kcmnotify - en to fa translation catalogue (13 entries)

en: <h1>System Notifications</h1>KDE allows for a great deal of control over how you will be notified when certain events occur. There are several choices as to how you are notified:<ul><li>As the application was originally designed.</li><li>With a beep or other noise.</li><li>Via a popup dialog box with additional information.</li><li>By recording the event in a logfile without any additional visual or audible alert.</li></ul>
fa: <h1>اخطارهای سیستم</h1>KDE اجازه کنترل بر چگونگی اخطار دادن به شما، هنگام رخ دادن رویدادهای خاص را می‌دهد. برای اینکه چگونه به شما اخطار شود، چندین انتخاب وجود دارد:<ul><li>به عنوان کاربردی که از اول طراحی شده است.</li><li>با یک بوق یا نوفه دیگر.</li><li>از طریق یک جعبه محاوره بالاپر همراه با اطلاعات اضافی.</li><li>با ضبط رخدادی در یک پرونده ثبت، بدون هیچ هشدار تصویری یا شنیدنی.</li></ul>

en: Event source:
fa: متن رویداد:

en: &Applications
fa: &کاربردها‌

en: &Player Settings
fa: تنظیمات &پخش‌کننده‌

en: System Notification Control Panel Module
fa: پیمانه تابلوی کنترل اخطار سیستم

en: (c) 2002-2006 KDE Team
fa: (ح) ۲۰۰۶-۲۰۰۲ گروه KDE

en: Original implementation
fa: پیاده‌سازی اصلی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cbSoundSystem)
en: Use the &KDE sound system
fa: استفاده از سیستم صوتی &KDE‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: 100%
fa: ۱۰۰٪

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: 0%
fa: ۰٪

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cbExternal)
en: &Use an external player
fa: &استفاده از پخش‌کننده خارجی‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Player:
fa: &پخش‌کننده:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cbNone)
en: &No audio output
fa: &بدون خروجی صوتی‌
