kopete - en to eo translation catalogue (535 entries)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListGroupSorting) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListMetaContactSorting) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, trServices) i1
en: Name
eo: Nomo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, listServers)
en: Description
eo: Priskribo

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddAccountWizardPage2)
en: Finished
eo: Finita

en: Copy Link Address
eo: Kopii ligilan adreson

en: Save Conversation
eo: Registru Konversacion

en: User Has Left
eo: Uzanto Foriris

en: Unread Message
eo: Nelegita mesaĝo

[ctx: @action:button]
en: Send
eo: Sendi

[ctx: @info:status]
en: Ready.
eo: Preta.

en: Co&ntacts
eo: Ko&ntaktoj

[ctx: @info:tooltip]
en: Close the current tab
eo: Fermi la nunan langeton

en: More...
eo: Plia...

en: Top
eo: Supro

en: Bottom
eo: Malsupre

en: Left
eo: Maldekstre

en: Right
eo: Dekstra

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &Chat
eo: &Babili

note: i18n: ectx: Menu (format)
en: &Format
eo: &Formatu

note: i18n: ectx: Menu (settings) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, settings)
en: &Settings
eo: A&gordo

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
eo: Ĉefa ilobreto

note: i18n: ectx: property (text), widget (AccountTreeWidget, mAccountList) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListMetaContactSorting) i18n: ectx: ToolBar (statusToolBar) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, statusGroup_) i18n: ectx: property (text), widget (QTab
en: Status
eo: Stato

en: Download
eo: Elŝuti

en: Cancel
eo: Rezigni

en: Play
eo: Ludi

en: Save as
eo: Konservi kiel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, send_btn)
en: Send
eo: Sendu

en: Reply
eo: Respondi

note: i18n: ectx: Menu (format)
en: F&ormat
eo: F&ormato

note: i18n: ectx: Menu (alignment)
en: &Alignment
eo: &Aranĝo

en: Modify Account
eo: Ŝanĝi konton

en: Remove Identity
eo: Forigi identecon

en: New Identity
eo: Nova identeco

en: Set &Default
eo: Difinu kiel &apriora

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mGroupBoxAccounts)
en: Accounts
eo: Kontoj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonIdentityRemove)
en: R&emove
eo: &Forigi

en: Contact List
eo: Kontaktula listo

en: Advanced
eo: Plie

en: Layout
eo: Aspekto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mSmallFontLabel)
en: Small font:
eo: Eta Tiparo:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, kbuttongroup) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Colors
eo: Koloroj

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListGroupSorting) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListMetaContactSorting)
en: Manual
eo: Manuma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListIconBorders)
en: Borders
eo: Randoj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEmailButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, visibleRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPush
en: Remove
eo: Forigi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Preview
eo: Antaŭrigardo

en: Small
eo: Malgranda

en: Bold
eo: Grasa

en: Italic
eo: Kursiva

en: Center
eo: Centrigita

en: Alignment
eo: Alĝustigo

en: Width
eo: Larĝo

en: Execute
eo: Lanĉi

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, deviceTab)
en: Device
eo: Disponaĵo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, deviceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Device:
eo: Aparato:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inputLabel)
en: Input:
eo: Enigo:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, optionsTab)
en: Optio&ns
eo: &Opcioj

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, actionsTab)
en: Actions
eo: Agoj

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &General
eo: &Ĝeneralo

en: Cha&t
eo: &Babili

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Title:
eo: Titolo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStatusMessage) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Message:
eo: Mesaĝo:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, BehaviorConfig_Chat) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ChatButton)
en: Chat
eo: Babilu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, notifyGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8)
en: Notifications
eo: Notigaĵoj

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Miscellaneous
eo: Diversaj

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, BehaviorConfig_General) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: General
eo: Ĝeneralo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Offline
eo: Senkonekta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Online
eo: Enreta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Away
eo: For

