plasmapkg - en to fi translation catalogue (51 entries)

en: Install, list, remove Plasma packages
fi: Asenna, luettele, poista Plasma-paketteja

en: Addon Name
fi: Lisäosan nimi

en: Service Type
fi: Palvelutyyppi

en: Path
fi: Polku

en: Package types that are installable with this tool:
fi: Tällä työkalulla asennettavissa olevat pakettityypit:

en: Built in:
fi: Sisäänrakennettu:

en: DataEngine
fi: Tietomoottori

en: Layout Template
fi: Asettelumalli

en: Plasmoid
fi: Plasmoidi

en: Runner
fi: Käynnistin

en: Theme
fi: Teema

en: Wallpaper Images
fi: Taustakuvat

en: Wallpaper Plugin
fi: Taustaliitännäinen

en: KWin Effect
fi: KWin-tehoste

en: KWin Window Switcher
fi: KWin-ikkunanvaihdin

en: KWin Script
fi: KWin-skripti

en: Provided by plugins:
fi: Liitännäisten tarjoamat:

en: Provided by .desktop files:
fi: .desktop-tiedostojen tarjoamat:

en: Plasma Package Manager
fi: Plasman paketinhallinta

en: (C) 2008, Aaron Seigo
fi: © 2008, Aaron Seigo

en: Original author
fi: Alkuperäinen tekijä

[ctx: Do not translate <path>]
en: Generate a SHA1 hash for the package at <path>
fi: Luo paketin <path> SHA1-tiiviste

en: For install or remove, operates on packages installed for all users.
fi: Asentaa ja poistaa kaikille käyttäjille asennettuja paketteja.

[ctx: theme, wallpaper, etc. are keywords, but they may be translated, as both versions are recognized by the application (if translated, should be same as messages with 'package type' context below)]
en: The type of package, e.g. theme, wallpaper, plasmoid, dataengine, runner, layout-template, etc.
fi: Paketin tyyppi, esim. teema, tausta, plasmoidi, tietomoottori, suoritusohjelma, asettelumallipohja jne.

[ctx: Do not translate <path>]
en: Install the package at <path>
fi: Asenna paketti kohteeseen <path>

[ctx: Do not translate <path>]
en: Upgrade the package at <path>
fi: Päivitä paketti kohteeseen <path>

en: List installed packages
fi: Näytä asennetut paketit

en: lists all known Package types that can be installed
fi: luettelee kaikki tunnetut asennettavissa olevat pakettityypit

[ctx: Do not translate <name>]
en: Remove the package named <name>
fi: Poista <name>-niminen paketti

en: Absolute path to the package root. If not supplied, then the standard data directories for this KDE session will be searched instead.
fi: Absoluuttinen polku paketin juureen. Jos tätä ei ole määriteltynä, niin KDE:n oletustietohakemistoja käytetään sen sijasta.

en: Failed to generate a Package hash for %1
fi: Paketin %1 tiivisteen luonti epäonnistui

en: SHA1 hash for Package at %1: '%2'
fi: Paketin %1 SHA1-tiiviste: "%2"

[ctx: package type]
en: wallpaper
fi: taustakuva

[ctx: package type]
en: plasmoid
fi: plasmoidi

[ctx: package type]
en: theme
fi: teema

[ctx: package type]
en: dataengine
fi: tietomoottori

[ctx: package type]
en: runner
fi: käynnistin

[ctx: package type]
en: wallpaperplugin
fi: taustakuvaliitännäinen

[ctx: package type]
en: layout-template
fi: asettelumalli

[ctx: package type]
en: kwineffect
fi: kwintehoste

[ctx: package type]
en: windowswitcher
fi: ikkunavaihdin

[ctx: package type]
en: kwinscript
fi: kwinskripti

en: Could not find a suitable installer for package of type %1
fi: Pakettityypille %1 sopivaa asennusohjelmaa ei löytynyt

en: Could not load installer for package of type %1. Error reported was: %2
fi: Pakettityypille %1 sopivaa asennusohjelmaa ei voitu ladata. Virhe: %2

[ctx: The user entered conflicting options packageroot and global, this is the error message telling the user he can use only one]
en: The packageroot and global options conflict each other, please select only one.
fi: Paketin juurikansio ja järjestelmänlaajuiset valinnat ovat ristiriidassa: valitse toinen.

en: Successfully removed %1
fi: Paketti %1 poistettiin onnistuneesti

en: Removal of %1 failed.
fi: Paketin %1 poisto epäonnistui.

en: Plugin %1 is not installed now.
fi: Liitännäistä %1 ei ole tällä hetkellä asennettuna.

en: Successfully installed %1
fi: Paketti %1 asennettiin onnistuneesti

en: Installation of %1 failed.
fi: Paketin %1 asennus epäonnistui.

[ctx: No option was given, this is the error message telling the user he needs at least one, do not translate install, remove, upgrade nor list]
en: One of install, remove, upgrade or list is required.
fi: Joko asennus, poisto tai luettelointi on pakollinen.
