kcmlocale - en to eu translation catalogue (164 entries)

en: Country Selector
eu: Herrialdeen hautatzailea

en: without name
eu: izenik gabe

[ctx: @item:inlistbox Country]
en: Not set (Generic English)
eu: Ezarri gabe (ingeles orokorra)

en: Localization options for KDE applications
eu: KDE aplikazioetarako lokalizazio-aukerak

en: Maintainer
eu: Arduraduna

en: You have the language with code '%1' in your list of languages to use for translation but the localization files for it could not be found. The language has been removed from your configuration. If you want to add it again please install the localization files for it and add the language again.
eu: '%1' kodeko hizkuntza badago itzultzeko erabiltzeko hizkuntzen zerrendan, baina harentzako lokalizazio-fitxategiak ezin dira aurkitu. Hizkuntza kendu egin da zure konfiguraziotik. Berriro gehitu nahi baduzu, instalatu harentzako lokalizazio-fitxategiak, eta gehitu berriro hizkuntza.

en: Changed language settings apply only to newly started applications.
    To change the language of all programs, you will have to logout first.
eu: Duela gutxi abiarazitako aplikazioei bakarrik aplikatzen zaizkie aldatutako hizkuntza-ezarpenak.
    Programa guztien hizkuntza aldatzeko, lehendabizi saioa amaitu behar duzu.

en: Applying Language Settings
eu: Hizkuntza-ezarpenak aplikatzea

en: <h1>Country/Region & Language</h1>
    <p>Here you can set your localization settings such as language, numeric formats, date and time formats, etc.  Choosing a country will load a set of default formats which you can then change to your personal preferences.  These personal preferences will remain set even if you change the country.  The reset buttons allow you to easily see where you have personal settings and to restore those items to the country's default value.</p>
eu: <h1>Herrialdea/Eskualdea eta hizkuntza</h1>
    <p>Hemen, lokalizazio-ezarpenak finka ditzakezu, hala nola hizkuntza, zenbaki-formatuak, eta data- eta ordu-formatuak. Herrialde bat hautatzean, formatu lehenetsiak kargatuko dira; aldatu egin ditzakezu formatu horiek, eta zure hobespen pertsonalak ezarri. Hobespen pertsonal horiek ezarrita mantenduko dira, beste herrialde batera joaten bazara ere. Berrabiarazteko botoiek aukera ematen dute ezarpen pertsonalak non dituzun erraz ikusteko eta elementu horiek herrialdeko balio lehenetsi gisa berrezartzeko.</p>

en: Reset item to its default value
eu: Berrezarri elementua bere balio lehenetsian

[ctx: No separator symbol]
en: None
eu: Bat ere ez

[ctx: Space separator symbol]
en: Single Space
eu: Lerroarte bakuna

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabLocation)
en: Country
eu: Herrialdea

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabTranslations)
en: Languages
eu: Hizkuntzak

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabNumbers)
en: Numbers
eu: Zenbakiak

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabMoney)
en: Money
eu: Dirua

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabCalendar)
en: Calendar
eu: Egutegia

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabDateTime)
en: Date && Time
eu: Data eta ordua

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabOther)
en: Other
eu: Beste batzuk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelNumbersSample)
en: Numbers:
eu: Zenbakiak:

en: This is how positive numbers will be displayed.
eu: Zenbaki positiboak honela bistaratuko dira.

en: This is how negative numbers will be displayed.
eu: Zenbaki negatiboak honela bistaratuko dira.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMoneySample)
en: Money:
eu: Dirua:

en: This is how positive monetary values will be displayed.
eu: Moneta-balio positiboak honela bistaratuko dira.

en: This is how negative monetary values will be displayed.
eu: Moneta-balio negatiboak honela bistaratuko dira.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDateSample)
en: Date:
eu: Data:

en: This is how long dates will be displayed.
eu: Data luzeak honela bistaratuko dira.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortDateSample)
en: Short date:
eu: Data laburra:

en: This is how short dates will be displayed.
eu: Data laburrak honela bistaratuko dira.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelTimeSample)
en: Time:
eu: Ordua:

en: This is how time will be displayed.
eu: Ordua honela bistaratuko da.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCountry)
en: Country:
eu: Herrialdea:

en: <p>This is the country where you live.  The KDE Workspace will use the settings for this country or region.</p>
eu: <p>Bizi zaren herrialdea da hau. KDE laneko eremuak herrialde edo eskualde horretarako ezarpenak erabiliko ditu.</p>