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Busy
eo: Okupita

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, invisibleTab)
en: Invisible
eo: Nevidebla

en: &Style
eo: &Stilo

en: Unknown Error
eo: Nekonata eraro

[ctx: This is the myself preview contact nickname]
en: Myself
eo: Mi mem

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, kcfg_chatFontSelection)
en: Fonts
eo: Tiparoj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton)
en: Use system font
eo: Uzi la sistemtiparon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Background color:
eo: &Fonkoloro:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Display
eo: Montri

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, stylesGroupBox)
en: Styles
eo: Stiloj

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, deleteButton)
en: &Delete
eo: &Forigi

en: &Manager
eo: Ad&ministrilo

en: Idle
eo: Dum senokupa

en: Do Not Change
eo: Ne Ŝanĝu

en: New Group
eo: Nova grupo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbAddStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCustomAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addEmailButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButt
en: Add
eo: Aldoni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbAddGroup)
en: Add Group
eo: Aldoni grupon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Category:
eo: Kategorio:

en: Title
eo: Titolo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Display Name
eo: Nomo de la ekrano

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSelectAll)
en: Select &All
eo: Elekti ĉi&ujn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnDeselectAll)
en: &Deselect All
eo: &Malelekti ĉion

en: Export
eo: Eksporti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, firstNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblFirstName) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fullNameLabel_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: First name:
eo: Antaŭnomo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblUrl)
en: URL:
eo: Retadreso:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lastNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblLastName) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LastNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: Last name:
eo: Familinomo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblEmail) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEmail) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEmail_2)
en: Email:
eo: Retpoŝto:

en: &Move To
eo: &Movi al

en: &Copy To
eo: &Kopii al

[ctx: verb, rename a contact]
en: Rename
eo: Renomi

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Add Contact
eo: &Aldoni Kontakton

en: &Properties
eo: &Ecoj

en: Remove Contact
eo: Forigi kontakton

en: Remove Group
eo: Elpreni grupon

en: Rename
eo: Renomi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDisplayName) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Name:
eo: &Nomo:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpIcons)
en: Icons
eo: Piktogramoj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseCustomIcons)
en: Use custom &icons
eo: Uzi proprajn p&iktogramojn

en: No Change
eo: Neniu ŝanĝo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, photoLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1) i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, addresseeListView)
en: Photo
eo: Foto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioPhotoCustom)
en: Custom:
eo: Propra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnChoosePhoto)
en: Choose...
eo: Elekti...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Ad&vanced
eo: &Plie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, identityList)
en: Identity
eo: Identeco

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, emailLabel)
en: E-mail:
eo: Retadreso:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, photo)
en: No Photo
eo: Neniu Foto

en: General Information
eo: Ĝenerala informo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblNickName) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblNick)
en: Nickname:
eo: Kromnomo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, identityName)
en: Identity Name
eo: Identeco

en: View
eo: Vido

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
eo: &Dosiero

note: i18n: ectx: Menu (edit) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnEdit) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_edit)
en: &Edit
eo: &Redakti

note: i18n: ectx: Menu (contact_popup_groups)
en: &Groups
eo: &Grupoj

en: &Away
eo: &For

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, awayButton_)
en: &Busy
eo: Okupita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioOnline)
en: &Online
eo: &Enreta

en: Configure &Global Shortcuts...
eo: Agordi la mal&lokajn fulmoklavojn...

en: Docking in System Tray
eo: Fiksigu en sistemfako

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_lastName)
en: Developer
eo: Kreinto

en: Sounds
eo: Sonoroj

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, clearButton)
en: C&lear
eo: For&viŝi

note: i18n: Color Mode
en: Colour mode
eo: Koloromoduso

en: Automatic
eo: Aŭtomata

en: Quality
eo: Kvalito

en: Off
eo: Neniam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, color_btn)
en: Color
eo: Koloro

en: Saturation
eo: Satureco

en: Balance
eo: Kompensi

en: Bass
eo: Malaltaj

en: Treble
eo: Altaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, muteButton)
en: Mute
eo: Muta

en: Black Level
eo: Nigra nivelo

en: Gamma
eo: Gamo

en: Connect
eo: Konektiĝi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, useTls_)
en: Do Not Use
eo: Ne uzi

en: Use
eo: Uzo

en: Properties
eo: Ecoj

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_add)
en: Add...
eo: Aldoni...

en: Authorize
eo: Permesi

en: Block
eo: Bloki

en: Info...
eo: Informoj...

