kio_man - en to es translation catalogue (27 entries)

en: No man page matching to %1 found.<br /><br />Check that you have not mistyped the name of the page that you want.<br />Check that you have typed the name using the correct upper and lower case characters.<br />If everything looks correct, then you may need to improve the search path for man pages; either using the environment variable MANPATH or using a matching file in the /etc directory.
es: No hay ninguna página del manual que coincida con %1. <br /> <br />Compruebe que no se equivocó al teclear el nombre de la página que quiere ver.
    Tenga cuidado con las mayúsculas y minúsculas. <br />Si todo parece correcto, a lo mejor necesita configurar el trayecto a las páginas en la variable de entorno MANPATH o en algún archivo del directorio /etc.

en: Open of %1 failed.
es: Falló la apertura de %1.

en: Man output
es: Salida de man

en: <h1>KDE Man Viewer Error</h1>
es: <h1>Error del visor de páginas man de KDE</h1>

en: There is more than one matching man page.
es: Hay más de una página de manual que concuerda.

en: Note: if you read a man page in your language, be aware it can contain some mistakes or be obsolete. In case of doubt, you should have a look at the English version.
es: Nota: Si lee una página del manual en su idioma, sepa que puede contener algún error o estar obsoleta. En caso de dudas, debería mirar la versión en inglés.

en: Header files
es: Archivos de cabecera

en: Header files (POSIX)
es: Archivos de cabecera (POSIX)

en: User Commands
es: Órdenes de usuario

en: User Commands (POSIX)
es: Órdenes de usuario (POSIX)

en: System Calls
es: Llamadas del sistema

en: Subroutines
es: Subrutinas

en: Perl Modules
es: Módulos Perl

en: Network Functions
es: Funciones de red

en: Devices
es: Dispositivos

en: File Formats
es: Formatos de archivo

en: Games
es: Juegos

en: Miscellaneous
es: Diversos

en: System Administration
es: Administración del sistema

en: Kernel
es: Núcleo

en: Local Documentation
es: Documentación local

en: New
es: Nuevo

en: UNIX Manual Index
es: Índice de manuales UNIX

en: Section %1
es: Sección %1

en: Index for Section %1: %2
es: Índice para la sección %1: %2

en: Generating Index
es: Generando índice

en: Could not find the sgml2roff program on your system. Please install it, if necessary, and extend the search path by adjusting the environment variable PATH before starting KDE.
es: No se encontró el programa sgml2roff en su sistema. Instálelo si fuera necesario, y extienda Puede la ruta de búsqueda configurando la variable de entorno MANPATH antes de iniciar KDE.
