kppp - en to el translation catalogue (406 entries)

en: &Edit...
el: &Επεξεργασία...

en: Allows you to modify the selected account
el: Σας επιτρέπει να τροποποιήσετε τον επιλεγμένο λογαριασμό

en: &New...
el: &Νέο...

en: Create a new dialup connection
    to the Internet
el: Δημιουργία μιας νέας τηλεφωνικής
    σύνδεσης με το διαδίκτυο

en: Co&py
el: &Αντιγραφή

en: Makes a copy of the selected account. All
    settings of the selected account are copied
    to a new account that you can modify to fit your
    needs
el: Φτιάχνει ένα αντίγραφο του επιλεγμένου λογαριασμού. Όλες οι
    ρυθμίσεις του επιλεγμένου λογαριασμού αντιγράφονται σε ένα
    νέο λογαριασμό, που μπορείτε να τροποποιήσετε σύμφωνα
    με τις ανάγκες σας

en: De&lete
el: &Διαγραφή

en: <p>Deletes the selected account
    
    <font color="red"><b>Use with care!</b></font>
el: <p>Διαγράφει τον επιλεγμένο λογαριασμό
    
    <font color="red"><b>Προσοχή στη χρήση του!</b></font>

en: Phone costs:
el: Τηλεφωνικά κόστη:

en: <p>This shows the accumulated phone costs
    for the selected account.
    
    <b>Important</b>: If you have more than one 
    account - beware, this is <b>NOT</b> the sum 
    of the phone costs of all your accounts!
el: <p>Αυτό δείχνει το συσσωρευμένο τηλεφωνικό κόστος
    για τον επιλεγμένο λογαριασμό.
    
    <b>Σημαντικό</b>: Αν έχετε πάνω από ένα
    λογαριασμό, προσέξτε, αυτό <b>ΔΕΝ</b> είναι το
    άθροισμα των κοστών όλων των λογαριασμών σας!

en: Volume:
el: Όγκος:

en: <p>This shows the number of bytes transferred
    for the selected account (not for all of your
    accounts. You can select what to display in
    the accounting dialog.
    
    <a href="#volaccounting">More on volume accounting</a>
el: <p>Αυτό δείχνει το πλήθος των μεταφερόμενων bytes
    για τον επιλεγμένο λογαριασμό (όχι για όλους τους
    λογαριασμούς σας. Μπορείτε να επιλέξετε τι θα
    προβάλλεται στο διάλογο λογιστικών.
    
    <a href="#volaccounting">Περισσότερα για τα λογιστικά όγκου</a>

en: &Reset...
el: &Μηδενισμός...

en: &View Logs
el: &Προβολή αρχείων καταγραφής

en: Maximum number of accounts reached.
el: Υπάρχει ο μέγιστος επιτρεπόμενος αριθμός λογαριασμών.

en: Do you want to use the wizard to create the new account or the standard, dialog-based setup?
    The wizard is easier and sufficient in most cases. If you need very special settings, you might want to try the standard, dialog-based setup.
el: Θέλετε να χρησιμοποιήσετε το μάγο για τη δημιουργία του νέου λογαριασμού, ή τη συνήθη ρύθμιση μέσω διαλόγων;
    Ο μάγος είναι ευκολότερος και επαρκής τις περισσότερες φορές. Αν χρειάζεστε πολύ ειδικές ρυθμίσεις, ίσως θέλετε να δοκιμάσετε τους διαλόγους.

en: Create New Account
el: Δημιουργία νέου λογαριασμού

en: &Wizard
el: &Μάγος

en: &Manual Setup
el: &Χειροκίνητη ρύθμιση

en: No account selected.
el: Δεν έχει επιλεγεί λογαριασμός.

en: Are you sure you want to delete
    the account "%1"?
el: Σίγουρα θέλετε να διαγράψετε
    το λογαριασμό "%1";

en: Confirm
el: Επιβεβαίωση

en: Delete
el: Διαγραφή

en: New Account
el: Νέος λογαριασμός

en: Edit Account:
el: Επεξεργασία λογαριασμού:

en: Dial
el: Κλήση

en: Dial Setup
el: Ρυθμίσεις κλήσης

en: IP Setup
el: Ρύθμιση IP

en: Gateway
el: Πύλη (gateway)

en: Gateway Setup
el: Ρύθμιση πύλης

en: DNS Servers
el: Εξυπηρετητές ονοματολογίας (DNS)

en: Login Script
el: Σενάριο σύνδεσης

en: Edit Login Script
el: Επεξεργασία σεναρίου σύνδεσης

en: Execute
el: Εκτέλεση

en: Execute Programs
el: Εκτέλεση προγραμμάτων

en: Accounting
el: Λογιστικά

en: You must enter a unique
    account name
el: Πρέπει να δώσετε ένα μοναδικό
    όνομα λογαριασμού

en: Login script has unbalanced loop Start/End
el: Το σενάριο σύνδεσης περιέχει μη ισορροπημένο βρόχο Start/End

en: Reset Accounting
el: Μηδενισμός λογιστικών

en: What to Reset
el: Τι να μηδενιστεί

en: Reset the accumulated p&hone costs
el: Μηδενισμός του συσσωρευμένου &τηλεφωνικού κόστους

en: Check this to set the phone costs
    to zero. Typically you will want to
    do this once a month.
el: Επιλέξτε αυτό για να μηδενίσετε το τηλεφωνικό
    κόστος. Τυπικά θα θέλετε να το κάνετε μία φορά
    το μήνα.

en: Reset &volume accounting
el: Μηδενισμός λογιστικών ό&γκου

en: Check this to set the volume accounting
    to zero. Typically you will want to do this
    once a month.
el: Επιλέξτε αυτό για να μηδενίσετε τον 
    όγκου του λογαριασμού σας. Τυπικά θα θέλετε
    να το κάνετε μια φορά το μήνα.

en: &Enable accounting
el: &Ενεργοποίηση λογιστικών

en: Check for rule updates
el: Έλεγχος για ενημέρωση κανόνων

en: Selected:
el: Επιλεγμένα:

en: Volume accounting:
el: Λογιστικά όγκου:

en: No Accounting
el: Καθόλου λογιστικά

en: Bytes In
el: Εισερχόμενα Bytes

en: Bytes Out
el: Εξερχόμενα Bytes

en: Bytes In & Out
el: Συνολικά Bytes (εισόδου & εξόδου)

en: Available Rules
el: Διαθέσιμοι κανόνες

en: (none)
el: (τίποτε)

en: Connecting to:
el: Σύνδεση στο:

en: Unable to create modem lock file.
el: Δεν είναι δυνατή η δημιουργία αρχείου κλειδώματος του μόντεμ.

en: Looking for modem...
el: Αναζήτηση για μόντεμ...

en: &Log
el: &Αρχείο καταγραφής

en: Connecting to: %1
el: Σύνδεση στο: %1

en: Running pre-startup command...
el: Εκτέλεση εντολής πριν την εκκίνηση ...

en: Modem device is locked.
el: Η συσκευή μόντεμ είναι κλειδωμένη.

en: Initializing modem...
el: Αρχικοποίηση μόντεμ...

en: Setting
el: Ρύθμιση

en: Setting speaker volume...
el: Ρύθμιση έντασης ηχείου...

en: Turning off dial tone waiting...
el: Απενεργοποίηση αναμονής του τόνου κλήσης...

en: Waiting for callback...
el: Αναμονή για επανάκληση...

en: Dialing %1
el: Κλήση %1

en: Line busy. Hanging up...
el: Η γραμμή είναι απασχολημένη. Κλείσιμο...

en: Line busy. Waiting: %1 seconds
el: Η γραμμή είναι απασχολημένη. Αναμονή: %1 δευτερόλεπτα

en: No Dial Tone
el: Δεν υπάρχει τόνος γραμμής

en: No carrier. Waiting: %1 seconds
el: Η γραμμή είναι απασχολημένη. Αναμονή: %1 δευτερόλεπτα

en: No Carrier
el: Απουσία σήματος

en: Digital Line Protection Detected.
el: Ανιχνεύτηκε προστασία ψηφιακής τηλεφωνικής γραμμής.

en: A Digital Line Protection (DLP) error response has been detected.
    Please disconnect the phone line.
    
    Do NOT connect this modem to a digital phone line or the modem could get permanently damaged
el: Ανιχνεύτηκε ένα σφάλμα Προστασίας Ψηφιακής Γραμμής (DLP).
    Παρακαλώ αποσυνδέστε την τηλεφωνική γραμμή.
    
