμισμένη ταυτότητα εμφανίζει τους σχετιζόμενους λογαριασμούς.

note: i18n: ectx: property (text), widget (AccountTreeWidget, mAccountList)
en: Account ID
el: ID λογαριασμού

[ctx: second-person command]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <span style=" font-style:italic;">Check to Include in Global Connection</span>
el: <span style=" font-style:italic;">Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για να εισαχθεί στην Καθολική σύνδεση</span>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_2)
en: Use drag & drop to increase or decrease the priority of accounts, accounts at the top of the list have highest priority.
    
    The priority is used to determine which contact to use when you click on a metacontact: Kopete will use the contact of the account with the greatest priority (if all contacts have the same online status).
el: Χρησιμοποιήστε σύρσιμο και ελευθέρωση για να αυξήσετε ή να μειώσετε την προτεραιότητα των λογαριασμών, λογαριασμοί στην κορυφή του καταλόγου έχουν υψηλότερη προτεραιότητα.
    
    Η προτεραιότητα χρησιμοποιείται για τον προσδιορισμό επιλογής επαφής, όταν κάνετε κλικ σε μία μεταεπαφή: Το Kopete θα χρησιμοποιήσει την επαφή του λογαριασμού με την μεγαλύτερη προτεραιότητα (αν όλες οι συνδεδεμένες επαφές έχουν το ίδιο καθεστώς).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <span style=" font-style:italic;">Accounts at the top of the list have highest priority</span>
el: <span style=" font-style:italic;">Λογαριασμοί στην κορυφή της λίστας θα έχουν υψηλότερη προτεραιότητα</span>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mGroupBoxAccounts)
en: Accounts
el: Λογαριασμοί

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAccountAdd)
en: Add a new account
el: Προσθήκη νέου λογαριασμού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonAccountAdd)
en: Add Account
    KAction replaces
    these labels!
el: Προσθήκη λογαριασμού
    Η KAction αντικαθιστά
    αυτές τις ετικέτες!

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAccountRemove) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mButtonAccountRemove)
en: Remove selected account
el: Αφαίρεση του επιλεγμένου λογαριασμού

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAccountModify)
en: Modify selected account
el: Τροποποίηση του επιλεγμένου λογαριασμού

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mButtonAccountModify)
en: Lets you edit the account's properties.
el: Επιτρέπει την επεξεργασία ιδιοτήτων του λογαριασμού.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAccountSwitchIdentity)
en: Associate the selected account with another identity
el: Συσχέτιση του επιλεγμένου λογαριασμού με άλλη ταυτότητα

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mButtonAccountSwitchIdentity)
en: Each account is associated with exactly one identity. You can use this button to change the association and switch an account to a different identity
el: Κάθε λογαριασμός σχετίζεται με ακριβώς μία ταυτότητα. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αυτό το κουμπί για την τροποποίηση της συσχέτισης και την εναλλαγή ενός λογαριασμού σε μια διαφορετική ταυτότητα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonAccountSwitchIdentity)
en: Switch &Identity...
el: Εναλλαγή &ταυτότητας...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAccountSetColor)
en: Set a custom color for this account
el: Ορισμός ενός προσαρμοσμένου χρώματος για αυτό το λογαριασμό

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mGroupBoxIdentities)
en: Identities
el: Ταυτότητες

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonIdentityAdd)
en: Add a new identity
el: Προσθήκη νέας ταυτότητας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonIdentityAdd)
en: A&dd Identity...
el: Προσ&θήκη ταυτότητας...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonIdentityCopy)
en: Create a new identity based on an existing one
el: Δημιουργία μιας νέας ταυτότητας με βάση μια υπάρχουσα

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonIdentityRemove) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mButtonIdentityRemove)
en: Remove selected identity
el: Αφαίρεση της επιλεγμένης ταυτότητας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonIdentityRemove)
en: R&emove
el: Α&φαίρεση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonIdentityModify)
en: Modify selected identity
el: Τροποποίηση επιλεγμένης ταυτότητας

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mButtonIdentityModify)
en: Let you edit the account's properties.
el: Σας επιτρέπει την επεξεργασία των ιδιοτήτων του λογαριασμού.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonIdentitySetDefault)
en: Set the selected identity as default identity
el: Ορισμός της επιλεγμένης ταυτότητας ως προκαθορισμένη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonIdentitySetDefault)
en: &Set Default
el: Ορισμός ως &προκαθορισμένη

en: Contact List
el: Λίστα επαφών

en: Colors && Fonts
el: Χρώματα && Γραμματοσειρές

en: Advanced
el: Για προχωρημένους

en: Layout
el: Διάταξη

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AppearanceConfig_Advanced)
en: Contact List Advanced
el: Λίστας επαφών για προχωρημένους

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Contact List Animations
el: Κίνηση λίστας επαφών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListAnimateChange)
en: A&nimate changes to contact list items
el: &Κινούμενες αλλαγές στα αντικείμενα της λίστας επαφών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListFading)
en: Fade in / out contacts as the&y appear / disappear
el: Ο&μαλή εμφάνιση / εξαφάνιση επαφών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListFolding)
en: Fo&ld in / out contacts as they appear / disappear
el: &Τύλιγμα / ξετύλιγμα επαφών καθώς εμφανίζονται / εξαφανίζονται

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Contact List Auto-Hide
el: Αυτόματη απόκρυψη λίστας επαφών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListAutoHide)
en: A&uto-hide contact list
el: Α&υτόματη απόκρυψη λίστας επαφών

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_contactListAutoHideVScroll)
en: Since vertical scrollbars occupy space, we introduced this auto-hide feature. The vertical scrollbar will not be available until you move your mouse over the contact list.<br>
    (<b>Disabled</b> if "<b>Hide vertical scrollbar</b>" option is selected above.)
el: Εφόσον οι κατακόρυφες κυλήσεις καταλαμβάνουν κάποιο χώρο, κάναμε εισαγωγή αυτού του χαρακτηριστικού της αυτόματης απόκρυψης. Η κατακόρυφη κύλιση δε θα είναι διαθέσιμη μέχρις ότου μετακινήσετε το ποντίκι πάνω στη λίστα επαφών.<br>
    (<b>Απενεργοποιείται</b> αν η παραπάνω επιλογή "<b>Απόκρυψη κατακόρυφης κύλισης</b>" είναι επιλεγμένη).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListAutoHideVScroll)
en: Auto-hide vertical &scrollbar
el: Αυτόματη απόκρυψη κατακόρυφης &κύλισης

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_contactListAutoHideTimeout)
en: The timeout value for both contact list and scrollbar auto-hiding.
el: Ο χρόνος αυτόματης απόκρυψης τόσο της λίστας επαφών όσο και της κύλισης.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_contactListAutoHideTimeout)
en:  Sec
el:  Δευτ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: after the cursor leaves the window
el: αφού ο δρομέας φύγει από το παράθυρο

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, kcfg_contactListResizeAnchor)
en: &Automatically resize contact list window to fit number of contacts onscreen
el: Αυτόματη αλλαγή μεγέθους του παραθύρου της λίστας επαφών ώστε να χωράει όλες τις εμφανιζόμενες επαφές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, top)
en: Anchor resizing at &top
el: Αγκύρωση κλιμάκωσης &πάνω

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottom)
en: Anchor resizing at &bottom
el: Αγκύρωση κλιμάκωσης &κάτω

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_contactListUseCustomFont)
en: C&ustom Fonts
el: &Προσαρμοσμένες γραμματοσειρές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mNormalFontLabel)
en: Base font:
el: Βασική γραμματοσειρά:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mSmallFontLabel)
en: Small font:
el: Μικρή γραμματοσειρά:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, kbuttongroup) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Colors
el: Χρώματα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_greyIdleMetaContacts)
en: Tint &idle contacts:
el: Εσοχή επαφών σε α&δράνεια:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: &Group names:
el: Ονόματα &ομάδων:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AppearanceConfig_ContactList)
en: Contact List Appearance
el: Εμφάνιση λίστας επαφών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Group sorting:
el: Ταξινόμηση ομάδας:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListGroupSorting) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListMetaContactSorting)
en: Manual
el: Χειροκίνητα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Contact sorting:
el: Ταξινόμηση επαφών:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListIconMode)
en: Use contact photos &when available
el: Χρήση φωτογραφίας επαφής όταν είναι &διαθέσιμη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListIconBorders)
en: Borders
el: Περιγράμματα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListIconRounded)
en: Rounded corners
el: Στρογγυλεμένες γωνίες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_groupContactByGroup)
en: Arrange metacontacts by &group
el: Διάταξη μεταεπαφών κατά &ομάδα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showOfflineGrouped)
en: Show offline contacts in a &separate group
el: Εμφάνιση επαφών εκτός σύνδεσης σε ξεχωρι&στή ομάδα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListTreeView)
en: Show tree &branch lines
el: Εμφάνιση &γραμμών διάταξης δέντρου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListIndentContact)
en: In&dent contacts
el: Ε&σοχή επαφών

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_contactListHideVerticalScrollBar)
en: <b>Always</b> disables the vertical scrollbar
el: Απενεργοποιεί <b>πάντα</b> την κατακόρυφη γραμμή κύλισης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListHideVerticalScrollBar)
en: &Hide vertical scrollbar
el: &Απόκρυψη της κατακόρυφης κύλισης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showIdentityIcons)
en: Show identities in status bar instead of accounts
el: Εμφάνιση ταυτοτήτων στη γραμμή κατάστασης αντί των λογαριασμών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mEditTooltips)
en: Change &Tooltip Contents...
el: Τροποποίηση περιεχομένων &υποδείξεων...

en: Show Icon
el: Εμφάνιση εικονιδίου

en: Unsaved data?
el: Μη αποθηκευμένα δεδομένα;

en: Reserved Layout Name
el: Δεσμευμένο όνομα διάταξης

en: The layout '%1' is one of the default layouts and cannot be overwritten. Please select a different name.
el: Η διάταξη '%1' είναι μια από τις προκαθορισμένες και δεν μπορεί να αντικατασταθεί. Παρακαλώ επιλέξτε ένα διαφορετικό όνομα.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Layout name:
el: Όνομα διάταξης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEmailButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, visibleRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPush
en: Remove
el: Αφαίρεση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Optimal width
el: Βέλτιστο πλάτος

en: Small
el: Μικρό

en: Bold
el: Έντονα

en: Italic
el: Πλάγια

en: Center
el: Κέντρο

en: Alignment
el: Στοίχιση

en: Width
el: Πλάτος

en: Tooltip Editor
el: Επεξεργαστής υποδείξεων

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, tbDown)
en: Use this arrow to reorder the items in the list.
el: Χρησιμοποιήστε αυτό το βέλος για την αλλαγή της σειράς των αντικειμένων στη λίστα.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, tbAdd)
en: Use this arrows to add or remove items to your contact tooltips.
el: Χρησιμοποιήστε αυτά τα βέλη για προσθήκη ή αφαίρεση αντικειμένων από τις υποδείξεις των επαφών.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Using the arrow buttons, put on the right the items you want to see in the contact tooltips. You can then sort them.
el: Χρησιμοποιώντας τα κουμπιά με τα βέλη, τοποθετήστε στα δεξιά τα αντικείμενα που επιθυμείτε να βλέπετε στις υποδείξεις. Μπορείτε να κάνετε ταξινόμηση αυτών έπειτα.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: <b>Here you can customize the contact tooltips</b>
el: <b>Εδώ μπορείτε να προσαρμόσετε τις υποδείξεις των επαφών</b>

en: Reset sliders & options to default values
el: Επαναφορά της κύλισης και των επιλογών στις προκαθορισμένες τιμές

en: Execute
el: Εκτέλεση

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AVDeviceConfig_VideoDevice)
en: Video
el: Βίντεο

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, deviceTab)
en: Device
el: Συσκευή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, deviceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Device:
el: Συσκευή:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inputLabel)
en: Input:
el: Είσοδος:

[ctx: Label of a combo box containing video standards like PAL-B, NTSC-M, etc]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, standardLabel)
en: Standard:
el: Τυπική:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mDeviceKComboBox)
en: Select the device to take video input from
el: Επιλέξτε τη συσκευή εισόδου βίντεο

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mInputKComboBox)
en: Select from multiple inputs provided by some devices
el: Επιλέξτε μια από τις πολλαπλές εισόδους που προσφέρονται από κάποιες συσκευές

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mStandardKComboBox)
en: Select the video standard to use
el: Επιλέξτε το πρότυπο βίντεο για χρήση

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, controlsTab)
en: Sliders
el: Κυλήσεις

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, optionsTab)
en: Optio&ns
el: Ε&πιλογές

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, actionsTab)
en: Actions
el: Ενέργειες

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &General
el: &Γενικά

en: &Events
el: &Γεγονότα

en: A&way Settings
el: &Ρυθμίσεις απουσίας

en: Cha&t
el: Συ&νομιλία

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Auto Away
el: Αυτόματη απουσία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useAutoAway)
en: &Use auto away
el: Χρήση α&υτόματης απουσίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Become away after
el: Δήλωση απουσίας μετά από

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: minutes of inactivity
el: λεπτά αδράνειας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoAwayGoAvailable)
en: Become available when detecting activity again
el: Δήλωση διαθεσιμότητας αν ανιχνευτεί δραστηριότητα ξανά

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoAwayAskAvailable)
en: Confirm before becoming available
el: Επιβεβαίωση πριν τη διαθεσιμότητά σας

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Auto Away Message
el: Αυτόματο μήνυμα απουσίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useLastAwayMessage)
en: Display the &last away message used
el: Εμφάνιση του τε&λευταίου μηνύματος απουσίας που χρησιμοποιήθηκε

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useCustomAwayMessage)
en: Display the &following away message:
el: Εμφάνιση του ακόλου&θου μηνύματος απουσίας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Title:
el: Τίτλος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStatusMessage) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Message:
el: Μήνυμα:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, BehaviorConfig_Chat) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ChatButton)
en: Chat
el: Συνομιλία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showEvents)
en: Show events in chat &window
el: Εμφάνιση &γεγονότων στο παράθυρο συνομιλίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_highlightEnabled)
en: High&light messages containing your nickname
el: Τονισμός μηνυμάτων που περιέχουν το &ψευδώνυμό σας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_spellCheck)
en: E&nable automatic spell checking by default
el: Ε&νεργοποίηση αυτόματου ορθογραφικού ελέγχου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_richTextByDefault)
en: E&nable rich text by default
el: Ε&νεργοποίηση προκαθορισμένου εμπλουτισμένου κειμένου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysShowTabs)
en: &Always show tabs
el: &Πάντα εμφάνιση καρτελών

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, interfaceGroup)
en: &Interface Preference
el: &Προτιμήσεις περιβάλλοντος

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, chatWindowGroup)
en: Chat Window Grouping &Policy
el: Πολιτική ομα&δοποίησης παραθύρων συνομιλίας

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Every chat will have its own window.
el: Κάθε συνομιλία θα έχει το δικό της παράθυρο.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Open All Messages in New Chat Window
el: Άνοιγμα όλων των μηνυμάτων σε ένα νέο παράθυρο συνομιλίας

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Group Messages From Same Account in Same Chat Window
el: Ομαδοποίηση μηνυμάτων από τον ίδιο λογαριασμό στο ίδιο παράθυρο συνομιλίας

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Group All Messages in Same Chat Window
el: Ομαδοποίηση όλων των μηνυμάτων στο ίδιο παράθυρο συνομιλίας

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Group Messages From Contacts in Same Group in Same Chat Window
el: Ομαδοποίηση μηνυμάτων από επαφές της ίδιας ομάδας στο ίδιο παράθυρο συνομιλίας

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Group Messages From Same Metacontact in Same Chat Window
el: Ομαδοποίηση μηνυμάτων από την ίδια μεταεπαφή στο ίδιο παράθυρο συνομιλίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showDates)
en: Show message dates
el: Εμφάνιση ημερομηνίας μηνυμάτων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_truncateContactName)
en: &Truncate contact name with more characters than:
el: &Αποκοπή του ονόματος επαφής με περισσότερους χαρακτήρες από:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, txtChatViewBufferSize)
en: Limit the maximum number of lines visible in a chat window to improve speed for complex layouts.
el: Περιορίστε το μέγιστο αριθμό των ορατών γραμμών σε ένα παράθυρο συνομιλίας για να βελτιώσετε την ταχύτητα για πολύπλοκες διατάξεις.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtChatViewBufferSize)
en: Ma&ximum number of chat window lines:
el: &Μέγιστος αριθμός γραμμών στο παράθυρο συνομιλίας:

en: Animation is not possible as your Qt version does not support the mng video format.
el: Τα εφέ κίνησης δεν είναι διαθέσιμα γιατί η έκδοσή σας Qt δεν υποστηρίζει τη μορφή βίντεο mng.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, BehaviorConfig_Events)
en: Events
el: Γεγονότα

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, notifyGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8)
en: Notifications
el: Ειδοποιήσεις

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotify)
en: Animate the system tray icon on an incoming message
el: Κίνηση εικονιδίου στο πλαίσιο συστήματος με τη λήψη νέου μηνύματος

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotify)
en: Animate the system tray icon whenever a message comes in.
el: Κίνηση εικονιδίου στο πλαίσιο συστήματος όποτε λαμβάνεται νέο μήνυμα.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotify)
en: Animate s&ystem tray icon
el: &Κίνηση εικονιδίου στο πλαίσιο συστήματος

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotifyLeftClickOpensMessage)
en: Left mouse click on flashing system tray opens message instead of restoring/minimizing contact list
el: Το αριστερό κλικ στο πλαίσιο συστήματος που αναβοσβήνει ανοίγει το μήνυμα αντί να επαναφέρει/ελαχιστοποιήσει τη λίστα επαφών

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotifyLeftClickOpensMessage)
en: A left mouse click on the flashing system tray icon opens the incoming message instead of restoring/minimizing the contact list (e.g. to check who is sending messages). A middle click always opens this message.
el: Το αριστερό κλικ στο πλαίσιο συστήματος που αναβοσβήνει ανοίγει το μήνυμα αντί να επαναφέρει/ελαχιστοποιήσει τη λίστα επαφών (για να δείτε ποιος έστειλε το μήνυμα). Το μήνυμα ανοίγει σε όλες τις περιπτώσεις με μεσαίο κλικ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotifyLeftClickOpensMessage)
en: &Left mouse click opens message
el: Άνοιγμα μηνύματος με &αριστερό κλικ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_animateOnMessageWithOpenChat)
en: Animate the contact list or the system tray icon on an incoming message with open chat
el: Εφέ κίνησης επαφών ή πλαισίου συστήματος με τη λήψη νέου μηνύματος σε 
    ανοιχτή συνομιλία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_animateOnMessageWithOpenChat)
en: Animate on message with open chat
el: Εφέ κίνησης με μήνυμα σε ανοιχτή συνομιλία

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_balloonGroupMessageNotificationsPerSender) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_balloonGroupMessageNotificationsPerSender)
en: Use a single notification for messages from the same sender
el: Χρήση απλής ειδοποίησης για μηνύματα του ίδιο αποστολέα

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_balloonGroupMessageNotificationsPerSender)
en: When a message arrives from a user who already has a message for which a notification is still active, then that notification is updated to indicate a new message has arrived, instead of creating a new notification.
el: Όταν λαμβάνετε ένα μήνυμα από έναν χρήστη για τον οποίο υπάρχει ήδη κάποια ειδοποίηση μηνύματος, η ειδοποίηση αυτή ενημερώνεται για τη λήψη του νέου μηνύματος, αντί της δημιουργίας μιας νέας ειδοποίησης.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_balloonNotifyIgnoreClosesChatView)
en: The "Ignore" button of the new message popup closes the chat window for the sender
el: Το κουμπί "Παράβλεψη" του αναδυόμενου μηνύματος κλείνει το παράθυρο συνομιλίας για τον αποστολέα

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_balloonNotifyIgnoreClosesChatView)
en: If there is already a chat window opened for the sender of the message displayed in the new message popup the "Ignore" button will close this chat window.
el: Αν υπάρχει ήδη ένα παράθυρο συνομιλίας για τον αποστολέα του μηνύματος που εμφανίζεται στο αναδυόμενο νέου μηνύματος, το κουμπί "Παράβλεψη" θα κλείσει αυτό το παράθυρο συνομιλίας.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_balloonNotifyIgnoreClosesChatView)
en: Button "I&gnore" in new message popups closes chat
el: Το κουμπί "&Παράβλεψη" κλείνει τη συνομιλία

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_queueOnlyHighlightedMessagesInGroupChats)
en: Notify only highlighted messages in group chats
el: Ειδοποίηση μόνο για τονισμένα μηνύματα σε συνομιλίες ομάδας

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_queueOnlyHighlightedMessagesInGroupChats)
en: In very active group chats, important messages can be singled out by preventing notifications for non-highlighted messages.
el: Σε πολύ ενεργές συνομιλίες ομάδας τα σημαντικά μηνύματα μπορούν να διαχωριστούν εξαιρώντας τα μη τονισμένα μηνύματα από τις ειδοποιήσεις.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_queueOnlyHighlightedMessagesInGroupChats)
en: Exclude non-&highlighted messages in group chats
el: Εξαίρεση μη τονισμένων μηνυμάτων από συνομιλίες ο&μάδας

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_queueOnlyMessagesOnAnotherDesktop)
en: Use the same notifications for events in the active chat window and other chat windows on the current desktop (usually less intrusive)
el: Χρήση των ίδιων ειδοποιήσεων για γεγονότα του ενεργού παραθύρου συνομιλίας και των άλλων παραθύρων της τρέχουσας επιφάνειας εργασίας (συνήθως λιγότερο ενοχλητικό)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_queueOnlyMessagesOnAnotherDesktop)
en: If activated, events for chat windows that are on the current desktop will be handled like events in the active chat window: The system tray icon and the sender icon in the contact list are not animated and the "Incoming Message for Active Chat" event is used for the notification. Chat windows on other desktops will trigger notifications.
    If not activated, all chat windows except the active one will notify you that an event has occurred using animations (if activated) and the "Incoming Message" event.
el: Αν ενεργοποιηθεί, τα γεγονότα των παραθύρων συνομιλίας της τρέχουσας επιφάνειας εργασίας θα έχουν την ίδια συμπεριφορά με το ενεργό παράθυρο: Το εικονίδιο στο πλαίσιο συστήματος και το εικονίδιο του αποστολέα δε θα κινηθούν και θα χρησιμοποιηθεί το γεγονός "Εισερχόμενο μήνυμα συνομιλίας" για ειδοποίηση. Τα παράθυρα συνομιλίας στις άλλες επιφάνειες εργασίας θα ενεργοποιούν ειδοποιήσεις.
    Αν απενεργοποιηθεί, όλα τα παράθυρα συνομιλίας εκτός του ενεργού θα σας ειδοποιούν για γεγονότα με τη χρήση κινήσεων καθώς και με γεγονότα "Εισερχόμενου μηνύματος".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_queueOnlyMessagesOnAnotherDesktop)
en: Treat all chats on the current des&ktop like active chats
el: Συμπεριφορά συνομιλιών στην τρέχουσα επι&φάνεια ως ενεργές

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Miscellaneous
el: Διάφορα

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_enableEventsWhileAway)
en: Enable events if your account status is "Away"
el: Ενεργοποίηση των γεγονότων αν η κατάσταση του λογαριασμού σας είναι "Απουσία"

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_enableEventsWhileAway)
en: Enable notification events even if your account status is "Away" or less available, e.g. "Not Available" or "Do not Disturb". Note: This does not affect the flashing of the system tray icon.
el: Ενεργοποίηση των γεγονότων ειδοποίησης ακόμη και αν η κατάστασή σας είναι "Απουσία" ή λιγότερο διαθέσιμη, π.χ. "Μη διαθέσιμος" ή "Μην ενοχλείτε". Σημείωση: Αυτό δεν έχει επίδραση στο αναβόσβημα του εικονιδίου του συστήματος.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enableEventsWhileAway)
en: E&nable events while away
el: Ενερ&γοποίηση γεγονότων κατά την απουσία

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotifySetCurrentDesktopToChatView)
en: Switch to the desktop which contains the chat window for the sender when opening his/her message
el: Εναλλαγή στην επιφάνεια που περιέχει το παράθυρο συνομιλίας κατά το άνοιγμα ενός μηνύματος

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotifySetCurrentDesktopToChatView)
en: If there is already a chat window open for the sender of the message, opening his/her message will cause a switch to the desktop which contains this chat window.
el: Αν υπάρχει ήδη ανοικτό το παράθυρο συνομιλίας με τον αποστολέα του μηνύματος θα γίνει εναλλαγή στην επιφάνεια εργασίας η οποία περιέχει τη συνομιλία.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotifySetCurrentDesktopToChatView)
en: Switch &to desktop containing chat on opening message
el: &Εναλλαγή στην επιφάνεια που περιέχει τη συνομιλία κατά το άνοιγμα μηνύματος

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_raiseMessageWindow)
en: Raise the chat window/tab on an incoming message
el: Ανύψωση παραθύρου/καρτέλας με τη λήψη νέου μηνύματος

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_raiseMessageWindow)
en: If there is already a chat window opened for the sender of an incoming message this window will be put on the current desktop and in front of all other windows.
el: Αν υπάρχει ήδη ανοικτό το παράθυρο συνομιλίας με τον αποστολέα του μηνύματος θα γίνει ανύψωση του παραθύρου συνομιλίας στην τρέχουσα επιφάνεια εργασίας μπροστά από τα υπόλοιπα παράθυρα.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_raiseMessageWindow)
en: &Raise window on incoming message
el: &Ανύψωση παραθύρου με τη λήψη νέου μηνύματος

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, BehaviorConfig_General) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: General
el: Γενικά

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: System Tray
el: Πλαίσιο συστήματος

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showSystemTray)
en: Show the icon in the system tray
el: Εμφάνιση εικονιδίου στο πλαίσιο συστήματος

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_showSystemTray)
en: By default, the system tray icon indicates new incoming messages using an animation. A left or middle mouse click on the icon will open the message in a new chat window. Pressing the "View" button in the notification popup has the same effect.
el: Προκαθορισμένα, το εικονίδιο στο πλαίσιο συστήματος υποδηλώνει την ύπαρξη νέων εισερχόμενων μηνυμάτων χρησιμοποιώντας εφέ κίνησης. Με αριστερό ή μεσαίο κλικ πάνω στο εικονίδιο, το μήνυμα θα ανοίξει σε ένα νέο παράθυρο συνομιλίας. Το ίδιο γίνεται πατώντας το κουμπί "Προβολή" στην αναδυόμενη ειδοποίηση.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showSystemTray)
en: Show system &tray icon
el: &Εμφάνιση εικονιδίου στο πλαίσιο συστήματος

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_startDocked)
en: Start with the main window minimized to the system tray
el: Εκκίνηση με το κύριο παράθυρο ελαχιστοποιημένο στο πλαίσιο συστήματος

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_startDocked)
en: Start with the main window hidden. The only visible item is the system tray icon.
el: Εκκίνηση με κρυμμένο το κύριο παράθυρο. Το μόνο ορατό αντικείμενο είναι το εικονίδιο στο πλαίσιο συστήματος.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_startDocked)
en: Start &with hidden main window
el: Εκκίνηση με κρυμμένο το &κύριο παράθυρο

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Message Handling
el: Διαχείριση μηνυμάτων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mInstantMessageOpeningChk)
en: Instantly open incoming messages
el: Άνοιγμα των μηνυμάτων μόλις αυτά παραλαμβάνονται

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mInstantMessageOpeningChk)
en: If there is no chat window open, a new message arriving will cause a new window to open. If there is already a chat window opened for that sender, the message will immediately be displayed there.
el: Αν δεν υπάρχει κάποιο παράθυρο συνομιλίας ανοικτό, θα ανοίξει ένα καινούριο όταν ληφθεί ένα νέο μήνυμα. Αν υπάρχει ήδη ένα παράθυρο συνομιλίας για τον αποστολέα του μηνύματος, αυτό θα εμφανιστεί άμεσα.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mInstantMessageOpeningChk)
en: Open messages instantl&y
el: Ά&μεσο άνοιγμα μηνυμάτων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_useMessageQueue)
en: Use a message queue to store incoming messages
el: Χρήση σειράς αναμονής μηνυμάτων για την αποθήκευση των νέων εισερχόμενων μηνυμάτων

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_useMessageQueue)
en: Store new incoming messages in a message queue. New messages are messages that cannot be displayed in an already open chat window. Only queued messages trigger notification via chat window and system tray icon animations.
el: Αποθήκευση νέων εισερχομένων μηνυμάτων σε μία ουρά μηνυμάτων. Νέα μηνύματα είναι αυτά που δεν μπορούν να εμφανιστούν σε κανένα υπάρχον παράθυρο συνομιλίας. Μόνο τα μηνύματα που είναι σε αναμονή δημιουργούν αναδυόμενες ειδοποιήσεις στο παράθυρο συνομιλίας και εφέ κίνησης στο εικονίδιο του πλαισίου συστήματος.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useMessageQueue)
en: Use message &queue
el: Χρήση α&ναμονής μηνυμάτων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_queueUnreadMessages)
en: Also add unread messages to queue
el: Προσθήκη και των μη αναγνωσμένων μηνυμάτων στην αναμονή

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_queueUnreadMessages)
en: Unread messages are messages that will be displayed in an already opened but inactive chat window. Only incoming queued messages trigger notification via chat window and system tray icon animations. With this option disabled only new incoming messages are queued, i.e. messages that cannot be displayed in an already open chat window.
el: Μη αναγνωσμένα είναι τα μηνύματα που θα εμφανιστούν σε ένα υπάρχον αλλά μη ενεργό παράθυρο συνομιλίας. Μόνο τα μηνύματα που είναι στην αναμονή δημιουργούν αναδυόμενες ειδοποιήσεις για το παράθυρο συνομιλίας και εφέ κίνησης στο εικονίδιο του πλαισίου συστήματος. Με αυτή την επιλογή απενεργοποιημένη, μόνο νέα εισερχόμενα μηνύματα τοποθετούνται στην αναμονή, δηλαδή μηνύματα που δεν μπορούν να εμφανιστούν σε ένα ήδη ανοικτό παράθυρο συνομιλίας.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_queueUnreadMessages)
en: Queue unrea&d messages
el: Μη α&ναγνωσμένα μηνύματα στην αναμονή

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, initialStatusGroup) i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Initial Status
el: Αρχική κατάσταση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Set the initial status
el: Ορισμός της αρχικής κατάστασης

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: When starting Kopete, and whenever your computer is online, all your accounts will go into the status selected here. You can exclude accounts individually in their properties.
el: Κατά την εκκίνηση του Kopete και μόλις ο υπολογιστής σας βρίσκεται σε σύνδεση με το διαδίκτυο, όλοι οι λογαριασμοί σας θα συνδεθούν αυτόματα. Μπορείτε να εξαιρέσετε ανεξάρτητους λογαριασμούς μέσω των ιδιοτήτων σας.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Offline
el: Χωρίς σύνδεση

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Online
el: Σε σύνδεση

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Away
el: Απουσία

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Busy
el: Απασχολημένος

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, invisibleTab)
en: Invisible
el: Αόρατος

en: &Style
el: &Στυλ

en: &Emoticons
el: &Εικονίδια διάθεσης

en: (No Variant)
el: (Χωρίς παραλλαγή)

en: Choose Chat Window Style to Install
el: Επιλογή στυλ παραθύρου συνομιλίας για εγκατάσταση

en: The specified archive cannot be opened.
    Make sure that the archive is a valid ZIP or TAR archive.
el: Αδύνατο το άνοιγμα της καθορισμένης αρχειοθήκης.
    Σιγουρευτείτε ότι είναι μια έγκυρη αρχειοθήκη ZIP ή TAR.

en: Cannot Open Archive
el: Αδύνατο το άνοιγμα της αρχειοθήκης

en: Could not find a suitable place to install the chat window style.
el: Δεν είναι δυνατή η εύρεση μιας κατάλληλης τοποθεσίας για την εγκατάσταση του στυλ παραθύρου συνομιλίας.

en: Cannot Find Styles Directory
el: Αδύνατη η εύρεση του καταλόγου με τα στυλ

en: The specified archive does not contain a valid chat window style.
el: Η καθορισμένη αρχειοθήκη δεν περιέχει ένα έγκυρο στυλ παραθύρου συνομιλίας.

en: Invalid Style
el: Μη έγκυρο στυλ

en: The chat window style was successfully installed.
el: Το στυλ παραθύρου συνομιλίας εγκαταστάθηκε με επιτυχία.

en: Install Successful
el: Επιτυχής εγκατάσταση

en: An unknown error occurred while trying to install the chat window style.
el: Συνέβη ένα άγνωστο σφάλμα κατά την προσπάθεια εγκατάστασης του στυλ παραθύρου συνομιλίας.

en: Unknown Error
el: Άγνωστο σφάλμα

[ctx: @info]
en: The Chat Window Style <resource>%1</resource> was successfully deleted.
el: Το στυλ παραθύρου συνομιλίας <resource>%1</resource> διαγράφηκε με επιτυχία.

[ctx: @info]
en: An error occurred while trying to delete the <resource>%1</resource> Chat Window Style. Your account might not have permission to remove it.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την προσπάθεια διαγραφής του στυλ <resource>%1</resource>. Ο λογαριασμός σας μπορεί να μην έχει επαρκή δικαιώματα για τη διαγραφή του.

[ctx: @title:window]
en: Chat Window Style <resource>%1</resource> installation
el: Το στυλ <resource>%1</resource> διαγράφηκε με επιτυχία.

[ctx: @info]
en: The specified archive <filename>%1</filename> cannot be opened.
    Make sure that the archive is a valid ZIP or TAR archive.
el: Αδύνατο το άνοιγμα της καθορισμένης αρχειοθήκης <filename>%1</filename>.
    Σιγουρευτείτε ότι είναι μια έγκυρη αρχειοθήκη ZIP ή TAR.

[ctx: @info]
en: Could not find a suitable place to install the Chat Window Style <resource>%1</resource>.
el: Δεν είναι δυνατή η εύρεση μιας κατάλληλης τοποθεσίας για την εγκατάσταση του στυλ παραθύρου συνομιλίας <resource>%1</resource>.

[ctx: @info]
en: The specified archive <filename>%1</filename> does not contain a valid Chat Window Style.
el: Η καθορισμένη αρχειοθήκη <filename>%1</filename> δεν περιέχει ένα έγκυρο στυλ παραθύρου συνομιλίας.

[ctx: @info]
en: An unknown error occurred while trying to install the Chat Window Style <resource>%1</resource>.
el: Συνέβη ένα άγνωστο σφάλμα κατά την προσπάθεια εγκατάστασης του στυλ παραθύρου συνομιλίας <resource>%1</resource>.

en: One Chat Window Style package has been installed. | %1 Chat Window Style packages have been installed.
el[0]: %1 στυλ παραθύρου συνομιλίας εγκαταστάθηκε με επιτυχία.
el[1]: %1 στυλ παραθύρου συνομιλίας εγκαταστάθηκαν με επιτυχία.

[ctx: This is the myself preview contact id]
en: myself@preview
el: εγώ@προεπισκόπηση

[ctx: This is the myself preview contact nickname]
en: Myself
el: Εγώ

[ctx: This is the other preview contact id]
en: jack@preview
el: jack@προεπισκόπηση

[ctx: preview of a chat session]
en: Preview Session
el: Προεπισκόπηση συνεδρίας

en: Hello, this is an incoming message :-)
el: Γεια σας, αυτό είναι ένα εισερχόμενο μήνυμα :-)

en: Hello, this is an incoming consecutive message.
el: Γεια σας, αυτό είναι ένα διαδοχικό εισερχόμενο μήνυμα.

en: Ok, this is an outgoing message
el: Εντάξει, αυτό είναι ένα εξερχόμενο μήνυμα

en: Ok, an outgoing consecutive message.
el: Εντάξει, αυτό είναι ένα διαδοχικό εξερχόμενο μήνυμα.

en: Message that is being sent.
el: Το μήνυμα το οποίο αποστέλλεται.

en: Delivered message.
el: Παραδομένο μήνυμα.

en: Message that cannot be delivered.
el: Το μήνυμα δεν μπορεί να παραδοθεί.

en: Here is an incoming colored message.
el: Αυτό εδώ είναι ένα χρωματιστό εισερχόμενο μήνυμα.

en: This is an internal message
el: Αυτό είναι ένα εσωτερικό μήνυμα

en: performed an action
el: μια ενέργεια πραγματοποιήθηκε

en: This is a highlighted message
el: Αυτό είναι ένα τονισμένο μήνυμα

en: Hello, this is an incoming file transfer request
el: Γεια σας, αυτή είναι μια εισερχόμενη αίτηση μεταφοράς αρχείου

en: Hello, this is a disabled incoming file transfer request
el: Γεια σας, αυτή είναι μια απενεργοποιημένη εισερχόμενη αίτηση μεταφοράς αρχείου

en: Bye
el: Γεια

en: Configure Emoticon Themes
el: Ρύθμιση θεμάτων εικονιδίων διάθεσης

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, kcfg_chatFontSelection)
en: Fonts
el: Γραμματοσειρές

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_chatFont)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Base font in the chat window</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p></body></html>
el: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Βασική γραμματοσειρά στο παράθυρο συνομιλίας</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Base &font:
el: Βασική &γραμματοσειρά:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton)
en: Use system font
el: Χρήση γραμματοσειρά συστήματος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2)
en: Use custom font:
el: Χρήση προσαρμοσμένης γραμματοσειράς:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Highlight foreground:
el: &Τονισμός προσκηνίου:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_highlightForegroundColor) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_highlightForegroundColor)
en: Foreground color for highlighted messages
el: Το χρώμα προσκηνίου για τα τονισμένα μηνύματα

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_chatBackgroundColor) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_chatBackgroundColor)
en: Color for the background of the chat window
el: Χρώμα για το φόντο του παραθύρου συνομιλίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Background color:
el: Χρώμα &φόντου:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_highlightBackgroundColor) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_highlightBackgroundColor)
en: Background color for highlighted messages
el: Το χρώμα φόντου για τα τονισμένα μηνύματα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Highlight bac&kground:
el: Τονισμός φό&ντου:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_chatLinkColor) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_chatLinkColor)
en: Color used for links in chats
el: Χρώμα των δεσμών στις συνομιλίες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: &Link color:
el: Χρώμα &δεσμού:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Formatting Overrides
el: Προτιμήσεις διαμόρφωσης

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useEmoticons)
en: If this is checked, the text representation of emoticons in messages will be replaced by an image
el: Αν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή, η αναπαράσταση με κείμενα των εικονιδίων διάθεσης στα μηνύματα θα αντικαθίσταται με μια εικόνα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useEmoticons)
en: U&se the following emoticon theme:
el: &Χρήση του παρακάτω θέματος εικονιδίων διάθεσης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnManageThemes)
en: &Manage Emoticons...
el: &Διαχείριση εικονιδίων διάθεσης...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChatWindowConfig_Style)
en: Chat Window Appearance
el: Εμφάνιση παραθύρου συνομιλίας

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Display
el: Εμφάνιση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_groupConsecutiveMessages)
en: Group consecuti&ve messages
el: Ομαδοποίηση διαδο&χικών μηνυμάτων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useCompact)
en: Co&mpact style in chatrooms
el: Συ&μπαγές στυλ στα δωμάτια συνομιλίας

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, stylesGroupBox)
en: Styles
el: Στυλ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Style variant:
el: Παραλλαγή στυλ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btnGetStyles)
en: Get new Chat Window styles over the Internet
el: Κατεβάστε νέα στυλ του παραθύρου συνομιλίας από το διαδίκτυο

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btnGetStyles)
en: &Get New...
el: &Λήψη νέου...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, installButton)
en: &Install...
el: Ε&γκατάσταση...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, deleteButton)
en: &Delete
el: &Διαγραφή

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: For each tab
el: Για κάθε καρτέλα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowContactName)
en: Show contact name
el: Εμφάνιση του ονόματος επαφής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HoverClose)
en: Show close button
el: Εμφάνιση του κουμπιού κλεισίματος

en: General Plugins
el: Γενικά πρόσθετα

en: &Manager
el: &Διαχείριση

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Online Status Menu
el: Μενού κατάστασης σύνδεσης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Protocol's online status menu:
el: Μενού κατάστασης σύνδεσης πρωτοκόλλου:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_protocolStatusMenuType)
en: As Global Status Menu
el: Σαν το καθολικό μενού κατάστασης

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_protocolStatusMenuType)
en: Only Statuses With Matching Category
el: Μόνο καταστάσεις από αντίστοιχη κατηγορία

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_protocolStatusMenuType)
en: All Statuses With Parent Category
el: Όλες τις καταστάσεις με γονική κατηγορία

en: Free For Chat
el: Ελεύθερος για συνομιλία

en: Extended Away
el: Παρατεταμένη απουσία

en: Idle
el: Αδρανής

en: Do Not Change
el: Καμία αλλαγή

en: New Status
el: Νέα κατάσταση

en: New Group
el: Νέα ομάδα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbAddStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCustomAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addEmailButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButt
en: Add
el: Προσθήκη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbAddGroup)
en: Add Group
el: Προσθήκη ομάδας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Category:
el: Κατηγορία:

en: Title
el: Τίτλος

en: Placeholder
el: Δεσμευτικό χώρου

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Display Name
el: Όνομα εμφάνισης

en: Status Title
el: Τίτλος κατάστασης

en: Status Message
el: Μήνυμα κατάστασης

en: Contact Icons
el: Εικονίδια επαφής

en: The layout '%1' is one of the default layouts and cannot be deleted.
el: Η διάταξη '%1' είναι μια από τις προκαθορισμένες και δεν μπορεί να διαγραφεί.

en: Cannot Delete Default Layouts
el: Αδυναμία διαγραφής προκαθορισμένης διάταξης

en: <qt>This contact is already on your contact list. It is a child contact of <b>%1</b></qt>
el: <qt>Αυτή η επαφή είναι ήδη στη λίστα επαφών σας. Είναι απόγονος της επαφής <b>%1</b></qt>

en: <qt>Are you sure you want to merge meta contacts?
    <b>%1</b>
el: <qt>Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε τη συγχώνευση μεταεπαφών;
    <b>%1</b>

en: Meta Contact Merge
el: Συγχώνευση μεταεπαφής

en: Select Address Book
el: Επιλογή βιβλίου διευθύνσεων

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ContactSelectorWidget_Base) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MetaContactSelectorWidget_Base) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddressBookSelectorWidget_Base)
en: Select Contact
el: Επιλογή επαφής

en: No writeable address book resource found.
el: Δε βρέθηκε πόρος εγγράψιμου βιβλίου διευθύνσεων.

en: Add or enable one using the KDE System Settings.
el: Προσθέστε ή ενεργοποιήστε ένα χρησιμοποιώντας το « Ρυθμίσεις συστήματος του KDE ».

en:  (already in address book)
el:  (ήδη στο βιβλίο διευθύνσεων)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: This wizard helps you export instant messaging contacts to the KDE address book.
el: Αυτός ο μάγος σας βοηθά να εξάγετε επαφές στιγμιαίων μηνυμάτων στο βιβλίο διευθύνσεων του KDE.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: &Select Address Book
el: &Επιλογή βιβλίου διευθύνσεων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Selected contacts will be added to the KDE address book.
el: Οι επιλεγμένες επαφές θα προστεθούν στο βιβλίο διευθύνσεων του KDE.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSelectAll)
en: Select &All
el: Επιλογή όλ&ων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnDeselectAll)
en: &Deselect All
el: Α&ποεπιλογή όλων

en: <Not Set>
el: <Δεν έχει οριστεί>

en: Export to Address Book
el: Εξαγωγή στο βιβλίο διευθύνσεων

en: Export
el: Εξαγωγή

en: Set address book fields using the selected data from Kopete
el: Ορίστε πεδία του βιβλίου διευθύνσεων χρησιμοποιώντας τα επιλεγμένα δεδομένα του Kopete

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddressBookExportUI)
en: Merge with Address Book
el: Συγχώνευση με το βιβλίο διευθύνσεων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, firstNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblFirstName) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fullNameLabel_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: First name:
el: Όνομα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblHomePhone)
en: Home phone:
el: Τηλέφωνο οικίας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblWorkPhone) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Work phone:
el: Τηλέφωνο εργασίας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mobileLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblMobilePhone) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Mobile phone:
el: Κινητό τηλέφωνο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lastNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblLastName) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LastNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: Last name:
el: Επώνυμο:

en: Create New Group...
el: Δημιουργία νέας ομάδας...

en: &Move To
el: &Μετακίνηση σε

en: &Copy To
el: &Αντιγραφή σε

en: Merge Meta Contacts
el: Συγχώνευση μεταεπαφών

en: Send Email...
el: Αποστολή Email...

[ctx: verb, rename a contact]
en: Rename
el: Μετονομασία

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Add Contact
el: &Προσθήκη επαφής

en: Select Account
el: Επιλογή λογαριασμού

en: Add to Your Contact List
el: Προσθήκη στη λίστα επαφών σας

en: &Properties
el: &Ιδιότητες

en: Please enter the name for the new group:
el: Παρακαλώ εισάγετε το όνομα της νέας ομάδας:

en: <qt>Are you sure you want to remove the contact <b>%1</b> from your contact list?</qt>
el: <qt>Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε την αφαίρεση της επαφής <b>%1</b> από τη λίστα επαφών σας;</qt>

en: <qt>Are you sure you want to remove the group <b>%1</b> and all contacts that are contained within it?</qt>
el: <qt>Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε την αφαίρεση της ομάδας <b>%1</b> και όλες τις επαφές που περιέχονται σε αυτήν;</qt>

en: Are you sure you want to remove these contacts from your contact list?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να αφαιρέσετε αυτές τις επαφές από τη λίστα επαφών σας;

en: Are you sure you want to remove these groups and contacts from your contact list?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να αφαιρέσετε αυτές τις ομάδες και επαφές από τη λίστα επαφών σας;

en: Account %1 is offline. Do you really want to move this metacontact?
el: Ο λογαριασμός %1 είναι εκτός σύνδεσης. Θέλετε πράγματι να μετακινήσετε αυτήν τη μεταεπαφή;

en: Move contact
el: Μετακίνηση επαφής

en: There is no email address set for this contact in the KDE address book.
el: Δεν υπάρχει διεύθυνση email για αυτή την επαφή στο βιβλίο διευθύνσεων του KDE.

en: No Email Address in Address Book
el: Δεν υπάρχει διεύθυνση email στο βιβλίο διευθύνσεων του KDE

en: This contact was not found in the KDE address book. Check that a contact is selected in the properties dialog.
el: Αυτή η επαφή δε βρέθηκε στο βιβλίο διευθύνσεων του KDE. Ελέγξτε ότι έχει επιλεγεί μία επαφή στο διάλογο ιδιοτήτων.

en: Not Found in Address Book
el: Δε βρέθηκε στο βιβλίο διευθύνσεων

en: Rename Contact
el: Μετονομασία επαφής

en: Remove Contact
el: Αφαίρεση επαφής

en: Send Single Message...
el: Αποστολή ενός μηνύματος...

en: &Add Subcontact
el: &Προσθήκη υποεπαφής

en: Rename Group
el: Μετονομασία ομάδας

en: Remove Group
el: Αφαίρεση ομάδας

en: Send Message to Group
el: Αποστολή μηνύματος στην ομάδα

en: &Add Contact to Group
el: Πρ&οσθήκη επαφής στην ομάδα

en: Rename
el: Μετονομασία

en: Make Meta Contact
el: Δημιουργία μεταεπαφής

en: Add Contact
el: Προσθήκη επαφής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDisplayName) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Name:
el: Ό&νομα:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpIcons)
en: Icons
el: Εικονίδια

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseCustomIcons)
en: Use custom &icons
el: Χρήση προσαρμοσμένων ε&ικονιδίων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOpen)
en: O&pen:
el: Ά&νοιγμα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblClosed)
en: C&losed:
el: &Κλείσιμο:

en: Properties of Group %1
el: Ιδιότητες της ομάδας %1

en: Custom &Notifications
el: Προσαρμοσμένες &ειδοποιήσεις

en: Properties of Meta Contact %1
el: Ιδιότητες της μεταεπαφής %1

en: Sync KABC...
el: Συγχρονισμός με KABC...

en: No Contacts with Photo Support
el: Δεν υπάρχουν επαφές με υποστήριξη φωτογραφίας

en: No contacts were imported from the address book.
el: Δεν έγινε εισαγωγή επαφών από το βιβλίο διευθύνσεων.

en: No Change
el: Καμία αλλαγή

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpAddressbook)
en: Address Book Link
el: Δεσμός βιβλίου διευθύνσεων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnExportKABC)
en: Export contact's details to the KDE Address Book
el: Εξαγωγή των λεπτομερειών των επαφών στο βιβλίο διευθύνσεων του KDE

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnExportKABC)
en: E&xport Details...
el: Ε&ξαγωγή λεπτομερειών...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnImportKABC)
en: Import contacts from the KDE Address Book
el: Εισαγωγή επαφών από το βιβλίο διευθύνσεων του KDE

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnImportKABC)
en: &Import Contacts
el: Ε&ισαγωγή επαφών

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup1)
en: Display Name Source
el: Εμφάνιση προέλευσης ονόματος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNameKABC)
en: Use address book &name (needs address book link)
el: Χρήση ο&νόματος από βιβλίο διευθύνσεων (απαιτεί δεσμό βιβλίου διευθύνσεων)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNameContact) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioPhotoContact)
en: From contact:
el: Από την επαφή:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, cmbAccountName) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, cmbAccountPhoto)
en: Contact with which to synchronize the displayname.
el: Επαφή για συγχρονισμό του ονόματος εμφάνισης.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNameCustom)
en: Cus&tom:
el: Προσα&ρμοσμένη:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup2)
en: Photo Source
el: Προέλευση φωτογραφίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioPhotoKABC)
en: U&se address book photo (needs address book link)
el: Χρήση &φωτογραφίας από βιβλίο διευθύνσεων (απαιτεί δεσμό με βιβλίο διευθύνσεων)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, photoLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1) i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, addresseeListView)
en: Photo
el: Φωτογραφία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioPhotoCustom)
en: Custom:
el: Προσαρμοσμένο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnChoosePhoto)
en: Choose...
el: Επιλογή...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSyncPhoto)
en: S&ync photo to address book
el: Σ&υγχρονισμός φωτογραφίας με το βιβλίο διευθύνσεων

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Ad&vanced
el: Για προχωρ&ημένους

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkUseCustomIcons)
en: Check to set custom icons for this contact
el: Ενεργοποιήστε το για να ορίσετε προσαρμοσμένα εικονίδια για αυτή την επαφή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseCustomIcons)
en: Use custom status &icons
el: Χρήση προσαρμοσμένων ε&ικονιδίων κατάστασης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOnline)
en: &Online:
el: Σε &σύνδεση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOffline)
en: O&ffline:
el: Χ&ωρίς σύνδεση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAway)
en: Awa&y:
el: Α&πουσία:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblUnknown)
en: Un&known:
el: Ά&γνωστο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, groupLabel)
en: &Group:
el: &Ομάδα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kabcLabel)
en: Address book entry:
el: Καταχώρηση βιβλίου διευθύνσεων:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AccountIdentityBase) i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, title)
en: Account Identity
el: Ταυτότητα λογαριασμού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectText)
en: Select the identity to be used by the accounts:
el: Επιλέξτε την ταυτότητα που θα χρησιμοποιηθεί από τους λογαριασμούς:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, accounts)
en: <img name=foobar> My Account
el: <img name=foobar> Ο λογαριασμός μου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, identityList)
en: Identity
el: Ταυτότητα

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, IdentityDetailed)
en: Detailed Info
el: Λεπτομερείς πληροφορίες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, phoneLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Private phone:
el: Ιδιωτικό τηλέφωνο:

en: Identity Information
el: Πληροφορίες ταυτότητας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, photo)
en: No Photo
el: Χωρίς φωτογραφία

en: General Information
el: Γενικές πληροφορίες

en: Detailed Information
el: Λεπτομερείς πληροφορίες

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, IdentityGeneral)
en: General Info
el: Γενικές πληροφορίες

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, selectPhoto)
en: Select Photo
el: Επιλογή φωτογραφίας

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, clearPhoto)
en: Clear Photo
el: Καθαρισμός φωτογραφίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLabel)
en: Show as:
el: Εμφάνιση ως:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblNickName) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblNick)
en: Nickname:
el: Ψευδώνυμο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, identityName)
en: Identity Name
el: Όνομα ταυτότητας

[ctx: Button to open account configuration widget]
en: Click to add an account
el: Κλικ για προσθήκη ενός λογαριασμού

en: View
el: Προβολή

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
el: &Αρχείο

note: i18n: ectx: Menu (edit) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnEdit) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_edit)
en: &Edit
el: &Επεξεργασία

note: i18n: ectx: ToolBar (quickSearchBar)
en: Quick Search Bar
el: Γραμμή γρήγορης αναζήτησης

note: i18n: ectx: Menu (contact_popup_actions)
en: &Other Actions
el: Ά&λλες ενέργειες

note: i18n: ectx: Menu (contact_popup_groups)
en: &Groups
el: &Ομάδες

en: Global status message
el: Καθολικό μήνυμα κατάστασης

en: Service messages
el: Μηνύματα υπηρεσίας

en: &Export Contacts...
el: &Εξαγωγή επαφών...

