kppp - en to eu translation catalogue (410 entries)

en: &Edit...
eu: &Editatu...

en: Allows you to modify the selected account
eu: Hautatutako kontua aldatzea baimentzen dizu

en: &New...
eu: &Berria...

en: Create a new dialup connection
    to the Internet
eu: Sortu modem bidezko
    Interneteko konexio berria

en: Co&py
eu: &Kopiatu

en: Makes a copy of the selected account. All
    settings of the selected account are copied
    to a new account that you can modify to fit your
    needs
eu: Hautatutako kontuaren kopia egiten du.
    Hautatutako kontuaren ezarpen guztiak kontu berrian
    kopiatuko ditu, zure beharretara egokitzeko alda dezakezula

en: De&lete
eu: E&zabatu

en: <p>Deletes the selected account
    
    <font color="red"><b>Use with care!</b></font>
eu: <p>Hautatutako kontua ezabatzen du
    
    <font color="red"><b>Kontu handiz erabili!</b></font>

en: Phone costs:
eu: Telefonoaren kostuak:

en: <p>This shows the accumulated phone costs
    for the selected account.
    
    <b>Important</b>: If you have more than one 
    account - beware, this is <b>NOT</b> the sum 
    of the phone costs of all your accounts!
eu: <p>Hautatutako kontuaren metatutako telefonoaren
    kostuak erakusten ditu honek.
    
    <b>Garrantzitsua</b>: kontu bat baino gehiago
    baldin baduzu - adi!!, hau <b>EZ</b> da zure kontu
    guztien telefonoko gastuen batura!

en: Volume:
eu: Bolumena:

en: <p>This shows the number of bytes transferred
    for the selected account (not for all of your
    accounts. You can select what to display in
    the accounting dialog.
    
    <a href="#volaccounting">More on volume accounting</a>
eu: <p>Honek hautatutako kontuak transferitu dituen byte
    kopurua erakusten du, baina hautatutako kontuarenak
    bakarrik, eta ez kontu guztiena. Kontuen elkarrizketa-koadroan
    aukera dezakezu erakustea nahi duzuna.
    
    <a href="#volaccounting">Kontuen bolumenari buruzko gehiago</a>

en: &Reset...
eu: &Berrezarri...

en: &View Logs
eu: &Ikusi egunkariak

en: Maximum number of accounts reached.
eu: Gehienezko kontu kopurura heldu zara.

en: Do you want to use the wizard to create the new account or the standard, dialog-based setup?
    The wizard is easier and sufficient in most cases. If you need very special settings, you might want to try the standard, dialog-based setup.
eu: Kontu berria sortzeko morroia erabiltzea nahi duzu, edo nahiago duzu elkarrizketa-koadroan oinarritutako konfigurazioa sortzea? 
    Kasu gehienetan morroia errazagoa da eta baita nahikoa ere. Oso ezarpen bereziak behar badituzu, erabili elkarrizketa-koadroan oinarritutako konfigurazioa.

en: Create New Account
eu: Sortu kontu berria

en: &Wizard
eu: &Morroia

en: &Manual Setup
eu: &Eskuzko konfigurazioa

en: No account selected.
eu: Ez da konturik hautatu.

en: Are you sure you want to delete
    the account "%1"?
eu: Ziur zaude "%1" kontua ezabatu
    nahi duzula?

en: Confirm
eu: Berretsi

en: Delete
eu: Ezabatu

en: New Account
eu: Kontu berria

en: Edit Account:
eu: Editatu kontua:

en: Dial
eu: Markatu

en: Dial Setup
eu: Markatzearen konfigurazioa

en: IP Setup
eu: IParen konfigurazioa

en: Gateway
eu: Atebidea

en: Gateway Setup
eu: Atebidearen konfigurazioa

en: DNS Servers
eu: DNS zerbitzariak

en: Login Script
eu: Saio-hasierako script-a

en: Edit Login Script
eu: Editatu saio-hasierako script-a

en: Execute
eu: Exekutatu

en: Execute Programs
eu: Exekutatu programak

en: Accounting
eu: Kontagailua

en: You must enter a unique
    account name
eu: Kontuaren izen bakarra
    jarri behar duzu

en: Login script has unbalanced loop Start/End
eu: Saio-hasierako script-ak orekarik gabeko Start/End (hasiera/amaiera) begizta dauka.

en: Reset Accounting
eu: Berrezarri kontagailua

en: What to Reset
eu: Zer berrezarri

en: Reset the accumulated p&hone costs
eu: Berrezarri telefonoaren metatutako kostuak

en: Check this to set the phone costs
    to zero. Typically you will want to
    do this once a month.
eu: Aukeratu hau telefono kostuak
    berriro zerotik hasteko. Normalean
    ekintza hau hilabetean behin burutzea nahiko duzu.

en: Reset &volume accounting
eu: Berrezarri &bolumenaren kontagailua

en: Check this to set the volume accounting
    to zero. Typically you will want to do this
    once a month.
eu: Aukeratu hau transferentziaren bolumena
    berriro zerotik hasteko. Normalean
    ekintza hau hilabetean behin burutzea nahiko duzu.

en: &Enable accounting
eu: &Gaitu kontagailua

en: Check for rule updates
eu: Begiratu arauen eguneraketak

en: Selected:
eu: Hautatuta:

en: Volume accounting:
eu: Bolumenaren kontagailua:

en: No Accounting
eu: Kontagailurik ez

en: Bytes In
eu: Sarrerako byte-ak

en: Bytes Out
eu: Irteerako byte-ak

en: Bytes In & Out
eu: Sarrera eta irteerako byte-ak

en: Available Rules
eu: Arau erabilgarriak

en: (none)
eu: (ezer ez)

en: Connecting to:
eu: Hona konektatzen:

en: Unable to create modem lock file.
eu: Ezin da modema blokeatzeko fitxategia sortu.

en: Looking for modem...
eu: Modema bilatzen...

en: &Log
eu: &Egunkaria

en: Connecting to: %1
eu: Hona konektatzen: %1

en: Running pre-startup command...
eu: Abio aurreko komandoa exekutatzen...

en: Modem device is locked.
eu: Modemaren gailua blokeatuta dago.

en: Initializing modem...
eu: Modema hasieratzen...

en: Setting
eu: Ezarpena

en: Setting speaker volume...
eu: Bozgorailuaren bolumena ezartzen...

en: Turning off dial tone waiting...
eu: Tonuaren zain egotea desaktibatzen...

en: Waiting for callback...
eu: Atzeradeiaren zain...

en: Dialing %1
eu: %1(e)ra deitzen.

en: Line busy. Hanging up...
eu: Linea lanpetuta. Esekitzen...

en: Line busy. Waiting: %1 seconds
eu: Linea lanpetuta. Zain: %1 segundo.

en: No Dial Tone
eu: Tonurik ez.

en: No carrier. Waiting: %1 seconds
eu: Linearik ez. Zain: %1 segundo.

en: No Carrier
eu: Linearik ez

en: Digital Line Protection Detected.
eu: Linea digitalaren babeslea detektatuta.

en: A Digital Line Protection (DLP) error response has been detected.
    Please disconnect the phone line.
    
    Do NOT connect this modem to a digital phone line or the modem could get permanently damaged
eu: Linea digitalaren babeslearen (DLP) erantzunean errore bat detektatu da.
    Deskonektatu telefonoaren linea.
    