    ΜΗΝ συνδέσετε αυτό το modem σε μια ψηφιακή τηλεφωνική γραμμή ή το modem μπορεί να πάθει μόνιμη ζημιά

en: Scanning %1
el: Σάρωση του%1

en: Saving %1
el: Αποθήκευση %1

en: Sending %1
el: Αποστολή %1

en: Expecting %1
el: Αναμονή %1

en: Pause %1 seconds
el: Παύση %1 δευτερόλεπτα

en: Timeout %1 seconds
el: Χρονικό όριο %1 δευτερόλεπτα

en: Hangup
el: Κλείσιμο

en: Answer
el: Απάντηση

en: Password %1
el: Κωδικός πρόσβασης %1

en: Prompting %1
el: Προτροπή για %1

en: PW Prompt %1
el: Προτροπή για κωδικό %1

en: Loop Start %1
el: Αρχή βρόχου %1

en: ERROR: Nested too deep, ignored.
el: ΣΦΑΛΜΑ: πολλαπλή ανακύκλωση βρόχου, αγνοείται.

en: Loops nested too deeply.
el: Πολλαπλή ανακύκλωση βρόχου.

en: Loop End %1
el: Τέλος βρόχου %1

en: LoopEnd without matching Start. Line: %1
el: Τέλος βρόχου χωρίς αντίστοιχη γραμμή Start.: %1

en: Starting pppd...
el: Εκκίνηση pppd...

en: Scan Var: %1
el: Μεταβλητή σάρωσης: %1

en: Found: %1
el: Βρέθηκαν: %1

en: Looping: %1
el: Ανακύκλωση: %1

en: One moment please...
el: Μια στιγμή παρακαλώ...

en: Script timed out.
el: Τέλος χρονικού ορίου σεναρίου.

en: Scanning: %1
el: Σάρωση: %1

en: Expecting: %1
el: Αναμένεται: %1

en: Logging on to network...
el: Σύνδεση στο δίκτυο...

en: Running startup command...
el: Εκτέλεση εντολής εκκίνησης...

en: Done
el: Ολοκληρώθηκε

en: None
el: Κανένα

en: Hardware [CRTSCTS]
el: Υλικού [CRTSCTS]

en: pppd command + command-line arguments exceed 2024 characters in length.
el: Η εντολή pppd συν τα ορίσματά της ξεπερνούν τους 2024 χαρακτήρες σε μήκος.

en: Connected at:
el: Συνδεδεμένος στο:

en: Time connected:
el: Χρόνος σύνδεσης:

en: Session bill:
el: Κόστος συνεδρίας:

en: Total bill:
el: Συνολικό κόστος:

en: &Disconnect
el: &Αποσύνδεση

en: De&tails
el: &Λεπτομέρειες

en: Connection: %1
    Connected at: %2
    Time connected: %3
el: Σύνδεση: %1
    Σύνδεση σε: %2
    Διάρκεια σύνδεσης: %3

en: 
    Session Bill: %1
    Total Bill: %2
el: 
    Κόστος συνεδρίας: %1
    Συνολικό κόστος: %2

en: Login Script Debug Window
el: Παράθυρο επίλυσης προβλημάτων σεναρίου σύνδεσης

en: &Close
el: &Κλείσιμο

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: Disconnect
el: Αποσύνδεση

en: Connection &name:
el: Ό&νομα σύνδεσης:

en: Type in a unique name for this connection
el: Δώστε ένα μοναδικό όνομα για αυτή τη σύνδεση

en: P&hone number:
el: Αριθμός &τηλεφώνου:

en: &Add...
el: &Προσθήκη...

en: &Remove
el: &Αφαίρεση

en: <p>Specifies the phone numbers to dial. You
    can supply multiple numbers here, simply
    click on "Add". You can arrange the
    order the numbers are tried by using the
    arrow buttons.
    
    When a number is busy or fails, <i>kppp</i> will 
    try the next number and so on
el: <p>Καθορίζει τους αριθμούς για κλήση. Μπορείτε
    να δώσετε πολλούς αριθμούς εδώ, απλώς
    κάντε κλικ στο "Προσθήκη". Μπορείτε να κανονίσετε
    τη σειρά δοκιμής των αριθμών, χρησιμοποιώντας
    τα κουμπιά με τα βελάκια.
    
    Όταν ένας αριθμός είναι απασχολημένος, το <i>kppp</i> θα
    δοκιμάσει τον επόμενο αριθμό και θα συνεχίσει με τους υπόλοιπους

en: A&uthentication:
el: &Πιστοποίηση:

en: Script-based
el: Μέσω σεναρίου

en: Terminal-based
el: Μέσω τερματικού

en: <p>Specifies the method used to identify yourself to
    the PPP server. Most universities still use
    <b>Terminal</b>- or <b>Script</b>-based authentication,
    while most ISP use <b>PAP</b> and/or <b>CHAP</b>. If
    unsure, contact your ISP.
    
    If you can choose between PAP and CHAP,
    choose CHAP, because it is much safer. If you do not know
    whether PAP or CHAP is right, choose PAP/CHAP.
el: <p>Καθορίζει τη μέθοδο ταυτοποίησής σας στον
    εξυπηρετητή PPP. Τα πιο πολλά πανεπιστήμια ακόμη χρησιμοποιούν
    πιστοποίηση με βάση <b>Τερματικό</b> ή <b>Σενάριο</b>,
    ενώ οι περισσότεροι πάροχοι χρησιμοποιούν <b>PAP</b> 
    ή/και <b>CHAP</b>. Αν είστε σε αμφιβολία, επικοινωνήστε
    με τον πάροχό σας.
    
    Αν μπορείτε να επιλέξετε μεταξύ PAP και CHAP,
    προτιμήστε το CHAP, επειδή είναι πολύ πιο ασφαλές. Αν δεν γνωρίζετε
    αν το PAP ή το CHAP είναι το σωστό, επιλέξτε PAP/CHAP.

en: Store &password
el: Αποθήκευση &κωδικού πρόσβασης

en: <p>When this is turned on, your ISP password
    will be saved in <i>kppp</i>'s config file, so
    you do not need to type it in every time.
    
    <b><font color="red">Warning:</font> your password will be stored as
    plain text in the config file, which is
    readable only to you. Make sure nobody
    gains access to this file!
el: <p>Όταν αυτό ενεργοποιηθεί, ο κωδικός πρόσβασης σας στον πάροχο
    σας θα αποθηκευτεί στο αρχείο ρυθμίσεων του <i>kppp</i>, ώστε
    να μην πρέπει να τον πληκτρολογείτε κάθε φορά.
    
    <b><font color="red">Προσοχή:</font> ο κωδικός σας θα αποθηκευτεί σαν
    απλό κείμενο στο αρχείο ρυθμίσεων, που μόνο εσείς μπορείτε να 
    διαβάσετε. Βεβαιωθείτε ότι κανένας άλλος δε θα αποκτήσει πρόσβαση
    σε αυτό το αρχείο!

en: &Callback type:
el: Τύπος επανά&κλησης:

en: Administrator-defined
el: Καθορισμένο από το διαχειριστή

en: User-defined
el: Καθορισμένο από το χρήστη

en: Callback type
el: Τύπος επανάκλησης

en: Call&back number:
el: Αριθμός επανάκ&λησης:

en: Callback phone number
el: Τηλεφωνικός αριθμός επανάκλησης

en: Customize &pppd Arguments...
el: Προσαρμογή ορισμάτων &pppd...

en: Here you can select commands to run at certain stages of the
    connection. The commands are run with your real user id, so
    you cannot run any commands here requiring root permissions
    (unless, of course, you are root).
    
    Be sure to supply the whole path to the program otherwise
    kppp might be unable to find it.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε εντολές που θα εκτελούνται σε διάφορα
    στάδια της σύνδεσης. Οι εντολές εκτελούνται με την πραγματική σας
    ταυτότητα χρήστη, οπότε δεν μπορείτε να τρέξετε εντολές που απαιτούν
    προνόμια root (εκτός βέβαια, αν είστε ο root).
    
    Βεβαιωθείτε ότι δίνετε την πλήρη διαδρομή για κάθε πρόγραμμα,
    αλλιώς το kppp ίσως να μην μπορεί να το βρει.

en: &Before connect:
el: &Πριν τη σύνδεση:

en: Allows you to run a program <b>before</b> a connection
    is established. It is called immediately before
    dialing has begun.
    
    This might be useful, e.g. to stop HylaFAX blocking the
    modem.
el: Σας επιτρέπει να τρέξετε ένα πρόγραμμα <b>πριν</b> εγκαθιδρυθεί
    μια σύνδεση. Καλείται αμέσως πριν την έναρξη της κλήσης για
    τη σύνδεση.
    
    Ίσως να είναι χρήσιμο, π.χ. για να σταματήσει το μπλοκάρισμα του
    μόντεμ από το HylaFAX.

en: &Upon connect:
el: &Μετά τη σύνδεση:

en: Allows you to run a program <b>after</b> a connection
    is established. When your program is called, all
    preparations for an Internet connection are finished.
    
    Very useful for fetching mail and news
el: Σας επιτρέπει να τρέχετε ένα πρόγραμμα <b>μετά</b> την
    εδραίωση μιας σύνδεσης. Όταν το πρόγραμμα καλείται,
    όλες οι προετοιμασίες για τη σύνδεση με το διαδίκτυο έχουν
    ολοκληρωθεί.
    