[ctx: @action]
en: Chat
eo: Babili

note: i18n: ectx: Menu (commandmenu)
en: Commands
eo: Komandoj

en: Full Name
eo: Plena nomo

en: Online Since
eo: Enreta de

en: First Name
eo: Antaŭnomo

en: Last Name
eo: Familinomo

en: Private Phone
eo: Privata Telefonnumero

en: Work Phone
eo: Telefononumero ĉe laborejo

en: Email Address
eo: Retpoŝta adreso

en: Nick Name
eo: Kromnomo

en: Unknown
eo: Nekonata

en: Password Required
eo: Pasvorto bezonata

en: Copying
eo: Kopiante

en: Source
eo: Fonto

en: Destination
eo: Celo

en: Overwrite File
eo: Anstataŭigi la dosieron

en: The directory %1 does not exist
eo: La dosierujo %1 ne ekzistas

[ctx: @action]
en: View
eo: Vido

[ctx: @action]
en: Close
eo: Fermi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clear_btn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClearBlackList) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClearWhiteList) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btnClear)
en: Clear
eo: Forigi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSelectAddressee)
en: C&hange...
eo: Ŝ&anĝi...

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, addresseeListView)
en: Email
eo: Retpoŝto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSearch)
en: S&earch:
eo: S&erĉi:

en: No Avatar
eo: Neniu Avataro

en: Take a photo
eo: Foti

en: Someone Has Added You
eo: Iu aldonis vin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Display name:
eo: Ekrannomo:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Information
eo: Informo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mRemembered)
en: Remember password
eo: Memorigi pasvorton

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelProxyPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Password:
eo: Pasvorto:

en: Send &File...
eo: Sendu &dosieron

en: &Delete Contact
eo: &Forigu kontakton

en: Contacts
eo: Kontaktoj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, yesButton)
en: Always
eo: Ĉiam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noButton)
en: Never
eo: Neniam

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AliasDialog)
en: Add New Alias
eo: Aldonu novan aliason

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Command:
eo: Komando:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aliasLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Alias:
eo: Aliaso:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_saveButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addButton)
en: &Save
eo: &Konservi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCancel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancelButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, kPushButton3)
en: &Cancel
eo: &Rezigni

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, aliasList) i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, protocolList)
en: Protocols
eo: Protokoloj

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, aliasList)
en: Alias
eo: Alinomo

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, aliasList)
en: Command
eo: Komando

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: &Add
eo: &Aldoni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDelete)
en: Delete
eo: Forigi

en: Text
eo: Teksto

en: Replacement
eo: Septembro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeHost) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mC
en: &Remove
eo: Fo&rigi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Text:
eo: &Teksto:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Contact Notes
eo: Kontaktinformoj

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
eo: &Iloj

[ctx: @action:button]
en: Export
eo: Eksporti

en: Rename Filter
eo: Alinomi filtrilon

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available Filters
eo: Uzeblaj filtriloj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, renameButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_rename)
en: Rename...
eo: Renomi...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Criteria
eo: Kriterio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_regexp)
en: Regular expression
eo: Regula esprimo

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_edit) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editregexp)
en: Edit...
eo: Redakti...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_case)
en: Case sensitive
eo: Usklecodistinga

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Action
eo: Ago

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_importance)
en: Low
eo: Malalta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_importance)
en: Normal
eo: Normala

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_importance)
en: Highlight
eo: Emfazi

en: Keep
eo: Konservi

en: All
eo: Ĉiuj

en: Loading...
eo: Ŝargas...

en: Searching...
eo: Serĉas...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, searchButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_search) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, searchButton)
en: &Search
eo: &Serĉi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statusLabel)
en: Ready
eo: Preta

en: History
eo: Historio

en: History Plugin
eo: Historia kromaĵo

en: Do Not Import
eo: Ne importi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Contact:
eo: Kontakto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, dateTreeWidget)
en: Date
eo: Dato

