kcm_remotecontrol - en to el translation catalogue (82 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddAction) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, EditDBusAction)
en: Dialog
el: Παράθυρο διαλόγου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: How do you wish to create the action?
el: Πώς θέλετε να δημιουργηθεί η ενέργεια;

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTemplate)
en: Create an action using a template
el: Δημιουργία ενέργειας με χρήση προτύπου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Use this if you cannot find a template for the desired action. Here you can browse the whole D-Bus session bus and execute any function using common data types.<br>
    <i>Note that an application must be running in order to be shown here.</i>
el: Χρησιμοποιήστε το αν δεν μπορείτε να βρείτε ένα πρότυπο για την επιθυμητή ενέργεια. Εδώ μπορείτε να περιηγηθείτε ε όλην την D-Bus συνεδρία και να εκτελέσετε οποιαδήποτε λειτουργία με χρήση κοινών τύπων δεδομένων.<br>
    <i>Σημειώστε ότι μια εφαρμογή πρέπει να εκτελείται για να εμφανιστεί εδώ.</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: This is the recommended way if you would like to control the most common applications. It is the easiest way for adding actions, but also limited to the available templates.
el: Αυτός είναι ο συνιστώμενος τρόπος αν θέλετε να ελέγξετε τις πιο συνηθισμένες εφαρμογές. Είναι ο ευκολότερος τρόπος προσθήκης ενεργειών, αλλά επίσης περιορισμένος στα διαθέσιμα πρότυπα.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbDBus)
en: Create an action browsing D-Bus
el: Δημιουργία ενέργειας με περιήγηση στο D-Bus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbKeypressAction)
en: Create a keypress action
el: Δημιουργία keypress ενέργειας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: This type of action offers to generate keypress events. You can execute keyboard shortcuts or type whole sentences with just one button press.
el: Αυτός ο τύπος ενέργειας προσφέρει την παραγωγή γεγονότων keypress. Μπορείτε να εκτελείτε συντομεύσεις πληκτρολογίου ή να πληκτρολογείτε ολόκληρες προτάσεις με ένα μόνο πάτημα πλήκτρου.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lNoRemotesWarning)
en: There are no remote controls available. Please make sure lircd is configured correctly.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα τηλεχειριστήρια. Βεβαιωθείτε ότι το lircd έχει διαμορφωθεί σωστά.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lRemotes)
en: Available remotes:
el: Διαθέσιμα τηλεχειριστήρια:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, pbAddMode)
en: Add mode
el: Προσθήκη λειτουργίας

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, pbAddAction)
en: Add action
el: Προσθήκη ενέργειας

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, pbRemoveMode)
en: Remove mode
el: Αφαίρεση λειτουργίας

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, pbRemoveAction)
en: Remove action
el: Αφαίρεση ενέργειας

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, pbEditMode)
en: Edit mode
el: Επεξεργασία λειτουργίας

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, pbEditAction)
en: Edit action
el: Επεξεργασία ενέργειας

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, pbMoveModeUp)
en: Move mode up
el: Μετακίνηση λειτουργία πάνω

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, pbCopyAction)
en: Duplicate action
el: Αντίγραφο ενέργειας

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, pbMoveModeDown)
en: Move mode down
el: Μετακίνηση λειτουργίας κάτω

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, pbAutoPopulate)
en: Automatically create actions using a profile
el: Αυτόματη δημιουργία ενεργειών με χρήση προφίλ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, pbMoveActionUp)
en: Move action up
el: Μετακίνηση ενέργειας πάνω

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, pbMoveActionDown)
en: Move action down
el: Μετακίνηση ενέργειας κάτω

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbTrayIcon)
en: Show tray icon
el: Εμφάνιση εικονιδίου πλαισίου συστήματος

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ActionContainer)
en: Edit Action
el: Ενέργεια επεξεργασίας

[ctx: Button on the remote control]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Button:
el: Κουμπί:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Application and function
el: Εφαρμογή και λειτουργία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lDBusServices)
en: D-Bus Services:
el: D-Bus υπηρεσίες:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lFunctions)
en: Functions:
el: Λειτουργίες:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Parameters:
el: Παράμετροι:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Options
el: Επιλογές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbRepeat)
en: Repeat action if button is held down
el: Επανάληψη ενέργειας αν το κουμπί είναι πατημένο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAutostart)
en: Start the application if not running
el: Εκκίνηση της εφαρμογής αν δεν εκτελείται

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: If multiple instances of this application are running...
el: Αν πολλές διεργασίες της εφαρμογής αυτής εκτελούνται...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTop)
en: send the action to the top-level instance
el: να αποσταλεί η ενέργεια στη διεργασία κορυφής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbBottom)
en: send the action to the lowest instance
el: να αποσταλεί η ενέργεια στη χαμηλότερη διεργασία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAll)
en: send the action to all instances
el: να αποσταλεί η ενέργεια σε όλες τις διεργασίες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbNone)
en: do not send the action
el: να μην αποσταλεί η ενέργεια

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Keypresses to be generated
el: Keypresses που θα παραχθούν

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbAdd)
en: &Add
el: &Προσθήκη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbRemove)
en: &Remove
el: Αφαί&ρεση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbUp)
en: Move Up
el: Μετακίνηση πάνω