    Πολύ χρήσιμο για την ανάκτηση mail και news

en: Before &disconnect:
el: Πριν την &αποσύνδεση:

en: Allows you to run a program <b>before</b> a connection
    is closed. The connection will stay open until
    the program exits.
el: Σας επιτρέπει να εκτελείτε ένα πρόγραμμα <b> πριν </b> το
    κλείσιμο μιας σύνδεσης. Η σύνδεση θα παραμείνει ανοικτή 
    μέχρι το πρόγραμμα να τερματίσει.

en: U&pon disconnect:
el: Μ&ετά την αποσύνδεση:

en: Allows you to run a program <b>after</b> a connection
    has been closed.
el: Σας επιτρέπει να τρέχετε ένα πρόγραμμα <b>μετά</b> το κλείσιμο
    μιας σύνδεσης.

en: C&onfiguration
el: &Διαμόρφωση

en: Dynamic IP address
el: Δυναμική διεύθυνση IP

en: Select this option when your computer gets an
    internet address (IP) every time a
    connection is made.
    
    Almost every Internet Service Provider uses
    this method, so this should be turned on.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή αν το σύστημά σας παίρνει
    μια διεύθυνση IP κάθε φορά που πραγματοποιείται μια
    σύνδεση.
    
    Σχεδόν κάθε πάροχος πρόσβασης στο διαδίκτυο χρησιμοποιεί
    αυτή τη μέθοδο, οπότε μάλλον θα πρέπει να την ενεργοποιήσετε.

en: Static IP address
el: Στατική διεύθυνση IP

en: Select this option when your computer has a
    fixed internet address (IP). Most computers
    do not have one, so you should probably select
    dynamic IP addressing unless you know what you
    are doing.
el: Προτιμήστε αυτήν την επιλογή αν ο υπολογιστής σας έχει
    μια μόνιμη διεύθυνση IP. Οι περισσότεροι υπολογιστές
    δεν έχουν, οπότε μάλλον πρέπει να επιλέξετε
    τη δυναμική διεύθυνση IP, εκτός αν γνωρίζετε
    τι κάνετε.

en: &IP address:
el: Διεύθυνση &IP:

en: If your computer has a permanent internet
    address, you must supply your IP address here.
el: Αν ο υπολογιστής σας έχει μόνιμη διεύθυνση IP
    πρέπει να την εισάγετε εδώ.

en: &Subnet mask:
el: Μάσκα &subnet:

en: <p>If your computer has a static Internet address,
    you must supply a network mask here. In almost
    all cases this netmask will be <b>255.255.255.0</b>,
    but your mileage may vary.
    
    If unsure, contact your Internet Service Provider
el: <p>Αν ο υπολογιστής σας έχει μια στατική διεύθυνση IP,
    πρέπει να δώσετε μια μάσκα δικτύου εδώ. Σχεδόν σε όλες
    τις περιπτώσεις αυτή η μάσκα δικτύου είναι <b>255.255.255.0</b>,
    αλλά μπορεί να διαφέρει για εσάς.
    
    Αν δεν είστε σίγουροι, επικοινωνήστε με τον πάροχο πρόσβασης στο διαδίκτυο

en: &Auto-configure hostname from this IP
el: &Αυτόματη διαμόρφωση ονόματος κόμβου από αυτό το IP

en: <p>Whenever you connect, this reconfigures
    your hostname to match the IP address you
    got from the PPP server. This may be useful
    if you need to use a protocol which depends
    on this information, but it can also cause several
    <a href="kppp-7.html#autohostname">problems</a>.
    
    Do not enable this unless you really need it.
el: <p>Όποτε συνδέεστε, αυτό αναδιαμορφώνει το όνομα
    του κόμβου σας για να ταιριάζει με τη διεύθυνση IP που
    πήρατε από το διακομιστή PPP. Αυτό ίσως να είναι χρήσιμο
    αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε ένα πρωτόκολλο που εξαρτάται
    από αυτή την πληροφορία, αλλά μπορεί επίσης να προκαλέσει
    διάφορα <a href="kppp-7.html#autohostname">προβλήματα</a>.
    
    Μην το ενεργοποιείτε, εκτός αν το χρειάζεστε πραγματικά.

en: Selecting this option might cause some weird problems with the X-server and applications while kppp is connected. Do not use it unless you know what you are doing.
    For more information take a look at the handbook (or help) in the "Frequently asked questions" section.
el: Αυτή η επιλογή μπορεί να προκαλέσει μερικά περίεργα προβλήματα με τον X-server και άλλες εφαρμογές όταν το kppp είναι συνδεδεμένο. Μην τη χρησιμοποιείτε εκτός αν ξέρετε τι κάνετε.
    Για περισσότερες πληροφορίες συμβουλευτείτε στο εγχειρίδιο (ή στη βοήθεια) την ενότητα "Frequently asked questions".

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: Domain &name:
el: Ό&νομα τομέα:

en: If you enter a domain name here, this domain
    name is used for your computer while you are
    connected. When the connection is closed, the
    original domain name of your computer is
    restored.
    
    If you leave this field blank, no changes are
    made to the domain name.
el: Αν δώσετε ένα όνομα τομέα εδώ, αυτό το όνομα
    τομέα χρησιμοποιείται για τον υπολογιστή σας ενώ
    είσαστε συνδεδεμένοι. Όταν κλείσει η σύνδεσή σας, το
    αρχικό όνομα τομέα του υπολογιστή σας
    αποκαθίσταται.
    
    Αν αφήσετε αυτό το πεδίο κενό, καμία αλλαγή δε θα
    συντελεστεί στο όνομα τομέα.

en: C&onfiguration:
el: &Διαμόρφωση:

en: Automatic
el: Αυτόματη

en: Manual
el: Χειροκίνητη

en: DNS &IP address:
el: Διεύθυνση &IP του DNS:

en: <p>Allows you to specify a new DNS server to be
    used while you are connected. When the
    connection is closed, this DNS entry will be
    removed again.
    
    To add a DNS server, type in the IP address of
    the DNS server here and click on <b>Add</b>
el: <p>Σας επιτρέπει να ορίσετε ένα νέο εξυπηρετητή
    DNS για χρήση ενώ είσαστε συνδεδεμένοι. Όταν η
    σύνδεση κλείσει, αυτή η καταχώρηση DNS θα
    αφαιρεθεί ξανά.
    
    Για να προσθέσετε έναν εξυπηρετητή DNS, πληκτρολογήστε τη διεύθυνση
    IP του εξυπηρετητή DNS εδώ, και κάνετε κλικ στο <b>Προσθήκη</b>

en: &Add
el: &Προσθήκη

en: Click this button to add the DNS server
    specified in the field above. The entry
    will then be added to the list below
el: Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για να προσθέσετε τον εξυπηρετητή DNS
    που καθορίζεται στο παραπάνω πεδίο. Η καταχώρηση
    θα προστεθεί μετά στην παρακάτω λίστα

en: Click this button to remove the selected DNS
    server entry from the list below
el: Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για να αφαιρέσετε τον
    επιλεγμένο εξυπηρετητή DNS από την παρακάτω λίστα

en: DNS address &list:
el: &Λίστα διευθύνσεων DNS:

en: <p>This shows all defined DNS servers to use
    while you are connected. Use the <b>Add</b> and
    <b>Remove</b> buttons to modify the list
el: <p>Αυτό εμφανίζει όλους τους ορισμένους εξυπηρετητές DNS για χρήση
    κατά τη διάρκεια της σύνδεσής σας. Χρησιμοποιήστε τα κουμπιά <b>Προσθήκη</b>
    και <b>Αφαίρεση</b> για να τροποποιήσετε αυτή τη λίστα

en: &Disable existing DNS servers during connection
el: &Απενεργοποίηση υπαρχόντων εξυπηρετητών DNS κατά τη διάρκεια της σύνδεσης

en: <p>When this option is selected, all DNS
    servers specified in <tt>/etc/resolv.conf</tt> are
    temporary disabled while the dialup connection
    is established. After the connection is
    closed, the servers will be re-enabled
    
    Typically, there is no reason to use this
    option, but it may become useful under 
    some circumstances.
el: <p>Όταν αυτό επιλεχθεί, όλοι οι εξυπηρετητές DNS
    που είναι ορισμένοι στο <tt>/etc/resolv.conf</tt> θα
    απενεργοποιηθούν προσωρινά κατά τη διάρκεια της
    τηλεφωνικής σύνδεσης. Όταν η σύνδεση κλείσει,
    οι εξυπηρετητές θα επαναενεργοποιηθούν
    
    Συνήθως δεν υπάρχει λόγος για να χρησιμοποιήσετε αυτή
    την επιλογή, αλλά μπορεί να φανεί χρήσιμη κάτω 
    από ορισμένες συνθήκες.

en: Default gateway
el: Προκαθορισμένη πύλη

en: This makes the PPP peer computer (the computer
    you are connected to with your modem) to act as
    a gateway. Your computer will send all packets not
    going to a computer inside your local net to this
    computer, which will route these packets.
    
