timezones4 - en to es translation catalogue (597 entries)

en: Africa/Abidjan
es: África/Abiyán

en: Africa/Accra
es: África/Accra

en: Africa/Addis_Ababa
es: África/Adís_Abeba

en: Africa/Algiers
es: África/Argel

en: Africa/Asmara
es: África/Asmara

en: Africa/Asmera
es: África/Asmara

en: Africa/Bamako
es: África/Bamako

en: Africa/Bangui
es: África/Bangui

en: Africa/Banjul
es: África/Banjul

en: Africa/Bissau
es: África/Bissau

en: Africa/Blantyre
es: África/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
es: África/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
es: África/Bujumbura

en: Africa/Cairo
es: África/El_Cairo

en: Africa/Casablanca
es: África/Casablanca

en: Africa/Ceuta
es: África/Ceuta

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ceuta & Melilla
es: Ceuta y Melilla

en: Africa/Conakry
es: África/Conakri

en: Africa/Dakar
es: África/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
es: África/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
es: África/Djibouti

en: Africa/Douala
es: África/Douala

en: Africa/El_Aaiun
es: África/El_Aaiun

en: Africa/Freetown
es: África/Freetown

en: Africa/Gaborone
es: África/Gaborone

en: Africa/Harare
es: África/Harare

en: Africa/Johannesburg
es: África/Johannesburgo

en: Africa/Juba
es: África/Yuba

en: Africa/Kampala
es: África/Kampala

en: Africa/Khartoum
es: África/Jartum

en: Africa/Kigali
es: África/Kigali

en: Africa/Kinshasa
es: África/Kinshasa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Dem. Rep. of Congo
es: Oeste de la Rep. Dem. del Congo

en: Africa/Lagos
es: África/Lagos

en: Africa/Libreville
es: África/Libreville

en: Africa/Lome
es: África/Lomé

en: Africa/Luanda
es: África/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
es: África/Lubumbashi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Dem. Rep. of Congo
es: Este de la Rep. Dem. del Congo

en: Africa/Lusaka
es: África/Lusaka

en: Africa/Malabo
es: África/Malabo

en: Africa/Maputo
es: África/Maputo

en: Africa/Maseru
es: África/Maseru

en: Africa/Mbabane
es: África/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
es: África/Mogadiscio

en: Africa/Monrovia
es: África/Monrovia

en: Africa/Nairobi
es: África/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
es: África/Ndjamena

en: Africa/Niamey
es: África/Niamey

en: Africa/Nouakchott
es: África/Nuakchot

en: Africa/Ouagadougou
es: África/Uagadugú

en: Africa/Porto-Novo
es: África/Porto-Novo

en: Africa/Pretoria
es: África/Pretoria

en: Africa/Sao_Tome
es: África/Sao_Tome

en: Africa/Timbuktu
es: África/Tombuctú

en: Africa/Tripoli
es: África/Trípoli

en: Africa/Tunis
es: África/Túnez

en: Africa/Windhoek
es: África/Windhoek

en: America/Adak
es: América/Adak

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Aleutian Islands
es: Islas Aleutianas

en: America/Anchorage
es: América/Anchorage

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time
es: Tiempo de Alaska

en: America/Anguilla
es: América/Anguila

en: America/Antigua
es: América/Antigua

en: America/Araguaina
es: América/Araguaina

en: America/Argentina/Buenos_Aires
es: América/Argentina/Buenos_Aires

en: America/Argentina/Catamarca
es: América/Argentina/Catamarca

en: America/Argentina/ComodRivadavia
es: América/Argentina/Comodoro Rivadavia

en: America/Argentina/Cordoba
es: América/Argentina/Córdoba

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)
es: la mayoría de lugares (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
es: la mayoría de lugares (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

en: America/Argentina/Jujuy
es: América/Argentina/Jujuy

en: America/Argentina/La_Rioja
es: América/Argentina/La_Rioja

en: America/Argentina/Mendoza
es: América/Argentina/Mendoza

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
es: América/Argentina/Rio_Gallegos

en: America/Argentina/Salta
es: América/Argentina/Salta

en: America/Argentina/San_Juan
es: América/Argentina/San_Juan

en: America/Argentina/San_Luis
es: América/Argentina/San_Luis

en: America/Argentina/Tucuman
es: América/Argentina/Tucumán

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tucuman (TM)
es: Tucumán (TM)

en: America/Argentina/Ushuaia
es: América/Argentina/Ushuaia

en: America/Aruba
es: América/Aruba

en: America/Asuncion
es: América/Asunción

en: America/Atikokan
es: América/Atikokan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario and Southampton I, Nunavut
es: Tiempo del este - Atikokan, Ontario e Isla de Southampton, Nunavut