[ctx: %1 is the system country name]
en: System Country (%1)
eu: Sistemako herrialdea (%1)

en: No Country (Default Settings)
eu: Herrialderik ez (ezarpen lehenetsiak)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCountryDivision)
en: Subdivision:
eu: Azpizatiketa:

en: <p>This is the country subdivision where you live, e.g. your state or province.  The KDE Workspace will use this setting for local information services such as holidays.</p>
eu: <p>Bizi zaren herrialdearen azpizatiketa da hau; adibidez, estatua edo probintzia. KDE laneko eremuak ezarpen hori erabiliko du informazio-zerbitzuetarako —hala nola oporrak—.</p>

note: i18n: ectx: property (availableLabel), widget (KActionSelector, m_selectTranslations)
en: Available Languages:
eu: Erabilgarri dauden hizkuntzak:

en: <p>This is the list of installed KDE Workspace language translations not currently being used.  To use a language translation move it to the 'Preferred Languages' list in the order of preference.  If no suitable languages are listed, then you may need to install more language packages using your usual installation method.</p>
eu: <p>KDE laneko eremuan instalatuta dauden eta une honetan erabiltzen ari ez diren itzulpenen zerrenda da hau. Itzulpen bat erabiltzeko, eraman hizkuntza hobetsien zerrendara, zuk nahi duzun ordenan. Behar duzun hizkuntzarik ez badago, hizkuntza-pakete gehiago instalatu beharko dituzu ohiko instalazio-metodoa erabiliz.</p>

note: i18n: ectx: property (selectedLabel), widget (KActionSelector, m_selectTranslations)
en: Preferred Languages:
eu: Hizkuntza hobetsiak:

en: <p>This is the list of installed KDE Workspace language translations currently being used, listed in order of preference.  If a translation is not available for the first language in the list, the next language will be used.  If no other translations are available then US English will be used.</p>
eu: <p>KDE laneko eremuan dauden eta une honetan erabiltzen ari diren itzulpenen zerrenda da hau, eta lehentasunen arabera ordenatuta daude. Zerrendako lehen hizkuntzaren itzulpenik ez badago, hurrengo hizkuntza erabiliko da. Beste itzulpenik ez badago, AEBko ingelesa erabiliko da.</p>

[ctx: %1 = default language name]
en: %1 (Default)
eu: %1 (lehenetsia)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_buttonTranslationsInstall)
en: Install more languages
eu: Instalatu hizkuntza gehiago

en: <p>Click here to install more languages</p>
eu: <p>Egin klik hemen, hizkuntza gehiago instalatzeko</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelNumericDigitGrouping) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDigitGrouping)
en: Digit grouping:
eu: Digitu-taldekatzea:

en: <p>Here you can define the digit grouping used to display numbers.</p><p>Note that the digit grouping used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
eu: <p>Hemen, zenbakiak bistaratzeko erabili nahi duzun digitu-taldekatzea zehaztu dezakezu.</p><p>Kontuan izan moneta-balioak bistaratzeko erabiltzen den digitu-taldekatzea aparte ezarri behar dela (ikusi 'Moneta' fitxa).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelThousandsSeparator) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryThousandsSeparator)
en: Group separator:
eu: Taldeen bereizlea:

en: <p>Here you can define the digit group separator used to display numbers.</p><p>Note that the digit group separator used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
eu: <p>Hemen, zenbakiak bistaratzeko erabili nahi duzun digitu-taldeen bereizlea zehaztu dezakezu.</p><p>Kontuan izan moneta-balioak bistaratzeko erabiltzen den digitu-taldeen bereizlea aparte ezarri behar dela (ikusi 'Moneta' fitxa).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDecimalSymbol) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDecimalSymbol)
en: Decimal separator:
eu: Hamartarren bereizlea:

en: <p>Here you can define the decimal separator used to display numbers (i.e. a dot or a comma in most countries).</p><p>Note that the decimal separator used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
eu: <p>Hemen, zenbakiak bistaratzeko erabili nahi duzun hamartar-bereizlea zehaztu dezakezu (adibidez, puntua edo koma, herrialde gehienetan).</p><p>Kontuan izan moneta-balioak bistaratzeko erabiltzen den hamartar-bereizlea aparte ezarri behar dela (ikusi 'Moneta' fitxa).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDecimalPlaces) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDecimalPlaces)
en: Decimal places:
eu: Hamartarrak:

en: <p>Here you can set the number of decimal places displayed for numeric values, i.e. the number of digits <em>after</em> the decimal separator.</p><p>Note that the decimal places used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
eu: <p>Hemen, zenbaki-balioetan bistaratzea nahi duzun hamartar kopurua zehaztu dezakezu; hau da, hamartar-bereizlearen <em>atzetik</em> azaldu beharreko digitu kopurua.</p><p>Kontuan izan moneta-balioak bistaratzeko erabiltzen diren hamartar kopuruak aparte ezarri behar direla (ikusi 'Moneta' fitxa).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelPositiveFormat)
en: Positive sign:
eu: Positibo ikurra:

en: <p>Here you can specify text used to prefix positive numbers. Most locales leave this blank.</p><p>Note that the positive sign used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
eu: <p>Hemen, zenbaki positiboen aurrezenbakia zehaztu dezakezu. Eskualde-ezarpen gehienek hutsik uzten dute hau.</p><p>Kontuan izan moneta-balioak bistaratzeko erabiltzen den positibo ikurra aparte ezarri behar dela (ikusi 'Moneta' fitxa).</p>

