kdelibs4 - en to fa translation catalogue (2120 entries)

en: Name
fa: نام

en: Host
fa: میزبان

en: Port
fa: درگاه

en: i18n() takes at least one argument
fa: i18n() دست کم یک نشانوند میگیرد

en: i18nc() takes at least two arguments
fa: i18nc() دست‌کم دو نشانوند میگیرد

en: i18np() takes at least two arguments
fa: i18np() دست‌کم دو نشانوند میگیرد

en: i18ncp() takes at least three arguments
fa: i18np() دست‌کم سه نشانوند میگیرد

en: System Default (currently: %1)
fa: پیش‌فرض سیستم )درحال حاضر: %1(

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, EditorChooser)
en: Editor Chooser
fa: انتخابگر ویرایشگر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Please choose the default text editing component that you wish to use in this application. If you choose <B>System Default</B>, the application will honor your changes in the System Settings. All other choices will override that setting.
fa: لطفاً، مولفه ویرایش متن پیش‌فرض را که می‌خواهید در این کاربرد استفاده کنید انتخاب نمایید. اگر<B>پیش‌فرض سیستم</B> را انتخاب کنید، کاربرد تغییرات شما را در مرکز کنترل ترجیح داده، و همه انتخابهای دیگر، آن تنظیمات را لغو خواهد کرد.

en: The template needs information about you, which is stored in your address book.
    However, the required plugin could not be loaded.
    
    Please install the KDEPIM/Kontact package for your system.
fa: قالبها نیاز به اطلاعاتی در باره شما، که در کتاب نشانی ذخیره هستند، دارند.
    با این وجود وصله مورد نیاز نتوانست بارگیری شود.
    
    لطفاً، بسته KDEPIM/Kontact را روی سیستمتان نصب کنید

en: Only local files are supported.
fa: فقط پرونده‌های محلی پشتیبانی می‌شوند.

en: Keep output results from scripts
fa: حفظ نتایج خروجی از دست‌نوشته‌ها

en: Check whether config file itself requires updating
fa: بررسی کنید که آیا پرونده پیکربندی، خود نیاز به، به‌روز کردن دارد

en: File to read update instructions from
fa: پرونده برای خواندن دستورالعملهای به‌روزرسانی از

en: KConf Update
fa: به‌روزرسانیKConf

en: KDE Tool for updating user configuration files
fa: ابزار KDE برای  به‌روزرسانی پرونده‌های پیکربندی کاربر

en: (c) 2001, Waldo Bastian
fa: (ح) ۲۰۰۱، Waldo Bastian

en: ??
fa: ؟؟

en: &About
fa: &درباره‌

en: No information available.
    The supplied KAboutData object does not exist.
fa: اطلاعات در دسترس نیست.
    شیء منبع KAboutData l موجود نیست.

en: A&uthor
fa: &نویسنده‌

en: A&uthors
fa: &نویسندگان‌

en: Please use <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> to report bugs.
fa: لطفا از <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> برای گزارش اشکالها استفاده کنید.

en: Please report bugs to <a href="mailto:%1">%2</a>.
fa: لطفاً، اشکالها را به <a href="mailto:%1">%2</a> گزارش کنید.

en: &Thanks To
fa: &با تشکر‌

en: T&ranslation
fa: &ترجمه‌

en: &License Agreement
fa: توافق‌نامه &مجوز‌

en: Author
fa: نویسنده

en: Email
fa: رایانامه

en: Homepage
fa: صفحه آغازه

en: Task
fa: تکلیف

en: <html><font size="5">%1</font><br/><b>version %2</b><br/>Using KDE %3</html>
fa: <html><font size="5">%1</font><br/><b>نسخه %2</b><br/>با استفاده از KDE %3</html>

en: %1 %2, %3
fa: %1 %2، %3

en: Other Contributors:
fa: شرکت‌کنندگان دیگر:

en: (No logo available)
fa: )آرم در دسترس نیست(

en: About %1
fa: درباره %1

en: Undo: %1
fa: واگرد: %1

en: Redo: %1
fa: از نو: %1

en: &Undo
fa: &واگرد‌

en: &Redo
fa: &از نو‌

en: &Undo: %1
fa: &واگرد: %1‌

en: &Redo: %1
fa: &از نو: %1‌

en: Close
fa: بستن

[ctx: Freeze the window geometry]
en: Freeze
fa: ثابت کردن

[ctx: Dock this window]
en: Dock
fa: پیوند زدن

en: Detach
fa: جدا کردن

en: Hide %1
fa: مخفی کردن  %1

en: Show %1
fa: نمایش  %1

en: Search Columns
fa: جستجوی ستونها

en: All Visible Columns
fa: همه ستونهای مرئی

[ctx: Column number %1]
en: Column No. %1
fa: شماره ستون %1

en: S&earch:
fa: &جستجو:‌

en: &Password:
fa: &اسم رمز:‌

en: &Keep password
fa: &نگهداری اسم رمز‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Verify:
fa: &وارسی:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStrengthMeter)
en: Password strength meter:
fa: میزان استحکام اسم رمز:

en: The password strength meter gives an indication of the security of the password you have entered.  To improve the strength of the password, try:
     - using a longer password;
     - using a mixture of upper- and lower-case letters;
     - using numbers or symbols, such as #, as well as letters.
fa: میزان استحکام اسم رمز، شاخص امنیت اسم رمزی که وارد کرده‌اید را می‌دهد. برای بهبود استحکام اسم رمز، سعی کنید:
      - از اسم رمز طولانی‌تر استفاده کنید؛
     - ترکیبی از حروف کوچک و بزرگ را استفاده کنید؛
     - از اعداد و نمادها، مانند # به علاوه حروف استفاده کنید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, labelMatch)
en: Passwords do not match
fa: اسم رمزها تطابق ندارد

en: You entered two different passwords. Please try again.
fa: شما دو اسم رمز متفاوت وارد کردید. لطفاً، دوباره سعی کنید.

en: The password you have entered has a low strength. To improve the strength of the password, try:
     - using a longer password;
     - using a mixture of upper- and lower-case letters;
     - using numbers or symbols as well as letters.
    
    Would you like to use this password anyway?
fa: اسم رمزی که وارد کرده‌اید استحکام پایینی دارد. برای بهبود استحکام اسم رمز سعی کنید:
      - از اسم رمز طولانی‌تر استفاده کنید؛
     - ترکیبی از حروف کوچک و بزرگ را استفاده کنید؛
     - از اعداد و نمادها، به علاوه حروف استفاده کنید.
    
    در هر صورت می‌خواهید از این اسم‌ رمز استفاده کنید؟

en: Low Password Strength
fa: استحکام پایین اسم رمز

en: Password Input
fa: ورودی اسم رمز

en: Password is empty
fa: اسم رمز خالی است

en: Password must be at least 1 character long | Password must be at least %1 characters long
fa[0]: اسم رمز باید حداقل به‌ طول  %1 نویسه باشد

en: Passwords match
fa: تطبیق اسم رمزها

[ctx: @option:check]
en: Do Spellchecking
fa: انجام غلط‌یابی

[ctx: @option:check]
en: Create &root/affix combinations not in dictionary
fa: ایجاد ترکیبات  &root/affix در فهرست راهنما‌ نیست

[ctx: @option:check]
en: Consider run-together &words as spelling errors
fa: در نظر گرفتن &واژه‌هایی که با هم اجرا می‌شوند، به عنوان خطاهای هجی

[ctx: @label:listbox]
en: &Dictionary:
fa: &واژه‌نامه‌:

[ctx: @label:listbox]
en: &Encoding:
fa: &کدبندی‌:

[ctx: @item:inlistbox Spell checker]
en: International <application>Ispell</application>
fa: <application>Ispell</application> بین‌المللی

[ctx: @label:listbox]
en: &Client:
fa: &کارخواه‌:

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Hebrew
fa: عبری

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Turkish
fa: ترکی

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: English
fa: انگلیسی

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Spanish
fa: اسپانیایی

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Danish
fa: دانمارکی

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: German
fa: آلمانی

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: German (new spelling)
fa: آلمانی )هجی جدید(

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Brazilian Portuguese
fa: پرتغالی برزیلی

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Portuguese
fa: پرتغالی

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Esperanto
fa: اسپرانتو

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Norwegian
fa: نروژی

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Polish
fa: لهستانی

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Russian
fa: روسی

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Slovenian
fa: اسلونیایی

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Slovak
fa: اسلواکی

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Czech
fa: چکوسلواکی

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Swedish
fa: سوئدی

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Swiss German
fa: سویسی آلمانی

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Ukrainian
fa: اوکراینی

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Lithuanian
fa: لیتوانی

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: French
fa: فرانسوی

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Belarusian
fa: بلاروسی

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Hungarian
fa: مجارستانی

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Unknown
fa: ناشناخته

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: <application>ISpell</application> Default
fa: <application>ISpell</application> پیش‌فرض

[ctx: @item Spelling dictionary: %1 dictionary name, %2 file name]
en: Default - %1 [%2]
fa: پیش‌فرض - %1 ]%2[

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: <application>ASpell</application> Default
fa: <application>ASpell</application> پیش‌فرض

[ctx: @item Spelling dictionary: %1 dictionary name]
en: Default - %1
fa: پیش‌فرض -  %1

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: <application>Hunspell</application> Default
fa: <application>Hunspell</application> پیش‌فرض

en: You have to restart the dialog for changes to take effect
fa: برای تأثیر تغییرات باید محاوره را بازآغاز کنید

en: Spell Checker
fa: غلط‌یاب

en: Check Spelling
fa: غلط‌یابی

en: &Finished
fa: &پایان یافت‌

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: <qt><p>This word was considered to be an "unknown word" because it does not match any entry in the dictionary currently in use. It may also be a word in a foreign language.</p>
    <p>If the word is not misspelled, you may add it to the dictionary by clicking <b>Add to Dictionary</b>. If you do not want to add the unknown word to the dictionary, but you want to leave it unchanged, click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b>.</p>
    <p>However, if the word is misspelled, you can try to find the correct replacement in the list below. If you cannot find a replacement there, you may type it in the text box below, and click <b>Replace</b> or <b>Replace All</b>.</p>
    </qt>
fa: <qt><p>این واژه یک «واژه ناشناخته» بوده، زیرا با هیچ مدخلی در فهرست راهنمایی که اخیراً استفاده‌شده مطابقت ندارد. همچنین ممکن است یک واژه  در یک زبان  بیگانه باشد.</p>
    <p>اگر واژه غلط املایی داشته باشد، ممکن است آن را با فشار <b>Add to Dictionary</b>  به واژه‌نامه اضافه کنید. اگر نمی‌خواهید واژه ناشناس را به واژه‌نامه اضافه کنید، ولی می‌خواهید آن را بدون تغییر رها کنید، <b>Ignore</b> یا <b>Ignore All</b> را انتخاب کنید.</p>
    <p>به هر حال، اگر واژه غلط املایی دارد، می‌توانید جایگزین صحیح آن را در فهرست زیر پیدا کنید. اگر جایگزین پیدا نکردید، ممکن است آن را در جعبه متنی زیر تحریر کنید، و <b>Replace</b> یا <b>Replace All</b> را فشار دهید.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Unknown word:
fa: واژه ناشناخته:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: Unknown word
fa: واژه ناشناخته

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: <b>misspelled</b>
fa: <b>غلط املایی</b>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_language)
en: <qt>
    <p>Select the language of the document you are proofing here.</p>
    </qt>
fa: <qt>
    <p>زبان سندی که اینجا اثبات می‌کنید را انتخاب کنید.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Language:
fa: &زبان:‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_contextLabel)
en: Text excerpt showing the unknown word in its context.
fa: متن برگزیده در حال نمایش واژه ناشناخته در متن آن.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_contextLabel)
en: <qt>
    <p>Here you can see a text excerpt showing the unknown word in its context. If this information is not sufficient to choose the best replacement for the unknown word, you can click on the document you are proofing, read a larger part of the text and then return here to continue proofing.</p>
    </qt>
fa: <qt>
    <p>اینجا می‌توانید یک متن برگزیده که واژه ناشناخته را در متن آن نشان می‌دهد ببینید. اگر این اطلاعات برای انتخاب بهترین جایگزین برای واژه ناشناخته کافی نیست ،می‌توانید روی سندی که اثبات می‌کنید فشار داده و بخش بیشتری از متن را خوانده و سپس به اینجا برگردید و اثبات را ادامه دهید.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_contextLabel)
en: ... the <b>misspelled</b> word shown in context ...
fa: ... واژه با <b>misspelled</b> در متن نمایش داده شده ...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_addBtn)
en: <qt>
    <p>The unknown word was detected and considered unknown because it is not included in the dictionary.<br>
    Click here if you consider the unknown word not to be misspelled, and you want to avoid wrongly detecting it again in the future. If you want to let it remain as is, but not add it to the dictionary, then click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b> instead.</p>
    </qt>
fa: <qt>
    <p>واژه ناشناس آشکار شده، زیرا در واژه‌نامه نیست.<br>
    اگر فکر می‌کنید واژه ناشناس غلط املایی نداشته و شما می‌خواهید از اشتباه مجدد در آینده جلوگیری کنید، اینجا را فشار دهید. اگر می‌خواهید همین طور باقی بماند ولی به واژه‌نامه اضافه نشود، در عوض <b>چشم‌پوشی</b> یا<b>چشم‌پوشی همه</b> را فشار دهید.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addBtn)
en: << Add to Dictionary
fa: >> افزودن به واژه‌نامه

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_replaceAllBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to replace all occurrences of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
fa: <qt>
    <p>اینجا را برای جایگزینی همه رخدادهای متن ناشناخته با متن در جعبه ویرایش بالا (به چپ) فشار دهید.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceAllBtn)
en: R&eplace All
fa: &جایگزینی همه‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (Q3ListView, m_suggestions) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListView, m_suggestions)
en: Suggestion List
fa: فهرست پیشنهادی

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Q3ListView, m_suggestions) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListView, m_suggestions)
en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should check if the correction for it is available and if it is, click on it. If none of the words in this list is a good replacement you may type the correct word in the edit box above.</p>
    <p>To correct this word click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
fa: <qt>
    <p>اگر واژه ناشناخته دارای غلط املایی است، باید بررسی کنید اگر صحیح آن موجود است، روی آن فشار دهید. اگر هیچ‌ یک از واژه‌های موجود در فهرست جایگزین خوبی نیستند، ممکن است شما واژه صحیح را در جعبه ویرایش بالا تحریر کنید.</p>
    <p>اگر می‌خواهید فقط این رخداد را اصلاح کنید، برای اصلاح این واژه <b>جایگزینی</b> را فشار دهید یا اگر می‌خواهید همه رخدادها را اصلاح کنید <b>جایگزینی همه</b> را فشار دهید.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, m_suggestions) i18n: ectx: property (text), widget (QListView, m_suggestions)
en: Suggested Words
fa: واژه‌های پیشنهادی

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to replace this occurrence of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
fa: <qt>
    <p>اینجا را برای جایگزینی این رخداد متن ناشناخته با متن در جعبه ویرایش بالا )به چپ( فشار دهید.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: &Replace
fa: &جایگزینی‌

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_replacement)
en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should type the correction for your misspelled word here or select it from the list below.</p>
    <p>You can then click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence of the word or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
fa: <qt>
    <p>اگر واژه ناشناخته دارای غلط املایی است، باید اصلاح واژه غلط را اینجا تحریر کنید، یا از فهرست زیر انتخاب کنید.</p>
    <p>اگر می‌خواهید فقط این رخداد واژه را اصلاح کنید پس می‌توانید <b>جایگزینی</b> را فشار دهید یا اگر می‌خواهید همه رخدادها را اصلاح کنید <b>جایگزینی همه</b> را فشار دهید. </p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Replace &with:
fa: جایگزینی &با:‌

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to let this occurrence of the unknown word remain as is.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
fa: <qt>
    <p>اینجا را فشار دهید تا این رخداد واژه ناشناخته همین طور باقی بماند </p>
    <p>این عمل وقتی مفید است که واژه یک نام، سرنام، واژه بیگانه یا هر واژه ناشناخته دیگری باشد که می‌خواهید استفاده کنید، ولی به واژه‌نامه اضافه نشود.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: &Ignore
fa: &چشم‌پوشی‌

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipAllBtn) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_autoCorrect)
en: <qt>
    <p>Click here to let all occurrences of the unknown word remain as they are.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
fa: <qt>
    <p>اینجا را فشار دهید تا همه رخدادهای واژه ناشناخته همین طور باقی بمانند.</p>
    <p>این عمل وقتی مفید است که واژه یک نام، سرنام، واژه بیگانه یا هر واژه ناشناخته دیگری باشد که می‌خواهید استفاده کنید، ولی به واژه‌نامه اضافه نشود. </p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipAllBtn)
en: I&gnore All
fa: &چشم‌پوشی از همه‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_suggestBtn)
en: S&uggest
fa: &پیشنهاد‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_language)
en: Language Selection
fa: گزینش زبان

en: As-you-type spell checking enabled.
fa: همین که تحریر می‌کنید، غلط‌یاب فعال می‌شود.

en: As-you-type spell checking disabled.
fa: همین که تحریر می‌کنید، غلط‌یاب غیرفعال می‌شود.

en: Incremental Spellcheck
fa: غلط‌یاب نموی

en: Too many misspelled words. As-you-type spell checking disabled.
fa: واژه‌های فراوانی که از لحاظ املایی غلط هستند. هنگامی که رونوشت می‌کنید، غلط‌یابی غیرفعال می‌شود.

en: Check Spelling...
fa: غلط‌یابی...

en: Auto Spell Check
fa: غلط‌یاب خودکار

en: Allow Tabulations
fa: اجازه جدول‌بندی

en: Spell Checking
fa: غلط‌یابی

en: &Back
fa: &پس‌سو‌

[ctx: Opposite to Back]
en: &Next
fa: &بعدی‌

en: Unknown View
fa: نمای ناشناخته

en: A command-line application that can be used to run KUnitTest modules.
fa: یک کاربرد خط فرمان که برای اجرای پیمانه‌های آزمون KUnit استفاده می‌شود.

en: Only run modules whose filenames match the regexp.
fa: فقط پیمانه‌هایی اجرا می‌شوند که نام پرونده‌ها مطابق عبارت منظم است.

en: Only run tests modules which are found in the folder. Use the query option to select modules.
fa: فقط پیمانه‌های آزمونی اجرا می‌شود که در پوشه یافت شدند. گزینه پرس‌و‌جو را برای برگزیدن پیمانه‌ها استفاده کنید.

en: Disables debug capturing. You typically use this option when you use the GUI.
fa: گیراندازیِ اشکال را غیرفعال می‌سازد. به طور خاص، این گزینه را هنگام استفاده از ونک به کار می‌برید.

en: (C) 2005 Jeroen Wijnhout
fa: (ح) ۲۰۰۵ Jeroen Wijnhout

en: Please contact your system administrator.
fa: لطفاً، با سرپرست سیستم خود تماس بگیرید.

en: Configuration file "%1" not writable.
fa: پرونده پیکربندی "%1" قابل نوشتن نیست.

en: am
fa: قبل از ظهر

en: pm
fa: بعد از ظهر

en: No target filename has been given.
fa: نام پرونده هدف داده شده است.

en: Already opened.
fa: از قبل باز است.

en: Insufficient permissions in target directory.
fa: مجوزهای ناکافی در فهرست راهنمای هدف.

en: Synchronization to disk failed
fa: همگام‌سازی روی دیسک شکست خورد

en: Error during rename.
fa: خطای تغییر نام.

en: A little program to output installation paths
fa: یک برنامه کوچک برای مسیرهای نصب خروجی

en: (C) 2000 Stephan Kulow
fa: (ح) ۲۰۰۰ Stephan Kulow

en: Left for legacy support
fa: به‌جامانده برای پشتیبانی از میراث

en: Compiled in prefix for KDE libraries
fa: ترجمه‌شده در پیشوند برای کتابخانه‌های KDE

en: Compiled in exec_prefix for KDE libraries
fa: ترجمه‌شده در exec_prefix برای کتابخانه‌های KDE

en: Compiled in library path suffix
fa: ترجمه‌شده در پسوند مسیر کتابخانه

en: Prefix in $HOME used to write files
fa: پیشوند در HOME$ برای نوشتن پرونده‌ها به کار می‌رود

en: Compiled in version string for KDE libraries
fa: ترجمه‌شده در نسخه رشته برای کتابخانه‌های KDE

en: Available KDE resource types
fa: انواع منبع قابل دسترس KDE

en: Search path for resource type
fa: مسیر جستجو برای نوع منبع

en: Find filename inside the resource type given to --path
fa: یافتن نام پرونده درون نوع منبع داده‌شده با --path

en: User path: desktop|autostart|document
fa: مسیر کاربر: رومیزی|آغاز خودکار|سند

en: Prefix to install resource files to
fa: پیشوند نصب پرونده‌های منبع

en: Installation prefix for Qt
fa: پیشوند نصب برای Qt

en: Location of installed Qt binaries
fa: محل نصب برنامه‌های دودویی Qt

en: Location of installed Qt libraries
fa: محل نصب کتابخانه‌های Qt

en: Location of installed Qt plugins
fa: محل نصب افزونه‌های Qt

en: Applications menu (.desktop files)
fa: گزینگان کاربردها )پرونده‌های .desktop(

en: Autostart directories
fa: پوشه‌ی آغاز خودکار

en: Cached information (e.g. favicons, web-pages)
fa: اطلاعات حافظه نهان (مانند faviconها، صفحات وب)

en: CGIs to run from kdehelp
fa: CGIها برای اجرا از kdehelp

en: Configuration files
fa: پرونده‌های پیکربندی

en: Where applications store data
fa: جایی که کاربردها، داده را ذخیره می‌کنند

en: Emoticons
fa: ‌شماحس‌ها

en: Executables in $prefix/bin
fa: قابل اجرا در  prefix/bin$

en: HTML documentation
fa: سند زنگام

en: Icons
fa: شمایلها

en: Configuration description files
fa: پیکربندی پرونده‌های توصیف

en: Libraries
fa: کتابخانه‌ها

en: Includes/Headers
fa: مشمول‌ها/سرآیندها

en: Translation files for KLocale
fa: پرونده‌های ترجمه برای KLocale

en: Mime types
fa: انواع مایم

en: Loadable modules
fa: پیمانه‌های بارگذاری

en: Legacy pixmaps
fa: تصویردانه‌های میراثی

en: Qt plugins
fa: وصله‌های Qt

en: Services
fa: خدمات

en: Service types
fa: انواع خدمت

en: Application sounds
fa: صوت کاربردها

en: Templates
fa: قالبها

en: Wallpapers
fa: کاغذهای دیواری

en: XDG Application menu (.desktop files)
fa: گزینگان کاربرد XDG )پرونده‌های .desktop(

en: XDG Menu descriptions (.directory files)
fa: توصیفات گزینگان XDG )پرونده‌های .directory(

en: XDG Icons
fa: شمایلهای XDG

en: XDG Mime Types
fa: انواع مایم XDG

en: XDG Menu layout (.menu files)
fa: طرح‌بندی گزینگان XDG )پرونده‌های .menu(

en: XDG autostart directory
fa: پوشه‌ی خودآغاز XDG

en: Temporary files (specific for both current host and current user)
fa: پرونده‌های موقت ) مشخص هم برای میزبان جاری و هم برای کاربر جاری(

en: UNIX Sockets (specific for both current host and current user)
fa: سوکتهای یونیکس ) مشخص هم برای میزبان جاری و هم برای کاربر جاری(

en: %1 - unknown type
fa: %1 - نوع ناشناخته

en: %1 - unknown type of userpath
fa: %1 - نوع ناشناخته مسیر کاربر

en: No licensing terms for this program have been specified.
    Please check the documentation or the source for any
    licensing terms.
fa: برای این برنامه، اصطلاحات مربوط به مجوز مشخص نشده است.
    لطفاً، برای هر اصطلاح مربوط به جواز،
    مستندات یا متن را بررسی کنید.

en: This program is distributed under the terms of the %1.
fa: این برنامه تحت اصطلاحات %1 توزیع می‌شود.