    This is the default for most ISPs, so you should
    probably leave this option on.
el: Αυτό κάνει τον PPP peer υπολογιστή (ο υπολογιστής
    στον οποίο είσαστε συνδεδεμένοι με το μόντεμ σας) να ενεργήσει
    σαν μία πύλη. Ο υπολογιστής σας θα στέλνει όλα τα πακέτα
    που δεν πηγαίνουν σε ένα υπολογιστή στο εσωτερικό σας δίκτυο,
    σε αυτόν τον υπολογιστή ο οποίος θα δρομολογεί αυτά τα πακέτα.
    
    Αυτό είναι το προκαθορισμένο για τους περισσότερους παρόχους Ίντερνετ,
    οπότε καλύτερα θα ήταν να αφήσετε αυτή την επιλογή ενεργοποιημένη.

en: Static gateway
el: Στατική πύλη

en: <p>Allows you to specify which computer you want
    to use as gateway (see <i>Default Gateway</i> above)
el: <p>Σας επιτρέπει να ορίσετε ποιόν υπολογιστή θέλετε
    να χρησιμοποιήσετε σαν πύλη (δείτε <i>Προκαθορισμένη πύλη</i> πιο πάνω

en: Gateway &IP address:
el: Διεύθυνση &IP πύλης:

en: &Assign the default route to this gateway
el: &Ορισμός της προκαθορισμένης διαδρομής σε αυτή την πύλη

en: If this option is enabled, all packets not
    going to the local net are routed through
    the PPP connection.
    
    Normally, you should turn this on
el: Αν αυτό ενεργοποιηθεί, όλα τα πακέτα που
    δεν πηγαίνουν στο τοπικό δίκτυο δρομολογούνται
    μέσω της σύνδεσης PPP.
    
    Κανονικά, θα πρέπει να το ενεργοποιήσετε

en: &Insert
el: &Εισαγωγή

en: Add Phone Number
el: Προσθήκη αριθμού τηλεφώνου

en: Enter a phone number:
el: Δώστε έναν αριθμό τηλεφώνου:

en: pppd version:
el: Έκδοση pppd:

en: pppd &timeout:
el: &Χρονικό όριο pppd:

en:  sec
el:  δευτ.

en: <i>kppp</i> will wait this number of seconds
    to see if a PPP connection is established.
    If no connection is made in this time frame,
    <i>kppp</i> will give up and kill pppd.
el: Το <i>kppp</i> θα περιμένει τόσα δευτερόλεπτα
    για να δει αν θα πραγματοποιηθεί μια σύνδεση PPP.
    Αν δε γίνει σύνδεση σε αυτό το χρονικό διάστημα,
    το <i>kppp</i> θα εγκαταλείψει, τερματίζοντας τον pppd.

en: Doc&k into panel on connect
el: &Τοποθέτηση στο πλαίσιο συστήματος κατά τη σύνδεση

en: <p>After a connection is established, the
    window is minimized and a small icon
    in the KDE panel represents this window.
    
    Clicking on this icon will restore the
    window to its original location and
    size.
el: <p>Μετά την πραγματοποίηση μιας σύνδεσης, το παράθυρο
    ελαχιστοποιείται και ένα μικρό εικονίδιο στο πλαίσιο
    συστήματος του KDE αντιπροσωπεύει αυτό το παράθυρο.
    
    Κάνοντας κλικ σε αυτό το εικονίδιο, θα αποκατασταθεί το
    παράθυρο στην αρχική του θέση και
    μέγεθος.

en: A&utomatic redial on disconnect
el: &Αυτόματη επανάκληση σε περίπτωση αποσύνδεσης

en: <p>When a connection is established and
    it somehow gets disconnected, <i>kppp</i>
    will try to reconnect to the same account.
    
    See <a href="#redial">here</a> for more on this topic.
el: <p>Αν για κάποιο λόγο μια σύνδεση διακοπεί
    ξαφνικά, το <i>kppp</i> θα προσπαθήσει να
    επανασυνδεθεί στον ίδιο λογαριασμό.
    
    Δείτε <a href="#redial">εδώ</a> για περισσότερα.

en: Automatic redial on NO &CARRIER
el: &Αυτόματη επανάκληση σε περίπτωση κατειλημμένης γραμμής

en: <p>When dialing if modem returns NO CARRIER
    the program will make a new attempt to redial
    instead of waiting for user to click <CANCEL>
    button.
el: <p>Όταν καλείτε αν το modem επιστρέψει ΚΑΤΕΙΛΗΜΜΕΝΗ ΓΡΑΜΜΗ
    το πρόγραμμα θα κάνει νέα προσπάθεια για επανάκληση
    αντί να περιμένει για να πατήσει ο χρήστης το κουμπί
    <CANCEL>.

en: &Show clock on caption
el: &Εμφάνιση ρολογιού στην επικεφαλίδα

en: When this option is checked, the window
    title shows the time since a connection
    was established. Very useful, so you 
    should turn this on
el: Όταν αυτή η επιλογή είναι ενεργοποιημένη, ο τίτλος
    του παραθύρου δείχνει το χρόνο από την
    πραγματοποίηση μιας σύνδεσης. Πολύ χρήσιμο,
    οπότε καλό θα ήταν να την ενεργοποιήσετε

en: Disco&nnect on X server shutdown
el: &Αποσύνδεση κατά τον τερματισμό του εξυπηρετητή X

en: <p>Checking this option will close any
    open connection when the X-server is
    shut down. You should enable this option
    unless you know what you are doing.
    
    See <a href="#disxserver">here</a> for more on this.
el: <p>Η ενεργοποίηση αυτής της επιλογής θα κλείσει,
    κάθε ανοικτή σύνδεση όταν τερματίσει ο
    διακομιστής X. Καλύτερα να ενεργοποιήσετε
    αυτή την επιλογή, εκτός αν ξέρετε τι κάνετε.
    
    Δείτε <a href="#disxserver">εδώ</a> για περισσότερα.

en: &Quit on disconnect
el: &Τερματισμός με την αποσύνδεση

en: When this option is turned on, <i>kppp</i>
    will be closed when you disconnect
el: Με αυτή την επιλογή ενεργοποιημένη, το <i>kppp</i>
    θα κλείσει όταν αποσυνδεθείτε

en: Minimi&ze window on connect
el: &Ελαχιστοποίηση παραθύρου κατά τη σύνδεση

en: Iconifies <i>kppp</i>'s window when a
    connection is established
el: Ελαχιστοποιεί το παράθυρο του <i>kppp</i>
    όταν πραγματοποιηθεί μια σύνδεση

en: Modem &name:
el: Ό&νομα μόντεμ:

en: Type in a unique name for this modem
el: Δώστε ένα μοναδικό όνομα για αυτό το modem

en: Modem de&vice:
el: &Συσκευή μόντεμ:

en: This specifies the serial port your modem is attached 
    to. On Linux/x86, typically this is either /dev/ttyS0 
    (COM1 under DOS) or /dev/ttyS1 (COM2 under DOS).
    
    If you have an internal ISDN card with AT command
    emulation (most cards under Linux support this), you
    should select one of the /dev/ttyIx devices.
el: Αυτό καθορίζει τη σειριακή θύρα όπου είναι συνδεδεμένο 
    το μόντεμ σας. Στο Linux/x86, τυπικά είναι η /dev/ttyS0 
    (COM1 στο DOS) ή /dev/ttyS1 (COM2 στο DOS).
    
    Αν έχετε εσωτερική κάρτα ISDN με προσομοίωση εντολών ΑΤ
    (οι περισσότερες κάρτες στο Linux το υποστηρίζουν), τότε
    θα πρέπει να επιλέξετε μια από τις συσκευές /dev/ttyIx.

en: &Flow control:
el: Έ&λεγχος ροής:

en: Software [XON/XOFF]
el: Λογισμικού [XON/XOFF]

en: <p>Specifies how the serial port and modem
    communicate. You should not change this unless
    you know what you are doing.
    
    <b>Default</b>: CRTSCTS
el: <p>Καθορίζει πώς επικοινωνούν το μόντεμ
    και η σειριακή θύρα. Μην το αλλάζετε
    εκτός αν ξέρετε τι κάνετε.
    
    <b>Προκαθορισμένο</b>: CRTSCTS

en: &Line termination:
el: Τερματισμός &γραμμής:

en: <p>Specifies how AT commands are sent to your
    modem. Most modems will work fine with the
    default <i>CR/LF</i>. If your modem does not react
    to the init string, you should try different
    settings here
    
    <b>Default</b>: CR/LF
el: <p>Καθορίζει πώς στέλνονται οι εντολές AT στο μόντεμ
    σας. Τα περισσότερα μόντεμ δουλεύουν σωστά με το
    προκαθορισμένο <i>CR/LF</i>. Αν το μόντεμ σας δεν
    αντιδρά στην αρχικοποίηση του, δοκιμάστε διαφορετικές
    επιλογές εδώ.
    
