kreadconfig - en to fa translation catalogue (7 entries)

en: Read KConfig entries - for use in shell scripts
fa: خواندن مدخلهای KConfig - برای استفاده در دست‌نوشته‌های پوسته

en: (c) 2001 Red Hat, Inc.
fa: (c) ۲۰۰۱ شرکت رِدهَت

en: Use <file> instead of global config
fa: استفاده از <file> به جای پیکربندی سراسری

en: Group to look in. Use repeatedly for nested groups.
fa: گروه برای جستجوی داخل آن. برای گروههای تو در تو به صورت مکرر استفاده کنید.

en: Key to look for
fa: کلید برای جستجو

en: Default value
fa: مقدار پیش‌فرض

en: Type of variable
fa: نوع متغیر