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, dateTreeWidget)
en: Contact
eo: Kontaktulo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Search:
eo: Serĉi:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
eo: Opcioj

en: Unknown artist
eo: Nekonata artisto

en: Unknown album
eo: Nekonata albumo

en: Unknown track
eo: Nekonata trako

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_Conjunction)
en: , and
eo: , kaj

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NowListeningPrefsUI)
en: Now Listening
eo: Nun aŭskultanta

en: Close
eo: Fermi

en: Authentication failed
eo: Aŭtentigo malsukcesis

[ctx: @item:intable Fingerprint is used in a private conversation]
en: Private
eo: Privata

[ctx: @item:intable Private conversation finished]
en: Finished
eo: Finita

[ctx: @item:intable The fingerprint is trusted]
en: Yes
eo: Jes

[ctx: @item:intable The fingerprint is not trusted]
en: No
eo: Ne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Account:
eo: Konto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tbFingerprints)
en: Protocol
eo: Protokolo

en: Please wait
eo: Bonvolu atendi

en: Path
eo: Vojo

en: Direction
eo: Direkto

[ctx: verb]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addButton)
en: &Add...
eo: &Aldonu

[ctx: verb]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, removeButton)
en: &Remove
eo: &Forpreni

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3) i18n: ectx: Menu (privacyMenu)
en: Privacy
eo: Privataj aferoj

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Colors
eo: &Koloroj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mColorsAdd)
en: &Add...
eo: &Aldonu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mColorsUp)
en: Move &Up
eo: Movu s&upren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mColorsDown)
en: Move &Down
eo: Movi &malsupren

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Effects
eo: Efektoj

en: Translate
eo: Traduki

en: Afrikaans
eo: Afrikansa

en: Albanian
eo: Albana

en: Arabic
eo: Araba

en: Armenian
eo: Armena

en: Basque
eo: Eŭska

en: Belarusian
eo: Belorusa

en: Bulgarian
eo: Bulgara

en: Catalan
eo: Kataluna

en: Chinese (Simplified)
eo: Ĉina (Simpligita)

en: Chinese (Traditional)
eo: Ĉina (Tradicia)

en: Croatian
eo: Kroata

en: Czech
eo: Ĉeĥa

en: Danish
eo: Dana

en: Dutch
eo: Nederlanda

en: English
eo: Angla

en: Estonian
eo: Estona

en: Finnish
eo: Finna

en: French
eo: Franca

en: Galician
eo: Galega

en: Georgian
eo: Kartvela

en: German
eo: Germana

en: Greek
eo: Greka

en: Hebrew
eo: Hebrea

en: Hungarian
eo: Hungara

en: Icelandic
eo: Islanda

en: Indonesian
eo: Indonezia

en: Irish
eo: Irlanda

en: Italian
eo: Itala

en: Korean
eo: Korea

en: Latvian
eo: Latva

en: Lithuanian
eo: Litova

en: Macedonian
eo: Makedona

en: Norwegian
eo: Norvega

en: Polish
eo: Pola

en: Russian
eo: Rusa

en: Slovak
eo: Slovaka

en: Slovenian
eo: Slovena

en: Spanish
eo: Hispana

en: Swedish
eo: Sveda

en: Thai
eo: Taja

en: Turkish
eo: Turka

en: Ukrainian
eo: Ukraina

en: Vietnamese
eo: Vjetnama

en: Welsh
eo: Kimra

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Scaling
eo: Skalado

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (KIntNumInput, timeoutLinkPreview)
en:  seconds
eo:  sekundoj

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, formatHTML)
en: Formatting
eo: Formatado

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox53) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mAccountInfo) i18n: ec
en: Account Information
eo: Informoj pri Konto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Name:
eo: Nomo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Email address:
eo: Retpoŝta adreso:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, onlineButton_)
en: O&nline
eo: E&nreta

