libkremotecontrol - en to el translation catalogue (135 entries)

note: i18n: tag action attribute name
en: Play
el: Αναπαραγωγή

note: i18n: tag action attribute description
en: Start playing
el: Έναρξη αναπαραγωγής

note: i18n: tag action attribute name
en: Stop
el: Διακοπή

note: i18n: tag action attribute description
en: Stop playing
el: Διακοπή αναπαραγωγής

note: i18n: tag action attribute name
en: Pause
el: Παύση

note: i18n: tag action attribute description
en: Pause playing
el: Παύση αναπαραγωγής

note: i18n: tag action attribute name
en: Play Pause
el: Αναπαραγωγή Παύση

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggle Play/Pause
el: Εναλλαγή αναπαραγωγής/παύσης

note: i18n: tag action attribute name
en: Skip Forward
el: Μετάβαση εμπρός

note: i18n: tag action attribute description
en: Advance to next track
el: Μετάβαση στο επόμενο κομμάτι

note: i18n: tag action attribute name
en: Skip Backward
el: Μετάβαση πίσω

note: i18n: tag action attribute description
en: Go to previous track
el: Μετάβαση στο προηγούμενο κομμάτι

note: i18n: tag action attribute name
en: Fast Forward
el: Ταχεία κίνηση εμπρός

note: i18n: tag action attribute description
en: Seek forward
el: Αναζήτηση εμπρός

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to fast forward in ms
el: Ποσό ταχείας κίνησης εμπρός σε ms

note: i18n: tag action attribute name
en: Backward
el: Πίσω

note: i18n: tag action attribute description
en: Seek backward
el: Αναζήτηση πίσω

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to rewind in ms
el: Ποσό ταχείας κίνησης πίσω σε ms

note: i18n: tag action attribute name
en: Fullscreen
el: Πλήρης οθόνη

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggle fullscreen mode
el: Εναλλαγή λειτουργίας πλήρους οθόνης

note: i18n: tag action attribute name
en: Volume Up
el: Ένταση πάνω

note: i18n: tag action attribute description
en: Increases Volume
el: Αυξάνει την ένταση

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to increase volume in percent
el: Ποσοστιαία αύξηση έντασης

note: i18n: tag action attribute name
en: Volume Down
el: Ένταση κάτω

note: i18n: tag action attribute description
en: Decreases Volume
el: Μειώνει την ένταση

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to decrease volume in percent
el: Ποσοστιαία μείωση έντασης

note: i18n: tag action attribute name
en: Play/Pause
el: Αναπαραγωγή/Παύση

note: i18n: tag action attribute name
en: Run command
el: Εκτέλεση εντολής

en: Run commands with KLauncher
el: Εκτέλεση εντολής με KLauncher

note: i18n: tag action attribute description
en: Runs a command with optional arguments
el: Εκτελεί μια εντολή με προαιρετικά ορίσματα

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The executable name and path of the program or script to run
el: Το όνομα του εκτελέσιμου και η διαδρομή του προγράμματος ή σεναρίου για εκτέλεση

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Parameters for the program or script
el: Παράμετροι για το πρόγραμμα ή το σενάριο

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Environment variables
el: Μεταβλητές περιβάλλοντος

en: Sound Mixer
el: Μίκτης ήχου

en: Volume control actions for kmix
el: Ενέργειες ελέγχου έντασης για το kmix

note: i18n: tag action attribute description
en: Increase Volume
el: Αύξηση έντασης

note: i18n: tag action attribute description
en: Decrease Volume
el: Μείωση έντασης

note: i18n: tag action attribute name
en: Mute
el: Σίγαση

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggle Mute
el: Εναλλαγή σίγασης

note: i18n: tag action attribute name
en: Create New Window
el: Δημιουργία νέου παραθύρου

note: i18n: tag action attribute description
en: Creates a new window and loads an arbitrary URL
el: Δημιουργεί νέο παράθυρο και φορτώνει ένα αυθαίρετο URL