[ctx: No positive symbol]
en: None
eu: Bat ere ez

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelNegativeFormat)
en: Negative sign:
eu: Negatibo ikurra:

en: <p>Here you can specify text used to prefix negative numbers. This should not be empty, so you can distinguish positive and negative numbers. It is normally set to minus (-).</p><p>Note that the negative sign used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
eu: <p>Hemen, zenbaki negatiboen aurrezenbakia zehaztu dezakezu. Ez da utzi behar hutsik, zenbaki positibo eta negatiboak bereizteko. Normalean, minus ikurra (-) erabiltzen da.</p><p>Kontuan izan moneta-balioak bistaratzeko erabiltzen den negatibo ikurra aparte ezarri behar dela (ikusi 'Moneta' fitxa).</p>

[ctx: No negative symbol]
en: None
eu: Bat ere ez

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDigitSet) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDigitSet) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDateTimeDigitSet)
en: Digit set:
eu: Digitu multzoa:

en: <p>Here you can define the set of digits used to display numbers. If digits other than Arabic are selected, they will appear only if used in the language of the application or the piece of text where the number is shown.</p> <p>Note that the set of digits used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
eu: <p>Hemen, zenbakiak bistaratzeko erabiltzen den digitu multzoa defini daiteke. Arabiarrak ez diren digituak hautatzen badira, aplikazioaren hizkuntzan edo zenbakiak erakusten diren testu zatian erabiltzen badira bakarrik azalduko dira.</p> <p>Kontuan izan moneta-balioak bistaratzeko erabiltzen den digitu multzoa aparte ezarri behar dela (ikusi 'Moneta' fitxa).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCurrencyCode)
en: Currency:
eu: Moneta:

en: <p>Here you can choose the currency to be used when displaying monetary values, e.g. United States Dollar or Pound Sterling.</p>
eu: <p>Hemen, moneta-balioak bistaratzean erabili nahi duzun moneta aukeratu dezakezu; adibidez, AEBko dolarra edo libra esterlina.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCurrencySymbol)
en: Currency symbol:
eu: Moneta-ikurra:

en: <p>Here you can choose the symbol to be used when displaying monetary values, e.g. $, US$ or USD.</p>
eu: <p>Hemen, moneta-balioak bistaratzean erabili nahi duzun ikurra aukeratu dezakezu; adibidez, $, US$ edo USD.</p>

en: <p>Here you can define the digit grouping used to display monetary values.</p><p>Note that the digit grouping used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
eu: <p>Hemen, moneta-balioak bistaratzeko erabili nahi duzun digitu-taldekatzea zehaztu dezakezu.</p><p>Kontuan izan beste zenbaki batzuk bistaratzeko erabiltzen den digitu-taldekatzea aparte ezarri behar dela (ikusi 'Zenbakiak' fitxa).</p>

en: <p>Here you can define the group separator used to display monetary values.</p><p>Note that the thousands separator used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
eu: <p>Hemen, moneta-balioak bistaratzeko erabili nahi duzun taldeen bereizlea zehaztu dezakezu.</p><p>Kontuan izan beste zenbaki batzuk bistaratzeko erabiltzen den milakoen bereizlea aparte ezarri behar dela (ikusi 'Zenbakiak' fitxa).</p>

en: <p>Here you can define the decimal separator used to display monetary values.</p><p>Note that the decimal separator used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
eu: <p>Hemen, moneta-balioak bistaratzeko erabili nahi duzun hamartarren bereizlea zehaztu dezakezu.</p><p>Kontuan izan beste zenbaki batzuk bistaratzeko erabiltzen den hamartarren bereizlea aparte ezarri behar dela (ikusi 'Zenbakiak' fitxa).</p>

en: <p>Here you can set the number of decimal places displayed for monetary values, i.e. the number of digits <em>after</em> the decimal separator.</p><p>Note that the decimal places used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
eu: <p>Hemen, moneta-balioetan bistaratzea nahi duzun hamartar kopurua zehaztu dezakezu; hau da, hamartar-bereizlearen <em>atzetik</em> azaldu beharreko digitu kopurua.</p><p>Kontuan izan beste zenbaki batzuk bistaratzeko erabiltzen diren hamartar kopuruak aparte ezarri behar direla (ikusi 'Zenbakiak' fitxa).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryPositiveFormat)
en: Positive format:
eu: Positiboen formatua:

en: <p>Here you can set the format of positive monetary values.</p><p>Note that the positive sign used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
eu: <p>Hemen, moneta-balio positiboen formatua zehaztu dezakezu.</p><p>Kontuan izan beste zenbaki batzuk bistaratzeko erabiltzen den positibo ikurra aparte ezarri behar dela (ikusi 'Zenbakiak' fitxa).</p>

en: Sign position:
eu: Ikurraren kokapena:

en: Parentheses Around
eu: Parentesi artean

en: Before Quantity Money
eu: Diru kopuruaren aurretik

en: After Quantity Money
eu: Diru kopuruaren ondoren

en: Before Money
eu: Monetaren aurretik

en: After Money
eu: Monetaren ondoren

en: Here you can select how a positive sign will be positioned. This only affects monetary values.
eu: Hemen, positibo ikurra zein kokapenetan jarri hautatu dezakezu. Moneta-balioei baino ez die eragiten horrek.

en: Prefix currency symbol
eu: Moneta-ikurra aurretik

en: If this option is checked, the currency sign will be prefixed (i.e. to the left of the value) for all positive monetary values. If not, it will be postfixed (i.e. to the right).
eu: Aukera hori hautatzen bada, moneta-ikurra aurretik (hau da, balioaren ezkerrean) jartzen da moneta-balio positibo guztietan. Bestela, atzetik jartzen da (hau da, balioaren eskuinean).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryNegativeFormat)
en: Negative format:
eu: Negatiboen formatua:

en: <p>Here you can set the format of negative monetary values.</p><p>Note that the negative sign used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
eu: <p>Hemen, moneta-balio negatiboen formatua zehaztu dezakezu.</p><p>Kontuan izan beste zenbaki batzuk bistaratzeko erabiltzen den negatibo ikurra aparte ezarri behar dela (ikusi 'Zenbakiak' fitxa).</p>

en: Here you can select how a negative sign will be positioned. This only affects monetary values.
eu: Hemen, negatibo ikurra zein kokapenetan jarri hautatu dezakezu. Moneta-balioei baino ez die eragiten horrek.

en: If this option is checked, the currency sign will be prefixed (i.e. to the left of the value) for all negative monetary values. If not, it will be postfixed (i.e. to the right).
eu: Aukera hori hautatzen bada, moneta-ikurra aurretik (hau da, balioaren ezkerrean) jartzen da moneta-balio negatibo guztietan. Bestela, atzetik jartzen da (hau da, balioaren eskuinean).

en: <p>Here you can define the set of digits used to display monetary values. If digits other than Arabic are selected, they will appear only if used in the language of the application or the piece of text where the number is shown.</p><p>Note that the set of digits used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
eu: <p>Hemen, moneta-balioak bistaratzeko erabiltzen den digitu multzoa defini daiteke. Arabiarrak ez diren digituak hautatzen badira, aplikazioaren hizkuntzan edo zenbakiak erakusten diren testu zatian erabiltzen badira bakarrik azalduko dira.</p> <p>Kontuan izan beste zenbaki batzuk bistaratzeko erabiltzen den digitu multzoa aparte ezarri behar dela (ikusi 'Zenbakiak' fitxa).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCalendarSystem)
en: Calendar system:
eu: Egutegi-sistema:

en: <p>Here you can set the Calendar System to use to display dates.</p>
eu: <p>Hemen, datak bistaratzeko erabili nahi duzun egutegi-sistema ezar dezakezu.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkCalendarGregorianUseCommonEra)
en: Use Common Era
eu: Erabili Aro Bateratua

en: <p>This option determines if the Common Era (CE/BCE) should be used instead of the Christian Era (AD/BC).</p>
eu: <p>Aukera honen bidez, zehazten da Aro Bateratua (A.B./A.B.a.) erabili behar den Kristau Aroaren (A.D./K.a.) ordez. Praktikan, laburdurak aldatzen dira soilik, urteen zenbakiak berdin mantentzen direlako.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortYearWindow)
en: Short year window:
eu: Urteen formatu laburraren leihoa:

[ctx: label between two year inputs, i.e. 1930 to 2029]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortYearWindowTo)
en: to
eu: -

en: <p>This option determines what year range a two digit date is interpreted as, for example with a range of 1950 to 2049 the value 10 is interpreted as 2010.  This range is only applied when reading the Short Year (YY) date format.</p>
eu: <p>Aukera honen bidez, bi digituko datak zer tartetan sartzen diren zehazten da; adibidez, 1950-2049 tartean, 10 balioa 2010 dela interpretatzen da. Urteen formatu laburra (UU) irakurtzean soilik aplikatzen da tarte hori.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWeekNumberSystem)
en: Week number system:
eu: Aste-zenbakien sistema:

en: <p>This option determines how the Week Number will be calculated. There are four options available:</p> <ul><li><b>ISO Week</b> Use the ISO standard Week Number. This will always use Monday as the first day of the ISO week. This is the most commonly used system.</li><li><b>Full First Week</b> The first week of the year starts on the first occurrence of the <i>First day of the week</i>, and lasts for seven days.  Any days before Week 1 are considered part of the last week of the previous year. This system is most commonly used in the USA.</li><li><b>Partial First Week</b> The first week starts on the first day of the year. The second week of the year starts on the first occurrence of the <i>First day of the week</i>, and lasts for seven days. The first week may not contain seven days.</li><li><b>Simple Week</b> The first week starts on the first day of the year and lasts seven days, with all new weeks starting on the same weekday as the first day of the year.</li></ul>
eu: <p>Aukera honen bidez, aste-zenbakia nola kalkulatu behar den zehazten da. Lau aukera daude:</p> <ul><li><b>ISO astea</b> Erabili ISO aste-zenbaki estandarra. ISO astearen lehen eguna astelehena izango da beti. Gehien erabiltzen den sistema da.</li><li><b>Lehen astea osorik</b> Urteko lehen astea <i>asteko lehen egunaren</i> agerraldian hasten da, eta zazpi egun irauten ditu. 1. astearen aurreko egun guztiak aurreko urteko azken asteko eguntzat hartzen dira. Sistema hori AEBn erabiltzen da gehienbat.</li><li><b>Lehen aste partziala</b> Urteko lehen egunean hasten da lehen astea. Bigarren astea, berriz, <i>asteko lehen egunaren</i> agerraldian hasten da, eta zazpi egun irauten ditu. Baliteke lehen asteak zazpi egun ez izatea.</li><li><b>Aste sinplea</b> Urteko lehen egunean hasten da lehen astea, eta zazpi egun irauten ditu. Urteko lehen egunaren aste-egunarekin hasten dira hurrengo asteak.</li></ul>

en: ISO Week
eu: ISO astea

en: Full First Week
eu: Lehen astea osorik

en: Partial First Week
eu: Lehen aste partziala

en: Simple Week
eu: Aste sinplea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWeekStartDay)
en: First day of week:
eu: Asteko lehenengo eguna:

en: <p>This option determines which day will be considered as the first one of the week.  This value may affect the Week Number System.</p>
eu: <p>Aukera honetan, asteko lehen eguntzat zein hartuko den zehazten da. Balio horrek aste-zenbakien sistemari eragin diezaioke.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWorkingWeekStartDay)
en: First working day of week:
eu: Asteko lehen laneguna:

en: <p>This option determines which day will be considered as the first working day of the week.</p>
eu: <p>Aukera honetan, asteko lehen laneguntzat zein egun hartuko den zehazten da.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWorkingWeekEndDay)
en: Last working day of week:
eu: Asteko azken laneguna:

en: <p>This option determines which day will be considered as the last working day of the week.</p>
eu: <p>Aukera honetan, asteko azken laneguntzat zein egun hartuko den zehazten da.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWeekDayOfPray)
en: Week day for special religious observance:
eu: Asteko erlijio-egun berezia:

en: <p>This option determines which day if any will be considered as the day of the week for special religious observance.</p>
eu: <p>Aukera honetan, erlijio-egun berezitzat (halakorik baldin bada) zein egun hartuko den zehazten da.</p>

[ctx: Day name list, option for no special day of religious observance]
en: None / None in particular
eu: Bat ere ez / Egun jakinik ez

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelTimeFormat)
en: Time format:
eu: Ordu-formatua:

en: <p>The text in this textbox will be used to format time strings. The sequences below will be replaced:</p><table><tr><td><b>HH</b></td><td>The hour as a decimal number using a 24-hour clock (00-23).</td></tr><tr><td><b>hH</b></td><td>The hour (24-hour clock) as a decimal number (0-23).</td></tr><tr><td><b>PH</b></td><td>The hour as a decimal number using a 12-hour clock (01-12).</td></tr><tr><td><b>pH</b></td><td>The hour (12-hour clock) as a decimal number (1-12).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>The minutes as a decimal number (00-59).</td></tr><tr><td><b>SS</b></td><td>The seconds as a decimal number (00-59).</td></tr><tr><td><b>AMPM</b></td><td>Either 'AM' or 'PM' according to the given time value. Noon is treated as 'PM' and midnight as 'AM'.</td></tr></table>
eu: <p>Testu-koadro honetako testua denbora formateatzeko erabiltzen da. Segida hauek ordezkatu egiten dira:</p><table><tr><td><b>HH</b></td><td>Ordua zenbaki hamartar gisa, 24 orduko ordularia erabiliz (00-23).</td></tr><tr><td><b>hH</b></td><td>Ordua (24 orduko ordularia) zenbaki hamartar gisa (0-23).</td></tr><tr><td><b>PH</b></td><td>Ordua zenbaki hamartar gisa, 12 orduko ordularia erabiliz (01-12).</td></tr><tr><td><b>pH</b></td><td>Ordua (12 orduko ordularia) zenbaki hamartar gisa (1-12).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>Minutuak zenbaki hamartar gisa (00-59).</td></tr><tr><td><b>SS</b></td><td>Segundoak zenbaki hamartar gisa (00-59).</td></tr><tr><td><b>AMPM</b></td><td>'AM' edo 'PM', denbora-balioaren arabera. Eguerdiko hamabiak 'PM' dira, eta gauerdikoak, 'AM'.</td></tr></table>

en: AMPM
eu: a.m.p.m.