[ctx: This Means the User is Away]
en: Away
eo: For

[ctx: This Means the User is Away]
en: &Away
eo: &For

en: Connection Error
eo: Konekta eraro

en: Unable to create temporary file.
eo: Ne eblas krei provizoran dosieron.

en: Success
eo: Sukceso

en: Your password has been changed.
eo: Via pasvorto estas ŝanĝita.

en: &Resume
eo: &Restarigi

en: S&earch
eo: S&erĉi

en: &Close
eo: F&ermi

en: unknown
eo: nekonata

en: Server sent incorrect data. Protocol error.
eo: Server sent incorrect data. Protokola eraro:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_4)
en: &Email address:
eo: &Retpoŝtadreso:

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, groups) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cb_type)
en: Group
eo: Grupo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Message:
eo: &Mesaĝo:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox54) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBo
en: Connection Preferences
eo: Agordo de konekto

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, useTls_)
en: Required
eo: Postulita

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, userInformation)
en: User Information
eo: Uzantinformoj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4a) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblGender)
en: Gender:
eo: Ina/Malina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2a) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCity) i18
en: City:
eo: Urbo:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gender) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, uiGender) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbGender)
en: Female
eo: Feminina

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gender) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, uiGender) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbGender)
en: Male
eo: Malina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword)
en: &Password:
eo: &Pasvorto:

en: The certificate is invalid.
eo: La atestilo ne estas valida.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbEcho) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton)
en: &Echo
eo: &Eĥo

en: &Invite
eo: &Invitu

en: &Other...
eo: &Aliaj...

en: Common Name
eo: Komuna nomo

en: Invalid password
eo: Nevalida pasvorto

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Advanced &Options
eo: Altnivelaj &opcioj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m__2_2)
en: Owner:
eo: Posedanto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m__2_2_2)
en: Created on:
eo: Kreita je:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: Description:
eo: Priskribo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRefresh)
en: &Refresh
eo: &Refreŝigu

en: Department
eo: Distrikto

en: Location
eo: Loko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: Status:
eo: Stato:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Title
eo: &Titolo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_userIdOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_firstNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_lastNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_deptOperation) i18n:
en: contains
eo: enhavas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_userIdOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_firstNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_lastNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_deptOperation) i18n:
en: equals
eo: egalas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_clear)
en: Cl&ear
eo: Forviŝi (&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: A&dd...
eo: &Aldoni...

en: User ID
eo: Uzant-ID

en: Searching
eo: Ŝerĉado

en: Channel
eo: Kanalo

en: Users
eo: Uzantoj

en: Search for:
eo: Serĉu por:

en: Disconnected
eo: Malkonektita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Username:
eo: &Uzantonomo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editButton)
en: &Edit...
eo: &Redakto

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Windows
eo: Fenestroj

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverNotices_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverMessages_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, informationReplies_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorMessages_2)
en: Active Window
eo: Aktiva fenestro

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverNotices_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverMessages_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, informationReplies_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorMessages_2)
en: Ignore
eo: Ignori

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NetworkConfig)
en: Network Configuration
eo: Retagordo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newHost)
en: &New...
eo: &Nova...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDown) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downEmailButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_down) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downButton)
en: Down
eo: Malsupren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonUp) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, upEmailButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_up) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, upButton)
en: Up
eo: Supren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_hostLabel)
en: &Host:
eo: &Servilo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_descriptionLabel)
en: &Description:
eo: &Priskribo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newNetworkButton)
en: Ne&w
eo: &Nova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeNetworkButton)
en: Remo&ve
eo: &Forigu

en: Unknown error.
eo: Nekonata eraro.

en: Notification
eo: Avizo

en: Client
eo: Kliento

en: Service Discovery
eo: Malkovrado de servo

en: Timestamp
eo: Tempindiko

en: Message
eo: Mesaĝo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cb_type)
en: Subscription
eo: Abono