    <b>Προκαθορισμένο</b>: CR/LF

en: Co&nnection speed:
el: Ταχύτητα &σύνδεσης:

en: Specifies the speed your modem and the serial
    port talk to each other. You should begin with
    at least 115200 bits/sec (or more if you know
    that your serial port supports higher speeds).
    If you have connection problems, try to reduce
    this value.
el: Καθορίζει την ταχύτητα επικοινωνίας μεταξύ του
    μόντεμ και της σειριακής θύρας σας. Ξεκινήστε με 
    τουλάχιστον 115200 bits/δευτ (η περισσότερα αν
    ξέρετε ότι η σειριακή θύρα σας υποστηρίζει μεγαλύτερες
    ταχύτητες). Αν έχετε προβλήματα σύνδεσης προσπαθήστε
    να μειώσετε αυτή την τιμή.

en: &Use lock file
el: &Χρήση αρχείου κλειδώματος

en: <p>To prevent other programs from accessing the
    modem while a connection is established, a
    file can be created to indicate that the modem
    is in use. On Linux an example file would be
    <tt>/var/lock/LCK..ttyS1</tt>
    Here you can select whether this locking will
    be done.
    
    <b>Default</b>: On
el: <p>Για να εμποδιστεί η πρόσβαση στο μόντεμ άλλων
    προγραμμάτων κατά τη διάρκεια της σύνδεσης,
    μπορεί να φτιαχτεί ένα αρχείο που θα δείχνει
    αν το μόντεμ χρησιμοποιείται. Στο Linux το αρχείο αυτό θα
    μπορούσε να είναι το <tt>/var/lock/LCK..ttyS1</tt>
    Εδώ μπορείτε να επιλέξετε αν θα συμβαίνει
    αυτό το κλείδωμα.
    
    <b>Προκαθορισμένο</b>: On

en: Modem &timeout:
el: &Χρονικό όριο μόντεμ:

en: This specifies how long <i>kppp</i> waits for a
    <i>CONNECT</i> response from your modem. The
    recommended value is 30 seconds.
el: Αυτό καθορίζει πόση ώρα περιμένει το <i>kppp</i>
    για μια απόκριση <i>CONNECT</i> από το μόντεμ
    σας. Η συνιστώμενη τιμή είναι 30 δευτερόλεπτα.

en: &Wait for dial tone before dialing
el: &Αναμονή για τον τόνο κλήσης πριν την κλήση

en: <p>Normally the modem waits for a dial tone
    from your phone line, indicating that it can
    start to dial a number. If your modem does not
    recognize this sound, or your local phone system
    does not emit such a tone, uncheck this option
    
    <b>Default:</b>: On
el: <p>Κανονικά το μόντεμ περιμένει για τον τόνο κλήσης
    της τηλεφωνική σας γραμμής που σημαίνει ότι μπορεί
    να ξεκινήσει η κλήση του αριθμού. Αν το μόντεμ σας
    δεν αναγνωρίζει αυτόν τον ήχο ή το τηλέφωνο σας δεν
    εκπέμπει τέτοιο ήχο, απενεργοποιήστε αυτή την επιλογή
    
    <b>Προκαθορισμένο:</b>: On

en: B&usy wait:
el: Αναμονή &απασχολημένης γραμμής:

en: Specifies the number of seconds to wait before
    redial if all dialed numbers are busy. This is
    necessary because some modems get stuck if the
    same number is busy too often.
    
    The default is 0 seconds, you should not change
    this unless you need to.
el: Καθορίζει το χρονικό διάστημα αναμονής σε δευτερόλεπτα πριν
    την επανάκληση, αν όλοι οι καλούμενοι αριθμοί είναι απασχολημένοι.
    Αυτό είναι απαραίτητο γιατί μερικά μόντεμ κολλάνε αν ο ίδιος 
    αριθμός είναι απασχολημένος πολύ συχνά.
    
    Το προκαθορισμένο είναι 0 δευτερόλεπτα. Μην το αλλάξετε εκτός
    αν πρέπει.

en: Modem &volume:
el: Έ&νταση μόντεμ:

en: Most modems have a speaker which makes
    a lot of noise when dialing. Here you can
    either turn this completely off or select a
    lower volume.
    
    If this does not work for your modem,
    you must modify the modem volume command.
el: Τα περισσότερα μόντεμ έχουν ένα μεγαφωνάκι
    που κάνει πολύ θόρυβο κατά την κλήση. Εδώ
    μπορείτε είτε να το σβήσετε τελείως είτε να μειώσετε
    την ένταση του.
    
    Αν αυτό δε δουλεύει με το μόντεμ σας,
    πρέπει να αλλάξετε την εντολή έντασης μόντεμ.

en: Modem asserts CD line
el: Το μόντεμ διεκδικεί τη γραμμή CD

en: This controls how <i>kppp</i> detects that the modem
    is not responding. Unless you are having
    problems with this, do not modify this setting.
    
    <b>Default</b>: Off
el: Αυτό ελέγχει το πώς ανιχνεύει το <i>kppp</i> ότι το
    μόντεμ δεν αποκρίνεται. Εκτός αν έχετε προβλήματα
    με αυτό, μην αλλάζετε αυτή τη ρύθμιση.
    
    <b>Προκαθορισμένο</b>: Off

en: Mod&em Commands...
el: Εντολές &μόντεμ...

en: Allows you to change the AT command for
    your modem.
el: Σας επιτρέπει να αλλάξετε την εντολή AΤ για το
    μόντεμ σας.

en: &Query Modem...
el: &Εξέταση μόντεμ...

en: Most modems support the ATI command set to
    find out vendor and revision of your modem.
    
    Press this button to query your modem for
    this information. It can be useful to help
    you set up the modem
el: Τα περισσότερα μόντεμ υποστηρίζουν το σύνολο εντολών
    ATI για εύρεση του κατασκευαστή και της έκδοσής τους.
    
    Πατήστε αυτό το κουμπί για να εξεταστεί το μόντεμ
    σας για αυτές τις πληροφορίες. Αυτό μπορεί να φανεί
    χρήσιμο στη ρύθμιση του μόντεμ

en: &Terminal...
el: &Τερματικό...

en: Opens the built-in terminal program. You
    can use this if you want to play around
    with your modem's AT command set
el: Ανοίγει το ενσωματωμένο πρόγραμμα τερματικού.
    Χρησιμοποιήστε το αν θέλετε να παίξετε με
    το σύνολο εντολών ΑΤ του μόντεμ σας

en: &Enable throughput graph
el: &Ενεργοποίηση γραφήματος διαμεταγωγής

en: Graph Colors
el: Χρώματα γραφήματος

en: Bac&kground:
el: &Φόντο:

en: &Text:
el: &Κείμενο:

en: I&nput bytes:
el: &Εισερχόμενα bytes:

en: O&utput bytes:
el: Ε&ξερχόμενα bytes:

en: C&onnect to:
el: &Σύνδεση στο:

en: Use &modem:
el: Χρήση &modem:

en: &Login ID:
el: Ταυτότητα &σύνδεσης:

en: <p>Type in the username that you got from your
    ISP. This is especially important for PAP
    and CHAP. You may omit this when you use
    terminal-based or script-based authentication.
    
    <b>Important</b>: case is important here:
    <i>myusername</i> is not the same as <i>MyUserName</i>.
el: <p> Πληκτρολογήστε το όνομα χρήστη που σας δόθηκε από τον
    πάροχο διαδικτύου. Αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό για το PAP
    και το CHAP. Μπορείτε να το αγνοήσετε όταν χρησιμοποιείτε
    πιστοποίηση μέσω της γραμμής εντολών ή μέσω σεναρίου.
    
    <b>Σημαντικό</b>: προσοχή στην ευαισθησία χαρακτήρων:
    το <i>όνομαχρήστη</i> δεν είναι το ίδιο με το <i>Όνομαχρήστη</i>.

en: &Password:
el: &Κωδικός πρόσβασης:

en: <p>Type in the password that you got from your
    ISP. This is especially important for PAP
    and CHAP. You may omit this when you use
    terminal-based or script-based authentication.
    
    <b>Important</b>: case is important here:
    <i>mypassword</i> is not the same as <i>MyPassword</i>.
el: <p> Πληκτρολογήστε τον κωδικό πρόσβασης που σας δόθηκε από τον
    πάροχό σας. Αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό για το PAP
    και το CHAP. Μπορείτε να το αγνοήσετε όταν χρησιμοποιείτε
    πιστοποίηση μέσω της γραμμής εντολών ή μέσω σεναρίου.
    
    <b>Σημαντικό</b>: προσοχή στη χρήση πεζών και κεφαλαίων χαρακτήρων:
    <i>κωδικός πρόσβασης</i> δεν είναι το ίδιο με το <i>Κωδικός Πρόσβασης</i>.

en: Show lo&g window
el: Εμφάνιση παραθύρου &καταγραφής

en: <p>This controls whether a log window is shown.
    A log window shows the communication between
    <i>kppp</i> and your modem. This will help you
    in tracking down problems.
    