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 2
fa: مجوز عمومی GNU نسخهٔ ۲

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 2
fa: GNU مجوز کمتر عمومی گنو نسخه ۲

[ctx: @item license (short name)]
en: BSD License
fa: مجوز BSD

[ctx: @item license]
en: BSD License
fa: مجوز BSD

[ctx: @item license (short name)]
en: Artistic License
fa: مجوز هنری

[ctx: @item license]
en: Artistic License
fa: مجوز Artistic

[ctx: @item license (short name)]
en: QPL v1.0
fa: QPL نسخه۱.۰

[ctx: @item license]
en: Q Public License
fa: مجوز عمومی Q

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 3
fa: GNU مجوز عمومی گنو نسخه ۳

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 3
fa: GNU مجوز کمتر عمومی گنو نسخه ۳

[ctx: @item license]
en: Custom
fa: سفارشی

[ctx: @item license]
en: Not specified
fa: نامعین

[ctx: replace this with information about your translation team]
en: <p>KDE is translated into many languages thanks to the work of the translation teams all over the world.</p><p>For more information on KDE internationalization visit <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>
fa: <p>کی‌دی‌ای به لطف همکاری تیمهای بومی‌سازی در تمام دنیا  ترجمه و بومی‌سازی میشود.</p><p>برای اطلاعات بیشتر در مورد بین‌المللی سازی <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a> راببینید.</p><p> تیم فارسی‌سازی کی‌دی‌ای هم همگام با دیگر تیمها و به صورت کاملا داوطلبانه به بومی‌سازی و ترجمه این محیط میپردازد. شما هم میتوانید به این تیم بپیوندید. صفحه رسمی تیم را ببینید: <a href="http://l10n.kde.org/team-infos.php?teamcode=fa">http://l10n.kde.org/teaminfos.php?teamcode=fa</a></p><p> با وجود دقت زیاد در بررسی ترجمه‌ها، آنها ممکن است با کمبودهایی همراه باشند. در صورت وجود اشکال در ترجمه‌ها یا برای پیشنهادات و یا اطلاعات بیشتر با آدرس mohi@ubuntu.ir<email>mohi@ubuntu.ir</email> تماس بگیرید.</p>

en: Use the X-server display 'displayname'
fa: استفاده از  »displayname« نمایش کارساز X

en: Use the QWS display 'displayname'
fa: استفاده از  »displayname« نمایش QWS

en: Restore the application for the given 'sessionId'
fa: بازگرداندن کاربرد برای  »sessionId« معین

en: Causes the application to install a private color
    map on an 8-bit display
fa: باعث می‌شود کاربرد نگاشت رنگ خصوصی را
    روی صفحه نمایش ۸ بیتی نصب کند

en: Limits the number of colors allocated in the color
    cube on an 8-bit display, if the application is
    using the QApplication::ManyColor color
    specification
fa: تعداد رنگهای تخصیص‌یافته در مکعب رنگ
    روی صفحه نمایش ۸ بیتی را محدود می‌کند، اگر کاربرد 
    از مشخصه رنگ QApplication::ManyColor استفاده کند

en: tells Qt to never grab the mouse or the keyboard
fa: به Qt می‌گوید هرگز به موشی یا صفحه کلید چنگ نیندازد

en: running under a debugger can cause an implicit
    -nograb, use -dograb to override
fa: اجرا تحت اشکال‌زدا می‌تواند باعث یک  nograb- ضمنی
    شود، برای لغو آن از dograb- استفاده شود

en: switches to synchronous mode for debugging
fa:  حالت همگام برای اشکال‌زدایی را سودهی می‌کند

en: defines the application font
fa: قلم کاربرد را تعریف می‌کند

en: sets the default background color and an
    application palette (light and dark shades are
    calculated)
fa: رنگ زمینه پیش‌فرض و یک 
    پالت کاربرد را تنظیم می‌کند )سایه‌های روشن و تاریک 
    محاسبه شده‌اند(

en: sets the default foreground color
fa: رنگ پیش‌زمینه پیش‌فرض را تنظیم می‌کند

en: sets the default button color
fa: رنگ دکمه پیش‌فرض را تنظیم می‌کند

en: sets the application name
fa: نام کاربرد را تنظیم می‌کند

en: sets the application title (caption)
fa: عنوان کاربرد را تنظیم می‌کند )عنوان(

en: load the testability framework
fa: بارگیری چارچوب آزمودنی

en: forces the application to use a TrueColor visual on
    an 8-bit display
fa: کاربردها را مجبور به استفاده از یک رنگ حقیقی تصویری روی 
    یک صفحه نمایش ۸ بیتی می‌کند

en: sets XIM (X Input Method) input style. Possible
    values are onthespot, overthespot, offthespot and
    root
fa: سبک ورودی XIM )روش ورودی  X( را تنظیم می‌کند. مقادیر ممکن
    onthespot, overthespot, offthespoو
    root می‌باشد

en: set XIM server
fa: تنظیم کارساز XIM

en: disable XIM
fa: غیرفعال‌سازی XIM

en: forces the application to run as QWS Server
fa: کاربردها را مجبور می‌کند به عنوان کارساز QWS اجرا شوند

en: mirrors the whole layout of widgets
fa: کل طرح‌بندی عناصر را  منعکس می‌کند

en: applies the Qt stylesheet to the application widgets
fa: برگه سبک Qt را روی ویجت‌های برنامه به کار میبرد

en: Use 'caption' as name in the titlebar
fa:  استفاده از »عنوان« به عنوان نام در میله عنوان

en: Use 'icon' as the application icon
fa: استفاده از »شمایل« به عنوان شمایل کاربرد

en: Use alternative configuration file
fa: استفاده از پرونده پیکربندی خودکار جایگزین

en: Disable crash handler, to get core dumps
fa: غیرفعال‌سازی گرداننده فروپاشی، برای به دست آوردن تخلیه‌های هسته

en: Waits for a WM_NET compatible windowmanager
fa: منتظر مدیر پنجره همساز WM_NET می‌ماند

en: sets the application GUI style
fa: سبک واسط نگاره‌ای کاربرد را تنظیم می‌کند

en: KDE Application
fa: برنامه KDE

en: Unknown option '%1'.
fa: '%1' گزینه ناشناخته .

[ctx: @info:shell %1 is cmdoption name]
en: '%1' missing.
fa: '%1' مفقود است.

[ctx: the 2nd argument is a list of name+address, one on each line]
en: %1 was written by
    %2
fa: %1 توسط 
    %2 نوشته شد

en: This application was written by somebody who wants to remain anonymous.
fa: این کاربرد توسط فردی نوشته شده که خواسته ناشناس باقی بماند

en: Please use http://bugs.kde.org to report bugs.
fa: لطفاً، از http://bugs.kde.org برای گزارش اشکالها استفاده کنید.

en: Please report bugs to %1.
fa: لطفاً، خطاها را به  %1 گزارش کنید.

en: Unexpected argument '%1'.
fa: نشانوند غیرمنتظره '%1'.

en: Use --help to get a list of available command line options.
fa:  برای به دست آوردن فهرستی از گزینه‌های خط فرمان موجود از help-- استفاده کنید.

en: [options]
fa: ]گزینه‌ها[

en: [%1-options]
fa: ]%1 گزینه‌[

en: Usage: %1 %2
fa: کاربرد: %1 %2

en: 
    Generic options:
fa: 
    گزینه‌های عمومی:

en: Show help about options
fa: نمایش کمک درباره گزینه‌ها

en: Show %1 specific options
fa: نمایش گزینه‌های مشخص %1

en: Show all options
fa: نمایش همه گزینه‌ها

en: Show author information
fa: نمایش اطلاعات نویسنده

en: Show version information
fa: نمایش اطلاعات نسخه

en: Show license information
fa: نمایش اطلاعات مجوز

en: End of options
fa: پایان گزینه‌ها

en: 
    %1 options:
fa: 
    %1 گزینه:

en: 
    Options:
fa: 
    گزینه‌ها:

en: 
    Arguments:
fa: 
    نشانوندها:

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
fa: این پرونده‌ها/نشانیهای وب که توسط کاربرد باز شده‌اند، پس از استفاده حذف خواهند شد

en: Function must be called from the main thread.
fa: تابع باید از رشته اصلی فراخوانی شود.

en: KLauncher could not be reached via D-Bus. Error when calling %1:
    %2
fa: KLauncher نتوانست از طریق D-Bus به دست آید، خطا هنگام فراخوانی %1:
    %2

en: Could not launch the KDE Help Center:
    
    %1
fa:  مرکز کمک KDE را نتوانست راه‌اندازی کند:
    
    %1

en: Could not Launch Help Center
fa:  مرکز کمک را نتوانست راه‌اندازی کند

en: Could not launch the mail client:
    
    %1
fa:  کارخواه‌نامه را نتوانست راه‌اندازی کند:
    
    %1

en: Could not launch Mail Client
fa:  کارخواه‌نامه را نتوانست راه‌اندازی کند

note: i18n("Could not launch %1:\n\n%2", exe, error), i18n("Could not launch %1:\n\n%2", htmlApp->exec(), error),
en: Could not launch the browser:
    
    %1
fa:  مرورگر را نتوانست راه‌اندازی کند:
    
    %1

en: Could not launch Browser
fa:  مرورگر را نتوانست راه‌اندازی کند

en: Could not launch the terminal client:
    
    %1
fa: کارگیر پایانه (terminal) را نتوانست راه‌اندازی کند:
    
    %1

en: Could not launch Terminal Client
fa: کارگیر پایانه (terminal) را نتوانست راه‌اندازی کند

[ctx: @item Text character set]
en: Western European
fa: اروپای غربی

[ctx: @item Text character set]
en: Central European
fa: اروپای مرکزی

[ctx: @item Text character set]
en: Baltic
fa: بالتیک

[ctx: @item Text character set]
en: South-Eastern Europe
fa: اروپای جنوب شرقی

[ctx: @item Text character set]
en: Turkish
fa: ترکی

[ctx: @item Text character set]
en: Cyrillic
fa: سریلی

[ctx: @item Text character set]
en: Chinese Traditional
fa: چینی سنتی

[ctx: @item Text character set]
en: Chinese Simplified
fa: چینی ساده‌شده

[ctx: @item Text character set]
en: Korean
fa: کره‌ای

[ctx: @item Text character set]
en: Japanese
fa: ژاپنی

[ctx: @item Text character set]
en: Greek
fa: یونانی

[ctx: @item Text character set]
en: Arabic
fa: عربی

[ctx: @item Text character set]
en: Hebrew
fa: عبری

[ctx: @item Text character set]
en: Thai
fa: تایلندی

[ctx: @item Text character set]
en: Unicode
fa: یونی‌کد

[ctx: @item Text character set]
en: Northern Saami
fa: ساآمی شمالی

[ctx: @item Text character set]
en: Other
fa: غیره

[ctx: @item]
en: Other encoding (%1)
fa: کدبندی دیگر )%1(

[ctx: @item Text character set]
en: Disabled
fa: غیرفعال شده

[ctx: @item Text character set]
en: Universal
fa: فراگیر

[ctx: digit set]
en: Arabic-Indic
fa: عربی-هندی

[ctx: digit set]
en: Bengali
fa: بنگالی

[ctx: digit set]
en: Devanagari
fa: دواناگری

[ctx: digit set]
en: Eastern Arabic-Indic
fa: عربی-هندی شرقی

[ctx: digit set]
en: Gujarati
fa: گجراتی

[ctx: digit set]
en: Gurmukhi
fa: گورموخی

[ctx: digit set]
en: Kannada
fa: کناده

[ctx: digit set]
en: Khmer
fa: خمر

[ctx: digit set]
en: Malayalam
fa: مالایالام

[ctx: digit set]
en: Oriya
fa: اوریه‌ای

[ctx: digit set]
en: Tamil
fa: تامیل

[ctx: digit set]
en: Telugu
fa: تلوگو

[ctx: digit set]
en: Thai
fa: تایلندی

[ctx: size in bytes]
note: i18n: comments below, they are used by the translators. This prefix is shared by all current dialects. i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 B
fa: %1 بایت

[ctx: size in 1000 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 kB
fa: %1 کیلو بایت

[ctx: size in 10^6 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 MB
fa: %1 مگابایت

[ctx: size in 10^9 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 GB
fa: %1 گیگابایت

[ctx: size in 10^12 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 TB
fa: %1 ترابایت

[ctx: memory size in 1024 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 KB
fa: %1 کیلوبایت

[ctx: memory size in 2^20 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 MB
fa: %1 مگابایت

[ctx: memory size in 2^30 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 GB
fa: %1 گیگابایت

[ctx: memory size in 2^40 bytes]
note: i18n: Dumb message, avoid any markup or scripting.
en: %1 TB
fa: %1 ترابایت

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 days]
en: %1 days
fa: %1 روز

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 hours]
en: %1 hours
fa: %1 ساعت

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 minutes]
en: %1 minutes
fa: %1 دقیقه

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 seconds]
en: %1 seconds
fa: %1 ثانیه

[ctx: @item:intext]
en: %1 millisecond | %1 milliseconds
fa[0]: %1 میلی‌ثانیه

[ctx: @item:intext]
en: 1 day | %1 days
fa[0]: %1 روز

[ctx: @item:intext]
en: 1 hour | %1 hours
fa[0]: %1 ساعت

[ctx: @item:intext]
en: 1 minute | %1 minutes
fa[0]: %1 دقیقه

[ctx: @item:intext]
en: 1 second | %1 seconds
fa[0]: %1 ثانیه

[ctx: @item:intext days and hours. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
fa: %1 و %2

[ctx: @item:intext hours and minutes. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
fa: %1 و %2

[ctx: @item:intext minutes and seconds. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
fa: %1 و %2

[ctx: Before Noon KLocale::LongName]
en: Ante Meridiem
fa: پیش از ظهر

[ctx: Before Noon KLocale::NarrowName]
en: A
fa: ض

[ctx: After Noon KLocale::LongName]
en: Post Meridiem
fa: بعد از ظهر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_rangesButton)
en: Today
fa: امروز

en: Yesterday
fa: دیروز

[ctx: @note/plain]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: Note: %1
fa: نکته: %1

[ctx: @note/rich]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: <i>Note</i>: %1
fa: <i>نکته</i>: %1

[ctx: @warning/plain]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: WARNING: %1
fa: اخطار: %1

[ctx: @warning/rich]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: <b>Warning</b>: %1
fa: <b>اخطار</b>: %1

[ctx: gui-path-delimiter/plain]
note: i18n: Decide which string is used to delimit elements in a GUI path (e.g. -> in "Go to Settings->Advanced->Core tab.") in plain text.
en: →
fa: ←

[ctx: gui-path-delimiter/rich]
note: i18n: Decide which string is used to delimit elements in a GUI path (e.g. -> in "Go to Settings->Advanced->Core tab.") in rich text.
en: →
fa: ←

[ctx: keyboard-key-name]
en: Alt
fa: دگرساز

[ctx: keyboard-key-name]
en: Backspace
fa: پس‌بر

[ctx: keyboard-key-name]
en: CapsLock
fa: قفل تبدیل

[ctx: keyboard-key-name]
en: Control
fa: مهار

[ctx: keyboard-key-name]
en: Ctrl
fa: مهار

[ctx: keyboard-key-name]
en: Del
fa: حذف

[ctx: keyboard-key-name]
en: Delete
fa: حذف

[ctx: keyboard-key-name]
en: Down
fa: پایین

[ctx: keyboard-key-name]
en: End
fa: پایان

[ctx: keyboard-key-name]
en: Enter
fa: ورود

[ctx: keyboard-key-name]
en: Esc
fa: گریز

[ctx: keyboard-key-name]
en: Escape
fa: گریز

[ctx: keyboard-key-name]
en: Home
fa: آغازه

[ctx: keyboard-key-name]
en: Hyper
fa: فرا

[ctx: keyboard-key-name]
en: Ins
fa: درج

[ctx: keyboard-key-name]
en: Insert
fa: درج

[ctx: keyboard-key-name]
en: Left
fa: چپ

[ctx: keyboard-key-name]
en: Menu
fa: گزینگان

[ctx: keyboard-key-name]
en: Meta
fa: فرا

[ctx: keyboard-key-name]
en: NumLock
fa: قفل اعداد

[ctx: keyboard-key-name]
en: PageDown
fa: پایین‌بر صفحه

[ctx: keyboard-key-name]
en: PageUp
fa: بالابر صفحه

[ctx: keyboard-key-name]
en: PgDown
fa: پایین‌بر صفحه

[ctx: keyboard-key-name]
en: PgUp
fa: بالابر صفحه

[ctx: keyboard-key-name]
en: PauseBreak
fa: مکث

[ctx: keyboard-key-name]
en: PrintScreen
fa: چاپ صفحه

[ctx: keyboard-key-name]
en: PrtScr
fa: چاپ صفحه

[ctx: keyboard-key-name]
en: Return
fa: بازگشت

[ctx: keyboard-key-name]
en: Right
fa: راست

[ctx: keyboard-key-name]
en: ScrollLock
fa: قفل لغزش

[ctx: keyboard-key-name]
en: Shift
fa: تبدیل

[ctx: keyboard-key-name]
en: Space
fa: فاصله

[ctx: keyboard-key-name]
en: Super
fa: اعلی

[ctx: keyboard-key-name]
en: SysReq
fa: درخواست سامانه

[ctx: keyboard-key-name]
en: Tab
fa: جهش

[ctx: keyboard-key-name]
en: Up
fa: بالا

[ctx: keyboard-key-name]
en: Win
fa: نشان

en: no error
fa: بدون خطا

en: requested family not supported for this host name
fa: خانواده درخواست‌شده برای این نام میزبان پشتیبانی نمی‌شود

en: temporary failure in name resolution
fa: خرابی موقت در دقت نام

en: non-recoverable failure in name resolution
fa: خرابی غیرقابل بازیافت در دقت نام

en: invalid flags
fa: پرچمهای نامعتبر

en: memory allocation failure
fa: خرابی تخصیص حافظه

en: name or service not known
fa: نام یا خدمت ناشناخته است

en: requested family not supported
fa: خانواده درخواست‌شده پشتیبانی نمی‌شود

en: requested service not supported for this socket type
fa: خدمت درخواست‌شده برای این نوع سوکت پشتیبانی نمی‌شود

en: requested socket type not supported
fa: نوع سوکت درخواست‌شده پشتیبانی نمی‌شود

en: unknown error
fa: خطای ناشناخته

[ctx: 1: the i18n'ed system error code, from errno]
en: system error: %1
fa: خطای سیستم: %1

en: request was canceled
fa: درخواست لغو شد

[ctx: 1: the unknown socket address family number]
en: Unknown family %1
fa: خانواده ناشناخته %1

[ctx: Socket error code NoError]
en: no error
fa: بدون خطا

[ctx: Socket error code LookupFailure]
en: name lookup has failed
fa: مراجعه به نام خراب شده است

[ctx: Socket error code AddressInUse]
en: address already in use
fa: نشانی از قبل در حال استفاده است

[ctx: Socket error code AlreadyBound]
en: socket is already bound
fa: در حال حاضر، سوکت مقید است

[ctx: Socket error code AlreadyCreated]
en: socket is already created
fa: در حال حاضر، سوکت ایجاد می‌شود

[ctx: Socket error code NotBound]
en: socket is not bound
fa: سوکت مقید نیست

[ctx: Socket error code NotCreated]
en: socket has not been created
fa: سوکت ایجاد نشده است

[ctx: Socket error code WouldBlock]
en: operation would block
fa: عملیات بلوک می‌شود

[ctx: Socket error code ConnectionRefused]
en: connection actively refused
fa: اتصال به طور فعال رد شد

[ctx: Socket error code ConnectionTimedOut]
en: connection timed out
fa: اتمام وقت اتصال

[ctx: Socket error code InProgress]
en: operation is already in progress
fa: عملیات هنوز در حال اجرا است

[ctx: Socket error code NetFailure]
en: network failure occurred
fa: خرابی در شبکه رخ داد

[ctx: Socket error code NotSupported]
en: operation is not supported
fa: عملیات پشتیبانی نمی‌شود

[ctx: Socket error code Timeout]
en: timed operation timed out
fa: اتمام عملیات زمان‌بندی شد

[ctx: Socket error code UnknownError]
en: an unknown/unexpected error has happened
fa: یک خطای ناشناخته/غیرمنتظره رخ داده است

[ctx: Socket error code RemotelyDisconnected]
en: remote host closed connection
fa: میزبان راه دور اتصال را بست

en: NEC SOCKS client
fa: کارخواه NEC SOCKS

en: Dante SOCKS client
fa: کارخواه Dante SOCKS

en: Specified socket path is invalid
fa: آدرس سوکت تعیین شده نامعتبر است

en: The socket operation is not supported
fa: عملیات سوکت پشتیبانی نمی‌شود

en: Connection refused
fa: اتصال رد شد

en: Permission denied
fa: دسترسی رد شد

en: Connection timed out
fa: اتمام وقت اتصال

en: Unknown error
fa: خطای ناشناخته

en: Could not set non-blocking mode
fa: نمیتوان سبک non-blocking را تنظیم کرد

en: Address is already in use
fa: نشانی از قبل در حال استفاده است

en: Path cannot be used
fa: نمیتوان مسیر را استفاده کرد

en: No such file or directory
fa: چنین پرونده یا پوشه‌ای نیست

en: Not a directory
fa: پوشه نیست

en: Read-only filesystem
fa: سیستم پرونده فقط خواندنی

en: Unknown socket error
fa: خطای ناشناخته‌ی سوکت

en: Operation not supported
fa: عملیات پشتیبانی نمی‌شود

en: Timed out trying to connect to remote host
fa: سعی اتمام وقت برای اتصال به میزبان دور

[ctx: SSL error]
en: No error
fa: بدون خطا

[ctx: SSL error]
en: The certificate authority's certificate is invalid
fa: اعتبار گواهی گواهینامه نامعتبر است

[ctx: SSL error]
en: The certificate has expired
fa: گواهی‌نامه

[ctx: SSL error]
en: The certificate is invalid
fa: گواهی‌نامه معتبر نیست

[ctx: SSL error]
en: The certificate is not signed by any trusted certificate authority
fa: گواهینامه به وسیله هیچ گواهی اعتباری امضا نشده است

[ctx: SSL error]
en: The certificate has been revoked
fa: گواهی باطل شده است

[ctx: SSL error]
en: The certificate is unsuitable for this purpose
fa: گواهینامه برای این هدف نامناسب است

[ctx: SSL error]
en: The root certificate authority's certificate is not trusted for this purpose
fa: گواهی اعتبار گواهینامه ریشه برای این هدف نامطمئن است

[ctx: SSL error]
en: The certificate authority's certificate is marked to reject this certificate's purpose
fa: گواهی اعتبار گواهینامه برای رد هدف این گواهی علامت زده شده

[ctx: SSL error]
en: The peer did not present any certificate
fa: طرف

[ctx: SSL error]
en: The certificate does not apply to the given host
fa: گواهی‌نامه برای میزبان داده شد اعمال نمیشود

[ctx: SSL error]
en: The certificate cannot be verified for internal reasons
fa: برای دلایل داخلی نمیتوان گواهی‌نامه را بررسی کرد

[ctx: SSL error]
en: The certificate chain is too long
fa: زنجیره گواهی‌نامه خیلی طولانی است

[ctx: SSL error]
en: Unknown error
fa: خطای ناشناخته

en: address family for nodename not supported
fa: خانواده نشانی برای نام گره پشتیبانی نمی‌شود

en: invalid value for 'ai_flags'
fa: مقدار نامعتبر برای »ai_flags«

en: 'ai_family' not supported
fa: «ai_family»پشتیبانی نمی‌شود.