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Birthday
eo: Naskiĝdato

en: Homepage
eo: TTT-hejmpaĝo

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_9)
en: About
eo: Pri

en: Do Not Add
eo: Ne aldoni

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QToolBar, toolBar)
en: Toolbar
eo: Ilobreto

en: Audio
eo: Sono

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, jingleContentDialog)
en: Dialog
eo: Dialogo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AcceptButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, acceptButton)
en: Accept
eo: Akcepti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rejectButton)
en: Reject
eo: Malakcepti

en: None
eo: Neniu

en: Mean
eo: Averaĝo

en: Neutral
eo: Neŭtra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mRefresh)
en: Refresh
eo: Refreŝigi

en: Finish
eo: Fini

en: Next
eo: Sekva

en: Previous
eo: Antaŭa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Server:
eo: Servilo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRegister)
en: &Execute
eo: &Plenumi

en: Join
eo: Aliĝu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, changePasswordGroupBox)
en: Change Password
eo: Ŝanĝi la pasvorton

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_3_2)
en: P&riority:
eo: &Prioritato:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Network
eo: Reto

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btnChooseServer)
en: C&hoose...
eo: Ele&ktu...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPassword)
en: Pass&word:
eo: Pas&vorto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPasswordVerify)
en: &Repeat password:
eo: &Ripetu pasvorton:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPort)
en: &Port:
eo: &Pordo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblServer)
en: &Server:
eo: &Servilo:

en: Services
eo: Servoj

en: Register
eo: Registri

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Search
eo: Serĉi

en: Nickname
eo: Kromnomo

[ctx: First name]
en: First
eo: Unua

[ctx: Last name]
en: Last
eo: Laste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Node:
eo: Nodo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnQuery)
en: &Query Server
eo: Demandoservilo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, trServices)
en: Node
eo: Nodo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblName)
en: Full name:
eo: Plena nomo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStreet) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStreet_2)
en: Street:
eo: Strato:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblState) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblState_2)
en: Postal code:
eo: Urbokodo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCountry) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCountry_2)
en: Country:
eo: Lando:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompany)
en: Company:
eo: Firmao:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDepartment)
en: Department:
eo: Distrikto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPosition)
en: Position:
eo: Pozicio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRole)
en: Role:
eo: Rolo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneHome) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Home:
eo: Hejmo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneFax)
en: Fax:
eo: Fakso:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneCell)
en: Cell:
eo: Ĉelo:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: A&bout
eo: Pri

en: Protocol error.
eo: Protokola eraro:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gb_settings)
en: Settings
eo: Agordo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: List:
eo: Listo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_newList)
en: New List...
eo: Nova listo...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_apply)
en: Apply
eo: Apliki

en: Error
eo: Eraro

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cb_action)
en: Deny
eo: Malpermesi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cb_action)
en: Allow
eo: Permesi

en: From
eo: El

en: To
eo: Al

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnFindUser)
en: &Find
eo: &Trovu

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Connection
eo: Konekto

en: Connecting...
eo: Konektante...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, visibleTab)
en: Visible
eo: Videbla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Profile:
eo: Profilo:

en: &Ignore
eo: &Ignori

en: IP Address
eo: IP-adreso

en: Cocos (Keeling) Islands
eo: Cocos (Keeling) Insuloj

en: French Guiana
eo: Franca Gineo

en: Sierra Leone
eo: Siera-Leono

en: Yugoslavia
eo: Jugoslavio

note: i18n("Catalan") i18n("Chinese") i18n("Croatian") i18n("Czech") i18n("Danish") i18n("Dutch") i18n("English") i18n("Esperanto") i18n("Estonian")
en: Farsi
eo: Persa

note: i18n("Finnish") i18n("French") i18n("Gaelic") i18n("German") i18n("Greek") i18n("Hebrew") i18n("Hindi") i18n("Hungarian") i18n("Icelandic") i18n("Indonesian") i18n("Italian") i18n("Japanese") i18n("Khmer") i18n("Korean") i18n("Lao") i18n("Latvian") i18n("Lithuanian") i18n("Malay") i18n("Norwegian") 
en: Punjabi
eo: Panĝaba

en: Collections
eo: Kolektoj

en: Games
eo: Ludoj

en: Internet
eo: Interreto

en: Music
eo: Muziko

en: Science
eo: Scienco

en: Business
eo: Laboreja

en: Travel
eo: Veturado

en: Space
eo: Spaco

en: Entertainment
eo: Distraĵoj

en: Education
eo: Edukado

en: Engineering
eo: Inĝenierado

en: Home
eo: Hejmo

en: Professional
eo: Profesia

en: Technical
eo: Teknike

en: Other
eo: Alia

en: Union
eo: Unio

en: College
eo: Mezlernejo

en: University
eo: Universitato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, edtServerEncrypted)
en: Use SSL encryption
eo: Uzu SSL-ĉifradon