    Turn it off if <i>kppp</i> routinely connects without
    problems
el: <p>Αυτό ελέγχει αν ένα παράθυρο καταγραφής θα εμφανίζεται.
    Ένα παράθυρο καταγραφής εμφανίζει την επικοινωνία μεταξύ του
    <i>kppp</i> και του μόντεμ σας. Αυτό θα σας βοηθήσει
    στο να βρείτε τυχόν προβλήματα.
    
    Απενεργοποιήστε το αν το <i>kppp</i> συνδέεται συνήθως χωρίς
    προβλήματα

en: Co&nfigure...
el: &Ρύθμιση...

en: &Connect
el: Σύν&δεση

en: No such Modem:
    %1
    Falling back to default
el: Δεν υπάρχει αυτό το Modem:
    %1
    Επιστροφή στην προεπιλογή

en: No such Account:
    %1
el: Δεν υπάρχει τέτοιος λογαριασμός:
    %1

en: KPPP Configuration
el: Διαμόρφωση KPPP

en: &Accounts
el: &Λογαριασμοί

en: Account Setup
el: Ρύθμιση λογαριασμού

en: Modems Setup
el: Ρυθμίσεις των Modem

en: &Graph
el: &Γράφημα

en: Throughput Graph
el: Γράφημα διαμεταγωγής

en: M&isc
el: &Διάφορα

en: Miscellaneous Settings
el: Διάφορες ρυθμίσεις

en: Timeout expired while waiting for the PPP interface to come up.
el: Τελείωσε το χρονικό περιθώριο, περιμένοντας να εμφανιστεί το περιβάλλον PPP.

en: <p>The pppd daemon died unexpectedly!</p>
el: <p>Ο δαίμονας pppd πέθανε ξαφνικά!</p>

en: <p>Exit status: %1
el: <p>Κατάσταση εξόδου: %1

en: </p><p>See 'man pppd' for an explanation of the error codes or take a look at the kppp FAQ on   <a href="%1">%1</a></p>
el: </p><p>Δείτε το 'man pppd' για επεξήγηση των κωδικών σφαλμάτων, ή ρίξτε μια ματιά στο kppp FAQ στο   <a href="%1">%1</a></p>

en: Error
el: Σφάλμα

en: &Details
el: &Λεπτομέρειες

en: kppp's helper process just died.
    Since further execution would be pointless, kppp will shut down now.
el: Η διεργασία βοήθειας του kppp μόλις πέθανε.
    Αφού μια ακόμη εκτέλεση θα ήταν χωρίς νόημα, το kppp θα κλείσει αμέσως τώρα.

en: Cannot find the PPP daemon!
    Make sure that pppd is installed and that you have entered the correct path.
el: Δεν είναι δυνατή η εύρεση του δαίμονα PPP!
    Βεβαιωθείτε ότι το pppd είναι εγκατεστημένο και ότι έχετε ορίσει τη σωστή διαδρομή.

en: kppp cannot execute:
     %1
    Please make sure that you have given kppp setuid permission and that pppd is executable.
el: Το kppp δεν μπορεί να εκτελέσει:
     %1
    Παρακαλώ βεβαιωθείτε ότι έχετε δώσει στο kppp άδεια setuid και ότι το pppd είναι εκτελέσιμο.

en: kppp can not find:
     %1
    Please make sure you have setup your modem device properly and/or adjust the location of the modem device on the modem tab of the setup dialog.
el: Το kppp δεν μπορεί να βρει το:
     %1
    Παρακαλώ βεβαιωθείτε ότι έχετε ρυθμίσει σωστά το μόντεμ σας και/ή ρυθμίστε την τοποθεσία της συσκευής μόντεμ στην καρτέλα μόντεμ του διαλόγου ρυθμίσεων.

en: You have selected the authentication method PAP or CHAP. This requires that you supply a username and a password.
el: Έχετε επιλέξει τη μέθοδο πιστοποίησης PAP ή CHAP. Αυτό προϋποθέτει την εισαγωγή ονόματος χρήστη και κωδικού πρόσβασης.

en: Cannot create PAP/CHAP authentication
    file "%1"
el: Δεν είναι δυνατή η δημιουργία του αρχείου πιστοποίησης
    PAP/CHAP "%1"

en: You must specify a telephone number.
el: Πρέπει να καθορίσετε έναν αριθμό τηλεφώνου.

en: Disconnecting...
el: Αποσύνδεση...

en: Executing command before disconnection.
el: Εκτέλεση εντολής πριν την αποσύνδεση.

en: Announcing disconnection.
el: Ανακοίνωση της αποσύνδεσης.

en: Exiting kPPP will close your PPP Session.
el: Η έξοδος από το kPPP θα κλείσει την PPP συνεδρία σας.

en: Quit kPPP?
el: Έξοδος από το kPPP;

en: Can not load the accounting ruleset "%1".
el: Δεν είναι δυνατή η φόρτωση του συνόλου κανόνων υπολογισμού κόστους "%1".

en: Recent Changes in KPPP
el: Πρόσφατες αλλαγές στο KPPP

en: From version 1.4.8 on, kppp has a new feature
    called "Quickhelp". It is similar to a tooltip,
    but you can activate it whenever you want.
    
    To activate it, simply click on a control (like
    a button or a label) with the right mouse button.
    If the item supports Quickhelp, a popup menu
    will appear leading to Quickhelp.
    
    To test it, right-click somewhere in this text.
el: Από την έκδοση 1.4.8 και μετά, μια νέα λειτουργία του kppp
    είναι η "Γρήγορη βοήθεια". Είναι παρόμοια με τις υποδείξεις,
    αλλά μπορείτε να την απενεργοποιήσετε όποτε θέλετε.
    
    Για να την ενεργοποιήσετε, απλά κάνετε δεξί κλικ σε ένα
    αντικείμενο ελέγχου (κουμπί ή ετικέτα).
    Αν το αντικείμενο υποστηρίζει τη Γρήγορη βοήθεια
    ένα μενού που θα αναδυθεί θα οδηγεί εκεί.
    
    για δοκιμή, κάντε δεξί κλικ κάπου μέσα σε αυτό το κείμενο.

en: Do not show this hint again
el: Να μην ξαναεμφανιστεί αυτή η συμβουλή

en: This is an example of <b>QuickHelp</b>.
    This window will stay open until you
    click a mouse button or a press a key.
el: Αυτό είναι ένα παράδειγμα για τη <b>Γρήγορη βοήθεια</b>.
    Αυτό το παράθυρο θα παραμείνει ανοικτό μέχρι να
    κάνετε κλικ με ένα κουμπί του ποντικιού ή να πατήσετε ένα πλήκτρο.

en: Login Terminal Window
el: Παράθυρο τερματικού σύνδεσης

en: A dialer and front-end to pppd
el: Ένα πρόγραμμα κλήσεων και χρήσης για το pppd

en: (c) 1999-2002, The KPPP Developers
el: (c) 1999-2002, οι προγραμματιστές του KPPP

en: Current maintainer
el: Τρέχων συντηρητής

en: Original author
el: Αρχικός συγγραφέας

en: Connect using 'account_name'
el: Σύνδεση χρησιμοποιώντας το 'όνομα_λογαριασμού'

en: Connect using 'modem_name'
el: Σύνδεση με τη χρήση του 'modem_name'

en: Terminate an existing connection
el: Τερματισμός μιας υπάρχουσας σύνδεσης

en: Quit after end of connection
el: Έξοδος μετά την αποσύνδεση

en: Check syntax of rule_file
el: Συντακτικός έλεγχος του rule_file

en: Enable test-mode
el: Ενεργοποίηση δοκιμαστικής λειτουργίας

en: Use the specified device
el: Χρήση της καθορισμένης συσκευής

en: kppp can not create or read from
    %1.
el: το kppp δεν είναι δυνατό να δημιουργήσει ή να διαβάσει το
    %1.

en: kppp has detected a %1 file.
    Another instance of kppp seems to be running under process-ID %2.
    Please click Exit, make sure that you are not running another kppp, delete the pid file, and restart kppp.
    Alternatively, if you have determined that there is no other kppp running, please click Continue to begin.
el: Το kppp ανίχνευσε ένα αρχείο %1.
    Ένα άλλο αντίγραφο του kppp φαίνεται ότι τρέχει με ταυτότητα διεργασίας (PID) %2.
    Παρακαλώ κάνετε κλικ στην Έξοδο, βεβαιωθείτε ότι δεν τρέχετε κι άλλο kppp, σβήστε το αρχείο pid και ξανατρέξετε το kppp.
    Εναλλακτικά, αν έχετε σιγουρευτεί ότι δεν υπάρχει κάποιο άλλο αντίγραφο του kppp που τρέχει, παρακαλώ κάνετε κλικ στο Συνέχεια για να ξεκινήσετε.

en: Exit
el: Έξοδος

en: Kppp Mini-Terminal
el: Μίνι-τερματικό kppp

en: &Reset Modem
el: &Επαναφορά μόντεμ

en: MiniTerm - A terminal emulation for KPPP
    
    (c) 1997 Bernd Johannes Wuebben <wuebben@kde.org>
    (c) 1998 Harri Porten <porten@kde.org>
    (c) 1998 Mario Weilguni <mweilguni@kde.org>
    
