kopete - en to fa translation catalogue (2309 entries)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListGroupSorting) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListMetaContactSorting) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, trServices) i1
en: Name
fa: نام

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, listServers)
en: Description
fa: توصیف

[ctx: 1st message shown to users on first run of Kopete. Please keep the formatting.]
en: <h2>Welcome to Kopete</h2><p>Which messaging service do you want to connect to?</p>
fa: <h2>Kopete خوش آمدید به </h2><p>به کدام خدمت پیام می‌خواهید متصل شوید؟ </p>

en: Step Two: Account Information
fa: گام دو: اطلاعات حساب

[ctx: 2nd message shown to users on first run of Kopete. Please keep the formatting.]
en: <h2>Congratulations</h2><p>You have finished configuring the account. You can add more accounts with <i>Settings->Configure</i>.  Please click the "Finish" button.</p>
fa: <h2>آفرین</h2><p>پیکربندی حساب را به پایان رسانده‌اید. می‌توانید حسابهای بیشتری را با <i>تنظیمات->پیکربندی</i> اضافه کنید. لطفاً، دکمه «پایان» را فشار دهید.</p>

en: Cannot load the %1 protocol plugin.
fa: نتوانست وصله قرارداد %1 را بار کند.

en: Error While Adding Account
fa: خطا هنگام افزودن حساب

en: This protocol does not currently support adding accounts.
fa: این قرارداد، افزودن حسابها را به طور متداول پشتیبانی نمی‌کند.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddAccountWizardPage1)
en: Step One: Select Messaging Service
fa: گام اول: برگزیدن خدمت ارسال پیام

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_header)
en: <h2>Welcome to the Add Account Wizard</h2>
    <p>Select the messaging service from the list below.</p>
fa: <h2>به جادوگر افزودن حساب خوش آمدید</h2>
    <p>برگزیدن خدمت ارسال پیام از فهرست زیر.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, protocolListView) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeCategories) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeRooms)
en: 1
fa: ۱

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddAccountWizardPage2)
en: Finished
fa: پایان یافت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_header)
en: <h2>Congratulations</h2>
    <p>You have finished configuring the account. Please click the "Finish" button.</p>
fa: <h2>آفرین</h2>
    <p>پیکربندی تماس را به پایان رساندید. لطفاًً دکمه »پایان« را فشار دهید.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mUseColor)
en: Use a custom color for this account
fa: استفاده از یک رنگ سفارشی برای این حساب

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mButtonAccountSetColor) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mUseColor)
en: Account are often differentiated by the protocol icon. But if you have severals accounts of the same protocol, you may apply a color filter to that icon to differentiate accounts from the same protocols.
fa: غالباً حساب به وسیله شمایل قرارداد متمایز می‌شود. اما اگر حسابهای زیادی با قراردادهای یکسان داشته باشید، احتمالاً یک پالایه رنگ را برای آن شمایل به کار برید، تا حسابهای با قراردادهای یکسان متمایز شوند.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mUseColor)
en: Use &custom color
    for account:
fa: استفاده از رنگ &سفارشی‌
    برای حساب‌:‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, mColorButton)
en: Account custom color selector
fa: گزیننده رنگ سفارشی حساب

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mConnectNow)
en: Connect right after Finish is pressed
fa: دقیقاً بعد از فشار دادن دکمه پایان متصل شود

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mConnectNow)
en: If this is checked, the account will be connected right after you clicked on <i>Finished</i>.
fa: اگر این علامت بخورد، دقیقاً بعد از این که <i>پایان‌یافته</i> را فشار دهید، حساب متصل خواهد شد.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mConnectNow)
en: Co&nnect now
fa: الان &متصل شود‌

en: Copy Link Address
fa: رونوشت پیوند نشانی

en: Save Conversation
fa: ذخیره مکالمه

en: <qt>Could not open <b>%1</b> for writing.</qt>
fa: <qt>نتوانست <b>%1</b> را برای نوشتن باز کند.</qt>

en: Error While Saving
fa: خطا هنگام ذخیره

en: User Has Left
fa: کاربر ترک کرده است

en: A simple rich text editor part
fa: یک جزء ویرایشگر متن غنی ساده

en: Unread Message
fa: پیام خوانده‌نشده

en: Closing Group Chat
fa: بستن گپ گروهی

en: <qt>You have received a message from <b>%1</b> in the last second. Are you sure you want to close this chat?</qt>
fa: <qt>در آخرین ثانیه یک پیام از <b>%1</b> دریافت کردید. آیا مطمئنید می‌خواهید گپ را ببندید؟</qt>‌

en: You have a message send in progress, which will be aborted if this chat is closed. Are you sure you want to close this chat?
fa: شما یک پیام در حال ارسال دارید، که اگر این گپ بسته شود، ساقط خواهد شد. آیا مطمئنید می‌خواهید این گپ را ببندید؟

en: Message in Transit
fa: پیام در گذر

en: One other person in the chat | %1 other people in the chat
fa[0]: %1 فرد دیگر در گپ

en: %1 is typing a message
fa: %1 در حال نوشتن پیام است

[ctx: %1 is a list of names]
en: %1 are typing a message
fa: %1 در حال نوشتن پیام است

en: %1 is now known as %2
fa: %1 به عنوان %2 شناخته شده است

en: %1 has joined the chat.
fa: %1 به گپ پیوسته است.

en: %1 has left the chat.
fa: %1 گپ را ترک کرده است.

en: %1 has left the chat (%2).
fa: %1 گپ)%2( را ترک کرده است.

en: You are now marked as %1.
fa: شما به عنوان %1 نشان‌گذاری شدید.

en: %2 is now %1.
fa: %2  الان %1 است.

[ctx: @action:button]
en: Send
fa: ارسال

[ctx: @info:status]
en: Ready.
fa: آماده.

en: &Send Message
fa: &ارسال‌ پیام‌

en: Close All Chats
fa: بستن همه گپها

en: &Activate Next Tab
fa: &فعال‌ کردن تب بعد‌

en: &Activate Previous Tab
fa: &فعال‌ کردن تب قبل‌

en: Nic&k Completion
fa: تکمیل &لقب‌

en: &Detach Chat
fa: &جدا کردن گپ‌

en: &Move Tab to Window
fa: &حرکت تب به پنجره‌

en: &Tab Placement
fa: جای‌دهی &تب‌

en: Previous History
fa: تاریخچه قبل

en: Next History
fa: تاریخچه بعد

en: Automatic Spell Checking
fa: بررسی خودکار هجی

en: Co&ntacts
fa: &تماسها‌

en: Toolbar Animation
fa: میله ابزار پویانمایی

[ctx: @info:tooltip]
en: Close the current tab
fa: بستن تب جاری

en: More...
fa: بیشتر...

en: Top
fa: بالا

en: Bottom
fa: پایین

en: Left
fa: چپ

en: Right
fa: راست

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &Chat
fa: &گپ‌

note: i18n: ectx: Menu (format)
en: &Format
fa: &قالب‌

note: i18n: ectx: Menu (tabs)
en: &Tabs
fa: &تبها‌

note: i18n: ectx: Menu (settings) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, settings)
en: &Settings
fa: &تنظیمات‌‌

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fa: میله ابزار اصلی

note: i18n: ectx: property (text), widget (AccountTreeWidget, mAccountList) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListMetaContactSorting) i18n: ectx: ToolBar (statusToolBar) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, statusGroup_) i18n: ectx: property (text), widget (QTab
en: Status
fa: وضعیت

note: i18n: ectx: ToolBar (formatToolBar)
en: Format Toolbar
fa: میله ابزار قالب

en: Download
fa: بارگیری

en: Play
fa: پخش

en: << Prev
fa: << قبلی

en: (0) Next >>
fa: )۰( بعدی >>

en: &Set Font...
fa: &تنظیم‌ قلم...‌

en: Set Text &Color...
fa: تنظیم &رنگ متن...‌

en: Set &Background Color...
fa: تنظیم رنگ &زمینه...‌

en: (%1) Next >>
fa: )%1( بعدی >>

en: Cl&ose Chat
fa: &بستن‌ گپ‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, send_btn)
en: Send
fa: ارسال

en: Reply
fa: پاسخ

en: Add Smiley
fa: افزودن خندانک

note: i18n: ectx: Menu (format)
en: F&ormat
fa: &قالب‌

note: i18n: ectx: Menu (alignment)
en: &Alignment
fa: &تراز‌

en: Enable &Rich Text
fa: فعال‌سازی متن &غنی‌

en: Are you sure you want to remove the account "%1"?
fa: آیا مطمئنید می‌خواهید حساب»%1«  را حذف کنید؟

en: Remove Account
fa: حذف حساب

en: Are you sure you want to remove the identity "%1"?
fa: آیا مطمئنید می‌خواهید هویت »%1« را حذف کنید؟

en: Remove Identity
fa: حذف هویت

en: New Identity
fa: هویت جدید

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KopeteAccountConfigBase)
en: Manage Accounts
fa: مدیریت حسابها

note: i18n: ectx: property (text), widget (AccountTreeWidget, mAccountList)
en: Account ID
fa: شناسه حساب

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mGroupBoxAccounts)
en: Accounts
fa: حسابها

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAccountAdd)
en: Add a new account
fa: افزودن حساب جدید

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAccountRemove) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mButtonAccountRemove)
en: Remove selected account
fa: حذف حساب برگزیده

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAccountModify)
en: Modify selected account
fa: تغییر حساب برگزیده

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mGroupBoxIdentities)
en: Identities
fa: هویتها

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mButtonIdentityModify)
en: Let you edit the account's properties.
fa: به شما اجازه ویرایش ویژگیهای تماس را می‌دهد.

en: Contact List
fa: فهرست تماس

en: Colors && Fonts
fa: رنگها و قلمها

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Layout
fa: طرح‌بندی

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Contact List Animations
fa: پویانماییهای فهرست تماس

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListAnimateChange)
en: A&nimate changes to contact list items
fa: &پویانمایی تغییرات در فقره‌های فهرست تماس‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListFading)
en: Fade in / out contacts as the&y appear / disappear
fa: محو‌ کردن درونی / بیرونی تماسها هنگامی که &آنها ظاهر/ ناپدید شوند‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListFolding)
en: Fo&ld in / out contacts as they appear / disappear
fa: &تا‌ زدن تماسها هنگامی که آنها ظاهر/ ناپدید شوند‌

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Contact List Auto-Hide
fa: مخفی کردن خودکار فهرست تماس

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListAutoHide)
en: A&uto-hide contact list
fa: مخفی کردن &خودکار فهرست تماس‌

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_contactListAutoHideVScroll)
en: Since vertical scrollbars occupy space, we introduced this auto-hide feature. The vertical scrollbar will not be available until you move your mouse over the contact list.<br>
    (<b>Disabled</b> if "<b>Hide vertical scrollbar</b>" option is selected above.)
fa: زمانی که میله‌های لغزش عمودی فضا اشغال کنند، این ویژگی مخفی کردن خودکار را معرفی می‌کنیم. میله لغزش عمودی، تا زمانی که موشی را روی فهرست تماس حرکت دهید، دسترس‌پذیر نخواهد بود.<br>
    )اگر گزینه»<b>مخفی کردن میله لغزش عمودی</b>« ذر بالا برگزیده شود، ناتوان می‌شود.(

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListAutoHideVScroll)
en: Auto-hide vertical &scrollbar
fa: مخفی کردن خودکار &میله‌ لغزش عمودی‌

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_contactListAutoHideTimeout)
en: The timeout value for both contact list and scrollbar auto-hiding.
fa: مقدار اتمام وقت برای هر دو فهرست تماس و مخفی کردن خودکار میله‌ لغزش.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_contactListAutoHideTimeout)
en:  Sec
fa: ثانیه

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mNormalFontLabel)
en: Base font:
fa: قلم پایه:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mSmallFontLabel)
en: Small font:
fa: قلم کوچک:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, kbuttongroup) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Colors
fa: رنگها

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AppearanceConfig_ContactList)
en: Contact List Appearance
fa: ظاهر فهرست تماس

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListIconMode)
en: Use contact photos &when available
fa: استفاده از عکسهای تماس &هنگام دسترس‌پذیری‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListIconBorders)
en: Borders
fa: لبه‌ها

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_groupContactByGroup)
en: Arrange metacontacts by &group
fa: مرتب کردن فراتماسها بر اساس &گروه‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListTreeView)
en: Show tree &branch lines
fa: نمایش خطوط &شاخه‌های درخت‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListIndentContact)
en: In&dent contacts
fa: &تورفتگی تماسها‌

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_contactListHideVerticalScrollBar)
en: <b>Always</b> disables the vertical scrollbar
fa: <b>همیشه</b> میله‌های لغزش عمودی را ناتوان می‌کند

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListHideVerticalScrollBar)
en: &Hide vertical scrollbar
fa: &مخفی کردن میله لغزش عمودی‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mEditTooltips)
en: Change &Tooltip Contents...
fa: تغییر محتویات &نکته ابزار...‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEmailButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, visibleRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPush
en: Remove
fa: حذف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Small
fa: کوچک

en: Italic
fa: کج

en: Center
fa: مرکز

en: Alignment
fa: تراز‌

en: Width
fa: عرض

en: Tooltip Editor
fa: ویرایشگر نکته ابزار

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, tbDown)
en: Use this arrow to reorder the items in the list.
fa: برای ترتیب مجدد فقره‌‌ها در فهرست، از این جهت استفاده کنید.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, tbAdd)
en: Use this arrows to add or remove items to your contact tooltips.
fa: برای افزودن یا حذف فقره‌ها به نکته ابزارها، از این جهتها استفاده کنید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Using the arrow buttons, put on the right the items you want to see in the contact tooltips. You can then sort them.
fa: با استفاده از دکمه‌های جهت، فقره‌هایی را که می‌خواهید در نکته ابزارهای تماس ببینید در سمت راست قرار دهید. می‌توانید بعداً آنها را مرتب کنید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: <b>Here you can customize the contact tooltips</b>
fa: <b>اینجا می‌توانید نکته ابزارهای تماس را سفارشی کنید</b>

en: Execute
fa: اجرا

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AVDeviceConfig_VideoDevice)
en: Video
fa: ویدیو

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, deviceTab)
en: Device
fa: دستگاه

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, deviceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Device:
fa: دستگاه:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inputLabel)
en: Input:
fa: ورودی:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, controlsTab)
en: Sliders
fa: لغزانها

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, optionsTab)
en: Optio&ns
fa: &گزینه‌ها‌

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, actionsTab)
en: Actions
fa: کنشها

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &General
fa: &عمومی‌

en: &Events
fa: &رویدادها‌

en: A&way Settings
fa: تنظیمات &دور‌

en: Cha&t
fa: &گپ‌

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Auto Away
fa: دور کردن خودکار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useAutoAway)
en: &Use auto away
fa: &استفاده‌ از خودکار دور‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Become away after
fa: دور شدن بعد از

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: minutes of inactivity
fa: دقیقه غیرفعال بودن

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoAwayGoAvailable)
en: Become available when detecting activity again
fa: دسترس‌پذیر شدن هنگام تشخیص فعالیت دوباره

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Auto Away Message
fa: دور کردن پیام به طور خودکار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useLastAwayMessage)
en: Display the &last away message used
fa: نمایش &آخرین پیام دور استفاده‌شده‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useCustomAwayMessage)
en: Display the &following away message:
fa: نمایش پیامهای دور &زیر:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Title:
fa: عنوان:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStatusMessage) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Message:
fa: پیام:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, BehaviorConfig_Chat) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ChatButton)
en: Chat
fa: گپ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showEvents)
en: Show events in chat &window
fa: نمایش رویدادها در &پنجره گپ‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_highlightEnabled)
en: High&light messages containing your nickname
fa: &مشخص کردن پیامهای شامل نامتان‌

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, interfaceGroup)
en: &Interface Preference
fa: ویژگی &واسط‌

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, chatWindowGroup)
en: Chat Window Grouping &Policy
fa: &سیاست گروه‌بندی پنجره گپ‌

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Open All Messages in New Chat Window
fa: باز کردن همه پیامها در پنجره جدید گپ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Group Messages From Same Account in Same Chat Window
fa: گروه‌بندی پیامها از همان حساب در همان پنجره گپ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Group All Messages in Same Chat Window
fa: گروه‌بندی همه پیامها در همان پنجره گپ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Group Messages From Contacts in Same Group in Same Chat Window
fa: گروه‌بندی پیامها از تماسهایی در همان گروه از همان پنجره گپ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Group Messages From Same Metacontact in Same Chat Window
fa: گروه‌بندی پیامها از همان فراتماس در همان پنجره گپ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_truncateContactName)
en: &Truncate contact name with more characters than:
fa: &کوتاه کردن نام تماس با نویسه‌هایی بیش از‌:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, txtChatViewBufferSize)
en: Limit the maximum number of lines visible in a chat window to improve speed for complex layouts.
fa: برای بهبود سرعت طرح‌بندیهای پیچیده، بیشینه تعداد خطوط مرئی در پنجره گپ را افزایش دهید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtChatViewBufferSize)
en: Ma&ximum number of chat window lines:
fa:  تعداد &بیشینه خطوط پنجره گپ‌:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, BehaviorConfig_Events)
en: Events
fa: رویدادها

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, notifyGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8)
en: Notifications
fa: اخطارها

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotifyLeftClickOpensMessage)
en: Left mouse click on flashing system tray opens message instead of restoring/minimizing contact list
fa: فشار دکمه سمت چپ موشی روی سینی چشمک‌زن سیستم، پیام را به جای بازگرداندن/کمینه کردن فهرست تماس باز می‌کند

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotifyLeftClickOpensMessage)
en: A left mouse click on the flashing system tray icon opens the incoming message instead of restoring/minimizing the contact list (e.g. to check who is sending messages). A middle click always opens this message.
fa: فشار دکمه سمت چپ موشی روی سینی چشمک‌زن سیستم، پیام را به جای بازگرداندن/کمینه کردن فهرست تماس باز می‌کند‌ )برای مثال، بررسی این که چه کسی پیامها را ارسال می‌کند(. فشار دکمه میانی این پیام را باز می‌کند.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotifyLeftClickOpensMessage)
en: &Left mouse click opens message
fa: فشار دادن دکمه سمت &چپ موشی پیام را باز می‌کند‌

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Miscellaneous
fa: متفرقه

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_enableEventsWhileAway)
en: Enable events if your account status is "Away"
fa: اگر وضعیتتان »دور« است، رویدادها را فعال کن

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_enableEventsWhileAway)
en: Enable notification events even if your account status is "Away" or less available, e.g. "Not Available" or "Do not Disturb". Note: This does not affect the flashing of the system tray icon.
fa: حتی اگر وضعیت حسابتان »دور« یا کمتر دسترس‌پذیر است، رویدادهای اخطار را فعال کنید؛ برای مثال، »غیرقابل دسترس« یا »مختل نکردن«. توضیح:  این چشمک زدن شمایل سینی سیستم را تغییر نخواهد داد.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enableEventsWhileAway)
en: E&nable events while away
fa: &فعال‌سازی رویدادها هنگام دور بودن‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotifySetCurrentDesktopToChatView)
en: Switch to the desktop which contains the chat window for the sender when opening his/her message
fa: سودهی به رومیزی، شامل پنجره گپ برای ارسال‌کننده هنگام باز کردن پیام او

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotifySetCurrentDesktopToChatView)
en: If there is already a chat window open for the sender of the message, opening his/her message will cause a switch to the desktop which contains this chat window.
fa: اگر از قبل پنجره گپی برای ارسال‌کننده پیام باز است، باز کردن پیام او موجب سودهی به رومیزی که شامل این پنجره گپ است خواهد شد.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotifySetCurrentDesktopToChatView)
en: Switch &to desktop containing chat on opening message
fa: سودهی‌ &به رومیزی، شامل گپ هنگام باز کردن پیام‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_raiseMessageWindow)
en: Raise the chat window/tab on an incoming message
fa: بالا بردن پنجره گپ/تب هنگام پیام واردشونده

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_raiseMessageWindow)
en: If there is already a chat window opened for the sender of an incoming message this window will be put on the current desktop and in front of all other windows.
fa: اگر از قبل پنجره گپی برای فرستنده پیام واردشونده باز است، این پنجره، در جلوی همه پنجره‌های دیگر و روی رومیزی جاری قرار خواهد گرفت.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_raiseMessageWindow)
en: &Raise window on incoming message
fa: &بالا بردن پنجره هنگام پیام واردشونده‌

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, BehaviorConfig_General) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: General
fa: عمومی

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: System Tray
fa: سینی سیستم

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showSystemTray)
en: Show the icon in the system tray
fa: نمایش شمایل در سینی سیستم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showSystemTray)
en: Show system &tray icon
fa: نمایش شمایل &سینی سیستم‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_startDocked)
en: Start with the main window minimized to the system tray
fa: آغاز با پنجره اصلی مخفی‌شده کمینه در سینی سیستم

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_startDocked)
en: Start with the main window hidden. The only visible item is the system tray icon.
fa: آغاز با پنجره اصلی مخفی شده. تنها فقره مرئی، شمایل سینی سیستم است.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_startDocked)
en: Start &with hidden main window
fa: آغاز &با پنجره اصلی مخفی‌

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Message Handling
fa: گرداندن پیام

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mInstantMessageOpeningChk)
en: Instantly open incoming messages
fa: باز کردن فوری پیامهای واردشونده

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mInstantMessageOpeningChk)
en: Open messages instantl&y
fa: باز کردن‌ پیام به طور &فوری‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_useMessageQueue)
en: Use a message queue to store incoming messages
fa: استفاده از صف پیام برای ذخیره پیامهای واردشونده

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useMessageQueue)
en: Use message &queue
fa: استفاده از &صف پیام‌

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Offline
fa: برون‌خط

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Online
fa: برخط

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Away
fa: دور

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Busy
fa: اشغال

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, invisibleTab)
en: Invisible
fa: نامرئی

en: &Emoticons
fa: &تصاویر‌ متحرک‌

en: (No Variant)
fa: )بدون متغیر(

en: Invalid Style
fa: سبک نامعتبر

en: Unknown Error
fa: خطای ناشناخته

[ctx: This is the myself preview contact nickname]
en: Myself
fa: خودم

en: Jack
fa: فیش

[ctx: This is the other preview contact nickname]
en: Jack
fa: فیش

en: Hello, this is an incoming message :-)
fa: سلام، این یک پیام وارد شونده است (-:

en: Hello, this is an incoming consecutive message.
fa: سلام، این پیام متوالی وارد شونده است.

en: Ok, this is an outgoing message
fa: بسیار خوب، این یک پیام خروجی است

en: Ok, an outgoing consecutive message.
fa: بسیار خوب، یک پیام متوالی خروجی.

en: Here is an incoming colored message.
fa: اینجا یک پیام واردشونده رنگی است.

en: This is an internal message
fa: این یک پیام وارد شونده است

en: performed an action
fa: انجام یک کنش

en: This is a highlighted message
fa: این یک پیام مشخص شده است

en: Bye
fa: خداحافظ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton)
en: Use system font
fa: استفاده از قلم سیستم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Background color:
fa: رنگ &زمینه:‌

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Formatting Overrides
fa: قالب‌بندی لغو شد

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useEmoticons)
en: If this is checked, the text representation of emoticons in messages will be replaced by an image
fa: اگر این علامت زده شود، متن نمایش تصاویر متحرک در پیامها با تصویری جایگزین خواهد شد

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChatWindowConfig_Style)
en: Chat Window Appearance
fa: ظاهر پنجره گپ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Display
fa: نمایش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_groupConsecutiveMessages)
en: Group consecuti&ve messages
fa: گروه‌ پیامهای &متوالی‌

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, stylesGroupBox)
en: Styles
fa: سبکها

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Style variant:
fa: سبک متغیر:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btnGetStyles)
en: Get new Chat Window styles over the Internet
fa: گرفتن سبکهای جدید پنجره گپ از اینترنت

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btnGetStyles)
en: &Get New...
fa: &گرفتن جدید...‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, installButton)
en: &Install...
fa: &نصب...‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, deleteButton)
en: &Delete
fa: &حذف‌

en: General Plugins
fa: وصله‌های عمومی

en: Free For Chat
fa: آزاد برای گپ

en: Extended Away
fa: گسترش‌یافته دور

en: Idle
fa: بی‌کار

en: Do Not Change
fa: تغییر داده نشود

en: New Group
fa: گروه جدید

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbAddStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCustomAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addEmailButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButt
en: Add
fa: افزودن

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbAddGroup)
en: Add Group
fa: افزودن گروه

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Category:
fa: دسته:

en: Title
fa: عنوان

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Display Name
fa: نمایش نام

en: Status Message
fa: پیام وضعیت

en: <qt>This contact is already on your contact list. It is a child contact of <b>%1</b></qt>
fa: <qt>این تماس از قبل در فهرست تماستان وجود دارد. آن یک تماس فرزند <b>%1</b> </qt>‌است

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ContactSelectorWidget_Base) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MetaContactSelectorWidget_Base) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddressBookSelectorWidget_Base)
en: Select Contact
fa: برگزیدن تماس

en:  (already in address book)
fa: )از قبل در کتاب نشانی(

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: This wizard helps you export instant messaging contacts to the KDE address book.
fa: جادوگر به شما اجازه می‌دهد تماسهای پیام فوری را به کتاب نشانی KDE صادر کنید.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: &Select Address Book
fa: &برگزیدن کتاب نشانی‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Selected contacts will be added to the KDE address book.
fa: پیامهای برگزیده به کتاب نشانی KDE افزوده خواهد شد.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSelectAll)
en: Select &All
fa: برگزیدن &همه‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnDeselectAll)
en: &Deselect All
fa: &از‌ گزینش خارج کردن همه‌

en: <Not Set>
fa: >تنظیم نشده است<

en: Export to Address Book
fa: صادرات به کتاب نشانی

en: Export
fa: صادرات

en: Set address book fields using the selected data from Kopete
fa: حوزه‌های کتاب نشانی را با استفاده از داده‌های برگزیده از Kopete تنظیم کنید

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddressBookExportUI)
en: Merge with Address Book
fa: ادغام با کتاب نشانی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, firstNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblFirstName) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fullNameLabel_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: First name:
fa: نام:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblHomePhone)
en: Home phone:
fa: تلفن خانه:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblWorkPhone) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Work phone:
fa: تلفن کار:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mobileLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblMobilePhone) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Mobile phone:
fa: تلفن همراه:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblUrl)
en: URL:
fa: نشانی وب:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lastNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblLastName) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LastNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: Last name:
fa: نام خانوادگی:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblEmail) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEmail) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEmail_2)
en: Email:
fa: رایانامه:

en: Create New Group...
fa: ایجاد گروه جدید...

en: &Move To
fa: &حرکت‌ به‌

en: &Copy To
fa: &رونوشت‌ در‌

en: Send Email...
fa: ارسال رایانامه...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Add Contact
fa: &افزودن‌ تماس‌

en: Select Account
fa: برگزیدن حساب

en: Add to Your Contact List
fa: افزودن به فهرست تماستان

en: &Properties
fa: &ویژگیها‌

en: Please enter the name for the new group:
fa: لطفاً، نامی برای گروه جدید وارد کنید:

en: <qt>Are you sure you want to remove the contact <b>%1</b> from your contact list?</qt>
fa: <qt>آیا مطمئنید می‌خواهید تماس <b>%1</b> </qt>را از فهرست تماستان حذف کنید؟

en: <qt>Are you sure you want to remove the group <b>%1</b> and all contacts that are contained within it?</qt>
fa: <qt>آیا مطمئنید می‌خواهید گروه <b>%1</b> </qt>‌و همه تماسهای آن را حذف کنید؟

en: Are you sure you want to remove these contacts from your contact list?
fa: آیا مطمئنید می‌خواهید این تماسها را از فهرست تماستان حذف کنید؟

en: Are you sure you want to remove these groups and contacts from your contact list?
fa: آیا مطمئنید می‌خواهید این گروهها و تماسها را از فهرست تماستان حذف کنید؟

en: There is no email address set for this contact in the KDE address book.
fa: هیچ نشانی رایانامه‌ای برای این تماس در کتاب نشانی KDE تنظیم نشده است.

