kreadconfig - en to eo translation catalogue (7 entries)

en: Read KConfig entries - for use in shell scripts
eo: Legi erojn de KConfig - por uzado en ŝelskriptoj

en: Bernhard Rosenkraenzer
eo: Bernhard ROSENKRAENZER

en: Use <file> instead of global config
eo: Uzi <file> anstataŭ ol ĉieaj agordoj

en: Group to look in. Use repeatedly for nested groups.
eo: Ekzaminenda grupo. Iteracie uzu por ingitaj grupoj.

en: Key to look for
eo: Serĉenda ŝlosilo

en: Default value
eo: Apriora valoro

en: Type of variable
eo: Speco de variablo