en: no address associated with nodename
fa: هیچ نشانی با نام گره مشترک نیست

en: servname not supported for ai_socktype
fa: نام کارساز برای ai_socktype پشتیبانی نمی‌شود

en: 'ai_socktype' not supported
fa: «ai_socktype» پشتیبانی نمی‌شود

en: system error
fa: خطای سیستم

en: Could not find mime type <resource>%2</resource> | Could not find mime types:
    <resource>%2</resource>
fa[0]: نتوانست انواع مایم را بیاید:
    <resource>%2</resource>

en: No mime types installed. Check that shared-mime-info is installed, and that XDG_DATA_DIRS is not set, or includes /usr/share.
fa: هیچ نوع مایمی نصب نشده است. بررسی کنید که shared-mime-info نصب است، و آن XDG_DATA_DIRS تنظیم نیست، یا دربردارنده /usr/share نیست.

en: No service matching the requirements was found
fa: تطبیق خدمت نیازها یافت نشد

en: The service '%1' does not provide an interface '%2' with keyword '%3'
fa: خدمت '%1' هیچ واسط «%2» را با کلیدواژهٔ «%3» فراهم نمی‌کند

[ctx: dictionary variant]
en: 40
fa: ۴۰

[ctx: dictionary variant]
en: 60
fa: ۶۰

[ctx: dictionary variant]
en: 80
fa: ۸۰

[ctx: dictionary variant]
en: -ise suffixes
fa: پسوندهای -ise

[ctx: dictionary variant]
en: -ize suffixes
fa: پسوندهای -ize

[ctx: dictionary variant]
en: -ise suffixes and with accents
fa: پسوندهای -ise و با تکیه صدا

[ctx: dictionary variant]
en: -ise suffixes and without accents
fa: پسوندهای -ise و بدون تکیه صدا

[ctx: dictionary variant]
en: -ize suffixes and with accents
fa: پسوندهای -ize و با تکیه صدا

[ctx: dictionary variant]
en: -ize suffixes and without accents
fa: پسوندهای -ize و بدون تکیه صدا

[ctx: dictionary variant]
en: large
fa: بزرگ

[ctx: dictionary variant]
en: medium
fa: متوسط

[ctx: dictionary variant]
en: small
fa: کوچک

[ctx: dictionary variant]
en: variant 0
fa: گونه ۰

[ctx: dictionary variant]
en: variant 1
fa: گونه ۱

[ctx: dictionary variant]
en: variant 2
fa: گونه ۲

[ctx: dictionary variant]
en: without accents
fa: بدون تکیه صدا

[ctx: dictionary variant]
en: with accents
fa: با تکیه صدا

[ctx: dictionary variant]
en: with ye
fa: با ye

[ctx: dictionary variant]
en: with yeyo
fa: با yeyo

[ctx: dictionary variant]
en: with yo
fa: با yo

[ctx: dictionary variant]
en: extended
fa: بسط‌یافته

en: File %1 does not exist
fa: پرونده %1 یافت نشد.

en: Cannot open %1 for reading
fa: نمی‌تواند %1 را برای خواندن باز‌کند

en: Cannot create memory segment for file %1
fa: نتوانست قطعه حافط را برای پرونده‌ی %1 ایجاد کند

en: Could not read data from %1 into shm
fa: نتوانست داده را از %1 روی shm بخواند

en: Only 'ReadOnly' allowed
fa: تنها 'فقط خواندنی' مجاز است

en: Cannot seek past eof
fa: نمیتواند پایان فایل (eof) قبلی را پیدا کند

en: Library "%1" not found
fa: کتابخانه "%1" یافت نشد

en: No service matching the requirements was found.
fa: تطبیق خدمت نیازها یافت نشد

en: KLibLoader: Unknown error
fa: KLibLoader: خطای ناشناخته

en: Could not find plugin '%1' for application '%2'
fa: وصله '%1' برای برنامه '%2' پیدا نشد
    %2

en: The provided service is not valid
fa: خدمت فراهم شده معتبر نیست

en: The library %1 does not offer a KDE 4 compatible factory.
fa: کتابخانه %1 کارخانه همساز KDE 4 را ارائه نمی‌کند.

en: The plugin '%1' uses an incompatible KDE library (%2).
fa: افزونه '%1' از یک کتابخانه ناسازگار KDE استفاده می‌کند (%2).

en: KDE Test Program
fa: برنامه تست KDE

en: Rebuilds the system configuration cache.
fa: نهانگاه پیکربندی سیستم را بازسازی می‌کند.

en: (c) 1999-2002 KDE Developers
fa: (ح) ۱۹۹۹-۲۰۰۲ توسعه‌دهندگان KDE

en: Do not signal applications to update
fa: کاربردها برای به‌روزرسانی علامت زده نشوند

en: Disable incremental update, re-read everything
fa: غیرفعال‌سازی به‌روزرسانی نموی، هر چیز را دوباره بخوانید

en: Check file timestamps
fa: بررسی مهر زمانهای پرونده

en: Disable checking files (dangerous)
fa: غیرفعال‌سازی بررسی پرونده‌ها )خطرناک(

en: Create global database
fa: ایجاد دادگان سراسری

en: Perform menu generation test run only
fa: فقط اجرای آزمایشی تولید گزینگان را اجرا کنید

en: Track menu id for debug purposes
fa: شناسه گزینگان شیار به منظور اشکال‌زدایی

en: KDE Daemon
fa: شبح KDE

en: KDE Daemon - triggers Sycoca database updates when needed
fa: شبح KDE - دادگان Sycoca راه‌اندازها هنگام نیاز به‌ روز می‌شوند

en: Check Sycoca database only once
fa: دادگان Sycoca را فقط یک‌ بار بررسی کنید

en: Ambiguous shortcut detected
fa: میانبر مبهم پیدا شده

[ctx: Encodings menu]
en: Default
fa: پیش‌فرض

[ctx: Encodings menu]
en: Autodetect
fa: آشکارسازی خودکار

en: No Entries
fa: بدون مدخل

en: Clear List
fa: پاک کردن سیاهه

[ctx: go back]
en: &Back
fa: &پس‌سو‌

[ctx: go forward]
en: &Forward
fa: &پیش‌سو‌

[ctx: home page]
en: &Home
fa: &آغازه‌

[ctx: show help]
en: &Help
fa: &کمک‌

en: Show &Menubar
fa: نمایش &میله گزینگان‌

en: Show Menubar<p>Shows the menubar again after it has been hidden</p>
fa: نمایش میله گزینگان<p> میله گزینگان را دوباره بعد از اینکه مخفی شدند نمایش می‌دهد</p>

en: Show St&atusbar
fa: نمایش &میله وضعیت‌

en: &New
fa: &جدید‌

en: &Open...
fa: &باز کردن...‌

en: Open &Recent
fa: باز کردن &اخیر‌

en: &Save
fa: &ذخیره‌

en: Save &As...
fa: ذخیره &به عنوان...‌

en: Re&vert
fa: &وارونه‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _close)
en: &Close
fa: &بستن‌

en: &Print...
fa: &چاپ...‌

en: Print Previe&w
fa: چاپ &پیش‌نمایش

en: &Mail...
fa: &نامه...‌

en: &Quit
fa: &خروج‌

en: Quit application
fa: خروج کاربرد

en: Re&do
fa: &از نو‌

en: Cu&t
fa: &برش‌

en: &Copy
fa: &رونوشت‌

en: &Paste
fa: &چسباندن‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _clear)
en: C&lear
fa: &پاک کردن‌

en: Select &All
fa: برگزیدن &همه‌

en: Dese&lect
fa: &عدم گزینش‌

en: &Find...
fa: &یافتن...‌

en: Find &Next
fa: یافتن &بعدی‌

en: Find Pre&vious
fa: یافتن &قبلی‌

en: &Replace...
fa: &جایگزینی...‌

en: &Actual Size
fa: اندازه &واقعی‌

en: &Fit to Page
fa: &متناسب با صفحه‌

en: Fit to Page &Width
fa: متناسب با &عرض صفحه‌

en: Fit to Page &Height
fa: متناسب با &ارتفاع صفحه‌

en: Zoom &In
fa: &بزرگ‌نمایی‌

en: Zoom &Out
fa: &کوچک‌نمایی‌

en: &Zoom...
fa: &بزرگ‌نمایی...‌

en: &Redisplay
fa: &نمایش مجدد‌

en: &Up
fa: &بالا‌

en: &Previous Page
fa: صفحه &قبلی‌

en: &Next Page
fa: &صفحه بعدی

en: &Go To...
fa: &برو به...‌

en: &Go to Page...
fa: &برو به صفحه...‌

en: &Go to Line...
fa: &برو به خط...‌

en: &First Page
fa: &اولین صفحه‌

en: &Last Page
fa: &آخرین صفحه‌

en: &Forward
fa: &پیش‌سو‌

en: &Add Bookmark
fa: &افزودن چوب الف‌

en: &Edit Bookmarks...
fa: &ویرایش چوب الفها‌

en: &Spelling...
fa: &هجی کردن...‌

en: Show &Toolbar
fa: نمایش &میله ابزار‌

en: F&ull Screen Mode
fa: حالت &تمام صفحه‌

en: &Save Settings
fa: &ذخیره تنظیمات‌

en: Configure S&hortcuts...
fa: پیکربندی &میان‌برها...‌

en: &Configure %1...
fa: &پیکربندی %1...‌

en: Configure Tool&bars...
fa: پیکربندی &میله‌ ابزارها...‌

en: Configure &Notifications...
fa: پیکربندی  &اخطارها...‌

en: %1 &Handbook
fa: %1 &کتاب مرجع‌

en: What's &This?
fa: &این چیست؟‌

en: Tip of the &Day
fa: &نکته روز

en: &Report Bug...
fa: &گزارش اشکال...‌

en: Switch Application &Language...
fa: سودهی &زبان کاربرد...

en: &About %1
fa: &درباره %1‌

en: About &KDE
fa: درباره &KDE‌

[ctx: @action:inmenu]
en: Exit F&ull Screen Mode
fa: خروج از حالت &تمام صفحه‌

[ctx: @action:intoolbar]
en: Exit Full Screen
fa: خروج از تمام‌صفحه

[ctx: @info:tooltip]
en: Exit full screen mode
fa: خروج از حالت تمام صفحه‌

[ctx: @action:inmenu]
en: F&ull Screen Mode
fa: حالت &تمام صفحه‌

[ctx: @action:intoolbar]
en: Full Screen
fa: تمام‌صفحه

[ctx: Custom color]
en: Custom...
fa: سفارشی...

[ctx: palette name]
en: * Recent Colors *
fa: * رنگهای اخیر *

[ctx: palette name]
en: * Custom Colors *
fa: * رنگهای سفارشی *

[ctx: palette name]
en: Forty Colors
fa: رنگ‌های چهلی

[ctx: palette name]
en: Oxygen Colors
fa: رنگ‌های اکسیژن

[ctx: palette name]
en: Rainbow Colors
fa: دنگهای رنگین کمان

[ctx: palette name]
en: Royal Colors
fa: رنگ‌های سلطنتی

[ctx: palette name]
en: Web Colors
fa: رنگهای وب

en: Named Colors
fa: رنگهای نام‌دار

en: Select Color
fa: برگزیدن رنگ

en: Hue:
fa: رنگ:

en: Saturation:
fa: اشباع:

[ctx: This is the V of HSV]
en: Value:
fa: مقدار:

en: Red:
fa: قرمز:

en: Green:
fa: سبز:

en: Blue:
fa: آبی:

en: Alpha:
fa: آلفا:

en: &Add to Custom Colors
fa: &افزودن به رنگهای سفارشی‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Name:
fa: نام:

en: Default color
fa: رنگ پیش‌فرض

en: -default-
fa: -پیش‌فرض-

en: -unnamed-
fa: -بی‌نام-

en: <qt>No information available.<br />The supplied KAboutData object does not exist.</qt>
fa: <qt>اطلاعات در دسترس نیست.<br />شیء منبع KAboutData موجود نیست.</qt>

en: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Version %2</b><br />&nbsp;</html>
fa: <html><font size="5">%1</font><br /><b>نسخه %2</b><br />&nbsp;</html>

[ctx: Program name, version and KDE platform version; do not translate 'Development Platform']
en: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Version %2</b><br />Using KDE Development Platform %3</html>
fa: <html><font size="5">%1</font><br /><b>نسخه %2</b><br />با استفاده از سکوی توسعه KDE %3</html>

en: License: %1
fa: مجوز: %1

en: License Agreement
fa: توافق‌نامه مجوز

[ctx: A type of link.]
en: Blog
fa: بلاگ

[ctx: A type of link.]
en: Homepage
fa: صفحه آغازه

en: About KDE
fa: درباره KDE‌

en: <html>Software can always be improved, and the KDE team is ready to do so. However, you - the user - must tell us when something does not work as expected or could be done better.<br /><br />KDE has a bug tracking system. Visit <a href="%1">%1</a> or use the "Report Bug..." dialog from the "Help" menu to report bugs.<br /><br />If you have a suggestion for improvement then you are welcome to use the bug tracking system to register your wish. Make sure you use the severity called "Wishlist".</html>
fa: <html>نرم‌افزار را همیشه می‌توان ارتقا داد، و تیم KDE حاضر به انجام آن است. به هر حال شما به عنوان یک کاربر، در صورتی که چیزی آن گونه که انتظار می‌رود کار نکند و یا بهتر هم بتواند باشد، باید به ما بگویید.<br /><br />محیط رومیزی K یک سیستم ردگیری اشکال دارد. برای گزارش اشکالها به <a href="%1">%1</a> مراجعه کرده، یا از گزینگان «کمک» گزینه‌ی «گزارش اشکال...» برای گزارش اشکالها استفاده کنید.<br /><br />اگر پیشنهادی برای بهبود دارید، لطفاً از سیستم ردیابی اشکال جهت ثبت پیشنهادتان استفاده نمایید. مطمئن شوید که از درجه اهمیتی که «فهرست کام» نامیده می‌شود استفاده می‌کنید.</html>

en: <html>KDE software is and will always be available free of charge, however creating it is not free.<br /><br />To support development the KDE community has formed the KDE e.V., a non-profit organization legally founded in Germany. KDE e.V. represents the KDE community in legal and financial matters. See <a href="%1">%1</a> for information on KDE e.V.<br /><br />KDE benefits from many kinds of contributions, including financial. We use the funds to reimburse members and others for expenses they incur when contributing. Further funds are used for legal support and organizing conferences and meetings. <br /> <br />We would like to encourage you to support our efforts with a financial donation, using one of the ways described at <a href="%2">%2</a>.<br /><br />Thank you very much in advance for your support.</html>
fa: <html>شارژ KDE رایگان است، اما ایجاد آن رایگان نیست.<br /><br />بنابراین تیم KDE، از .KDE e.V که یک سازمان حقوقی بدون سود در توبینگن آلمان می‌باشد، تشکیل شد. کار .KDE e.V ارائه موارد حقوقی و مالی پروژه KDE می‌باشد. برای اطلاعات پیرامون .KDE e.V به <a href="%1">%1</a> رجوع کنید. <br /><br />تیم KDE به پشتیبانی مالی نیاز دارد. بخش عمده‌ای از این پول صرف بازپرداخت به اعضا و افرادی می‌شود که در KDE مشارکت داشته‌اند، به شما توصیه می‌شود که از طریق اهدای پول، KDE را پشتیبانی کنید. بدین منظور، از یکی از راههای زیر اقدام نمایید. <a href="%2">%2</a><br /><br /> پیشاپیش از حمایت شما متشکریم.</html>

[ctx: About KDE]
en: &About
fa: &درباره‌

en: &Report Bugs or Wishes
fa: &گزارش اشکالها یا خواسته‌ها‌

en: &Join KDE
fa: پیوستن به KDE‌

en: &Support KDE
fa: &پشتیبانی KDE‌

[ctx: Opposite to Back]
en: Next
fa: بعدی

en: Finish
fa: پایان

en: Submit Bug Report
fa: ارسال گزارش خطا

en: Your email address. If incorrect, use the Configure Email button to change it
fa: نشانی رایانامه شما. اگر نادرست است، برای تغییر آن از دکمه پیکربندی رایانامه استفاده کنید

[ctx: Email sender address]
en: From:
fa: از:

en: Configure Email...
fa: پیکربندی رایانامه...

en: The email address this bug report is sent to.
fa: نشانی رایانامه‌ای که این گزارش اشکال به‌ آن ارسال می‌شود.

[ctx: Email receiver address]
en: To:
fa: به:

en: &Send
fa: &ارسال‌

en: Send bug report.
fa: ارسال گزارش اشکال.

en: Send this bug report to %1.
fa: ارسال این گزارش خطا به %1.

en: The application for which you wish to submit a bug report - if incorrect, please use the Report Bug menu item of the correct application
fa: کاربردی که می‌خواهید برای آن گزارش اشکال ارائه کنید - اگر نادرست است، از فقره گزینگان گزارش اشکال کاربرد درست استفاده کنید

en: Application:
fa: کاربرد:

en: The version of this application - please make sure that no newer version is available before sending a bug report
fa: نسخه این برنامه - لطفاً مطمئن شوید که نسخه جدیدتری قبل از ارسال گزارش اشکال در دسترس نیست

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Version:
fa: نسخه:

en: no version set (programmer error)
fa: نسخه‌ای تنظیم نشده (خطای برنامه‌نویس)

en: OS:
fa: سیستم عامل:

en: Compiler:
fa: مترجم:

en: Se&verity
fa: &شدت‌

en: Critical
fa: بحرانی

en: Grave
fa: خطرناک

[ctx: normal severity]
en: Normal
fa: عادی

en: Wishlist
fa: فهرست کام

en: Translation
fa: ترجمه

en: S&ubject:
fa: &موضوع:‌

en: Enter the text (in English if possible) that you wish to submit for the bug report.
    If you press "Send", a mail message will be sent to the maintainer of this program.
fa: متنی را )در صورت امکان به انگلیسی ( که می‌خواهید برای گزارش اشکال ارسال کنید، وارد نمایید.
    اگر  «ارسال» را فشار دهید، پیام‌ نامه به نگه‌دارنده این برنامه ارسال می‌شود.

en: <qt>To submit a bug report, click on the button below. This will open a web browser window on <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> where you will find a form to fill in. The information displayed above will be transferred to that server.</qt>
fa: <qt >برای ارسال گزارش اشکال، دکمه زیر را فشار دهید. این، پنجره مرورگر وب را روی <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> باز می‌کند، که فرمی برای پر کردن خواهید یافت. اطلاعات نشان داده‌شده بالا به آن کارساز منتقل می‌شود.</qt>

en: &Launch Bug Report Wizard
fa: &راه‌اندازی جادوگر گزارش اشکال‌

[ctx: unknown program name]
en: unknown
fa: ناشناخته

en: You must specify both a subject and a description before the report can be sent.
fa: شما باید هم موضوع و هم توصیف را قبل از اینکه گزارش بتواند ارسال شود، مشخص کنید.

en: Bug report sent, thank you for your input.
fa: گزارش اشکال ارسال شد، با تشکر از ورودی شما.

en: Close and discard
    edited message?
fa: بستن و دور انداختن 
    پیام ویرایش‌شده؟

en: Close Message
fa: بستن پیام

en: Configure
fa: پیکربندی

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KCupsOptionsJobWidget)
en: Job
fa: کار

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, jobControlGroupBox)
en: Job Control
fa: کنترل کار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobHoldLabel)
en: Scheduled printing:
fa: چاپ زمان‌بندی شده:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobBillingLabel)
en: Billing information:
fa: اطلاعات صورت‌حساب:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobPriorityLabel)
en: Job priority:
fa: اولویت کار:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, jobOptionsGroupBox)
en: Job Options
fa: گزینه‌های کار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, jobOptionsTable)
en: Option
fa: گزینه‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, jobOptionsTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, _headers)
en: Value
fa: مقدار

en: Print Immediately
fa: چاپ فوری

en: Hold Indefinitely
fa: نگهداری نامحدود

en: Day (06:00 to 17:59)
fa: روز (۰۶:۰۰ تا ۱۷:۵۹)

en: Night (18:00 to 05:59)
fa: شب (۱۸:۰۰ تا ۰۵:۵۹)

en: Second Shift (16:00 to 23:59)
fa: شیفت دوم (۱۶:۰۰ تا ۲۳:۵۹)

en: Third Shift (00:00 to 07:59)
fa: شیفت سوم (۰۰:۰۰ تا ۰۷:۵۹)

en: Weekend (Saturday to Sunday)
fa: آخر هفته (شنبه تا یکشنبه)

en: Specific Time
fa: زمان معین

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KCupsOptionsPagesWidget)
en: Pages
fa: صفحات

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, pagesPerSheetButtonGroup)
en: Pages Per Sheet
fa: صفحات در هر برگ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, oneUpRadioButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, one)
en: 1
fa: ۱

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, sixUpRadioButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, six)
en: 6
fa: ۶

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, twoUpRadioButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, two)
en: 2
fa: ۲

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, nineUpRadioButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nine)
en: 9
fa: ۹

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fourUpRadioButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, four)
en: 4
fa: ۴

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, sixteenUpRadioButton)
en: 16
fa: ۱۶

[ctx: Banner page at start]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, startBannerLabel)
en: Start
fa: آغاز

[ctx: Banner page at end]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, endBannerLabel)
en: End
fa: پایان

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pageLabelGroupBox)
en: Page Label
fa: برچسب صفحه

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Page Border
fa: حاشیه صفحه

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mirrorPagesGroupBox)
en: Mirror Pages
fa: صفحات آینه‌ای

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mirrorPagesCheckBox)
en: Mirror pages along vertical axis
fa: صفحات آینه‌ای درطول محور عمودی

en: Left to Right, Top to Bottom
fa: چپ به راست، بالا به پایین

en: Left to Right, Bottom to Top
fa: چپ به راست، پایین به بالا

en: Right to Left, Bottom to Top
fa: راست به چپ، پایین به بالا

en: Right to Left, Top to Bottom
fa: راست به چپ، بالا به پایین

en: Bottom to Top, Left to Right
fa: پایین به بالا، چپ به راست

en: Bottom to Top, Right to Left
fa: پایین به بالا، راست به چپ

en: Top to Bottom, Left to Right
fa: بالا به پایین، چپ به راست

en: Top to Bottom, Right to Left
fa: بالا به پایین، راست به چپ

[ctx: No border line]
en: None
fa: هیچ

en: Single Line
fa: ذخیره پیوند به عنوان

en: Single Thick Line
fa: یک خط ضخیم

en: Double Line
fa: خط دوبل

en: Double Thick Line
fa: خط دوبل ضخیم

[ctx: Banner page]
en: None
fa: هیچ

[ctx: Banner page]
en: Standard
fa: استاندارد

[ctx: Banner page]
en: Unclassified
fa: بی رده

[ctx: Banner page]
en: Confidential
fa: محرمانه

[ctx: Banner page]
en: Classified
fa: رده‌بندی شده

[ctx: Banner page]
en: Secret
fa: اسرار

[ctx: Banner page]
en: Top Secret
fa: اسرار مهم

en: All Pages
fa: همه صفحات

en: Odd Pages
fa: صفحات فرد

en: Even Pages
fa: صفحات زوج

en: Page Set
fa: مجموعه صفحه

[ctx: @title:window]
en: Print
fa: چاپ

en: &Try
fa: &سعی شود‌

en: modified
fa: تغییریافته

en: &Details
fa: &جزئیات‌

en: Get help...
fa: کمک گرفتن...

en: --- separator ---
fa: ---  جداساز ---

en: Change Text
fa: تغییر متن

en: Icon te&xt:
fa: متن شمایل:

en: Configure Toolbars
fa: پیکربندی میله ابزارها

en: Do you really want to reset all toolbars of this application to their default? The changes will be applied immediately.
fa:  آیا واقعاً می‌خواهید همه میله‌ابزارهای این کاربرد را به پیش‌فرضشان باز نشانید؟ تغییرات فوراً اعمال می‌شوند.