en: &Away
el: &Απουσία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, awayButton_)
en: &Busy
el: Α&πασχολημένος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, invisibleButton_)
en: &Invisible
el: Αό&ρατος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioOnline)
en: &Online
el: Σε &σύνδεση

en: &Set Status
el: &Ορισμός κατάστασης

en: Configure &Global Shortcuts...
el: Ρύθμιση κα&θολικών συντομεύσεων...

en: Show &All
el: Εμφάνιση ό&λων

en: Show Offline &Users
el: Εμφάνιση μη συνδεδεμένων &χρηστών

en: Show Empty &Groups
el: Εμφάνιση κενών &ομάδων

en: Read Message
el: Ανάγνωση μηνύματος

en: Read the next pending message
el: Ανάγνωση του επόμενου μηνύματος σε αναμονή

en: Show/Hide Contact List
el: Εμφάνιση/απόκρυψη της λίστας επαφών

en: Show or hide the contact list
el: Εμφάνιση ή απόκρυψη της λίστας επαφών

en: Set Away/Back
el: Καθορισμός απουσίας/επιστροφής

en: <qt>Closing the main window will keep Kopete running in the system tray. Use 'Quit' from the 'File' menu to quit the application.</qt>
el: <qt>Κλείνοντας το κύριο παράθυρο το Kopete θα συνεχίσει να εκτελείται στο πλαίσιο του συστήματος. Χρησιμοποιήστε το 'Έξοδος' από το μενού 'Αρχείο' για να τερματίσετε την εφαρμογή.</qt>

en: Docking in System Tray
el: Προσάρτηση στο πλαίσιο συστήματος

[ctx: @label:textbox formatted status title]
en: <b>Status&nbsp;Title:</b>&nbsp;%1
el: <b>Τίτλος&nbsp;κατάστασης:</b>&nbsp;%1

[ctx: @label:textbox formatted status message]
en: <br /><b>Status&nbsp;Message:</b>&nbsp;%1
el: <br /><b>Μήνυμα&nbsp;κατάστασης:</b>&nbsp;%1

en: Kopete, the KDE Instant Messenger
el: Το Kopete, ο αποστολέας στιγμιαίων μηνυμάτων του KDE

en: Developer and Project founder
el: Προγραμματιστής και ιδρυτής του έργου

en: Developer, Yahoo plugin maintainer
el: Προγραμματιστής, συντηρητής του πρόσθετου Yahoo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_lastName)
en: Developer
el: Προγραμματιστής

en: Developer, Connection status plugin author
el: Προγραμματιστής, συγγραφέας του προσθέτου κατάστασης σύνδεσης

en: Developer, Video device support
el: Προγραμματιστής, υποστήριξη συσκευών βίντεο

en: Developer, MSN
el: Προγραμματιστής, MSN

en: Developer, Gadu plugin maintainer
el: Προγραμματιστής, συντηρητής του πρόσθετου Gadu

en: Lead Developer, AIM and ICQ plugin maintainer
el: Κύριος προγραμματιστής, συντηρητής του πρόσθετου AIM και ICQ

en: IRC plugin maintainer
el: Συντηρητής του πρόσθετου IRC

en: Lead Developer, Telepathy and Messenger plugin maintainer
el: Κύριος προγραμματιστής, συντηρητής του πρόσθετου Telepathy και Messenger

en: Lead Developer, MSN plugin maintainer
el: Κύριος προγραμματιστής, συντηρητής του πρόσθετου MSN

en: Artist / Developer, Artwork maintainer
el: Καλλιτέχνης / προγραμματιστής, συντηρητής γραφικού περιβάλλοντος

en: Developer, UI maintainer
el: Προγραμματιστής, συντηρητής γραφικού περιβάλλοντος

en: Developer, WLM plugin maintainer
el: Προγραμματιστής, συντηρητής του πρόσθετου WLM

en: Developer, Jabber plugin maintainer
el: Προγραμματιστής, συντηρητής του πρόσθετου Jabber

en: Lead Developer, GroupWise maintainer
el: Κύριος προγραμματιστής, συντηρητής του GroupWise

en: Developer, AIM and ICQ
el: Προγραμματιστής, AIM και ICQ

en: Developer, Bonjour Plugin Maintainer
el: Προγραμματιστής, συντηρητής του πρόσθετου Bonjour

en: Konki style author
el: Δημιουργός του στυλ Konki

en: Hacker style author
el: Δημιουργός του στυλ Hacker

en: Kopete's icon author
el: Δημιουργός των εικονιδίων του Kopete

en: Sounds
el: Ήχοι

en: Kopete Docugoddess, Bug and Patch Testing.
el: Εγχειρίδιο του Kopete, δοκιμή διορθώσεων και εντοπισμός σφαλμάτων.

en: Iris Jabber Backend Library
el: Iris, μια βιβλιοθήκη υποστήριξης του Jabber

en: OscarSocket author
el: Συγγραφέας του OscarSocket

en: Kmerlin MSN code
el: Κώδικας Kmerlin MSN

en: Former developer
el: Πρώην προγραμματιστής

en: Former developer, project co-founder
el: Πρώην προγραμματιστής, συνιδρυτής του έργου

en: Misc bugfixes and enhancements
el: Διόρθωση σφαλμάτων και βελτιώσεις

en: Former developer, original Gadu plugin author
el: Πρώην προγραμματιστής, αρχικός συγγραφέας του πρόσθετου Gadu

en: Former developer, Jabber plugin author
el: Πρώην προγραμματιστής, συγγραφέας του προσθέτου Jabber

en: Former developer, Oscar plugin
el: Πρώην προγραμματιστής, πρόσθετο Oscar

en: Former developer and WinPopup maintainer
el: Πρώην προγραμματιστής και συντηρητής του πρόσθετου WinPopup

en: Do not load plugins. This option overrides all other options.
el: Να μη γίνει φόρτωση πρόσθετων. Αυτή η επιλογή υπερισχύει όλων των άλλων επιλογών.

en: Disable auto-connection
el: Απενεργοποίηση αυτόματης σύνδεσης

en: Auto-connect the specified accounts. Use a comma-separated list
    to auto-connect multiple accounts.
el: Αυτόματη σύνδεση των καθορισμένων λογαριασμών. Χρησιμοποιείστε μία διαχωρισμένη
    με κόμματα λίστα, για να συνδέεστε αυτόματα σε πολλαπλούς λογαριασμούς.

en: Do not load the specified plugin. Use a comma-separated list
    to disable multiple plugins.
el: Να μη φορτωθεί το καθορισμένο πρόσθετο. Χρησιμοποιείστε μία διαχωρισμένη
    με κόμματα λίστα, για να απενεργοποιήσετε πολλαπλά πρόσθετα.

en: Load only the specified plugins. Use a comma-separated list
    to load multiple plugins. This option has no effect when
    --noplugins is set and overrides all other plugin related
    command line options.
el: Φόρτωση μόνο των καθορισμένων πρόσθετων. Χρησιμοποιήστε μία λίστα
    διαχωρισμένη με κόμματα για να φορτώσετε πολλαπλά πρόσθετα. Αυτή η
    επιλογή δεν έχει ισχύ όταν χρησιμοποιηθεί η επιλογή --noplugins και
    υπερισχύει όλων των άλλων επιλογών γραμμής εντολών που έχουν σχέση
    με πρόσθετα.

en: URLs to pass to kopete / emoticon themes to install
el: Τα URL που θα περαστούν στο kopete / θέματα εικονιδίων διάθεσης για εγκατάσταση

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, clearButton)
en: C&lear
el: &Καθαρισμός

en: Edit Message
el: Επεξεργασία μηνύματος

en: Edit Message...
el: Επεξεργασία μηνύματος...

en: Edit Statuses...
el: Επεξεργασία καταστάσεων...

en: Configure Statuses
el: Ρύθμιση καταστάσεων

note: i18n: Target Size (KB) (=> KB = kilobyte)
en: Target KB
el: KB προορισμού

en: Flicker Reduction
el: Μείωση τρεμοπαίγματος

en: Framerate
el: Ρυθμός καρέ

note: i18n: USB Isochronous Interface
en: USB Alternate
el: Εναλλακτική διεπαφή USB

note: i18n: Selection of combinations of light sources
en: Lights
el: Φώτα

en: Reset Camera
el: Αρχικοποίηση της κάμερας

note: i18n: Chroma Auto Gain Control
en: chroma agc
el: αυτόματος έλεγχος ενίσχυσης του Chroma

note: i18n: Combfilter
en: combfilter
el: ψηφιακό κτενωτό φίλτρο

note: i18n: Automute
en: automute
el: αυτόματο κλείσιμο ήχου

note: i18n: Luminance Decimation Filter
en: luma decimation filter
el: Φίλτρο αποδεκατισμού luma

note: i18n: Analog/Digital Conversion Crush (!!! aGc is a typo !!! => aDc)
en: agc crush
el: σύνθλιψη μετατροπής αναλογικό/ψηφιακό

note: i18n: Whitecrush Upper (whitecrush => adaptive auto gain control to prevent "blooming" of the video signal due to very high Luminance levels; upper threshold)
en: whitecrush upper
el: άνω όριο αυτόματης ενίσχυσης

note: i18n: Whitecrush Lower (whitecrush => adaptive auto gain control to prevent "blooming" of the video signal due to very high Luminance levels; lower threshold)
en: whitecrush lower
el: κάτω όριο αυτόματης ενίσχυσης

note: i18n: U-V Gain Ratio (NOT Ultra Violet !)
en: uv ratio
el: αναλογία uv

note: i18n: Full Luminance Range
en: full luma range
el: πλήρες εύρος luma (ακτινοβολίας)

note: i18n: Luminance Coring Level (=> Improves SNR (Signat-to-Noise-Ratio) by HF filtering)
en: coring
el: πυρηνοληψία

en: Invert
el: Αντιστροφή

note: i18n: Y Offset Odd Field
en: y offset odd field
el: y μετατόπιση πεδίων περιττής αρίθμησης

note: i18n: Y Offset Even Field
en: y offset even field
el: y μετατόπιση πεδίων άρτιας αρίθμησης

note: i18n: Green Balance
en: green balance
el: ισορροπία του πράσινου

note: i18n: Digital/Analog Converter Magnitude
en: DAC magnitude
el: Μέγεθος DAC

note: i18n: Band Filter
en: band filter
el: Φίλτρο ζώνης

note: i18n: RGB Gamma
en: rgb gamma
el: rgb γάμμα

note: i18n: Reset Level
en: reset level
el: επίπεδο μηδενισμού

note: i18n: Pixel Bias Voltage
en: pixel bias voltage
el: προκατειλημμένη τάση εικονοστοιχείου

note: i18n: Noise Suppression (Smoothing)
en: Noise suppression (smoothing)
el: Καταστολή θορύβου (εξομάλυνση)

en: Minimum Clock Divider
el: Ελάχιστος διαιρέτης ρολογιού

en: Webcam Effects
el: Εφέ κάμερας

en: Infrared
el: Υπέρυθρες

note: i18n: Black/White
en: B/W
el: Α/Μ

en: Auto Luminance Control
el: Αυτόματος έλεγχος ακτινοβολίας

en: Horizontal Edge Enhancement
el: Βελτίωση οριζόντιας άκρης

en: Vertical Edge Enhancement
el: Βελτίωση κάθετης άκρης

en: Lens Shading Compensation
el: Αντιστάθμιση σκίασης φακού

en: Maximum Exposure Time
el: Μέγιστος χρόνος έκθεσης

en: Red Saturation
el: Κορεσμός του κόκκινου

en: Blue Saturation
el: Κορεσμός του μπλε

en: Luminance Bandpass
el: Φίλτρο συχνοτήτων ακτινοβολίας

en: Luminance Bandpass Weight
el: Φορτίο φίλτρου συχνοτήτων ακτινοβολίας

note: i18n: High Frequency Luminance Coring
en: HF Luminance Coring
el: Πυρηνοληψία υψίσυχνης ακτινοβολίας

en: Force Color ON
el: Εξαναγκασμός ενεργοποίησης των χρωμάτων

note: i18n: Chrominance Gain
en: Chrominance Gain Control
el: Έλεγχος ενίσχυσης χρωματικής σύνθεσης

note: i18n: Video Tape Recorder Time Constant
en: VTR Time Constant
el: Χρονική σταθερά VTR

en: Luminance Delay Compensation
el: Αντιστάθμιση της καθυστέρησης της ακτινοβολίας

en: Vertical Noise Reduction
el: Κατακόρυφη μείωση θορύβου

en: Save User Settings
el: Αποθήκευση των ρυθμίσεων του χρήστη

en: Restore User Settings
el: Επαναφορά των ρυθμίσεων του χρήστη

en: Restore Factory Settings
el: Επαναφορά των ρυθμίσεων του εργοστασίου

note: i18n: Color Mode
en: Colour mode
el: Έγχρωμη λειτουργία

note: i18n: Auto Contour
en: Auto contour
el: Αυτόματο περίγραμμα

en: Contour
el: Περίγραμμα

note: i18n: Backlight Compensation
en: Backlight compensation
el: Αντιστάθμιση φωτισμού οθόνης

note: i18n: Flicker Suppression
en: Flickerless
el: Καταστολή τρεμοπαίγματος

note: i18n: Noise Reduction
en: Noise reduction
el: Μείωση θορύβου

en: Compression Target
el: Στόχος συμπίεσης

en: Color Filter
el: Φίλτρο χρώματος

note: i18n: Transaction Time (msec)
en: Transaction time (msec)
el: Χρόνος συναλλαγής (msec)

note: i18n: "Buffers per Transaction"
en: Buffers per transaction
el: Ενδιάμεσες μνήμες ανά συναλλαγή

note: i18n: off / disable flicker compensation
en: NoFliker
el: Χωρίς αντιστάθμιση τρεμοπαίγματος

en: Automatic
el: Αυτόματο

en: Quality
el: Ποιότητα

en: Off
el: Ανενεργό

en: Both
el: Και τα δύο

en: On
el: Ενεργό

en: Brightness
el: Λαμπρότητα

en: Hue
el: Απόχρωση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, color_btn)
en: Color
el: Χρώμα

en: Contrast
el: Αντίθεση

en: Whiteness
el: Λευκότητα

en: Automatic Brightness/Contrast Correction
el: Αυτόματη διόρθωση λαμπρότητας και αντίθεσης

en: Automatic Color Correction
el: Αυτόματη διόρθωση χρωμάτων

en: Vertical Flip
el: Κατακόρυφη αναστροφή

en: Horizontal Flip
el: Οριζόντια αναστροφή

en: Saturation
el: Κορεσμός

en: Volume
el: Ένταση

en: Balance
el: Ισορροπία

en: Bass
el: Μπάσο

en: Treble
el: Πρίμα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, muteButton)
en: Mute
el: Κλείσιμο ήχου

en: Loudness
el: Ένταση

en: Black Level
el: Επίπεδο μαύρου

en: Automatic White Balance
el: Αυτόματη ισορροπία λευκού

en: Do White Balance
el: Ρύθμιση της ισορροπίας του λευκού

en: Red Balance
el: Ισορροπία του κόκκινου

en: Blue Balance
el: Ισορροπία του μπλε

en: Gamma
el: Γάμμα

en: Exposure
el: Έκθεση

en: Automatic Gain
el: Αυτόματη ενίσχυση

en: Gain
el: Ενίσχυση

en: Horizontal Center
el: Οριζόντιο κεντράρισμα

en: Vertical Center
el: Κάθετο κεντράρισμα

en: Power Line Frequency
el: Συχνότητα της γραμμής τροφοδοσίας

en: Automatic Hue
el: Αυτόματη απόχρωση

en: White Balance Temperature
el: Θερμοκρασία ισορροπίας λευκού

en: Sharpness
el: Οξύτητα

en: Backlight Compensation
el: Αντιστάθμιση φωτισμού οθόνης

en: Chroma AGC
el: Αυτόματος έλεγχος ενίσχυσης του Chroma

en: Color Killer
el: Σκότωμα χρωμάτων

en: Color Effects
el: Εφέ χρωμάτων

en: Rotate
el: Περιστροφή

en: Background color
el: Χρώμα φόντου

en: Chroma Gain
el: Ενίσχυση χρώματος

en: Illuminator 1
el: Φωτισμός 1

en: Illuminator 2
el: Φωτισμός 2

en: A network connection was disconnected.  The application is now in offline mode.  Do you want the application to resume network operations when the network is available again?
el: Μία δικτυακή σύνδεση αποσυνδέθηκε. Η εφαρμογή είναι τώρα σε λειτουργία χωρίς σύνδεση. Επιθυμείτε τη συνέχιση των λειτουργιών δικτύου όταν γίνει ξανά διαθέσιμο το δίκτυο;

en: This application is currently in offline mode.  Do you want to connect?
el: Αυτή η εφαρμογή είναι σε λειτουργία χωρίς σύνδεση. Επιθυμείτε τη σύνδεση;

en: This application is currently in offline mode.  Do you want to connect in order to carry out this operation?
el: Αυτή η εφαρμογή είναι σε λειτουργία χωρίς σύνδεση. Επιθυμείτε τη σύνδεση για την πραγματοποίηση αυτής της λειτουργίας;

en: Leave Offline Mode?
el: Έξοδος από τη λειτουργία χωρίς σύνδεση;

en: Connect
el: Σύνδεση

en: Stay Offline
el: Παραμονή χωρίς σύνδεση

en: Could not find contactlist.xml in Kopete application data.
el: Αδυναμία εύρεσης του contactlist.xml στα δεδομένα εφαρμογής του Kopete.

en: Could not open contact list file.
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου επαφών.

en: Could not write contact list to a file.
el: Αδυναμία εγγραφής της λίστας επαφών σε αρχείο.

en: <qt>"%1" is not supported by Kopete.</qt>
el: <qt>Το "%1" δεν υποστηρίζεται από το Kopete.</qt>

en: Could Not Sync with KDE Address Book
el: Αδυναμία συγχρονισμού με το βιβλίο διευθύνσεων του KDE

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, useTls_)
en: Do Not Use
el: Να μη γίνει χρήση

en: <qt>An address was added to this contact by another application.<br />Would you like to use it in Kopete?<br /><b>Protocol:</b> %1<br /><b>Address:</b> %2</qt>
el: <qt>Μια διεύθυνση προστέθηκε σε αυτή την επαφή από μια άλλη εφαρμογή.<br />Θέλετε να τη χρησιμοποιήσετε στο Kopete;<br /><b>Πρωτόκολλο:</b> %1<br /><b>Διεύθυνση:</b> %2</qt>

en: Import Address From Address Book
el: Εισαγωγή διεύθυνσης από το βιβλίο διευθύνσεων

en: Use
el: Χρήση

en: <qt>One or more of your accounts using %1 are offline.  Most systems have to be connected to add contacts.  Please connect these accounts and try again.</qt>
el: <qt>Ένας ή περισσότεροι λογαριασμοί σας που χρησιμοποιούν το %1 είναι εκτός σύνδεσης. Τα περισσότερα συστήματα πρέπει να είναι συνδεδεμένα για να προσθέσουν επαφές. Παρακαλώ συνδέστε αυτούς τους λογαριασμούς και δοκιμάστε ξανά.</qt>

en: Not Connected
el: Δε συνδέθηκε

en: Choose Account
el: Επιλογή λογαριασμού

en: <qt>You do not have an account configured for <b>%1</b> yet.  Please create an account, connect it, and try again.</qt>
el: <qt>Δεν έχετε ακόμα ένα ρυθμισμένο λογαριασμό για το <b>%1</b> . Παρακαλώ δημιουργήστε ένα λογαριασμό, συνδεθείτε και δοκιμάστε ξανά.</qt>

en: No Account Found
el: Δε βρέθηκε λογαριασμός

en: <qt>It was not possible to add the contact.</qt>
el: <qt>Δεν ήταν δυνατή η προσθήκη της επαφής.</qt>

en: Could Not Add Contact
el: Αδυναμία προσθήκης επαφής

en: You have been disconnected
el: Έχετε αποσυνδεθεί

en: You have connected from another client or computer to the account '%1'
el: Έχετε συνδεθεί από έναν άλλο πελάτη ή υπολογιστή στο λογαριασμό '%1'

en: Most proprietary Instant Messaging services do not allow you to connect from more than one location. Check that nobody is using your account without your permission. If you need a service that supports connection from various locations at the same time, use the Jabber protocol.
el: Οι περισσότερες ιδιόκτητες υπηρεσίες στιγμιαίων μηνυμάτων δε σας επιτρέπουν να συνδεθείτε από περισσότερες από μία τοποθεσίες. Ελέγξτε ότι κανένας δε χρησιμοποιεί το λογαριασμό σας χωρίς την άδειά σας. Αν χρειάζεστε μια υπηρεσία που υποστηρίζει ταυτόχρονη σύνδεση από διαφορετικές τοποθεσίες, χρησιμοποιήστε το πρωτόκολλο Jabber.

en: You are not allowed to add yourself to the contact list. The addition of "%1" to account "%2" will not take place.
el: Δε σας επιτρέπεται να προσθέσετε τον εαυτό σας στη λίστα επαφών. Η προσθήκη του "%1" στο λογαριασμό "%2" δε θα γίνει.

en: Error Creating Contact
el: Σφάλμα δημιουργίας επαφής

en: Properties
el: Ιδιότητες

en: Edit Account
el: Επεξεργασία λογαριασμού

en: You have been added
el: Έχετε προστεθεί

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_add)
en: Add...
el: Προσθήκη...

en: Authorize
el: Εξουσιοδότηση

en: Block
el: Σε φραγή

en: Info...
el: Πληροφορίες...

en: The contact <b>%1</b> has added you to his/her contact list.
el: Η επαφή <b>%1</b> σας πρόσθεσε στη λίστα επαφών της

note: i18n: ectx: label
en: Emitted when the contact list appearance has changed.
el: Ενεργοποίηση κατά την τροποποίηση εμφάνισης της λίστας επαφών.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Enable emoticon support in Kopete.
el: Ενεργοποίηση εικονιδίων διάθεσης στο Kopete.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Whether using the system font for the chat window.
el: Αν θα γίνει χρήση της γραμματοσειράς του συστήματος για το παράθυρο συνομιλίας.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Color used to identify idle contacts.
el: Χρώμα για την αναγνώριση των επαφών σε αδράνεια.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Whether to use a different color for idle contacts.
el: Αν θα γίνει χρήση διαφορετικού χρώματος για επαφές σε αδράνεια.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Contact properties that contact tooltip will show.
el: Ιδιότητες επαφής που θα εμφανίζονται στην αναδυόμενη συμβουλή.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Contact list group sorting
el: Ταξινόμηση ομάδας λίστας επαφών

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Contact list icon display mode. Either the protocol icon or the contact photo.
el: Λειτουργία εμφάνισης εικονιδίων λίστας επαφών. Εμφάνιση του εικονιδίου πρωτοκόλλου ή της φωτογραφίας της επαφής.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Enable borders on the contact's photo.
el: Ενεργοποίηση περιθωρίων στη φωτογραφία της επαφής.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Round contact photo corners.
el: Στρογγυλεμένες γωνίες φωτογραφίας επαφής.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Show contact list as a tree view.
el: Εμφάνιση λίστας επαφών σε μια προβολή δέντρου.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Indent contacts if you do not show tree lines.
el: Εσοχή επαφών αν δεν εμφανίζονται οι γραμμές του δέντρου.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Hide the vertical scroll bar.
el: Απόκρυψη της κατακόρυφης γραμμής κύλισης.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Group contacts by group.
el: Ομαδοποίηση επαφών κατά ομάδα.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Use custom fonts for contact list.
el: Χρήση προσαρμοσμένων γραμματοσειρών για τη λίστα επαφών.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Automatically resize the main window.
el: Αυτόματη αλλαγή μεγέθους του κύριου παραθύρου.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Corner at which to anchor main window when auto-resizing.
el: Γωνία αγκύρωσης της αυτόματης αλλαγής μεγέθους του κύριου παραθύρου.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Normal font for contact list
el: Κανονική γραμματοσειρά για τη λίστα επαφών

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Small font for contact list (for status message)
el: Μικρή γραμματοσειρά για τη λίστα επαφών (μήνυμα κατάστασης)

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Color for group name.
el: Χρώμα του ονόματος της ομάδας.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Animate contact list on contact list changes.
el: Εφέ κίνησης της λίστας επαφών κατά την τροποποίησή της.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Fade-in/Fade-out on contact status changes.
el: Ομαλή εμφάνιση/απόκρυψη κατά την τροποποίηση της κατάστασης επαφών.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Fold-in/Fold-out on contact status changes.
el: Δίπλωση/ανάπτυξη κατά την τροποποίηση της κατάστασης επαφών.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Auto-hide contact list after a while.
el: Αυτόματη απόκρυψη λίστας επαφών μετά από χρονικό διάστημα.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Auto-hide vertical scrollbar in contact list after a while.
el: Αυτόματη απόκρυψη κατακόρυφης κύλισης μετά από χρονικό διάστημα.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Auto-hide timeout
el: Χρονικό όριο αυτόματης απόκρυψης

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Show offline users in contact list.
el: Εμφάνιση χρηστών χωρίς σύνδεση στη λίστα επαφών.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Show empty groups in contact list.
el: Εμφάνιση κενών ομάδων στη λίστα επαφών.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Show identities in status bar instead of accounts.
el: Εμφάνιση ταυτοτήτων στη γραμμή κατάστασης αντί των λογαριασμών.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Show offline users in a separate group.
el: Εμφάνιση χρηστών εκτός σύνδεσης σε ξεχωριστή ομάδα.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Start Kopete docked.
el: Έναρξη Kopete ως προσάρτηση.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Show Kopete in system tray.
el: Εμφάνιση Kopete στο πλαίσιο συστήματος.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Use message queue.
el: Χρήση αναμονής μηνυμάτων.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Queue unread messages.
el: Μη αναγνωσμένα μηνύματα στην αναμονή.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Use mouse navigation only in contact list.
el: Χρήση περιήγησης ποντικιού μόνο στη λίστα επαφών.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Reconnect on disconnect.
el: Επανασύνδεση σε αποσύνδεση.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Raise message view on new messages.
el: Ανύψωση προβολής μηνύματος με τη λήψη νέου μηνύματος.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Show events in chat window.
el: Εμφάνιση γεγονότων στο παράθυρο συνομιλίας.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Queue only highlighted messages in group chats
el: Σε αναμονή μόνο για τονισμένα μηνύματα σε συνομιλίες ομάδας

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Queue Only Messages On Another Desktop
el: Σε αναμονή μόνο μηνύματα σε άλλη επιφάνεια εργασίας

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Single notification for messages from the same sender.
el: Απλή ειδοποίηση για μηνύματα από τον ίδιο αποστολέα.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Balloon Notification Ignore Closes Chat View
el: Η αγνόηση ειδοποίησης μπαλονιού κλείνει τη συνομιλία

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Trayflash Notification
el: Ειδοποίηση αναβοσβήματος πλαισίου συστήματος

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Trayflash Notification Left Click Opens Message.
el: Κλικ για άνοιγμα του μηνύματος κατά την ειδοποίηση αναβοσβήματος πλαισίου συστήματος.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Animate on message with open chat.
el: Εφέ κίνησης με μήνυμα σε ανοιχτή συνομιλία.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Trayflash Notification Set Current Desktop To Chat View
el: Η ειδοποίηση αναβοσβήματος πλαισίου συστήματος ορίζει την τρέχουσα επιφάνεια εργασίας στη συνομιλία

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Enable events while away.
el: Ενεργοποίηση γεγονότων κατά την απουσία.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Chat window grouping policy.
el: Πολιτική ομαδοποίησης παραθύρων συνομιλίας.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Enable spell checking by default.
el: Ενεργοποίηση προκαθορισμένου ορθογραφικού ελέγχου.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Enable rich text by default.
el: Ενεργοποίηση καθορισμένου εμπλουτισμένου κειμένου.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Show send button in Chat Window.
el: Εμφάνιση κουμπιού αποστολής στο παράθυρο συνομιλίας.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Show message dates.
el: Εμφάνιση ημερομηνίας μηνυμάτων.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Truncate contact name.
el: Αποκοπή ονόματος επαφής.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Truncate contact name max length.
el: Μέγιστο μήκος αποκοπής ονόματος επαφής.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Maximum number of messages to show in a chat window.
el: Μέγιστος αριθμός μηνυμάτων που εμφανίζονται στο παράθυρο συνομιλίας.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Hightlight messages containing your nickname.
el: Τονισμός μηνυμάτων που περιέχουν το ψευδώνυμό σας.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Selected view plugin for Chat Window.
el: Επιλεγμένο πρόσθετο προβολής για το παράθυρο συνομιλίας.

note: i18n: ectx: label, entry, group (AutoAway)
en: Use auto away.
el: Χρήση αυτόματης απουσίας.

note: i18n: ectx: label, entry, group (AutoAway)
en: Auto away timeout.
el: Χρονικό όριο αυτόματης απουσίας.

note: i18n: ectx: label, entry, group (AutoAway)
en: Go available after detecting an activity.
el: Μετάβαση σε διαθεσιμότητα με ανίχνευση δραστηριότητας.

note: i18n: ectx: label, entry, group (AutoAway)
en: Confirm Before Coming Back from Auto Away
el: Επιβεβαίωση επαναφοράς από αυτόματη απουσία

note: i18n: ectx: label, entry, group (AutoAway)
en: When setting the auto away message, use the latest away message.
el: Χρήση του τελευταίου μηνύματος απουσίας, κατά τον ορισμό του μηνύματος αυτόματης απουσίας.

note: i18n: ectx: label, entry, group (AutoAway)
en: When setting the auto away message, use a custom away message.
el: Χρήση προσαρμοσμένου μηνύματος απουσίας, κατά τον ορισμό του μηνύματος αυτόματης απουσίας.

note: i18n: ectx: label, entry, group (AutoAway)
en: The custom auto away title.
el: Ο προσαρμοσμένος τίτλος αυτόματης απουσίας.

note: i18n: ectx: label, entry, group (AutoAway)
en: The custom auto away message.
el: Το προσαρμοσμένο μήνυμα αυτόματης απουσίας.

en: I am gone right now, but I will be back later
el: Λείπω αυτή τη στιγμή, αλλά θα επιστρέψω αργότερα

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Enable smooth scrolling in contact list.
el: Ενεργοποίηση ομαλής κύλισης στη λίστα επαφών.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ChatWindowSettings)
en: Always show tabs.
el: Πάντα εμφάνιση καρτελών.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ChatWindowSettings)
en: Show contact name for each tab.
el: Εμφάνιση του ονόματος επαφής σε κάθε καρτέλα.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ChatWindowSettings)
en: Show close button for each tab.
el: Εμφάνιση του κουμπιού κλεισίματος σε κάθε καρτέλα.

en: Outgoing Message Sent
el: Το εξερχόμενο μήνυμα στάλθηκε

en: A contact sent you a buzz/nudge.
el: Μια επαφή σας έστειλε έναν βομβητή/ειδοποίηση.

en: User <i>%1</i> is typing a message
el: Ο χρήστης <i>%1</i> πληκτρολογεί ένα μήνυμα

[ctx: @action]
en: Chat
el: Συνομιλία

en: <qt>An error has occurred while creating a new chat window. The chat window has not been created.</qt>
el: <qt>Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά τη δημιουργία ενός παραθύρου συνομιλίας. Το παράθυρο δε δημιουργήθηκε.</qt>

en: Error While Creating Chat Window
el: Σφάλμα κατά τη δημιουργία ενός παραθύρου συνομιλίας

en: Enter Arguments
el: Εισαγωγή παραμέτρων

en: Enter the arguments to %1:
el: Εισάγετε τις παραμέτρους για το %1:

en: Alias "%1" expands to itself.
el: Η αντιστοιχία "%1" αναπτύσσεται στον εαυτό του.

en: "%2" requires at least %1 argument. | "%2" requires at least %1 arguments.
el[0]: Το"%2" απαιτεί τουλάχιστον %1 παράμετρο.
el[1]: Το "%2" απαιτεί τουλάχιστον %1 παραμέτρους.

en: "%2" has a maximum of %1 argument. | "%2" has a maximum of %1 arguments.
el[0]: Το "%2" έχει το μέγιστο %1 παράμετρο.
el[1]: "%2" έχει το μέγιστο %1 παραμέτρους.

en: You are not authorized to perform the command "%1".
el: Δεν έχετε άδεια να εκτελέσετε την εντολή "%1".

en: Command Error
el: Σφάλμα εντολής

en: USAGE: /help [<command>] - Used to list available commands, or show help for a specified command.
el: ΧΡΗΣΗ: /help [<εντολή>] - Χρησιμοποιείται για την εμφάνιση των διαθέσιμων εντολών, ή την εμφάνιση βοήθειας για μια συγκεκριμένη εντολή.

en: USAGE: /url - Opens last URL for current chat in default browser.
el: ΧΡΗΣΗ: /url - Ανοίγει το τελευταίο URL για την τρέχουσα συνομιλία στον προκαθορισμένο περιηγητή.

en: USAGE: /close - Closes the current view.
el: ΧΡΗΣΗ: /close - Κλείνει την τρέχουσα προβολή.

en: USAGE: /part - Closes the current view.
el: ΧΡΗΣΗ: /part - Κλείνει την τρέχουσα προβολή.

en: USAGE: /clear - Clears the active view's chat buffer.
el: ΧΡΗΣΗ: /clear - Καθαρίζει την ενδιάμεση μνήμη της ενεργού προβολής συνομιλίας.

en: USAGE: /away [<reason>] - Marks you as away/back for the current account only.
el: ΧΡΗΣΗ: /away [<λόγος>] - Σας σημειώνει σαν να απουσιάζετε/επιστρέψατε για τον τρέχοντα λογαριασμό μόνο.

en: USAGE: /awayall [<reason>] - Marks you as away/back for all accounts.
el: ΧΡΗΣΗ: /awayall [<reason>] - Σας σημειώνει σαν να απουσιάζετε/επιστρέψατε για όλους τους λογαριασμούς.

en: USAGE: /say <text> - Say text in this chat. This is the same as just typing a message, but is very useful for scripts.
el: ΧΡΗΣΗ: /say <κείμενο> - Αποστολή κειμένου σε αυτή την συνομιλία. Είναι το ίδιο με το να γράψετε ένα μήνυμα, αλλά είναι πολύ χρήσιμο για σενάρια.

en: USAGE: /exec [-o] <command> - Executes the specified command and displays the output in the chat buffer. If -o is specified, the output is sent to all members of the chat.
el: ΧΡΗΣΗ: /exec [-o] <εντολή> - Εκτελεί την καθορισμένη εντολή και εμφανίζει την έξοδό της στην περιοχή ενδιάμεσης μνήμης της συνομιλίας. Αν προστεθεί η επιλογή -o, η έξοδος της εντολής θα αποσταλεί σε όλα τα μέλη αυτής της συνομιλίας.

en: Available Commands:
el: Διαθέσιμες εντολές:

en: 
    Type /help <command> for more information.
el: 
    Πληκτρολογήστε /help <εντολή> για περισσότερες πληροφορίες.

en: There is no help available for '%1'.
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμη βοήθεια για την '%1'.

en: ERROR: Shell access has been restricted on your system. The /exec command will not function.
el: ΣΦΑΛΜΑ: Η πρόσβαση κελύφους είναι περιορισμένη στο σύστημά σας. Η εντολή /exec δε θα λειτουργεί.

note: i18n: ectx: Menu (commandmenu)
en: Commands
el: Εντολές

en: &Add to Your Contact List
el: &Προσθήκη στη λίστα επαφών σας

en: Visible when offline
el: Ορατός σε κατάσταση χωρίς σύνδεση

en: Move Contact
el: Μετακίνηση επαφής

en: Select the meta contact to which you want to move this contact:
el: Επιλέξτε τη μεταεπαφή στην οποία θέλετε να μετακινήσετε αυτή την επαφή:

en: Create a new metacontact for this contact
el: Δημιουργία μιας νέας μεταεπαφής για αυτή την επαφή

en: If you select this option, a new metacontact will be created in the top-level group with the name of this contact and the contact will be moved to it.
el: Αν ενεργοποιήσετε αυτή την επιλογή, θα δημιουργηθεί μία νέα μεταεπαφή στην ανώτερου επιπέδου ομάδα με το όνομα αυτής της επαφής, και η επαφή θα μετακινηθεί εκεί.

en: This user is not reachable at the moment. Please try a protocol that supports offline sending, or wait until this user comes online.
el: Ο χρήστης δεν είναι συνδεδεμένος αυτήν τη στιγμή. Παρακαλώ χρησιμοποιήστε ένα πρωτόκολλο που υποστηρίζει αποστολή χωρίς σύνδεση, ή περιμένετε να συνδεθεί ο χρήστης.

en: User is Not Reachable
el: Ο χρήστης δεν μπορεί να προσπελαστεί

en: Are you sure you want to remove the contact  '%1' from your contact list?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να αφαιρέσετε την επαφή '%1' από τη λίστα επαφών σας;

[ctx: @label:textbox formatted name]
en: <br /><b>Full Name:</b>&nbsp;<nobr>%1</nobr>
el: <br /><b>Πλήρες όνομα:</b>&nbsp;<nobr>%1</nobr>

[ctx: @label:textbox formatted idle time]
en: <br /><b>Idle:</b>&nbsp;<nobr>%1</nobr>
el: <br /><b>Χρόνος αδράνειας:</b>&nbsp;<nobr>%1</nobr>

[ctx: @label:textbox formatted url]
en: <br /><b>Home Page:</b>&nbsp;<a href="%1"><nobr>%2</nobr></a>
el: <br/><b>Προσωπική σελίδα:</b>&nbsp;<a href="%1"><nobr>%2</nobr></a>

[ctx: @label:textbox formatted status title]
en: <br /><b>Status&nbsp;Title:</b>&nbsp;%1
el: <br /><b>Τίτλος&nbsp;κατάστασης:</b>&nbsp;%1

[ctx: <days>d <hours>h <minutes>m <seconds>s]
en: %4d %3h %2m %1s
el: %4μ %3ώ %2λ %1δ

[ctx: <hours>h <minutes>m <seconds>s]
en: %3h %2m %1s
el: %3ώ %2μ %1δ

[ctx: <minutes>m <seconds>s]
en: %2m %1s
el: %2λ %1δ

en: Full Name
el: Πλήρες όνομα

en: Idle Time
el: Χρόνος αδράνειας

en: Online Since
el: Σε σύνδεση από

en: Last Seen
el: Τελευταία παρουσία

en: First Name
el: Όνομα

en: Last Name
el: Επώνυμο

en: Private Phone
el: Προσωπικό τηλέφωνο

en: Private Mobile Phone
el: Προσωπικό κινητό τηλέφωνο

en: Work Phone
el: Τηλέφωνο εργασίας

en: Work Mobile Phone
el: Κινητό τηλέφωνο εργασίας

en: Email Address
el: Διεύθυνση ηλ. αλληλογραφίας

en: Nick Name
el: Ψευδώνυμο

en: Shown even if offline
el: Εμφάνιση ακόμα και χωρίς σύνδεση

en: Top Level
el: Ανώτερο επίπεδο

en: Not in your contact list
el: Δεν είναι στη λίστα επαφών σας

en: Offline Users
el: Εκτός σύνδεσης χρήστες

[ctx: Label for the default identity, used by users to group their instant messaging accounts]
en: Default Identity
el: Προκαθορισμένη ταυτότητα

en: This user is not reachable at the moment. Please make sure you are connected and using a protocol that supports offline sending, or wait until this user comes online.
el: Ο χρήστης αυτός δεν είναι προσπελάσιμος αυτή τη στιγμή. Παρακαλώ σιγουρευτείτε ότι είστε συνδεδεμένοι και ότι το πρωτόκολλο που χρησιμοποιείτε υποστηρίζει αποστολή χωρίς σύνδεση, ή περιμένετε μέχρι να συνδεθεί ο χρήστης.

en: Status not available
el: Η κατάσταση δεν είναι διαθέσιμη

en: <qt><i>%1</i> is now %2.</qt>
el: <qt>Ο/Η <i>%1</i> είναι τώρα %2.</qt>

en: Unable to find the file %1.
el: Αδυναμία εύρεσης του αρχείου %1.

en: <qt>Unable to download the requested file;<br />please check that address %1 is correct.</qt>
el: <qt>Αδυναμία λήψης του ζητούμενου αρχείου:<br />Παρακαλώ ελέγξτε ότι η διεύθυνση %1 είναι σωστή.</qt>

en: Connecting
el: Σύνδεση

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Password Required
el: Απαιτείται κωδικός πρόσβασης

en: <qt>Kopete is unable to save your password securely in your wallet;<br />do you want to save the password in the <b>unsafe</b> configuration file instead?</qt>
el: <qt>Δεν είναι δυνατή η αποθήκευση του κωδικού σας πρόσβασης στο πορτοφόλι σας από το Kopete.<br />Επιθυμείτε αντί αυτού να αποθηκευτεί ο κωδικός πρόσβασης στο <b>μη ασφαλές</b>αρχείο ρυθμίσεων;</qt>

en: Unable to Store Secure Password
el: Είναι αδύνατη η ασφαλής αποθήκευση του κωδικού πρόσβασης

en: Store &Unsafe
el: Μη ασ&φαλής αποθήκευση

en: <qt><b>The password was wrong.</b> Please re-enter your password for %1 account <b>%2</b></qt>
el: <qt><b>Ο κωδικός πρόσβασης ήταν εσφαλμένος:</b> Παρακαλώ εισάγετε ξανά τον κωδικό πρόσβασης για το λογαριασμό %1 <b>%2</b></qt>

en: <qt>Please enter your password for %1 account <b>%2</b></qt>
el: <qt>Παρακαλώ εισάγετε τον κωδικό πρόσβασης για το λογαριασμό %1 <b>%2</b></qt>

en: Account Offline
el: Λογαριασμός χωρίς σύνδεση

en: Sorry, I am busy right now
el: Λυπάμαι, είμαι απασχολημένος αυτή τη στιγμή

en: Going Online - Kopete
el: Γίνεται σύνδεση - Kopete

en: Do You Want to Change Status to Available?
el: Επιθυμείτε την τροποποίηση της κατάστασης σε διαθέσιμο;

note: i18n: ectx: label, entry, group (Status)
en: Protocol's status menu type.
el: Μενού κατάστασης σύνδεσης πρωτοκόλλου.

en: Copying
el: Αντιγραφή

en: Source
el: Πηγή

en: Destination
el: Προορισμός

en: File transfer %1 completed.
el: Η μεταφορά αρχείου %1 ολοκληρώθηκε.

en: File transfer %1 failed.
el: Αποτυχία μεταφοράς του αρχείου %1.

en: You cancelled file transfer %1
el: Ακυρώσατε τη μεταφορά αρχείου του %1

en: File transfer %1 cancelled.
el: Η μεταφορά του αρχείου %1 ακυρώθηκε.

en: Kopete File Transfer
el: Μεταφορά αρχείου Kopete

en: Sorry, sending files which are not stored locally is not yet supported by this protocol.
    Please copy this file to your computer and try again.
el: Δυστυχώς, η αποστολή μη τοπικών αρχείων δεν υποστηρίζεται ακόμα από αυτό το πρωτόκολλο.
    Παρακαλώ αντιγράψτε το αρχείο στον υπολογιστή σας και δοκιμάστε πάλι.

en: File Transfer
el: Μεταφορά αρχείων

en: You must provide a valid local filename
el: Πρέπει να δώσετε ένα έγκυρο όνομα τοπικού αρχείου

en: You do not have permission to write to selected file
el: Δεν έχετε άδεια εγγραφής στο επιλεγμένο αρχείο

en: The file '%1' already exists.
    Do you want to overwrite it ?
el: Το αρχείο '%1' υπάρχει ήδη.
    Επιθυμείτε την αντικατάστασή του;

en: Overwrite File
el: Αντικατάσταση αρχείου

en: The directory %1 does not exist
el: Ο κατάλογος %1 δεν υπάρχει

en: You do not have permission to write to selected directory
el: Δεν έχετε άδεια εγγραφής στον επιλεγμένο κατάλογο

en: You must provide a valid local directory
el: Πρέπει να δώσετε ένα έγκυρο όνομα τοπικού καταλόγου

en: You have been disconnected.
el: Έχετε αποσυνδεθεί.

en: Connection Lost.
el: Η σύνδεση έκλεισε.

en: Kopete lost the channel used to talk to the instant messaging system.
    This can be because either your internet access went down, the service is experiencing problems, or the service disconnected you because you tried to connect with the same account from another location. Try connecting again later.
el: Το Kopete αποσυνδέθηκε από το κανάλι που χρησιμοποιούσατε για το σύστημα στιγμιαίων μηνυμάτων.
    Αυτό μπορεί να συνέβη είτε γιατί η σύνδεση με το διαδίκτυο έκλεισε, ή η υπηρεσία παρουσίασε προβλήματα, ή η υπηρεσία αποσυνδέθηκε γιατί προσπαθήσατε να συνδεθείτε με τον ίδιο κωδικό από διαφορετική τοποθεσία. Δοκιμάστε να συνδεθείτε ξανά αργότερα.

en: Cannot connect with the instant messaging server or peers.
el: Αδυναμία σύνδεσης με τον εξυπηρετητή ή τους υπολογιστές στιγμιαίων μηνυμάτων.

en: Cannot connect.
el: Δεν είναι δυνατή η σύνδεση.

en: This means Kopete cannot reach the instant messaging server or peers.
    This can be because either your internet access is down or the server is experiencing problems. Try connecting again later.
el: Αυτό σημαίνει ότι το Kopete αδυνατεί να εντοπίσει τον εξυπηρετητή ή τους υπολογιστές στιγμιαίων μηνυμάτων.
    Αυτό μπορεί να συνέβη είτε γιατί η σύνδεση με το διαδίκτυο έκλεισε, ή ο εξυπηρετητής παρουσίασε προβλήματα. Δοκιμάστε να συνδεθείτε ξανά αργότερα.

en: More Information...
el: Περισσότερες πληροφορίες...

en: + %1 more message | + %1 more messages
el[0]: + %1 επιπλέον μήνυμα
el[1]: + %1 επιπλέον μηνύματα

[ctx: @title %1 is contact's name]
en: Incoming file transfer request from <i>%1</i>
el: Εισερχόμενη αίτηση μεταφοράς αρχείου από την επαφή <i>%1</i>

[ctx: @info]
en: A user is trying to send you a file <filename>%1</filename>
el: Ένας χρήστης προσπαθεί να σας στείλει ένα αρχείο <filename>%1</filename>

[ctx: @info %2 is message]
en: A user is trying to send you a file <filename>%1</filename> with the message:<nl/>"%2"
el: Ένας χρήστης προσπαθεί να σας στείλει ένα αρχείο <filename>%1</filename> με το μήνυμα: <nl/>« %2 »

en: Incoming message from <i>%1</i>
el: Εισερχόμενο μήνυμα από τον χρήστη <i>%1</i>

en: A highlighted message arrived from <i>%1</i>
el: Έφτασε ένα τονισμένο μήνυμα από τον χρήστη <i>%1</i>

[ctx: @action]
en: View
el: Προβολή

[ctx: @action]
en: Close
el: Κλείσιμο

en: Choose the corresponding entry for '%1'
el: Επιλέξτε το άτομο που είναι ο '%1'

en: Choose the corresponding entry in the address book
el: Επιλέξτε την αντίστοιχη καταχώρησης στο βιβλίο διευθύνσεων

en: Address Book Association
el: Συσχετισμός βιβλίου διευθύνσεων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, edtAddressee)
en: The KDE Address Book entry associated with this Kopete Contact
el: Η καταχώριση του βιβλίου διευθύνσεων του KDE που έχει συσχετιστεί με αυτή την επαφή του Kopete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clear_btn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClearBlackList) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClearWhiteList) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btnClear)
en: Clear
el: Καθαρισμός

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnSelectAddressee)
en: Select an address book entry
el: Επιλέξτε μία καταχώρηση από το βιβλίο διευθύνσεων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSelectAddressee)
en: C&hange...
el: Αλ&λαγή...

en: New Address Book Entry
el: Νέα καταχώρηση του βιβλίου διευθύνσεων

en: Name the new entry:
el: Εισάγετε το όνομα της νέας καταχώρησης:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addAddresseeButton)
en: Create a new entry in your address book
el: Δημιουργία νέας καταχώρησης στο βιβλίο διευθύνσεών σας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addAddresseeButton)
en: Create New Entr&y...
el: Δημιουργία νέας &καταχώρησης...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (K3ListView, addresseeListView)
en: Select the contact you want to communicate with via Instant Messaging
el: Επιλέξτε την επαφή με την οποία επιθυμείτε να επικοινωνήσετε μέσω στιγμιαίων μηνυμάτων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSearch)
en: S&earch:
el: &Αναζήτηση:

en: Select Avatar
el: Επιλέξτε ένα avatar

en: No Avatar
el: Κανένα σύμβολο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonAddAvatar)
en: Add Avatar...
el: Προσθήκη συμβόλου...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRemoveAvatar)
en: Remove Avatar
el: Αφαίρεση συμβόλου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonFromWebcam)
en: From Webcam
el: Από την κάμερα

en: Take a photo
el: Τραβήξτε μια φωτογραφία

en: Someone Has Added You
el: Κάποιος χρήστης σας πρόσθεσε

en: <qt><img src="kopete-account-icon:%1" /> The contact <b>%2</b> has added you to his/her contact list. (Account %3)</qt>
el: <qt><img src="kopete-account-icon:%1" /> Η επαφή <b>%2</b> σας πρόσθεσε στη λίστα επαφών της. (Λογαριασμός %3)</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_label)
en: The contact XXX has added you to his/her contactlist
el: Η επαφή XXX σας πρόσθεσε στη λίστα επαφών της

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_infoButton)
en: Read More Info About This Contact
el: Διαβάστε περισσότερες πληροφορίες για αυτή την επαφή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_authorizeCb)
en: Authorize this contact to see my status
el: Εξουσιοδότησε αυτή την επαφή να δει την κατάστασή μου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_addCb)
en: Add this contact in my contactlist
el: Πρόσθεσε αυτή την επαφή στη λίστα επαφών μου

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel7) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, m_displayNameEdit)
en: The display name of the contact.  Leave it empty to use the contact's nickname.
el: Το όνομα εμφάνισης της επαφής. Αφήστε το κενό για να χρησιμοποιήσετε το ψευδώνυμο της επαφής.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel7) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_displayNameEdit)
en: Enter the contact's display name. This is how the contact will appear in the contact list.
    Leave it empty if you want to see the contact's nickname as their display name.
el: Εισάγετε το όνομα εμφάνισης της επαφής. Αυτή θα εμφανίζεται με αυτό το όνομα στη λίστα επαφών.
    Αφήστε το κενό αν θέλετε να βλέπετε το ψευδώνυμο της επαφής ως όνομα εμφάνισης.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Display name:
el: Όνομα εμφάνισης:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel5)
en: Enter the group where the contact should be added. Leave it empty to add it in the top level group.
el: Εισάγετε την ομάδα στην οποία θα προστεθεί η επαφή. Αφήστε το κενό για να προστεθεί στην ομάδα ανωτέρου επιπέδου.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: In the group:
el: Στην ομάδα:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_groupList)
en: Enter the group where the contact should be added. Leave it empty to add it to the top level group.
el: Εισάγετε την ομάδα στην οποία θα προστεθεί η επαφή. Αφήστε το κενό για να προστεθεί στην ομάδα ανωτέρου επιπέδου.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Address book link:
el: Δεσμός βιβλίου διευθύνσεων:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Please specify an away message, or choose a predefined one.
el: Παρακαλώ ορίστε ένα μήνυμα απουσίας, ή επιλέξτε ένα από τα έτοιμα.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Information
el: Πληροφορίες

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mRemembered)
en: Check this and enter your password below if you would like your password to be stored in your wallet, so Kopete does not have to ask you for it each time it is needed.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή και εισάγετε τον κωδικό πρόσβασής σας παρακάτω αν θέλετε να αποθηκευτεί στο πορτοφόλι σας, έτσι ώστε το Kopete να μη σας το ζητάει κάθε φορά που το χρειάζεται.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mRemembered)
en: Remember password
el: Απομνημόνευση κωδικού πρόσβασης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelProxyPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Password:
el: Κωδικός πρόσβασης:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, mPassword)
en: Enter your password here.
el: Εισάγετε εδώ τον κωδικό πρόσβασής σας.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, mPassword)
en: Enter your password here. If you would rather not save your password, uncheck the Remember password checkbox above; you will then be prompted for your password whenever it is needed.
el: Εισάγετε εδώ τον κωδικό πρόσβασής σας. Αν προτιμάτε να μην αποθηκεύσετε τον κωδικό σας, απενεργοποιήστε το πλαίσιο επιλογής απομνημόνευσης κωδικού πρόσβασης παραπάνω: ο κωδικός πρόσβασης θα σας ζητείται κάθε φορά που χρειάζεται.

en: Start &Chat...
el: Έναρξη &συνομιλίας...

en: &Send Single Message...
el: &Αποστολή ενός μηνύματος...

en: User &Info
el: Πληροφορίες &χρήστη

en: Send &File...
el: Αποστολή αρ&χείου...

en: View &History...
el: Προβολή &ιστορικού...

en: &Create Group...
el: Δημιουργία &ομάδας...

en: Cha&nge Meta Contact...
el: &Τροποποίηση μεταεπαφής...

en: &Delete Contact
el: &Διαγραφή επαφής

en: Change A&lias...
el: &Τροποποίηση αντιστοιχίας...

en: &Block Contact
el: &Φραγή επαφής

en: Un&block Contact
el: Α&ναίρεση φραγής επαφής

en: Contacts
el: Επαφές

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup1)
en: Use Subfolder for Each Contact
el: Χρήση υποφακέλου για κάθε επαφή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, yesButton)
en: Always
el: Πάντα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noButton)
en: Never
el: Ποτέ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, onlySelectedButton)
en: Only the selected contacts
el: Μόνο για τις επιλεγμένες επαφές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, onlyNotSelectedButton)
en: Not the selected contacts
el: Όχι για τις επιλεγμένες επαφές

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AliasDialog)
en: Add New Alias
el: Προσθήκη νέας αντιστοιχίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Command:
el: Εντολή:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, command)
en: This is the command that you want to run when you execute this alias.
el: Αυτή είναι η εντολή που επιθυμείτε να εκτελεστεί με αυτή την αντιστοιχία.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, command)
en: <qt>This is the command that you want to run when you execute this alias.
    
