kdesu - en to fi translation catalogue (36 entries)

en: Runs a program with elevated privileges.
fi: Suorittaa ohjelman korotetuilla oikeuksilla.

en: Copyright (c) 1998-2000 Geert Jansen, Pietro Iglio
fi: Copyright © 1998–2000 Geert Jansen, Pietro Iglio

en: Maintainer
fi: Ylläpitäjä

en: Original author
fi: Alkuperäinen tekijä

en: Specifies the command to run as separate arguments
fi: Määrittää erillisparametrein ajettavan komennon

en: Specifies the command to run as one string
fi: Määrittää yhtenä merkkijonona ajettavan komennon

en: Run command under target uid if <file> is not writable
fi: Suorita komento kohdekäyttäjänä, jos <tiedosto> ei ole kirjoitettavissa

en: Specifies the target uid
fi: Määrittelee kohdekäyttäjän

en: Do not keep password
fi: Älä säilytä salasanaa

en: Stop the daemon (forgets all passwords)
fi: Pysäytä taustaprosessi (unohtaa kaikki salasanat)

en: Enable terminal output (no password keeping)
fi: Käytä terminaalitulostusta (ei salasanan tallennusta)

en: Set priority value: 0 <= prio <= 100, 0 is lowest
fi: Aseta prioriteetti: 0 <= prio <= 100, 0 on matalin

en: Use realtime scheduling
fi: Käytä reaaliaika-ajoitusta

en: Do not display ignore button
fi: Älä näytä Hylkää-painiketta

en: Specify icon to use in the password dialog
fi: Määrittele salasanaikkunassa käytettävä kuvake

en: Do not show the command to be run in the dialog
fi: Älä näytä suoritettavaa komentoa valintaikkunassa

[ctx: Transient means that the kdesu app will be attached to the app specified by the winid so that it is like a dialog box rather than some separate program]
en: Makes the dialog transient for an X app specified by winid
fi: Tekee valintaikkunan tilapäiseksi winid-määritellylle X-sovellukselle

en: Cannot execute command '%1'.
fi: Ei voitu suorittaa komentoa ”%1”.

en: Illegal priority: %1
fi: Virheellinen prioriteetti: %1

en: No command specified.
fi: Komentoa ei ole määritelty.

en: Su returned with an error.
fi: Su palautti virheen.

en: Command:
fi: Komento:

en: realtime:
fi: reaaliaika:

en: Priority:
fi: Prioriteetti:

en: Ignore
fi: Hylkää

en: Run as %1
fi: Suorita käyttäjänä %1

en: Please enter your password below.
fi: Kirjoita salasanasi alle.

en: The action you requested needs <b>root privileges</b>. Please enter <b>root's</b> password below or click Ignore to continue with your current privileges.
fi: Pyytämäsi toiminto vaatii <b>pääkäyttäjäoikeuksia</b>. Anna alle <b>pääkäyttäjän</b> salasana tai paina Hylkää jatkaaksesi nykyoikeuksin.

en: The action you requested needs <b>root privileges</b>. Please enter <b>root's</b> password below.
fi: Pyytämäsi toiminto vaatii <b>pääkäyttäjäoikeuksia</b>. Syötä <b>pääkäyttäjän</b> salasana.

en: The action you requested needs additional privileges. Please enter the password for <b>%1</b> below or click Ignore to continue with your current privileges.
fi: Pyytämäsi toiminto vaatii lisäoikeuksia. Anna käyttäjän <b>%1</b> salasana tai paina Hylkää jatkaaksesi nykyoikeuksilla.

en: The action you requested needs additional privileges. Please enter the password for <b>%1</b> below.
fi: Pyytämäsi toiminto vaatii lisäoikeuksia. Syötä käyttäjän <b>%1</b> salasana.

en: &Ignore
fi: &Hylkää

en: Conversation with su failed.
fi: Keskustelu ”su”-ohjelman kanssa epäonnistui.

en: The program 'su' could not be found.<br />Ensure your PATH is set correctly.
fi: Ohjelmaa ”su” ei löytynyt.<br />Varmista, että hakupolku on asetettu oikein.

en: Permission denied.<br />Possibly incorrect password, please try again.<br />On some systems, you need to be in a special group (often: wheel) to use this program.
fi: Lupa evätty.<br />Todennäköisesti salasana on väärin, yritä uudelleen. <br />Joissakin järjestelmissä pitää kuulua määräryhmään (usein ”wheel”), jotta voi käyttää tätä ohjelmaa.

en: Internal error: illegal return from SuProcess::checkInstall()
fi: Sisäinen virhe: Virheellinen paluu SuProcess::checkInstall() -metodista