    EZ konektatu modem hau telefono digitalaren lineara edo modema betirako honda daiteke.

en: Scanning %1
eu: %1 eskaneatzen

en: Saving %1
eu: %1 gordetzen

en: Sending %1
eu: %1 bidaltzen

en: Expecting %1
eu: %1(r)en zain

en: Pause %1 seconds
eu: %1 segundo itxaron.

en: Timeout %1 seconds
eu: Denbora-muga %1 segundo

en: Hangup
eu: Eseki

en: Answer
eu: Erantzun

en: ID %1
eu: %1 IDa

en: Password %1
eu: %1 pasahitza

en: Prompting %1
eu: %1 markatze-abisua

en: PW Prompt %1
eu: %1 PW markatze-abisua

en: Loop Start %1
eu: %1 begiztaren hasiera

en: ERROR: Nested too deep, ignored.
eu: ERROREA: habiarazte sakonegia. Ez ikusi egin zaio.

en: Loops nested too deeply.
eu: Begizta sakonegi habiaratu da.

en: Loop End %1
eu: %1 begiztaren amaiera

en: LoopEnd without matching Start. Line: %1
eu: Hasierarik gabeko (Start) begiztaren amaiera (LoopEnd). Lerroa: %1

en: Starting pppd...
eu: pppd abiarazten...

en: Scan Var: %1
eu: Aldagaia aztertzen: %1

en: Found: %1
eu: Aurkituta: %1

en: Looping: %1
eu: Errepikatzen: %1

en: One moment please...
eu: Itxaron une bat...

en: Script timed out.
eu: Script-ak denbora-muga gainditu du.

en: Scanning: %1
eu: Eskaneatzen: %1

en: Expecting: %1
eu: %1(r)en zain

en: Logging on to network...
eu: Sareko saioa hasten...

en: Running startup command...
eu: Abio aurreko komandoa exekutatzen...

en: Done
eu: Eginda

en: None
eu: Bat ere ez

en: Hardware [CRTSCTS]
eu: Hardwarea [CRTSCTS]

en: pppd command + command-line arguments exceed 2024 characters in length.
eu: pppd komandoak eta komando-lerroko argumentuek 2024 karaktereko luzera gainditzen dute.

en: Connected at:
eu: Hona konektatuta:

en: Time connected:
eu: Konexioaren denbora:

en: Session bill:
eu: Saioaren kostua:

en: Total bill:
eu: Kostua guztira:

en: &Disconnect
eu: &Deskonektatu

en: De&tails
eu: &Xehetasunak

en: Connection: %1
    Connected at: %2
    Time connected: %3
eu: Konexioa:%1
    Konexioaren abiadura: %2
    Konexioaren denbora: %3

en: 
    Session Bill: %1
    Total Bill: %2
eu: 
    Saioaren kostua: %1
    Kostua guztira: %2

en: Login Script Debug Window
eu: Konexioaren script-aren arazketa-leihoa

en: &Close
eu: It&xi

en: Details
eu: Xehetasunak

en: Disconnect
eu: Deskonektatu

en: Connection &name:
eu: Konexioaren &izena:

en: Type in a unique name for this connection
eu: Idatzi izen bakarra konexioarentzako

en: P&hone number:
eu: &Telefono-zenbakia:

en: &Add...
eu: &Gehitu...

en: &Remove
eu: &Kendu

en: <p>Specifies the phone numbers to dial. You
    can supply multiple numbers here, simply
    click on "Add". You can arrange the
    order the numbers are tried by using the
    arrow buttons.
    
    When a number is busy or fails, <i>kppp</i> will 
    try the next number and so on
eu: <p>Konexioa ezartzeko telefono zenbakia
    idatzi behar da. Zenbaki bat baino gehiago jar
    daiteke. "Gehitu" botoian klik egitea besterik ez dago.
    Telefonoen zenbakien ordena antolatzeko
    geziak erabili.
    
    Zenbaki bat lanpetuta badago edo huts egiten badu
    <i>KPPP</i>-k hurrengo zenbakia erabiliko du,
    eta horrela besteekin.

en: A&uthentication:
eu: A&utentifikazioa:

en: Script-based
eu: Script motakoa

en: Terminal-based
eu: Terminal motakoa

en: <p>Specifies the method used to identify yourself to
    the PPP server. Most universities still use
    <b>Terminal</b>- or <b>Script</b>-based authentication,
    while most ISP use <b>PAP</b> and/or <b>CHAP</b>. If
    unsure, contact your ISP.
    
    If you can choose between PAP and CHAP,
    choose CHAP, because it is much safer. If you do not know
    whether PAP or CHAP is right, choose PAP/CHAP.
eu: <p>PPP zerbitzariaren aurrean zure burua identifikatzeko
    erabili beharreko metodoa ezartzen du. Unibertsitate gehienek
    <b>Terminala<b> edo/eta <b>Script<b> motako autentifikazioak
    erabiltzen dituzte, ISP gehienek, berriz, <b>PAP<b> edota 
    <b>CHAP<b>. Ez bazaude ziur, jar zaitez ISParekin harremanetan
    
    CHAP eta PAP sistemen artean aukeratzerik baldin baduzu
    CHAP aukeratu askoz seguruagoa baita. Ez badakizu bat
    edo beste erabili behar duzun PAP/CHAP hautatu.

en: Store &password
eu: Gorde &pasahitza

en: <p>When this is turned on, your ISP password
    will be saved in <i>kppp</i>'s config file, so
    you do not need to type it in every time.
    
    <b><font color="red">Warning:</font> your password will be stored as
    plain text in the config file, which is
    readable only to you. Make sure nobody
    gains access to this file!
eu: <p>Hau aktibatzean, zure ISPko pasahitza,
    <i>KPPP</i>ren konfigurazio fitxategian gordeko da
    behin eta berriro idatzi behar izan ez dezazun.
    
    <b><font color="red">Abisua:</font> zure pasahitza testu
    soil gisa gordeko da zuk bakarrik irakur dezakezun konfigurazioko
    fitxategian. Ziurtatu zaitez beste inork ezin irakurri izateaz.

en: &Callback type:
eu: &Atzeradei mota:

en: Administrator-defined
eu: Administratzaileak definituta

en: User-defined
eu: Erabiltzaileak definituta

en: Callback type
eu: Atzeradei mota

en: Call&back number:
eu: Atzeradeiaren &zenbakia:

en: Callback phone number
eu: Atzeradeiaren telefono-zenbakia:

en: Customize &pppd Arguments...
eu: Pertsonalizatu &pppd-ren argumentuak...

en: Here you can select commands to run at certain stages of the
    connection. The commands are run with your real user id, so
    you cannot run any commands here requiring root permissions
    (unless, of course, you are root).
    
    Be sure to supply the whole path to the program otherwise
    kppp might be unable to find it.
eu: Hemen komandoak hauta ditzakezu konexioaren urrats jakinetan
    exekutatzeko. Komandoak komandoak zure benetako
    IDarekin exekutatzen direnez, ezin duzu root baimenak behar dituen
    komandorik exekutatu. (root izan ezean, noski)
    
    Ziurta ezazu komandoaren bide-izen osoa idatzi duzula. Bestela,
    baliteke KPPP-k ezin komandoa aurkitzea.

en: &Before connect:
eu: Konektatu baino &lehen:

en: Allows you to run a program <b>before</b> a connection
    is established. It is called immediately before
    dialing has begun.
    
    This might be useful, e.g. to stop HylaFAX blocking the
    modem.
eu: Konexioa ezarri baino <b>lehenago</b> programa bat
    exekutatzea baimentzen dizu. Deia hasi baino lehenago
    KPPP-k programa exekutatuko du.
    
    Oso lagungarria da, esaterako HylaFAXek modema blokeatzea
    gelditzeko

en: &Upon connect:
eu: &Konektatzean:

en: Allows you to run a program <b>after</b> a connection
    is established. When your program is called, all
    preparations for an Internet connection are finished.
    
