kcm_platform - en to fi translation catalogue (44 entries)

en: Platform
fi: Alusta

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlatformThing)
en: Platform Specific Configuration Module
fi: Alustakohtainen asetusmoduuli

[ctx: 'Windows' means the OS]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shellChooser)
en: Windows Desktop Shell
fi: Windows-työpöytäkuori

note: i18n: tooltip for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optNative)
en: Native Windows Explorer shell
fi: Natiivi Windows Explorer -ympäristö

note: i18n: whatsThis for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optNative)
en: This is the standard Windows Desktop shell. Choose this if you want to return your system to the default desktop.
fi: Tämä on standardi Windows-työpöytäkuori. Valitse tämä,  jos haluat palauttaa järjestelmäsi oletustyöpöydälle.

note: i18n: radio button to choose Windows Desktop shell i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optNative)
en: Native desktop shell
fi: Natiivi työpöytäkuori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descrNative)
en: System's default desktop shell
fi: Järjestelmän oletustyöpöytäkuori

note: i18n: tooltip for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optPlasma)
en: Use the KDE desktop shell, as it is seen on Linux.
fi: Käytä KDE-työpöytäkuorta, kuten se on nähty Linuxissa.

note: i18n: whatsThis for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optPlasma)
en: Choose this option if you would like to use the Plasma desktop shell for your Windows system.
fi: Valitse tämä valitsin, jos haluat käyttää Plasma-työpöytäkuorta Windows-järjestelmässäsi.

note: i18n: radio button to choose Windows Desktop shell i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optPlasma)
en: Plasma desktop shell
fi: Plasma-työpöytäkuori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descrPlasma)
en: KDE4 Plasma desktop shell
fi: KDE4 Plasma -työpöytäkuori

note: i18n: tooltip for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optCustom)
en: Your custom desktop shell
fi: Oma työpöytäkuoresi

note: i18n: whatsThis for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optCustom)
en: Choose this and press the <i>"Setup..."</i> button to configure you custom desktop shell. Not recommended for the average user.
fi: Valitset tämä ja paina <i>”Asetukset…”</i>-painiketta oman työpöytäkuoresi muokkaamiseksi. Ei suositella keskimääräiselle käyttäjälle.

note: i18n: radio button to chose Windows Desktop shell i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optCustom)
en: Custom desktop shell
fi: Oma työpöytäkuori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descrCustom)
en: This shell is reserved for the user's custom shell. Press the "Setup" button to setup your favorite shell.
fi: Tämä graafinen ympäristö on varattu käyttäjän omalle ympäristölle. Paina painiketta ”Asetukset” suosikkiympäristösi asettamiseksi.

note: i18n: tooltip for button to setup custom Desktop shell i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnShellSetup)
en: Press to setup your custom desktop shell
fi: Paina oman työpöytäkuoren asettamiseksi

note: i18n: whatsThis for button to setup custom Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnShellSetup)
en: Press this and a configuration dialog will appear to allow you to configure your custom desktop shell.
fi: Paina tätä ja näkyviin ilmaantuu asetusvalintaikkuna oman työpöytäkuoren asettamiseksi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnShellSetup)
en: Setup...
fi: Asetukset…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, systemIntegration)
en: System Integration
fi: Järjestelmäintegraatio

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkDisableMenuGen)
en: This will enable automatic regeneration of Windows' Start menu entries for KDE applications
fi: Tämä ottaa käyttöön Windowsin Käynnistä-valikon rivien automaatisen uudelleentuotamisen KDE-sovelluksille.

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkDisableMenuGen)
en: This option defines if Windows' Start menu entries should be regenerated or not. By default start menu entries are regenerated automatically, but you may wish to disable it if you have issues with that.
fi: Tämä valitsin määrittää, pitäisikö Windowsin Käynnistä-valikon riviä uudelleentuottaa vai ei. Oletuksena käynnistysvalikon rivejä tuotetaan automaattisesti uudelleen, mutta jos saatat halutessasi ottaa sen pois käytöstä.

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDisableMenuGen)
en: Enable automatic regeneration of start menu entries
fi: Ota käyttöön käynnistysvalikon rivien automaattinen uudelleentuottaminen

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkUseNativeDialogs)
en: Use native Windows file dialogs instead of KDE ones
fi: Käytä natiiveja Windows-tiedostovalintaikkunoita KDE:n vastaavien sijasta

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkUseNativeDialogs)
en: Choose this option to make KDE applications use the standard Windows Open/Save file dialogs, instead of those normally used in KDE.
fi: Valitse tämä asettaaksesi KDE-sovellukset käyttämään Windowsin vakioita Avaa/Tallenna-tiedostovalintaikkunoita KDE:n vastaavien sijaan.