en: America/Atka
es: América/Atka

en: America/Bahia
es: América/Bahía

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Bahia
es: Bahía

en: America/Bahia_Banderas
es: América/Bahía de Banderas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Central Time - Bahia de Banderas
es: Tiempo Central Mexicano - Bahía de Banderas

en: America/Barbados
es: América/Barbados

en: America/Belem
es: América/Belém

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amapa, E Para
es: Amapá, E Pará

en: America/Belize
es: América/Belice

en: America/Blanc-Sablon
es: América/Blanc-Sablon

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Standard Time - Quebec - Lower North Shore
es: Tiempo del Atlántico - Quebec - Basse-Côte-Nord

en: America/Boa_Vista
es: América/Boa_Vista

en: America/Bogota
es: América/Bogotá

en: America/Boise
es: América/Boise

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - south Idaho & east Oregon
es: Tiempo de la Montaña - sur de Idaho y este de Oregón

en: America/Buenos_Aires
es: América/Buenos_Aires

en: America/Calgary
es: América/Calgary

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
es: Tiempo de la Montaña - Alberta, este de Columbia Británica y oeste de Saskatchewan

en: America/Cambridge_Bay
es: América/Cambridge_Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Nunavut
es: Tiempo de la Montaña - oeste de Nunavut

en: America/Campo_Grande
es: América/Campo_Grande

en: America/Cancun
es: América/Cancún

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Quintana Roo
es: Tiempo Central Estándar - Quintana Roo

en: America/Caracas
es: América/Caracas

en: America/Catamarca
es: América/Catamarca

en: America/Cayenne
es: América/Cayena

en: America/Cayman
es: América/Caimán

en: America/Chicago
es: América/Chicago

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time
es: Tiempo Central Estándar

en: America/Chihuahua
es: América/Chihuahua

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Chihuahua
es: Tiempo de la Montaña - Chihuahua

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Mountain Time - Chihuahua away from US border
es: Tiempo de la Montaña Mexicano - Chihuahua lejos de la frontera de EE. UU.

en: America/Coral_Harbour
es: América/Coral_Harbour

en: America/Cordoba
es: América/Córdoba

en: America/Costa_Rica
es: América/Costa_Rica

en: America/Creston
es: América/Creston

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Creston, British Columbia
es: Tiempo de la Montaña - Creston, Columbia Británica

en: America/Cuiaba
es: América/Cuiaba

en: America/Curacao
es: América/Curacao

en: America/Danmarkshavn
es: América/Danmarkshavn

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east coast, north of Scoresbysund
es: Costa este, norte de Scoresbysund

en: America/Dawson
es: América/Dawson

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - north Yukon
es: Tiempo del Pacífico - norte del Yukón

en: America/Dawson_Creek
es: América/Dawson_Creek

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia
es: Tiempo de la Montaña - Dawson Creek y Fort Saint John, Columbia Británica

en: America/Denver
es: América/Denver

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time
es: Tiempo de la Montaña

en: America/Detroit
es: América/Detroit

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Michigan - most locations
es: Tiempo del este - Míchigan (la mayoría de lugares)

en: America/Dominica
es: América/Dominica

en: America/Edmonton
es: América/Edmonton

en: America/Eirunepe
es: América/Eirunepe

note: i18n: comment to the previous timezone
en: W Amazonas
es: O de Amazonas

en: America/El_Salvador
es: América/El_Salvador

en: America/Ensenada
es: América/Ensenada

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time
es: Tiempo del Pacífico

en: America/Fort_Wayne
es: América/Fort_Wayne

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - most locations
es: Tiempo del este - Indiana (la mayoría de lugares)

en: America/Fortaleza
es: América/Fortaleza

note: i18n: comment to the previous timezone
en: NE Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)
es: NE de Brasil (MA, PI, CE, RN, PB)

en: America/Fredericton
es: África/Fredericton

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia (most places), PEI
es: Tiempo del Atlántico - Nueva Escocia (la mayoría de lugares), Isla del Príncipe Eduardo

en: America/Glace_Bay
es: América/Glace_Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia - places that did not observe DST 1966-1971
es: Tiempo del Atlántico - Nueva Escocia - lugares sin horario de verano 1966-1971

en: America/Godthab
es: América/Godthab

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations
es: la mayoría de lugares

en: America/Goose_Bay
es: América/Goose_Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Labrador - most locations
es: Tiempo del Atlántico - Labrador (la mayoría de lugares)