en: Reset Toolbars
fa: بازنشانی میله ابزارها

en: Reset
fa: بازنشانی

en: &Toolbar:
fa: &میله ابزار:‌

note: i18n("&New"), this); new_toolbar->setPixmap(BarIcon("document-new", KIconLoader::SizeSmall)); new_toolbar->setEnabled(false); // disabled until implemented QPushButton *del_toolbar = new QPushButton(i18n("&Delete"), this); del_toolbar->setPixmap(BarIcon("edit-delete", KIconLoader::SizeSmall)); del_t
en: A&vailable actions:
fa: کنشهای &دسترس‌پذیر:‌

en: Filter
fa: پالایه:

en: Curr&ent actions:
fa: کنشهای &جاری:‌

en: Change &Icon...
fa: تغییر &شمایل...‌

en: Change Te&xt...
fa: تغییر متن...

en: This element will be replaced with all the elements of an embedded component.
fa: این عنصر جایگزین عناصر مؤلفه نهفته خواهد شد.

en: <Merge %1>
fa: >ادغام %1<

en: This is a dynamic list of actions. You can move it, but if you remove it you will not be able to re-add it.
fa: این فهرست پویایی از کنشهاست. می‌توانید آن را حرکت دهید، ولی اگر آن را حذف کنید، قادر نیستید دوباره آن را اضافه کنید.

en: ActionList: %1
fa: فهرست کنش: %1

en: Change Icon
fa: تغییر شمایل

en: Manage Link
fa: ذخیره پیوند به عنوان

en: Link Text:
fa: پیوند متن:

en: Link URL:
fa: پیوند نشانی:

en: Details
fa: جزئیات

en: Question
fa: پرسش

en: Do not ask again
fa: دوباره سؤال نکن

en: Warning
fa: اخطار

en: Error
fa: خطا

en: Sorry
fa: متأسفم

en: Information
fa: اطلاعات

en: Do not show this message again
fa: دوباره این پیام را نشان نده

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword)
en: Password:
fa: اسم رمز:

en: Password
fa: اسم رمز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, prompt)
en: Supply a username and password below.
fa: نام کاربر و اسم رمزی را در زیر ارائه کنید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userNameLabel)
en: Username:
fa: نام کاربر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domainLabel)
en: Domain:
fa: دامنه:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keepCheckBox)
en: Remember password
fa: یادآوری اسم رمز‌

en: Select Region of Image
fa: برگزیدن منطقه تصویر

en: Please click and drag on the image to select the region of interest:
fa: لطفاً، روی تصویر فشار داده و برای گزینش منطقه دلخواه بکشید:

en: Default:
fa: پیش‌فرض:

[ctx: No shortcut defined]
en: None
fa: هیچ

en: Custom:
fa: سفارشی:

en: Shortcut Schemes
fa: شمای میان‌برها

en: Current scheme:
fa: شمای جاری:‌

en: New...
fa: جدید...

en: Delete
fa: حذف

en: More Actions
fa: کنشهای بیشتر

en: Save as Scheme Defaults
fa: ذخیره به عنوان پیش‌فرض شما

en: Export Scheme...
fa: صدور الگو...

en: Name for New Scheme
fa: نام برای الگوی جدید

en: Name for new scheme:
fa: نام برای الگوی جدید:

en: Export to Location
fa: صدور به مکان

en: Configure Shortcuts
fa: پیکربندی میان‌برها

en: Print
fa: چاپ

en: Reset to Defaults
fa: برگردان به پیش‌فرضها‌

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KTreeWidgetSearchLineWidget, searchFilter)
en: Search interactively for shortcut names (e.g. Copy) or combination of keys (e.g. Ctrl+C) by typing them here.
fa: برای نامهای میانبر (مانند رونوشت) یا ترکیبی از کلیدها (مانند مهار+C) با تایپ در این محل جستجو کنید.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, list)
en: Here you can see a list of key bindings, i.e. associations between actions (e.g. 'Copy') shown in the left column and keys or combination of keys (e.g. Ctrl+V) shown in the right column.
fa: در اینجا می‌توانید فهرستی از مقیدسازیهای کلید، یعنی ارتباط بین کنشهای نشان داده شده در ستون چپ )مثلاً »رونوشت«( و کلیدها یا ترکیبی از کلیدها )مثلاً مهار+V( نمایش داده‌شده در ستون راست را ببینید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Action
fa: کنش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Shortcut
fa: میان‌بر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Alternate
fa: تغییر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Global
fa: سراسری

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Global Alternate
fa: تغییر سراسری

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Mouse Button Gesture
fa: وضعیت دکمه موشی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Mouse Shape Gesture
fa: وضعیت شکل موشی

en: Unknown
fa: ناشناخته

en: Key Conflict
fa: ناسازگاری کلید

en: The '%1' shape gesture has already been allocated to the "%2" action.
    Do you want to reassign it from that action to the current one?
fa: وضعیت شکل »%1« قبلاً به کنش»%2« اختصاص یافته است.
    آیا می‌خواهید مجدداً آن را از آن کنش به کنش جاری انتساب کنید؟

en: Reassign
fa: انتساب مجدد

en: The '%1' rocker gesture has already been allocated to the "%2" action.
    Do you want to reassign it from that action to the current one?
fa: وضعیت rocker »%1« قبلاً به کنش»%2« اختصاص یافته است.
    آیا می‌خواهید مجدداً آن را از آن کنش به کنش جاری انتساب کنید؟

[ctx: header for an applications shortcut list]
en: Shortcuts for %1
fa: میان‌برها برای %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, priLabel)
en: Main:
fa: اصلی:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, altLabel)
en: Alternate:
fa: تغییر:

en: Global:
fa: سراسری:

en: Action Name
fa: نام کنش

en: Shortcuts
fa: میان‌برها

en: Description
fa: توصیف

en: Switch Application Language
fa: سودهی زبان کاربرد

en: Please choose the language which should be used for this application:
fa: لطفا زبانی را که باید برای این برنامه استفاده شود را برگزینید:

en: Add Fallback Language
fa: افزودن زبان اصلاح حالت عمل

en: Application Language Changed
fa: زبان برنامه تغییر کرد

en: Primary language:
fa: زبان اصلی:

en: Fallback language:
fa: زبان اصلاح حالت عمل:

en: Remove
fa: حذف

en: This is the main application language which will be used first, before any other languages.
fa: این زبان اصلی برنامه است که ابتدا، قبل از هر زبان دیگری استفاده می‌شود.

en: This is the language which will be used if any previous languages do not contain a proper translation.
fa: این زبانی است که در صورتی که هیچ یک زبانهای قبلی شامل ترجمه مناسب نباشند استفاده میشود.

en: Tip of the Day
fa: نکته روز

en: Did you know...?
fa: آیا می‌دانید...؟

en: &Show tips on startup
fa: &نمایش نکات هنگام راه‌اندازی‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_previous)
en: &Previous
fa: &قبلی‌

[ctx: Opposite to Previous]
en: &Next
fa: &بعدی‌

en: Find Next
fa: یافتن بعدی

en: <qt>Find next occurrence of '<b>%1</b>'?</qt>
fa: <qt>رخداد بعدی «<b>%1</b>» یافت شد؟</qt>

en: 1 match found. | %1 matches found.
fa[0]: %1 تطبیق یافت شد.

en: <qt>No matches found for '<b>%1</b>'.</qt>
fa: <qt>تطبیقی برای «<b>%1</b>» یافت نشد.</qt>

en: No matches found for '<b>%1</b>'.
fa: تطبیقی برای »<b>%1</b>« یافت نشد.

en: Beginning of document reached.
fa: به ابتدای سند رسید.

en: End of document reached.
fa: به انتهای سند رسید.

en: Continue from the end?
fa: از انتها ادامه یابد؟

en: Continue from the beginning?
fa: از ابتدا ادامه یابد؟

en: Find Text
fa: یافتن متن

[ctx: @title:group]
en: Find
fa: یافتن

en: &Text to find:
fa: &متن برای یافتن:‌

en: Regular e&xpression
fa: &عبارت منظم‌

en: &Edit...
fa: &ویرایش...‌

en: Replace With
fa: جایگزینی با

en: Replace&ment text:
fa: &جایگزینی متن:‌

en: Use p&laceholders
fa: استفاده از &جانگه‌دار‌ها‌

en: Insert Place&holder
fa: درج &جانگه‌دار‌

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Options
fa: گزینه‌ها

en: C&ase sensitive
fa: &حساس به حالت‌

en: &Whole words only
fa: فقط &تمام کلمات‌

en: From c&ursor
fa: از &مکان‌نما‌

en: Find &backwards
fa: یافتن &پس‌سوها‌

en: &Selected text
fa: متن &برگزیده‌

en: &Prompt on replace
fa: &اعلان هنگام جایگزینی‌

en: Start replace
fa: آغاز جایگزینی

en: <qt>If you press the <b>Replace</b> button, the text you entered above is searched for within the document and any occurrence is replaced with the replacement text.</qt>
fa: <qt>اگر دکمه  <b>جایگزینی</b>را فشار دهید، متنی که بالا وارد کردید در سند جستجو شده و هر رخداد با متن جایگزین، جایگزینی می‌شود.</qt>

en: &Find
fa: &یافتن‌

en: Start searching
fa: آغاز جستجو

en: <qt>If you press the <b>Find</b> button, the text you entered above is searched for within the document.</qt>
fa: <qt>اگر دکمه  <b>یافتن</b>را فشار دهید، متنی که بالا وارد کردید در سند جستجو می‌شود.</qt>

en: Enter a pattern to search for, or select a previous pattern from the list.
fa: یک الگو برای جستجو وارد کرده، یا الگوی قبلی را از فهرست انتخاب نمایید.

en: If enabled, search for a regular expression.
fa: اگر فعال شده، برای یک عبارت منظم جستجو شود.

en: Click here to edit your regular expression using a graphical editor.
fa: اینجا را برای ویرایش عبارت منظم با استفاده از ویرایشگر نگاره‌ای فشار دهید.

en: Enter a replacement string, or select a previous one from the list.
fa: رشته جایگزین وارد شود، یا قبلی از فهرست انتخاب شود.

en: Click for a menu of available captures.
fa: فشار برای گزینگان گیراندازهای موجود.

en: Require word boundaries in both ends of a match to succeed.
fa: کرانه‌های واژه در هر دو انتهای یک تطبیق برای موفقیت نیاز است.

en: Start searching at the current cursor location rather than at the top.
fa: آغاز جستجوی بیشتر از محل مکان‌نمای جاری تا از بالا.

en: Only search within the current selection.
fa: جستجو فقط با گزینش جاری.

en: Perform a case sensitive search: entering the pattern 'Joe' will not match 'joe' or 'JOE', only 'Joe'.
fa: عملکرد یک جستجوی حساس به حالت: ورود الگوی »Joe« با »joe« یا »JOE« تطابق ندارد، فقط »Joe«.

en: Search backwards.
fa: جستجوی پس‌سوها.

en: Ask before replacing each match found.
fa: قبل از جایگزینی هر تطبیق یافت‌شده سؤال شود.

en: Any Character
fa: هر نویسه

en: Start of Line
fa: آغاز خط

en: End of Line
fa: انتهای خط

en: Set of Characters
fa: مجموعه نویسه‌ها

en: Repeats, Zero or More Times
fa: تکرار، صفر یا چند بار

en: Repeats, One or More Times
fa: تکرار، یک یا چند بار

en: Optional
fa: اختیاری

en: Escape
fa: گریز

en: TAB
fa: جهش

en: Newline
fa: خط جدید

en: Carriage Return
fa: بازگشت نورد

en: White Space
fa: فاصله سفید

en: Digit
fa: رقم

en: Complete Match
fa: تطبیق کامل

en: Captured Text (%1)
fa: متن گیرانداز )%1(

en: You must enter some text to search for.
fa: باید چند متن برای جستجو وارد کنید.

en: Invalid regular expression.
fa: عبارت منظم نامعتبر.

en: Replace
fa: جایگزینی

[ctx: @action:button Replace all occurrences]
en: &All
fa: &همه‌

en: &Skip
fa: &برش‌

en: Replace '%1' with '%2'?
fa: »%1« با »%2« جایگزین شود؟

en: No text was replaced.
fa: هیچ متنی جایگزین نشد.

en: 1 replacement done. | %1 replacements done.
fa[0]: %1 جایگزینی انجام شد.

en: Do you want to restart search from the end?
fa: می‌خواهید جستجو را از انتها باز آغاز کنید؟

en: Do you want to restart search at the beginning?
fa: می‌خواهید جستجو را از ابتدا باز آغاز کنید؟

[ctx: @action:button Restart find & replace]
en: Restart
fa: بازآغازی

[ctx: @action:button Stop find & replace]
en: Stop
fa: ایست

en: Your replacement string is referencing a capture greater than '\%1',
fa: رشته جایگزین شما به گیرانداز بزرگ‌تر از »\%1« مراجعه می‌کند.

en: but your pattern only defines 1 capture. | but your pattern only defines %1 captures.
fa[0]:  ولی الگوی شما فقط  %1 گیرانداز را تعریف می‌کند.

en: but your pattern defines no captures.
fa: ولی الگوی شما گیراندازها را تعریف نمی‌کند.

en: 
    Please correct.
fa: 
    لطفاً، اصلاح کنید.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Here you can choose the font to be used.
fa: در اینجا می‌توانید قلمی که باید استفاده شود را انتخاب کنید.

en: Requested Font
fa: قلم درخواست‌شده

[ctx: @option:check]
en: Font
fa: قلم

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this checkbox to change the font family settings.
fa: فعال‌سازی این جعبه بررسی برای تغییر تنظیمات خانواده قلم.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change font family?
fa: خانواده قلم تغییر کند؟

[ctx: @label]
en: Font:
fa: قلم:

[ctx: @option:check]
en: Font style
fa: سبک قلم

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this checkbox to change the font style settings.
fa: فعال‌سازی این جعبه بررسی برای تغییر تنظیمات سبک قلم.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change font style?
fa:  سبک قلم تغییر کند؟

en: Font style:
fa: سبک قلم:

[ctx: @option:check]
en: Size
fa: اندازه

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this checkbox to change the font size settings.
fa: فعال‌سازی این جعبه بررسی برای تغییر تنظیمات اندازه قلم.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change font size?
fa: اندازه قلم تغییر کند؟

[ctx: @label:listbox Font size]
en: Size:
fa: اندازه:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Here you can choose the font family to be used.
fa: اینجا می‌توانید خانواده قلمی که استفاده می‌شود را انتخاب کنید.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Here you can choose the font style to be used.
fa: اینجا می‌توانید سبک قلمی که استفاده می‌شود را انتخاب کنید.

[ctx: @item font]
en: Italic
fa: کج

[ctx: @item font]
en: Oblique
fa: مایل

[ctx: @item font]
en: Bold
fa: توپر

[ctx: @item font]
en: Bold Italic
fa: توپر کج

[ctx: @item font size]
en: Relative
fa: نسبی

en: Font size<br /><i>fixed</i> or <i>relative</i><br />to environment
fa: اندازه قلم<br /><i>ثابت</i> یا <i>نسبی</i><br />نسبت به محیط

en: Here you can switch between fixed font size and font size to be calculated dynamically and adjusted to changing environment (e.g. widget dimensions, paper size).
fa: اینجا می‌توانید بین اندازه قلم ثابت و اندازه قلمی که به صورت پویا محاسبه می‌شود و با تغییر محیط )مثلاً ابعاد عنصر، اندازه کاغذ( تنظیم‌شده، سودهی کنید.

en: Here you can choose the font size to be used.
fa: اینجا می‌توانید اندازه  قلمی که استفاده می‌شود را انتخاب کنید.

note: i18n: A classical test phrase, with all letters of the English alphabet. Replace it with a sample text in your language, such that it is representative of language's writing system. If you wish, you can input several lines of text separated by \n.
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
fa: جذبه آسمان ابری ظلمانی را که با غرش و فریادش پرده حریر قلبم را، و با طنازی ژاله‌هایش خرمن گلهای صنوبر و ثعلب را می‌لرزاند، و چشمم را ضیایی، دوست دارم.

en: This sample text illustrates the current settings. You may edit it to test special characters.
fa: این متن ساده تنظیمات جاری را با مثال روشن می‌کند. ممکن است شما آن را برای آزمایش نویسه‌های ویژه ویرایش کنید.

en: Actual Font
fa: قلم حقیقی

[ctx: short]
note: i18n: A shorter version of the alphabet test phrase translated in another message. It is displayed in the dropdown list of font previews (the font selection combo box), so keep it under the length equivalent to 60 or so proportional Latin characters.
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
fa: جذبه آسمان ابری ظلمانی را که با غرش و فریادش پرده حریر قلبم را، و با طنازی ژاله‌هایش خرمن گلهای صنوبر و ثعلب را می‌لرزاند، و چشمم را ضیایی، دوست دارم.

en: Select Font
fa: برگزیدن قلم

en: Choose...
fa: انتخاب...

en: Click to select a font
fa: برای برگزیدن یک قلم فشار دهید

en: Preview of the selected font
fa: پیش‌نمایش قلم برگزیده

en: This is a preview of the selected font. You can change it by clicking the "Choose..." button.
fa: این پیش‌نمایش قلم برگزیده است. می‌توانید با فشار دکمه »انتخاب...« آن را تغییر دهید.

en: Preview of the "%1" font
fa: پیش‌نمایش قلم  »%1«

en: This is a preview of the "%1" font. You can change it by clicking the "Choose..." button.
fa: این پیش‌نمایش قلم  »%1« است. می‌توانید با فشار دکمه »انتخاب...« آن را تغییر دهید.

en: Search
fa: جستجو

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbStop) i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Stop
fa: ایست

en:  Stalled
fa:  از کار افتاد

en:  %1/s
fa:  %1/ثانیه

en: %2 of %3 complete | %2 of %3 complete
fa[0]: %2 از %3 کامل شده

en: %2 / %1 folder | %2 / %1 folders
fa[0]: %2 / %1 پوشه

en: %2 / %1 file | %2 / %1 files
fa[0]: %2 / %1 پرونده

en: %1% of %2
fa: %1% از %2

en: %2% of 1 file | %2% of %1 files
fa[0]: %2% از %1 پرونده

en: %1%
fa: %1٪

en: Stalled
fa: ایستاد

en: %2/s (%3 remaining) | %2/s (%3 remaining)
fa[0]: %2/ثانیه (%3 باقی مانده)

[ctx: speed in bytes per second]
en: %1/s
fa:  %1/ثانیه

en: %1/s (done)
fa: %1/ثانیه )انجام شد(

en: &Resume
fa: از سرگیری

en: &Pause
fa: مکث

[ctx: The source url of a job]
en: Source:
fa: مبدا:

[ctx: The destination url of a job]
en: Destination:
fa: مقصد:

en: &Keep this window open after transfer is complete
fa: باز &نگه داشتن این پنجره پس از تکمیل انتقال‌

en: Open &File
fa: باز کردن &پرونده‌

en: Open &Destination
fa: باز کردن &مقصد‌

en: Progress Dialog
fa: محاوره پیشرفت

en: %1 folder | %1 folders
fa[0]: %1 پوشه

en: %1 file | %1 files
fa[0]: %1 پرونده

en: The style '%1' was not found
fa: سبک »%1« یافت نشد

en: Do not run in the background.
fa: در زمینه اجرا نشود.

en: Internally added if launched from Finder
fa: اگر از یابنده راه‌اندازی شود، به طور داخلی اضافه می‌شود

en: Unknown Application
fa: برنامه‌ی ناشناس

en: &Minimize
fa: &کمینه‌سازی‌

en: &Restore
fa: &بازگرداندن‌

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>%1</b>?</qt>
fa: <qt> مطمئن هستید که می‌خواهید از <b>%1</b> خارج شوید؟ </qt>

en: Confirm Quit From System Tray
fa: تأیید خروج از سینی سیستم

en: Minimize
fa: کمینه‌سازی

[ctx: @title:window]
en: Dr. Klash' Accelerator Diagnosis
fa: خطایابی شتاب‌ده Dr. Klash

[ctx: @option:check]
en: Disable automatic checking
fa: غیرفعال‌سازی بررسی خودکار

[ctx: @action:button]
en: Close
fa: بستن

en: <h2>Accelerators changed</h2>
fa: <h2>شتاب‌ده‌ها تغییر یافت</h2>

en: <h2>Accelerators removed</h2>
fa: <h2>شتاب‌ده‌ها حذف شد</h2>

en: <h2>Accelerators added (just for your info)</h2>
fa: <h2>شتاب‌ده‌ها اضافه شد  )فقط برای اطلاعات شما(</h2>

[ctx: left mouse button]
en: left button
fa: دکمه چپ

[ctx: middle mouse button]
en: middle button
fa: دکمه میانی

[ctx: right mouse button]
en: right button
fa: دکمه راست

[ctx: a nonexistent value of mouse button]
en: invalid button
fa: دکمه نامعتبر

[ctx: a kind of mouse gesture: hold down one mouse button, then press another button]
en: Hold %1, then push %2
fa: %1 نگه دارید، سپس %2 فشار دهید

en: Conflict with Global Shortcut
fa: ناسازگاری با میان‌بر سراسری

en: The '%1' key combination has already been allocated to the global action "%2" in %3.
    Do you want to reassign it from that action to the current one?
fa: کلید ترکیبی »%1« قبلاً به کنش سراسری »%2« در %3 اختصاص یافته است.
    آیا می‌خواهید مجدداً آن را از آن کنش به کنش جاری انتساب کنید؟

en: Conflict With Registered Global Shortcut
fa: ناسازگاری با میان‌بر سراسری ثبت شده