en: No Email Address in Address Book
fa: هیچ نشانی رایانامه‌ای در کتاب نشانی وجود ندارد

en: This contact was not found in the KDE address book. Check that a contact is selected in the properties dialog.
fa: این تماس در کتاب نشانی KDE یافت نشده است. بررسی کنید که تماسی در محاوره ویژگیها برگزیده شده باشد.

en: Not Found in Address Book
fa: در کتاب نشانی پیدا نشد

en: Rename Contact
fa: تغییر نام تماس

en: Remove Contact
fa: حذف تماس

en: Send Single Message...
fa: ارسال تک پیام...

en: &Add Subcontact
fa: &افزودن‌ زیرتماس‌

en: Rename Group
fa: تغییر نام گروه

en: Remove Group
fa: حذف گروه

en: Send Message to Group
fa: ارسال پیام به گروه

en: &Add Contact to Group
fa: &افزودن‌ تماس به گروه‌

en: Make Meta Contact
fa: ایجاد فراتماس

en: Add Contact
fa: افزودن تماس

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDisplayName) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Name:
fa: &نام‌:‌

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpIcons)
en: Icons
fa: شمایلها

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseCustomIcons)
en: Use custom &icons
fa: استفاده‌ از &شمایلهای سفارشی‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOpen)
en: O&pen:
fa: &باز‌ کردن:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblClosed)
en: C&losed:
fa: &بسته‌‌شده:‌

en: Properties of Group %1
fa: ویژگیهای گروه %1‌

en: Custom &Notifications
fa: سفارشی کردن &اخطارها‌

en: Properties of Meta Contact %1
fa: ویژگیهای فراتماس %1‌

en: Sync KABC...
fa: همگام ساختن KABC...

en: No Contacts with Photo Support
fa: بدون تماس با پشتیبانی عکس

en: No contacts were imported from the address book.
fa: هیچ تماسی از کتاب نشانی واردات نشده.

en: No Change
fa: بدون تغییر

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpAddressbook)
en: Address Book Link
fa: پیوند کتاب نشانی

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnExportKABC)
en: Export contact's details to the KDE Address Book
fa: صادرات جزئیات تماس به کتاب نشانی KDE‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnExportKABC)
en: E&xport Details...
fa: &صادر‌ات جزئیات...‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnImportKABC)
en: Import contacts from the KDE Address Book
fa: واردات تماسها از کتاب نشانی KDE‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnImportKABC)
en: &Import Contacts
fa: &واردات‌ تماسها‌

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup1)
en: Display Name Source
fa: نمایش نام متن

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNameContact) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioPhotoContact)
en: From contact:
fa: از تماس:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNameCustom)
en: Cus&tom:
fa: &سفارشی:‌

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup2)
en: Photo Source
fa: متن عکس

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, photoLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1) i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, addresseeListView)
en: Photo
fa: عکس

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioPhotoCustom)
en: Custom:
fa: سفارشی:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnChoosePhoto)
en: Choose...
fa: انتخاب...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Ad&vanced
fa: &پیشرفته‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkUseCustomIcons)
en: Check to set custom icons for this contact
fa: بررسی برای تنظیم شمایلهای سفارشی برای این حساب

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseCustomIcons)
en: Use custom status &icons
fa: استفاده‌ از &شمایلهای سفارشی وضعیت‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOnline)
en: &Online:
fa: &برخط:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOffline)
en: O&ffline:
fa: &برون‌خط:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAway)
en: Awa&y:
fa: &دور:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblUnknown)
en: Un&known:
fa: &ناشناخته‌:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, groupLabel)
en: &Group:
fa: &گروه:‌

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AccountIdentityBase) i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, title)
en: Account Identity
fa: هویت حساب

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, identityList)
en: Identity
fa: هویت

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, IdentityDetailed)
en: Detailed Info
fa: اطلاعات‌ جزئی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, emailLabel)
en: E-mail:
fa: رایانامه:

en: Identity Information
fa: اطلاعات هویت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, photo)
en: No Photo
fa: بدون عکس

en: General Information
fa: اطلاعات عمومی

en: Detailed Information
fa: اطلاعات جزئی

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, IdentityGeneral)
en: General Info
fa: اطلاعات عمومی

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, selectPhoto)
en: Select Photo
fa: برگزیدن عکس

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, clearPhoto)
en: Clear Photo
fa: پاک‌ کردن عکس

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblNickName) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblNick)
en: Nickname:
fa: لقب:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, identityName)
en: Identity Name
fa: نام هویت

en: View
fa: مشاهده

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fa: &پرونده‌

note: i18n: ectx: Menu (edit) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnEdit) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_edit)
en: &Edit
fa: &ویرایش‌

note: i18n: ectx: ToolBar (quickSearchBar)
en: Quick Search Bar
fa: میله جستجوی سریع

note: i18n: ectx: Menu (contact_popup_actions)
en: &Other Actions
fa: کنشهای &دیگر‌

note: i18n: ectx: Menu (contact_popup_groups)
en: &Groups
fa: &گروهها‌

en: Global status message
fa: پیام وضعیت سراسری

en: &Export Contacts...
fa: &صادرات‌ تماسها...‌

en: &Away
fa: &دور‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, awayButton_)
en: &Busy
fa: &اشغال‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, invisibleButton_)
en: &Invisible
fa: &نامرئی‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioOnline)
en: &Online
fa: &برخط‌

en: &Set Status
fa: &تنظیم‌ وضعیت‌

en: Configure &Global Shortcuts...
fa: پیکربندی‌ میان‌برهای &سراسری...‌

en: Show Offline &Users
fa: نمایش &کاربران برون‌خط‌

en: Show Empty &Groups
fa: نمایش &گروههای خالی‌

en: Read Message
fa: خواندن پیام

en: Read the next pending message
fa: خواندن پیام معلق بعد

en: Show/Hide Contact List
fa: نمایش/مخفی کردن فهرست تماس

en: Show or hide the contact list
fa: نمایش یا مخفی کردن فهرست تماس

en: Set Away/Back
fa: تنظیم دور/پس

en: <qt>Closing the main window will keep Kopete running in the system tray. Use 'Quit' from the 'File' menu to quit the application.</qt>
fa: <qt>بستن پنجره اصلی،  Kopete را در سینی سیستم در حال اجرا نگه خواهد داشت.‌ از »خروج« در گزینگان »پرونده« برای خروج کاربرد استفاده کنید.</qt>‌

en: Docking in System Tray
fa: پیوستن به سینی سیستم

[ctx: @label:textbox formatted status message]
en: <br /><b>Status&nbsp;Message:</b>&nbsp;%1
fa: <br /><b>پیام دور:</b> %1

en: Kopete, the KDE Instant Messenger
fa: Kopete، پیام فوری KDE‌

en: Developer and Project founder
fa: سازنده و مؤسس پروژه

en: Developer, Yahoo plugin maintainer
fa: سازنده، نگه‌دارنده وصله یاهو

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_lastName)
en: Developer
fa: سازنده

en: Developer, Connection status plugin author
fa: سازنده، نویسنده وصله وضعیت اتصال

en: Developer, Video device support
fa: سازنده، پشتیبانی دستگاه ویدیو

en: Developer, MSN
fa: سازنده، ام‌اس‌ان

en: Developer, Gadu plugin maintainer
fa: سازنده، نگه‌دارنده وصله Gadu‌

en: Lead Developer, AIM and ICQ plugin maintainer
fa: راهنمای سازنده، نگه‌دارنده وصله AIM و ICQ

en: IRC plugin maintainer
fa: نگه‌دارنده وصله IRC‌

en: Lead Developer, MSN plugin maintainer
fa: راهنمای سازنده، نگه‌دارنده وصله ام‌اس‌ان

en: Artist / Developer, Artwork maintainer
fa: هنرمند/ سازنده، نگه‌دارنده کار هنری

en: Developer, UI maintainer
fa: سازنده، نگه‌دارنده UI‌

en: Developer, Jabber plugin maintainer
fa: سازنده، نگه‌دارنده وصله Jabber‌

en: Lead Developer, GroupWise maintainer
fa: راهنمای سازنده، نگه‌دارنده GroupWise‌

en: Konki style author
fa: نویسنده سبک Konki‌

en: Hacker style author
fa: نویسنده سبک رخنه‌گر

en: Kopete's icon author
fa: نویسنده شمایل Kopete‌

en: Sounds
fa: صداها

en: Kopete Docugoddess, Bug and Patch Testing.
fa: Kopete Docugoddess، آزمایش اشکال و کژنه

en: Iris Jabber Backend Library
fa: کتابخانه کمکی Iris Jabber

en: OscarSocket author
fa: نویسنده OscarSocket

en: Kmerlin MSN code
fa: کد Kmerlin MSN

en: Former developer
fa: سازنده سابق

en: Former developer, project co-founder
fa: سازنده سابق، شریک مؤسس پروژه

en: Misc bugfixes and enhancements
fa: اشکال‌زدایی و تقویت

en: Former developer, original Gadu plugin author
fa: سازنده سابق، نویسنده اصلی وصله Gadu

en: Former developer, Jabber plugin author
fa: سازنده سابق، نویسنده Jabber

en: Former developer, Oscar plugin
fa: سازنده سابق، وصله Oscar

en: Former developer and WinPopup maintainer
fa: سازنده سابق و نگه‌دارنده WinPopup

en: Do not load plugins. This option overrides all other options.
fa: بارگیری وصله‌ها انجام نشد. این گزینه همه گزینه‌ها را باطل می‌کند.

en: Disable auto-connection
fa: غیرفعال کردن اتصال خودکار

en: Auto-connect the specified accounts. Use a comma-separated list
    to auto-connect multiple accounts.
fa: اتصال خودکار حسابهای مشخص‌شده. از فهرست جداساز کاما
    برای اتصال خودکار به حسابهای چندگانه استفاده کنید.

en: Do not load the specified plugin. Use a comma-separated list
    to disable multiple plugins.
fa: وصله مشخص‌شده بار نشد. از فهرست جداساز کاما برای
    غیرفعال کردن وصله‌های چندگانه استفاده کنید.

en: Load only the specified plugins. Use a comma-separated list
    to load multiple plugins. This option has no effect when
    --noplugins is set and overrides all other plugin related
    command line options.
fa: فقط بار کردن وصله‌های مشخص‌شده. از فهرست جداساز-کاما برای بار کردن وصله‌های
     چندگانه استفاده کنید. این گزینه زمانی که هیچ وصله‌ای تنظیم
    نشده باشد، هیچ اثری ندارد، و همه وصله‌های دیگر 
    وابسته به گزینه‌های سطر فرمان را لغو می‌کند.

en: URLs to pass to kopete / emoticon themes to install
fa: نشانیهای اینترنتی برای گذر به kopete / چهره‌های تصاویر متحرک برای نصب

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, clearButton)
en: C&lear
fa: &پاک کردن‌

en: Edit Statuses...
fa: ویرایش ‌موقعیتها...

en: Invert
fa: وارونه کردن

en: Infrared
fa: مادون قرمز

note: i18n: Color Mode
en: Colour mode
fa: حالت رنگ

en: Automatic
fa: خودکار

en: Quality
fa: کیفیت

en: Off
fa: خاموش

en: On
fa: روشن

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, color_btn)
en: Color
fa: رنگ

en: Contrast
fa: سایه روشن

en: Balance
fa: توازن

en: Treble
fa: زیر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, muteButton)
en: Mute
fa: خاموش

en: Black Level
fa: سطح سیاه

en: Gamma
fa: گاما

en: Exposure
fa: آشکارسازی

en: Sharpness
fa: تیزی

en: Color Effects
fa: جلوه‌های رنگ

en: Rotate
fa: چرخش

en: A network connection was disconnected.  The application is now in offline mode.  Do you want the application to resume network operations when the network is available again?
fa: یک اتصال شبکه قطع شد. اکنون کاربرد در حالت برون‌خط است. آیا مایلید زمانی که شبکه مجدداً در دسترس است، کاربرد، عملیات شبکه را از سر بگیرد؟

en: This application is currently in offline mode.  Do you want to connect?
fa: هم اکنون کاربرد در حالت برون‌خط است. آیا می‌خواهید متصل شوید؟

en: This application is currently in offline mode.  Do you want to connect in order to carry out this operation?
fa: هم اکنون این کاربرد در حالت برون‌خط است. آیا مایلید به منظور انجام این عمل متصل شوید؟

en: Leave Offline Mode?
fa: حالت برون‌خط باقی بماند؟

en: Connect
fa: اتصال

en: Stay Offline
fa: برون‌خط ماندن

en: Could not open contact list file.
fa: نتوانست پرونده فهرست تماس را باز کند.

en: Could not write contact list to a file.
fa: نتوانست فهرست تماس را در پرونده بنویسد.

en: <qt>"%1" is not supported by Kopete.</qt>
fa: <qt>«%1» توسط Kopete پشتیبانی نمی‌شود.</qt>

en: Could Not Sync with KDE Address Book
fa: نتوانست با کتاب نشانی  KDE همگام شود

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, useTls_)
en: Do Not Use
fa: عدم استفاده

en: <qt>An address was added to this contact by another application.<br />Would you like to use it in Kopete?<br /><b>Protocol:</b> %1<br /><b>Address:</b> %2</qt>
fa: <qt>یک نشانی توسط کاربرد دیگری به این تماس افزوده شد.<br />آیا مایلید آن را در Kopete  استفاده کنید؟<br /><b>قرارداد:</b> %1<br /><b>نشانی:</b> %2</qt>

en: Import Address From Address Book
fa: واردات نشانی از کتاب نشانی

en: Use
fa: استفاده

en: <qt>One or more of your accounts using %1 are offline.  Most systems have to be connected to add contacts.  Please connect these accounts and try again.</qt>
fa: <qt>یک یا بیش از یک حسابتان که از %1 استفاده می‌کنند، برون‌خط هستند. بیشتر سیستمها برای افزودن تماسها باید متصل شوند. لطفاً، این حسابها را متصل کنید و مجدداً امتحان نمایید. </qt>

en: Not Connected
fa: متصل نمی‌شود

en: Choose Account
fa: انتخاب حساب

en: <qt>You do not have an account configured for <b>%1</b> yet.  Please create an account, connect it, and try again.</qt>
fa: <qt>هنوز حساب پیکربندی‌شده‌ای برای <b>%1</b> ندارید. لطفاً، حسابی ایجاد کنید، آن را متصل و مجدداً سعی کنید.‌</qt>

en: No Account Found
fa: هیچ حسابی یافت نشد

en: <qt>It was not possible to add the contact.</qt>
fa: <qt>امکان افزودن تماس نبود.</qt>

en: Could Not Add Contact
fa: نتوانست تماس را اضافه کند

en: You have been disconnected
fa: ارتباط شما قطع شده است

en: You have connected from another client or computer to the account '%1'
fa: از یک کارخواه یا رایانه دیگر به حساب »%1« متصل شده‌اید

en: Most proprietary Instant Messaging services do not allow you to connect from more than one location. Check that nobody is using your account without your permission. If you need a service that supports connection from various locations at the same time, use the Jabber protocol.
fa: بیشتر خدمات پیام فوری اختصاصی به شما اجازه اتصال از چندین محل را نمی‌دهد. بررسی کنید هیچ کسی حساب شما را بدون مجوز استفاده نمی‌کند. نیاز به خدمتی دارید که اتصال از مکانهای متفاوت در یک زمان را پشتیبانی کند، از قرارداد Jabber استفاده کنید.‌

en: You are not allowed to add yourself to the contact list. The addition of "%1" to account "%2" will not take place.
fa: اجازه افزودن خود به فهرست تماس را ندارید. افزودن »%1« به حساب »%2« اتفاق نخواهد افتاد.

en: Error Creating Contact
fa: خطای ایجاد تماس

en: Properties
fa: ویژگیها

en: Edit Account
fa: ویرایش حساب

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_add)
en: Add...
fa: افزودن...

en: Info...
fa: اطلاعات...

en: I am gone right now, but I will be back later
fa: الان می‌روم، اما بعد برمی‌گردم

en: Outgoing Message Sent
fa: پیام خروجی ارسال شد

en: A contact sent you a buzz/nudge.
fa: تماسی به شما یک buzz/nudge ارسال کرد.

[ctx: @action]
en: Chat
fa: گپ

en: <qt>An error has occurred while creating a new chat window. The chat window has not been created.</qt>
fa: <qt>هنگام ایجاد پنجره گپ جدیدی، خطایی رخ داد. پنجره گپ ایجاد نشده است.</qt>‌

en: Error While Creating Chat Window
fa: خطا هنگام ایجاد پنجره گپ

en: Enter Arguments
fa: وارد کردن نشانوندها

en: Enter the arguments to %1:
fa: وارد کردن نشانوندها به %1:

en: Alias "%1" expands to itself.
fa: ‌نام‌گردان »%1« به خودش گسترش یافت.

en: "%2" requires at least %1 argument. | "%2" requires at least %1 arguments.
fa[0]: »%2« حداقل به %1 نشانوند نیاز دارد.

en: "%2" has a maximum of %1 argument. | "%2" has a maximum of %1 arguments.
fa[0]: »%2« بیشینه %1 نشانوند دارد.

en: You are not authorized to perform the command "%1".
fa: به شما اجازه انجام فرمان »%1« داده نشد.

en: Command Error
fa: خطای فرمان

en: USAGE: /help [<command>] - Used to list available commands, or show help for a specified command.
fa: کاربرد: /help [<command>] - مورد استفاده برای فهرست فرمانهای موجود، یا نمایش کمک برای فرمان مشخص.

en: USAGE: /close - Closes the current view.
fa: کاربرد: /close - نمای جاری را می‌بندد.

en: USAGE: /part - Closes the current view.
fa: کاربرد: /part - نمای جاری را می‌بندد.

en: USAGE: /clear - Clears the active view's chat buffer.
fa: کاربرد: /clear- میانگیر گپ نمای فعال را پاک می‌کند.

en: USAGE: /away [<reason>] - Marks you as away/back for the current account only.
fa: کاربرد: /away [<reason>] - شما را فقط برای حساب جاری به عنوان دور/عقب نشان می‌کند.

en: USAGE: /awayall [<reason>] - Marks you as away/back for all accounts.
fa: کاربرد:  /awayall [<reason>] - شما را به عنوان دور/عقب برای همه حسابها نشان می‌کند.

en: USAGE: /say <text> - Say text in this chat. This is the same as just typing a message, but is very useful for scripts.
fa: کاربرد: /say <text> - متن را در این گپ بگویید. این درست مثل این است که پیامی را وارد کنید، اما برای دست‌نوشته‌ها بسیار مفید است.

en: USAGE: /exec [-o] <command> - Executes the specified command and displays the output in the chat buffer. If -o is specified, the output is sent to all members of the chat.
fa: کاربرد: /exec [-o] <command> - فرمان مشخص‌شده‌ای را اجرا می‌کند و خروجی را در میان‌گیر گپ نمایش می‌دهد. اگر -o مشخص شود، خروجی برای همه اعضای گپ ارسال می‌شود.‌

en: Available Commands:
fa: فرمانهای در دسترس‌:

en: 
    Type /help <command> for more information.
fa: 
    /<command> فرمان را برای اطلاعات بیشتر تحریر کنید.

en: There is no help available for '%1'.
fa: هیچ کمکی برای »%1« در دسترس نیست.

en: ERROR: Shell access has been restricted on your system. The /exec command will not function.
fa: خطا: دسترسی به پوسته روی سیستم شما محدود شده است. فرمان /exec عمل نخواهد کرد.

note: i18n: ectx: Menu (commandmenu)
en: Commands
fa: فرمانها

en: &Add to Your Contact List
fa: &افزودن‌ به فهرست تماستان‌

en: Move Contact
fa: حرکت تماس

en: Select the meta contact to which you want to move this contact:
fa: فراتماسی را که مایلید این تماس را به سمت آن حرکت دهید، برگزینید:

en: Create a new metacontact for this contact
fa: یک فراتماس جدید برای این تماس ایجاد کنید

en: If you select this option, a new metacontact will be created in the top-level group with the name of this contact and the contact will be moved to it.
fa: اگر این گزینه را انتخاب کنید، فراتماس جدیدی در گروه سطح بالا با نام این تماس ایجاد خواهد شد، و تماس آن را حرکت خواهد داد.

en: This user is not reachable at the moment. Please try a protocol that supports offline sending, or wait until this user comes online.
fa: کاربر در این لحظه قابل دسترسی نیست. لطفاً، قراردادی را که ارسال برون‌خط را پشتیبانی می‌کند، امتحان کنید، یا برای برخط شدن کاربر منتظر بمانید.

en: User is Not Reachable
fa: کاربر در دسترس نیست

en: Are you sure you want to remove the contact  '%1' from your contact list?
fa: آیا مطمئنید که می‌خواهید تماس »%1« را از فهرست تماستان حذف کنید؟

[ctx: @label:textbox formatted name]
en: <br /><b>Full Name:</b>&nbsp;<nobr>%1</nobr>
fa: <br /><b>نام کامل:</b> <nobr>%1</nobr>

[ctx: @label:textbox formatted idle time]
en: <br /><b>Idle:</b>&nbsp;<nobr>%1</nobr>
fa: <br /><b>بی‌کار:</b> <nobr>%1</nobr>

[ctx: @label:textbox formatted url]
en: <br /><b>Home Page:</b>&nbsp;<a href="%1"><nobr>%2</nobr></a>
fa: <br /><b>صفحه آغازه:</b> <a href="%1"><nobr>%2</nobr></a>

[ctx: <days>d <hours>h <minutes>m <seconds>s]
en: %4d %3h %2m %1s
fa: %4d %3h %2دقیقه %1s

[ctx: <hours>h <minutes>m <seconds>s]
en: %3h %2m %1s
fa: %3h %2دقیقه %1s

[ctx: <minutes>m <seconds>s]
en: %2m %1s
fa: %2دقیقه %1s

en: Full Name
fa: نام کامل

en: Idle Time
fa: زمان بی‌کار

en: Online Since
fa: برخط از

en: Last Seen
fa: آخرین بازدیدشده

en: First Name
fa: نام

en: Last Name
fa: نام خانوادگی

en: Private Phone
fa: تلفن خصوصی

en: Private Mobile Phone
fa: تلفن همراه خصوصی

en: Work Phone
fa: تلفن کاری

en: Work Mobile Phone
fa: تلفن همراه کاری

en: Email Address
fa: نشانی رایانامه

en: Nick Name
fa: لقب

en: Top Level
fa: سطح بالا

en: Not in your contact list
fa: در فهرست تماستان نیست

en: This user is not reachable at the moment. Please make sure you are connected and using a protocol that supports offline sending, or wait until this user comes online.
fa: در این لحظه این کاربر قابل دسترس نیست. لطفاً، مطمئن شوید که متصل شده‌اید و از قراردادی که ارسال برون‌خط را پشتیبانی می‌کند استفاده می‌کنید، یا منتظر شوید تا کاربر برخط شود.

en: Status not available
fa: وضعیت در دسترس نیست

en: <qt><i>%1</i> is now %2.</qt>
fa: <qt><i>%1</i> الان %2 است.</qt>

en: Unable to find the file %1.
fa: قادر به یافتن پرونده %1 نیست.

en: <qt>Unable to download the requested file;<br />please check that address %1 is correct.</qt>
fa: <qt>قادر به بارگیری پرونده درخواست‌شده نیست؛<br />لطفاً، بررسی کنید که نشانی %1 درست باشد.</qt>

en: Connecting
fa: اتصال

en: Unknown
fa: ناشناخته

en: Password Required
fa: نیاز به اسم رمز بود

en: <qt>Kopete is unable to save your password securely in your wallet;<br />do you want to save the password in the <b>unsafe</b> configuration file instead?</qt>
fa: <qt>Kopete قادر به ذخیره اسم رمزتان به طور امن در walletتان نیست؛<br /> آیا مایلید در عوض اسم رمز را در پرونده پیکربندی <b>ناامن</b> ذخیره کنید؟</qt>‌

en: Unable to Store Secure Password
fa: قادر به ذخیره اسم رمز امن نیست

en: Store &Unsafe
fa: ذخیره &ناامن‌

en: <qt><b>The password was wrong.</b> Please re-enter your password for %1 account <b>%2</b></qt>
fa: <qt><b>اسم رمز اشتباه است؛</b> لطفاً، مجدداً اسم رمزتان را برای حساب %1  وارد کنید <b>%2</b></qt>‌

en: <qt>Please enter your password for %1 account <b>%2</b></qt>
fa: <qt>لطفاً، اسم رمزتان را برای حساب %1 وارد کنید <b>%2</b></qt>‌

en: Account Offline
fa: حساب برون‌خط

en: Sorry, I am busy right now
fa: متأسفانه، الان مشغول هستم

en: Copying
fa: رونوشت

en: Source
fa: مبدأ

en: Destination
fa: مقصد

en: You cancelled file transfer %1
fa: انتقال پرونده %1 را لغو کردید

en: File transfer %1 cancelled.
fa: انتقال پرونده %1 لغو شد.

en: Kopete File Transfer
fa: انتقال پرونده Kopete‌

en: Sorry, sending files which are not stored locally is not yet supported by this protocol.
    Please copy this file to your computer and try again.
fa: متأسفانه ارسال پرونده‌هایی که به طور محلی ذخیره نشده‌اند، هنوز توسط این قرارداد پشتیبانی نمی‌شود.
    لطفاً، این پرونده را در رایانه خود ذخیره و مجدداً امتحان کنید.

en: File Transfer
fa: انتقال پرونده

en: You must provide a valid local filename
fa: باید یک نام پرونده محلی معتبر تهیه کنید

en: The file '%1' already exists.
    Do you want to overwrite it ?
fa: پرونده »%1« از قبل وجود دارد.‌ 
    آیا مایلید جای‌نوشت کنید؟

en: Overwrite File
fa: جای‌نوشت پرونده

en: You have been disconnected.
fa: ارتباط شما قطع شده است.

en: Connection Lost.
fa: اتصال از بین رفت.

en: Kopete lost the channel used to talk to the instant messaging system.
    This can be because either your internet access went down, the service is experiencing problems, or the service disconnected you because you tried to connect with the same account from another location. Try connecting again later.
fa: Kopete مجرای مورد استفاده برای گفتگو با سیستم پیام فوری را از دست داد.
    می‌تواند به این دلیل باشد که دستیابی اینترنت شما از کار افتاده؛ خدمت، مسائل را تجربه می‌کند، یا خدمت ارتباط شما را به دلیل این که برای اتصال با حساب یکسان از محل دیگری تلاش کرده‌اید، قطع کرده است. برای اتصال دوباره بعداً تلاش کنید.‌

en: Cannot connect with the instant messaging server or peers.
fa: نمی‌توان به کارساز پیام فوری یا جفتها متصل شد.

en: Cannot connect.
fa: نمی‌توان متصل شد.

en: This means Kopete cannot reach the instant messaging server or peers.
    This can be because either your internet access is down or the server is experiencing problems. Try connecting again later.
fa: این به این معنی است که Kopete نمی‌تواند به کارساز پیام فوری یا جفتها برسد.
    می‌تواند به این دلیل باشد که دستیابی اینترنت شما از کار افتاده باشد، یا کارساز مسائل را تجربه می‌کند. برای اتصال دوباره بعداً سعی کنید.

en: More Information...
fa: اطلاعات بیشتر...

