plasmapkg - en to fa translation catalogue (43 entries)

en: Install, list, remove Plasma packages
fa: نصب، فهرست و حذف بسته‌های پلاسما

en: Addon Name
fa: نام افزودنی

en: Service Type
fa: نوع خدمت

en: Path
fa: مسیر

en: Package types that are installable with this tool:
fa: نوع بسته‌هایی که توسط این روش قابل نصب هستند:

en: Built in:
fa: توکار:

en: Layout Template
fa: قالب طرح بندی

en: Plasmoid
fa: پلاسموید

en: Runner
fa: اجراکننده

en: Theme
fa: چهره

en: Wallpaper Images
fa: تصاویر کاغذ دیواری

en: Wallpaper Plugin
fa: متصل شونده‌ی کاغذ دیواری

en: KWin Effect
fa: جلوه‌های KWin

en: KWin Window Switcher
fa: سودهی پنجره‌ی KWin

en: KWin Script
fa: کدنوشته‌ی (اسکریپت) KWin

en: Provided by plugins:
fa: فراهم شده توسط وصله‌های:

en: Provided by .desktop files:
fa: فراهم شده توسط پرونده‌های desktop.:

en: Plasma Package Manager
fa: مدیر بسته‌ی پلاسما

en: Original author
fa: نویسنده اصلی

[ctx: Do not translate <path>]
en: Generate a SHA1 hash for the package at <path>
fa: ایجاد یک ترکیب SHA1 برای بسته در <path>

en: For install or remove, operates on packages installed for all users.
fa: برای نصب یا حذف، عملیاتی را روی  بسته‌های نصب شده برای همه کاربران انجام میدهد.

[ctx: theme, wallpaper, etc. are keywords, but they may be translated, as both versions are recognized by the application (if translated, should be same as messages with 'package type' context below)]
en: The type of package, e.g. theme, wallpaper, plasmoid, dataengine, runner, layout-template, etc.
fa: نوع بسته، مانند تم، کاغذ دیواری، پلاسموید، dataengine، راه‌انداز، طرح قالب‌بندی، دیگر چیزها.

[ctx: Do not translate <path>]
en: Install the package at <path>
fa: نصب بسته در <path>

[ctx: Do not translate <path>]
en: Upgrade the package at <path>
fa: ارتقا بسته در  <path>

en: List installed packages
fa: لیست بسته‌های نصب شده

en: lists all known Package types that can be installed
fa: همه انواع بسته‌های شناخته‌شده که میتوانند نصب شوند را لیست میکند

[ctx: Do not translate <name>]
en: Remove the package named <name>
fa: حذف بسته با نام <name>

en: Absolute path to the package root. If not supplied, then the standard data directories for this KDE session will be searched instead.
fa: مسیر مطلق ریشه‌ی بسته. اگر عنوان نشود، به جای آن، پوشه‌های استاندارد برای این نشست کی‌دی‌ای جستجو خواهد شد.

en: Failed to generate a Package hash for %1
fa: ایجاد ترکیب بسته شکست خورد برای  %1

en: SHA1 hash for Package at %1: '%2'
fa: ترکیب SHA1 برای بسته‌ی %1 در: '%2'

[ctx: package type]
en: wallpaper
fa: کاغذ دیواری

[ctx: package type]
en: plasmoid
fa: پلاسموید

[ctx: package type]
en: theme
fa: چهره

[ctx: package type]
en: runner
fa: اجراکننده

[ctx: package type]
en: layout-template
fa: قالب طرح بندی

en: Could not find a suitable installer for package of type %1
fa: نتوانست برای بسته‌ی از نوع %1 نصب کننده‌ی مناسبی پیدا کند

en: Could not load installer for package of type %1. Error reported was: %2
fa: نتوانست برای بسته‌ی از نوع %1 نصب کننده‌ی مناسبی راه‌اندازی کند. خطای گزارش شده این بود: %2

[ctx: The user entered conflicting options packageroot and global, this is the error message telling the user he can use only one]
en: The packageroot and global options conflict each other, please select only one.
fa: گزینه‌های سراسری و packageroot با هم تداخل دارند، لطفا فقط یکی را انتخاب کنید.

en: Successfully removed %1
fa: با موفقیت %1 حذف شد

en: Removal of %1 failed.
fa: حذف %1 شکست خورد.

en: Successfully installed %1
fa: با موفقیت %1 نصب شد

en: Installation of %1 failed.
fa: نصب %1 شکست خورد.

[ctx: No option was given, this is the error message telling the user he needs at least one, do not translate install, remove, upgrade nor list]
en: One of install, remove, upgrade or list is required.
fa: به یکی از گزینه‌های نصب، حذف، ارتقا یا فهرست کردن نیاز است.
