kscd - en to et translation catalogue (60 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EjectOnFinish)
en: Eject CD when finished playing
et: Esituse lõppemisel väljastatakse CD

en: loop track
et: rada korratakse

en: loop disc
et: plaati korratakse

[ctx: This action allow the user to listen a random track]
en: random
et: juhuslik

en: WELCOME!
et: Tere tulemast!

en: eject CD
et: CD väljastamine

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, trackListDlgUI)
en: KsCD - TrackList
et: KsCD - radade nimekiri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLbl)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Year</span></p></body></html>
et: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Aasta</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Track
et: Rada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Title
et: Pealkiri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Length
et: Pikkus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Text font:
et: Teksti font:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text color:
et: Teksti värv:

en: KDE CD player
et: KDE CD-mängija

en: Configure Shortcuts...
et: Kiirklahvide seadistamine...

en: Configure...
et: Seadistamine...

en: Download Info
et: Laadi info alla

en: Upload Info
et: Laadi info üles

en: Play/Pause
et: Esita/paus

en: Stop
et: Peata

[ctx: This action allow user to pass to the following track]
en: Next
et: Järgmine

[ctx: This action allow the user to pass to the preceding track]
en: Previous
et: Eelmine

[ctx: This action allow to eject the inserted disc]
en: Eject
et: Väljasta

en: Volume Up
et: Heli juurde

en: Volume Down
et: Heli maha

[ctx: This action allow the user to listen a random track list]
en: Random
et: Juhuslik

en: Repeat Track
et: Korda pala

en: Repeat Album
et: Korda albumit

en: Show Tracklist
et: Näita radade nimekirja

en: Mute/Unmute
et: Heli välja/heli sisse

en: Minimize
et: Minimeeri

en: No disc
et: Plaati pole

en: Invalid disc
et: Vigane plaat

[ctx: General option in the configuration dialog]
en: General
et: Üldine

en: Settings
et: Seadistused

en: Appearance
et: Välimus

en: (c) 2001, Dirk Försterling
    (c) 2003, Aaron J. Seigo
et: (c) 2001: Dirk Försterling
    (c) 2003: Aaron J. Seigo

en: Current maintainer, Solid/Phonon Upgrade, QDBus connection
et: Praegune hooldaja, Solidi/Phononi uuendus, QDBusi ühendus

en: Previous maintainer
et: Endine hooldaja

en: Workman library update, CDTEXT, CDDA
et: Workmani teegi uuendus, CDTEXT, CDDA

en: Workman library, previous maintainer
et: Workmani teek, eelmine hooldaja

en: Patches galore
et: Paikade meister

en: Workman library
et: Workmani teek

en: UI Work
et: Kasutajaliides

en: Special thanks to freedb.org for providing a free CDDB-like CD database
et: Eriline tänu freedb.org-i meeskonnale vaba CDDB-laadse
    andmebaasi käigushoidmise eest

en: Start playing
et: Alusta esitust

note: i18n: ectx: label, entry (Autoplay), group (General)
en: Start playing when a CD is inserted.
et: Automaatne esitus CD sisestamisel.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Autoplay), group (General)
en: When this option is selected the CD will start playing automatically upon being inserted into the CD-ROM.
et: Kui see valik on valitud, siis alustatakse CD esitamist kohe pärast CD asetamist CD-seadmesse.

note: i18n: ectx: label, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: Eject CD when playing is finished.
et: Lugude lõppemisel väljastatakse CD-plaat.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: When this option is selected the CD will automatically eject when it is finished.
et: Kui see valik on valitud, siis väljastatakse CD automaatselt pärast selle mängimise lõppu.

note: i18n: ectx: label, entry (TextColor), group (Appearance)
en: The text color that will be used in the panel.
et: Paneelil kasutatava teksti värv.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextColor), group (Appearance)
en: Change the color of the text in the panel
et: Paneeli teksti värvi muutmine

note: i18n: ectx: label, entry (TextFont), group (Appearance)
en: The font that will be used for the panel.
et: Paneelil kasutatav font.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextFont), group (Appearance)
en: Change the font of the text in the panel
et: Paneeli teksti fondi muutmine

note: i18n: ectx: label, entry (url), group (Appearance)
en: The skin that will be use for the application
et: Rakenduse kasutatav naht

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (url), group (Appearance)
en: Change the skin of the application
et: Rakenduse naha muutmine

en: Unknown album
et: Tundmatu album

en: Unknown artist
et: Tundmatu esitaja

en: Unknown title
et: Tundmatu pealkiri

en: No Disc
et: Plaati pole