[ctx: @action]
en: View
fa: نما

[ctx: @action]
en: Close
fa: بستن

en: Choose the corresponding entry for '%1'
fa: انتخاب یک مدخل متناظر برای »%1«

en: Choose the corresponding entry in the address book
fa: یک مدخل متناظر در کتاب نشانی انتخاب کنید

en: Address Book Association
fa: تعامل کتاب نشانی

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, edtAddressee)
en: The KDE Address Book entry associated with this Kopete Contact
fa: مدخل کتاب نشانی KDE به این تماس Kopete ملحق شده است

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clear_btn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClearBlackList) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClearWhiteList) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btnClear)
en: Clear
fa: &پاک کردن

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnSelectAddressee)
en: Select an address book entry
fa: برگزیدن یک مدخل کتاب نشانی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSelectAddressee)
en: C&hange...
fa: &تغییر...‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, addresseeListView)
en: Email
fa: رایانامه

en: New Address Book Entry
fa: مدخل کتاب نشانی جدید

en: Name the new entry:
fa: نامگذاری مدخل جدید:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addAddresseeButton)
en: Create a new entry in your address book
fa: ایجاد مدخل جدیدی در کتاب نشانیتان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addAddresseeButton)
en: Create New Entr&y...
fa: ایجاد &مدخل جدید...‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (K3ListView, addresseeListView)
en: Select the contact you want to communicate with via Instant Messaging
fa: تماسی را که می‌خواهید توسط پیام فوری با آن ارتباط برقرار کنید، برگزینید

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSearch)
en: S&earch:
fa: &جستجو:‌

en: Someone Has Added You
fa: شخصی شما را اضافه کرده است

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_infoButton)
en: Read More Info About This Contact
fa: خواندن اطلاعات بیشتر درباره تماس

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_authorizeCb)
en: Authorize this contact to see my status
fa: به این تماس برای دیدن وضعیت من اجازه بده

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_addCb)
en: Add this contact in my contactlist
fa: افزودن این تماس به فهرست تماس من

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Display name:
fa: نمایش نام:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel5)
en: Enter the group where the contact should be added. Leave it empty to add it in the top level group.
fa: گروهی را در جایی که تماس باید افزوده شود، وارد کنید. برای افزودن به گروه سطح بالا، آن را خالی بگذارید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: In the group:
fa: در گروه:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Please specify an away message, or choose a predefined one.
fa: لطفاً پیام دور یا پیش‌تعریف‌شده را مشخص کنید.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Information
fa: اطلاعات

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mRemembered)
en: Check this and enter your password below if you would like your password to be stored in your wallet, so Kopete does not have to ask you for it each time it is needed.
fa: این را علامت بزنید، و اگر می‌خواهید اسم رمزتان در walletتان ذخیره شود، در زیر وارد کنید؛ بنابراین، اگر Kopete نیاز به اسم رمز داشته باشد در هر بار از شما نمی‌پرسد.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mRemembered)
en: Remember password
fa: به خاطر سپردن اسم رمز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelProxyPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Password:
fa: اسم رمز:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, mPassword)
en: Enter your password here.
fa: اسم رمزتان را اینجا وارد کنید.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, mPassword)
en: Enter your password here. If you would rather not save your password, uncheck the Remember password checkbox above; you will then be prompted for your password whenever it is needed.
fa: اسم رمزتان را اینجا وارد کنید. اگر مایل به ذخیره اسم رمزتان نیستید، جعبه بررسی بالا را علامت نزنید؛ از این به بعد زمانی که نیاز به اسم رمزتان باشد، به شما اعلام می‌شود.

en: Start &Chat...
fa: آغاز‌ &گپ...‌

en: &Send Single Message...
fa: &ارسال‌ تک پیام...‌

en: User &Info
fa: &اطلاعات‌ کاربر‌

en: Send &File...
fa: ارسال‌ &پرونده...‌

en: View &History...
fa: نمای‌ &تاریخچه...‌

en: &Create Group...
fa: &ایجاد‌ گروه...‌

en: Cha&nge Meta Contact...
fa: &تغییر‌ فراتماس...‌

en: &Delete Contact
fa: &حذف‌ تماس‌

en: Change A&lias...
fa: تغییر‌ &نام‌گردان...‌

en: &Block Contact
fa: تماس‌ &بلوکی‌

en: Un&block Contact
fa: تماس‌ &غیر بلوکی‌

en: Contacts
fa: تماسها

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup1)
en: Use Subfolder for Each Contact
fa: استفاده از زیرپوشه برای هر تماس

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, yesButton)
en: Always
fa: همیشه

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noButton)
en: Never
fa: هرگز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, onlySelectedButton)
en: Only the selected contacts
fa: فقط تماسهای برگزیده

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, onlyNotSelectedButton)
en: Not the selected contacts
fa: بدون تماسهای برگزیده

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AliasDialog)
en: Add New Alias
fa: افزودن ‌نام‌گردان جدید

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Command:
fa: فرمان:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, command)
en: This is the command that you want to run when you execute this alias.
fa: این فرمانی است که می‌خواهید آن را زمانی که این ‌نام‌گردان را اجرا می‌کنید، اجرا شود.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, command)
en: <qt>This is the command that you want to run when you execute this alias.
    
    You can use the variables <b>%1, %2 ... %9</b> in your command, and they will be replaced with the arguments of the alias. The variable <b>%s</b> will be replaced with all arguments. <b>%n</b> expands to your nickname.
    
    Do not include the '/' in the command (if you do it will be stripped off anyway).</qt>
fa: <qt>این فرمانی است که می‌خواهید آن را زمانی که این ‌نام‌گردان را اجرا می‌کنید، اجرا شود.
    
    می‌توانید از متغیرهای <b>%1, %2 ... %9</b> در فرمانتان استفاده کنید، و آنها با نشانوندهای نام‌گردان جایگزین خواهند شد. متغیر <b>%s</b> با همه نشانوندها جایگزین خواهد شد. <b>%n</b> به لقبتان گسترش می‌یابد.
    
    فرمان را شامل »/« نکنید )اگر این کار را انجام دهید، در هر حال فرمان جدا خواهد شد(.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aliasLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Alias:
fa: ‌نام‌گردان:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, alias)
en: This is the alias you are adding (what you will type after the command identifier, '/').
fa: این ‌نام‌گردانی است که افزوده‌اید )آن چه که بعد از شناسه فرمان تحریر خواهید کرد، »/«(.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, alias)
en: This is the alias you are adding (what you will type after the command identifier, '/'). Do not include the '/' (it will be stripped off if you do anyway).
fa: این ‌نام‌گردانی است که شما اضافه کرده‌اید )آنچه را بعد از شناسه فرمان تحریر خواهید کرد، »/«( . شامل »/« نمی‌شود )در هر صورت اگر انجام دهید، جدا خواهد شد(.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_saveButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addButton)
en: &Save
fa: &ذخیره‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCancel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancelButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, kPushButton3)
en: &Cancel
fa: &لغو‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (K3ListView, protocolList) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (K3ListView, protocolList)
en: If you want this alias to only be active for certain protocols, select those protocols here.
fa: اگر می‌خواهید ‌نام‌گردان فقط برای قراردادهای مشخص فعال شود، آن قراردادها را اینجا برگزینید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, aliasList) i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, protocolList)
en: Protocols
fa: قراردادها

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: For protocols:
fa: برای قراردادها:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (K3ListView, aliasList)
en: This is the list of custom aliases and the commands that you have already added
fa: این فهرست نام‌گردانهای سفارشی و فرمانهایی است که از قبل اضافه کرده‌اید

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, aliasList)
en: Alias
fa: نام‌گردان

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, aliasList)
en: Command
fa: فرمان

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addButton)
en: &Add New Alias...
fa: &افزودن ‌نام‌گردانهای جدید...‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, deleteButton)
en: &Delete Selected
fa: &حذف برگزیده‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, editButton)
en: Edit Alias...
fa: ویرایش ‌نام‌گردان...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: &Add
fa: &افزودن‌

en: <qt>Could not add alias <b>%1</b>. An alias name cannot contain the characters "_" or "=".</qt>
fa: <qt>نتوانست ‌نام‌گردان را اضافه کند <b>%1</b>. ‌نام‌گردان نمی‌تواند شامل کاراکترهای »_« یا »=« باشد.</qt>

en: Invalid Alias Name
fa: نام‌گردان نامعتبرر

en: Could Not Add Alias
fa: نتوانست نام‌گردانها را اضافه کند

en: <qt>Could not add alias <b>%1</b>. This command is already being handled by either another alias or Kopete itself.</qt>
fa: <qt>نتوانست ‌نام‌گردان <b>%1</b> را اضافه کند. این فرمان از قبل توسط  Kopete یا نام‌گردان دیگری گردانده می‌شود.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDelete)
en: Delete
fa: حذف

en: Are you sure you want to delete the selected aliases?
fa: آیا مطمئنید می‌خواهید نام‌گردانهای برگزیده را حذف کنید؟

en: Delete Aliases
fa: حذف نام‌گردانها

en: Text
fa: متن

en: Replacement
fa: جایگزینی

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Sentence Options
fa: گزینه‌های جمله

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DotEndSentence)
en: Add a dot at the end of each sent line
fa: افزودن یک نقطه به آخر هر خط ارسالی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CapitalizeBeginningSentence)
en: Start each sent line with a capital letter
fa: آغاز هر خط ارسالی با یک حرف بزرگ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Replacements List
fa: فهرست جایگزینی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeHost) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mC
en: &Remove
fa: &حذف‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Text:
fa: &متن:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Re&placement:
fa: &جایگزینی:‌

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gb_options)
en: Replacement Options
fa: گزینه‌های جایگزینی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AutoReplaceIncoming)
en: Auto replace on incoming messages
fa: جایگزینی خودکار هنگام پیامهای واردشونده‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AutoReplaceOutgoing)
en: Auto replace on outgoing messages
fa: جایگزینی خودکار هنگام پیامهای خروجی‌

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Contact Notes
fa: یادداشتهای تماس

en: Notes about %1:
fa: یادداشتها درباره %1:

en: &Notes
fa: &یادداشتها‌

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
fa: &ابزارها‌

note: i18n: ectx: ToolBar (cryptographyToolBar)
en: Cryptography Toolbar
fa: میله ابزار رمزنگاری

en: Cryptography Unsupported Protocol
fa: رمزنگاری قرارداد پشتیبانی‌نشده

en: Missing public key | Missing public keys
fa[0]: فاقد کلید عمومی

en: Public Key Found
fa: کلید عمومی یافت شد

en: Select Contact's Public Key
fa: برگزیدن کلید عمومی تماس

en: Export Public Keys
fa: صادرات کلید عمومی‌

en: -New filter-
fa: -پالایه جدید-

en: Rename Filter
fa: تغییر نام پالایه

en: Please enter the new name for the filter:
fa: لطفاً، یک نام جدید برای پالایه وارد کنید:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available Filters
fa: پالایه‌های موجود

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, renameButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_rename)
en: Rename...
fa: تغییر نام...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Criteria
fa: معیارها

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: If the message contains:
fa: اگر پیام شامل:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_regexp)
en: Regular expression
fa: عبارت منظم

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_edit) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editregexp)
en: Edit...
fa: ویرایش...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_case)
en: Case sensitive
fa: حساس به حالت

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Action
fa: کنش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_setImportance)
en: Set the message importance to:
fa: تنظیم اهمیت پیام به:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_importance)
en: Low
fa: پایین

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_importance)
en: Normal
fa: عادی

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_importance)
en: Highlight
fa: مشخص

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_setBG)
en: Change the background color to:
fa: تغییر رنگ زمینه به:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_setFG)
en: Change the foreground color to:
fa: تغییر رنگ پیش‌زمینه به:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_raise)
en: Raise window
fa: بالا بردن پنجره

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_notifications)
en: Configure Notifications...
fa: پیکربندی اخطارها...

en: Keep
fa: نگهداری

en: History Converter
fa: مبدل تاریخچه

en: History converter
fa: مبدل تاریخچه

en: History for %1
fa: تاریخچه برای %1

en: All
fa: همه

en: Loading...
fa: در حال بارگیری...

en: Searching...
fa: در حال جستجو...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, searchButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_search) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, searchButton)
en: &Search
fa: &جستجو‌

en: History for All Contacts
fa: تاریخچه برای همه تماسها

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statusLabel)
en: Ready
fa: آماده

en: View &History
fa: مشاهده &تاریخچه‌

en: Are You Sure?
fa: مطمئن هستید؟

en: History
fa: تاریخچه

en: History Plugin
fa: وصله تاریخچه

en: Import && Convert
fa: واردات و تبدیل

en: Do Not Import
fa: وارد نشود

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Chat History
fa: تاریخچه گپ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblNoLinesPerPage)
en: The number of messages that are shown when browsing history in the chat window
fa: زمان مرور تاریخچه تعداد پیامها در پنجره گپ نمایش داده می‌شود

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblNoLinesPerPage)
en: Number of messages per page:
fa: تعداد پیامها در هر صفحه:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, colorLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, History_color)
en: Color of history messages in the chat window
fa: رنگ تاریخچه پیامها در پنجره گپ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorLabel)
en: Color of messages:
fa: رنگ پیامها:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, numberLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, Number_Auto_chatwindow)
en: This is the number of messages that will be added automatically in the chat window when opening a new chat.
fa: این تعداد پیامهایی است که زمان باز کردن گپ جدیدی، به طور خودکار در پنجره گپ اضافه خواهد شد.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: Number of messages to show:
fa: تعداد پیامها برای نمایش:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, Number_ChatWindow)
en: The number of message that are shown when borwsing history in the chat window
fa: زمان مرور تاریخچه تعداد پیامها در پنجره گپ نمایش داده می‌شود

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowPrevious)
en: When a new chat is opened, automatically add the last few messages between you and that contact.
fa: زمانی که گپ جدیدی باز می‌شود، کمی از آخرین پیامها را به طور خودکار بین شما و آن تماس اضافه خواهد کرد.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowPrevious)
en: Show chat history in new chats
fa: نمایش تاریخچه گپ در گپهای جدید

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Contact:
fa: تماس:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, dateTreeWidget)
en: Date
fa: تاریخ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, dateTreeWidget)
en: Contact
fa: تماس

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Search:
fa: جستجو:

en: Preview Latex Images
fa: پیش‌نمایش تصاویر Latex‌

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
fa: گزینه‌ها

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Rendering resolution (DPI):
fa:  پرداخت دقت )DPI(:

en: Unknown artist
fa: هنرمند ناشناخته

en: Unknown album
fa: آلبوم ناشناخته

en: Unknown track
fa: شیار ناشناخته

en: Now listening to:
fa: درحال گوش دادن به:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_Conjunction)
en: , and
fa: ، و

en: Send Media Info
fa: ارسال اطلاعات رسانه

en: Nothing to Send
fa: هیچ چیز برای ارسال وجود ندارد

en: USAGE: /media - Displays information on current song
fa: کاربرد:  /media- اطلاعات را روی آهنگ جاری نمایش می‌دهد

[ctx: Message from Kopete user to another user; used when sending media information even though there are no songs playing or no media players running]
en: Now Listening for Kopete - it would tell you what I am listening to, if I was listening to something on a supported media player.
fa: الان برای Kopete گوش می‌کنید - اگر به چیزی روی پخش‌کننده پشتیبانی‌شونده گوش می‌کنم، به شما خواهد گفت به چه چیز گوش می‌کنم.

en: Unknown player
fa: پخش‌کننده ناشناخته

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NowListeningPrefsUI)
en: Now Listening
fa: درحال گوش دادن

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, advertiseNewMediaToBuddiesLabel)
en: <b>Share Your Musical Taste</b>
fa: <b>مشترک کردن لذت موسیقیتان</b>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Messa&ge
fa: &پیام‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, useThisMessageLabel)
en: Use this message when advertising:
fa: هنگام آگهی دادن از این پیام استفاده کنید:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, helperLabel)
en: %track, %artist, %album, %player will be substituted if known.
    Expressions in brackets depend on a substitution being made.
fa: %track، %artist، %album، %player اگر شناخته شوند، جانشین خواهند شد.
     عبارت در کروشه‌ها بستگی به یک جانشینی انجام شده دارد.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_headerLabel)
en: Start with:
fa: آغاز با:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_Header)
en: Now Listening To:
fa: درحال گوش دادن به:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_perTrackLabel)
en: For each track:
fa: برای هر شیار:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_PerTrack)
en: %track (by %artist)(on %album)
fa: %track (توسط %artist)(روی %album)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_conjunctionLabel)
en: Conjunction (if >1 track):
fa: عطف )اگر> ۱ شیار(:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: A&dvertising Mode
fa: حالت‌ &آگهی دادن‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ExplicitAdvertising)
en: Explicit &via "Tools->Send Media Info",
    or by typing "/media" in the chat
    window edit area.
fa: صریح‌ &توسط «ابزارها->ارسال اطلاعات رسانه»،
    یا با وارد کردن «media/» در ناحیه
    ویرایش پنجره گپ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ChatAdvertising)
en: &Show in chat window (automatic)
fa: &نمایش‌ در پنجره گپ )به طور خودکار(‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_StatusAdvertising)
en: Show &the music you are listening to 
    in place of your status message.
fa: نمایش‌ &موسیقی که به آن گوش می‌کنید
     در مکان پیام وضعیتتان.‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_AppendStatusAdvertising)
en: Appe&nd to your status message
fa: &پیوستن‌ به پیام وضعیتتان‌

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Media Pla&yer
fa: &پخش‌‌کننده رسانه‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseSpecifiedMediaPlayer)
en: Use &specified media player
fa: استفاده‌ از پخش‌کننده رسانه &مشخص‌شده‌

en: Close
fa: بستن

[ctx: @info]
en: Enter the answer to your question:
fa: لطفاً جوابی برای سوال خود وارد کنید:

en: Authentication failed
fa: خرابی در احراز هویت

[ctx: @item:intable Fingerprint is used in a private conversation]
en: Private
fa: خصوصی

[ctx: @item:intable Private conversation finished]
en: Finished
fa: پایان یافت

[ctx: @item:intable The fingerprint is trusted]
en: Yes
fa: بله

[ctx: @item:intable The fingerprint is not trusted]
en: No
fa: نه

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Fingerprint:
fa: اثر انگشت:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tbFingerprints)
en: Fingerprint
fa: اثر انگشت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tbFingerprints)
en: Protocol
fa: قرارداد

en: Please wait
fa: لطفاً، صبر کنید

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrivKeyPopup)
en: Please Wait
fa: لطفاً صبر کنید

[ctx: adjective decribing instant message]
en: Inbound
fa: واردشده

[ctx: adjective decribing instant message]
en: Outbound
fa: خارج‌شده

[ctx: adjective decribing instant message directions inbound and outbound]
en: Both Directions
fa: هر دو جهت‌

[ctx: adjective decribing an instant message]
en: Inbound
fa: واردشده

[ctx: adjective decribing an instant message]
en: Outbound
fa: خارج‌شده

en: Path
fa: مسیر

en: Direction
fa: توصیف

[ctx: verb]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, removeButton)
en: &Remove
fa: &حذف‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAllowAll)
en: Allow all messages
fa: اجازه به همه پیامها

en: Add to WhiteList
fa: افزودن به فهرست سفید

en: Add to BlackList
fa: افزودن به فهرست سیاه

en: Add Contact to Whitelist
fa: افزودن تماسها به فهرست سفید

en: Add Contact to Blacklist
fa: افزودن تماسها به فهرست سیاه

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3) i18n: ectx: Menu (privacyMenu)
en: Privacy
fa: محرمانگی

en: Statistics for %1
fa: آمار برای %1‌

en: <h1>Statistics for %1</h1>
fa: <h1>آمار برای %1</h1>

en: <div class="statgroup"><b><a href="main:generalinfo" title="General summary view">General</a></b><br><span title="Select the day or month for which you want to view statistics"><b>Days: </b><a href="dayofweek:1">Monday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:2">Tuesday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:3">Wednesday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:4">Thursday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:5">Friday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:6">Saturday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:7">Sunday</a><br><b>Months: </b><a href="monthofyear:1">January</a>&nbsp;<a href="monthofyear:2">February</a>&nbsp;<a href="monthofyear:3">March</a>&nbsp;<a href="monthofyear:4">April</a>&nbsp;<a href="monthofyear:5">May</a>&nbsp;<a href="monthofyear:6">June</a>&nbsp;<a href="monthofyear:7">July</a>&nbsp;<a href="monthofyear:8">August</a>&nbsp;<a href="monthofyear:9">September</a>&nbsp;<a href="monthofyear:10">October</a>&nbsp;<a href="monthofyear:11">November</a>&nbsp;<a href="monthofyear:12">December</a>&nbsp;</span></div><br>
fa: <div class="statgroup"><b><a href="main:generalinfo" title="General summary view">عمومی</a></b><br><span title="Select the a day or a month to view the stat for"><b>روزها: </b><a href="dayofweek:1">دوشنبه</a> <a href="dayofweek:2">سه‌شنبه</a> <a href="dayofweek:3">چهارشنبه</a> <a href="dayofweek:4">پنجشنبه</a> <a href="dayofweek:5">جمعه</a> <a href="dayofweek:6">شنبه</a> <a href="dayofweek:7">یکشنبه</a><br><b>ماهها: </b><a href="monthofyear:1">ژانویه</a> <a href="monthofyear:2">فوریه</a> <a href="monthofyear:3">مارس</a> <a href="monthofyear:4">آوریل</a> <a href="monthofyear:5">مه</a> <a href="monthofyear:6">ژوئن</a> <a href="monthofyear:7">ژوئیه</a> <a href="monthofyear:8">اوت</a> <a href="monthofyear:9">سپتامبر</a> <a href="monthofyear:10">اکتبر</a> <a href="monthofyear:11">نوامبر</a> <a href="monthofyear:12">دسامبر</a> </span></div><br>

en: <div class="statgroup" title="Contact status history for today"><h2>Today</h2><table width="100%"><tr><td>Status</td><td>From</td><td>To</td></tr>
fa: <div class="statgroup" title="Contact status history for today"><h2>امروز</h2><table width="100%"><tr><td>وضعیت</td><td>از</td><td>به</td></tr>

en: General information
fa: اطلاعات عمومی

en: <b title="The last time you talked with %1">Last talk :</b> %2<br>
fa: <b title="The last time you talked with %1">گفتگوی آخر :</b> %2<br>

note: i18n("<b title=\"%1 uses to set his status online at these hours (EXPERIMENTAL)\">Main online events :</b><br>").arg(m_contact->metaContact()->displayName())); QValueList<QTime> mainEvents = m_contact->mainEvents(Kopete::OnlineStatus::Online); for (uint i=0; i<mainEvents.count(); i++) QString("%1<br
en: Current status
fa: وضعیت جاری

en: Is <b>%1</b> since <b>%2</b>
fa: هست <b>%1</b> از <b>%2</b>

en: Online time
fa: زمان برخط

en: Away time
fa: زمان دور

en: Offline time
fa: زمان برون‌خط

en: online
fa: برخط

en: away
fa: دور

en: offline
fa: برون‌خط

en: View &Statistics
fa: مشاهده &آمار‌

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Colors
fa: &رنگها‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mColorsAdd)
en: &Add...
fa: &افزودن...‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mColorsUp)
en: Move &Up
fa: حرکت به &بالا‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mColorsDown)
en: Move &Down
fa: حرکت به &پایین‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_colorRandom)
en: Random order
fa: ترتیب تصادفی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_fg)
en: Change global text foreground color
fa: تغییر رنگ پیش‌زمینه سراسری متن

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_char)
en: Change color every letter
fa: تغییر رنگ هر حرف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_words)
en: Change color every word
fa: تغییر رنگ هر واژه

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Effects
fa: اثرات

en: Translator Plugin
fa: وصله مترجم

en: Translate
fa: ترجمه

en: Afrikaans
fa: آفریکانس

en: Albanian
fa: آلبانیایی

en: Arabic
fa: عربی

en: Armenian
fa: ارمنی

en: Azerbaijani
fa: ترکی آذربایجانی

en: Basque
fa: باسکی

en: Belarusian
fa: بلاروسی

en: Bulgarian
fa: بلغاری

en: Catalan
fa: کاتالونیایی

en: Chinese (Simplified)
fa: چینی ساده‌شده

en: Chinese (Traditional)
fa: چینی سنتی

en: Croatian
fa: کرواتی

en: Czech
fa: چکوسلواکی

en: Danish
fa: دانمارکی

en: Dutch
fa: هلندی

en: English
fa: انگلیسی

en: Estonian
fa: استونیایی

en: Finnish
fa: فنلاندی

en: French
fa: فرانسوی

en: Galician
fa: گالیسیایی

en: Georgian
fa: گریگوری

en: German
fa: آلمانی

en: Greek
fa: یونانی

en: Hebrew
fa: عبری

en: Hindi
fa: هندی

en: Hungarian
fa: مجارستانی

en: Icelandic
fa: ایسلندی

en: Indonesian
fa: اندونزیایی

en: Irish
fa: ایرلندی

en: Italian
fa: ایتالیایی

en: Japanese
fa: ژاپنی

en: Korean
fa: کره‌ای

en: Latvian
fa: لتونیایی

en: Lithuanian
fa: لیتوانی

en: Macedonian
fa: مقدونی

en: Malay
fa: مالزیایی

en: Maltese
fa: مالتی

en: Norwegian
fa: نروژی

en: Persian
fa: فارسی

en: Polish
fa: لهستانی

en: Portuguese
fa: پرتغالی

en: Romanian
fa: رومانیایی

en: Russian
fa: روسی

en: Serbian
fa: صربی

en: Slovak
fa: اسلواکی

en: Slovenian
fa: اسلونیایی

en: Spanish
fa: اسپانیولی

en: Swahili
fa: سواحلی

en: Swedish
fa: سوئدی

en: Thai
fa: تایلندی

en: Turkish
fa: ترکی

en: Ukrainian
fa: اوکراینی

en: Urdu
fa: اردو

en: Vietnamese
fa: ویتنامی

en: Welsh
fa: ولزی

en: Yiddish
fa: یدی

en: Set &Language
fa: تنظیم &زبان‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Translation service:
fa: خدمت ترجمه:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: Default native language:
fa: زبان مادری پیش‌فرض:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, IncomingMessages)
en: Incoming Messages
fa: پیامهای واردشونده

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_IncomingDontTranslate) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_OutgoingDontTranslate)
en: Do not translate
fa: ترجمه نشود

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_IncomingShowOriginal) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_OutgoingShowOriginal)
en: Show the original message
fa: نمایش پیام اصلی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_IncomingTranslate) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_OutgoingTranslate)
en: Translate directly
fa: مستقیماً ترجمه شود

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OutgoingTranslate)
en: Outgoing Messages
fa: پیامهای خروجی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_OutgoingAsk)
en: Show dialog before sending
fa: نمایش محاوره قبل از ارسال

en: Preview of:
fa: پیش‌نمایشِ:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, URLPicPreviewPrefsUI)
en: Picture Preview Preferences
fa: تنظیمات پیش‌نمایش عکس

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Scaling
fa: مقیاس‌بندی

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (KIntSpinBox, previewScaleWidth)
en:  pixel
fa:  تصویردانه

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, linkPreviewGroup)
en: Link Preview
fa: پیش‌نمایش پیوند

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (KIntNumInput, timeoutLinkPreview)
en:  seconds
fa:  ثانیه

en: An error occurred when uploading your presence page.
    Check the path and write permissions of the destination.
fa: یک خطا هنگام بارگذاشتن صفحه حضورتان رخ داد.
    مسیر را بررسی کنید و مجوزهای مقصد را بنویسید.

en: Not yet known
fa: هنوز شناخته نشده است

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Uploading
fa: بارگذاری

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Uplo&ad to:
fa: &بارگذاری در:‌

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, formatHTML)
en: Formatting
fa: قالب‌بندی

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_formatHTML)
en: HTML 4.01 Transitional using the ISO-8859-1 (aka. Latin 1) character set encoding.
fa: انتقال زنگام ۴.۰۱ از کدبندی نویسه‌گان ) ISO-8859-1 (aka. Latin 1 استفاده می‌کند.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_formatHTML)
en: HTML 4.01 Transitional formatting using ISO-8859-1 (aka. Latin 1) character set encoding.
    
    This version should be easily opened by most web browsers.
fa: قالب انتقال زنگام ۴.۰۱ از کدبندی نویسه‌گان) ISO-8859-1 (aka. Latin 1 استفاده می‌کند.
    
    این نسخه باید به راحتی توسط بیشتر مرورگرهای وب باز شود.‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_formatHTML)
en: HTML (simple loo&k)
fa: زنگام )&نگاه ساده(‌

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_formatXHTML)
en: The resulting page will be formatted using the XHTML 1.0 Strict W3C Recommendation. The character set encoding is UTF-8.
    
    Note that some web browsers do not support XHTML. You should also make sure your web server serves it out with the correct mime type, such as application/xhtml+xml.
fa: صفحه نتیجه از قالب XHTML 1.0 Strict W3C توصیه‌شده استفاده می‌کند. کدبندی نویسه‌گان UTF-8 است.
    