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Personal Information
eo: Personaj informoj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, firstNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &First name:
eo: &Personnomo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lastNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Last name:
eo: Fami&lia nomo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayDayLabel)
en: Day:
eo: Tago:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayYearLabel)
en: Year:
eo: Jaro:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10_2)
en: &Homepage:
eo: &Hejmpaĝo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblState)
en: State:
eo: Ŝtato:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Email Addresses
eo: Retpoŝtaj adresoj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: &Email:
eo: &Retpoŝto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, stopButton)
en: Stop
eo: Halti

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, userInfoButton)
en: User Info
eo: Uzanto-informo

en: Yes
eo: Jes

en: No
eo: Ne

en: Type
eo: Tipo

[ctx: Primary email address]
en: Primary
eo: Primara

[ctx: Other email address]
en: More
eo: Pli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Address:
eo: Adreso:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Icon:
eo: Piktogramo:

en: Default
eo: Defaŭlta

en: Do &Not Add
eo: &Ne aldonu

en: Country
eo: Lando

en: State
eo: Stato

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Home Address
eo: Hejmadreso

en: Age
eo: Aĝo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Picture
eo: Bildo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAge)
en: Age:
eo: Aĝo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSignature)
en: Signature:
eo: Subskribo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblZip)
en: Zip code:
eo: Urbokodo:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Phone Numbers
eo: Telefon-numeroj

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Tiger
eo: Tigro

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Rabbit
eo: Kuniklo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Dragon
eo: Dragono

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Monkey
eo: Simio

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Dog
eo: Hundo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Pig
eo: Porko

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Aries
eo: Arieso

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Taurus
eo: Taŭro

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Gemini
eo: Ĝemeloj

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Cancer
eo: Kankro

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Leo
eo: Leono

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Libra
eo: Pesilo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Sagittarius
eo: Sagitario

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Aquarius
eo: Amforo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Pisces
eo: Fiŝoj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIntroduction)
en: Introduction:
eo: Enkonduko:

en: Unknown error
eo: Nekonata eraro

en: Canceled
eo: Rompita

en: Resume
eo: Daŭri

en: Hold
eo: Teni

en: Failed
eo: Fiaskis

en: Call
eo: Voko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Time:
eo: Tempo:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, BusGroup)
en: Bus
eo: Buso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Timeout:
eo: Tempolimo:

en: %1 Settings
eo: %1 agordo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton)
en: &Description
eo: &Priskribo

en: Create Directory
eo: Krei dosierujon

en: Do Not Create
eo: Ne krei

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: second(s)
eo: sekundo(j)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sComputerName)
en: Computer Name
eo: Komputila nomo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Comment:
eo: Komento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelProxyUsername)
en: Username:
eo: Uzantnomo:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: General Options
eo: Ĝeneralaj opcioj

en: Could not open file for writing.
eo: Ne eblis malfermi por skribado.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Categories:
eo: Kategorioj:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPort)
en: P&ort:
eo: &Pordo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayLabel_2)
en: Anniversary:
eo: Jubileo:

[ctx: Person's name suffix or prefix]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yahooIdLabel_2)
en: Title:
eo: Titolo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_Add)
en: Add >>
eo: Aldoni >>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_Remove)
en: << Remove
eo: << Forigi

en: Invite
eo: Invitu

[ctx: @action]
en: Accept
eo: Akcepti

en: Yahoo
eo: Jahuo

en: Custom
eo: Propra

en: Work Address
eo: Laboradreso

en: Anniversary
eo: Jubileo

en: Notes
eo: Notoj