[ctx: some reasonable time formats for the language]
en: HH:MM:SS
    pH:MM:SS AMPM
eu: HH:MM:SS
    pH:MM:SS a.m.p.m

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelAmSymbol)
en: AM symbol:
eu: a.m. ikurra:

en: <p>Here you can set the text to be displayed for AM.</p>
eu: <p>Hemen, a.m.-rako bistaratuko den testua ezar dezakezu.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelPmSymbol)
en: PM symbol:
eu: p.m. ikurra:

en: <p>Here you can set the text to be displayed for PM.</p>
eu: <p>Hemen, p.m.-rako bistaratuko den testua ezar dezakezu.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDateFormat)
en: Long date format:
eu: Data-formatu luzea:

en: <p>The text in this textbox will be used to format long dates. The sequences below will be replaced:</p><table><tr><td><b>YYYY</b></td><td>The year with century as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>YY</b></td><td>The year without century as a decimal number (00-99).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>The month as a decimal number (01-12).</td></tr><tr><td><b>mM</b></td><td>The month as a decimal number (1-12).</td></tr><tr><td><b>SHORTMONTH</b></td><td>The first three characters of the month name.</td></tr><tr><td><b>MONTH</b></td><td>The full month name.</td></tr><tr><td><b>DD</b></td><td>The day of month as a decimal number (01-31).</td></tr><tr><td><b>dD</b></td><td>The day of month as a decimal number (1-31).</td></tr><tr><td><b>SHORTWEEKDAY</b></td><td>The first three characters of the weekday name.</td></tr><tr><td><b>WEEKDAY</b></td><td>The full weekday name.</td></tr><tr><td><b>ERAYEAR</b></td><td>The Era Year in local format (e.g. 2000 AD).</td></tr><tr><td><b>SHORTERANAME</b></td><td>The short Era Name.</td></tr><tr><td><b>YEARINERA</b></td><td>The Year in Era as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFYEAR</b></td><td>The Day of Year as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>ISOWEEK</b></td><td>The ISO Week as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFISOWEEK</b></td><td>The Day of the ISO Week as a decimal number.</td></tr></table>
eu: <p>Testu-koadro honetako testua data-formatu luzeetarako erabiltzen da. Segida hauek ordezkatu egiten dira:</p><table><tr><td><b>UUUU</b></td><td>Urtea, mendea zenbaki hamartar gisa duela.</td></tr><tr><td><b>UU</b></td><td>Urtea, mendea zenbaki hamartar gisa ez duela (00-99).</td></tr><tr><td><b>HH</b></td><td>Hila, zenbaki hamartar gisa (01-12).</td></tr><tr><td><b>hH</b></td><td>Hila, zenbaki hamartar gisa (1-12).</td></tr><tr><td><b>HILAIZENLABURRA</b></td><td>Hilaren izenaren lehen hiru karaktereak.</td></tr><tr><td><b>HILA</b></td><td>Hilaren izen osoa.</td></tr><tr><td><b>EE</b></td><td>Hileko eguna, zenbaki hamartar gisa (01-31).</td></tr><tr><td><b>eE</b></td><td>Hileko eguna, zenbaki hamartar gisa (1-31).</td></tr><tr><td><b>ASTEGUNIZENLABURRA</b></td><td>Astegun-izenaren lehen hiru karaktereak.</td></tr><tr><td><b>ASTEGUNA</b></td><td>Astegun-izen osoa.</td></tr><tr><td><b>AROURTEA</b></td><td>Aroaren urtea, formatu lokalean (adibidez, 2000 A.D.).</td></tr><tr><td><b>AROIZENLABURRA</b></td><td>Aroaren izen laburra.</td></tr><tr><td><b>URTEAAROAN</b></td><td>Urtea aroan, zenbaki hamartar gisa.</td></tr><tr><td><b>URTEKOEGUNA</b></td><td>Urteko eguna, zenbaki hamartar gisa.</td></tr><tr><td><b>ISOASTEA</b></td><td>ISO astea, zenbaki hamartar gisa.</td></tr><tr><td><b>ISOASTEKOEGUNA</b></td><td>ISO asteko eguna, zenbaki hamartar gisa.</td></tr></table>