    توجه داشته باشید، بعضی از مروگرهای وب XHTML را پشتیبانی نمی‌کنند. همچنین باید مطمئن شوید کارساز وبتان به آن با یک نوع مایم صحیح، مثل application/xhtml+xml خدمت می‌کند.‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_formatXHTML)
en: XHTML (simple look)
fa: XHTML (نگاه ساده)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_formatXML)
en: Save the output in XML format using UTF-8 character set.
fa: خروجی با قالب اکس‌ام‌ال با استفاده از نویسه‌گان UTF-8 ذخیره شود.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_formatXML)
en: Save the output in XML format using the UTF-8 encoding.
fa: خروجی با قالب اکس‌ام‌ال با استفاده از کدبندی UTF-8 ذخیره شود.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_formatXML)
en: &XML
fa: &اکس‌ام‌ال‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_formatStylesheet)
en: XML transformation &using this XSLT sheet:
fa: تبدیل‌ اکس‌ام‌ال &با استفاده از این برگه XSLT:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useImagesHTML)
en: Repla&ce protocol text with images in (X)HTML
fa: &جایگزینی‌ قرارداد متن با تصاویر HTML(X)‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_showName)
en: Use one of &your IM names
fa: &استفاده از یکی از نامهای پیام‌رسان فوریتان‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_includeIMAddress)
en: Include &IM addresses
fa: شامل‌ نشانیهای &پیام‌رسان فوری‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_showAnotherName)
en: Use another &name:
fa: استفاده‌ از &نام دیگر:‌

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: B&asic Setup
fa: برپایی &پایه‌ای‌

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox53) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mAccountInfo) i18n: ec
en: Account Information
fa: اطلاعات حساب

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Name:
fa: نام:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Email address:
fa: نشانی رایانامه:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, onlineButton_)
en: O&nline
fa: &برخط‌

[ctx: This Means the User is Away]
en: &Away
fa: &دور‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, offlineButton_)
en: O&ffline
fa: &برون‌خط‌

en: &Search for Friends
fa: &جستجو‌ برای دوستان‌

en: Export Contacts to Server
fa: صادرات تماسها به کارساز

en: Export Contacts to File...
fa: صادرات تماسها به پرونده...

en: Only for Friends
fa: فقط برای دوستان

en: Go O&nline
fa: &برخط شدن‌

en: Set &Busy
fa: تنظیم‌ &اشغال‌

en: Set &Invisible
fa: تنظیم‌ &نامرئی‌

en: Go &Offline
fa: &برون‌خط شدن‌

en: Set &Description...
fa: تنظیم‌ &توصیف...‌

en: connection using SSL was not possible, retrying without.
fa: اتصالی که از SSL استفاده می‌کند وجود ندارد، بدون آن مجدداً سعی کنید.

en: unable to connect to the Gadu-Gadu server("%1").
fa: قادر به اتصال به کارساز Gadu-Gadu نیست)»%1«(.

en: Connection Error
fa: خطای اتصال

en: Save Contacts List for Account %1 As
fa: ذخیره فهرست تماسها برای حساب %1 به عنوان

en: Unable to create temporary file.
fa: قادر به ایجاد پرونده موقت نیست.

en: Save Contacts List Failed
fa: خرابی در ذخیره فهرست تماسها

en: Load Contacts List for Account %1 As
fa: بارگیری فهرست تماسها برای حساب %1 به عنوان

en: Contacts List Load Has Failed
fa: بارگذاری فهرست تماسها خراب شده است

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GaduAwayUI)
en: Away Dialog
fa: محاوره دور

en: Gadu-Gadu
fa: Gadu-Gadu‌

en: Unable to retrieve token.
fa: قادر به بازیابی نشانه نیست.

en: Registration FAILED
fa: خرابی ثبت

en: Unknown connection error while retrieving token.
fa: خطای ناشناخته اتصال هنگام بازیابی نشانه.

en: Token retrieving status: %1
fa: وضعیت بازیابی نشانه: %1

en: Gadu-Gadu token retrieve problem
fa: مسئله بازیابی نشانه Gadu-Gadu

en: Unknown connection error while registering.
fa: خطای ناشناخته اتصال هنگام ثبت.

en: Registration status: %1
fa: وضعیت ثبت: %1

en: Gadu-Gadu Registration Error
fa: خطای ثبت Gadu-Gadu

en: Registration Finished
fa: ثبت پایان یافت

en: Registration Error
fa: خطای ثبت

en: Incorrect data sent to server.
fa: داده نادرست به کارساز ارسال شد.

en: Password reminding finished prematurely due to a connection error.
fa: بر اساس خطای اتصال، به طور ناگهانی به خاطر آوردن اسم رمز پایان یافت.

en: Success
fa: موفقیت

en: Unsuccessful. Please retry.
fa: بدون موفقیت. لطفاً، مجدداً سعی کنید.

en: Remind Password
fa: به خاطر آوردن اسم رمز

en: Remind password finished:
fa: به یادآوری اسم رمز پایان یافت:

en: Password changing finished prematurely due to a connection error.
fa: بر اساس خطای اتصال، به طور ناگهانی تغییر اسم رمز پایان یافت.

en: State Error
fa: خطای وضعیت

en: Password changing finished prematurely due to a session related problem (try again later).
fa: بر اساس مسئله وابسته به نشست، به طور ناگهانی تغییر اسم رمز پایان یافت )بعداً دوباره سعی کنید(.

en: Changed Password
fa: اسم رمز تغییریافته

en: Your password has been changed.
fa: اسم رمز شما تغییر کرده است.

en: Show Profile
fa: نمایش گزارش

en: Gadu-Gadu Plugin
fa: وصله Gadu-Gadu

en: &Resume
fa: &از‌ سر گرفتن‌

en: Over&write
fa: &جای‌نوشت‌

en: The file %1 already exists, do you want to resume or overwrite it?
fa: پرونده %1 از قبل وجود دارد، آیا می‌خواهید از سر بگیرید یا آن را جای‌نوشت کنید؟

en: File Exists: %1
fa: پرونده موجود است: %1

en: Connection to peer was refused; it possibly does not listen for incoming connections.
fa: اتصال به جفت پذیرفته نشد، ممکن است برای اتصالهای واردشونده گوش نمی‌کند.

en: File transfer transaction was not agreed by peer.
fa: تراکنش انتقال پرونده توسط جفت موافقت نشد.

en: File-transfer handshake failure.
fa: خرابی دست دادن انتقال پرونده.

en: File transfer had problems with the file.
fa: انتقال پرونده مسائلی با پرونده داشت.

en: There was network error during file transfer.
fa: خطای شبکه هنگام انتقال پرونده بود.

en: Unknown File-Transfer error.
fa: خطای ناشناخته انتقال پرونده.

[ctx: personal information being fetched from server]
en: <p align="center">Fetching from server</p>
fa: <p align="center"> واکشی از کارساز</p>

en: <b>Registration FAILED.</b>
fa: <b>خرابی ثبت.</b>

en: <b>Enter UIN please.</b>
fa: <b>لطفاً، UIN را وارد کنید.</b>

en: <b>UIN should be a positive number.</b>
fa: <b>UIN  باید یک شماره مثبت باشد.</b>

en: <b>Enter password please.</b>
fa: <b>لطفاً، اسم رمز را وارد کنید.</b>

en: <b>Starting DCC listening socket failed; dcc is not working now.</b>
fa: <b>خرابی آغاز سوکت استماع DCC؛ dcc الان کار نمی‌کند.</b>

en: Edit Contact's Properties
fa: ویرایش ویژگیهای تماس

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, authorCombo)
en: Blocked
fa: بلوک‌شده

en: A&way
fa: &دور‌

en: B&usy
fa: &اشغال‌

en: I&nvisible
fa: &نامرئی‌

en: Search &More...
fa: جستجوی‌ &بیشتر...‌

en: Gadu-Gadu Public Directory
fa: فهرست راهنمای عمومی Gadu-Gadu

en: &New Search
fa: جستجوی‌ &جدید‌

en: S&earch
fa: &جستجو‌

en: &Add User...
fa: &افزودن‌ کاربر...‌

en: &Close
fa: &بستن‌

en: Register New Account
fa: ثبت حساب جدید

en: &Register
fa: &ثبت‌

en: Retrieving token
fa: بازیابی نشانه

en: Please enter a valid E-Mail Address.
fa: لطفاً، یک نشانی رایانامه معتبر وارد کنید.

en: Please enter the same password twice.
fa: لطفاً، همین اسم رمز را دو بار وارد کنید.

en: Password entries do not match.
fa: مدخلهای اسم رمز مطابقت ندارد.

en: Please enter the verification sequence.
fa: لطفاً، یک دنباله وارسی وارد کنید.

en: Account created; your new UIN is %1.
fa: حساب ایجاد شد، UIN جدید شما %1 است.

en: Registration failed: %1
fa: خرابی ثبت: %1

en: You are not connected to the server.
fa: به کارساز متصل نشده‌اید.

en: You have to be connected to the server to change your status.
fa: برای تغییر وضعیتتان باید به کارساز متصل شوید.

en: idle
fa: بی‌کار

en: resolving host
fa:  تحلیل میزبان

en: connecting
fa: اتصال

en: reading data
fa:  خواندن داده

en: error
fa: خطا

en: connecting to hub
fa:  اتصال به ناف

en: connecting to server
fa:  اتصال به کارساز

en: retrieving key
fa: بازیابی کلید

en: waiting for reply
fa:  انتظار برای پاسخ

en: connected
fa: متصل‌شده

en: sending query
fa: ارسال پرس‌وجو

en: reading header
fa:  خواندن سرآیند

en: done
fa: انجام‌شده

en: unknown
fa: ناشناخته

en: Resolving error.
fa: خطای تحلیل.

en: Connecting error.
fa: خطای اتصال.

en: Reading error.
fa: خطای خواندن.

en: Writing error.
fa: خطای نوشتن.

en: Unknown error number %1.
fa: شماره خطای ناشناخته %1.

en: Unable to resolve server address. DNS failure.
fa: قادر به تحلیل نشانی کارساز نیست. خرابی خدمت نام دامنه.

en: Unable to connect to server.
fa: قادر نیست به کارساز متصل شود.

en: Problem reading data from server.
fa: مسئله خواندن داده از کارساز.

en: Problem sending data to server.
fa: مسئله ارسال داده به کارساز.

en: Incorrect password.
fa: اسم رمز نادرست.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KRestrictedLine, addEdit_)
en: The user ID of the Gadu-Gadu account you would like to add.
fa: شناسه کاربر حساب Gadu-Gadu که مایل به افزودن آن هستید.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KRestrictedLine, addEdit_)
en: The user ID of the Gadu-Gadu account you would like to add.  This should be in the form of a number (no decimals, no spaces).  This field is mandatory.
fa: شناسه کاربر حساب Gadu-Gadu که مایل به افزودن آن هستید. این باید به شکل یک عدد )نه ده‌دهی، بدون فاصله( باشد. این حوزه تعهدی است.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: <i>(for example: 1234567)</i>
fa: <i>(برای مثال: ۱۲۳۴۵۶۷)</i>‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, fornameEdit_)
en: The forename of the contact you wish to add.
fa: نام سابق تماسی که می‌خواهید آن را اضافه کنید.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, fornameEdit_)
en: The forename (first name) of the contact you wish to add.  Optionally this may include a middle name.
fa: نام تماسی که مایل به افزودن آن هستید. به طور اختیاری می‌تواند شامل نام میانی باشد.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Forename:
fa: &نام‌ سابق:‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, snameEdit_)
en: The surname of the contact you wish to add.
fa: نام خانوادگی تماسی که می‌خواهید اضافه کنید.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, snameEdit_)
en: The surname (last name) of the contact you wish to add.
fa: نام خانوادگی تماسی که می‌خواهید اضافه کنید.‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: &Surname:
fa: &نام‌ خانوادگی:‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_2_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_2_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, nickEdit_) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, nickEdit_)
en: A nickname for the contact you wish to add.
fa: یک لقب برای تماسی که مایل به افزودن آن هستید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2_2)
en: N&ickname:
fa: &لقب:‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_4) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_4_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_4_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLin
en: E-Mail address for this contact.
fa: نشانی رایانامه برای این تماس.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_4)
en: &Email address:
fa: نشانی‌ &رایانامه:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_4_2)
en: &Telephone number:
fa: شماره‌ &تلفن:‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, notAFriend_) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, notAFriend_)
en: Check if you want to exclude this contact from the "Just for friends" status mode.
fa: اگر می‌خواهید این تماس را از حالت وضعیت »فقط برای دوستان« منحصر به فرد کنید، بررسی کنید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, notAFriend_)
en: Offline to contact when you set "&Just for friends"
fa: قطع‌ خط تماس، زمانی که »&فقط برای دوستان« تنظیم کرده‌اید‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, groups) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cb_type)
en: Group
fa: گروه

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, onlineButton_)
en: Set your status to Online.
fa: وضعیتتان را به برخط تنظیم کنید.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, onlineButton_)
en: Set your status to Online, indicating that you are available to chat with anyone who wishes.
fa: وضعیتتان را به برخط تنظیم کنید، مشخص‌کننده این است که شما برای هر کسی که بخواهد با شما گپ بزند، دسترس‌پذیر هستید.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, awayButton_)
en: Set your status to busy.
fa: وضعیتتان را به اشغال تنظیم کنید.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, invisibleButton_)
en: Set status to invisible, which will hide your presence from other users.
fa: وضعیتتان را به نامرئی تنظیم کنید، که حضورتان را از کاربران دیگر مخفی می‌کند.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, invisibleButton_)
en: Set status to invisible, which will hide your presence from other users (who will see you as offline).  However you may still chat, and see the online presence of others.
fa: وضعیت را به نامرئی تنظیم کنید، که حضورتان را از کاربران دیگر مخفی می‌کند )شما را به عنوان برون‌خط می‌بینند(. در هر حال می‌توانید هنوز گپ بزنید و حضور برخط دیگران را ببینید.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, textEdit_)
en: Description of your status.
fa: توصیف وضعیتتان‌.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, textEdit_)
en: Description of your status (up to 70 characters).
fa: توصیف وضعیتتان ) بیش از ۷۰ کاراکتر(.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Message:
fa: &پیام:‌

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GaduAccountEditUI)
en: Account Preferences - Gadu-Gadu
fa: تنظیمات حساب - Gadu-Gadu‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, loginEdit_)
en: The user ID of your Gadu-Gadu account.
fa: شناسه کاربری حساب Gadu-Gaduتان.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, loginEdit_)
en: The user ID of your Gadu-Gadu account.  This should be in the form of a number (no decimals, no spaces).
fa: شناسه کاربر حساب Gadu-Gaduتان. این باید به شکل یک عدد )نه ده‌دهی، بدون فاصله( باشد.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mAutoConnect) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoLoginCheck_) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoLogin) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mAutoLogon) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_a
en: E&xclude from connect all
fa: &منحصر‌ کردن از اتصال همه‌

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, registrationGroupBox)
en: Registration
fa: ثبت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: To connect to the Gadu-Gadu network, you will need a Gadu-Gadu account.<br><br>
    If you do not currently have an account, please click the button to create one.
fa: برای اتصال به شبکه Gadu-Gadu، نیاز به یک حساب Gadu-Gadu خواهید داشت. <br><br>
    اگر در حال حاضر حسابی ندارید، لطفاً برای ایجاد یک حساب دکمه را فشار دهید.‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, registerNew) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, registerNew) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonRegister) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonRegister) i18n: ectx: property (tool
en: Register a new account on this network.
fa: ثبت یک حساب جدید در این شبکه.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, registerNew) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRegister) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRegister)
en: Re&gister New Account
fa: &ثبت‌ حساب جدید‌

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: A&ccount Preferences
fa: تنظیمات &حساب‌

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox54) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBo
en: Connection Preferences
fa: تنظیمات اتصال

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cacheServersCheck__)
en: Cache connection information for each server connected to in case the main load-balancing server fails.
fa: ذخیره کردن اطلاعات برای هر کارساز متصل‌شده، در حالتی که کارساز اصلی توازن-بار خراب شود.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cacheServersCheck__)
en: This option is used whenever the primary Gadu-Gadu load-balancing server fails.  If this is checked, Kopete will try to connect to the actual servers directly using cached information about them.  This prevents connection errors when the main load-balancing server does not answer. In practice it only helps very rarely.
fa: این گزینه هر بار که توازن بارگذاری کارساز خراب شود، استفاده می‌شود. اگر این گزینه علامت زده شود، Kopete برای اتصال به کارسازهای واقعی، مستقیماً از اطلاعات ذخیره‌شده درباره آنها استفاده خواهدکرد. این از خطاهای اتصال زمانی که کارساز توازن بارگذاری اصلی جواب نمی‌دهد، جلوگیری می‌کند. در عمل فقط به ندرت کمک می‌کند.‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cacheServersCheck__)
en: C&ache server information
fa: &نهان‌سازی اطلاعات کارساز‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dccCheck_)
en: &Use direct connections (DCC)
fa: &استفاده‌ از اتصالات مستقیم )DCC(‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, useTls_)
en: Whether or not you want to enable SSL encrypted communication with the server.
fa: در هر حال می‌خواهید مکالمه رمزبندی‌شده SSL با کارساز را فعال‌سازی کنید.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, useTls_)
en: Whether or not you want to enable SSL encrypted communication with the server.  Note that this is not end-to-end encryption, but rather encrypted communication with the server.
fa: خواستن یا نخواستن فعال‌سازی مکالمه‌های رمزبندی‌شده  SSL با کارساز. توجه داشته باشید این رمزبندی end-to-end نیست، اما ترجیحاً مکالمه با کارساز رمزبندی شد.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Use protocol encr&yption (SSL):
fa: استفاده‌ از قراداد &رمزبندی )SSL(:‌

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, useTls_)
en: If Available
fa: اگر موجود باشد

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, useTls_)
en: Required
fa: مورد نیاز

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: U&ser Information
fa: اطلاعات‌ &کاربر‌

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, userInformation)
en: User Information
fa: اطلاعات کاربر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, connectLabel)
en: <p align="center">You must be connected to change your Personal Information.</p>
fa: <p align="center">برای تغییر اطلاعات شخصیتان، باید متصل شوید.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2_4)
en: Maiden name:
fa: نام قبل از ازدواج

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2_4_3)
en: City of origin:
fa: شهر اصلی:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uiSurnamea)
en: Surname:
fa: نام خانوادگی:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3)
en: Your nickname:
fa: لقب شما:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4a) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblGender)
en: Gender:
fa: جنسیت:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2_2)
en: Year of birth:
fa: سال تولد:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2a) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCity) i18
en: City:
fa: شهر:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gender) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, uiGender) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbGender)
en: Female
fa: مؤنث

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gender) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, uiGender) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbGender)
en: Male
fa: مذکر

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: &File Transfer
fa: انتقال &پرونده‌

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dcc)
en: Global DCC Options
fa: گزینه‌های سراسری DCC‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: <qt><p align="center"><font color="#ff0000">These options affect <b>all</b> Gadu-Gadu accounts.</font></p></qt>
fa: <qt><p align="center"><font color="#ff0000">این گزینه‌ها بر روی <b>همه </b> حسابهای  Gadu-Gadu اثر می‌کند.</font></p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, optionOverrideDCC)
en: &Override default configuration
fa: &لغو پیکربندی پیش‌فرض‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Local &IP address /
fa: نشانی &اینترنتی محلی /‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPort)
en: po&rt:
fa: &درگاه:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (KRestrictedLine, ipAddress)
en: 0.0.0.0
fa: ۰.۰.۰.۰‌

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GaduRegisterAccountUI)
en: Register Account - Gadu-Gadu
fa: ثبت حساب - Gadu-Gadu‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelPasswordVerify) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, valuePasswordVerify)
en: A confirmation of the password you would like to use.
fa: تأیید اسم رمزی که می‌خواهید استفاده کنید.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPasswordVerify) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, valuePasswordVerify)
en: A confirmation of the password you would like to use for this account.
fa: تأیید اسم رمزی که می‌خواهید برای این حساب استفاده کنید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPasswordVerify)
en: Repeat pass&word:
fa: تکرار &اسم رمز:‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, valuePassword) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelPassword)
en: The password you would like to use.
fa: اسم رمزی که می‌خواهید استفاده کنید.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, valuePassword) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPassword)
en: The password you would like to use for this account.
fa: اسم رمزی که مایل به استفاده از آن برای این حساب هستید.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, valueEmailAddress) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelEmailAddress)
en: Your E-mail address.
fa: نشانی رایانامه شما.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, valueEmailAddress) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelEmailAddress)
en: The E-mail address you would like to use to register this account.
fa: نشانی رایانامه شما که مایل به استفاده از آن برای ثبت این حساب هستید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelEmailAddress)
en: &E-Mail address:
fa: نشانی‌ &رایانامه:‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelVerificationSequence) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, valueVerificationSequence)
en: The text from the image below.
fa: متن از تصویر زیر.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelVerificationSequence) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, valueVerificationSequence)
en: The text from the image below.  This is used to prevent abusive automated registration scripts.
fa: متن از تصویر زیر. این برای جلوگیری سوء استفاده از دست‌نوشته‌های ثبت نام به طور خودکار، استفاده می‌شود.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelVerificationSequence)
en: &Verification sequence:
fa: &وارسی دنباله:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword)
en: &Password:
fa: &اسم رمز:‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, pixmapToken)
en: Gadu-Gadu registration token.
fa: نشانه ثبت Gadu-Gadu‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelInstructions)
en: <i>Type the letters and numbers shown in the image above into the <b>Verification Sequence</b> field.  This is used to prevent automated registration abuse.</i>
fa: <i>حروف و اعداد نمایش داده‌شده در تصویر بالا را در حوزه <b>دنباله وارسی</b> تحریر کنید. این برای جلوگیری سوء استفاده از ثبت نام به طور خودکار است.</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioByData)
en: Search by specified data:
fa: جستجو بر اساس تاریخ مشخص‌شده:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3a) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Nick:
fa: لقب:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_2a)
en: Age from:
fa: سن از:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_4)
en: to:
fa: به:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioByUin)
en: Request information about user:
fa: اطلاعات درخواستی درباره کاربر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uin_static)
en: User number:
fa: شماره کاربر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, onlyOnline)
en: Lookup only those that are currently online
fa: فقط جستجوی آنهایی که در حال حاضر برخط هستند

en: &Set Auto-Reply...
fa: &تنظیم‌ پاسخ خودکار...‌

en: &Join Channel...
fa: &پیوستن به مجرا...‌

en: &Manage Privacy...
fa: &مدیریت‌ پیشکار...‌

en: SSL support could not be initialized for account %1. This is most likely because the QCA TLS plugin is not installed on your system.
fa: پشتیبانی SSL نتوانست برای حساب %1 مقداردهی اولیه شود. این بیشتر به این دلیل است که وصله QCA TLS روی سیستمتان نصب نشده است.

en: GroupWise SSL Error
fa: خطای SSL GroupWise

[ctx: Error shown when connecting failed]
en: Kopete was not able to connect to the GroupWise Messenger server for account '%1'.
    Please check your server and port settings and try again.
fa: Kopete قادر به اتصال به کارساز پیام‌گیر GroupWise برای حساب »%1« نبود.
    لطفاً، تنظیمات کارساز و درگاه را بررسی کنید و دوباره سعی کنید.

en: Unable to Connect '%1'
fa: غیرفعال کردن تماس »%1«

en: The host name does not match the one in the certificate.
fa: نام میزبان با نام میزبان گواهی‌نامه مطابقت ندارد.

en: The certificate is invalid.
fa: گواهی‌نامه نامعتبر است.

en: No certificate was presented.
fa: هیچ گواهی‌نامه‌ای حاضر نیست.

en: The Certificate Authority rejected the certificate.
fa: مجوز گواهی‌نامه، گواهی‌نامه را رد کرد.

en: The certificate is not trusted.
fa: گواهی‌نامه اعتبار ندارد.

en: The signature is invalid.
fa: امضا نامعتبر است.

en: The Certificate Authority is invalid.
fa: اجازه گواهی‌نامه نامعتبر است.

en: Invalid certificate purpose.
fa: منظور گواهی‌نامه نامعتبر.

en: The certificate is self-signed.
fa: گواهی‌نامه خود امضا شده است.

en: The certificate has been revoked.
fa: گواهی‌نامه لغو شده است.

en: Maximum certificate chain length was exceeded.
fa: بیشینه طول حلقه گواهی‌نامه متجاوز شد.

en: The certificate has expired.
fa: گواهی‌نامه منقضی شده است.

en: The Certificate Authority has expired.
fa: اجازه گواهی‌نامه انقضا یافته است.

en: Validity is unknown.
fa: اعتبار، ناشناخته است.

en: <qt><p>The identity and the certificate of server %1 could not be validated for account %2:</p><p>%3</p><p>%4</p><p>Do you want to continue?</p></qt>
fa: <qt><p>هویت و گواهی‌نامه کارساز %1 نتوانست برای حساب %2 اعتبارسنجی شود: </p><p>%3</p><p>%4</p><p>می‌خواهید ادامه دهید؟</p></qt>

en: <qt><p>The certificate of server %1 could not be validated for account %2: %3</p><p>Do you want to continue?</p></qt>
fa: <qt><p>گواهی‌نامه کارساز %1 نتوانست برای حساب %2 اعتبارسنجی شود: %3</p><p></p></qt>آیا می‌خواهید ادامه دهید؟

en: GroupWise Connection Certificate Problem
fa: مسئله گواهی‌نامه اتصال GroupWise

[ctx: Prefix used for automatically generated auto-reply messages when the contact is Away, contains contact's name]
en: Auto reply from %1:
fa: پاسخ خودکار از %1:

[ctx: Prefix used for broadcast messages]
en: Broadcast message from %1:
fa: پیام پخش از %1:

[ctx: Prefix used for system broadcast messages]
en: System Broadcast message from %1:
fa: پیام سیستم پخش از %1:

en: The contact %1 could not be added to the contact list, with error message: %2
fa: تماس %1 نتوانست به فهرست تماستان اضافه شود، با خطای پیام: %2

en: Error Adding Contact
fa: خطای افزودن تماس

[ctx: The parameter is the user's own account id for this protocol]
en: You have been disconnected from GroupWise Messenger because you signed in as %1 elsewhere
fa: به دلیل این که از جای دیگری به عنوان %1 وارد شده‌اید، از پیام‌رسان GroupWise قطع شدید.

en: %1 has been invited to join this conversation.
fa: %1 شما را برای پیوستن به این مکالمه دعوت کرده است.

en: Enter Auto-Reply Message
fa: وارد کردن پاسخ خودکار پیام

en: Please enter an Auto-Reply message that will be shown to users who message you while Away or Busy
fa: لطفاً، پیام پاسخ خودکاری را وارد کنید، که به کاربرانی نشان داده می‌شود که در صورت دور یا اشغال بودن به شما پیام ارسال می‌کند

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: &Account name:
fa: نام &حساب:‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_uniqueName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_uniqueName) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineE
en: The account name of the account you would like to add.
fa: نام حساب تماسی که مایل به افزودن آن هستید.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QButtonGroup)
en: Contact Type
fa: نوع تماس

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbEcho) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton)
en: &Echo
fa: &پژواک‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_rbEcho) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_rbEcho) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton)
en: Hey look!  Only one option.  Could you please make this a dropdown and add Null?
fa: ببین!  فقط یک گزینه. آیا می‌توانید این را پایین افت کنید و یک تهی اضافه کنید؟

en: Unblock User
fa: کاربر بلوک‌نشده

en: Block User
fa: کاربر بلوک‌شده

en: %1|Blocked
fa: %1|بلوک‌شده

en: &Invite
fa: &دعوت‌

en: Security Status
fa: وضعیت امنیت

en: Conversation is secure
fa: مکالمه امن است

en: Archiving Status
fa: بایگانی وضعیت

en: An error occurred when trying to start a chat: %1
fa: خطایی هنگام تلاش برای آغاز یک گپ رخ داد: %1

en: Your message could not be sent. You cannot send messages while your status is Appear Offline.
fa: پیام نتوانست ارسال شود. نمی‌توانید پیامها را تا زمانی که وضعیتتان برون‌خط است ارسال کنید.

en: &Other...
fa: &غیره...‌

en: Enter Invitation Message
fa: وارد کردن پیام دعوت

en: Enter the reason for the invitation, or leave blank for no reason:
fa: وارد کردن دلیل برای دعوت‌نامه، یا خالی گذاشتن برای بی‌دلیل بودن:

en: Search for Contact to Invite
fa: جستجو برای تماس برای دعوت کردن

[ctx: label attached to contacts who have been invited but are yet to join a chat]
en: (pending)
fa: )معلق(

en: All the other participants have left, and other invitations are still pending. Your messages will not be delivered until someone else joins the chat.
fa: همه شریکهای دیگر رفته‌اند، و دعوت‌نامه‌های دیگر هنوز معلق است. پیامهایتان تا زمانی که شخص دیگر به گپ بپیوندد، تحویل گرفته نمی‌شوند.

