filetypes - en to fi translation catalogue (67 entries)

en: Left Click Action (only for Konqueror file manager)
fi: Vasemman napsauksen toiminto (vain Konqueror-tiedostohallinnalle)

en: Show file in embedded viewer
fi: Avaa tiedosto upotettavassa esikatseluohjelmassa

en: Show file in separate viewer
fi: Avaa tiedosto erilliseen ohjelmaan

en: Here you can configure what the Konqueror file manager will do when you click on a file belonging to this group. Konqueror can display the file in an embedded viewer or start up a separate application. You can change this setting for a specific file type in the 'Embedding' tab of the file type configuration. Dolphin  shows files always in a separate viewer
fi: Täältä voit muokata, mitä Konqueror tekee, kun napsautat tähän ryhmään kuuluvaa tiedostoa. Konqueror voi näyttää tiedoston upotettuna tai käynnistää sen erilliseen sovellukseen. Voit muuttaa tätä asetusta asettamalla tietyn tyypin tiedostyypin asetukset ”Upottaminen”-välilehdeltä. Dolphin näyttää tiedostot aina erillisessä katselimessa

en: This button displays the icon associated with the selected file type. Click on it to choose a different icon.
fi: Tämä painike näyttää tiedostotyyppiin liitetyn kuvakkeen. Voit vaihtaa kuvakkeen napsauttamalla sitä.

en: This is the icon associated with the selected file type. Choosing a different icon requires shared-mime-info to be at least version 0.40.
fi: Tämä on valittuun tiedostotyyppiin kytketty kuvake. Toisen kuvakkeen valitseminen vaatii shared-mime-infon olevan vähintään versiota 0.40.

en: Filename Patterns
fi: Tiedostopäätteet

en: This box contains a list of patterns that can be used to identify files of the selected type. For example, the pattern *.txt is associated with the file type 'text/plain'; all files ending in '.txt' are recognized as plain text files.
fi: Tämä ruutu sisältää luettelon tiedostopäätteistä, joita voidaan käyttää tiedostojen tunnistamiseen valittuun tyyppiin kuuluviksi. Esimerkiksi pääte *.txt kytketään tiedostotyyppiin ”text/plain”. Kaikki tiedostot, jotka loppuvat päätteeseen ”.txt” tunnistetaan tekstitiedostoiksi.

en: Add...
fi: Lisää…

en: Add a new pattern for the selected file type.
fi: Lisää uusi tiedostopääte valitulle tiedostotyypille.

en: Remove
fi: Poista

en: Remove the selected filename pattern.
fi: Poista valittu tiedostopääte.

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: You can enter a short description for files of the selected file type (e.g. 'HTML Page'). This description will be used by applications like Konqueror to display directory content.
fi: Voit antaa lyhyen kuvauksen valitulle tiedostotyypille (esim. HTML-sivu). Kuvausta käytetään sovelluksissa (kuten Konquerorissa) näyttämään hakemiston sisältö.

en: Left Click Action in Konqueror
fi: Vasemman napsautuksen toiminto Konquerorissa

en: Ask whether to save to disk instead (only for Konqueror browser)
fi: Kysy, tallennetaanko sen sijaan levylle (vain Konqueror-selain)

en: Here you can configure what the Konqueror file manager will do when you click on a file of this type. Konqueror can either display the file in an embedded viewer, or start up a separate application. If set to 'Use settings for G group', the file manager will behave according to the settings of the group G to which this type belongs; for instance, 'image' if the current file type is image/png. Dolphin always shows files in a separate viewer.
fi: Tästä voit muokata, mitä Konquerorin tiedostonhallinta tekee napsauttaessasi tämän tyyppistä tiedostoa. Konqueror voi näyttää tiedoston upotettuna tai avata sen erillisessä sovelluksessa. Jos asetus ”Käytä ryhmän G asetuksia” on käytössä, Konqueror toimii sen ryhmän asetusten mukaisesti, johon tiedosto kuuluu; esimerkiksi ”image”, jos nykyinen tyyppi on image/png. Dolphin näyttää tiedostot aina erillisella katselimella.

en: &General
fi: &Yleisasetukset

en: &Embedding
fi: &Upottaminen

en: Add New Extension
fi: Lisää uusi tiedostopääte

en: Extension:
fi: Pääte:

en: File type %1
fi: Tiedostotyyppi %1

en: Use settings for '%1' group
fi: Käytä ryhmän %1 asetuksia

en: <p><h1>File Associations</h1> This module allows you to choose which applications are associated with a given type of file. File types are also referred to as MIME types (MIME is an acronym which stands for "Multipurpose Internet Mail Extensions").</p><p> A file association consists of the following: <ul><li>Rules for determining the MIME-type of a file, for example the filename pattern *.png, which means 'all files with names that end in .png', is associated with the MIME type "image/png";</li> <li>A short description of the MIME-type, for example the description of the MIME type "image/png" is simply 'PNG image';</li> <li>An icon to be used for displaying files of the given MIME-type, so that you can easily identify the type of file in a file manager or file-selection dialog (at least for the types you use often);</li> <li>A list of the applications which can be used to open files of the given MIME-type -- if more than one application can be used then the list is ordered by priority.</li></ul> You may be surprised to find that some MIME types have no associated filename patterns; in these cases, KDE is able to determine the MIME-type by directly examining the contents of the file.</p>
fi: <p><h1>Tiedostosidokset</h1> Tästä voit valita millä sovelluksella eri tyyppisiä tiedostoja avataan. Tiedostotyyppejä kutsutaan myös MIME-tyypeiksi (MIME tulee sanoista Multipurpose Internet Mail Extensions).</p><p> Tiedostosidos muodostuu seuraavista tiedoista: <ul><li> Säännöt jotka määrittelevät tiedoston MIME-tyypin. Esimerkiksi tiedostokuvio *.png, joka tarkoittaa kaikkia tiedostoja jotka loppuvat merkkeihin ”.png”, on sidottu MIME-tyyppiin "image/png".</li> <li>Lyhyt kuvaus MIME-tyypille. Esimerkiksi kuvaus MIME-tyypistä, esimerkiksi kuvaus "image/png"-tyypille on lyhyesti ”PNG-kuva”</li> <li>Kuvake jota käytetään tämän MIME-tyypin tiedostoille, jotta voit helpolla tunnistaa tiedoston esimerkiksi tiedostonhallinnasta tai tiedostonvalintaikkunasta (ainakin tyypit, joita käytät usein).</li> <li>Luettelo sovelluksista, joilla MIME-tyypin tiedostoja voidaan avata ja käsitellä. Jos useampi kuin yksi sovellus on käytettävissä, on sovellusluettelo järjestetty prioriteetin mukaan.</li></ul> Voit yllättyä siitä, että joillakin MIME-tyypeillä ei ole tiedostokuvioita. Näissä tapauksissa KDE pystyy päättelemään tiedoston tyypin suoraan sen sisällöstä.</p>

en: Find file type or filename pattern
fi: Etsi tiedostotyyppi tai -nimikuvio

en: Enter a part of a filename pattern, and only file types with a matching file pattern will appear in the list. Alternatively, enter a part of a file type name as it appears in the list.
fi: Anna osa tiedostonimikuviosta. Vain tiedostopäätteet, jotka täsmäävät, näytetään luettelossa. Voit myös vaihtoehtoisesti kirjoittaa osan tiedostotyypin nimestä siinä muodossa miten se näkyy luettelossa.

en: Known Types
fi: Tunnetut tiedostotyypit

en: Here you can see a hierarchical list of the file types which are known on your system. Click on the '+' sign to expand a category, or the '-' sign to collapse it. Select a file type (e.g. text/html for HTML files) to view/edit the information for that file type using the controls on the right.
fi: Tässä näet hierarkkisen luettelon järjestelmäsi tuntemista tiedostotyypeistä. Napsauta kohtaa ”+” luokan laajentamiseksi, tai ”-” luokan supistamiseksi. Valitse haluamasi tiedostotyyppi (esimerkiksi text/html HTML-tiedostoille) katsoaksesi/muokataksesi tietoja tuolle tiedostotyypille ja käytä oikealta puolelta löytyviä toimintoja.

en: Click here to add a new file type.
fi: Lisää uusi tiedostotyyppi napsauttamalla tästä.

en: &Remove
fi: &Poista

en: Select a file type by name or by extension
fi: Valitse tiedostotyyppi nimellä tai tiedostopäätteellä

en: &Revert
fi: &Palauta

en: Revert this file type to its initial system-wide definition
fi: Palauta tämä tyyppi alkuperäiseen järjestelmänlaajuiseen määritykseensä

en: Click here to revert this file type to its initial system-wide definition, which undoes any changes made to the file type. Note that system-wide file types cannot be deleted. You can however empty their pattern list, to minimize the chances of them being used (but the file type determination from file contents can still end up using them).
fi: Palauta tämä tyyppi alkuperäiseen järjestelmänlaajuiseen määritykseensä napsauttamalla tästä. Tämä kumoaa tiedostotyyppiin tekemäsi muutokset. Huomaa, ettei järjestelmänlaajuisia tiedostotyyppejä voi poistaa. Voit tyhjentää niiden tiedostohahmoluettelon vähentääksesi tilanteita, jossa ne tulevat käyttöön, mutta näin voi kuitenkin käydä, jos tiedostotyyppi päätellään tiedoston sisällöstä.

en: Delete this file type definition completely
fi: Poista tämä tiedostotyyppimääritys kokonaan

en: Click here to delete this file type definition completely. This is only possible for user-defined file types. System-wide file types cannot be deleted. You can however empty their pattern list, to minimize the chances of them being used (but the file type determination from file contents can still end up using them).
fi: Napsauta tähän poistaaksesi tämän tiedostotyyppimäärityksen kokonaan. Tämä on mahdollista vain käyttäjän määrittämille tyypeille: järjestelmänlaajuisia tyyppejä ei voi poistaa. Voit tyhjentää niiden tiedostohahmoluettelon vähentääksesi tilanteita, jossa ne tulevat käyttöön, mutta näin voi kuitenkin käydä, jos tiedostotyyppi päätellään tiedoston sisällöstä.