en: YYYY
eu: UUUU

en: YY
eu: UU

en: mM
eu: hH

[ctx: Month]
en: MM
eu: HH

en: SHORTMONTH
eu: HILAIZENLABURRA

en: MONTH
eu: HILA

en: dD
eu: eE

en: DD
eu: EE

en: SHORTWEEKDAY
eu: ASTEGUNIZENLABURRA

en: WEEKDAY
eu: ASTEGUNA

en: ERAYEAR
eu: AROURTEA

en: YEARINERA
eu: URTEAAROAN

en: SHORTERANAME
eu: AROIZENLABURRA

en: DAYOFYEAR
eu: URTEKOEGUNA

en: ISOWEEK
eu: ISOASTEA

en: DAYOFISOWEEK
eu: ISOASTEKOEGUNA

[ctx: some reasonable date formats for the language]
en: WEEKDAY MONTH dD YYYY
    SHORTWEEKDAY MONTH dD YYYY
eu: UUUU HILA eE ASTEGUNA
    UUUU HILA eE ASTEGUNIZENLABURRA

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortDateFormat)
en: Short date format:
eu: Data-formatu laburra:

en: <p>The text in this textbox will be used to format short dates. For instance, this is used when listing files. The sequences below will be replaced:</p><table><tr><td><b>YYYY</b></td><td>The year with century as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>YY</b></td><td>The year without century as a decimal number (00-99).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>The month as a decimal number (01-12).</td></tr><tr><td><b>mM</b></td><td>The month as a decimal number (1-12).</td></tr><tr><td><b>SHORTMONTH</b></td><td>The first three characters of the month name.</td></tr><tr><td><b>MONTH</b></td><td>The full month name.</td></tr><tr><td><b>DD</b></td><td>The day of month as a decimal number (01-31).</td></tr><tr><td><b>dD</b></td><td>The day of month as a decimal number (1-31).</td></tr><tr><td><b>SHORTWEEKDAY</b></td><td>The first three characters of the weekday name.</td></tr><tr><td><b>WEEKDAY</b></td><td>The full weekday name.</td></tr><tr><td><b>ERAYEAR</b></td><td>The Era Year in local format (e.g. 2000 AD).</td></tr><tr><td><b>SHORTERANAME</b></td><td>The short Era Name.</td></tr><tr><td><b>YEARINERA</b></td><td>The Year in Era as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFYEAR</b></td><td>The Day of Year as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>ISOWEEK</b></td><td>The ISO Week as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFISOWEEK</b></td><td>The Day of the ISO Week as a decimal number.</td></tr></table>
eu: <p>Testu-koadro honetako testua data-formatu laburretarako erabiltzen da; adibidez, fitxategiak zerrendatzean. Segida hauek ordezkatu egiten dira:</p><table><tr><td><b>UUUU</b></td><td>Urtea, mendea zenbaki hamartar gisa duela.</td></tr><tr><td><b>UU</b></td><td>Urtea, mendea zenbaki hamartar gisa ez duela (00-99).</td></tr><tr><td><b>HH</b></td><td>Hila, zenbaki hamartar gisa (01-12).</td></tr><tr><td><b>hH</b></td><td>Hila, zenbaki hamartar gisa (1-12).</td></tr><tr><td><b>HILAIZENLABURRA</b></td><td>Hilaren izenaren lehen hiru karaktereak.</td></tr><tr><td><b>HILA</b></td><td>Hilaren izen osoa.</td></tr><tr><td><b>EE</b></td><td>Hileko eguna, zenbaki hamartar gisa (01-31).</td></tr><tr><td><b>eE</b></td><td>Hileko eguna, zenbaki hamartar gisa (1-31).</td></tr><tr><td><b>ASTEGUNIZENLABURRA</b></td><td>Astegun-izenaren lehen hiru karaktereak.</td></tr><tr><td><b>ASTEGUNA</b></td><td>Astegun-izen osoa.</td></tr><tr><td><b>AROURTEA</b></td><td>Aroaren urtea, formatu lokalean (adibidez, 2000 A.D.).</td></tr><tr><td><b>AROIZENLABURRA</b></td><td>Aroaren izen laburra.</td></tr><tr><td><b>URTEAAROAN</b></td><td>Urtea aroan, zenbaki hamartar gisa.</td></tr><tr><td><b>URTEKOEGUNA</b></td><td>Urteko eguna, zenbaki hamartar gisa.</td></tr><tr><td><b>ISOASTEA</b></td><td>ISO astea, zenbaki hamartar gisa.</td></tr><tr><td><b>ISOASTEKOEGUNA</b></td><td>ISO asteko eguna, zenbaki hamartar gisa.</td></tr></table>

[ctx: some reasonable short date formats for the language]
en: YYYY-MM-DD
    dD.mM.YYYY
    DD.MM.YYYY
eu: UUUU-HH-EE
    UUUU.hH.eE
    UUUU.HH.EE