en: %1 has rejected an invitation to join this conversation.
fa: %1، دعوت‌نامه را برای پیوستن به این مکالمه رد کرده است.

en: Conversation is being administratively logged
fa: مکالمه به طور اداری ثبت می‌شود

en: Conversation is not being administratively logged
fa: مکالمه به طور اداری ثبت نمی‌شود

en: This conversation is secured with SSL security.
fa: مکالمه به وسیله امنیت SSL حفاظت می‌شود.

en: This conversation is being logged administratively.
fa: مکالمه به صورت اداری ثبت می‌شود.

en: A&vailable
fa: &قابل دسترس‌

en: Appear Offline
fa: ظاهر شدن برون‌خط

en: A&ppear Offline
fa: &ظاهر شدن برون‌خط‌

en: Invalid Status
fa: وضعیت نامعتبر

en: Auto Reply Message
fa: پاسخ خودکار پیام

en: Common Name
fa: نام مشترک

en: Not supported
fa: پشتیبانی نشد

en: Host not found
fa: میزبان یافت نشد

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GroupWiseAccountPreferences)
en: Account Preferences - Groupwise
fa: تنظیمات حساب - GroupWise‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, accountLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, accountLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, m_passport) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_passport) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel
en: The account name of your account.
fa: نام تماسِ تماستان.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &User ID:
fa: شناسه‌ &کاربر:‌

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoConnect)
en: Check to disable automatic connection.  If checked, you may connect to this account manually using the icon in the bottom of the main Kopete window
fa: برای ناتوان کردن اتصال خودکار علامت بزنید. اگر علامت‌دار شود، با استفاده از شمایل زیر پنجره اصلی Kopete، به طور دستی به این تماس متصل می‌شوید.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, server)
en: The IP address or hostname of the server you would like to connect to.
fa: نشانی اینترنتی یا نام کارسازی که مایلید به آن متصل شوید.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, server)
en: The IP address or hostname of the server you would like to connect to (for example im.yourcorp.com).
fa: نشانی اینترنتی یا نام میزبان کارسازی که مایلید به آن متصل شوید )برای مثال im.yourcorp.com(.‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelServer)
en: Ser&ver:
fa: &کارساز‌:‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, port)
en: The port on the server that you would like to connect to.
fa: درگاه روی کارساز که مایلید به آن متصل شوید.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, port)
en: The port on the server that you would like to connect to (default is 5222).
fa: درگاه روی کارساز که مایلید به آن متصل شوید )پیش‌فرض ۵۲۲۲ است(.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPort) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblServerPort) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblProxyServerPort) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPort)
en: Po&rt:
fa: &درگاه‌:‌

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Advanced &Options
fa: &گزینه‌های پیشرفته‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbDontShowAgain) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alwaysAccept)
en: A&lways accept invitations
fa: پذیرفتن‌ &همیشگی دعوتها‌

en: You need to be connected to be able to add contacts.
fa: برای اینکه بتوانید تماسها را اضافه کنید، باید متصل شوید.

en: Connect to GroupWise Messenger and try again.
fa: به پیام‌گیر GroupWise متصل شوید و دوباره سعی کنید.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Basic
fa: &پایه‌

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, bg_addMethod)
en: Add Using
fa: افزودن با استفاده از

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_userName)
en: A full or partial name. Asterisks are ignored
fa: یک نام کامل یا جزئی. از نویسه‌های ستاره چشم‌پوشی می‌شود

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_userName)
en: Type some or all of the contact's name.  Matches will be shown below
fa: قسمتی یا همه نام تماس را تحریر کنید. تطابق در زیر نمایش داده خواهد شد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_userId)
en: User &ID:
fa: &شناسه‌ کاربر:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_userName)
en: Userna&me:
fa: &نام‌ کاربر:‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_userId)
en: A correct User ID
fa: یک شناسه کاربر ‌صحیح

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_userId)
en: Use this field to add a contact if you already know the user's exact User ID
fa: از این حوزه برای اضافه کردن یک تماس استفاده کنید، اگر از قبل شناسه کاربری دقیق کاربر را می‌دانید

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, displayName)
en: DISPLAY NAME
fa: نام نمایش

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, creator)
en: The user who created the chatroom
fa: کاربری که اتاق گپ را ایجاد کرد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10_2)
en: Query:
fa: پرس‌وجو‌:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTopic)
en: Topic:
fa: سرفصل:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, disclaimer)
en: A disclaimer for users entering the chatroom
fa: یک ردکننده برای کاربران هنگام وارد شدن به اتاق گپ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m__2_2)
en: Owner:
fa: مالک:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, topic)
en: The current topic of the discussion
fa: سرفصل جاری بحث

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, query)
en: UNKNOWN
fa: ناشناخته

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m__2_2_2)
en: Created on:
fa: ایجاد روی:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_displayName_2)
en: Disclaimer:
fa: رد‌کننده:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, description)
en: General description of the chatroom
fa: توصیف عمومی اتاق گپ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Creator:
fa: ایجاد‌کننده:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: Description:
fa: توصیف:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, createdOn)
en: Date and time the chatroom was created
fa: تاریخ و زمانی که اتاق گپ ایجاد شد

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, archive)
en: Indicates if the chatroom is being archived on the server
fa: اگر اتاق گپ روی کارساز بایگانی شده باشد، نشان می‌دهد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, archive)
en: Archived
fa: بایگانی‌شده

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, owner)
en: The user who owns this chatroom
fa: کاربری که این اتاق گپ متعلق به او است

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup2)
en: Default Access
fa: دستیابی پیش‌فرض

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkRead)
en: General permission to read messages in the chatroom
fa: مجوز عمومی برای خواندن پیامهای اتاق گپ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkWrite)
en: General permission to write messages in the chatroom
fa: مجوز عمومی نوشتن پیام در اتاق گپ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkModify)
en: General permission to modify the chatroom's access control list
fa: مجوز عمومی تغییر فهرست کنترل دستیابی اتاق گپ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Access Control List
fa: فهرست کنترل دستیابی

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (K3ListBox, acl)
en: Access permissions for specific users
fa: مجوزهای دستیابی برای کاربران مشخص

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, addAcl)
en: Add a new ACL entry
fa: افزودن مدخل جدید ACL‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, editAcl)
en: Edit an existing ACL entry
fa: ویرایش مدخل ACL موجود

en: Chatroom properties
fa: ویژگیهای اتاق گپ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRefresh)
en: &Refresh
fa: &باز‌ آوری‌

en: Search Chatrooms
fa: جستجوی اتاقهای گپ

en: Updating chatroom list...
fa: در حال به‌روزرسانی اتاق گپ...

en: Contact Properties
fa: ویژگیهای تماس

en: Telephone Number
fa: شماره تلفن

en: Department
fa: بخش

en: Location
fa: محل

en: Personal Title
fa: عنوان شخصی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userId)
en: USER_ID
fa: شناسه کاربر

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lastName) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, displayName) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, firstName)
en: Change the display name used for this contact
fa: تغییر نام نمایش استفاده‌شده برای این تماس

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: Status:
fa: وضعیت:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, status)
en: USER_STATUS
fa: وضعیت کاربر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbldisplayName)
en: &Display name:
fa: نام &نمایش:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: Additional properties:
fa: ویژگیهای اضافی:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, propsView)
en: New Column
fa: ستون جدید

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GroupWiseContactSearchWidget)
en: Search GroupWise Messenger
fa: جستجوی پیام‌رسان GroupWise

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &First name
fa: &نام‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &User ID
fa: شناسه &کاربر‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Title
fa: &عنوان‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Department
fa: &بخش‌

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_userIdOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_firstNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_lastNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_deptOperation) i18n:
en: contains
fa: شامل

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_userIdOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_firstNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_lastNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_deptOperation) i18n:
en: begins with
fa: آغاز می‌کند با

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_userIdOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_firstNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_lastNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_deptOperation) i18n:
en: equals
fa: برابر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Last &name
fa: &نام‌ خانوادگی‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_clear)
en: Cl&ear
fa: &پاک‌ کردن‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: &Results:
fa: &نتایج:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_details)
en: Detai&ls
fa: &جزئیات‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_matchCount)
en: 0 matching users found
fa: ۰ کاربر مطابق یافت شد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Status:
fa: &وضعیت:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Awa&y message:
fa: پیام‌ &دور:‌

en: The changes you just made will take effect next time you log in with GroupWise.
fa: تغییراتی که داده‌اید، دفعه بعدی که با GroupWise وارد می‌شوید تأثیر داده می‌شود.

en: GroupWise Settings Changed While Signed In
fa: زمانی که وارد شوید، تنظیمات GroupWise تغییر می‌کند

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: A&llowed
fa: &مجاز‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnBlock)
en: &Block >>
fa: &بلوک‌ >>‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAllow)
en: << Allo&w
fa: &اجازه‌ <<‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: A&dd...
fa: &افزودن‌...‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Bloc&ked
fa: &بلوک‌‌شده‌

[ctx: Account specific privacy settings]
en: Manage Privacy for %1
fa: مدیریت محرمانگی برای %1

en: Privacy settings have been administratively locked
fa: تنظیمات محرمانگی به طور اداری قفل شد

en: <Everyone Else>
fa: >فرد دیگری<

en: Search for Contact to Block
fa: جستجو برای تماس به منظور مسدود کردن

en: You can only change privacy settings while you are logged in to the GroupWise Messenger server.
fa: فقط تا زمانی که به کارساز پیام‌گیر GroupWise متصلید، می‌توانید تنظیمات محرمانگی را تغییر دهید.

en: '%1' Not Logged In
fa: »%1« وارد نشده است

en: Invitation to Conversation
fa: دعوت‌نامه برای مکالمه

en: User ID
fa: شناسه کاربر

en: Searching
fa: جستجو

en: 1 matching user found | %1 matching users found
fa[0]: %1 کاربر مطابق پیدا شد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <p align="right">From:</p>
fa: <p align="right">از:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: <p align="right">Sent:</p>
fa: <p align="right">ارسال شد:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, contactName)
en: Contact Name
fa: نام تماس

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtInvMsg) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, message)
en: Invitation Message
fa: پیام دعوت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Would you like to join the conversation?
fa: آیا می‌خواهید به مکالمه بپیوندید؟

en: Join Channel...
fa: پیوستن به مجرا...

en: Search Channels...
fa: جستجوی مجراها...

en: <qt>The network associated with this account has no valid hosts. Please ensure that the account has a valid network.</qt>
fa: <qt >شبکه مرتبط با این حساب میزبانهای معتبر ندارد. لطفاً، مطمئن شوید که حساب یک شبکه معتبر دارد.</qt>

en: Network is Empty
fa: شبکه خالی است

en: <qt>The network associated with this account, <b>%1</b>, has no valid hosts. Please ensure that the account has a valid network.</qt>
fa: <qt>شبکه به این حساب وابسته است، <b>%1</b> میزبان معتبر ندارد. لطفاً، مطمئن شوید که حساب یک شبکه معتبر دارد.</qt>

en: <qt>Kopete could not connect to any of the servers in the network associated with this account (<b>%1</b>). Please try again later.</qt>
fa: <qt>Kopete نتوانست به هیچ‌کدام از کارسازهای در شبکه وابسته به این حساب متصل شود (<b>%1</b>). لطفاً، بعداً دوباره سعی کنید.</qt>

en: Network is Unavailable
fa: شبکه در دسترس نیست

en: %1 is an IRC operator.
fa: %1 یک عملگر IRC است.

en: Nickname %1 is already in use.
fa: هم اکنون لقب %1 در حال استفاده است.

en: You are not on channel %1.
fa: شما در مجرای %1 نیستید.

en:  members
fa: اعضا

en: Channel
fa: مجرا

en: Users
fa: کاربرها

en: Topic
fa: سرفصل

en: Search for:
fa: جستجو برای:

en: Channels returned must have at least this many members.
fa: مجراهای بازگشت‌شده حداقل باید عضوهای بسیاری داشته باشد.

en: You may search for channels on the IRC server for a text string entered here.
fa: ممکن است برای مجراهای کارساز IRC، جهت رشته متنی که در اینجا وارد شده جستجو کنید.

en: Perform a channel search.
fa: انجام جستجوی مجرا.

en: Double click on a channel to select it.
fa: برای انتخاب مجرا، آن را دو بار فشار دهید.

en: You must be connected to the IRC server to perform a channel listing.
fa: باید برای انجام فهرست کردن مجرا به کارساز IRC متصل شوید.

en: You have been disconnected from the IRC server.
fa: اتصال شما به کارساز IRC قطع شده است.

en: Disconnected
fa: قطع ارتباط

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, addID)
en: The name of the IRC contact or channel you would like to add.
fa: نام مجرا یا تماس IRC که مایل به افزودن آن هستید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: N&ickname/channel to add:
fa: &لقب‌/مجرا برای افزودن:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: <i>(for example: joe_bob or #somechannel)</i>
fa: <i>(برای مثال: joe_bob or #somechannel)</i>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Search Channels
fa: مجراهای‌ &جستجو‌

en: You Must Specify a Channel
fa: باید مجرایی را انتخاب کنید

en: The nickname %1 is already in use
fa: هم اکنون لقب %1 در حال استفاده است

en: IRC Plugin
fa: وصله IRC‌

en: Channel List for %1
fa: فهرست مجرا برای %1

en: The IRC server is currently too busy to respond to this request.
fa: کارساز IRC در حال حاضر برای پاسخ دادن به این درخواست بسیار اشغال است.

en: Server is Busy
fa: کارساز اشغال است

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_nickNamesLabel)
en: N&icknames:
fa: &لقبها:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_realNameLabel)
en: &Real name:
fa: نام‌ &حقیقی:‌

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, userName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, userName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, realName)
en: The username you would prefer to use on IRC, if your system does not have identd support.  Leave blank to use your system account name.
fa: نام کاربری که ترجیح می‌دهید اگر سیستمتان پشتیبانی identd را ندارد، روی IRC استفاده کنید. برای استفاده از نام حساب سیستمتان، آن را خالی بگذارید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Username:
fa: &نام‌ کاربر:‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, realName)
en: The username you would prefer to use on IRC, if your system does not have identd support.
fa: نام کاربری را که ترجیح می‌دهید اگر سیستمتان پشتیبانی identd را ندارد، روی IRC استفاده کنید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: Network:
fa: شبکه:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editButton)
en: &Edit...
fa: &ویرایش‌...‌

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, connectionTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: C&onnection
fa: &اتصال‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_2)
en: Default &charset:
fa: &نویسه‌گان پیش‌فرض:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, preferSSL)
en: &Prefer SSL-based connections
fa: &ترجیح‌ دادن اتصالات مبنی بر SSL‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListView, commandList) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListView, commandList)
en: Any commands added here will be run as soon as you are connected to the IRC server.
fa: هر فرمانی را که اینجا اضافه کرده‌اید، بلافاصله زمانی که به کارساز IRC متصل شوید، اجرا خواهد شد.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add Co&mmand
fa: افزودن‌ &فرمان‌

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: A&dvanced Configuration
fa: پیکربندی‌ &پیشرفته‌

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox6)
en: Custom CTCP Replies
fa: پاسخهای سفارشی CTCP‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: &Reply:
fa: &پاسخ:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addReply)
en: Add Repl&y
fa: افزودن‌ &پاسخ‌

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Default Messages
fa: پیامهای پیش‌فرض

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, quitMessage) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, quitMessage)
en: The message you want people to see when you disconnect from IRC without giving a reason. Leave this field blank to use the Kopete default message.
fa: پیامی که می‌خواهید افراد، زمانی که IRC را بدون ارائه دلیل قطع می‌کنید، مشاهده کنند. این حوزه را برای استفاده از پیام پیش‌فرض Kopete خالی بگذارید.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, partMessage) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, partMessage)
en: The message you want people to see when you part a channel without giving a reason. Leave this field blank to use the Kopete default message.
fa:  پیامی که می‌خواهید افراد، زمانی که مجرایی را بدون ارائه دلیل جدا می‌کنید، مشاهده کنند. این حوزه را برای استفاده از پیام پیش‌فرض Kopete خالی بگذارید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: &Quit message:
fa: پیام‌ &خروج:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Part message:
fa: پیام &جزء‌:‌

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Windows
fa: پنجره‌ها

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox7)
en: Message Destinations
fa: مقصد پیامها

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoShowAnonWindows)
en: Auto-show anonymous windows
fa: نمایش خودکار پنجره‌های بی‌نام

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoShowServerWindow)
en: Auto-show the server window
fa: نمایش خودکار پنجره کارساز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4_2)
en: Server messages:
fa: پیامهای کارساز:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_3_2)
en: Server notices:
fa: اخطارهای کارساز:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverNotices_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverMessages_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, informationReplies_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorMessages_2)
en: Active Window
fa: پنجره فعال

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverNotices_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverMessages_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, informationReplies_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorMessages_2)
en: Server Window
fa: پنجره کارساز

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverNotices_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverMessages_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, informationReplies_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorMessages_2)
en: Anonymous Window
fa: پنجره‌های بی‌نام

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3_2)
en: Error messages:
fa: پیامهای خطا:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Information replies:
fa: اطلاعات پاسخها:

en: <qt>You must enter a nickname.</qt>
fa: <qt>باید یک لقب وارد کنید.</qt>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NetworkConfig)
en: Network Configuration
fa: پیکربندی شبکه

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newHost)
en: &New...
fa: &جدید...‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (Q3ListBox, m_hostList)
en: The IRC servers associated with this network
fa: کارسازهای IRC به این شبکه ملحق شده است

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Q3ListBox, m_hostList)
en: The IRC servers associated with this network. Use the up and down buttons to alter the order in which connections are attempted.
fa: کارسازهای IRC به شبکه ملحق شده است. از دکمه‌های بالا و پایین برای تغییر ترتیب اتصالاتی که امتحان‌ شده استفاده کنید.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, downButton)
en: Move this server down
fa: پایین آوردن این کارساز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDown) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downEmailButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_down) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downButton)
en: Down
fa: پایین

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, upButton)
en: Move this server up
fa: بالا بردن این کارساز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonUp) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, upEmailButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_up) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, upButton)
en: Up
fa: بالا

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useSSL)
en: Check this to enable SSL for this connection
fa: این را به منظور فعال کردن SSL، برای این اتصال بررسی کنید

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useSSL)
en: Use SS&L
fa: استفاده‌ از SS&L‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_hostLabel)
en: &Host:
fa: &میزبان:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_portLabel)
en: Por&t:
fa: &درگاه:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_descriptionLabel)
en: &Description:
fa: &توصیف:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newNetworkButton)
en: Ne&w
fa: &جدید‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_renameNetworkButton)
en: Rena&me...
fa: &تغییر‌ نام...‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeNetworkButton)
en: Remo&ve
fa: &حذف‌

en: New Host
fa: میزبان جدید

en: Failed to start Jabber File Transfer Manager
fa: خرابی آغاز مدیریت انتقال پرونده Jabber

en: Join Groupchat...
fa: پیوستن به گپ گروهی...

en: Services...
fa: خدمات

en: Edit User Info...
fa: ویرایش اطلاعات کاربر...

en: Jabber Error
fa: خطای Jabber

en: Please connect first.
fa: لطفاً، ابتدا متصل شوید.

en: Jabber SSL Error
fa: خطای Jabber SSL

en: Jabber Connection Certificate Problem
fa: مسئله گواهی‌نامه اتصال Jabber

en: An encrypted connection with the Jabber server could not be established.
fa: اتصالی رمزبندی‌شده با کارساز Jabber نتوانست برقرار شود.

en: Jabber Connection Error
fa: خطای اتصال Jabber

en: Malformed packet received.
fa: بسته بد شکل دریافت شد.

en: There was an unrecoverable error in the protocol.
fa: یک خطای غیرقابل بازیافت در قرارداد وجود داشت.

en: Generic stream error.
fa: خطای جریان کلی.

en: There was a conflict in the information received.
fa: یک برخورد در اتصالات دریافت‌شده وجود داشت.

en: The stream timed out.
fa: اتمام وقت جریان.

en: Internal server error.
fa: خطای داخلی کارساز.

en: Stream packet received from an invalid address.
fa: جریان بسته از یک نشانی نامعتبر دریافت شد.

en: Malformed stream packet received.
fa: جریان بسته بد شکل دریافت شد.

en: Policy violation in the protocol stream.
fa: سیاست نقض در جریان قرارداد.

en: Resource constraint.
fa: قید منبع.

en: System shutdown.
fa: تعطیل کردن سیستم.

en: Unknown reason.
fa: دلیل ناشناخته.

en: There was an error in the protocol stream: %1
fa: یک خطا در جریان قرارداد وجود داشت: %1

en: Host not found.
fa: میزبان پیدا نشد.

en: Address is already in use.
fa: نشانی از قبل در حال استفاده است.

en: Connection refused.
fa: اتصال پذیرفته نشد.

en: Connection attempt already in progress.
fa: تلاش برای اتصال هنوز در حال انجام است.

en: Network failure.
fa: خرابی شبکه.

en: Socket timed out.
fa: اتمام وقت سوکت.

en: There was a connection error: %1
fa: این خطای اتصال بود: %1

en: Unknown host.
fa: میزبان ناشناخته.

en: Could not connect to a required remote resource.
fa: نتوانست به منبع دور درخواست‌شده متصل شود.

en: It appears we have been redirected to another server; I do not know how to handle this.
fa: به نظر می‌رسد به کارساز دیگری تغییر جهت داده‌ایم، نمی‌دانم چگونه این را بگردانم.

en: Unsupported protocol version.
fa: نسخه پشتیبانی‌نشده قرارداد.

en: Unknown error.
fa: خطای ناشناخته.

en: There was a negotiation error: %1
fa: یک خطای مذاکره وجود داشت: %1

en: Server rejected our request to start the TLS handshake.
fa: کارساز درخواست ما برای آغاز دست دادن، TLS را رد کرده است.

en: Failed to establish a secure connection.
fa: خرابی در برقراری اتصالی امن.

en: There was a Transport Layer Security (TLS) error: %1
fa: ‌یک خطای امنیت لایه حمل )TLS( وجود داشت: %1

en: Login failed with unknown reason.
fa: خرابی ورود با دلیل ناشناخته.

en: No appropriate authentication mechanism available.
fa: هیچ سازوکار احراز هویت مناسب در دسترس نیست.

en: Bad SASL authentication protocol.
fa: قرارداد احراز هویت SASL نادرست.

en: Server failed mutual authentication.
fa: خرابی احراز هویت متقابل کارساز.

en: Encryption is required but not present.
fa: رمزبندی نیاز است، اما حاضر نیست.

en: Invalid user ID.
fa: شناسه کاربر نامعتبر.

en: Invalid mechanism.
fa: سازوکار نامعتبر.

en: Invalid realm.
fa: ناحیه نامعتبر.

en: Mechanism too weak.
fa: سازوکار بسیار ضعیف است.

en: Wrong credentials supplied. (check your user ID and password)
fa: گواهی‌نامه‌های نادرست تهیه شده. )شناسه کاربر و اسم رمزتان را بررسی کنید(

en: Temporary failure, please try again later.
fa: خرابی موقتی، لطفاً، بعداً دوباره سعی کنید.

en: There was an error authenticating with the server: %1
fa: یک خطای احراز هویت با کارساز وجود داشت: %1

en: Transport Layer Security (TLS) problem.
fa: مسئله امنیت لایه حمل )TLS(.

en: Simple Authentication and Security Layer (SASL) problem.
fa: احراز هویت ساده و مسئله امنیت لایه )SASL(.

en: There was an error in the security layer: %1
fa: یک خطا در لایه امنیت وجود داشت: %1

en: No permission to bind the resource.
fa: هیچ مجوزی برای مقید کردن منبع وجود ندارد.

en: The resource is already in use.
fa: منبع از قبل در حال استفاده است.

en: Could not bind a resource: %1
fa: نتوانست منبعی را مقید کند : %1

en: Notification
fa: اخطار

en: Waiting for authorization
fa: انتظار برای اجازه

en: A password is required to join the room %1.
fa: یک اسم رمز برای پیوستن به اتاق %1 نیاز است.

en: Error trying to join %1 : nickname %2 is already in use
fa: خطای تلاش برای پیوستن %1 : لقب %2 از قبل در حال استفاده است

en: Provide your nickname
fa: لقبتان را بدهید

en: Jabber Group Chat
fa: گپ گروهی Jabber

en: No reason given by the server
fa: هیچ دلیلی توسط کارساز ارائه نشد

en: Unregister
fa: ثبت نکردن

en: Remove and Unregister
fa: حذف کردن و ثبت نکردن

en: Jabber Account Unregistration
fa: حساب بدون ثبت Jabber

en: You cannot see each others' status.
fa: نمی‌توانید وضعیت همدیگر را ببینید.

en: You can see this contact's status, but he/she cannot see your status.
fa: می‌توانید وضعیت این تماس را ببینید، اما آنها نمی‌توانند وضعیت شما را ببینند.

en: This contact can see your status, but you cannot see his/her status.
fa: این تماس می‌تواند وضعیت شما را ببیند، اما شما نمی‌توانید وضعیت آنها را ببینید.

en: You can see each others' status.
fa: می‌توانید وضعیت یکدیگر را ببینید.

en: Client
fa: کارخواه

en: Groupchat
fa: گپ گروهی

en: Rich text messages
fa: پیامهای متن غنی

en: File transfers
fa: انتقال پرونده‌ها

en: Timestamp
fa: مهر زمان

en: Message
fa: پیام

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3_2)
en: Authorization
fa: اجازه

en: (Re)send Authorization To
fa: ارسال )مجدد( اجازه به

en: (Re)request Authorization From
fa: درخواست )مجدد( اجازه از

en: Remove Authorization From
fa: حذف اجازه از

en: Call contact
fa: تماس با دوستان

en: Set Availability
fa: تنظیم قابلیت دسترسی

en: Free to Chat
fa: آزاد برای گپ

en: Do Not Disturb
fa: مختل نشود

en: Select Resource
fa: برگزیدن منبع

en: Automatic (best/default resource)
fa: خودکار )بهترین منبع/منبع پیش‌فرض(

en: The original message is : <i>" %1 "</i><br />
fa: پیام اصلی این است:<i>« %1»</i><br />

en: Invited to a conference - Jabber Plugin
fa: به یک فراهمایی دعوت شده‌اید - وصله Jabber

en: Message has been displayed
fa: پیام نمایش داده شد‌ه است

en: Message has been delivered
fa: پیام تحویل داده شد‌ه است

en: Message stored on the server, contact offline
fa: پیام در کارساز ذخیره شد، تماس برون‌خط

en: Your message could not be delivered: "%1", Reason: "%2"
fa: پیامتان نتوانست تحویل داده شود: »%1«، دلیل:»%2«

en: You have preselected a resource for contact %1, but you still have open chat windows for this contact. The preselected resource will only apply to newly opened chat windows.
fa: یک منبع را از تماس %1 از پیش برگزیده‌اید، اما هنوز پنجره‌های گپ بازی برای این تماس دارید. منبع از پیش برگزیده‌شده فقط به پنجره‌های جدید بازشده اعمال می‌شود.

