ksirk - en to fi translation catalogue (465 entries)

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 1 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 516 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 531 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 536 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/legacy/Data/world.de
en: Africa
fi: Afrikka

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 46 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 521 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 526 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 46 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Asia
fi: Aasia

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 51 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 51 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 575 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 51 i18n: file skins/static/Data/world.deskto
en: Belgium
fi: Belgia

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 65 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 65 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 65 i18n: file skins/static/Data/world.deskto
en: Brazil
fi: Brasilia

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 85 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 85 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 85 i18n: file skins/static/Data/world.deskto
en: China
fi: Kiina

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 95 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 95 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 95 i18n: file skins/static/Data/world.deskto
en: Colombia
fi: Kolumbia

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 105 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 105 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 105 i18n: file skins/static/Data/world.des
en: Eastern US
fi: Itä-Yhdysvallat

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 115 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 115 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 115 i18n: file skins/static/Data/world.des
en: Egypt
fi: Egypti

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 125 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 531 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 541 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 129 i18n: file skins/legacy/Data/world.d
en: Europe
fi: Eurooppa

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 130 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 134 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.de
en: France
fi: Ranska

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 152 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 155 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 155 i18n: file skins/static/Data/world.des
en: Groenland
fi: Grönlanti

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 162 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 165 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 165 i18n: file skins/static/Data/world.des
en: India
fi: Intia

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 192 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 195 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 195 i18n: file skins/static/Data/world.des
en: Island
fi: Islanti

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 202 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 205 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 575 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 205 i18n: file skins/static/Data/world.des
en: Italy
fi: Italia

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 206 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 209 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.de
en: Japan
fi: Japani

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 228 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 230 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 230 i18n: file skins/static/Data/world.des
en: Madagascar
fi: Madagaskar

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 238 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 240 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 240 i18n: file skins/static/Data/world.des
en: Mexico
fi: Meksiko

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 258 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 270 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 270 i18n: file skins/static/Data/world.des
en: New South Wales
fi: Uusi Etelä-Wales

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 268 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 280 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 280 i18n: file skins/static/Data/world.des
en: New Zealand
fi: Uusi-Seelanti

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 288 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 516 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 521 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 300 i18n: file skins/legacy/Data/world.d
en: North America
fi: Pohjois-Amerikka

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 293 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 305 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 305 i18n: file skins/static/Data/world.des
en: Occidental Australia
fi: Länsi-Australia

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 313 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 536 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 325 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 524 i18n: file skins/legacy/Data/world.de
en: Pacific
fi: Tyynimeri

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 328 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 340 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 340 i18n: file skins/static/Data/world.des
en: Papouasie
fi: Papua

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 348 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 360 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 360 i18n: file skins/static/Data/world.des
en: Prussia
fi: Preussi

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 368 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 380 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 380 i18n: file skins/static/Data/world.des
en: Russia
fi: Venäjä

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 378 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 390 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 390 i18n: file skins/static/Data/world.des
en: Scandinavia
fi: Skandinavia

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 388 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 400 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 400 i18n: file skins/static/Data/world.des
en: Siberia
fi: Siperia

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 398 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 410 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 410 i18n: file skins/static/Data/world.des
en: South Africa
fi: Etelä-Afrikka

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 408 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 526 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 541 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 420 i18n: file skins/legacy/Data/world.d
en: South America
fi: Etelä-Amerikka

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 413 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 417 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 425 i18n: file skins/legacy/Data/world.d
en: United Kingdom
fi: Britannia

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 427 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 435 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 575 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 435 i18n: file skins/static/Data/world.des
en: United States
fi: Yhdysvallat

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 441 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 449 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 449 i18n: file skins/static/Data/world.des
en: Western US
fi: Länsi-Yhdysvallat

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 451 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 459 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 459 i18n: file skins/static/Data/world.des
en: Zair
fi: Zaire

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 504 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 512 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 512
en: %1, you'll have to conquer %2 countries and place %3 armies in each one.
fi: %1, sinun on valloitettava %2 maata ja sijoitettava %3 armeijaa kuhunkin.

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 510 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 518 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 518
en: %1, you'll have to conquer %2 countries.
fi: %1, sinun on valloitettava %2 maata.

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 517 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 525 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 525
en: %1, you'll have to conquer %2, %3 and another continent at your choice.
fi: %1, sinun on valloitettava %2, %3 sekä jokin vapaasti valitsemasi manner.

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 522 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 527 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 532 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 537 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 542 i18n: file skins/legacy/Data/world.
en: %1, you'll have to conquer %2 and %3.
fi: %1, sinun on valloitettava %2 ja %3.

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 546 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 554 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 554
en: %1, you'll have to eliminate %2. If it is eliminated by another player, you'll have to conquer %3 countries.
fi: %1, sinun on tuhottava %2. Jos sen tuhoaa toinen pelaaja, sinun on valloitettava %3 maata.

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 560
en: This skin shows a world that looks like the real one with some nationalities
    randomly chosen and proposes various interesting goals
fi: Tämä teema esittää todelliselta näyttävän maailman, johon on satunnaisesti
    valittu joitakin kansoja, ja ehdottaa erilaisia kiinnostavia tavoitteita

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 566
en: Earth-like
fi: Maankaltainen

note: i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 125 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 575 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 125 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 575
en: England
fi: Englanti

note: i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 250 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 250 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567
en: Middle East
fi: Lähi-itä

note: i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 568
en: This skin shows a world that looks like the real one with some nationalities randomly chosen and proposes various interesting goals.
    It looks like KsirK before vector graphics.
fi: Tämä teema esittää todelliselta näyttävän maailman, johon on satunnaisesti valittu joitakin kansoja, ja ehdottaa erilaisia kiinnostavia tavoitteita.
    Se näyttää samalta kuin KsirK ennen vektorigrafiikkaa.

note: i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 574
en: Legacy
fi: Perinteinen

note: i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 568
en: This skin shows a world that looks like the real one with some nationalities
    randomly chosen and proposes various interesting goals.
    It features non-animated sprites
fi: Tämä maa esittää todelliselta näyttävän maailman, johon on satunnaisesti
    valittu joitakin kansoja, ja ehdottaa erilaisia kiinnostavia tavoitteita.
    Se käyttää animoimattomia pelihahmoja.