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonthNamePossessive)
en: Possessive month names:
eu: Hilen izen posesiboak:

en: <p>This option determines whether possessive form of month names should be used in dates.</p>
eu: <p>Aukera honetan, datetan hilen izen posesiboak erabili behar diren zehazten da.</p>

en: <p>Here you can define the set of digits used to display dates and times.  If digits other than Arabic are selected, they will appear only if used in the language of the application or the piece of text where the date or time is shown.</p><p>Note that the set of digits used to display numeric and monetary values have to be set separately (see the 'Numbers' or 'Money' tabs).</p>
eu: <p>Hemen, datak eta orduak bistaratzeko erabiltzen den digitu multzoa defini daiteke. Arabiarrak ez diren digituak hautatzen badira, aplikazioaren hizkuntzan edo data eta orduak erakusten diren testu zatian erabiltzen badira bakarrik azalduko dira.</p><p>Kontuan izan zenbaki- eta moneta-balioak bistaratzeko erabiltzen den digitu multzoa aparte ezarri behar dela (ikusi 'Zenbakiak' edo 'Moneta' fitxa).</p>

en: Page size:
eu: Orriaren neurria:

en: <p>Here you can define the default page size to be used in new documents.</p><p>Note that this setting has no effect on printer paper size.</p>
eu: <p>Hemen, dokumentu berrietan erabili beharreko orriaren neurri lehenetsia defini daiteke.</p><p>Kontuan izan ezarpen honek ez duela eraginik inprimatzeko paperaren neurrian.</p>

[ctx: Page size]
en: US Letter
eu: AEBko gutuna

[ctx: Page size]
en: C5 Envelope
eu: C5 gutun-azala

[ctx: Page size]
en: US Common 10 Envelope
eu: AEBko gutun-azal arrunta, 10

[ctx: Page size]
en: DLE Envelope
eu: DLE gutun-azala

[ctx: Page size]
en: Executive
eu: Exekutiboa

[ctx: Page size]
en: Folio
eu: Folioa

[ctx: Page size]
en: Ledger
eu: Orri bikoitza

[ctx: Page size]
en: US Legal
eu: AEBko legala

[ctx: Page size]
en: Tabloid
eu: Tabloidea

[ctx: Page size]
en: Custom
eu: Pertsonalizatua

en: Measurement system:
eu: Neurri-sistema:

en: <p>Here you can define the measurement system to use.</p>
eu: <p>Hemen, erabili nahi duzun neurri-sistema defini dezakezu.</p>

en: Metric System
eu: Sistema metrikoa

en: Imperial System
eu: Sistema anglosaxoia

en: Byte size units:
eu: Byte-neurriko unitateak:

en: <p>This changes the units used by most KDE programs to display numbers counted in bytes. Traditionally "kilobytes" meant units of 1024, instead of the metric 1000, for most (but not all) byte sizes.<ul><li>To reduce confusion you can use the recently standardized IEC units which are always in multiples of 1024.</li><li>You can also select metric, which is always in units of 1000.</li><li>Selecting JEDEC restores the older-style units used in KDE 3.5 and some other operating systems.</li></ul></p>
eu: <p>Aldatu egiten ditu KDE programa gehienek bytetan kontatutako zenbakiak bistaratzeko erabiltzen dituzten unitateak. Normalean, "kilobyte" terminoak 1.024ko unitateak esan nahi du, sistema metrikoko 1.000koak beharrean, byte-neurri gehienetarako (baina ez guztietarako).<ul><li>Ez nahasteko, duela gutxi estandarizatu diren IEC unitateak erabil ditzakezu, beti 1.024ko multiploak direnak.</li><li>Sistema metrikoa ere hauta dezakezu; 1.000ko unitateak dira beti.</li><li>JEDEC hautatuz gero, KDE 3.5-ek eta beste sistema eragile batzuek erabiltzen dituzten lehengo estilo-unitateetara itzultzen da.</li></ul></p>

[ctx: Unit of binary measurement]
en: IEC Units (KiB, MiB, etc)
eu: IEC unitateak (KiB, MiB, etab.)

[ctx: Unit of binary measurement]
en: JEDEC Units (KB, MB, etc)
eu: JEDEC unitateak (KB, MB, etab.)

[ctx: Unit of binary measurement]
en: Metric Units (kB, MB, etc)
eu: Unitate metrikoak (KB, MB, etab.)

[ctx: Example test for binary unit dialect]
en: Example: 2000 bytes equals %1
eu: Adibidez: 2.000 byte berdin %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelPageSize)
en: Page size
eu: Orriaren neurria

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMeasureSystem)
en: Measurement system
eu: Neurri-sistema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelBinaryUnitDialect)
en: Byte size units
eu: Byte-neurriko unitateak