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The URL to load in the window initially
el: Το URL για φόρτωση στο παράθυρο αρχικά

note: i18n: tag action attribute name
en: Quit
el: Έξοδος

note: i18n: tag action attribute description
en: Closes the Konqueror window
el: Κλείνει το παράθυρο του Konqueror

note: i18n: tag action attribute description
en: Start playing the CD
el: Έναρξης αναπαραγωγής του CD

note: i18n: tag action attribute description
en: Stops the CD
el: Διακόπτει το CD

note: i18n: tag action attribute name
en: Eject
el: Εξαγωγή

note: i18n: tag action attribute description
en: Ejects the CD
el: Εξάγει το CD

note: i18n: tag action attribute name
en: Previous
el: Προηγούμενο

note: i18n: tag action attribute description
en: Skips to the previous track on the CD
el: Μεταβαίνει στο προηγούμενο κομμάτι στο CD

note: i18n: tag action attribute name
en: Next
el: Επόμενο

note: i18n: tag action attribute description
en: Skips to the next track on the CD
el: Μεταβαίνει στο επόμενο κομμάτι στο CD

note: i18n: tag action attribute name
en: Play Track
el: Αναπαραγωγή κομματιού

note: i18n: tag action attribute description
en: Skips to a specific track on the CD
el: Μεταβαίνει σε ορισμένο κομμάτι στο CD

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The number of the track to skip to
el: Ο αριθμός του κομματιού όπου θα γίνει μετάβαση

note: i18n: tag action attribute name
en: Set Volume
el: Ορισμός έντασης

note: i18n: tag action attribute description
en: Sets the play volume
el: Ρυθμίζει την ένταση αναπαραγωγής

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The new value for the volume
el: Η νέα τιμή για την ένταση

note: i18n: tag action attribute name
en: Shuffle
el: Ανάμιξη

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggles track shuffling on and off
el: Εναλλάσσει την ανάμιξη των κομματιών ανάμεσα σε on και off

note: i18n: tag action attribute name
en: Back
el: Πίσω

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the previous page
el: Μεταβαίνει στην προηγούμενη σελίδα

note: i18n: tag action attribute name
en: Forward
el: Εμπρός

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the next page
el: Μεταβαίνει στην επόμενη σελίδα

note: i18n: tag action attribute name
en: First
el: Πρώτη

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the first page
el: Μεταβαίνει στην πρώτη σελίδα

note: i18n: tag action attribute name
en: Last
el: Τελευταία

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the last page
el: Μεταβαίνει στην τελευταία σελίδα

note: i18n: tag action attribute name
en: Presentation
el: Παρουσίαση

note: i18n: tag action attribute description
en: Starts / stops presentation
el: Έναρξη / διακοπή παρουσίασης

note: i18n: tag action attribute name
en: Reload
el: Επαναφόρτωση

note: i18n: tag action attribute description
en: Reloads the open document
el: Επαναφορτώνει το ανοιχτό έγγραφο

note: i18n: tag action attribute name
en: Go to Page
el: Μετάβαση στη σελίδα

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the specified page
el: Μεταβαίνει στη δοσμένη σελίδα

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The page to choose
el: Η σελίδα που επιλέχθηκε

note: i18n: tag action attribute name
en: Open document
el: Άνοιγμα εγγράφου

note: i18n: tag action attribute description
en: Opens a specific document
el: Ανοίγει ένα ορισμένο έγγραφο

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The document to be open
el: Το έγγραφο που θα ανοιχθεί

en: Power management
el: Διαχείριση ισχύος

en: Shutdown, suspend or reboot your computer
el: Τερματισμός, αναστολή ή επανεκκίνηση του υπολογιστή σας

note: i18n: tag action attribute name
en: Suspend
el: Αναστολή

note: i18n: tag action attribute description
en: Suspends your computer to RAM (sleep)
el: Αναστέλλει τον υπολογιστή σας στη RAM (sleep)

note: i18n: tag argument attribute comment
en: System command to use for suspend
el: Εντολή συστήματος για την αναστολή

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Parameters for the suspend command
el: Παράμετροι για την εντολή αναστολής

note: i18n: tag action attribute name
en: Hibernate
el: Νάρκη

note: i18n: tag action attribute description
en: Suspends your computer disk (deep sleep)
el: Αναστέλλει τον υπολογιστή σας στο δίσκο (deep sleep)