note: i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 574
en: Less animated Earth-like
fi: Vähemmän animoitu maankaltainen

en: Next Player
fi: Seuraava pelaaja

en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: Goal
fi: Tavoite

en: Enable Arena
fi: Ota areena käyttöön

en: Attack 1
fi: Hyökkää yhdellä

en: Attack 2
fi: Hyökkää kahdella

en: Attack 3
fi: Hyökkää kolmella

en: Auto attack
fi: Hyökkää automaattisesti

en: Move 1
fi: Siirrä yhtä

en: Move 5
fi: Siirrä viittä

en: Move 10
fi: Siirrä kymmentä

en: Disable Arena
fi: Poista areena käytöstä

en: Invasion
fi: Hyökkäys

en: You are invading <font color="blue">%1</font> with <font color="red">%2</font>!
fi: Olet hyökkäämässä maahan <font color="blue">%1</font> maan <font color="red">%2</font> armeijoilla!|/|Olet hyökkäämässä <font color="blue">$[illat %1]</font> <font color="red">$[gen %2]</font> armeijoilla!

en: <br><i>Choose the number of invading armies.</i>
fi: <br><i>Valitse hyökkäävien armeijoiden määrä.</i>

en: Moving
fi: Siirtäminen

en: You are moving armies from <font color="red">%1</font> to <font color="blue">%2</font>!
fi: Olet siirtämässä armeijoita maasta <font color="red">%1</font> maahan <font color="blue">%2</font>!|/|Olet siirtämässä armeijoita <font color="red">$[elat %1]</font> <font color="blue">$[illat %2]</font>!

en: <br><i>Choose the number of armies to move.</i>
fi: <br><i>Valitse siirrettävien armeijoiden määrä.</i>

en: Nickname
fi: Näyttönimi

en: Skin
fi: Teema

en: Nb players
fi: Ei pelaajia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Connection to the Jabber Network
fi: Yhteys Jabber-verkkoon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Jabber ID:
fi: Jabber-tunnus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password:
fi: Salasana:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, connectbutton)
en: Connect
fi: Yhdistä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: State:
fi: Osavaltio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Joining a KsirK Jabber Chatroom
fi: Liitytään KsirKin Jabber-keskusteluhuoneeseen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Room JID:
fi: Huoneen JID:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Nickname:
fi: Kutsumanimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Room Password:
fi: Huoneen salasana:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, joinroombutton)
en: Join Room
fi: Liity huoneeseen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Games in the Room
fi: Huoneen pelit

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, startnewgamebutton)
en: Start a New Game
fi: Aloita uusi peli

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, joingamebutton)
en: Join Selected Game
fi: Liity valittuun peliin

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, loadsavedgamebutton)
en: Load a Saved Game
fi: Lataa tallennettu peli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: <b>Note:</b> Playing over the Jabber network is an experimental feature in KsirK.<br/>Particularly, the distribution of armies at game beginning is very slow (expect something like one minute).
fi: <b>Huomaa:</b> Jabber-verkossa pelaaminen on KsirKissä kokeellinen piirre.<br/>Erityisesti armeijoiden jakaminen pelin alussa on hyvin hidasta (noin minuutin luokkaa).

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, cancelButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, cancelbutton)
en: Cancel
fi: Peru

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, JoinGameDialog)
en: Join Network Game Configuration
fi: Verkkopeliin liittymisen asetukset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Network Configuration
fi: Verkkoasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hostLabel)
en: Host:
fi: Palvelin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: Port:
fi: Portti:

en: Name already in use. Please choose another one.
fi: Nimi on jo käytössä: valitse toinen.

en: Empty name. Please choose another one.
fi: Nimi on tyhjä: valitse toinen.

en: Player Number %1, please type in your name and choose your nation:
fi: Pelaaja %1, anna nimesi ja valitse maasi:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewGameDialog)
en: Ksirk - New game properties
fi: KsirK – Uuden pelin ominaisuudet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Total number of players:
fi: Pelaajien kokonaismäärä:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntSpinBox, playersNumberEntry)
en: Spin this to choose the number of players.
fi: Valitse pelaajien määrä pyörittämällä tätä.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, playersNumberEntry)
en: A spin box to choose the number of players
fi: Kiertosäädin pelaajien määrän valitsemiseksi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localPlayersNumberLabel)
en: Number of local players:
fi: Paikallisten pelaajien määrä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tcpPortLabel)
en: TCP port on which to offer connections:
fi: TCP-portti, josta yhteyttä tarjotaan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Skin:
fi: Teema:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, skinCombo)
en: Choose the skin (map, nationalities, etc.) to use for this game.
fi: Valitse pelissä käytettävä teema (kartta, kansat jne.).

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, skinCombo)
en: A combo listing all the available skins.
fi: Kaikki käytettävissä olevat teemat luetteleva valitsin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, ghnsbutton)
en: Download New Skins
fi: Lataa uusia teemoja

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, goalGroup)
en: Goal Type
fi: Tavoitteen tyyppi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioWorld)
en: Choose this for players to have to conquer all the world to win.
fi: Valitse tämä, niin pelaajien täytyy valloittaa maailma voittaakseen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioWorld)
en: In this mode, a player will have to conquer all the world to win.
fi: Tässä tilassa pelaajan täytyy valloittaa koko maailma voittaakseen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioGoal)
en: Choose this to have a goal assigned to each player.
fi: Valitse tämä asettaaksesi kullekin pelaajalle tavoitteen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioGoal)
en: In this mode, a goal will be assigned to each player, which he will have to reach in order to win.
fi: Tässä tilassa kullekin pelaajalle annetaan tavoite, joka hänen täytyy saavuttaa voittaakseen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, nextButton)
en: Next >>
fi: Seuraava &gt;&gt;

en: Skins directory not found - Verify your installation
    Program cannot continue
fi: Teemakansiota ei löytynyt – tarkista asennuksesi
    Ohjelma ei voi jatkaa

en: Fatal Error!
fi: Vakava virhe!