en: America/Grand_Turk
es: América/Grand_Turk

en: America/Grenada
es: América/Granada

en: America/Guadeloupe
es: América/Guadalupe

en: America/Guatemala
es: América/Guatemala

en: America/Guayaquil
es: América/Guayaquil

note: i18n: comment to the previous timezone
en: mainland
es: Territorio continental

en: America/Guyana
es: América/Guayana

en: America/Halifax
es: América/Halifax

en: America/Havana
es: América/La_Habana

en: America/Hermosillo
es: América/Hermosillo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Sonora
es: Tiempo de la Montaña - Sonora

en: America/Indiana/Indianapolis
es: América/Indiana/Indianápolis

en: America/Indiana/Knox
es: América/Indiana/Knox

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Starke County
es: Tiempo del este - Indiana - Condado de Starke

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Starke County
es: Tiempo Central Estándar - Indiana - Condado de Starke

en: America/Indiana/Marengo
es: América/Indiana/Marengo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Crawford County
es: Tiempo del este - Indiana - Condado de Crawford

en: America/Indiana/Petersburg
es: América/Indiana/Petersburg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Pike County
es: Tiempo Central Estándar - Indiana - Condado de Pike

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pike County
es: Tiempo del este - Indiana - Condado de Pike

en: America/Indiana/Tell_City
es: América/Indiana/Tell_City

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Perry County
es: Tiempo Central Estándar - Indiana - Condado de Perry

en: America/Indiana/Vevay
es: América/Indiana/Vevay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Switzerland County
es: Tiempo del este - Indiana - Condado de Suiza

en: America/Indiana/Vincennes
es: América/Indiana/Vincennes

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties
es: Tiempo del este - Indiana - Condados de Daviess, Dubois, Knox y Martin

en: America/Indiana/Winamac
es: América/Indiana/Winamac

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pulaski County
es: Tiempo del este - Indiana - Condado de Pulaski

en: America/Indianapolis
es: América/Indianápolis

en: America/Inuvik
es: América/Inuvik

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Northwest Territories
es: Tiempo de la Montaña - Oeste de los Territorios del Noroeste

en: America/Iqaluit
es: América/Iqaluit

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - east Nunavut - most locations
es: Tiempo del este - Este de Nunavut (la mayoría de lugares)

en: America/Jamaica
es: América/Jamaica

en: America/Jujuy
es: América/Jujuy

en: America/Juneau
es: América/Juneau

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - Alaska panhandle
es: Tiempo de Alaska - Alaska Panhandle

en: America/Kentucky/Louisville
es: América/Kentucky/Louisville

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
es: Tiempo del este - Kentucky - Área de Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
es: América/Kentucky/Monticello

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Wayne County
es: Tiempo del este - Kentucky - Condado de Wayne

en: America/Knox_IN
es: América/Knox_IN

en: America/Kralendijk
es: América/Kralendijk

en: America/La_Paz
es: América/La_Paz

en: America/Lima
es: América/Lima

en: America/Los_Angeles
es: América/Los_Angeles

en: America/Louisville
es: América/Louisville

en: America/Lower_Princes
es: América/Lower Princes

en: America/Maceio
es: América/Maceió

en: America/Managua
es: América/Managua

en: America/Manaus
es: América/Manaus

note: i18n: comment to the previous timezone
en: E Amazonas
es: E de Amazonas

en: America/Marigot
es: América/Marigot

en: America/Martinique
es: América/Martinica

en: America/Matamoros
es: América/Matamoros

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas near US border
es: Hora estándar del centro - Coahuila, Durango, Nuevo León, Tamaulipas cerca de la frontera de EE. UU.

en: America/Mazatlan
es: América/Mazatlán

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - S Baja, Nayarit, Sinaloa
es: Tiempo de la Montaña - Baja California sur, Nayarit, Sinaloa

en: America/Mendoza
es: América/Mendoza

en: America/Menominee
es: América/Menominee

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee Counties
es: Tiempo Central Estándar - Míchigan - Condados de Dickinson, Gogebic, Iron y Menominee

en: America/Merida
es: América/Mérida

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Campeche, Yucatan
es: Tiempo Central Estándar - Campeche, Yucatán

en: America/Metlakatla
es: América/Metlakatla

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Metlakatla Time - Annette Island
es: Tiempo de Metlakatla - Isla Annette

en: America/Mexico_City
es: América/Ciudad_de_México

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - most locations
es: Tiempo Central Estándar (la mayoría de lugares)

en: America/Miquelon
es: América/Miquelon

en: America/Moncton
es: América/Moncton

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - New Brunswick
es: Tiempo del Atlántico - New Brunswick

en: America/Monterrey
es: América/Monterrey

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas
es: Tiempo Central Estándar - Coahuila, Durango, Nuevo León, Tamaulipas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas away from US border
es: Tiempo Central Mexicano - Coahuila, Durango, Nuevo León, Tamaulipas lejos de la frontera de EE. UU.