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbDown)
en: Move Down
el: Μετακίνηση κάτω

en: Profiles:
el: Προφίλ:

en: Action templates:
el: Πρότυπα ενεργειών:

en: Use this to configure KDE's remote control system in order to control any KDE application with your remote control.
el: Χρησιμοποιήστε το για να διαμορφώσετε το σύστημα ελέγχου τηλεχειριστηρίου του KDE για να ελέγχετε οποιαδήποτε εφαρμογή του KDE από απόσταση.

en: <h1>Remote Controls</h1><p>This module allows you to configure bindings between your remote controls and KDE applications. Simply select your remote control and click Add next to the Actions/Buttons list to create new action for button presses.</p>
el: <h1>Τηλεχειριστήρια</h1><p>Το άρθρωμα αυτό σάς επιτρέπει να διαμορφώσετε συνδέσεις ανάμεσα στα τηλεχειριστήριά σας και τις εφαρμογές του KDE. Απλά επιλέξτε τηλεχειριστήριο και κάνετε κλικ στο Προσθήκη επόμενου στη λίστα Ενέργειες/Κουμπιά για να δημιουργηθεί μια νέα ενέργεια με το πάτημα ενός κουμπιού.</p>

en: Are you sure you want to remove this remote and all of its modes and actions?
el: Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να αφαιρέσετε αυτό το τηλεχειριστήριο με όλες τις λειτουργίες και ενέργειες;

en: Remove remote
el: Αφαίρεση τηλεχειριστηρίου

en: Are you sure you want to remove this mode and all contained actions?
el: Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να αφαιρέσετε αυτήν τη λειτουργία και όλες τις σχετικές ενέργειες;

en: Configured actions for %1:
el: Διαμορφωμένες ενέργειες για %1:

en: Configured actions for %1 in mode %2:
el: Διαμορφωμένες ενέργειες για %1 σε λειτουργία %2:

en: The remote control daemon failed to load. Your remote controls will not work.
el: Ο δαίμων τηλεχειριστηρίου απέτυχε να φορτωθεί. Τα τηλεχειριστήριά σας δεν θα λειτουργούν.

en: Failed to load daemon
el: Αποτυχία φόρτωσης δαίμονα

en: No button
el: Κανένα κουμπί

en: Using the cycle function will remove all duplicate button assignments from your modes. Are you sure that you would like to proceed?
el: Η χρήση της κυκλικής λειτουργίας θα αφαιρέσει όλες τις διπλές αντιστοιχίες κουμπιών από τις λειτουργίες σας. Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να συνεχίσετε;

en: Change mode switch behavior
el: Συμπεριφορά εναλλαγής λειτουργίας

en: No Button
el: Κανένα κουμπί

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ModeDialog)
en: New Mode
el: Νέα λειτουργία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSetDefault)
en: Set mode as default
el: Ορισμός λειτουργίας ως προκαθορισμένη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lButton)
en: Button:
el: Κουμπί:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbModeCycle)
en: Enable mode cycling (disables mode grouping)
el: Ενεργοποίηση κυκλικής λειτουργίας (απενεργοποιεί την ομαδοποίηση λειτουργιών)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lCycleForward)
en: Forward button
el: Κουμπί κίνησης εμπρός

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lCycleBackward)
en: Backward button
el: Κουμπί κίνησης πίσω

[ctx: Header in a table holding DBus functions]
en: Application / Node
el: Εφαρμογή / Κόμβος

en: Function
el: Λειτουργία

en: Parameters
el: Παράμετροι

en: Description
el: Περιγραφή

en: Value
el: τιμή

en: A comma-separated list of Strings
el: Μια λίστα συμβολοσειρών με το κόμμα ως διαχωριστικό

en: Profile Name
el: Όνομα προφίλ

en: Author: %1 (Version: %2)
el: Συγγραφέας: %1 (Έκδοση: %2)

[ctx: Profile name]
en: Name
el: Όνομα

en: Remotes and modes
el: Τηλεχειριστήρια και λειτουργίες

en: Button
el: Κουμπί

en: This remote control is currently not available.
el: Αυτό το τηλεχειριστήριο δεν είναι τώρα διαθέσιμο.

en: Application
el: Εφαρμογή

en: Select a profile to automatically generate actions for your remote control:
el: Επιλέξτε προφίλ για την αυτόματη παραγωγή ενεργειών για το τηλεχειριστήριό σας:

en: Available profiles
el: Διαθέσιμα προφίλ

en: Auto-Populate
el: Αυτόματη συμπλήρωση

en: Remote supports all defined buttons in selected profile
el: Το τηλεχειριστήριο υποστηρίζει όλα τα ορισμένα κουμπιά στο επιλεγμένο προφίλ

en: Remote does not support all defined buttons in selected profile
el: Το τηλεχειριστήριο δεν υποστηρίζει όλα τα ορισμένα κουμπιά στο επιλεγμένο προφίλ

en: Remote supports none of the defined buttons in selected profile
el: Το τηλεχειριστήριο δεν υποστηρίζει κανένα από τα ορισμένα κουμπιά στο επιλεγμένο προφίλ
