timezones4 - en to et translation catalogue (695 entries)

en: Africa/Abidjan
et: Aafrika/Abidjan

en: Africa/Accra
et: Aafrika/Accra

en: Africa/Addis_Ababa
et: Aafrika/Addis_Abeba

en: Africa/Algiers
et: Aafrika/Alžiir

en: Africa/Asmara
et: Aafrika/Asmara

en: Africa/Asmera
et: Aafrika/Asmera

en: Africa/Bamako
et: Aafrika/Bamako

en: Africa/Bangui
et: Aafrika/Bangui

en: Africa/Banjul
et: Aafrika/Banjul

en: Africa/Bissau
et: Aafrika/Bissau

en: Africa/Blantyre
et: Aafrika/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
et: Aafrika/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
et: Aafrika/Bujumbura

en: Africa/Cairo
et: Aafrika/Kairo

en: Africa/Casablanca
et: Aafrika/Casablanca

en: Africa/Ceuta
et: Aafrika/Ceuta

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ceuta & Melilla
et: Ceuta ja Melilla

en: Africa/Conakry
et: Aafrika/Conakry

en: Africa/Dakar
et: Aafrika/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
et: Aafrika/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
et: Aafrika/Djibouti

en: Africa/Douala
et: Aafrika/Douala

en: Africa/El_Aaiun
et: Aafrika/El_Aaiun

en: Africa/Freetown
et: Aafrika/Freetown

en: Africa/Gaborone
et: Aafrika/Gaborone

en: Africa/Harare
et: Aafrika/Harare

en: Africa/Johannesburg
et: Aafrika/Johannesburg

en: Africa/Juba
et: Aafrika/Juba

en: Africa/Kampala
et: Aafrika/Kampala

en: Africa/Khartoum
et: Aafrika/Hartum

en: Africa/Kigali
et: Aafrika/Kigali

en: Africa/Kinshasa
et: Aafrika/Kinshasa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Dem. Rep. of Congo
et: Kongo DV lääneosa

en: Africa/Lagos
et: Aafrika/Lagos

en: Africa/Libreville
et: Aafrika/Libreville

en: Africa/Lome
et: Aafrika/Lome

en: Africa/Luanda
et: Aafrika/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
et: Aafrika/Lubumbashi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Dem. Rep. of Congo
et: Kongo DV idaosa

en: Africa/Lusaka
et: Aafrika/Lusaka

en: Africa/Malabo
et: Aafrika/Malabo

en: Africa/Maputo
et: Aafrika/Maputo

en: Africa/Maseru
et: Aafrika/Maseru

en: Africa/Mbabane
et: Aafrika/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
et: Aafrika/Muqdisho

en: Africa/Monrovia
et: Aafrika/Monrovia

en: Africa/Nairobi
et: Aafrika/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
et: Aafrika/Ndjamena

en: Africa/Niamey
et: Aafrika/Niamey

en: Africa/Nouakchott
et: Aafrika/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
et: Aafrika/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
et: Aafrika/Porto-Novo

en: Africa/Pretoria
et: Aafrika/Pretoria

en: Africa/Sao_Tome
et: Aafrika/Sao_Tome

en: Africa/Timbuktu
et: Aafrika/Tombouctou

en: Africa/Tripoli
et: Aafrika/Tripoli

en: Africa/Tunis
et: Aafrika/Tunis

en: Africa/Windhoek
et: Aafrika/Windhoek

en: America/Adak
et: Ameerika/Adak

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Aleutian Islands
et: Aleuudid

en: America/Anchorage
et: Ameerika/Anchorage

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time
et: Alaska aeg

en: America/Anguilla
et: Ameerika/Anguilla

en: America/Antigua
et: Ameerika/Antigua

en: America/Araguaina
et: Ameerika/Araguaina

en: America/Argentina/Buenos_Aires
et: Ameerika/Argentina/Buenos_Aires

en: America/Argentina/Catamarca
et: Ameerika/Argentina/Catamarca

en: America/Argentina/ComodRivadavia
et: Ameerika/Argentina/ComodRivadavia

en: America/Argentina/Cordoba
et: Ameerika/Argentina/Cordoba

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)
et: enamik asukohti (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
et: enamik asukohti (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

en: America/Argentina/Jujuy
et: Ameerika/Argentina/Jujuy

en: America/Argentina/La_Rioja
et: Ameerika/Argentina/La_Rioja

en: America/Argentina/Mendoza
et: Ameerika/Argentina/Mendoza

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
et: Ameerika/Argentina/Rio_Gallegos

en: America/Argentina/Salta
et: Ameerika/Argentina/Salta

en: America/Argentina/San_Juan
et: Ameerika/Argentina/San_Juan

en: America/Argentina/San_Luis
et: Ameerika/Argentina/San_Luis

en: America/Argentina/Tucuman
et: Ameerika/Argentina/Tucuman

en: America/Argentina/Ushuaia
et: Ameerika/Argentina/Ushuaia

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tierra del Fuego (TF)
et: Tulemaa (TF)

en: America/Aruba
et: Ameerika/Aruba

en: America/Asuncion
et: Ameerika/Asuncion

en: America/Atikokan
et: Ameerika/Atikokan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario and Southampton I, Nunavut
et: Ida standardaeg - Atikokan, Ontario ja Southampton I, Nunavut

en: America/Atka
et: Ameerika/Atka

en: America/Bahia
et: Ameerika/Bahia

en: America/Bahia_Banderas
et: Ameerika/Bahia_Banderas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Central Time - Bahia de Banderas
et: Mehhiko keskvöönd - Bahia de Banderas

en: America/Barbados
et: Ameerika/Barbados

en: America/Belem
et: Ameerika/Belem

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amapa, E Para
et: Amapa, Ida-Para

