kttsd - en to eo translation catalogue (49 entries)

en: Maintainer
eo: Prizorganto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, AvailableTalkersTable)
en: Language
eo: Lingvo

en: Code
eo: Kodo

en: Word
eo: Vorto

[ctx: Yes or no]
en: Yes
eo: Jes

[ctx: Yes or no]
en: No
eo: Ne

en: Error
eo: Eraro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: &Name:
eo: &Nomo:

[ctx: Load a word list from a file]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, loadButton)
en: Load
eo: Ŝargi

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, saveButton)
en: &Save
eo: &Konservi

[ctx: Clear the word list]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, clearButton)
en: Clear
eo: Forigi

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addButton)
en: &Add
eo: &Aldoni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, upButton)
en: &Up
eo: &Supren

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, lowerTalkerPriorityButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, lowerFilterPriorityButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downButton)
en: Do&wn
eo: &Malsupren

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, editButton)
en: &Edit
eo: &Redakti

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, removeTalkerButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, removeFilterButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, removeButton)
en: &Remove
eo: Fo&rigi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, substLView)
en: Type
eo: Tipo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, substLView)
en: Match
eo: Kongruo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, substLView)
en: Replace With
eo: Anstataŭigi per

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, loadButton)
en: &Load...
eo: &Ŝargi...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, saveButton)
en: &Save...
eo: &Konservi...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, clearButton)
en: Cl&ear
eo: Forviŝi (&E)

en: &Pause
eo: &Paŭzi

en: &Resume
eo: &Restarigi

en: Current Maintainer
eo: Nuna fleganto

en: Original Author
eo: Originala aŭtoro

en: Previous Maintainer
eo: Pasinta Administranto

en: Contributor
eo: Kontribuanto

en: Filter
eo: Filtrilo

en: Author
eo: Aŭtoro

en: Select Filter
eo: Elekti filtrilon

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, kttsjobmgr)
en: Jobs
eo: Taskoj

[ctx: General, as title of window]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General
eo: Ĝenerale

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addTalkerButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addFilterButton)
en: Add...
eo: Aldoni...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, configureTalkerButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, configureFilterButton)
en: &Edit...
eo: &Redakto

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Filters
eo: Filtriloj

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, stopButton)
en: Stop
eo: Halti

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, cancelButton)
en: Cancel
eo: Rezigni

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pauseButton)
en: Pause
eo: Paŭzi

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, resumeButton)
en: Resume
eo: Daŭri

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, punctuationComboBox)
en: All
eo: Ĉiuj

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, punctuationComboBox)
en: None
eo: Neniu

[ctx: Default language code]
en: default
eo: norma

[ctx: Other language]
en: Other
eo: Alia

[ctx: full country name]
en: United States of America
eo: Usono

[ctx: full country name]
en: United Kingdom
eo: Britio

en: Name
eo: Nomo

[ctx: Volume of noise]
en: Volume
eo: Laŭteco

en: Speed
eo: Rapido