    Very useful for fetching mail and news
eu: Konexioa ezarri eta berehala programa bat exekutatzea
    baimentzen du honek. Programa exekutatzeko Interneteko
    konexioaren osagai guztiak prest daude jada.
    
    Oso lagungarria da, esaterako, posta edota berriak begiratzeko

en: Before &disconnect:
eu: Deskonektatu &baino lehen:

en: Allows you to run a program <b>before</b> a connection
    is closed. The connection will stay open until
    the program exits.
eu: Konexioa itxi baino lehenago programa bat exekutatzea
    baimentzen du. Programa bukatu arte konexioak
    irekita jarraituko du.

en: U&pon disconnect:
eu: &Deskonektatzean:

en: Allows you to run a program <b>after</b> a connection
    has been closed.
eu: Konexioa itxi eta berehala programa bat exekutatzea
    baimentzen du.

en: C&onfiguration
eu: &Konfigurazioa

en: Dynamic IP address
eu: IP helbide dinamikoa

en: Select this option when your computer gets an
    internet address (IP) every time a
    connection is made.
    
    Almost every Internet Service Provider uses
    this method, so this should be turned on.
eu: Hautatu aukera hau ordenagailuak IP helbide desberdina
    lortzen badu konektatzen den aldi bakoitzean.
    
    Interneteko hornitzaile (ISP) gehienek sistema hau darabilte,
    beraz, gaitu beharko zenuke.

en: Static IP address
eu: IP helbide estatikoa

en: Select this option when your computer has a
    fixed internet address (IP). Most computers
    do not have one, so you should probably select
    dynamic IP addressing unless you know what you
    are doing.
eu: Ordenagailua interneteko helbide (IP) finkoa
    duenean erabil ezazu aukera hau. Ordenagailu gehienek
    ez dute aukera hau erabiltzen, beraz, zertan ari zaren
    jakin ezean, erabil ezazu IP helbide dinamikoa.

en: &IP address:
eu: &IP helbidea:

en: If your computer has a permanent internet
    address, you must supply your IP address here.
eu: Ordenagailuak interneteko helbide finkoa baldin
    badu, hemen idatzi behar duzu IP helbidea.

en: &Subnet mask:
eu: Azpisareko &maskara:

en: <p>If your computer has a static Internet address,
    you must supply a network mask here. In almost
    all cases this netmask will be <b>255.255.255.0</b>,
    but your mileage may vary.
    
    If unsure, contact your Internet Service Provider
eu: <p>Ordenagailuak Interneteko helbide estatikoa badu
    sareko maskara sartu behar duzu. Sareko maskara
    <b>255.255.255.0</b> izan ohi den arren, zure kasua
    desberdina izan daiteke.
    
    Ez bazaude ziur, jar zaitez Interneteko hornitzailearekin
    (ISP) harremanetan.

en: &Auto-configure hostname from this IP
eu: &Automatikoki konfiguratu ostalari-izena IP honetatik

en: <p>Whenever you connect, this reconfigures
    your hostname to match the IP address you
    got from the PPP server. This may be useful
    if you need to use a protocol which depends
    on this information, but it can also cause several
    <a href="kppp-7.html#autohostname">problems</a>.
    
    Do not enable this unless you really need it.
eu: <p>Konektatzen zaren bakoitzean, honek ostalari-izena
    berriro konfiguratzen du PPP zerbitzariak emandako
    IPra egokitzeko. Lagungarria izan daiteke informazio hori
    behar duen protokoloa erabiltzen denean, hala ere,
    hainbat <a href="kppp-7.html#autohostname">arazo</a> sor ditzake.
    
    Gaitu benetan behar duzunean soilik.

en: Selecting this option might cause some weird problems with the X-server and applications while kppp is connected. Do not use it unless you know what you are doing.
    For more information take a look at the handbook (or help) in the "Frequently asked questions" section.
eu: Aukera hau hautatzeak X zerbitzaria eta beste aplikazioetan arazo
    bitxiak sor ditzake kppp martxan dagoen bitartean. Ez ezazu
    erabili zertan ari zaren ez badakizu!
    Informazio gehiagorako, irakurri eskuliburuko (edo laguntza) "Maiz Egindako Galderak" atala.

en: Warning
eu: Abisua

en: Domain &name:
eu: Domeinu-&izena:

en: If you enter a domain name here, this domain
    name is used for your computer while you are
    connected. When the connection is closed, the
    original domain name of your computer is
    restored.
    
    If you leave this field blank, no changes are
    made to the domain name.
eu: Domeinu-izena sartzen baduzu, izen hori erabiliko da
    ordenagailuarentzako konektatuta zauden bitartean.
    Konexioa ixtean, ordenagailuaren jatorrizko domeinu-izena
    leheneratuko da.
    
    Eremu hau hutsik uzten baduzu, ez da aldaketarik egingo
    domeinu-izenean.

en: C&onfiguration:
eu: &Konfigurazioa:

en: Automatic
eu: Automatikoa

en: Manual
eu: Eskuz

en: DNS &IP address:
eu: DNS &IP helbidea:

en: <p>Allows you to specify a new DNS server to be
    used while you are connected. When the
    connection is closed, this DNS entry will be
    removed again.
    
    To add a DNS server, type in the IP address of
    the DNS server here and click on <b>Add</b>
eu: <p>DNS zerbitzari berri bat zehaztea baimentzen dizu
    konektatuta zauden bitartean erabiltzeko.
    Konexioa ixtean, DNSaren sarrera hau berriro
    kenduko da.
    DNS zerbitzari bat gehitzeko, idatzi DNS zerbitzariaren
    IP helbidea eta egin klik <b>Gehitu</b> botoian.

en: &Add
eu: &Gehitu

en: Click this button to add the DNS server
    specified in the field above. The entry
    will then be added to the list below
eu: Egin klik botoi honetan gaineko eremuan
    zehaztutako DNS zerbitzaria gehitzeko.
    Sarrera beheko zerrendari gehituko zaio.

en: Click this button to remove the selected DNS
    server entry from the list below
eu: Egin klik botoi honetan hautatutako DNS
    zerbitzariaren sarrera azpiko zerrendatik
    kentzeko.

en: DNS address &list:
eu: DNS helbideen &zerrenda:

en: <p>This shows all defined DNS servers to use
    while you are connected. Use the <b>Add</b> and
    <b>Remove</b> buttons to modify the list
eu: <p>Konektatuta zauden bitartean erabiliko diren
    definitutako DNS zerbitzari guztiak erakusten ditu.
    Erabili <b>Gehitu<b> eta <b>Kendu<b> botoiak
    zerrenda aldatzeko.

en: &Disable existing DNS servers during connection
eu: &Desgaitu dauden DNS zerbitzariak konexioan

en: <p>When this option is selected, all DNS
    servers specified in <tt>/etc/resolv.conf</tt> are
    temporary disabled while the dialup connection
    is established. After the connection is
    closed, the servers will be re-enabled
    
    Typically, there is no reason to use this
    option, but it may become useful under 
    some circumstances.
eu: <p>Aukera hau hautatua dagoenean, <tt>/etc/resolv.conf</tt> 
    fitxategian ezarritako DNS zerbitzari guztiak aldi baterako
    desgaituko dira modemaren konexioa ezartzen den bitartean.
    Konexioa ixten denean, DNS zerbitzariak berriro gaituko dira.
    
    Normalean, aukera hau erabiltzeko arrazoirik ez dago,
    hala ere, batzuetan lagungarri bilaka daiteke.

en: Default gateway
eu: Atebide lehenetsia

en: This makes the PPP peer computer (the computer
    you are connected to with your modem) to act as
    a gateway. Your computer will send all packets not
    going to a computer inside your local net to this
    computer, which will route these packets.
    
    This is the default for most ISPs, so you should
    probably leave this option on.
eu: Honek pareko PPP ordenagailua (modemarekin konektatua dagoena)
    atebide gisa aritzea baimentzen du. Zure ordenagailuak sare lokalera
    ez doazen pakete guztiak atebidera bidaliko ditu, eta azken honek
    pakete hauek bideratuko ditu.
    
    Lehenetsia izan ohi da ISP gehienetan, gaituta utzi beharko zenuke.

en: Static gateway
eu: Atebide estatikoa

en: <p>Allows you to specify which computer you want
    to use as gateway (see <i>Default Gateway</i> above)
eu: <p>Atebide gisa zein ordenagailu erabili nahi duzun
    ezartzea baimentzen dizu (ikus gaineko <i>Atebide lehenetsia</i>)

en: Gateway &IP address:
eu: Atebidearen &IP helbidea:

en: &Assign the default route to this gateway
eu: &Esleitu atebiderako ibilbidea lehenetsia

en: If this option is enabled, all packets not
    going to the local net are routed through
    the PPP connection.
    
    Normally, you should turn this on
eu: Aukera hau gaitzen bada, sare lokalera ez doazen
    pakete guztiak PPP konexiotik bideratuko dira.
    
    Normalean, gaituta egon beharko luke

en: &Insert
eu: &Txertatu

en: Add Phone Number
eu: Gehitu telefono-zenbakia

en: Enter a phone number:
eu: Idatzi telefono-zenbakia:

en: pppd version:
eu: pppd-ren bertsioa:

en: pppd &timeout:
eu: pppd-ren &denbora-muga:

en:  sec
eu:  seg

en: <i>kppp</i> will wait this number of seconds
    to see if a PPP connection is established.
    If no connection is made in this time frame,
    <i>kppp</i> will give up and kill pppd.
eu: <i>KPPP</i>-k itxarongo dituen segundo kopurua
    ppp konexioa ezarri den ikusteko
    Denbora horren ondoren ez bada konektatu<i>KPPP</i>-k etsi eta pppd hil egingo du.

en: Doc&k into panel on connect
eu: &Atrakatu panelean konektatzean

en: <p>After a connection is established, the
    window is minimized and a small icon
    in the KDE panel represents this window.
    
    Clicking on this icon will restore the
    window to its original location and
    size.
eu: <b>Konexioa ezarri ondoren, leihoa minimizatu
    egingo da eta KDEren paneleko ikono txiki batek
    leiho hau adieraziko du.
    
    Ikono honetan klik egitean leihoa bere
    posizio eta tamainara itzuliko da.

en: A&utomatic redial on disconnect
eu: Markatu berriro &automatikoki deskonektatzean

en: <p>When a connection is established and
    it somehow gets disconnected, <i>kppp</i>
    will try to reconnect to the same account.
    
    See <a href="#redial">here</a> for more on this topic.
eu: <p>Konexio bat ezartzen denean eta
    zerbaitegatik deskonektatzen denean, <i>KPPP</i>
    kontu berdinera berriro konektatzen saiatuko da.
    
    Informazio gehiagorako ikus <a href="#redial">hemen</a>

en: Automatic redial on NO &CARRIER
eu: Markatu berriro automatikoki &linearik ez badago

en: <p>When dialing if modem returns NO CARRIER
    the program will make a new attempt to redial
    instead of waiting for user to click <CANCEL>
    button.
eu: <p>Markatzean modemak linearik ez dagoela erantzuten badu
    programa berriro saiatuko da markatzen erabiltzaileak 
    <UTZI> botoian klik egin arte.

en: &Show clock on caption
eu: &Erakutsi erlojua tituluan

en: When this option is checked, the window
    title shows the time since a connection
    was established. Very useful, so you 
    should turn this on
eu: Aukera hau hautatua dagoenean, 
    leihoaren tituluak konexioa ezarri zenetik 
    zenbat denbora igaro den erakutsiko du. 
    Lagungarria oso, aktibatu beharko zenuke.

en: Disco&nnect on X server shutdown
eu: &Deskonektatu X zerbitzaria itzaltzean

en: <p>Checking this option will close any
    open connection when the X-server is
    shut down. You should enable this option
    unless you know what you are doing.
    
    See <a href="#disxserver">here</a> for more on this.
eu: <p>Aukera hau gaituta dagoenean, edozein konexio
    itxiko da X zerbitzaria itzaltzean. Zertan ari zaren
    jakin ezean aukera hau aktibatu beharko zenuke
    
    Ikus <a href="#disxserver">hemen</a> informazio gehiagorako.

en: &Quit on disconnect
eu: It&xi deskonektatzean

en: When this option is turned on, <i>kppp</i>
    will be closed when you disconnect
eu: Aukera hau aktibatuta dagoenean, deskonektatzean
    <i>KPPP</i> itxiko da ere

en: Minimi&ze window on connect
eu: &Minimizatu leihoa konektatzean

en: Iconifies <i>kppp</i>'s window when a
    connection is established
eu: Konexioa ezartzean <i>KPPP</i>ren leihoa 
    minimizatzen da.

en: Modem &name:
eu: Modemaren &izena:

en: Type in a unique name for this modem
eu: Izen bakarra idatzi modem honentzat

en: Modem de&vice:
eu: Modemaren &gailua

en: This specifies the serial port your modem is attached 
    to. On Linux/x86, typically this is either /dev/ttyS0 
    (COM1 under DOS) or /dev/ttyS1 (COM2 under DOS).
    
    If you have an internal ISDN card with AT command
    emulation (most cards under Linux support this), you
    should select one of the /dev/ttyIx devices.
eu: Modema zein serieko atakara konektatuta dagoen
    zehazten du. LiNUX/x86 sistemetan ohikoa da /dev/ttyS0
    (COM1 DOS-en) edo /dev/ttyS1 (COM2 DOSen).
    
    AT komandoak emulatzen dituen ISDN txartela izatekotan
    (Linux-en txartel gehienek egiten dute emulazio hori)
    /dev/ttylx gailuetariko bat aukeratu behar duzu.
    .

en: &Flow control:
eu: &Fluxu-kontrola:

en: Software [XON/XOFF]
eu: Softwarea [XON/XOFF]

en: <p>Specifies how the serial port and modem
    communicate. You should not change this unless
    you know what you are doing.
    
    <b>Default</b>: CRTSCTS
eu: <p>Honek serieko ataka eta modemaren arteko komunikazioa
    nolakoa den adierazten du. Zertan ari zaren ez
    badakizu ez ezazu alda.
    
    <b>Lehenetsia</b>: CRTSCTS

en: &Line termination:
eu: &Linearen amaiera:

en: <p>Specifies how AT commands are sent to your
    modem. Most modems will work fine with the
    default <i>CR/LF</i>. If your modem does not react
    to the init string, you should try different
    settings here
    
    <b>Default</b>: CR/LF
eu: <p>AT komandoak modemera  nola bidaltzen
    diren zehazten du. Modem gehienek ondo funtzionatzen
    dute <i>CR/LF</i> aukera lehenetsiarekin. Modemak
    hasierako kateari erantzuten ez badio, ezarpen desberdinak proba itzazu
    
    <b>Lehenetsia</b>: CR/LF

en: Co&nnection speed:
eu: Konexioaren &abiadura:

en: Specifies the speed your modem and the serial
    port talk to each other. You should begin with
    at least 115200 bits/sec (or more if you know
    that your serial port supports higher speeds).
    If you have connection problems, try to reduce
    this value.
eu: Modema eta serieko atakaren arteko komunikazioaren
    abiadura zehazten du. Gutxienez 115200 bit/seg
    balioarekin hasi beharko zenuke (edo gehiago serieko ataka
    horretarako gai dela badakizu).
    Konexioan arazoak badituzu, saia zaitez
    balioa txikiagotzen.

en: &Use lock file
eu: &Erabili blokeoko fitxategia

en: <p>To prevent other programs from accessing the
    modem while a connection is established, a
    file can be created to indicate that the modem
    is in use. On Linux an example file would be
    <tt>/var/lock/LCK..ttyS1</tt>
    Here you can select whether this locking will
    be done.
    
    <b>Default</b>: On
eu: <p>Fitxategi bat sor daiteke modema erabiltzen
    ari dela adierazteko, eta horrela beste programa
    batzuek ezin izango dute modema erabili konexioa
    martxan denean. Linux-en adibidezko fitxategia
    <tt>/var/lock/LCK..ttyS1</tt> izan daiteke.
    Hemen blokeoa nola egingo den hauta dezakezu.
    
    <b>Lehenetsia</b>: Aktibatuta

en: Modem &timeout:
eu: Modemaren &denbora-muga:

en: This specifies how long <i>kppp</i> waits for a
    <i>CONNECT</i> response from your modem. The
    recommended value is 30 seconds.
eu: <i>KPPP</i>k modemaren <i>CONNECT</i> 
    erantzunaren zain zenbat denbora eman behar duen
    zehazten du. Gomendatutako denbora-muga 30
    segundokoa da.

en: &Wait for dial tone before dialing
eu: &Egon tonuaren zain deitu baino lehen

en: <p>Normally the modem waits for a dial tone
    from your phone line, indicating that it can
    start to dial a number. If your modem does not
    recognize this sound, or your local phone system
    does not emit such a tone, uncheck this option
    
    <b>Default:</b>: On
eu: Telefono lineak bidaltzen duen markatze tonua
    itxaroten du modemak deitu baino lehen. Tonu
    horrek esaten dio modemari noiz has daitekeen
    markatzen. Desaktibatu ezazu aukera hori baldin eta
    modemak ez badu tonua ezagutzen edo lokaleko
    telefono sistemak tonua bidaltzen ez badu.
    
    <b>Lehenetsia:</b>: Aktibatuta

en: B&usy wait:
eu: &Lanpetuta egoteagatik zain:

en: Specifies the number of seconds to wait before
    redial if all dialed numbers are busy. This is
    necessary because some modems get stuck if the
    same number is busy too often.
    
    The default is 0 seconds, you should not change
    this unless you need to.
eu: Markatu beharreko zenbaki guztiak lanpetuta daudenean
    modemak, berriro deitu baino lehen, zenbat denbora
    itxaron behar duen zehazten du.
    Beharrezkoa da hainbat modem blokeatuta
    gelditzen direlako zenbaki berdina maizegi
    lanpetuta egoetan.
    Lehenetsia 0 segundo da. Ez aldatu beharrezkoa ez bada.

en: Modem &volume:
eu: Modemaren &bolumena:

en: Most modems have a speaker which makes
    a lot of noise when dialing. Here you can
    either turn this completely off or select a
    lower volume.
    
    If this does not work for your modem,
    you must modify the modem volume command.
eu: Modem gehienek deitzen dutenean zarata gehiegi
    egiten duten bozgorailuak dituzte. Aukera honekin
    modemaren bozgorailua itzali edo bolumen baxuagoa
    hauta dezakezu.
    
    Aukera honek ez badu modemean eragiten
    modemaren bolumen komandoa aldatu beharko duzu.

en: Modem asserts CD line
eu: Modemak CD linea derrigortzen du

en: This controls how <i>kppp</i> detects that the modem
    is not responding. Unless you are having
    problems with this, do not modify this setting.
    
    <b>Default</b>: Off
eu: <i>KPPP</i>k modema ez duela erantzuten nola
    detektatzen duen ezartzen du. Arazorik izan ezean ez
    ezazu ezarpen hau aldatu.
    
    <b>Lehenetsia</b>: Desaktibatuta

en: Mod&em Commands...
eu: Modemaren &komandoak...

en: Allows you to change the AT command for
    your modem.
eu: Modemaren AT komandoak aldatzea
    baimentzen dizu.

en: &Query Modem...
eu: &Kontsultatu modema...

en: Most modems support the ATI command set to
    find out vendor and revision of your modem.
    
    Press this button to query your modem for
    this information. It can be useful to help
    you set up the modem
eu: Modem gehienek ATI komandoak erabil
    ditzakete modemaren saltzailea eta bertsioa
    zeintzuk diren bilatzeko.
    
    Egin klik botoi honetan modemari informazio horri
    buruz kontsultatzeko. Lagungarria gerta dakizuke
    modema konfiguratzean.

en: &Terminal...
eu: &Terminala...

en: Opens the built-in terminal program. You
    can use this if you want to play around
    with your modem's AT command set
eu: Programaren barneko terminala irekitzen du.
    Erabili modemaren AT komando bildumarekin probak egitea nahi baduzu.

en: &Enable throughput graph
eu: &Gaitu emariaren grafikoa

en: Graph Colors
eu: Grafikoaren koloreak

en: Bac&kground:
eu: A&tzeko planoa:

en: &Text:
eu: &Testua:

en: I&nput bytes:
eu: &Sarrerako byte-ak:

en: O&utput bytes:
eu: I&rteerako bite-ak:

en: C&onnect to:
eu: &Konektatu hona:

en: Use &modem:
eu: Erabili &modema:

en: &Login ID:
eu: Erabiltzaile-&izena:

en: <p>Type in the username that you got from your
    ISP. This is especially important for PAP
    and CHAP. You may omit this when you use
    terminal-based or script-based authentication.
    
    <b>Important</b>: case is important here:
    <i>myusername</i> is not the same as <i>MyUserName</i>.
eu: <p>Idatzi ISPak emandako erabiltzailearen izena.
    Bereziki garrantzitsua da PAP eta CHAP protokoloetan.
    Bete gabe utz dezakezu terminal edo script motako
    autentifikazioetan.
    
    <b>Garrantzitsua</b>: maiuskulek eta minuskulak desberdintzen dira.
    <i>nireerabizena</i> ez da <i>NireErabIzena</i>-ren berdina.

en: &Password:
eu: &Pasahitza:

en: <p>Type in the password that you got from your
    ISP. This is especially important for PAP
    and CHAP. You may omit this when you use
    terminal-based or script-based authentication.
    
    <b>Important</b>: case is important here:
    <i>mypassword</i> is not the same as <i>MyPassword</i>.
eu: <p>Idatzi ISPak emandako pasahitza.
    Bereziki garrantzitsua da PAP eta CHAP protokoloetan.
    Bete gabe utz dezakezu terminal edo script motako
    autentifikazioetan.
    
    <b>Garrantzitsua</b>: maiuskulek eta minuskulak desberdintzen dira.
    <i>nirepasahitza</i> ez da <i>NirePasahitza</i>-ren berdina.

en: Show lo&g window
eu: Erakutsi &egunkari-leihoa

en: <p>This controls whether a log window is shown.
    A log window shows the communication between
    <i>kppp</i> and your modem. This will help you
    in tracking down problems.
    
    Turn it off if <i>kppp</i> routinely connects without
    problems
eu: <p>Egunkariaren leihoa erakusten den edo ez
    kontrolatzen du. Egunkariaren leihoak modemaren eta
    <i>KPPP</i>-ren arteko komunikazioa erakusten du.
    Konexioaren arazoak konpontzeko lagungarri izango duzu.
    
    Desgaitu <i>KPPP</i>-k normalean konexioa
    ondo egiten badu

en: Co&nfigure...
eu: K&onfiguratu...

en: &Connect
eu: &Konektatu

en: No such Modem:
    %1
    Falling back to default
eu: Ez dago halako modemik:
    %1
    Lehenetsia erabiltzen

en: No such Account:
    %1
eu: Ez dago halako konturik:
    %1

en: KPPP Configuration
eu: KPPPren konfigurazioa

en: &Accounts
eu: &Kontuak

en: Account Setup
eu: Kontuaren ezarpenak

en: &Modems
eu: &Modemak

en: Modems Setup
eu: Modemaren ezarpenak

en: &Graph
eu: &Grafikoak

en: Throughput Graph
eu: Transferentziaren Grafikoa

en: M&isc
eu: &Hainbat

en: Miscellaneous Settings
eu: Hainbat ezarpen

en: Timeout expired while waiting for the PPP interface to come up.
eu: Amaitu da PPP interfazearen agerpena itxaroteko denbora.

en: <p>The pppd daemon died unexpectedly!</p>
eu: <p>pppd daemon-a ustekabean hil da</p>

en: <p>Exit status: %1
eu: <p>Irteeraren egoera: %1

en: </p><p>See 'man pppd' for an explanation of the error codes or take a look at the kppp FAQ on   <a href="%1">%1</a></p>
eu: </p><p>Ikusi 'man pppd' errore kodeen azalpenetarako edo ikusi kppp MEGa (FAQ) hemen: <a href="%1">%1</a></p>

en: Error
eu: Errorea

en: &Details
eu: &Xehetasunak

en: kppp's helper process just died.
    Since further execution would be pointless, kppp will shut down now.
eu: kppp-ren prozesu laguntzailea hil berri da
    Exekuzio berri batek arrakastarik izango ez duenez, kppp orain itxi egingo da.

en: Cannot find the PPP daemon!
    Make sure that pppd is installed and that you have entered the correct path.
eu: Ezin da PPP demonioa aurkitu.
    Ziurtatu zaitez pppd instalatua dagoela eta bide-izen egokia sartu duzula.

en: kppp cannot execute:
     %1
    Please make sure that you have given kppp setuid permission and that pppd is executable.
eu: Ezin da kppp exekutatu:
     %1
    Ziurtatu zaitez kppp-ri setuid baimenak eman dizkiozula eta kppp exekutagarria dela.

en: kppp can not find:
     %1
    Please make sure you have setup your modem device properly and/or adjust the location of the modem device on the modem tab of the setup dialog.
eu: Ezin da kppp aurkitu:
     %1
    Ziurtatu zaitez modemaren gailua ongi konfiguratuta dagoela eta/edo modema gailuaren kokalekua egokitu duzula konfigurazioko elkarrizketa-koadroko modemaren fitxan.

en: You have selected the authentication method PAP or CHAP. This requires that you supply a username and a password.
eu: PAP edo CHAP autentifikazio metodoa hautatu duzu. Honek erabiltzaile-izena eta pasahitza ematea eskatzen du.

en: Cannot create PAP/CHAP authentication
    file "%1"
eu: Ezin da PAP/CHAP autentifikaziorik sortu
    "%1" fitxategia

en: You must specify a telephone number.
eu: Telefono-zenbaki bat zehaztu behar duzu.

en: Disconnecting...
eu: Deskonektatzen...

en: Executing command before disconnection.
eu: Deskonektatu baino lehenagoko komandoa exekutatzen.

en: Announcing disconnection.
eu: Deskonexioari buruz berri ematen.

en: Exiting kPPP will close your PPP Session.
eu: KPPP-tik irteteak zure ppp saioa itxiko du.

en: Quit kPPP?
eu: KPPP-tik irten?

en: Can not load the accounting ruleset "%1".
eu: Ezin da kontuaren "%1" arau sorta kargatu.

en: Recent Changes in KPPP
eu: Aldaketa berriak KPPP-n

en: From version 1.4.8 on, kppp has a new feature
    called "Quickhelp". It is similar to a tooltip,
    but you can activate it whenever you want.
    
    To activate it, simply click on a control (like
    a button or a label) with the right mouse button.
    If the item supports Quickhelp, a popup menu
    will appear leading to Quickhelp.
    
    To test it, right-click somewhere in this text.
eu: 1.4.8 bertsiotik kppp-k "Berehalako laguntza" izeneko eginbide
    berri bat dakar. "argibidearen" antzekoa da, baina, 
    nahi duzun unean aktiba dezakezu
    
    Aktibatzeko etiketa edota kontrol baten gainean saguaren 
    eskuineko botoiarekin klik egin. Elementuak 'Berehalako laguntza'
    onartzen badu laster-menu bat agertuko da.
    
    Probatzeko, egin klik saguaren eskuineko botoiarekin testu
    honen edozein tokitan.

en: Do not show this hint again
eu: Ez erakutsi argibide hau aurrerantzean

en: This is an example of <b>QuickHelp</b>.
    This window will stay open until you
    click a mouse button or a press a key.
eu: Hau <b>Berehalako laguntza</b>ren adibidea da.
    Leiho hau irekita egongo da edozein tekla
    edo saguaren botoi bat sakatu arte.

en: Login Terminal Window
eu: Konexioko terminalaren leihoa

en: A dialer and front-end to pppd
eu: pppd-ren interfazea eta markatzailea.

en: (c) 1999-2002, The KPPP Developers
eu: (c) 1999-2002, KPPPren garatzaileak

en: Current maintainer
eu: Uneko mantentzailea

en: Original author
eu: Jatorrizko egilea

en: Connect using 'account_name'
eu: Konektatu 'kontuaren izena' erabiliz

en: Connect using 'modem_name'
eu: Konektatu 'modemaren izena' erabiliz

en: Terminate an existing connection
eu: Amaitu existitzen den konexioa

en: Quit after end of connection
eu: Irten konexioa amaitu ondoren

en: Check syntax of rule_file
eu: Egiaztatu arau fitxategiaren sintaxia

en: Enable test-mode
eu: Gaitu probako modua

en: Use the specified device
eu: Erabili zehaztutako gailua

en: kppp can not create or read from
    %1.
eu: kppp-k ezin du hemendik sortu edo irakurri
    %1.

en: kppp has detected a %1 file.
    Another instance of kppp seems to be running under process-ID %2.
    Please click Exit, make sure that you are not running another kppp, delete the pid file, and restart kppp.
    Alternatively, if you have determined that there is no other kppp running, please click Continue to begin.
eu: kppp-k %1 fitxategia detektatu du.
    %2 IDa duen prozesuan kppp-ren beste instantzia bat exekutatzen
    ari dela dirudi. Egin klik Irten botoian, ziurtatu zaitez ez dagoela
    bestelako kppp exekutatzen ari, ezabatu pid fitxategia eta berrabiarazi kppp.
    Bestela, beste kppp bat exekutatzen ez dela ari badakizu, egin klik
    Jarraitu botoian hasteko.

en: Exit
eu: Irten

en: Kppp Mini-Terminal
eu: Kppp-ren terminal txikia

en: &Reset Modem
eu: &Berrezarri modema

en: MiniTerm - A terminal emulation for KPPP
    
    (c) 1997 Bernd Johannes Wuebben <wuebben@kde.org>
    (c) 1998 Harri Porten <porten@kde.org>
    (c) 1998 Mario Weilguni <mweilguni@kde.org>
    