    You can use the variables <b>%1, %2 ... %9</b> in your command, and they will be replaced with the arguments of the alias. The variable <b>%s</b> will be replaced with all arguments. <b>%n</b> expands to your nickname.
    
    Do not include the '/' in the command (if you do it will be stripped off anyway).</qt>
el: <qt>Αυτή είναι η εντολή που επιθυμείτε να εκτελεστεί με αυτή την αντιστοιχία.
    
    Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε μεταβλητές <b>%1, %2 ... %9</b> στην εντολή σας οι οποίες θα αντικατασταθούν με τις παραμέτρους της αντιστοιχίας. Η μεταβλητή <b>%s</b> θα αντικατασταθεί με όλες τις παραμέτρους. Το <b>%n</b> αντικαθίσταται από το ψευδώνυμό σας.
    
    Μη συμπεριλάβετε το '/' στην εντολή (αν το κάνετε θα αφαιρεθεί έτσι κι αλλιώς).</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aliasLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Alias:
el: Αντιστοιχία:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, alias)
en: This is the alias you are adding (what you will type after the command identifier, '/').
el: Αυτή είναι η αντιστοιχία που προσθέτετε (αυτό που θα πληκτρολογείτε μετά το αναγνωριστικό εντολής '/').

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, alias)
en: This is the alias you are adding (what you will type after the command identifier, '/'). Do not include the '/' (it will be stripped off if you do anyway).
el: Αυτή είναι η αντιστοιχία που προσθέτετε (αυτό που θα πληκτρολογείτε μετά το αναγνωριστικό εντολής '/'). Μη συμπεριλάβετε το '/' στην εντολή (αν το κάνετε θα αφαιρεθεί έτσι κι αλλιώς).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_saveButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addButton)
en: &Save
el: Απο&θήκευση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCancel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancelButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, kPushButton3)
en: &Cancel
el: &Ακύρωση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (K3ListView, protocolList) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (K3ListView, protocolList)
en: If you want this alias to only be active for certain protocols, select those protocols here.
el: Αν επιθυμείτε η αντιστοιχία αυτή να είναι ενεργή για συγκεκριμένα πρωτόκολλα, επιλέξτε εδώ αυτά τα πρωτόκολλα.

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, aliasList) i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, protocolList)
en: Protocols
el: Πρωτόκολλα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: For protocols:
el: Για τα πρωτόκολλα:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (K3ListView, aliasList)
en: This is the list of custom aliases and the commands that you have already added
el: Αυτή είναι η λίστα των προσαρμοσμένων αντιστοιχιών και των εντολών που έχετε προσθέσει ήδη

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, aliasList)
en: Alias
el: Αντιστοιχία

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, aliasList)
en: Command
el: Εντολή

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addButton)
en: &Add New Alias...
el: Προσθήκη νέας &αντιστοιχίας...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, deleteButton)
en: &Delete Selected
el: &Διαγραφή επιλεγμένων

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, editButton)
en: Edit Alias...
el: Επεξεργασία αντιστοιχίας...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: &Add
el: &Προσθήκη

en: <qt>Could not add alias <b>%1</b>. An alias name cannot contain the characters "_" or "=".</qt>
el: <qt>Αδυναμία προσθήκης της αντιστοιχίας <b>%1</b>. Μια αντιστοιχία δεν μπορεί να περιέχει τους χαρακτήρες "_" or "=".</qt>

en: Invalid Alias Name
el: Μη έγκυρο όνομα αντιστοιχίας

en: <qt>Could not add alias <b>%1</b>. This command is already being handled either by another alias or Kopete itself.</qt>
el: <qt>Αδυναμία προσθήκης της αντιστοιχίας <b>%1</b>. Αυτή η εντολή χειρίζεται ήδη από κάποια άλλη αντιστοιχία ή από το ίδιο το Kopete.</qt>

en: Could Not Add Alias
el: Αδύνατη η προσθήκη της αντιστοιχίας

en: <qt>Could not add alias <b>%1</b>. This command is already being handled by either another alias or Kopete itself.</qt>
el: <qt>Αδυναμία προσθήκης της αντιστοιχίας <b>%1</b>. Αυτή η εντολή χειρίζεται ήδη από κάποια άλλη αντιστοιχία ή από το ίδιο το Kopete.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDelete)
en: Delete
el: Διαγραφή

en: Are you sure you want to delete the selected aliases?
el: Επιθυμείτε σίγουρα τη διαγραφή των επιλεγμένων αντιστοιχιών;

en: Delete Aliases
el: Διαγραφή αντιστοιχιών

en: Text
el: Κείμενο

en: Replacement
el: Αντικατάσταση

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Sentence Options
el: Επιλογές προτάσεων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DotEndSentence)
en: Add a dot at the end of each sent line
el: Προσθήκη μίας τελείας στο τέλος κάθε απεσταλμένης γραμμής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CapitalizeBeginningSentence)
en: Start each sent line with a capital letter
el: Εκκίνηση κάθε απεσταλμένης γραμμής με κεφαλαίο γράμμα

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Replacements List
el: Λίστα αντικατάστασης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeHost) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mC
en: &Remove
el: Α&φαίρεση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Text:
el: &Κείμενο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Re&placement:
el: &Αντικατάσταση:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gb_options)
en: Replacement Options
el: Επιλογές αντικατάστασης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AutoReplaceIncoming)
en: Auto replace on incoming messages
el: Αυτόματη αντικατάσταση στα εισερχόμενα μηνύματα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AutoReplaceOutgoing)
en: Auto replace on outgoing messages
el: Αυτόματη αντικατάσταση στα εξερχόμενα μηνύματα

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Contact Notes
el: Σημειώσεις επαφής

en: Notes about %1:
el: Σημειώσεις σχετικά με την επαφή %1:

en: &Notes
el: &Σημειώσεις

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
el: Ερ&γαλεία

en: Cryptography
el: Κρυπτογραφία

[ctx: @info]
en: You have not selected a private key for yourself, so signing is not possible. Please select a private key in the Cryptography preferences dialog.
el: Δεν έχετε επιλέξει ένα ιδιωτικό κλειδί για τον εαυτό σας, οπότε η υπογραφή δεν είναι δυνατή. Παρακαλώ επιλέξτε ένα ιδιωτικό κλειδί στο διάλογο προτιμήσεων κρυπτογραφίας.

[ctx: @info]
en: This protocol may not work with messages that are encrypted. This is because encrypted messages are very long, and the server or peer may reject them due to their length. To avoid being signed off or your account being warned or temporarily suspended, turn off encryption.
el: Αυτό το πρωτόκολλο μπορεί να μη λειτουργήσει με κρυπτογραφημένα μηνύματα. Αυτό συμβαίνει επειδή τα κρυπτογραφημένα μηνύματα είναι πολύ μεγάλα και ο εξυπηρετητής ή το δίκτυο μπορεί να τα απορρίψει εξαιτίας του μεγέθους τους. Για να αποφύγετε φαινόμενα προειδοποίησης, αναστολής, ή διαγραφής του λογαριασμού σας, απενεργοποιήστε την κρυπτογράφηση.

[ctx: @info]
en: This protocol %1 may not work with messages that are encrypted. This is because encrypted messages are very long, and the server or peer may reject them due to their length. To avoid being signed off or your account being warned or temporarily suspended, turn off encryption.
el: Αυτό το πρωτόκολλο %1 μπορεί να μη λειτουργήσει με κρυπτογραφημένα μηνύματα. Αυτό συμβαίνει επειδή τα κρυπτογραφημένα μηνύματα είναι πολύ μεγάλα και ο εξυπηρετητής ή ο ομότιμος κόμβος μπορεί να τα απορρίψει λόγω μεγέθους. Για να αποφύγετε φαινόμενα αποσύνδεσης, προειδοποίησης ή προσωρινής αναστολής του λογαριασμού σας, απενεργοποιήστε την κρυπτογράφηση.

[ctx: @info]
en: Cryptography plugin has found an encryption key for %1 (%2) in your KDE address book. Do you want to use key %3 as this contact's public key?
el: Το πρόσθετο κρυπτογραφίας βρήκε ένα κλειδί κρυπτογράφησης για το %1 (%2) στο βιβλίο διευθύνσεών σας του KDE. Επιθυμείτε τη χρήση του κλειδιού %3 ως δημόσιο κλειδί αυτής της επαφής;

en: Public Key Found
el: Βρέθηκε δημόσιο κλειδί

en: Public Keys Found
el: Βρέθηκαν δημόσια κλειδιά

[ctx: @info]
en: Cryptography plugin has found multiple encryption keys for %1 (%2) in your KDE address book. To use one of these keys, select it and choose OK.
el: Το πρόσθετο κρυπτογραφίας βρήκε πολλαπλά κλειδιά κρυπτογράφησης για το %1 (%2) στο βιβλίο διευθύνσεών σας του KDE. Για να χρησιμοποιήσετε κάποιο κλειδί, επιλέξτε το και πιέστε το Εντάξει.

[ctx: @info:tooltip]
en: The private key used for decryption and signing
el: Το ιδιωτικό κλειδί για την αποκρυπτογράφηση και την υπογραφή

[ctx: @info:whatsthis]
en: View and change the private key used for signing and encrypting messages using the Cryptography plugin
el: Δείτε και αλλάξτε το προσωπικό κλειδί για την υπογραφή και κρυπτογράφηση μηνυμάτων μέσω του πρόσθετου κρυπτογραφίας

[ctx: @info]
en: <para>Before you can sign messages or receive encrypted ones, you must select a private key for yourself.</para><para>Before you can send encrypted messages to someone, you must select their public key by right-clicking on their name in your contact list and choosing "Select Public Key".</para>
el: <para>Για να μπορείτε να υπογράφετε ή να λαμβάνετε κρυπτογραφημένα μηνύματα, πρέπει να επιλέξετε το δημόσιο κλειδί σας.</para><para>Για να μπορείτε να αποστέλλετε κρυπτογραφημένα μηνύματα σε κάποιον, θα πρέπει να επιλέξετε το δημόσιο κλειδί του, κάνοντας δεξί κλικ στο όνομά του και επιλέγοντας το"Επιλογή δημόσιου κλειδιού".</para>

en: Sign messages in clearsign mode
el: Υπογράψτε τα μηνύματα με λειτουργία μη κρυπτογραφημένου κείμενου

[ctx: @label:chooser]
en: Select the key you want to use encrypt messages to the recipient
el: Επιλέξτε το κλειδί που επιθυμείτε για την κρυπτογράφηση μηνυμάτων στον αποδέκτη

[ctx: @label:chooser]
en: Select public key for %1
el: Επιλέξτε το δημόσιο κλειδί για το %1

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cryptography Plugin)
en: Sign messages in clearsign mode.
el: Υπογράψτε τα μηνύματα με λειτουργία μη κρυπτογραφημένου κείμενου.

en: Export Public Keys
el: Εξαγωγή δημόσιων κλειδιών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Cryptography plugin will export keys for the chosen metacontacts. If no address book entry has been linked to each metacontact, one will be created.
el: Το πρόσθετο κρυπτογραφίας θα εξάγει τα κλειδιά για τις επιλεγμένες μεταεπαφές. Αν δεν έχει συνδέσει καμία καταχώρηση του βιβλίου διευθύνσεων με κάθε μεταεπαφή, θα δημιουργηθεί μία.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KListWidget, keyList)
en: Check the box next to the name and key of each user that you want to export to the address book.
el: Επιλέξτε το πλαίσιο δίπλα στο όνομα και κλειδί κάθε χρήστη που επιθυμείτε να εξάγετε στο βιβλίο διευθύνσεων.

en: -New filter-
el: -Νέο φίλτρο-

en: Rename Filter
el: Μετονομασία του φίλτρου

en: Please enter the new name for the filter:
el: Παρακαλώ εισάγετε το νέο όνομα του φίλτρου:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available Filters
el: Διαθέσιμα φίλτρα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, renameButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_rename)
en: Rename...
el: Μετονομασία...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Criteria
el: Κριτήρια

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: If the message contains:
el: Αν το μήνυμα περιέχει:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_regexp)
en: Regular expression
el: Κανονική έκφραση

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_edit) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editregexp)
en: Edit...
el: Επεξεργασία...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_case)
en: Case sensitive
el: Διάκριση πεζών/κεφαλαίων

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Action
el: Ενέργεια

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_setImportance)
en: Set the message importance to:
el: Ορισμός της σημαντικότητας του μηνύματος:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_importance)
en: Low
el: Χαμηλή

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_importance)
en: Normal
el: Κανονική

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_importance)
en: Highlight
el: Τονισμένο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_setBG)
en: Change the background color to:
el: Αλλαγή του χρώματος φόντου σε:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_setFG)
en: Change the foreground color to:
el: Αλλαγή του χρώματος προσκηνίου σε:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_raise)
en: Raise window
el: Ανύψωση παραθύρου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_notifications)
en: Configure Notifications...
el: Ρύθμιση ειδοποιήσεων...

en: Keep
el: Διατήρηση

en: Would you like to remove the old history files?
el: Επιθυμείτε την αφαίρεση των παλιών αρχείων ιστορικού;

en: History Converter
el: Μετατροπέας ιστορικού

en: History converter
el: Μετατροπέας ιστορικού

en: Parsing the old history in %1
el: Ανάλυση του παλιού ιστορικού στο %1

en: Parsing the old history in %1:
    %2
el: Ανάλυση του παλιού ιστορικού στο %1:
    %2

note: i18n: ectx: label, entry (Auto_chatwindow), group (History Plugin) i18n: ectx: label, entry (Auto_chatwindow), group (History2 Plugin)
en: Show previous messages in new chats.
el: Εμφάνιση προηγούμενων μηνυμάτων σε νέες συνομιλίες.

note: i18n: ectx: label, entry (Number_Auto_chatwindow), group (History Plugin) i18n: ectx: label, entry (Number_Auto_chatwindow), group (History2 Plugin)
en: Number of messages to show.
el: Αριθμός μηνυμάτων που θα εμφανίζονται.

note: i18n: ectx: label, entry (Number_ChatWindow), group (History Plugin) i18n: ectx: label, entry (Number_ChatWindow), group (History2 Plugin)
en: Number of messages per page
el: Αριθμός μηνυμάτων ανά σελίδα.

note: i18n: ectx: label, entry (History_color), group (History Plugin) i18n: ectx: label, entry (History_color), group (History2 Plugin)
en: Color of messages
el: Το χρώμα των μηνυμάτων

note: i18n: ectx: label, entry (BrowserStyle), group (History Plugin) i18n: ectx: label, entry (BrowserStyle), group (History2 Plugin)
en: Style to use in history-browser.
el: Στυλ της περιήγησης του ιστορικού.

en: History for %1
el: Ιστορικό για την επαφή %1

en: All
el: Όλα

en: Loading...
el: Φόρτωση...

en: Searching...
el: Αναζήτηση...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, searchButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_search) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, searchButton)
en: &Search
el: &Αναζήτηση

en: History for All Contacts
el: Ιστορικό για όλες τις επαφές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statusLabel)
en: Ready
el: Έτοιμο

en: Latest History
el: Τελευταίο ιστορικό

en: View &History
el: Προβολή &ιστορικού

en: Quote Last Message
el: Παράθεση τελευταίου μηνύματος

en: Import History
el: Εισαγωγή ιστορικού

en: Import Listed Logs
el: Εισαγωγή καταγραφών

en: Get History From &Pidgin...
el: Ανάκτηση ιστορικού α&πό το Pidgin...

en: Select log directory by hand
el: Χειροκίνητη επιλογή καταλόγου καταγραφής

en: Parsed History
el: Αναλυμένο ιστορικό

en: Saving logs to disk ...
el: Αποθήκευση καταγραφών στο δίσκο...

en: Abort Saving
el: Εγκατάλειψη αποθήκευσης

en: Saving
el: Αποθήκευση

en: Are You Sure?
el: Είστε σίγουρος/η;

en: You already imported logs from pidgin. If you do it twice, each message is imported twice.
    Are you sure you want to continue?
el: Έχετε ήδη εισάγει καταγραφές από το pidgin. Αν το κάνετε ξανά, κάθε μήνυμα θα εισαχθεί δύο φορές.
    Επιθυμείτε σίγουρα τη συνέχεια;

en: Select Log Directory
el: Επιλογή καταλόγου καταγραφής

en: Parsing history from pidgin ...
el: Ανάλυση ιστορικού από το pidgin...

en: Abort parsing
el: Εγκατάλειψη ανάλυσης

en: Parsing history
el: Ανάλυση ιστορικού

en: WARNING: Cannot find matching account for %1 (%2).
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Αδυναμία εύρεσης λογαριασμού για το %1 (%2).

en: WARNING: Cannot find %1 (%2) in your contact list. Found logs will not be imported.
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Αδυναμία εύρεσης του %1 (%2) στη λίστα επαφών σας. Οι καταγραφή δεν θα εισαχθεί.

en: WARNING: Cannot open file %1. Skipping.
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου %1. Παράλειψη.

en: WARNING: XML parser error in %1 at line %2, character %3: %4
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Σφάλμα ανάλυσης XML στο %1 στη γραμμή %2, χαρακτήρας %3: %4

en: History
el: Ιστορικό

en: Old history files from Kopete 0.6.x or older has been detected.
    Do you want to import and convert them to the new history format?
el: Ανιχνεύθηκαν παλιά αρχεία ιστορικού από το Kopete 0.6.x ή παλιότερο.
    Επιθυμείτε να τα εισάγετε και να τα μετατρέψετε στη νέα μορφή ιστορικού;

en: History Plugin
el: Πρόσθετο ιστορικού

en: Import && Convert
el: Εισαγωγή && μετατροπή

en: Do Not Import
el: Να μην εισαχθούν

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Chat History
el: Ιστορικό συνομιλίας

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblNoLinesPerPage)
en: The number of messages that are shown when browsing history in the chat window
el: Ο αριθμός των μηνυμάτων που θα εμφανίζονται κατά την περιήγηση του ιστορικού στο παράθυρο συνομιλίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblNoLinesPerPage)
en: Number of messages per page:
el: Αριθμός μηνυμάτων ανά σελίδα:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, colorLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, History_color)
en: Color of history messages in the chat window
el: Το χρώμα των μηνυμάτων ιστορικού στο παράθυρο συνομιλίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorLabel)
en: Color of messages:
el: Το χρώμα των μηνυμάτων:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, numberLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, Number_Auto_chatwindow)
en: This is the number of messages that will be added automatically in the chat window when opening a new chat.
el: Αυτός είναι ο αριθμός των μηνυμάτων που θα προσθέτονται αυτόματα στο παράθυρο κατά το άνοιγμα μιας νέας συνομιλίας.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: Number of messages to show:
el: Αριθμός μηνυμάτων που θα εμφανίζονται:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, Number_ChatWindow)
en: The number of message that are shown when borwsing history in the chat window
el: Ο αριθμός των μηνυμάτων που θα εμφανίζονται κατά την περιήγηση του ιστορικού στο παράθυρο συνομιλίας

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowPrevious)
en: When a new chat is opened, automatically add the last few messages between you and that contact.
el: Όταν αρχίσει μια νέα συνομιλία, να γίνεται αυτόματη προσθήκη των τελευταίων μηνυμάτων που ανταλλάξατε με αυτή την επαφή.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowPrevious)
en: Show chat history in new chats
el: Εμφάνιση ιστορικού συνομιλίας σε νέες συνομιλίες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Contact:
el: Επαφή:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importHistory) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importHistory2)
en: Import History...
el: Εισαγωγή ιστορικού...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Message filter:
el: Φίλτρο μηνυμάτων:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, messageFilterBox)
en: All Messages
el: Όλα τα μηνύματα

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, messageFilterBox)
en: Only Incoming
el: Μόνο εισερχόμενα

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, messageFilterBox)
en: Only Outgoing
el: Μόνο εξερχόμενα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, dateTreeWidget)
en: Date
el: Ημερομηνία

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, dateTreeWidget)
en: Contact
el: Επαφή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Search:
el: Αναζήτηση:

note: i18n: ectx: label, entry (HorizontalDPI), group (Latex Plugin)
en: Horizontal Rendering Resolution (DPI).
el: Οριζόντια ανάλυση αποτύπωσης (DPI).

note: i18n: ectx: label, entry (VerticalDPI), group (Latex Plugin)
en: Vertical Rendering Resolution (DPI).
el: Κατακόρυφη ανάλυση αποτύπωσης (DPI).

note: i18n: ectx: label, entry (LatexIncludeFile), group (Latex Plugin)
en: Latex Include File.
el: Αρχείο ενσωμάτωσης Latex.

en: Preview Latex Images
el: Προεπισκόπηση εικόνων Latex

en: The message you are typing does not contain any LaTeX.  A LaTeX formula must be enclosed within two pairs of dollar signs: $$formula$$
el: Το μήνυμα που πληκτρολογείτε δεν περιέχει LaTeX.  Μια μαθηματική σχέση LaTeX πρέπει να περικλείεται σε δύο ζεύγη από σύμβολα δολαρίου: $$μαθηματική σχέση$$

en: No LaTeX Formula
el: Χωρίς μαθηματική σχέση Latex

en: <b>Preview of the LaTeX message :</b> <br />%1
el: <b>Προεπισκόπηση του μηνύματος latex:</b> <br />%1

en: Cannot find the Magick 'convert' program.
    convert is required to render the LaTeX formulae.
    Please get the software from www.imagemagick.org or from your distribution's package manager.
el: Αδυναμία εύρεσης του προγράμματος 'convert' του Magick.
    Το convert χρειάζεται για την αποτύπωση σχέσεων Latex.
    Παρακαλώ μεταβείτε στο www.imagemagick.org ή στην τοποθεσία της διανομής σας για να κατεβάσετε το σωστό πακέτο.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: The KopeteTeX plugin allows Kopete to render LaTeX formulas in the chat window. The sender must enclose the formula between two pairs of $ signs. ie: $$formula$$
    This plugin requires that the ImageMagick convert program be installed in order to work.
el: Το πρόσθετο KopeteTeX επιτρέπει στο Kopete να αποτυπώσει μαθηματικές σχέσεις Latex σε ένα παράθυρο συνομιλίας. Ο αποστολέας πρέπει να περικλείσει τη σχέση μεταξύ δύο συμβόλων $. πχ: $$μαθηματική σχέση$$
    Αυτό το πρόσθετο χρειάζεται για τη λειτουργία του να είναι εγκατεστημένο το πρόγραμμα convert του ImageMagick.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
el: Επιλογές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: LaTeX include file:
el: Αρχείο ενσωμάτωσης LaTeX:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Rendering resolution (DPI):
el: Ανάλυση αποτύπωσης (DPI):

en: Unknown artist
el: Άγνωστος καλλιτέχνης

en: Unknown album
el: Άγνωστο άλμπουμ

en: Unknown track
el: Άγνωστο κομμάτι

note: i18n: ectx: label, entry (Header), group (Now Listening Plugin)
en: Header of the message advertised.
el: Κεφαλίδα του δημοσιοποιημένου μηνύματος.

en: Now listening to:
el: Τώρα ακούω το:

note: i18n: ectx: label, entry (PerTrack), group (Now Listening Plugin)
en: Core of the message advertised.
el: Περιεχόμενο του δημοσιοποιημένου μηνύματος.

en: %track( by %artist)( on %album)
el: %track( από %artist)( %album)

note: i18n: ectx: label, entry (Conjunction), group (Now Listening Plugin)
en: Conjunction when multiple track are playing.
el: Σύνθεση κατά την αναπαραγωγή πολλαπλών κομματιών.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_Conjunction)
en: , and
el: , και

note: i18n: ectx: label, entry (ExplicitAdvertising), group (Now Listening Plugin)
en: Show explicitly the current music listened via a menu or /media command.
el: Άμεση εμφάνιση της τρέχουσας μουσικής μέσω ενός μενού ή της εντολής /media.

note: i18n: ectx: label, entry (ChatAdvertising), group (Now Listening Plugin)
en: Show the current music listened in chat window.
el: Εμφάνιση της τρέχουσας μουσικής στο παράθυρο συνομιλίας.

note: i18n: ectx: label, entry (StatusAdvertising), group (Now Listening Plugin)
en: Show the current music listened in place of your status message.
el: Εμφάνιση της τρέχουσας μουσικής που ακούτε στη θέση του μηνύματος κατάστασής σας.

note: i18n: ectx: label, entry (AppendStatusAdvertising), group (Now Listening Plugin)
en: Show the current music listened appended to your status message.
el: Εμφάνιση της τρέχουσας μουσικής που ακούτε, ως προσθήκη του μηνύματος κατάστασής σας.

note: i18n: ectx: label, entry (UseSpecifiedMediaPlayer), group (Now Listening Plugin)
en: Use the specified media player.
el: Χρήση του καθορισμένου αναπαραγωγέα πολυμέσων.

note: i18n: ectx: label, entry (SelectedMediaPlayer), group (Now Listening Plugin)
en: Selected Media Player for source of listening advertising.
el: Ο επιλεγμένος αναπαραγωγέας για την ακρόαση πηγών.

en: Send Media Info
el: Αποστολή πληροφοριών πολυμέσων

en: None of the supported media players (Amarok, KsCD, JuK, Kaffeine, Quod Libet, or Qmmp) are playing anything.
el: Κανένας από τους υποστηριζόμενους αναπαραγωγείς πολυμέσων (Amarok, KsCD, JuK, Kaffeine, Quod Libet ή Qmmp) δεν αναπαράγει κάτι.

en: Nothing to Send
el: Δεν υπάρχει τίποτα για αποστολή

en: USAGE: /media - Displays information on current song
el: ΧΡΗΣΗ: /media - Εμφανίζει πληροφορίες σχετικά με το τρέχον τραγούδι

[ctx: Message from Kopete user to another user; used when sending media information even though there are no songs playing or no media players running]
en: Now Listening for Kopete - it would tell you what I am listening to, if I was listening to something on a supported media player.
el: Το 'Τώρα ακούω' για το Kopete - θα σας ενημερώσει τι τραγούδι ακούω αυτή τη στιγμή, σε κάποιον από τους υποστηριζόμενους αναπαραγωγείς πολυμέσων.

en: Unknown player
el: Άγνωστος αναπαραγωγέας

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NowListeningPrefsUI)
en: Now Listening
el: Τώρα ακούω

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, advertiseNewMediaToBuddiesLabel)
en: <b>Share Your Musical Taste</b>
el: <b>Μοιραστείτε τις μουσικές σας προτιμήσεις</b>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Messa&ge
el: Μήνυ&μα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, useThisMessageLabel)
en: Use this message when advertising:
el: Χρήση αυτού του μηνύματος κατά την πληροφόρηση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, helperLabel)
en: %track, %artist, %album, %player will be substituted if known.
    Expressions in brackets depend on a substitution being made.
el: Τα %track, %artist, %album, %player θα αντικατασταθούν αν είναι γνωστά.
    Οι εκφράσεις σε παρενθέσεις εξαρτώνται από τις αντικαταστάσεις που γίνονται.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_headerLabel)
en: Start with:
el: Εκκίνηση με:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_Header)
en: Now Listening To:
el: 'Τώρα ακούω' το:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_perTrackLabel)
en: For each track:
el: Για κάθε κομμάτι:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_PerTrack)
en: %track (by %artist)(on %album)
el: %track (από %artist)( %album)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_conjunctionLabel)
en: Conjunction (if >1 track):
el: Σύνδεση (αν >1 κομμάτι):

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: A&dvertising Mode
el: Λειτουργία &πληροφόρησης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ExplicitAdvertising)
en: Explicit &via "Tools->Send Media Info",
    or by typing "/media" in the chat
    window edit area.
el: Άμεσα &μέσω του "Εργαλεία->Αποστολή πληροφοριών πολυμέσων",
    ή με πληκτρολόγηση "/media" στο παράθυρο συνομιλίας
    στην περιοχή επεξεργασίας.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ChatAdvertising)
en: &Show in chat window (automatic)
el: Εμφάνιση στο &παράθυρο συνομιλίας (αυτόματα)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_StatusAdvertising)
en: Show &the music you are listening to 
    in place of your status message.
el: Εμφάνιση της &μουσικής που ακούτε, στη
    θέση του μηνύματος κατάστασής σας.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_AppendStatusAdvertising)
en: Appe&nd to your status message
el: Προσθήκη στο μήνυμα &κατάστασής σας

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Media Pla&yer
el: Αναπαραγωγέας πολ&υμέσων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseSpecifiedMediaPlayer)
en: Use &specified media player
el: Χρήση του &καθορισμένου αναπαραγωγέα πολυμέσων

en: Waiting for %1...
el: Αναμονή για %1...

en: Checking if answers match...
el: Έλεγχος απαντήσεων...

en: Incoming authentication request from %1
el: Εισερχόμενη αίτηση ταυτοποίησης από την επαφή %1

en: Close
el: Κλείσιμο

[ctx: @title]
en: Select authentication method
el: Επιλέξτε μέθοδο ταυτοποίησης

en: Question and Answer
el: Ερώτηση και απάντηση

en: Shared Secret
el: Κοινόχρηστο μυστικό

en: Manual fingerprint verification
el: Χειροκίνητη επαλήθευση αποτυπώματος

[ctx: @title]
en: Question and Answer
el: Ερώτηση και απάντηση

[ctx: @info]
en: Enter a question that only %1 is able to answer:
el: Εισάγετε μια ερώτηση που μόνο η επαφή %1 μπορεί να απαντήσει:

[ctx: @info]
en: Enter the answer to your question:
el: Εισάγετε την απάντηση της ερώτησής σας:

[ctx: @info]
en: Authentication with %1
el: Ταυτοποίηση με %1

[ctx: @info]
en: %1 would like to verify your authentication. Please answer the following question in the field below:
el: Επιθυμία επαλήθευσης της ταυτοποίησής σας από τον χρήστη %1. Παρακαλώ απαντήστε την παρακάτω ερώτηση:

[ctx: @title]
en: Shared Secret
el: Κοινόχρηστο μυστικό

[ctx: @info]
en: Enter a secret passphrase known only to you and %1:
el: Εισάγετε μια μυστική φράση κλειδί γνωστή μόνο σε σας και %1:

[ctx: @title]
en: Authentication with %1
el: Ταυτοποίηση με %1

[ctx: @info]
en: Enter the secret passphrase known only to you and %1:
el: Εισάγετε τη μυστική φράση κλειδί γνωστή μόνο σε σας και %1:

[ctx: @title]
en: Manual Verification
el: Χειροκίνητη επαλήθευση

[ctx: @info]
en: Contact %1 via another secure channel and verify that the following fingerprint is correct:
el: Επικοινωνία με %1 μέσω άλλης ασφαλής μεθόδου και επαλήθευση ότι το 
    παρακάτω αποτύπωμα είναι σωστό:

[ctx: @item:inlistbox ...verified that]
en: I have not
el: Δεν έχω

[ctx: @item:inlistbox ...verified that]
en: I have
el: Έχω

[ctx: @info:label I have...]
en: verified that this is in fact the correct fingerprint for %1
el: επαληθεύσει ότι αυτό είναι πραγματικά το σωστό αποτύπωμα για %1

en: Authentication successful
el: Επιτυχής ταυτοποίηση

en: The authentication with %1 was completed successfully. The conversation is now secure.
el: Η ταυτοποίηση με %1 ολοκληρώθηκε με επιτυχία. Η συνομιλία είναι τώρα ασφαλής.

en: <b>%1</b> has successfully authenticated you. You may want to authenticate this contact as well by asking your own question.
el: Έγινε επιτυχής ταυτοποίησή σας από <b>%1</b>. Πιθανότατα να επιθυμείτε την 
    ταυτοποίηση και εσείς υποβάλλοντας μια ερώτηση.

en: Authentication failed
el: Αποτυχία ταυτοποίησης

en: The authentication with %1 failed. To make sure you are not talking to an imposter, try again using the manual fingerprint verification method. Note that the conversation is now insecure.
el: Αποτυχία ταυτοποίησης με %1. Για να σιγουρευτείτε ότι δεν συνομιλείτε με κάποιον τρίτο, δοκιμάστε ξανά χρησιμοποιώντας τη μέθοδο επαλήθευσης χειροκίνητου αποτυπώματος. Η συνομιλία είναι τώρα μη ασφαλής.

en: Authentication aborted
el: Η ταυτοποίηση εγκαταλείφτηκε.

en: %1 has aborted the authentication process. To make sure you are not talking to an imposter, try again using the manual fingerprint verification method.
el: Η επαφή %1 ακύρωσε την διεργασία ταυτοποίησης. Για να σιγουρευτείτε ότι δεν συνομιλείτε με έναν απατεώνα, δοκιμάστε ξανά χρησιμοποιώντας τη μέθοδο επαλήθευσης χειροκίνητου αποτυπώματος.

en: Ask %1 a question, the answer to which is known only to you and them. If the answer does not match, you may be talking to an imposter.
el: Κάντε μια ερώτηση στο χρήστη %1 ο οποίος γνωρίζει μόνο αυτός την απάντηση. Αν οι απαντήσεις σας δεν ταιριάζουν, μπορεί να μιλάτε με κάποιο άλλο άτομο.

en: Pick a secret known only to you and %1. If the secret does not match, you may be talking to an imposter. Do not send the secret through the chat window, or this authentication method could be compromised with ease.
el: Επιλέξτε μια μυστική φράση γνωστή μόνο σε εσάς και %1. Αν οι μυστικές σας φράσεις δεν ταιριάζουν, μπορεί να μιλάτε σε κάποιο άλλο άτομο. Μη στέλνετε τη μυστική φράση με το παράθυρο συνομιλίας, καθώς έτσι δεν έχει νόημα η συγκεκριμένη μέθοδος ταυτοποίησης.

en: Verify %1's fingerprint manually. For example via a phone call or signed (and verified) email.
el: Επαλήθευση αποτύπωματος %1 χειροκίνητα. Για παράδειγμα τηλεφωνικά ή με υπογεγραμμένο (και επαληθευμένο) email.

[ctx: @title]
en: Authenticating contact...
el: Ταυτοποίηση επαφής...

note: i18n: ectx: label, entry (rbAlways), group (Policy)
en: Always encrypt outgoing messages
el: Πάντα κρυπτογράφηση εξερχομένων μηνυμάτων

note: i18n: ectx: label, entry (rbOpportunistic), group (Policy)
en: Automatically encrypt messages if the other side supports OTR
el: Αυτόματη κρυπτογράφηση μηνυμάτων αν η άλλη πλευρά υποστηρίζει OTR

note: i18n: ectx: label, entry (rbManual), group (Policy) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_rbManual)
en: Encrypt messages if the other side requests an OTR connection
el: Κρυπτογράφηση μηνυμάτων αν η άλλη πλευρά αιτήσει μια σύνδεση OTR

note: i18n: ectx: label, entry (rbNever), group (Policy)
en: Never encrypt outgoing messages
el: Ποτέ κρυπτογράφηση εξερχομένων μηνυμάτων

note: i18n: ectx: Menu (otr_menu)
en: OTR Settings
el: Ρυθμίσεις OTR

en: OTR Encryption
el: Κρυπτογράφηση OTR

en: Start OTR Session
el: Έναρξη συνεδρίας OTR

en: End OTR Session
el: Τέλος συνεδρίας OTR

en: Authenticate Contact
el: Ταυτοποίηση επαφής

en: Refresh OTR Session
el: Ανανέωση συνεδρίας OTR

en: <b>Received a new fingerprint from <a>%1</a>. You should authenticate this contact.</b>
el: <b>Λήφθηκε νέο αποτύπωμα από <a>%1</a>. Θα πρέπει να τακτοποιήσετε αυτήν την επαφή.</b>

en: <b>Private OTR session started.</b>
el: <b>Εκκίνησε ιδιωτική συνεδρία OTR.</b>

en: <b>Unverified OTR session started.</b>
el: <b>Εκκίνησε μη επαληθευμένη συνεδρία OTR.</b>

en: <b>OTR Session ended. Note that the conversation is now insecure.</b>
el: <b>Τέλος συνεδρίας OTR. Σημειώστε ότι η συνομιλία τώρα δεν είναι ασφαλής.</b>

en: <b>OTR connection refreshed successfully.</b>
el: <b>Η σύνδεση OTR ανανεώθηκε με επιτυχία.</b>

en: Authentication with <b>%1</b> successful. The conversation is now secure.
el: Επιτυχής ταυτοποίηση με <b>%1</b>. Η συνομιλία είναι τώρα ασφαλής.

en: Authentication with <b>%1</b> failed. The conversation is now insecure.
el: Αποτυχία ταυτοποίησης με <b>%1</b>. Η συνομιλία είναι τώρα μη ασφαλής.

en: <b>%1</b> has ended the OTR session. You should do the same.
el: Η επαφή <b>%1</b> τερμάτισε τη συνεδρία OTR . Θα πρέπει να κάνετε το ίδιο.

en: An error occurred while encrypting the message.
el: Συνέβη ένα σφάλμα κατά την κρυπτογράφηση του μηνύματος

en: Terminating OTR session.
el: Τερματισμός συνεδρίας OTR.

en: <b>Authentication aborted. Note that the conversation is now insecure.</b>
el: <b>Εγκατάλειψη ταυτοποίησης. Σημειώστε ότι η συνομιλία δεν είναι τώρα ασφαλής.</b>

en: <b>Authenticating contact...</b>
el: <b>Ταυτοποίηση επαφής...</b>

[ctx: @info]
en: No fingerprint present.
el: Δεν υπάρχει αποτύπωμα.

[ctx: @item:intable Fingerprint was never used]
en: Unused
el: Χωρίς χρήση

[ctx: @item:intable Fingerprint is used in a private conversation]
en: Private
el: Ιδιωτικό

[ctx: @item:intable Fingerprint is used in an unverified conversation]
en: Unverified
el: Μη επαληθευμένο

[ctx: @item:intable Private conversation finished]
en: Finished
el: Ολοκληρώθηκε

[ctx: @item:intable Conversation is not private]
en: Not Private
el: Δημόσια

[ctx: @item:intable The fingerprint is trusted]
en: Yes
el: Ναι

[ctx: @item:intable The fingerprint is not trusted]
en: No
el: Όχι

[ctx: @item:inmenu]
en: &OTR Policy
el: Πολιτική &OTR

[ctx: @item:inmenu Use the default encryption mode specified in settings dialog]
en: &Default
el: &Προκαθορισμένο

[ctx: @item:inmenu Always encrypt messages]
en: Al&ways
el: &Πάντα

[ctx: @item:inmenu Use the opportunistic encryption mode]
en: &Opportunistic
el: &Ευκαιριακά

[ctx: @item:inmenu Use the manual encryption mode]
en: &Manual
el: &Χειροκίνητα

[ctx: @item:inmenu Never encrypt messages]
en: Ne&ver
el: Πο&τέ

[ctx: @info:status]
en: Your policy settings do not allow encrypted sessions to this contact.
el: Οι ρυθμίσεις πολιτικής δεν επιτρέπουν κρυπτογραφημένες συνεδρίες γι' αυτήν την επαφή.

[ctx: @info:status]
en: Attempting to refresh the OTR session with <b>%1</b>...
el: Προσπάθεια ανανέωσης της συνεδρίας OTR με <b>%1</b>...

[ctx: @info:status]
en: Attempting to start a private OTR session with <b>%1</b>...
el: Προσπάθεια εκκίνησης μιας ιδιωτικής συνεδρίας OTR με <b>%1</b>...

en: Selected account already has a key. Do you want to create a new one?
el: Ο επιλεγμένος λογαριασμός περιέχει ήδη ένα κλειδί. Επιθυμείτε τη δημιουργία ενός νέου;

en: Overwrite key?
el: Αντικατάσταση κλειδιού;

en: Please contact %1 via another secure way and verify that the following fingerprint is correct:
el: Παρακαλώ επικοινωνήστε με %1 μέσω μιας άλλης ασφαλής μεθόδου και επαληθεύστε ότι το ακόλουθο αποτύπωμα είναι σωστό:

en: Are you sure you want to trust this fingerprint?
el: Είστε σίγουροι ότι εμπιστεύεστε αυτό το αποτύπωμα;

en: Verify fingerprint
el: Επαλήθευση αποτυπώματος

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, OTRPrefsUI)
en: OTR Plugin Preferences
el: Προτιμήσεις πρόσθετου OTR

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Private Keys
el: Ιδιωτικά κλειδιά

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Account:
el: Λογαριασμός:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btGenFingerprint)
en: &Generate
el: &Δημιουργία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Fingerprint:
el: Αποτύπωμα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tlFingerprint)
en: No Fingerprint
el: Χωρίς αποτύπωμα

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbPolicy)
en: Default OTR Policy
el: Προκαθορισμένη πολιτική OTR

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_rbAlways)
en: Always encrypt messages
el: Πάντα κρυπτογράφηση μηνυμάτων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_rbAlways)
en: Al&ways
el: &Πάντα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_rbManual)
en: &Manual
el: &Χειροκίνητα

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_rbOpportunistic)
en: Encrypt messages automatically if the other side supports OTR
el: Κρυπτογράφηση μηνυμάτων αυτόματα αν η άλλη πλευρά υποστηρίζει OTR

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_rbOpportunistic)
en: &Opportunistic
el: &Ευκαιριακά

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_rbNever)
en: Never encrypt messages
el: Ποτέ κρυπτογράφηση μηνυμάτων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_rbNever)
en: Ne&ver
el: Πο&τέ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, fingerprints)
en: K&nown Fingerprints
el: Γ&νωστά αποτυπώματα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tbFingerprints)
en: Contact ID
el: ID επαφής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tbFingerprints)
en: Verified
el: Επαληθεύτηκε

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tbFingerprints)
en: Fingerprint
el: Αποτύπωμα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tbFingerprints)
en: Protocol
el: Πρωτόκολλο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btVerify)
en: &Verify Fingerprint
el: &Επαλήθευση αποτυπώματος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btForget)
en: F&orget Fingerprint
el: Α&γνόηση αποτυπώματος

en: Please wait
el: Παρακαλώ περιμένετε

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrivKeyPopup)
en: Please Wait
el: Παρακαλώ περιμένετε

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Please wait while generating the private key
el: Παρακαλώ περιμένετε όσο γίνεται δημιουργία του ιδιωτικού κλειδιού

[ctx: adjective decribing instant message]
en: Inbound
el: Εισερχόμενο

[ctx: adjective decribing instant message]
en: Outbound
el: Εξερχόμενο

[ctx: adjective decribing instant message directions inbound and outbound]
en: Both Directions
el: Και προς τις δύο κατευθύνσεις

en: HTML Message Body
el: Σώμα μηνύματος HTML

en: Plain Text Message Body
el: Σώμα μηνύματος απλού κειμένου

en: Kopete Message XML
el: Μήνυμα XML του Kopete

[ctx: adjective decribing an instant message]
en: Inbound
el: Εισερχόμενο

[ctx: adjective decribing an instant message]
en: Outbound
el: Εξερχόμενο

en: Path
el: Διαδρομή

en: Direction
el: Κατεύθυνση

en: Pipe Contents
el: Περιεχόμενα διασωλήνωσης

en: The pipe %1 returned malformed XML to the Pipes plugin.The error is:
    
    %2
    
    Located at line %3 and column %4
el: Η διασωλήνωση %1 επέστρεψε κακοδιατυπωμένα δεδομένα XML στο πρόσθετο διασωληνώσεων. Το σφάλμα είναι:
    
    %2
    
    Παρουσιάστηκε στη γραμμή %3 και στήλη %4

en: Select Program or Script to Pipe Messages Through
el: Επιλέξτε ένα πρόγραμμα ή σενάριο κελύφους μέσω του οποίου θα εμφανίζονται τα μηνύματα

[ctx: verb]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addButton)
en: &Add...
el: &Προσθήκη...

[ctx: verb]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, removeButton)
en: &Remove
el: Α&φαίρεση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAddExistingMetaContact)
en: Add an existing metacontact:
el: Προσθήκη μιας υπάρχουσας μεταεπαφής:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAnotherContact)
en: Specify another contact:
el: Καθορίστε μια άλλη επαφή:

note: i18n: ectx: label, entry (Sender_AllowAll), group (Privacy Plugin)
en: Allow everyone to send you messages.
el: Επίτρεψε σε όλους την αποστολή μηνυμάτων.

note: i18n: ectx: label, entry (Sender_AllowNoneButWhiteList), group (Privacy Plugin)
en: Allow nobody to send you messages, except the contacts on the whitelist.
el: Επίτρεψε σε κανέναν την αποστολή μηνυμάτων, εκτός από τις επαφές της λευκής λίστας

note: i18n: ectx: label, entry (Sender_AllowAllButBlackList), group (Privacy Plugin) i18n: ectx: label, entry (Sender_AllowNoneButContactList), group (Privacy Plugin)
en: Allow everyone to send you messages, except the contacts on the blacklist.
el: Επίτρεψε σε όλους την αποστολή μηνυμάτων, εκτός από τις επαφές της μαύρης λίστας

note: i18n: ectx: label, entry (WhiteList), group (Privacy Plugin)
en: Contacts on the whitelist.
el: Επαφές στη λευκή λίστα.

note: i18n: ectx: label, entry (BlackList), group (Privacy Plugin)
en: Contacts on the blacklist.
el: Επαφές στη μαύρη λίστα.

note: i18n: ectx: label, entry (Content_DropIfAny), group (Privacy Plugin)
en: Drop messages that contain at least one of the following words.
el: Απόρριψη μηνυμάτων που περιέχουν τουλάχιστον μία από τις ακόλουθες λέξεις.

note: i18n: ectx: label, entry (DropIfAny), group (Privacy Plugin) i18n: ectx: label, entry (DropIfAll), group (Privacy Plugin)
en: Words to look for.
el: Λέξεις προς αναζήτηση.

note: i18n: ectx: label, entry (Content_DropIfAll), group (Privacy Plugin)
en: Drop messages that contain all of the following words.
el: Απόρριψη μηνυμάτων που περιέχουν όλες τις ακόλουθες λέξεις.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Filter by Sender
el: Φιλτράρισμα κατά τον αποστολέα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioOnlyWhiteList)
en: Allow messages only from contacts on the whitelist
el: Επίτρεψε μηνύματα μόνο από επαφές της λευκής λίστας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Blacklist:
el: Μαύρη λίστα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAllowAll)
en: Allow all messages
el: Επίτρεψε όλα τα μηνύματα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioOnlyContactList)
en: Allow messages only from contacts on my contact list
el: Επίτρεψε μόνο μηνύματα από επαφές της λίστας επαφών μου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAllButBlackList)
en: Allow all messages but messages from contacts on the blacklist
el: Επίτρεψε όλα τα μηνύματα εκτός αυτών από επαφές της μαύρης λίστας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Whitelist:
el: Λευκή λίστα:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Filter by Content (separate multiple words by commas)
el: Φιλτράρισμα κατά περιεχόμενο (διαχωρισμός πολλαπλών λέξεων με κόμματα)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDropAll)
en: Drop messages that contain all of the following words:
el: Απόρριψη μηνυμάτων που περιέχουν όλες τις ακόλουθες λέξεις:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDropAtLeastOne)
en: Drop messages that contain at least one of the following words:
el: Απόρριψη μηνυμάτων που περιέχουν τουλάχιστον μία από τις ακόλουθες λέξεις:

en: Add to WhiteList
el: Προσθήκη στη λευκή λίστα

en: Add to BlackList
el: Προσθήκη στη μαύρη λίστα

en: A message from %1 was dropped, because this contact is not on your whitelist.
el: Έγινε απόρριψη ενός μηνύματος από τον χρήστη %1, επειδή αυτή η επαφή δεν βρίσκεται στη λευκή σας λίστα.

en: A message from %1 was dropped, because this contact is on your blacklist.
el: Έγινε απόρριψη ενός μηνύματος από τον χρήστη %1, επειδή αυτή η επαφή βρίσκεται στη μαύρη σας λίστα.

en: A message from %1 was dropped, because this contact is not on your contact list.
el: Έγινε απόρριψη ενός μηνύματος από τον χρήστη %1, επειδή αυτή η επαφή δεν βρίσκεται στη λίστα επαφών σας.

en: A message from %1 was dropped, because it contained a blacklisted word.
el: Έγινε απόρριψη ενός μηνύματος από τον χρήστη %1, επειδή περιείχε μια λέξη από τη μαύρη λίστα.

en: A message from %1 was dropped, because it contained blacklisted words.
el: Έγινε απόρριψη ενός μηνύματος από τον χρήστη %1, επειδή περιείχε λέξεις από τη μαύρη λίστα.