en: America/Belize
et: Ameerika/Belize

en: America/Blanc-Sablon
et: Ameerika/Blanc-Sablon

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Standard Time - Quebec - Lower North Shore
et: Atlandi standardaeg - Quebec - Basse-Côte-Nord

en: America/Boa_Vista
et: Ameerika/Boa_Vista

en: America/Bogota
et: Ameerika/Bogota

en: America/Boise
et: Ameerika/Boise

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - south Idaho & east Oregon
et: Mägiaeg - Lõuna-Idaho ja Ida-Oregon

en: America/Buenos_Aires
et: Ameerika/Buenos_Aires

en: America/Calgary
et: Ameerika/Calgary

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
et: Mägiaeg - Alberta, Ida-Briti Columbia ja Lääne-Saskatchewan

en: America/Cambridge_Bay
et: Ameerika/Cambridge_Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Nunavut
et: Mägiaeg - Lääne-Nunavut

en: America/Campo_Grande
et: Ameerika/Campo_Grande

en: America/Cancun
et: Ameerika/Cancun

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Quintana Roo
et: Keskaeg - Quintana Roo

en: America/Caracas
et: Ameerika/Caracas

en: America/Catamarca
et: Ameerika/Catamarca

en: America/Cayenne
et: Ameerika/Cayenne

en: America/Cayman
et: Ameerika/Kaimanisaared

en: America/Chicago
et: Ameerika/Chicago

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time
et: Keskajavöönd

en: America/Chihuahua
et: Ameerika/Chihuahua

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Chihuahua
et: Mägiajavöönd - Chihuahua

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Mountain Time - Chihuahua away from US border
et: Mehhiko mägiajavöönd - Chihuahua USA piirist eemal

en: America/Coral_Harbour
et: Ameerika/Coral_Harbour

en: America/Cordoba
et: Ameerika/Cordoba

en: America/Costa_Rica
et: Ameerika/Costa_Rica

en: America/Creston
et: Ameerika/Creston

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Creston, British Columbia
et: Mägistandardaeg - Creston, Briti Columbia

en: America/Cuiaba
et: Ameerika/Cuiaba

en: America/Curacao
et: Ameerika/Curacao

en: America/Danmarkshavn
et: Ameerika/Danmarkshavn

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east coast, north of Scoresbysund
et: Idarannik Ittoqqortoormiitist põhjas

en: America/Dawson
et: Ameerika/Dawson

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - north Yukon
et: Vaikse ookeani ajavöönd - Põhja-Yukon

en: America/Dawson_Creek
et: Ameerika/Dawson_Creek

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia
et: Mägistandardaeg - Dawson Creek ja Fort Saint John, Briti Columbia

en: America/Denver
et: Ameerika/Denver

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time
et: Mägiajavöönd

en: America/Detroit
et: Ameerika/Detroit

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Michigan - most locations
et: Ida ajavöönd - Michigan - enamik asukohti

en: America/Dominica
et: Ameerika/Dominica

en: America/Edmonton
et: Ameerika/Edmonton

en: America/Eirunepe
et: Ameerika/Eirunepe

note: i18n: comment to the previous timezone
en: W Amazonas
et: Lääne-Amazonas

en: America/El_Salvador
et: Ameerika/El_Salvador

en: America/Ensenada
et: Ameerika/Ensenada

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time
et: Vaikse ookeani ajavöönd

en: America/Fort_Wayne
et: Ameerika/Fort_Wayne

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - most locations
et: Ida ajavöönd - Indiana - enamik asukohti

en: America/Fortaleza
et: Ameerika/Fortaleza

note: i18n: comment to the previous timezone
en: NE Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)
et: Kirde-Brasiilia (MA, PI, CE, RN, PB)

en: America/Fredericton
et: Aafrika/Fredericton

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia (most places), PEI
et: Atlandi ajavöönd - Nova Scotia (enamik asukohti), PEI

en: America/Glace_Bay
et: Ameerika/Glace_Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia - places that did not observe DST 1966-1971
et: Atlandi ajavöönd - Nova Scotia - asukohad, mis ei kasutanud 1966-1971 suveaega

en: America/Godthab
et: Ameerika/Godthab

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations
et: enamik asukohti

en: America/Goose_Bay
et: Ameerika/Goose_Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Labrador - most locations
et: Atlandi ajavöönd - Labrador - enamik asukohti

en: America/Grand_Turk
et: Ameerika/Grand_Turk

en: America/Grenada
et: Ameerika/Grenada

en: America/Guadeloupe
et: Ameerika/Guadeloupe

en: America/Guatemala
et: Ameerika/Guatemala

en: America/Guayaquil
et: Ameerika/Guayaquil

note: i18n: comment to the previous timezone
en: mainland
et: maismaa

en: America/Guyana
et: Ameerika/Guyana

en: America/Halifax
et: Ameerika/Halifax

en: America/Havana
et: Ameerika/Havanna

en: America/Hermosillo
et: Ameerika/Hermosillo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Sonora
et: Mägistandardaeg - Sonora

en: America/Indiana/Indianapolis
et: Ameerika/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
et: Ameerika/Indiana/Knox

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Starke County
et: Ida ajavöönd - Indiana - Starke'i maakond

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Starke County
et: Keskajavöönd - Indiana - Starke'i maakond

en: America/Indiana/Marengo
et: Ameerika/Indiana/Marengo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Crawford County
et: Ida ajavöönd - Indiana - Crawfordi maakond

en: America/Indiana/Petersburg
et: Ameerika/Indiana/Petersburg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Pike County
et: Keskajavöönd - Indiana - Pike'i maakond

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pike County
et: Ida ajavöönd - Indiana - Pike'i maakond

en: America/Indiana/Tell_City
et: Ameerika/Indiana/Tell_City

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Perry County
et: Keskajavöönd - Indiana - Perry maakond

en: America/Indiana/Vevay
et: Ameerika/Indiana/Vevay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Switzerland County
et: Ida ajavöönd - Indiana - Switzerlandi maakond

en: America/Indiana/Vincennes
et: Ameerika/Indiana/Vincennes

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties
et: Ida ajavöönd - Indiana - Daviessi, Duboisi, Knoxi ja Martini maakonnad

en: America/Indiana/Winamac
et: Ameerika/Indiana/Winamac

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pulaski County
et: Ida ajavöönd - Indiana - Pulaski maakond

en: America/Indianapolis
et: Ameerika/Indianapolis

en: America/Inuvik
et: Ameerika/Inuvik

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Northwest Territories
et: Mägiajavöönd - Lääne-Loodeterritoorium

en: America/Iqaluit
et: Ameerika/Iqaluit

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - east Nunavut - most locations
et: Ida ajavöönd - Ida-Nunavut - enamik asukohti

en: America/Jamaica
et: Ameerika/Jamaica

en: America/Jujuy
et: Ameerika/Jujuy

en: America/Juneau
et: Ameerika/Juneau

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - Alaska panhandle
et: Alaska ajavöönd - Kagu-Alaska

en: America/Kentucky/Louisville
et: Ameerika/Kentucky/Louisville

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
et: Ida ajavöönd - Kentucky - Louisville'i piirkond

en: America/Kentucky/Monticello
et: Ameerika/Kentucky/Monticello

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Wayne County
et: Ida ajavöönd - Kentucky - Wayne'i maakond

en: America/Knox_IN
et: Ameerika/Knox_IN

en: America/Kralendijk
et: Ameerika/Kralendijk

en: America/La_Paz
et: Ameerika/La_Paz

en: America/Lima
et: Ameerika/Lima

en: America/Los_Angeles
et: Ameerika/Los_Angeles

en: America/Louisville
et: Ameerika/Louisville

en: America/Lower_Princes
et: Ameerika/Lower_Princes

en: America/Maceio
et: Ameerika/Maceio

en: America/Managua
et: Ameerika/Managua

en: America/Manaus
et: Ameerika/Manaus

note: i18n: comment to the previous timezone
en: E Amazonas
et: Ida-Amazonas

en: America/Marigot
et: Ameerika/Marigot

en: America/Martinique
et: Ameerika/Martinique

en: America/Matamoros
et: Ameerika/Matamoros

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas near US border
et: USA keskajavöönd - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas USA piiri lähedal

en: America/Mazatlan
et: Ameerika/Mazatlan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - S Baja, Nayarit, Sinaloa
et: Mägiajavöönd - Lõuna-Baja, Nayarit, Sinaloa

en: America/Mendoza
et: Ameerika/Mendoza

en: America/Menominee
et: Ameerika/Menominee

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee Counties
et: Keskajavöönd - Michigan - Dickinsoni, Gogebici, Ironi ja Menominee maakonnad

en: America/Merida
et: Ameerika/Merida

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Campeche, Yucatan
et: Keskajavöönd - Campeche, Yucatan

en: America/Metlakatla
et: Ameerika/Metlakatla

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Metlakatla Time - Annette Island
et: Metlakatla aeg - Annette'i saar

en: America/Mexico_City
et: Ameerika/Mexico

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - most locations
et: Keskajavöönd - enamik asukohti

en: America/Miquelon
et: Ameerika/Miquelon

en: America/Moncton
et: Ameerika/Moncton

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - New Brunswick
et: Atlandi ajavöönd - New Brunswick

en: America/Monterrey
et: Ameerika/Monterrey

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas
et: Keskajavöönd - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas away from US border
et: Mehhiko keskajavöönd - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas USA piirist eemal

en: America/Montevideo
et: Ameerika/Montevideo

en: America/Montreal
et: Ameerika/Montreal

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Quebec - most locations
et: Ida ajavöönd - Quebec - enamik asukohti

en: America/Montserrat
et: Ameerika/Montserrat

en: America/Nassau
et: Ameerika/Nassau

en: America/New_York
et: Ameerika/New_York

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time
et: Ida ajavöönd

en: America/Nipigon
et: Ameerika/Nipigon

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario & Quebec - places that did not observe DST 1967-1973
et: Ida ajavöönd - Ontario ja Quebec - asukohad, mis ei kasutanud 1967-1973 suveaega

en: America/Nome
et: Ameerika/Nome

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - west Alaska
et: Alaska ajavöönd - Lääne-Alaska

en: America/Noronha
et: Ameerika/Noronha

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic islands
et: Atlandi saared

en: America/North_Dakota/Beulah
et: Ameerika/Põhja-Dakota/Beulah

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Mercer County
et: Keskajavöönd - Põhja-Dakota - Merceri maakond

en: America/North_Dakota/Center
et: Ameerika/Põhja-Dakota/Center

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Oliver County
et: Keskajavöönd - Põhja-Dakota - Oliveri maakond

en: America/North_Dakota/New_Salem
et: Ameerika/Põhja-Dakota/New_Salem

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Morton County (except Mandan area)
et: Keskajavöönd - Põhja-Dakota - Mortoni maakond (välja arvatud Mandani piirkond)

en: America/Ojinaga
et: Ameerika/Ojinaga

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Mountain Time - Chihuahua near US border
et: USA mägiajavöönd - Chihuahua USA piiri lähedal

en: America/Ontario
et: Ameerika/Ontario

en: America/Panama
et: Ameerika/Panama

en: America/Pangnirtung
et: Ameerika/Pangnirtung

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Pangnirtung, Nunavut
et: Ida ajavöönd - Pangnirtung, Nunavut

en: America/Paramaribo
et: Ameerika/Paramaribo

en: America/Phoenix
et: Ameerika/Phoenix

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Arizona
et: Mägistandardaeg - Arizona

en: America/Port-au-Prince
et: Ameerika/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
et: Ameerika/Port_of_Spain

en: America/Porto_Acre
et: Ameerika/Porto_Acre

en: America/Porto_Velho
et: Ameerika/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
et: Ameerika/Puerto_Rico

en: America/Rainy_River
et: Ameerika/Rainy_River

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Rainy River & Fort Frances, Ontario
et: Keskajavöönd - Rainy River ja Fort Frances, Ontario

en: America/Rankin_Inlet
et: Ameerika/Rankini_laht

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - central Nunavut
et: Keskajavöönd - Kesk-Nunavut

en: America/Recife
et: Ameerika/Recife

en: America/Regina
et: Ameerika/Regina

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - most locations
et: Keskstandardaeg - Saskatchewan - enamik asukohti

en: America/Resolute
et: Ameerika/Resolute

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Resolute, Nunavut
et: Ida ajavöönd - Resolute, Nunavut

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Resolute, Nunavut
et: Keskstandardajavöönd - Resolute, Nunavut

en: America/Rio_Branco
et: Ameerika/Rio_Branco

en: America/Rosario
et: Ameerika/Rosario

en: America/Santa_Isabel
et: Ameerika/Santa_Isabel

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Pacific Time - Baja California away from US border
et: Mehhiko Vaikse ookeani aeg - Baja California USA piirist eemal

en: America/Santarem
et: Ameerika/Santarem

note: i18n: comment to the previous timezone
en: W Para
et: Lääne-Para

en: America/Santiago
et: Ameerika/Santiago

en: America/Santo_Domingo
et: Ameerika/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
et: Ameerika/Sao_Paulo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: S & SE Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
et: Lõuna- ja Kagu-Brasiilia (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

en: America/Saskatoon
et: Ameerika/Saskatoon

en: America/Scoresbysund
et: Ameerika/Scoresbysund

en: America/Shiprock
et: Ameerika/Shiprock

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Navajo
et: Mägiajavöönd - Navajo

en: America/Sitka
et: Ameerika/Sitka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - southeast Alaska panhandle
et: Alaska ajavöönd - Kagu-Alaska rannikuriba

en: America/St_Barthelemy
et: Ameerika/St_Barthelemy

en: America/St_Johns
et: Ameerika/St_Johns

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Newfoundland Time, including SE Labrador
et: Newfoundlandi ajavööd, kaasa arvatud Kagu-Labrador

en: America/St_Kitts
et: Ameerika/St_Kitts

en: America/St_Lucia
et: Ameerika/St_Lucia

en: America/St_Thomas
et: Ameerika/St_Thomas

en: America/St_Vincent
et: Ameerika/St_Vincent

en: America/Swift_Current
et: Ameerika/Swift_Current

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - midwest
et: Keskstandardaeg - Saskatchewan - Kesklääs

en: America/Tegucigalpa
et: Ameerika/Tegucigalpa

en: America/Thule
et: Ameerika/Thule

en: America/Thunder_Bay
et: Ameerika/Thunder_Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Thunder Bay, Ontario
et: Ida ajavöönd - Thunder Bay, Ontario

en: America/Tijuana
et: Ameerika/Tijuana

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Pacific Time - Baja California near US border
et: USA Vaikse ookeani aeg - Baja California USA piiri ääres

en: America/Toronto
et: Ameerika/Toronto

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario - most locations
et: Ida ajavöönd - Ontario - enamik asukohti

en: America/Tortola
et: Ameerika/Tortola

en: America/Vancouver
et: Ameerika/Vancouver

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - west British Columbia
et: Vaikse ookeani ajavöönd - Lääne-Briti Columbia

en: America/Virgin
et: Ameerika/Virgin

en: America/Whitehorse
et: Ameerika/Whitehorse

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - south Yukon
et: Vaikse ookeani ajavöönd - Lõuna-Yukon

en: America/Winnipeg
et: Ameerika/Winnipeg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Manitoba & west Ontario
et: Keskajavöönd - Manitoba ja Lääne-Ontario

en: America/Yakutat
et: Ameerika/Yakutat

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - Alaska panhandle neck
et: Alaska ajavöönd - Kagu-Alaska

en: America/Yellowknife
et: Ameerika/Yellowknife

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - central Northwest Territories
et: Mägiajavöönd - Kesk-Loodeterritoorium

en: Antarctica/Casey
et: Antarktika/Casey

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Casey Station, Bailey Peninsula
et: Casey jaam, Bailey poolsaar

en: Antarctica/Davis
et: Antarktika/Davis

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Davis Station, Vestfold Hills
et: Davise jaam, Vestfold Hills

en: Antarctica/DumontDUrville
et: Antarktika/Dumont_d'Urville

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Dumont-d'Urville Station, Terre Adelie
et: Dumont-d'Urville jaam, Adelie maa

en: Antarctica/Macquarie
et: Antarktika/Macquarie

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Macquarie Island Station, Macquarie Island
et: Macquarie' saare jaam, Macquarie' saar

en: Antarctica/Mawson
et: Antarktika/Mawson

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mawson Station, Holme Bay
et: Mawsoni jaam, Holme laht

en: Antarctica/McMurdo
et: Antarktika/McMurdo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: McMurdo Station, Ross Island
et: McMurdo jaam, Rossi saar

en: Antarctica/Palmer
et: Antarktika/Palmer

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Palmer Station, Anvers Island
et: Palmeri jaam, Anversi saar

en: Antarctica/Rothera
et: Antarktika/Rothera

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Rothera Station, Adelaide Island
et: Rothera jaam, Adelaide saar

en: Antarctica/South_Pole
et: Antarktika/Lõunapoolus

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amundsen-Scott Station, South Pole
et: Amundseni-Scotti jaam, lõunapoolus

en: Antarctica/Syowa
et: Antarktika/Syowa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Syowa Station, E Ongul I
et: Syowa jaam, Ida-Onguli saar

en: Antarctica/Vostok
et: Antarktika/Vostok

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, S Magnetic Pole
et: Vostoki jaam, lõunamagnetpoolus

