kcmicons - en to fi translation catalogue (56 entries)

en: Use of Icon
fi: Kuvakkeen käyttö

[ctx: @label The icon rendered by default]
en: Default
fi: Oletus

[ctx: @label The icon rendered as active]
en: Active
fi: Aktiivinen

[ctx: @label The icon rendered as disabled]
en: Disabled
fi: Poissa käytöstä oleva

en: Size:
fi: Koko:

en: Animate icons
fi: Animoi kuvakkeita

en: Set Effect...
fi: Muokkaa tehostetta…

en: Desktop
fi: Työpöytä

en: Toolbar
fi: Työkalurivi

en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

en: Small Icons
fi: Pienet kuvakkeet

en: Panel
fi: Paneeli

en: Dialogs
fi: Valintaikkunat

en: All Icons
fi: Kaikki kuvakkeet

en: Setup Default Icon Effect
fi: Muokkaa kuvakkeen oletustehostetta

en: Setup Active Icon Effect
fi: Muokkaa aktiivisen kuvakkeen tehostetta

en: Setup Disabled Icon Effect
fi: Muokkaa passiivisen kuvakkeen tehostetta

en: &Effect:
fi: &Tehoste:

en: No Effect
fi: Ei tehostetta

en: To Gray
fi: Harmaaksi värjäys

en: Colorize
fi: Väritys

en: Desaturate
fi: Vaalennus

en: To Monochrome
fi: Muunnos yksiväriseksi

en: &Semi-transparent
fi: &Puoliläpinäkyvä

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Effect Parameters
fi: Tehosteen asetukset

en: &Amount:
fi: &Määrä:

en: Co&lor:
fi: Vä&ri:

en: &Second color:
fi: &Toinen väri:

en: Name
fi: Nimi

en: Description
fi: Kuvaus

en: Install Theme File...
fi: Asenna teematiedosto…

en: Install a theme archive file you already have locally
fi: Asenna teema-arkistotiedosto, joka löytyy jo tietokoneelta

en: If you already have a theme archive locally, this button will unpack it and make it available for KDE applications
fi: Jos teema-arkistopaketti on jo tietokoneella, tätä painiketta painamalla se puretaan ja tuodaan KDE-ohjelmien käytettäväksi

en: Get New Themes...
fi: Hae uusia teemoja…

en: Get new themes from the Internet
fi: Hae uusia teemoja internetistä

en: You need to be connected to the Internet to use this action. A dialog will display a list of themes from the http://www.kde.org website. Clicking the Install button associated with a theme will install this theme locally.
fi: Sinulla täytyy olla internet-yhteys käyttääksesi tätä toimintoa. Ikkuna näyttää http://www.kde.org-sivustolla saatavilla olevat teemat. Voit asentaa teeman napsauttamalla Asenna-painiketta teeman kohdalla.

en: Remove Theme
fi: Poista teema

en: Remove the selected theme from your disk
fi: Poista valittu teema tietokoneelta

en: This will remove the selected theme from your disk.
fi: Tämä poistaa valitun teeman tietokoneelta.

en: Select the icon theme you want to use:
fi: Valitse käytettävä kuvaketeema:

en: Drag or Type Theme URL
fi: Vedä teema tai kirjoita sen verkko-osoite

en: Unable to find the icon theme archive %1.
fi: Kuvaketeema-arkistoa %1 ei löytynyt.

en: Unable to download the icon theme archive;
    please check that address %1 is correct.
fi: Kuvakkeen teema-arkistopaketin lataus epäonnistui!
    Tarkasta, että osoite %1 on oikein.

en: The file is not a valid icon theme archive.
fi: Tiedosto ei ole kelvollinen kuvaketeema-arkisto.

en: A problem occurred during the installation process; however, most of the themes in the archive have been installed
fi: Asennuksessa tapahtui virhe. Siitä huolimatta suurin osa paketin teemoista on asennettu

en: Installing icon themes
fi: Asennetaan kuvakkeen teemat

en: <qt>Installing <strong>%1</strong> theme</qt>
fi: <qt>Asennetaan <strong>%1</strong> teema</qt>

en: <qt>Are you sure you want to remove the <strong>%1</strong> icon theme?<br /><br />This will delete the files installed by this theme.</qt>
fi: <qt>Haluatko varmasti poistaa kuvaketeeman <strong>%1</strong>?<br /><br /> Tämä poistaa kaikki teemaan kuuluvat tiedostot.</qt>

en: Confirmation
fi: Varmistus

en: &Theme
fi: &Teema

en: Ad&vanced
fi: &Lisäasetukset

en: Icons
fi: Kuvakkeet

en: Icons Control Panel Module
fi: Ohjauskeskuksen Kuvakkeet-osio

en: (c) 2000-2003 Geert Jansen
fi: © 2000–2003 Geert Jansen

en: <h1>Icons</h1>This module allows you to choose the icons for your desktop.<p>To choose an icon theme, click on its name and apply your choice by pressing the "Apply" button below. If you do not want to apply your choice you can press the "Reset" button to discard your changes.</p><p>By pressing the "Install Theme File..." button you can install your new icon theme by writing its location in the box or browsing to the location. Press the "OK" button to finish the installation.</p><p>The "Remove Theme" button will only be activated if you select a theme that you installed using this module. You are not able to remove globally installed themes here.</p><p>You can also specify effects that should be applied to the icons.</p>
fi: <h1>Kuvakkeet</h1>Tästä voit valita työpöytäsi kuvakkeet. <p>Valitse kuvaketeema napsauttamalla sen nimeä ja ota käyttöön napsauttamalla ikkunan alareunassa olevaa ”Käytä”-painiketta. Jos et halua ottaa muutoksia käyttöön, voit napsauttaa ”Alusta”-painiketta hylätäksesi muutokset.</p> <p>Napsauttamalla ”Asenna teematiedosto…” -painiketta voit asentaa uuden teeman kirjoittamalla teeman sijainnin ilmestyvään laatikkoon tai selaamalla sen sijainnin. Paina lopuksi ”OK”-painiketta viimeistelläksesi asennuksen.</p> <p>”Poista teema” -painike on käytössä vain, jos olet valinnut teeman, jonka olet asentanut tämän moduulin kautta. Et voi poistaa järjestelmänlaajuisia teemoja tällä toiminnolla.</p> <p>Lisäksi voit määritellä tässä moduulissa kuvakkeisiin käytettäviä tehosteita.</p>