    This program is published under the GNU GPL
    (GNU General Public License)
eu: MiniTerm - KPPP-ren terminal emulatzailea
    
    (c) 1997 Bernd Johannes Wuebben <wuebben@kde.org>
    (c) 1998 Harri Porten <porten@kde.org>
    (c) 1998 Mario Weilguni <mweilguni@kde.org>
    
    GNUren GPL lizentzia pean argitaratuta
    (GNU lizentzia publiko orokorra)

en: &File
eu: &Fitxategia

en: &Modem
eu: &Modema

en: Close MiniTerm
eu: Itxi MiniTerm

en: Reset Modem
eu: Berrezarri modema

en: Help
eu: Laguntza

en: Initializing Modem
eu: Modema hasieratzen

en: Modem Ready
eu: Modema prest

en: Hanging up...
eu: Esekitzen...

en: Resetting Modem
eu: Modema berrezartzen

en: Unable to open modem.
eu: Ezin da modema ireki.

en: Unable to detect state of CD line.
eu: Ezin da CD linearen egoera detektatu.

en: The modem is not ready.
eu: Modema ez dago prest.

en: The modem is busy.
eu: Modema lanpetuta dago.

en: Modem Ready.
eu: Modema prest dago.

en: Can not restore tty settings: tcsetattr()
eu: Ezin da tty-ren ezarpenak leheneratu: tcsetattr()

en: The modem does not respond.
eu: Modemak ez du erantzuten.

en: Unknown speed
eu: Abiadura ezezaguna.

en: Edit Modem Commands
eu: Editatu modemaren komandoak

en: Pre-init delay (sec/100):
eu: Hasieratzearen aurreko atzerapena (seg/100):

en: Initialization string %1:
eu: Hasieratzeko katea %1:

en: Post-init delay (sec/100):
eu: Hasieratzearen ondorengo atzerapena (seg/100):

en: Dialing speed (sec/100):
eu: Markatzearen abiadura (seg/100):

en: Init &response:
eu: Hasierako &erantzuna:

en: No di&al tone detection:
eu: Ez da &tonurik detektatu:

en: Dial &string:
eu: Markatzearen &katea:

en: Co&nnect response:
eu: &Konexioaren erantzuna:

en: Busy response:
eu: Lanpetuaren erantzuna:

en: No carr&ier response:
eu: &Linea ezaren erantzuna:

en: No dial tone response:
eu: Tonu ezaren erantzuna:

en: &Hangup string:
eu: E&sekitzeko katea:

en: Hangup response:
eu: Esekitzearen erantzuna:

en: Answ&er string:
eu: &Erantzunaren katea:

en: Ring response:
eu: Deiaren erantzuna:

en: Ans&wer response:
eu: E&rantzunaren erantzuna:

en: DLP response:
eu: DLP erantzuna:

en: Escape strin&g:
eu: Ihes-ka&tea:

en: Escape response:
eu: Ihesaren erantzuna:

en: Guard time (sec/50):
eu: Zaintze denbora (seg/50):

en: Volume off/low/high:
eu: Bolumena itzalita/baxua/altua:

en: Select Modem Type
eu: Hautatu modem mota

en: To set up your modem, first choose its vendor in the list to the left, and then select the model from the right list. If you do not know which modem you have, you can try out one of the "Generic" modems.
eu: Modema konfiguratzeko aurrenik aukeratu saltzailea ezkerreko zerrendan, eta gero eskuineko zerrendan modeloa hautatu. Zein modem daukazun ez badakizu modem "generiko"etariko batekin probatu.

en: <Generic>
eu: <Generikoa>

en: Hayes(tm) compatible modem
eu: Hayes(tm)-kin modem bateragarria

en: ATI Query
eu: ATI kontsulta

en: Modem query timed out.
eu: Modemaren kontsulta denboratik kanpo.

en: Modem Query Results
eu: Modemaren kontsultaren emaitzak

en: Maximum number of modems reached.
eu: Gehienezko modem kopurura heldu zara.

en: No modem selected.
eu: Ez da modemik hautatu

en: Are you sure you want to delete
    the modem "%1"?
eu: Ziur zaude
    "%1" modema
    ezabatzea nahi duzula?

en: New Modem
eu: Modem berria

en: Edit Modem:
eu: Editatu modema:

en: &Device
eu: &Gailua

en: Serial Device
eu: Serieko gailua

en: Modem Settings
eu: Modemaren ezarpenak

en: You must enter a unique
    modem name
eu: Modemaren izena bakarra
    sartu behar duzu

en: Customize pppd Arguments
eu: Pertsonalizatu pppd-ren argumentuak

en: Arg&ument:
eu: Arg&umentua:

en: The application-specific config file could not be opened in either read-write or read-only mode.
    The superuser might have to change its ownership by issuing the following command in your home directory:
    chown {YourUsername} .kde/share/config/kppprc
eu: Ezin izan da konfigurazioko fitxategia ireki, ez irakur-idatzi 
    moduan ez eta irakurtzeko soilik moduan ere.
    Administratzaileak fitxategiari jabea aldatu beharko
    lioke ondorengo komandoa erabilita:
    chown {ZureErabiltzaileIzena} .kde/share/config/kppprc

en: %1_copy
eu: %1_kopia

en: Cannot open any of the following logfiles:
eu: Ezin da hauetako egunkaririk ireki:

en: You have launched pppd before the remote server was ready to establish a PPP connection.
    Please use the terminal-based login to verify
eu: pppd-a abiarazi duzu urruneko zerbitzaria PPP konexioa ezartzeko gai izan baino lehenago.
    Egiaztatzeko erabil ezazu terminal motako konexioa.

en: You have not started the PPP software on the peer system.
eu: Ez duzu PPP programa abiarazi pareko sisteman.

en: Check that you supplied the correct username and password.
eu: Egiaztatu erabiltzaile-izen eta pasahitz zuzenak idatzi dituzula.

en: You should not pass 'lock' as an argument to pppd. Check /etc/ppp/options and ~/.ppprc
eu: Ez zenuke 'lock'  pppd-ri argumentu gisa pasa beharko. Egiazta ezazu /etc/ppp/options eta ~/.ppprc

en: The remote system does not seem to answer to
    configuration request. Contact your provider.
eu: Urruneko sistemak ez diola konfigurazio eskaerari
    erantzuten ematen du. Jarri harremanetan hornitzailearekin.

en: You have passed an invalid option to pppd. See 'man pppd' for a complete list of valid arguments.
eu: pppd-ri baliorik gabeko argumentua pasa diozu. Ikus 'man pppd' baliozko argumentuen zerrenda eskuratzeko.

en: Notice that the remote system has sent the following message:
    "%1"
    This may give you a hint why the connection has failed.
eu: Urruneko sistemak ondorego mezua bidali du:
    "%1"
    Honek konexioak zergatik huts egin duen azal diezazuke.

en: Unable to provide help.
eu: Ezin da laguntzarik eman.

en: KPPP could not prepare a PPP log. It is very likely that pppd was started without the "debug" option.
    Without this option it is difficult to find out PPP problems, so in general the debug option should be used.
    Enable debug now, and restart pppd?
eu: KPPP-k ezin du egunkaririk sortu. Baliteke pppd "debug" (arazketa)aukerarik gabe abiarazi izatea.
    Aukera hori gabe zaila da PPP-ren arazoen arrazoiak bilatzea. Arazketa aukera gaitu beharko zenuke.
    Gaitu arazketa orain, eta pppd berrabiarazi?

en: Restart pppd
eu: Berrabiarazi pppd

en: Do Not Restart
eu: Ez berrabiarazi

en: The "debug" option has been added. You should now try to reconnect. If that fails again, you will get a PPP log that may help you to track down the connection problem.
eu: "debug" (arazketa) aukera gehitu da. Saia zaitez berriro konektatzen. Huts egiten badu, lagun diezazukeen ppp egunkaria fitxategia izango duzu.

en: PPP Log
eu: PPP egunkaria

en: Write to File
eu: Idatzi fitxategian

en: kppp's diagnosis (just guessing):
eu: kppp-ren diagnostikoa (asmatua):

en: The PPP log has been saved
    as "%1".
    