    This program is published under the GNU GPL
    (GNU General Public License)
el: MiniTerm - Ένας προσομοιωτής τερματικού για το KPPP
    
    (c) 1997 Bernd Johannes Wuebben <wuebben@kde.org>
    (c) 1998 Harri Porten <porten@kde.org>
    (c) 1998 Mario Weilguni <mweilguni@kde.org>
    
    Το πρόγραμμα αυτό εκδίδεται κάτω από την άδεια GNU GPL
    (GNU General Public License)

en: &File
el: &Αρχείο

en: &Modem
el: &Μόντεμ

en: Close MiniTerm
el: Κλείσιμο του MiniTerm

en: Reset Modem
el: Επαναφορά μόντεμ

en: Help
el: Βοήθεια

en: Initializing Modem
el: Αρχικοποίηση μόντεμ

en: Modem Ready
el: Το μόντεμ είναι έτοιμο

en: Hanging up...
el: Κλείσιμο γραμμής...

en: Resetting Modem
el: Επαναφορά μόντεμ

en: Unable to open modem.
el: Δεν είναι δυνατό το άνοιγμα του μόντεμ.

en: Unable to detect state of CD line.
el: Δεν είναι δυνατή η ανίχνευση της κατάστασης της γραμμής CD.

en: The modem is not ready.
el: Το μόντεμ δεν είναι έτοιμο.

en: The modem is busy.
el: Το μόντεμ είναι απασχολημένο.

en: Modem Ready.
el: Το μόντεμ είναι έτοιμο.

en: Can not restore tty settings: tcsetattr()
el: Αδύνατη η επαναφορά των ρυθμίσεων tty: tcsetattr()

en: The modem does not respond.
el: Το μόντεμ δεν αποκρίνεται.

en: Unknown speed
el: Άγνωστη ταχύτητα

en: Edit Modem Commands
el: Επεξεργασία εντολών μόντεμ

en: Pre-init delay (sec/100):
el: Καθυστέρηση πριν την αρχικοποίηση (δευτ./100):

en: Initialization string %1:
el: Συμβολοσειρά αρχικοποίησης %1:

en: Post-init delay (sec/100):
el: Καθυστέρηση μετά την αρχικοποίηση (δευτ./100):

en: Dialing speed (sec/100):
el: Ταχύτητα κλήσης (δευτ./100):

en: Init &response:
el: &Απόκριση αρχικοποίησης:

en: No di&al tone detection:
el: Μη ανίχνευση &τόνου κλήσης:

en: Dial &string:
el: &Συμβολοσειρά κλήσης:

en: Co&nnect response:
el: Απόκριση &σύνδεσης:

en: Busy response:
el: Απόκριση απασχολημένης γραμμής:

en: No carr&ier response:
el: Απόκριση απουσίας &σήματος:

en: No dial tone response:
el: Απόκριση απουσίας τόνου κλήσης:

en: &Hangup string:
el: Συμβολοσειρά &κλεισίματος γραμμής:

en: Hangup response:
el: Απόκριση κλεισίματος γραμμής:

en: Answ&er string:
el: Συμβολοσειρά &απάντησης σε κλήση:

en: Ring response:
el: Απόκριση εισερχόμενης κλήσης:

en: Ans&wer response:
el: Απόκριση &απάντησης σε κλήση:

en: DLP response:
el: Απόκριση DLP:

en: Escape strin&g:
el: &Συμβολοσειρά escape:

en: Escape response:
el: Απόκριση escape:

en: Guard time (sec/50):
el: Χρόνος προστασίας (δευτ./50):

en: Volume off/low/high:
el: Ένταση κλειστή/χαμηλή/υψηλή:

en: Select Modem Type
el: Επιλογή τύπου μόντεμ

en: To set up your modem, first choose its vendor in the list to the left, and then select the model from the right list. If you do not know which modem you have, you can try out one of the "Generic" modems.
el: Για να ρυθμίσετε το μόντεμ σας, πρώτα επιλέξτε τον κατασκευαστή στη λίστα στα αριστερά και μετά το μοντέλο από τη δεξιά λίστα. Αν δεν γνωρίζετε ποιο μόντεμ έχετε, δοκιμάστε ένα από τα "Γενικής χρήσης" μόντεμ.

en: <Generic>
el: <Γενικής χρήσης>

en: Hayes(tm) compatible modem
el: Μόντεμ συμβατό με Hayes(tm)

en: ATI Query
el: Εξέταση ATI

en: Modem query timed out.
el: Τέλος χρονικού ορίου εξέτασης μόντεμ.

en: Modem Query Results
el: Αποτελέσματα εξέτασης μόντεμ

en: Maximum number of modems reached.
el: Μέγιστος αριθμός των modem που βρέθηκαν.

en: No modem selected.
el: Δε επιλέχθηκαν modem.

en: Are you sure you want to delete
    the modem "%1"?
el: Σίγουρα θέλετε να διαγράψετε
    το modem "%1";

en: New Modem
el: Νέο Modem

en: Edit Modem:
el: Επεξεργασία του modem:

en: &Device
el: &Συσκευή

en: Serial Device
el: Σειριακή συσκευή

en: Modem Settings
el: Ρυθμίσεις μόντεμ

en: You must enter a unique
    modem name
el: Πρέπει να δώσετε ένα μοναδικό
    όνομα modem

en: Customize pppd Arguments
el: Προσαρμογή ορισμάτων pppd

en: Arg&ument:
el: Ό&ρισμα:

en: The application-specific config file could not be opened in either read-write or read-only mode.
    The superuser might have to change its ownership by issuing the following command in your home directory:
    chown {YourUsername} .kde/share/config/kppprc
el: Το αρχείο ρυθμίσεων της εφαρμογής δεν ήταν δυνατό να ανοιχτεί ούτε για ανάγνωση-εγγραφή ούτε μόνο για ανάγνωση.
    Ο διαχειριστής του συστήματος ίσως να έχει αλλάξει τον ιδιοκτήτη του, με την εκτέλεση της παρακάτω εντολής στον προσωπικό φάκελό σας:
    chown {ΤοΌνομαΧρήστηΣας} .kde/share/config/kppprc

en: Cannot open any of the following logfiles:
el: Δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα των παρακάτω αρχείων καταγραφής:

en: You have launched pppd before the remote server was ready to establish a PPP connection.
    Please use the terminal-based login to verify
el: Ξεκινήσατε το pppd πριν ο απομακρυσμένος εξυπηρετητής ήταν έτοιμος για την επίτευξη μιας σύνδεσης PPP.
    Παρακαλώ χρησιμοποιήστε τη σύνδεση μέσω τερματικού για να επιβεβαιώσετε

en: You have not started the PPP software on the peer system.
el: Δεν έχετε εκκινήσει το πρόγραμμα PPP στο απομακρυσμένο σύστημα.

en: Check that you supplied the correct username and password.
el: Ελέγξτε ότι έχετε δώσει το σωστό όνομα χρήστη και κωδικό πρόσβασης.

en: You should not pass 'lock' as an argument to pppd. Check /etc/ppp/options and ~/.ppprc
el: Δε θα έπρεπε να δώσετε το 'lock' σαν όρισμα στο pppd. Ελέγξτε το /etc/ppp/options και το ~/.ppprc

en: The remote system does not seem to answer to
    configuration request. Contact your provider.
el: Το απομακρυσμένο σύστημα δε φαίνεται να απαντά στην
    αίτηση διαμόρφωσης. Επικοινωνήστε με τον πάροχο διαδικτύου.

en: You have passed an invalid option to pppd. See 'man pppd' for a complete list of valid arguments.
el: Δώσατε ένα μη έγκυρο όρισμα στο pppd. Δείτε `man pppd' για μια πλήρη λίστα έγκυρων ορισμάτων.

en: Notice that the remote system has sent the following message:
    "%1"
    This may give you a hint why the connection has failed.
el: Προσέξτε ότι το απομακρυσμένο σύστημα έστειλε το ακόλουθο μήνυμα:
    "%1"
    Αυτό θα σας βοηθήσει να βρείτε γιατί η σύνδεση απέτυχε.

en: Unable to provide help.
el: Αδυναμία παροχής βοήθειας.

en: KPPP could not prepare a PPP log. It is very likely that pppd was started without the "debug" option.
    Without this option it is difficult to find out PPP problems, so in general the debug option should be used.
    Enable debug now, and restart pppd?
el: Το KPPP δεν μπόρεσε να ετοιμάσει ένα αρχείο καταγραφής PPP. Είναι πιθανό ότι το pppd ξεκίνησε χωρίς την επιλογή "debug".
    Χωρίς αυτή την επιλογή είναι δύσκολο να ανακαλύψετε προβλήματα σχετικά με το PPP, οπότε καλό θα ήταν να την ενεργοποιήσετε.
    Επιθυμείτε την ενεργοποίησή της τώρα και την επανεκκίνηση του pppd;

en: Restart pppd
el: Επανεκκίνηση του pppd

en: Do Not Restart
el: Να μη γίνει επανεκκίνηση

en: The "debug" option has been added. You should now try to reconnect. If that fails again, you will get a PPP log that may help you to track down the connection problem.
el: Η επιλογή "debug" προστέθηκε. Τώρα θα πρέπει να προσπαθήσετε να επανασυνδεθείτε. Αν αποτύχει ξανά, θα βρείτε ένα αρχείο καταγραφής PPP που μπορεί να σας βοηθήσει να βρείτε το πρόβλημα με τη σύνδεση.

en: PPP Log
el: Αρχείο καταγραφής PPP

en: Write to File
el: Εγγραφή σε αρχείο

en: kppp's diagnosis (just guessing):
el: διάγνωση του kppp (απλά μαντεύω):

en: The PPP log has been saved
    as "%1".
    