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewGameSummary) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: New Game Summary
fi: Uuden pelin yhteenveto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, skinNameLabel)
en: skin name
fi: teeman nimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Players
fi: Pelaajat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Goal type:
fi: Tavoitteen tyyppi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, goalTypeLabel)
en: goal type
fi: tavoitteen tyyppi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, playersTable)
en: Name
fi: Nimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, playersTable)
en: Nationality
fi: Kansa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, playersTable)
en: Computer
fi: Tietokone

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, playersTable)
en: Network
fi: Verkko

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, previousButton)
en: << Previous
fi: &lt;&lt; Edellinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, finishButton)
en: Start
fi: Aloita

en: Reach a goal
fi: Tavoitteen saavuttaminen

en: World conquest
fi: Maailmanvalloitus

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QPlayerSetupWidget) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TcpConnectWidget)
en: Player Setup
fi: Pelaajan asetus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Player number %1, please enter your name and choose your nation:
fi: Pelaaja %1, anna nimesi ja valitse maasi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, nationCombo) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, waitedPlayersCombo)
en: Choose your nation
fi: Valitse maasi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, nationCombo) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, waitedPlayersCombo)
en: A combo box that lists currently available nations.
    Choose one of them. It will be your nation during the game
fi: Yhdistelmäkenttä luettelee saatavilla olevat maat.
    Valitse yksi: siitä tulee pelin ajaksi sinun maasi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: Enter your password:
fi: Syötä salasanasi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isComputerCheckBox)
en: Pla&yer is computer
fi: Pelaaja on &tietokone

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, QWaitedPlayerSetupDialog)
en: Saved Player Selection
fi: Tallennetun pelaajan valinta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Please select your saved player:
fi: Valitse tallennettu pelaajasi:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RestartOrExitDialog)
en: New Game or Exit
fi: Uusi peli tai lopetus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newGameButton)
en: New Game
fi: Uusi peli

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newGameButton)
en: Starts a new game
fi: Aloittaa uuden pelin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doNothingButton)
en: Do Nothing
fi: Älä tee mitään

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, doNothingButton)
en: Do nothing. Game buttons will be available
fi: Älä tee mitään. Pelipainikkeet ovat käytettävissä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exitButton)
en: Exit
fi: Lopeta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, exitButton)
en: Quit KsirK
fi: Lopeta KsirK

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, messageLabel)
en: %1 won! Do you want to play again?
fi: %1 voitti! Haluatko pelata uudestaan?

en: Error - No receiving country selected while computer player %2 had still 1 army to place. This is bug probably #2232 at www.gna.org. | Error - No receiving country selected while computer player %2 had still %1 armies to place. This is bug probably #2232 at www.gna.org.
fi[0]: Virhe – Ei vastaanottavaa maata, kun tietokonepelaajalla %2 on yhä 1 sijoitettava armeija. Tämä on todennäköisesti virhe #2232 www.gna.orgissa.
fi[1]: Virhe – Ei vastaanottavaa maata, kun tietokonepelaajalla %2 on yhä %1 sijoitettavaa armeijaa. Tämä on todennäköisesti virhe #2232 www.gna.orgissa.

en: Fatal Error
fi: Vakava virhe

en: KsirK - Network configuration
fi: KsirK – Verkon asetukset

en: Please type in the port number on which to offer connections:
fi: Anna sen portin numero, josta yhteyttä tarjotaan:

en: New game confirmation
fi: Vahvistus uudesta pelistä

en: Do you really want to end your current game and join another?
fi: Haluatko varmasti lopettaa nykyisen pelisi ja liittyä toiseen?

en: %1 (%2) joined game ; waiting for %3 players to connect
fi: %1 (%2) liittyi peliin; odotetaan %3 pelaajan yhdistävän

en: Please choose another name
fi: Valitse toinen nimi

en: KsirK - Name already used!
fi: KsirK – Nimi on jo käytössä!

en: Player number %1, what's your name?
fi: Pelaaja numero %1, mikä on nimesi?

en: Error - Player %1, you have to choose a name.
fi: Virhe – Pelaaja %1, sinun on valittava nimi.

en: Error
fi: Virhe

[ctx: @info Forged player name]
en: Player%1
fi: Pelaaja%1

en: Please choose another nation
fi: Valitse toinen maa

en: KsirK - Nation already used!
fi: KsirK – Maa on jo käytössä!

en: KsirK - Lost connection to server!
    What do you want to do?
fi: KsirK – Yhteys palvelimeen katkesi!
    Mitä haluat tehdä?

en: Starting a new game or exit.
fi: Uuden pelin aloitus tai lopetus.

en: Do nothing
fi: Älä tee mitään

en: Lost connection to a client.
    For the moment, you can only save the game and start a new one or quit.
    This will be improved in a future version.
fi: Yhteys asiakkaaseen katkesi.
    Toistaiseksi voit vain tallentaa pelin ja aloittaa uuden tai lopettaa.
    Tätä kehitetään tulevissa versoissa.

en: KsirK - Lost connection to client!
fi: KsirK – Yhteys asiakkaaseen katkesi!

en: Do want to save your game?
fi: Haluatko tallentaa pelisi?

en: %1: %2 armies to place
fi: %1: vielä %2 sijoitettavaa armeijaa

en: Now, place your armies in your countries<br>by clicking in the target countries.
fi: Sijoita nyt armeijat maihisi<br>napsauttamalla kohdemaita.

en: %1, your goal will be displayed. Please<br>make sure that no other player can see it!
fi: %1, tavoitteesi näytetään nyt.<br>Varmista, ettei yksikään toinen pelaaja näe sitä!

en: KsirK - Displaying Goal
fi: KsirK – Näytetään tavoite

en: %1 chooses its defense
fi: %1 valitsee sen puolustuksen

en: %1 choose to end recycling; there are now %2 players who want so
fi: %1 valitsee kierrätyksen päättämisen: %2 pelaajaa haluaa tehdä niin

en: Problem : no one destroyed
fi: Ongelma: ketään ei tuhottu

en: Ksirk - Error!
fi: KsirK – Virhe!

en: You entered an invalid password.
    Please try again.
fi: Annoit väärän salasanan.
    Yritä uudelleen.

en: KsirK - Invalid password!
fi: KsirK – Väärä salasana!

en: %1, you have not played anything this turn.
    Do you really want to lose your turn?
fi: %1, et ole pelannut mitään tällä kierroksella.
    Haluatko varmasti ohittaa kierroksen?

en: Really Next Player?
fi: Todella seuraava pelaaja?

en: You must conquer the World!
fi: Sinun on valloitettava maailma!

en: %1 (already dead)
fi: %1 (jo kuollut)

en: Error: no player to destroy
fi: Virhe: ei tuhottavia pelaajia

en: <br>%1 is still alive...
fi: <br>%1 on yhä elossa…

en: <br>%2, you still have 1 country to conquer... | <br>%2, you still have %1 countries to conquer...
fi[0]: <br>%2, sinulla on yhä 1 maa valloitettavana…
fi[1]: <br>%2, sinulla on yhä %1 maata valloitettavana…

en: <br>Your goal is reached: %2 is dead and you possess %1 country. | <br>Your goal is reached: %2 is dead and you possess %1 countries.
fi[0]: <br>Tavoitteesi on saavutettu: %2 on kuollut ja sinun hallussasi on %1 maa.
fi[1]: <br>Tavoitteesi on saavutettu: %2 on kuollut ja sinun hallussasi on %1 maata.