[ctx: @action]
en: Open
fa: باز

[ctx: @action]
en: New
fa: جدید

[ctx: @action]
en: Close
fa: بستن

[ctx: @action]
en: Save
fa: ذخیره

[ctx: @action]
en: Print
fa: چاپ

[ctx: @action]
en: Quit
fa: خروج

[ctx: @action]
en: Undo
fa: واگرد

[ctx: @action]
en: Redo
fa: از نو

[ctx: @action]
en: Cut
fa: برش

[ctx: @action]
en: Copy
fa: رونوشت

[ctx: @action]
en: Paste
fa: چسباندن

[ctx: @action]
en: Paste Selection
fa: چسباندن گزینش

[ctx: @action]
en: Select All
fa: برگزیدن همه

[ctx: @action]
en: Deselect
fa: عدم گزینش

[ctx: @action]
en: Delete Word Backwards
fa: حذف واژه‌های پس‌سو

[ctx: @action]
en: Delete Word Forward
fa: حذف واژه پیش‌سو

[ctx: @action]
en: Find
fa: یافتن

[ctx: @action]
en: Find Next
fa: یافتن بعدی

[ctx: @action]
en: Find Prev
fa: یافتن قبلی

[ctx: @action]
en: Replace
fa: جایگزینی

[ctx: @action Go to main page]
en: Home
fa: آغازه

[ctx: @action Beginning of document]
en: Begin
fa: آغاز

[ctx: @action End of document]
en: End
fa: پایان

[ctx: @action]
en: Prior
fa: قبلی

[ctx: @action Opposite to Prior]
en: Next
fa: بعدی

[ctx: @action]
en: Up
fa: بالا

[ctx: @action]
en: Back
fa: پس

[ctx: @action]
en: Forward
fa: پیش‌سو

[ctx: @action]
en: Reload
fa: بارگذاری مجدد

[ctx: @action]
en: Beginning of Line
fa: ابتدای خط

[ctx: @action]
en: End of Line
fa: انتهای خط

[ctx: @action]
en: Go to Line
fa: برو به خط

[ctx: @action]
en: Backward Word
fa: واژه پس‌سو

[ctx: @action]
en: Forward Word
fa: واژه پیش‌سو

[ctx: @action]
en: Add Bookmark
fa: افزودن چوب الف

[ctx: @action]
en: Zoom In
fa: بزرگ‌نمایی

[ctx: @action]
en: Zoom Out
fa: کوچک‌نمایی

[ctx: @action]
en: Full Screen Mode
fa: حالت تمام صفحه

[ctx: @action]
en: Show Menu Bar
fa: نمایش میله گزینگان

[ctx: @action]
en: Activate Next Tab
fa: فعال کردن تب بعدی

[ctx: @action]
en: Activate Previous Tab
fa: فعال کردن تب قبلی

[ctx: @action]
en: Help
fa: کمک

[ctx: @action]
en: What's This
fa: این چیست

[ctx: @action]
en: Text Completion
fa: تکمیل متن

[ctx: @action]
en: Previous Completion Match
fa: تطبیق تکمیل قبلی

[ctx: @action]
en: Next Completion Match
fa: تطبیق تکمیل بعدی

[ctx: @action]
en: Substring Completion
fa: تکمیل زیر رشته

[ctx: @action]
en: Previous Item in List
fa: فقره قبلی در فهرست

[ctx: @action]
en: Next Item in List
fa: فقره بعدی در فهرست

[ctx: @action]
en: Open Recent
fa: باز کردن اخیر‌

[ctx: @action]
en: Save As
fa: ذخیره به عنوان

[ctx: @action]
en: Revert
fa: برگرداندن

[ctx: @action]
en: Print Preview
fa: پیش‌نمایش چاپ

[ctx: @action]
en: Mail
fa: نامه

[ctx: @action]
en: Clear
fa: پاک کردن

[ctx: @action]
en: Actual Size
fa: اندازه واقعی‌

[ctx: @action]
en: Fit To Page
fa: متناسب با صفحه‌

[ctx: @action]
en: Fit To Width
fa: متناسب با عرض صفحه‌

[ctx: @action]
en: Fit To Height
fa: متناسب با ارتفاع صفحه‌

[ctx: @action]
en: Zoom
fa: بزرگ‌نمایی‌

[ctx: @action]
en: Goto
fa: برو به

[ctx: @action]
en: Goto Page
fa: &برو به صفحه

[ctx: @action]
en: Document Back
fa: سند قبل

[ctx: @action]
en: Document Forward
fa: سند بعد

[ctx: @action]
en: Edit Bookmarks
fa: ویرایش چوب الفها‌

[ctx: @action]
en: Spelling
fa: هجی کردن

[ctx: @action]
en: Show Toolbar
fa: نمایش میله ابزار‌

[ctx: @action]
en: Show Statusbar
fa: نمایش نوار وضعیت‌

[ctx: @action]
en: Save Options
fa: گزینه‌های ذخیره

[ctx: @action]
en: Key Bindings
fa: مقیدسازی کلیدها

[ctx: @action]
en: Preferences
fa: مرجع

[ctx: @action]
en: Configure Toolbars
fa: پیکربندی میله ابزارها

[ctx: @action]
en: Configure Notifications
fa: پیکربندی اخطارها

[ctx: @action]
en: Tip Of Day
fa: نکته روز

[ctx: @action]
en: Report Bug
fa: گزارش اشکال

[ctx: @action]
en: Switch Application Language
fa: تغییر زبان کاربرد

[ctx: @action]
en: About Application
fa: درباره برنامه

[ctx: @action]
en: About KDE
fa: درباره KDE‌

en: Spell Checking Configuration
fa: پیکربندی غلط‌یابی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bgSpellCB)
en: Enable &background spellchecking
fa: فعال‌سازی غلط‌گیر &پس‌زمینه‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkerEnabledByDefaultCB)
en: &Automatic spell checking enabled by default
fa: &غلط‌یاب خودکار به طور پیش‌فرض فعال شده

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_skipUpperCB)
en: Skip all &uppercase words
fa: پرش از همه &واژه‌های بالایی‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_skipRunTogetherCB)
en: S&kip run-together words
fa: &پرش از اجرای با هم واژه‌ها‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Default language:
fa: زبان پیش‌فرض:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (KEditListWidget, m_ignoreListBox)
en: Ignored Words
fa: واژه‌های نادبده گرفته‌شده

[ctx: @title:window]
en: Check Spelling
fa: غلط‌یابی

[ctx: @action:button]
en: &Finished
fa: &پایان یافت‌

[ctx: progress label]
en: Spell checking in progress...
fa: در حال غلط‌یابی...

en: Spell check stopped.
fa: غلط‌یابی متوقف شد.

en: Spell check canceled.
fa: غلط‌یابی لغو شد.

en: Spell check complete.
fa: غلط‌یابی کامل شد.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_autoCorrect)
en: Autocorrect
fa: اصلاح خودکار

en: You reached the end of the list
    of matching items.
fa: شما به انتهای فهرست 
    تطابق فقره‌ها رسیدید.

en: The completion is ambiguous, more than one
    match is available.
fa: تکمیل مبهم است، بیش از یک
    تطبیق در دسترس است.

en: There is no matching item available.
fa: فقره مطابق در دسترس نیست.

en: Backspace
fa: پس‌بر

en: SysReq
fa: درخواست سیستم

en: CapsLock
fa: قفل تبدیل

en: NumLock
fa: قفل اعداد

en: ScrollLock
fa: قفل لغزش

en: PageUp
fa: بالابر صفحه

en: PageDown
fa: پایین‌بر صفحه

en: Again
fa: دوباره

en: Props
fa: ویژگیها

en: Undo
fa: واگرد

en: Front
fa: جلو

en: Copy
fa: رونوشت

en: Open
fa: باز

en: Paste
fa: چسباندن

en: Find
fa: یافتن

en: Cut
fa: برش

en: &OK
fa: &تأیید‌

en: &Cancel
fa: &لغو‌

en: &Yes
fa: &بله‌

en: Yes
fa: بله

en: &No
fa: &خیر‌

en: No
fa: نه

en: &Discard
fa: &دور انداختن‌

en: Discard changes
fa: دور انداختن تغییرات

en: Pressing this button will discard all recent changes made in this dialog.
fa: با فشار این دکمه، همه تغییراتی که اخیرا در این محاوره ایجاد‌ شده، دور انداخته می‌شوند.

en: Save data
fa: ذخیره داده

en: &Do Not Save
fa: &ذخیره نشود‌

en: Do not save data
fa: داده ذخیره نشود

en: Save file with another name
fa: پرونده با نام دیگری ذخیره شود

en: &Apply
fa: &اعمال‌

en: Apply changes
fa: اعمال تغییرات

en: Administrator &Mode...
fa:  &حالت سرپرست...‌

en: Enter Administrator Mode
fa: وارد کردن حالت سرپرست

en: Clear input
fa: پاک کردن ورودی

en: Clear the input in the edit field
fa: پاک کردن ورودی در حوزه ویرایش

en: Show help
fa: نمایش کمک

en: Close the current window or document
fa: بستن پنجره یا سند جاری

en: &Close Window
fa: بستن پنجره

en: Close the current window.
fa: بستن پنجره جاری

en: &Close Document
fa: بستن سند

en: Close the current document.
fa: بستن سند جاری

en: &Defaults
fa: &پیش‌فرضها‌

en: Reset all items to their default values
fa: بازنشانی همه فقره‌ها به مقادیر پیش‌فرض آنها

en: Go back one step
fa: یک گام پس برو

en: Go forward one step
fa: بک گام به پیش برو

en: Opens the print dialog to print the current document
fa: محاوره چاپ را برای چاپ سند جاری باز می‌کند

en: C&ontinue
fa: &ادامه‌

en: Continue operation
fa: ادامه عملیات

en: &Delete
fa: &حذف‌

en: Delete item(s)
fa: حذف فقره)ها(

en: Open file
fa: باز کردن پرونده

en: &Reset
fa: &بازنشانی‌

en: Reset configuration
fa: بازنشانی پیکربندی

[ctx: Verb]
en: &Insert
fa: &درج‌

en: Confi&gure...
fa: &پیکربندی...‌

en: Add
fa: افزودن

en: Test
fa: آزمون

en: Properties
fa: ویژگیها

en: &Overwrite
fa: &جای‌نوشت‌

en: Redo
fa: از نو

en: &Available:
fa: &دسترس‌پذیر:‌

en: &Selected:
fa: &برگزیده:‌

[ctx: KCharSelect section name]
en: European Alphabets
fa: الفبای اروپایی

[ctx: KCharSelect section name]
en: African Scripts
fa: دست‌خط‌های آفریایی

[ctx: KCharSelect section name]
en: Middle Eastern Scripts
fa: دست‌خط‌های خاور میانه‌ای

[ctx: KCharSelect section name]
en: South Asian Scripts
fa: کدنوشته‌های آسیای جنوبی

[ctx: KCharSelect section name]
en: Philippine Scripts
fa: دست‌خط‌های فیلیپینی

[ctx: KCharSelect section name]
en: South East Asian Scripts
fa: دست‌نوشته‌های آسیای جنوب شرقی

[ctx: KCharSelect section name]
en: East Asian Scripts
fa: دست‌نوشته‌های آسیای شرقی

[ctx: KCharSelect section name]
en: Central Asian Scripts
fa: دست‌نوشته‌های آسیای مرکزی

[ctx: KCharSelect section name]
en: Other Scripts
fa: سایر دست‌نوشته‌‌ها

[ctx: KCharSelect section name]
en: Symbols
fa: نمادها

[ctx: KCharSelect section name]
en: Mathematical Symbols
fa: نمادهای ریاضیاتی

[ctx: KCharSelect section name]
en: Phonetic Symbols
fa: نمادهای آوایی

[ctx: KCharSelect section name]
en: Combining Diacritical Marks
fa: اعراب‌های ترکیب‌شونده

[ctx: KCharSelect section name]
en: Other
fa: غیره

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Basic Latin
fa: لاتین پایه

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin-1 Supplement
fa: مکمل لاتین-۱

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-A
fa: لاتین گسترش‌یافته-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-B
fa: لاتین گسترش‌یافته-B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: IPA Extensions
fa: گسترش‌های IPA

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Spacing Modifier Letters
fa: حروف تغییردهندهٔ فاصله‌گذاری

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks
fa: اعراب‌های ترکیب‌شونده

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Greek and Coptic
fa: یونانی و قبطی

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic
fa: سریلی

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Supplement
fa: مکمل سیریلی

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Armenian
fa: ارمنی

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hebrew
fa: عبری

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic
fa: عربی

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Syriac
fa: سریانی

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic Supplement
fa: مکمل عربی

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Thaana
fa: ثانا

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Devanagari
fa: دواناگری

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Bengali
fa: بنگالی

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Gurmukhi
fa: گورموخی

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Gujarati
fa: گجراتی

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Oriya
fa: اوریه‌ای

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tamil
fa: تامیل

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Telugu
fa: تلوگو

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Kannada
fa: کناده

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Malayalam
fa: مالایالام

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Thai
fa: تایلندی

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Lao
fa: لائویی

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tibetan
fa: تبتی

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Myanmar
fa: میانمار

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Georgian
fa: گریگوری

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Jamo
fa: هانگول جامو

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic
fa: اتیوپیایی

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Supplement
fa: مکمل اتیوپیایی

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cherokee
fa: چروکیایی

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
fa: هجاهای بومی کانادایی یکی‌شده

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Runic
fa: رونی

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Khmer
fa: خمر

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Mongolian
fa: مغولی

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Khmer Symbols
fa: نمادهای خمری

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Phonetic Extensions
fa: گسترش‌های آوایی

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Phonetic Extensions Supplement
fa: مکمل گسترش‌های آوایی

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks Supplement
fa: مکمل اعراب‌های ترکیب‌شونده

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended Additional
fa: لاتین گسترش‌یافتهٔ افزوده

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Greek Extended
fa: یونانی بسط‌یافته

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: General Punctuation
fa: نقطه‌گذاری عمومی

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Superscripts and Subscripts
fa: بالانوشت‌ها و زیرنوشت‌ها

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Currency Symbols
fa: نمادهای مالی

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks for Symbols
fa: اعراب‌های ترکیب‌شونده برای نمادها

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Letterlike Symbols
fa: نمادهای شبیه به حرف

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Number Forms
fa: شکلهای عدد

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arrows
fa: پیکان‌ها

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Mathematical Operators
fa: عمل‌گرهای ریاضیاتی

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Technical
fa: فنی متفرقه

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Control Pictures
fa: شکل‌های کنترلی

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Optical Character Recognition
fa: تشخیص نوری نویسه‌ها

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Enclosed Alphanumerics
fa: الفبارقمی‌های محصور

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Box Drawing
fa: کادرکشی

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Block Elements
fa: عنصرهای بلوکی

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Geometric Shapes
fa: شکل‌های هندسی

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Symbols
fa: نمادهای متفرقه

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Dingbats
fa: تزئینی‌ها

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
fa: نمادهای ریاضیاتی متفرقه-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Arrows-A
fa: پیکان‌های تکمیلی-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Braille Patterns
fa: الگوهای بریل

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Arrows-B
fa: پیکان‌های تکمیلی-B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
fa: نمادهای ریاضیاتی متفرقه-B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Mathematical Operators
fa: عمل‌گرهای ریاضیاتی تکمیلی

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Symbols and Arrows
fa: نمادها و پیکان‌های متفرقه

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-C
fa: لاتین گسترش‌یافته-C

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Coptic
fa: قبطی

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Georgian Supplement
fa: مکمل گرجی

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Extended
fa: اتیوپیایی گسترش‌یافته

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Punctuation
fa: نقطه‌گذاری تکمیلی

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Radicals Supplement
fa: مکمل رادیکال‌های چ‌ژک

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ideographic Description Characters
fa: نویسه‌های توضیح اندیشه‌نگاشتی

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Symbols and Punctuation
fa: نمادها و نقطه‌گذاری چ‌ژک

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hiragana
fa: هیراگانا

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Katakana
fa: کاتاکانا

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Bopomofo
fa: بوپوموفو

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Compatibility Jamo
fa: هانگول سازگاری جامو

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Kanbun
fa: کانبون

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Bopomofo Extended
fa: بوپوموفو گسترش‌یافته

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Strokes
fa: سرکش‌های چ‌ژک

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Katakana Phonetic Extensions
fa: گسترش‌های آوایی کاتاکانا

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Enclosed CJK Letters and Months
fa: حروف و ماه‌های چ‌ژک محصور

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility
fa: سازگاری چ‌ژک

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Unified Ideographs Extension A
fa: اندیشه‌نگاشت‌های چ‌ژک متحد گسترش A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Yijing Hexagram Symbols
fa: نمادهای شش‌تایی ییجینگ

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Unified Ideographs
fa: اندیشه‌نگاشت‌های متحد چ‌ژک

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Yi Syllables
fa: سیلاب‌های یی

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Yi Radicals
fa: رادیکال‌های یی

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Modifier Tone Letters
fa: حروف نوای تغییردهنده

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-D
fa: لاتین گسترده-D

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Javanese
fa: جاوانیز

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Meetei Mayek
fa: Meetei

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Syllables
fa: سیلاب‌های هانگول

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: High Surrogates
fa: جانشین بالا

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: High Private Use Surrogates
fa: جانشین‌های بالا با استفادهٔ خصوصی

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Low Surrogates
fa: جانشین پایین

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Private Use Area
fa: ناحیه استفاده خصوصی

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility Ideographs
fa: اندیشه‌نگاشت‌های سازگاری چ‌ژک

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Alphabetic Presentation Forms
fa: صورت‌های نمایشی الفبایی

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic Presentation Forms-A
fa: صورت‌های نمایشی عربی-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Variation Selectors
fa: برگزینندهٔ گونه

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Vertical Forms
fa: صورت‌های عمودی

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Half Marks
fa: نیم‌نشانه‌های ترکیب‌شونده

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility Forms
fa: صورت‌های سازگاری چ‌ژک

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Small Form Variants
fa: گونه‌های صورت کوچک

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic Presentation Forms-B
fa: صورت‌های نمایشی عربی-B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Halfwidth and Fullwidth Forms
fa: صورت‌های نیم‌عرض و تمام‌عرض

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Specials
fa: ویژه‌ها

en: Enter a search term or character here
fa: اصطلاح یا حرف جستجو را در اینجا وارد کنید

[ctx: Goes to previous character]
en: Previous in History
fa: قبلی در تاریخچه

en: Previous Character in History
fa: حرف قبل در تاریخچه

[ctx: Goes to next character]
en: Next in History
fa: بعدی در تایخچه

en: Next Character in History
fa: حرف بعدی در تاریخچه

en: Select a category
fa: برگزیدن یک دسته

en: Select a block to be displayed
fa: برگزیدن بلوکی که باید نمایش داده شود

en: Set font
fa: تنظیم قلم

en: Set font size
fa: تنظیم اندازه قلم

en: Character:
fa: نویسه:

en: Name:
fa: نام:

en: Annotations and Cross References
fa: حاشیه‌نویسیها و ارجاع متقابل

en: Alias names:
fa: نامهای مستعار:

en: Notes:
fa: یادداشتها:

en: See also:
fa: همچنین ببینید:

en: Equivalents:
fa: معادلها:

en: Approximate equivalents:
fa: معادلهای تقریبی:

en: CJK Ideograph Information
fa: اطلاعات علامت CJK

en: Definition in English:
fa: تعریف در انگلیسی:

en: Mandarin Pronunciation:
fa: تلفظ ماندرین:

en: Cantonese Pronunciation:
fa: تلفظ کانتونی:

en: Japanese On Pronunciation:
fa: تلفظ ژاپنی «آن»:

en: Japanese Kun Pronunciation:
fa: تلفظ ژاپنی «کان»:

en: Tang Pronunciation:
fa: تلفظ Tang:

en: Korean Pronunciation:
fa: تلفظ کره‌ای:

en: General Character Properties
fa: ویژگیهای نویسه عمومی

en: Block:
fa: بلوک:

en: Unicode category:
fa: دسته یونی‌کد:

en: Various Useful Representations
fa: بازنماییهای مفید گوناگون

en: C octal escaped UTF-8:
fa: گریختهٔ C مبنای هشت UTF-8:

en: XML decimal entity:
fa: هستار ده‌دهی XML:

en: Unicode code point:
fa: دسته اشاره یونی‌کد:

[ctx: Character]
en: In decimal:
fa: به‌صورت دهدهی:

en: <Non Private Use High Surrogate>
fa: <جانشین بالا با استفادهٔ غیرخصوصی>

en: <Private Use High Surrogate>
fa: <جانشین بالا با استفادهٔ خصوصی>

en: <Private Use>
fa: <استفاده خصوصی>

en: <not assigned>
fa: <انتساب نشده>

en: Non-printable
fa: غیر قابل چاپ

en: Other, Control
fa: دیگر، کنترل

en: Other, Format
fa: دیگر، قالب

en: Other, Not Assigned
fa: دیگر، انتساب‌نشده

en: Other, Private Use
fa: دیگر، استفاده خصوصی

en: Other, Surrogate
fa: دیگر، جانشین

en: Letter, Lowercase
fa: حرف، پایینی

en: Letter, Modifier
fa: حرف، تغییردهنده

en: Letter, Other
fa: حرف، دیگر

en: Letter, Titlecase
fa: حرف، کوچکی و بزرگی عنوان

en: Letter, Uppercase
fa: حرف، بالایی

en: Mark, Spacing Combining
fa: نشان، ترکیب فاصله گذاری

en: Mark, Enclosing
fa: علامت، بسته‌شدن

en: Mark, Non-Spacing
fa: نشان، بدون فاصله‌گذاری

en: Number, Decimal Digit
fa: عدد، رقم ده‌دهی

en: Number, Letter
fa: عدد، حرف

en: Number, Other
fa: عدد، دیگر

en: Punctuation, Connector
fa: نقطه گذاری، بست

en: Punctuation, Dash
fa: نقطه‌گذاری، خط تیره

en: Punctuation, Close
fa: نقطه‌گذاری، بستن

en: Punctuation, Final Quote
fa: نقطه‌گذاری، نقل قول پایانی

en: Punctuation, Initial Quote
fa: نقطه‌گذاری، نقل قول آغازین

en: Punctuation, Other
fa: نقطه گذاری، دیگر

en: Punctuation, Open
fa: نقطه‌گذاری، باز

en: Symbol, Currency
fa: نماد، پول

en: Symbol, Modifier
fa: نماد، تغییردهنده

en: Symbol, Math
fa: نماد، ریاضی

en: Symbol, Other
fa: نماد، دیگر

en: Separator, Line
fa: جداساز، خط

en: Separator, Paragraph
fa: جداساز، بند

en: Separator, Space
fa: جداساز، فاصله

en: You will be asked to authenticate before saving
fa: قبل از ذخیره برای اعتبارسنجی از شما سوال خواهد شد

en: You are not allowed to save the configuration
fa: شما اجاره ذخیره تنظیمات را ندارید

[ctx: @option next year]
en: Next Year
fa: سال بعد

[ctx: @option next month]
en: Next Month
fa: ماه بعد

[ctx: @option next week]
en: Next Week
fa: هفته بعد‌

[ctx: @option tomorrow]
en: Tomorrow
fa: فردا

[ctx: @option today]
en: Today
fa: امروز

[ctx: @option yesterday]
en: Yesterday
fa: دیروز

[ctx: @option last month]
en: Last Month
fa: ماه پیش

[ctx: @option last year]
en: Last Year
fa: سال پیش

[ctx: @option do not specify a date]
en: No Date
fa: بدون تاریخ

[ctx: @info]
en: Date cannot be earlier than %1
fa: تاریخ نمیتواند از %1 زودتر باشد

[ctx: @info]
en: Date cannot be later than %1
fa: تاریخ نمیتواند از %1 دیرتر باشد

en: Week %1
fa: هفته %1

en: Next year
fa: سال بعد

en: Previous year
fa: سال قبل

en: Next month
fa: ماه بعد

en: Previous month
fa: ماه قبل

en: Select a week
fa: برگزیدن یک هفته

en: Select a month
fa: برگزیدن یک ماه

en: Select a year
fa: برگزیدن یک سال

en: Select the current day
fa: برگزیدن روز جاری

[ctx: No specific time zone]
en: Floating
fa: اعشاری

en: &Add
fa: &افزودن‌

en: &Remove
fa: &حذف‌

en: Move &Up
fa: حرکت &به بالا‌

en: Move &Down
fa: حرکت &به پایین‌

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
fa: &کمک‌

en: Clear &History
fa: پاک کردن &تاریخچه‌

en: No further items in the history.
fa: فقره دیگری در تاریخچه نیست

[ctx: %1 is the number of shortcuts with which there is a conflict]
en: Conflict with Registered Global Shortcut | Conflict with Registered Global Shortcuts
fa[0]: ناسازگاری با میان‌بر سراسری ثبت شده

[ctx: %1 is the number of conflicts]
en: Shortcut Conflict | Shortcut Conflicts
fa[0]: ناسازگاری میان‌برها

en: Shortcut '%1' for action '%2'
fa: میان‌بر '%1' برای عمل '%2'

en: Shortcut conflict
fa: ناسازگاری میان‌برها

en: <qt>The '%1' key combination is already used by the <b>%2</b> action.<br>Please select a different one.</qt>
fa: <qt>ترکیب کلید '%1' قبلاً توسط عمل <b>%2</b> استفاده شده است.<br>لطفاً ترکیب متفاوتی انتخاب کنید.</qt>

en: Reserved Shortcut
fa: میان‌بر رزرو شده

en: Conflict with Standard Application Shortcut
fa: ناسازگاری با میان‌بر کاربرد استاندارد

[ctx: What the user inputs now will be taken as the new shortcut]
en: Input
fa: ورودی

en: The key you just pressed is not supported by Qt.
fa: کلیدی که هم‌اکنون فشرده شد به‌وسیله Qt پشتیبانی نمیشود.

en: Unsupported Key
fa: کلید پشتیبانی نشده

en: without name
fa: بدون نام

[ctx: Italic placeholder text in line edits: 0 no, 1 yes]
note: i18n: Placeholder text in text edit widgets is the text appearing before any user input, briefly explaining to the user what to type (e.g. "Enter message"). By default the text is set in italic, which may not be appropriate for some languages and scripts (e.g. for CJK ideographs). i18n: Placeholder 
en: 1
fa: ۱

[ctx: @action:button Clear current text in the line edit]
en: Clear text
fa: پاک‌کردن متن

[ctx: @title:menu]
en: Text Completion
fa: تکمیل متن

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: None
fa: هیچ‌کدام

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Manual
fa: دستی

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Automatic
fa: خودکار

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Dropdown List
fa: فهرست پایین افت

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Short Automatic
fa: خودکار کوتاه

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Dropdown List && Automatic
fa: فهرست پایین افت و خودکار

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Image Operations
fa: عملیات تصویر

en: &Rotate Clockwise
fa: &چرخش در جهت عقربه‌های ساعت‌

en: Rotate &Counterclockwise
fa: چرخش &در خلاف جهت عقربه‌های ساغت‌

[ctx: @action]
en: Text &Color...
fa: رنگ متن...

