kcmlocale - en to fi translation catalogue (158 entries)

en: Country Selector
fi: Maan valinta

en: without name
fi: nimetön

[ctx: @item:inlistbox Country]
en: Not set (Generic English)
fi: Ei asetettu (Yleinen englanti)

en: Localization options for KDE applications
fi: KDE-sovellusten lokalisointiasetukset

en: Maintainer
fi: Ylläpitäjä

en: You have the language with code '%1' in your list of languages to use for translation but the localization files for it could not be found. The language has been removed from your configuration. If you want to add it again please install the localization files for it and add the language again.
fi: Kieliluettelossasi on mainittu koodilla ”%1” kieli, jonka lokalisointitiedostoja ei löydy. Kieli on poistettu asetuksistasi. Jos haluat lisätä sen uudelleen, asenna sen lokalisointitiedostot ja lisää kieli sitten.

en: Changed language settings apply only to newly started applications.
    To change the language of all programs, you will have to logout first.
fi: Muutetut kieliasetukset ovat voimassa vain asetusten muuttamisen jälkeen käynnistetyissä ohjelmissa.
    Vaihtaaksesi kielen kaikkiin ohjelmiin sinun täytyy kirjautua uudelleen.

en: Applying Language Settings
fi: Otetaan kieliasetukset käyttöön

en: <h1>Country/Region & Language</h1>
    <p>Here you can set your localization settings such as language, numeric formats, date and time formats, etc.  Choosing a country will load a set of default formats which you can then change to your personal preferences.  These personal preferences will remain set even if you change the country.  The reset buttons allow you to easily see where you have personal settings and to restore those items to the country's default value.</p>
fi: <h1>Alue ja kieli</h1>
    <p>Tässä voit asettaa lokalisointiasetukset kuten lukujen, päiväyksen ja kellonajan muodon, kielen jne. Maan valinta asettaa joukon oletusarvoja, joita voit sitten muuttaa mieleisiksesi. Omat asetuksesi säilyvät, vaikka vaihtaisit maata. Palauta-painikkeella voit helposti erottaa omat asetuksesi ja palauttaa ne maan oletusarvoihin.</p>

en: Reset item to its default value
fi: Palauta kohta oletusarvoonsa

[ctx: No separator symbol]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: Space separator symbol]
en: Single Space
fi: Yksi välilyönti

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabLocation)
en: Country
fi: Maa

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabTranslations)
en: Languages
fi: Kielet

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabNumbers)
en: Numbers
fi: Luvut

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabMoney)
en: Money
fi: Valuutta

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabCalendar)
en: Calendar
fi: Kalenteri

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabDateTime)
en: Date && Time
fi: Päiväys ja aika

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabOther)
en: Other
fi: Muut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelNumbersSample)
en: Numbers:
fi: Luvut:

en: This is how positive numbers will be displayed.
fi: Näin esitetään positiiviset luvut.

en: This is how negative numbers will be displayed.
fi: Näin esitetään negatiiviset luvut.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMoneySample)
en: Money:
fi: Valuutta:

en: This is how positive monetary values will be displayed.
fi: Näin esitetään positiiviset raha-arvot.

en: This is how negative monetary values will be displayed.
fi: Näin esitetään negatiiviset raha-arvot.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDateSample)
en: Date:
fi: Päiväys:

en: This is how long dates will be displayed.
fi: Näin esitetään pitkä päiväysmuoto.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortDateSample)
en: Short date:
fi: Lyhyt päiväys:

en: This is how short dates will be displayed.
fi: Näin esitetään lyhyt päiväysmuoto.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelTimeSample)
en: Time:
fi: Kellonaika:

en: This is how time will be displayed.
fi: Näin esitetään kellonaika.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCountry)
en: Country:
fi: Maa:

en: <p>This is the country where you live.  The KDE Workspace will use the settings for this country or region.</p>
fi: <p>Tämä on maa, jossa asut. KDE-työtila käyttää maasi tai alueesi oletusasetuksia.</p>

[ctx: %1 is the system country name]
en: System Country (%1)
fi: Järjestelmän maa (%1)

en: No Country (Default Settings)
fi: Ei maata (oletusasetukset)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCountryDivision)
en: Subdivision:
fi: Alue:

en: <p>This is the country subdivision where you live, e.g. your state or province.  The KDE Workspace will use this setting for local information services such as holidays.</p>
fi: <p>Tämä on maasi alue, jossa asut, esim. osavaltio tai provinssi. KDE-työtila käyttää asetusta paikallistiedon kuten vapaapäivien määrittämiseen.</p>

note: i18n: ectx: property (availableLabel), widget (KActionSelector, m_selectTranslations)
en: Available Languages:
fi: Saatavilla olevat kielet:

en: <p>This is the list of installed KDE Workspace language translations not currently being used.  To use a language translation move it to the 'Preferred Languages' list in the order of preference.  If no suitable languages are listed, then you may need to install more language packages using your usual installation method.</p>
fi: <p>Tämä on luettelo KDE-työtilan asennetuista mutta käyttämättä olevista kielistä. Käyttääksesi kieltä siirrä se ”Suositut kielet” -luetteloon suositummuusjärjestyksessä. Ellei sopivaa kieltä löydy, voit haluta asentaa lisää kielipaketteja tavallisella asennustavallasi.</p>

note: i18n: ectx: property (selectedLabel), widget (KActionSelector, m_selectTranslations)
en: Preferred Languages:
fi: Suositut kielet:

en: <p>This is the list of installed KDE Workspace language translations currently being used, listed in order of preference.  If a translation is not available for the first language in the list, the next language will be used.  If no other translations are available then US English will be used.</p>
fi: <p>Tämä on luettelo KDE-työtilan käytössä olevista kielistä lueteltuna suositummuusjärjestyksessä. Ellei ensimmäisenä mainitun kielen käännöstä löydy, käytetään seuraavana mainittua kieltä. Ellei muita käännöksiä löydy, käytetään Yhdysvaltain englantia.</p>

[ctx: %1 = default language name]
en: %1 (Default)
fi: %1 (oletus)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_buttonTranslationsInstall)
en: Install more languages
fi: Asenna lisäkieliä

en: <p>Click here to install more languages</p>
fi: <p>Asenna lisäkieliä napsauttamalla tästä</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelNumericDigitGrouping) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDigitGrouping)
en: Digit grouping:
fi: Numeroiden ryhmittely:

en: <p>Here you can define the digit grouping used to display numbers.</p><p>Note that the digit grouping used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
fi: <p>Tässä kohdassa voit määritellä numeroiden ryhmittelytavan.</p><p>Huomaa, että raha-arvon numeroiden ryhmittely täytyy määritellä erikseen (katso ”Valuutta”-välilehti).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelThousandsSeparator) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryThousandsSeparator)
en: Group separator:
fi: Tuhaterotin:

en: <p>Here you can define the digit group separator used to display numbers.</p><p>Note that the digit group separator used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
fi: <p>Tässä kohdassa voit määritellä tuhatlukujen erottimen.</p><p>Huomaa, että raha-arvon tuhatlukuerotin täytyy määritellä erikseen (katso ”Valuutta”-välilehti).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDecimalSymbol) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDecimalSymbol)
en: Decimal separator:
fi: Desimaalierotin:

en: <p>Here you can define the decimal separator used to display numbers (i.e. a dot or a comma in most countries).</p><p>Note that the decimal separator used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
fi: <p>Tässä kohdassa voit määritellä desimaalierottimen, jolla luvun kokonaisluku- ja desimaaliosa erotetaan toisistaan. Suomessa desimaalierotin on pilkku.</p><p> Raha-arvon desimaalierotin täytyy määritellä erikseen (katso ”Valuutta”-välilehti).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDecimalPlaces) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDecimalPlaces)
en: Decimal places:
fi: Desimaalipaikkoja:

en: <p>Here you can set the number of decimal places displayed for numeric values, i.e. the number of digits <em>after</em> the decimal separator.</p><p>Note that the decimal places used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
fi: <p>Tässä voit asettaa luvuissa näytettävien desimaalipaikkojen määrän eli desimaalierotinta <em>seuraavien</em> numeroiden määrän.</p><p>Huomaa, että valuutta-arvoissa käytettävät desimaalipaikat on asetettava erikseen (katso ”Valuutta”-välilehti).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelPositiveFormat)
en: Positive sign:
fi: Positiivinen merkki:

en: <p>Here you can specify text used to prefix positive numbers. Most locales leave this blank.</p><p>Note that the positive sign used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
fi: <p>Tässä voit määrittää positiivisten lukujen edelle tulevan tekstin. Useimmiten tämä jätetään tyhjäksi.</p><p>Huomaa, että valuutta-arvoissa käytettävä merkki on asetettava erikseen (ks. ”Valuutta”-välilehti).</p>

[ctx: No positive symbol]
en: None
fi: Ei mitään

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelNegativeFormat)
en: Negative sign:
fi: Negatiivinen merkki:

en: <p>Here you can specify text used to prefix negative numbers. This should not be empty, so you can distinguish positive and negative numbers. It is normally set to minus (-).</p><p>Note that the negative sign used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
fi: <p>Tässä voit asettaa negatiivisten lukujen edelle tulevan tekstin. Tämän ei pitäisi olla tyhjä, jotta voit erottaa positiiviset ja negatiiviset luvut. Yleisesti merkkinä on miinus (–).</p><p>Huomaa, että valuutta-arvoissa käytettävä merkki on asetettava erikseen (ks. ”Valuutta”-välilehti).</p>

[ctx: No negative symbol]
en: None
fi: Ei mitään

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDigitSet) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDigitSet) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDateTimeDigitSet)
en: Digit set:
fi: Numerojoukko:

en: <p>Here you can define the set of digits used to display numbers. If digits other than Arabic are selected, they will appear only if used in the language of the application or the piece of text where the number is shown.</p> <p>Note that the set of digits used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
fi: <p>Tässä voit määritellä lukujen näyttämiseen käytettyjen numerojoukon. Jos käytetään muita kuin arabialaisia numeroita, ne näkyvät vain, jos niitä käytetään sovelluksen kielessä tai siinä tekstissä, johon luku sisältyy.</p> <p>Huomaa, että valuutta-arvoissa käytettävät numerot täytyy asetttaa erikseen (ks. ”Valuutta”-välilehti).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCurrencyCode)
en: Currency:
fi: Valuutta:

en: <p>Here you can choose the currency to be used when displaying monetary values, e.g. United States Dollar or Pound Sterling.</p>
fi: <p>Tässä voit asettaa valuutta-arvoissa käytetyn valuutan, esim. euro tai Yhdysvaltain dollari.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCurrencySymbol)
en: Currency symbol:
fi: Valuuttasymboli:

en: <p>Here you can choose the symbol to be used when displaying monetary values, e.g. $, US$ or USD.</p>
fi: <p>Tässä voit valita valuutta-arvoissa käytettävän valuutan symbolin, esim. €, $ tai EUR.</p>

en: <p>Here you can define the digit grouping used to display monetary values.</p><p>Note that the digit grouping used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
fi: <p>Tässä voit asettaa valuutta-arvoissa käytettävän numeroiden ryhmittelytavan.</p> <p>Huomaa, että muissa luvuissa käytettävä numeroiden ryhmittelytapa on asetettava erikseen (ks. ”Luvut”-välilehti).</p>

en: <p>Here you can define the group separator used to display monetary values.</p><p>Note that the thousands separator used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
fi: <p>Tässä voit määrittää valuutta-arvoissa käytettävä tuhatlukuerottimen.</p> <p>Huomaa, että muiden lukujen tuhaterotin täytyy asettaa erikseen (katso ”Luvut”-välilehti).</p>

en: <p>Here you can define the decimal separator used to display monetary values.</p><p>Note that the decimal separator used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
fi: <p>Tässä voit asettaa valuutta-arvoissa käytettävän desimaalierottimen.</p> <p>Huomaa, että muissa luvuissa käytettävä desimaalierotin on asetettava erikseen (ks. ”Luvut”-välilehti).</p>

en: <p>Here you can set the number of decimal places displayed for monetary values, i.e. the number of digits <em>after</em> the decimal separator.</p><p>Note that the decimal places used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
fi: <p>Tässä voit asettaa valuutta-arvoissa näytettävien desimaalipaikkojen määrän eli desimaalierotinta <em>seuraavien</em> numeroiden määrän.</p><p>Huomaa, että muissa luvuissa käytettävät desimaalipaikat on asetettava erikseen (katso ”Luvut”-välilehti).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryPositiveFormat)
en: Positive format:
fi: Positiivinen muoto:

en: <p>Here you can set the format of positive monetary values.</p><p>Note that the positive sign used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
fi: <p>Tässä voit asettaa positiivisten valuutta-arvojen esitysmuodon.</p><p>Huomaa, että muissa luvuissa käytettävä muoto on asetettava erikseen (ks. ”Luvut”-välilehti).</p>

en: Sign position:
fi: Merkin paikka:

en: Parentheses Around
fi: Sulut ympärillä

en: Before Quantity Money
fi: Ennen rahamäärää

en: After Quantity Money
fi: Rahamäärän jälkeen

en: Before Money
fi: Ennen rahayksikköä

en: After Money
fi: Rahayksikön jälkeen

en: Here you can select how a positive sign will be positioned. This only affects monetary values.
fi: Tässä kohdassa voit valita, kuinka positiivinen merkki sijoitetaan. Tämä asetus vaikuttaa vain raha-arvoihin.

en: Prefix currency symbol
fi: Ennen valuutan tunnusta

en: If this option is checked, the currency sign will be prefixed (i.e. to the left of the value) for all positive monetary values. If not, it will be postfixed (i.e. to the right).
fi: Jos tämä asetus on valittuna, valuuttamerkki näytetään ennen positiivisia raha-arvoja. Suomessa tätä valintaa ei käytetä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryNegativeFormat)
en: Negative format:
fi: Negatiivinen muoto:

en: <p>Here you can set the format of negative monetary values.</p><p>Note that the negative sign used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
fi: <p>Tässä voit asettaa negatiivisten valuutta-arvojen esitysmuodon.</p><p>Huomaa, että muissa luvuissa käytettävä muoto on asetettava erikseen (ks. ”Luvut”-välilehti).</p>

en: Here you can select how a negative sign will be positioned. This only affects monetary values.
fi: Tässä kohdassa voit valita, kuinka negatiivinen merkki sijoitetaan. Tämä asetus vaikuttaa vain raha-arvoihin.

en: If this option is checked, the currency sign will be prefixed (i.e. to the left of the value) for all negative monetary values. If not, it will be postfixed (i.e. to the right).
fi: Jos tämä kohta on valittu, valuuttamerkki näytetään ennen negatiivisia raha-arvoja. Suomessa tätä valintaa ei käytetä.

en: <p>Here you can define the set of digits used to display monetary values. If digits other than Arabic are selected, they will appear only if used in the language of the application or the piece of text where the number is shown.</p><p>Note that the set of digits used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
fi: <p>Tässä voit määritellä lukujen joukon, jota käytetään raha-arvojen näyttämiseen. Jos muut luvut kuin arabialaiset on valittuna, ne ilmaantuvat näkyviin vain jos niitä käytetään sovelluskielessä tai tekstinpalasessa, missä luku esiintyy.</p><p>Huomaa, että muita lukuja näyttämään käytetty lukujen joukko on määriteltävä erikseen (katso ”Luvut”-välilehti).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCalendarSystem)
en: Calendar system:
fi: Kalenterijärjestelmä:

en: <p>Here you can set the Calendar System to use to display dates.</p>
fi: <p>Tässä voit asettaa päiväyksissä käytettävän kalenterijärjestelmän.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkCalendarGregorianUseCommonEra)
en: Use Common Era
fi: Käytä yleistä ajanlaskua

en: <p>This option determines if the Common Era (CE/BCE) should be used instead of the Christian Era (AD/BC).</p>
fi: <p>Tämä valinta määrittää, käytetäänkö yleistä ajanlaskua (jaa./eaa.) kristillisten merkintöjen (jKr./eKr.) sijaan.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortYearWindow)
en: Short year window:
fi: Lyhyen vuoden alue:

[ctx: label between two year inputs, i.e. 1930 to 2029]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortYearWindowTo)
en: to
fi: –

en: <p>This option determines what year range a two digit date is interpreted as, for example with a range of 1950 to 2049 the value 10 is interpreted as 2010.  This range is only applied when reading the Short Year (YY) date format.</p>
fi: <p>Tämä asetus määrittää, miten kaksinumeroinen vuosiluku tulkitaan. Esim. välillä 1950–2049 luku 10 tulkitaan vuodeksi 2010. Alue on merkityksellinen vain käytettäessä päiväyksessä lyhyttä vuoden esitysmuotoa (VV).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWeekNumberSystem)
en: Week number system:
fi: Viikkojen numerointi:

en: <p>This option determines how the Week Number will be calculated. There are four options available:</p> <ul><li><b>ISO Week</b> Use the ISO standard Week Number. This will always use Monday as the first day of the ISO week. This is the most commonly used system.</li><li><b>Full First Week</b> The first week of the year starts on the first occurrence of the <i>First day of the week</i>, and lasts for seven days.  Any days before Week 1 are considered part of the last week of the previous year. This system is most commonly used in the USA.</li><li><b>Partial First Week</b> The first week starts on the first day of the year. The second week of the year starts on the first occurrence of the <i>First day of the week</i>, and lasts for seven days. The first week may not contain seven days.</li><li><b>Simple Week</b> The first week starts on the first day of the year and lasts seven days, with all new weeks starting on the same weekday as the first day of the year.</li></ul>
fi: <p>Tämä valinta määrittää, miten viikkojen numerot lasketaan. Vaihtoehtoja on neljä:</p> <ul><li><b>ISO-viikko</b> Käytä ISO-standardin viikkojen numerointia. ISO-viikon ensimmäinen päivä on aina maanantai. Tämä on yleisin käytössä oleva laskutapa.</li><li><b>Täysi ensimmäinen viikko</b> Vuoden ensimmäinen viikko alkaa, kun on ensimmäisen kerran <i>viikon ensimmäinen päivä</i>. Se kestää seitsemän päivää. Kaikki ensimmäistä viikkoa edeltävät päivät lasketaan edellisen vuoden viimeiseen viikkoon. Tämä on Yhdysvaltojen yleisin käytössä oleva laskutapa.</li><li><b>Vajaa ensimmäinen viikko</b> Ensimmäinen viikko alkaa vuoden ensimmäisenä päivänä. Vuoden toinen viikko alkaa, kun on ensimmäisen kerran <i>viikon ensimmäinen päivä</i>. Se kestää seitsemän päivää. Ensimmäinen viikko ei välttämättä kestä seitsemää päivää.</li><li><b>Yksinkertainen viikko</b> Ensimmäinen viikko alkaa vuoden ensimmäisenä päivänä ja kestää seitsemän päivää. Kaikki seuraavat viikot alkavat samana viikonpäivänä kuin vuoden ensimmäinen päivä.</li></ul>

en: ISO Week
fi: ISO-viikko

en: Full First Week
fi: Täysi ensimmäinen viikko

en: Partial First Week
fi: Vajaa ensimmäinen viikko

en: Simple Week
fi: Yksinkertainen viikko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWeekStartDay)
en: First day of week:
fi: Viikon ensimmäinen päivä:

en: <p>This option determines which day will be considered as the first one of the week.  This value may affect the Week Number System.</p>
fi: <p>Tässä voit valita, mikä päivä on viikon ensimmäinen päivä. Tämän arvo saattaa vaikuttaa viikkojen numerointiin.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWorkingWeekStartDay)
en: First working day of week:
fi: Viikon ensimmäinen työpäivä:

en: <p>This option determines which day will be considered as the first working day of the week.</p>
fi: <p>Tässä voit valita, mikä päivä on viikon ensimmäinen työpäivä.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWorkingWeekEndDay)
en: Last working day of week:
fi: Viikon viimeinen työpäivä:

en: <p>This option determines which day will be considered as the last working day of the week.</p>
fi: <p>Tässä voit valita, mikä päivä on viikon viimeinen työpäivä.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWeekDayOfPray)
en: Week day for special religious observance:
fi: Pyhäpäivä:

en: <p>This option determines which day if any will be considered as the day of the week for special religious observance.</p>
fi: <p>Tämä asetus määrittää, mitä viikonpäivää, jos mitään, käytetään uskonnollisena pyhäpäivänä.</p>

[ctx: Day name list, option for no special day of religious observance]
en: None / None in particular
fi: Ei mikään / Ei mikään erityisesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelTimeFormat)
en: Time format:
fi: Kellonajan muoto:

en: <p>The text in this textbox will be used to format time strings. The sequences below will be replaced:</p><table><tr><td><b>HH</b></td><td>The hour as a decimal number using a 24-hour clock (00-23).</td></tr><tr><td><b>hH</b></td><td>The hour (24-hour clock) as a decimal number (0-23).</td></tr><tr><td><b>PH</b></td><td>The hour as a decimal number using a 12-hour clock (01-12).</td></tr><tr><td><b>pH</b></td><td>The hour (12-hour clock) as a decimal number (1-12).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>The minutes as a decimal number (00-59).</td></tr><tr><td><b>SS</b></td><td>The seconds as a decimal number (00-59).</td></tr><tr><td><b>AMPM</b></td><td>Either 'AM' or 'PM' according to the given time value. Noon is treated as 'PM' and midnight as 'AM'.</td></tr></table>
fi: <p>Tekstiä tässä kentässä käytetään aikojen muodon määrittelyyn. Alla olevat merkit korvataan:</p><table><tr><td><b>TT</b></td><td>Tunti kymmenlukuna käyttäen 24-tunnin kelloa (00–23).</td></tr><tr><td><b>tT</b></td><td>Tunti (24-tunnin kello) kymmenlukuna (0–23).</td></tr><tr><td><b>PT</b></td><td>Tunti kymmenlukuna käyttäen 12-tunnin kelloa (01–12).</td></tr><tr><td><b>tT</b></td><td>Tunti (12-tunnin kello) kymmenlukuna (1–12).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>Minuutti kymmenlukuna (00–59).</td></tr><tr><td><b>SS</b></td><td>Sekunti kymmenlukuna (00–59).</td></tr><tr><td><b>AMPM</b></td><td>Joko ”ap.” tai ”ip.” riippuen kellonajasta. Keskipäivä on ”ip.” ja keskiyö ”ap.”</td></tr></table>

en: HH
fi: TT

en: hH
fi: tT

en: PH
fi: PT

en: pH
fi: tT

[ctx: some reasonable time formats for the language]
en: HH:MM:SS
    pH:MM:SS AMPM
fi: TT:MM:SS
    pT:MM:SS AMPM

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelAmSymbol)
en: AM symbol:
fi: AP-merkintä:

en: <p>Here you can set the text to be displayed for AM.</p>
fi: <p>Tässä voit asettaa aamupäivää osoittavan tekstin.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelPmSymbol)
en: PM symbol:
fi: IP-merkintä:

en: <p>Here you can set the text to be displayed for PM.</p>
fi: <p>Tässä voit asettaa iltapäivää osoittavan tekstin.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDateFormat)
en: Long date format:
fi: Pitkä päiväysmuoto:

en: <p>The text in this textbox will be used to format long dates. The sequences below will be replaced:</p><table><tr><td><b>YYYY</b></td><td>The year with century as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>YY</b></td><td>The year without century as a decimal number (00-99).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>The month as a decimal number (01-12).</td></tr><tr><td><b>mM</b></td><td>The month as a decimal number (1-12).</td></tr><tr><td><b>SHORTMONTH</b></td><td>The first three characters of the month name.</td></tr><tr><td><b>MONTH</b></td><td>The full month name.</td></tr><tr><td><b>DD</b></td><td>The day of month as a decimal number (01-31).</td></tr><tr><td><b>dD</b></td><td>The day of month as a decimal number (1-31).</td></tr><tr><td><b>SHORTWEEKDAY</b></td><td>The first three characters of the weekday name.</td></tr><tr><td><b>WEEKDAY</b></td><td>The full weekday name.</td></tr><tr><td><b>ERAYEAR</b></td><td>The Era Year in local format (e.g. 2000 AD).</td></tr><tr><td><b>SHORTERANAME</b></td><td>The short Era Name.</td></tr><tr><td><b>YEARINERA</b></td><td>The Year in Era as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFYEAR</b></td><td>The Day of Year as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>ISOWEEK</b></td><td>The ISO Week as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFISOWEEK</b></td><td>The Day of the ISO Week as a decimal number.</td></tr></table>
fi: <p>Tekstikentän tekstin mukaan muotoillaan pitkä päiväys. Merkkijonot korvataan seuraavasti:</p><table><tr><td><b>VVVV</b></td><td>Vuosiluku desimaalilukuna.</td></tr> <tr><td><b>VV</b></td><td>Vuosisadaton vuosiluku desimaalilukuna (00–99).</td></tr><tr><td><b>KK</b></td><td>Kuukausi desimaalilukuna (01–12).</td> </tr><tr><td><b>kK</b></td><td>Kuukausi desimaalilukuna (1–12).</td></tr> <tr><td><b>LYHYTKUUKAUSI</b></td><td>Kuukauden nimen kolme alkukirjainta.</td> </tr><tr><td><b>KUUKAUSI</b></td><td>Kuukauden nimi.</td></tr><tr><td> <b>PP</b></td><td>Kuukaudenpäivä desimaalilukuna (01–31).</td></tr><tr><td> <b>pP</b></td><td>Kuukaudenpäivä desimaalilukuna (1–31).</td></tr><tr><td> <b>LYHYTVIIKONPÄIVÄ</b></td><td>Viikonpäivän nimen kolme alkukirjainta.</td> </tr><tr><td><b>VIIKONPÄIVÄ</b></td><td>Viikonpäivän nimi.</td></tr><tr><td> <b>VUOSIAIKAKAUSI</b></td><td>Vuosi ja aikakausi paikallisessa muodossa (esim. 2000 jaa.).</td></tr><tr><td><b>LYHYTAIKAKAUSI</b></td><td>Aikakauden lyhyt nimi.</td></tr><tr><td><b>VUOSIAIKAKAUDESSA</b></td><td>Aikakauden vuosi desimaalilukuna.</td></tr><tr><td><b>VUODENPÄIVÄ</b></td><td>Vuodenpäivä desimaalilukuna.</td></tr><tr><td><b>ISOVIIKKO</b></td><td>ISO-viikko desimaalilukuna.</td></tr><tr><td><b>ISOVIIKONPÄIVÄ</b></td><td>ISO-viikon päivä desimaalilukuna.</td></tr></table>

en: YYYY
fi: VVVV

en: YY
fi: VV

en: mM
fi: kK

en: SHORTMONTH
fi: LYHYTKUUKAUSI

en: MONTH
fi: KUUKAUSI

en: dD
fi: pP

en: DD
fi: PP

en: SHORTWEEKDAY
fi: LYHYTVIIKONPÄIVÄ

en: WEEKDAY
fi: VIIKONPÄIVÄ

en: ERAYEAR
fi: VUOSIAIKAKAUSI

en: YEARINERA
fi: VUOSIAIKAKAUDESSA

en: SHORTERANAME
fi: LYHYTAIKAKAUSI

en: DAYOFYEAR
fi: VUODENPÄIVÄ

en: ISOWEEK
fi: ISOVIIKKO

en: DAYOFISOWEEK
fi: ISOVIIKONPÄIVÄ

[ctx: some reasonable date formats for the language]
en: WEEKDAY MONTH dD YYYY
    SHORTWEEKDAY MONTH dD YYYY
fi: VIIKONPÄIVÄ KUUKAUSI pP VVVV
    LYHYTVIIKONPÄIVÄ KUUKAUSI pP VVVV

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortDateFormat)
en: Short date format:
fi: Lyhyt päiväysmuoto:

en: <p>The text in this textbox will be used to format short dates. For instance, this is used when listing files. The sequences below will be replaced:</p><table><tr><td><b>YYYY</b></td><td>The year with century as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>YY</b></td><td>The year without century as a decimal number (00-99).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>The month as a decimal number (01-12).</td></tr><tr><td><b>mM</b></td><td>The month as a decimal number (1-12).</td></tr><tr><td><b>SHORTMONTH</b></td><td>The first three characters of the month name.</td></tr><tr><td><b>MONTH</b></td><td>The full month name.</td></tr><tr><td><b>DD</b></td><td>The day of month as a decimal number (01-31).</td></tr><tr><td><b>dD</b></td><td>The day of month as a decimal number (1-31).</td></tr><tr><td><b>SHORTWEEKDAY</b></td><td>The first three characters of the weekday name.</td></tr><tr><td><b>WEEKDAY</b></td><td>The full weekday name.</td></tr><tr><td><b>ERAYEAR</b></td><td>The Era Year in local format (e.g. 2000 AD).</td></tr><tr><td><b>SHORTERANAME</b></td><td>The short Era Name.</td></tr><tr><td><b>YEARINERA</b></td><td>The Year in Era as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFYEAR</b></td><td>The Day of Year as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>ISOWEEK</b></td><td>The ISO Week as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFISOWEEK</b></td><td>The Day of the ISO Week as a decimal number.</td></tr></table>
fi: <p>Tekstikentän tekstin mukaan muotoillaan lyhyt päiväys (esim. lueteltaessa tiedostoja). Merkkijonot korvataan seuraavasti:</p><table><tr><td><b>VVVV</b> </td><td>Vuosisadallinen vuosi desimaalilukuna.</td></tr><tr><td><b>VV</b> </td><td>Vuosisadaton vuosi desimaalilukuna (00–99).</td></tr><tr><td><b>KK</b></td><td>Kuukausi desimaalilukuna (01–12).</td></tr><tr><td><b>kK</b></td><td>Kuukausi desimaalilukuna (1–12).</td></tr><tr><td><b>LYHYTKUUKAUSI</b> </td><td>Kuukaudennimen kolme ensimmäistä kirjainta.</td></tr><tr><td><b>KUUKAUSI</b></td><td>Kuukauden koko nimi.</td></tr><tr><td><b>PP</b></td><td>Kuukaudenpäivä desimaalilukuna (01–31).</td></tr><tr><td><b>pP</b></td><td>Kuukaudenpäivä desimaalilukuna (1–31).</td></tr><tr><td><b>LYHYTVIIKONPÄIVÄ</b></td><td>Viikonpäivän nimen kolme ensimmäistä kirjainta.</td></tr><tr><td><b>VIIKONPÄIVÄ</b></td><td>Viikonpäivän koko nimi.</td></tr><tr><td><b>VUOSIAIKAKAUSI</b></td><td>Aikakauden vuosi paikallisessa muodossa (esim. 2000 jaa.).</td></tr><tr><td><b>LYHYTAIKAKAUSI</b></td><td>Aikakauden lyhyt nimi.</td></tr><tr><td><b>VUOSIAIKAKAUDESSA</b></td><td>Aikakauden vuosi desimaalilukuna.</td></tr><tr><td><b>VUODENPÄIVÄ</b></td><td>Vuodenpäivä desimaalilukuna.</td></tr><tr><td><b>ISOVIIKKO</b></td><td>ISO-viikko desimaalilukuna.</td></tr><tr><td><b>ISOVIIKONPÄIVÄ</b></td><td>ISO-viikon päivä desimaalilukuna.</td></tr></table>

[ctx: some reasonable short date formats for the language]
en: YYYY-MM-DD
    dD.mM.YYYY
    DD.MM.YYYY
fi: VVVV-KK-PP
    pP.kK.VVVV
    PP.KK.VVVV

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonthNamePossessive)
en: Possessive month names:
fi: Kuukaudennimien obliikvimuodot:

en: <p>This option determines whether possessive form of month names should be used in dates.</p>
fi: <p>Tässä kohdassa voit valita, käytetäänkö kuukaudennimissä obliikvimuotoa (ts. jotakin muuta kuin sanan perusmuotoa).</p>

en: <p>Here you can define the set of digits used to display dates and times.  If digits other than Arabic are selected, they will appear only if used in the language of the application or the piece of text where the date or time is shown.</p><p>Note that the set of digits used to display numeric and monetary values have to be set separately (see the 'Numbers' or 'Money' tabs).</p>
fi: <p>Tässä voit määrittää päiväyksissä ja kellonajoissa käytettävät lukumuodot. Jos muut kuin arabialaiset numerot valitaan, ne näkyvät vain, jos niitä käytetään sovelluksen kielessä tai siinä tekstissä, johon päiväys tai kellonaika sisältyy.</p><p>Huomaa, että lukujen ja valuutan lukumuodot täytyy asettaa erikseen (ks. välilehtiä ”Luvut” ja ”Valuutta”).</p>

en: Page size:
fi: Sivukoko:

en: <p>Here you can define the default page size to be used in new documents.</p><p>Note that this setting has no effect on printer paper size.</p>
fi: <p>Tässä voit määrittää uusien tiedostojen oletussivukoon.</p><p>Huomaa, ettei asetuksella ole vaikutusta tulostimen paperikokoon.</p>

[ctx: Page size]
en: Tabloid
fi: Tabloidi

[ctx: Page size]
en: Custom
fi: Oma

en: Measurement system:
fi: Mittajärjestelmä:

en: <p>Here you can define the measurement system to use.</p>
fi: <p>Tässä voit määrittää käytettävän mittajärjestelmän.</p>

en: Metric System
fi: Metrinen järjestelmä

en: Imperial System
fi: Anglosaksinen järjestelmä

en: Byte size units:
fi: Tavukoon yksiköt:

en: <p>This changes the units used by most KDE programs to display numbers counted in bytes. Traditionally "kilobytes" meant units of 1024, instead of the metric 1000, for most (but not all) byte sizes.<ul><li>To reduce confusion you can use the recently standardized IEC units which are always in multiples of 1024.</li><li>You can also select metric, which is always in units of 1000.</li><li>Selecting JEDEC restores the older-style units used in KDE 3.5 and some other operating systems.</li></ul></p>
fi: <p>Tämä mututaa useimpien KDE-sovellusten tavuina laskettavien lukujen esitystapaa. Perinteisesti ”kilotavu” tarkoitti 1024:n monikertoja metrisen 1000:n sijaan useimmille (muttei kaikille) tavukoille.<ul><li>Sekaannuksen vähentämiseksi voit käyttää vastikään standardoituja IEC-yksiköitä, jotka ovat aina 1024:n monikertoja.</li><li>Voit myös valita metriset yksiköt, jotka ovat aina 1000:n monikertoja.</li><li>JEDEC-yksiköiden valitseminen palauttaa vanhemman tyyliset, KDE 3.5:ssä ja muissa käyttöjärjestelmissä käytetyt yksiköt.</li></ul></p>

[ctx: Unit of binary measurement]
en: IEC Units (KiB, MiB, etc)
fi: IEC-yksiköt (KiB, MiB jne.)

[ctx: Unit of binary measurement]
en: JEDEC Units (KB, MB, etc)
fi: JEDEC-yksiköt (KB, MB jne.)

[ctx: Unit of binary measurement]
en: Metric Units (kB, MB, etc)
fi: Metriset yksiköt (kB, MB jne.)

[ctx: Example test for binary unit dialect]
en: Example: 2000 bytes equals %1
fi: Esimerkki: 2000 tavua = %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelPageSize)
en: Page size
fi: Sivukoko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMeasureSystem)
en: Measurement system
fi: Mittajärjestelmä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelBinaryUnitDialect)
en: Byte size units
fi: Tavukoon yksiköt