en: Add Contact to Whitelist
el: Προσθήκη επαφής στη λευκή λίστα

en: Add Contact to Blacklist
el: Προσθήκη επαφής στη μαύρη λίστα

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3) i18n: ectx: Menu (privacyMenu)
en: Privacy
el: Ιδιωτικό απόρρητο

en: Statistics for %1
el: Στατιστικά για την επαφή %1

en: Key:  <font color="%1">Online</font>  <font color="%2">Away</font>  <font color="%3">Offline</font>
el: Πλήκτρο:  <font color="%1">Σε σύνδεση</font>  <font color="%2">Απουσία</font>  <font color="%3">Χωρίς σύνδεση</font>

en: <h1>Statistics for %1</h1>
el: <h1>Στατιστικά για την επαφή %1</h1>

en: <div class="statgroup"><b><a href="main:generalinfo" title="General summary view">General</a></b><br><span title="Select the day or month for which you want to view statistics"><b>Days: </b><a href="dayofweek:1">Monday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:2">Tuesday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:3">Wednesday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:4">Thursday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:5">Friday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:6">Saturday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:7">Sunday</a><br><b>Months: </b><a href="monthofyear:1">January</a>&nbsp;<a href="monthofyear:2">February</a>&nbsp;<a href="monthofyear:3">March</a>&nbsp;<a href="monthofyear:4">April</a>&nbsp;<a href="monthofyear:5">May</a>&nbsp;<a href="monthofyear:6">June</a>&nbsp;<a href="monthofyear:7">July</a>&nbsp;<a href="monthofyear:8">August</a>&nbsp;<a href="monthofyear:9">September</a>&nbsp;<a href="monthofyear:10">October</a>&nbsp;<a href="monthofyear:11">November</a>&nbsp;<a href="monthofyear:12">December</a>&nbsp;</span></div><br>
el: <div class="statgroup"><b><a href="main:generalinfo" title="Γενική περιληπτική προβολή">Γενικά</a></b><br><span title="Επιλέξτε μια μέρα ή έναν μήνα για προβολή στατιστικών"><b>Ημέρες</b><a href="dayofweek:1">Δευτέρα</a>&nbsp;<a href="dayofweek:2">Τρίτη</a>&nbsp;<a href="dayofweek:3">Τετάρτη</a>&nbsp;<a href="dayofweek:4">Πέμπτη</a>&nbsp;<a href="dayofweek:5">Παρασκευή</a>&nbsp;<a href="dayofweek:6">Σάββατο</a>&nbsp;<a href="dayofweek:7">Κυριακή</a><br><b>Μήνες</b><a href="monthofyear:1">Ιανουάριος</a>&nbsp;<a href="monthofyear:2">Φεβρουάριος</a>&nbsp;<a href="monthofyear:3">Μάρτιος</a>&nbsp;<a href="monthofyear:4">Απρίλιος</a>&nbsp;<a href="monthofyear:5">Μάιος</a>&nbsp;<a href="monthofyear:6">Ιούνιος</a>&nbsp;<a href="monthofyear:7">Ιούλιος</a>&nbsp;<a href="monthofyear:8">Αύγουστος</a>&nbsp;<a href="monthofyear:9">Σεπτέμβριος</a>&nbsp;<a href="monthofyear:10">Οκτώβριος</a>&nbsp;<a href="monthofyear:11">Νοέμβριος</a>&nbsp;<a href="monthofyear:12">Δεκέμβριος</a>&nbsp;</span></div><br>

en: <div class="statgroup" title="Contact status history for today"><h2>Today</h2><table width="100%"><tr><td>Status</td><td>From</td><td>To</td></tr>
el: <div class="statgroup" title="Κατάσταση ιστορικού επαφής για σήμερα"><h2>Σήμερα</h2><table width="100%"><tr><td>Κατάσταση</td><td>Από</td><td>Ως</td></tr>

en: <b title="The total time %1 was visible">Total visible time :</b> %2<br>
el: <b title="Ο συνολικός χρόνος η επαφή %1 ήταν ορατή">Σύνολο χρόνου παρουσίας: </b> %2<br>

en: <b title="The total time %1 was online">Total online time :</b> %2<br>
el: <b title="Ο συνολικός χρόνος που βλέπω την επαφή %1 σε σύνδεση">Σύνολο χρόνου σε σύνδεση:</b> %2<br>

en: <b title="The total time %1 was away">Total busy time :</b> %2<br>
el: <b title="Ο συνολικός χρόνος που απουσιάζει η επαφή %1">Συνολικός χρόνος απουσίας:</b> %2<br>

en: <b title="The total time %1 was offline">Total offline time :</b> %2
el: <b title="Ο συνολικός χρόνος που βλέπω την επαφή %1 χωρίς σύνδεση">Σύνολο χρόνου χωρίς σύνδεση:</b> %2

en: General information
el: Γενικές πληροφορίες

en: <b>Average message length:</b> %1 character<br> | <b>Average message length:</b> %1 characters<br>
el[0]: <b>Μέσο μήκος μηνύματος:</b> %1 χαρακτήρας<br>
el[1]: <b>Μέσο μήκος μηνύματος:</b> %1 χαρακτήρες<br>

en: <b>Time between two messages:</b> %1 second | <b>Time between two messages:</b> %1 seconds
el[0]: <b>Χρόνος ανάμεσα σε δύο μηνύματα:</b> %1 δευτερόλεπτο
el[1]: <b>Χρόνος ανάμεσα σε δύο μηνύματα:</b> %1 δευτερόλεπτα

en: <b title="The last time you talked with %1">Last talk :</b> %2<br>
el: <b title="Η τελευταία φορά που μιλήσατε με την επαφή %1">Τελευταία συνομιλία :</b> %2<br>

en: <b title="The last time %1 was online or away">Last time present :</b> %2
el: <b title="Η τελευταία φορά που η επαφή %1 ήταν σε σύνδεση ή σε απουσία">Τελευταία παρουσία της επαφής:</b> %2

note: i18n("<b title=\"%1 uses to set his status online at these hours (EXPERIMENTAL)\">Main online events :</b><br>").arg(m_contact->metaContact()->displayName())); QValueList<QTime> mainEvents = m_contact->mainEvents(Kopete::OnlineStatus::Online); for (uint i=0; i<mainEvents.count(); i++) QString("%1<br
en: Current status
el: Τρέχουσα κατάσταση

en: Is <b>%1</b> since <b>%2</b>
el: Είναι με κατάσταση <b>%1</b> από <b>%2</b>

[ctx: TRANSLATOR: please reverse 'left' and 'right' as appropriate for your language]
en: When was this contact visible?<br />All charts are in 24 blocks, one per hour, encompassing one day. %1 is on the left, and %2 is on the right.
el: Πότε η επαφή αυτή είναι ορατή;<br />Όλα τα γραφήματα αποτελούνται από 24 τμήματα, ένα για κάθε ώρα. Η %1 είναι αριστερά και η %2 δεξιά.

en: Between %1 and %2, %3 was visible for %4% of the hour.
el: Ανάμεσα στις %1 και %2, η επαφή %3 ήταν ορατή για %4% της ώρας.

en: Online time
el: Χρόνος σε σύνδεση

en: Away time
el: Χρόνος απουσίας

en: Offline time
el: Χωρίς χωρίς σύνδεση

en: online
el: σε σύνδεση

en: away
el: σε απουσία

en: offline
el: χωρίς σύνδεση

en: Between %1 and %2, %3 was %4% %5.
el: Ανάμεσα στις %1 και %2, η επαφή %3 ήταν %4% %5.

en: <h2>%1</h2><table width="100%"><tr><td>Status</td><td>From</td><td>To</td></tr>
el: <h2>%1</h2><table width="100%"><tr><td>Κατάσταση</td><td>Από</td><td>Έως</td></tr>

en: View &Statistics
el: Προβολή &στατιστικών

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: &Calendar View
el: Προβολή &ημερολογίου

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Colors
el: &Χρώματα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mColorsAdd)
en: &Add...
el: &Προσθήκη...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mColorsUp)
en: Move &Up
el: Μετακίνηση &πάνω

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mColorsDown)
en: Move &Down
el: Μετακίνηση &κάτω

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_colorRandom)
en: Random order
el: Τυχαία σειρά

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_fg)
en: Change global text foreground color
el: Αλλαγή καθολικού χρώματος προσκηνίου κειμένου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_char)
en: Change color every letter
el: Αλλαγή χρώματος σε κάθε γράμμα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_words)
en: Change color every word
el: Αλλαγή χρώματος σε κάθε λέξη

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Effects
el: Εφέ

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultLanguage), group (Translator plugin)
en: Default native language
el: Προκαθορισμένη μητρική γλώσσα

note: i18n: ectx: label, entry (Service), group (Translator plugin)
en: Translation service
el: Υπηρεσία μετάφρασης

note: i18n: ectx: label, entry (IncomingDontTranslate), group (Translator plugin)
en: Do not translate incoming messages
el: Να μην γίνεται μετάφραση των εισερχόμενων μηνυμάτων

note: i18n: ectx: label, entry (IncomingShowOriginal), group (Translator plugin)
en: Show the original incoming message
el: Εμφάνιση του αρχικού εισερχόμενου μηνύματος

note: i18n: ectx: label, entry (IncomingTranslate), group (Translator plugin)
en: Translate incoming message directly
el: Άμεση μετάφραση εισερχόμενων μηνυμάτων

note: i18n: ectx: label, entry (OutgoingDontTranslate), group (Translator plugin)
en: Do not translate outgoing messages
el: Να μην γίνεται μετάφραση των εξερχόμενων μηνυμάτων

note: i18n: ectx: label, entry (OutgoingShowOriginal), group (Translator plugin)
en: Show the original outgoing message
el: Εμφάνιση του αρχικού εξερχόμενου μηνύματος

note: i18n: ectx: label, entry (OutgoingTranslate), group (Translator plugin)
en: Translate outgoing message directly
el: Άμεση μετάφραση εξερχόμενων μηνυμάτων

note: i18n: ectx: label, entry (OutgoingAsk), group (Translator plugin)
en: Show dialog before sending message
el: Εμφάνιση του διαλόγου πριν την αποστολή μηνυμάτων

en: Translator Plugin
el: Πρόσθετο μεταφραστή

en: Translate
el: Μετάφραση

en: Detect language
el: Εντοπισμός γλώσσας

en: Afrikaans
el: Αφρικανικά

en: Albanian
el: Αλβανικά

en: Arabic
el: Αραβικά

en: Armenian
el: Αρμενικά

en: Azerbaijani
el: Αζερμπαϊτζανικά

en: Basque
el: Βασκικά

en: Belarusian
el: Λευκορωσικά

en: Bulgarian
el: Βουλγαρικά

en: Catalan
el: Καταλανικά

en: Chinese (Simplified)
el: Κινέζικα (απλά)

en: Chinese (Traditional)
el: Κινέζικα παραδοσιακά)

en: Croatian
el: Κροατικά

en: Czech
el: Τσέχικα

en: Danish
el: Δανέζικα

en: Dutch
el: Ολλανδικά

en: English
el: Αγγλικά

en: Estonian
el: Εσθονικά

en: Filipino
el: Φιλιππινέζικα

en: Finnish
el: Φιλανδικά

en: French
el: Γαλλικά

en: Galician
el: Γαλικιανά (Ισπανία)

en: Georgian
el: Γεωργιανά

en: German
el: Γερμανικά

en: Greek
el: Ελληνικά

en: Haitian Creole
el: Αϊτινή κρεολή

en: Hebrew
el: Εβραϊκά

en: Hindi
el: Χίντι

en: Hungarian
el: Ουγγρικά

en: Icelandic
el: Ισλανδικά

en: Indonesian
el: Ινδονησιακά

en: Irish
el: Ιρλανδικά

en: Italian
el: Ιταλικά

en: Japanese
el: Ιαπωνικά

en: Korean
el: Κορεάτικα

en: Latvian
el: Λεττονικά

en: Lithuanian
el: Λιθουανικά

en: Macedonian
el: Σλαβομακεδονικά

en: Malay
el: Μαλαισιανά

en: Maltese
el: Μαλτέζικα

en: Norwegian
el: Νορβηγικά

en: Persian
el: Περσικά

en: Polish
el: Πολωνικά

en: Portuguese
el: Πορτογαλικά

en: Romanian
el: Ρουμανικά

en: Russian
el: Ρωσικά

en: Serbian
el: Σερβικά

en: Slovak
el: Σλοβακικά

en: Slovenian
el: Σλοβένικα

en: Spanish
el: Ισπανικά

en: Swahili
el: Σουαχίλι

en: Swedish
el: Σουηδικά

en: Thai
el: Ταϊλανδικά

en: Turkish
el: Τουρκικά

en: Ukrainian
el: Ουκρανικά

en: Urdu
el: Ούρντου

en: Vietnamese
el: Βιετναμέζικα

en: Welsh
el: Ουαλικά

en: Yiddish
el: Γίντις

en: Set &Language
el: Ορισμός &γλώσσας

en: %2 
    Auto Translated: 
    %1
el: %2
    Αυτόματα μεταφρασμένο: 
    %1

en: %2 <br/>Auto Translated: <br/>%1
el: %2 <br/>Μεταφρασμένο αυτόματα: <br/>%1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Translation service:
el: Υπηρεσία μετάφρασης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: Default native language:
el: Προκαθορισμένη μητρική γλώσσα:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, IncomingMessages)
en: Incoming Messages
el: Εισερχόμενα μηνύματα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_IncomingDontTranslate) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_OutgoingDontTranslate)
en: Do not translate
el: Να μη μεταφραστούν

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_IncomingShowOriginal) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_OutgoingShowOriginal)
en: Show the original message
el: Εμφάνιση του αρχικού μηνύματος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_IncomingTranslate) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_OutgoingTranslate)
en: Translate directly
el: Άμεση μετάφραση

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OutgoingTranslate)
en: Outgoing Messages
el: Εξερχόμενα μηνύματα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_OutgoingAsk)
en: Show dialog before sending
el: Εμφάνιση διαλόγου πριν την αποστολή

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewAmount), group (URLPicPreview Plugin)
en: Maximum number of Previews
el: Μέγιστος αριθμός προεπισκοπήσεων

note: i18n: ectx: label, entry (Scaling), group (URLPicPreview Plugin)
en: Should the image be scaled
el: Αν θα γίνει κλιμάκωση της εικόνας

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewRestriction), group (URLPicPreview Plugin)
en: Should the number of previews be restricted?
el: Αν θα υπάρχει περιορισμός στον αριθμό προεπισκοπήσεων.

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewScaleWidth), group (URLPicPreview Plugin)
en: Scale images to the width
el: Κλιμάκωση εικόνων στο πλάτος

en: Preview of:
el: Προεπισκόπηση του:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, URLPicPreviewPrefsUI)
en: Picture Preview Preferences
el: Προτιμήσεις προεπισκόπησης εικόνας

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, restrictPreviews)
en: If checked, only the selected number of pictures are downloaded and displayed as previews.
    Otherwise, an unlimited number of previews are generated.
el: Αν ενεργοποιηθεί, μόνο οι επιλεγμένες εικόνας θα ληφθούν και θα εμφανιστούν ως προεπισκοπήσεις.
    Αν δεν είναι ενεργοποιημένο θα δημιουργηθεί απεριόριστος αριθμός προεπισκοπήσεων.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, restrictPreviews)
en: &Restrict number of previews:
el: &Περιορισμός αριθμού προεπισκοπήσεων:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, previewAmount)
en: The maximum number of pictures to download and preview.
el: Ο μέγιστος αριθμός εικόνων που θα ληφθούν και θα γίνουν προεπισκόπηση.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Scaling
el: Κλιμάκωση

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, enableScaling)
en: If checked, preview images get scaled down to the width specified.
    Otherwise, the images are not scaled at all and appear in their original size.
el: Αν ενεργοποιηθεί, οι εικόνες προεπισκόπησης θα κλιμακωθούν στο καθορισμένο πλάτος.
    Αν δεν είναι ενεργοποιημένο, οι εικόνες δε θα κλιμακωθούν και θα εμφανιστούν στο φυσικό τους μέγεθος.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableScaling)
en: Scale &to:
el: Κλιμάκωση &σε:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, previewScaleWidth)
en: The width to which images should be scaled down. Smaller images will appear in their original size.
el: Το πλάτος στο οποίο θα γίνει κλιμάκωση των εικόνων. Μικρότερες εικόνες δε θα κλιμακωθούν και θα εμφανιστούν στο αρχικό τους μέγεθος.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (KIntSpinBox, previewScaleWidth)
en:  pixel
el:  εικονοστοιχείο

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, linkPreviewGroup)
en: Link Preview
el: Προεπισκόπηση δεσμού

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, enableLinkPreview)
en: Creates a preview picture of the link.
el: Δημιουργεί μια εικόνα προεπισκόπησης του δεσμού.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableLinkPreview)
en: Enable lin&k preview
el: Ενεργοποίηση προεπισκόπησης δεσ&μού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Abort creating previe&w after
el: Εγκατάλειψη δημιουργίας προεπισκόπ&ησης μετά από

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntNumInput, timeoutLinkPreview)
en: After the specified number of seconds the creation of the preview is aborted automatically.
    Use 0 seconds to never abort the creation.
el: Μετά τον ορισμένο αριθμό δευτερολέπτων η δημιουργία της προεπισκόπησης εγκαταλείπεται αυτόματα.
    Χρησιμοποιήστε τα 0 δευτερόλεπτα για να μη γίνεται εγκατάλειψη της δημιουργίας.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (KIntNumInput, timeoutLinkPreview)
en:  seconds
el:  δευτερόλεπτα

note: i18n: ectx: label, entry (UploadFrequency), group (Web Presence Plugin)
en: Delay in seconds before updating the file
el: Καθυστέρηση σε δευτερόλεπτα πριν την ενημέρωση του αρχείου

note: i18n: ectx: label, entry (uploadURL), group (Web Presence Plugin)
en: The URL where the file should be uploaded to
el: Το URL όπου το αρχείο θα αποσταλεί

note: i18n: ectx: label, entry (formatHTML), group (Web Presence Plugin)
en: HTML formatting
el: Μορφοποίηση HTML

note: i18n: ectx: label, entry (formatXHTML), group (Web Presence Plugin)
en: XHTML formatting
el: Μορφοποίηση XHTML

note: i18n: ectx: label, entry (formatXML), group (Web Presence Plugin)
en: XML formatting
el: Μορφοποίηση XML

note: i18n: ectx: label, entry (formatStylesheet), group (Web Presence Plugin)
en: XML transformation with a XSLT sheet
el: Μετασχηματισμός XML με χρήση ενός φύλλου XSLT

note: i18n: ectx: label, entry (formatStylesheetURL), group (Web Presence Plugin)
en: XSLT sheet
el: Φύλλο XSLT

note: i18n: ectx: label, entry (useImagesHTML), group (Web Presence Plugin)
en: Replace protocol text with images in (X)HTML
el: Αντικατάσταση του κειμένου πρωτοκόλλων με εικόνες (X)HTML

note: i18n: ectx: label, entry (showName), group (Web Presence Plugin)
en: Use one of your IM names as display name
el: Χρήση ενός ονόματός σας στιγμιαίας αποστολής μηνυμάτων

note: i18n: ectx: label, entry (showAnotherName), group (Web Presence Plugin)
en: Use another name as display name
el: Χρήση άλλου ονόματος για εμφάνιση

note: i18n: ectx: label, entry (showThisName), group (Web Presence Plugin)
en: Desired display name
el: Επιθυμητό όνομα εμφάνισης

note: i18n: ectx: label, entry (includeIMAddress), group (Web Presence Plugin)
en: Include IM addresses
el: Συμπερίληψη διευθύνσεων στιγμιαίας αποστολής μηνυμάτων

en: An error occurred when uploading your presence page.
    Check the path and write permissions of the destination.
el: Συνέβη ένα σφάλμα κατά τη μεταφορά της σελίδας παρουσίας σας.
    Ελέγξτε τη διαδρομή και τις άδειες εγγραφής του προορισμού.

en: Not yet known
el: Δεν είναι ακόμη γνωστό

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Uploading
el: Αποστολή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Uplo&ad to:
el: Α&ποστολή σε:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, formatHTML)
en: Formatting
el: Διαμόρφωση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_formatHTML)
en: HTML 4.01 Transitional using the ISO-8859-1 (aka. Latin 1) character set encoding.
el: HTML 4.01 Transitional με χρήση κωδικοποίησης συνόλου χαρακτήρων ISO-8859-1 (Latin 1).

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_formatHTML)
en: HTML 4.01 Transitional formatting using ISO-8859-1 (aka. Latin 1) character set encoding.
    
    This version should be easily opened by most web browsers.
el: HTML 4.01 Transitional με χρήση κωδικοποίησης συνόλου χαρακτήρων ISO-8859-1 (Latin 1).
    
    Αυτή η έκδοση θα ανοίγει με τους περισσότερους περιηγητές ιστού.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_formatHTML)
en: HTML (simple loo&k)
el: HTML (&απλή όψη)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_formatXHTML)
en: The resulting page will be formatted using the XHTML 1.0 Strict W3C Recommendation. The character set encoding is UTF-8.
    
    Note that some web browsers do not support XHTML. You should also make sure your web server serves it out with the correct mime type, such as application/xhtml+xml.
el: Η σελίδα εξόδου θα μορφοποιηθεί χρησιμοποιώντας την οδηγία XHTML 1.0 Strict W3C. Η κωδικοποίηση χαρακτήρων είναι UTF-8.
    
    Σημειώστε ότι μερικοί περιηγητές ιστού δεν υποστηρίζουν το XHTML. Επίσης θα πρέπει να σιγουρευτείτε ότι ο εξυπηρετητής σας ιστού αποστέλλει τη σελίδα με το σωστό τύπο mime, όπως είναι το application/xhtml+xml.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_formatXHTML)
en: XHTML (simple look)
el: XHTML (απλή όψη)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_formatXML)
en: Save the output in XML format using UTF-8 character set.
el: Αποθήκευση της εξόδου σε μορφή XML με χρήση συνόλου χαρακτήρων UTF-8.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_formatXML)
en: Save the output in XML format using the UTF-8 encoding.
el: Αποθήκευση της εξόδου σε μορφή XML με κωδικοποίηση UTF-8.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_formatStylesheet)
en: XML transformation &using this XSLT sheet:
el: Μετασχηματισμός XML με &χρήση του φύλλου XSLT:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useImagesHTML)
en: Replaces the protocol names, such as MSN and IRC, with images.
el: Αντικαθιστά τα ονόματα πρωτοκόλλων, όπως τα MSN και IRC με εικόνες.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useImagesHTML)
en: Replaces the protocol names, such as MSN and IRC, with images.
    
    Note that you have to manually copy the PNG files into place.
    
    The following files are used by default:
    
    images/msn_protocol.png
    images/icq_protocol.png
    images/jabber_protocol.png
    images/yahoo_protocol.png
    images/aim_protocol.png
    images/irc_protocol.png
    images/sms_protocol.png
    images/gadu_protocol.png
    images/winpopup_protocol.png
el: Αντικαθιστά τα ονόματα πρωτοκόλλων, όπως τα MSN και IRC με εικόνες.
    
    Σημειώστε ότι πρέπει να αντιγράψετε τα αρχεία PNG χειροκίνητα στη σωστή θέση.
    
    Τα παρακάτω αρχεία χρησιμοποιούνται προκαθορισμένα:
    
    images/msn_protocol.png
    images/icq_protocol.png
    images/jabber_protocol.png
    images/yahoo_protocol.png
    images/aim_protocol.png
    images/irc_protocol.png
    images/sms_protocol.png
    images/gadu_protocol.png
    images/winpopup_protocol.png

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useImagesHTML)
en: Repla&ce protocol text with images in (X)HTML
el: Αντι&κατάσταση του κειμένου πρωτοκόλλων με εικόνες (X)HTML

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_showName)
en: Use one of &your IM names
el: Χρήση ενός ονόματός &σας στιγμιαίας αποστολής μηνυμάτων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_includeIMAddress)
en: Include &IM addresses
el: Συμπερίληψη &διευθύνσεων στιγμιαίας αποστολής μηνυμάτων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_showAnotherName)
en: Use another &name:
el: Χρήση άλλου ο&νόματος:

en: Unable to publish Bonjour service. Currently the Bonjour plugin only works with Avahi.
el: Αδυναμία δημοσίευσης της υπηρεσίας Bonjour. Για την ώρα το πρόσθετο Bonjour λειτουργεί μόνο με το Avahi.

en: Unable to connect to the local mDNS server. Please ensure the Avahi daemon is running.
el: Αδυναμία σύνδεσης με τον τοπικό εξυπηρετητή mDNS απέτυχε. Παρακαλώ σιγουρευτείτε ότι ο δαίμονας Avahi εκτελείται.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, BonjourAccountPreferences)
en: Account Preferences - Bonjour
el: Προτιμήσεις λογαριασμού - Bonjour

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: B&asic Setup
el: &Βασικές ρυθμίσεις

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox53) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mAccountInfo) i18n: ec
en: Account Information
el: Πληροφορίες λογαριασμού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Name:
el: Όνομα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Email address:
el: Διεύθυνση email:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12)
en: The Bonjour protocol needs you to at least specify a name. The name can be of form 'Full Name@Hostname'
el: Το πρωτόκολλο Bonjour απαιτεί τον ορισμό τουλάχιστον ενός ονόματος. Το όνομα μπορεί να είναι της μορφής `Full Name@Hostname`

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">The Bonjour protocol does not allow you to add contacts. </p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">Contacts will appear as they come online.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">If you expect to see a contact, but they are not appearing</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">1) Please ensure that your local mDNS server (avahi-daemon) is running properly.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">2) Run "<span style=" font-style:italic;">avahi-browse _presence._tcp -t"</span> in konsole and ensure you see the contact there.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">3) Ensure that ports 5353/UDP and 5298/TCP are open in your firewall</p></body></html>
el: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">Το πρωτόκολλο Bonjour δεν επιτρέπει την προσθήκη επαφών. </p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">Οι επαφές σας θα εμφανιστούν όταν συνδεθούν.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">Αν περιμένετε να δείτε μια επαφή και αυτή δεν εμφανίζεται</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">1) Παρακαλώ σιγουρευτείτε ότι ο τοπικός εξυπηρετητής mDNS (δαίμονας avahi) εκτελείται κανονικά.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">2) Εκτελέστε την εντολή <span style=" font-style:italic;">avahi-browse _presence._tcp -t</span> και ελέγξτε ότι η επαφή εμφανίζεται εκεί.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">3) Σιγουρευτείτε ότι οι θύρες 5353/UDP και 5298/TCP είναι ανοιχτές στο τείχος προστασίας σας</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, onlineButton_)
en: O&nline
el: Σε σύ&νδεση

[ctx: This Means the User is Away]
en: Away
el: Απουσία

[ctx: This Means the User is Away]
en: &Away
el: &Απουσία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, offlineButton_)
en: O&ffline
el: Χ&ωρίς σύνδεση

en: &Search for Friends
el: &Αναζήτηση φίλων

en: Export Contacts to Server
el: Εξαγωγή επαφών σε εξυπηρετητή

en: Import Contacts from Server
el: Εισαγωγή των επαφών από τον εξυπηρετητή

en: Delete Contacts from Server
el: Διαγραφή των επαφών στον εξυπηρετητή

en: Export Contacts to File...
el: Εξαγωγή επαφών σε αρχείο...

en: Import Contacts from File...
el: Εισαγωγή επαφών από αρχείο...

en: Only for Friends
el: Μόνο για φίλους

en: Go O&nline
el: Μετάβαση σε &σύνδεση

en: Set &Busy
el: Ορισμός ως &απασχολημένος

en: Set &Invisible
el: Ορισμός ως αό&ρατος

en: Go &Offline
el: Μετάβαση σε &χωρίς σύνδεση

en: Set &Description...
el: Ορισμός &περιγραφής...

en: Export Contacts on change
el: Εξαγωγή των επαφών όταν υπάρξει μια αλλαγή

en: connection using SSL was not possible, retrying without.
el: η σύνδεση με χρήση SSL δεν ήταν δυνατή, προσπάθεια ξανά χωρίς αυτήν.

en: unable to connect to the Gadu-Gadu server("%1").
el: αδυναμία σύνδεσης στον εξυπηρετητή Gadu-Gadu ("%1").

en: Connection Error
el: Σφάλμα σύνδεσης

en: Imported contacts list is empty.
el: Η λίστα των εισαγμένων επαφών είναι κενή.

en: Contacts imported.
el: Έγινε η εισαγωγή των επαφών.

en: Contacts exported.
el: Έγινε εξαγωγή των επαφών.

en: Contacts deleted from the server.
el: Οι επαφές διαγράφηκαν από τον εξυπηρετητή.

en: Save Contacts List for Account %1 As
el: Αποθήκευση λίστας επαφών του λογαριασμού %1 ως

en: Unable to create temporary file.
el: Αδύνατη η δημιουργία προσωρινού αρχείου.

en: Save Contacts List Failed
el: Αποτυχία αποθήκευσης λίστας επαφών

en: Load Contacts List for Account %1 As
el: Φόρτωση λίστας επαφών του λογαριασμού %1 ως

en: Contacts List Load Has Failed
el: Αποτυχία φόρτωσης της λίστας επαφών

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GaduAwayUI)
en: Away Dialog
el: Διάλογος απουσίας

en: Unable to retrieve token.
el: Αδυναμία ανάκτησης της ένδειξης.

en: Registration FAILED
el: Η εγγραφή ΑΠΕΤΥΧΕ

en: Unknown connection error while retrieving token.
el: Άγνωστο σφάλμα σύνδεσης κατά την ανάκτηση της ένδειξης.

en: Token retrieving status: %1
el: Κατάσταση ανάκτησης ένδειξης: %1

en: Gadu-Gadu token retrieve problem
el: Πρόβλημα ανάκτησης ενδεικτικού Gadu-Gadu

en: Unknown connection error while registering.
el: Άγνωστο σφάλμα σύνδεσης κατά την εγγραφή.

en: Registration status: %1
el: Κατάσταση εγγραφής: %1

en: Gadu-Gadu Registration Error
el: Σφάλμα εγγραφής Gadu-Gadu

en: Registration Finished
el: Η εγγραφή ολοκληρώθηκε

en: Registration has been completed successfully.
el: Η εγγραφή ολοκληρώθηκε με επιτυχία.

en: Registration Error
el: Σφάλμα εγγραφής

en: Incorrect data sent to server.
el: Αποστολή εσφαλμένων δεδομένων στον εξυπηρετητή.

en: Password reminding finished prematurely due to a connection error.
el: Η υπενθύμιση κωδικού πρόσβασης τερμάτισε πρόωρα εξαιτίας ενός σφάλματος στον εξυπηρετητή.

en: Success
el: Επιτυχία

en: Unsuccessful. Please retry.
el: Αποτυχία. Παρακαλώ δοκιμάστε ξανά.

en: Remind Password
el: Υπενθύμιση κωδικού πρόσβασης

en: Remind password finished:
el: Τερματισμός υπενθύμισης κωδικού πρόσβασης:

en: Password changing finished prematurely due to a connection error.
el: Η αλλαγή κωδικού πρόσβασης τερμάτισε πρόωρα εξαιτίας ενός σφάλματος στον εξυπηρετητή.

en: State Error
el: Σφάλμα κατάστασης

en: Password changing finished prematurely due to a session related problem (try again later).
el: Η αλλαγή κωδικού πρόσβασης τερμάτισε πρόωρα εξαιτίας ενός σφάλματος σχετιζόμενο με τη συνεδρία (δοκιμάστε ξανά αργότερα).

en: Changed Password
el: Ο κωδικός πρόσβασης άλλαξε

en: Your password has been changed.
el: Ο κωδικός πρόσβασής σας άλλαξε.

en: Show Profile
el: Εμφάνιση προφίλ

en: <qt>You need to go online to remove a contact from your contact list.</qt>
el: <qt>Παρακαλώ κάντε σύνδεση για να αφαιρέσετε μια επαφή από τη λίστα επαφών σας.</qt>

en: Gadu-Gadu Plugin
el: Πρόσθετο Gadu-Gadu

en: &Resume
el: &Συνέχιση

en: Over&write
el: &Αντικατάσταση

en: The file %1 already exists, do you want to resume or overwrite it?
el: Το αρχείο %1 υπάρχει ήδη, επιθυμείτε τη συνέχιση ή την αντικατάστασή του;

en: File Exists: %1
el: Το αρχείο υπάρχει: %1

en: Connection to peer was refused; it possibly does not listen for incoming connections.
el: Η σύνδεση με τον απομακρυσμένο υπολογιστή αρνήθηκε: πιθανότατα δεν εντοπίζει εισερχόμενες συνδέσεις.

en: File transfer transaction was not agreed by peer.
el: Η μεταφορά αρχείου δε συμφωνήθηκε από τον απομακρυσμένο υπολογιστή.

en: File-transfer handshake failure.
el: Αποτυχία διαπραγμάτευσης μεταφοράς αρχείου.

en: File transfer had problems with the file.
el: Η μεταφορά αρχείου συνάντησε προβλήματα με το αρχείο.

en: There was network error during file transfer.
el: Υπήρξε ένα σφάλμα δικτύου κατά τη μεταφορά αρχείου.

en: Unknown File-Transfer error.
el: Άγνωστο σφάλμα μεταφοράς αρχείου.

[ctx: personal information being fetched from server]
en: <p align="center">Fetching from server</p>
el: <p align="center">Ανάκτηση από τον εξυπηρετητή</p>

en: <b>Registration FAILED.</b>
el: <b>ΑΠΟΤΥΧΙΑ εγγραφής.</b>

en: <b>Enter UIN please.</b>
el: <b>Παρακαλώ εισάγετε το UIN.</b>

en: <b>UIN should be a positive number.</b>
el: <b>Το UIN θα πρέπει να είναι ένας θετικός αριθμός.</b>

en: <b>Enter password please.</b>
el: <b>Παρακαλώ εισάγετε τον κωδικό πρόσβασης.</b>

en: <b>Starting DCC listening socket failed; dcc is not working now.</b>
el: <b>Η εκκίνηση υποδοχής ανίχνευσης DCC: το dcc δε λειτουργεί πια.</b>

en: Edit Contact's Properties
el: Επεξεργασία ιδιοτήτων της επαφής

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, authorCombo)
en: Blocked
el: Σε φραγή

en: A&way
el: Α&πουσιάζει

en: B&usy
el: &Απασχολημένος

en: I&nvisible
el: &Αόρατος

en: Search &More...
el: Αναζήτηση για &περισσότερα...

en: Gadu-Gadu Public Directory
el: Δημόσιος κατάλογος Gadu-Gadu

en: &New Search
el: &Νέα αναζήτηση

en: S&earch
el: Α&ναζήτηση

en: &Add User...
el: &Προσθήκη χρήστη...

en: &Close
el: &Κλείσιμο

en: Register New Account
el: Καταχώρηση νέου λογαριασμού

en: &Register
el: &Εγγραφή

en: Retrieving token
el: Ανάκτηση ενδεικτικού

en: Please enter a valid E-Mail Address.
el: Παρακαλώ εισάγετε μια έγκυρη διεύθυνση Email.

en: Please enter the same password twice.
el: Παρακαλώ εισάγετε τον ίδιο κωδικό πρόσβασης δύο φορές.

en: Password entries do not match.
el: Οι καταχωρήσεις του κωδικού δεν ταιριάζουν.

en: Please enter the verification sequence.
el: Παρακαλώ εισάγετε την πρόταση επαλήθευσης.

en: Account created; your new UIN is %1.
el: Ο λογαριασμός δημιουργήθηκε: Το νέο σας UIN είναι %1.

en: Registration failed: %1
el: Η εγγραφή απέτυχε: %1

en: Registration was unsucessful, please try again.
el: Η εγγραφή απέτυχε. Παρακαλώ δοκιμάστε ξανά.

en: You are not connected to the server.
el: Δεν είστε σε σύνδεση με τον εξυπηρετητή.

en: You have to be connected to the server to change your status.
el: Πρέπει να συνδεθείτε με τον εξυπηρετητή για να τροποποιήσετε την κατάστασή σας.

en: idle
el: αδρανής

en: resolving host
el: επίλυση υπολογιστή

en: connecting
el: σύνδεση

en: reading data
el: ανάγνωση δεδομένων

en: error
el: σφάλμα

en: connecting to hub
el: σύνδεση στον κόμβο

en: connecting to server
el: σύνδεση στον εξυπηρετητή

en: retrieving key
el: ανάκτηση κλειδιού

en: waiting for reply
el: αναμονή για απάντηση

en: connected
el: σε σύνδεση

en: sending query
el: αποστολή ερωτήματος

en: reading header
el: ανάγνωση επικεφαλίδας

en: parsing data
el: ανάλυση δεδομένων

en: done
el: έγινε

en: TLS connection negotiation
el: Διαπραγμάτευση σύνδεσης TLS

en: unknown
el: άγνωστο

en: Resolving error.
el: Σφάλμα επίλυσης.

en: Connecting error.
el: Σφάλμα σύνδεσης.

en: Reading error.
el: Σφάλμα ανάγνωσης.

en: Writing error.
el: Σφάλμα εγγραφής.

en: Unknown error number %1.
el: Άγνωστος αριθμός σφάλματος %1.

en: Unable to resolve server address. DNS failure.
el: Αδυναμία επίλυσης της διεύθυνσης του εξυπηρετητή. Αποτυχία DNS.

en: Unable to connect to server.
el: Αδυναμία σύνδεσης στον εξυπηρετητή.

en: Server sent incorrect data. Protocol error.
el: Ο εξυπηρετητής έστειλε λανθασμένα δεδομένα. Σφάλμα πρωτοκόλλου.

en: Problem reading data from server.
el: Πρόβλημα ανάγνωσης δεδομένων από τον εξυπηρετητή.

en: Problem sending data to server.
el: Πρόβλημα αποστολής δεδομένων στον εξυπηρετητή.

en: Incorrect password.
el: Εσφαλμένος κωδικός πρόσβασης.

en: Unable to connect over an encrypted channel.
    Try to turn off encryption support in the Gadu account settings, then reconnect.
el: Αδυναμία σύνδεσης σε ένα κρυπτογραφημένο κανάλι.
    Δοκιμάστε να απενεργοποιήσετε την υποστήριξη κρυπτογράφησης στις ρυθμίσεις του λογαριασμού Gadu και έπειτα συνδεθείτε ξανά.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KRestrictedLine, addEdit_)
en: The user ID of the Gadu-Gadu account you would like to add.
el: Η ταυτότητα του χρήστη (ID) του λογαριασμού Gadu-Gadu που επιθυμείτε να προσθέσετε.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KRestrictedLine, addEdit_)
en: The user ID of the Gadu-Gadu account you would like to add.  This should be in the form of a number (no decimals, no spaces).  This field is mandatory.
el: Η ταυτότητα του χρήστη (ID) του λογαριασμού Gadu-Gadu που επιθυμείτε να προσθέσετε. Αυτή είναι ένας αριθμός (χωρίς δεκαδικά, ή κενά). Το πεδίο είναι υποχρεωτικό.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: <i>(for example: 1234567)</i>
el: <i>(για παράδειγμα: 1234567)</i>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, fornameEdit_)
en: The forename of the contact you wish to add.
el: Το όνομα της επαφής που επιθυμείτε να προσθέσετε.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, fornameEdit_)
en: The forename (first name) of the contact you wish to add.  Optionally this may include a middle name.
el: Το όνομα της επαφής που επιθυμείτε να προσθέσετε. Προαιρετικά αυτό μπορεί να περιέχει και μεσαίο όνομα.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Forename:
el: Ό&νομα:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, snameEdit_)
en: The surname of the contact you wish to add.
el: Το επίθετο της επαφής που επιθυμείτε να προσθέσετε.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, snameEdit_)
en: The surname (last name) of the contact you wish to add.
el: Το επίθετο της επαφής που επιθυμείτε να προσθέσετε.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: &Surname:
el: &Επίθετο:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_2_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_2_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, nickEdit_) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, nickEdit_)
en: A nickname for the contact you wish to add.
el: Ένα ψευδώνυμο για την επαφή που επιθυμείτε να προσθέσετε.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2_2)
en: N&ickname:
el: &Ψευδώνυμο:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_4) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_4_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_4_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLin
en: E-Mail address for this contact.
el: Διεύθυνση EMail γι' αυτή την επαφή.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_4)
en: &Email address:
el: &Διεύθυνση Email:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_4_2)
en: &Telephone number:
el: Αριθμός &τηλεφώνου:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, notAFriend_) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, notAFriend_)
en: Check if you want to exclude this contact from the "Just for friends" status mode.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή αν επιθυμείτε να εξαιρέσετε την επαφή αυτή από τη λειτουργία κατάστασης "Μόνο για φίλους".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, notAFriend_)
en: Offline to contact when you set "&Just for friends"
el: Χωρίς σύνδεση αν οριστεί το "&Μόνο για φίλους"

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, groups) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cb_type)
en: Group
el: Ομάδα

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, statusGroup_)
en: Choose a status; by default Online status is selected. 
    So all you need to do is just to type in your description. 
    Choosing Offline status will disconnect you, with given description.
el: Επιλέξτε την κατάσταση, προκαθορισμένα επιλέγεται η παρουσία. 
    Έτσι το μόνο που χρειάζεται είναι να δώσετε την περιγραφή σας. 
    Η επιλογή της κατάστασης χωρίς σύνδεση, θα σας αποσυνδέσει με τη δοσμένη περιγραφή.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, onlineButton_)
en: Set your status to Online.
el: Ορισμός της κατάστασης σε σύνδεση.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, onlineButton_)
en: Set your status to Online, indicating that you are available to chat with anyone who wishes.
el: Ορισμός της κατάστασης σε σύνδεση, που υποδηλώνει ότι είστε διαθέσιμοι για συνομιλία με οποιονδήποτε το επιθυμεί.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, awayButton_)
en: Set your status to busy.
el: Ορισμός της απασχολημένης κατάστασης.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, awayButton_)
en: Set your status to busy, indicating that you should not be bothered with trivial chat, and may not be able to reply immediately.
el: Ορισμός της απασχολημένης κατάστασης, το οποίο δε θα πρέπει να ενοχληθεί από μη σημαντικές συνομιλίας, και πιθανότατα δε θα μπορεί να απαντηθεί άμεσα.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, invisibleButton_)
en: Set status to invisible, which will hide your presence from other users.
el: Ορισμός της αόρατης κατάστασης, η οποία θα κρύψει την παρουσία στους άλλους χρήστες.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, invisibleButton_)
en: Set status to invisible, which will hide your presence from other users (who will see you as offline).  However you may still chat, and see the online presence of others.
el: Ορισμός της αόρατης κατάστασης, η οποία θα κρύψει την παρουσία στους άλλους χρήστες (οι οποίοι θα σας βλέπουν σαν να είστε χωρίς σύνδεση). Ωστόσο μπορείτε να συνομιλείτε, και να βλέπετε την παρουσία των άλλων.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, offlineButton_) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, offlineButton_)
en: Choose this status to disconnect with the description entered below.
el: Επιλέξτε αυτή την κατάσταση για να αποσυνδεθείτε με την παρακάτω περιγραφή.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, textEdit_)
en: Description of your status.
el: Περιγραφή της κατάστασής σας.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, textEdit_)
en: Description of your status (up to 70 characters).
el: Περιγραφή της κατάστασής σας (μέχρι 70 χαρακτήρες).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Message:
el: &Μήνυμα:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GaduAccountEditUI)
en: Account Preferences - Gadu-Gadu
el: Προτιμήσεις λογαριασμού - Gadu-Gadu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, loginEdit_)
en: The user ID of your Gadu-Gadu account.
el: Η ταυτότητα χρήστη (ID) του λογαριασμού σας Gadu-Gadu.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, loginEdit_)
en: The user ID of your Gadu-Gadu account.  This should be in the form of a number (no decimals, no spaces).
el: Η ταυτότητα χρήστη (ID) του λογαριασμού σας Gadu-Gadu. Αυτή θα πρέπει να είναι ένας αριθμός (χωρίς δεκαδικά, χωρίς κενά).

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoLoginCheck_)
en: Check to disable automatic connection. When checked, you may connect to this account manually via the icon in the bottom of the main Kopete window.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για την απενεργοποίηση της αυτόματης σύνδεσης. Αν γίνει αυτό, μπορείτε να συνδεθείτε χειροκίνητα χρησιμοποιώντας το εικονίδιο στο κάτω μέρος του κύριου παραθύρου του Kopete.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mAutoConnect) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoLoginCheck_) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoLogin) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mAutoLogon) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_a
en: E&xclude from connect all
el: Ε&ξαίρεση από τη σύνδεση όλων

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, registrationGroupBox)
en: Registration
el: Εγγραφή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: To connect to the Gadu-Gadu network, you will need a Gadu-Gadu account.<br><br>
    If you do not currently have an account, please click the button to create one.
el: Για να συνδεθείτε στο δίκτυο Gadu-Gadu, θα χρειαστείτε ένα λογαριασμό Gadu-Gadu.<br><br>
    Αν δεν έχετε λογαριασμό, κάντε κλικ στο κουμπί για να το δημιουργήσετε.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, registerNew) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, registerNew) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonRegister) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonRegister) i18n: ectx: property (tool
en: Register a new account on this network.
el: Εγγραφή ενός νέου λογαριασμού σε αυτό το δίκτυο.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, registerNew) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRegister) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRegister)
en: Re&gister New Account
el: Κατα&χώρηση νέου λογαριασμού

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: A&ccount Preferences
el: Προτιμήσεις λο&γαριασμού

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox54) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBo
en: Connection Preferences
el: Προτιμήσεις σύνδεσης

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cacheServersCheck__)
en: Cache connection information for each server connected to in case the main load-balancing server fails.
el: Απομνημόνευση πληροφοριών σύνδεσης για κάθε εξυπηρετητή για την περίπτωση που ο κύριος εξυπηρετητής κατανομής φόρτου αποτύχει.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cacheServersCheck__)
en: This option is used whenever the primary Gadu-Gadu load-balancing server fails.  If this is checked, Kopete will try to connect to the actual servers directly using cached information about them.  This prevents connection errors when the main load-balancing server does not answer. In practice it only helps very rarely.
el: Αυτή η επιλογή χρησιμοποιείται αν αποτύχει ο κύριος εξυπηρετητής κατανομής φόρτου του Gadu-Gadu. Το Kopete θα προσπαθήσει να συνδεθεί απευθείας στους πραγματικούς εξυπηρετητές χρησιμοποιώντας τις σχετικές πληροφορίες στη λανθάνουσα μνήμη. Αυτό αποτρέπει σφάλματα σύνδεση όταν δεν απαντά ο κύριος εξυπηρετητής κατανομής φόρτου. Στην πράξη αυτό βοηθά σπάνια.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cacheServersCheck__)
en: C&ache server information
el: &Απομνημόνευση πληροφοριών εξυπηρετητή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dccCheck_)
en: &Use direct connections (DCC)
el: &Χρήση απευθείας συνδέσεων (DCC)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, exportCheck_)
en: Keep your local and server side contact list in sync. Any change in local list will result in exporting your list to server.
el: Διατήρηση σε συγχρονισμό της λίστας επαφών τοπικά και στον εξυπηρετητή. Οποιαδήποτε αλλαγή της λίστας τοπικά θα έχει σαν αποτέλεσμα την εξαγωγή της λίστας στον εξυπηρετητή.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, exportCheck_)
en: &Export contact list on change
el: &Εξαγωγή της λίστας επαφών αν υπάρξει κάποια τροποποίηση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, importCheck_)
en: On each connection Kopete will import your list
el: Σε κάθε σύνδεση το Kopete θα εισάγει την λίστα σας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, importCheck_)
en: I&mport contact list on startup
el: Ε&ισαγωγή της λίστας επαφών κατά την εκκίνηση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreCheck_)
en: &Ignore people not on your contact list
el: Α&γνόηση ατόμων που δεν είναι στη λίστα επαφών

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, useTls_)
en: Whether or not you want to enable SSL encrypted communication with the server.
el: Αν επιθυμείτε ή όχι την ενεργοποίηση κρυπτογραφημένης SSL επικοινωνίας με τον εξυπηρετητή.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, useTls_)
en: Whether or not you want to enable SSL encrypted communication with the server.  Note that this is not end-to-end encryption, but rather encrypted communication with the server.
el: Αν επιθυμείτε ή όχι την ενεργοποίηση κρυπτογραφημένης SSL επικοινωνίας με τον εξυπηρετητή. Σημειώστε ότι αυτό δεν πρόκειται για κρυπτογράφηση από άκρο σε άκρο, αλλά κρυπτογραφημένη επικοινωνία με τον εξυπηρετητή.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Use protocol encr&yption (SSL):
el: Χ&ρήση κρυπτογράφησης πρωτοκόλλου (SSL):

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, useTls_)
en: If Available
el: Αν είναι διαθέσιμη

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, useTls_)
en: Required
el: Απαιτείται

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: U&ser Information
el: Πληροφορίες &χρήστη

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, userInformation)
en: User Information
el: Πληροφορίες χρήστη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, connectLabel)
en: <p align="center">You must be connected to change your Personal Information.</p>
el: <p align="center">Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να τροποποιήσετε τις προσωπικές σας πληροφορίες.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2_4)
en: Maiden name:
el: Πατρικό όνομα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2_4_3)
en: City of origin:
el: Πόλη καταγωγής:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2_4_2)
en: The values below will be used in the search, but will not appear in the results.
el: Οι παρακάτω τιμές θα χρησιμοποιηθούν στην αναζήτηση, αλλά δε θα εμφανιστούν στα αποτελέσματα.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1a) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5)
en: Forename:
el: Όνομα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uiSurnamea)
en: Surname:
el: Επώνυμο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3)
en: Your nickname:
el: Το ψευδώνυμό σας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4a) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblGender)
en: Gender:
el: Φύλο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2_2)
en: Year of birth:
el: Έτος γέννησης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2a) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCity) i18
en: City:
el: Πόλη:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gender) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, uiGender) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbGender)
en: Female
el: Γυναίκα

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gender) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, uiGender) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbGender)
en: Male
el: Άνδρας

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: &File Transfer
el: &Μεταφορά αρχείων

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dcc)
en: Global DCC Options
el: Καθολικές επιλογές DCC

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: <qt><p align="center"><font color="#ff0000">These options affect <b>all</b> Gadu-Gadu accounts.</font></p></qt>
el: <qt><p align="center"><font color="#ff0000">Αυτές οι επιλογές επηρεάζουν <b>όλους</b> τους λογαριασμούς Gadu-Gadu.</font></p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, optionOverrideDCC)
en: &Override default configuration
el: Παράκα&μψη των προκαθορισμένων ρυθμίσεων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Local &IP address /
el: Τοπική διεύθυνση &IP /

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPort)
en: po&rt:
el: &θύρα:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GaduRegisterAccountUI)
en: Register Account - Gadu-Gadu
el: Καταχώρηση λογαριασμού - Gadu-Gadu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelPasswordVerify) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, valuePasswordVerify)
en: A confirmation of the password you would like to use.
el: Μια επιβεβαίωση του κωδικού πρόσβασης που επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPasswordVerify) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, valuePasswordVerify)
en: A confirmation of the password you would like to use for this account.
el: Μια επιβεβαίωση του κωδικού πρόσβασης που επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε για το λογαριασμό αυτό.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPasswordVerify)
en: Repeat pass&word:
el: Επανάληψη &κωδικού:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, valuePassword) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelPassword)
en: The password you would like to use.
el: Ο κωδικός πρόσβασης που επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, valuePassword) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPassword)
en: The password you would like to use for this account.
el: Ο κωδικός πρόσβασης που επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε για το λογαριασμό αυτόν.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, valueEmailAddress) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelEmailAddress)
en: Your E-mail address.
el: Η διεύθυνση Email σας.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, valueEmailAddress) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelEmailAddress)
en: The E-mail address you would like to use to register this account.
el: Η διεύθυνση Email σας που επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε για να καταχωρήσετε αυτόν το λογαριασμό.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelEmailAddress)
en: &E-Mail address:
el: &Διεύθυνση EMail:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelVerificationSequence) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, valueVerificationSequence)
en: The text from the image below.
el: Το κείμενο της παρακάτω εικόνας.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelVerificationSequence) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, valueVerificationSequence)
en: The text from the image below.  This is used to prevent abusive automated registration scripts.
el: Το κείμενο της παρακάτω εικόνας. Αυτό χρησιμοποιείται για αποτροπή σεναρίων αυτόματης εγγραφής.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelVerificationSequence)
en: &Verification sequence:
el: &Πρόταση επαλήθευσης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword)
en: &Password:
el: &Κωδικός πρόσβασης:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, pixmapToken)
en: Gadu-Gadu registration token.
el: Ενδεικτικό εγγραφής Gadu-Gadu.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, pixmapToken)
en: This field contains an image showing a number that you need to type into the <b>Verification Sequence</b> field above.
el: Αυτό το πεδίο περιέχει μια εικόνα ενός αριθμού ο οποίος χρειάζεται να πληκτρολογηθεί στο παραπάνω πεδίο <b>Πρόταση επαλήθευσης</b>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelInstructions)
en: <i>Type the letters and numbers shown in the image above into the <b>Verification Sequence</b> field.  This is used to prevent automated registration abuse.</i>
el: <i>Πληκτρολογήστε τα γράμματα και τους αριθμούς που εμφανίζονται στην παραπάνω εικόνα στο πεδίο <b>Πρόταση επαλήθευσης</b>. Αυτό χρησιμοποιείται για αποτροπή σεναρίων αυτόματης εγγραφής.</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioByData)
en: Search by specified data:
el: Αναζήτηση με τα καθορισμένα δεδομένα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3a) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Nick:
el: Ψευδώνυμο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_2a)
en: Age from:
el: Ηλικία από:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_4)
en: to:
el: ως:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioByUin)
en: Request information about user:
el: Αίτηση πληροφοριών σχετικά με το χρήστη:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uin_static)
en: User number:
el: Αριθμός χρήστη:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, onlyOnline)
en: Lookup only those that are currently online
el: Αναζήτηση μόνο αυτών που βρίσκονται σε σύνδεση

en: &Set Auto-Reply...
el: &Ορισμός αυτόματης απάντησης...

en: &Join Channel...
el: &Συμμετοχή σε κανάλι...

en: &Manage Privacy...
el: &Διαχείριση ιδιωτικού απόρρητου...

en: SSL support could not be initialized for account %1. This is most likely because the QCA TLS plugin is not installed on your system.
el: Η υποστήριξη SSL δεν αρχικοποιήθηκε για το λογαριασμό %1. Αυτό συμβαίνει πιθανότατα γιατί το πρόσθετο QCA TLS δεν είναι εγκατεστημένο στο σύστημά σας.

en: GroupWise SSL Error
el: Σφάλμα SSL GroupWise

[ctx: Message Sending Failed using the named local account]
en: Kopete was not able to send the last message sent on account '%1'.
    If possible, please send the console output from Kopete to <wstephenson@novell.com> for analysis.
el: Το Kopete δεν μπόρεσε να στείλει το τελευταίο μήνυμα που στάλθηκε στο λογαριασμό '%1'.
    Αν είναι δυνατό, παρακαλώ στείλτε την έξοδο κονσόλας του Kopete στον <wstephenson@novell.com> για ανάλυση.

[ctx: message sending failed using the named local account]
en: Unable to Send Message on Account '%1'
el: Αδυναμία αποστολής μηνύματος μέσω του λογαριασμού '%1'

en: Kopete: Conflicting Changes Made Offline
el: Kopete: Έγιναν συγκρουόμενες αλλαγές σε κατάσταση χωρίς σύνδεση.

en: A change happened to your GroupWise contact list while you were offline which was impossible to reconcile.
el: Συνέβη μια αλλαγή στη λίστα επαφών του GroupWise ενώ βρισκόσασταν σε κατάσταση χωρίς σύνδεση η οποία ήταν αδύνατο να διευθετηθεί.