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Parameters for the suspend commands
el: Παράμετροι για τις εντολές αναστολής

note: i18n: tag action attribute name
en: Shutdown
el: Τερματισμός

note: i18n: tag action attribute description
en: Logout and shutdown your computer
el: Αποσύνδεση και τερματισμός του υπολογιστή σας

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Ask for confirmation? 1 = No, 2 = Yes
el: Να γίνεται ερώτηση επιβεβαίωσης; 1= Όχι, 2 = Ναι

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Shutdown? 1 = Reboot, 2 = Halt, 3 = Logout
el: Τερματισμός; 1 = Επανεκκίνηση, 2 = Τερματισμός, 3 = Αποσύνδεση

note: i18n: tag argument attribute comment
en: When? 0 = When ready, 1 = Try now, 2 = Force now, 3 = Interactive
el: Πότε; 0 = Όταν είναι έτοιμο, 1 = Προσπάθεια τώρα, 2 = Υποχρεωτικά τώρα, 3 = Διαδραστικά

note: i18n: tag action attribute name
en: Reboot
el: Επανεκκίνηση

note: i18n: tag action attribute description
en: Logout and restart your computer
el: Αποσύνδεση και επανεκκίνηση του υπολογιστή σας

note: i18n: tag action attribute name
en: Logout
el: Αποσύνδεση

note: i18n: tag action attribute description
en: Just log out
el: Μόνο αποσύνδεση

en: 
    		This KRemoteControl template provide easy setup for Tomahawk.
el: 
    		Αυτό το πρότυπο του KRemoteControl παρέχει εύκολη ρύθμιση για το Tomahawk.

en: VLC Media Player (Version 1)
el: VLC Media Player (έκδοση 1)

en: This profile works only if VLC is configured for single instance running
el: Το προφίλ αυτό λειτουργεί μόνο αν το VLC είναι διαμορφωμένο για να εκτελείται ως μία διεργασία

en: VLC Media Player (Version 2)
el: VLC Media Player (;ekdosh 2)

en: 
    		This KRemoteControl template provide easy setup for VLC 2 mediaplayer.
    		Enable VLC D-Bus control interface in order to use KRemoteControl to control it.
el: 
    		Αυτό το πρότυπο του KRemoteControl παρέχει εύκολη ρύθμιση για το VLC 2 mediaplayer.
    		Ενεργοποιήστε τη διεπαφή ελέγχου D-Bus του VLC για την ελέγξετε με το KRemoteControl.

[ctx: The name of a parameter]
en: unknown
el: άγνωστη

en: Workspace
el: Χώρος εργασίας

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Play
el: Αναπαραγωγή

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Pause
el: Παύση

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Play Pause
el: Αναπαραγωγή Παύση

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Stop
el: Διακοπή

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Skip Forward
el: Μετάβαση εμπρός

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Skip Backward
el: Μετάβαση πίσω

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Fast Forward
el: Ταχεία κίνηση εμπρός

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Rewind
el: Ταχεία κίνηση πίσω

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Channel Down
el: Κανάλι κάτω

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Channel Up
el: Κανάλι πάνω

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Volume Down
el: Ένταση κάτω

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Volume Up
el: Ένταση πάνω

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Mute
el: Σίγαση

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Eject
el: Εξαγωγή

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Power
el: Ισχύς

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Up
el: Πάνω

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Down
el: Κάτω

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Left
el: Αριστερά

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Right
el: Δεξιά

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Select
el: Επιλογή

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Back
el: Πίσω

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Menu
el: Μενού

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Favorites
el: Προτιμήσεις

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Help
el: Βοήθεια

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Music
el: Μουσική

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Text
el: Κείμενο

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Blue
el: Μπλε

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Green
el: Πράσινο

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Red
el: Κόκκινο

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Yellow
el: Κίτρινο

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Backend loaded but wrong type obtained, expected %1
el: Το σύστημα υποστήριξης φορτώθηκε αλλά ανακτήθηκε λάθος τύπος, αναμενόταν %1