en: <br>%2, you have enough countries but you still have to put more than 1 army on %3 of them... | <br>%2, you have enough countries but you still have to put more than %1 armies on %3 of them...
fi[0]: <br>%2, sinulla on tarpeeksi maita, mutta sinun on yhä saatava useampia kuin 1 armeija %3:een niistä…
fi[1]: <br>%2, sinulla on tarpeeksi maita, mutta sinun on yhä saatava useampia kuin %1 armeijaa %3:een niistä…

en: <br>%1, you still have to conquer
fi: <br>%1, sinun on yhä valloitettava

en: 1 country in %2 | %1 countries in %2
fi[0]: 1 maa mantereella %2|/|1 maa $[iness %2]
fi[1]: %1 maata mantereella %2|/|%1 maata $[iness %2]

en:  and
fi:  ja

[ctx: @info An element of the enumeration of the number of countries in the given continent]
en: %1 in %2
fi: %1 mantereella: %2|/|%1 $[iness %2]

en: KsirK - Goal Display
fi: KsirK – Tavoitenäkymä

en: No message...
fi: Ei viestiä…

en: Pool filename not found
    Program cannot continue
fi: Nipputiedostoa (pool.svg) ei löydy
    Ohjelma ei voi jatkaa

en: Error!
fi: Virhe!

en: Map mask image not found
    Program cannot continue
fi: Karttamaskikuvaa ei löytynyt
    Ohjelmaa ei voi jatkaa

en: Cannot move %1 armies from %2 to %3
fi: %1 armeijaa ei voi siirtää maasta %2 maahan %3|/|%1 armeijaa ei voi siirtää $[elat %2] $[illat %3]

en: Moving %1 armies from %2 to %3
fi: Siirretään %1 armeijaa maasta %2 maahan %3.|/|Siirretään %1 armeijaa $[elat %2] $[illat %3].

en: Sound roule not found - Verify your installation<br>Program cannot continue
fi: Liikkumisääntä ei löytynyt – tarkista asennuksesi<br>Ohjelmaa ei voi jatkaa

en: Sound cannon not found - Verify your installation<br>Program cannot continue
fi: Tykin ääntä ei löytynyt – tarkista asennuksesi<br>Ohjelmaa ei voi jatkaa

en: Sound crash not found - Verify your installation
    Program cannot continue
fi: Rysähdysääntä ei löytynyt – tarkista asennuksesi
    Ohjelmaa ei voi jatkaa

en: KsirK - Error!
fi: KsirK – Virhe!

en: Problem: no one destroyed
fi: Ongelma: ketään ei tuhottu

en: Bug: who should be 0, 1 or 2.
fi: Ohjelmavirhe: kenen tulisi olla 0, 1 tai 2.

en: Please connect first.
fi: Yhdistä ensin.

en: Jabber Error
fi: Jabber-virhe

en: SSL support could not be initialized for account %1. This is most likely because the QCA TLS plugin is not installed on your system.
fi: Tilin %1 SSL-tukea ei voitu alustaa. Tämä johtuu luultavasti siitä, ettei QCA TLS -liitännäista ole asennettu.

en: Jabber SSL Error
fi: Jabberin SSL-virhe

en: The host name does not match the one in the certificate.
fi: Konenimi ei vastaa varmenteesta löytyvää.

en: The certificate is invalid.
fi: Varmenne on virheellinen.

en: No certificate was presented.
fi: Varmennetta ei ollut saatavilla.

en: The Certificate Authority rejected the certificate.
fi: Varmentaja ei hyväksynyt varmennetta.

en: The certificate is not trusted.
fi: Varmenne ei ole luotettu.

en: The signature is invalid.
fi: Allekirjoitus on virheellinen.

en: The Certificate Authority is invalid.
fi: Varmentaja on virheellinen.

en: Invalid certificate purpose.
fi: Varmenteen tarkoitus virheellinen.

en: The certificate is self-signed.
fi: Varmenne on itseallekirjoitettu.

en: The certificate has been revoked.
fi: Varmenne on peruttu.

en: Maximum certificate chain length was exceeded.
fi: Varmenneketjun enimmäispituus ylitettiin.

en: The certificate has expired.
fi: Varmenne on vanhentunut.

en: The Certificate Authority has expired.
fi: Varmenneauktoriteetti on vanhentunut.

en: Validity is unknown.
fi: Kelvollisuutta ei tiedetä.

en: <qt><p>The identity and the certificate of server %1 could not be validated for account %2:</p><p>%3</p><p>%4</p><p>Do you want to continue?</p></qt>
fi: <qt> <p>Henkilöyttä ja palvelimen %1 varmennetta ei voitu varmistaa tilille %2: </p><p>%3</p><p>%4</p><p>Haluatko jatkaa?</p></qt>

en: <qt><p>The certificate of server %1 could not be validated for account %2: %3</p><p>Do you want to continue?</p></qt>
fi: <qt> <p>Palvelimen %1 varmennetta ei voitu varmistaa tilille %2: %3</p> <p>Haluatko silti jatkaa?</p></qt>

en: Jabber Connection Certificate Problem
fi: Jabber-yhteyden varmenneongelma

en: An encrypted connection with the Jabber server could not be established.
fi: Salattua yhteyttä Jabber-palvelimeen ei voitu muodostaa.

en: Jabber Connection Error
fi: Jabber-yhdistysvirhe

en: Malformed packet received.
fi: Vastaanotettu huono paketti.

en: There was an unrecoverable error in the protocol.
fi: Yhteyskäytännössä tapahtui virhe, josta ei voi toipua.

en: Generic stream error.
fi: Yleinen tietovirtavirhe.

en: There was a conflict in the information received.
fi: Saapuneessa tiedossa oli ristiriita (konflikti).

en: The stream timed out.
fi: Tietovirta aikakatkaistiin

en: Internal server error.
fi: Sisäinen palvelimen virhe.

en: Stream packet received from an invalid address.
fi: Tietovirran paketti vastaanotettiin virheellisestä osoitteesta.

en: Malformed stream packet received.
fi: Vastaanotettiin huono tietovirran paketti.

en: Policy violation in the protocol stream.
fi: Menettelyrikkomus yhteyskäytännön virrassa.

en: Resource constraint.
fi: Resurssirajoitus.

en: System shutdown.
fi: Järjestelmän sammutus.

en: Unknown reason.
fi: Tuntematon syy.

en: There was an error in the protocol stream: %1
fi: Virhe yhteystapavirrassa: %1

en: Host not found.
fi: Tietokonetta ei löytynyt.

en: Address is already in use.
fi: Osoite on jo käytössä.

en: Cannot recreate the socket.
fi: Pistoketta ei voida luoda uudelleen.

en: Cannot bind the socket again.
fi: Pistoketta ei voida sitoa uudelleen.

en: Socket is already connected.
fi: Pistoke on jo yhdistetty.

en: Socket is not connected.
fi: Pistoketta ei ole yhdistetty.

en: Socket is not bound.
fi: Pistoketta ei ole sidottu.

en: Socket has not been created.
fi: Pistoketta ei ole luotu.

en: The socket operation would block. You should not see this error: please use "Report Bug" from the Help menu.
fi: Pistoketoiminto estettäisiin. Sinun ei pitäisi nähdä tätä ilmoitusta: valitse Ohje-valikosta ”Ilmoita viasta”.

en: Connection refused.
fi: Yhteys torjuttu.

en: Connection timed out.
fi: Yhteys aikakatkaistiin.

en: Connection attempt already in progress.
fi: Yhteysyritys jo käynnissä.

en: Network failure.
fi: Verkkovirhe.

en: Operation is not supported.
fi: Toimintoa ei tueta.

en: Socket timed out.
fi: Pistoke aikakatkaistiin.

en: There was a connection error: %1
fi: Tapahtui yhteysvirhe: %1

en: Unknown host.
fi: Tuntematon tietokone.

en: Could not connect to a required remote resource.
fi: Ei voitu yhdistää haluttuun etäresurssiin.

en: It appears we have been redirected to another server; I do not know how to handle this.
fi: Näyttää siltä, että meidät on siirretty toiselle palvelimelle. En osaa käsitellä tätä tilannetta.

en: Unsupported protocol version.
fi: Tukematon yhteyskäytäntöversio.

en: Unknown error.
fi: Tuntematon virhe.

en: There was a negotiation error: %1
fi: Neuvotteluvirhe: %1

en: Server rejected our request to start the TLS handshake.
fi: Palvelin hylkäsi TLS-kättelypyynnön.

en: Failed to establish a secure connection.
fi: Salattua yhteyttä ei voitu luoda.

en: There was a Transport Layer Security (TLS) error: %1
fi: Tapahtui siirtokerroksen salauksen (TLS) virhe: %1

en: Login failed with unknown reason.
fi: Kirjautuminen epäonnistui tuntemattomasta syystä.

en: No appropriate authentication mechanism available.
fi: Sopivaa varmennemekanismia ei ole saatavilla.

en: Bad SASL authentication protocol.
fi: Väärä SASL tunnistautumismenettely:

en: Server failed mutual authentication.
fi: Kahdenkeskinen tunnistautuminen epäonnistui palvelimen kanssa.

en: Encryption is required but not present.
fi: Salausta vaaditaan muttei ole käytettävissä.

en: Invalid user ID.
fi: Virheellinen käyttäjä.

en: Invalid mechanism.
fi: Virheellinen mekanismi.

en: Invalid realm.
fi: Viallinen tili.

en: Mechanism too weak.
fi: Liian heikko mekanismi.

en: Wrong credentials supplied. (check your user ID and password)
fi: Väärä henkilöys annettiin. (tarkista käyttäjätunnuksesi ja salasanasi)

en: Temporary failure, please try again later.
fi: Väliaikainen häiriö. Yritä uudelleen myöhemmin.

en: There was an error authenticating with the server: %1
fi: Todentamisessa tapahtui virhe: %1

en: Transport Layer Security (TLS) problem.
fi: TLS (Transport Layer Security) -ongelma.

en: Simple Authentication and Security Layer (SASL) problem.
fi: SASL (Simple Authentication and Security Layer) -ongelma.

en: There was an error in the security layer: %1
fi: Virhe turvallisuuskerroksessa: %1

en: No permission to bind the resource.
fi: Ei oikeutta käyttää resurssia.

en: The resource is already in use.
fi: Resurssi on jo käytössä.

en: Could not bind a resource: %1
fi: Ei voitu ladata palvelua %1

en: Connection problem with Jabber server %1
fi: Yhteysongelma Jabber-palvelimeen %1

en: The Jabber user %1 removed %2's subscription to him/her. This account will no longer be able to view his/her online/offline status. Do you want to delete the contact?
fi: Jabber-käyttäjä %1 on poistanut käyttäjän %2 tilauksen. Tili ei enää näe hänen läsnäolotilaansa. Haluatko poistaa yhteystiedon?

en: Notification
fi: Ilmoitus

en: Keep
fi: Säilytä

en: A password is required to join the room %1.
fi: Keskusteluhuoneeseen %1 liittymiseen tarvitaan salasana.

en: Error trying to join %1: nickname %2 is already in use
fi: Virhe yritettäessä liittyä keskusteluryhmään %1: nimimerkki %2 on jo käytössä

en: Provide your nickname
fi: Anna näyttönimesi

en: You cannot join the room %1 because you have been banned
fi: Et voit liittyä huoneeseen %1, koska sinut on estetty.

en: Jabber Group Chat
fi: Jabber-ryhmäkeskustelu

en: You cannot join the room %1 because the maximum number of users has been reached
fi: Et voi liittyä huoneeseen %1, koska käyttäjien enimmäismäärä on saavutettu

en: No reason given by the server
fi: Palvelin ei ilmoittanut syytä

en: There was an error processing your request for groupchat %1. (Reason: %2, Code %3)
fi: Sattui virhe prosessoitaessa pyyntöäsi ryhmäkeskusteluun %1. (Syy: %2, koodi %3)

en: An error occurred while trying to remove the account:
    %1
fi: Tilin poistamisessa tapahtui virhe:
    %1

en: Jabber Account Unregistration
fi: Jabber-tilin poistaminen palvelimelta

en: You cannot see each others' status.
fi: Ette näe toistenne tilaa.

en: You can see this contact's status, but he/she cannot see your status.
fi: Sinä näet hänen tilansa, mutta hän ei näe sinun.

en: This contact can see your status, but you cannot see his/her status.
fi: Hän näkee sinun tilasi, mutta sinä et hänen.

en: You can see each others' status.
fi: Voit nähdä kunkin tilan.

en: Client
fi: Asiakas

en: Timestamp
fi: Aikaleima

en: Message
fi: Viesti

en: Downloading of Jabber contact photo failed.
fi: Jabber-yhteystiedon valokuvan lataus epäonnistui.