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, Lake Vostok
et: Vostoki jaam, Vostoki järv

en: Arctic/Longyearbyen
et: Arktika/Longyearbyen

en: Asia/Aden
et: Aasia/Aden

en: Asia/Almaty
et: Aasia/Almatõ

en: Asia/Amman
et: Aasia/Amman

en: Asia/Anadyr
et: Aasia/Anadõr

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+10 - Bering Sea
et: Moskva+10 - Beringi meri

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Bering Sea
et: Moskva+08 - Beringi meri

en: Asia/Aqtau
et: Aasia/Aktau

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atyrau (Atirau, Gur'yev), Mangghystau (Mankistau)
et: Atõrau (Gurjev), Manggõstau

en: Asia/Aqtobe
et: Aasia/Aktöbe

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Aqtobe (Aktobe)
et: Aktöbe

en: Asia/Ashgabat
et: Aasia/Ašgabat

en: Asia/Ashkhabad
et: Aasia/Ašhabad

en: Asia/Baghdad
et: Aasia/Bagdad

en: Asia/Bahrain
et: Aasia/Bahrein

en: Asia/Baku
et: Aasia/Bakuu

en: Asia/Bangkok
et: Aasia/Bangkok

en: Asia/Beijing
et: Aasia/Peking

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east China - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.
et: Ida-Hiina - Peking, Guangdong, Shanghai jne.

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China Standard Time
et: Hiina standardaeg

en: Asia/Beirut
et: Aasia/Beirut

en: Asia/Bishkek
et: Aasia/Biškek

en: Asia/Brunei
et: Aasia/Brunei

en: Asia/Calcutta
et: Aasia/Calcutta

en: Asia/Choibalsan
et: Aasia/Tšojbalsan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Dornod, Sukhbaatar
et: Dornod, Sühbaatar

en: Asia/Chongqing
et: Aasia/Chongqing

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central China - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.
et: Kesk-Hiina - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou jne.

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China mountains
et: Hiina mägiajavöönd

en: Asia/Chungking
et: Aasia/Chongqing

en: Asia/Colombo
et: Aasia/Colombo

en: Asia/Dacca
et: Aasia/Dacca

en: Asia/Damascus
et: Aasia/Damaskus

en: Asia/Dhaka
et: Aasia/Dhaka

en: Asia/Dili
et: Aasia/Dili

en: Asia/Dubai
et: Aasia/Dubai

en: Asia/Dushanbe
et: Aasia/Dušanbe

en: Asia/Gaza
et: Aasia/Gaza

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gaza Strip
et: Gaza maariba

en: Asia/Harbin
et: Aasia/Harbin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Heilongjiang (except Mohe), Jilin
et: Heilongjiang (välja arvatud Mohe), Jilin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China north
et: Põhja-Hiina

en: Asia/Hebron
et: Aasia/Hebron

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Bank
et: Läänekallas

en: Asia/Ho_Chi_Minh
et: Aasia/Ho_Chi_Minh

en: Asia/Hong_Kong
et: Aasia/Hongkong

en: Asia/Hovd
et: Aasia/Hovd

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Bayan-Olgiy, Govi-Altai, Hovd, Uvs, Zavkhan
et: Bajan-Ölgij, Gov-Altaj, Hovd, Uvs, Dzavhan

en: Asia/Irkutsk
et: Aasia/Irkutsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+05 - Lake Baikal
et: Moskva+05 - Baikali järv

en: Asia/Jakarta
et: Aasia/Jakarta

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Java & Sumatra
et: Jaava ja Sumatra

en: Asia/Jayapura
et: Aasia/Jayapura

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Irian Jaya & the Moluccas
et: Irian Jaya ja Maluku saared

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west New Guinea (Irian Jaya) & Malukus (Moluccas)
et: Lääne-Uus-Guinea (Irian Jaya) ja Maluku saared

en: Asia/Jerusalem
et: Aasia/Jeruusalemm

en: Asia/Kabul
et: Aasia/Kabul

en: Asia/Kamchatka
et: Aasia/Kamtšatka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+09 - Kamchatka
et: Moskva+09 - Kamtšatka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Kamchatka
et: Moskva+08 - Kamtšatka

en: Asia/Karachi
et: Aasia/Karachi

en: Asia/Kashgar
et: Aasia/Kaxgar

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Tibet & Xinjiang
et: Lääne-Tiibet ja Xinjiang

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China west Xinjiang
et: Lääne-Hiina Xinjiang

en: Asia/Kathmandu
et: Aasia/Katmandu

en: Asia/Katmandu
et: Aasia/Katmandu

en: Asia/Kolkata
et: Aasia/Kolkata

en: Asia/Krasnoyarsk
et: Aasia/Krasnojarsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+04 - Yenisei River
et: Moskva+04 - Jenissei jõgi

en: Asia/Kuala_Lumpur
et: Aasia/Kuala_Lumpur

note: i18n: comment to the previous timezone
en: peninsular Malaysia
et: Malaisia poolsaareosa

en: Asia/Kuching
et: Aasia/Kuching

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Sabah & Sarawak
et: Sabah ja Sarawak

en: Asia/Kuwait
et: Aasia/Kuveit

en: Asia/Macao
et: Aasia/Macao

en: Asia/Macau
et: Aasia/Aomen

en: Asia/Magadan
et: Aasia/Magadan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Magadan
et: Moskva+08 - Magadan

en: Asia/Makassar
et: Aasia/Makassar

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east & south Borneo, Celebes, Bali, Nusa Tenggara, west Timor
et: Ida- ja Lõuna-Borneo, Sulawesi, Bali, Nusa Tenggara, Lääne-Timor