en: America/Montevideo
es: América/Montevideo

en: America/Montreal
es: América/Montreal

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Quebec - most locations
es: Tiempo del este - Quebec (la mayoría de lugares)

en: America/Montserrat
es: América/Montserrat

en: America/Nassau
es: América/Nassau

en: America/New_York
es: América/Nueva_York

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time
es: Tiempo del este

en: America/Nipigon
es: América/Nipigon

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario & Quebec - places that did not observe DST 1967-1973
es: Tiempo del este - Ontario y Quebec - lugares sin horario de verano 1967-1973

en: America/Nome
es: América/Nome

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - west Alaska
es: Tiempo de Alaska - Oeste de Alaska

en: America/Noronha
es: América/Noronha

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic islands
es: Islas del Atlántico

en: America/North_Dakota/Beulah
es: América/Dakota del Norte/Beulah

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Mercer County
es: Tiempo Central Estándar - Dakota del Norte - Condado de Mercer

en: America/North_Dakota/Center
es: América/Dakota_del_Norte/Center

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Oliver County
es: Tiempo Central Estándar - Dakota del Norte - Condado de Oliver

en: America/North_Dakota/New_Salem
es: América/Dakota_del_Norte/New_Salem

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Morton County (except Mandan area)
es: Tiempo Central Estándar - Dakota del Norte - Condado de Morton (excepto área de Mandan)

en: America/Ojinaga
es: América/Ojinaga

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Mountain Time - Chihuahua near US border
es: Tiempo de la Montaña - Chihuahua cerca de la frontera de EE. UU.

en: America/Ontario
es: América/Ontario

en: America/Panama
es: América/Panamá

en: America/Pangnirtung
es: América/Pangnirtung

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Pangnirtung, Nunavut
es: Tiempo del este - Pangnirtung, Nunavut

en: America/Paramaribo
es: América/Paramaribo

en: America/Phoenix
es: América/Phoenix

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Arizona
es: Tiempo de la Montaña - Arizona

en: America/Port-au-Prince
es: América/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
es: América/Puerto_España

en: America/Porto_Acre
es: América/Porto_Acre

en: America/Porto_Velho
es: América/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
es: América/Puerto_Rico

en: America/Rainy_River
es: América/Rainy_River

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Rainy River & Fort Frances, Ontario
es: Tiempo Central Estándar - Rainy River y Fort Frances, Ontario

en: America/Rankin_Inlet
es: América/Rankin_Inlet

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - central Nunavut
es: Tiempo Central Estándar - Centro de Nunavut

en: America/Recife
es: América/Recife

en: America/Regina
es: América/Regina

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - most locations
es: Tiempo Central Estándar - Saskatchewan (la mayoría de lugares)

en: America/Resolute
es: América/Resolute

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Resolute, Nunavut
es: Tiempo del este - Resolute, Nunavut

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Resolute, Nunavut
es: Tiempo Central Estándar - Resolute, Nunavut

en: America/Rio_Branco
es: América/Rio_Branco

en: America/Rosario
es: América/Rosario

en: America/Santa_Isabel
es: América/Santa Isabel

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Pacific Time - Baja California away from US border
es: Tiempo del Pacífico Mexicano - Baja California lejos de la frontera de EE. UU.

en: America/Santarem
es: América/Santarem

note: i18n: comment to the previous timezone
en: W Para
es: O de Pará

en: America/Santiago
es: América/Santiago

en: America/Santo_Domingo
es: América/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
es: América/Sao_Paulo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: S & SE Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
es: S y SE de Brasil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

en: America/Saskatoon
es: América/Saskatoon

en: America/Scoresbysund
es: América/Scoresbysund

en: America/Shiprock
es: América/Shiprock

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Navajo
es: Tiempo de la Montaña - Navajo

en: America/Sitka
es: América/Sitka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - southeast Alaska panhandle
es: Tiempo de Alaska - Franja de Alaska del Sudeste

en: America/St_Barthelemy
es: América/St_Barthelemy

en: America/St_Johns
es: América/St_Johns

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Newfoundland Time, including SE Labrador
es: Tiempo de Terranova, incluido el SE de Labrador

en: America/St_Kitts
es: América/St_Kitts

en: America/St_Lucia
es: América/St_Lucia

en: America/St_Thomas
es: América/St_Thomas

en: America/St_Vincent
es: América/St_Vincent

en: America/Swift_Current
es: América/Swift_Current

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - midwest
es: Tiempo Central Estándar - Saskatchewan - Medio oeste

en: America/Tegucigalpa
es: América/Tegucigalpa

en: America/Thule
es: América/Thule

en: America/Thunder_Bay
es: América/Thunder_Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Thunder Bay, Ontario
es: Tiempo del este - Thunder Bay, Ontario

en: America/Tijuana
es: América/Tijuana

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Pacific Time - Baja California near US border
es: Tiempo del Pacífico de EE. UU. - Baja California cerca de la frontera de EE. UU.

