kcmhtmlsearch - en to fi translation catalogue (23 entries)

en: The fulltext search feature makes use of the ht://dig HTML search engine. You can get ht://dig at the
fi: Ohjeiden hakemiseen käytetään ht://dig -hakukonetta. Ohjelman voi hakea osoitteesta

en: Information about where to get the ht://dig package.
fi: Tietoa mistä ht://dig -paketti löytyy.

en: ht://dig home page
fi: http://www.htdig.org/

en: Program Locations
fi: Ohjelmien sijainti

en: Enter the path to your htdig program here, e.g. /usr/local/bin/htdig
fi: Kirjoita htdig -ohjelman polku, esim. /usr/local/bin/htdig

en: Enter the path to your htsearch program here, e.g. /usr/local/bin/htsearch
fi: Kirjoita htsearch -ohjelman polku, esim. /usr/local/bin/htsearch

en: Enter the path to your htmerge program here, e.g. /usr/local/bin/htmerge
fi: Kirjoita htmerge -ohjelman polku, esim. /usr/local/bin/htmerge

en: Scope
fi: Laajuus

en: Here you can select which parts of the documentation should be included in the fulltext search index. Available options are the KDE Help pages, the installed man pages, and the installed info pages. You can select any number of these.
fi: Tästä voit valita mitkä osat dokumentaatiosta sisällytetään tekstihakuun. Valintoina ovat KDE ohjesivut, asennetut man-sivut ja asennetut info-sivut. Voit valita mitkä tahansa näistä.

en: &KDE help
fi: &KDE:n ohje

en: &Man pages
fi: &Mansivut

en: &Info pages
fi: &Infosivut

en: Additional Search Paths
fi: Lisähakupolut

en: Here you can add additional paths to search for documentation. To add a path, click on the <em>Add...</em> button and select the folder from where additional documentation should be searched. You can remove folders by clicking on the <em>Delete</em> button.
fi: Tästä voit antaa ylimääräisiä polkuja dokumentaatiolle. Lisätäksesi polun, napsauta <em>Lisää</em>-painiketta ja valitse kansio, josta ylimääräistä dokumentaatiota haetaan. Voit poistaa kansioita napsauttamalla <em>Poista</em>-painiketta.

en: Add...
fi: Lisää…

en: Delete
fi: Poista

en: Language Settings
fi: Kieliasetukset

en: Here you can select the language you want to create the index for.
fi: Tästä voit valita kielen jolle indeksi luodaan.

en: &Language
fi: &Kieli

en: Generate Index...
fi: Luo hakemisto…

en: Click this button to generate the index for the fulltext search.
fi: Napsauta tätä painiketta luodaksesi tekstihakuindeksin.

en: without name
fi: ilman nimeä

en: <h1>Help Index</h1> This configuration module lets you configure the ht://dig engine which can be used for fulltext search in the KDE documentation as well as other system documentation like man and info pages.
fi: <h1>Ohjeen indeksi</h1> Tästä voit asettaa ht://dig-hakukoneen. Hakukonetta voidaan käyttää tekstihakuihin KDE:n dokumentaatiosta, sekä muusta järjestelmän dokumentaatiosta kuten info- ja man-sivut.