[ctx: @label stroke color]
en: Color
fa: رنگ

[ctx: @action]
en: Text &Highlight...
fa: &برجسته‌سازی متن

[ctx: @action]
en: &Font
fa: قلم

[ctx: @action]
en: Font &Size
fa: &انداره قلم

[ctx: @action boldify selected text]
en: &Bold
fa: توپر

[ctx: @action italicize selected text]
en: &Italic
fa: کج

[ctx: @action underline selected text]
en: &Underline
fa: &زیرخط

[ctx: @action]
en: &Strike Out
fa: گام به بیرون

[ctx: @action]
en: Align &Left
fa: چیدمان &چپ

[ctx: @label left justify]
en: Left
fa: چپ

[ctx: @action]
en: Align &Center
fa: چیدمان &مرکز

[ctx: @label center justify]
en: Center
fa: مرکز

[ctx: @action]
en: Align &Right
fa: چیدمان &راست

[ctx: @label right justify]
en: Right
fa: راست

[ctx: @action]
en: &Justify
fa: &هم‌ترازی

[ctx: @label justify fill]
en: Justify
fa: هم ترازی

[ctx: @action]
en: Left-to-Right
fa: چپ به راست

[ctx: @label left-to-right]
en: Left-to-Right
fa: چپ به راست

[ctx: @action]
en: Right-to-Left
fa: راست به چپ

[ctx: @label right-to-left]
en: Right-to-Left
fa: راست به چپ

[ctx: @title:menu]
en: List Style
fa: سبک لیست

[ctx: @item:inmenu no list style]
en: None
fa: هیچ

[ctx: @item:inmenu disc list style]
en: Disc
fa: صفحه

[ctx: @item:inmenu circle list style]
en: Circle
fa: دایره

[ctx: @item:inmenu square list style]
en: Square
fa: چهارگوش

[ctx: @item:inmenu numbered lists]
en: 123
fa: ۱۲۳

[ctx: @action]
en: Increase Indent
fa: افزایش تورفتگی

[ctx: @action]
en: Decrease Indent
fa: کاهش تورفتگی

[ctx: @action]
en: Insert Rule Line
fa: درج خط قاعده

[ctx: @action]
en: Link
fa: پیوند

[ctx: @action]
en: Format Painter
fa: شکل‌دهی نگارگر

[ctx: @action]
en: To Plain Text
fa: به متن ساده

[ctx: @action]
en: Subscript
fa: عضوشدن

[ctx: @action]
en: Superscript
fa: لغو عضویت

en: &Copy Full Text
fa: &رونوشت کامل متن‌

en: Nothing to spell check.
fa: چیزی برای غلط‌یابی نیست.

en: Speak Text
fa: گفتن متن

en: Starting Jovie Text-to-Speech Service Failed
fa: شروع به‌کار خدمت متن-به-گویش Jovie با خطا مواجه شد

en: No suggestions for %1
fa: هیچ پیشنهادی برای %1

en: Ignore
fa: چشم‌پوشی‌

en: Add to Dictionary
fa: افزودن به واژه‌نامه

[ctx: @info]
en: Time cannot be earlier than %1
fa: زمان نمیتواند از %1 زودتر باشد

[ctx: @info]
en: Time cannot be later than %1
fa: زمان نمیتواند از %1 دیرتر باشد

[ctx: Define an area in the time zone, like a town area]
en: Area
fa: ناحیه

[ctx: Time zone]
en: Region
fa: منطقه

en: Comment
fa: توضیح

[ctx: @title:menu]
en: Toolbar Settings
fa: تنظیمات میله ابزار

[ctx: toolbar position string]
en: Top
fa: بالا

[ctx: toolbar position string]
en: Left
fa: چپ

[ctx: toolbar position string]
en: Right
fa: راست

[ctx: toolbar position string]
en: Bottom
fa: پایین

en: Text Position
fa: موقعیت متن

en: Icons Only
fa: فقط شمایلها

en: Text Only
fa: فقط متن

en: Text Alongside Icons
fa: متن کنار شمایلها

en: Text Under Icons
fa: متن زیر شمایلها

en: Icon Size
fa: اندازه شمایل

[ctx: @item:inmenu Icon size]
en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Small (%1x%2)
fa: کوچک )%1x%2(

en: Medium (%1x%2)
fa: متوسط )%1x%2(

en: Large (%1x%2)
fa: بزرگ )%1x%2(

en: Huge (%1x%2)
fa: بسیار بزرگ )%1x%2(

en: Lock Toolbar Positions
fa: قفل مکان میله ابزار

en: Desktop %1
fa: رومیزی  %1

en: Add to Toolbar
fa: افزودن به میله ابزار

en: Configure Shortcut...
fa: پیکربندی میان‌بر...‌

en: Toolbars Shown
fa: میله ابزارهای نمایش داده شده

en: No text
fa: بدون متن

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fa: &پرونده‌

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
fa: &بازی‌

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fa: &ویرایش‌

[ctx: @title:menu Game move]
note: i18n: ectx: Menu (move)
en: &Move
fa: &حرکت‌

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fa: &نما‌

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
fa: &برو‌

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
fa: &چوب الفها‌

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
fa: &ابزارها‌

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fa: &تنظیمات‌

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fa: میله ابزار اصلی

en: Builds Qt widget plugins from an ini style description file.
fa: وصله‌های عنصر را از یک پرونده توصیف سبک ini ایجاد می‌کند.

en: Input file
fa: پرونده ورودی

en: Output file
fa: پرونده خروجی

en: Name of the plugin class to generate
fa: نام رده وصله برای تولید

en: Default widget group name to display in designer
fa: نام گروه عنصر پیش‌فرض برای نمایش در طراح

en: (C) 2004-2005 Ian Reinhart Geiser
fa: (ح) ۲۰۰۴-۲۰۰۵ Ian Reinhart Geiser

en: Call Stack
fa: پشتهٔ فراخوانی

en: Call
fa: فراخوانی

en: Line
fa: خط

en: Console
fa: میز فرمان

en: Enter
fa: ورود

en: JavaScript Debugger
fa: اشکال‌زدای جاوااسکریپت

en: &Break at Next Statement
fa: &شکستن در حکم بعدی‌

en: Continue
fa: ادامه

en: Step Over
fa: گام از رو

en: Step Into
fa: گام به درون

en: Step Out
fa: گام به بیرون

en: &Debug
fa: &رفع اشکال

en: Close source
fa: بستن منبع

en: Ready
fa: آماده

en: Parse error at %1 line %2
fa: خطای تجزیه در  %1 خط %2

en: An error occurred while attempting to run a script on this page.
    
    %1 line %2:
    %3
fa: خطایی هنگام تلاش برای اجرای دست‌نوشته در این صفحه رخ داد.
    
    %1 خط %2:
    %3

en: Evaluation threw an exception %1
fa: ارزیابی یک استثنا %1 ایجاد کرد

en: JavaScript Error
fa: خطای جاوااسکریپت

en: &Do not show this message again
fa: این پیام را دوباره نشان &نده‌

en: Local Variables
fa: متغیرهای محلی

en: Reference
fa: مرجع

en: Loaded Scripts
fa: دست‌نوشته‌های بارگذاری‌شده

en: JavaScript
fa: جاوااسکریپت

en: &Stop Script
fa: متوقف کردن کدنوشته‌

en: Confirmation: JavaScript Popup
fa: تأیید: بالاپر جاوااسکریپت

en: This site is submitting a form which will open up a new browser window via JavaScript.
    Do you want to allow the form to be submitted?
fa: این پایگاه برگه‌ای را ارائه می‌کند که بالای یک پنجره جدید مرورگر از طریق جاوااسکریپت باز می‌شود.
    آیا اجازه می‌دهید برگه ارائه شود؟

en: <qt>This site is submitting a form which will open <p>%1</p> in a new browser window via JavaScript.<br />Do you want to allow the form to be submitted?</qt>
fa: <qt>این پایگاه برگه‌ای را ارائه می‌کند که <p>%1</p> را در یک پنجره جدید مرورگر از طریق جاوااسکریپت ارائه می‌کند.<br />آیا می‌خواهید اجازه دهید این برگه ارائه شود؟</qt>

en: Allow
fa: اجازه دادن

en: Do Not Allow
fa: اجازه داده نشود

en: This site is requesting to open up a new browser window via JavaScript.
    Do you want to allow this?
fa: این پایگاه، باز کردن یک پنجره مرورگر جدید از طریق جاوااسکریپت را درخواست می‌کند.
    آیا این اجازه را می‌دهید؟

en: <qt>This site is requesting to open<p>%1</p>in a new browser window via JavaScript.<br />Do you want to allow this?</qt>
fa: <qt>این پایگاه، باز کردن <p>%1</p>در پنجره جدید مرورگر از طریق جاوااسکریپت را درخواست می‌کند.<br />آیا این اجازه را می‌دهید؟</qt>

en: Close window?
fa: پنجره بسته شود؟

en: Confirmation Required
fa: تأیید مورد نیاز

en: Do you want a bookmark pointing to the location "%1" to be added to your collection?
fa: آیا می‌خواهید نقطه چوب الف در محل  »%1« به مجموعه شما اضافه شود؟

en: Do you want a bookmark pointing to the location "%1" titled "%2" to be added to your collection?
fa: آیا می‌خواهید نقطه چوب‌ الف در محل »%1« کاشی‌شده »%2« به مجموعه شما اضافه شود؟

en: JavaScript Attempted Bookmark Insert
fa: جاوااسکریپت برای درج چوب‌ الف تلاش می‌کند

en: Insert
fa: درج

en: Disallow
fa: غیرمجاز

en: The following files will not be uploaded because they could not be found.
    Do you want to continue?
fa: پرونده‌های زیر بارگذاری نشدند، زیرا نتوانستند پیدا شوند. 
    می‌خواهید ادامه دهید؟

en: Submit Confirmation
fa: ارائه تأیید

en: &Submit Anyway
fa: به هر حال &ارائه شود‌

en: You are about to transfer the following files from your local computer to the Internet.
    Do you really want to continue?
fa: شما درصدد انتقال پرونده‌های زیر از رایانه محلی خود به اینترنت هستید.
    واقعاً می‌خواهید ادامه دهید؟

en: Send Confirmation
fa: تأیید ارسال

en: &Send File | &Send Files
fa[0]: ارسال پرونده‌ها‌

en: Submit
fa: ارائه

en: Key Generator
fa: مولد کلید

en: No plugin found for '%1'.
    Do you want to download one from %2?
fa: وصله برای »%1« یافت نشد.
    می‌خواهید یکی از %2 را بارگیری کنید؟

en: Missing Plugin
fa: فاقد وصله

en: Download
fa: بارگیری

en: Do Not Download
fa: عدم بارگیری

en: This is a searchable index. Enter search keywords:
fa: این یک نمایه قابل جستجوست. کلیدواژه‌های جستجو را وارد کنید.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KHTMLInfoDlg)
en: Document Information
fa: اطلاعات سند

[ctx: @title:group Document information]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: General
fa: عمومی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, urlLabel)
en: URL:
fa: نشانی وب:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title:
fa: عنوان:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _lmLabel)
en: Last modified:
fa:  آخرین تغییریافته:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _eLabel)
en: Document encoding:
fa: کدبندی سند:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _modeLabel)
en: Rendering mode:
fa: روش ارائه حالت:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: HTTP Headers
fa: سرآیندهای HTTP

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, _headers)
en: Property
fa: ویژگی

en: Initializing Applet "%1"...
fa: مقداردهی اولیه برنامک »%1«...

en: Starting Applet "%1"...
fa: آغاز برنامک »%1«...

en: Applet "%1" started
fa: برنامک »%1« آغاز شد

en: Applet "%1" stopped
fa: برنامک »%1« متوقف شد

en: Loading Applet
fa: بارگذاری برنامک

en: Error: java executable not found
fa: خطا: اجرایی جاوا پیدا نشد

en: Signed by (validation: %1)
fa: امضا شده توسط (اعتبارسنجی: %1)

en: Certificate (validation: %1)
fa: گواهی‌نامه (اعتبارسنجی: %1)

en: Security Alert
fa: اخطار امنیت

en: Do you grant Java applet with certificate(s):
fa: آیا برنامک جاوا را توسط گواهی‌نامه)ها( اعطا می‌کنید:

en: the following permission
fa: مجوز زیر

en: &Reject All
fa: &رد کردن همه‌

en: &Grant All
fa: &اعطای همه‌

en: Applet Parameters
fa: پارامترهای برنامک

en: Parameter
fa: پارامتر

en: Class
fa: رده

en: Base URL
fa: نشانی وب پایه

en: Archives
fa: بایگانیها

en: KDE Java Applet Plugin
fa: وصله برنامک جاوا KDE

note: i18n: ectx: ToolBar (htmlToolBar)
en: HTML Toolbar
fa: میله ابزار HTML

en: &Copy Text
fa: &رونوشت متن‌

en: Open '%1'
fa: باز کردن »%1«

en: &Copy Email Address
fa: رونوشت نشانی رایانامه

en: &Save Link As...
fa: &ذخیره پیوند به عنوان...‌

en: &Copy Link Address
fa: رونوشت نشانی پیوند‌

[ctx: @title:menu HTML frame/iframe]
en: Frame
fa: قابک

en: Open in New &Window
fa: باز کردن در&پنجره جدید‌

en: Open in &This Window
fa: در &این پنجره باز شود‌

en: Open in &New Tab
fa: در تب &جدید باز شود‌

en: Reload Frame
fa: بارگذاری مجدد قابک

en: Print Frame...
fa: چاپ قابک...

en: Save &Frame As...
fa: ذخیره &قابک به عنوان...‌

en: View Frame Source
fa: مشاهده متن قابک

en: View Frame Information
fa: مشاهده اطلاعات قابک

en: Block IFrame...
fa: بلوک کردن IFrame...

en: Save Image As...
fa: ذخیره تصویر به عنوان...

en: Send Image...
fa: ارسال تصویر...

en: Copy Image
fa: رونوشت تصویر

en: Copy Image Location
fa: رونوشت محل تصویر

en: View Image (%1)
fa: مشاهده تصویر )%1(

en: Block Image...
fa: بلوک تصویر...

en: Block Images From %1
fa: بلوک تصاویر از %1

en: Stop Animations
fa: توقف پویانمایی

en: Search for '%1' with %2
fa: جستجوی »%1« با %2

en: Search for '%1' with
fa: جستجوی »%1« با

en: Save Link As
fa: ذخیره پیوند به عنوان

en: Save Image As
fa: ذخیره تصویر به عنوان

en: Add URL to Filter
fa: افزودن نشانی وب به پالایه

en: Enter the URL:
fa: نشانی وب را وارد کنید:

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
fa: یک پرونده با نام »%1« هنوز موجود است. مطمئنید که می‌خواهید آن را جای‌نوشت کنید؟

en: Overwrite File?
fa: پرونده جای‌نوشت شود؟

en: Overwrite
fa: جای‌نوشت

en: The Download Manager (%1) could not be found in your $PATH
fa: مدیر بارگیری  )%1( در $PATH  شما یافت نشد

en: Try to reinstall it  
    
    The integration with Konqueror will be disabled.
fa: سعی کنید آن را دوباره نصب کنید  
    
    مجتمع‌سازی توسط Konqueror غیرفعال می‌شود.

en: Default Font Size (100%)
fa: اندازه قلم پیش‌فرض )٪۱۰۰(

en: Embeddable HTML component
fa: مؤلفه نهفته زنگام

en: View Do&cument Source
fa: مشاهده متن &سند‌

en: View Document Information
fa: مشاهده اطلاعات سند

en: Save &Background Image As...
fa: ذخیره تصویر &زمینه به عنوان...‌

en: Print Rendering Tree to STDOUT
fa: چاپ درخت پرداخت در STDOUT

en: Print DOM Tree to STDOUT
fa: چاپ درخت DOM در STDOUT

en: Stop Animated Images
fa: توقف تصاویر پویا

en: Set &Encoding
fa: تنظیم &کدبندی‌

en: Use S&tylesheet
fa: استفاده از &صفحه سبک‌

en: Enlarge Font
fa:  بزرگ کردن قلم

en: Shrink Font
fa:  کوچک کردن قلم

en: <qt>Find text<br /><br />Shows a dialog that allows you to find text on the displayed page.</qt>
fa: <qt>یافتن متن<br /><br />محاوره‌ای را نشان می‌دهد که به شما اجازه یافتن متن در صفحه نمایش داده‌شده را می‌دهد.</qt>

en: Find Text as You Type
fa: یافتن متنی که تحریر می‌کنید

en: Find Links as You Type
fa: یافتن پیوندهایی که تحریر می‌کنید

en: Toggle Caret Mode
fa: زدن ضامن حالت هشتک

en: The fake user-agent '%1' is in use.
fa: عامل کاربر جعلی »%1« در حال استفاده است.

en: This web page contains coding errors.
fa: این صفحه وب شامل خطاهای کدگذاری است.

en: &Hide Errors
fa: &مخفی کردن خطاها‌

en: &Disable Error Reporting
fa: &غیرفعال‌سازی گزارش خطا‌

en: <qt><b>Error</b>: %1: %2</qt>
fa: <qt><b>خطا</b>: %1: %2</qt>

en: <qt><b>Error</b>: node %1: %2</qt>
fa: <qt><b>خطا</b>: node %1: %2</qt>

en: Display Images on Page
fa: نمایش تصاویر روی صفحه

en: Error: %1 - %2
fa: خطا: %1 - %2

en: The requested operation could not be completed
fa: عملیات درخواست‌شده نتوانست کامل شود

en: Technical Reason:
fa: دلیل فنی:

en: Details of the Request:
fa: جزئیات درخواست:

en: URL: %1
fa: نشانی وب: %1

en: Protocol: %1
fa: قرارداد: %1

en: Date and Time: %1
fa: تاریخ و زمان: %1

en: Additional Information: %1
fa: اطلاعات اضافی: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Description:
fa: توصیف:

en: Possible Causes:
fa: دلایل ممکن:

en: Possible Solutions:
fa:  راه ‌حلهای ممکن:

en: Page loaded.
fa: صفحه بار شد.

en: %1 Image of %2 loaded. | %1 Images of %2 loaded.
fa[0]: %1 تصویر از %2 بار شد.

en: Automatic Detection
fa: آشکارسازی خودکار

en:  (In new window)
fa: (در پنجره جدید)

en: Symbolic Link
fa: پیوند نمادی

en: %1 (Link)
fa: %1 )پیوند(

en: %2 (%1 byte) | %2 (%1 bytes)
fa[0]: %2 (%1 بایت)

en: %2 (%1 K)
fa: %2 )%1 کیلو(

en:  (In other frame)
fa: (درقابک دیگر)

en: Email to:
fa: رایانامه به:

en:  - Subject:
fa:  - موضوع:

en:  - CC:
fa:  - ر.ن:

en:  - BCC:
fa:  - ر.ن.م:

en: Save As
fa: ذخیره به عنوان

en: <qt>This untrusted page links to<br /><b>%1</b>.<br />Do you want to follow the link?</qt>
fa: <qt>این صفحه غیرقابل اعتماد به <br /><b>%1</b> می‌پیوندد.<br />آیا می‌خواهید پیوند را ادامه دهید؟</qt>

en: Follow
fa: دنبال کردن

en: Frame Information
fa: اطلاعات قابک

en:    <a href="%1">[Properties]</a>
fa:    <a href="%1">[ویژگیها]</a>

[ctx: HTML rendering mode (see http://en.wikipedia.org/wiki/Quirks_mode)]
en: Almost standards
fa: تقریبا استاندارد

en: Save Background Image As
fa: ذخیره تصویر زمینه به عنوان

en: The peer SSL certificate chain appears to be corrupt.
fa: زنجیرهٔ گواهی‌نامهٔ SSL طرف مقابل فاسد به نظر می‌رسد.

en: Save Frame As
fa: ذخیره قابک به عنوان

en: &Find in Frame...
fa: &یافتن در قابک...‌

en: Warning:  This is a secure form but it is attempting to send your data back unencrypted.
    A third party may be able to intercept and view this information.
    Are you sure you wish to continue?
fa: اخطار:  این یک برگه امن است، ولی تلاش می‌کند داده‌هایتان را رمزبندی‌نشده پس‌فرستد.
    نفر سومی‌ ممکن است قادر به افتراق و مشاهده این اطلاعات باشد.
    مطمئنید که می‌خواهید ادامه دهید؟

en: Network Transmission
fa: انتقال شبکه

en: &Send Unencrypted
fa: &ارسال رمزبندی‌نشده‌

en: Warning: Your data is about to be transmitted across the network unencrypted.
    Are you sure you wish to continue?
fa: اخطار: داده‌های شما درصدد هستند، رمزبندی‌نشده از طریق شبکه فرستاده شود. 
    آیا مطمئنید که می‌خواهید ادامه دهید؟

en: This site is attempting to submit form data via email.
    Do you want to continue?
fa: این پایگاه تلاش می‌کند، داده‌ها را از طریق رایانامه ارائه کند.
    می‌خواهید ادامه دهید؟

en: &Send Email
fa: &ارسال رایانامه‌

en: <qt>The form will be submitted to <br /><b>%1</b><br />on your local filesystem.<br />Do you want to submit the form?</qt>
fa: <qt>برگه به <br /><b>%1</b><br />در سیستم پرونده محلی شما ارائه می‌شود. <br />می‌خواهید برگه را ارائه کنید؟</qt>

en: This site attempted to attach a file from your computer in the form submission. The attachment was removed for your protection.
fa: این پایگاه تلاش می‌کند، یک پرونده را از رایانه شما در برگه ارائه پیوست کند. پیوست برای حفاظت شما حذف شد.

en: (%1/s)
fa: )%1/ثانیه(

en: Security Warning
fa: اخطار امنیت

en: <qt>Access by untrusted page to<br /><b>%1</b><br /> denied.</qt>
fa: <qt>دستیابی توسط صفحه غیرقابل اعتماد به<br /><b>%1</b><br /> انکار شد.</qt>

en: The wallet '%1' is open and being used for form data and passwords.
fa:  wallet »%1« باز است و برای داده و اسم رمزها استفاده می‌شود

en: &Close Wallet
fa: &بستن Wallet‌

en: &Allow storing passwords for this site
fa: &اجازه دادن نگهداری گذرواژه‌ها برای این سایت

en: Remove password for form %1
fa: حذف رمز عبور از %1

en: JavaScript &Debugger
fa: &اشکال‌زدای جاوااسکریپت‌

en: This page was prevented from opening a new window via JavaScript.
fa: این صفحه از باز کردن یک پنجره جدید از طریق جاوااسکریپت پیشگیری می‌کند.