en: America/Toronto
es: América/Toronto

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario - most locations
es: Tiempo del este - Ontario (la mayoría de lugares)

en: America/Tortola
es: América/Tórtola

en: America/Vancouver
es: América/Vancouver

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - west British Columbia
es: Tiempo del Pacífico - Oeste de Columbia Británica

en: America/Virgin
es: América/Virgin

en: America/Whitehorse
es: América/Whitehorse

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - south Yukon
es: Tiempo del Pacífico - sur del Yukón

en: America/Winnipeg
es: América/Winnipeg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Manitoba & west Ontario
es: Tiempo Central Estándar - Manitoba y oeste de Ontario

en: America/Yakutat
es: América/Yakutat

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - Alaska panhandle neck
es: Tiempo de Alaska - Cuello de Alaska Panhandle

en: America/Yellowknife
es: América/Yellowknife

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - central Northwest Territories
es: Tiempo de la Montaña - Centro de los Territorios del Noroeste

en: Antarctica/Casey
es: Antártida/Casey

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Casey Station, Bailey Peninsula
es: Base Casey, Península de Bailey

en: Antarctica/Davis
es: Antártida/Davis

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Davis Station, Vestfold Hills
es: Base Davis, Vestfold Hills

en: Antarctica/DumontDUrville
es: Antártida/DumontDUrville

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Dumont-d'Urville Station, Terre Adelie
es: Base Dumont d'Urville, Tierra Adelia

en: Antarctica/Macquarie
es: Antártida/Macquarie

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Macquarie Island Station, Macquarie Island
es: Base de Isla Macquarie, Isla Macquarie

en: Antarctica/Mawson
es: Antártida/Mawson

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mawson Station, Holme Bay
es: Base Mawson, Holme Bay

en: Antarctica/McMurdo
es: Antártida/McMurdo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: McMurdo Station, Ross Island
es: Base McMurdo, Isla de Ross

en: Antarctica/Palmer
es: Antártida/Palmer

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Palmer Station, Anvers Island
es: Base Palmer, Isla Anvers

en: Antarctica/Rothera
es: Antártida/Rothera

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Rothera Station, Adelaide Island
es: Base Rothera, Isla Adelaida

en: Antarctica/South_Pole
es: Antártida/Polo Sur

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amundsen-Scott Station, South Pole
es: Base Amundsen-Scott, Polo Sur

en: Antarctica/Syowa
es: Antártida/Syowa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Syowa Station, E Ongul I
es: Base Showa, Isla Ongul del Este

en: Antarctica/Vostok
es: Antártida/Vostok

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, S Magnetic Pole
es: Base Vostok, Polo Sur magnético

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, Lake Vostok
es: Base Vostok, Lago Vostok

en: Arctic/Longyearbyen
es: Ártico/Longyearbyen

en: Asia/Amman
es: Asia/Amán

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+10 - Bering Sea
es: Moscú+10 - Mar de Bering

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Bering Sea
es: Moscú+08 - Mar de Bering

en: Asia/Ashkhabad
es: Asia/Asjabad

en: Asia/Baghdad
es: Asia/Bagdad

en: Asia/Bahrain
es: Asia/Barein

en: Asia/Beijing
es: Asia/Pekín

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east China - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.
es: Este de China - Pekín, Guangdong, Shanghái, etc.

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China Standard Time
es: Hora Estándar China

en: Asia/Calcutta
es: Asia/Calcuta

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central China - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.
es: Centro de China - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China mountains
es: China Montaña

en: Asia/Chungking
es: Asia/Chongqing

en: Asia/Damascus
es: Asia/Damasco

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gaza Strip
es: Franja de Gaza

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Heilongjiang (except Mohe), Jilin
es: Heilongjiang (excepto Mohe), Jilin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China north
es: China norte

en: Asia/Hebron
es: Asia/Hebrón

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Bank
es: Cisjordania

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Bayan-Olgiy, Govi-Altai, Hovd, Uvs, Zavkhan
es: Bayan-Ölgiy, Govi-Altai, Hovd, Uvs, Zavkhan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+05 - Lake Baikal
es: Moscú+05 - Lago Baikal