en: Groupchat bookmark
fi: Ryhmäkeskustelukirjanmerkki

en: Authorization
fi: Tunnistautuminen

en: (Re)send Authorization To
fi: Lähetä tunnistustiedot (uudelleen) kohteeseen

en: (Re)request Authorization From
fi: Pyydä tunnistustietoja (uudelleen) kohteesta

en: Remove Authorization From
fi: Poista tunnistustiedot kohteelta

en: Set Availability
fi: Aseta saatavuus

en: Online
fi: Paikalla

en: Free to Chat
fi: Vapaa keskustelemaan

en: Away
fi: Poissa

en: Extended Away
fi: Laajennettu poissaolo

en: Do Not Disturb
fi: Älä häiritse

en: Invisible
fi: Näkymätön

en: Select Resource
fi: Valitse resurssi

en: Automatic (best/default resource)
fi: Automaattinen (paras resurssi/oletusresurssi)

en: Voice call
fi: Äänipuhelu

en: The original message is: <i>" %1 "</i><br />
fi: Alkuperäinen viesti on: <i>”%1”</i><br />

en: <qt><i>%1</i> has invited you to join the conference <b>%2</b><br />%3<br />If you want to accept and join, just <b>enter your nickname</b> and press ok<br />If you want to decline, press cancel</qt>
fi: <qt><i>%1</i> kutsui sinut konferenssiin <b>%2</b><br />%3<br />Jos haluat hyväksyä ja liittyä, <b>kirjoita kutsumanimesi</b> ja paina OK.<br />Halutessasi kieltäytyä paina Peru.</qt>

en: Invited to a conference - Jabber Plugin
fi: Kutsui konferenssiin - Jabber-liitännäinen

en: Message has been displayed
fi: Viesti on näytetty

en: Message has been delivered
fi: Viesti on toimitettu

en: Message stored on the server, contact offline
fi: Viestiä säilytetään palvelimella, yhteystieto poissa verkosta

en: %1 has ended his/her participation in the chat session.
fi: %1 on poistunut keskustelusta.

en: Your message could not be delivered: "%1", Reason: "%2"
fi: Viestiäsi ei voitu toimittaa: "%1", syy: "%2"

en: Do you also want to remove user %1's authorization to see your status?
fi: Haluatko poistaa käyttäjältä %1 myös luvan nähdä tilasi?

en: Kopete File Transfer
fi: Kopeten tiedostonsiirto

en: You have preselected a resource for contact %1, but you still have open chat windows for this contact. The preselected resource will only apply to newly opened chat windows.
fi: Olet esivalinnut resurssin yhteystiedolle %1, mutta sinulla on silti keskusteluja avoinna tämän kanssa. Esivalittu resurssi tulee voimaan vain uusiin keskusteluikkunoihin.

en: Jabber Resource Selector
fi: Jabber-resurssinvalitsija

en: Change nickname
fi: Muuta lempinimeä

en: Change nickname - Jabber Plugin
fi: Vaihda lempinimeä - Jabber-liitännäinen

en: Please enter the new nickname you want to have in the room <i>%1</i>
fi: Anna näyttönimi, jota haluat käyttää keskustelussa <i>%1</i>

en: Choose Account
fi: Valitse tili

en: Choose an account to handle the URL %1
fi: Valitse tili, jonka tulisi käsitellä osoite %1

en: Do you want to add '%1' to your contact list?
fi: Haluatko lisätä yhteystiedon '%1' listallesi?

en: Add
fi: Lisää

en: Do Not Add
fi: Älä lisää

en: Do you want to remove '%1' from your contact list?
fi: Haluatko poistaa henkilön %1 yhteystietoluettelostasi?

en: Remove
fi: Poista

en: Do Not Remove
fi: Älä poista

en: Please enter your nickname for the room %1
fi: Anna näyttönimesi keskusteluun %1

en: You have been invited to %1
fi: Sinut on kutsuttu ryhmäkeskusteluun %1

en: Cannot load icon<br>Program cannot continue
fi: Kuvaketta ei voi ladata<br>Ohjelmaa ei voi jatkaa

en: Cannot load button image %1<br>Program cannot continue
fi: Painikekuvaa %1 ei voi ladata<br>Ohjelmaa ei voi jatkaa

en: Play over Jabber
fi: Pelaa Jabberissä

en: Play KsirK over the Jabber Network
fi: Pelaa KsirKiä Jabber-verkossa

en: Allow to connect to a KsirK Jabber Multi User Gaming Room to create new games or to join present games
fi: Salli yhteys KsirKin useamman pelaajan Jabber-pelihuoneeseen luodaksesi uusia pelejä tai liittyäksesi olemassa oleviin peleihin

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pbNewSocketGame)
en: New Standard TCP/IP Network Game
fi: Uusi tavallinen TCP/IP-verkkopeli

en: New TCP/IP
fi: Uusi TCP/IP

en: Create a new standard TCP/IP network game
fi: Luo uusi tavallinen TCP/IP-verkkopeli

en: Join a Standard TCP/IP Network Game
fi: Liity tavalliseen TCP/IP-verkkopeliin

en: Join TCP/IP
fi: Liity TCP/IP:hen

en: Join a standard TCP/IP network game
fi: Liity tavalliseen TCP/IP-verkkopeliin

en: Display the Current Player's Goal
fi: Näytä nykyisen pelaajan tavoite

en: Display the current player's goal
fi: Näytä nykyisen pelaajan tavoite

en: Contextual Help
fi: Kontekstiohje

en: Lets the next player play
fi: Antaa pelivuoron seuraavalle pelaajalle

en: Finish moves
fi: Lopeta siirrot

en: Finish moving the current sprites
fi: Lopeta nykyisten pelihahmojen siirtely

en: World definition file not found - Verify your installation<br>Program cannot continue
fi: Maailman määritystiedostoa ei löytynyt – tarkista asennuksesi<br>Ohjelma ei voi jatkaa

en: <font color="red">%1 conquered %2 from %3</font>
fi: <font color="red">%1 valloitti maan %2 pelaajalta %3</font>|/|<font color="red">%1 valloitti $[gen %2] pelaajalta %3</font>

en: %1, you are defeated! Bye, bye...
fi: %1, sinut on kukistettu! Tervemenoa.

en: %1: it is up to you again
fi: %1: valinta on taas sinun

en: %1 won!
fi: %1 voitti!

