kcmkded - en to fi translation catalogue (20 entries)

en: KDE Service Manager
fi: KDE:n palvelunhallinta

en: (c) 2002 Daniel Molkentin
fi: © 2002 Daniel Molkentin

en: <h1>Service Manager</h1><p>This module allows you to have an overview of all plugins of the KDE Daemon, also referred to as KDE Services. Generally, there are two types of service:</p><ul><li>Services invoked at startup</li><li>Services called on demand</li></ul><p>The latter are only listed for convenience. The startup services can be started and stopped. In Administrator mode, you can also define whether services should be loaded at startup.</p><p><b> Use this with care: some services are vital for KDE; do not deactivate services if you do not know what you are doing.</b></p>
fi: <h1>KDE:n palvelut</h1><p>Tässä näet KDE:n palveluiden luettelon. Palveluita on kahdentyyppisiä:</p><ul><li>Käynnistyksessä käynnistettävät palvelut</li><li>Pyynnöstä käynnistettävät palvelut</li></ul> <p>Jälkimmäisten luetteloa ei voi muokata. Käynnistyksessä käynnistettäviä palveluita voidaan pysäyttää ja käynnistää. Pääkäyttäjän tilassa voit muokata mitä palveluita käynnistetään KDE:n käynnistyksen yhteydessä.</p><p><b> Muokkaa näitä asetuksia varoen. Jotkin palveluista ovat tärkeitä KDE:n toiminnan kannalta. Älä ota käytöstä palveluita, joita et tunne!</b></p>

en: Running
fi: Käynnissä

en: Not running
fi: Ei käynnissä

en: Load-on-Demand Services
fi: Pyynnöstä ladattavat palvelut

en: This is a list of available KDE services which will be started on demand. They are only listed for convenience, as you cannot manipulate these services.
fi: Tässä näet luettelon pyynnöstä avattavista KDE:n palveluista. Näitä palveluita ei voida muokata.

en: Service
fi: Palvelu

en: Status
fi: Tila

en: Description
fi: Kuvaus

en: Startup Services
fi: Käynnistettävät palvelut

en: This shows all KDE services that can be loaded on KDE startup. Checked services will be invoked on next startup. Be careful with deactivation of unknown services.
fi: Tässä näet kaikki KDE:n palvelut, jotka voidaan käynnistää KDE:n käynnistyksen yhteydessä. Valitut palvelut käynnistetään seuraavassa käynnistyksessä. Palveluita ei kannata ottaa pois käytöstä varomattomasti.

en: Use
fi: Käytä

en: Start
fi: Käynnistä

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Unable to contact KDED.
fi: KDED-palvelimeen ei saatu yhteyttä.

en: Unable to start server <em>%1</em>.
fi: Palvelinta <em>%1</em> ei voitu käynnistää.

en: Unable to start service <em>%1</em>.<br /><br /><i>Error: %2</i>
fi: Palvelua <em>%1</em> ei voitu käynnistää.<br /><br /><i>Virhe: %2</i>

en: Unable to stop server <em>%1</em>.
fi: Palvelinta <em>%1</em> ei voitu pysäyttää.

en: Unable to stop service <em>%1</em>.<br /><br /><i>Error: %2</i>
fi: Palvelinta <em>%1</em> ei voitu pysäyttää.<br /><br /><i>Virhe: %2</i>