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Java & Sumatra
es: Java y Sumatra

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Irian Jaya & the Moluccas
es: Irian Jaya y Las Moluccas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west New Guinea (Irian Jaya) & Malukus (Moluccas)
es: Nueva Guinea Occidental (Irian Jaya) y Maluku (Islas Molucas)

en: Asia/Jerusalem
es: Asia/Jerusalén

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+09 - Kamchatka
es: Moscú+09 - Kamchatka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Kamchatka
es: Moscú+08 - Kamchatka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Tibet & Xinjiang
es: Oeste del Tibet y Xinjiang

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China west Xinjiang
es: China oeste, Xinjiang

en: Asia/Kathmandu
es: Asia/Katmandú

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+04 - Yenisei River
es: Moscú+04 - Río Yeniséi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: peninsular Malaysia
es: Malasia peninsular

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Sabah & Sarawak
es: Sabah y Sarawak

en: Asia/Macau
es: Asia/Macao

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Magadan
es: Moscú+08 - Magadán

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east & south Borneo, Celebes, Bali, Nusa Tenggara, west Timor
es: Este y sur de Borneo, Célebes, Bali, Nusa Tenggara, oeste de Timor

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east & south Borneo, Sulawesi (Celebes), Bali, Nusa Tenggara, west Timor
es: Este y sur de Borneo, Sulawesi (Célebes), Bali, Nusa Tenggara, oeste de Timor

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novokuznetsk
es: Moscú+03 - Novokuznetsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novosibirsk
es: Moscú+03 - Novosibirsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - west Siberia
es: Moscú+03 - Oeste de Siberia

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Kazakhstan
es: Oeste de Kazajistán

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west & central Borneo
es: Oeste y centro de Borneo

en: Asia/Riyadh
es: Asia/Riad

en: Asia/Saigon
es: Asia/Saigón

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Sakhalin Island
es: Moscú+07 - Isla de Sajalín

en: Asia/Samarkand
es: Asia/Samarkanda

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Uzbekistan
es: Oeste de Uzbekistán

en: Asia/Seoul
es: Asia/Seul

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China east
es: China este

en: Asia/Singapore
es: Asia/Singapur

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Uzbekistan
es: Este de Uzbekistán

en: Asia/Tehran
es: Asia/Teherán

en: Asia/Thimbu
es: Asia/Timbu

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most of Tibet & Xinjiang
es: la mayor parte del Tíbet y Xinjiang

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China Xinjiang-Tibet
es: China Xinjiang-Tíbet

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Amur River
es: Moscú+07 - Río Amur

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+06 - Lena River
es: Moscú+06 - Río Lena

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+02 - Urals
es: Moscú+02 - Urales

en: Atlantic/Azores
es: Atlántico/Azores

en: Atlantic/Bermuda
es: Atlántico/Bermuda

en: Atlantic/Canary
es: Atlántico/Islas Canarias

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Canary Islands
es: Islas Canarias

en: Atlantic/Cape_Verde
es: Atlántico/Cabo_Verde

en: Atlantic/Faeroe
es: Atlántico/Feroe

en: Atlantic/Faroe
es: Atlántico/Feroe

en: Atlantic/Jan_Mayen
es: Atlántico/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
es: Atlántico/Madeira

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Madeira Islands
es: Islas Madeira

en: Atlantic/Reykjavik
es: Atlántico/Reykjavik

en: Atlantic/South_Georgia
es: Atlántico/Georgia_sur

en: Atlantic/St_Helena
es: Atlántico/St_Helena

en: Atlantic/Stanley
es: Atlántico/Stanley

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - most locations
es: Nueva Gales del Sur (la mayoría de lugares)

en: Australia/Adelaide
es: Australia/Adelaida

note: i18n: comment to the previous timezone
en: South Australia
es: Australia del Sur

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - most locations
es: Queensland (la mayoría de lugares)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - Yancowinna
es: Nueva Gales del Sur - Yancowinna

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Northern Territory
es: Territorio del Norte

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - Eucla area
es: Australia Occidental - Área de Eucla

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - most locations
es: Tasmania (la mayoría de lugares)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Lord Howe Island
es: Isla de Lord Howe

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - Holiday Islands
es: Queensland - Islas Holiday

en: Australia/North
es: Australia/norte

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - most locations
es: Australia Occidental (la mayoría de lugares)

en: Australia/South
es: Australia/sur

en: Australia/West
es: Australia/oeste

en: Brazil/Acre
es: Brasil/Acre

en: Brazil/DeNoronha
es: Brasil/DeNoronha

en: Brazil/East
es: Brasil/este

en: Brazil/West
es: Brasil/oeste

en: Canada/Atlantic
es: Canadá/Atlántico

en: Canada/Central
es: Canadá/Centro

en: Canada/East-Saskatchewan
es: Canadá/Este de Saskatchewan

en: Canada/Eastern
es: Canadá/Este

en: Canada/Mountain
es: Canadá/Tiempo de la Montaña

en: Canada/Newfoundland
es: Canadá/Terranova

en: Canada/Pacific
es: Canadá/Pacífico

en: Canada/Saskatchewan
es: Canadá/Saskatchewan

en: Canada/Yukon
es: Canadá/Yukón

en: Chile/EasterIsland
es: Chile/Isla de Pascua

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Easter Island & Sala y Gomez
es: Isla de Pascua e Isla Sala y Gómez

en: Egypt
es: Egipto

en: Eire
es: Irlanda

en: Europe/Amsterdam
es: Europa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
es: Europa/Andorra

en: Europe/Athens
es: Europa/Atenas

en: Europe/Belfast
es: Europa/Belfast

en: Europe/Belgrade
es: Europa/Belgrado

en: Europe/Berlin
es: Europa/Berlin

en: Europe/Bratislava
es: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
es: Europa/Bruselas

en: Europe/Bucharest
es: Europa/Bucarest

en: Europe/Budapest
es: Europa/Budapest

en: Europe/Chisinau
es: Europa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
es: Europa/Copenhague

en: Europe/Dublin
es: Europa/Dublín

en: Europe/Gibraltar
es: Europa/Gibraltar

en: Europe/Guernsey
es: Europa/Guernsey

en: Europe/Helsinki
es: Europa/Helsinki

en: Europe/Isle_of_Man
es: Europa/Isla_de_Man

en: Europe/Istanbul
es: Europa/Estambul

en: Europe/Jersey
es: Europa/Jersey

en: Europe/Kaliningrad
es: Europa/Kaliningrado

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow-01 - Kaliningrad
es: Moscú-01 - Kaliningrado

en: Europe/Kiev
es: Europa/Kiev

en: Europe/Lisbon
es: Europa/Lisboa

en: Europe/Ljubljana
es: Europa/Liubliana

en: Europe/London
es: Europa/Londres

en: Europe/Luxembourg
es: Europa/Luxemburgo

en: Europe/Madrid
es: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
es: Europa/Malta

en: Europe/Mariehamn
es: Europa/Mariehamn

en: Europe/Minsk
es: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
es: Europa/Mónaco

en: Europe/Moscow
es: Europa/Moscú

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - west Russia
es: Moscú+00 - Oeste de Rusia

en: Europe/Oslo
es: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
es: Europa/París

en: Europe/Podgorica
es: Europa/Podgorica

en: Europe/Prague
es: Europa/Praga

en: Europe/Riga
es: Europa/Riga

en: Europe/Rome
es: Europa/Roma

en: Europe/Samara
es: Europa/Samara

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+01 - Samara, Udmurtia
es: Moscú+01 - Samara, Udmurtia

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Samara, Udmurtia
es: Moscú+00 - Samara, Udmurtia

en: Europe/San_Marino
es: Europa/San Marino

en: Europe/Sarajevo
es: Europa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
es: Europa/Simferopol

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central Crimea
es: Centro de Crimea

en: Europe/Skopje
es: Europa/Skopie

en: Europe/Sofia
es: Europa/Sofía

en: Europe/Stockholm
es: Europa/Estocolmo

en: Europe/Tallinn
es: Europa/Tallín

en: Europe/Tirane
es: Europa/Tirana

en: Europe/Tiraspol
es: Europa/Tiraspol

en: Europe/Uzhgorod
es: Europa/Uzhgorod

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ruthenia
es: Rutenia

en: Europe/Vaduz
es: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
es: Europa/Vaticano

en: Europe/Vienna
es: Europa/Viena

en: Europe/Vilnius
es: Europa/Vilnius

en: Europe/Volgograd
es: Europa/Volgogrado

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Caspian Sea
es: Moscú+00 - Mar Caspio

en: Europe/Warsaw
es: Europa/Varsovia

en: Europe/Zagreb
es: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
es: Europa/Zaporozhye

