kcmicons - en to fa translation catalogue (57 entries)

en: Use of Icon
fa: استفاده از شمایل

[ctx: @label The icon rendered by default]
en: Default
fa: پیش‌فرض

[ctx: @label The icon rendered as active]
en: Active
fa: فعال

[ctx: @label The icon rendered as disabled]
en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Size:
fa: اندازه:

en: Animate icons
fa: شمایلهای پویا

en: Set Effect...
fa: تنظیم جلوه...

en: Desktop
fa: رومیزی

en: Toolbar
fa: میله ابزار

en: Main Toolbar
fa: میله ابزار اصلی

en: Small Icons
fa: شمایلهای کوچک

en: Panel
fa: تابلو

en: Dialogs
fa: گفتگوها

en: All Icons
fa: همه شمایلها

en: Setup Default Icon Effect
fa: برپایی جلوه شمایل پیش‌فرض

en: Setup Active Icon Effect
fa: برپایی جلوه شمایل فعال

en: Setup Disabled Icon Effect
fa: برپایی جلوه شمایل غیرفعال

en: &Effect:
fa: &جلوه:‌

en: No Effect
fa: بدون جلوه

en: To Gray
fa: به خاکستری

en: Colorize
fa: رنگ کردن

en: Gamma
fa: گاما

en: Desaturate
fa: بدون اشباع

en: To Monochrome
fa: به تک‌رنگ

en: &Semi-transparent
fa: &نیمه شفاف‌

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Effect Parameters
fa: پارامترهای جلوه

en: &Amount:
fa: &مقدار:‌

en: Co&lor:
fa: &رنگ:‌

en: &Second color:
fa: رنگ &ثانویه:‌

en: Name
fa: نام

en: Description
fa: توصیف

en: Install Theme File...
fa: نصب چهره جدید...

en: Install a theme archive file you already have locally
fa: نصب پرونده آرشیو شده‌ی چهره‌ای که شما همین حالا موجود دارید

en: If you already have a theme archive locally, this button will unpack it and make it available for KDE applications
fa: اگر شما درحال‌حاظر یک آرشیو چهره دارید، این کلید آنرا از آرشیو خارج و آنرا برای برنامه‌های کی‌دی‌ای در دسترس قرار میدهد

en: Get New Themes...
fa: دریافت چهره جدید...

en: Get new themes from the Internet
fa: دریافت تم جدید از اینترنت

en: You need to be connected to the Internet to use this action. A dialog will display a list of themes from the http://www.kde.org website. Clicking the Install button associated with a theme will install this theme locally.
fa: برای استفاده از این عمل، شما باید به اینترنت متصل باشید. پنجره‌ی محاوره‌ای لیستی از چهره‌ها (تم) را از سایت http://www.kde.org نمایش میدهد. با کلیک روی کلید نصب مربوط به هر چهره، میتوانید آنرا نصب کنید.

en: Remove Theme
fa: حذف چهره

en: Remove the selected theme from your disk
fa: حذف تم از دیسک شما

en: This will remove the selected theme from your disk.
fa: این کار چهره‌های انتخاب شده را از دیسک شما حذف میکند.

en: Select the icon theme you want to use:
fa: برگزیدن چهره شمایلی که می‌خواهید استفاده کنید:

en: Drag or Type Theme URL
fa: کشیدن یا تحریر نشانی وب چهره

en: Unable to find the icon theme archive %1.
fa: قادر به یافتن بایگانی چهره شمایل %1 نیست.

en: Unable to download the icon theme archive;
    please check that address %1 is correct.
fa: قادر به بارگیری بایگانی چهره شمایل نیست؛
    لطفاً، بررسی کنید که نشانی %1 درست باشد.

en: The file is not a valid icon theme archive.
fa: پرونده، بایگانی چهره شمایل معتبر نیست.

en: A problem occurred during the installation process; however, most of the themes in the archive have been installed
fa: هنگام فرآیند نصب مسأله‌ای رخ داد؛ به هرحال، بیشتر چهره‌ها در بایگانی نصب شده‌اند.

en: Installing icon themes
fa: نصب چهره‌های شمایل

en: <qt>Installing <strong>%1</strong> theme</qt>
fa: <qt>نصب چهره <strong>%1</strong></qt>

en: <qt>Are you sure you want to remove the <strong>%1</strong> icon theme?<br /><br />This will delete the files installed by this theme.</qt>
fa: <qt>مطمئن هستید که می‌خواهید چهره شمایل <strong>%1</strong> را حذف کنید؟ <br /><br />پرونده‌های نصب‌شده توسط چهره را حذف می‌کند.</qt>

en: Confirmation
fa: تأیید

en: &Theme
fa: &چهره‌

en: Ad&vanced
fa: &پیشرفته‌

en: Icons
fa: شمایلها

en: Icons Control Panel Module
fa: پیمانه تابلوی کنترل شمایلها

en: (c) 2000-2003 Geert Jansen
fa: (ح) ۲۰۰۳-۲۰۰۰ Geert Jansen

en: <h1>Icons</h1>This module allows you to choose the icons for your desktop.<p>To choose an icon theme, click on its name and apply your choice by pressing the "Apply" button below. If you do not want to apply your choice you can press the "Reset" button to discard your changes.</p><p>By pressing the "Install Theme File..." button you can install your new icon theme by writing its location in the box or browsing to the location. Press the "OK" button to finish the installation.</p><p>The "Remove Theme" button will only be activated if you select a theme that you installed using this module. You are not able to remove globally installed themes here.</p><p>You can also specify effects that should be applied to the icons.</p>
fa: <h1>شمایلها</h1>این پیمانه به شما اجازه انتخاب شمایلهای رومیزیتان را می‌دهد.<p>برای انتخاب چهره شمایل، روی نام آن فشار داده و انتخاب خود را با فشار دکمه «اعمال» در زیر اعمال کنید. اگر نمی‌خواهید انتخاب خود را اعمال کنید، برای دور ریختن تغییرات دکمه «بازنشانی» را فشار دهید.</p><p>با فشار دکمه «نصب پرونده‌ی چهره ...» می‌توانید چهره شمایل جدیدتان را با نوشتن مکان آن در جعبه یا مرور محل آن نصب کنید. برای اتمام نصب، دکمه «تایید» را فشار دهید.</p><p>دکمه  «حذف چهره» فقط وقتی فعال می‌شود که چهره‌ای را که با استفاده از این پیمانه نصب کرده‌اید را انتخاب کنید. شما قادر به حذف چهره‌های نصب‌شده‌ی سراری در اینجا نیستید.</p><p>همچنین می‌توانید جلوه‌هایی که باید در شمایلها اعمال شوند را مشخص کنید.</p>