en: Jabber Resource Selector
fa: گزیننده منبع Jabber

en: You have been invited to %1
fa: شما به %1 دعوت شده‌اید

en: Change nickname - Jabber Plugin
fa: تغییر لقب - وصله Jabber

en: Free for Chat
fa: آزاد برای گپ

en: Do not Disturb
fa: مختل نشود

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cb_type)
en: Subscription
fa: اشتراک

en: Authorization Status
fa: وضعیت اجازه

en: Available Resources
fa: منابع موجود

en: vCard Cache Timestamp
fa: مهر زمان نهان‌گاه vCard

en: Jabber ID
fa: شناسه Jabber

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Birthday
fa: تولد

en: Timezone
fa: ناحیه زمان

en: Homepage
fa: صفحه آغازه

en: Company name
fa: نام شرکت

en: Company Departement
fa: بخش شرکت

en: Company Position
fa: موقعیت شرکت

en: Company Role
fa: نقش شرکت

en: Work Street
fa: خیابان محل کار

en: Work Extra Address
fa: نشانی اضافی محل کار

en: Work PO Box
fa: صندوق پستی محل کار

en: Work City
fa: شهر کار

en: Work Postal Code
fa: کد پستی محل کار

en: Work Country
fa: کشور کار

en: Work Email Address
fa: نشانی رایانامه محل کار

en: Home Street
fa: خیابان خانه

en: Home Extra Address
fa: نشانی اضافی خانه

en: Home PO Box
fa: صندوق پستی خانه

en: Home City
fa: شهر خانه

en: Home Postal Code
fa: کد پستی خانه

en: Home Country
fa: کشور خانه

en: Fax
fa: دورنگار

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_9)
en: About
fa: درباره

en: Do you want to add '%1' to your contact list?
fa: آیا می‌خواهید »%1« را به فهرست تماس اضافه کنید؟

en: Do Not Add
fa: اضافه نشود

en: Do you want to remove '%1' from your contact list?
fa: می‌خواهید »%1« را از فهرست تماستان حذف کنید؟

en: Do Not Remove
fa: حذف نشود

en: Please enter your nickname for the room %1
fa: لطفاً، لقب خود را برای اتاق %1 وارد کنید

en: Audio
fa: صوتی

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, jingleContentDialog)
en: Dialog
fa: محاوره

en: Accepted
fa: پذیرفته‌‌شده

en: Calling...
fa: شماره گیری...

en: Call in progress
fa: تماس جاری

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Calling with:
fa: تماس با:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Call Status:
fa: وضعیت تماس:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AcceptButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, acceptButton)
en: Accept
fa: پذیرفتن

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rejectButton)
en: Reject
fa: رد کردن

en: Mean
fa: میانگین

en: Neutral
fa: خنثی

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, dlgAddContact)
en: Add Contacts
fa: افزودن تماسها

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblID) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, addID)
en: The Jabber ID for the account you would like to add.
fa: شناسه Jabber برای تماسی که می‌خواهید اضافه کنید.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblID) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, addID)
en: The Jabber ID for the account you would like to add.  Note that this must include the username and the domain (like an E-mail address), as there are many Jabber servers.
fa: شناسه Jabber برای حساب که می‌خواهید اضافه کنید. توجه داشته باشید زمانی که کارسازهای Jabber زیادی وجود دارد، این باید شامل نام کاربر و دامنه )مثل یک نشانی رایانامه( باشد.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblID)
en: &Jabber ID:
fa: شناسه &Jabber:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <i>(for example: joe@jabber.org)</i>
fa: <i>(برای مثال: joe@jabber.org)</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mRefresh)
en: Refresh
fa: باز‌ آوری

en: Finish
fa: پایان

en: Next
fa: بعدی

en: Previous
fa: قبلی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Current password:
fa: اسم رمز جاری:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: New password:
fa: اسم رمز جدید:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStatus)
en: Please enter your current password first
    and then your new password twice.
fa: لطفاً، اسم رمز جاریتان را یک بار 
    و اسم رمز جدیدتان را دو بار وارد کنید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Server:
fa: کارساز:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbQuery)
en: &Query
fa: &پرس‌وجو‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblChatRoomsList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tblChatRoomsList)
en: Chatroom Name
fa: نام اتاق گپ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblChatRoomsList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tblChatRoomsList)
en: Chatroom Description
fa: توصیف اتاق گپ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Room:
fa: اتاق:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, dlgRegister)
en: Register with Jabber Service
fa: ثبت با خدمت Jabber‌

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpForm)
en: Registration Form
fa: برگه ثبت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblWait)
en: Please wait while querying the server...
fa: لطفاً، تا پرس‌وجوی کارساز صبر کنید...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRegister)
en: &Execute
fa: &اجرا

en: Change Jabber Password
fa: تغییر اسم رمز Jabber

en: You entered your current password incorrectly.
fa: اسم رمز جاری را نادرست وارد کردید.

en: Password Incorrect
fa: اسم رمز نادرست

en: Your new passwords do not match. Please enter them again.
fa: اسم رمزهای جدید مطابقت ندارند. لطفاً، مجدداًًًً آنها را وارد کنید.

en: For security reasons, you are not allowed to set an empty password.
fa: به دلیل مسائل امنیتی، اجازه تنظیم اسم رمز تهی به شما داده نمی‌شود.

en: Your account needs to be connected before the password can be changed. Do you want to try to connect now?
fa: تماستان قبل از این که اسم رمز بتواند تغییر کند، نیاز دارد متصل شود. آیا الان می‌خواهید متصل شوید؟

en: Jabber Password Change
fa: تغیر اسم رمز Jabber

en: Your password has been changed successfully. Please note that the change may not be instantaneous. If you have problems logging in with your new password, please contact the administrator.
fa: اسم رمزتان با موفقیت تغییر یافت. لطفاً، توجه کنید تغییر لحظه‌ای نباشد. اگر در هنگام ورود با اسم رمز جدیدتان مسئله دارید، لطفاً، با سرپرست سیستم تماس بگیرید.

en: Your password could not be changed. Either your server does not support this feature or the administrator does not allow you to change your password.
fa: اسم رمزتان نتوانست تغییر کند. یا کارساز این ویژگی را پشتیبانی نمی‌کند، یا سرپرست اجازه تغییر اسم رمز را به شما نمی‌دهد.

en: Join Jabber Groupchat
fa: پیوستن به گپ گروهی Jabber

en: Join
fa: پیوستن

en: Unable to retrieve the list of chat rooms.
fa: قادر به بازیابی فهرست اتاقهای گپ نیست.

en: List Chatrooms
fa: فهرست اتاقهای گپ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DlgJabberChooseServer)
en: Choose Server - Jabber
fa: بستن کارساز - Jabber‌

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DlgJabberEditAccountWidget)
en: Account Preferences - Jabber
fa: تنظیمات حساب - Jabber‌

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, basicSetupTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_connection)
en: &Basic Setup
fa: برپایی‌ &پایه‌ای‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mID)
en: The Jabber ID for the account you would like to use.
fa: شناسه Jabber برای حسابی که می‌خواهید استفاده کنید.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_3)
en: The Jabber ID for the account you would like to use.  Note that this must include the username and the domain (like an E-mail address), as there are many Jabber servers.
fa: شناسه Jabber حسابی که می‌خواهید استفاده کنید. توجه داشته باشید زمانی که کارسازهای Jabber زیادی وجود دارد، این باید شامل نام کاربر و دامنه )مثل یک نشانی رایانامه( باشد.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mID)
en: The Jabber ID for the account you would like to use.  Note that this must include the username and the domain (for example, joe@jabber.org), as there are many Jabber servers.
fa: شناسه Jabber حسابی که می‌خواهید استفاده کنید. توجه داشته باشید زمانی که کارسازهای Jabber زیادی وجود دارد، این باید شامل نام کاربر و دامنه )برای مثال، joe@jabber.org( باشد.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRegistration)
en: To connect to the Jabber network, you will need an account on a Jabber server.  If you do not yet have an account, please click the button to create one.
fa: برای اتصال به شبکه Jabber، نیاز به کارساز Jabber دارید. اگر هنوز حسابی ندارید، لطفاً برای ایجاد، دکمه را فشار دهید.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, changePasswordGroupBox)
en: Change Password
fa: تغییر اسم رمز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnChangePassword)
en: Change &Your Password...
fa: تغییر اسم رمز...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tlChangePwSuccess)
en: If you have an existing Jabber account and would like to change its password, you can use this button to enter a new password.
fa: اگر حساب موجود Jabber را دارید و می‌خواهید اسم رمز آن را تغییر دهید، برای وارد کردن اسم رمز جدید از این دکمه استفاده کنید.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Co&nnection
fa: &اتصال‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAllowPlainTextPassword)
en: Allow plain-te&xt password authentication
fa: اجازه‌ احراز هویت اسم رمز &متن ساده‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, optionOverrideServer) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbCustomServer) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbOverrideHost)
en: &Override default server information
fa: &لغو اطلاعات کارساز پیش‌فرض‌

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mServer)
en: The IP address or hostname of the server you would like to connect to (for example jabber.org).
fa: نشانی اینترنتی یا نام کارسازی که مایلید به آن متصل شوید )برای مثال jabber.org(.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Location Settings
fa: تنظیمات محل

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel3_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mResource) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel3_3_2)
en: The resource name you would like to use on the Jabber network.
fa: نام منبعی که مایل به استفاده از آن روی شبکه Jabber هستید.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel3_3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mResource) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel3_3_2)
en: The resource name you would like to use on the Jabber network.  Jabber allows you to sign on with the same account from multiple locations with different resource names, so you may wish to enter 'Home' or 'Work' here, for example.
fa: نام منبعی که مایل به استفاده از آن روی شبکه Jabber هستید. Jabber به شما اجازه ورود با حساب یکسان از چندین محل با نامهای منبع متفاوت را می‌دهد؛ بنابراین، می‌توانید برای مثال »خانه« یا »کار« وارد کنید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_3)
en: R&esource:
fa: &منبع:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_3_2)
en: P&riority:
fa: &اولویت:‌

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Fi&le Transfer
fa: انتقال‌ &پرونده‌

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: File Transfer Settings
fa: تنظیمات انتقال پرونده

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Pro&xy JID:
fa: &پیشکار‌ شناسه Jabber:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Public &IP address:
fa: نشانی &اینترنتی عمومی:‌

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Network
fa: شبکه

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Media
fa: رسانه

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Audio output:
fa: خروجی صوتی:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, privacyTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Pri&vacy
fa: &محرمانگی‌

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7)
en: General Privacy
fa: پیشکار عمومی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbHideSystemInfo)
en: &Hide system and client info
fa: &مخفی‌ کردن سیستم و اطلاعات کارخواه‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSendEvents)
en: Always send not&ifications
fa: ارسال‌ دائمی &اخطارها‌

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbSendDeliveredEvent)
en: <qt>Check this box to send the <b>Delivered notification</b> to your contacts : when a message is delivered to Kopete, Kopete can notify your contact that it has received the message.</qt>
fa: <qt>برای ارسال <b>اخطار دریافت‌شده</b> به تماسهایتان، این جعبه را علامت بزنید : زمانی که Kopete پیامی را دریافت می‌کند، Kopete می‌تواند تماستان را از رسیدن پیام آگاه کند.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSendDeliveredEvent)
en: Alwa&ys send delivered notifications
fa: ارسال‌ &همیشگی اخطارهای تحویل داده شده‌

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbSendDisplayedEvent)
en: <qt>Check this box to send the <b>Displayed notification</b> to your contacts : when a message is displayed in Kopete, Kopete can notify your contact that it has displayed the message.</qt>
fa: <qt>برای ارسال <b>اخطار نمایش داده‌شده</b> به تماسهایتان، این جعبه را علامت بزنید : زمانی که پیامی در Kopete نمایش داده شد، Kopete می‌تواند تماستان را از نمایش پیام آگاه کند.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSendDisplayedEvent)
en: Al&ways send displayed notifications
fa: ارسال‌ &همیشگی اخطارهای نمایش داده‌شده‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSendComposingEvent)
en: Always send &typing notifications
fa: ارسال‌ همیشگی اخطارهای &تحریر‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSendGoneEvent)
en: Always send &gone notifications (closing the window)
fa: ارسال‌ همیشگی اخطارهای &رفته )بستن پنجره(‌

en: Unable to retrieve registration form.
    Reason: "%1"
fa: قادر به بازیابی برگه ثبت نیست.
    دلیل: »%1«

en: Registration sent successfully.
fa: ثبت با موفقیت ارسال شد.

en: Jabber Registration
fa: ثبت Jabber

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DlgJabberRegisterAccount)
en: Register Account - Jabber
fa: ثبت حساب - Jabber‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btnChooseServer)
en: C&hoose...
fa: &انتخاب...‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblJID)
en: Desired Jabber &ID:
fa: &شناسه‌ Jabber موردنظر:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPassword)
en: Pass&word:
fa: &اسم رمز:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPasswordVerify)
en: &Repeat password:
fa: &تکرار اسم رمز:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPort)
en: &Port:
fa: &درگاه:‌

en: Services
fa: خدمات

en: Execute...
fa: اجرا...

en: &Save User Info
fa: &ذخیره اطلاعات کاربر‌

en: Fetch vCard
fa: واکشی‌ vCard

en: Saving vCard to server...
fa: ذخیره vCard در کارساز...

en: Error: Unable to save vCard.
fa: خطا: قادر به ذخیره کردن vCard نیست.

en: Fetching contact vCard...
fa: واکشی تماس vCard...

en: Register
fa: ثبت

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Search
fa: جستجو

en: Please wait while retrieving search form...
fa: لطفاً، تا زمان تشکیل جستجوی بازیابی صبر کنید...

en: Unable to retrieve search form.
fa: قادر به بازیابی برگه جستجو نیست.

en: Jabber Search
fa: جستجوی Jabber‌

en: Nickname
fa: لقب

[ctx: First name]
en: First
fa: ابتدا

[ctx: Last name]
en: Last
fa: آخرین

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dynamicForm)
en: Search For
fa: جستجو برای

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnQuery)
en: &Query Server
fa: &پرس‌وجوی کارساز‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, trServices)
en: Node
fa: گره

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblName)
en: Full name:
fa: نام و نام خانوادگی:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblJID)
en: Jabber ID:
fa: شناسه Jabber:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHomepage)
en: Homepage:
fa: صفحه آغازه:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBirthday)
en: Birthday:
fa: تولد:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTimezone)
en: Timezone:
fa: ناحیه زمان:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSelectPhoto)
en: &Select Photo...
fa: &برگزیدن عکس...‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClearPhoto)
en: Clear Pho&to
fa: پاک‌ کردن &عکس‌

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Home Address
fa: نشانی &خانه‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStreet) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStreet_2)
en: Street:
fa: خیابان:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPOBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPOBox_2)
en: PO box:
fa: جعبه PO:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblState) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblState_2)
en: Postal code:
fa: کد پستی:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCountry) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCountry_2)
en: Country:
fa: کشور:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Work Address
fa: نشانی &کار:‌

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Wor&k Information
fa: اطلاعات &کار‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompany)
en: Company:
fa: شرکت:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDepartment)
en: Department:
fa: بخش:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPosition)
en: Position:
fa: موقعیت:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRole)
en: Role:
fa: نقش:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Phone &Numbers
fa: &شماره‌های تلفن‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneHome) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Home:
fa: خانه:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneWork) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Work:
fa: کار:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneFax)
en: Fax:
fa: دورنگار:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneCell)
en: Cell:
fa: سلول:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: A&bout
fa: &درباره‌

en: Connect to the Jabber network and try again.
fa: به شبکه Jabber متصل شوید و مجدداً سعی کنید.

en: Choose Jabber Server
fa: انتخاب کارساز Jabber

en: Retrieving server list...
fa: بازیابی فهرست کارساز...

en: Could not retrieve server list.
fa: نتوانست فهرست کارساز را بازیابی کند.

en: Could not parse the server list.
fa: نتوانست فهرست کارساز را تجزیه کند.

en: The changes you just made will take effect next time you log in with Jabber.
fa: تغییراتی که الان انجام دادید، دفعه بعدی که با Jabber وارد می‌شوید اثر می‌کند.

en: Jabber Changes During Online Jabber Session
fa: Jabber در طی نشست برخط Jabber تغییر می‌کند

en: The Jabber ID you have chosen is invalid. Please make sure it is in the form user@server.com, like an email address.
fa: شناسه Jabberای که انتخاب کرده‌اید، نامعتبر است. لطفاً، مطمئن شوید که مثل یک نشانی رایانامه به صورت user@server.com است.

en: Invalid Jabber ID
fa: شناسه نامعتبر Jabber

en: Register New Jabber Account
fa: ثبت حساب جدید Jabber

en: Unless you know what you are doing, your JID should be of the form "username@server.com".  In your case for example "username@%1".
fa: تا زمانی که می‌دانید چه کار می‌کنید، شناسه Jabberتان به شکل  "username@server.com" خواهد بود. در این حالت برای مثال "username@%1".

en: Connecting to server...
fa: اتصال به کارساز...

en: Protocol error.
fa: خطای قرارداد.

en: Connected successfully, registering new account...
fa: با موفقیت متصل شد، ثبت حساب جدید...

en: Registration successful.
fa: موفقیت ثبت.

en: Registration failed.
fa: خرابی ثبت.

en: Jabber Account Registration
fa: ثبت حساب Jabber

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gb_settings)
en: Settings
fa: تنظیمات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: List:
fa: فهرست:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_newList)
en: New List...
fa: لیست جدید...

en: Error
fa: خطا

en: New List
fa: لیست جدید

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ck_messages)
en: Messages
fa: پیامها

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ck_queries)
en: Queries
fa: پرس‌و‌جوها

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cb_action)
en: Deny
fa: انکار

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cb_action)
en: Allow
fa: اجازه

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: If:
fa: اگر

en: From
fa: از

en: To
fa: به

en: &Change Status Message
fa: &تغییر‌ پیام وضعیت‌

en: Meanwhile Plugin: Message from server
fa: وصله Meanwhile: پیام از کارساز

en: <qt>You must enter a valid screen name.</qt>
fa: <qt>باید نام پرده معتبری وارد کنید.</qt>

en: Meanwhile Plugin
fa: وصله Meanwhile

en: <qt>You must deselect password remembering or enter a valid password.</qt>
fa: <qt>باید به خاطر سپردن اسم رمز را از انتخاب درآورید، یا یک اسم رمز معتبر وارد کنید.</qt>

en: <qt>You must enter the server's hostname/ip address.</qt>
fa: <qt>باید نام میزبان/نشانی اینترنتی کارساز را وارد کنید.</qt>

en: <qt>0 is not a valid port number.</qt>
fa: <qt>۰ شماره معتبر درگاه نیست.</qt>

en: Could not connect to server
fa: نتوانست به کارساز متصل شود

en: Meanwhile Plugin: Conference invitation
fa: وصله Meanwhile: دعوت‌نامه فراهمایی

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MeanwhileAddUI)
en: Add Sametime Contact
fa: افزودن تماسهای همزمان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnFindUser)
en: &Find
fa: &یافتن‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: <i>(for example: johndoe)</i>
fa: <i>(برای مثال: johndoe)</i>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MeanwhileEditAccount)
en: Edit Meanwhile Account
fa: ویرایش حساب Meanwhile‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mScreenName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mScreenName)
en: Your Sametime user ID
fa: شناسه کاربری همزمانتان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Meanwhile &username:
fa: &نام کاربر‌ Meanwhile:‌

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Connection
fa: اتصال

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mServerName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mServerName)
en: The IP address or hostname of the Sametime server you wish to connect to.
fa:  نشانی اینترنتی یا نام میزبان کارساز همزمانی که می‌خواهید به آن متصل شوید.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mServerPort)
en: The port on the Sametime server that you would like to connect to.
fa: درگاه روی کارساز همزمان که مایلید به آن متصل شوید.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mServerPort)
en: The port on the Sametime server that you would like to connect to.  Usually this is 1533.
fa: درگاه روی کارساز همزمان که مایلید به آن متصل شوید.‌ معمولاً ۱۵۳۳ است.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnServerDefaults) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnServerDefaults)
en: Restore the server and port values to their defaults.
fa: بازگرداندن کارساز و مقادیر درگاه به پیش‌فرضشان.

en: Visit the Kopete website at <a href="http://kopete.kde.org">http://kopete.kde.org</a>
fa: وب‌گاه Kopete را در <a href="http://kopete.kde.org">http://kopete.kde.org</a> بازدید کنید

en: Join Chat...
fa: پیوستن به گپ...

en: In&visible
fa: &نامرئی‌

en: Editing your user info is not possible because you are not connected.
fa: ویرایش اطلاعات کاربرتان به دلیل این که متصل نیستید، امکان‌پذیر نمی‌باشد.

en: Unable to edit user info
fa: قادر به ویرایش اطلاعات کاربر نیست

en: Joining an AIM chat room is not possible because you are not connected.
fa: پیوستن به اتاق گپ AIM امکان ندارد، زیرا متصل نیستید.

en: Unable to Join AIM Chat Room
fa: قادر به پیوستن به اتاق گپ AIM نیست

en: &Warn User
fa: &اخطار‌ دادن به کاربر‌

en: Always &Visible To
fa: &مرئی‌ بودن همیشگی در‌

en: Always &Invisible To
fa: &نامرئی‌ بودن همیشگی در‌

en: <qt>Would you like to warn %1 anonymously or with your name?<br>(Warning a user on AIM will result in a "Warning Level" increasing for the user you warn. Once this level has reached a certain point, they will not be able to sign on. Please do not abuse this function, it is meant for legitimate practices.)</qt>
fa: <qt>آیا می‌خواهید به %1 بدون نام یا با نامتان اخطار دهید؟<br>)اخطار به یک کاربر در AIM باعث افزایش »سطح اخطار« برای کاربری که به آن اخطار داده‌اید، می‌شود. زمانی که این سطح به نقطه خاصی برسد، آنها دیگر نمی‌توانند وارد شوند. لطفاً، از این کارکرد سوء استفاده نکنید، برای تمرینهای مجاز ساخته شده.(</qt>

en: Warn User %1?
fa: آیا به کاربر %1 اخطار داده شود؟

en: Warn Anonymously
fa: اخطار بدون نام

en: Warn
fa: اخطار دادن

en: Join AIM Chat Room
fa: پیوستن به اتاق گپ AIM

en: Unable to connect to the chat room %1 because the account for %2 is not connected.
fa: به دلیل این که حساب برای %2 متصل نشده، قادر به اتصال به اتاق گپ %1 نیست.

en: User Profile
fa: گزارش کاربر

en: Connecting...
fa: در حال اتصال...

en: Waiting for Authorization
fa: انتظار برای اجازه

en: &Do Not Disturb
fa: &مختل‌ نشود‌

en: O&ccupied
fa: &اشغال‌شده‌

en: Occupied
fa: اشغال‌شده

en: Not Available
fa: غیرقابل دسترس

en: Not A&vailable
fa: &غیرقابل دسترس‌

en: &Free for Chat
fa: &آزاد‌ برای گپ‌

en: Mobile
fa: تلفن همراه

en: User Information on %1
fa: اطلاعات کاربر روی %1

en: &Save Profile
fa: &ذخیره Profile‌

en: Requesting User Profile, please wait...
fa: در حال درخواست گزارش کاربر، لطفاً، منتظر بمانید...

en: <html><body><I>No user information provided</I></body></html>
fa: <html><body><I>هیچ اطلاعات کاربری فراهم نشده</I></body></html>

en: You need to be connected to be able to add contacts.
    Connect to the AIM network and try again.
fa: برای اینکه بتوانید تماسها را اضافه کنید، باید متصل شوید.
    به شبکه AIM متصل شده و دوباره سعی کنید.

en: ICQ Plugin
fa: وصله ICQ

en: You must enter a valid ICQ number.
fa: باید شماره ICQ معتبری را وارد کنید.

en: You must enter a valid AOL screen name.
fa: باید نام پرده AOL معتبری را وارد کنید.

en: No Screen Name
fa: هیچ نام پرده‌ای وجود ندارد

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, aimEditAccountUI)
en: Account Preferences - AIM
fa: تنظیمات حساب - AIM‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: To connect to the AOL Instant Messaging network, you will need to use a screen name from AIM, AOL, or .Mac.<br><br>If you do not currently have an AIM screen name, please click the button to create one.
fa: برای اتصال به شبکه پیام فوری AOL، نیاز به استفاده نام پرده از AIM، AOL یا Mac خواهید داشت.<br><br>اگر در حال حاضر نام پرده AIM ندارید، لطفاً، دکمه را برای ایجاد آن فشار دهید.‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblAccountId) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edtAccountId)
en: The screen name of your AIM account.
fa: نام پرده حساب AIM تان.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblAccountId) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtAccountId)
en: The screen name of your AIM account.  This should be in the form of an alphanumeric string (spaces allowed, not case sensitive).
fa: نام پرده حساب AIMتان. این باید به شکل رشته الفبا-عددی )با فاصله، حساس به حالت نیست( باشد.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAccountId)
en: AIM &screen name:
fa: نام‌ &پرده AIM:‌

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, accountPreferencesTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Accou&nt Preferences
fa: تنظیمات‌ &حساب‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edtServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the AIM server you wish to connect to.
fa: نشانی اینترنتی یا نقاب میزبان کارساز AIM که مایل به اتصال به آن هستید.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the AIM server you wish to connect to.  Normally you will want the default (login.oscar.aol.com).
fa: نشانی اینترنتی یا نقاب میزبان کارساز AIM که مایل به اتصال به آن هستید. معمولاً شما پیش‌فرض را می‌خواهید )login.oscar.aol.com(.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbxServerPort)
en: The port on the AIM server that you would like to connect to.
fa: درگاه روی کارساز AIM که می‌خواهید به آن متصل شوید.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbxServerPort)
en: The port on the AIM server that you would like to connect to.  Normally this is 5190.
fa: درگاه روی کارساز AIM که می‌خواهید به آن متصل شوید. عموماً ۵۱۹۰ است.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Direct Connect Options
fa: گزینه‌های اتصال مستقیم

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblPort)
en: The ports to use for direct connections.
fa: درگاههای مورد استفاده برای اتصالهای مستقیم.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbxFirstPort)
en: The start of the port range. Normally this is 5190.
fa: آغاز گستره درگاه. عموماً ۵۱۹۰ است.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkFileProxy)
en: &Use proxy instead
fa: در عوض &استفاده از پیشکار‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblTimeout) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbxTimeout)
en: Timeout for direct connections.
fa: اتمام وقت برای اتصالهای مستقیم.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Default to the following &encoding for messages:
fa: پیش‌فرض به &کدبندی زیر برای پیامها:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllowPerimtList)
en: Allow only from visible list
fa: اجازه دادن فقط از فهرست مرئی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllowMyContacts)
en: Allow only contact list's users
fa: اجازه دادن فقط به کاربران فهرست تماس

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllowAll)
en: Allow all users
fa: اجازه دادن به همه کاربران

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbBlockAll)
en: Block all users
fa: مسدود کردن همه کاربران

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbBlockAIM)
en: Block AIM users
fa: مسدود کردن کاربران AIM‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbBlockDenyList)
en: Block only from invisible list
fa: مسدود کردن فقط از فهرست نامرئی

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, visibleTab)
en: Visible
fa: مرئی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Always visible:
fa: مرئی بودن همیشگی:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Contact to add:
fa: تماس برای افزودن:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Always invisible:
fa: نامرئی بودن همیشگی:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblScreenName)
en: Screen name:
fa: نام پرده:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblWarnLevel)
en: Warning level:
fa: سطح اخطار:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIdleTime)
en: Idle minutes:
fa: دقایق بی‌کار:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOnlineSince)
en: Online since:
fa: برخط از زمان:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAwayMessage)
en: Away message:
fa: پیام دور:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Profile:
fa: گزارش:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Please enter the name of the chat room you wish to join.
fa: نام اتاق گپی را که می‌خواهید به آن بپیوندید وارد کنید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Room &name:
fa: &نام‌ اتاق:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: E&xchange:
fa: &مبادله:‌

en: &Ignore
fa: &چشم‌پوشی‌

en: Select Encoding...
fa: برگزیدن کدبندی...

note: i18n( "Send &SMS..." ), 0, 0, this, SLOT(slotSendSMS()), this, "ICQAccount::mActionSendSMS") );
en: Set Xtraz Status
fa: تنظیم‌ وضعیت Xtraz

en: Set Status...
fa: تنظیم‌ وضعیت‌...

en: User %1 is reading your status message
fa: کاربر %1 پیام وضعیت شما را می‌خواند

en: Request Authorization
fa: درخواست اجازه

en: Reason for requesting authorization:
fa: دلیل برای درخواست اجازه:

en: User %1 has granted your authorization request.
    Reason: %2
fa: کاربر %1 درخواست اجازه شما را پذیرفته است.
    دلیل: %2

en: User %1 has rejected the authorization request.
    Reason: %2
fa: کاربر %1 درخواست اجازه شما را رد کرده است.
    دلیل: %2

en: RTF-Messages
fa: پیامهای-RTF

en: <qt>You must be logged on to ICQ before you can send a message to a user.</qt>
fa: <qt>قبل از ارسال پیام به کاربر باید در ICQ وارد شوید.</qt>

en: Not Signed On
fa: وارد نشده است

en: &Request Authorization
fa: &درخواست‌ اجازه‌

en: &Grant Authorization
fa: &اعطای مجوز‌

en: You must be online to add a contact.
fa: برای افزودن یک تماس، باید برخط باشید.

en: '%1'
fa: «%1»

en: '%1' (%2)
fa: «%1» (%2)

en: Do you want to add %1 to your contact list?
fa: آیا می‌خواهید %1 را به فهرست تماستان اضافه کنید؟

en: IP Address
fa: نشانی اینترنتی

en: Barbuda
fa: باربادوآ

en: Canary Islands
fa: جزایر قناری

en: Cocos-Keeling Islands
fa: جزایر کوکوس (کیلینگ)

en: Cocos (Keeling) Islands
fa: جزایر کوکوس )کیلینگ(

en: French Guiana
fa: گویان فرانسه

en: Nevis
fa: نویس

en: Reunion Island
fa: جزیره به هم پیوسته

en: Sierra Leone
fa: سیرا لئون

en: Wales
fa: ولز

en: Scotland
fa: اسکاتلند

en: Yugoslavia
fa: یوگوسلاوی

note: i18n("Bulgarian") i18n("Burmese")
en: Cantonese
fa: کانتونی

note: i18n("Catalan") i18n("Chinese") i18n("Croatian") i18n("Czech") i18n("Danish") i18n("Dutch") i18n("English") i18n("Esperanto") i18n("Estonian")
en: Farsi
fa: فارسی

note: i18n("Finnish") i18n("French") i18n("Gaelic") i18n("German") i18n("Greek") i18n("Hebrew") i18n("Hindi") i18n("Hungarian") i18n("Icelandic") i18n("Indonesian") i18n("Italian") i18n("Japanese") i18n("Khmer") i18n("Korean") i18n("Lao") i18n("Latvian") i18n("Lithuanian") i18n("Malay") i18n("Norwegian") 
en: Punjabi
fa: پنجابی

en: Taiwanese
fa: تایوانی

note: i18n("Macedonian") i18n("Sindhi") i18n("Welsh") i18n("Azerbaijani") i18n("Kurdish") i18n("Gujarati") i18n("Tamil")
en: Belorussian
fa: بلاروسی

en: euc-JP Japanese
fa: euc-JP ژاپنی

en: euc-KR Korean
fa: euc-KR کره‌ای

en: GB-2312 Chinese
fa: GB-2312 چینی

en: GBK Chinese
fa: GBK چینی

en: GB18030 Chinese
fa: GB18030 چینی

en: JIS Japanese
fa: JIS ژاپنی

en: Shift-JIS Japanese
fa: Shift-JIS ژاپنی

en: KOI8-R Russian
fa: KOI8-R روسی

en: KOI8-U Ukrainian
fa: KOI8-U اکراینی

en: ISO-8859-1 Western
fa: ISO-8859-1 غربی

en: ISO-8859-2 Central European
fa: ISO-8859-2 اروپای مرکزی

en: ISO-8859-3 Central European
fa: ISO-8859-3 اروپای مرکزی

en: ISO-8859-4 Baltic
fa: ISO-8859-4 بالتیکی

en: ISO-8859-6 Arabic
fa: ISO-8859-6 عربی

en: ISO-8859-7 Greek
fa: ISO-8859-7 یونانی

en: ISO-8859-8 Hebrew, visually ordered
fa: ISO-8859-8 عبری، مرتب شده بر حسب تصویر

en: ISO-8859-8-I Hebrew, logically ordered
fa: ISO-8859-8-I عبری، مرتب شده بر حسب منطق

en: ISO-8859-9 Turkish
fa: ISO-8859-9 ترکی

en: ISO-8859-15 Western
fa: ISO-8859-15 غربی

en: Windows-1250 Central European
fa: ویندوز-1250 اروپای مرکزی

en: Windows-1251 Cyrillic
fa: ویندوز-1251 Cyrillic

en: Windows-1252 Western
fa: ویندوز-1252 غربی

en: Windows-1253 Greek
fa: ویندوز-1253 یونانی

en: Windows-1254 Turkish
fa: ویندوز-1254 ترکی

en: Windows-1255 Hebrew
fa: ویندوز-1255 عبری

en: Windows-1256 Arabic
fa: ویندوز-1256 عربی

en: Windows-1257 Baltic
fa: ویندوز-1257 بالتیک

en: Windows-1258 Viet Nam
fa: ویندوز-1258 ویتنام

en: TIS-620 Thai
fa: TIS-620 تایلندی

en: Single
fa: مجرد

en: Long term relationship
fa: رابطه دراز مدت

en: Engaged
fa: نامزد‌شده

en: Married
fa: متأهل

en: Divorced
fa: مطلقه

en: Separated
fa: جداشده

en: Widowed
fa: بیوه‌شده

en: Art
fa: هنر

en: Cars
fa: اتومبیلها

en: Collections
fa: تجمعها

en: Computers
fa: رایانه‌ها

en: Culture
fa: فرهنگ

en: Fitness
fa: تناسب

en: Games
fa: بازیها

en: Hobbies
fa: سرگرمیها

en: ICQ - Help
fa: کمک - ICQ

en: Internet
fa: اینترنت

en: Lifestyle
fa: سبک زندگی

en: Movies and TV
fa: فیلمها و تلویزیون

en: Music
fa: موسیقی

en: Outdoors
fa: دنیای خارج

en: Parenting
fa: والد کردن

en: Pets and Animals
fa: حیوانات خانگی و حیوانات

en: Religion
fa: مذهب

en: Science
fa: علم

en: Skills
fa: مهارتها

en: Sports
fa: ورزشها

en: Web Design
fa: طراحی وب

en: Ecology
fa: روش زندگی

en: News and Media
fa: اخبار و رسانه

en: Government
fa: دولت

en: Business
fa: تجارت

en: Mystics
fa: عجایب

en: Travel
fa: سفر

en: Astronomy
fa: ستاره‌شناسی

en: Space
fa: فضا

en: Clothing
fa: پوشاک

en: Parties
fa: حزبها

en: Women
fa: زنان

en: Social science
fa: دانش اجتماعی

en: 60's
fa: ۶۰'s

en: 70's
fa: ۷۰'s‌

en: 80's
fa: ۸۰'s

en: 50's
fa: ۵۰'s‌

en: Finance and Corporate
fa: امور مالی و همکاری

en: Entertainment
fa: سرگرمی

en: Consumer Electronics
fa: مصرف‌کننده‌های الکترونیکی

en: Retail Stores
fa: مغازه‌های خرده‌فروشی

en: Health and Beauty
fa: سلامت و زیبایی

en: Household Products
fa: محصولات خانگی

en: Mail Order Catalog
fa: فهرست سفارش نامه

en: Business Services
fa: خدمات تجاری

en: Audio and Visual
fa: صوتی و تصویری

en: Sporting and Athletic
fa: ورزش و پهلوانی

en: Publishing
fa: انتشار

en: Home Automation
fa: خودکارسازی آغازه

en: Art/Entertainment
fa: هنر/سرگرمی

en: Education
fa: آموزشی

en: Engineering
fa: مهندسی

en: Home
fa: آغازه

en: ICQ - Providing Help
fa: ICQ - فراهم کردن کمک

en: Law
fa: قانون

en: Managerial
fa: مدیریت

en: Manufacturing
fa: تولید

en: Other Services
fa: سایر خدمات

en: Professional
fa: استادی

en: Retail
fa: خرده‌فروشی

en: Retired
fa: بازنشسته

en: Technical
fa: فنی

en: Web Building
fa: طراحی وب

en: Cultural Org.
fa: سازمان فرهنگی

en: International Org.
fa: سازمان بین‌المللی

en: Other
fa: غیره

en: Self Improvement Group
fa: گروه خوداصلاح

en: Sports Org.
fa: سازمان ورزشی

en: Union
fa: اتحادیه

en: Elementary School
fa: مدرسه ابتدایی

en: High School
fa: دبیرستان

en: University
fa: دانشگاه

en: &Fetch Again
fa: &واکشی‌ دوباره‌

en: '%2' Message for %1
fa: »%2« پیام برای %1

en: Fetching '%2' Message for %1...
fa: واکشی »%2« پیام برای %1...

[ctx: @item icq xtraz status]
en: party
fa: مهمانی

[ctx: @item icq xtraz status]
en: sleeping
fa: در خواب

[ctx: @item icq xtraz status, browsing the Internet]
en: browsing
fa: مرور

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Alternatively, you can search the ICQ Whitepages :
fa: به طور متناوب، می‌توانید صفحات سفید ICQ را جستجو کنید:

en: Authorization Reply
fa: پاسخ اجازه

en: <b>%1</b> requested authorization to add you to his/her contact list.
fa: <b>%1</b> درخواست افزودن شما را به فهرست تماس خودش داده است.

en: Authorization reply to <b>%1</b>.
fa: پاسخ اجازه به <b>%1</b>.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ICQAuthReplyUI)
en: ICQ Authorization Reply
fa: پاسخ اجازه ICQ‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblUserReq)
en: %1 requested authorization to add you to his/her contact list.
fa: %1، افزودن شما را به فهرست تماسش درخواست کرده است.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblReqReason)
en: Request Reason:
fa: دلیل درخواست:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRequestReason)
en: Some reason...
fa: بعضی دلایل...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbGrant)
en: &Grant authorization
fa: &اعطای مجوز‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbDecline)
en: &Decline authorization
fa: &نپذیرفتن‌ اجازه‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblReason)
en: Reason:
fa: دلیل:

en: Change ICQ Password
fa: تغییر اسم رمز ICQ

en: ICQ Password Change
fa: تغیر اسم رمز ICQ

en: Your new password must be between 6-8 characters long.
fa: اسم رمز جدیدتان باید بین ۶ تا ۸ نویسه طول داشته باشد.

en: Your password could not be changed.
fa: اسم رمز شما تغییر نکرده است.

en: Your password has been changed successfully.
fa: اسم رمز شما با موفقیت تغییر یافته است.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ICQEditAccountUI)
en: Account Preferences - ICQ
fa: تنظیمات حساب - ICQ‌

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Basic Setup
fa: برپایی‌ &پایه‌ای‌

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Account Preferences
fa: تنظیمات حساب

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblAccountId) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edtAccountId)
en: The user ID of your ICQ account.
fa: شناسه تماس حساب ICQتان.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblAccountId) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtAccountId)
en: The user ID of your ICQ account.  This should be in the form of a number (no decimals, no spaces).
fa: شناسه کاربری حساب ICQتان. این باید به صورت عدد باشد )نه ده‌دهی، نه فاصله(.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: To connect to the ICQ network, you will need an ICQ account.<br><br>
    If you do not currently have an ICQ account, please click the button to create one.
fa: برای اتصال به شبکه ICQ نیاز به حساب ICQ دارید.<br><br>
    اگر در حال حاضر حساب ICQ  ندارید، لطفاً این دکمه را برای ایجاد آن فشار دهید.‌

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, changePasswordGroupBox)
en: Change password
fa: تغییر اسم رمز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: If you have an existing ICQ account and would like to change its password, you can use this button to enter a new password.
fa: اگر حساب موجود ICQ را دارید و می‌خواهید اسم رمز آن را تغییر دهید، برای وارد کردن اسم رمز جدید از این دکمه استفاده کنید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonChangePassword)
en: Change Your Password...
fa: تغییر اسم رمز...

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Accou&nt Preferences
fa: تنظیمات‌ &حساب‌

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Privacy Options
fa: گزینه‌های محرمانگی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkRequireAuth)
en: &Require authorization before someone can add you to their contact list
fa: قبل‌ از اینکه شخصی شما را به فهرست تماسش اضافه کند، &نیاز به اجازه دارد‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkHideIP)
en: Check this to hide your IP address from people when they view your user info
fa: برای مخفی کردن نشانی اینترنتی از افراد، زمانی که اطلاعات کاربریتان را می‌بینند، علامت بزنید

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkHideIP)
en: Hide &IP address
fa: مخفی‌ کردن نشانی &اینترنتی‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkWebAware)
en: Check this box to enable Web Aware functionality.
fa:  این جعبه را برای فعال‌سازی کارکرد آگاه‌سازی وب‌ علامت بزنید.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkWebAware)
en: Check this box to enable ICQ's Web Aware functionality, which allows people to see your online status from ICQ's web page, and send you a message without necessarily having ICQ themselves.
fa:  این جعبه را برای فعال‌سازی کارکرد آگاه‌سازی وب‌ علامت بزنید، که به افراد اجازه دیدن وضعیت برخط‌تان از صفحه وب ICQ را می‌دهد، و به شما پیام می‌دهند بدون این که خودشان نیاز به داشتن ICQ داشته باشند.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkWebAware)
en: Make my status available via &ICQ's unified messaging center
fa: دسترس‌پذیر کردن وضعیتم به وسیله مرکز متحده پیام &ICQ‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edtServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the ICQ server you wish to connect to.
fa: نشانی اینترنتی یا نقاب شبکه کارساز ICQ که مایل به اتصال به آن هستید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblProxyServer) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelServer)
en: Ser&ver /
fa: &کارساز /‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblServerPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, edtServerPort)
en: The port on the ICQ server that you would like to connect to.
fa: درگاه روی کارساز ICQ که مایل به اتصال به آن هستید.

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabVisible)
en: Visible
fa: مرئی

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabInvisible)
en: Invisible
fa: نامرئی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: Ignore:
fa: چشم‌پوشی:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Personal Information
fa: اطلاعات شخصی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ipLabel)
en: &IP:
fa: &اینترنتی:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Nickname:
fa: &لقب:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, firstNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &First name:
fa: &نام‌:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lastNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Last name:
fa: &نام خانوادگی‌:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Gen&der:
fa: &جنسیت‌:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, maritalLabel)
en: Marital status:
fa: وضعیت تأهل:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: &Timezone:
fa: &ناحیه‌ زمان:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayDayLabel)
en: Day:
fa: روز:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayMonthLabel)
en: Month:
fa: ماه:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayYearLabel)
en: Year:
fa: سال:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: A&ge:
fa: &سن‌:‌

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Spoken Languages
fa: زبانهای صحبت‌شده

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, language1Label)
en: First:
fa: اول:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, language2Label)
en: Second:
fa: دوم:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, language3Label)
en: Third:
fa: سوم:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Location && Contact Information
fa: محل و اطلاعات تماس

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Address:
fa: &نشانی‌:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: &City:
fa: &شهر‌:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &State:
fa: &وضعیت‌:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Zip:
fa: &فشرده‌:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Countr&y:
fa: &کشور‌:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Phone:
fa: &تلفن‌:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Ce&ll:
fa: &سلول‌:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Fa&x:
fa: &دورنگار‌:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10_2)
en: &Homepage:
fa: &صفحه‌ آغازه:‌

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Origin
fa: اصل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblState)
en: State:
fa: وضعیت:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Interests
fa: علاقه‌ها

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabWhitepages)
en: ICQ Whitepages Search
fa: جستجوی صفحات سفید ICQ‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: &Email:
fa: &رایانامه:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: &Gender:
fa: &جنسیت:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: Lan&guage:
fa: &زبان‌:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: C&ountry:
fa: &کشور‌:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, onlyOnline)
en: Only search for online contacts
fa: جستجو فقط برای تماسهای برخط

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabUIN)
en: UIN Search
fa: جستجوی UIN‌

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, searchButton)
en: Search the ICQ Whitepages with your search criteria
fa: جستجوی صفحات سفید ICQ با معیار جستجویتان

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, clearButton)
en: Clears both search fields and results
fa: پاک کردن حوزه‌های جستجو و نتایج

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, stopButton)
en: Stops the search
fa: جستجو را متوقف می‌کند

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, stopButton)
en: Stop
fa: ایست

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, userInfoButton)
en: Show information about the selected contact
fa: نمایش اطلاعات درباره تماس برگزیده

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, userInfoButton)
en: User Info
fa: اطلاعات کاربر

en: ICQ User Search
fa: جستجوی کاربر ICQ

en: Add the selected user to your contact list
fa: افزودن کاربر برگزیده به فهرست تماستان

en: Requires Authorization
fa: به اجازه نیاز دارد

en: You must be online to search the ICQ Whitepages.
fa: باید برای جستجوی صفحات سفید ICQ  برخط باشید.

en: You must enter a valid UIN.
fa: باید یک UIN معتبر را وارد کنید.

en: You must enter search criteria.
fa: باید معیارهای جستجو را وارد کنید.

en: You must be online to display user info.
fa: باید برای نمایش اطلاعات کاربر برخط باشید.

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: نه

en: ICQ User Information
fa: اطلاعات کاربر ICQ

en: General ICQ Information
fa: اطلاعات عمومی‌ ICQ

en: Home Info
fa: اطلاعات آغازه

en: Home Information
fa: اطلاعات آغازه

en: Work Info
fa: اطلاعات کاری

en: Work Information
fa: اطلاعات کاری‌‌

en: Other Info
fa: اطلاعات دیگر

en: Other ICQ Information
fa: اطلاعات دیگر‌ ICQ

en: Interest Info
fa: اطلاعات مورد علاقه

en: Interest Information
fa: اطلاعات مورد علاقه

en: Organization & Affiliation Information
fa: اطلاعات سازمان و عضویت وابسته

en: Type
fa: نوع

[ctx: Primary email address]
en: Primary
fa: اصلی

[ctx: Other email address]
en: More
fa: بیشتر

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Company Location Information
fa: اطلاعات محل شرکت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Address:
fa: نشانی:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Zip:
fa: فشرده:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Personal Work Information
fa: اطلاعات شخصی کار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, occupationLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOccupation)
en: Occupation:
fa: حرفه:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Phone:
fa: تلفن:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Icon:
fa: شمایل:

en: file is empty:
fa: پرونده خالی است:

en: Bad Request
fa: درخواست بد

en: Request Timed Out
fa: درخواست اتمام وقت

en: Unknown Error:
fa: خطای ناشناخته:

en: missing IP or port
fa: فاقد قرارداد اینترنتی یا درگاه

en: Timeout
fa: اتمام وقت

en: ICQ Web Express
fa: وب سریع ICQ

en: ICQ Email Express
fa: رایانامه سریع ICQ

en: There was an error in the protocol handling; it was not fatal, so you will not be disconnected.
fa: خطایی در گرداندن قرارداد بود، گریزناپذیر نیست؛ بنابراین، قطع ارتباط نخواهید شد.

en: There was an error in the protocol handling; automatic reconnection occurring.
fa: یک خطا در گرداندن قراداد بود؛ مجدداً اتصال خودکار رخ داد.

[ctx: AIM user id]
en: screen name
fa: نام پرده نمایش

en: You have logged in more than once with the same %1, account %2 is now disconnected.
fa: بیش از یک بار با %1 مشابه وارد شده‌اید، ارتباط حساب %2 الان قطع شد.

en: Sign on failed because either your %1 or password are invalid. Please check your settings for account %2.
fa: خرابی ورود، زیرا %1تان یا اسم رمزتان نامعتبر هستند. لطفاً تنظیمات را برای حساب %2تان بررسی کنید.

en: The %1 service is temporarily unavailable. Please try again later.
fa: خدمت %1 موقتاً دسترس‌پذیر نیست. لطفاً، بعداً دوباره سعی کنید.

en: Could not sign on to %1 with account %2 because the password was incorrect.
fa: نتوانست با حساب %2 به %1 وارد شود، زیرا اسم رمز درست نیست.

en: Could not sign on to %1 with nonexistent account %2.
fa: نتوانست به %1 با حساب %2 که وجود ندارد، وارد شود.

en: Sign on to %1 failed because your account %2 expired.
fa: خرابی ورود به  %1، به دلیل منقضی شدن حساب %2تان.

en: Sign on to %1 failed because your account %2 is currently suspended.
fa: خرابی ورود به %1، به دلیل اینکه حساب %2تان در حال حاضر معلق است.

en: Could not sign on to %1 as there are too many clients from the same computer.
fa: به دلیل تعداد زیاد کارخواه از یک رایانه یکسان، نتوانست به %1 وارد شود.

en: Account %1 was blocked on the %2 server for sending messages too quickly. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
fa: تماس %1 روی کارساز %2 برای ارسال بسیار سریع پیامها مسدود شده است.‌ ده دقیقه صبر کنید و دوباره امتحان کنید. اگر به سعیتان ادامه دهید، نیاز دارید بیشتر منتظر بمانید.

en: Account %1 was blocked on the %2 server for reconnecting too quickly. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
fa: تماس %1 روی کارساز %2 برای اتصال مجدد بسیار سریع مسدود شده است.‌ ده دقیقه صبر کنید و دوباره امتحان کنید. اگر به تلاشتان ادامه دهید، نیاز دارید بیشتر منتظر بمانید.

en: Sign on to %1 with your account %2 failed.
fa: خرابی ورود به %1 با حسابتان %2.

en: The %1 server thinks the client you are using is too old. Please report this as a bug at http://bugs.kde.org
fa: کارساز %1 فکر می‌کند کارخواهی که استفاده می‌کنید بسیار قدیمی است. لطفاً این را به عنوان اشکال به http://bugs.kde.org  گزارش کنید

en: Buddy icons
fa: شمایلهای دوستان

en: Group chat
fa: گپ گروهی

en: Voice chat
fa: گپ صوتی

en: Send buddy list
fa: ارسال فهرست دوستان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Use this &encoding when chatting with this contact:
fa: استفاده‌ از این &کدبندی هنگام گپ با این تماس:‌

en: Select Encoding
fa: برگزیدن کدبندی

en: Default
fa: پیش‌فرض

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: The following contacts are not on your contact list. Would you like to add them?
fa: تماسهای زیر در فهرست تماستان نیست. آیا مایلید آنها را اضافه کنید؟

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, doNotShowAgain)
en: Do &not ask again
fa: دوباره سؤال &نکن‌

en: Add Contacts to Server List
fa: افزودن تماسها به فهرست کارساز

en: Do &Not Add
fa: &افزوده نشود‌

en: Client Features
fa: ویژگیهای کارخواه

en: Buddy Icon MD5 Hash
fa: شمایل دوستان MD5 Hash

en: Contact Encoding
fa: کدبندی تماس

en: Protocol Version
fa: نسخه قرارداد

en: View Contact's Webcam
fa: مشاهده دوربین وب تماس

en: Send Webcam
fa: ارسال دوربین وب

en: Country
fa: کشور

en: State
fa: وضعیت

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Home Address
fa: نشانی آغازه

en: Age
fa: سن

en: There was an error while connecting to the QQ server.
    Error message:
fa: هنگام اتصال به کارساز QQ خطایی وجود داشت.
    پیام خطا:

en: Unable to lookup %1
fa: قادر به جستجوی %1 نیست

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Contact name:
fa: نام &تماس:‌

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QQEditAccountUI)
en: Account Preferences - QQ
fa: تنظیمات حساب - QQ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_login)
en: The user ID of the QQ contact you would like to use.
fa: شناسه کاربر تماس QQ که مایل به استفاده از آن هستید.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_login)
en: The user ID of the QQ contact you would like to use.  This should be in the form of a valid E-mail address.
fa: شناسه کاربر تماس QQ که مایل به استفاده از آن هستید.  این باید به شکل نشانی رایانامه معتبری باشد.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_3)
en: &QQ ID:
fa: شناسه‌ &QQ:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_autologin)
en: If you check this checkbox, the account will not be connected when you press the "Connect All" button, or at startup when automatic connection at startup is enabled.
fa: اگر این جعبه بررسی را علامت بزنید، زمانی که دکمه »اتصال همه« را فشار می‌دهید، یا اگر در راه‌انداز، اتصال خودکار در راه‌انداز فعال شده باشد، حساب متصل نخواهد شد.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: To connect to the QQ network, you will need a QQ ID.
    
    If you do not currently have an ID, please create one.
fa: برای اتصال به شبکه QQ نیاز به شناسه‌ QQ دارید.
    
    اگر در حال حاضر شناسه‌ای ندارید، لطفاً یکی ایجاد کنید.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_serverPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_serverPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_serverName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_serverName) i18n: ectx: property (toolTip), widget
en: Only modify these values if you want to use a special IM proxy server, like SIMP
fa: اگر می‌خواهید از پیشکار کارساز ویژه IM مانند SIMP  استفاده کنید، فقط این مقادیر را تغییر دهید

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, global_settings_page)
en: Global QQ Options
fa: گزینه‌های سراسری QQ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: <qt><b>Note:</b> These settings are applicable to all QQ accounts
fa: <qt><b>توضیح:</b> این تنظیمات برای همه حسابهای QQ قابل اجرا است‌

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, NotifyNewChat)
en: This option will notify you when a contact starts typing their message, before the message is sent or finished.
fa: این گزینه قبل از اینکه پیامی ارسال شود یا فرستاده شود، و زمانی که یک تماس نوشتن پیامش را آغاز می‌کند به شما اعلام می‌کند.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, NotifyNewChat)
en: Au&tomatically open a chat window when someone starts a conversation
fa: زمانی‌ که شخصی مکالمه‌ای را آغاز می‌کند &به طور خودکار یک پنجره گپ باز می‌شود

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: <qt><p>Indicate when Kopete will download the display pictures of contacts</p>
    <dl><dt>Only manually</dt><dd>The picture is not downloaded automatically. It is only downloaded when the user requests it</dd>
    <dt>When a chat is open</dt><dd>The picture is downloaded when a conversation socket is opened, i.e. when you open a chat window</dd>
    <dt>Automatically</dt><dd>Always try to download the picture if the contact has one.  <b>Note:</b> this will open a socket, and let the user know you are downloading their picture.</dd></dl>
fa: <qt><p>نشان دادن زمانی که Kopete عکسهای نمایش تماسها را بارگیری می‌کند </p>
    <dl><dt>فقط دستی</dt><dd>عکس به طور خودکار بارگیری نمی‌شود. فقط زمانی بارگیری می‌شود که کاربر آن را درخواست کرده باشد</dd>
    <dt>زمانی که گپی باز است</dt><dd>یک عکس زمانی که سوکت مکالمه باز می‌شود، بارگیری می‌شود؛ برای مثال، زمانی که پنجره گپی را باز می‌کنید،</dd>
    <dt>خودکار</dt><dd>اگر فقط یک تماس داشته باشد، همیشه برای بارگیری عکس تلاش می‌کند. <b>توضیح:</b> این سوکتی را باز می‌کند و به کاربر اجازه می‌دهد بداند شما عکس آنها را بارگیری می‌کنید.</dd></dl>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Download the QQ picture:
fa: بارگیری عکس QQ:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, DownloadPicture)
en: <qt><p>Indicate when Kopete will download the pictures of contacts</p>
    <dl><dt>Only manually</dt><dd>The picture is not downloaded automatically. It is only downloaded when the user requests it</dd>
    <dt>When a chat is open</dt><dd>The picture is downloaded when a conversation socket is opened, i.e. when you open a chat window</dd>
    <dt>Automatically</dt><dd>Always try to download the picture if the contact has one.  <b>Note:</b> this will open a socket, and let the user know you are downloading their picture.</dd></dl>
fa: <qt><p>زمانی که Kopete </p>
    عکس تماسها را بارگیری می‌کند، نشان می‌دهد<dl><dt>فقط دستی</dt><dd>عکس به طور خودکار بارگیری نمی‌شود. فقط زمانی که کاربر درخواست کند عکس بارگیری می‌شود</dd>
    <dt>زمانی که یک گپ باز می‌شود</dt><dd>عکس، زمانی که یک سوکت مکالمه باز شود، بارگیری می‌شود؛ برای مثال، زمانی که پنجره گپی را باز می‌کنید</dd>
    <dt>خودکار</dt><dd>همیشه اگر تماس یک عکس داشته باشد، برای بارگیری عکس تلاش می‌کند.  <b>توضیح:</b>این سوکت را باز خواهد کرد، و به کاربر اجازه می‌دهد بداند که شما در حال بارگیری عکسشان هستید.</dd></dl>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, DownloadPicture)
en: Only Manually
fa: فقط به طور دستی

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, DownloadPicture)
en: When a Chat is Open (default)
fa: زمانی که یک گپ باز است )پیش‌فرض(

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, DownloadPicture)
en: Automatically (read help)
fa: به طور خودکار )خواندن کمک(

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useCustomEmoticons)
en: &Download and show custom emoticons
fa: &بارگیری‌ و نمایش تصاویر متحرک سفارشی‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, exportEmoticons)
en: E&xport the current emoticon theme to users
fa: &صادرات‌ چهره تصویر متحرک جاری به کاربران‌

en: <qt>You must enter a valid email address.</qt>
fa: <qt>باید یک نشانی رایانامه معتبر وارد کنید.</qt>

en: QQ Plugin
fa: وصله QQ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Picture
fa: عکس

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblQQId)
en: QQ ID:
fa: شناسه‌ &QQ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAge)
en: Age:
fa: سن:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbGender)
en: N/A
fa: موجود نیست

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSignature)
en: Signature:
fa: امضا:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblZip)
en: Zip code:
fa: کد Zip:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Phone Numbers
fa: شماره تلفنها

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Rat
fa: موش صحرایی

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Tiger
fa: ببر

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Rabbit
fa: خرگوش

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Dragon
fa: اژدها

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Snake
fa: مار

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Horse
fa: اسب

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Ram
fa: قوچ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Monkey
fa: میمون

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Rooster
fa: خروس

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Pig
fa: خوک

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblZodiac)
en: Zodiac:
fa: دایرة البروج:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Aries
fa: برج حمل

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Taurus
fa: برج ثور

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Gemini
fa: برج جوزا

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Cancer
fa: برج سرطان

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Leo
fa: برج اسد

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Virgo
fa: برج سنبله

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Libra
fa: برج میزان

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Sagittarius
fa: برج قوس

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Aquarius
fa: برج دلو

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Pisces
fa: برج حوت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIntroduction)
en: Introduction:
fa: مقدمه:

en: Webcam for %1
fa: دوربین وب برای %1

en: No webcam image received
fa: هیچ تصویر دوربین وبی دریافت نشد

en: Unknown error
fa: خطای ناشناخته

en: Make Test Call
fa: تماس آزمایشی

en: Call with %1
fa: مکالمه با %1

en: Call Back
fa: تماس

en: Hold
fa: نگه داشتن

en: In progress
fa: در پیشرفت

en: Failed (%1)
fa: شکست خورد (%1)

en: Call
fa: تماس

en: Conference Call
fa: کنفرانس تلفنی

en: Please enter your skype user name
fa: لطفاً نام کاربری اسکایپ خود را وارد کنید

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SearchButton)
en: Se&arch
fa: &جستجو‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Time:
fa: زمان:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AcceptButton)
en: Accept call
fa: پذیرفتن تماس

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, AcceptButton)
en: Accept incoming call
fa: پذیرفتن تماس ورودی

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, HangButton)
en: Finish the call
fa: اتمام تماس

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, HangButton)
en: Terminate the call
fa: پایان‌ دادن‌ به تماس

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, HoldButton)
en: Hold the call
fa: نگهداشتن تماس

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, authorCombo)
en: Authorized
fa: مجاز

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, BusGroup)
en: Bus
fa: گذرگاه

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton5) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: S&ystem
fa: &سیستم‌

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, activityTab)
en: &Activity
fa: فعالیت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Timeout:
fa: اتمام وقت:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, callsTab)
en: &Calls
fa: &تماسها

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, StartCallCommandCheck)
en: E&xecute before call
fa: اجرا قبل از تماس

en: Could not load service %1.
fa: نتوانست خدمت %1 را بار کند.

en: Error Loading Service
fa: خطای خدمت بارگذاری

en: <qt>GSMLib is a library (and utilities) for sending SMS via a GSM device. The program can be found on <a href="%1">%1</a></qt>
fa: <qt>GSMLib یک کتابخانه )و تسهیلات( برای ارسال خدمت پیام کوتاه توسط دستگاه  GSM است.برنامه روی اینجا پیدا می‌شود <a href="%1">%1</a></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: GSMLib Settings
fa: تنظیمات GSMLib‌

en: Could Not Send Message
fa: نتوانست پیام را ارسال کند

en: No provider configured
fa: هیچ فراهم‌کننده‌ای پیکربندی نشده است

en: <qt>SMSClient is a program for sending SMS with the modem. The program can be found on <a href="%1">%1</a></qt>
fa: <qt>SMSClient برنامه‌ای برای ارسال پیام کوتاه با مودم است. ممکن است برنامه در <a href="%1">%1</a></qt> پیدا شود

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: SMSClient Settings
fa: تنظیمات کارخواه خدمت پیام کوتاه

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: SMSClient &program:
fa: &برنامه کارخواه خدمت پیام کوتاه:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Pro&vider:
fa: &فراهم‌‌کننده:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: SMSClient &config path:
fa: مسیر &پیکربندی کارخواه خدمت پیام کوتاه:‌

en: No provider configured.
fa: هیچ فراهم‌کننده‌ای پیکربندی نشده است.

en: No prefix set for SMSSend, please change it in the configuration dialog.
fa: هیچ پیشوندی برای SMSSend تنظیم نشده، لطفاً، محاوره پیکربندی را تغییر دهید.

en: No Prefix
fa: هیچ پیشوندی نیست

en: %1 Settings
fa: تنظیمات %1

en: <qt>SMSSend is a program for sending SMS through gateways on the web. It can be found on <a href="%1">%2</a></qt>
fa: <qt>SMSSend برنامه‌ای برای ارسال پیام کوتاه از طریق دروازه‌های روی وب است. ممکن است در <a href="%1">%2</a></qt> پیدا شود

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: SMSSend Options
fa: گزینه‌های ارسال خدمت پیام کوتاه

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: SMSSend prefi&x:
fa: &پیشوند‌ ارسال خدمت پیام کوتاه:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Provider Options
fa: گزینه‌های فراهم‌کننده

en: This message is longer than the maximum length (%1). Should it be divided to %2 messages?
fa: این پیام از بیشینه طول )%1( بلندتر است. آیا به %2 پیام تقسیم شود؟

en: Message Too Long
fa: پیام بسیار بلند

en: Divide
fa: تقسیم کردن

en: Do Not Divide
fa: عدم تقسیم

en: Message too long.
fa: پیام بسیار بلند.

en: &Contact Settings
fa: تنظیمات‌ &تماس‌

en: User Preferences
fa: تنظیمات کاربر

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget)
en: Account Preferences - SMS
fa: تنظیمات حساب - خدمت پیام کوتاه

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit)
en: A unique name for this SMS account.
fa: یک نام یکتا برای این حساب خدمت پیام کوتاه.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: &SMS delivery service:
fa: خدمت‌ تحویل &خدمت پیام کوتاه:‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox)
en: The delivery service that you would like to use.
fa: خدمت دریافتی که می‌خواهید استفاده کنید.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox)
en: The delivery service that you would like to use.  Note that you will need to have this software installed prior to using this account.
fa: خدمت دریافتی که می‌خواهید استفاده کنید. توجه داشته باشید که قبل از استفاده از این حساب، نیاز به نصب نرم‌افزار خواهید داشت.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton)
en: &Description
fa: &توصیف‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton)
en: Description of the SMS delivery service.
fa: توصیف خدمت دریافت خدمت پیام کوتاه.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton)
en: Description of the SMS delivery service, including download locations.
fa: توصیف خدمت دریافت خدمت پیام کوتاه، شامل محلهای بارگیری.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: To use SMS, you will need an account with a delivery service.
fa: برای استفاده از خدمت پیام کوتاه، نیاز به یک حساب با یک خدمت دریافت خواهید داشت.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Messaging Preferences
fa: تنظیمات ارسال پیام

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: If the message is too &long:
fa: اگر پیام بسیار &بلند باشد:‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel) i18n: ectx: property (toolTip), item, widget (QComboBox)
en: What should happen if you type a message that is too long to fit in a single SMS message.
fa: چه اتفاقی باید بیفتد اگر پیامی را تحریر کنید، که برای منطبق شدن با یک پیام کوتاه تک بسیار طولانی است.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), item, widget (QComboBox)
en: What should happen if you type a message that is too long to fit in a single SMS message.  You can either choose to break it up into smaller messages automatically, cancel the message from being sent entirely, or have Kopete prompt you each time you enter a message that is too long.
fa: چه اتفاقی باید بیفتد اگر پیامی را تحریرکنید، که برای منطبق شدن با یک پیام کوتاه تک بسیار طولانی است.‌ می‌توانید پیامها را به طور خودکار به پیامهای کوچک‌تر بشکنید، ارسال پیام را به طور کامل لغو کنید، یا Kopete را مجبور کنید هر بار که یک پیام طولانی تحریر می‌کنید، اعلام کند.‌

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox)
en: Prompt (recommended)
fa: اعلان )توصیه‌شده(

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox)
en: Break Into Multiple
fa: شکستن به چند تا

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox)
en: Cancel Sending
fa: لغو ارسال

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: &Enable phone number internationalization
fa: &فعال‌سازی شماره تلفن بین‌المللی‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox)
en: Check if you would like to enable phone number internationalization.
fa: اگر مایلید شماره تلفن بین‌المللی را فعال‌سازی کنید، علامت بزنید.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox)
en: Check if you would like to enable phone number internationalization.  Without this option, you will only be able to use SMS for accounts within your country.
fa: اگر مایلید شماره تلفن بین‌المللی را فعال‌سازی کنید، علامت بزنید.‌ بدون این گزینه، فقط قادر به استفاده از خدمت پیام کوتاه برای حسابتان در داخل کشورتان خواهید بود.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Substitute leading &zero with code:
fa: جانشین‌ کردن &صفر مقدم با کد:‌

note: i18n: ectx: property (validChars), widget (KRestrictedLine)
en: 1234567890+
fa: ۱۲۳۴۵۶۷۸۹+‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit)
en: The telephone number of the contact you would like to add.
fa: شماره تلفن تماسی که مایل به افزودن آن هستید.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit)
en: The telephone number of the contact you would like to add.  This should be a number with SMS service available.
fa: شماره تلفن تماسی که مایل به افزودن آن هستید. این شماره باید با خدمت پیام کوتاه موجود باشد.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Contact na&me:
fa: &نام تماس:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Some One
fa: کسی

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit)
en: The telephone number of the contact.
fa: شماره تلفن تماس.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit)
en: The telephone number of the contact.  This should be a number with SMS service available.
fa: شماره تلفن تماس. باید یک شماره با خدمت موجود خدمت پیام کوتاه باشد.

en: Create Directory
fa: ایجاد فهرست راهنما

en: Do Not Create
fa: ایجاد نشود

en: Fix
fa: رفع کردن

en: Do Not Fix
fa: رفع نشود

en: Connection to localhost failed.
    Is your samba server running?
fa: خرابی در اتصال به میزبان محلی.
    آیا کارساز samba شما در حال اجراست؟

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Com&puter hostname:
fa: نام‌ میزبان &رایانه:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: &Workgroup/domain:
fa: &گروه کاری/دامنه:‌

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WPEditAccountBase)
en: Account Preferences - WinPopup
fa: ویژگیهای تماس - WinPopup‌

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Basi&c Setup
fa: برپایی &پایه‌ای‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Hos&tname:
fa: نام &میزبان:‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, doInstallSamba) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, doInstallSamba)
en: Install support into Samba to enable this service.
fa: نصب پشتیبانی در Samba برای فعال‌سازی این خدمت.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12)
en: To receive WinPopup messages sent from other machines, the hostname above must be set to this machine's hostname.
fa: برای دریافت پیامهای WinPopup از ماشینهای دیگر، نام میزبان بالا باید به نام میزبان این ماشین تنظیم شود.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: The samba server must be configured and running.
fa: کارساز samba باید پیکربندی و اجرا شود.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Protocol Preferences
fa: تنظیمات قرارداد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: second(s)
fa: ثانیه

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Host check frequency:
fa: بررسی بسامد میزبان:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Path to 'smbclient' executable:
fa: مسیر به »کارخواه smb« اجرایی:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: <i>These options apply to all WinPopup accounts.</i>
fa: <i>این گزینه‌ها برای همه حسابهای WinPopupکاربرد دارد.</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblComputerName)
en: &Computer name:
fa: نام‌ &رایانه‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sComputerName)
en: Computer Name
fa: نام رایانه

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Comment:
fa: توضیح:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sComment) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sWorkgroup) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sOS) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sServer)
en: Looking
fa: در حال جستجو

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Operating s&ystem:
fa: &سیستم‌ عامل:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Ser&ver software:
fa: نرم‌افزار‌ &کارساز:‌

en: <qt>You must enter a valid hostname.</qt>
fa: <qt>باید نام میزبان معتبری را وارد کنید.</qt>

en: <qt>You must enter a valid smbclient path.</qt>
fa: <qt> باید مسیر معتبر کارخواه smb را وارد کنید. </qt>

en: Updating the Samba configuration file failed.
fa: خرابی به‌روزرسانی پیکربندی پرونده Samba.

en: Configuration Failed
fa: خرابی پیکربندی

en: User Info for %1
fa: اطلاعات کاربر برای %1‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: To connect to the Microsoft network, you will need a Microsoft Passport.<br><br>If you do not currently have a Passport, please click the button to create one.
fa: برای اتصال به شبکه میکروسافت نیاز به گذرنامه میکروسافت خواهید داشت.<br><br>اگر در حال حاضر گذرنامه ندارید، لطفاً، برای ایجاد گذرنامه دکمه را فشار دهید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_warning)
en: WARNING: You need to be connected to modify this page
fa: اخطار: برای تغییر این صفحه لازم است متصل شوید

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Connection Preferences (for advanced users)
fa: تنظیمات اتصال )برای کاربران پیشرفته(

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, optionEnableProxy)
en: Enable Proxy
fa: فعال‌سازی &پیشکار‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelProxyUsername)
en: Username:
fa: نام کاربر:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: General Options
fa: گزینه‌های عمومی

en: MSN Plugin
fa: وصله ام‌اس‌ان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: <i>(for example: joe@hotmail.com)</i>
fa: <i>)برای مثال: joe@hotmail.com(</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Personal message:
fa: پیام شخصی:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Phones
fa: تلفنها

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Mobile:
fa: تلفن همراه:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_reversed)
en: Show whether you are on the contact list of this user
fa: نمایش اینکه آیا شما در فهرست تماس این کاربر هستید

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_reversed)
en: If this box is checked, you are on this user's contact list.
    If not, the user has not added you to their list, or has removed you.
fa: اگر این جعبه علامت زده شود، شما در فهرست تماس این کاربر نیستید.
     اگر علامت‌دار نشود، کاربر شما را به فهرست تماسش اضافه نکرده، یا شما را حذف کرده است.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_reversed)
en: I am on &the contact list of this contact
fa: من‌ در فهرست &تماس این تماس هستم‌

en: Open Inbo&x...
fa: باز‌ کردن &دریافتی...‌

en: &Change Display Name...
fa: &تغییر‌ نام نمایش...‌

en: Buddies
fa: فهرستهای دوستان

en: Change Display Name - MSN Plugin
fa: تغییر نام نمایش - وصله ام‌اس‌ان

en: Enter the new display name by which you want to be visible to your friends on MSN:
fa: نام نمایش جدیدی که می‌خواهید به دوستانتان در ام‌اس‌ان نمایش داده شود را وارد کنید:

en: <qt>The display name you entered is too long. Please use a shorter name.
    Your display name has <b>not</b> been changed.</qt>
fa: <qt>نام نمایشی که وارد کرده‌اید بسیار طولانی است. لطفاً نامی کوتاه‌تر استفاده کنید.
    نام نمایش تغییر <b>نکرده</b> است.</qt>

en: You have one unread message in your Hotmail inbox. | You have %1 unread messages in your Hotmail inbox.
fa[0]: %1 پیام خوانده‌نشده در دریافتی هات‌میل خود دارید.

en: Send Nudge
fa: ارسال Nudge

en: has sent a nudge
fa: یک nudge ارسال کرده است

en: has sent you a nudge
fa: برای شما یک nudge ارسال کرده است

en: Be Right Back
fa: الان برمی‌گردم

en: Be &Right Back
fa: &الان‌ برمی‌گردم‌

en: On the Phone
fa: پشت تلفن

en: On The &Phone
fa: پشت‌ &تلفن‌

en: Out to Lunch
fa: خروج برای نهار

en: Out To &Lunch
fa: خروج‌ برای &نهار‌

en: &Idle
fa: &بی‌کار‌

[ctx: This is used in the tooltip of a contact]
en: Listening To
fa: درحال گوش دادن به

en: The picture was not successfully uploaded
fa: عکس با موفقیت بارگذاری نشد

en: Could not open file for writing.
fa: نتوانست پرونده را برای نوشتن باز کند.

en: An error occurred while downloading the file.
fa: هنگام بارگیری پرونده خطایی رخ داد.

en: The message is empty.
fa: پیام خالی است.

en: Error opening file: %1
fa: خطای باز کردن پرونده: %1

en: An unknown error has occurred.
fa: یک خطای ناشناخته رخ داده است.

en: Webcam connection to the user %1 could not be established.
    
    Please relogin and try again.
fa: اتصال دوربین وب به کاربر %1 نتوانست برقرار شود.
    
    لطفاً، مجدداً وارد شوید و دوباره سعی کنید.

en: An error occurred closing the webcam session.
fa: هنگام بستن نشست دوربین وب خطایی رخ داد.

en: You tried to close a connection that did not exist.
fa: سعی در اتصال اتصالی کردید که وجود نداشت.

en: The room is full. Please choose another one.
fa: اتاق پر است. لطفاً، اتاق دیگری را انتخاب کنید.

en: Invalid user.
fa: کاربر نامعتبر.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, YahooAddContactBase)
en: Add Yahoo Contact
fa: افزودن تماس یاهو

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, contactID)
en: The account name of the Yahoo account you would like to add.
fa: نام حساب یاهویی که می‌خواهید اضافه کنید.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, contactID)
en: The account name of the Yahoo account you would like to add.  This should be in the form of an alphanumeric string (no spaces).
fa: نام حساب، حساب یاهویی که می‌خواهید اضافه کنید. این باید به صورت یک رشته الفبا-عددی )بدون فاصله( باشد.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Yahoo username:
fa: نام‌ کاربر &یاهو:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: <i>(for example: joe8752)</i>
fa: <i>(برای مثال: joe۸۷۵۲)</i>

en: Choose a chat room...
fa: انتخاب یک اتاق گپ...

en: Yahoo Chat rooms
fa: اتاقهای گپ یاهو

en: Users: %1 Webcams: %2 Voices: %3
fa: کاربران: %1 دوربینهای وب: %2 صداها: %3

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Chat rooms:
fa: اتاقهای گپ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Categories:
fa: دسته‌ها:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, YahooEditAccountBase)
en: Account Preferences - Yahoo
fa: تنظیمات حساب - یاهو

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mScreenName)
en: The account name of your Yahoo account.
fa: نام حسابِ حساب یاهوی شما.‌

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mScreenName)
en: The account name of your Yahoo account.  This should be in the form of an alphanumeric string (no spaces).
fa: نام حساب، حساب یاهویتان. این باید به صورت رشته الفبا-عددی )بدون فاصله( باشد.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: To connect to the Yahoo network, you will need a Yahoo account.<br><br>If you do not currently have a Yahoo account, please click the button to create one.
fa: برای اتصال به شبکه یاهو، نیاز به حساب یاهو دارید. <br><br>اگر در حال حاضر حساب یاهویی ندارید، لطفاً، برای ایجاد آن دکمه را فشار دهید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRegister)
en: Register &New Account
fa: ثبت‌ تماس &جدید‌

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Accoun&t Preferences
fa: تنظیمات &حساب‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, optionOverrideServer)
en: O&verride default server information
fa: &لغو اطلاعات پیش‌فرض کارساز‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, editServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the Yahoo server you wish to connect to.
fa: نشانی اینترنتی یا نقاب میزبان کارساز یاهویی که می‌خواهید متصل شوید.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, editServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the Yahoo server you wish to connect to.  Normally you will want the default (scs.msg.yahoo.com).
fa: نشانی اینترنتی یا نقاب میزبان کارساز یاهویی که می‌خواهید متصل شوید. به طور معمول پیش‌فرض را می‌خواهید )scs.msg.yahoo.com(.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblPort)
en: The port on the Yahoo server that you would like to connect to.
fa: درگاه کارساز یاهو که مایلید به آن متصل شوید.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbxServerPort)
en: The port on the Yahoo server that you would like to connect to.  Normally this is 5050, but Yahoo also allows port 80 in case you are behind a firewall.
fa: درگاه کارساز یاهو که مایلید به آن متصل شوید.‌ به طور معمول ۵۰۵۰ است، اما یاهو در حالتی که پشت بارو باشید، درگاه ۸۰ را اجازه می‌دهد.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPort)
en: P&ort:
fa: &درگاه‌:‌

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbxServerPort)
en: The port on the Yahoo server that you would like to connect  to.
fa: درگاه کارساز یاهو که مایلید به آن متصل شوید.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Buddy Icon
fa: شمایل دوستان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, optionSendBuddyIcon)
en: Se&nd buddy icon to other users
fa: &ارسال‌ شمایل دوستان به کاربران دیگر‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonSelectPicture)
en: Select Picture...
fa: برگزیدن عکس...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Contact Information
fa: اطلاعات تماس

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_3)
en: Email &3:
fa: رایانامه‌ &۳:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_2)
en: Pager:
fa: پی‌جو:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_2)
en: Email &2:
fa: رایانامه‌ &۲:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_2_2)
en: Additional:
fa: اضافی:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Location Information
fa: اطلاعات محل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayLabel_2)
en: Anniversary:
fa: جشن سالانه:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yahooIdLabel)
en: Yahoo ID:
fa: شناسه یاهو:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fullNameLabel_2_2)
en: Second name:
fa: نام دوم:

[ctx: Person's name suffix or prefix]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yahooIdLabel_2)
en: Title:
fa: عنوان:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, YahooInviteListBase)
en: Invite Friends to Conference
fa: دعوت کردن دوستان به فراهمایی

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Conference Members
fa: اعضای فراهمایی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_Add)
en: Add >>
fa: افزودن >>‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_Remove)
en: << Remove
fa: >> حذف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Chat Invitation List
fa: فهرست دعوت گپ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Friend List
fa: فهرست دوست

en: Invite
fa: دعوت کردن

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Note 4:
fa: یادداشت ۴:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Note 3:
fa: یادداشت ۳:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Note 2:
fa: یادداشت ۲:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Note 1:
fa: یادداشت ۱:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: Contact comments:
fa: توضیحات تماس:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Show Me As
fa: نمایش دادن من به عنوان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioOffline)
en: Off&line
fa: &برون‌خط‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioPermOffline)
en: Perma&nently offline
fa: برون‌خط‌ &دائمی‌

en: Yahoo User Information
fa: اطلاعات کاربر یاهو

en: Save and Close
fa: ذخیره کردن و بستن

en: Merge with existing entry
fa: ادغام با مدخل موجود

en: General Yahoo Information
fa: اطلاعات عمومی یاهو

en: Other Yahoo Information
fa: اطلاعات دیگر یاهو

en: Replace existing entry
fa: جایگزینی مدخل موجود

en: %1 has stopped broadcasting
fa: %1 پخش را متوقف کرد

en: %1 has cancelled viewing permission
fa: %1 مجوز دیدن را لغو کرد

en: %1 has declined permission to view webcam
fa: %1مجوز دیدن دوربین وب را رد کرد

en: %1 does not have his/her webcam online
fa: %1 دوربین وبی که برخط باشد، ندارد

en: &Edit my contact details...
fa: &ویرایش‌ جزئیات تماس من...‌

en: &Join chat room...
fa: &پیوستن به اتاق گپ...

en: Could not log into the Yahoo service: the username specified was invalid.
fa: نتوانست به خدمت یاهو وارد شود: نام کاربر مشخص‌شده نامعتبر بود.

en: You have been logged out of the Yahoo service, possibly due to a duplicate login.
fa: از خدمت یاهو خارج شده‌اید، امکان دارد به نسخه دوم ورود بستگی داشته باشد.

en: %1 has been disconnected.
    Error message:
    %2 - %3
fa: %1 قطع شده است.
    پیام خطا:
    %2 - %3

en: There was an error while connecting %1 to the Yahoo server.
    Error message:
    %2 - %3
fa: خطایی هنگام اتصال %1 به کارساز یاهو وجود داشت.
    پیام خطا:
    %2 - %3

en: %1
    
    Reason: %2
fa: %1
    
    دلیل: %2

en: Yahoo Plugin
fa: وصله یاهو

en: User %1 has granted your authorization request.
fa: کاربر %1 درخواست اجازه شما را قبول کرد.

en: User %1 has rejected your authorization request.
    %2
fa: کاربر %1 درخواست اجازه شما را رد کرده است.
    %2

[ctx: @action]
en: Accept
fa: پذیرفتن

en: You have one unread message in your Yahoo inbox. | You have %1 unread messages in your Yahoo inbox.
fa[0]: %1 پیام خوانده‌نشده در دریافتی یاهوی خود دارید.

en: %1 has invited you to view his/her webcam. Accept?
fa: %1 شما را به دیدن دوربین وبش دعوت کرده است. آیا می‌پذیرید؟

en: Webcam for %1 is not available.
fa: دوربین وب برای %1 موجود نیست.

en: <qt>The selected buddy icon could not be opened. <br />Please set a new buddy icon.</qt>
fa: <qt>شمایل برگزیده دوستان نتوانست باز شود. <br />لطفاً، شمایل دوستان جدیدی را تنظیم کنید. </qt>

en: An error occurred when trying to change the display picture.
fa: خطایی هنگام تلاش برای تغییر عکس نمایش رخ داد.

en: %1 wants to view your webcam. Grant access?
fa: %1 می‌خواهد دوربین وبتان را ببیند. دستیابی اعطا شود؟

en: You are now in %1 (%2)
fa: اکنون در %1 هستید (%2)

en: Yahoo Chat:
fa: گپ یاهو:

en: Yahoo Chat: %1
fa: گپ یاهو: %1

en: Buzz Contact
fa: تماس Buzz

en: Show User Info
fa: نمایش اطلاعات کاربر

en: Request Webcam
fa: درخواست دوربین وب

en: Invite to view your Webcam
fa: دعوت برای دیدن دوربین وبتان

en: Yahoo Display Picture
fa: عکس نمایش یاهو

en: &Invite others
fa: &دعوت‌ کردن دیگران‌

en: %1|Stealthed
fa: %1|پنهان‌شده

en: View &Webcam
fa: مشاهده‌ &دوربین وب‌

en: &Buzz Contact
fa: تماس‌ &Buzz‌

en: &Stealth Setting
fa: تنظیمات‌ &محرمانه‌

en: &Invite to Conference
fa: &دعوت‌ به فراهمایی‌

en: &View Yahoo Profile
fa: &مشاهده‌ گزارش یاهو‌

en: Stealth Setting
fa: تنظیمات محرمانه

en: Yahoo
fa: یاهو

en: <qt>You must enter a valid password.</qt>
fa: <qt>باید اسم رمزی معتبر وارد کنید.</qt>

en: Be right back
fa: الان برمی‌گردم

en: Not at home
fa: در خانه نیست

en: Not at my desk
fa: پشت میزم نیستم

en: Not in the office
fa: در دفتر نیست

en: On the phone
fa: پشت تلفن

en: On vacation
fa: در تعطیلات

en: Out to lunch
fa: خروج برای نهار

en: Stepped out
fa: خارج شد

en: Custom
fa: سفارشی

en: Buddy Icon Checksum
fa: مجموع مقابله‌ای شمایل دوستان

en: YAB Id
fa: شناسه YAB

en: Pager number
fa: شماره پی‌جو

en: Fax number
fa: شماره دورنگار

en: Additional number
fa: شماره اضافی

en: Alternative email 1
fa: رایانامه متناوب ۱

en: Private Address
fa: نشانی خصوصی

en: Private City
fa: شهر خصوصی

en: Private State
fa: وضعیت خصوصی

en: Private ZIP
fa: فشرده خصوصی

en: Private Country
fa: کشور خصوصی

en: Private URL
fa: نشانی اینترنتی خصوصی

en: Corporation
fa: اتحادیه

en: Work Address
fa: نشانی کار

en: Work State
fa: وضعیت کار

en: Work ZIP
fa: فشرده کار

en: Work URL
fa: نشانی اینترنتی کار

en: Anniversary
fa: سالگرد

en: Notes
fa: یادداشتها

en: Additional 1
fa: اضافی ۱

en: Additional 2
fa: اضافی ۲

en: Additional 3
fa: اضافی ۳

en: Additional 4
fa: اضافی ۴

en: Account Verification - Yahoo
fa: وارسی حساب - یاهو