en: KDE file type editor - simplified version for editing a single file type
fi: KDE:n tiedostotyyppien muokkausohjelma – yksinkertainen versio yksittäisen tiedostotyypin muokkaamiseen

en: (c) 2000, KDE developers
fi: © 2000, KDE:n kehittäjät

en: Makes the dialog transient for the window specified by winid
fi: Tekee ikkunasta määritetyn ikkunan ali-ikkunan

en: File type to edit (e.g. text/html)
fi: Muokattava tiedostotyyppi (esim. text/html)

en: %1 File
fi: %1-tiedosto

en: Edit File Type %1
fi: Muokkaa tiedostotyyppiä %1

en: Create New File Type %1
fi: Luo uusi tiedostotyyppi %1

en: Application Preference Order
fi: Sovellusten suosimisjärjestys

en: Services Preference Order
fi: Palveluiden suosimisjärjestys

en: This is a list of applications associated with files of the selected file type. This list is shown in Konqueror's context menus when you select "Open With...". If more than one application is associated with this file type, then the list is ordered by priority with the uppermost item taking precedence over the others.
fi: Tämä on luettelo sovelluksista jotka on sidottu valittuun tiedostotyyppiin. Tämä luettelo näytetään Konquerorin pikavalikossa, kun valitset kohdan ”Avaa ohjelmalla…”. Jos useampi kuin yksi sovellus on sidottu tiedostotyyppiin, luettelo järjestetään prioriteettijärjestykseen. Ylimpänä oleva sovellus on aina ennen muita.

en: This is a list of services associated with files of the selected file type. This list is shown in Konqueror's context menus when you select a "Preview with..." option. If more than one service is associated with this file type, then the list is ordered by priority with the uppermost item taking precedence over the others.
fi: Tämä on luettelo palveluista jotka on sidottu valittuun tiedostotyyppiin. Tämä luettelo näytetään Konquerorin pikavalikossa, kun valitsen kohdan ”Esikatsele sovelluksessa…”. Jos useampi kuin yksi sovellus on sidottu tiedostotyyppiin, luettelo on järjestetty prioriteettijärjestykseen. Ylimpänä oleva sovellus on aina ennen muita.

en: Move &Up
fi: Siirrä &ylemmäs

en: Assigns a higher priority to the selected
    application, moving it up in the list. Note:  This
    only affects the selected application if the file type is
    associated with more than one application.
fi: Voit asettaa korkeamman prioriteetin valitulle sovellukselle
    siirtämällä sitä ylemmäs luettelossa. Huomaa,
    että tämä vaikuttaa valittuun tiedostotyyppiin vain, jos
    tiedostotyyppi on sidottu useampaan sovellukseen.

en: Assigns a higher priority to the selected
    service, moving it up in the list.
fi: Voit asettaa korkeamman prioriteetin valitulle palvelulle siirtämällä sitä ylemmäs luettelossa.

en: Move &Down
fi: Sii&rrä alemmas

en: Assigns a lower priority to the selected
    application, moving it down in the list. Note: This 
    only affects the selected application if the file type is
    associated with more than one application.
fi: Voit asettaa matalamman prioriteetin valitulle sovellukselle
    siirtämällä sitä alemmas luettelossa. Huomaa,
    että tämä vaikuttaa valittuun tiedostotyyppiin vain jos
    tiedostotyyppi on sidottu useampaan sovellukseen.

en: Assigns a lower priority to the selected
    service, moving it down in the list.
fi: Voit asettaa matalamman prioriteetin valitulle palvelulle siirtämällä sitä alemmas luettelossa.

en: Add a new application for this file type.
fi: Lisää uusi sovellus tiedostotyypille.

en: Edit...
fi: Muokkaa…

en: Edit command line of the selected application.
fi: Muokkaa valitun sovelluksen komentoriviä.

en: Remove the selected application from the list.
fi: Poista valittu sovellus luettelosta.

[ctx: No applications associated with this file type]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: No components associated with this file type]
en: None
fi: Ei mitään

en: You are not authorized to remove this service.
fi: Sinulla ei ole oikeutta poistaa tätä palvelua.

en: Add Service
fi: Lisää palvelu

en: Select service:
fi: Valitse palvelu:

en: Create New File Type
fi: Luo uusi tiedostotyyppi

en: Group:
fi: Ryhmä:

en: Select the category under which the new file type should be added.
fi: Valitse luokka, jonka alle uusi tiedostotyyppi lisätään.

en: Type name:
fi: Tyypin nimi:

en: Type the name of the file type. For instance, if you selected 'image' as category and you type 'custom' here, the file type 'image/custom' will be created.
fi: Kirjoita tiedostotyypin nimi. Jos esimerkiksi valitset kategoriaksi kuvatyypin (image) ja kirjoitat tähän ”custom”, tiedostotyyppistä tulee ”image/custom”.
