libkremotecontrol - en to eo translation catalogue (52 entries)

note: i18n: tag action attribute name
en: Play
eo: Ludi

note: i18n: tag action attribute name
en: Stop
eo: Halti

note: i18n: tag action attribute name
en: Pause
eo: Paŭzi

note: i18n: tag action attribute name
en: Volume Up
eo: Laŭtigi sonfortecon

note: i18n: tag action attribute name
en: Volume Down
eo: Mallaŭtigi sonfortecon

note: i18n: tag action attribute name
en: Play/Pause
eo: Ludi/Paŭzi

note: i18n: tag action attribute description
en: Increase Volume
eo: Pliigi la laŭtecon

note: i18n: tag action attribute description
en: Decrease Volume
eo: Malpliigi la laŭtecon

en: Konqueror
eo: Konkeranto

note: i18n: tag action attribute name
en: Quit
eo: Forlasi

note: i18n: tag action attribute name
en: Eject
eo: Eligi

note: i18n: tag action attribute name
en: Previous
eo: Antaŭa

note: i18n: tag action attribute name
en: Next
eo: Sekva

note: i18n: tag action attribute name
en: Back
eo: Reen

note: i18n: tag action attribute name
en: Forward
eo: Antaŭen

note: i18n: tag action attribute name
en: First
eo: Unua

note: i18n: tag action attribute name
en: Last
eo: Laste

note: i18n: tag action attribute name
en: Presentation
eo: Prezento

note: i18n: tag action attribute name
en: Reload
eo: Reŝargi

note: i18n: tag action attribute name
en: Go to Page
eo: Iri al la paĝo

en: Power management
eo: Kurenta administrilo

note: i18n: tag action attribute name
en: Suspend
eo: Halteti

note: i18n: tag action attribute name
en: Hibernate
eo: Pasivumigi

note: i18n: tag action attribute name
en: Shutdown
eo: Sistemfermi

note: i18n: tag action attribute name
en: Logout
eo: Elsaluti

[ctx: The name of a parameter]
en: unknown
eo: nekonata

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Play
eo: Ludi

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Pause
eo: Paŭzi

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Stop
eo: Halti

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Volume Down
eo: Mallaŭtigi sonfortecon

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Volume Up
eo: Laŭtigi sonfortecon

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Info
eo: Informo

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Eject
eo: Eligi

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Power
eo: Potenco

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Up
eo: Supren

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Down
eo: Malsupren

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Left
eo: Maldekstre

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Right
eo: Dekstra

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Select
eo: Elekti

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Back
eo: Reen

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Menu
eo: Menuo

[ctx: A button on a Remote Control]
en: CD
eo: KD

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Favorites
eo: Plej ŝatataj

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Help
eo: Helpo

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Home
eo: Hejmo

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Music
eo: Muziko

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Text
eo: Teksto

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Blue
eo: Blua

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Green
eo: Verda

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Red
eo: Ruĝa

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Yellow
eo: Flava

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Unknown
eo: Nekonata
