khelpcenter - en to fi translation catalogue (125 entries)

en: KDE Help Center
fi: KDE:n ohjekeskus

en: The KDE Help Center
fi: KDE:n ohjekeskus

en: (c) 1999-2011, The KHelpCenter developers
fi: © 1999–2011 KHelpCenter-kehittäjät

en: Original Author
fi: Alkuperäinen tekijä

en: Info page support
fi: Infosivutuki

en: URL to display
fi: Näytettävä verkko-osoite

en: Top-Level Documentation
fi: Päätason dokumentaatio

[ctx: Describes documentation entries that are in English]
en: English
fi: Englanninkielinen

en: Font Configuration
fi: Fonttiasetukset

en: Sizes
fi: Fonttikoot

[ctx: The smallest size a will have]
en: M&inimum font size:
fi: &Fontin vähimmäiskoko:

[ctx: The normal size a font will have]
en: M&edium font size:
fi: F&ontin keskikoko:

en: Fonts
fi: Fontit

en: S&tandard font:
fi: O&letusfontti:

en: F&ixed font:
fi: &Tasavälinen fontti:

en: S&erif font:
fi: S&erif-fontti:

en: S&ans serif font:
fi: &Sans serif -fontti:

en: &Italic font:
fi: &Kursivoitu fontti:

en: &Fantasy font:
fi: &Fantasiafontti:

en: Encoding
fi: Merkistö

en: &Default encoding:
fi: &Oletusmerkistö:

en: Use Language Encoding
fi: Käytä kielimerkistöä

en: &Font size adjustment:
fi: Fontti&koon säätäminen:

en: By Topic
fi: Aiheen mukaan

en: Alphabetically
fi: Aakkosjärjestyksessä

en: Rebuilding glossary cache...
fi: Uudelleenrakennetaan välimuistia…

en: Rebuilding cache... done.
fi: Uudelleenrakennetaan välimuistia… valmis.

en: Error
fi: Virhe

en: Unable to show selected glossary entry: unable to open file 'glossary.html.in'!
fi: Ei voitu näyttää valittua sanastotietuetta: ei voitu avata tiedostoa ”glossary.html.in”.

en: See also:
fi: Katso myös:

en: KDE Glossary
fi: KDE:n sanasto

en: The fulltext search feature makes use of the ht://dig HTML search engine.
fi: Kokotekstihaku käyttää hyväkseen ht://dig-hakukonetta.

en: Information about where to get the ht://dig package.
fi: Tietoa mistä voit hakea ht://dig paketin.

en: You can get ht://dig at the ht://dig home page
fi: Voit hakea ht://dig-ohjelman kotisivuilta

en: Program Locations
fi: Ohjelmien sijainti

en: Enter the URL of the htsearch CGI program.
fi: Anna htsearch CHI-ohjelman URL.

en: Indexer:
fi: Indeksoija:

en: Enter the path to your htdig indexer program here.
fi: Anna polku htdig-hakemistonluontiohjelmaan tässä.

en: htdig database:
fi: htdig-tietokanta:

en: Enter the path to the htdig database folder.
fi: Anna polku htdig-ohjelman tietokantakansioon.

en: By Category
fi: Kategorian mukaan

en: Change Index Folder
fi: Vaihda indeksikansio

en: Index folder:
fi: Indeksikansio:

en: Build Search Indices
fi: Rakenna hakemistot

en: Index creation log:
fi: Indeksin luomisloki:

[ctx: Label for button to close search index progress dialog after successful completion]
en: Close
fi: Sulje

en: Index creation finished.
fi: Indeksin luominen valmis.

[ctx: Label for stopping search index generation before completion]
en: Stop
fi: Pysäytä

en: Details &lt;&lt;
fi: Yksityiskohdat &lt;&lt;

en: Details &gt;&gt;
fi: Yksityiskohdat &gt;&gt;

en: Build Search Index
fi: Rakenna hakemisto

en: Build Index
fi: Rakenna hakemisto

en: To be able to search a document, a search
    index needs to exist. The status column of the list below shows whether an index
    for a document exists.
fi: Jotta tiedostoa voi etsiä, hakemiston tulee olla olemassa.
    Hakemiston olemassaolo näkyy alla olevan luettelon tilasarakkeessa.

en: To create an index, check the box in the list and press the
    "Build Index" button.
fi: Hakemisto luodaan valitsemalla asiakirja ja painamalla
    ”Rakenna hakemisto” -painiketta.

en: Search Scope
fi: Haun laajuus

en: Status
fi: Tila

en: Change...
fi: Muuta…

en: <qt>The folder <b>%1</b> does not exist; unable to create index.</qt>
fi: <qt>Kansiota <b>%1</b> ei ole olemassa. Ei voitu luoda indeksiä.</qt>

[ctx: Describes the status of a documentation index that is present]
en: OK
fi: Ok

[ctx: Describes the status of a documentation index that is missing]
en: Missing
fi: Puuttuu

[ctx: Generic prefix label for error messages when creating documentation index, first arg is the document's identifier, second is the document's name]
en: Document '%1' (%2):
fi: Tiedosto ”%1” (%2):

en: No document type.
fi: Ei asiakirjatyyppiä.

en: No search handler available for document type '%1'.
fi: Hakukäsittelijää ei ole saatavilla asiakirjatyypille ”%1”.

en: No indexing command specified for document type '%1'.
fi: Asiakirjatyypille ”%1” ei ole määritelty hakemistontekokomentoa.

en: Failed to build index.
fi: Indeksin rakentaminen epäonnistui.

en: Error executing indexing build command:
    %1
fi: Virhe hakemiston rakentamiskomennon suorituksessa:
    %1

en: Unable to start command '%1'.
fi: Ei voi käynnistää komentoa ”%1”.

en: KHelpCenter Index Builder
fi: Käyttöohjeen indeksirakentaja

en: (c) 2003, The KHelpCenter developers
fi: © 1999–2003 KHelpCenter-kehittäjät

en: Document to be indexed
fi: Indeksoitava tiedosto

en: Index directory
fi: Indeksihakemisto

note: i18n: ectx: label, entry, group (Search)
en: Path to index directory.
fi: Polku hakemistokansioon.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Search)
en: Path to directory containing search indices.
fi: Polku hakuindeksien kansioon.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Layout)
en: Currently visible navigator tab
fi: Navigaattorin nyt näkyvä välilehti

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fi: &Muokkaa

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fi: &Näytä

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
fi: &Siirry

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

en: Search Error Log
fi: Näytä virheloki

en: Preparing Index
fi: Rakennan hakemistoa

en: Ready
fi: Valmis

en: Previous Page
fi: Edellinen sivu

en: Moves to the previous page of the document
fi: Siirtyy asiakirjan edelliselle sivulle

en: Next Page
fi: Seuraava sivu

en: Moves to the next page of the document
fi: Siirtyy asiakirjan seuraavalle sivulle

en: Table of &Contents
fi: Sis&ällysluettelo

en: Table of contents
fi: Sisällysluettelo

en: Go back to the table of contents
fi: Siirry takaisin sisällysluetteloon

en: &Last Search Result
fi: &Viimeinen hakutulos

en: Configure Fonts...
fi: Fonttiasetukset…

en: Increase Font Sizes
fi: Lisää fonttikokoa

en: Decrease Font Sizes
fi: Vähennä fonttikokoa

en: &Search
fi: &Etsi

en: &Contents
fi: Sis&ällysluettelo

en: Search Options
fi: Hakuvalinnat

en: G&lossary
fi: &Sanasto

en: Start Page
fi: Aloitussivu

en: Unable to run search program.
fi: Ei voitu suorittaa hakuohjelmaa

en: A search index does not yet exist. Do you want to create the index now?
fi: Hakemistoa ei ole vielä olemassa. Haluatko luoda sen nyt?

en: Create
fi: Luo

en: Do Not Create
fi: Älä luo

en: Error: No document type specified.
fi: Virhe: Asiakirjan tyyppiä ei ole määritelty.

en: Error: No search handler for document type '%1'.
fi: Virhe: Asiakirjatyypille ”%1” ei ole hakukäsittelijää.

en: Unable to initialize SearchHandler from file '%1'.
fi: Hakukäsittelijää tiedostosta ”%1” ei voi alustaa.

en: No valid search handler found.
fi: Oikeantyyppistä hakukäsittelijää ei löytynyt.

en: Search Results for '%1':
fi: Hakutulokset haulle ”%1”:

en: Search Results
fi: Hakutulokset

en: Error executing search command '%1'.
fi: Virhe hakukomennon ”%1” suorituksessa.

en: Error: %1
fi: Virhe: %1

en: '%1' not found, check your installation
fi: ”%1” ei löytynyt. Tarkista asennuksesi

en: '%1' not found, install the package containing it
fi: ”%1” ei löytynyt. Asenna pakkaus, johon se sisältyy

en: No search command or URL specified.
fi: Hakukomentoa tai verkko-osoitetta ei ole määritelty.

en: and
fi: ja

en: or
fi: tai

en: &Method:
fi: &Tapa:

en: Max. &results:
fi: Tulosten &maksimimäärä:

en: &Scope selection:
fi: &Laajuuden valinta:

en: Scope
fi: Laajuus

en: Build Search &Index...
fi: Rakenna &hakuhakemisto…

[ctx: Label for searching documentation using custom (user defined) scope]
en: Custom
fi: Oma

[ctx: Label for searching documentation using default search scope]
en: Default
fi: Oletus

[ctx: Label for searching documentation in all subsections]
en: All
fi: Kaikki

[ctx: Label for scope that deselects all search subsections]
en: None
fi: Ei mikään

[ctx: Label for Unknown search scope, that should never appear]
en: unknown
fi: tuntematon

en: Copy Link Address
fi: Kopioi linkin osoite