[ctx: Error shown when connecting failed]
en: Kopete was not able to connect to the GroupWise Messenger server for account '%1'.
    Please check your server and port settings and try again.
el: Το Kopete δεν ήταν δυνατό να συνδεθεί με τον εξυπηρετητή GroupWise Messenger για το λογαριασμό '%1'.
    Παρακαλώ ελέγξτε τις ρυθμίσεις σας του εξυπηρετητή και της θύρας και δοκιμάστε ξανά.

en: Unable to Connect '%1'
el: Αδυναμία σύνδεσης '%1'

en: The host name does not match the one in the certificate.
el: Το όνομα του υπολογιστή δεν ταιριάζει με αυτό στο πιστοποιητικό.

en: The certificate is invalid.
el: Το πιστοποιητικό δεν είναι έγκυρο.

en: No certificate was presented.
el: Δεν παρουσιάστηκε πιστοποιητικό.

en: The Certificate Authority rejected the certificate.
el: Η αρχή πιστοποίησης απέρριψε το πιστοποιητικό.

en: The certificate is not trusted.
el: Το πιστοποιητικό δεν είναι έμπιστο.

en: The signature is invalid.
el: Η υπογραφή δεν είναι έγκυρη.

en: The Certificate Authority is invalid.
el: Η αρχή πιστοποίησης δεν είναι έγκυρη.

en: Invalid certificate purpose.
el: Μη έγκυρος λόγος πιστοποίησης.

en: The certificate is self-signed.
el: Το πιστοποιητικό είναι υπογεγραμμένο από τον εαυτό του.

en: The certificate has been revoked.
el: Το πιστοποιητικό ανακλήθηκε.

en: Maximum certificate chain length was exceeded.
el: Υπέρβαση του μέγιστου μήκους της αλυσίδας του πιστοποιητικού.

en: The certificate has expired.
el: Το πιστοποιητικό έχει λήξει.

en: The Certificate Authority has expired.
el: Η αρχή πιστοποίησης έχει λήξει.

en: Validity is unknown.
el: Η εγκυρότητα δεν είναι γνωστή.

en: <qt><p>The identity and the certificate of server %1 could not be validated for account %2:</p><p>%3</p><p>%4</p><p>Do you want to continue?</p></qt>
el: <qt><p>Η ταυτότητα και το πιστοποιητικό του εξυπηρετητή %1 δεν μπορεί να επαληθευτεί για το λογαριασμό %2:</p><p>%3</p><p>%4</p><p>Επιθυμείτε τη συνέχεια;</p></qt>

en: <qt><p>The certificate of server %1 could not be validated for account %2: %3</p><p>Do you want to continue?</p></qt>
el: <qt><p>Το πιστοποιητικό του εξυπηρετητή %1 δεν μπορεί να επαληθευτεί για το λογαριασμό %2: %3</p><p>Επιθυμείτε τη συνέχεια;</p></qt>

en: GroupWise Connection Certificate Problem
el: Πρόβλημα πιστοποίησης σύνδεσης GroupWise

[ctx: Prefix used for automatically generated auto-reply messages when the contact is Away, contains contact's name]
en: Auto reply from %1:
el: Αυτόματη απάντηση από τον χρήστη %1:

[ctx: Prefix used for broadcast messages]
en: Broadcast message from %1:
el: Εκπομπή μηνύματος από τον χρήστη %1:

[ctx: Prefix used for system broadcast messages]
en: System Broadcast message from %1:
el: Εκπομπή μηνύματος συστήματος από τον χρήστη %1:

en: The contact %1 could not be added to the contact list, with error message: %2
el: Η επαφή %1 δεν μπορεί να προστεθεί στη λίστα επαφών, με μήνυμα σφάλματος: %2

en: Error Adding Contact
el: Σφάλμα προσθήκης επαφής

en: Kopete: Signed in as %1 Elsewhere
el: Kopete: Συνδεθήκατε ως %1 από κάποια άλλη τοποθεσία

[ctx: The parameter is the user's own account id for this protocol]
en: You have been disconnected from GroupWise Messenger because you signed in as %1 elsewhere
el: Αποσυνδεθήκατε από το GroupWise Messenger επειδή συνδεθήκατε ως %1 από κάποια άλλη τοποθεσία

en: %1 has been invited to join this conversation.
el: Ο χρήστης %1 προσκλήθηκε να συμμετάσχει σε αυτήν τη συζήτηση.

en: Enter Auto-Reply Message
el: Εισάγετε το μήνυμα αυτόματης απάντησης

en: Please enter an Auto-Reply message that will be shown to users who message you while Away or Busy
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα μήνυμα αυτόματης απάντησης το οποίο θα εμφανίζεται σε χρήστες που σας στέλνουν μήνυμα όσο είστε απασχολημένος ή απουσιάζετε

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: &Account name:
el: Όνομα λογ&αριασμού:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_uniqueName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_uniqueName) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineE
en: The account name of the account you would like to add.
el: Το όνομα του λογαριασμού που επιθυμείτε να προσθέσετε.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QButtonGroup)
en: Contact Type
el: Τύπος επαφής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbEcho) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton)
en: &Echo
el: Η&χώ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_rbEcho) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_rbEcho) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton)
en: Hey look!  Only one option.  Could you please make this a dropdown and add Null?
el: Κοιτάξτε! Μόνο μια επιλογή. Θα μπορούσατε να το κάνετε μια αναπτυσσόμενη λίστα και να προσθέσετε το κενό;

en: Unblock User
el: Αναίρεση φραγής χρήστη

en: Block User
el: Φραγή χρήστη

en: %1|Blocked
el: %1|Σε φραγή

en: &Invite
el: &Πρόσκληση

en: Security Status
el: Κατάσταση ασφαλείας

en: Conversation is secure
el: Η συζήτηση είναι ασφαλής

en: Archiving Status
el: Κατάσταση αρχειοθέτησης

en: An error occurred when trying to start a chat: %1
el: Συνέβη ένα σφάλμα κατά την προσπάθεια εκκίνησης μιας συνομιλίας: %1

en: Your message could not be sent. You cannot send messages while your status is Appear Offline.
el: Το μήνυμά σας δεν μπορεί να αποσταλεί. Δεν μπορείτε να στέλνετε μηνύματα όσο η κατάστασή σας είναι 'Εμφάνιση χωρίς σύνδεση'.

en: &Other...
el: Άλλ&ο...

en: Enter Invitation Message
el: Εισάγετε το μήνυμα πρόσκλησης

en: Enter the reason for the invitation, or leave blank for no reason:
el: Εισάγετε το λόγο για την πρόσκληση, ή αφήστε το κενό:

en: Search for Contact to Invite
el: Αναζήτηση για επαφή προς πρόσκληση

[ctx: label attached to contacts who have been invited but are yet to join a chat]
en: (pending)
el: (εκκρεμεί)

en: All the other participants have left, and other invitations are still pending. Your messages will not be delivered until someone else joins the chat.
el: Όλοι οι άλλοι συμμετέχοντες έχουν αποχωρήσει, ενώ άλλες προσκλήσεις εκκρεμούν ακόμη. Τα μηνύματά σας δε θα παραδοθούν μέχρι κάποιος άλλος να μπει στη συνομιλία.

en: %1 has rejected an invitation to join this conversation.
el: Ο χρήστης %1 απέρριψε μια πρόσκληση για συμμετοχή σε αυτήν τη συζήτηση.

en: Conversation is being administratively logged
el: Η συζήτηση καταγράφεται από το διαχειριστή

en: Conversation is not being administratively logged
el: Η συζήτηση δεν καταγράφεται από το διαχειριστή

en: This conversation is secured with SSL security.
el: Αυτή η συζήτηση κρυπτογραφείται μέσω SSL.

en: This conversation is being logged administratively.
el: Η συζήτηση καταγράφεται από το διαχειριστή.

en: A&vailable
el: Σε &διάθεση

en: Appear Offline
el: Εμφάνιση χωρίς σύνδεση

en: A&ppear Offline
el: Εμ&φάνιση χωρίς σύνδεση

en: Invalid Status
el: Μη έγκυρη κατάσταση

en: Auto Reply Message
el: Μήνυμα αυτόματης απάντησης

en: Common Name
el: Κοινό όνομα

en: Access denied
el: Άρνηση πρόσβασης

en: Not supported
el: Μη υποστηριζόμενο

en: Password expired
el: Λήξη κωδικού πρόσβασης

en: Invalid password
el: Μη έγκυρος κωδικός πρόσβασης

en: User not found
el: Δε βρέθηκε ο χρήστης

en: Attribute not found
el: Δε βρέθηκε ιδιότητα

en: User not enabled
el: Μη ενεργός χρήστης

en: Directory failure
el: Αποτυχία καταλόγου

en: Host not found
el: Δε βρέθηκε ο υπολογιστής

en: Locked by admin
el: Κλειδωμένο από το διαχειριστή

en: Duplicate participant
el: Διπλή συμμετοχή

en: Server busy
el: Απασχολημένος εξυπηρετητής

en: Object not found
el: Δε βρέθηκε αντικείμενο

en: Directory update
el: Ενημέρωση καταλόγου

en: Duplicate folder
el: Διπλός φάκελος

en: Contact list entry already exists
el: Η καταχώρηση της λίστας επαφών υπάρχει ήδη

en: User not allowed
el: Μη επιτρεπτός χρήστης

en: Too many contacts
el: Πάρα πολλές επαφές

en: Conference not found
el: Δε βρέθηκε η συνδιάλεξη

en: Too many folders
el: Πάρα πολλοί φάκελοι

en: Server protocol error
el: Σφάλμα πρωτοκόλλου εξυπηρετητή

en: Conversation invitation error
el: Σφάλμα πρόσκλησης σε συζήτηση

en: User is blocked
el: Ο χρήστης έχει φραγή

en: Master archive is missing
el: Η κύρια αρχειοθήκη λείπει

en: Expired password in use
el: Κωδικός πρόσβασης που έληξε σε χρήση

en: Credentials missing
el: Λείπουν διαπιστευτήρια

en: Eval connection limit
el: Υπολογισμός ορίου σύνδεσης

en: Unsupported client version
el: Μη υποστηριζόμενη έκδοση πελάτη

en: A duplicate chat was found
el: Βρέθηκε διπλή συνομιλία

en: Chat not found
el: Δε βρέθηκε συνομιλία

en: Invalid chat name
el: Μη έγκυρο όνομα συνομιλίας

en: The chat is active
el: Η συνομιλία είναι ενεργή

en: Chat is busy; try again
el: Η συνομιλία είναι απασχολημένη: δοκιμάστε ξανά

en: Tried request too soon after another; try again
el: Προσπάθεια νέας αίτησης πολύ σύντομα: δοκιμάστε ξανά

en: Server's chat subsystem is not active
el: Το υποσύστημα συνομιλίας του εξυπηρετητή δεν είναι ενεργό

en: The chat update request is invalid
el: Μη έγκυρη αίτηση ενημέρωσης συνομιλίας

en: Write failed due to directory mismatch
el: Αποτυχία εγγραφής εξαιτίας αναντιστοιχίας καταλόγου

en: Recipient's client version is too old
el: Η έκδοση πελάτη του παραλήπτη είναι πολύ παλιά

en: Chat has been removed from server
el: Η συνομιλία αφαιρέθηκε από τον εξυπηρετητή

en: Unrecognized error code: %1
el: Μη αναγνωρίσιμος κωδικός σφάλματος: %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GroupWiseAccountPreferences)
en: Account Preferences - Groupwise
el: Προτιμήσεις λογαριασμού - Groupwise

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, accountLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, accountLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, m_passport) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_passport) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel
en: The account name of your account.
el: Το όνομα του λογαριασμού σας.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &User ID:
el: ID &χρήστη:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoConnect)
en: Check to disable automatic connection.  If checked, you may connect to this account manually using the icon in the bottom of the main Kopete window
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για την απενεργοποίηση της αυτόματης σύνδεσης. Αν γίνει αυτό, μπορείτε να συνδεθείτε χειροκίνητα χρησιμοποιώντας το εικονίδιο στο κάτω μέρος του κύριου παραθύρου του Kopete

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, server)
en: The IP address or hostname of the server you would like to connect to.
el: Η διεύθυνση IP ή η μάσκα υπολογιστή του εξυπηρετητή στον οποίο επιθυμείτε να συνδεθείτε.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, server)
en: The IP address or hostname of the server you would like to connect to (for example im.yourcorp.com).
el: Η διεύθυνση IP ή η μάσκα υπολογιστή του εξυπηρετητή στον οποίο επιθυμείτε να συνδεθείτε (για παράδειγμα im.yourcorp.com).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelServer)
en: Ser&ver:
el: Ε&ξυπηρετητής:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, port)
en: The port on the server that you would like to connect to.
el: Η θύρα του εξυπηρετητή στον οποίο επιθυμείτε να συνδεθείτε.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, port)
en: The port on the server that you would like to connect to (default is 5222).
el: Η θύρα του εξυπηρετητή στον οποίο επιθυμείτε να συνδεθείτε. (Η προκαθορισμένη είναι 5222).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPort) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblServerPort) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblProxyServerPort) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPort)
en: Po&rt:
el: &Θύρα:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Advanced &Options
el: Προχωρημένες &επιλογές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbDontShowAgain) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alwaysAccept)
en: A&lways accept invitations
el: Αποδοχή πάντα των προσκ&λήσεων

en: You need to be connected to be able to add contacts.
el: Πρέπει να είστε σε σύνδεση για να μπορείτε να προσθέτετε επαφές.

en: Connect to GroupWise Messenger and try again.
el: Σύνδεση με τον GroupWise Messenger και προσπάθεια ξανά.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Basic
el: &Βασικό

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, bg_addMethod)
en: Add Using
el: Προσθήκη με χρήση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_userName)
en: A full or partial name. Asterisks are ignored
el: Ένα πλήρες ή μερικό όνομα. Τα σύμβολα υποκατάστασης αγνοούνται

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_userName)
en: Type some or all of the contact's name.  Matches will be shown below
el: Πληκτρολογήστε ένα τμήμα ή ολόκληρο το όνομα της επαφής. Τα αποτελέσματα θα εμφανιστούν παρακάτω

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_userId)
en: User &ID:
el: ID &χρήστη:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_userName)
en: Userna&me:
el: Όνο&μα χρήστη:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_userId)
en: A correct User ID
el: Μια ορθή ταυτότητα (ID) χρήστη

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_userId)
en: Use this field to add a contact if you already know the user's exact User ID
el: Χρησιμοποιήστε αυτό το πεδίο για να προσθέσετε μια επαφή αν γνωρίζετε ήδη την ακριβή ταυτότητα (ID) του χρήστη

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GroupWiseChatProps)
en: GroupWise Chat Properties
el: Ιδιότητες συνομιλίας GroupWise

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, displayName)
en: DISPLAY NAME
el: ΟΝΟΜΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗΣ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, creator)
en: The user who created the chatroom
el: Ο χρήστης που δημιούργησε το δωμάτιο συνομιλίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10_2)
en: Query:
el: Ερώτηση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTopic)
en: Topic:
el: Θέμα:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, disclaimer)
en: A disclaimer for users entering the chatroom
el: Μία δήλωση αποποίησης ευθύνης για τους χρήστες που μπαίνουν στο δωμάτιο συνομιλίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m__2_2)
en: Owner:
el: Ιδιοκτήτης:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, topic)
en: The current topic of the discussion
el: Το τρέχον θέμα της συζήτησης

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, query)
en: UNKNOWN
el: ΑΓΝΩΣΤΟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11_2_2)
en: Maximum users:
el: Μέγιστος αριθμός χρηστών:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m__2_2_2)
en: Created on:
el: Δημιουργήθηκε την:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_displayName_2)
en: Disclaimer:
el: Αποποίηση ευθύνης:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, description)
en: General description of the chatroom
el: Γενική περιγραφή του δωματίου συνομιλίας

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, maxUsers)
en: Maximum number of simultaneous users allowed in the chatroom
el: Μέγιστος αριθμός χρηστών που επιτρέπονται σε δωμάτιο συνομιλίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Creator:
el: Δημιουργός:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: Description:
el: Περιγραφή:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, createdOn)
en: Date and time the chatroom was created
el: Ημερομηνία και ώρα δημιουργίας του δωματίου συνομιλίας

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, archive)
en: Indicates if the chatroom is being archived on the server
el: Δείχνει αν το δωμάτιο συνομιλίας αρχειοθετείται στον εξυπηρετητή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, archive)
en: Archived
el: Αρχειοθέτηση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, owner)
en: The user who owns this chatroom
el: Ο χρήστης στον οποίο ανήκει αυτό το δωμάτιο συνομιλίας

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup2)
en: Default Access
el: Προκαθορισμένη πρόσβαση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkRead)
en: General permission to read messages in the chatroom
el: Γενικές άδειες για την ανάγνωση μηνυμάτων στο δωμάτιο συνομιλίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkRead)
en: Read message
el: Ανάγνωση μηνύματος

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkWrite)
en: General permission to write messages in the chatroom
el: Γενικές άδειες για την αποστολή μηνυμάτων στο δωμάτιο συνομιλίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkWrite)
en: Write message
el: Εγγραφή μηνύματος

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkModify)
en: General permission to modify the chatroom's access control list
el: Γενικές άδειες για την τροποποίηση της λίστας ελέγχου πρόσβασης (ACL)του δωματίου συνομιλίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkModify)
en: Modify access
el: Τροποποίηση Πρόσβασης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Access Control List
el: Λίστα ελέγχου πρόσβασης (ACL)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (K3ListBox, acl)
en: Access permissions for specific users
el: Άδειες πρόσβασης για καθορισμένους χρήστες

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, addAcl)
en: Add a new ACL entry
el: Προσθήκη μιας νέας καταχώρησης ACL

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, editAcl)
en: Edit an existing ACL entry
el: Επεξεργασία μιας υπάρχουσας καταχώρησης ACL

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, deleteAcl)
en: Delete an ACL entry
el: Διαγραφή μιας καταχώρησης ACL

en: Chatroom properties
el: Ιδιότητες δωματίου συνομιλίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRefresh)
en: &Refresh
el: Α&νανέωση

en: Search Chatrooms
el: Αναζήτηση στα δωμάτια συνομιλίας

en: Updating chatroom list...
el: Ενημέρωση της λίστας δωματίων συνομιλίας...

en: Contact Properties
el: Ιδιότητες επαφής

en: Telephone Number
el: Αριθμός τηλεφώνου

en: Department
el: Τμήμα

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Mailstop
el: Κουτί ταχυδρομείου

en: Personal Title
el: Προσωπικός τίτλος

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lastName) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, displayName) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, firstName)
en: Change the display name used for this contact
el: Τροποποιήστε το όνομα εμφάνισης που χρησιμοποιείται γι' αυτήν τη συσκευή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: Status:
el: Κατάσταση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbldisplayName)
en: &Display name:
el: Όνομα εμ&φάνισης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: Additional properties:
el: Πρόσθετες ιδιότητες:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, propsView)
en: New Column
el: Νέα στήλη

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GroupWiseContactSearchWidget)
en: Search GroupWise Messenger
el: Αναζήτηση GroupWise Messenger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &First name
el: Ό&νομα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &User ID
el: ID &χρήστη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Title
el: &Τίτλος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Department
el: &Τμήμα

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_userIdOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_firstNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_lastNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_deptOperation) i18n:
en: contains
el: περιέχει

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_userIdOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_firstNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_lastNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_deptOperation) i18n:
en: begins with
el: αρχίζει με

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_userIdOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_firstNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_lastNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_deptOperation) i18n:
en: equals
el: ισούται

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Last &name
el: &Επώνυμο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_clear)
en: Cl&ear
el: &Καθαρισμός

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: &Results:
el: &Αποτελέσματα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_details)
en: Detai&ls
el: &Λεπτομέρειες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_matchCount)
en: 0 matching users found
el: 0 χρήστες βρέθηκαν να ταιριάζουν

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Status:
el: &Κατάσταση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Awa&y message:
el: &Μήνυμα απουσίας:

en: The changes you just made will take effect next time you log in with GroupWise.
el: Οι αλλαγές που κάνατε θα έχουν ισχύ την επόμενη φορά που συνδεθείτε στο GroupWise.

en: GroupWise Settings Changed While Signed In
el: Αλλαγή των ρυθμίσεων GroupWise κατά τη διάρκεια της σύνδεσης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Users who can see my online status and send me messages:
el: Χρήστες που θα βλέπουν την κατάσταση σύνδεσής μου και θα μου αποστέλλουν μηνύματα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: A&llowed
el: &Επιτρέπονται

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnBlock)
en: &Block >>
el: &Φραγή >>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAllow)
en: << Allo&w
el: << Ε&πιτρέπεται

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: A&dd...
el: Προσ&θήκη...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Bloc&ked
el: Σε φρα&γή

[ctx: Account specific privacy settings]
en: Manage Privacy for %1
el: Διαχείριση ιδιωτικού απορρήτου για το λογαριασμό %1

en: Privacy settings have been administratively locked
el: Οι ρυθμίσεις ιδιωτικού απορρήτου κλειδώθηκαν από το διαχειριστή

en: <Everyone Else>
el: <Οποιοσδήποτε άλλος>

en: Search for Contact to Block
el: Αναζήτηση για επαφή προς φραγή

en: You can only change privacy settings while you are logged in to the GroupWise Messenger server.
el: Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις ιδιωτικού απορρήτου όσο είστε σε σύνδεση με τον εξυπηρετητή του GroupWise Messenger.

en: '%1' Not Logged In
el: Ο χρήστης '%1' δεν είναι σε σύνδεση

en: Invitation to Conversation
el: Πρόσκληση σε συζήτηση

en: User ID
el: Ταυτότητα χρήστη

en: Searching
el: Αναζήτηση

en: 1 matching user found | %1 matching users found
el[0]: Βρέθηκε 1 χρήστης που ταιριάζει
el[1]: Βρέθηκαν %1 χρήστες που ταιριάζουν

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <p align="right">From:</p>
el: <p align="right">Από:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: <p align="right">Sent:</p>
el: <p align="right"> Αποστολή:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateTime)
en: Invitation Date
el: Ημερομηνία πρόσκλησης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, contactName)
en: Contact Name
el: Όνομα επαφής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtInvMsg) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, message)
en: Invitation Message
el: Μήνυμα πρόσκλησης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Would you like to join the conversation?
el: Επιθυμείτε να συμμετάσχετε στη συζήτηση;

en: Temporary Network - %1
el: Προσωρινό δίκτυο - %1

en: Network imported from previous version of Kopete, or an IRC URI
el: Το δίκτυο έχει εισαχθεί με παλιότερη έκδοση του Kopete, ή μέσω ενός IRC URI

en: Join Channel...
el: Συμμετοχή σε κανάλι...

en: Search Channels...
el: Αναζήτηση καναλιών...

en: <qt>The network associated with this account has no valid hosts. Please ensure that the account has a valid network.</qt>
el: <qt>Το δίκτυο που σχετίζεται με αυτό το λογαριασμό δεν περιέχει έγκυρους υπολογιστές. Παρακαλώ σιγουρευτείτε ότι ο λογαριασμός περιέχει ένα έγκυρο δίκτυο.</qt>

en: Network is Empty
el: Το δίκτυο είναι κενό

en: <qt>The network associated with this account, <b>%1</b>, has no valid hosts. Please ensure that the account has a valid network.</qt>
el: <qt>Το δίκτυο που σχετίζεται με το λογαριασμό <b>%1</b>, δεν περιέχει έγκυρους υπολογιστές. Παρακαλώ σιγουρευτείτε ότι ο λογαριασμός περιέχει ένα έγκυρο δίκτυο.</qt>

en: <qt>Kopete could not connect to any of the servers in the network associated with this account (<b>%1</b>). Please try again later.</qt>
el: <qt>Το Kopete δεν μπόρεσε να συνδεθεί με οποιονδήποτε από τους εξυπηρετητές του δικτύου που σχετίζεται με αυτόν το λογαριασμό (<b>%1</b>). Παρακαλώ δοκιμάστε ξανά αργότερα.</qt>

en: Network is Unavailable
el: Το δίκτυο δεν είναι διαθέσιμο

en: Join Channel
el: Συμμετοχή σε κανάλι

en: Please enter the name of the channel you want to join:
el: Παρακαλώ εισάγετε το όνομα του καναλιού στο οποίο θέλετε να συμμετέχετε:

en: Password Incorect
el: Λανθασμένος κωδικός πρόσβασης

en: There is 1 operator online. | There are %1 operators online.
el[0]: Υπάρχει 1 operator σε σύνδεση.
el[1]: Υπάρχουν %1 operator σε σύνδεση.

en: There is 1 unknown connection. | There are %1 unknown connections.
el[0]: Υπάρχει 1 άγνωστη σύνδεση.
el[1]: Υπάρχουν %1 άγνωστες συνδέσεις.

en: There has been 1 channel formed. | There have been %1 channels formed.
el[0]: Έχει δημιουργηθεί 1 κανάλι.
el[1]: Έχουν δημιουργηθεί %1 κανάλια.

en: Server was too busy to execute %1.
el: Ο εξυπηρετητής ήταν πολύ απασχολημένος για την εκτέλεση του %1.

en: You have been marked as being away.
el: Σημειωθήκατε ως απομακρυσμένοι από τον υπολογιστή.

en: %1 is a registered nick.
el: Το %1 είναι ένα καταχωρημένο ψευδώνυμο.

en: %1 is an IRC operator.
el: Ο χρήστης %1 είναι ένας IRC operator.

en: You cannot send messages to channel %1.
el: Δεν μπορείτε να στείλετε μήνυμα στο κανάλι %1.

en: Nickname %1 is already in use.
el: Το ψευδώνυμο %1 χρησιμοποιείται ήδη.

en: You are not on channel %1.
el: Δε συμμετέχετε στο κανάλι %1.

en: Cannot join %1, channel is full.
el: Αδυναμία συμμετοχής στο %1, το κανάλι είναι γεμάτο.

en: Cannot join %1, channel is invite only.
el: Αδυναμία συμμετοχής στο %1, το κανάλι είναι μόνο πρόσκλησης.

en: Cannot join %1, you are banned from that channel.
el: Αδυναμία συμμετοχής στο %1, έχετε αποκλειστεί από αυτό το κανάλι.

en: Cannot join %1, wrong channel key was given.
el: Αδυναμία συμμετοχής στο %1, δόθηκε λάθος κλειδί του καναλιού.

en: There is one operator online. | There are %1 operators online.
el[0]: Υπάρχει ένας χειριστής σε σύνδεση
el[1]: Υπάρχουν %1 χειριστές σε σύνδεση

en: There is one unknown connection. | There are %1 unknown connections.
el[0]: Υπάρχει μία άγνωστη σύνδεση.
el[1]: Υπάρχουν %1 άγνωστες συνδέσεις.

en: One channel has been formed. | %1 channels have been formed.
el[0]: Έχει δημιουργηθεί ένα κανάλι.
el[1]: Έχουν δημιουργηθεί %1 κανάλια.

en: Acknowledge size is greater than the expected file size
el: Αναγνώριση αν το μέγεθος είναι μεγαλύτερο από το αναμενόμενο μέγεθος αρχείου

en:  members
el:  μέλη

en: Channel
el: Κανάλι

en: Users
el: Χρήστες

en: Topic
el: Θέμα

en: Search for:
el: Αναζήτηση για:

en: You may search for channels on the IRC server, using a text string entered here.
el: Μπορείτε να αναζητήσετε σε κανάλια στον εξυπηρετητή IRC για συμβολοσειρά κειμένου που εισάγετε εδώ.

en: Channels returned must have at least this many members.
el: Το κανάλια που επιστρέφονται πρέπει να έχουν τουλάχιστον τόσα μέλη.

en: You may search for channels on the IRC server, using a text string entered here.  For instance, you may type 'linux' to find channels that have something to do with Linux.
el: Μπορείτε να αναζητήσετε σε κανάλια στον εξυπηρετητή IRC για συμβολοσειρά κειμένου που εισάγετε εδώ. Για παράδειγμα μπορείτε να πληκτρολογήσετε 'linux' για να αναζητήσετε κανάλια σχετικά με το linux.

en: You may search for channels on the IRC server for a text string entered here.
el: Μπορείτε να αναζητήσετε σε κανάλια στον εξυπηρετητή IRC για συμβολοσειρά κειμένου που εισάγετε εδώ.

en: Perform a channel search.
el: Εκτέλεση μιας αναζήτησης καναλιού.

en: Perform a channel search.  Please be patient, as this can be slow, depending on the total number of channels on the server.
el: Εκτέλεση μιας αναζήτησης καναλιού. Παρακαλώ κάντε υπομονή, καθώς αυτή η εργασία μπορεί να είναι αργή ανάλογα με τον αριθμό των καναλιών στον εξυπηρετητή.

en: Double click on a channel to select it.
el: Διπλό κλικ σε ένα κανάλι για την επιλογή του.

en: You must be connected to the IRC server to perform a channel listing.
el: Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι με έναν εξυπηρετητή IRC για να εκτελέσετε μια λίστα των καναλιών.

en: You have been disconnected from the IRC server.
el: Αποσυνδεθήκατε από τον εξυπηρετητή IRC.

en: Disconnected
el: Αποσυνδέθηκε

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, addID)
en: The name of the IRC contact or channel you would like to add.
el: Το όνομα της επαφής IRC ή το κανάλι το οποίο επιθυμείτε να προσθέσετε.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, addID)
en: The name of the IRC contact or channel you would like to add.  You can type a person's nickname, or a channel name, preceded by a pound sign ('#').
el: Το όνομα της επαφής IRC ή το κανάλι το οποίο επιθυμείτε να προσθέσετε. Μπορείτε απλά να πληκτρολογήσετε το ψευδώνυμο ενός ατόμου, ή το όνομα ενός καναλιού με το σύμβολο ('#') μπροστά του.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: N&ickname/channel to add:
el: Ψευ&δώνυμο/κανάλι για προσθήκη:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: <i>(for example: joe_bob or #somechannel)</i>
el: <i>(για παράδειγμα: joe_bob ή #κανάλι)</i>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Search Channels
el: &Αναζήτηση καναλιών

en: <qt>You need to specify a channel to join, or a query to open.</qt>
el: <qt>Πρέπει να καθορίσετε ένα κανάλι για συμμετοχή, ή ένα ερώτημα για άνοιγμα.</qt>

en: You Must Specify a Channel
el: Πρέπει να καθορίσετε ένα κανάλι

en: The nickname %1 is already in use
el: Το ψευδώνυμο %1 χρησιμοποιείται ήδη

en: IRC Plugin
el: Πρόσθετο IRC

en: The nickname %1 is already in use. Please enter an alternative nickname:
el: Το ψευδώνυμο %1 χρησιμοποιείται ήδη. Παρακαλώ εισάγετε ένα διαφορετικό ψευδώνυμο:

en: "%1" is an invalid channel name. Channels must start with '#', '!', '+', or '&'.
el: Το "%1" δεν είναι ένα έγκυρο κανάλι. Τα κανάλια αρχίζουν με '#', '!', '+', ή '&'.

en: Channel List for %1
el: Λίστα καναλιών του %1

en: The IRC server is currently too busy to respond to this request.
el: Ο εξυπηρετητής IRC είναι αυτήν τη στιγμή πολύ απασχολημένος για να απαντήσει σε αυτή την αίτηση.

en: Server is Busy
el: Ο εξυπηρετητής είναι απασχολημένος

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_nickNamesLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, nickNames)
en: This is the name that everyone will see every time you say something
el: Αυτό είναι το όνομα που θα βλέπουν οι άλλοι κάθε φορά που γράφετε κάτι

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_nickNamesLabel)
en: N&icknames:
el: &Ψευδώνυμα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_realNameLabel)
en: &Real name:
el: Π&ραγματικό όνομα:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, userName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, userName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, realName)
en: The username you would prefer to use on IRC, if your system does not have identd support.  Leave blank to use your system account name.
el: Το όνομα χρήστη που προτιμάτε να χρησιμοποιείτε στο IRC, αν το σύστημά σας δεν έχει υποστήριξη identd.  Αν το αφήσετε κενό, θα χρησιμοποιηθεί το όνομα του λογαριασμού σας στο σύστημα.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Username:
el: Ό&νομα χρήστη:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, realName)
en: The username you would prefer to use on IRC, if your system does not have identd support.
el: Το όνομα χρήστη που προτιμάτε να χρησιμοποιείτε στο IRC, αν το σύστημά σας δεν έχει υποστήριξη identd.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, nickNames)
en: The alias you would like to use on IRC.  Once you are online, you can change it with the /nick command.
el: Το ψευδώνυμο που επιθυμείτε να χρησιμοποιείτε στο IRC.  Μπορείτε να το τροποποιήσετε αφού έχετε συνδεθεί, με την εντολή /nick.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: Network:
el: Δίκτυο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editButton)
en: &Edit...
el: &Επεξεργασία...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: <p><b>Note:</b> most IRC servers do not require a password to connect, only a nickname.</p>
el: <p><b>Σημείωση:</b> Οι περισσότεροι εξυπηρετητές IRC δεν απαιτούν κωδικό πρόσβασης, και μόνο ένα ψευδώνυμο είναι αρκετό για να συνδεθείτε</p>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, connectionTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: C&onnection
el: &Σύνδεση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_2)
en: Default &charset:
el: Προκαθορισμένο &σύνολο χαρακτήρων:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkAutoLogin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mAutoLogon) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoConnect)
en: If you enable this option, this account will not be connected when you press the "Connect All" button, nor at startup even if you have enabled automatic connection at startup.
el: Αν ενεργοποιήσετε αυτή την επιλογή, ο λογαριασμός δε θα συνδεθεί όταν πατήσετε το κουμπί "Σύνδεση όλων", ή κατά την εκκίνηση ακόμη και αν έχετε επιλέξει την αυτόματη σύνδεση κατά την εκκίνηση.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, preferSSL)
en: &Prefer SSL-based connections
el: &Προτίμηση συνδέσεων βασισμένων σε SSL

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox60)
en: Run the Following Commands on Connect
el: Εκτέλεση των ακόλουθων εντολών κατά τη σύνδεση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListView, commandList) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListView, commandList)
en: Any commands added here will be run as soon as you are connected to the IRC server.
el: Όλες οι εντολές που προσθέτονται εδώ θα εκτελεστούν αμέσως μετά τη σύνδεση σε έναν εξυπηρετητή IRC.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add Co&mmand
el: Προσθήκη &εντολής

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: A&dvanced Configuration
el: Προ&χωρημένες ρυθμίσεις

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox6)
en: Custom CTCP Replies
el: Προσαρμοσμένες απαντήσεις CTCP

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListView, ctcpList)
en: You can use this dialog to add custom replies for when people send you CTCP requests. You can also use this dialog to override the built-in replies for VERSION, USERINFO, and CLIENTINFO.
el: Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αυτόν το διάλογο για να προσθέσετε προσαρμοσμένες απαντήσεις στις αιτήσεις CTCP των άλλων. Μπορείτε επίσης να χρησιμοποιήσετε αυτόν το διάλογο για να αντικαταστήσετε τις ενσωματωμένες απαντήσεις για τα VERSION, USERINFO, και CLIENTINFO.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: &Reply:
el: &Απάντηση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addReply)
en: Add Repl&y
el: Προσθήκη α&πάντησης

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Default Messages
el: Προκαθορισμένα μηνύματα

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, quitMessage) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, quitMessage)
en: The message you want people to see when you disconnect from IRC without giving a reason. Leave this field blank to use the Kopete default message.
el: Το μήνυμα που θέλετε να βλέπουν οι άλλοι όταν αποσυνδέεστε από το IRC χωρίς να καθορίσετε το λόγο. Αν το αφήσετε κενό, θα χρησιμοποιηθεί το προκαθορισμένο μήνυμα του Kopete.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, partMessage) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, partMessage)
en: The message you want people to see when you part a channel without giving a reason. Leave this field blank to use the Kopete default message.
el: Το μήνυμα που θέλετε να βλέπουν οι άλλοι όταν αποχωρείτε από κάποιο κανάλι χωρίς να καθορίσετε το λόγο. Αν το αφήσετε κενό, θα χρησιμοποιηθεί το προκαθορισμένο μήνυμα του Kopete.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: &Quit message:
el: Μήνυμα &τερματισμού:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Part message:
el: Μήνυμα &αποχώρησης:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Windows
el: Παράθυρα

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox7)
en: Message Destinations
el: Προορισμοί μηνυμάτων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoShowAnonWindows)
en: Auto-show anonymous windows
el: Αυτόματη εμφάνιση ανώνυμων παραθύρων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoShowServerWindow)
en: Auto-show the server window
el: Αυτόματη εμφάνιση του παραθύρου εξυπηρετητή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4_2)
en: Server messages:
el: Μηνύματα εξυπηρετητή:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_3_2)
en: Server notices:
el: Ειδοποιήσεις εξυπηρετητή:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverNotices_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverMessages_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, informationReplies_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorMessages_2)
en: Active Window
el: Ενεργό παράθυρο

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverNotices_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverMessages_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, informationReplies_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorMessages_2)
en: Server Window
el: Παράθυρο εξυπηρετητή

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverNotices_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverMessages_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, informationReplies_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorMessages_2)
en: Anonymous Window
el: Ανώνυμο παράθυρο

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverNotices_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverMessages_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, informationReplies_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorMessages_2)
en: Ignore
el: Αγνόηση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3_2)
en: Error messages:
el: Μηνύματα σφάλματος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Information replies:
el: Απαντήσεις πληροφοριών:

en: <qt>You must enter a nickname.</qt>
el: <qt>Πρέπει να εισάγετε ένα ψευδώνυμο.</qt>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NetworkConfig)
en: Network Configuration
el: Ρύθμιση δικτύου

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Host Con&figurations
el: Ρυ&θμίσεις υπολογιστών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newHost)
en: &New...
el: &Νέος...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (Q3ListBox, m_hostList)
en: The IRC servers associated with this network
el: Οι εξυπηρετητές IRC που σχετίζονται με αυτό το δίκτυο

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Q3ListBox, m_hostList)
en: The IRC servers associated with this network. Use the up and down buttons to alter the order in which connections are attempted.
el: Οι εξυπηρετητές IRC που σχετίζονται με αυτό το δίκτυο. Χρησιμοποιήστε τα κουμπιά πάνω και κάτω για να αλλάξετε τη σειρά με την οποία επιλέγονται οι συνδέσεις.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, downButton)
en: Move this server down
el: Μετακίνηση αυτού του διακομιστή προς τα κάτω

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, downButton)
en: Decrease connection-attempt priority for this server
el: Μείωση προτεραιότητας προσπάθειας σύνδεσης για αυτόν τον εξυπηρετητή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDown) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downEmailButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_down) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downButton)
en: Down
el: Κάτω

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, upButton)
en: Move this server up
el: Μετακίνηση αυτού του διακομιστή προς τα πάνω

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, upButton)
en: Increase connection-attempt priority for this server
el: Αύξηση προτεραιότητας προσπάθειας σύνδεσης για αυτόν τον εξυπηρετητή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonUp) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, upEmailButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_up) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, upButton)
en: Up
el: Πάνω

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useSSL)
en: Check this to enable SSL for this connection
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για να χρησιμοποιηθεί το SSL για τη σύνδεση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useSSL)
en: Use SS&L
el: Χρήση SS&L

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_hostLabel)
en: &Host:
el: &Υπολογιστής:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_portLabel)
en: Por&t:
el: &Θύρα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_descriptionLabel)
en: &Description:
el: &Περιγραφή:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newNetworkButton)
en: Ne&w
el: &Νέο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_renameNetworkButton)
en: Rena&me...
el: &Μετονομασία...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeNetworkButton)
en: Remo&ve
el: &Αφαίρεση

en: <qt>Are you sure you want to delete the network <b>%1</b>?<br>Any accounts which use this network will have to be modified.</qt>
el: <qt>Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε την αφαίρεση του δικτύου <b>%1</b>;<br>Κάθε λογαριασμός που χρησιμοποιεί αυτό το δίκτυο θα πρέπει να τροποποιηθεί.</qt>

en: Deleting Network
el: Διαγραφή δικτύου

en: &Delete Network
el: &Διαγραφή δικτύου

en: <qt>Are you sure you want to delete the host <b>%1</b>?</qt>
el: <qt>Επιθυμείτε σίγουρα την αφαίρεση του υπολογιστή <b>%1</b>;</qt>

en: Deleting Host
el: Διαγραφή υπολογιστή

en: &Delete Host
el: &Διαγραφή υπολογιστή

en: New Host
el: Νέος υπολογιστής

en: Enter the hostname of the new server:
el: Εισάγετε το όνομα του νέου εξυπηρετητή:

en: A host already exists with that name
el: Ένας υπολογιστής με το ίδιο όνομα υπάρχει ήδη

en: Rename Network
el: Μετονομασία δικτύου

en: Enter the new name for this network:
el: Εισάγετε το νέο όνομα για το δίκτυο αυτό:

en: A network already exists with that name
el: Ένα δίκτυο με αυτό το όνομα υπάρχει ήδη

en: Could not bind the Jabber file transfer manager to a local port. Please check if the file transfer port is already in use, or choose another port in the account settings.
el: Αδυναμία σύνδεσης του διαχειριστή μεταφοράς αρχείων του Jabber σε τοπική θύρα. Παρακαλώ ελέγξτε ότι η θύρα μεταφοράς αρχείων δε χρησιμοποιείται ήδη ή επιλέξτε μια άλλη θύρα στις ρυθμίσεις του λογαριασμού.

en: Failed to start Jabber File Transfer Manager
el: Αποτυχία εκκίνησης του διαχειριστή μεταφοράς αρχείων του Jabber

en: Join Groupchat...
el: Συμμετοχή σε ομάδα συνομιλίας...

en: Services...
el: Υπηρεσίες...

en: XML Console
el: Κονσόλα XML

en: Edit User Info...
el: Επεξεργασία πληροφοριών χρήστη...

en: Set Mood
el: Ορισμός διάθεσης

en: Jabber Error
el: Σφάλμα Jabber

en: Please connect first.
el: Παρακαλώ συνδεθείτε πρώτα.

en: SSL support could not be initialized for account %1. This is most likely because TLS support for QCA is not available.
el: Η υποστήριξη SSL δεν αρχικοποιήθηκε για το λογαριασμό %1. Αυτό συμβαίνει πιθανότατα γιατί το πρόσθετο QCA TLS δεν είναι διαθέσιμο.

en: Jabber SSL Error
el: Σφάλμα SSL Jabber

en: Jabber Connection Certificate Problem
el: Πρόβλημα πιστοποίησης σύνδεσης Jabber

en: An encrypted connection with the Jabber server could not be established.
el: Αδυναμία εγκαθίδρυσης σύνδεσης με έναν κρυπτογραφημένο εξυπηρετητή Jabber.

en: Jabber Connection Error
el: Σφάλμα σύνδεσης Jabber

en: Malformed packet received.
el: Λήψη πακέτου με λάθος μορφή.

en: There was an unrecoverable error in the protocol.
el: Υπήρξε ένα ανεπανόρθωτο σφάλμα στο πρωτόκολλο.

en: Generic stream error.
el: Γενικό σφάλμα ροής.

en: There was a conflict in the information received.
el: Υπήρξε μια σύγκρουση στις ληφθέντες πληροφορίες.

en: The stream timed out.
el: Έληξε το χρονικό όριο της ροής.

en: Internal server error.
el: Εσωτερικό σφάλμα εξυπηρετητή.

en: Stream packet received from an invalid address.
el: Λήφθηκε πακέτο ροής από μη έγκυρη διεύθυνση.

en: Malformed stream packet received.
el: Λήψη πακέτου ροής με λάθος μορφή.

en: Policy violation in the protocol stream.
el: Παραβίαση πολιτικής στη ροή του πρωτοκόλλου.

en: Resource constraint.
el: Περιορισμός πόρου.

en: System shutdown.
el: Τερματισμός του συστήματος.

en: Unknown reason.
el: Άγνωστη αιτία.

en: There was an error in the protocol stream: %1
el: Υπήρξε ένα σφάλμα στη ροή του πρωτοκόλλου: %1

en: Host not found.
el: Δε βρέθηκε ο υπολογιστής.

en: Address is already in use.
el: Η διεύθυνση χρησιμοποιείται ήδη.

en: Connection refused.
el: Άρνηση σύνδεσης.

en: Connection attempt already in progress.
el: Προσπάθεια σύνδεσης ήδη σε εξέλιξη.

en: Network failure.
el: Αποτυχία δικτύου.

en: Socket timed out.
el: Λήξη χρονικού ορίου υποδοχής.

en: Remote closed connection.
el: Ο απομακρυσμένος υπολογιστής έκλεισε τη σύνδεση.

en: Unexpected error condition (%1).
el: Μη αναγνωρίσιμη συνθήκη σφάλματος (%1).

en: There was a connection error: %1
el: Υπήρξε ένα σφάλμα σύνδεσης: %1

en: Unknown host.
el: Άγνωστος υπολογιστής.

en: Could not connect to a required remote resource.
el: Αδυναμία σύνδεσης στον απαιτούμενο απομακρυσμένο πόρο.

en: It appears we have been redirected to another server; I do not know how to handle this.
el: Φαίνεται ότι έγινε διαμεταγωγή σε άλλον εξυπηρετητή: αδυναμία χειρισμού αυτής της κατάστασης.

en: Unsupported protocol version.
el: Μη υποστηριζόμενη έκδοση πρωτοκόλλου.

en: Unknown error.
el: Άγνωστο σφάλμα.

en: There was a negotiation error: %1
el: Υπήρξε ένα σφάλμα διαπραγμάτευσης: %1

en: Server rejected our request to start the TLS handshake.
el: Ο εξυπηρετητής απέρριψε της αίτησή μας για έναρξη μιας διαπραγμάτευσης TLS.

en: Failed to establish a secure connection.
el: Αποτυχία εγκαθίδρυσης μιας ασφαλούς σύνδεσης.

en: There was a Transport Layer Security (TLS) error: %1
el: Υπήρξε ένα σφάλμα της διάταξης μεταφοράς ασφαλείας (TLS): %1

en: Login failed with unknown reason.
el: Η σύνδεση απέτυχε για άγνωστη αιτία.

en: No appropriate authentication mechanism available.
el: Δε βρέθηκε κατάλληλος μηχανισμός ταυτοποίησης διαθέσιμος.

en: Bad SASL authentication protocol.
el: Λανθασμένο πρωτόκολλο ταυτοποίησης SASL.

en: Server failed mutual authentication.
el: Ο εξυπηρετητής απέτυχε στην αμοιβαία ταυτοποίηση.

en: Encryption is required but not present.
el: Η κρυπτογράφηση είναι απαιτούμενη αλλά όχι παρούσα.

en: Invalid user ID.
el: Μη έγκυρο ID χρήστη.

en: Invalid mechanism.
el: Μη έγκυρος μηχανισμός.

en: Invalid realm.
el: Μη έγκυρη περιοχή.

en: Mechanism too weak.
el: Αδύναμος μηχανισμός.

en: Wrong credentials supplied. (check your user ID and password)
el: Προμηθεύτηκαν εσφαλμένα διαπιστευτήρια. (ελέγξτε το ID χρήστη και τον κωδικό πρόσβασης)

en: Temporary failure, please try again later.
el: Προσωρινή αποτυχία, παρακαλώ δοκιμάστε αργότερα.

en: There was an error authenticating with the server: %1
el: Υπήρξε ένα σφάλμα κατά την πιστοποίηση του εξυπηρετητή: %1

en: Transport Layer Security (TLS) problem.
el: Σφάλμα διάταξης μεταφοράς ασφαλείας (TLS).

en: Simple Authentication and Security Layer (SASL) problem.
el: Πρόβλημα απλής ταυτοποίησης και διάταξης ασφαλείας (SASL).

en: There was an error in the security layer: %1
el: Υπήρξε ένα σφάλμα με τη διάταξη ασφαλείας: %1

en: No permission to bind the resource.
el: Δεν υπάρχει άδεια σύνδεσης του πόρου.

en: The resource is already in use.
el: Ο πόρος χρησιμοποιείται ήδη.

en: Could not bind a resource: %1
el: Αδυναμία σύνδεσης σε έναν πόρο: %1

en: Kopete: Connection problem with Jabber server %1
el: Kopete: Πρόβλημα σύνδεσης με τον εξυπηρετητή Jabber %1

en: The Jabber user %1 removed %2's subscription to him/her. This account will no longer be able to view his/her online/offline status. Do you want to delete the contact?
el: Ο χρήστης Jabber %1 αφαίρεσε την εγγραφή των %2. Αυτός ο λογαριασμός δε θα μπορεί πια να βλέπει την κατάστασή τους. Επιθυμείτε να διαγράψετε την επαφή;

en: Notification
el: Ειδοποίηση

en: Waiting for authorization
el: Αναμονή για εξουσιοδότηση

en: A password is required to join the room %1.
el: Απαιτείται κωδικός πρόσβασης για να συμμετάσχετε στο %1.

en: Error trying to join %1 : nickname %2 is already in use
el: Σφάλμα κατά την  προσπάθεια συμμετοχή σας στο %1: το ψευδώνυμο %2 χρησιμοποιείται ήδη

en: Provide your nickname
el: Εισάγετε το ψευδώνυμό σας

en: You cannot join the room %1 because you have been banned
el: Δεν μπορείτε να συμμετέχετε στο %1 επειδή ορίστηκε αποκλεισμός(ban) σε σας

en: Jabber Group Chat
el: Συνομιλία ομάδας Jabber

en: You cannot join the room %1 because the maximum number of users has been reached
el: Δεν μπορείτε να συμμετέχετε στο δωμάτιο %1 γιατί έχει ξεπεραστεί ο μέγιστος αριθμός χρηστών

en: No reason given by the server
el: Δε δόθηκε αιτία από τον εξυπηρετητή

en: There was an error processing your request for groupchat %1. (Reason: %2, Code %3)
el: Υπήρξε ένα σφάλμα κατά την επεξεργασία της αίτησής σας για συνομιλία ομάδας %1. (Αιτία: %2, Κωδικός %3)

en: Do you want to also unregister "%1" from the Jabber server ?
    If you unregister, your whole contact list may be removed from the server, and you will never be able to connect to this account with any client
el: Επιθυμείτε επίσης να διαγραφεί ο λογαριασμός "%1" από τον εξυπηρετητή Jabber; 
    Αν διαγραφεί, η λίστα επαφών σας θα αφαιρεθεί από τον εξυπηρετητή, και δε θα μπορέσετε ποτέ πια να συνδεθείτε σε αυτόν το λογαριασμό με οποιονδήποτε πελάτη

en: Unregister
el: Διαγραφή

en: Remove and Unregister
el: Αφαίρεση και Διαγραφή

en: Remove only from Kopete
el: Αφαίρεση μόνο από το Kopete

en: An error occurred while trying to remove the account:
    %1
el: Συνέβη ένα σφάλμα κατά την προσπάθεια αφαίρεσης του λογαριασμού:
    %1

en: Jabber Account Unregistration
el: Διαγραφή λογαριασμού Jabber

en: You cannot see each others' status.
el: Δεν μπορεί να δει ο ένας την κατάσταση του άλλου.

en: You can see this contact's status, but he/she cannot see your status.
el: Μπορείτε να δείτε την κατάσταση αυτής της επαφής αλλά αυτή δεν μπορεί να δει τη δικιά σας κατάσταση.

en: This contact can see your status, but you cannot see his/her status.
el: Αυτή η επαφή μπορεί να δει την κατάστασή σας αλλά εσείς δεν μπορείτε να δείτε τη δικιά της κατάσταση.

en: You can see each others' status.
el: Μπορεί να δει ο ένας την κατάσταση του άλλου.

en: Client
el: Πελάτης

en: Groupchat
el: Ομάδα συνομιλίας

en: Rich text messages
el: Μηνύματα εμπλουτισμένου κειμένου

en: File transfers
el: Μεταφορές αρχείων

en: Timestamp
el: Χρονική σφραγίδα

en: Message
el: Μήνυμα

en: Failed to download Jabber contact photo.
el: Αποτυχία λήψης της φωτογραφίας επαφής Jabber.

en: Edit Bookmarks...
el: Επεξεργασία σελιδοδεικτών...

en: Groupchat Bookmark
el: Σελιδοδείκτης Ομάδας συνομιλίας

en: Show audio calls
el: Εμφάνιση κλήσεων ήχου

en: Start audio call
el: Έναρξη κλήσης ήχου

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3_2)
en: Authorization
el: Εξουσιοδότηση

en: (Re)send Authorization To
el: Αποστολή εξουσιοδότησης σε

en: (Re)request Authorization From
el: Αίτηση εξουσιοδότησης από

en: Remove Authorization From
el: Αφαίρεση εξουσιοδότησης από

en: Call contact
el: Κλήση επαφής

en: Set Availability
el: Ορισμός διαθεσιμότητας

en: Free to Chat
el: Ελεύθερος για συνομιλία

en: Do Not Disturb
el: Μην ενοχλείτε

en: Select Resource
el: Επιλογή πόρου

en: Automatic (best/default resource)
el: Αυτόματα (καλύτερος/προκαθορισμένος πόρος)

en: Test action
el: Έλεγχος ενέργειας

en: Jingle Audio call
el: Κλήση ήχου Jingle

en: Jingle Video call
el: Κλήση βίντεο Jingle

en: The original message is : <i>" %1 "</i><br />
el: Τα αρχικό μήνυμα είναι: <i>" %1 "</i><br />

en: <qt><i>%1</i> has invited you to join the conference <b>%2</b><br />%3<br />If you want to accept and join, just <b>enter your nickname</b> and press OK.<br />If you want to decline, press Cancel.</qt>
el: <qt>Ο χρήστης <i>%1</i> σας προσκάλεσε να συμμετάσχετε στη συνομιλία <b>%2</b><br />%3<br />Αν επιθυμείτε να αποδεχτείτε και να συμμετάσχετε, <b>εισάγετε το ψευδώνυμό σας</b> και πιέστε το εντάξει<br />Αν θέλετε να αρνηθείτε, πιέστε ακύρωση</qt>

en: Invited to a conference - Jabber Plugin
el: Πρόσκληση σε συνομιλία - Πρόσθετο Jabber

en: Message has been displayed
el: Το μήνυμα εμφανίστηκε

en: Message has been delivered
el: Το μήνυμα παραδόθηκε

en: Message stored on the server, contact offline
el: Το μήνυμα αποθηκεύτηκε στον εξυπηρετητή, η επαφή είναι χωρίς σύνδεση

en: %1 has ended his/her participation in the chat session.
el: Ο χρήστης %1 τερμάτισε τη συμμετοχή του σε αυτήν τη συζήτηση.

en: Your message could not be delivered: "%1", Reason: "%2"
el: Το μήνυμά σας δεν παραδόθηκε: "%1", Αιτία: "%2"

en: Do you also want to remove user %1's authorization to see your status?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να αφαιρέσετε την εξουσιοδότηση στο χρήστη %1 να βλέπει την κατάστασή σας;

en: You have preselected a resource for contact %1, but you still have open chat windows for this contact. The preselected resource will only apply to newly opened chat windows.
el: Έχετε προεπιλέξει έναν πόρο για την επαφή %1, αλλά έχετε ακόμη ανοικτά παράθυρα συνομιλίας για αυτή την επαφή. Ο προεπιλεγμένος πόρος θα εφαρμοστεί στα νέα παράθυρα συνομιλίας που θα ανοίξουν.

en: Jabber Resource Selector
el: Επιλογή πόρου Jabber

en: You have been invited to %1
el: Σας προσκάλεσαν να συμμετάσχετε στο %1

en: Change nickname
el: Τροποποίηση ψευδώνυμου

en: Change nickname - Jabber Plugin
el: Αλλαγή ψευδώνυμου - Πρόσθετο Jabber

en: Please enter the new nickname you want to have in the room <i>%1</i>
el: Παρακαλώ εισάγετε το νέο ψευδώνυμο που θέλετε να έχετε στο δωμάτιο <i>%1</i>

en: Free for Chat
el: Ελεύθερος για συνομιλία

en: Do not Disturb
el: Μην ενοχλείτε

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cb_type)
en: Subscription
el: Εγγραφή

en: Authorization Status
el: Κατάσταση εξουσιοδότησης

en: Available Resources
el: Διαθέσιμοι πόροι

en: vCard Cache Timestamp
el: Χρονική σφραγίδα λανθάνουσας μνήμης vCard

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Birthday
el: Γενέθλια

en: Timezone
el: Ζώνη ώρας

en: Homepage
el: Προσωπική σελίδα

en: Company name
el: Όνομα εταιρείας

en: Company Departement
el: Τμήμα εταιρείας

en: Company Position
el: Θέση στην εταιρεία

en: Company Role
el: Ρόλος εταιρείας

en: Work Street
el: Οδός εργασίας

en: Work Extra Address
el: Επιπλέον διεύθυνση εργασίας

en: Work PO Box
el: Ταχ. θυρίδα εργασίας

en: Work City
el: Πόλη εργασίας

en: Work Postal Code
el: Ταχ. κώδικας εργασίας

en: Work Country
el: Χώρα εργασίας

en: Work Email Address
el: Διεύθυνση email εργασίας

en: Home Street
el: Οδός οικίας

en: Home Extra Address
el: Επιπλέον διεύθυνση οικίας

en: Home PO Box
el: Ταχ.θυρίδα οικίας

en: Home City
el: Πόλη οικίας

en: Home Postal Code
el: Ταχ. κώδικας οικίας

en: Home Country
el: Χώρα οικίας

en: Fax
el: Φαξ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_9)
en: About
el: Σχετικά

en: Choose an account to handle the URL %1
el: Επιλέξτε ένα λογαριασμό για το χειρισμό του URL %1

en: Do you want to add '%1' to your contact list?
el: Επιθυμείτε την προσθήκη της επαφής '%1' στη λίστα επαφών σας;

en: Do Not Add
el: Να μην προστεθεί

en: Do you want to remove '%1' from your contact list?
el: Επιθυμείτε την αφαίρεση της επαφής '%1' από τη λίστα επαφών σας;

en: Do Not Remove
el: Να μη γίνει αφαίρεση

en: Please enter your nickname for the room %1
el: Παρακαλώ εισάγετε το ψευδώνυμό σας για το δωμάτιο %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QMainWindow, jingleCallsGui)
en: Main Window
el: Κύριο παράθυρο

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QToolBar, toolBar)
en: Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων

en: Audio
el: Ήχος

en: Choose the contents you want to accept:
el: Επιλέξτε τα περιεχόμενα που θα αποδεχτείτε:

en: New Jingle session from %1
el: Νέα συνεδρία Jingle από από τον χρήστη %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, jingleContentDialog)
en: Dialog
el: Διάλογος

en: Cannot start process %1. Check your installation of Kopete.
el: Αδύνατη η εκκίνηση της διεργασίας %1. Ελέγξτε την εγκατάσταση του Kopete.

en: Answer for incoming call
el: Απαντήστε σε μια  εισερχόμενη κλήση

en: Accepted
el: Αποδεκτό

en: Calling...
el: Κλήση...

en: Rejected
el: Απορρίφθηκε

en: Call in progress
el: Κλήση σε εξέλιξη

en: Other side hung up
el: Τερματισμός κλήσης από την άλλη πλευρά

en: Waiting...
el: Αναμονή..