en: Popup Window Blocked
fa: پنجره بالاپر بلوکه شد

en: This page has attempted to open a popup window but was blocked.
    You can click on this icon in the status bar to control this behavior
    or to open the popup.
fa: این صفحه تلاش می‌کند پنجره بالاپر را باز کند، ولی بلوکه شد. 
    می‌توانید برای کنترل این رفتار
    یا باز کردن بالاپر، این شمایل را در میله وضعیت فشار دهید.

en: &Show Blocked Popup Window | &Show %1 Blocked Popup Windows
fa[0]: نمایش %1 پنجرهٔ بالاپر مسدودشده

en: Show Blocked Window Passive Popup &Notification
fa: نمایش &اخطار بالاپر منفعل پنجره بلوک‌شده‌

en: &Configure JavaScript New Window Policies...
fa: &پیکربندی خط مشیهای پنجره جدید جاوااسکریپت...‌

en: <qt><p><strong>'Print images'</strong></p><p>If this checkbox is enabled, images contained in the HTML page will be printed. Printing may take longer and use more ink or toner.</p><p>If this checkbox is disabled, only the text of the HTML page will be printed, without the included images. Printing will be faster and use less ink or toner.</p> </qt>
fa: <qt><p><strong>«چاپ تصاویر»</strong></p><p>اگر این جعبه بررسی فعال شود، تصاویر داخل صفحه زنگام چاپ خواهند شد. ممکن است چاپ زمان بیشتری طول کشیده و جوهر یا تونر بیشتری استفاده کند.</p><p>اگر این جعبه بررسی غیرفعال شود، فقط متن صفحه زنگام چاپ می‌شود، بدون تصاویر آن. چاپ سریع‌تر شده و جوهر یا تونر کمتری استفاده می‌کند.</p> </qt>

en: <qt><p><strong>'Print header'</strong></p><p>If this checkbox is enabled, the printout of the HTML document will contain a header line at the top of each page. This header contains the current date, the location URL of the printed page and the page number.</p><p>If this checkbox is disabled, the printout of the HTML document will not contain such a header line.</p> </qt>
fa: <qt><p><strong>«چاپ سرآیند»</strong></p><p>اگر این جعبه بررسی فعال شود، خروجی چاپ سند زنگام شامل خط سرآیند در بالای هر صفحه می‌باشد. این سرآیند شامل تاریخ جاری، نشانی وب مکان صفحه چاپ‌شده و شماره صفحه است.</p><p>اگر این جعبه بررسی غیرفعال شود، خروجی چاپ سند زنگام شامل خط سرآیند نیست.</p> </qt>

en: HTML Settings
fa: تنظیمات زنگام

en: Printer friendly mode (black text, no background)
fa: حالت چاپگر پسند )متن سیاه، بدون زمینه(

en: Print images
fa: چاپ تصاویر

en: Print header
fa: چاپ سرآیند

en: Filter error
fa: خطای پالایه

en: Inactive
fa: غیرفعال

en: %1 (%2 - %3x%4 Pixels)
fa: %1 (%2 - %3x%4 تصویردانه)

en: %1 - %2x%3 Pixels
fa: %1 - %2x%3 تصویردانه

en: %1 (%2x%3 Pixels)
fa: %1 (%2x%3 تصویردانه)

en: Image - %1x%2 Pixels
fa: تصویر - %1x%2 تصویردانه

en: Done.
fa: انجام شد.

en: Access Keys activated
fa: کلیدهای دستیابی فعال شد

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KJSErrorDlgBase)
en: JavaScript Errors
fa: خطاهای جاوااسکریپت

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDialog, KJSErrorDlgBase)
en: This dialog provides you with notification and details of scripting errors that occur on web pages.  In many cases it is due to an error in the web site as designed by its author.  In other cases it is the result of a programming error in Konqueror.  If you suspect the former, please contact the webmaster of the site in question.  Conversely if you suspect an error in Konqueror, please file a bug report at http://bugs.kde.org/.  A test case which illustrates the problem will be appreciated.
fa: این محاوره اخطار و جزئیات خطاهای دست‌نوشته را که در صفحات وب رخ می‌دهد،فراهم می‌کند. در بسیاری موارد به علت خطا در طراحی پایگاه وب، توسط نویسنده آن می‌باشد. در موارد دیگر، نتیجه خطای برنامه کانگرر می‌باشد. اگر در مورد اول شک دارید، لطفاً با وب اصلی پایگاه در مورد سؤال خود تماس بگیرید. درحالی که اگر به خطا در کانکرر مشکوک هستید، لطفاً یک گزارش اشکالدر /http://bugs.kde.org بگذارید.یک نمونه آزمایشی که مسئله را توضیح دهد کمک شایانی خواهد کرد.

en: Embeddable component for multipart/mixed
fa: مؤلفه نهفتنی برای چند بخشی/مخلوط‌شده

en: No handler found for %1.
fa: گرداننده‌ای برای %1 یافت نشد.

en: Play
fa: پخش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pauseContinueButton)
en: Pause
fa: مکث

en: New Web Shortcut
fa: میان‌بر جدید وب

en: Directory containing tests, basedir and output directories.
fa: فهرست راهنما شامل آزمونها، فهرست پایه و فهرستهای راهنمای خروجی.

en: Do not suppress debug output
fa: عدم توقف خروجی اشکال

en: Regenerate baseline (instead of checking)
fa: تولید مجدد خط کرسی )به جای بررسی(

en: Do not show the window while running tests
fa: عدم نمایش پنجره هنگام اجرای آزمونها

en: Only run a single test. Multiple options allowed.
fa: فقط اجرای آزمونی تک. چند گزینه‌ای مجاز است.

en: Only run .js tests
fa: فقط اجرای آزمونهای js.

en: Only run .html tests
fa: فقط اجرای آزمونهای html.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Do not use Xvfb
fa: Xvfb استفاده نشود

en: Relative path to testcase, or directory of testcases to be run (equivalent to -t).
fa: مسیر نسبی برای testcase، یا فهرست راهنمای testcases که باید اجرا شود )معادل با t-(.

en: Regression tester for khtml
fa: آزمونگر برگشتی برای khtml

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QMainWindow, MainWindow)
en: KHTML Regression Testing Utility
fa: برنامه سودمند آزمون برگشتی KHTML

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, zero) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: 0
fa: ۰

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, firstTab)
en: Regression testing output
fa: خروجی آزمون برگشتی

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pauseContinueButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, pauseContinueButton)
en: Pause/Continue regression testing process
fa: مکث/ادامه فرآیند آزمون برگشتی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveLogButton)
en: Output to File...
fa: خروجی به پرونده...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statusLabel)
en: Regression Testing Status
fa: وضعیت آزمون برگشتی

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, secondTab)
en: View HTML Output
fa: مشاهده خروجی زنگام

note: i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuSettings)
en: Settings
fa: تنظیمات

note: i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuMain)
en: Tests
fa: آزمونها

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Only Run JS Tests
fa: فقط اجرای آزمونهای JS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Only Run HTML Tests
fa: فقط اجرای آزمونهای HTML

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Do Not Suppress Debug Output
fa: عدم توقف خروجی اشکال‌زدایی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Run Tests...
fa: اجرای آزمونها...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Run Single Test...
fa: اجرای آزمون تکی...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Specify tests Directory...
fa: مشخص کردن فهرست آزمونها...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Specify khtml Directory...
fa: مشخص کردن فهرست khtml...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Specify Output Directory...
fa: مشخص کردن فهرست خروجی...

en: GUI for the khtml regression tester
fa: ونک برای آزمونگر برگشتی khtml

en: Available Tests: 0
fa: آزمونهای موجود: ۰

en: Please choose a valid 'khtmltests/regression/' directory.
fa: لطفاً، فهرست راهنمای 'khtmltests/regression/' معتبری برگزینید.

en: Please choose a valid 'khtml/' build directory.
fa: لطفاً، فهرست راهنمای ساخت 'khtml/' معتبری برگزینید.

en: Available Tests: %1 (ignored: %2)
fa: آزمونهای موجود: %1 )چشم‌پوشی‌شده: %2(

en: Cannot find testregression executable.
fa: نمی‌توان برنامه قابل اجرای testregression را یافت.

en: Run test...
fa: اجرای آزمون...

en: Add to ignores...
fa: افزودن به چشم‌پوشیها...

en: Remove from ignores...
fa: حذف از چشم‌پوشیها...

en: URL to open
fa: نشانی وب برای باز کردن

en: a basic web browser using the KHTML library
fa: مرورگر وب پایه‌ای با استفاده از کتابخانه KHTML

en: Not found
fa: پیدا نشد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: F&ind:
fa: یافتن

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_next)
en: &Next
fa: &بعدی‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_options)
en: Opt&ions
fa: گزینه‌ها

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_label)
en: Do you want to store this password?
fa: آیا می‌خواهید این گذرواژه ذخیره کنید؟

en: Do you want to store this password for %1?
fa: می‌خواهید این گذرواژه را برای  %1 ذخیره کنید؟

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_store)
en: &Store
fa: ذخیره

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_neverForThisSite)
en: Ne&ver store for this site
fa: هرگز برای این پایگاه‌ ذخیره نکن

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_doNotStore)
en: Do &not store this time
fa: این بار ذخیره نکن

en: Basic Page Style
fa: سبک پایه‌ای صفحه

en: the document is not in the correct file format
fa: سند در قالب پرونده درست نیست

en: fatal parsing error: %1 in line %2, column %3
fa: خطای مهلک تجزیه: %1 در خط %2، ستون %3

en: XML parsing error
fa: خطای تجزیه  XML

en: Unable to start new process.
    The system may have reached the maximum number of open files possible or the maximum number of open files that you are allowed to use has been reached.
fa: قادر نیست فرآیند جدید را آغاز کند.
    ممکن است سیستم به تعداد بیشینه پرونده‌های باز ممکن یا تعداد بیشینه پرونده‌های بازی که مجاز به استفاده از آن هستید، رسیده باشد.

en: Unable to create new process.
    The system may have reached the maximum number of processes possible or the maximum number of processes that you are allowed to use has been reached.
fa: قادر نیست فرآیند جدید را آغاز کند.
    ممکن است سیستم به تعداد بیشینه فرآیندهای ممکن یا تعداد بیشینه فرآیندهایی که مجاز به استفاده از آنها هستید، رسیده باشد.

en: Could not find '%1' executable.
fa: نتوانست »%1« اجرایی را پیدا کند.

en: Could not open library '%1'.
    %2
fa:  کتابخانه »%1« را نتوانست باز کند.
    %2

en: Could not find 'kdemain' in '%1'.
    %2
fa: «kdemain»در »%1« پیدا نشد.
    %2

en: Could not find service '%1'.
fa: نتوانست خدمت »%1« را پیدا کند.

en: Service '%1' must be executable to run.
fa: سرویس «%1»  برای اجرا شدن باید اجرایی باشد.

en: Service '%1' is malformatted.
fa: خدمت »%1« بد شکل می‌شود.

en: Launching %1
fa: راه‌اندازی %1

en: Unknown protocol '%1'.
fa: قرارداد ناشناخته »%1«.

en: Error loading '%1'.
fa: خطای بارگذاری »%1«.

en: klauncher: This program is not supposed to be started manually.
    klauncher: It is started automatically by kdeinit4.
fa: klauncher: این برنامه که باید به صورت دستی آغاز شود، پشتیبانی نمی‌شود.
    klauncher: به صورت خودکار توسط kdeinit4 آغاز می‌شود.

en: Evaluation error
fa: خطای ارزیابی

en: Range error
fa: خطای گستره

en: Reference error
fa: خطای مرجع

en: Syntax error
fa: خطای نحوی

en: Type error
fa: خطای نوع

en: URI error
fa: خطای URI

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, calc)
en: JS Calculator
fa: ماشین حساب JS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, five)
en: 5
fa: ۵

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, three)
en: 3
fa: ۳

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, seven)
en: 7
fa: ۷

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eight)
en: 8
fa: ۸

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QMainWindow, KJSConsole) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, jsConsole)
en: MainWindow
fa: پنجره اصلی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <h1>KJSEmbed Documentation Viewer</h1>
fa: <h1>مشاهده‌گر مستندات KJSEmbed</h1>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mExecute)
en: Execute
fa: اجرا

note: i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuFile)
en: File
fa: پرونده

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Open Script
fa: باز کردن دست‌نوشته‌

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Open a script...
fa: باز کردن یک دست‌نوشته...

note: i18n: ectx: property (shortcut), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Ctrl+O
fa: مهار+O

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Close Script
fa: بستن دست‌نوشته

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Close script...
fa: بستن دست‌نوشته...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbQuit) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButtonQuit) i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Quit
fa: خروج

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Quit application...
fa: خروج کاربرد...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Run
fa: اجرا

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Run script...
fa: اجرای دست‌نوشته...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Run To...
fa: اجرا در...

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Run to breakpoint...
fa: اجرا در نقطه انفصال...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Step
fa: گام

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Step to next line...
fa: گام به مرحله بعدی...

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Step execution...
fa: گام اجرا...

en: Utility for running KJSEmbed scripts
fa: برنامه سودمند برای اجرای دست‌نوشته‌های KJSEmbed

en: (C) 2005-2006 The KJSEmbed Authors
fa: (ح) ۲۰۰۵-۲۰۰۶ سازندگان KJSEmbed

en: Execute script without gui support
fa: اجرای دست‌نوشته بدون پشتیبانی ونک

en: start interactive kjs interpreter
fa: آغاز مفسر kjs تعاملی

en: start without KDE KApplication support.
fa: آغاز بدون پشتیبانی KDE KApplication.

en: Script to execute
fa: دست‌نوشته برای اجرا

en: include only takes 1 argument, not %1.
fa: include فقط ۱ نشانوند می‌گیرد، نه %1.

en: File %1 not found.
fa: پرونده %1 یافت نشد.

en: library only takes 1 argument, not %1.
fa: کتابخانه فقط ۱ نشانوند می‌گیرد، نه %1.

en: Alert
fa: اخطار

en: Confirm
fa: تصدیق

en: Bad event handler: Object %1 Identifier %2 Method %3 Type: %4.
fa: گرداننده رویداد بد: شیء %1 شناسه %2 روش %3 نوع %4.

en: Exception calling '%1' function from %2:%3:%4
fa: فراخوانی استثنای تابع »%1« از %2:%3:%4

en: Could not open file '%1'
fa: پرونده »%1« را نتوانست باز کند.

en: Could not create temporary file.
fa: نتوانست پرونده موقت را ایجاد کند.

en: %1 is not a function and cannot be called.
fa: %1 تابع نیست و نمی‌تواند فراخوانی شود.

en: %1 is not an Object type
fa: %1، یک نوع شیء نیست

en: Action takes 2 args.
fa: کنش، ۲ نشانوند می‌گیرد.

en: ActionGroup takes 2 args.
fa: گروه کنش، ۲ نشانوند می‌گیرد.

en: Must supply a valid parent.
fa: باید پدر معتبری فراهم شود.

en: There was an error reading the file '%1'
fa: یک خطای خواندن پرونده »%1« وجود داشت.

en: Could not read file '%1'
fa: نتوانست پرونده »%1« را بخواند

en: Must supply a filename.
fa: باید نام پرونده‌ای فراهم شود.

en: '%1' is not a valid QLayout.
fa: »%1« QLayout معتبری نیست.

en: Must supply a layout name.
fa: باید نام طرح‌بندی فراهم شود.

en: Wrong object type.
fa: نوع شیء نادرست.

en: First argument must be a QObject.
fa: اولین نشانوند باید QObject باشد.

en: Incorrect number of arguments.
fa: تعداد نادرست نشاوندها.

[ctx: %1 is 'the slot asked for foo arguments', %2 is 'but there are only bar available']
en: %1, %2.
fa: %1، %2.

en: Failure to cast to %1 value from Type %2 (%3)
fa: ناموفق در از نوع %2 به قالب %1 در آوردن (%3)

en: No such method '%1'.
fa: چنین روش »%1« وجود ندارد.

en: Call to method '%1' failed, unable to get argument %2: %3
fa: خرابی در فراخوانی »%1«، قادر به گرفتن نشانوند %2 نیست: %3

en: Call to '%1' failed.
fa: خرابی در فراخوانی »%1«.

en: Could not construct value
fa: نتوانست مقدار را ایجاد کند

en: Not enough arguments.
fa: نشانوند کافی نیست.

en: Failed to create Action.
fa: خرابی در ایجاد کنش.

en: Failed to create ActionGroup.
fa: خرابی در ایجاد ActionGroup.

en: No classname specified
fa: نام رده مشخص نشد

en: Failed to create Layout.
fa: خرابی در ایجاد طرح‌بندی.

en: No classname specified.
fa: نام رده مشخص نشد.

en: Failed to create Widget.
fa: خرابی در ایجاد عنصر.

en: Could not open file '%1': %2
fa: نتوانست پرونده »%1« باز کند: %2

en: Failed to load file '%1'
fa: خرابی در بارگذاری پرونده »%1«

en: '%1' is not a valid QWidget.
fa: »%1« QWidget معتبری نیست.

en: Must supply a widget name.
fa: باید نام عنصری فراهم شود.

en: Bad slot handler: Object %1 Identifier %2 Method %3 Signature: %4.
fa: گرداننده بد شکاف: شیء %1 شناسه %2 روش %3 امضا: %4.

en: Exception calling '%1' slot from %2:%3:%4
fa: فراخوانی استثنای شکاف »%1« از %2:%3:%4

[ctx: describes the feed of the latest posted entries]
note: i18n("Unsorted")); Currently this is used for latest
en: Latest
fa: آخرین

en: Highest Rated
fa: بالاترین میزان

en: Most Downloads
fa: بیشترین بارگیریها

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and retrieve the available keys. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
fa: <qt>نمی‌توان <i>gpg</i> را آغاز کرد و کلیدهای موجود را بازیابی کرد.مطمئن شوید که <i>gpg</i>نصب شده است. در غیر این صورت، وارسی منابع بارگیری‌شده ممکن نیست.</qt>

en: <qt>Enter passphrase for key <b>0x%1</b>, belonging to<br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>
fa: <qt>عبارت عبور را برای کلید <b>0x%1</b>وارد کن، متعلق به<br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and check the validity of the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
fa: <qt>نمی‌توان <i>gpg</i> را آغاز کرد و بررسی اعتبار پرونده ممکن نیست. مطمئن شوید که <i>gpg</i> نصب شده است. در غیر این صورت وارسی منابع بارگیری‌شده ممکن نیست.</qt>

en: Select Signing Key
fa: برگزیدن کلید علامت‌گذاری

en: Key used for signing:
fa: کلید استفاده‌شده برا‌ی علامت‌گذاری:

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and sign the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise signing of the resources will not be possible.</qt>
fa: <qt>نمی‌توان <i>gpg</i> را آغاز کرد و نمی‌توان پرونده را علامت‌گذاری کرد. مطمئن شوید که   <i>gpg</i>نصب شده است. در غیر این صورت، علامت‌گذاری منابع ممکن نیست.</qt>

en: Get Hot New Stuff
fa: دریافت چیزهای تازه و داغ

[ctx: Program name followed by 'Add On Installer']
en: %1 Add-On Installer
fa: نصاب افزونه %1

en: Add Rating
fa: افزودن درجه‌بندی

en: Add Comment
fa: افزودن توضیح

en: View Comments
fa: نظرات را ببینید

en: Re: %1
fa: دویاره: %1

en: Timeout. Check Internet connection.
fa: اتمام وقت اتصال اینترنت را بررسی کنید.

en: Entries failed to load
fa: ورودی‌ها در بارگذاری ناموفق بودند

en: Server: %1
fa: کارساز: %1

en: <br />Provider: %1
fa: <br />فراهم‌کننده: %1

en: <br />Version: %1
fa: <br />نسخه: %1

en: Provider information
fa: اطلاعات فراهم‌کننده

en: Could not install %1
fa: نتوانست %1 را نصب کند

en: Get Hot New Stuff!
fa: دریافت چیزهای تازه و داغ!

en: A protocol fault has occurred. The request has failed.
fa: یک عیب قرارداد رخ داد. خرابی درخواست.

en: Desktop Exchange Service
fa: خدمت Exchange رومیزی

en: A network error has occurred. The request has failed.
fa: خطای شبکه ای رخ داد. خرابی درخواست.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Source:
fa: &مبدأ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_providerLinkLabel)
en: ?
fa: ؟

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Order by:
fa: &مرتب‌سازی بر اساس:

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, m_searchEdit)
en: Enter search phrase here
fa: واردکردن اصطلاح جستجو در اینجا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_collaborationButton)
en: Collaborate
fa: همکاری

en: Rating:
fa: رتبه‌بندی:

en: Downloads:
fa: بارگیری‌ها:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, installButton)
en: Install
fa: نصب

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, uninstallButton)
en: Uninstall
fa: عزل

en: <p>No Downloads</p>
fa: <p>بدون بارگیری</p>

en: <p>Downloads: %1</p>
fa: <p>بارگیری: %1</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, updateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioUpdate)
en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: Rating: %1
fa: رتبه بندی: %1

en: No Preview
fa: بدون پیش‌نمایش

en: Loading Preview
fa: بارکردن پیش‌نمایش

en: Comments
fa: توضیحات

en: Changelog
fa: ثبت تغییر

en: Switch version
fa: سودهی نسخه

en: Contact author
fa: نویسنده تماس

en: Collaboration
fa: همکاری

en: Translate
fa: ترجمه کردن

en: Subscribe
fa: تصویب

en: Report bad entry
fa: گزارش مدخل بد

en: Send Mail
fa: ارسال نامه

en: Contact on Jabber
fa: تماس با Jabber

en: Provider: %1
fa: فراهم‌کننده: %1

en: Version: %1
fa: نسخه: %1

en: The removal request was successfully registered.
fa: درخواست حذف‌شدنی با موفقیت ثبت شد.

en: Removal of entry
fa: حذف مدخل

en: The removal request failed.
fa: خرابی درخواست حذف‌شدنی.

en: The subscription was successfully completed.
fa: اشتراک با موفقیت کامل شد.

en: Subscription to entry
fa: اشتراک با مدخل

en: The subscription request failed.
fa: خرابی درخواست اشتراک.

en: The rating was submitted successfully.
fa: درجه‌بندی با موفقیت ارائه شد.

en: Rating for entry
fa: درجه‌بندی برای مدخل

en: The rating could not be submitted.
fa: درجه‌بندی نتوانست ارسال شود.

en: The comment was submitted successfully.
fa: توضیح با موفقیت ارائه شد.

en: Comment on entry
fa: توضیح روی مدخل

en: The comment could not be submitted.
fa: توضیح نتوانست ارسال شود.

en: KNewStuff contributions
fa: همکاریهای KNewStuff

en: This operation requires authentication.
fa: این عمل به احراز هویت نیاز دارد

en: Version %1
fa: نسخه %1

en: Leave a comment
fa: گذاشتن توضیح

en: User comments
fa: توضیحات کاربر

en: Rate this entry
fa: درجه‌بندی این مدخل

en: Translate this entry
fa: ترجمهه این مدخل

en: Payload
fa: گنجایش

en: Download New Stuff...
fa: بارگیری چیزهای جدید...

en: Hot New Stuff Providers
fa: فراهم‌کنندگان چیزهای تازه و داغ

en: Please select one of the providers listed below:
fa: لطفاً، یکی از فراهم‌کنندگان فهرست‌شده زیر را انتخاب کنید:

en: No provider selected.
fa: هیچ فراهم‌کننده‌ای‌ برگزیده نشد.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UploadDialog)
en: Share Hot New Stuff
fa: چیزهای تازه و داغ را به اشتراک بگذارید

[ctx: Program name followed by 'Add On Uploader']
en: %1 Add-On Uploader
fa: بارگذار افزونه %1

en: Please put in a name.
fa: لطفاً، یک نام پیشنهاد کنید.

en: Old upload information found, fill out fields?
fa: اطلاعات بارگذاری‌شده قدیمی یافت شد، حوزه‌ها پر شود؟

en: Fill Out
fa: پر کردن

en: Do Not Fill Out
fa: پر نشود

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Author:
fa: نویسنده:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Email address:
fa: نشانی رایانامه:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: License:
fa: مجوز:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Preview URL:
fa: پیش‌نمایش نشانی وب:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Language:
fa: زبان:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: In which language did you describe the above?
fa: به چه زبانی در بالا شرح دادید؟

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Please describe your upload.
fa: لطفاً، به‌روزرسانی خود را شرح دهید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Summary:
fa: خلاصه:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Please give some information about yourself.
fa: لطفاً، اطلاعاتی راجع به خودتان بدهید.

en: Your account balance is too low:
    Your balance: %1
    Price: %2
fa: تراز حساب شما خیلی کم است:
    تراز شما: %1
    قیمت: %2

en: You are now a fan.
fa: حالا شما یک هوادار هستید.

en: Network error. (%1)
fa: خطای شبکه. (%1)

en: Could not load get hot new stuff providers from file: %1
fa: نتوانست فراهم کنندگان چیزهای تازه و داغ را بار کند از پرونده: %1

en: Loading data from provider
fa: بارگیری داده از ارائه کننده

en: Installing
fa: در حال نصب

en: Download of "%1" failed, error: %2
fa: بارگیری "%1" شکست خورد ، خطا: %2

en: Overwrite existing file?
fa: پرونده موجود جای‌نوشت شود؟

en: Icons view mode
fa: حالت نمای شمایل

en: Details view mode
fa: حالت نمایش جزییات

en: All Providers
fa: همه فراهم کنندگان

en: All Categories
fa: همه دسته‌ها

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_providerLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Provider:
fa: فراهم‌کننده:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_categoryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mCategoryLabel)
en: Category:
fa: دسته:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, newestRadio)
en: Newest
fa: جدیدترین

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ratingRadio)
en: Rating
fa: درجه‌بندی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mostDownloadsRadio)
en: Most downloads
fa: بیشترین بارگیریها

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, installedRadio)
en: Installed
fa: نصب‌شده

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, orderLabel)
en: Order by:
fa: مرتب‌سازی بر اساس:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Search:
fa: جستجو:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, homepageLabel)
en: <a href="http://opendesktop.org">Homepage</a>
fa: <a href="http://opendesktop.org">صفحه آغازه</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, becomeFanButton)
en: Become a Fan
fa: هوادار شوید

en: Details for %1
fa: چزییات %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, priceLabel_2)
en: Changelog:
fa: لیست تغییرات:

[ctx: A link to the description of this Get Hot New Stuff item]
en: Homepage
fa: صفحه آغازه

en: Rating: %1%
fa: درجه‌بندی: %1%

[ctx: Show the author of this item in a list]
en: By <i>%1</i>
fa: از <i>%1</i>

[ctx: fan as in supporter]
en: 1 fan | %1 fans
fa[0]: %1 هوادار

en: Updating
fa: به‌روزرسانی

[ctx: A link to the website where the get hot new stuff upload can be seen]
en: Visit website
fa: دیدن سایت

en: File not found: %1
fa: پرونده یافت نشد: %1

en: There was a network error.
fa: یک خطای شبکه بود.

en: Uploading Failed
fa: بارگیری شکست خورد

en: Authentication error.
fa: خطای تایید هویت.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uploadFileLabel)
en: File to upload:
fa: پرونده بارگذاری:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNewUpload)
en: New Upload
fa: بارگذاری جدید

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Please fill out the information about your upload in English.
fa: لطفا اطلاعات در مورد بارگذاری خود را به انگلیسی پر کنید.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preview Images
fa: پیش‌نمایش تصاویر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changePreview1Button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changePreview3Button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changePreview2Button)
en: Select Preview...
fa: برگزیدن پیش‌نمایش...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, priceCheckBox)
en: Set a price for this item
fa: برای این مورد ارزش تعیین کنید

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, priceGroupBox)
en: Price
fa: قیمت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, priceLabel)
en: Price:
fa: ارزش:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, priceReasonLabel)
en: Reason for price:
fa: دلیل قیمت:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, contentWebsiteLinkLabel)
en: Fetch content link from server
fa: گرفتن محتویات پیوند از کارگزار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, creatingContentLabel)
en: Create content on server
fa: ایجاد محتویات روی کارگزار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, creatingContentLabel_2)
en: Upload content
fa: به‌روزرسانی محتویات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uploadPreview1Label)
en: Upload first preview
fa: بارگذاری اولین پیش‌نمایش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uploadPreview2Label)
en: Upload second preview
fa: بارگذاری دومین پیش‌نمایش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uploadPreview3Label)
en: Upload third preview
fa: بارگذاری سومین پیش‌نمایش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, uploadButton)
en: Start Upload
fa: آغاز بارگذاری

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Sound_check)
en: Play a &sound
fa: پخش &صوت‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, Sound_select)
en: Select the sound to play
fa: برگزیدن صوت برای پخش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Popup_check)
en: Show a message in a &popup
fa: نمایش پیام در یک &بالاپر‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Logfile_check)
en: Log to a file
fa: ثبت در یک پرونده

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Taskbar_check)
en: Mark &taskbar entry
fa: نشان‌گذاری مدخل &میله تکلیف‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Execute_check)
en: Run &command
fa: اجرای فرمان‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, Execute_select)
en: Select the command to run
fa: برگزیدن فرمان برای اجرا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, KTTS_check)
en: Sp&eech
fa: &جستجو

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KTTS_combo)
en: Speak Event Message
fa: گفتن پیغام رخداد

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KTTS_combo)
en: Speak Event Name
fa: گفتن نام رخداد

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KTTS_combo)
en: Speak Custom Text
fa: گفتن متن سفارشی

en: Configure Notifications
fa: پیکربندی اخطارها

[ctx: State of the notified event]
en: State
fa: وضعیت

[ctx: Title of the notified event]
en: Title
fa: عنوان

[ctx: Description of the notified event]
en: Description
fa: توصیف

en: <qt>Do you want to search the Internet for <b>%1</b>?</qt>
fa: <qt>می‌خواهید اینترنت را برای <b>%1</b> جستجو کنید؟</qt>

en: Internet Search
fa: جستجوی اینترنت

en: &Search
fa: &جستجو‌

[ctx: @label Type of file]
en: Type: %1
fa: نوع: %1

[ctx: @label:button]
en: &Open with %1
fa: &باز کردن %1 با‌

[ctx: @action:inmenu]
en: Open &with %1
fa: &باز کردن %1 با

[ctx: @info]
en: Open '%1'?
fa: «%1» باز شود؟

[ctx: @label:button]
en: &Open with...
fa: &باز کردن با...‌

[ctx: @label:button]
en: &Open with
fa: &باز کردن با

[ctx: @label:button]
en: &Open
fa: &باز کردن‌

[ctx: @label File name]
en: Name: %1
fa: نام: %1

en: Do you really want to execute '%1'?
fa: آیا واقعاً می‌خواهید  »%1« را اجرا کنید؟

en: Execute File?
fa: پرونده اجرا شود؟

en: Accept
fa: پذیرفتن

en: Reject
fa: رد کردن

en: Untitled
fa: بدون عنوان

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
fa: سند  »%1« اصلاح شده است.
    می‌خواهید تغییرات را ذخیره کنید یا آنها را دور بریزید؟

en: Close Document
fa: بستن سند

en: Error reading from PTY
fa: خطای خواندن از PTY

en: Error writing to PTY
fa: خطای انتظار برای PTY

en: PTY operation timed out
fa: اتمام وقت عملیات PTY

en: Error opening PTY
fa: خطای باز کردن PTY

en: KDE application to run Kross scripts.
fa: کاربرد KDE برای اجرای دست نوشته‌های Kross.

en: (C) 2006 Sebastian Sauer
fa: (ح) ۲۰۰۶ Sebastian Sauer

en: Run Kross scripts.
fa: اجرای دست‌نوشته‌های Kross.

en: Scriptfile "%1" does not exist.
fa: پرونده اسکریپت %1 موجود نیست.

en: Failed to open scriptfile "%1"
fa: خرابی در باز کردن پرونده دست‌نوشته »%1«

en: No such interpreter "%1"
fa: بدون چنین مفسر »%1«

en: Failed to create script for interpreter "%1"
fa: خرابی در ایجاد دست‌نوشته برای مفسر »%1«

en: Level of safety of the Ruby interpreter
fa: سطح امن مفسر رابی

en: Cancel?
fa: لغو؟

en: No such function "%1"
fa: بدون چنین مفسر "%1"

en: Text:
fa: متن:

en: Comment:
fa: توضیح:

en: Icon:
fa: شمایل:

en: Interpreter:
fa: مفسر:

en: File:
fa: پرونده:

en: Execute the selected script.
fa: اجرای دست‌نوشته برگزیده.

en: Stop execution of the selected script.
fa: توقف اجرای دست‌نوشته برگزیده.

en: Edit...
fa: ویرایش...

en: Edit selected script.
fa: ویرایش دست‌نوشته برگزیده.

en: Add...
fa: افزودن...

en: Add a new script.
fa: افزودن دست‌نوشته‌ای جدید.

en: Remove selected script.
fa: حذف دست‌نوشته برگزیده.

en: Edit
fa: ویرایش

[ctx: @title:group Script properties]
en: General
fa: عمومی

en: The module %1 could not be found.
fa: پیمانه  %1 را نتوانست بیابد.

en: The module %1 is disabled.
fa: پیمانه  %1 غیرفعال می‌شود.

en: <qt><p>Either the hardware/software the module configures is not available or the module has been disabled by the administrator.</p></qt>
fa: <qt><p>یا پیکربندی پیمانه‌های سخت‌افزار/نرم‌افزار موجود نیست یا پیمانه توسط سرپرست غیرفعال شده است.</p></qt>

en: The module %1 is not a valid configuration module.
fa: پیمانه  %1 یک پیمانه پیکربندی معتبر نیست.

en: There was an error loading the module.
fa: یک خطای بارگذاری پیمانه وجود داشت.

en: <qt><p>Possible reasons:<ul><li>An error occurred during your last KDE upgrade leaving an orphaned control module</li><li>You have old third party modules lying around.</li></ul></p><p>Check these points carefully and try to remove the module mentioned in the error message. If this fails, consider contacting your distributor or packager.</p></qt>
fa: <qt><p>لایل ممکن:<ul> <li>طی زمانی که آخرین ارتقای KDE پیمانه کنترل orphaned را ترک کرد، خطایی رخ داد</li><li>سومین دسته قدیمی پیمانه‌ها را نصب کرده‌اید</li></ul></p><p>این نقاط را با دقت بررسی کنید و سعی کنید پیمانه ذکرشده در پیام خطا را حذف کنید. اگر این خراب می‌شود، تماس با توزیع‌کننده یا بسته‌بندی‌کننده خود را مد نظر بگیرید.</p></qt>

[ctx: Argument is application name]
en: This configuration section is already opened in %1
fa: این بخش پیکربندی قبلاً در %1 باز شده است

en: The settings of the current module have changed.
    Do you want to apply the changes or discard them?
fa: تنظیمات ماژول فعلی تغییر پیدا کرده.
    آیا می‌خواهید تغییرات را اعمال کنید یا دور بریزید؟

en: Apply Settings
fa: اعمال تنظیمات

note: i18n: ectx: label, entry, group (DesktopIcons)
en: Distance between desktop icons
fa: فاصله بین شمایلهای رومیزی

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (DesktopIcons)
en: The distance between icons specified in pixels.
fa: فاصله بین شمایلهای مشخص‌شده برحسب پیکسل.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Widget style to use
fa: سبک عنصر مورد استفاده

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: The name of the widget style, for example "keramik" or "plastik". Without quotes.
fa: نام سبک عنصر، برای مثال »کرامیک« یا »پلاستیک«. بدون نقل قول.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Use the PC speaker
fa: استفاده از بلندگو

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Whether the ordinary PC speaker should be used instead of KDE's own notifications system.
fa: آیا بلندگوی رایانه شخصی معمولی باید به جای سیستم اخطارهای خود KDE استفاده شود.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: What terminal application to use
fa: چه کاردبرد پایانه استفاده شود

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Whenever a terminal application is launched this terminal emulator program will be used.
fa: هر گاه کاربرد پایانه‌ای راه‌اندازی می‌شود، این برنامه مقلد پایانه استفاده می‌گردد.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Fixed width font
fa: قلم عرض ثابت

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: This font is used when a fixed font is needed. A fixed font has a constant width.
fa: وقتی قلم ثابت مورد نیاز است، این قلم استفاده می‌شود. قلم ثابت، دارای عرض ثابتی است.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: System wide font
fa: قلم کل سیستم

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Font for menus
fa: قلم برای گزینگان

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: What font to use for menus in applications.
fa: چه قلمی برای گزینگان در کاربردها استفاده می‌شود.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Color for links
fa: رنگ برای پیوندها

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: What color links should be that have not yet been clicked on
fa: پیوندهایی که هنوز روی آن فشار داده نشده باید چه رنگی داشته باشند

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Color for visited links
fa: رنگ برای پیوندهای مشاهده‌شده

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Font for the taskbar
fa: قلم برای میله تکلیف

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: What font to use for the panel at the bottom of the screen, where the currently running applications are.
fa: چه قلمی برای تابلو در پایین پرده استفاده شود، جایی که کاربردهای اخیراً استفاده‌شده هستند.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Fonts for toolbars
fa: قلمها برای میله ابزارها

note: i18n: ectx: label, entry (Desktop Screenshot), group (Global Shortcuts)
en: Shortcut for taking screenshot
fa: میان‌بر برای گرفتن تصویر پرده

note: i18n: ectx: label, entry (Enable/Disable Clipboard Actions), group (Global Shortcuts)
en: Shortcut for toggling Clipboard Actions on and off
fa: میان‌بر برای روشن و خاموش کردن کنشهای تخته یادداشت

note: i18n: ectx: label, entry (Halt without Confirmation), group (Global Shortcuts)
en: Shortcut for shutting down the computer without confirmation
fa: میان‌بر برای تعطیل کردن رایانه بدون تأیید

note: i18n: ectx: label, entry (Sort directories first), group (KFileDialog Settings)
en: Show directories first
fa: ابتدا نمایش فهرستهای راهنما

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Sort directories first), group (KFileDialog Settings)
en: Whether directories should be placed at the top when displaying files
fa: آیا فهرستهای راهنما باید هنگام نمایش پرونده‌ها در بالا قرار بگیرند

note: i18n: ectx: label, entry (Recent URLs), group (KFileDialog Settings)
en: The URLs recently visited
fa: نشانیهای وب اخیر که اخیراً مشاهده شدند

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Recent URLs), group (KFileDialog Settings)
en: Used for auto-completion in file dialogs, for example
fa: مورد استفاده برای تکمیل خودکار، برای مثال در محاوره پرونده‌ها

note: i18n: ectx: label, entry (Show Preview), group (KFileDialog Settings)
en: Show file preview in file dialog
fa: نمایش پیش نمایش پرونده در محاوره پرونده

note: i18n: ectx: label, entry (Show hidden files), group (KFileDialog Settings)
en: Show hidden files
fa: نمایش پرونده‌های مخفی

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Show hidden files), group (KFileDialog Settings)
en: Whether files starting with a dot (convention for hidden files) should be shown
fa: آبا پرونده‌هایی که با یک نقطه (قراردادی برای پرونده‌های مخفی) باید نمایش داده شوند

note: i18n: ectx: label, entry (Show Speedbar), group (KFileDialog Settings)
en: Show speedbar
fa: نمایش میله سرعت

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Show Speedbar), group (KFileDialog Settings)
en: Whether the shortcut icons to the left in the file dialog should be shown
fa: آیا شمایلهای میان‌بر در سمت چپ محاوره پرونده باید نمایش داده شوند

note: i18n: ectx: label, entry, group (Locale)
en: What country
fa: چه کشوری

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Locale)
en: Used to determine how to display numbers, currency and time/date, for example
fa: مورد استفاده برای تعیین چگونگی نمایش اعداد، واحد پول و زمان/تاریخ، برای مثال

note: i18n: ectx: label, entry, group (Locale)
en: What language to use to display text
fa: متن به چه زبانی نمایش داده شود

note: i18n: ectx: label, entry, group (Locale)
en: Character used for indicating positive numbers
fa: نویسه مورد استفاده برای شاخص‌گذاری اعداد مثبت

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Locale)
en: Most countries have no character for this
fa: اغلب کشورها نویسه‌ای برای این ندارند

note: i18n: ectx: label, entry, group (Paths)
en: Path to the autostart directory
fa: مسیر برای فهرست راهنمای خودآغاز

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Paths)
en: Path to the directory containing executables to be run on session login
fa: مسیر فهرست راهنما شامل برنامه‌های قابل اجرایی که باید هنگام ورود نشست اجرا شوند

note: i18n: ectx: label, entry, group (Socks)
en: Enable SOCKS support
fa: فعال‌سازی پشتیبانی SOCKS

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Socks)
en: Whether SOCKS version 4 and 5 should be enabled in KDE's sub systems
fa: آیا نسخه ۴ یا ۵ SOCKS باید در زیرسیستمهای KDE فعال شوند

note: i18n: ectx: label, entry, group (Socks)
en: Path to custom SOCKS library
fa: مسیر کتابخانه SOCKS سفارشی

note: i18n: ectx: label, entry, group (Toolbar style)
en: Highlight toolbar buttons on mouse over
fa: مشخص کردن دکمه‌های میله ابزار هنگام حرکت موشی

note: i18n: ectx: label, entry, group (Toolbar style)
en: Show text on toolbar icons
fa: نمایش متن روی شمایلهای میله ابزار

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Toolbar style)
en: Whether text should be shown in addition to icons on toolbar icons
fa: آیا متن باید علاوه بر شمایلهای، باید روی شمایلهای میله ابزار نمایش داده شود

note: i18n: ectx: label, entry (EchoMode), group (Passwords)
en: Password echo type
fa: نوع پژواک اسم رمز

note: i18n: ectx: label, entry (Dialog Size), group (KKeyDialog Settings)
en: The size of the dialog
fa: اندازه محاوره

en: Dependency Check
fa: بررسی وابستگی

en: ,
fa: ،

[ctx: Used only for plugins]
en: About %1
fa: درباره %1

en: Could not load print preview part
fa: ناتوان از بارگذاری جزء پیش‌نمایش چاپ

en: Print Preview
fa: پیش‌نمایش چاپ

en: Select Components
fa: برگزیدن مؤلفه‌ها

en: Success
fa: موفقیت

en: Communication error
fa: خطای پیکربندی

en: Invalid type in Database
fa: نوع نامعتبر در دادگان

[ctx: @title UDS_DISPLAY_NAME for a KIO directory listing. %1 is the query the user entered.]
en: Query Results from '%1'
fa: نتایج پرس و جو از  '%1'

[ctx: Boolean AND keyword in desktop search strings. You can add several variants separated by spaces, e.g. retain the English one alongside the translation; keywords are not case sensitive. Make sure there is no conflict with the OR keyword.]
en: and
fa: و

[ctx: Boolean OR keyword in desktop search strings. You can add several variants separated by spaces, e.g. retain the English one alongside the translation; keywords are not case sensitive. Make sure there is no conflict with the AND keyword.]
en: or
fa: یا

en: (c) 2006-2009, Sebastian Trüg
fa: (c) ۲۰۰۶-۲۰۰۹ Sebastian Sauer

en: Actually generate the code.
fa: واقعا کد را ایجاد کن.

[ctx: @title:window]
en: Change Tags
fa: تغییر برچسبها

[ctx: @title:window]
en: Add Tags
fa: اضافه کردن برچسب‌ها

[ctx: @label]
en: Create new tag:
fa: ایجاد برچسب جدید:

[ctx: @info]
en: Delete tag
fa: حذف برچسب

[ctx: @title]
en: Delete tag
fa: حذف برچسب

[ctx: @action:button]
en: Delete
fa: حذف

[ctx: @action:button]
en: Cancel
fa: انصراف

[ctx: @label]
en: Show all tags...
fa: نمایش همه برچسبها...

[ctx: @label]
en: Add Tags...
fa: اضافه کردن برچسب‌ها...

[ctx: @label]
en: Change...
fa: تغییر...

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Anytime
fa: هرزمانی

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Today
fa: امروز

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Yesterday
fa: دیروز

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: This Week
fa: این هفته

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Last Week
fa: هفته گذشته

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: This Month
fa: این ماه

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Last Month
fa: ماه پیش

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: This Year
fa: امسال

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Last Year
fa: سال پیش

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources that will open a dialog to choose a date range]
en: Custom...
fa: سفارشی...

en: This Week
fa: این هفته

en: This Month
fa: این ماه

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_anytimeButton)
en: Anytime
fa: هرزمانی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_beforeButton)
en: Before
fa: قبل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_afterButton)
en: After
fa: بعد

[ctx: @option:check An item in a list of resources that allows to query for more resources to put in the list]
en: More...
fa: بیشتر...

[ctx: @option:check A filter on file type]
en: Documents
fa: اسناد

[ctx: @option:check A filter on file type - audio files]
en: Audio
fa: صوتی

[ctx: @option:check A filter on file type]
en: Images
fa: تصاویر

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: No priority
fa: بدون اولویت:

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: Most important
fa: مهمترین

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: Never opened
fa: تابحال باز نشده

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 1 or more
fa: ۱ یا بیشتر

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 2 or more
fa: ۲ یا بیشتر

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 3 or more
fa: ۳ یا بیشتر

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 4 or more
fa: ۴ یا بیشتر

[ctx: @title KCategorizedSortFilterProxyModel grouping for all Nepomukj resources that are of type rdfs:Resource]
en: Miscellaneous
fa: متفرقه

[ctx: @title:column The Nepomuk resource label and icon]
en: Resource
fa: منبع

[ctx: @title:column The Nepomuk resource's RDF type]
en: Resource Type
fa: نوع منبع

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Contacts
fa: تماسها

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Emails
fa: رایانامه‌ها

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Tasks
fa: تکالیف

[ctx: @option:check Do filter on type - show only files]
en: Files
fa: پرونده‌ها

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, JobsBase)
en: ThreadWeaver Jobs Examples
fa: مثالهای کارهای ThreadWeaver

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, JobsBase)
en: The program executes 100 jobs in 4 threads. Each job waits for a random number of milliseconds between 1 and 1000.
fa: برنامه ۱۰۰ کار را در ۴ رشته اجرا می‌کند. هر کار به مقداری تصادفی بین ۱ تا ۱۰۰۰ میلی ثانیه منتظر می‌شود.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbLog)
en: Check to see logging information about thread activity. Watch the console output to see the log information.
fa: برای دیدن اطلاعات ثبت درباره فعالیت رشته علامت بزنید. برای دیدن اطلاعات ثبت خروجی را ببینید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbLog)
en: Log thread activity
fa: ثبت فعالیت رشته

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (ThreadWeaver::WeaverThreadGrid, threadGrid)
en: Displays Thread Activity
fa: فعالیت رشته را نمایش می‌دهد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbStart)
en: Start
fa: آغاز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: GUI based example for the Weaver Thread Manager
fa: مثالی بر مبنای ونک برای مدیر رشته بافنده

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Remaining number of jobs:
fa: تعداد کارهای باقی‌مانده:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButtonStart)
en: What time is it? Click to update.
fa: ساعت چند است؟ برای به‌روزرسانی فشار دهید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelTime)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">(do not know yet)</p></body></html>
fa: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">)هنوز نمی‌دانید(</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbSelectFiles)
en: Select Files...
fa: برگزیدن پرونده‌ها...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbCancel)
en: Cancel
fa: لغو

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbSuspend)
en: Suspend
fa: معلق