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east & south Borneo, Sulawesi (Celebes), Bali, Nusa Tenggara, west Timor
et: Ida- ja Lõuna-Borneo, Sulawesi, Bali, Nusa Tenggara, Lääne-Timor

en: Asia/Manila
et: Aasia/Manila

en: Asia/Muscat
et: Aasia/Masqat

en: Asia/Nicosia
et: Aasia/Nikosia

en: Asia/Novokuznetsk
et: Aasia/Novokuznetsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novokuznetsk
et: Moskva+03 - Novokuznetsk

en: Asia/Novosibirsk
et: Aasia/Novosibirsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novosibirsk
et: Moskva+03 - Novosibirsk

en: Asia/Omsk
et: Aasia/Omsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - west Siberia
et: Moskva+03 - Lääne-Siber

en: Asia/Oral
et: Aasia/Oral

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Kazakhstan
et: Lääne-Kasahstan

en: Asia/Phnom_Penh
et: Aasia/Phnom_Penh

en: Asia/Pontianak
et: Aasia/Pontianak

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west & central Borneo
et: Lääne- ja Kesk-Borneo

en: Asia/Pyongyang
et: Aasia/Pyongyang

en: Asia/Qatar
et: Aasia/Katar

en: Asia/Qyzylorda
et: Aasia/Kõzõlorda

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Qyzylorda (Kyzylorda, Kzyl-Orda)
et: Kõzõlorda

en: Asia/Rangoon
et: Aasia/Yangon

en: Asia/Riyadh
et: Aasia/Ar-Riyad

en: Asia/Saigon
et: Aasia/Saigon

en: Asia/Sakhalin
et: Aasia/Sahhalin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Sakhalin Island
et: Moskva+07 - Sahhalini saar

en: Asia/Samarkand
et: Aasia/Samarkand

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Uzbekistan
et: Lääne-Usbekistan

en: Asia/Seoul
et: Aasia/Soul

en: Asia/Shanghai
et: Aasia/Shanghai

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China east
et: Ida-Hiina

en: Asia/Singapore
et: Aasia/Singapur

en: Asia/Taipei
et: Aasia/Taibei

en: Asia/Tashkent
et: Aasia/Taškent

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Uzbekistan
et: Ida-Usbekistan

en: Asia/Tbilisi
et: Aasia/Thbilisi

en: Asia/Tehran
et: Aasia/Teheran

en: Asia/Tel_Aviv
et: Aasia/Tel_Aviv

en: Asia/Thimbu
et: Aasia/Thimbu

en: Asia/Thimphu
et: Aasia/Thimphu

en: Asia/Tokyo
et: Aasia/Tokyo

en: Asia/Ujung_Pandang
et: Aasia/Ujung_Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
et: Aasia/Ulaanbaatar

en: Asia/Ulan_Bator
et: Aasia/Ulan_Bator

en: Asia/Urumqi
et: Aasia/Ürümqi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most of Tibet & Xinjiang
et: Enamik Tiibetit ja Xinjiangi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China Xinjiang-Tibet
et: Hiina Xinjiang-Tiibet

en: Asia/Vientiane
et: Aasia/Viangchan

en: Asia/Vladivostok
et: Aasia/Vladivostok

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Amur River
et: Moskva+07 - Amuuri jõgi

en: Asia/Yakutsk
et: Aasia/Jakutsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+06 - Lena River
et: Moskva+06 - Leena jõgi

en: Asia/Yekaterinburg
et: Euroopa/Jekaterinburg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+02 - Urals
et: Moskva+02 - Uuralid

en: Asia/Yerevan
et: Aasia/Jerevan

en: Atlantic/Azores
et: Atlandi_ookean/Assoorid

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Azores
et: Assoori saared

en: Atlantic/Bermuda
et: Atlandi_ookean/Bermuda

en: Atlantic/Canary
et: Atlandi_ookean/Kanaarid

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Canary Islands
et: Kanaari saared

en: Atlantic/Cape_Verde
et: Atlandi_ookean/Roheneemesaared

en: Atlantic/Faeroe
et: Atlandi_ookean/Fääri_saared

en: Atlantic/Faroe
et: Atlandi_ookean/Fääri_saared

en: Atlantic/Jan_Mayen
et: Atlandi_ookean/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
et: Atlandi_ookean/Madeira

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Madeira Islands
et: Madeira

en: Atlantic/Reykjavik
et: Atlandi_ookean/Reykjavik

en: Atlantic/South_Georgia
et: Atlandi_ookean/Lõuna-Georgia

en: Atlantic/St_Helena
et: Atlandi_ookean/St_Helena

en: Atlantic/Stanley
et: Atlandi_ookean/Stanley

en: Australia/ACT
et: Austraalia/ACT

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - most locations
et: Uus-Lõuna-Wales - enamik asukohti

en: Australia/Adelaide
et: Austraalia/Adelaide

note: i18n: comment to the previous timezone
en: South Australia
et: Lõuna-Austraalia

en: Australia/Brisbane
et: Austraalia/Brisbane

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - most locations
et: Queensland  enamik asukohti

en: Australia/Broken_Hill
et: Austraalia/Broken_Hill

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - Yancowinna
et: Uus-Lõuna-Wales - Yancowinna

en: Australia/Canberra
et: Austraalia/Canberra

en: Australia/Currie
et: Austraalia/Currie

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - King Island
et: Tasmaania - Kingi saar

en: Australia/Darwin
et: Austraalia/Darwin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Northern Territory
et: Põhjaterritoorium

en: Australia/Eucla
et: Austraalia/Eucla

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - Eucla area
et: Lääne-Austraalia - Eucla piirkond

en: Australia/Hobart
et: Austraalia/Hobart

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - most locations
et: Tasmaania - enamik asukohti

en: Australia/LHI
et: Austraalia/LHI

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Lord Howe Island
et: Lord Howe' saar

en: Australia/Lindeman
et: Austraalia/Lindeman

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - Holiday Islands
et: Queensland - Holiday saar

en: Australia/Lord_Howe
et: Austraalia/Lord_Howe

en: Australia/Melbourne
et: Austraalia/Melbourne

en: Australia/NSW
et: Austraalia/NSW

en: Australia/North
et: Austraalia/Põhja

en: Australia/Perth
et: Austraalia/Perth

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - most locations
et: Lääne-Austraalia - enamik asukohti

en: Australia/Queensland
et: Austraalia/Queensland

en: Australia/South
et: Austraalia/Lõuna

en: Australia/Sydney
et: Austraalia/Sidney

en: Australia/Tasmania
et: Austraalia/Tasmaania

en: Australia/Victoria
et: Austraalia/Victoria

en: Australia/West
et: Austraalia/Lääne

en: Australia/Yancowinna
et: Austraalia/Yancowinna

en: Brazil/Acre
et: Brasiilia/Acre

en: Brazil/DeNoronha
et: Brasiilia/DeNoronha

en: Brazil/East
et: Brasiilia/Ida

en: Brazil/West
et: Brasiilia/Lääs

en: Canada/Atlantic
et: Kanada/Atlandi

en: Canada/Central
et: Kanada/Kesk

en: Canada/East-Saskatchewan
et: Kanada/Ida-Saskatchewan

en: Canada/Eastern
et: Kanada/Ida

en: Canada/Mountain
et: Kanada/Mägi

en: Canada/Newfoundland
et: Kanada/Newfoundland

en: Canada/Pacific
et: Kanada/Vaikne ookean

en: Canada/Saskatchewan
et: Kanada/Saskatchewan

en: Canada/Yukon
et: Kanada/Yukon

en: Chile/Continental
et: Tšiili/Manner

en: Chile/EasterIsland
et: Tšiili/Lihavõttesaar

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Easter Island & Sala y Gomez
et: Lisavõttesaar ja Sala y Gomez

en: Cuba
et: Kuuba

en: Egypt
et: Egiptus

en: Eire
et: Iirimaa

en: Europe/Amsterdam
et: Euroopa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
et: Euroopa/Andorra

en: Europe/Athens
et: Euroopa/Ateena

en: Europe/Belfast
et: Euroopa/Belfast

en: Europe/Belgrade
et: Euroopa/Belgrad

en: Europe/Berlin
et: Euroopa/Berliin

en: Europe/Bratislava
et: Euroopa/Bratislava

en: Europe/Brussels
et: Euroopa/Brüssel

en: Europe/Bucharest
et: Euroopa/Bukarest

en: Europe/Budapest
et: Euroopa/Budapest

en: Europe/Chisinau
et: Euroopa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
et: Euroopa/Kopenhaagen

en: Europe/Dublin
et: Euroopa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
et: Euroopa/Gibraltar

en: Europe/Guernsey
et: Euroopa/Guernsey

en: Europe/Helsinki
et: Euroopa/Helsingi

en: Europe/Isle_of_Man
et: Euroopa/Mani_saar

en: Europe/Istanbul
et: Euroopa/Istanbul

en: Europe/Jersey
et: Euroopa/Jersey

en: Europe/Kaliningrad
et: Euroopa/Kaliningrad

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow-01 - Kaliningrad
et: Moskva-01 - Kaliningrad

en: Europe/Kiev
et: Euroopa/Kiiev

en: Europe/Lisbon
et: Euroopa/Lissabon

en: Europe/Ljubljana
et: Euroopa/Ljubljana

en: Europe/London
et: Euroopa/London

en: Europe/Luxembourg
et: Euroopa/Luxembourg

en: Europe/Madrid
et: Euroopa/Madrid

en: Europe/Malta
et: Euroopa/Malta

en: Europe/Mariehamn
et: Euroopa/Mariehamn

en: Europe/Minsk
et: Euroopa/Minsk

en: Europe/Monaco
et: Euroopa/Monaco

en: Europe/Moscow
et: Euroopa/Moskva

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - west Russia
et: Moskva+00 - Lääne-Venemaa

en: Europe/Oslo
et: Euroopa/Oslo

en: Europe/Paris
et: Euroopa/Pariis

en: Europe/Podgorica
et: Euroopa/Podgorica

en: Europe/Prague
et: Euroopa/Praha

en: Europe/Riga
et: Euroopa/Riia

en: Europe/Rome
et: Euroopa/Rooma

en: Europe/Samara
et: Euroopa/Samara

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+01 - Samara, Udmurtia
et: Moskva+01 - Samara, Udmurtia

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Samara, Udmurtia
et: Moskva+00 - Samara, Udmurtia

en: Europe/San_Marino
et: Euroopa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
et: Euroopa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
et: Euroopa/Simferopol

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central Crimea
et: Kesk-Krimm

en: Europe/Skopje
et: Euroopa/Skopje

en: Europe/Sofia
et: Euroopa/Sofia

en: Europe/Stockholm
et: Euroopa/Stockholm

en: Europe/Tallinn
et: Euroopa/Tallinn

en: Europe/Tirane
et: Euroopa/Tirana

en: Europe/Tiraspol
et: Euroopa/Tiraspol

en: Europe/Uzhgorod
et: Euroopa/Užgorod

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ruthenia
et: Ruteenia

en: Europe/Vaduz
et: Euroopa/Vaduz

en: Europe/Vatican
et: Euroopa/Vatikan

en: Europe/Vienna
et: Euroopa/Viin

en: Europe/Vilnius
et: Euroopa/Vilnius

en: Europe/Volgograd
et: Euroopa/Volgograd

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Caspian Sea
et: Moskva+00 - Kaspia meri

en: Europe/Warsaw
et: Euroopa/Varssavi

en: Europe/Zagreb
et: Euroopa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
et: Euroopa/Zaporižžja

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Zaporozh'ye, E Lugansk / Zaporizhia, E Luhansk
et: Zaporižžja, Ida-Lugansk

en: Europe/Zurich
et: Euroopa/Zürich

en: GB-Eire
et: GB-Iirimaa

en: Iceland
et: Island

en: Indian/Antananarivo
et: India_ookean/Antananarivo

en: Indian/Chagos
et: India_ookean/Chagose_saared

en: Indian/Christmas
et: India_ookean/Jõulusaar

en: Indian/Cocos
et: India_ookean/Kookossaared

en: Indian/Comoro
et: India_ookean/Komoorid

en: Indian/Kerguelen
et: India_ookean/Kerguelen

en: Indian/Mahe
et: India_ookean/Mahe

en: Indian/Maldives
et: India_ookean/Maldiivid

en: Indian/Mauritius
et: India_ookean/Mauritius

en: Indian/Mayotte
et: India_ookean/Mayotte

en: Indian/Reunion
et: India_ookean/Reunion

en: Iran
et: Iraan

en: Israel
et: Iisrael

en: Japan
et: Jaapan

en: Libya
et: Liibüa

en: Mexico/BajaNorte
et: Mehhiko/BajaNorte

en: Mexico/BajaSur
et: Mehhiko/BajaSur

en: Mexico/General
et: Mehhiko/Üld

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chatham Islands
et: Chathami saared

en: PRC
et: HRV

en: Pacific/Apia
et: Vaikne_ookean/Apia

en: Pacific/Auckland
et: Vaikne_ookean/Auckland

en: Pacific/Chatham
et: Vaikne_ookean/Chatham

en: Pacific/Chuuk
et: Vaikne_ookean/Chuuk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chuuk (Truk) and Yap
et: Chuuk (Truk) ja Yap

en: Pacific/Easter
et: Vaikne_ookean/Lihavõttesaar

en: Pacific/Efate
et: Vaikne_ookean/Efate

en: Pacific/Enderbury
et: Vaikne_ookean/Enderbury

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Phoenix Islands
et: Fööniksisaared

en: Pacific/Fakaofo
et: Vaikne_ookean/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
et: Vaikne_ookean/Fidži

en: Pacific/Funafuti
et: Vaikne_ookean/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
et: Vaikne_ookean/Galapagos

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Galapagos Islands
et: Galapagose saared

en: Pacific/Gambier
et: Vaikne_ookean/Gambier

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gambier Islands
et: Gambieri saared

en: Pacific/Guadalcanal
et: Vaikne_ookean/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
et: Vaikne_ookean/Guam

en: Pacific/Honolulu
et: Vaikne_ookean/Honolulu

en: Pacific/Johnston
et: Vaikne_ookean/Johnston

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Johnston Atoll
et: Johnstoni atoll

en: Pacific/Kiritimati
et: Vaikne_ookean/Kiritimati

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Line Islands
et: Line'i saared

en: Pacific/Kosrae
et: Vaikne_ookean/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
et: Vaikne_ookean/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
et: Vaikne_ookean/Majuro

en: Pacific/Marquesas
et: Vaikne_ookean/Markiisaared

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Marquesas Islands
et: Markiisisaared

en: Pacific/Midway
et: Vaikne_ookean/Midway

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Midway Islands
et: Midway saared

en: Pacific/Nauru
et: Vaikne_ookean/Nauru

en: Pacific/Niue
et: Vaikne_ookean/Niue

en: Pacific/Norfolk
et: Vaikne_ookean/Norfolk

en: Pacific/Noumea
et: Vaikne_ookean/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
et: Vaikne_ookean/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
et: Vaikne_ookean/Belau

en: Pacific/Pitcairn
et: Vaikne_ookean/Pitcairn

en: Pacific/Pohnpei
et: Vaikne_ookean/Pohnpei

en: Pacific/Ponape
et: Vaikne_ookean/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
et: Vaikne_ookean/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
et: Vaikne_ookean/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
et: Vaikne_ookean/Saipan

en: Pacific/Samoa
et: Vaikne_ookean/Samoa

en: Pacific/Tahiti
et: Vaikne_ookean/Tahiti

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Society Islands
et: Seltsisaared

en: Pacific/Tarawa
et: Vaikne_ookean/Tarawa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gilbert Islands
et: Gilberti saared

en: Pacific/Tongatapu
et: Vaikne_ookean/Tongatapu

en: Pacific/Truk
et: Vaikne_ookean/Truk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Truk (Chuuk) and Yap
et: Truk (Chuuk) ja Yap

en: Pacific/Wake
et: Vaikne_ookean/Wake

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Wake Island
et: Wake'i saar

en: Pacific/Wallis
et: Vaikne_ookean/Wallis

en: Pacific/Yap
et: Vaikne_ookean/Yap

en: Poland
et: Poola

en: ROC
et: Hiina Vabariik

en: ROK
et: Korea Vabariik

en: Singapore
et: Singapur

en: Turkey
et: Türgi

en: US/Alaska
et: USA/Alaska

en: US/Aleutian
et: USA/Aleuudid

en: US/Arizona
et: USA/Arizona

en: US/Central
et: USA/Kesk

en: US/East-Indiana
et: USA/Ida-Indiana

en: US/Eastern
et: USA/Ida

en: US/Hawaii
et: USA/Hawaii

en: US/Indiana-Starke
et: USA/Indiana-Starke

en: US/Michigan
et: USA/Michigan

en: US/Mountain
et: USA/Mägi

en: US/Pacific
et: USA/Vaikne_ookean

en: US/Samoa
et: USA/Samoa
