plasmapkg - en to et translation catalogue (49 entries)

en: Install, list, remove Plasma packages
et: Plasma pakettide paigaldamine, loetlemine ja eemaldamine

en: Addon Name
et: Lisandi nimi

en: Service Type
et: Teenuse tüüp

en: Path
et: Asukoht

en: Package types that are installable with this tool:
et: Selle tööriistaga paigaldatavate pakettide tüübid:

en: Built in:
et: Sisseehitatud:

en: DataEngine
et: Andmemootor

en: Layout Template
et: Paigutusemall

en: Runner
et: Käivitaja

en: Theme
et: Teema

en: Wallpaper Images
et: Taustapildid

en: Wallpaper Plugin
et: Taustapildiplugin

en: KWin Effect
et: KWini efekt

en: KWin Window Switcher
et: KWini aknavahetaja

en: KWin Script
et: KWini skript

en: Provided by plugins:
et: Pakutavad pluginad:

en: Provided by .desktop files:
et: Pakutavad .desktop-failid:

en: Plasma Package Manager
et: Plasma paketihaldur

en: (C) 2008, Aaron Seigo
et: (C) 2008: Aaron Seigo

en: Original author
et: Algne autor

[ctx: Do not translate <path>]
en: Generate a SHA1 hash for the package at <path>
et: SHA1 räsi genereerimine paketile asukohas <path>

en: For install or remove, operates on packages installed for all users.
et: Paigaldamise või eemaldamise korral käsitleb pakette, mis on paigaldatud kõigi kasutajate jaoks.

[ctx: theme, wallpaper, etc. are keywords, but they may be translated, as both versions are recognized by the application (if translated, should be same as messages with 'package type' context below)]
en: The type of package, e.g. theme, wallpaper, plasmoid, dataengine, runner, layout-template, etc.
et: Paketi tüüp, nt. teema, taustapilt, plasmoid, andmemootor, käivitaja, paigutusemall vms.

[ctx: Do not translate <path>]
en: Install the package at <path>
et: Paketi paigaldamine asukohas <path>

[ctx: Do not translate <path>]
en: Upgrade the package at <path>
et: Paketi uuendamine asukohas <path>

en: List installed packages
et: Paigaldatud pakettide loetlemine

en: lists all known Package types that can be installed
et: kõigi teadaolevate paigaldatavate paketitüüpide näitamine

[ctx: Do not translate <name>]
en: Remove the package named <name>
et: Paketi <name> eemaldamine

en: Absolute path to the package root. If not supplied, then the standard data directories for this KDE session will be searched instead.
et: Pakettide juurasukoha absoluutne asukoht. Kui seda ei anta, otsitakse antud KDE seansi standardsetest andmekataloogidest.

en: Failed to generate a Package hash for %1
et: Paketi räsi genereerimine %1 jaoks nurjus

en: SHA1 hash for Package at %1: '%2'
et: SHA1 räsi paketile asukohas %1: '%2'

[ctx: package type]
en: wallpaper
et: taustapilt

[ctx: package type]
en: theme
et: teema

[ctx: package type]
en: dataengine
et: andmemootor

[ctx: package type]
en: runner
et: käivitaja

[ctx: package type]
en: wallpaperplugin
et: taustapildiplugin

[ctx: package type]
en: layout-template
et: paigutusemall

[ctx: package type]
en: kwineffect
et: kwiniefekt

[ctx: package type]
en: windowswitcher
et: aknavahetaja

[ctx: package type]
en: kwinscript
et: kwiniskript

en: Could not find a suitable installer for package of type %1
et: Paketile tüübiga %1 ei leitud sobivat paigaldajat

en: Could not load installer for package of type %1. Error reported was: %2
et: Tüübiga %1 paketi paigaldaja laadimine nurjus. Teatati veast: %2

[ctx: The user entered conflicting options packageroot and global, this is the error message telling the user he can use only one]
en: The packageroot and global options conflict each other, please select only one.
et: Paketi juurasukoht  ja globaalsed valikud on konfliktis, palun vali neist ainult üks.

en: Successfully removed %1
et: Eemaldati edukalt %1

en: Removal of %1 failed.
et: %1 eemaldamine nurjus.

en: Plugin %1 is not installed now.
et: Plugin %1 ei ole praegu paigaldatud.

en: Successfully installed %1
et: Paigaldati edukalt %1

en: Installation of %1 failed.
et: %1 paigaldamine nurjus.

[ctx: No option was given, this is the error message telling the user he needs at least one, do not translate install, remove, upgrade nor list]
en: One of install, remove, upgrade or list is required.
et: Nõutav on kas install, remove, upgrade või list.