    If you want to send a bug report, or have
    problems connecting to the Internet, please
    attach this file. It will help the maintainers
    to find the bug and to improve KPPP
el: Το αρχείο καταγραφής PPP αποθηκεύτηκε
    ως "%1"!
    
    Αν θέλετε να στείλετε μια αναφορά σφάλματος ή έχετε
    προβλήματα κατά τη σύνδεση στο διαδίκτυο, παρακαλώ
    επισυνάψτε αυτό το αρχείο. Θα βοηθήσει τους προγραμματιστές
    να βρουν το λάθος και να βελτιώσουν το KPPP

en: kppp Statistics
el: Στατιστικά kppp

en: Statistics
el: Στατιστικά

en: Local Addr:
el: Τοπική διεύθυνση:

en: Remote Addr:
el: Απομακρυσμένη διεύθυνση:

en: bytes in
el: εισερχόμενα bytes

en: bytes out
el: εξερχόμενα bytes

en: packets in
el: εισερχόμενα πακέτα

en: packets out
el: εξερχόμενα πακέτα

en: vjcomp in
el: εισερχόμενα vjcomp

en: vjcomp out
el: εξερχόμενα vjcomp

en: vjunc in
el: εισερχόμενα vjunc

en: vjunc out
el: εξερχόμενα vjunc

en: %1 (max. %2) kb/sec
el: %1 (μέγιστο %2) kb/δευτ

en: unavailable
el: μη διαθέσιμο

en: You will be asked a few questions on information
    which is needed to establish an Internet connection
    with your Internet Service Provider (ISP).
    
    Make sure you have the registration form from your
    ISP handy. If you have any problems, try the online
    help first. If any information is missing, contact
    your ISP.
el: Θα σας γίνουν μερικές ερωτήσεις για τις πληροφορίες
    που χρειάζονται για την επίτευξη σύνδεσης με το διαδίκτυο
    μέσω του πάροχο πρόσβασης στο διαδίκτυο (ISP).
    
    Βεβαιωθείτε ότι έχετε τη φόρμα εγγραφής από τον πάροχό
    σας εύκαιρη. Αν συναντήσετε προβλήματα, δοκιμάστε
    πρώτα τη βοήθεια. Αν κάποιες πληροφορίες λείπουν,
    επικοινωνήστε με τον πάροχό σας.

en: Select the location where you plan to use this
    account from the list below. If your country or
    location is not listed, you have to create the
    account with the normal, dialog based setup.
    
    If you click "Cancel", the dialog based setup
    will start.
el: Επιλέξτε την τοποθεσία από όπου πρόκειται να χρησιμοποιήσετε
    αυτό το λογαριασμό, από την παρακάτω λίστα. Αν η χώρα ή η τοποθεσία σας
    δε συμπεριλαμβάνεται, θα πρέπει να δημιουργήσετε το λογαριασμό
    με τον κανονικό, μέσω διαλόγων, τρόπο ρύθμισης.
    
    Αν πατήσετε το "Ακύρωση", η ρύθμιση μέσω διαλόγων
    θα ξεκινήσει.

en: Select your Internet Service Provider (ISP) from
    the list below. If the ISP is not in this list,
    you have to click on "Cancel" and create this
    account using the normal, dialog-based setup.
    
    Click on "Next" when you have finished your
    selection.
el: Επιλέξτε τον πάροχο πρόσβασης στο διαδίκτυο (ISP) από την
    παρακάτω λίστα. Αν ο πάροχος δε βρίσκεται στη λίστα, θα πρέπει
    να κάνετε κλικ στο "Ακύρωση" και να δημιουργήσετε αυτό το
    λογαριασμό χρησιμοποιώντας τον κανονικό, μέσω διαλόγων, τρόπο.
    
    Κάνετε κλικ στο "Επόμενο" όταν έχετε τελειώσει με την
    επιλογή σας.

en: To log on to your ISP, kppp needs the username
    and the password you got from your ISP. Type
    in this information in the fields below.
    
    Word case is important here.
el: Για να συνδεθείτε στον πάροχό σας, το kppp χρειάζεται το όνομα χρήστη
    και τον κωδικό πρόσβασης που σας έχει δώσει. Πληκτρολογήστε
    αυτές τις πληροφορίες στα πεδία παρακάτω.
    
    Η ευαισθησία των χαρακτήρων είναι σημαντική εδώ.

en: Username:
el: Όνομα χρήστη:

en: Password:
el: Κωδικός πρόσβασης:

en: If you need a special dial prefix (e.g. if you
    are using a telephone switch) you can specify
    it here. This prefix is dialed just before the
    phone number.
    
    If you have a telephone switch, you probably need
    to write "0" or "0," here.
el: Αν χρειάζεστε ένα ειδικό πρόθεμα κλήσης (π.χ. εάν
    χρησιμοποιείτε ένα telephone switch) μπορείτε να το
    δηλώσετε εδώ. Αυτό το πρόθεμα χρησιμοποιείται πριν
    τον τηλεφωνικό αριθμό.
    
    Αν έχετε ένα telephone switch, πιθανόν να χρειάζεται να
    γράψετε "0" ή "0," εδώ.

en: Dial prefix:
el: Πρόθεμα κλήσης:

en: Finished!
    
    A new account has been created. Click "Finish" to
    go back to the setup dialog. If you want to
    check the settings of the newly created account,
    you can use "Edit" in the setup dialog.
el: Τέλος!
    
    Ένας νέος λογαριασμός δημιουργήθηκε. Κάνετε κλικ στο "Τέλος" για
    να πάτε πίσω στο διάλογο ρυθμίσεων. Αν θέλετε να ελέγξετε
    τις ρυθμίσεις του νέου λογαριασμού, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε
    το "Επεξεργασία" στο διάλογο ρυθμίσεων.

en: kppp: no rulefile specified
el: kppp: δεν προσδιορίστηκε αρχείο κανόνων

en: kppp: rulefile "%s" not found
el: kppp: το αρχείο κανόνων "%s" δε βρέθηκε

en: kppp: rulefiles must have the extension ".rst"
el: kppp: τα αρχεία κανόνων πρέπει να έχουν επέκταση ".rst"

en: kppp: error parsing the ruleset
el: kppp: σφάλμα κατά την επεξεργασία του αρχείου κανόνων

en: kppp: parse error in line %d
el: kppp: σφάλμα στη γραμμή %d

en: kppp: rulefile does not contain a default rule
el: kppp: το αρχείο κανόνων δεν περιέχει έναν προκαθορισμένο κανόνα

en: kppp: rulefile does not contain a "name=..." line
el: kppp: το αρχείο κανόνων δεν περιέχει τη γραμμή "name=..."

en: kppp: rulefile is ok
el: kppp: το αρχείο κανόνων είναι εντάξει

en: You are not allowed to dial out with kppp.
    Contact your system administrator.
el: Δεν έχετε την άδεια να κάνετε κλήσεις με το kppp.
    Επικοινωνήστε με το διαχειριστή του συστήματος σας.

en: Cannot find the PPP daemon.
    Make sure that pppd is installed.
el: Δεν είναι δυνατό να βρεθεί ο δαίμονας PPP
    Βεβαιωθείτε ότι το pppd είναι εγκατεστημένο.

en: You do not have the permission to start pppd.
    Contact your system administrator and ask to get access to pppd.
el: Δεν έχετε την άδεια να εκκινήσετε το pppd.
    Επικοινωνήστε με το διαχειριστή του συστήματος και ζητήστε πρόσβαση στο pppd.

en: You do not have sufficient permission to run:
    %1
    Please make sure that kppp is owned by root and has the SUID bit set.
el: Δεν έχετε επαρκή δικαιώματα για να εκτελέσετε το:
    %1
    Παρακαλώ βεβαιωθείτε ότι το kppp ανήκει στον root και ότι έχει το SUID bit ενεργοποιημένο.

en: %1 is missing or can not be read.
    Ask your system administrator to create this file (can be empty) with appropriate read and write permissions.
el: Το %1 δεν υπάρχει ή δεν μπορεί να διαβαστεί!
    Ζητήστε από το διαχειριστή του συστήματός σας να δημιουργήσει αυτό το αρχείο (μπορεί να είναι και κενό) με τις κατάλληλες άδειες ανάγνωσης και εγγραφής.