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Calling with:
el: Κλήση με:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Call Status:
el: Κατάσταση κλήσης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AcceptButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, acceptButton)
en: Accept
el: Αποδοχή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rejectButton)
en: Reject
el: Απόρριψη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, hangupButton)
en: Hang up
el: Κλείσιμο

en: None
el: Κανένα

en: Afraid
el: Φοβισμένα

en: Amazed
el: Έκπληκτα

en: Angry
el: Θυμωμένα

en: Annoyed
el: Ενοχλημένα

en: Anxious
el: Ανήσυχα

en: Aroused
el: Αφυπνισμένα

en: Ashamed
el: Ντροπιασμένα

en: Bored
el: Βαριεστημένα

en: Brave
el: Γενναία

en: Calm
el: Ήρεμα

en: Cold
el: Ψυχρά

en: Confused
el: Μπερδεμένα

en: Contented
el: Ευχαριστημένα

en: Cranky
el: Ιδιόρρυθμα

en: Curious
el: Περίεργα

en: Depressed
el: Καταθλιπτικά

en: Disappointed
el: Απογοητευμένα

en: Disgusted
el: Αηδία

en: Distracted
el: Ασυγκρότητα

en: Embarrassed
el: Ντροπιασμένα

en: Excited
el: Με έξαψη

en: Flirtatious
el: Ερωτιάρικα

en: Frustrated
el: Απελπισμένα

en: Grumpy
el: Οξύθυμα

en: Guilty
el: Ένοχα

en: Happy
el: Χαρούμενα

en: Hot
el: Θερμά

en: Humbled
el: Ταπεινά

en: Humiliated
el: Ταπεινωτικά

en: Hungry
el: Πεινασμένα

en: Hurt
el: Πληγωμένα

en: Impressed
el: Εντυπωσιασμένα

en: In awe
el: Με δέος

en: In love
el: Ερωτευμένα

en: Indignant
el: Αγανακτισμένα

en: Interested
el: Με ενδιαφέρον

en: Intoxicated
el: Μεθυσμένα

en: Invincible
el: Ανίκητα

en: Jealous
el: Με ζήλια

en: Lonely
el: Μοναχικά

en: Mean
el: Κακά

en: Moody
el: Με διάθεση

en: Nervous
el: Νευρικά

en: Neutral
el: Ουδέτερα

en: Offended
el: Προσβεβλημένα

en: Playful
el: Παιχνιδιάρικα

en: Proud
el: Περήφανα

en: Relieved
el: Με ανακούφιση

en: Remorseful
el: Μεταμελημένα

en: Restless
el: Αεικίνητα

en: Sad
el: Λυπημένα

en: Sarcastic
el: Σαρκαστικά

en: Serious
el: Σοβαρά

en: Shocked
el: Σοκαρισμένα

en: Shy
el: Ντροπαλά

en: Sick
el: Άρρωστα

en: Sleepy
el: Νυσταγμένα

en: Stressed
el: Με άγχος

en: Surprised
el: Έκπληκτα

en: Thirsty
el: Διψασμένα

en: Worried
el: Ανήσυχα

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, dlgAddContact)
en: Add Contacts
el: Προσθήκη επαφών

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblID) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, addID)
en: The Jabber ID for the account you would like to add.
el: Η ταυτότητα Jabber για το λογαριασμό που επιθυμείτε να προσθέσετε.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblID) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, addID)
en: The Jabber ID for the account you would like to add.  Note that this must include the username and the domain (like an E-mail address), as there are many Jabber servers.
el: Η ταυτότητα Jabber για το λογαριασμό που επιθυμείτε να προσθέσετε. Σημειώστε ότι αυτή πρέπει να περιλαμβάνει το όνομα χρήστη και τον τομέα (όπως σε μια διεύθυνση email), καθώς υπάρχουν πολλοί εξυπηρετητές Jabber.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <i>(for example: joe@jabber.org)</i>
el: <i>(για παράδειγμα: joe@jabber.org)</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mRefresh)
en: Refresh
el: Ανανέωση

en: Execute command
el: Εκτέλεση εντολής

en: Command executing
el: Εκτέλεση εντολής

en: Finish
el: Τέλος

en: Next
el: Επόμενο

en: Previous
el: Προηγούμενο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Current password:
el: Τρέχων κωδικός πρόσβασης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: New password:
el: Νέος κωδικός πρόσβασης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStatus)
en: Please enter your current password first
    and then your new password twice.
el: Παρακαλώ εισάγετε πρώτο τον τρέχοντα κωδικό σας πρόσβασης
    και έπειτα το νέο σας κωδικό πρόσβασης δύο φορές.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Server:
el: Εξυπηρετητής:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbQuery)
en: &Query
el: &Ερώτηση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblChatRoomsList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tblChatRoomsList)
en: Chatroom Name
el: Όνομα δωματίου συνομιλίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblChatRoomsList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tblChatRoomsList)
en: Chatroom Description
el: Περιγραφή δωματίου συνομιλίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Room:
el: Δωμάτιο:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, dlgRegister)
en: Register with Jabber Service
el: Εγγραφή στην υπηρεσία Jabber

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpForm)
en: Registration Form
el: Φόρμα εγγραφής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblWait)
en: Please wait while querying the server...
el: Παρακαλώ περιμένετε όσο γίνεται ερώτηση στον εξυπηρετητή...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRegister)
en: &Execute
el: &Εκτέλεση

en: Group Chat Name
el: Όνομα ομάδας συνομιλίας

en: Enter a name for the group chat:
el: Εισάγετε ένα όνομα για την ομάδα συνομιλίας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, autoJoinButton)
en: Toggle Auto Join
el: εναλλαγή αυτόματης συμμετοχής

en: Change Jabber Password
el: Αλλαγή κωδικού πρόσβασης Jabber

en: You entered your current password incorrectly.
el: Η εισαγωγή του κωδικού σας πρόσβασης δεν είναι σωστή.

en: Password Incorrect
el: Λανθασμένος κωδικός πρόσβασης

en: Your new passwords do not match. Please enter them again.
el: Οι νέοι κωδικοί σας δεν ταιριάζουν. Παρακαλώ κάντε εισαγωγή ξανά.

en: For security reasons, you are not allowed to set an empty password.
el: Για λόγους ασφαλείας, δεν επιτρέπεται να ορίσετε έναν κενό κωδικό πρόσβασης.

en: Your account needs to be connected before the password can be changed. Do you want to try to connect now?
el: Ο λογαριασμός σας πρέπει να πρώτα να συνδεθεί για να αλλαχθεί ο κωδικός πρόσβασης. Επιθυμείτε να προσπαθήσετε σύνδεση τώρα;

en: Jabber Password Change
el: Αλλαγή κωδικού πρόσβασης Jabber

en: Your password has been changed successfully. Please note that the change may not be instantaneous. If you have problems logging in with your new password, please contact the administrator.
el: Ο κωδικός σας πρόσβασης τροποποιήθηκε με επιτυχία. Παρακαλώ σημειώστε ότι η αλλαγή μπορεί να μην είναι στιγμιαία. Αν έχετε προβλήματα κατά τη σύνδεση με το νέο κωδικό σας, παρακαλώ επικοινωνήστε με το διαχειριστή.

en: Your password could not be changed. Either your server does not support this feature or the administrator does not allow you to change your password.
el: Ο κωδικός πρόσβασης δεν μπορεί να τροποποιηθεί. Είτε ο εξυπηρετητής δεν υποστηρίζει αυτό το χαρακτηριστικό ή ο διαχειριστής δε σας επιτρέπει να τροποποιήσετε τον κωδικό σας.

en: Join Jabber Groupchat
el: Συμμετοχή σε ομάδα συνομιλίας Jabber

en: Join
el: Συμμετοχή

en: Unable to retrieve the list of chat rooms.
el: Αδυναμία ανάκτησης της λίστας δωματίων συνομιλίας.

en: List Chatrooms
el: Εμφάνιση λίστας δωματίων συνομιλίας

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DlgJabberChooseServer)
en: Choose Server - Jabber
el: Επιλέξτε εξυπηρετητή - Jabber

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DlgJabberEditAccountWidget)
en: Account Preferences - Jabber
el: Προτιμήσεις λογαριασμού - Jabber

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, basicSetupTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_connection)
en: &Basic Setup
el: &Βασικές ρυθμίσεις

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mID)
en: The Jabber ID for the account you would like to use.
el: Η ταυτότητα Jabber για το λογαριασμό που επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_3)
en: The Jabber ID for the account you would like to use.  Note that this must include the username and the domain (like an E-mail address), as there are many Jabber servers.
el: Η ταυτότητα Jabber για το λογαριασμό που επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε. Σημειώστε ότι αυτή πρέπει να περιλαμβάνει το όνομα χρήστη και τον τομέα (όπως σε μια διεύθυνση email), καθώς υπάρχουν πολλοί εξυπηρετητές Jabber.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mID)
en: The Jabber ID for the account you would like to use.  Note that this must include the username and the domain (for example, joe@jabber.org), as there are many Jabber servers.
el: Η ταυτότητα Jabber για το λογαριασμό που επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε. Σημειώστε ότι αυτή πρέπει να περιλαμβάνει το όνομα χρήστη και τον τομέα (για παράδειγμα, joe@jabber.org), καθώς υπάρχουν πολλοί εξυπηρετητές Jabber.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mAutoConnect) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbAutoConnect)
en: Check to disable automatic connection.  If checked, you can connect manually to this account, using the icon at the bottom of the main Kopete window
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για την απενεργοποίηση της αυτόματης σύνδεσης. Αν γίνει αυτό, μπορείτε να συνδεθείτε χειροκίνητα χρησιμοποιώντας το εικονίδιο στο κάτω μέρος του κύριου παραθύρου του Kopete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRegistration)
en: To connect to the Jabber network, you will need an account on a Jabber server.  If you do not yet have an account, please click the button to create one.
el: Για να συνδεθείτε στο δίκτυο του Jabber, θα χρειαστείτε ένα λογαριασμό σε έναν εξυπηρετητή Jabber. Αν δεν έχετε λογαριασμό, κάντε κλικ στο κουμπί για να τον δημιουργήσετε.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, changePasswordGroupBox)
en: Change Password
el: Αλλαγή κωδικού πρόσβασης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnChangePassword)
en: Change &Your Password...
el: Αλλαγή του κωδικού &σας πρόσβασης...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tlChangePwSuccess)
en: If you have an existing Jabber account and would like to change its password, you can use this button to enter a new password.
el: Αν έχετε έναν υπάρχοντα λογαριασμό Jabber και επιθυμείτε να αλλάξετε τον κωδικό σας πρόσβασης, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αυτό το κουμπί για να εισάγετε ένα νέο κωδικό πρόσβασης.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Co&nnection
el: Σύ&νδεση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAllowPlainTextPassword)
en: Allow plain-te&xt password authentication
el: Επίτρεψε ταυτοποίηση κωδικών απλού &κειμένου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, optionOverrideServer) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbCustomServer) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbOverrideHost)
en: &Override default server information
el: Παράκα&μψη των προκαθορισμένων πληροφοριών εξυπηρετητή

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mServer)
en: The IP address or hostname of the server you would like to connect to (for example jabber.org).
el: Η διεύθυνση IP ή η μάσκα υπολογιστή του εξυπηρετητή στον οποίο επιθυμείτε να συνδεθείτε (για παράδειγμα jabber.org).

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Location Settings
el: Ρυθμίσεις τοποθεσίας

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel3_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mResource) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel3_3_2)
en: The resource name you would like to use on the Jabber network.
el: Το όνομα πόρου που επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε στο δίκτυο Jabber.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel3_3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mResource) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel3_3_2)
en: The resource name you would like to use on the Jabber network.  Jabber allows you to sign on with the same account from multiple locations with different resource names, so you may wish to enter 'Home' or 'Work' here, for example.
el: Το όνομα πόρου που επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε στο δίκτυο Jabber. Το Jabber σας επιτρέπει να συνδεθείτε με τον ίδιο λογαριασμό από πολλαπλές τοποθεσίες με διαφορετικά ονόματα πόρου, έτσι μπορείτε να εισάγετε εδώ 'Σπίτι' ή 'Εργασία', για παράδειγμα.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_3)
en: R&esource:
el: &Πόρος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_3_2)
en: P&riority:
el: Προ&τεραιότητα:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mPriority) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mPriority)
en: <qt>Each resource can have different <b>priority </b> levels. The messages will be sent to the resource which has the highest priority level.
    
    If two resources have the same priority, the messages will be sent to the one most recently connected.</qt>
el: <qt>Κάθε πόρος μπορεί να έχει διαφορετικό επίπεδο <b>προτεραιότητας</b>. Τα μηνύματα θα αποστέλλονται στον πόρο με το υψηλότερο επίπεδο προτεραιότητας.
    
    Αν δύο πόροι έχουν την ίδια προτεραιότητα, τα μηνύματα θα σταλούν σε αυτόν που συνδέθηκε τελευταίος.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAdjustPriority)
en: When absent, adjust priority to:
el: Στη διάρκεια απουσίας, να προσαρμοστεί η προτεραιότητα σε:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mergeMessages)
en: Merge all messages from all resources to one window/tab
el: Συγχώνευση των μηνυμάτων από όλες τις πηγές σε ένα παράθυρο/καρτέλα

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Fi&le Transfer
el: Μεταφορά α&ρχείων

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: File Transfer Settings
el: Ρυθμίσεις μεταφοράς αρχείων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Pro&xy JID:
el: JID &διαμεσολαβητής:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Public &IP address:
el: Δημόσια διεύθυνση &IP:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: <i><ul><li>The information in the "public IP address" and "port" fields applies to all Jabber accounts.</li>
    <li>You can leave the "public IP address" empty if your computer is directly connected to the internet.</li>
    <li>A hostname is also valid.</li>
    <li>Changes to these fields will only take effect the next time you start Kopete.</li>
    <li>The "Proxy JID" can be configured per account.</li></ul></i>
el: <i><ul><li>Οι πληροφορίες των πεδίων "δημόσιας IP" και "θύρας" εφαρμόζονται σε όλους τους λογαριασμούς Jabber.</li>
    <li>Μπορείτε να αφήσετε κενή τη "δημόσια διεύθυνση IP" αν ο υπολογιστής σας συνδέεται άμεσα με το διαδίκτυο.</li>
    <li>Επίσης έγκυρο είναι και ένα όνομα υπολογιστή.</li>
    <li>Οι αλλαγές σε αυτά τα πεδία θα εφαρμοστούν μόνο αφού επανεκκινήσετε το Kopete.</li><li>Ο "JID διαμεσολαβητής" μπορεί να ρυθμιστεί ανά λογαριασμό.</li></ul></i>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Network
el: Δίκτυο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoDetectIPBox)
en: Auto-detect external IP address
el: Αυτόματη ανίχνευση εξωτερικής διεύθυνσης IP

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: First port to use:
el: Πρώτη θύρα για χρήση:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, firstPortEdit)
en: Set the first incoming port to use for Jingle sessions.
    One media type uses 2 ports and each new Jingle session will use the next 2 available ports.
el: Επιλέξτε την πρώτη εισερχόμενη θύρα για χρήση σε συνεδρίες Jingle.
    
    Ένας τύπος μέσου χρησιμοποιεί 2 θύρες και κάθε νέα συνεδρία Jingle θα χρησιμοποιεί τις 2 
    επόμενες διαθέσιμες θύρες.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Media
el: Πολυμέσα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Microphone to use:
el: Μικρόφωνο για χρήση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Audio output:
el: Έξοδος ήχου:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, privacyTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Pri&vacy
el: Ι&διωτικό απόρρητο

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7)
en: General Privacy
el: Γενικό ιδιωτικό απόρρητο

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbHideSystemInfo)
en: By default, Kopete gives the other users some info about your system and the client. Checking this box will hide that information.
el: Προκαθορισμένα, το Kopete προσφέρει στους άλλους χρήστες κάποιες πληροφορίες σχετικά με το σύστημά σας και τον πελάτη που χρησιμοποιείτε. Μπορείτε να ενεργοποιήσετε αυτό το πλαίσιο για την απόκρυψη αυτών των πληροφοριών.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbHideSystemInfo)
en: &Hide system and client info
el: &Απόκρυψη πληροφοριών συστήματος και πελάτη

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbSendEvents)
en: Check this box if you always want to send notifications to your contacts.
el: Ενεργοποιήστε αυτό το πλαίσιο αν επιθυμείτε πάντα την αποστολή ειδοποιήσεων στις επαφές σας.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSendEvents)
en: Always send not&ifications
el: Αποστολή πάντα &ειδοποιήσεων

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbSendDeliveredEvent)
en: <qt>Check this box to send the <b>Delivered notification</b> to your contacts : when a message is delivered to Kopete, Kopete can notify your contact that it has received the message.</qt>
el: <qt>Ενεργοποιήστε αυτό το πλαίσιο για την αποστολή <b>ειδοποίησης παραλαβής</b> στις επαφές σας: όταν ένα μήνυμα παραλαμβάνεται από το Kopete, αυτό θα ειδοποιήσει την επαφή σας όταν έχει γίνει παραλαβή του μηνύματος.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSendDeliveredEvent)
en: Alwa&ys send delivered notifications
el: Αποστο&λή πάντα ειδοποιήσεων παραλαβής

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbSendDisplayedEvent)
en: <qt>Check this box to send the <b>Displayed notification</b> to your contacts : when a message is displayed in Kopete, Kopete can notify your contact that it has displayed the message.</qt>
el: <qt>Ενεργοποιήστε αυτό το πλαίσιο για την αποστολή <b>ειδοποίησης εμφάνισης</b> στις επαφές σας: όταν ένα μήνυμα εμφανίζεται στο Kopete, αυτό θα ειδοποιήσει την επαφή σας όταν έχει γίνει εμφάνιση του μηνύματος.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSendDisplayedEvent)
en: Al&ways send displayed notifications
el: Αποστολή πάντα ειδοποιήσεων εμ&φάνισης

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbSendComposingEvent)
en: <qt>Check this box to send the <b>Typing notification</b> to your contacts : when you are composing a message, you might want your contact to know that you are typing so that he/she knows you are answering.</qt>
el: <qt>Ενεργοποιήστε αυτό το πλαίσιο για την αποστολή <b>ειδοποίησης πληκτρολόγησης</b> στις επαφές σας: όταν ένα μήνυμα πληκτρολογείται στο Kopete, αυτό θα ειδοποιήσει την επαφή σας όταν έχει κάνετε πληκτρολόγηση μιας απάντησης.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSendComposingEvent)
en: Always send &typing notifications
el: Αποστολή πάντα ειδοποιήσεων &πληκτρολόγησης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSendGoneEvent)
en: Always send &gone notifications (closing the window)
el: Αποστολή πάντα ειδοποιήσεων απομάκρ&υνσης (με το κλείσιμο του παραθύρου)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, privacyListsButton)
en: Privacy Lists
el: Λίστες απορρήτου

en: Unable to retrieve registration form.
    Reason: "%1"
el: Αδυναμία ανάκτησης φόρμας εγγραφής.
    Αιτία: "%1"

en: Registration sent successfully.
el: Επιτυχής αποστολή εγγραφής.

en: Jabber Registration
el: Εγγραφή Jabber

en: The server rejected the registration form.
    Reason: "%1"
el: Ο εξυπηρετητής απέρριψε τη φόρμα εγγραφής.
    Αιτία: "%1"

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DlgJabberRegisterAccount)
en: Register Account - Jabber
el: Καταχώρηση λογαριασμού - Jabber

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btnChooseServer)
en: C&hoose...
el: Ε&πιλογή...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblJID)
en: Desired Jabber &ID:
el: Το επ&ιθυμητό ID στο Jabber:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPassword)
en: Pass&word:
el: Κ&ωδικός πρόσβασης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPasswordVerify)
en: &Repeat password:
el: &Επανάληψη κωδικού πρόσβασης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPort)
en: &Port:
el: &Θύρα:

en: Services
el: Υπηρεσίες

en: Register...
el: Εγγραφή...

en: Search...
el: Αναζήτηση...

en: Execute...
el: Εκτέλεση...

en: &Save User Info
el: &Αποθήκευση πληροφοριών χρήστη

en: Fetch vCard
el: Ανάκτηση vCard

en: Saving vCard to server...
el: Αποθήκευση της vCard στον εξυπηρετητή...

en: vCard successfully saved.
el: Η vCard αποθηκεύτηκε με επιτυχία.

en: Error: Unable to save vCard.
el: Σφάλμα: Αδυναμία αποθήκευσης της vCard.

en: Fetching contact vCard...
el: Λήψη vCard επαφής...

en: vCard successfully retrieved.
el: Η vCard ανακτήθηκε με επιτυχία.

en: No vCard available.
el: Μη διαθέσιμη vCard.

en: Error: vCard could not be fetched correctly.
    Check connectivity with the Jabber server.
el: Σφάλμα: Αδύνατη η σωστή λήψη της vCard. 
    Ελέγξτε τη σύνδεση με τον εξυπηρετητή Jabber.

en: <qt>An error occurred when trying to change the photo.<br />Make sure that you have selected a valid image file</qt>
el: <qt>Συνέβη ένα σφάλμα κατά την προσπάθεια αλλαγής της εικόνας εμφάνισης.<br /> Σιγουρευτείτε ότι επιλέξατε ένα έγκυρο αρχείο εικόνας</qt>

en: Register
el: Εγγραφή

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Search
el: Αναζήτηση

en: Please wait while retrieving search form...
el: Παρακαλώ περιμένετε όσο γίνεται λήψη της φόρμας αναζήτησης...

en: Unable to retrieve search form.
el: Αδυναμία ανάκτησης της φόρμας αναζήτησης.

en: The Jabber server rejected the search.
el: Ο εξυπηρετητής Jabber απέρριψε την αναζήτηση.

en: Jabber Search
el: Αναζήτηση Jabber

en: Nickname
el: Ψευδώνυμο

[ctx: First name]
en: First
el: Επώνυμο

[ctx: Last name]
en: Last
el: Όνομα

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dynamicForm)
en: Search For
el: Αναζήτηση για

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Node:
el: Κόμβος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnQuery)
en: &Query Server
el: &Ερώτηση εξυπηρετητή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, trServices)
en: Node
el: Κόμβος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblName)
en: Full name:
el: Πλήρες όνομα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHomepage)
en: Homepage:
el: Προσωπική σελίδα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBirthday)
en: Birthday:
el: Γενέθλια:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTimezone)
en: Timezone:
el: Ζώνη ώρας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSelectPhoto)
en: &Select Photo...
el: &Επιλογή εικόνας...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClearPhoto)
en: Clear Pho&to
el: Α&φαίρεση φωτογραφίας

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Home Address
el: &Διεύθυνση οικίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStreet) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStreet_2)
en: Street:
el: Οδός:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPOBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPOBox_2)
en: PO box:
el: Ταχυδρομική θυρίδα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblState) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblState_2)
en: Postal code:
el: Ταχυδρομικός κώδικας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCountry) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCountry_2)
en: Country:
el: Χώρα:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Work Address
el: &Διεύθυνση εργασίας

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Wor&k Information
el: Πληροφορίες ερ&γασίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompany)
en: Company:
el: Εταιρεία:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDepartment)
en: Department:
el: Τμήμα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPosition)
en: Position:
el: Θέση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRole)
en: Role:
el: Ρόλος:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Phone &Numbers
el: Αριθμοί &τηλεφώνου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneHome) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Home:
el: Οικία:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneWork) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Work:
el: Εργασία:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneFax)
en: Fax:
el: Φαξ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneCell)
en: Cell:
el: Κινητό:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: A&bout
el: Σ&χετικά

en: Loading instructions from gateway...
el: Φόρτωση εντολών από την πύλη (gateway)...

en: Connect to the Jabber network and try again.
el: Συνδεθείτε στο δίκτυο Jabber και προσπαθήστε ξανά.

en: An error occurred while loading instructions from the gateway.
el: Συνέβη ένα σφάλμα κατά τη φόρτωση εντολών από την πύλη (gateway).

en: Choose Jabber Server
el: Επιλογή εξυπηρετητή Jabber

en: Retrieving server list...
el: Ανάκτηση λίστας εξυπηρετητών...

en: Could not retrieve server list.
el: Αδυναμία ανάκτησης λίστας εξυπηρετητών.

en: Could not parse the server list.
el: Αδυναμία ανάλυσης της λίστας εξυπηρετητών.

en: The changes you just made will take effect next time you log in with Jabber.
el: Οι αλλαγές που κάνατε θα έχουν ισχύ την επόμενη φορά που θα συνδεθείτε στο Jabber.

en: Jabber Changes During Online Jabber Session
el: Αλλαγές Jabber κατά την συνεδρία σύνδεσης στο Jabber

en: The Jabber ID you have chosen is invalid. Please make sure it is in the form user@server.com, like an email address.
el: Το Jabber ID που επιλέξατε δεν είναι έγκυρο. Παρακαλώ σιγουρευτείτε ότι είναι της μορφής user@server.com, όπως σε μια διεύθυνση email.

en: Invalid Jabber ID
el: Μη έγκυρο Jabber ID

en: Register New Jabber Account
el: Καταχώρηση νέου λογαριασμού Jabber

en: Unless you know what you are doing, your JID should be of the form "username@server.com".  In your case for example "username@%1".
el: Εκτός αν γνωρίζετε τι κάνετε, το JID σας θα πρέπει να είναι της μορφής "username@server.com".  Στην περίπτωσή σας για παράδειγμα "username@%1".

en: Connecting to server...
el: Σύνδεση στον εξυπηρετητή...

en: Protocol error.
el: Σφάλμα πρωτοκόλλου.

en: Connected successfully, registering new account...
el: Επιτυχής σύνδεση, καταχώρηση νέου λογαριασμού...

en: Registration successful.
el: Επιτυχής καταχώρηση.

en: Registration failed.
el: Αποτυχία καταχώρησης.

en: Unable to create an account on the server. The Jabber ID is probably already in use.
el: Αδυναμία δημιουργίας λογαριασμού στον εξυπηρετητή. Το Jabber ID πιθανότατα χρησιμοποιείται ήδη.

en: Jabber Account Registration
el: Καταχώρηση λογαριασμού Jabber

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gb_settings)
en: Settings
el: Ρυθμίσεις

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Default list (all sessions):
el: Προκαθορισμένη λίστα (όλες οι συνεδρίες):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Active list (current session):
el: Ενεργή λίστα (τρέχουσα συνεδρία):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gb_listSettings)
en: List Editor
el: Επεξεργαστής λίστας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: List:
el: Λίστα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_newList)
en: New List...
el: Νέα λίστα...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_deleteList)
en: Delete List
el: Διαγραφή λίστας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ck_autoActivate)
en: Automatically activate this list on connect
el: Αυτόματη ενεργοποίηση αυτής της λίστας με τη σύνδεση

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gb_rules)
en: Rules
el: Κανόνες

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_apply)
en: Apply
el: Εφαρμογή

en: %1: Privacy Lists
el: %1: Λίστες απορρήτου

en: <None>
el: <Τίποτα>

en: There was an error changing the list.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την τροποποίηση της λίστας.

en: Error
el: Σφάλμα

en: There was an error processing your request.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την επεξεργασία της αίτησής σας.

en: New List
el: Νέα λίστα

en: Enter the name of the new list:
el: Εισάγετε το όνομα της νέας λίστας:

en: A list with this name already exists.
el: Μία λίστα με αυτό το όνομα υπάρχει ήδη.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrivacyRule)
en: Edit Privacy Rule
el: Επεξεργασία κανόνα απορρήτου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Then:
el: Τότε:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ck_messages)
en: Messages
el: Μηνύματα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ck_queries)
en: Queries
el: Ερωτήματα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ck_presenceOut)
en: Outgoing presence
el: Ύπαρξη παράθεσης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ck_presenceIn)
en: Incoming presence
el: Ύπαρξη εισερχομένων

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cb_action)
en: Deny
el: Άρνηση

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cb_action)
en: Allow
el: Επιτρέπεται

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: If:
el: Αν:

en: Edit Privacy List Rule
el: Επεξεργασία λίστας κανόνων απορρήτου

en: From
el: Από

en: To
el: Προς

en: &Change Status Message
el: &Αλλαγή κατάστασης μηνύματος

en: Meanwhile Plugin: Message from server
el: Πρόσθετο Meanwhile: Μήνυμα από τον εξυπηρετητή

en: <qt>You must enter a valid screen name.</qt>
el: <qt>Πρέπει να εισάγετε ένα έγκυρο όνομα οθόνης.</qt>

en: Meanwhile Plugin
el: Πρόσθετο Meanwhile

en: <qt>You must deselect password remembering or enter a valid password.</qt>
el: <qt>Πρέπει να αποεπιλέξετε την απομνημόνευση κωδικού ή να εισάγετε έναν έγκυρο κωδικό πρόσβασης.</qt>

en: <qt>You must enter the server's hostname/ip address.</qt>
el: <qt>Πρέπει να εισάγετε το όνομα υπολογιστή/IP διεύθυνση του εξυπηρετητή.</qt>

en: <qt>0 is not a valid port number.</qt>
el: <qt>Το 0 δεν είναι ένας έγκυρος αριθμός θύρας.</qt>

en: Could not connect to server
el: Είναι αδύνατη η σύνδεση στον εξυπηρετητή

en: Could not connect to redirected server
el: Είναι αδύνατη η σύνδεση στον ανακατευθυνόμενο εξυπηρετητή

en: Meanwhile Plugin: Conference invitation
el: Πρόσθετο Meanwhile¨Πρόσκληση σε συνομιλία

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MeanwhileAddUI)
en: Add Sametime Contact
el: Προσθήκη επαφής Sametime

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, contactID) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, contactID)
en: The user ID of the contact you would like to add.
el: Η ταυτότητα (ID) του χρήστη της επαφής MSN που επιθυμείτε να προσθέσετε.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnFindUser) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnFindUser)
en: Find User ID
el: Αναζήτηση ID χρήστη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnFindUser)
en: &Find
el: &Αναζήτηση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: <i>(for example: johndoe)</i>
el: <i>(για παράδειγμα: johndoe)</i>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MeanwhileEditAccount)
en: Edit Meanwhile Account
el: Επεξεργασία λογαριασμού Meanwhile

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mScreenName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mScreenName)
en: Your Sametime user ID
el: Η ταυτότητα χρήστη σας Sametime

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Meanwhile &username:
el: Ό&νομα χρήστη Meanwhile:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Connection
el: Σύνδεση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mServerName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mServerName)
en: The IP address or hostname of the Sametime server you wish to connect to.
el: Η διεύθυνση IP ή η μάσκα υπολογιστή του εξυπηρετητή Sametime στον οποίο επιθυμείτε να συνδεθείτε.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mServerPort)
en: The port on the Sametime server that you would like to connect to.
el: Η θύρα του εξυπηρετητή Sametime στον οποίο επιθυμείτε να συνδεθείτε.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mServerPort)
en: The port on the Sametime server that you would like to connect to.  Usually this is 1533.
el: Η θύρα του εξυπηρετητή Sametime στον οποίο επιθυμείτε να συνδεθείτε. Συνήθως είναι η 1533.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Client Identifier
el: Αναγνωριστικό πελάτη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkCustomClientID)
en: Use custom client identifier
el: Χρήση προσαρμοσμένου αναγνωριστικού πελάτη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblClientIdentifier)
en: Client identifier:
el: Αναγνωριστικό πελάτη:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblClientVersion)
en: Client version (major.minor):
el: Έκδοση πελάτη (κύρια.δευτερεύουσα):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnServerDefaults) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnServerDefaults)
en: Restore the server and port values to their defaults.
el: Επαναφορά των τιμών εξυπηρετητή και θύρας στις προκαθορισμένες.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnServerDefaults)
en: Restore &Defaults
el: Επαναφορά &προκαθορισμένων

en: Visit the Kopete website at <a href="http://kopete.kde.org">http://kopete.kde.org</a>
el: Επισκεφτείτε την ιστοσελίδα του Kopete στο <a href="http://kopete.kde.org">http://kopete.kde.org</a>

en: Join Chat...
el: Συμμετοχή στη συνομιλία...

en: In&visible
el: Μη ορ&ατός

en: Editing your user info is not possible because you are not connected.
el: Η επεξεργασία των πληροφοριών χρήστη δεν είναι δυνατή γιατί δεν είστε συνδεδεμένοι.

en: Unable to edit user info
el: Αδυναμία επεξεργασίας των πληροφοριών χρήστη

en: Joining an AIM chat room is not possible because you are not connected.
el: Η συμμετοχή σε ένα δωμάτιο συνομιλίας του AIM δεν είναι δυνατή γιατί δεν είστε συνδεδεμένοι.

en: Unable to Join AIM Chat Room
el: Αδύνατη η συμμετοχή στο δωμάτιο συνομιλίας του AIM

en: &Warn User
el: &Προειδοποίηση χρήστη

en: Always &Visible To
el: Πάντα ο&ρατός για

en: Always &Invisible To
el: Πάντα μη &ορατός για

en: <qt>Would you like to warn %1 anonymously or with your name?<br>(Warning a user on AIM will result in a "Warning Level" increasing for the user you warn. Once this level has reached a certain point, they will not be able to sign on. Please do not abuse this function, it is meant for legitimate practices.)</qt>
el: <qt>Επιθυμείτε να προειδοποιήσετε το χρήστη %1 ανώνυμα ή με το όνομά σας;<br>(Η προειδοποίηση ενός χρήστη στο AIM θα έχει σαν αποτέλεσμα την "Αύξηση προειδοποίησης" για το χρήστη που επιθυμείτε. Όταν αυτό το επίπεδο φτάσει σε κάποιο σημείο, δε θα μπορεί αυτός ο χρήστης να συνδέεται. Παρακαλώ μη κάνετε κατάχρηση αυτής της λειτουργίας, καθώς προορίζεται για νομικές χρήσεις.)</qt>

en: Warn User %1?
el: Προειδοποίηση του χρήστη %1;

en: Warn Anonymously
el: Προειδοποίηση ανώνυμα

en: Warn
el: Προειδοποίηση

en: Join AIM Chat Room
el: Συμμετοχή σε δωμάτιο συνομιλίας του AIM

en: Unable to connect to the chat room %1 because the account for %2 is not connected.
el: Αδύνατη η συμμετοχή στο δωμάτιο συνομιλίας %1 γιατί ο λογαριασμός %2 δεν είναι συνδεδεμένος.

en: User Profile
el: Προφίλ χρήστη

en: Connecting...
el: Σύνδεση...

en: Waiting for Authorization
el: Αναμονή για εξουσιοδότηση

en: &Do Not Disturb
el: &Μην ενοχλείτε

en: O&ccupied
el: Κατει&λημμένος

en: Occupied
el: Κατειλημμένος

en: Not Available
el: Μη διαθέσιμος

en: Not A&vailable
el: Μη &διαθέσιμος

en: &Free for Chat
el: &Ελεύθερος για συνομιλία

en: Mobile
el: Σε κίνηση

en: User Information on %1
el: Πληροφορίες για το χρήστη %1

en: &Save Profile
el: &Αποθήκευση προφίλ

en: Requesting User Profile, please wait...
el: Αίτηση προφίλ χρήστη, παρακαλώ περιμένετε...

en: <html><body><I>No user information provided</I></body></html>
el: <html><body><I>Δεν δόθηκαν πληροφορίες για το χρήστη</I></body></html>

en: You need to be connected to be able to add contacts.
    Connect to the AIM network and try again.
el: Πρέπει να είστε σε σύνδεση για να μπορείτε να προσθέτετε επαφές.
    Συνδεθείτε στο δίκτυο AIM και δοκιμάστε ξανά.

en: ICQ Plugin
el: Πρόσθετο ICQ

en: You must enter a valid ICQ number.
el: Πρέπει να εισάγετε έναν έγκυρο αριθμό ICQ.

en: You must enter a valid AOL screen name.
el: Πρέπει να εισάγετε ένα έγκυρο όνομα οθόνης AOL.

en: No Screen Name
el: Χωρίς όνομα οθόνης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, aimRadioButton)
en: AOL screen name:
el: Όνομα οθόνης AOL:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, icqRadioButton)
en: ICQ number:
el: Αριθμός ICQ:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, aimEditAccountUI)
en: Account Preferences - AIM
el: Προτιμήσεις λογαριασμού - AIM

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: To connect to the AOL Instant Messaging network, you will need to use a screen name from AIM, AOL, or .Mac.<br><br>If you do not currently have an AIM screen name, please click the button to create one.
el: Για να συνδεθείτε στο δίκτυο του AOL, θα χρειαστείτε ένα όνομα οθόνης από το AIM, AOL, ή .Mac.<br><br>Αν δεν έχετε ένα όνομα οθόνης AIM, κάντε κλικ στο κουμπί για να το δημιουργήσετε.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblAccountId) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edtAccountId)
en: The screen name of your AIM account.
el: Το όνομα οθόνης σας του λογαριασμού σας AIM.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblAccountId) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtAccountId)
en: The screen name of your AIM account.  This should be in the form of an alphanumeric string (spaces allowed, not case sensitive).
el: Το όνομα οθόνης σας του λογαριασμού σας AIM. Αυτό θα πρέπει να είναι ένα αλφαριθμητικό (επιτρέπονται κενά, χωρίς διάκριση πεζών/κεφαλαίων).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAccountId)
en: AIM &screen name:
el: Όνομα ο&θόνης AIM:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, accountPreferencesTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Accou&nt Preferences
el: Προτιμήσεις &λογαριασμού

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edtServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the AIM server you wish to connect to.
el: Η διεύθυνση IP ή η μάσκα υπολογιστή του εξυπηρετητή AIM που επιθυμείτε να συνδεθείτε.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the AIM server you wish to connect to.  Normally you will want the default (login.oscar.aol.com).
el: Η διεύθυνση IP ή η μάσκα υπολογιστή του εξυπηρετητή AIM που επιθυμείτε να συνδεθείτε. Συνήθως χρειάζεστε τον προκαθορισμένο (login.oscar.aol.com).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbxServerPort)
en: The port on the AIM server that you would like to connect to.
el: Η θύρα του εξυπηρετητή AIM που επιθυμείτε να συνδεθείτε.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbxServerPort)
en: The port on the AIM server that you would like to connect to.  Normally this is 5190.
el: Η θύρα του εξυπηρετητή AIM που επιθυμείτε να συνδεθείτε. Συνήθως είναι η 5190.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Direct Connect Options
el: Επιλογές απευθείας σύνδεσης

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblPort)
en: The ports to use for direct connections.
el: Οι θύρες που θα χρησιμοποιηθούν για απευθείας συνδέσεις.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblPort)
en: The ports to use when listening for direct connections. These must not be blocked by a firewall or router.
el: Οι θύρες ακρόασης για απευθείας συνδέσεις. Θα πρέπει να μην είναι μπλοκαρισμένες από κάποιο τείχος προστασίας ή διαμεταγωγέα (router).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPort)
en: Po&rt range:
el: Εύ&ρος θύρας:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbxFirstPort)
en: The start of the port range.
el: Η αρχή του εύρους θύρας.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbxFirstPort)
en: The start of the port range. Normally this is 5190.
el: Η αρχή του εύρους θύρας. Συνήθως είναι η 5190.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbxLastPort)
en: The end of the port range.
el: Το τέλος του εύρους θύρας.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbxLastPort)
en: The end of the port range. Normally this is 5199.
el: Το τέλος του εύρους θύρας. Συνήθως είναι η 5199.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkFileProxy)
en: Use AOL proxy server instead of direct connections. If you are behind a router that you do not control, you will probably want this.
el: Χρήση του διαμεσολαβητή AOL αντί των απευθείας συνδέσεων. Αν βρίσκεστε πίσω από έναν διαμεταγωγέα (router) τον οποίον δεν ελέγχετε, πιθανότατα απαιτείται αυτή η επιλογή.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkFileProxy)
en: Use the AOL proxy server for things that would normally need a direct connection, like file transfers. You will want this if there is a firewall or router that blocks connections to your computer and you cannot get unblocked. If a direct connection fails, a proxy connection will be tried regardless of this setting.
el: Χρήση του διαμεσολαβητή AOL για χρήση που θα απαιτούσε κανονικά απευθείας συνδέσεις, όπως η μεταφορά αρχείων. Η επιλογή αυτή χρειάζεται αν βρίσκεστε πίσω από τείχος προστασίας ή διαμεταγωγέα (router) τα οποία εμποδίζουν τις συνδέσεις στον υπολογιστή σας και δεν μπορείτε να ελέγξετε την πρόσβαση. Αν υπάρξει αποτυχία μιας απευθείας σύνδεσης, θα γίνει δοκιμή σύνδεσης μέσω διαμεσολαβητή ανεξάρτητα της επιλογής αυτής.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkFileProxy)
en: &Use proxy instead
el: &Χρήση διαμεσολαβητή

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblTimeout) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbxTimeout)
en: Timeout for direct connections.
el: Χρονικό όριο για απευθείας συνδέσεις.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblTimeout) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbxTimeout)
en: The number of seconds to wait for a connection to succeed before trying a different method.
el: Τα δευτερόλεπτα αναμονής για την επιτυχία μιας σύνδεσης πριν την προσπάθεια με μια διαφορετική μέθοδο.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTimeout)
en: T&imeout (secs):
el: Χ&ρονικό όριο (δευτ):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Default to the following &encoding for messages:
el: Προκαθορισμένη &κωδικοποίηση για τα μηνύματα:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Visibility Settings
el: Ρυθμίσεις ορατότητας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllowPerimtList)
en: Allow only from visible list
el: Επιτρέπεται μόνο από την ορατή λίστα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllowMyContacts)
en: Allow only contact list's users
el: Εμφάνιση μόνο των χρηστών που είναι στη λίστα επαφών σας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllowAll)
en: Allow all users
el: Εμφάνιση όλων των χρηστών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbBlockAll)
en: Block all users
el: Φραγή όλων των χρηστών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbBlockAIM)
en: Block AIM users
el: Φραγή των χρηστών AIM

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbBlockDenyList)
en: Block only from invisible list
el: Φραγή μόνο από τη μη ορατή λίστα

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, visibleTab)
en: Visible
el: Ορατός

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Always visible:
el: Πάντα ορατός:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Contact to add:
el: Επαφή για προσθήκη:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Always invisible:
el: Πάντα μη ορατός:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblScreenName)
en: Screen name:
el: Όνομα στην οθόνη:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblWarnLevel)
en: Warning level:
el: Επίπεδο προειδοποίησης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIdleTime)
en: Idle minutes:
el: Λεπτά αδράνειας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOnlineSince)
en: Online since:
el: Σε σύνδεση από:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAwayMessage)
en: Away message:
el: Μήνυμα απουσίας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Profile:
el: Προφίλ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Please enter the name of the chat room you wish to join.
el: Παρακαλώ εισάγετε το όνομα του δωματίου συνομιλίας στο οποίο επιθυμείτε να συμμετέχετε.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Room &name:
el: Ό&νομα δωματίου:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: E&xchange:
el: &Ανταλλαγή:

en: &Ignore
el: &Παράβλεψη

en: Select Encoding...
el: Επιλογή κωδικοποίησης...

note: i18n( "Send &SMS..." ), 0, 0, this, SLOT(slotSendSMS()), this, "ICQAccount::mActionSendSMS") );
en: Set Xtraz Status
el: Ορισμός κατάστασης Xtraz

en: Set Status...
el: Ορισμός κατάστασης...

en: User %1 is reading your status message
el: Ο χρήστης %1 διαβάζει το μήνυμα της κατάστασής σας

en: Request Authorization
el: Αίτηση εξουσιοδότησης

en: Reason for requesting authorization:
el: Αιτία της αίτησης εξουσιοδότησης:

en: Please authorize me so I can add you to my contact list
el: Σε παρακαλώ εξουσιοδότησέ με για να σε προσθέσω στη λίστα επαφών μου

en: User %1 has granted your authorization request.
    Reason: %2
el: Ο χρήστης %1 επικύρωσε την αίτηση εξουσιοδότησης που ζητήσατε.
    Αιτία: %2

en: User %1 has rejected the authorization request.
    Reason: %2
el: Ο χρήστης %1 απέρριψε την αίτηση εξουσιοδότησης που ζητήσατε.
    Αιτία: %2

en: RTF-Messages
el: Μηνύματα-RTF

en: <qt>You must be logged on to ICQ before you can send a message to a user.</qt>
el: <qt>Πρέπει να είστε σε σύνδεση στο ICQ για να στείλετε ένα μήνυμα σε ένα χρήστη.</qt>

en: Not Signed On
el: Χωρίς σύνδεση

en: &Request Authorization
el: &Αίτηση εξουσιοδότησης

en: &Grant Authorization
el: &Χορήγηση εξουσιοδότησης

en: You must be online to add a contact.
el: Πρέπει να είστε σε σύνδεση για να προσθέσετε μια επαφή.