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Zaporozh'ye, E Lugansk / Zaporizhia, E Luhansk
es: Zaporozh'ye, este de Lugansk / Zaporizhia, este de Luhansk

en: Europe/Zurich
es: Europa/Zurich

en: GB-Eire
es: GB-Irlanda

en: Hongkong
es: Hong Kong

en: Iceland
es: Islandia

en: Indian/Antananarivo
es: Índico/Antananarivo

en: Indian/Chagos
es: Índico/Chagos

en: Indian/Christmas
es: Índico/Christmas

en: Indian/Cocos
es: Índico/Cocos

en: Indian/Comoro
es: Índico/Comoro

en: Indian/Kerguelen
es: Índico/Kerguelen

en: Indian/Mahe
es: Índico/Mahe

en: Indian/Maldives
es: Índico/Maldivas

en: Indian/Mauritius
es: Índico/Mauricio

en: Indian/Mayotte
es: Índico/Mayotte

en: Indian/Reunion
es: Índico/Reunión

en: Iran
es: Irán

en: Japan
es: Japón

en: Libya
es: Libia

en: Mexico/BajaNorte
es: México/Baja California norte

en: Mexico/BajaSur
es: México/Baja California sur

en: Mexico/General
es: México/General

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chatham Islands
es: Islas Chatham

en: Pacific/Apia
es: Pacífico/Apia

en: Pacific/Auckland
es: Pacífico/Auckland

en: Pacific/Chatham
es: Pacífico/Chatham

en: Pacific/Chuuk
es: Pacífico/Chuuk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chuuk (Truk) and Yap
es: Chuuk (Truk) y Yap

en: Pacific/Easter
es: Pacífico/Isla de Pascua

en: Pacific/Efate
es: Pacífico/Efate

en: Pacific/Enderbury
es: Pacífico/Enderbury

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Phoenix Islands
es: Islas Fénix

en: Pacific/Fakaofo
es: Pacífico/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
es: Pacífico/Fiji

en: Pacific/Funafuti
es: Pacífico/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
es: Pacífico/Galápagos

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Galapagos Islands
es: Islas Galápagos

en: Pacific/Gambier
es: Pacífico/Gambier

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gambier Islands
es: Islas Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
es: Pacífico/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
es: Pacífico/Guam

en: Pacific/Honolulu
es: Pacífico/Honolulu

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Hawaii
es: Hawai

en: Pacific/Johnston
es: Pacífico/Johnston

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Johnston Atoll
es: Atolón Johnston

en: Pacific/Kiritimati
es: Pacífico/Kiritimati

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Line Islands
es: Islas de la Línea

en: Pacific/Kosrae
es: Pacífico/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
es: Pacífico/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
es: Pacífico/Majuro

en: Pacific/Marquesas
es: Pacífico/Marquesas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Marquesas Islands
es: Islas Marquesas

en: Pacific/Midway
es: Pacífico/Midway

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Midway Islands
es: Islas Midway

en: Pacific/Nauru
es: Pacífico/Nauru

en: Pacific/Niue
es: Pacífico/Niue

en: Pacific/Norfolk
es: Pacífico/Norfolk

en: Pacific/Noumea
es: Pacífico/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
es: Pacífico/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
es: Pacífico/Palau

en: Pacific/Pitcairn
es: Pacífico/Pitcairn

en: Pacific/Pohnpei
es: Pacífico/Pohnpei

en: Pacific/Ponape
es: Pacífico/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
es: Pacífico/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
es: Pacífico/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
es: Pacífico/Saipán

en: Pacific/Samoa
es: Pacífico/Samoa

en: Pacific/Tahiti
es: Pacífico/Tahití

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Society Islands
es: Islas Sociedad

en: Pacific/Tarawa
es: Pacífico/Tarawa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gilbert Islands
es: Islas Gilbert

en: Pacific/Tongatapu
es: Pacífico/Tongatapu

en: Pacific/Truk
es: Pacífico/Truk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Truk (Chuuk) and Yap
es: Truk (Chuuk) y Yap

en: Pacific/Wake
es: Pacífico/Wake

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Wake Island
es: Isla Wake

en: Pacific/Wallis
es: Pacífico/Wallis

en: Pacific/Yap
es: Pacífico/Yap

en: Poland
es: Polonia

en: Singapore
es: Singapur

en: Turkey
es: Turquía

en: US/Alaska
es: EE. UU./Alaska

en: US/Aleutian
es: EE. UU./Aleutianas

en: US/Arizona
es: EE. UU./Arizona

en: US/Central
es: EE. UU./Centro

en: US/East-Indiana
es: EE. UU./Este de Indiana

en: US/Eastern
es: EE. UU./este

en: US/Hawaii
es: EE. UU./Hawai

en: US/Indiana-Starke
es: EE. UU./Indiana-Starke

en: US/Michigan
es: EE. UU./Míchigan

en: US/Mountain
es: EE. UU./Tiempo de la Montaña

en: US/Pacific
es: EE. UU./Pacífico

en: US/Samoa
es: EE. UU./Samoa