    If you want to send a bug report, or have
    problems connecting to the Internet, please
    attach this file. It will help the maintainers
    to find the bug and to improve KPPP
eu: PPP egunkaria honela gorde da:
    "%1"
    
    Akatsaren berri eman nahi baduzu edo
    Internetera konektatzeko arazoak badituzu
    erantsi ezazu fitxategi hau. Honek mantentzaileei
    lagunduko die akatsak bilatzen eta KPPP hobetzen.

en: kppp Statistics
eu: KPPP-ren estatistikak

en: Statistics
eu: Estatistikak

en: Local Addr:
eu: Lokaleko helbidea:

en: Remote Addr:
eu: Urruneko helbidea:

en: bytes in
eu: sarrerako byte-ak

en: bytes out
eu: irteerako byte-ak

en: packets in
eu: sarrerako paketeak

en: packets out
eu: irteerako  paketeak

en: vjcomp in
eu: sarrerako vjcomp

en: vjcomp out
eu: irteerako vjcomp

en: vjunc in
eu: sarrerako vjunc

en: vjunc out
eu: irteerako vjunc

en: non-vj
eu: ez-vj

en: %1 (max. %2) kb/sec
eu: %1 (gehienez %2) kb/seg

en: unavailable
eu: ez dago erabilgarri

en: You will be asked a few questions on information
    which is needed to establish an Internet connection
    with your Internet Service Provider (ISP).
    
    Make sure you have the registration form from your
    ISP handy. If you have any problems, try the online
    help first. If any information is missing, contact
    your ISP.
eu: Zure Internet hornitzailearekin, ISP-arekin, konexioa
    ezartzeko beharrezkoak diren hainbat galdera
    egingo zaizkizu.
    
    Eduki zure ISP-ak emandako konexio datuak eskura.
    Arazoak izatekotan lehenik eta behin lineako laguntzarekin
    saiatu. Informazioa faltan baduzu eskatu zure hornitzaileari.

en: Select the location where you plan to use this
    account from the list below. If your country or
    location is not listed, you have to create the
    account with the normal, dialog based setup.
    
    If you click "Cancel", the dialog based setup
    will start.
eu: Aukeratu kontu hau erabiliko duzun kokapena.
    Zure herrialdea edo kokalekua zerrendan ez badago
    kontua ohiko elkarrizketa-koadroan oinarritutako
    konfigurazioarekin sortu beharko duzu.
    
    "Utzi" botoian klik egiten baduzu, elkarrizketa-koadroan oinarritutako
    konfigurazioa hasiko da.

en: Select your Internet Service Provider (ISP) from
    the list below. If the ISP is not in this list,
    you have to click on "Cancel" and create this
    account using the normal, dialog-based setup.
    
    Click on "Next" when you have finished your
    selection.
eu: Aukeratu zure hornitzailea (ISP) beheko zerrendan.
    Zure ISP-a zerrendan ez badago, egin klik "Utzi" botoian
    eta erabili elkarrizketa-koadroan oinarritutako konfigurazioa.
    
    Klik egin "Hurrengoa" botoian hautaketa egindakoan.

en: To log on to your ISP, kppp needs the username
    and the password you got from your ISP. Type
    in this information in the fields below.
    
    Word case is important here.
eu: Zure ISP-an saioa hasteko kppp-k hornitzaileak
    emandako erabiltzaile-izena eta pasahitza behar ditu.
    Idatzi informazio hori azpiko eremuetan.
    
    Maiuskulak eta minuskulak bereiztu egiten dira.

en: Username:
eu: Erabiltzaile-izena:

en: Password:
eu: Pasahitza:

en: If you need a special dial prefix (e.g. if you
    are using a telephone switch) you can specify
    it here. This prefix is dialed just before the
    phone number.
    
    If you have a telephone switch, you probably need
    to write "0" or "0," here.
eu: Markatzeko aurrezenbakirik behar izatekotan
    (esaterako, telefonogune bat erabiltzen ari
    bazara) hemen jar dezakezu. Aurrezenbaki hau
    markatzen hasi baino lehenago erabiltzen da.
    
    Telefonogune bat badaukazu seguru asko "0"
    edo "0," jarri beharko duzu hemen.

en: Dial prefix:
eu: Telefonoaren aurrezenbakia:

en: Finished!
    
    A new account has been created. Click "Finish" to
    go back to the setup dialog. If you want to
    check the settings of the newly created account,
    you can use "Edit" in the setup dialog.
eu: Amaituta.
    
    Kontu berri bat sortu da. "Amaituta" gainean klik egin
    konfigurazioko elkarrizketa-koadrora itzultzeko. Sortu berri den
    kontuaren ezarpenak ikusi edo aldatu nahi baduzu
    konfigurazioaren elkarrizketa-koadroko "Editatu" botoian klik egin.

en: kppp: no rulefile specified
eu: KPPP: ez da arauen fitxategirik zehaztu

en: kppp: rulefile "%s" not found
eu: KPPP: ez da "%s" arauen fitxategia aurkitu

en: kppp: rulefiles must have the extension ".rst"
eu: KPPP: arauen fitxategiak  ".rst" luzapena behar du

en: kppp: error parsing the ruleset
eu: KPPP: errorea arauen multzoa analizatzean

en: kppp: parse error in line %d
eu: KPPP: errorea %d lerroan

en: kppp: rulefile does not contain a default rule
eu: KPPP: arauen fitxategiak ez dauka arau lehenetsirik

en: kppp: rulefile does not contain a "name=..." line
eu: KPPP: arauen fitxategiak ez dauka "name=..." lerrorik

en: kppp: rulefile is ok
eu: KPPP: arauen fitxategia ongi dago.

en: You are not allowed to dial out with kppp.
    Contact your system administrator.
eu: Ez duzu KPPP-rekin deitzeko baimenik.
    Jar zaitez sistemako administratzailearekin harremanetan.

en: Cannot find the PPP daemon.
    Make sure that pppd is installed.
eu: Ezin da PPP daemon-a aurkitu.
    Ziurtatu zaitez pppd instalatuta dagoela.

en: You do not have the permission to start pppd.
    Contact your system administrator and ask to get access to pppd.
eu: Ez daukazu pppd abiaratzeko baimenik.
    Jar zaitez sistemako administratzailearekin harremanetan eta eskatu pppd-erako sarbidea.

en: You do not have sufficient permission to run:
    %1
    Please make sure that kppp is owned by root and has the SUID bit set.
eu: Ez daukazu nahikoa baimen honakoa exekutatzeko:
    %1
    Ziurtatu zaitez KPPP-ren jabea root-a dela eta SUID bit-a jarrita duela.

en: %1 is missing or can not be read.
    Ask your system administrator to create this file (can be empty) with appropriate read and write permissions.
eu: Ezin da %1 aurkitu edo irakurri.
    Eskatu egiozu administratzaileari fitxategia sortzeko beharrezko irakurtzeko eta idazteko baimenekin.