en: Do you want to add %1 to your contact list?
el: Επιθυμείτε την προσθήκη της επαφής %1 στη λίστα επαφών σας;

en: IP Address
el: Διεύθυνση IP

en: Antigua
el: Αντίγκουα

en: Ascension Island
el: Νήσος της Αναλήψεως

en: Barbuda
el: Μπαρμπούντα

en: British Virgin Islands
el: Βρετανικοί Παρθένοι Νήσοι

en: Canary Islands
el: Κανάριοι Νήσοι

en: Cocos-Keeling Islands
el: Νήσοι Κόκος-Κήλινγκ

en: Cocos (Keeling) Islands
el: Νήσοι Κόκος (Κήλινγκ)

en: Diego Garcia
el: Ντιέγκο Γκαρσία

en: French Antilles
el: Γαλλικές Αντίλλες

en: Antilles
el: Αντίλλες

en: French Guiana
el: Γαλλική Γουιάνα

en: Mayotte Island
el: Νήσος Μαγιότε

en: Nevis
el: Νέβις

en: Reunion Island
el: Νήσος Επανένωσης

en: Rota Island
el: Νήσος Ρότα

en: Saipan Island
el: Νήσος Σαιπάν

en: Sierra Leone
el: Σιέρα Λεόνε

en: St. Kitts
el: Σεν Κιτς

en: Tinian Island
el: Νήσος Τίνιαν

en: Wales
el: Ουαλία

en: Scotland
el: Σκωτία

en: Yugoslavia - Serbia
el: Γιουγκοσλαβία - Σερβία

en: Yugoslavia - Montenegro
el: Γιουγκοσλαβία - Μαυροβούνι

en: Yugoslavia
el: Γιουγκοσλαβία

en: Congo, Democratic Republic of (Zaire)
el: Κονγκό, Δημοκρατία του (Ζαΐρ)

note: i18n("Bulgarian") i18n("Burmese")
en: Cantonese
el: Καντονέζικη

note: i18n("Catalan") i18n("Chinese") i18n("Croatian") i18n("Czech") i18n("Danish") i18n("Dutch") i18n("English") i18n("Esperanto") i18n("Estonian")
en: Farsi
el: Φαρσί

note: i18n("Finnish") i18n("French") i18n("Gaelic") i18n("German") i18n("Greek") i18n("Hebrew") i18n("Hindi") i18n("Hungarian") i18n("Icelandic") i18n("Indonesian") i18n("Italian") i18n("Japanese") i18n("Khmer") i18n("Korean") i18n("Lao") i18n("Latvian") i18n("Lithuanian") i18n("Malay") i18n("Norwegian") 
en: Punjabi
el: Παντσάμπι

note: i18n("Chamorro") i18n("Mongolian")
en: Mandarin
el: Μανταρινά

en: Taiwanese
el: Ταϊβανέζικη

note: i18n("Macedonian") i18n("Sindhi") i18n("Welsh") i18n("Azerbaijani") i18n("Kurdish") i18n("Gujarati") i18n("Tamil")
en: Belorussian
el: Λευκορώσικα

en: euc-JP Japanese
el: Ιαπωνική euc-JP

en: euc-KR Korean
el: Κορεατική euc-KR

en: GB-2312 Chinese
el: Κινεζική GB-2312

en: GBK Chinese
el: Κινεζική GBK

en: GB18030 Chinese
el: Κινεζική GB18030

en: JIS Japanese
el: Ιαπωνική JIS

en: Shift-JIS Japanese
el: Ιαπωνική Shift-JIS

en: KOI8-R Russian
el: Ρωσική KOI8-R

en: KOI8-U Ukrainian
el: Ουκρανική KOI8-U

en: ISO-8859-1 Western
el: ISO-8859-1 Δυτική

en: ISO-8859-2 Central European
el: ISO-8859-2 Κεντρικής Ευρώπης

en: ISO-8859-3 Central European
el: ISO-8859-3 Κεντρικής Ευρώπης

en: ISO-8859-4 Baltic
el: ISO-8859-4 Βαλτική

en: ISO-8859-5 Cyrillic
el: ISO-8859-5 Κυριλλική

en: ISO-8859-6 Arabic
el: ISO-8859-6 Αραβική

en: ISO-8859-7 Greek
el: ISO-8859-7 Ελληνική

en: ISO-8859-8 Hebrew, visually ordered
el: ISO-8859-8 Εβραϊκή, οπτική στοίχιση

en: ISO-8859-8-I Hebrew, logically ordered
el: ISO-8859-8-I Εβραϊκή, λογική στοίχιση

en: ISO-8859-9 Turkish
el: ISO-8859-9 Τουρκική

en: ISO-8859-15 Western
el: ISO-8859-15 Δυτική

en: Windows-1250 Central European
el: Windows-1250 Κεντρικής Ευρώπης

en: Windows-1251 Cyrillic
el: Windows-1251 Κυριλλική

en: Windows-1252 Western
el: Windows-1252 Δυτική

en: Windows-1253 Greek
el: Windows-1253 Ελληνική

en: Windows-1254 Turkish
el: Windows-1254 Τουρκική

en: Windows-1255 Hebrew
el: Windows-1255 Εβραϊκή

en: Windows-1256 Arabic
el: Windows-1256 Αραβική

en: Windows-1257 Baltic
el: Windows-1257 Βαλτική

en: Windows-1258 Viet Nam
el: Windows-1258 Βιετνάμ

en: TIS-620 Thai
el: TIS-620 Ταϊλανδική

en: Single
el: Άγαμοι

en: Long term relationship
el: Σχέση μεγάλης διάρκειας

en: Engaged
el: Αρραβωνιασμένοι

en: Married
el: Παντρεμένοι

en: Divorced
el: Χωρισμένοι

en: Separated
el: Σε διάσταση

en: Widowed
el: Σε χηρεία

en: Art
el: Τέχνη

en: Cars
el: Αυτοκίνητα

en: Celebrity Fans
el: Διασημότητες

en: Collections
el: Συλλογές

en: Computers
el: Υπολογιστές

en: Culture
el: Πολιτισμός

en: Fitness
el: Σε φόρμα

en: Games
el: Παιχνίδια

en: Hobbies
el: Ενδιαφέροντα

en: ICQ - Help
el: Βοήθεια - ICQ

en: Internet
el: Διαδίκτυο

en: Lifestyle
el: Στυλ ζωής

en: Movies and TV
el: Ταινίες και τηλεόραση

en: Music
el: Μουσική

en: Outdoors
el: Εξοχή

en: Parenting
el: Γονείς

en: Pets and Animals
el: Κατοικίδια και ζώα

en: Religion
el: Θρησκεία

en: Science
el: Επιστήμη

en: Skills
el: Δεξιοτεχνίες

en: Sports
el: Αθλητικά

en: Web Design
el: Σχεδιασμός ιστοσελίδων

en: Ecology
el: Οικολογία

en: News and Media
el: Ειδήσεις και μέσα

en: Government
el: Κυβέρνηση

en: Business
el: Επιχειρήσεις

en: Mystics
el: Μυστικισμός

en: Travel
el: Ταξίδια

en: Astronomy
el: Αστρονομία

en: Space
el: Διάστημα

en: Clothing
el: Ρούχα

en: Parties
el: Γιορτές

en: Women
el: Γυναίκα

en: Social science
el: Κοινωνικές επιστήμες

en: 60's
el: Δεκαετία του 60

en: 70's
el: Δεκαετία του 70

en: 80's
el: Δεκαετία του 80

en: 50's
el: Δεκαετία του 50

en: Finance and Corporate
el: Οικονομικά και επιχειρηματικά

en: Entertainment
el: Διασκέδαση

en: Consumer Electronics
el: Ηλεκτρονικές συσκευές

en: Retail Stores
el: Καταστήματα λιανικής

en: Health and Beauty
el: Υγεία και ομορφιά

en: Household Products
el: Οικιακά προϊόντα

en: Mail Order Catalog
el: Παραγγελίες από ταχυδρομείο

en: Business Services
el: Υπηρεσίες επιχειρήσεων

en: Audio and Visual
el: Εικόνα και ήχος

en: Sporting and Athletic
el: Αθλητισμός

en: Publishing
el: Εκδόσεις

en: Home Automation
el: Αυτοματοποίηση οικίας

en: Academic
el: Ακαδημαϊκά

en: Administrative
el: Διαχείριση

en: Art/Entertainment
el: Τέχνη/διασκέδαση

en: College Student
el: Φοιτητής κολεγίου

en: Community & Social
el: Κοινότητα & κοινωνία

en: Education
el: Εκπαίδευση

en: Engineering
el: Μηχανική

en: Financial Services
el: Οικονομικές υπηρεσίες

en: High School Student
el: Φοιτητής λυκείου

en: Home
el: Οικία

en: ICQ - Providing Help
el: Βοήθεια - ICQ

en: Law
el: Νόμος

en: Managerial
el: Διαχειριστικά

en: Manufacturing
el: Κατασκευές

en: Medical/Health
el: Ιατρική/υγεία

en: Military
el: Στρατιωτικά

en: Non-Government Organization
el: Μη κυβερνητικός οργανισμός

en: Other Services
el: Άλλες υπηρεσίες

en: Professional
el: Επαγγελματίας

en: Retail
el: Λιανικό εμπόριο

en: Retired
el: Σύνταξη

en: Science & Research
el: Επιστήμη & έρευνα

en: Technical
el: Τεχνικά

en: University Student
el: Φοιτητής πανεπιστημίου

en: Web Building
el: Κατασκευή ιστοσελίδων

en: Alumni Org.
el: Σύλλογος αποφοίτων

en: Charity Org.
el: Φιλανθρωπικός σύλλογος

en: Club/Social Org.
el: Κοινωνικός σύλλογος

en: Community Org.
el: Κοινότητα

en: Cultural Org.
el: Πολιτιστικός σύλλογος

en: Fan Clubs
el: Ομάδες θαυμαστών

en: Fraternity/Sorority
el: Αδελφότητες

en: Hobbyists Org.
el: Ερασιτεχνισμός

en: International Org.
el: Διεθνής οργανισμός

en: Nature and Environment Org.
el: Οργανισμός φύσης και περιβάλλοντος

en: Other
el: Άλλο

en: Professional Org.
el: Επαγγελματικός σύλλογος

en: Scientific/Technical Org.
el: Επιστημονικός/τεχνικός σύλλογος

en: Self Improvement Group
el: Ομάδα αυτοβελτίωσης

en: Spiritual/Religious Org.
el: Πνευματικός/θρησκευτικός σύλλογος

en: Sports Org.
el: Αθλητικός σύλλογος

en: Support Org.
el: Σύλλογος υποστήριξης

en: Trade and Business Org.
el: Εμπορικός οργανισμός

en: Union
el: Ένωση

en: Voluntary Org.
el: Εθελοντικός οργανισμός

en: Elementary School
el: Δημοτικό σχολείο

en: High School
el: Γυμνάσιο

en: College
el: Λύκειο

en: University
el: Πανεπιστήμιο

en: Past Work Place
el: Χώρος πρώην εργασίας

en: Past Organization
el: Πρώην οργανισμός

en: &Fetch Again
el: &Ανάκτηση ξανά

en: '%2' Message for %1
el: '%2' μήνυμα για το χρήστη %1

en: Fetching '%2' Message for %1...
el: Ανάκτηση '%2' μηνύματος για το χρήστη %1...

[ctx: @item icq xtraz status]
en: angry
el: θυμωμένος

[ctx: @item icq xtraz status]
en: bath
el: μπάνιο

[ctx: @item icq xtraz status]
en: tired
el: κουρασμένος

[ctx: @item icq xtraz status]
en: party
el: γιορτή

[ctx: @item icq xtraz status]
en: beer
el: μπύρα

[ctx: @item icq xtraz status]
en: thinking
el: σκέφτομαι

[ctx: @item icq xtraz status]
en: eating
el: τρώω

[ctx: @item icq xtraz status]
en: watching tv
el: βλέπω tv

[ctx: @item icq xtraz status]
en: meeting
el: συνάντηση

[ctx: @item icq xtraz status]
en: coffee
el: καφέ

[ctx: @item icq xtraz status]
en: music
el: μουσική

[ctx: @item icq xtraz status]
en: business
el: δουλειά

[ctx: @item icq xtraz status, taking pictures with camera]
en: shooting
el: φωτογραφία

[ctx: @item icq xtraz status]
en: having fun
el: διασκεδάζω

[ctx: @item icq xtraz status]
en: phone
el: τηλέφωνο

[ctx: @item icq xtraz status]
en: gaming
el: παιχνίδι

[ctx: @item icq xtraz status]
en: studying
el: μελετώ

[ctx: @item icq xtraz status]
en: shopping
el: ψωνίζω

[ctx: @item icq xtraz status]
en: sick
el: αρρώστια

[ctx: @item icq xtraz status]
en: sleeping
el: κοιμάμαι

[ctx: @item icq xtraz status, water sport]
en: surfing
el: περιήγηση

[ctx: @item icq xtraz status, browsing the Internet]
en: browsing
el: περιήγηση

[ctx: @item icq xtraz status]
en: working
el: εργασία

[ctx: @item icq xtraz status]
en: typing
el: πληκτρολόγηση

[ctx: @item icq xtraz status]
en: picnic
el: πικνίκ

[ctx: @item icq xtraz status]
en: cooking
el: μαγειρεύω

[ctx: @item icq xtraz status]
en: smoking
el: καπνίζω

[ctx: @item icq xtraz status]
en: i am high
el: πετάω

[ctx: @item icq xtraz status]
en: to be or not to be
el: ναι ζει κανείς ή να μη ζει

[ctx: @item icq xtraz status]
en: love
el: έρωτας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Alternatively, you can search the ICQ Whitepages :
el: Εναλλακτικά, μπορείτε να αναζητήσετε το λευκό οδηγό του ICQ:

en: Authorization Reply
el: Απάντησης εξουσιοδότησης

en: <b>%1</b> requested authorization to add you to his/her contact list.
el: Ο χρήστης <b>%1</b> ζήτησε εξουσιοδότηση για να σας προσθέσει στη λίστα επαφών του.

en: Authorization reply to <b>%1</b>.
el: Απάντηση εξουσιοδότησης στο χρήστη <b>%1</b>.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ICQAuthReplyUI)
en: ICQ Authorization Reply
el: Απάντηση εξουσιοδότησης ICQ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblUserReq)
en: %1 requested authorization to add you to his/her contact list.
el: Ο χρήστης %1 ζήτησε εξουσιοδότηση για να σας προσθέσει στη λίστα επαφών.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblReqReason)
en: Request Reason:
el: Αιτία αίτησης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRequestReason)
en: Some reason...
el: Για κάποιο λόγο...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbGrant)
en: &Grant authorization
el: &Χορήγηση εξουσιοδότησης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbDecline)
en: &Decline authorization
el: Ά&ρνηση εξουσιοδότησης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblReason)
en: Reason:
el: Αιτία:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStatus)
en: Please enter your current password first
    and then your new password twice.
    Password have to be between 6-8 characters long.
el: Παρακαλώ εισάγετε πρώτα τον τρέχοντα κωδικό σας πρόσβασης
    και έπειτα το νέο σας κωδικό πρόσβασης δύο φορές.
    Ο κωδικός πρόσβασης πρέπει να είναι 6 με 8 χαρακτήρες.

en: Change ICQ Password
el: Αλλαγή κωδικού πρόσβασης ICQ

en: ICQ Password Change
el: Αλλαγή κωδικού πρόσβασης ICQ

en: Your new password must be between 6-8 characters long.
el: Ο νέος σας κωδικός πρόσβασης πρέπει να είναι ανάμεσα στους 6 με 8 χαρακτήρες.

en: Your password could not be changed.
el: Αδυναμία αλλαγής του κωδικού πρόσβασής σας.

en: Your password has been changed successfully.
el: Ο κωδικός πρόσβασής σας άλλαξε με επιτυχία.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ICQEditAccountUI)
en: Account Preferences - ICQ
el: Προτιμήσεις λογαριασμού - ICQ

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Basic Setup
el: &Βασικές ρυθμίσεις

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Account Preferences
el: Προτιμήσεις λογαριασμού

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblAccountId) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edtAccountId)
en: The user ID of your ICQ account.
el: Η ταυτότητα χρήστη (ID) του λογαριασμού σας ICQ.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblAccountId) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtAccountId)
en: The user ID of your ICQ account.  This should be in the form of a number (no decimals, no spaces).
el: Η ταυτότητα χρήστη (ID) του λογαριασμού σας ICQ. Αυτή θα πρέπει να είναι ένας αριθμός (χωρίς δεκαδικά, χωρίς κενά).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: To connect to the ICQ network, you will need an ICQ account.<br><br>
    If you do not currently have an ICQ account, please click the button to create one.
el: Για να συνδεθείτε στο δίκτυο του ICQ, θα χρειαστείτε ένα λογαριασμό ICQ.<br><br>
    Αν δεν έχετε λογαριασμό ICQ, κάντε κλικ στο κουμπί για να το δημιουργήσετε.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, changePasswordGroupBox)
en: Change password
el: Αλλαγή κωδικού πρόσβασης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: If you have an existing ICQ account and would like to change its password, you can use this button to enter a new password.
el: Αν έχετε έναν υπάρχοντα λογαριασμό ICQ και επιθυμείτε να αλλάξετε τον κωδικό σας πρόσβασης, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αυτό το κουμπί για να εισάγετε ένα νέο κωδικό πρόσβασης.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonChangePassword)
en: Change Your Password...
el: Αλλαγή του κωδικού σας πρόσβασης...

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Accou&nt Preferences
el: Προτιμήσεις &λογαριασμού

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Privacy Options
el: Επιλογές απορρήτου

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkRequireAuth)
en: Enable the authorization requirement, which will not allow users to add you to their contact list without authorization from you.
el: Ενεργοποίηση της απαίτησης εξουσιοδότησης, το οποίο δε θα επιτρέπει στους χρήστες να σας προσθέσουν στις επαφές του χωρίς της εξουσιοδότηση από εσάς.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkRequireAuth)
en: Enable the authorization requirement, which will not allow users to add you to their contact list without authorization from you.  Check this box, and you will have to confirm any users who add you to their list before they may see your online status.
el: Ενεργοποίηση της απαίτησης εξουσιοδότησης, το οποίο δε θα επιτρέπει στους χρήστες να σας προσθέσουν στις επαφές του χωρίς της εξουσιοδότηση από εσάς. Ενεργοποιώντας αυτό το πλαίσιο θα πρέπει να επιβεβαιώνετε τους χρήστες που σας προσθέτουν στη λίστα επαφών τους πριν να μπορέσουν να βλέπουν την κατάσταση σύνδεσής σας.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkRequireAuth)
en: &Require authorization before someone can add you to their contact list
el: &Απαίτηση εξουσιοδότησης πριν κάποιος μπορέσει να σας προσθέσει στη λίστα επαφών του

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkHideIP)
en: Check this to hide your IP address from people when they view your user info
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για να κρύψετε τη διεύθυνση IP σας από τους άλλους όταν αυτοί βλέπουν τις πληροφορίες του χρήστη σας

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkHideIP)
en: Checking this box prevent people from seeing your IP address if they view your ICQ user details such as name, address, or age.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για αποτρέψετε από άλλους να δουν τη διεύθυνση IP σας όταν αυτοί βλέπουν τις πληροφορίες του χρήστη σας όπως όνομα, διεύθυνση, ή ηλικία.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkHideIP)
en: Hide &IP address
el: Α&πόκρυψη διεύθυνσης IP

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkWebAware)
en: Check this box to enable Web Aware functionality.
el: Ενεργοποιήστε αυτό το πλαίσιο για την ενεργοποίηση της λειτουργίας γνωστοποίησης στον ιστό.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkWebAware)
en: Check this box to enable ICQ's Web Aware functionality, which allows people to see your online status from ICQ's web page, and send you a message without necessarily having ICQ themselves.
el: Ενεργοποιήστε αυτό το πλαίσιο για την ενεργοποίηση της λειτουργίας γνωστοποίησης στον ιστό, η οποία επιτρέπει στους άλλους να δουν την κατάστασή σας μέσω της ιστοσελίδας του ICQ, και να σας στείλουν ένα μήνυμα χωρίς να χρησιμοποιούν το ICQ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkWebAware)
en: Make my status available via &ICQ's unified messaging center
el: Διαθέσιμη η κατάστασή σας μέσω του ενοποιημένου κέντρου μηνυμάτων &ICQ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, edtServerEncrypted)
en: Use SSL encryption
el: Χρήση της κρυπτογράφησης SSL

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edtServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the ICQ server you wish to connect to.
el: Η διεύθυνση IP ή μάσκα υπολογιστή του εξυπηρετητή ICQ στον οποίο επιθυμείτε να συνδεθείτε.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblProxyServer) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelServer)
en: Ser&ver /
el: Ε&ξυπηρετητής /

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblServerPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, edtServerPort)
en: The port on the ICQ server that you would like to connect to.
el: Η θύρα του εξυπηρετητή ICQ που επιθυμείτε να συνδεθείτε.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblProxyServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edtProxyServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the proxy server you wish to use for connecting to an ICQ server.
el: Η διεύθυνση IP ή η μάσκα υπολογιστή του διαμεσολαβητή που επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε για να συνδεθείτε σε έναν εξυπηρετητή ICQ.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblProxyServerPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, edtProxyServerPort)
en: The port that the proxy server listens to.
el: Η θύρα στην οποία ακούει ο διαμεσολαβητής.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblProxyServerPort)
en: The port that the proxy server listens to. Normally this will be 3128 or 8080.
el: Η θύρα που ακούει ο διαμεσολαβητής. Κανονικά θα πρέπει να είναι 3128 ή 8080.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, edtProxyServerPort)
en: The port that the proxy server listens to. Normally this will be 3128, 8080, or 443 (https).
el: Η θύρα στην οποία ακούει ο διαμεσολαβητής. Κανονικά είναι η 3128, 8080, ή 443 (https).

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Peer Connection Options
el: Επιλογές ομότιμων συνδέσεων

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabVisible)
en: Visible
el: Ορατός

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabInvisible)
en: Invisible
el: Αόρατος

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabIgnore)
en: Ignore
el: Παράβλεψη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: Ignore:
el: Αγνόηση:

en: <qt>You must enter a valid ICQ No.</qt>
el: <qt>Πρέπει να εισάγετε έναν έγκυρο αριθμό ICQ.</qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Personal Information
el: Προσωπικές πληροφορίες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Nickname:
el: &Ψευδώνυμο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, firstNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &First name:
el: Ό&νομα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lastNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Last name:
el: &Επώνυμο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Gen&der:
el: &Φύλο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, maritalLabel)
en: Marital status:
el: Οικογενειακή κατάσταση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: &Timezone:
el: &Ζώνη ώρας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayDayLabel)
en: Day:
el: Ημέρα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayMonthLabel)
en: Month:
el: Μήνας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayYearLabel)
en: Year:
el: Έτος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: A&ge:
el: Η&λικία:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Spoken Languages
el: Ομιλούμενες γλώσσες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, language1Label)
en: First:
el: Πρώτη:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, language2Label)
en: Second:
el: Δεύτερη:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, language3Label)
en: Third:
el: Τρίτη:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Location && Contact Information
el: Τοποθεσία && πληροφορίες επαφής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Address:
el: &Διεύθυνση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: &City:
el: &Πόλη:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &State:
el: &Πολιτεία:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Zip:
el: &Ταχ.κώδικας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Countr&y:
el: &Χώρα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Phone:
el: &Τηλέφωνο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Ce&ll:
el: Κε&λί:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Fa&x:
el: Φα&ξ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10_2)
en: &Homepage:
el: &Προσωπική σελίδα:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Origin
el: Καταγωγή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblState)
en: State:
el: Πολιτεία:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Interests
el: Ενδιαφέροντα

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Organization Type
el: Τύπος οργανισμού

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Past Affiliation
el: Προηγούμενη συγγένεια

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Email Addresses
el: Διευθύνσεις email

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sendInfoCheck)
en: Send updates and ICQ promotional info to my primary email
el: Αποστολή ενημερώσεων και διαφημιστικών πληροφοριών του ICQ στο κύριο email

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Non-published email will be used for password retrieval purposes.
el: Για την ανάκτηση κωδικών πρόσβασης θα χρησιμοποιηθεί μη δημοσιευμένο email.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabWhitepages)
en: ICQ Whitepages Search
el: Αναζήτηση στο λευκό οδηγό ICQ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: &Gender:
el: &Φύλο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: Lan&guage:
el: Γ&λώσσα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: C&ountry:
el: &Χώρα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, onlyOnline)
en: Only search for online contacts
el: Αναζήτηση μόνο για επαφές σε σύνδεση

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabUIN)
en: UIN Search
el: Αναζήτηση UIN

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, searchResults)
en: This is where the results from your search are displayed. If you double-click a result, the search window will close and pass the UIN of the contact you wish to add back to the Add Contact Wizard. You can only add one contact at a time.
el: Εδώ εμφανίζονται τα αποτελέσματα της αναζήτησής σας. Αν κάνετε διπλό κλικ σε ένα αποτέλεσμα, το παράθυρο αναζήτησης θα κλείσει και θα προωθήσει το UIN της επαφής που επιθυμείτε να προσθέσετε στο μάγο προσθήκης επαφής. Μπορείτε να προσθέσετε μια επαφή κάθε φορά.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, searchButton)
en: Search the ICQ Whitepages with your search criteria
el: Αναζήτηση στο λευκό οδηγό του ICQ με τα κριτήρια σας

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, clearButton)
en: Clears both search fields and results
el: Καθαρισμός τόσο των πεδίων αναζήτησης όσο και των αποτελεσμάτων

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, stopButton)
en: Stops the search
el: Σταμάτημα της αναζήτησης

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, stopButton)
en: Stop
el: Σταμάτημα

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, userInfoButton)
en: Show information about the selected contact
el: Εμφάνιση πληροφοριών για την επιλεγμένη επαφή

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, userInfoButton)
en: User Info
el: Πληροφορίες χρήστη

en: ICQ User Search
el: Αναζήτηση χρήστη ICQ

en: Add the selected user to your contact list
el: Προσθήκη του επιλεγμένου χρήστη στη λίστα επαφών σας

en: Requires Authorization
el: Απαιτεί εξουσιοδότηση

en: You must be online to search the ICQ Whitepages.
el: Πρέπει να είστε σε σύνδεση για κάνετε αναζήτηση στο λευκό οδηγό του ICQ.

en: You must enter a valid UIN.
el: Πρέπει να εισάγετε ένα έγκυρο UIN.

en: You must enter search criteria.
el: Πρέπει να εισάγετε κριτήρια αναζήτησης.

en: You must be online to display user info.
el: Πρέπει να είστε σε σύνδεση για την εμφάνιση πληροφοριών του χρήστη.

en: Yes
el: Ναι

en: No
el: Όχι

en: ICQ User Information
el: Πληροφορίες χρήστη ICQ

en: General ICQ Information
el: Γενικές πληροφορίες ICQ

en: Home Info
el: Πληροφορίες οικίας

en: Home Information
el: Πληροφορίες οικίας

en: Work Info
el: Πληροφορίες εργασίας

en: Work Information
el: Πληροφορίες εργασίας

en: Other Info
el: Άλλες πληροφορίες

en: Other ICQ Information
el: Άλλες πληροφορίες ICQ

en: Interest Info
el: Πληροφορίες για ενδιαφέροντα

en: Interest Information
el: Πληροφορίες για ενδιαφέροντα

en: Org & Aff Info
el: Πληροφορίες οργανισμού & εταίρων

en: Organization & Affiliation Information
el: Πληροφορίες οργανισμού & εταίρων

en: Type
el: Τύπος

en: Publish Email/Email
el: Δημοσίευση της ηλ. αλληλογραφίας/Ηλ. αλληλογραφία

[ctx: Primary email address]
en: Primary
el: Κύρια

[ctx: Other email address]
en: More
el: Άλλη

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Company Location Information
el: Πληροφορίες τοποθεσίας εταιρείας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Address:
el: Διεύθυνση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Zip:
el: Ταχ.κώδικας:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Personal Work Information
el: Πληροφορίες προσωπικής εργασίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, occupationLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOccupation)
en: Occupation:
el: Επάγγελμα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Phone:
el: Τηλέφωνο:

en: Xtraz Status Editor
el: Επεξεργαστής κατάστασης Xtraz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Icon:
el: Εικονίδιο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkAppend)
en: Append to menu
el: Προσθήκη στο μενού

en: file is empty:
el: το αρχείο είναι κενό:

en: Bad Request
el: Εσφαλμένη αίτηση

en: Request Timed Out
el: Λήξη χρονικού ορίου αίτησης

en: Acceptance Period Timed Out
el: Λήξη χρονικής περιόδου αποδοχής

en: Unknown Error:
el: Άγνωστο σφάλμα:

en: missing IP or port
el: ελλιπής IP ή θύρα

en: Timeout
el: Χρονικό όριο

en: Adding contacts
el: Προσθήκη επαφών

en: Adding contacts to ICQ server list.
el: Προσθήκη επαφών στη λίστα εξυπηρετητή ICQ.

en: Adding contacts to AIM server list.
el: Προσθήκη επαφών στη λίστα εξυπηρετητή AIM.

[ctx: %1 out of %2 contacts have been added]
en: %1 out of %2 added.
el: Προστέθηκαν %1 από %2.

en: Chat Room Invitation
el: Πρόσκληση σε δωμάτιο συνομιλίας

[ctx: account has been disconnected]
en: Kopete: %1 disconnected
el: Kopete:η επαφή %1 αποσυνδέθηκε

en: There was an error in the protocol handling; it was not fatal, so you will not be disconnected.
el: Υπήρξε ένα σφάλμα με το χειρισμό του πρωτοκόλλου: δεν ήταν κρίσιμο, γι' αυτό δε θα γίνει αποσύνδεση.

en: There was an error in the protocol handling; automatic reconnection occurring.
el: Υπήρξε ένα σφάλμα με το χειρισμό του πρωτοκόλλου: συμβαίνει αυτόματη επανασύνδεση.

en: Kopete: OSCAR Protocol error
el: Kopete: Σφάλμα πρωτοκόλλου OSCAR

[ctx: AIM user id]
en: screen name
el: όνομα οθόνης

en: You have logged in more than once with the same %1, account %2 is now disconnected.
el: Συνδεθήκατε περισσότερες από μία φορές με το ίδιο %1. O λογαριασμός %2 αποσυνδέθηκε.

en: Sign on failed because either your %1 or password are invalid. Please check your settings for account %2.
el: Η σύνδεση απέτυχε είτε για το %1 ή ο κωδικός πρόσβασης δεν είναι έγκυρος. Παρακαλώ ελέγξτε τις ρυθμίσεις σας για το λογαριασμό %2.

en: The %1 service is temporarily unavailable. Please try again later.
el: Η υπηρεσία %1 δεν είναι διαθέσιμη προσωρινά. Παρακαλώ δοκιμάστε αργότερα.

en: Could not sign on to %1 with account %2 because the password was incorrect.
el: Αδυναμία σύνδεσης στο %1 με λογαριασμό %2 επειδή ο κωδικός πρόσβασης δεν ήταν σωστός.

en: Could not sign on to %1 with nonexistent account %2.
el: Αδυναμία σύνδεσης στο %1 με τον μη υπαρκτό λογαριασμό %2.

en: Sign on to %1 failed because your account %2 expired.
el: Η σύνδεση στο %1 απέτυχε γιατί ο λογαριασμός σας %2 έχει λήξει.

en: Sign on to %1 failed because your account %2 is currently suspended.
el: Η σύνδεση στο %1 απέτυχε γιατί ο λογαριασμός σας %2 έχει απενεργοποιηθεί για την ώρα.

en: Could not sign on to %1 as there are too many clients from the same computer.
el: Αδυναμία σύνδεσης στο %1 καθώς υπάρχουν πολλοί πελάτες από τον ίδιο υπολογιστή.

en: Account %1 was blocked on the %2 server for sending messages too quickly. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
el: Ο λογαριασμός %1 έχει φραγή από τον εξυπηρετητή %2 για πολύ γρήγορη αποστολή μηνυμάτων. Περιμένετε 10 λεπτά και ξαναδοκιμάστε. Αν συνεχίσετε να δοκιμάζετε πρέπει μετά να περιμένετε περισσότερο.

en: Account %1 was blocked on the %2 server for reconnecting too quickly. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
el: Ο λογαριασμός %1 έχει φραγή από τον εξυπηρετητή %2 εξαιτίας της πολύ γρήγορης σύνδεσής του. Περιμένετε 10 λεπτά και ξαναδοκιμάστε. Αν συνεχίσετε να δοκιμάζετε πρέπει μετά να περιμένετε περισσότερο.

en: Sign on to %1 with your account %2 failed.
el: Αποτυχία σύνδεσης στο %1 με το λογαριασμό σας %2.

en: The %1 server thinks the client you are using is too old. Please report this as a bug at http://bugs.kde.org
el: Ο εξυπηρετητής %1 πιστεύει ότι ο πελάτης που χρησιμοποιείτε είναι πολύ παλιός. Παρακαλώ αναφέρετε αυτό το σφάλμα στο http://bugs.kde.org

en: Account %1 was disabled on the %2 server because of your age (under than 13).
el: Ο λογαριασμός %1 απενεργοποιήθηκε στον εξυπηρετητή %2 εξαιτίας της ηλικίας σας (μικρότερη από 13 χρόνια).

en: Buddy icons
el: Εικονίδια φίλων

en: Group chat
el: Συνομιλία ομάδας

en: Voice chat
el: Συνομιλία με φωνή

en: Send buddy list
el: Ορισμός λίστας φίλων

en: The user %1 requires authorization before being added to a contact list. Do you want to send an authorization request?
    
    Reason for requesting authorization:
el: Ο χρήστης %1 απαιτεί εξουσιοδότηση για να προστεθεί σε μια λίστα επαφών. Θέλετε να αποστείλετε μία αίτηση εξουσιοδότησης;
    
    Λόγος αίτησης εξουσιοδότησης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Use this &encoding when chatting with this contact:
el: Χρήση αυτής της &κωδικοποίησης κατά τη συνομιλία με αυτή την επαφή:

en: Select Encoding
el: Επιλογή κωδικοποίησης

en: Default
el: Προκαθορισμένο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: The following contacts are not on your contact list. Would you like to add them?
el: Οι παρακάτω επαφές δεν υπάρχουν στη λίστα επαφών σας. Επιθυμείτε την προσθήκη τους;

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, doNotShowAgain)
en: Do &not ask again
el: &Να μην ξαναγίνει η ερώτηση

en: Add Contacts to Server List
el: Προσθήκη επαφών στη λίστα εξυπηρετητή

en: Do &Not Add
el: Να &μη γίνει προσθήκη

en: Client Features
el: Χαρακτηριστικά πελάτη

en: Buddy Icon MD5 Hash
el: Αποτύπωμα MD5 του εικονιδίου φίλου

en: Contact Encoding
el: Κωδικοποίηση επαφής

en: Member Since
el: Μέλος από

en: Protocol Version
el: Έκδοση πρωτοκόλλου

en: Show my own video...
el: Εμφάνιση του βίντεό μου...

en: View Contact's Webcam
el: Προβολή της κάμερας της επαφής

en: Send Webcam
el: Αποστολή κάμερας

en: Country
el: Χώρα

en: State
el: Πολιτεία

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Home Address
el: Διεύθυνση οικίας

en: Zipcode
el: Ταχ. κώδικας

en: Age
el: Ηλικία

en: There was an error while connecting to the QQ server.
    Error message:
el: Παρουσιάστηκε ένα σφάλμα κατά τη σύνδεση με τον εξυπηρετητή QQ.
    Μήνυμα σφάλματος:

en: Unable to lookup %1
el: Αδυναμία εύρεσης %1

en: Unhandled QQ error code %1 
    Please file a bug report with a detailed description and, if possible, the last console debug output.
el: Μη διαχειρίσιμο σφάλμα QQ με κωδικό σφάλματος %1 
    Παρακαλώ συμπληρώστε μια αναφορά σφάλματος με μια λεπτομερή περιγραφή και αν είναι δυνατόν με την τελευταία έξοδο αποσφαλμάτωσης στην κονσόλα.

en: WARNING: This vCard may be out-of-date.
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Αυτή η vCard μπορεί να έχει λήξει.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Contact name:
el: Ό&νομα επαφής:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QQEditAccountUI)
en: Account Preferences - QQ
el: Προτιμήσεις λογαριασμού - QQ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_login)
en: The user ID of the QQ contact you would like to use.
el: Η ταυτότητα (ID) του χρήστη της επαφής QQ που επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_login)
en: The user ID of the QQ contact you would like to use.  This should be in the form of a valid E-mail address.
el: Η ταυτότητα (ID) του χρήστη της επαφής QQ που επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε. Αυτή πρέπει να είναι της μορφής μιας έγκυρης διεύθυνσης email.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_autologin)
en: If you check this checkbox, the account will not be connected when you press the "Connect All" button, or at startup when automatic connection at startup is enabled.
el: Αν ενεργοποιήσετε αυτή την επιλογή, ο λογαριασμός δε θα συνδεθεί όταν πατήσετε το κουμπί "Σύνδεση όλων", ή κατά την εκκίνηση ακόμη και αν έχετε επιλέξει την αυτόματη σύνδεση κατά την εκκίνηση.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonVCard)
en: View && Update my vCard
el: Προβολή && ενημέρωση της vCard μου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: To connect to the QQ network, you will need a QQ ID.
    
    If you do not currently have an ID, please create one.
el: Για να συνδεθείτε στο δίκτυο του QQ, θα χρειαστείτε ένα ID QQ.
    
    Αν δεν έχετε ήδη ένα ID, παρακαλώ δημιουργήστε έναν.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_serverPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_serverPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_serverName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_serverName) i18n: ectx: property (toolTip), widget
en: Only modify these values if you want to use a special IM proxy server, like SIMP
el: Τροποποιήστε αυτές τις τιμές μόνο αν επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε κάποιον ειδικό διαμεσολαβητή στιγμιαίων μηνυμάτων όπως το SIMP

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, global_settings_page)
en: Global QQ Options
el: Καθολικές επιλογές QQ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: <qt><b>Note:</b> These settings are applicable to all QQ accounts
el: <qt><b>Σημείωση:</b> Αυτές οι ρυθμίσεις επηρεάζουν όλους τους λογαριασμούς QQ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, NotifyNewChat)
en: This option will notify you when a contact starts typing their message, before the message is sent or finished.
el: Ενεργοποιώντας αυτή την επιλογή θα ειδοποιήστε όταν μια επαφή ξεκινά να πληκτρολογεί ένα μήνυμα, πριν το μήνυμα σταλεί ή ολοκληρωθεί.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, NotifyNewChat)
en: Au&tomatically open a chat window when someone starts a conversation
el: &Αυτόματο άνοιγμα παραθύρου συνομιλίας όταν κάποιος ξεκινάει μια συζήτηση

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: <qt><p>Indicate when Kopete will download the display pictures of contacts</p>
    <dl><dt>Only manually</dt><dd>The picture is not downloaded automatically. It is only downloaded when the user requests it</dd>
    <dt>When a chat is open</dt><dd>The picture is downloaded when a conversation socket is opened, i.e. when you open a chat window</dd>
    <dt>Automatically</dt><dd>Always try to download the picture if the contact has one.  <b>Note:</b> this will open a socket, and let the user know you are downloading their picture.</dd></dl>
el: <qt><p>Δηλώστε πότε θα γίνεται λήψη των εικόνων επαφών από το Kopete</p>
    <dl><dt>Μόνο χειροκίνητα</dt><dd>Η εικόνα δε λαμβάνεται αυτόματα. Θα ληφθεί μόνο όταν ο χρήστης το ζητήσει</dd>
    <dt>Όταν μια συνομιλία είναι ανοικτή</dt><dd>Η εικόνα λαμβάνεται όταν η υποδοχή μιας συζήτησης ανοίξει, δηλαδή όταν ανοίγετε ένα παράθυρο συνομιλίας</dd>
    <dt>Αυτόματα</dt><dd>Συνεχής προσπάθεια λήψης της εικόνας αν η επαφή διαθέτει μία.  <b>Σημείωση :</b> αυτό θα ανοίξει μια υποδοχή, και θα γνωστοποιήσει στο χρήστη ότι λαμβάνετε την εικόνα του.</dd></dl>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Download the QQ picture:
el: Λήψη της εικόνας QQ:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, DownloadPicture)
en: <qt><p>Indicate when Kopete will download the pictures of contacts</p>
    <dl><dt>Only manually</dt><dd>The picture is not downloaded automatically. It is only downloaded when the user requests it</dd>
    <dt>When a chat is open</dt><dd>The picture is downloaded when a conversation socket is opened, i.e. when you open a chat window</dd>
    <dt>Automatically</dt><dd>Always try to download the picture if the contact has one.  <b>Note:</b> this will open a socket, and let the user know you are downloading their picture.</dd></dl>
el: <qt><p>Δηλώστε πότε θα γίνεται λήψη των εικόνων επαφών από το Kopete</p>
    <dl><dt>Μόνο χειροκίνητα</dt><dd>Η εικόνα δε λαμβάνεται αυτόματα. Θα ληφθεί μόνο όταν ο χρήστης το ζητήσει</dd>
    <dt>Όταν μια συνομιλία είναι ανοικτή</dt><dd>Η εικόνα λαμβάνεται όταν η υποδοχή μιας συζήτησης ανοίξει, δηλαδή όταν ανοίγετε ένα παράθυρο συνομιλίας</dd>
    <dt>Αυτόματα</dt><dd>Συνεχής προσπάθεια λήψης της εικόνας αν η επαφή διαθέτει μία.  <b>Σημείωση :</b> αυτό θα ανοίξει μια υποδοχή, και θα γνωστοποιήσει στο χρήστη ότι λαμβάνετε την εικόνα του.</dd></dl>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, DownloadPicture)
en: Only Manually
el: Μόνο χειροκίνητα

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, DownloadPicture)
en: When a Chat is Open (default)
el: Όταν μια συνομιλία είναι ανοιχτή (προκαθορισμένο)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, DownloadPicture)
en: Automatically (read help)
el: Αυτόματα (διαβάστε τη βοήθεια)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useCustomEmoticons)
en: QQ Messenger allows users to download and use custom emoticons. If this option is enabled, Kopete will download and display such emoticons.
el: Το QQ Messenger επιτρέπει στους χρήστες τη λήψη και χρησιμοποίηση προσαρμοσμένων εικονιδίων διάθεσης. Αν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή, το Kopete θα κάνει λήψη αυτά τα εικονίδια διάθεσης και θα τα εμφανίσει.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useCustomEmoticons)
en: &Download and show custom emoticons
el: Λή&ψη και εμφάνιση προσαρμοσμένων εικονιδίων διάθεσης

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, exportEmoticons)
en: Export all the emoticon themes as custom emoticons (only works for emoticons in the PNG format).
el: Εξαγωγή όλων των θεμάτων εικονιδίων διάθεσης ως προσαρμοσμένα εικονίδια διάθεσης (λειτουργεί μόνο με εικονίδια σε μορφή PNG).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, exportEmoticons)
en: E&xport the current emoticon theme to users
el: Ε&ξαγωγή του τρέχοντος θέματος εικονιδίων διάθεσης στους χρήστες

en: <qt>You must enter a valid email address.</qt>
el: <qt>Πρέπει να εισάγετε μια έγκυρη διεύθυνση email.</qt>

en: QQ Plugin
el: Πρόσθετο QQ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Picture
el: Εικόνα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAge)
en: Age:
el: Ηλικία:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbGender)
en: N/A
el: Μ/Δ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSignature)
en: Signature:
el: Υπογραφή:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblZip)
en: Zip code:
el: Ταχ. κώδικας:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Phone Numbers
el: Αριθμοί τηλεφώνου

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Rat
el: Αρουραίος

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Ox
el: Βόδι

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Tiger
el: Τίγρης

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Rabbit
el: Λαγός

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Dragon
el: Δράκος

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Snake
el: Φίδι

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Horse
el: Άλογο

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Ram
el: Κριός

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Monkey
el: Πίθηκος

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Rooster
el: Κόκορας

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Dog
el: Σκύλος

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Pig
el: Γουρούνι

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Graduate:
el: Σπουδές:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblZodiac)
en: Zodiac:
el: Ζώδιο:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Aries
el: Κριός

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Taurus
el: Ταύρος

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Gemini
el: Δίδυμοι

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Cancer
el: Καρκίνος

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Leo
el: Λέων

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Virgo
el: Παρθένος

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Libra
el: Ζυγός

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Scorpio
el: Σκορπιός

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Sagittarius
el: Τοξότης

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Capricorn
el: Αιγόκερος

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Aquarius
el: Υδροχόος

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Pisces
el: Ιχθύς

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHoroscope)
en: Horoscope:
el: Ωροσκόπος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIntroduction)
en: Introduction:
el: Εισαγωγή:

en: Webcam for %1
el: Κάμερα του χρήστη %1

en: No webcam image received
el: Δε λήφθηκε εικόνα της κάμερας

en: This version of Skype is too old, consider upgrading
el: Αυτή η έκδοση Skype είναι πολύ παλιά, ίσως πρέπει να την αναβαθμίσετε

en: Skype protocol
el: Πρωτόκολλο Skype

en: Does not have multi-user chat capability
el: Δεν υπάρχει δυνατότητα συνομιλίας πολλαπλών χρηστών

en: Chat denied
el: Άρνηση συνομιλίας

en: Unknown error
el: Άγνωστο σφάλμα

en: Misc error
el: Άγνωστο σφάλμα

en: User or phone number does not exist
el: Ο χρήστης ή ο αριθμός τηλεφώνου δεν υπάρχει

en: User is offline
el: Χρήστης χωρίς σύνδεση

en: No proxy found
el: Δε βρέθηκε διαμεσολαβητής

en: Session terminated
el: Η συνεδρία τερματίστηκε

en: No common codec found
el: Δε βρέθηκε κοινός κωδικοποιητής

en: Sound I/O error
el: Σφάλμα Ι/Ε ήχου

en: Problem with remote sound device
el: Πρόβλημα με την απομακρυσμένη συσκευή ήχου

en: Call blocked by recipient
el: Έγινε φραγή της κλήσης από τον παραλήπτη

en: Recipient not a friend
el: Ο παραλήπτης δεν είναι φίλος

en: User not authorized by recipient
el: Ο χρήστης δεν είναι εξουσιοδοτημένος από τον παραλήπτη

en: Sound recording error
el: Σφάλμα εγγραφής ήχου

en: This version of Skype does not support adding users to chat.
el: Αυτή η έκδοση του Skype δεν υποστηρίζει προσθήκη χρηστών στη συνομιλία.

en: Skype Protocol
el: Πρωτόκολλο Skype

en: Could not ping Skype
el: Αδυναμία ping στο Skype

en: Skype did not accept this application
el: Το Skype δεν αποδέχτηκε αυτήν την εφαρμογή

en: Skype API syntax error
el: Σφάλμα σύνταξης API του Skype

en: Skype API not ready yet, wait a bit longer
el: Το Skype API δεν είναι έτοιμο ακόμη, κάντε λίγο υπομονή

en: Cannot register Skype communication for Kopete on D-Bus
el: Αδύνατη η δήλωση της επικοινωνίας Skype προς το Kopete από το D-Bus

en: Could not launch Skype.
    You need to install the original dynamic linked Skype version 2.0 binary from http://www.skype.com
el: Αδυναμία εκτέλεσης του Skype.
    Θα πρέπει να εγκαταστήσετε το Skype έκδοση 2.0 δυναμικής σύνδεσης από το http://www.skype.com

en: Could not find Skype.
    You need to install the original dynamic linked Skype version 2.0 binary from http://www.skype.com
el: Αδυναμία εύρεσης του Skype.
    Θα πρέπει να εγκαταστήσετε το Skype έκδοση 2.0 δυναμικής σύνδεσης από το http://www.skype.com

en: Could not ping Skype.
    Maybe Skype not running.
    Error while sending a message to Skype (%1).
el: Αδυναμία ping του Skype.
    Ίσως το Skype να μην εκτελείται.
    Σφάλμα κατά την αποστολή ενός μηνύματος στο Skype (%1).

en: Error while sending a message to Skype (%1).
el: Σφάλμα κατά την αποστολή ενός μηνύματος στο Skype (%1).

en: Could not ping Skype.
    You are logged out from Skype, please log in.
el: Αδυναμία ping στο Skype.
    Είστε αποσυνδεδεμένοι από το Skype, παρακαλώ συνδεθείτε.

en: Please login to Skype first
el: Παρακαλώ συνδεθείτε πρώτα με το Skype

en: Skype Me
el: Skype με

en: Make Test Call
el: Εκτέλεση δοκιμαστικής κλήσης

en: Cannot open info about user %1
el: Αδύνατο το άνοιγμα των πληροφοριών για τον χρήστη %1

en: Unknown action from SkypeActionHandler
el: Άγνωστη ενέργεια από το SkypeActionHandler

en: Add contact from SkypeActionHandler is not supported yet
el: Η προσθήκη επαφής από το SkypeActionHandler δεν υποστηρίζεται ακόμα.

en: Send voicemail from SkypeActionHandler is not supported yet
el: Η αποστολή φωνητικού μηνύματος από το SkypeActionHandler δεν υποστηρίζεται ακόμα.

en: You must connect to Skype first.
el: Πρέπει να συνδεθείτε στο Skype πρώτα.

en: Wrong Information
el: Λάθος πληροφορίες

en: You must write the contact's name.
el: Πρέπει να γράψετε το όνομα επαφής.

en: Contact echo123 is not needed. You can make test call in Skype protocol actions.
el: Η επαφή echo123 δεν απαιτείται. Μπορείτε να εκτελέσετε δοκιμαστική κλήση Skype στις ενέργειες του πρωτοκόλλου.

en: This contact already exists in this account.
el: Αυτή η επαφή υπάρχει ήδη σε αυτόν το λογαριασμό.

en: You cannot add yourself as a contact.
el: Δεν μπορείτε να προσθέσετε τον εαυτό σας ως επαφή.

en: Call with %1
el: Κλήση με %1

en: Canceled
el: Ακυρώθηκε

en: Other person is busy
el: Το άλλο άτομο είναι απασχολημένο

en: Refused
el: Άρνηση

en: Call Back
el: Επανάκληση

en: Missed
el: Αναπάντητες

en: Resume
el: Συνέχεια

en: On hold (local)
el: Σε κράτηση (τοπικά)

en: On hold (remote)
el: Σε κράτηση (απομακρυσμένα)

en: On hold
el: Σε κράτηση

en: Hold
el: Κράτηση

en: In progress
el: Σε εξέλιξη

en: Ringing
el: Κουδουνίζει

en: Failed
el: Αποτυχία

[ctx: Early media means the media played before the call is established. For example it can be a calling tone or a waiting message such as all operators are busy.]
en: Early media (waiting for operator...)
el: Παλαιότερα μέσα (αναμονή για τον operator...)

en: Failed (%1)
el: Αποτυχία (%1)

en: %1 active
    %2 total
el: %1 ενεργά
    %2 σύνολο

en: Skypeout inactive
el: Skypeout ανενεργό

en: Call
el: Κλήση

en: Conference Call
el: Κλήση συνδιάσκεψης

en: Block contact
el: Φραγή επαφής

en: Details for User %1
el: Λεπτομέρειες για το χρήστη %1

en: You can have only one skype account
el: Μπορείτε να έχετε μόνο ένα λογαριασμό skype

en: Configure Skype client
el: Ρύθμιση του πελάτη Skype

en: Please enter your skype user name
el: Παρακαλώ εισάγετε το όνομα χρήστη του Skype

en: You must enter your skype user name
el: Πρέπει να εισάγετε το όνομα χρήστη του Skype.

en: Cannot create/open file %1 for configuring the Skype client.
el: Αδύνατη η δημιουργία/άνοιγμα του αρχείου %1 για την ρύθμιση του πελάτη Skype.

en: Process has completed.
    Skype is now configured for Kopete.
    You must restart the Skype client for changes to take effect.
el: Η διεργασία ολοκληρώθηκε.
    Το Skype έχει ρυθμιστεί για το Kopete.
    Θα πρέπει να επανεκκινήσετε το Skype για να ενεργοποιηθούν οι ρυθμίσεις.

en: Not in Skype list
el: Εκτός λίστας Skype

en: Not authorized
el: Χωρίς εξουσιοδότηση

en: SkypeOut contact
el: Επαφή SkypeOut

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SkypeAddContactBase)
en: Add Skype Contact
el: Προσθήκη επαφής Skype

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Skype name:
el: Όνομα Skype:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Sorry, but the search function is not yet implemented.
el: Δυστυχώς, η λειτουργία αναζήτησης δεν έχει υλοποιηθεί ακόμη.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SearchButton)
en: Se&arch
el: &Αναζήτηση

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SkypeCallDialogBase)
en: Skype Call
el: Κλήση Skype

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, NameLabel)
en: Name(s) of Participant(s)
el: Όνομα συμμετέχοντα(ων)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, NameLabel)
en: Name of the other participant in the call (or a list of names if it is a conference call.)
el: Όνομα του συμμετέχοντα στην κλήση (ή μια λίστα ονομάτων αν πρόκειται για μια κλήση συνδιάσκεψης).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TimeLabel)
en: Total time elapsed.
el: Χρόνος που πέρασε.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Time:
el: Χρόνος:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, CreditLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, CreditLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3)
en: SkypeOut credits left
el: Μονάδες SkypeOut που απομένουν

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TimeLabel)
en: Total length of the call/<br />(i.e. both time speaking and time on hold.)
el: Συνολική διάρκεια της κλήσης /<br />(π.χ. χρόνος συνομιλίας και χρόνος σε αναμονή.)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: SkypeOut credits:
el: Μονάδες SkypeOut:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AcceptButton)
en: Accept call
el: Αποδοχή κλήσης

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, AcceptButton)
en: Accept incoming call
el: Αποδοχή εισερχόμενης κλήσης

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, HangButton)
en: Finish the call
el: Τέλος της κλήσης

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, HangButton)
en: Terminate the call
el: Τερματισμός της κλήσης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, HangButton)
en: H&ang up
el: &Κλείσιμο

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, HoldButton)
en: Hold the call
el: Κράτηση της κλήσης

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, HoldButton)
en: Interrupt the call for a moment and resume (or hang up) later.
el: Διακοπή της κλήσης για λίγο και συνέχιση (ή κλείσιμο) αργότερα.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, HoldButton)
en: H&old
el: &Κράτηση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ChatButton)
en: Open chat to the person.
el: Έναρξη γραπτής συνομιλίας με το άτομο αυτό.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ChatButton)
en: Open chat to the person with whom you are talking.
el: Έναρξη γραπτής συνομιλίας με το άτομο που συνομιλείτε,

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, VideoButton)
en: Start/Stop Video
el: Εκκίνηση/τερματισμός βίντεο

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SkypeDetailsBase)
en: User's Details
el: Λεπτομέρειες χρήστη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Skype ID:
el: ID Skype:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, authorCombo)
en: Authorized
el: Εξουσιοδοτημένος

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, authorCombo)
en: Not Authorized
el: Μη εξουσιοδοτημένος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Is authorized:
el: Έχει εξουσιοδότηση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Display Name:
el: Όνομα εμφάνισης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Sex:
el: Φύλο:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, excludeCheck)
en: Check this if you do not want to connect with other protocols
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή αν δεν θέλετε να συνδεθείτε με άλλα πρωτόκολλα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, excludeCheck)
en: E&xclude from connection
el: Ε&ξαίρεση από τη σύνδεση

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Important Note
el: Σημαντική σημείωση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: The Skype plugin serves as a bridge to an externally running copy of Skype. This has some consequences on how it functions: you need an instance of Skype to be running, and only one Skype account can be used.<br /><br />Note that you need to install the original dynamic linked Skype version 2.0 or 2.1 from <a href="http://www.skype.com">http://www.skype.com</a><br /><br />This plugin will only work if the language in the Skype client set to English. Kopete shows notifications (incoming call, message, ...), so you can turn off the notifications in Skype.
el: Το πρόσθετο Skype λειτουργεί ως γέφυρα με το εξωτερικό εκτελούμενο αντίγραφο του Skype. Αυτό έχει κάποιες επιπτώσεις στον τρόπο λειτουργίας του:  απαιτείται η ταυτόχρονη εκτέλεση του Skype και μόνο ένας λογαριασμός Skype μπορεί να χρησιμοποιηθεί.<br /><br />Σημειώστε ότι θα πρέπει να εγκαταστήσετε το εκτελέσιμο Skype έκδοση 2.0 ή 2.1 με δυναμική σύνδεση από το <a href="http://www.skype.com">http://www.skype.com</a><br /><br />Αυτό το πρόσθετο δουλεύει μόνο αν η επιλεγμένη γλώσσα στο Skype είναι τα αγγλικά. Το Kopete εμφανίζει ειδοποιήσεις (εισερχόμενη κλήση, μήνυμα, ...), ώστε να μπορείτε να απενεργοποιήσετε τις ειδοποιήσεις στο Skype.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, configureSkypeClient)
en: Disable Skype notifications and set up English language in Skype client
el: Απενεργοποίηση των ειδοποιήσεων του Skype και ορισμός γλώσσας στο Skype τα αγγλικά

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, launchTab)
en: Lau&nch
el: Εκκί&νηση

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, LaunchGroup)
en: You can set whether and when should kopete launch Skype.
el: Μπορείτε να ορίσετε αν και πότε θα μπορεί το kopete να εκκινεί το Skype.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, LaunchGroup)
en: Launch Skype
el: Εκκίνηση Skype

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, LaunchNeededRadio)
en: When &not running
el: Όταν &δεν εκτελείται

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, LaunchNeverRadio)
en: N&ever
el: Π&οτέ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Command to launch Skype:
el: Εντολή εκτέλεσης του Skype:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Launch timeout:
el: Χρονικό όριο εκκίνησης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: s
el: δ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_4)
en: Wait before trying to connect to Skype:
el: Αναμονή πριν τη προσπάθεια σύνδεσης με Skype:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, WaitSpin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, WaitSpin)
en: trying
el: προσπάθεια

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: If you get error that Skype was not found, but in fact it is running, check the instructions at <a href="https://developer.skype.com/Docs/ApiDoc/Skype_API_on_Linux">https://developer.skype.com/Docs/ApiDoc/Skype_API_on_Linux</a>.<br /><br />Note that only the dynamic linked Skype binary is supported.
el: Αν λαμβάνετε ένα σφάλμα ότι το Skype δε βρέθηκε, ενώ αυτό εκτελείται, ελέγξτε τις οδηγίες στο <a href="https://developer.skype.com/Docs/ApiDoc/Skype_API_on_Linux">https://developer.skype.com/Docs/ApiDoc/Skype_API_on_Linux</a>.<br /><br />Σημειώστε ότι υποστηρίζεται μόνο το εκτελέσιμο Skype δυναμικής σύνδεσης.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox3_2)
en: Each application that wants to use Skype must provide its name to it, and the user is asked whether to allow said application to access Skype.<br>By default, kopete provides kopete as its name, but if you suspect another application is accessing Skype with this name, you can change the name Kopete uses here, and then within Skype disallow applications that refer to themselves as kopete.
el: Κάθε εφαρμογή που επιθυμεί να χρησιμοποιήσει το Skype πρέπει να υποβάλει το όνομά της, καθώς ο χρήστης θα ερωτηθεί αν επιτρέπει σε αυτήν την πρόσβαση στο Skype.<br>Προκαθορισμένα το kopete υποβάλει ως όνομα το kopete, αλλά αν νομίζετε ότι κάποια άλλη εφαρμογή έχει πρόσβαση στο Skype με αυτό το όνομα, μπορείτε να τροποποιήσετε το όνομα του Kopete εδώ, έτσι ώστε το Skype να αποτρέψει άλλες εφαρμογές που αναφέρονται ως το kopete.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AuthorCheck)
en: &Non-standard authorization
el: &Μη τυπική εξουσιοδότηση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, BusGroup)
en: What bus do you want to use
el: Τι δίαυλο επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, BusGroup)
en: Which D-Bus do you want to use to connect to Skype?<br>Session: Your own, other people cannot use it (use --use-session-dbus to start Skype on that bus.)<br>System: Shared by all people on the same computer. This one is used by default by Skype.<br>You have to specify the same D-Bus used by Skype.
el: Το D-Bus με το οποίο επιθυμείτε τη σύνδεση με το Skype.<br>Συνεδρία: Αποκλειστική χρήση, άλλα άτομα δεν μπορούν να το χρησιμοποιήσουν (χρησιμοποιήστε το --use-session-dbus για την έναρξη του Skype.)<br>Σύστημα: Κοινή χρήση από όλα τα άτομα στον ίδιο υπολογιστή. Αυτό χρησιμοποιείται προκαθορισμένα από το Skype.<br>Θα πρέπει να καθορίσετε το ίδιο D-Bus που χρησιμοποιείται από το Skype.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, BusGroup)
en: Bus
el: Δίαυλος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton4)
en: Sessi&on
el: Συνε&δρία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton5) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: S&ystem
el: &Σύστημα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Note that Kopete will freeze while Skype asks you if it can allow Kopete to access it. This is normal, and if you allow it forever (check that "Remember" checkbox in Skype's dialog), it will not happen again.<br /><br />The 'System Bus' option is not yet supported by Skype
el: Σημειώστε ότι το Kopete θα παγώνει όσο το Skype σας ρωτά αν επιτρέπετε στο Kopete να έχει πρόσβαση. Αυτό είναι κανονικό και αν το επιτρέψετε μόνιμα (επιλογή "Απομνημόνευση" στο διάλογο του Skype), δε θα συμβεί ξανά.<br /><br />Η επιλογή 'System Bus' δεν υποστηρίζεται ακόμη από το Skype

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, activityTab)
en: &Activity
el: &Δραστηριότητα

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, HitchCheck)
en: Show all incoming messages
el: Εμφάνιση όλων των εισερχόμενων μηνυμάτων

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, HitchCheck)
en: This will show all incoming Skype messages. If this is off, they are showed only if the message belongs to chat that is started by kopete.
el: Αυτή η επιλογή εμφανίσει όλα τα εισερχόμενα μηνύματα του Skype. Αν είναι απενεργοποιημένο, εμφανίζονται μόνο αν το μήνυμα ανήκει σε συνομιλία που ξεκίνησε το kopete.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, HitchCheck)
en: Show all incoming &messages
el: Εμφάνιση όλων των εισερχόμενων &μηνυμάτων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, MarkCheck)
en: This will mark incoming messages as read, so if you have Skype set up not to automatically pop-up chats, it will not flash the exclamation icon.
el: Αυτό θα σημειώσει τα εισερχόμενα μηνύματα ως αναγνωσμένα έτσι ώστε αν έχετε ρυθμισμένο το Skype να μην εμφανίζονται αναδυόμενα παράθυρα συνομιλίας, δε θα εμφανίζεται το εικονίδιο με το θαυμαστικό.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, MarkCheck)
en: Mar&k as read
el: Σημείωση ως α&ναγνωσμένο

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ScanCheck)
en: If this is checked, Kopete will ask Skype on login if it has any messages that have not been shown, and if so, will show them. This is useful if you start Kopete later than Skype, and Skype is configured not to show incoming messages.
el: Αν ενεργοποιήσετε αυτήν την επιλογή, το Kopete θα ζητήσει από το Skype κατά τη σύνδεση αν έχει μηνύματα που δεν έχουν εμφανιστεί, και θα τα εμφανίσει. Αυτό είναι χρήσιμο αν ξεκινήσατε το Kopete έπειτα από το Skype, και το Skype δεν είναι ρυθμισμένο για την εμφάνιση εισερχομένων μηνυμάτων.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ScanCheck)
en: Scan f&or unread
el: Σάρωση &για μη αναγνωσμένα

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, CallCheck)
en: Show call control window for all calls
el: Εμφάνιση παραθύρου ελέγχου για όλες τις κλήσεις

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, CallCheck)
en: This will show a call control window for every call (both incoming and outgoing). If it is off, you can call from Kopete, but you have to control that call from Skype.
el: Αυτή η επιλογή εμφανίζει ένα παράθυρο ελέγχου για κάθε κλήση (για εισερχόμενες και εξερχόμενες). Αν είναι απενεργοποιημένο, μπορείτε να καλέσετε από το Kopete, αλλά πρέπει να ελέγχετε την κλήση από το Skype.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CallCheck)
en: S&how call control (this will also hide Skype client call dialog)
el: Εμφάνιση του ελέγχου κλήσεων (αυτό θα αποκρύπτει επίσης το παράθυρο διαλόγου του Skype)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, AutoCloseCallCheck)
en: Auto close the call control window
el: Αυτόματο κλείσιμο του παραθύρου ελέγχου κλήσης

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, AutoCloseCallCheck)
en: This will close the call control window automatically when the call finishes
el: Κλείσιμο του παραθύρου ελέγχου κλήσης αυτόματα με το τέλος της κλήσης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AutoCloseCallCheck)
en: Autoc&lose
el: Αυτόματο &κλείσιμο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Timeout:
el: Χρονικό όριο:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, PingsCheck)
en: If this is enabled, Kopete keeps track of whether or not Skype is running.
el: Αν ενεργοποιηθεί, το Kopete καταγράφει αν το Skype εκτελείται ή όχι.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, PingsCheck)
en: This keeps track of whether Skype is running. Turning this off only makes sense it you are trying to get non-flooded debug output.
el: Καταγραφή της εκτέλεσης του Skype ή όχι. Η απενεργοποίηση αυτής της επιλογής έχει νόημα μόνο αν επιθυμείτε πιο λιτή έξοδο αποσφαλμάτωσης.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, LeaveCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LeaveCheck)
en: Do not leave a chat on window exit
el: Να μην γίνεται αποχώρηση από την συνομιλία κατά την έξοδο παραθύρου

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, LeaveCheck)
en: Do not leave a chat when the chat window is closed. Makes a difference only with multi-user chats: if it is checked, you will continue receiving messages from that chat even after closing the window.
el: Να μην γίνεται αποχώρηση από τη συνομιλία όταν το παράθυρο συνομιλίας κλείσει. Έχει νόημα μόνο σε συνομιλία με πολλαπλούς χρήστες: αν είναι επιλεγμένο, θα συνεχίσετε να λαμβάνετε μηνύματα από τη συνομιλία αυτή ακόμη και μετά το κλείσιμο του παραθύρου.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, callsTab)
en: &Calls
el: &Κλήσεις

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, StartCallCommandCheck)
en: E&xecute before call
el: Ε&κτέλεση πριν την κλήση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, WaitForStartCallCommandCheck)
en: This will wait before making/accepting the call for the command to finish.
el: Αναμονή ολοκλήρωσης της εντολής πριν την εκτέλεση/αποδοχή της κλήσης.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, WaitForStartCallCommandCheck)
en: This will wait for the command to finish before accepting/making the call.<br>
    Note that kopete will freeze whilst waiting.
el: Αναμονή ολοκλήρωσης της εντολής πριν την εκτέλεση/αποδοχή της κλήσης. <br>
    Σημειώστε ότι το kopete θα είναι παγωμένο κατά την αναμονή.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, WaitForStartCallCommandCheck)
en: Wait for fi&nish
el: Αναμονή για ολ&οκλήρωση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EndCallCommandCheck)
en: Execute after call
el: Εκτέλεση μετά την κλήση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, OnlyLastCallCommandCheck)
en: Usually this makes no difference, but if there are some other calls on hold, it is executed only for the most recently ended one.
el: Συνήθως δεν έχει καμία διαφορά, αλλά αν υπάρχουν κάποιες κλήσεις σε αναμονή, εκτελείται μόνο για την τελευταία ολοκληρωμένη κλήση.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, OnlyLastCallCommandCheck)
en: Onl&y for last call
el: &Μόνο για την τελευταία κλήση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, IncomingCommandCheck)
en: Execute on inco&ming call
el: Εκτέλεση κατά την &εισερχόμενη κλήση

en: Could not load service %1.
el: Αδυναμία φόρτωσης της υπηρεσίας %1.

en: Error Loading Service
el: Σφάλμα φόρτωσης της υπηρεσίας

en: <qt>GSMLib is a library (and utilities) for sending SMS via a GSM device. The program can be found on <a href="%1">%1</a></qt>
el: <qt>Το GSMLib είναι μια βιβλιοθήκη (και εργαλεία) για την αποστολή SMS μέσω μιας συσκευής GSM. Η εφαρμογή μπορεί να βρεθεί στο <a href="%1">%1</a></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: GSMLib Settings
el: Επιλογές του GSMLib

en: Could Not Send Message
el: Αδύνατη η αποστολή μηνύματος

en: No provider configured
el: Δε ρυθμίστηκε πάροχος

en: <qt>SMSClient is a program for sending SMS with the modem. The program can be found on <a href="%1">%1</a></qt>
el: <qt>Το SMSClient είναι ένα πρόγραμμα αποστολής SMS μέσω του μόντεμ. Η εφαρμογή μπορεί να βρεθεί στο <a href="%1">%1</a></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: SMSClient Settings
el: Επιλογές του SMSClient

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: SMSClient &program:
el: &Πρόγραμμα SMSClient:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Pro&vider:
el: Πά&ροχος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: SMSClient &config path:
el: Διαδρομή &ρύθμισης του SMSClient:

en: No provider configured.
el: Δε ρυθμίστηκε πάροχος.

en: No prefix set for SMSSend, please change it in the configuration dialog.
el: Δεν ορίστηκε πρόθεμα για το SMSSend, παρακαλώ τροποποιήστε το στο διάλογο ρυθμίσεων.

en: No Prefix
el: Χωρίς πρόθεμα

en: %1 Settings
el: Ρυθμίσεις %1

en: <qt>SMSSend is a program for sending SMS through gateways on the web. It can be found on <a href="%1">%2</a></qt>
el: <qt>Το SMSSend είναι ένα πρόγραμμα αποστολής SMS μέσω πυλών στο διαδίκτυο. Η εφαρμογή μπορεί να βρεθεί στο <a href="%1">%2</a></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: SMSSend Options
el: Επιλογές του SMSSend

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: SMSSend prefi&x:
el: Πρό&θεμα του SMSSend:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Provider Options
el: Επιλογές παρόχου

en: Could not determine which argument should contain the message.
el: Αδυναμία καθορισμού της παραμέτρου που θα περιέχει το μήνυμα.

en: Could not determine which argument should contain the number.
el: Αδυναμία καθορισμού της παραμέτρου που θα περιέχει τον αριθμό.

en: This message is longer than the maximum length (%1). Should it be divided to %2 messages?
el: Αυτό το μήνυμα είναι μακρύτερο από το μέγιστο μήκος (%1). Να διαιρεθεί σε %2 μηνύματα;

en: Message Too Long
el: Πολύ μεγάλο μήνυμα

en: Divide
el: Διαίρεση

en: Do Not Divide
el: Να μη διαιρεθεί

en: Message too long.
el: Το μήνυμα είναι πολύ μακρύ.

en: Something went wrong while sending the message.
el: Συνέβη κάποιο λάθος κατά την αποστολή μηνύματος.

en: &Contact Settings
el: Ρυθμίσεις επα&φής

en: User Preferences
el: Προτιμήσεις χρήστη

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget)
en: Account Preferences - SMS
el: Προτιμήσεις λογαριασμού - SMS

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit)
en: A unique name for this SMS account.
el: Ένα μοναδικό όνομα γι' αυτόν το λογαριασμό SMS.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: &SMS delivery service:
el: Υπηρεσία παράδοσης &SMS:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox)
en: The delivery service that you would like to use.
el: Η υπηρεσία παράδοσης που επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox)
en: The delivery service that you would like to use.  Note that you will need to have this software installed prior to using this account.
el: Η υπηρεσία παράδοσης που επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε. Σημειώστε ότι χρειάζεται να έχετε εγκατεστημένο αυτό το λογισμικό πριν τη χρήση αυτού του λογαριασμού.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton)
en: &Description
el: &Περιγραφή

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton)
en: Description of the SMS delivery service.
el: Περιγραφή της υπηρεσίας παράδοσης SMS.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton)
en: Description of the SMS delivery service, including download locations.
el: Περιγραφή της υπηρεσίας παράδοσης SMS, περιλαμβάνοντας τοποθεσίες λήψης.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: To use SMS, you will need an account with a delivery service.
el: Για να χρησιμοποιήσετε SMS, θα πρέπει να έχετε λογαριασμό σε μία υπηρεσία παράδοσης.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Messaging Preferences
el: Προτιμήσεις μηνυμάτων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: If the message is too &long:
el: Αν το μήνυμα είναι πο&λύ μακρύ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel) i18n: ectx: property (toolTip), item, widget (QComboBox)
en: What should happen if you type a message that is too long to fit in a single SMS message.
el: Τι θα συμβεί αν πληκτρολογήσετε ένα μήνυμα που είναι πολύ μακρύ για να χωρέσει σε ένα μήνυμα SMS.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), item, widget (QComboBox)
en: What should happen if you type a message that is too long to fit in a single SMS message.  You can either choose to break it up into smaller messages automatically, cancel the message from being sent entirely, or have Kopete prompt you each time you enter a message that is too long.
el: Τι θα συμβεί αν πληκτρολογήσετε ένα μήνυμα που είναι πολύ μακρύ για να χωρέσει σε ένα μήνυμα SMS. Μπορείτε να επιλέξετε είτε το σπάσιμό του σε μικρότερα μηνύματα αυτόματα, την ακύρωση αποστολής του μηνύματος, ή να σας ζητά το Kopete τι να κάνει κάθε φορά που εισάγετε ένα πολύ μακρύ μήνυμα.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox)
en: Prompt (recommended)
el: Προτροπή (προτείνεται)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox)
en: Break Into Multiple
el: Σπάσιμο σε πολλαπλά

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox)
en: Cancel Sending
el: Ακύρωση αποστολής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: &Enable phone number internationalization
el: &Ενεργοποίηση διεθνοποίησης τηλεφωνικού αριθμού

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox)
en: Check if you would like to enable phone number internationalization.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή αν επιθυμείτε τη διεθνοποίηση του τηλεφωνικού αριθμού.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox)
en: Check if you would like to enable phone number internationalization.  Without this option, you will only be able to use SMS for accounts within your country.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή αν επιθυμείτε τη διεθνοποίηση του τηλεφωνικού αριθμού. Χωρίς αυτή την επιλογή, θα μπορείτε να στέλνετε SMS μόνο σε λογαριασμούς μέσα στη χώρα σας.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Substitute leading &zero with code:
el: Αντικατάσταση του αρχικού μη&δενός με τον κωδικό:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KRestrictedLine) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KRestrictedLine)
en: Whatever you want to substitute for a leading zero.
el: Αυτό που επιθυμείτε να αντικαταστήσει το αρχικό μηδέν.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit)
en: The telephone number of the contact you would like to add.
el: Ο αριθμός τηλεφώνου της επαφής που επιθυμείτε να προσθέσετε.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit)
en: The telephone number of the contact you would like to add.  This should be a number with SMS service available.
el: Ο αριθμός τηλεφώνου της επαφής που επιθυμείτε να προσθέσετε. Αυτός θα πρέπει να είναι ένας αριθμός με διαθέσιμη την υπηρεσία SMS.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Contact na&me:
el: Ό&νομα επαφής:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Some One
el: Ένα άτομο

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit)
en: The telephone number of the contact.
el: Ο τηλεφωνικός αριθμός της επαφής.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit)
en: The telephone number of the contact.  This should be a number with SMS service available.
el: Ο τηλεφωνικός αριθμός της επαφής. Πρέπει να είναι ένας αριθμός με διαθέσιμη την υπηρεσία SMS.

en: The working directory %1 does not exist.
    If you have not yet configured anything for Samba please see
    Install Into Samba (Configure... -> Account -> Edit) information
    on how to do this.
    Should the directory be created? (May require the root password)
el: Ο κατάλογος εργασίας %1 δεν υπάρχει.
    Αν δεν έχετε ρυθμίσει ακόμη κάτι (Samba) είναι καλύτερο να επιλέξετε την
    Εγκατάσταση στο Samba (Ρύθμιση... -> Λογαριασμός -> Επεξεργασία)
    Να δημιουργηθεί ο κατάλογος; (Μπορεί να απαιτείται κωδικός ριζικού χρήστη)

en: Create Directory
el: Δημιουργία καταλόγου

en: Do Not Create
el: Να μη δημιουργηθεί

en: Permissions of the working directory %1 are incorrect.
    You will not receive messages if choose No.
    You can also correct it manually (chmod 0777 %1), restart Kopete.
    Fix this (may require the root password)?
el: Οι άδειες στον κατάλογο εργασίας %1 είναι εσφαλμένες.
    Δε θα λαμβάνετε μηνύματα αν απαντήσετε αρνητικά.
    Μπορείτε να τις διορθώσετε μόνοι σας (chmod 0777 %1) και να επανεκκινήσετε το Kopete.
    Να διορθωθούν; (Μπορεί να σας ζητηθεί ο κωδικός πρόσβασης του υπερχρήστη)

en: Fix
el: Διόρθωση

en: Do Not Fix
el: Να μη διορθωθεί

en: Connection to localhost failed.
    Is your samba server running?
el: Η σύνδεση με το localhost απέτυχε.
    Εκτελείται ο εξυπηρετητής σας samba;

en: A message file could not be removed; maybe the permissions are incorrect.
    Fix this (may require the root password)?
el: Ένα αρχείο μηνύματος δεν μπορεί να αφαιρεθεί: ίσως οι άδειες να είναι λανθασμένες.
    Διόρθωση; (Μπορεί να απαιτείται ο κωδικός πρόσβασης ριζικού χρήστη)

en: Still cannot remove it; please fix it manually.
el: Συνέχεια αδυναμίας διόρθωσης: παρακαλώ διορθώστε το χειροκίνητα.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WPAddContactBase)
en: Add WinPopup Contact
el: Προσθήκη επαφής WinPopup

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel2_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel2_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mHostName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mHostName)
en: The hostname to which you want to send WinPopup messages.
el: Το όνομα του υπολογιστή που επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε για την αποστολή μηνυμάτων WinPopup.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Com&puter hostname:
el: Όνομα &υπολογιστή:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: The workgroup or domain containing the computer to which you want to send WinPopup messages.
el: Η ομάδα εργασίας ή ο τομέας του υπολογιστή στο οποίο επιθυμείτε να στείλετε μηνύματα WinPopup.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: &Workgroup/domain:
el: &Ομάδα εργασίας/τομέας:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mHostGroup) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mHostGroup)
en: The workgroup or domain containing the computer to which you want to send WinPopup messages
el: Η ομάδα εργασίας ή ο τομέας του υπολογιστή στο οποίο επιθυμείτε να στείλετε μηνύματα WinPopup

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WPEditAccountBase)
en: Account Preferences - WinPopup
el: Προτιμήσεις λογαριασμού - WinPopup

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Basi&c Setup
el: &Βασικές ρυθμίσεις

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mHostName)
en: The hostname under which you want to send WinPopup messages.
el: Το όνομα του υπολογιστή που επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε για την αποστολή μηνυμάτων WinPopup.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mHostName)
en: The host name under which you want to send WinPopup messages. Note that you do not have to specify the true hostname in order to send messages, but you do if you want to receive them.
el: Το όνομα του υπολογιστή που επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε για την αποστολή μηνυμάτων WinPopup. Σημειώστε ότι δεν απαιτείται να είναι το πραγματικό όνομα του υπολογιστή για την αποστολή μηνυμάτων, αλλά πρέπει να είναι το πραγματικό για τη λήψη μηνυμάτων.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Hos&tname:
el: Ό&νομα υπολογιστή:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, doInstallSamba) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, doInstallSamba)
en: Install support into Samba to enable this service.
el: Εγκατάσταση υποστήριξης στο Samba για την ενεργοποίηση αυτής της υπηρεσίας.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, doInstallSamba)
en: I&nstall Into Samba
el: Εγκατάσταση στο Samba

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12)
en: To receive WinPopup messages sent from other machines, the hostname above must be set to this machine's hostname.
el: Για να λαμβάνετε μηνύματα WinPopup από άλλους υπολογιστές, το όνομα αυτού του υπολογιστή παραπάνω πρέπει να οριστεί.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: The samba server must be configured and running.
el: Ο εξυπηρετητής server θα πρέπει να έχει ρυθμιστεί και να είναι ενεργός.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: "Install into Samba" is a simple method to create the directory for the temporary message files and configure your samba server.<br>
    However, the recommended way is to ask your administrator to create this directory ('mkdir -p -m 0777 /var/lib/winpopup') and for you to add
    'message command = _PATH_TO_/winpopup-send %s %m %t &' (substitute _PATH_TO_ by the real path) to the [global] section in your smb.conf.
el: Το «Εγκατάσταση στο Samba» είναι μια απλή μέθοδος για τη δημιουργία του καταλόγου για τα προσωρινά αρχεία μηνυμάτων και τη ρύθμιση του εξυπηρετητή samba. <br>
    Παρόλα αυτά, σας συστήνεται να ζητήσετε από το διαχειριστή του συστήματός σας να δημιουργήσει αυτόν τον κατάλογο ('mkdir -p -m 0777 /var/lib/winpopup') και να προσθέσει το
    'message command = _ΔΙΑΔΡΟΜΗ_/winpopup-send %s %m %t &' (αντικαθιστώντας το _ΔΙΑΔΡΟΜΗ_ με την πραγματική διαδρομή) στο τμήμα [global] του αρχείου smb.conf.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Protocol Preferences
el: Προτιμήσεις πρωτοκόλλου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: second(s)
el: δευτερόλεπτα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Host check frequency:
el: Συχνότητα ελέγχου υπολογιστή:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Path to 'smbclient' executable:
el: Διαδρομή στο εκτελέσιμο 'smbclient':

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: <i>These options apply to all WinPopup accounts.</i>
el: <i>Αυτές οι επιλογές εφαρμόζονται σε όλους τους λογαριασμούς WinPopup.</i>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblComputerName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblComputerName)
en: The host name of this contact's computer.
el: Το όνομα του υπολογιστή αυτής της επαφής.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblComputerName)
en: &Computer name:
el: Όνομα υ&πολογιστή:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sComputerName)
en: Computer Name
el: Όνομα υπολογιστή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Comment:
el: Σχόλιο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sComment) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sWorkgroup) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sOS) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sServer)
en: Looking
el: Αναζήτηση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2)
en: The workgroup or domain containing this contact's computer.
el: Η ομάδα εργασίας ή ο τομέας στον οποίο βρίσκεται ο υπολογιστής της επαφής.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3)
en: The operating system running on this contact's computer.
el: Το λειτουργικό σύστημα του υπολογιστή της επαφής.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Operating s&ystem:
el: &Λειτουργικό σύστημα:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: The software running on this contact's computer.
el: Το λογισμικό που εκτελείται στον υπολογιστή της επαφής.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Ser&ver software:
el: Λογισμικό εξυ&πηρετητή:

en: <qt>You must enter a valid hostname.</qt>
el: <qt>Πρέπει να εισάγετε ένα έγκυρο όνομα υπολογιστή.</qt>

en: <qt>LOCALHOST is not allowed as a contact.</qt>
el: <qt>Το LOCALHOST δεν επιτρέπεται ως επαφή.</qt>

en: <qt>You must enter a valid smbclient path.</qt>
el: <qt>Πρέπει να εισάγετε μια έγκυρη διαδρομή για το smbclient.</qt>

en: The Samba configuration file has been modified.
el: Το αρχείο ρυθμίσεων Samba τροποποιήθηκε.

en: Configuration Successful
el: Επιτυχής ρύθμιση

en: Updating the Samba configuration file failed.
el: Αποτυχία ενημέρωσης του αρχείου ρύθμισης Samba.

en: Configuration Failed
el: Αποτυχία ρυθμίσεων

en: User Info for %1
el: Πληροφορίες για το χρήστη %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WlmAccountPreferences)
en: Account Preferences - Wlm
el: Προτιμήσεις λογαριασμού - WIm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, accountLabel)
en: WLM passport:
el: Ταυτότητα WLM:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: To connect to the Microsoft network, you will need a Microsoft Passport.<br><br>If you do not currently have a Passport, please click the button to create one.
el: Για να συνδεθείτε στο δίκτυο της Microsoft, θα χρειαστείτε ένα λογαριασμό Microsoft Passport.<br><br>Αν δεν έχετε ένα λογαριασμό, κάντε κλικ στο κουμπί για να τον δημιουργήσετε.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Blocked contacts:
el: Επαφές με φραγή:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Allowed contacts:
el: Επιτρεπόμενες επαφές:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Italics</span> contacts are not on your contact list.</p></body></html>
el: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Πλάγιες</span> επαφές δε βρίσκονται στη λίστα επαφών σας.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_warning)
en: WARNING: You need to be connected to modify this page
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να τροποποιήσετε αυτή τη σελίδα

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Connection Preferences (for advanced users)
el: Προτιμήσεις σύνδεσης (για προχωρημένους)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, optionEnableProxy)
en: Enable Proxy
el: Ενεργοποίηση διαμεσολαβητή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelProxyHost)
en: Host /
el: Υπολογιστής /

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelProxyPort)
en: port:
el: θύρα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelProxyUsername)
en: Username:
el: Όνομα χρήστη:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: General Options
el: Γενικές επιλογές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_doNotSendEmoticons)
en: Do not send custom emoticons to other contacts
el: Να μην στέλνονται τα προσωπικά εικονίδια διάθεσης στις άλλες επαφές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_doNotRequestEmoticons)
en: Do not show custom emoticons from other contacts
el: Να μην εμφανίζονται τα προσωπικά εικονίδια διάθεσης των άλλων επαφών

en: <qt>You must enter a valid WLM passport.</qt>
el: <qt>Πρέπει να εισάγετε μια έγκυρη ταυτότητα WLM.</qt>

en: MSN Plugin
el: Πρόσθετο MSN

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &WLM passport:
el: &Ταυτότητα WLM:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: <i>(for example: joe@hotmail.com)</i>
el: <i>(για παράδειγμα: joe@hotmail.com)</i>

en: WLM Plugin
el: Πρόσθετο WLM

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Personal message:
el: Προσωπικό μήνυμα:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Phones
el: Τηλέφωνα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Mobile:
el: Κινητό:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_reversed)
en: Show whether you are on the contact list of this user
el: Εμφάνιση αν βρίσκεστε ή όχι στη λίστα επαφών αυτού του χρήστη

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_reversed)
en: If this box is checked, you are on this user's contact list.
    If not, the user has not added you to their list, or has removed you.
el: Αν είναι ενεργοποιημένο αυτό το πλαίσιο, βρίσκεστε στη λίστα επαφών αυτού του χρήστη.
    Αν όχι, ο χρήστης δεν σας έχει προσθέσει στη λίστα του, ή σας έχει αφαιρέσει.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_reversed)
en: I am on &the contact list of this contact
el: Βρίσκομαι στη &λίστα επαφών αυτής της επαφής

en: Open Inbo&x...
el: Άνοιγμα ει&σερχομένων...

en: &Change Display Name...
el: Αλλαγή ο&νόματος εμφάνισης...

note: i18n("&Start Chat..."), this); QObject::connect(m_startChatAction, SIGNAL(triggered(bool)), this, SLOT(slotStartChat()));
en: Open MS&N service status site...
el: Άνοιγμα τοποθεσίας κατάστασης MS&N...

en: Buddies
el: Φίλοι

en: Change Display Name - MSN Plugin
el: Αλλαγή ονόματος εμφάνισης - Πρόσθετο MSN

en: Enter the new display name by which you want to be visible to your friends on MSN:
el: Εισάγετε το νέο όνομα εμφάνισης με το οποίο επιθυμείτε να εμφανίζεστε στους φίλους σας στο MSN:

en: <qt>The display name you entered is too long. Please use a shorter name.
    Your display name has <b>not</b> been changed.</qt>
el: <qt>Το όνομα εμφάνισης που εισάγατε είναι πολύ μακρύ. Παρακαλώ χρησιμοποιήστε ένα πιο σύντομο όνομα.
    Το όνομα εμφάνισής σας <b>δεν</b> τροποποιήθηκε.</qt>

en: You have one unread message in your Hotmail inbox. | You have %1 unread messages in your Hotmail inbox.
el[0]: Έχετε ένα μη αναγνωσμένο μήνυμα στο λογαριασμό σας στο Hotmail.
el[1]: Έχετε %1 μη αναγνωσμένα μηνύματα στο λογαριασμό σας στο Hotmail.

[ctx: @action]
en: Open Inbox
el: Άνοιγμα εισερχομένων

en: New message from %1 in your Hotmail inbox.<p>Subject: %2
el: Νέο μήνυμα από τον χρήστη %1 στο λογαριασμό σας στο Hotmail.<p>Θέμα: %2

en: Send Nudge
el: Αποστολή ειδοποίησης

en: Send &Voice
el: Αποστολή &φωνής

en: Sound card not detected
el: Η κάρτα ήχου δεν εντοπίστηκε

en: Stop &recording
el: Σταμάτημα ε&γγραφής

en: The other contact needs to be online to receive voice clips.
el: Η άλλη επαφή θα πρέπει να είναι σε σύνδεση για να λάβει φωνητικό κλιπ.

en: You cannot send voice clips in invisible status
el: Δεν μπορείτε να στείλετε φωνητικό κλιπ σε κατάσταση αόρατος

en: The maximum recording time is 15 seconds
el: Ο μέγιστος χρόνος εγγραφής είναι 15 δευτερόλεπτα

en: The voice clip must be longer
el: Το φωνητικό κλιπ πρέπει να είναι μεγαλύτερο

en: has sent a nudge
el: έστειλε μία ειδοποίηση

en: has sent you a nudge
el: σας έστειλε μία ειδοποίηση

en: Send Ink
el: Αποστολή Ink

en: Select the pen's color
el: Επιλέξτε το χρώμα του μολυβιού

en: Block Contact
el: Φραγή επαφής

en: Update Photo
el: Ενημέρωση φωτογραφίας

en: &Block custom emoticons
el: Φραγή προσαρμοσμένων εικονιδίων διάθεσης

en: <qt>You need to go online to remove a contact from your contact list. This contact will appear again when you reconnect.</qt>
el: <qt>Παρακαλώ κάντε σύνδεση για να αφαιρέσετε μια επαφή από τη λίστα επαφών σας. Η επαφή αυτή θα εμφανιστεί ξανά όταν επανασυνδεθείτε.</qt>

en: This contact does not have you in his/her list
el: Αυτή η επαφή δεν σας έχει στην λίστα επαφών της

en: This contact is blocked
el: Αυτή η επαφή είναι σε φραγή

en: This contact does not have you in his/her list and is blocked
el: Αυτή η επαφή δεν σας έχει στην λίστα επαφών της και είναι σε φραγή

en: Be Right Back
el: Επιστρέφω αμέσως

en: Be &Right Back
el: Επιστρέφω α&μέσως

en: On the Phone
el: Μιλάω στο τηλέφωνο

en: On The &Phone
el: Μιλάω στο &τηλέφωνο

en: Out to Lunch
el: Πήγα για φαγητό

en: Out To &Lunch
el: Πήγα για &φαγητό

en: &Idle
el: &Αδρανής

[ctx: This is used in the tooltip of a contact]
en: Listening To
el: Ακούω το

en: File transfer cancelled.
el: Η μεταφορά αρχείου ακυρώθηκε.

en: An error occurred while saving the address book entry.
el: Συνέβη ένα σφάλμα κατά την αποθήκευση καταχώρησης του βιβλίου διευθύνσεων.

en: The Yahoo Address Book entry could not be saved:
    %1 - %2
el: Η αποθήκευση της καταχώρησης του βιβλίου διευθύνσεων Yahoo απέτυχε:
    %1 - %2

en: The Yahoo Address Book entry could not be created:
    %1 - %2
el: Η δημιουργία της καταχώρησης του βιβλίου διευθύνσεων Yahoo απέτυχε:
    %1 - %2

en: The Yahoo Address Book entry could not be deleted:
    %1 - %2
el: Η διαγραφή της καταχώρησης του βιβλίου διευθύνσεων Yahoo απέτυχε:
    %1 - %2

en: The picture was not successfully uploaded
el: Η εικόνα δε μεταφέρθηκε με επιτυχία

en: Could not open file for writing.
el: Αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου για εγγραφή.

en: An error occurred while downloading the file.
el: Συνέβη ένα σφάλμα κατά τη λήψη του αρχείου.

en: Unable to connect to file transfer server
el: Αδυναμία σύνδεσης στον εξυπηρετητή μεταφοράς αρχείων

en: An error occurred while sending the file.
el: Συνέβη ένα σφάλμα κατά την αποστολή του αρχείου.

en: An error occurred while sending the message
el: Συνέβη ένα σφάλμα κατά την αποστολή του μηνύματος

en: The message is empty.
el: Το μήνυμα είναι κενό.

en: Error opening file: %1
el: Σφάλμα κατά το άνοιγμα του αρχείου: %1

en: An unknown error has occurred.
el: Συνέβη ένα άγνωστο σφάλμα.

en: Webcam connection to the user %1 could not be established.
    
    Please relogin and try again.
el: Αδυναμία εγκαθίδρυσης σύνδεσης με την κάμερα του χρήστη %1.
    
    Παρακαλώ συνδεθείτε και πάλι και ξαναπροσπαθήστε.

en: An error occurred closing the webcam session.
el: Συνέβη ένα σφάλμα κατά το κλείσιμο της συνεδρίας κάμερας.

en: You tried to close a connection that did not exist.
el: Προσπαθήσατε να κλείσετε μια σύνδεση που δεν υπάρχει.

en: Could not retrieve server side address book for user info.
el: Αδυναμία λήψης πληροφοριών χρήστη από το βιβλίο διευθύνσεων του εξυπηρετητή.

en: An error occurred while downloading a buddy icon (%1)
el: Συνέβη ένα σφάλμα κατά τη λήψη του εικονιδίου φίλου (%1)

en: Could not join chat
el: Αδύνατη η συμμετοχή στη συνομιλία

en: The room is full. Please choose another one.
el: Το δωμάτιο είναι πλήρες. Παρακαλώ επιλέξτε κάποιο άλλο.

en: Invalid user.
el: Μη έγκυρος χρήστης.

en: An unknown error occurred while joining the chat room.
el: Συνέβη ένα άγνωστο σφάλμα κατά τη συμμετοχή στο δωμάτιο συνομιλίας.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, YahooAddContactBase)
en: Add Yahoo Contact
el: Προσθήκη επαφής Yahoo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, contactID)
en: The account name of the Yahoo account you would like to add.
el: Το όνομα του λογαριασμού του Yahoo που επιθυμείτε να προσθέσετε.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, contactID)
en: The account name of the Yahoo account you would like to add.  This should be in the form of an alphanumeric string (no spaces).
el: Το όνομα του λογαριασμού του Yahoo που επιθυμείτε να προσθέσετε. Αυτό είναι ένα αλφαριθμητικό (χωρίς κενά).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Yahoo username:
el: Όνομα χρήστη &Yahoo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: <i>(for example: joe8752)</i>
el: <i>(για παράδειγμα: joe8752)</i>

en: Choose a chat room...
el: Επιλέξτε ένα δωμάτιο συνομιλίας...

en: Yahoo Chat rooms
el: Δωμάτια συνομιλίας Yahoo

en: Users: %1 Webcams: %2 Voices: %3
el: Χρήστες: %1 Κάμερες: %2 Φωνές: %3

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, YahooChatSelectorWidgetBase)
en: Choose Chat Room
el: Επιλέξτε ένα δωμάτιο συνομιλίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Chat rooms:
el: Δωμάτια συνομιλίας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Categories:
el: Κατηγορίες:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, YahooEditAccountBase)
en: Account Preferences - Yahoo
el: Προτιμήσεις λογαριασμού - Yahoo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mScreenName)
en: The account name of your Yahoo account.
el: Το όνομα του λογαριασμού σας στο Yahoo.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mScreenName)
en: The account name of your Yahoo account.  This should be in the form of an alphanumeric string (no spaces).
el: Το όνομα του λογαριασμού σας στο Yahoo. Αυτό είναι ένα αλφαριθμητικό (χωρίς κενά).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: To connect to the Yahoo network, you will need a Yahoo account.<br><br>If you do not currently have a Yahoo account, please click the button to create one.
el: Για να συνδεθείτε στο δίκτυο του Yahoo, θα χρειαστείτε ένα λογαριασμό Yahoo.<br><br>Αν δεν έχετε λογαριασμό Yahoo, κάντε κλικ στο κουμπί για να τον δημιουργήσετε.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRegister)
en: Register &New Account
el: Καταχώρηση &νέου λογαριασμού

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Accoun&t Preferences
el: Προτιμήσεις &λογαριασμού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, optionOverrideServer)
en: O&verride default server information
el: Παράκα&μψη των προκαθορισμένων πληροφοριών εξυπηρετητή

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, editServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the Yahoo server you wish to connect to.
el: Η διεύθυνση IP ή η μάσκα υπολογιστή του εξυπηρετητή Υahoo στον οποίο επιθυμείτε να συνδεθείτε.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, editServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the Yahoo server you wish to connect to.  Normally you will want the default (scs.msg.yahoo.com).
el: Η διεύθυνση IP ή η μάσκα υπολογιστή του εξυπηρετητή Υahoo στον οποίο επιθυμείτε να συνδεθείτε. Συνήθως το προκαθορισμένο είναι επαρκές. (scs.msg.yahoo.com).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblPort)
en: The port on the Yahoo server that you would like to connect to.
el: Η θύρα του εξυπηρετητή Υahoo στον οποίο επιθυμείτε να συνδεθείτε.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbxServerPort)
en: The port on the Yahoo server that you would like to connect to.  Normally this is 5050, but Yahoo also allows port 80 in case you are behind a firewall.
el: Η θύρα του εξυπηρετητή Υahoo στον οποίο επιθυμείτε να συνδεθείτε. Κανονικά αυτή είναι η 5050, αλλά το Yahoo χρησιμοποιεί επίσης και τη θύρα 80 στη περίπτωση που βρίσκεστε πίσω από ένα τείχος προστασίας.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPort)
en: P&ort:
el: &Θύρα:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbxServerPort)
en: The port on the Yahoo server that you would like to connect  to.
el: Η θύρα του εξυπηρετητή Υahoo στον οποίο επιθυμείτε να συνδεθείτε.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Buddy Icon
el: Εικονίδιο φίλου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, optionSendBuddyIcon)
en: Se&nd buddy icon to other users
el: Απο&στολή εικονιδίου φίλου στους άλλους χρήστες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonSelectPicture)
en: Select Picture...
el: Επιλογή εικόνας...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Contact Information
el: Πληροφορίες επαφής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_2)
en: Pager:
el: Βομβητής:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_2_2)
en: Additional:
el: Πρόσθετα:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Location Information
el: Πληροφορίες τοποθεσίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayLabel_2)
en: Anniversary:
el: Επέτειος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fullNameLabel_2_2)
en: Second name:
el: Δεύτερο όνομα:

[ctx: Person's name suffix or prefix]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yahooIdLabel_2)
en: Title:
el: Τίτλος:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, YahooInviteListBase)
en: Invite Friends to Conference
el: Πρόσκληση φίλων σε συνομιλία

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Conference Members
el: Μέλη της συνομιλίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_Add)
en: Add >>
el: Προσθήκη >>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_Remove)
en: << Remove
el: << Αφαίρεση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Chat Invitation List
el: Λίστα πρόσκλησης συνομιλίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Friend List
el: Λίστα φίλων

en: Invite
el: Πρόσκληση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Note 4:
el: Σημείωση 4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Note 3:
el: Σημείωση 3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Note 2:
el: Σημείωση 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Note 1:
el: Σημείωση 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: Contact comments:
el: Σημειώσεις επαφής:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Show Me As
el: Εμφάνισέ με ως

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioOffline)
en: Off&line
el: &Χωρίς σύνδεση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioPermOffline)
en: Perma&nently offline
el: &Μόνιμα χωρίς σύνδεση

en: Yahoo User Information
el: Πληροφορίες χρήστη Yahoo

en: Save and Close
el: Αποθήκευση και κλείσιμο

en: Merge with existing entry
el: Συγχώνευση με υπάρχουσα καταχώρηση

en: General Yahoo Information
el: Γενικές πληροφορίες Yahoo

en: Other Yahoo Information
el: Άλλες πληροφορίες Yahoo

en: Replace existing entry
el: Αντικατάσταση της υπάρχουσας καταχώρησης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Your Account has to be verified due to too many failed login attempts.<br>
el: Θα πρέπει να γίνει επαλήθευση του λογαριασμού σας λόγω πολλών αποτυχημένων προσπαθειών σύνδεσης.<br>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Please enter the characters shown in the picture:
el: Παρακαλώ εισάγετε τους χαρακτήρες που εμφανίζονται στην εικόνα:

en: %1 has stopped broadcasting
el: Ο χρήστης %1 σταμάτησε την εκπομπή

en: %1 has cancelled viewing permission
el: Ο χρήστης %1 ακύρωσε την άδεια προβολής

en: %1 has declined permission to view webcam
el: Ο χρήστης %1 αρνήθηκε την άδεια προβολής της κάμερας

en: %1 does not have his/her webcam online
el: Ο χρήστης %1 δεν έχει ενεργή την κάμερά του

en: Unable to view %1's webcam for an unknown reason
el: Αδυναμία προβολής της κάμερας του χρήστη %1 για άγνωστο λόγο

en: 1 viewer | %1 viewers
el[0]: 1 θεατής
el[1]: %1 θεατές

en: Open &Address book...
el: Άνοιγμα &βιβλίου διευθύνσεων...

en: &Edit my contact details...
el: &Επεξεργασία των λεπτομερειών της επαφής μου...

en: &Join chat room...
el: &Συμμετοχή στη συνομιλία...

en: Could not log into the Yahoo service: your account has been locked.
    Visit %1 to reactivate it.
el: Αδυναμία σύνδεσης στην υπηρεσία Yahoo: ο λογαριασμός σας έχει κλειδωθεί.
    Επισκεφτείτε το %1 για επανενεργοποίηση.

en: Could not log into the Yahoo service: the username specified was invalid.
el: Αδυναμία σύνδεσης στην υπηρεσία Yahoo: το καθορισμένο όνομα χρήστη δεν είναι έγκυρο.

en: You have been logged out of the Yahoo service, possibly due to a duplicate login.
el: Αποσυνδεθήκατε από την υπηρεσία Yahoo, πιθανότατα εξαιτίας διπλής σύνδεσης.

[ctx: @info]
en: Could not log into the Yahoo service. Error code: <message><numid>%1</numid></message>.
el: Αδυναμία σύνδεσης στην υπηρεσία Yahoo: Κωδικός σφάλματος: <message><numid>%1</numid></message>

en: %1 has been disconnected.
    Error message:
    %2 - %3
el: Ο χρήστης %1 αποσυνδέθηκε.
    Μήνυμα σφάλματος:
    %2 - %3

en: There was an error while connecting %1 to the Yahoo server.
    Error message:
    %2 - %3
el: Παρουσιάστηκε ένα σφάλμα κατά τη σύνδεση του χρήστη %1 με τον εξυπηρετητή Yahoo.
    Μήνυμα σφάλματος:
    %2 - %3

en: %1
    
    Reason: %2
el: %1
    
    Αιτία: %2

en: Yahoo Plugin
el: Πρόσθετο Yahoo

en: User %1 has granted your authorization request.
el: Ο χρήστης %1 επικύρωσε την αίτηση εξουσιοδότησης που ζητήσατε.

en: User %1 has rejected your authorization request.
    %2
el: Ο χρήστης %1 απέρριψε την αίτηση εξουσιοδότησης που ζητήσατε.
    %2

[ctx: This string is shown when the user is buzzed by a contact]
en: Buzz
el: Βομβητής

en: %1 has invited you to join a conference with %2.
    
    His/her message: %3
    
    Accept?
el: Ο χρήστης %1 σας προσκάλεσε σε συνομιλία με το %2.
    
    Το μήνυμά του: %3
    
    Αποδοχή;

[ctx: @action]
en: Accept
el: Αποδοχή

en: %1 has declined to join the conference: "%2"
el: Ο χρήστης %1 αρνήθηκε να συμμετάσχει στη συνομιλία: "%2"

en: You have one unread message in your Yahoo inbox. | You have %1 unread messages in your Yahoo inbox.
el[0]: Έχετε ένα μη αναγνωσμένο μήνυμα στο λογαριασμό σας στο Yahoo.
el[1]: Έχετε %1 μη αναγνωσμένα μηνύματα στο λογαριασμό σας στο Yahoo.

en: %1 has a message from %2 in your Yahoo inbox. <br><br>Subject: %3
el: Ο λογαριασμός σας %1 στο Yahoo έχει ένα μήνυμα από τον χρήστη %2 . <br><br>Θέμα: %3

en: %1 has invited you to view his/her webcam. Accept?
el: Ο χρήστης %1 σας προσκάλεσε να δείτε την κάμερά του. Αποδοχή;

en: Webcam for %1 is not available.
el: Η κάμερα για τον %1 δεν είναι διαθέσιμη.

en: <qt>The selected buddy icon could not be opened. <br />Please set a new buddy icon.</qt>
el: <qt>Το επιλεγμένο εικονίδιο φίλου δεν μπορεί να ανοιχτεί. <br />Παρακαλώ ορίστε ένα νέο εικονίδιο φίλου.</qt>

en: An error occurred when trying to change the display picture.
el: Συνέβη ένα σφάλμα κατά την προσπάθεια αλλαγής της εικόνας εμφάνισης.

en: %1 wants to view your webcam. Grant access?
el: Ο χρήστης %1 θέλει να προβάλει την κάμερά σας. Να δοθεί πρόσβαση;

en: You are now in %1 (%2)
el: Τώρα βρίσκεστε στο %1(%2)

en: Yahoo Chat:
el: Συνομιλία Yahoo:

en: Yahoo Chat: %1
el: Συνομιλία Yahoo: %1

en: Buzz Contact
el: Βομβητής σε επαφή

en: Show User Info
el: Εμφάνιση πληροφοριών χρήστη

en: Request Webcam
el: Αίτηση κάμερας

en: Invite to view your Webcam
el: Πρόσκληση για προβολή της κάμεράς σας

en: Yahoo Display Picture
el: Εικόνα εμφάνισης Yahoo

en: &Invite others
el: &Πρόσκληση άλλων

en: %1|Stealthed
el: %1|Αθόρυβα

en: View &Webcam
el: Προβολή &κάμερας

en: &Buzz Contact
el: &Βομβητής σε επαφή

en: &Stealth Setting
el: Ρυθμίσεις από&κρυψης

en: &Invite to Conference
el: &Πρόσκληση σε συνομιλία

en: &View Yahoo Profile
el: &Εμφάνιση προφίλ Yahoo

en: Stealth Setting
el: Ρυθμίσεις απόκρυψης

en: Buzz
el: Βομβητής

en: <qt>You must enter a valid password.</qt>
el: <qt>Πρέπει να εισάγετε έναν έγκυρο κωδικό πρόσβασης.</qt>

en: Be right back
el: Επιστρέφω αμέσως

en: Not at home
el: Δεν είμαι στο σπίτι

en: Not at my desk
el: Δεν είμαι στο γραφείο

en: Not in the office
el: Δεν είμαι στη δουλειά

en: On the phone
el: Στο τηλέφωνο

en: On vacation
el: Σε διακοπές

en: Out to lunch
el: Για γεύμα

en: Stepped out
el: Για βόλτα

en: I'm On SMS
el: Διαθέσιμος μέσω SMS

en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

en: Buddy Icon Checksum
el: Άθροισμα ελέγχου εικονιδίου φίλου

en: Buddy Icon Expires
el: Λήξη εικονιδίου φίλου

en: Buddy Icon Remote URL
el: Απομακρυσμένο URL εικονιδίου φίλου

en: Pager number
el: Αριθμός βομβητή

en: Fax number
el: Αριθμός Φαξ

en: Additional number
el: Πρόσθετος αριθμός

en: Alternative email 1
el: Εναλλακτική διεύθυνση email 1

en: Private Address
el: Διεύθυνση

en: Private City
el: Πόλη

en: Private State
el: Πολιτεία

en: Private ZIP
el: Ταχ. κώδικας

en: Private Country
el: Χώρα

en: Private URL
el: URL

en: Corporation
el: Εταιρεία

en: Work Address
el: Διεύθυνση εργασίας

en: Work State
el: Πολιτεία εργασίας

en: Work ZIP
el: Ταχ. κώδικας εργασίας

en: Work URL
el: URL εργασίας

en: Anniversary
el: Επέτειος

en: Notes
el: Σημειώσεις

en: Additional 1
el: Πρόσθετες ιδιότητες 1

en: Additional 2
el: Πρόσθετες ιδιότητες 2

en: Additional 3
el: Πρόσθετες ιδιότητες 3

en: Additional 4
el: Πρόσθετες ιδιότητες 4

en: Account Verification - Yahoo
el: Επαλήθευση λογαριασμού - Yahoo