en: <big><b>%1</b>, you won!</big>
fi: <big><b>%1</b>, sinä voitit!</big>

en: <br>Winner's goal was stated like this:<br><i>%1</i><br><br>Do you want to play again?
fi: <br>Pelaajan tavoite muotoiltiin näin:<br><i>%1</i><br><br>Haluatko pelata uudestaan?

en: <br>You conquered all the world!
fi: <br>Valloitit koko maailman!

en: <br>He conquered all the world!
fi: <br>Hän valloitti koko maailman!

en: Do you want to quit the game?
fi: Haluatko lopettaa pelin?

en: Before you quit, do you want to save your game?
fi: Haluatko tallentaa pelisi ennen kuin lopetat?

en: KsirK - Load Game
fi: KsirK – Lataa peli

en: Waiting for the connection of %1 network players.
fi: Odotetaan %1 verkkopelaajan yhdistävän.

en: <font color="red">%2</font> attacks you from <font color="red">%3</font> with 1 army!<br> How do you want to defend <font color="blue">%4</font>? | <font color="red">%2</font> attacks you from <font color="red">%3</font> with %1 armies!<br> How do you want to defend <font color="blue">%4</font>?
fi[0]: <font color="red">%2</font> hyökkää maasta <font color="red">%3</font> yhdellä armeijalla!<br> Kuinka haluat puolustaa maata <font color="blue">%4</font>?|/| <font color="red">%2</font> hyökkää <font color="red">$[elat %3]</font> yhdellä armeijalla!<br> Kuinka haluat puolustaa <font color="blue">$[part %4]</font>?
fi[1]: <font color="red">%2</font> hyökkää maasta <font color="red">%3</font> %1 armeijalla!<br> Kuinka haluat puolustaa maata <font color="blue">%4</font>?|/| <font color="red">%2</font> hyökkää <font color="red">$[elat %3]</font> %1 armeijalla!<br> Kuinka haluat puolustaa <font color="blue">$[part %4]</font>?

en: Defend 1
fi: Puolusta yhdellä

en: Defend 2
fi: Puolusta kahdella

en: Defend-Auto
fi: Puolusta automaattisesti

en: Waiting for %1 players to connect
fi: Odotetaan %1 pelaajan yhdistävän

en: There is no country here!
fi: Siellä ei ole maata!

en: You are not the owner of the first country: %1!
fi: Et ole ensimmäisen maan omistaja: %1!

en: You are not the owner of the second country: %1!
fi: Et ole toisen maan omistaja: %1!

en: You are trying to move armies from %1 to itself!
fi: Yrität siirtää armeijoita maasta %1 itseensä!|/|Yrität siirtää armeijoita $[elat %1] itseensä!

en: %1 is not a neighbour of %2!
fi: %1 ja %2 eivät ole naapureita!

en: Moving armies from %1 to %2.
fi: Siirretään armeijoita maasta %1 maahan %2.|/|Siirretään armeijoita $[elat %1] $[illat %2].

en: You are the owner of the second country: %1!
fi: Et ole toisen maista (%1) omistaja!

en: Ready to fight!
fi: Valmiina taisteluun!

en: <font color="orange">No country here!</font>
fi: <font color="orange">Täällä ei ole maata!</font>

en: <font color="orange">You are not the owner of %1!</font>
fi: <font color="orange">Et ole maan %1 omistaja!</font>|/|<font color="orange">Et ole $[gen %1] omistaja!</font>

en: <font color="orange">There is only %1 armies in %2!</font>
fi: <font color="orange">Vain %1 armeijaa maassa %2!</font>|/|<font color="orange">Vain %1 armeijaa $[iness %2]!</font>

en: %1, you defend with the only army you have in %2.
fi: %1, puolustat ainoalla armeijallasi maassa %2.|/|%1, puolustat ainoalla armeijallasi $[iness %2].

en: Exchange armies again or continue?
fi: Vaihdetaanko armeijoita vielä vai jatketaanko?

en: You must distribute
    all your armies
fi: Sinun tulee levittää
    kaikki armeijasi

en: Battle ongoing.
fi: Taistelu käynnissä.

en: %1, it is up to you.
fi: %1, valinta on sinun.

en: Do you really want to end your current game and start a new one?
fi: Haluatko varmasti lopettaa nykyisen pelisi ja aloittaa toisen?

en: <b>KsirK quick Introduction</b>
fi: <b>KsirKin pikaesittely</b>

en: Attacks and moves are issued through drag & drop between neighbour countries.
fi: Hyökkäykset ja siirrot tehdään vetämällä ja pudottamalla maasta armeijoita sen naapuriin.

en: Start a new game or join a network game with the menu or the toolbar...
fi: Aloita uusi peli tai liity verkkopeliin valikosta tai työkaluriviltä…

en: and then let the system guide you through messages and tooltips appearing on buttons when hovering above them. You can disable bubble help in the options window.
fi: ja anna sitten järjestelmän opastaa sinua viestein ja työkaluvihjein (jotka ilmestyvät painikkeisiin pitäessäsi hiirtä niiden yllä). Puhekuplaohjeet voit poistaa käytöstä asetuksista.

en: Don't show messages anymore
fi: Älä näytä enää viestejä

en: %2 belongs to %3. 1 army. | %2 belongs to %3. %1 armies.
fi[0]: %2 kuuluu pelaajalle %3. 1 armeija.
fi[1]: %2 kuuluu pelaajalle %3. %1 armeijaa.

en: Cannot save when waiting for a defense.
fi: Ei voi tallentaa puolustautumista odoteltaessa.

en: KsirK - Save Game
fi: KsirK – Tallenna peli

en: %1 exists.
    Do you really want to overwrite it?
fi: %1 on olemassa.
    Haluatko varmasti korvata sen?

en: Overwrite file?
fi: Korvataanko tiedosto?

en: Saving canceled
fi: Tallentaminen peruttiin

en: Game saved to %1
fi: Peli tallennettu tiedostoon %1

en: Only game master can save the game in network playing.
fi: Vain pelin ylläpitäjä voi tallentaa verkkopelin.

en: Attack by drag & drop between countries<br>Move armies the same way (last action of a turn).
fi: Hyökkää vetämällä ja pudottamalla maasta toiseen<br>Armeijoita siirretään samalla tavoin (kierroksen viimeinen tapahtuma).