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseNativeDialogs)
en: Use native system file dialogs
fi: Käytä natiiveja järjestelmän tiedostovalintaikkunoita

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkInstallCPl)
en: Install System Settings into the Windows Control Panel.
fi: Asenna järjestelmäasetukset Windowsin ohjauspaneeliin.

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkInstallCPl)
en: This will install the KDE 'System Settings' as an element in the Windows Control Panel.<br><b>Caution: This option tweaks your Windows registry.</b>
fi: Tämä lisää KDE:n Järjestelmäasetukset Windowsin ohjauspaneeliin.<br /><b>Varoitus: Tämä valinta muokkaa Windowsin rekisteriä.</b>

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInstallCPl)
en: Install as control panel element
fi: Asenna ohjauspaneelielementtinä

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkInstallCursors)
en: Install Oxygen cursors as Windows cursor schemes
fi: Asenna Oxygen-kohdistimet Windows-kohdistinteemoina

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkInstallCursors)
en: This will install the Oxygen cursors into your system and combine them as a cursor theme.<br><b>Caution: This option tweaks your Windows registry.</b>
fi: Tämä asentaa Oxygen-kohdistimet järjestelmääsi ja yhdistää ne kohdistinteemaksi.<br /><b>Varoitus: Tämä valitsin muokkaa Windowsin rekisteriä.</b>

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInstallCursors)
en: Install Oxygen cursor schemes
fi: Asenna Oxygen-kohdistinteemat

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkInstallWallpapers)
en: This option installs KDE wallpapers into your "My Pictures" directory
fi: Tämä valitsin asentaa KDE-taustakuvat hakemistoon ”Omat kuvat”.

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkInstallWallpapers)
en: This will install KDE wallpapers into the <i>"My Pictures"</i> directory so they can be used as your Windows wallpaper. If the checkbox is set to half-checked then it means that there are new wallpapers available to update.<br> The wallpaper aspect ratio will be selected according to your current screen resolution.
fi: Tämä asentaa KDE-taustakuvat  <i>”Omat kuvat”</i>-hakemistoon, joten niitä voidaan käyttää Windows-taustakuvina. Jos valintaikkuna on asetettu puoliksi valituksi, se tarkoittaa, että uusia taustakuvia on saatavilla päivitystä varten.<br /> Taustakuvien kuvasuhde valitaan nykyisen näyttöresoluutiosi mukaisesti.

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInstallWallpapers)
en: Install Oxygen wallpapers
fi: Asenna Oxygen-taustakuvat

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkStartAtLogin)
en: This will make essential KDE processes run at user login
fi: Tämä saa olennaiset KDE-prosessit suoritettavaksi käyttäjäkirjautumisella.

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkStartAtLogin)
en: Enabling this option will start essential KDE processes at user login. Normally these processes are started when you first start a KDE application, thereby delaying the actual application launch.<br>It is recommended to enable this option to make your applications launch faster for the first time.<br><b>Caution: This option tweaks your Windows registry.</b>
fi: Tämän valitsimen käyttöönotto saa olennaisten KDE-prosessien käynnistyksen käyttäjäkirjautumisen yhteydessä. Tavallisesti nämä prosessit  käynnistyvät vasta kun käynnistät KDE-sovelluksen, jolloin se viivyttää sovelluksen käynnistymistä.<br />On suositeltavaa ottaa tämä valitsin käyttöön, jotta sovelluksesi käynnistyisivät nopeammin ensimmäisellä kerralla.<br /><b>Varoitus: Tämä valitsin muokkaa Windows registryä.</b>

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkStartAtLogin)
en: Load KDE at user login
fi: Lataa KDE käyttäjän kirjautuessa

en: KDE System Settings
fi: KDE-järjestelmäasetukset

en: All KDE settings in one place
fi: Kaikki KDE-asetukset yhdessä paikassa

en: This shell is reserved for user's custom shell. Press "Setup" button to setup your favourite shell.
fi: Tämä graafinen ympäristö on varattu käyttäjän omalle ympäristölle. Paina painiketta ”Asetukset” suosikkiympäristösi asettamiseksi.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ShellEditDlg)
en: Setup Custom Shell
fi: Aseta oma ympäristö

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
fi: Nimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Command:
fi: Komento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Description:
fi: Kuvaus:
