libphonon - en to fa translation catalogue (24 entries)

en: <html>The audio playback device <b>%1</b> does not work.<br/>Falling back to <b>%2</b>.</html>
fa: <html>صدای بازنواخت صوتی <b>%1</b> کار نمی کند.<br/>اصلاح حالت عمل برای <b>%2</b>.</html>

en: <html>Switching to the audio playback device <b>%1</b><br/>which just became available and has higher preference.</html>
fa: <html>سودهی به دستگاه بازنواخت صوتی <b>%1</b><br/>که فقط قابل دسترس بوده و تنظیم بالاتری دارد.</html>

en: Revert back to device '%1'
fa: رجعت به عقب به دستگاه »%1«

en: Restart Application
fa: شروع مجدد برنامه

en: You changed the backend of the Phonon multimedia system.
    
    To apply this change you will need to restart '%1'.
fa: شما پشتیبان سامانه‌ی چندرسانه‌ای Phonon را تغییر دادید.
    
    برای اعمال این تغییر شما باید «%1» را شروع مجدد کنید.

en: Main Menu
fa: منوی اصلی

en: Title Menu
fa: منوی عنوان

en: Audio Menu
fa: منوی صوتی

en: Subtitle Menu
fa: منوی زیرنویس

en: Chapter Menu
fa: منوی فصل

en: Angle Menu
fa: منوی زاویه

en: %0 by %1
fa: %0 در %1

[ctx: Phonon::]
en: Notifications
fa: اخطارها

[ctx: Phonon::]
en: Music
fa: موسیقی

[ctx: Phonon::]
en: Video
fa: ویدئو

[ctx: Phonon::]
en: Communication
fa: ارتباط

[ctx: Phonon::]
en: Games
fa: بازیها

[ctx: Phonon::]
en: Accessibility
fa: دستیابی‌پذیری

[ctx: Phonon::]
en: Recording
fa: ضبط

[ctx: Phonon::]
en: Control
fa: کنترل

en: PulseAudio Sound Server
fa: کارساز صدای PulseAudio

en: Volume: %1%
fa: حجم صدا: %1٪

en: Use this slider to adjust the volume. The leftmost position is 0%, the rightmost is %1%
fa: استفاده از این لغزان برای میزان کردن حجم صدا. چپ‌ترین موقعیت ۰٪ است، راست‌ترین %1٪ است

en: Muted
fa: بی‌صدا