en: <b>Nationality:</b>
fi: <b>Kansa:</b>

en: <b>Continent:</b> %1
fi: <b>Manner:</b> %1

en: <b>Country:</b> %1
fi: <b>Maa:</b> %1

en: <b>Owner:</b> %1
fi: <b>Omistaja:</b> %1

en: <b><u>Country details</u></b>
fi: <b><u>Maan yksityiskohdat</u></b>

en: <i>Fighting in progress...</i>
fi: <i>Taistelu käynnissä…</i>

en: <font color="red">Attack</font> with 1 army.<br> | <font color="red">Attack</font> with %1 armies.<br>
fi[0]: <font color="red">Hyökkää</font> 1 armeijalla.<br>
fi[1]: <font color="red">Hyökkää</font> %1 armeijalla.<br>

en: <font color="blue">Defend</font> with 1 army.<br> | <font color="blue">Defend</font> with %1 armies.<br>
fi[0]: <font color="blue">Puolustaudu</font> 1 armeijalla.<br>
fi[1]: <font color="blue">Puolustaudu</font> %1 armeijalla.<br>

en: Stop Auto-Attack
fi: Lopeta automaattihyökkäys

en: Stop Auto-Defense
fi: Lopeta automaattipuolustus

en: Valid
fi: Valmis

en: Recycle
fi: Kierrätä

en: Done
fi: Valmis

en: %1 army to place | %1 armies to place
fi[0]: %1 armeija sijoitettavana
fi[1]: %1 armeijaa sijoitettavana

en: <u><b>Change some<br>placements?</b></u>
fi: <u><b>Muutetaanko joitakin<br>sijoituksia?</b></u>

en: 1 army to place | %1 armies to place
fi[0]: 1 armeija sijoitettavana
fi[1]: %1 armeijaa sijoitettavana

en: <b>Armies:</b> %1
fi: <b>Armeijoita:</b> %1

en: <font color="red">lost armies: %1</font>
fi: <font color="red">hävittyjä armeijoita: %1</font>

en: <font color="blue">lost armies: %1</font>
fi: <font color="blue">hävittyjä armeijoita: %1</font>

en: Preferences
fi: Asetukset

note: i18n: ectx: label, entry (spritesSpeed), group (General)
en: The sprites speed: slow, normal, quick, immediate
fi: Pelihahmojen nopeus: hidas, tavallinen, nopea, välitön

note: i18n: ectx: label, entry (soundEnabled), group (General)
en: If true, sounds are played; they are not otherwise.
fi: Jos asetettu, ääniä käytetään, muuten ei.

note: i18n: ectx: label, entry (helpEnabled), group (General)
en: If true, help is displayed; they are not otherwise.
fi: Jos asetettu, ohjeet näytetään, muuten ei.

note: i18n: ectx: label, entry (showArmiesNumbers), group (General)
en: If true, the number of armies is displayed on each country.
fi: Jos asetettu, kustakin maasta näytetään armeijoiden määrä.

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: The graphical theme to be used.
fi: Käytettävä graafinen teema.

note: i18n: ectx: label, entry (jabberId), group (General)
en: The last used Jabber Id.
fi: Viimeksi käytetty Jabber-tunniste.

note: i18n: ectx: label, entry (jabberPassword), group (General)
en: The password of the last used Jabber Id.
fi: Viimeksi käytetyn Jabber-tunnisteen salasana.

note: i18n: ectx: label, entry (roomJid), group (General)
en: The last used Jabber groupchat room.
fi: Viimeksi käytetty Jabber-ryhmäkeskusteluhuone.

note: i18n: ectx: label, entry (roomPassword), group (General)
en: The password for last used Jabber groupchat room.
fi: Viimeksi käytetyn Jabber-ryhmäkeskusteluhuoneen salasana.

note: i18n: ectx: label, entry (nickname), group (General)
en: The nickname used in the last used Jabber groupchat room.
fi: Viimeksi käytetyssä Jabber-ryhmäkeskusteluhuoneessa käytetty kutsumanimi.

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
fi: &Peli

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fi: &Asetukset

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
fi: &Ohje

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

en: (c) 2002-2013, Gaël de Chalendar
fi: © 2002–2013 Gaël de Chalendar

en: For help and user manual, please see
    the KsirK web site.
fi: Löydät ohjeita ja käyttäjän oppaan
    KsirKin kotisivulta.

en: Gael de Chalendar aka Kleag
fi: Gael de Chalendar alias Kleag

en: Current maintainer
fi: Nykyinen ylläpitäjä

en: Michal Golunski (Polish translation)
fi: Michal Golunski (puolannos)

en: French students of the 'IUP ISI 2007-2008':
fi: IUP ISI 2007–2008:n ranskalaisopiskelijat:

en: file to open
fi: avattava tiedosto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lImage1)
en: LeftImg
fi: VasenKuva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lImage2)
en: RightImg
fi: OikeaKuva

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pbNewGame)
en: New Local Game
fi: Uusi paikallinen peli

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pbJabberGame)
en: Play KsirK over Jabber Network
fi: Pelaa KsirKiä Jabber-verkossa

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pbJoin)
en: Join Standard TCP/IP Network Game
fi: Liity tavalliseen TCP/IP-verkkopeliin

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pbLoad)
en: Load
fi: Lataa

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pbQuit)
en: Quit
fi: Lopeta

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KsirkPreferencesWidget)
en: KsirK Preferences
fi: KsirKin asetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, soundEnabled)
en: Sound enabled
fi: Äänet käytössä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Sprites speed (slow, normal, rapid, immediate)
fi: Pelihahmojen nopeus (hidas, tavallinen, nopea, välitön)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, helpEnabled)
en: Show help
fi: Näytä ohje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, armiesNumbers)
en: Show number of armies on countries
fi: Näytä maissa olevien armeijoiden määrä

en: Wrong save game format. Waited %1 and got %2!
fi: Väärä pelin tallennusmuoto. Odotettiin muotoa %1 ja saatiin %2!

en: KsirK - Cannot load!
fi: KsirK – Ei voida ladata!

en: Current player is: %1
fi: Nykyinen pelaaja on: %1

en: Skin file parsing error
fi: Teematiedoston jäsennysvirhe

en: KsirK - Error
fi: KsirK – Virhe

en: Cannot find Max X for sprite: no background!
fi: Pelihahmolle ei löydy enimmäis-X:ää: ei taustaa!

en: Cannot find Max Y for sprite: no background!
fi: Pelihahmolle ei löydy enimmäis-Y:tä: ei taustaa!

en: Error - Unknown skin int data:
fi: Virhe – Tuntematon teeman kokonaislukutieto:

en: Error - Unknown skin string data:
fi: Virhe – Tuntematon teeman merkkijonotieto:
