kdelibs4 - en to fi translation catalogue (1210 entries)

en: A file or folder named %1 already exists.
fi: Kansio tai tiedosto %1 on jo olemassa.

en: You do not have permission to create that folder.
fi: Kansion luomiseen ei ole oikeuksia.

en: You did not select a file to delete.
fi: Poistettavaa tiedostoa ei valittu.

en: Nothing to Delete
fi: Ei poistettavaa

en: <qt>Do you really want to delete
     <b>'%1'</b>?</qt>
fi: <qt>Haluatko varmasti poistaa tiedoston
     <b>%1</b>?</qt>

en: Delete File
fi: Poista tiedosto

en: Do you really want to delete this item? | Do you really want to delete these %1 items?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa tämän kohteen?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa seuraavat %1 kohdetta?

en: Delete Files
fi: Poista tiedostot

en: You did not select a file to trash.
fi: Poistettavaa tiedostoa ei valittu.

en: Nothing to Trash
fi: Ei poistettavaa

en: <qt>Do you really want to trash
     <b>'%1'</b>?</qt>
fi: <qt>Haluatko varmasti siirtää roskakoriin tiedoston
     <b>%1</b>?</qt>

en: Trash File
fi: Siirrä tiedosto roskakoriin

[ctx: to trash]
en: &Trash
fi: &Poista

en: translators: not called for n == 1 | Do you really want to trash these %1 items?
fi[0]: Haluatko varmasti siirtää tämän tiedoston roskakoriin?
fi[1]: Haluatko varmasti siirtää %1 tiedostoa roskakoriin?

en: Trash Files
fi: Roskakorin tiedostot

en: The specified folder does not exist or was not readable.
fi: Määritettyä kansiota ei ole olemassa tai se ei ole luettavissa.

en: Menu
fi: Valikko

en: Parent Folder
fi: Yläkansio

en: Home Folder
fi: Kotikansio

en: Reload
fi: Päivitä

en: New Folder...
fi: Uusi kansio…

en: Move to Trash
fi: Siirrä roskakoriin

en: Delete
fi: Poista

en: Sorting
fi: Lajittelu

en: By Name
fi: Nimen mukaan

en: By Size
fi: Koon mukaan

en: By Date
fi: Päiväyksen mukaan

en: By Type
fi: Tyypin mukaan

en: Descending
fi: Laskevasti

en: Folders First
fi: Kansiot ensin

en: Icon Position
fi: Kuvakkeen sijainti

en: Next to File Name
fi: Tiedostonimen vieressä

en: Above File Name
fi: Tiedostonimen päällä

en: Short View
fi: Lyhyt näkymä

en: Detailed View
fi: Yksityiskohtainen näkymä

en: Tree View
fi: Puunäkymä

en: Detailed Tree View
fi: Yksityiskohtainen puunäkymä

en: Show Hidden Files
fi: Näytä piilotiedostot

en: Show Aside Preview
fi: Näytä esikatseluruutu

en: Show Preview
fi: Näytä esikatselu

en: Open File Manager
fi: Avaa tiedostonhallinta

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: &View
fi: &Näkymä

[ctx: folder name]
en: New Folder
fi: Uusi kansio

[ctx: @title:window]
en: New Folder
fi: Uusi kansio

[ctx: @label:textbox]
en: Create new folder in:
    %1
fi: Luo uusi kansio kohteeseen:
    %1

[ctx: @title:window]
en: Select Folder
fi: Valitse kansio

[ctx: @action:button]
en: New Folder...
fi: Uusi kansio…

[ctx: @action:inmenu]
en: New Folder...
fi: Uusi kansio…

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
fi: Siirrä roskakoriin

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
fi: Poista

[ctx: @option:check]
en: Show Hidden Folders
fi: Näytä piilokansiot

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: *|All Files
fi: *|Kaikki tiedostot

en: All Supported Files
fi: Kaikki tuetut tiedostot

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: Add Places Entry
fi: Lisää sijainti

en: Edit Places Entry
fi: Muokkaa sijaintia

en: <qt>This is the text that will appear in the Places panel.<br /><br />The label should consist of one or two words that will help you remember what this entry refers to. If you do not enter a label, it will be derived from the location's URL.</qt>
fi: <qt>Tämä teksti on esillä Sijainnit-paneelissa. <br /><br />Kuvauksen tulisi sisältää yksi tai kaksi sanaa, jotka auttavat sinua muistamaan, mihin tietue viittaa.</qt>

en: L&abel:
fi: &Selite:

en: Enter descriptive label here
fi: Kirjoita tähän kuvaileva selite

en: <qt>This is the location associated with the entry. Any valid URL may be used. For example:<br /><br />%1<br />http://www.kde.org<br />ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable<br /><br />By clicking on the button next to the text edit box you can browse to an appropriate URL.</qt>
fi: <qt>Tämä on tietueeseen sidottu sijainti. Mitä tahansa oikean muotoista verkko-osoitetta voidaan käyttää. Esimerkiksi: <br /><br />%1<br />http://www.kde.org/<br />ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable/<br /><br />Voit selata verkko-osoitetta napsauttamalla tekstikentän vieressä olevaa painiketta.</qt>

en: &Location:
fi: &Sijainti:

en: <qt>This is the icon that will appear in the Places panel.<br /><br />Click on the button to select a different icon.</qt>
fi: <qt>Tämä kuvake ilmestyy Sijainnit-paneeliin. <br /><br />Napsauta painiketta valitaksesi jonkin muun kuvakkeen.</qt>

en: Choose an &icon:
fi: Valitse &kuvake:

en: &Only show when using this application (%1)
fi: &Vain tälle sovellukselle (%1)

en: <qt>Select this setting if you want this entry to show only when using the current application (%1).<br /><br />If this setting is not selected, the entry will be available in all applications.</qt>
fi: <qt>Valitse tämä asetus, jos haluat tietueen näkyvän vain nykyistä sovellusta (%1) käytettäessä. <br /><br />Jos asetusta ei ole valittu, tietue on näkyvissä kaikille sovelluksille.</qt>

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Home
fi: Koti

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Network
fi: Verkko

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Root
fi: Juuri

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Trash
fi: Roskakori

en: &Release '%1'
fi: &Vapauta %1

en: &Safely Remove '%1'
fi: Poista &turvallisesti %1

en: &Unmount '%1'
fi: &Irrota %1

en: &Eject '%1'
fi: &Poista levy %1

en: The device '%1' is not a disk and cannot be ejected.
fi: Laite ”%1” ei ole levy eikä sitä voi poistaa asemasta.

en: An error occurred while accessing '%1', the system responded: %2
fi: Tapahtui virhe yritettäessä käyttää kohdetta %1. Järjestelmän vastaus: %2

en: An error occurred while accessing '%1'
fi: Tapahtui virhe yritettäessä käyttää kohdetta %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Empty Trash
fi: Tyhjennä roskakori

en: Add Entry...
fi: Lisää sijainti…

en: &Edit Entry '%1'...
fi: &Muokkaa sijaintia ”%1”…

en: &Hide Entry '%1'
fi: P&iilota sijainti ”%1”

en: &Show All Entries
fi: &Näytä kaikki kohdat

en: &Remove Entry '%1'
fi: &Poista sijainti ”%1”

[ctx: @info]
en: Do you really want to empty the Trash? All items will be deleted.
fi: Haluatko varmasti tyhjentää roskakorin? Kaikki siellä olevat tietueet poistetaan.

[ctx: @action:button]
en: Empty Trash
fi: Tyhjennä roskakori

en: Show Hidden Folders
fi: Näytä piilokansiot

en: <qt>While typing in the text area, you may be presented with possible matches. This feature can be controlled by clicking with the right mouse button and selecting a preferred mode from the <b>Text Completion</b> menu.</qt>
fi: <qt>Kun kirjoitat tekstikenttään, KDE yrittää täydentää tekstiäsi automaattisesti. Tämän toiminnon asetuksia voidaan muokata napsauttamalla hiiren oikealla painikkeella ja valitsemalla vaihtoehto kohdasta <b>Tekstin täydennys</b>.</qt>

en: Drive: %1
fi: Asema: %1

en: <qt>Click this button to enter the parent folder.<br /><br />For instance, if the current location is file:/home/%1 clicking this button will take you to file:/home.</qt>
fi: <qt>Napsauta tätä painiketta siirtyäksesi yläkansioon. <br /><br />Jos esimerkiksi nykyinen sijaintisi on file:/home/%1, tämän painikkeen napsauttaminen siirtää sinut kansioon file:/home.</qt>

en: Click this button to move backwards one step in the browsing history.
fi: Napsauta tätä painiketta siirtyäksesi askeleen taaksepäin selaushistoriassa.

en: Click this button to move forward one step in the browsing history.
fi: Napsauta tätä painiketta siirtyäksesi askeleen eteenpäin selaushistoriassa.

en: Click this button to reload the contents of the current location.
fi: Napsauta tätä painiketta ladataksesi nykyisen sijainnin sisällön uudelleen.

en: Click this button to create a new folder.
fi: Napsauta tätä painiketta luodaksesi kansion.

en: Show Places Navigation Panel
fi: Näytä Sijainnit-paneeli

en: Show Bookmarks
fi: Näytä kirjanmerkit

en: Options
fi: Asetukset

en: <qt>This is the preferences menu for the file dialog. Various options can be accessed from this menu including: <ul><li>how files are sorted in the list</li><li>types of view, including icon and list</li><li>showing of hidden files</li><li>the Places navigation panel</li><li>file previews</li><li>separating folders from files</li></ul></qt>
fi: <qt>Tämä on tiedostoikkunan asetusvalikko. Voit määrittää asetuksia kuten:<ul><li>missä järjestyksessä tiedostot näytetään</li><li>näkymän tyyppi, kuten kuvake- ja luettelonäkymä</li><li>piilotiedostojen näyttäminen</li><li>pikanäyttöpaneelin käyttäminen</li> <li>tiedostojen esikatselu</li><li>kansioiden ja tiedostojen erottaminen</li></ul></qt>

en: Zoom out
fi: Loitonna

en: Zoom in
fi: Lähennä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: &Name:
fi: &Nimi:

en: <qt>This is the filter to apply to the file list. File names that do not match the filter will not be shown.<p>You may select from one of the preset filters in the drop down menu, or you may enter a custom filter directly into the text area.</p><p>Wildcards such as * and ? are allowed.</p></qt>
fi: <qt>Tämä on tiedostoluetteloon käytettävä suodatin. Tiedostonimiä, jotka eivät vastaa hakua, ei näytetä. <p>Voit valita jonkin valikon valmiista suodattimista, tai voit antaa oman suodattimen tekstikenttään. </p><p>Jokerimerkit, kuten * ja ? on sallittuja.</p></qt>

en: &Filter:
fi: S&uodatin:

en: You can only select one file
fi: Voit valita vain yhden tiedoston

en: More than one file provided
fi: Tarjottiin useampaa kuin yhtä tiedostoa

en: You can only select local files
fi: Voit valita vain paikallisia tiedostoja

en: Remote files not accepted
fi: Etätiedostoja ei hyväksytä

en: More than one folder has been selected and this dialog does not accept folders, so it is not possible to decide which one to enter. Please select only one folder to list it.
fi: Useampi kuin yksi kansio on valittu, eikä tämä dialogi hyväksy kansioita.Valitse vain yksi kansio luetteloidaksesi sen.

en: More than one folder provided
fi: Useampi kuin yksi kansio tarjottiin

en: At least one folder and one file has been selected. Selected files will be ignored and the selected folder will be listed
fi: Ainakin yksi kansio ja yksi tiedosto on valittuna. Tiedostojen valinnat hylätään ja valittu kansio listataan

en: Files and folders selected
fi: Tiedostoja ja kansioita valittuna

en: The file "%1" could not be found
fi: Tiedostoa ”%1” ei löytynyt

en: Cannot open file
fi: Tiedostoa ei voida avata

en: This is the name to save the file as.
fi: Tämä on tallennettavan tiedoston nimi.

en: This is the list of files to open. More than one file can be specified by listing several files, separated by spaces.
fi: Tämä on avattavien tiedostojen luettelo. Useampi kuin yksi tiedosto voidaan määrittää erottamalla tiedostonimet välilyönnein.

en: This is the name of the file to open.
fi: Tämä on avattavan tiedoston nimi.

[ctx: @title:window]
en: Places
fi: Sijainnit

en: The file "%1" already exists. Do you wish to overwrite it?
fi: Tiedosto ”%1” on jo olemassa. Haluatko varmasti korvata sen?

en: Overwrite File?
fi: Korvataanko tiedosto?

en: The chosen filenames do not
    appear to be valid.
fi: Valitut tiedostonimet eivät näytä
    olevan oikeanmuotoisia.

en: Invalid Filenames
fi: Virheelliset tiedostonimet

en: You can only select local files.
fi: Voit valita vain paikallisia tiedostoja.

en: Remote Files Not Accepted
fi: Etätiedostoja ei hyväksytä

en: *|All Folders
fi: *|Kaikki kansiot

en: &Open
fi: &Avaa

en: Icon size: %1 pixels (standard size)
fi: Kuvakekoko: %1 kuvapistettä (vakiokoko)

en: Icon size: %1 pixels
fi: Kuvakekoko: %1 kuvapistettä

en: Automatically select filename e&xtension (%1)
fi: Valitse &tiedostopääte automaattisesti (%1)

en: the extension <b>%1</b>
fi: pääte <b>%1</b>

en: Automatically select filename e&xtension
fi: Valitse tiedostopääte &automaattisesti

en: a suitable extension
fi: sopiva tiedostopääte

en: This option enables some convenient features for saving files with extensions:<br /><ol><li>Any extension specified in the <b>%1</b> text area will be updated if you change the file type to save in.<br /><br /></li><li>If no extension is specified in the <b>%2</b> text area when you click <b>Save</b>, %3 will be added to the end of the filename (if the filename does not already exist). This extension is based on the file type that you have chosen to save in.<br /><br />If you do not want KDE to supply an extension for the filename, you can either turn this option off or you can suppress it by adding a period (.) to the end of the filename (the period will be automatically removed).</li></ol>If unsure, keep this option enabled as it makes your files more manageable.
fi: Tämä asetus tuo käyttöön joitakin tiedostopäätteisiin liittyviä ominaisuuksia:<br /><ol><li>Kaikki kohdassa <b>%1</b> määritetyt tiedostopäätteet päivitetään, kun muutat tiedoston tyyppiä tallentaessasi.<br /><br /></li><li>Ellei kohdassa <b>%2</b> ole annettu tiedostopäätettä ja napsautat <b>Tallenna</b>-painiketta, tiedoston nimen loppuun lisätään %3 (ellei tämän nimistä tiedostoa jo ole olemassa). Tiedostopääte perustuu valitsemaasi tiedostotyyppiin.<br /><br />Ellet halua KDE:n antavan tiedostoille päätettä voit poistaa asetuksen käytöstä tai lisätä pisteen (.) tiedoston nimen loppuun (piste poistetaan automaattisesti tallennettaessa).</li></ol>Asetus kannattaa pitää käytössä, koska se helpottaa tiedostojen käsittelyä.

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: <qt>This button allows you to bookmark specific locations. Click on this button to open the bookmark menu where you may add, edit or select a bookmark.<br /><br />These bookmarks are specific to the file dialog, but otherwise operate like bookmarks elsewhere in KDE.</qt>
fi: <qt>Tämän painikkeen avulla voit lisätä kirjanmerkkejä eri sijainteihin. Napsauta tätä avataksesi kirjanmerkkivalikon, jossa voi lisätä, muokata tai valita kirjanmerkkejä. <br /><br />Kirjanmerkit koskevat vain tiedostoikkunaa, mutta toimivat kuten kirjanmerkit KDE:ssä yleensä.</qt>

en: Sorry
fi: Virhe

en: <qt>The template file <b>%1</b> does not exist.</qt>
fi: <qt>Mallitiedostoa <b>%1</b> ei ole olemassa.</qt>

[ctx: @action:button]
en: Create directory
fi: Luo kansio

[ctx: @action:button]
en: Enter a different name
fi: Syötä toinen nimi

en: Create hidden directory?
fi: Luodaanko piilokansio?

en: The name "%1" starts with a dot, so the directory will be hidden by default.
fi: Nimi ”%1” alkaa pisteellä, joten kansio piilotetaan oletusarvoisesti.

en: Do not ask again
fi: Älä kysy uudelleen

en: File name:
fi: Tiedostonimi:

en: Create Symlink
fi: Luo symbolinen linkki

en: Create link to URL
fi: Luo linkki verkko-osoitteeseen

en: Basic links can only point to local files or directories.
    Please use "Link to Location" for remote URLs.
fi: Peruslinkit voivat osoittaa vain paikallisia tiedostoja ja kansioita.
    Käytä etäosoitteisiin toimintoa ”Linkki sijaintiin”.

en: Create New
fi: Luo uusi

en: Link to Device
fi: Linkki laitteeseen

[ctx: Default name for a new folder]
en: New Folder
fi: Uusi kansio

en: Create new folder in:
    %1
fi: Luo uusi kansio kohteeseen:
    %1

en: Copy
fi: Kopioi

en: Paste
fi: Liitä

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Navigate
fi: Sijainti

en: Show Full Path
fi: Näytä koko polku

en: Custom Path
fi: Mukautettu polku

[ctx: @action:inmenu]
en: More
fi: Lisää

[ctx: @item:inmenu]
en: Devices
fi: Laitteet

[ctx: @item:inmenu]
en: Other
fi: Muu

en: Click for Location Navigation
fi: Saat sijaintiselaimen napsauttamalla tästä

en: Click to Edit Location
fi: Muokkaa sijaintia napsauttamalla

en: Setting ACL for %1
fi: Asetetaan ACL %1

en: Could not change permissions for
    %1
fi: Tiedoston %1 oikeuksia ei
    voitu muuttaa

en: No Media inserted or Media not recognized.
fi: Mediaa ei ole lisätty tai mediaa ei ole tunnistettu.

en: "vold" is not running.
fi: Vold ei ole käynnissä.

en: Could not find program "mount"
fi: Ohjelmaa ”mount” ei löytynyt

en: mounting is not supported by wince.
fi: wince ei tue liittämistä.

en: Could not find program "umount"
fi: Ohjelmaa ”umount” ei löytynyt

en: unmounting is not supported by wince.
fi: wince ei tue irrottamista.

en: Cannot copy file from %1 to %2. (Errno: %3)
fi: Ei voida kopioida tiedostoa kohteesta %1 kohteeseen %2. (Virheilmoitus: %3)

en: No media in device for %1
fi: Ei mediaa laitteessa %1

en: Could not get user id for given user name %1
fi: Käyttäjä-ID annetulle nimelle %1 ei saatavilla.

en: Could not get group id for given group name %1
fi: Ryhmän %1 ryhmätunuksen selvittäminen epäonnistui.

en: Opening connection to host %1
fi: Avataan yhteyttä palvelimeen %1

en: Connected to host %1
fi: Yhdistetty palvelimeen %1

en: %1.
    
    Reason: %2
fi: %1.
    
    Syy: %2

en: Sending login information
fi: Lähetetään sisäänkirjautumistiedot

en: Message sent:
    Login using username=%1 and password=[hidden]
    
    Server replied:
    %2
fi: Lähetetty viesti:
    Sisäänkirjautuminen käyttäjätunnuksella: %1 ja salasanalla: [piilotettu]
    
    Palvelin vastasi:
    %2

en: You need to supply a username and a password to access this site.
fi: Sinun tulee antaa käyttäjätunnus ja salasana päästäksesi tälle palvelimelle.

en: Site:
fi: Palvelin:

en: Login OK
fi: Sisäänkirjautuminen OK

en: Could not login to %1.
fi: Ei voitu kirjautua %1:n.

en: You need to supply a username and a password for the proxy server listed below before you are allowed to access any sites.
fi: Alla olevalle välityspalvelimelle pitää antaa käyttäjätunnus ja salasana, ennen kuin mitään sivuja voidaan selata.

en: Proxy:
fi: Välityspalvelin:

en: <b>%1</b> at <b>%2</b>
fi: <b>%1</b> kohteessa <b>%2</b>

en: Proxy Authentication Failed.
fi: Välityspalvelimeen tunnistautuminen epäonnistui.

en: No host specified.
fi: Ei kohdetta.

en: Otherwise, the request would have succeeded.
fi: Muuten pyyntö olisi onnistunut.

[ctx: request type]
en: retrieve property values
fi: hae ominaisuusarvot

[ctx: request type]
en: set property values
fi: aseta ominaisuusarvot

[ctx: request type]
en: create the requested folder
fi: luo pyydetty kansio

[ctx: request type]
en: copy the specified file or folder
fi: kopioi tietty tiedosto tai kansio

[ctx: request type]
en: move the specified file or folder
fi: siirrä tietty tiedosto tai kansio

[ctx: request type]
en: search in the specified folder
fi: hae tietyssä kansiossa

[ctx: request type]
en: lock the specified file or folder
fi: lukitse tietty tiedosto tai kansio

[ctx: request type]
en: unlock the specified file or folder
fi: poista lukitus tietystä tiedostosta tai kansiosta

[ctx: request type]
en: delete the specified file or folder
fi: poista tietty tiedosto tai kansio

[ctx: request type]
en: query the server's capabilities
fi: kysele palvelimen kykyjä

[ctx: request type]
en: retrieve the contents of the specified file or folder
fi: hae tietyn tiedoston tai kansion sisältö

[ctx: request type]
en: run a report in the specified folder
fi: aja raportti määritetyssä kansiossa

[ctx: %1: code, %2: request type]
en: An unexpected error (%1) occurred while attempting to %2.
fi: Odottamaton virhe (%1) tapahtui yritettäessä pyyntöä %2.

en: The server does not support the WebDAV protocol.
fi: Palvelin ei tue WebDAV-yhteyskäytäntöä.

[ctx: %1: request type, %2: url]
en: An error occurred while attempting to %1, %2. A summary of the reasons is below.
fi: Tapahtui virhe yritettäessä %1, %2. Lyhyt yhteenveto syistä on alla.

[ctx: %1: request type]
en: Access was denied while attempting to %1.
fi: Käsittely kielletty yritettäessä %1.

en: A resource cannot be created at the destination until one or more intermediate collections (folders) have been created.
fi: Resurssia ei voitu luoda kohteeseen ennen kuin yksi tai useampi välikokoelma (kansio) on luotu.

en: The server was unable to maintain the liveness of the properties listed in the propertybehavior XML element or you attempted to overwrite a file while requesting that files are not overwritten. %1
fi: Palvelin ei joko kyennyt ylläpitämään elossa XML-alkion propertybehaviorissa lueteltuja ominaisuuksia tai yritit korvata tiedoston samalla kun vaadit, ettei tiedostoja korvata. %1

en: The requested lock could not be granted. %1
fi: Pyydettyä lukkoa %1 ei voitu myöntää.

en: The server does not support the request type of the body.
fi: Palvelin ei tue rungon pyyntötyyppiä.

[ctx: %1: request type]
en: Unable to %1 because the resource is locked.
fi: Toimintoa %1 ei voida suorittaa, koska resurssi on lukittu.

en: This action was prevented by another error.
fi: Toiminto estyi jonkin muun virheen vuoksi.

[ctx: %1: request type]
en: Unable to %1 because the destination server refuses to accept the file or folder.
fi: %1 ei onnistu, koska kohdepalvelin kieltäytyy hyväksymästä tiedostoa tai kansiota.

en: The destination resource does not have sufficient space to record the state of the resource after the execution of this method.
fi: Kohderesurssissa ei ole riittävästi tilaa tallentaa resurssin tilaa metodin suorituksen jälkeen.

en: The resource cannot be deleted.
fi: Resurssia ei voida poistaa.

[ctx: request type]
en: upload %1
fi: lähetetään tiedostoa %1

[ctx: %1: response code, %2: request type]
en: An unexpected error (%1) occurred while attempting to %2.
fi: Odottamaton virhe (%1) tapahtui yritettäessä %2

en: %1 contacted. Waiting for reply...
fi: %1 yhdistetty.  Odotetaan vastausta…

[ctx: @info Security check on url being accessed]
en: <p>You are about to log in to the site "%1" with the username "%2", but the website does not require authentication. This may be an attempt to trick you.</p><p>Is "%1" the site you want to visit?</p>
fi: <p>Olet kirjautumassa sivulle ”%1” käyttäjätunnuksella ”%2”, mutta se ei tarvitse tunnistautumista. Sinua saatetaan petkuttaa.</p><p>Onko ”%1” varmasti se sivu, jolle haluat siirtyä?</p>

[ctx: @title:window]
en: Confirm Website Access
fi: Vahvista verkkosivulle siirtyminen

en: Server processing request, please wait...
fi: Palvelin käsittelee pyyntöä, odota hetki…

en: Sending data to %1
fi: Lähetetään dataa kohteeseen %1

en: Retrieving %1 from %2...
fi: Haetaan %1 kohteesta %2

en: Authentication Failed.
fi: Tunnistaminen epäonnistui.

en: Authorization failed.
fi: Tunnistautuminen epäonnistui.

en: Unknown Authorization method.
fi: Tuntematon tunnistautumismenetelmä.

en: KDE HTTP cache maintenance tool
fi: KDE:n HTTP-välimuistin hallintatyökalu

en: Empty the cache
fi: Tyhjennä välimuisti.

en: Display information about cache file
fi: Näytä välimuistitiedoston tiedot

en: Cookie Alert
fi: Evästevaroitus

[ctx: %2 hostname, %3 optional cross domain suffix (translated below)]
en: <p>You received a cookie from<br/><b>%2%3</b><br/>Do you want to accept or reject this cookie?</p> | <p>You received %1 cookies from<br/><b>%2%3</b><br/>Do you want to accept or reject these cookies?</p>
fi[0]: <p>Vastaanotit evästeen palvelimelta<br/><b>%2%3</b><br/>Haluatko hyväksyä vai hylätä tämän evästeen?</p>
fi[1]: <p>Vastaanotit %1 evästettä palvelimelta<br/><b>%2%3</b><br/>Haluatko hyväksyä vai hylätä nämä evästeet?</p>

[ctx: @item:intext cross domain cookie]
en:  [Cross Domain]
fi:  [Verkkoalueen ylittävä]

en: Apply Choice To
fi: Koskee

en: &Only this cookie
fi: &Vain tämä eväste

en: &Only these cookies
fi: &Vain nämä evästeet

en: Select this option to only accept or reject this cookie. You will be prompted again if you receive another cookie.
fi: Valitse tämä hyväksyäksesi tai hylätäksesi vain tämän evästeen. Uusista evästeistä kysytään erikseen.

en: All cookies from this do&main
fi: Kaikki evästeet tältä v&erkkoalueelta

en: Select this option to accept or reject all cookies from this site. Choosing this option will add a new policy for the site this cookie originated from. This policy will be permanent until you manually change it from the System Settings.
fi: Valitse tämä asetus hyväksyäksesi tai hylätäksesi kaikki evästeet tältä palvelimelta. Valitsemalla tämän asetuksen lisäät uuden käytännön palvelimeen, josta eväste tuli. Käytänne on pysyvä, ellet muokkaa sitä itse järjestelmäasetuksista.

en: All &cookies
fi: &Kaikki evästeet

en: Select this option to accept/reject all cookies from anywhere. Choosing this option will change the global cookie policy for all cookies until you manually change it from the System Settings.
fi: Valitse tämä asetus hyväksyäksesi tai hylätäksesi kaikki evästeet kaikkialta. Tämän asetuksen valinta muuttaa yleisiä evästekäytäntöjä, ellet muokkaa sitä itse järjestelmäasetuksista.

en: &Accept
fi: &Hyväksy

en: Accept for this &session
fi: Hyväksy &tämän istunnon ajaksi

en: Accept cookie(s) until the end of the current session
fi: Hyväksy evästeet nykyisen istunnon loppuun saakka

en: &Reject
fi: H&ylkää

en: See or modify the cookie information
fi: Katso tai muuta evästeen tietoja

en: Cookie Details
fi: Evästeen yksityiskohdat

en: Name:
fi: Nimi:

en: Value:
fi: Arvo:

en: Expires:
fi: Vanhenee:

en: Path:
fi: Polku:

en: Domain:
fi: Verkkoalue:

en: Exposure:
fi: Näyttäminen:

[ctx: Next cookie]
en: &Next >>
fi: &Seuraava >>

en: Show details of the next cookie
fi: Näytä yksityiskohdat seuraavasta evästeestä

en: Not specified
fi: Ei määritetty

en: End of Session
fi: Istunnon loppu

en: Secure servers only
fi: Vain turvalliset palvelimet

en: Secure servers, page scripts
fi: Turvalliset palvelimet, sivuskriptit

en: Servers
fi: Palvelimet

en: Servers, page scripts
fi: Palvelimet, sivuskriptit

en: HTTP Cookie Daemon
fi: HTTP-evästepalvelin

en: HTTP cookie daemon
fi: HTTP-evästepalvelin

en: Shut down cookie jar
fi: Sulje evästepalvelin

en: Remove cookies for domain
fi: Poista kaikki evästeet verkkoalueesta

en: Remove all cookies
fi: Poista kaikki evästeet

en: Reload configuration file
fi: Lataa asetustiedosto uudelleen

en: No metainfo for %1
fi: Ei metatietoja tiedostolle %1

en: --- separator ---
fi: --- erotin ---

[ctx: @action:button]
en: Update
fi: Päivitä

[ctx: @title:window]
en: Bookmark Properties
fi: Kirjanmerkin ominaisuudet

[ctx: @action:button]
en: Add
fi: Lisää

[ctx: @title:window]
en: Add Bookmark
fi: Lisää kirjanmerkki

[ctx: @action:button]
en: &New Folder...
fi: &Uusi kansio…

[ctx: @title:window]
en: Add Bookmarks
fi: Lisää kirjanmerkkejä

[ctx: @label:textbox]
en: Name:
fi: Nimi:

[ctx: @label:textbox]
en: Location:
fi: Sijainti:

[ctx: @label:textbox]
en: Comment:
fi: Kommentti:

[ctx: @title:window]
en: Create New Bookmark Folder
fi: Luo uusi kirjanmerkkikansio

[ctx: @title:window]
en: Create New Bookmark Folder in %1
fi: Luo uusi kirjanmerkkikansio kansioon %1

[ctx: @label:textbox]
en: New folder:
fi: Uusi kansio:

[ctx: name of the container of all browser bookmarks]
en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: *.html|HTML Files (*.html)
fi: *.html|HTML-tiedostot (*.html)

en: <!-- This file was generated by Konqueror -->
fi: <!-- Tämän tiedoston on luonut Konqueror -->

en: *.adr|Opera Bookmark Files (*.adr)
fi: *.adr|Operan kirjanmerkkitiedostot (*.adr)

en: Unable to save bookmarks in %1. Reported error was: %2. This error message will only be shown once. The cause of the error needs to be fixed as quickly as possible, which is most likely a full hard drive.
fi: Tiedostoon %1 ei voitu tallentaa kirjanmerkkejä. Ilmoitettu syy on: %2. Tämä virheilmoitus näytetään vain kerran. Ongelman syy täytyy korjata välittömästi. Todennäköisimmin kiintolevy on täynnä.

en: Add Bookmark Here
fi: Lisää kirjanmerkki

en: Open Folder in Bookmark Editor
fi: Avaa kansio kirjanmerkkimuokkaimeen

en: Delete Folder
fi: Poista kansio

en: Copy Link Address
fi: Kopioi linkin osoite

en: Delete Bookmark
fi: Poista kirjanmerkki

en: Open Folder in Tabs
fi: Avaa kansio välilehtiin

en: Cannot add bookmark with empty URL.
fi: Osoitteetonta kirjanmerkkiä ei voi lisätä.

en: Are you sure you wish to remove the bookmark folder
    "%1"?
fi: Haluatko varmasti poistaa kirjanmerkkikansion
    %1?

en: Are you sure you wish to remove the bookmark
    "%1"?
fi: Haluatko varmasti poistaa kirjanmerkin
    %1?

en: Bookmark Folder Deletion
fi: Kirjanmerkkikansion poisto

en: Bookmark Deletion
fi: Kirjanmerkin poisto

en: Open all bookmarks in this folder as a new tab.
fi: Avaa kaikki tämän kansion kirjanmerkit uusiksi välilehdiksi.

en: Bookmark Tabs as Folder...
fi: Lisää välilehdet kirjanmerkkikansioksi…

en: Add a folder of bookmarks for all open tabs.
fi: Tee avoimista välilehdistä kirjanmerkkikansio.

en: Edit your bookmark collection in a separate window
fi: Muokkaa kirjanmerkkikokoelmaa erillisessä ikkunassa

en: New Bookmark Folder...
fi: Uusi kirjanmerkkikansio…

en: Create a new bookmark folder in this menu
fi: Luo uusi kirjanmerkkikansio tähän valikkoon

en: Hide in toolbar
fi: Piilota työkaluriviltä

en: Show in toolbar
fi: Näytä työkalurivillä

en: Open in New Window
fi: Avaa uuteen ikkunaan

en: Open in New Tab
fi: Avaa uuteen välilehteen

en: Receiving corrupt data.
fi: Vastaanotetaan vioittunutta tietoa.

en: Owner
fi: Omistaja

en: Owning Group
fi: Omistajaryhmä

en: Others
fi: Muut

en: Mask
fi: Peite

en: Named User
fi: Nimetty käyttäjä

en: Named Group
fi: Nimetty ryhmä

en: Edit Entry...
fi: Muokkaa merkintää…

en: Delete Entry
fi: Poista merkintä

en:  (Default)
fi:  (Oletus)

en: Edit ACL Entry
fi: Muokkaa ACL-merkintää

en: Entry Type
fi: Merkinnän tyyppi

en: Default for new files in this folder
fi: Uusien tiedostojen oletusarvo tässä kansiossa

en: Named user
fi: Nimetty käyttäjä

en: Named group
fi: Nimetty ryhmä

en: User:
fi: Käyttäjä:

en: Group:
fi: Ryhmä:

en: Type
fi: Tyyppi

en: Name
fi: Nimi

en: Effective
fi: Vaikuttava

[ctx: @label]
en: Add Comment...
fi: Lisää kommentti…

[ctx: @label]
en: Change...
fi: Muuta…

[ctx: @title:window]
en: Change Comment
fi: Muuta kommenttia

[ctx: @title:window]
en: Add Comment
fi: Lisää kommentti

en: Device name
fi: Laitenimi

en: Encoding:
fi: Merkistö:

en: Open
fi: Avaa

en: Save As
fi: Tallenna nimellä

en: *|All files
fi: *|Kaikki tiedostot

[ctx: @item:intable]
en: %1 item | %1 items
fi[0]: %1 kohde
fi[1]: %1 kohdetta

[ctx: @label]
en: Comment
fi: Kommentti

[ctx: @label]
en: Modified
fi: Muutettu

[ctx: @label]
en: Owner
fi: Omistaja

[ctx: @label]
en: Permissions
fi: Oikeudet

[ctx: @label]
en: Rating
fi: Arvostelu

[ctx: @label]
en: Size
fi: Koko

[ctx: @label]
en: Tags
fi: Tunnisteet

[ctx: @label]
en: Total Size
fi: Koko yhteensä

[ctx: @label]
en: Type
fi: Tyyppi

en: KFileMetaDataReader can be used to read metadata from a file
fi: KFileMetaDataReaderia voi käyttää tiedoston metadatan lukemiseen

en: (C) 2011, Peter Penz
fi: © 2011 Peter Penz

en: Current maintainer
fi: Nykyinen ylläpitäjä

en: Only the meta data that is part of the file is read
fi: Vain tiedoston osana oleva metatieto luetaan

en: List of URLs where the meta-data should be read from
fi: Luettelo osoitteista, joista metatietoa luetaan

en: <Error>
fi: <Virhe>

en: &Share
fi: &Jako

en: Only folders in your home folder can be shared.
fi: Voit jakaa vain kotikansiossasi olevia kansioita.

en: Not shared
fi: Ei jaettu

en: Shared
fi: Jaettu

en: Sharing this folder makes it available under Linux/UNIX (NFS) and Windows (Samba).
fi: Tämän kansion jakaminen näyttää sen Linux/Unix- (NFS-) ja Windows- (Samba-) -verkoissa.

en: You can also reconfigure file sharing authorization.
fi: Voit asettaa myös tiedostojaon oikeuksia.

en: Configure File Sharing...
fi: Tiedostonjaon asetukset…

en: Error running 'filesharelist'. Check if installed and in $PATH or /usr/sbin.
fi: Virhe ohjelman ”filesharelist” käynnistämisessä. Tarkista, että se on asennettu ja löytyy joko hakupolustasi ($PATH) tai /usr/sbin-kansiosta.

en: You need to be authorized to share folders.
fi: Sinulla pitää ensin olla oikeudet jakaa kansioita.

en: File sharing is disabled.
fi: Tiedostojenjako ei ole käytössä

en: Sharing folder '%1' failed.
fi: Kansion ”%1” jakaminen epäonnistui.

en: An error occurred while trying to share folder '%1'. Make sure that the Perl script 'fileshareset' is set suid root.
fi: Kansiota ”%1” jaettaessa tapahtui virhe. Varmista, että Perl-komentosarjaohjelma fileshareset on suid root.

en: Unsharing folder '%1' failed.
fi: Kansion ”%1” jaon poisto epäonnistui.

en: An error occurred while trying to unshare folder '%1'. Make sure that the Perl script 'fileshareset' is set suid root.
fi: Kansion”%1” jakoa poistettaessa tapahtui virhe. Varmista että Perl-komentosarjaohjelma fileshareset on suid root.

en: Select Icon
fi: Valitse kuvake

en: Icon Source
fi: Kuvakkeen sijainti

en: S&ystem icons:
fi: &Järjestelmän kuvakkeet:

en: O&ther icons:
fi: &Muut kuvakkeet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, browseButton)
en: &Browse...
fi: &Selaa…

en: &Search:
fi: &Etsi:

en: Search interactively for icon names (e.g. folder).
fi: Hae kuvakkeiden nimiä (esim. kansio) vuorovaikutteisesti.

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Animations
fi: Animaatiot

en: Applications
fi: Sovellukset

en: Categories
fi: Luokat

en: Devices
fi: Laitteet

en: Emblems
fi: Tunnuskuva

en: Emotes
fi: Hymiöt

en: Filesystems
fi: Tiedostojärjestelmät

en: International
fi: Kansainvälinen

en: Mimetypes
fi: MIME-tyypit

en: Places
fi: Sijainnit

en: Status
fi: Tila

en: *.png *.xpm *.svg *.svgz|Icon Files (*.png *.xpm *.svg *.svgz)
fi: *.png *.xpm *.svg *.svgz|Kuvaketiedostot (*.png *.xpm *.svg *.svgz)

[ctx: @title:window]
en: Configure Shown Data
fi: Valitse näytettävät tiedot

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
fi: Valitse mitkä tiedot näytetään:

[ctx: @action:button]
en: Configure...
fi: Asetukset…

[ctx: @title:tab]
en: Information
fi: Tiedot

[ctx: @label creation date]
en: Created
fi: Luotu

[ctx: @label file content size]
en: Size
fi: Koko

[ctx: @label file depends from]
en: Depends
fi: Riippuu

[ctx: @label]
en: Description
fi: Kuvaus

[ctx: @label Software used to generate content]
en: Generator
fi: Generaattori

[ctx: @label see http://www.semanticdesktop.org/ontologies/2007/01/19/nie#hasPart]
en: Has Part
fi: Sisältää osan

[ctx: @label see http://www.semanticdesktop.org/ontologies/2007/01/19/nie#hasLogicalPart]
en: Has Logical Part
fi: Sisältää loogisen osan

[ctx: @label parent directory]
en: Part of
fi: Kuuluu kokonaisuuteen

[ctx: @label]
en: Keyword
fi: Avainsana

[ctx: @label modified date of file]
en: Modified
fi: Muutettu

[ctx: @label]
en: MIME Type
fi: MIME-tyyppi

[ctx: @label]
en: Content
fi: Sisältö

[ctx: @label]
en: Related To
fi: Suhteessa kohteeseen

[ctx: @label]
en: Subject
fi: Aihe

[ctx: @label music title]
en: Title
fi: Nimi

[ctx: @label file URL]
en: Location
fi: Sijainti

[ctx: @label]
en: Creator
fi: Tekijä

[ctx: @label]
en: Average Bitrate
fi: Keskimääräinen bittinopeus

[ctx: @label]
en: Channels
fi: Kanavia

[ctx: @label number of characters]
en: Characters
fi: Merkkejä

[ctx: @label]
en: Codec
fi: Koodekki

[ctx: @label]
en: Color Depth
fi: Värisyvyys

[ctx: @label]
en: Duration
fi: Kesto

[ctx: @label]
en: Filename
fi: Tiedostonimi

[ctx: @label]
en: Hash
fi: Tiiviste

[ctx: @label]
en: Height
fi: Korkeus

[ctx: @label]
en: Interlace Mode
fi: Lomitustila

[ctx: @label number of lines]
en: Lines
fi: Rivejä

[ctx: @label]
en: Programming Language
fi: Ohjelmointikieli

[ctx: @label]
en: Sample Rate
fi: Näytteenottotaajuus

[ctx: @label]
en: Width
fi: Leveys

[ctx: @label number of words]
en: Words
fi: Sanoja

[ctx: @label EXIF aperture value]
en: Aperture
fi: Aukon koko

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Bias Value
fi: Valotuksen vinouma-arvo

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Time
fi: Valotusaika

[ctx: @label EXIF]
en: Flash
fi: Salama

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length
fi: Polttoväli

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length 35 mm
fi: Polttoväli 35 mm

[ctx: @label EXIF]
en: ISO Speed Ratings
fi: ISO-nopeuslukemat

[ctx: @label EXIF]
en: Make
fi: Merkki

[ctx: @label EXIF]
en: Metering Mode
fi: Mittaustapa

[ctx: @label EXIF]
en: Model
fi: Malli

[ctx: @label EXIF]
en: Orientation
fi: Suunta

[ctx: @label EXIF]
en: White Balance
fi: Valkotasapaino

[ctx: @label video director]
en: Director
fi: Ohjaaja

[ctx: @label music genre]
en: Genre
fi: Tyylilaji

[ctx: @label music album]
en: Album
fi: Albumi

[ctx: @label]
en: Performer
fi: Esittäjä

[ctx: @label]
en: Release Date
fi: Julkaisupäivä

[ctx: @label music track number]
en: Track
fi: Kappaleen numero

[ctx: @label resource created time]
en: Resource Created
fi: Resurssi luotu

[ctx: @label]
en: Sub Resource
fi: Aliresurssi

[ctx: @label resource last modified]
en: Resource Modified
fi: Resurssia muutettu

[ctx: @label]
en: Numeric Rating
fi: Numeerinen arvostelu

[ctx: @label]
en: Copied From
fi: Kopioitu lähteestä

[ctx: @label]
en: First Usage
fi: Ensikäyttö

[ctx: @label]
en: Last Usage
fi: Viimeisin käyttö

[ctx: @label]
en: Usage Count
fi: Käyttökertoja

[ctx: @label]
en: Unix File Group
fi: Tiedostoryhmä (UNIX)

[ctx: @label]
en: Unix File Mode
fi: Tiedoston tila (UNIX)

[ctx: @label]
en: Unix File Owner
fi: Tiedoston omistaja (UNIX)

[ctx: @label file type]
en: Type
fi: Tyyppi

[ctx: @label Number of fuzzy translations]
en: Fuzzy Translations
fi: Käännöksiä kesken

[ctx: @label Name of last translator]
en: Last Translator
fi: Viimeisin kääntäjä

[ctx: @label Number of obsolete translations]
en: Obsolete Translations
fi: Vanhentuneita käännöksiä

[ctx: @label]
en: Translation Source Date
fi: Käännöslähteen päivämäärä

[ctx: @label Number of total translations]
en: Total Translations
fi: Käännöksiä kaikkiaan

[ctx: @label Number of translated strings]
en: Translated
fi: Käännetty

[ctx: @label]
en: Translation Date
fi: Käännöspäivä

[ctx: @label Number of untranslated strings]
en: Untranslated
fi: Kääntämättä

en: Known Applications
fi: Tunnetut sovellukset

en: Open With
fi: Avaa ohjelmalla

en: <qt>Select the program that should be used to open <b>%1</b>. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
fi: <qt>Valitse ohjelma, jolla <b>%1</b> avataan. Jos ohjelma ei ole luettelossa, syötä sen nimi tai etsi se napsauttamalla Selaa-painiketta.</qt>

en: Choose the name of the program with which to open the selected files.
fi: Valitse ohjelma, jolla valitut tiedostot avataan.

en: Choose Application for %1
fi: Valitse sovellus tiedostotyypille %1

en: <qt>Select the program for the file type: <b>%1</b>. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
fi: <qt>Valitse ohjelma tiedostotyypille <b>%1</b>. Jos ohjelma ei ole luettelossa, anna sen nimi tai paina selauspainiketta etsiäksesi se.</qt>

en: Choose Application
fi: Valitse sovellus

en: <qt>Select a program. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
fi: <qt>Valitse ohjelma. Jos ohjelmaa ei ole listalla, anna sen nimi tai napsauta Selaa-painiketta.</qt>

en: Following the command, you can have several place holders which will be replaced with the actual values when the actual program is run:
    %f - a single file name
    %F - a list of files; use for applications that can open several local files at once
    %u - a single URL
    %U - a list of URLs
    %d - the directory of the file to open
    %D - a list of directories
    %i - the icon
    %m - the mini-icon
    %c - the comment
fi: Komennon jälkeen voit antaa useita korvausmerkkejä, joiden tilalle sijoitetaan oikeat arvot kun sovellus käynnistetään:
    %f – tiedoston nimi
    %F – tiedostojen luettelo; käytetään sovelluksilla jotka osaavat käynnistää useita tiedostoja kerralla
    %u – verkko-osoite
    %U – verkko-osoitteiden luettelo
    %d – avattavan tiedoston kansio
    %D – kansioluettelo
    %i – kuvake
    %m – pienoiskuvake
    %c – kommentti

en: Run in &terminal
fi: Käynnistä &pääteikkunassa

en: &Do not close when command exits
fi: &Älä sulje komennon päätyttyä

en: &Remember application association for this type of file
fi: &Avaa tämän tyyppiset tiedostot aina tällä ohjelmalla

en: Could not extract executable name from '%1', please type a valid program name.
fi: Ohjelmatiedoston nimeä ei voitu purkaa kohteesta ”%1”: anna kelvollinen ohjelman nimi.

en: '%1' not found, please type a valid program name.
fi: Ohjelmaa ”%1” ei löytynyt, anna oikea ohjelman nimi.

en: P&review
fi: E&sikatselu

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose options about the terminal when launching a program]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup2)
en: Terminal
fi: Pääteikkuna

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, terminalCheck)
en: Check this option if the application you want to run is a text mode application or if you want the information that is provided by the terminal emulator window.
fi: Valitse tämä jos käyttämäsi ohjelma on tekstipohjainen tai tarvitsemasi tieto on pääteikkunointiohjelmassa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, terminalCheck)
en: &Run in terminal
fi: Suorita &päätteessä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, terminalEditLabel)
en: &Terminal options:
fi: &Pääteasetukset:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, terminalCloseCheck)
en: Check this option if the text mode application offers relevant information on exit. Keeping the terminal emulator open allows you to retrieve this information.
fi: Valitse tämä asetus, mikäli tekstipohjainen ohjelma tarjoaa oleellista tietoa suljettaessa. Pitämällä pääteikkunan avoinna näet nämä tiedot.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, terminalCloseCheck)
en: Do not &close when command exits
fi: &Älä sulje komennon päätyttyä

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose which user to use when launching a program]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup2_2)
en: User
fi: Käyttäjä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, suidCheck)
en: Check this option if you want to run this application with a different user id. Every process has a different user id associated with it. This id code determines file access and other permissions. The password of the user is required to use this option.
fi: Valitse tämä, jos haluat suorittaa ohjelman eri käyttäjätunnisteella (ID). Jokaisella prosessilla on eri käyttäjätunniste. Tunniste määrittää tiedostojen ja muiden käyttöoikeudet. Käyttäjän salasana tarvitaan tämän valinnan käyttämiseen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, suidCheck)
en: Ru&n as a different user
fi: Suorita &eri käyttäjänä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, suidEditLabel)
en: Enter the user name you want to run the application as.
fi: Syötä tähän käyttäjätunnus, jolla haluat ohjelman ajettavan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, suidEditLabel)
en: &Username:
fi: &Käyttäjätunnus:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, suidEdit)
en: Enter the user name you want to run the application as here.
fi: Syötä tähän käyttäjätunnus, jolla haluat ohjelman ajettavan.

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose options regargin program startup]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup4)
en: Startup
fi: Käynnistys

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, startupInfoCheck)
en: Check this option if you want to make clear that your application has started. This visual feedback may appear as a busy cursor or in the taskbar.
fi: Valitse tämä, jos haluat varmistaa että ohjelmasi on käynnistynyt. Huomaat sen tehtäväpalkista tai visuaalisesti kiireisestä kohdistimesta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, startupInfoCheck)
en: Enable &launch feedback
fi: Käytä käynnistys&palautetta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, systrayCheck)
en: Check this option if you want to have a system tray handle for your application.
fi: Valitse tämä asetus, jos haluat sovelluksellesi ilmoitusaluekuvakkeen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, systrayCheck)
en: &Place in system tray
fi: Sijoita &ilmoitusalueelle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12)
en: &D-Bus registration:
fi: &D-Bus-rekisteröinti:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, dbusCombo)
en: None
fi: Ei mikään

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, dbusCombo)
en: Multiple Instances
fi: Useat ilmentymät

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, dbusCombo)
en: Single Instance
fi: Ainoa ilmentymä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, dbusCombo)
en: Run Until Finished
fi: Suorita kunnes valmis

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, nameLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, nameEdit)
en: Type the name you want to give to this application here. This application will appear under this name in the applications menu and in the panel.
fi: Syötä tähän ohjelmalle annettava nimi. Ohjelma esiintyy tällä nimellä ohjelmavalikossa ja paneelissa.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, genNameEdit)
en: Type the description of this application, based on its use, here. Examples: a dial up application (KPPP) would be "Dial up tool".
fi: Anna sovelluksen kuvaus sen käyttötarkoitukseen liittyen. Esimerkiksi puhelinsoitto-ohjelma KPPP voisi olla ”Puhelinverkkoyhteyden soitto-ohjelma”.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Description:
fi: &Kuvaus:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, commentEdit)
en: Type any comment you think is useful here.
fi: Syötä tähän mikä tahansa hyödyllinen kommentti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Comm&ent:
fi: Komm&entti:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, commandEdit)
en: Type the command to start this application here.
    
    Following the command, you can have several place holders which will be replaced with the actual values when the actual program is run:
    %f - a single file name
    %F - a list of files; use for applications that can open several local files at once
    %u - a single URL
    %U - a list of URLs
    %d - the directory of the file to open
    %D - a list of directories
    %i - the icon
    %m - the mini-icon
    %c - the caption
fi: Anna sovelluksen käynnistyskomento.
    
    Voit antaa komennon lisäksi erikoismerkkejä, jotka korvataan sovelluksen käynnistyksen yhteydessä:
    %f – tiedoston nimi
    %F – tiedostojen luettelo; voidaan antaa sovelluksille jotka osaavat avata useita tiedostoja samanaikaisesti
    %u – verkko-osoite
    %U – verkko-osoitteiden luettelo
    %d – avattavan tiedoston kansio
    %D – kansioluettelo
    %i – kuvake
    %m – pienoiskuvake
    %c – ikkunan otsikko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Co&mmand:
fi: &Komento:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, browseButton)
en: Click here to browse your file system in order to find the desired executable.
fi: Selaa tiedostojärjestelmää löytääksesi halutun ohjelman napsauttamalla tästä.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, pathEdit)
en: Sets the working directory for your application.
fi: Asettaa sovelluksen työkansion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Work path:
fi: &Työkansio:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel7) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, filetypeList)
en: <qt><p>This list should show the types of file that your application can handle. This list is organized by <u>mimetypes</u>.</p>
    <p>MIME, Multipurpose Internet (e)Mail Extension, is a standard protocol for identifying the type of data based on filename extensions and correspondent <u>mimetypes</u>. Example: the "bmp" part that comes after the dot in flower.bmp indicates that it is a specific kind of image, <u>image/x-bmp</u>. To know which application should open each type of file, the system should be informed about the abilities of each application to handle these extensions and mimetypes.</p>
    <p>If you want to associate this application with one or more mimetypes that are not in this list, click on the button <b>Add</b> below. If there are one or more filetypes that this application cannot handle, you may want to remove them from the list clicking on the button <b>Remove</b> below.</p></qt>
fi: <qt> <p> Tässä luettelossa näkyvät tiedostotyypit, joita ohjelmasi osaa käsitellä. Luettelo järjestetään <u>MIME-tyyppien</u> avulla.</p> 
    <p> MIME, Multipurpose Internet (e)Mail Extension, on yhteyskäytäntöstandardi datatyypin tunnistamiseen. Tunnistaminen perustuu tiedostopäätteisiin ja niihin liittyviin <u>MIME-tyyppeihin</u>. Esimerkki: tiedostossa kukka.bmp on pisteen jälkeen merkkijono ”bmp”, mikä tarkoittaa, että kyseessä on tietyn tyyppinen kuvatiedosto, <u>image/x-bmp</u>. Jotta tiedettäisiin, millä ohjelmalla kukin tiedostotyyppi avataan, järjestelmään täytyy tallentaa tieto siitä, millaisia tiedostoja kukin ohjelma voi käsitellä.</p><p>Jos haluat lisätä tiedostotyyppejä, joita ohjelma voi käsitellä, napsauta <b>Lisää</b> -painiketta. Jos luettelossa on yksi tai enemmän tiedostotyyppejä, joita ohjelma ei osaa käsitellä, voit poistaa niitä <b>Poista</b> -painikkeella.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: &Supported file types:
fi: &Tuetut tiedostotyypit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, filetypeList)
en: Mimetype
fi: MIME-tyyppi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, filetypeList)
en: Description
fi: Kuvaus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, addFiletypeButton)
en: Click on this button if you want to add a type of file (mimetype) that your application can handle.
fi: Napsauta tästä lisätäksesi ohjelman hallitseman tiedostotyypin (MIME-tyypin).

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, add) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addFiletypeButton)
en: Add...
fi: Lisää…

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, delFiletypeButton)
en: If you want to remove a type of file (mimetype) that your application cannot handle, select the mimetype in the list above and click on this button.
fi: Napsauta tästä poistaaksesi tiedostotyypin (MIME-tyypin), jota ohjelma ei osaa käsitellä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, removeSelection) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delFiletypeButton)
en: Remove
fi: Poista

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, advancedButton)
en: Click here to modify the way this application will run, launch feedback, D-Bus options or to run it as a different user.
fi: Napsauta tästä muuttaaksesi sovelluksen suoritustapaa, käynnistymisestä annettavaa palautetta, D-Bus-valintoja tai suorittaaksesi sen toisena käyttäjänä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, advancedButton)
en: Ad&vanced Options
fi: &Lisäasetukset

en: Properties for %1
fi: Ominaisuudet: %1

en: Properties for 1 item | Properties for %1 Selected Items
fi[0]: Yhden kohteen ominaisuudet
fi[1]: %1 kohteen ominaisuudet

[ctx: @title:tab File properties]
en: &General
fi: &Perustiedot

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: Create New File Type
fi: Luo uusi tiedostotyyppi

en: File Type Options
fi: Tiedostotyyppivalinnat

en: Contents:
fi: Sisältö:

en: Location:
fi: Sijainti:

en: Size:
fi: Koko:

en: Calculate
fi: Laske

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Points to:
fi: Osoittaa:

en: Created:
fi: Luotu:

en: Modified:
fi: Muutettu:

en: Accessed:
fi: Avattu:

en: Mounted on:
fi: Liitospiste:

en: Device usage:
fi: Laitteen tilankäyttö:

[ctx: Available space out of total partition size (percent used)]
en: %1 free of %2 (%3% used)
fi: %1/%2 (%3 % käytössä)

en: Calculating... %1 (%2)
    %3, %4
fi: Lasketaan… %1 (%2)
    %3, %4

en: 1 file | %1 files
fi[0]: 1 tiedosto
fi[1]: %1 tiedostoa

en: 1 sub-folder | %1 sub-folders
fi[0]: %1 alikansio
fi[1]: %1 alikansiota

en: Calculating...
fi: Lasketaan…

en: At least %1
fi: Ainakin %1

en: The new file name is empty.
fi: Uusi tiedostonimi on tyhjä.

en: <qt>Could not save properties. You do not have sufficient access to write to <b>%1</b>.</qt>
fi: <qt>Asetuksia ei voitu tallentaa. Sinulla ei ole riittäviä kirjoitusoikeuksia kohteeseen <b>%1</b>.</qt>

en: Forbidden
fi: Kielletty

en: Can Read
fi: Voi lukea

en: Can Read & Write
fi: Voi lukea ja kirjoittaa

en: Can View Content
fi: Voi katsoa sisältöä

en: Can View & Modify Content
fi: Voi katsoa ja muuttaa sisältöä

en: Can View Content & Read
fi: Voi katsoa ja lukea sisältöä

en: Can View/Read & Modify/Write
fi: Voi katsoa/lukea ja muuttaa/kirjoittaa

en: &Permissions
fi: Oi&keudet

en: Access Permissions
fi: Käyttöoikeudet

en: This file is a link and does not have permissions. | All files are links and do not have permissions.
fi[0]: Tämä tiedosto on linkki ja sillä ei ole oikeuksia
fi[1]: Nämä tiedostot ovat linkkejä ja niillä ei ole oikeuksia.

en: Only the owner can change permissions.
fi: Vain omistaja voi muuttaa oikeuksia.

en: O&wner:
fi: Om&istaja:

en: Specifies the actions that the owner is allowed to do.
fi: Määrittelee omistajan oikeudet

en: Gro&up:
fi: &Ryhmä:

en: Specifies the actions that the members of the group are allowed to do.
fi: Määrittelee ryhmän jäsenien oikeudet.

en: O&thers:
fi: &Muut

en: Specifies the actions that all users, who are neither owner nor in the group, are allowed to do.
fi: Määrittelee kaikkien muiden käyttäjien, jotka eivät ole ryhmässä tai eivät ole omistajia, oikeudet

en: Only own&er can rename and delete folder content
fi: Vain &omistaja voi muuttaa kansion tiedostojen nimiä ja poistaa sisältöä

en: Is &executable
fi: &Suoritettava

en: Enable this option to allow only the folder's owner to delete or rename the contained files and folders. Other users can only add new files, which requires the 'Modify Content' permission.
fi: Valitse tämä salliaksesi vain kansion omistajan poistaa kansion sisältämiä tiedostoja sekä alikansioita tai muuttaa niiden nimiä. Muut käyttäjät voivat vain lisätä uusia tiedostoja, mikä edellyttää sisällön muuttamisoikeutta.

en: Enable this option to mark the file as executable. This only makes sense for programs and scripts. It is required when you want to execute them.
fi: Valitse tämä tehdäksesi tiedostosta suoritettavan. Tämä on hyödyllinen vain ohjelmille ja skripteille. Sitä tarvitaan kun haluat suorittaa niitä.

en: A&dvanced Permissions
fi: &Tarkemmat käyttöoikeusasetukset

en: Ownership
fi: Omistaja

en: User:
fi: Käyttäjä:

en: Group:
fi: Ryhmä:

en: Apply changes to all subfolders and their contents
fi: Käytä muutoksia kaikissa alikansioissa ja niiden sisällöissä

en: Advanced Permissions
fi: Tarkemmat käyttöoikeusasetukset

en: Class
fi: Luokka

en: Show
    Entries
fi: Näytä
    tietueet

en: Read
fi: Luku

en: This flag allows viewing the content of the folder.
fi: Tämä valinta sallii kansion lukemisen.

en: The Read flag allows viewing the content of the file.
fi: Luku-valinta sallii tiedostojen sisällön lukemisen.

en: Write
    Entries
fi: Kirjoita-
    tietueet

en: Write
fi: Kirjoitus

en: This flag allows adding, renaming and deleting of files. Note that deleting and renaming can be limited using the Sticky flag.
fi: Tämä valinta sallii tiedostojen lisäyksen, nimen muuttamisen ja poistamisen. Huomaa, että tiedostojen poistamista ja nimen muuttamista voi rajoittaa Lukitus-valinnalla.

en: The Write flag allows modifying the content of the file.
fi: Kirjoita-valinta sallii tiedostojen sisällön muuttamisen.

[ctx: Enter folder]
en: Enter
fi: Siirry

en: Enable this flag to allow entering the folder.
fi: Valitse tämä salliaksesi kansioon siirtymisen.

en: Exec
fi: Suoritus

en: Enable this flag to allow executing the file as a program.
fi: Valitse tämä salliaksesi tiedoston suorittaminen ohjelmana.

en: Special
fi: Erikoiset

en: Special flag. Valid for the whole folder, the exact meaning of the flag can be seen in the right hand column.
fi: Erikoisvalinta. Käytetään koko kansiolle, valinnan tarkka tarkoitus näkyy oikeassa sarakkeessa.

en: Special flag. The exact meaning of the flag can be seen in the right hand column.
fi: Erikoisvalinta. Valinnan tarkka tarkoitus näkyy oikeassa sarakkeessa.

en: User
fi: Käyttäjä

en: Group
fi: Ryhmä

en: Set UID
fi: Aseta UID

en: If this flag is set, the owner of this folder will be the owner of all new files.
fi: Jos tämä on valittuna, tämän kansion omistaja tulee olemaan uusienkin tiedostojen omistaja.

en: If this file is an executable and the flag is set, it will be executed with the permissions of the owner.
fi: Jos tämä tiedosto on suoritettava ja valinta on valittu, se suoritetaan omistajan oikeuksin.

en: Set GID
fi: Aseta GID

en: If this flag is set, the group of this folder will be set for all new files.
fi: Jos tämä on valittu, tämän kansion ryhmä asetetaan kaikille uusillekin tiedostoille.

en: If this file is an executable and the flag is set, it will be executed with the permissions of the group.
fi: Jos tämä on suoritettava tiedosto ja asetus on valittu, tiedosto suoritetaan ryhmän oikeuksin.

[ctx: File permission]
en: Sticky
fi: Lukitus

en: If the Sticky flag is set on a folder, only the owner and root can delete or rename files. Otherwise everybody with write permissions can do this.
fi: Jos kansio on määritetty lukituksi, sen voi poistaa, tai sen tiedostojen nimiä voi muuttaa vain pääkäyttäjä tai omistaja. Muuten kuka tahansa, jolla on kirjoitusoikeudet, voi tehdä näin.

en: The Sticky flag on a file is ignored on Linux, but may be used on some systems
fi: Lukitus-määrityksestä ei piitata Linuxissa mutta sitä voi käyttää joissakin muissa järjestelmissä.

en: Link
fi: Linkki

en: Varying (No Change)
fi: Muuttuva (ei muutoksia)

en: This file uses advanced permissions | These files use advanced permissions.
fi[0]: Tämä tiedosto käyttää kehittyneitä käyttöoikeuksia.
fi[1]: Nämä tiedostot käyttävät kehittyneitä käyttöoikeuksia.

en: This folder uses advanced permissions. | These folders use advanced permissions.
fi[0]: Tämä kansio käyttää kehittyneitä käyttöoikeuksia.
fi[1]: Nämä kansiot käyttävät kehittyneitä käyttöoikeuksia.

en: These files use advanced permissions.
fi: Nämä tiedostot käyttävät kehittyneitä käyttöoikeuksia.

en: U&RL
fi: &Osoite

en: URL:
fi: Osoite:

en: De&vice
fi: La&ite

en: Device (/dev/fd0):
fi: Laite (/dev/fd0):

en: Device:
fi: Laite:

en: Read only
fi: Vain luku

en: File system:
fi: Tiedostojärjestelmä:

en: Mount point (/mnt/floppy):
fi: Liitospiste (/mnt/floppy):

en: Mount point:
fi: Liitospiste:

en: &Application
fi: &Sovellus

en: Add File Type for %1
fi: Lisää tiedostotyyppi %1:lle

en: Select one or more file types to add:
fi: Valitse yksi tai useampi lisättävä tiedostotyyppi:

en: Only executables on local file systems are supported.
fi: Vain paikallisia suoritustiedostoja voidaan käynnistää.

en: Advanced Options for %1
fi: Lisäasetukset %1:lle

en: Open file dialog
fi: Tiedostonavausikkuna

en: Blocked request.
fi: Pyyntö torjuttu.

en: Unknown HTTP verb.
fi: Tuntematon HTTP-verbi.

en: <qt>Could not modify the ownership of file <b>%1</b>. You have insufficient access to the file to perform the change.</qt>
fi: <qt>Tiedoston <b>%1</b> omistajaa ei voitu muuttaa. Tiedostoon ei ole riittäviä oikeuksia.</qt>

en: &Skip File
fi: &Ohita tiedosto

en: Unable to create io-slave: %1
fi: Ei voitu luoda KIO-palvelua: %1

en: Folder Already Exists
fi: Kansio on jo olemassa

en: File Already Exists
fi: Tiedosto on jo olemassa

en: Already Exists as Folder
fi: On jo olemassa kansiona

en: Creating directory
fi: Luodaan kansiota

en: Directory
fi: Kansio

en: Moving
fi: Siirretään

[ctx: The source of a file operation]
en: Source
fi: Lähde

[ctx: The destination of a file operation]
en: Destination
fi: Kohde

en: Deleting
fi: Poistetaan

en: File
fi: Tiedosto

en: Und&o
fi: K&umoa

en: Und&o: Copy
fi: K&umoa kopiointi

en: Und&o: Link
fi: K&umoa linkitys

en: Und&o: Move
fi: K&umoa siirto

en: Und&o: Rename
fi: K&umoa nimen muutos

en: Und&o: Trash
fi: K&umoa roskakoriin siirtäminen

en: Und&o: Create Folder
fi: K&umoa kansion luominen

en: Und&o: Create File
fi: K&umoa tiedoston luominen

en: The file %1 was copied from %2, but since then it has apparently been modified at %3.
    Undoing the copy will delete the file, and all modifications will be lost.
    Are you sure you want to delete %4?
fi: Tiedosto %1 kopioitiin sijainnista %2, mutta sen jälkeen sitä tunnutaan muutetun %3.
    Kopioinnin kumoaminen poistaa tiedoston, ja kaikki muutokset menetetään.
    Haluatko varmasti poistaa kohteen %4?

en: Undo File Copy Confirmation
fi: Tiedostokopioinnin kumoamisen vahvistus

en: 1 day %2 | %1 days %2
fi[0]: 1 päivä %2
fi[1]: %1 päivää %2

en: %1 Item | %1 Items
fi[0]: yksi tietue
fi[1]: %1 tietuetta

en: 1 Folder | %1 Folders
fi[0]: Yksi kansio
fi[1]: %1 kansiota

en: 1 File | %1 Files
fi[0]: Yksi tiedosto
fi[1]: %1 tiedostoa

[ctx: folders, files (size)]
en: %1, %2 (%3)
fi: %1, (%2, %3)

[ctx: folders, files]
en: %1, %2
fi: %1 (%2)

[ctx: items: folders, files (size)]
en: %1: %2
fi: %1 (%2)

en: Could not read %1.
fi: Ei voitu lukea tiedostosta %1.

en: Could not write to %1.
fi: Ei voitu kirjoittaa tiedostoon %1.

en: Could not start process %1.
fi: Ei voitu käynnistää prosessia %1.

en: Internal Error
    Please send a full bug report at http://bugs.kde.org
    %1
fi: Sisäinen virhe
    Lähetä vikailmoitus osoitteeseen http://bugs.kde.org/
    %1

en: Malformed URL %1.
fi: Virheellinen URL %1.

en: The protocol %1 is not supported.
fi: Yhteyskäytäntöä %1 ei tueta.

en: The protocol %1 is only a filter protocol.
fi: Yhteyskäytäntö %1 on vain suodatinyhteyskäytäntö.

en: %1 is a folder, but a file was expected.
fi: %1 on kansio, mutta odotettiin tiedostoa.

en: %1 is a file, but a folder was expected.
fi: %1 on tiedosto, mutta odotettiin kansiota.

en: The file or folder %1 does not exist.
fi: Tiedostoa tai kansiota %1 ei ole olemassa.

en: A file named %1 already exists.
fi: Tiedosto %1 on jo olemassa.

en: A folder named %1 already exists.
fi: Kansio %1 on jo olemassa.

en: No hostname specified.
fi: Konenimeä ei määritetty.

en: Unknown host %1
fi: Tuntematon palvelin %1

en: Access denied to %1.
fi: Tiedoston %1 käsittely on kielletty.

en: Access denied.
    Could not write to %1.
fi: Käyttö kielletty.
    Tiedostoon %1 kirjoittaminen epäonnistui.

en: Could not enter folder %1.
fi: Kansioon %1 siirtyminen epäonnistui.

en: The protocol %1 does not implement a folder service.
fi: Yhteyskäytäntö %1 ei toteuta kansiopalvelua.

en: Found a cyclic link in %1.
fi: Linkki %1 on syklinen.

en: Found a cyclic link while copying %1.
fi: Kopioitaessa kohdetta %1 löytyi syklinen linkki.

en: Could not create socket for accessing %1.
fi: Pistoketta ei voitu luoda kohteeseen %1.

en: Could not connect to host %1.
fi: Ei voitu yhdistää palvelimeen %1.

en: Connection to host %1 is broken.
fi: Yhteys palvelimeen %1 katkesi.

en: The protocol %1 is not a filter protocol.
fi: Yhteyskäytäntö %1 ei ole suodatinyhteyskäytäntö.

en: Could not mount device.
    The reported error was:
    %1
fi: Laitetta ei voitu liittää.
    Ilmoitettu virhe on:
    %1

en: Could not unmount device.
    The reported error was:
    %1
fi: Laitetta ei voitu irrottaa.
    Ilmoitettu virhe on:
    %1

en: Could not read file %1.
fi: Tiedoston lukeminen epäonnistui: %1

en: Could not write to file %1.
fi: Tiedostoon %1 kirjoittaminen epäonnistui.

en: Could not bind %1.
fi: Ei voitu sitoa %1.

en: Could not listen %1.
fi: Ei voitu kuunnella %1.

en: Could not accept %1.
fi: Ei voitu hyväksyä %1.

en: Could not access %1.
fi: Ei voitu käyttää tiedostoa %1.

en: Could not terminate listing %1.
fi: Listausta %1 ei voitu lopettaa.

en: Could not make folder %1.
fi: Kansiota %1 ei voitu luoda.

en: Could not remove folder %1.
fi: Kansiota %1 ei voitu poistaa.

en: Could not resume file %1.
fi: Tiedostoa %1 ei voitu jatkaa.

en: Could not rename file %1.
fi: Tiedoston %1 nimeä ei voitu muuttaa.

en: Could not change permissions for %1.
fi: Tiedoston %1 oikeuksia ei voitu muuttaa.

en: Could not change ownership for %1.
fi: Tiedoston %1 omistajaa ei voitu muuttaa.

en: Could not delete file %1.
fi: Tiedoston %1 poistaminen epäonnistui.

en: The process for the %1 protocol died unexpectedly.
fi: Yhteyskäytännön %1 prosessi päättyi odottamattomasti.

en: Error. Out of memory.
    %1
fi: Virhe: Muisti loppui.
    %1

en: Unknown proxy host
    %1
fi: Tuntematon välityspalvelin
    %1

en: Authorization failed, %1 authentication not supported
fi: Tunnistus epäonnistui, %1 todennusta ei tueta

en: User canceled action
    %1
fi: Käyttäjän peruma toiminto
    %1

en: Internal error in server
    %1
fi: Sisäinen palvelinvirhe
    %1

en: Timeout on server
    %1
fi: Palvelimen aikakatkaisu
    %1

en: Unknown error
    %1
fi: Tuntematon virhe
    %1

en: Unknown interrupt
    %1
fi: Tuntematon keskeytys
    %1

en: Could not delete original file %1.
    Please check permissions.
fi: Alkuperäistiedostoa %1 ei voitu poistaa.
    Tarkista käyttöoikeudet.

en: Could not delete partial file %1.
    Please check permissions.
fi: Osittaista tiedostoa %1 ei saatu poistettua.
    Tarkista käyttöoikeudet.

en: Could not rename original file %1.
    Please check permissions.
fi: Alkuperäistiedoston %1 nimeä ei voitu muuttaa.
    Tarkista käyttöoikeudet.

en: Could not rename partial file %1.
    Please check permissions.
fi: Osittaistiedoston %1 nimeä ei voitu muuttaa.
    Tarkista käyttöoikeudet.

en: Could not create symlink %1.
    Please check permissions.
fi: Symbolista linkkiä %1 ei voitu luoda.
    Tarkista käyttöoikeudet.

en: Could not write file %1.
    Disk full.
fi: Tiedostoon %1 kirjoittaminen epäonnistui.
    Levy on täynnä.

en: The source and destination are the same file.
    %1
fi: Lähde- ja kohdetiedostot ovat samoja.
    %1

en: %1 is required by the server, but is not available.
fi: Palvelin vaatii %1:n, mutta sitä ei ole saatavilla.

en: Access to restricted port in POST denied.
fi: Rajoitetun POST-portin käyttö kielletty.

en: The required content size information was not provided for a POST operation.
fi: Vaadittua sisällön kokotietoa ei annettu POST-pyynnössä.

en: Unknown error code %1
    %2
    Please send a full bug report at http://bugs.kde.org.
fi: Tuntematon virhekoodi %1
    %2
    Lähetä vikailmoitus osoitteeseen http://bugs.kde.org/.

en: Opening connections is not supported with the protocol %1.
fi: Yhteyskäytäntö %1 ei tue yhteyksien avaamista.

en: Closing connections is not supported with the protocol %1.
fi: Yhteyskäytäntö %1 ei tue yhteyden sulkemista.

en: Accessing files is not supported with the protocol %1.
fi: Yhteyskäytäntö %1 ei tue tiedostojen käsittelyä.

en: Writing to %1 is not supported.
fi: Kohteeseen %1 kirjoittamista ei tueta.

en: There are no special actions available for protocol %1.
fi: Yhteyskäytännölle %1 ei ole tarjolla erityistoimintoja.

en: Listing folders is not supported for protocol %1.
fi: Yhteyskäytäntö %1 ei tue kansioiden luettelemista.

en: Retrieving data from %1 is not supported.
fi: Kohteen %1 datan noutoa ei tueta.

en: Retrieving mime type information from %1 is not supported.
fi: Kohteen %1 MIME-tyyppitiedon noutamista %1 ei tueta.

en: Renaming or moving files within %1 is not supported.
fi: Kohteen %1 tiedostojen nimien muuttamista tai siirtämistä ei tueta.

en: Creating symlinks is not supported with protocol %1.
fi: Yhteyskäytäntö %1 ei tue symbolisten linkkien luomista.

en: Copying files within %1 is not supported.
fi: Tiedostojen kopioimista kohteessa %1 ei tueta.

en: Deleting files from %1 is not supported.
fi: Tiedostojen poistamista kohteesta %1 ei tueta.

en: Creating folders is not supported with protocol %1.
fi: Yhteyskäytäntö %1 ei tue kansioiden luomista.

en: Changing the attributes of files is not supported with protocol %1.
fi: Yhteyskäytäntö %1 ei tuo tiedostomääritteiden muuttamista.

en: Changing the ownership of files is not supported with protocol %1.
fi: Yhteyskäytäntö %1 ei tue tiedostojen omistajien muuttamista.

en: Using sub-URLs with %1 is not supported.
fi: Yhteyskäytäntö %1 ei tue aliosoitteita.

en: Multiple get is not supported with protocol %1.
fi: Yhteyskäytäntö %1 ei tue useamman tietueen hakua.

en: Opening files is not supported with protocol %1.
fi: Yhteyskäytäntö %1 ei tue tiedostojen avaamista.

en: Protocol %1 does not support action %2.
fi: Yhteyskäytäntö %1 ei tue toimintoa %2.

[ctx: @info url]
en: (unknown)
fi: (tuntematon)

en: <b>Technical reason</b>:
fi: <b>Tekninen syy</b>:

en: <b>Details of the request</b>:
fi: <b>Pyynnön yksityiskohdat</b>:

en: <li>URL: %1</li>
fi: <li>Verkko-osoite: %1</li>

en: <li>Protocol: %1</li>
fi: <li>Yhteyskäytäntö: %1</li>

en: <li>Date and time: %1</li>
fi: <li>Päiväys ja aika: %1</li>

en: <li>Additional information: %1</li>
fi: <li>Lisätiedot: %1</li>

en: <b>Possible causes</b>:
fi: <b>Mahdolliset syyt</b>:

en: <b>Possible solutions</b>:
fi: <b>Mahdollisia ratkaisuja</b>:

[ctx: @info protocol]
en: (unknown)
fi: (tuntematon)

en: Contact your appropriate computer support system, whether the system administrator, or technical support group for further assistance.
fi: Ota yhteyttä järjestelmän tukipalveluun, järjestelmänvalvojaan tai tietohallintoon.

en: Contact the administrator of the server for further assistance.
fi: Ota yhteyttä palvelun ylläpitoon.

en: Check your access permissions on this resource.
fi: Tarkista käyttöoikeudet tähän resurssiin.

en: Your access permissions may be inadequate to perform the requested operation on this resource.
fi: Käyttöoikeudet eivät välttämättä riitä pyydetyn toiminnon suorittamiseen tässä resurssissa.

en: The file may be in use (and thus locked) by another user or application.
fi: Tiedosto voi olla toisen käyttäjän tai sovelluksen käytössä (ja siis lukittu).

en: Check to make sure that no other application or user is using the file or has locked the file.
fi: Varmista, ettei mikään toinen sovellus tai käyttäjä käytä tiedostoa tai ole lukinnut sitä.

en: Although unlikely, a hardware error may have occurred.
fi: On mahdollista, että on tapahtunut laitteistovirhe.

en: You may have encountered a bug in the program.
fi: Ohjelmassa saattaa olla virhe.

en: This is most likely to be caused by a bug in the program. Please consider submitting a full bug report as detailed below.
fi: Tämä johtuu todennäköisesti virheestä ohjelmassa. Lähetä vikailmoitus alla olevien ohjeiden mukaisesti.

en: Update your software to the latest version. Your distribution should provide tools to update your software.
fi: Päivitä ohjelmistosi uusimpaan versioon. Käyttöjärjestelmästä löytyvät todennäköisesti päivitystyökalut.

en: When all else fails, please consider helping the KDE team or the third party maintainer of this software by submitting a high quality bug report. If the software is provided by a third party, please contact them directly. Otherwise, first look to see if the same bug has been submitted by someone else by searching at the <a href="http://bugs.kde.org/">KDE bug reporting website</a>. If not, take note of the details given above, and include them in your bug report, along with as many other details as you think might help.
fi: Mikäli kaikki muu epäonnistuu, voit auttaa KDE:tä tai jotain ohjelman tekijää lähettämällä tarkan vikailmoituksen. Jos sovellus ei ole KDE:n tekemä, ota yhteyttä suoraan valmistajaan. Muussa tapauksessa kannattaa tarkistaa <a href="http://bugs.kde.org/">KDE:n vikatietokannasta</a> onko virhettä vielä ilmoitettu. Ellei ole, tallenna alla olevat tiedot ja liitä ne vikailmoitukseen. Lisää myös muut tiedot, jotka katsot tarpeelliseksi. Tällaisia tietoja ovat esimerkiksi millä tavalla asensit KDE:n, sekä mitä versiota ja käyttöjärjestelmää käytät.

en: There may have been a problem with your network connection.
fi: Verkkoyhteydessä saattaa olla ongelmia.

en: There may have been a problem with your network configuration. If you have been accessing the Internet with no problems recently, this is unlikely.
fi: Verkkoasetuksissa saattaa olla ongelmia. Jos olet käyttänyt Internetiä äskettäin ilman ongelmia, tämä on epätodennäköistä.

en: There may have been a problem at some point along the network path between the server and this computer.
fi: Tämän tietokoneen ja palvelimen välisessä verkkoyhteydessä saattaa olla ongelmia.

en: Try again, either now or at a later time.
fi: Yritä uudelleen nyt tai myöhemmin.

en: A protocol error or incompatibility may have occurred.
fi: On saattanut sattua yhteyskäytäntövirhe tai yhteensopivuusongelma.

en: Ensure that the resource exists, and try again.
fi: Varmista, että resurssi on käytettävissä ja yritä uudelleen.

en: The specified resource may not exist.
fi: Määritettyä resurssia ei välttämättä ole.

en: You may have incorrectly typed the location.
fi: Olet saattanut kirjoittaa sijainnin väärin.

en: Double-check that you have entered the correct location and try again.
fi: Varmista, että sijainti on kirjoitettu oikein ja yritä uudelleen.

en: Check your network connection status.
fi: Varmista, että verkkoyhteys on käytössä.

en: Cannot Open Resource For Reading
fi: Resurssia ei voitu lukea

en: This means that the contents of the requested file or folder <strong>%1</strong> could not be retrieved, as read access could not be obtained.
fi: Tämä tarkoittaa, ettei pyydetyn tiedoston tai kansion <strong>%1</strong> tietoja voitu hakea, koska siihen ei saatu lukuoikeutta.

en: You may not have permissions to read the file or open the folder.
fi: Tiedoston lukemiseen tai kansioon siirtymiseen ei välttämättä ole oikeuksia.

en: Cannot Open Resource For Writing
fi: Resurssiin ei voitu kirjoittaa

en: This means that the file, <strong>%1</strong>, could not be written to as requested, because access with permission to write could not be obtained.
fi: Tämä tarkoittaa, ettei tiedostoon <strong>%1</strong> voitu kirjoittaa, koska siihen ei saatu kirjoitusoikeutta.

en: Cannot Initiate the %1 Protocol
fi: Yhteyskäytäntöä %1 ei saada alustetuksi

en: Unable to Launch Process
fi: Prosessia ei voida käynnistää

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol could not be started. This is usually due to technical reasons.
fi: Koneesi ohjelmaa, joka tarjoaa pääsyn yhteyskäytäntöön <strong>%1</strong>, ei saatu käynnistetyksi. Tämä johtuu yleensä teknisistä syistä.

en: The program which provides compatibility with this protocol may not have been updated with your last update of KDE. This can cause the program to be incompatible with the current version and thus not start.
fi: Tämän yhteyskäytännön yhteensopivuuden tarjoava ohjelma ei ehkä ole päivittynyt KDE:n päivittyessä, minkä vuoksi ohjelma voi olla epäyhteensopiva nykyisen version kanssa eikä käynnisty.

en: Internal Error
fi: Sisäinen virhe

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an internal error.
fi: Yhteyskäytännön <strong>%1</strong> tarjoava ohjelma ilmoitti sisäisestä virheestä.

en: Improperly Formatted URL
fi: Virheellisesti muotoiltu verkko-osoite

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered was not properly formatted. The format of a URL is generally as follows:<blockquote><strong>protocol://user:password@www.example.org:port/folder/filename.extension?query=value</strong></blockquote>
fi: Kirjoittamasi resurssin osoite eli <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) ei ollut oikeassa muodossa. Muoto on yleensä:<blockquote><strong>yhteyskäytäntö://käyttäjä:salasana@www.esimerkki.org:portti/hakemisto/tiedosto.pääte?kysely=arvo</strong></blockquote>

en: Unsupported Protocol %1
fi: Ei-tuettu yhteyskäytäntö %1

en: The protocol <strong>%1</strong> is not supported by the KDE programs currently installed on this computer.
fi: Yhteyskäytäntöä <strong>%1</strong> ei tueta tietokoneessa nyt olevissaKDE-sovelluksissa.

en: The requested protocol may not be supported.
fi: Pyydettyä yhteyskäytäntöä ei ehkä tueta.

en: The versions of the %1 protocol supported by this computer and the server may be incompatible.
fi: Tämän tietokoneen ja palvelimen tukemat versiot yhteyskäytännössä %1 saattavat olla yhteensopimattomat.

en: You may perform a search on the Internet for a KDE program (called a kioslave or ioslave) which supports this protocol. Places to search include <a href="http://kde-apps.org/">http://kde-apps.org/</a> and <a href="http://freshmeat.net/">http://freshmeat.net/</a>.
fi: Voit etsiä Internetistä KIO-palvelua (kioslave tai ioslave), joka tukee tätä yhteyskäytäntöä. Voit aloittaa hakemisen esimerkiksi osoitteista <a href="http://kde-apps.org/">http://kde-apps.org/</a> ja<a href="http://freshmeat.net/">http://freshmeat.net/</a>.

en: URL Does Not Refer to a Resource.
fi: URL ei viittaa resurssiin.

en: Protocol is a Filter Protocol
fi: Yhteyskäytäntö on suodatinyhteyskäytäntö

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered did not refer to a specific resource.
fi: Kirjoittamasi osoite eli <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocation (URL) ei viittaa mihinkään resurssiin.

en: KDE is able to communicate through a protocol within a protocol; the protocol specified is only for use in such situations, however this is not one of these situations. This is a rare event, and is likely to indicate a programming error.
fi: KDE voi viestiä yhteyskäytäntöön toisesta yhteyskäytännöstä. Annettu yhteyskäytäntö on tarkoitettu tähän tarkoitukseen, mutta nyt ei ole tällainen tilanne. Kyseessä on todennäköisesti ohjelmointivirhe.

en: Unsupported Action: %1
fi: Ei-tuettu toiminto: %1

en: The requested action is not supported by the KDE program which is implementing the <strong>%1</strong> protocol.
fi: Pyydettyä toimintoa ei voida suorittaa KDE-ohjelmassa, jossa yhteyskäytäntö <strong>%1</strong> toimii.

en: This error is very much dependent on the KDE program. The additional information should give you more information than is available to the KDE input/output architecture.
fi: Tämä virhe riippuu KDE-ohjelmasta. Lisätietojen pitäisi kertoa sinulle enemmän tietoja kuin on saatavilla KDE:n input/output-rakenteesta.

en: Attempt to find another way to accomplish the same outcome.
fi: Yritetään toista tapaa saman lopputuloksen saamiseksi.

en: File Expected
fi: Odotettiin tiedostoa

en: The request expected a file, however the folder <strong>%1</strong> was found instead.
fi: Pyyntö palautti kansion <strong>%1</strong>, vaikka järjestelmä odotti tiedostoa.

en: This may be an error on the server side.
fi: Tämä voi olla palvelinpuolen virhe.

en: Folder Expected
fi: Odotettiin kansiota

en: The request expected a folder, however the file <strong>%1</strong> was found instead.
fi: Pyyntö palautti tiedoston <strong>%1</strong>, vaikka kansiota odotettiin.

en: File or Folder Does Not Exist
fi: Tiedostoa tai kansiota ei ole olemassa

en: The specified file or folder <strong>%1</strong> does not exist.
fi: Määritettyä tiedostoa tai kansiota <strong>%1</strong> ei ole olemassa.

en: The requested file could not be created because a file with the same name already exists.
fi: Pyydettyä tiedostoa ei voitu luoda, koska samalla nimellä on jo tiedosto.

en: Try moving the current file out of the way first, and then try again.
fi: Siirrä olemassa oleva tiedosto pois tieltä ja yritä tallentaa sitten.

en: Delete the current file and try again.
fi: Poista nykyinen tiedosto ja yritä uudelleen.

en: Choose an alternate filename for the new file.
fi: Valitse tiedostolle jokin toinen nimi.

en: The requested folder could not be created because a folder with the same name already exists.
fi: Pyydettyä kansiota ei voitu luoda, koska samalla nimellä on jo kansio.

en: Try moving the current folder out of the way first, and then try again.
fi: Siirrä olemassa oleva kansio pois tieltä ja yritä tallentaa sitten.

en: Delete the current folder and try again.
fi: Poista nykyinen kansio ja yritä uudelleen.

en: Choose an alternate name for the new folder.
fi: Valitse kansiolle jokin toinen nimi.

en: Unknown Host
fi: Tuntematon palvelin

en: An unknown host error indicates that the server with the requested name, <strong>%1</strong>, could not be located on the Internet.
fi: Virheilmoitus ”Tuntematon palvelin” tarkoittaa, ettei haetulla nimellä <strong>%1</strong> löytynyt palvelinta internetistä.

en: The name that you typed, %1, may not exist: it may be incorrectly typed.
fi: Kirjoittamaasi nimeä %1 ei ehkä ole. Olet saattanut kirjoittaa sen väärin.

en: Access Denied
fi: Käsittely kielletty

en: Access was denied to the specified resource, <strong>%1</strong>.
fi: Määritettyä resurssia <strong>%1</strong> ei voitu käsitellä.

en: You may have supplied incorrect authentication details or none at all.
fi: Määrittämäsi tunnistautumistiedot ovat virheelliset tai puutteelliset.

en: Your account may not have permission to access the specified resource.
fi: Tähän resurssiin ei ole käyttöoikeuksia.

en: Retry the request and ensure your authentication details are entered correctly.
fi: Yritä uudelleen varmistettuasi, että tunnistustiedot ovat oikein.

en: Write Access Denied
fi: Kirjoittaminen kielletty

en: This means that an attempt to write to the file <strong>%1</strong> was rejected.
fi: Tämä tarkoittaa, että kirjoittaminen tiedostoon <strong>%1</strong> estettiin.

en: Unable to Enter Folder
fi: Kansioon ei voida siirtyä

en: This means that an attempt to enter (in other words, to open) the requested folder <strong>%1</strong> was rejected.
fi: Tämä tarkoittaa, että siirtyminen kansioon <strong>%1</strong> (kansion avaaminen) estettiin.

en: Folder Listing Unavailable
fi: Kansioluettelo ei ole käytettävissä

en: Protocol %1 is not a Filesystem
fi: Yhteyskäytäntö %1 ei ole tiedostojärjestelmä

en: This means that a request was made which requires determining the contents of the folder, and the KDE program supporting this protocol is unable to do so.
fi: Tämä tarkoittaa, että pyynnössä yritettiin hakea kansion tietoja, mutta yhteyskäytäntöä tarjoava ohjelma ei voinut palauttaa niitä.

en: Cyclic Link Detected
fi: Havaittu syklinen linkki

en: UNIX environments are commonly able to link a file or folder to a separate name and/or location. KDE detected a link or series of links that results in an infinite loop - i.e. the file was (perhaps in a roundabout way) linked to itself.
fi: UNIX-järjestelmät voivat linkittää tiedoston tai kansion toisaalle. KDE tunnisti linkin tai sarjan linkkejä, jotka viittaavat päättymättömään silmukkaan. Tiedosto on siis linkitetty itseensä.

en: Delete one part of the loop in order that it does not cause an infinite loop, and try again.
fi: Poista yksi silmukan osa, jotta päättymätön silmukka häviää, ja yritä uudelleen.

en: Request Aborted By User
fi: Käyttäjä keskeytti pyynnön

en: The request was not completed because it was aborted.
fi: Pyyntöä ei suoritettu, koska se keskeytettiin.

en: Retry the request.
fi: Yritä pyyntöä uudelleen

en: Cyclic Link Detected During Copy
fi: Kopioinnin aikana havaittiin syklinen linkki

en: UNIX environments are commonly able to link a file or folder to a separate name and/or location. During the requested copy operation, KDE detected a link or series of links that results in an infinite loop - i.e. the file was (perhaps in a roundabout way) linked to itself.
fi: UNIX-järjestelmissä voi linkittää toisaalla olevaan tiedostoon tai kansioon. Kopioinnin aikana KDE tunnisti päättymättömään linkkiin johtavan linkin tai linkkien sarjan, ts. tiedosto viittaa (vähintäänkin mutkan kautta) itseensä.

en: Could Not Create Network Connection
fi: Verkkoyhteyttä ei voitu avata

en: Could Not Create Socket
fi: Pistoketta ei voitu luoda

en: This is a fairly technical error in which a required device for network communications (a socket) could not be created.
fi: Teknisen virheen vuoksi verkkoyhteyslaitteen (pistokkeen) luominen ei onnistunut.

en: The network connection may be incorrectly configured, or the network interface may not be enabled.
fi: Verkkoyhteys saattaa olla virheellisesti asetettu tai verkkolaite ei ole käytössä.

en: Connection to Server Refused
fi: Yhteys palvelimelle torjuttu

en: The server <strong>%1</strong> refused to allow this computer to make a connection.
fi: Palvelin <strong>%1</strong> kieltäytyi avaamasta verkkoyhteyttä tämän tietokoneen kanssa.

en: The server, while currently connected to the Internet, may not be configured to allow requests.
fi: Vaikka palvelin on kytketty verkkoon, se saattaa olla asetettu torjumaan pyynnöt.

en: The server, while currently connected to the Internet, may not be running the requested service (%1).
fi: Palvelimella ei välttämättä ole käynnissä haluttua palvelua (%1).

en: A network firewall (a device which restricts Internet requests), either protecting your network or the network of the server, may have intervened, preventing this request.
fi: Verkon palomuuri (verkkoyhteyksiä rajoittava laite) joko omassa tai palvelimen verkossa saattaa estää tämän verkkoyhteyden toimintaa.

en: Connection to Server Closed Unexpectedly
fi: Yhteys palvelimelle katkesi odottamattomasti

en: Although a connection was established to <strong>%1</strong>, the connection was closed at an unexpected point in the communication.
fi: Vaikka palvelimelle <strong>%1</strong> saatiin verkkoyhteys, se katkesi kesken verkkoliikenteen.

en: A protocol error may have occurred, causing the server to close the connection as a response to the error.
fi: On saattanut tapahtua yhteyskäytäntövirhe, jonka vuoksi palvelin katkaisi yhteyden.

en: URL Resource Invalid
fi: Virheellinen verkko-osoiteresurssi

en: Protocol %1 is not a Filter Protocol
fi: Yhteyskäytäntö %1 ei ole suodatinyhteyskäytäntö

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered did not refer to a valid mechanism of accessing the specific resource, <strong>%1%2</strong>.
fi: Syötetty <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocation (URL) ei ole oikea mekanismi resurssin <strong>%1%2</strong> pääsyyn.

en: KDE is able to communicate through a protocol within a protocol. This request specified a protocol be used as such, however this protocol is not capable of such an action. This is a rare event, and is likely to indicate a programming error.
fi: KDE voi viestiä yhteyskäytäntöön toisesta yhteyskäytännöstä. Tämä pyyntö määritti yhteyskäytäntöä käytettävän näin, mutta kyseinen yhteyskäytäntö ei pysty siihen. Tämä on harvinaista ja kyseessä on todennäköisesti ohjelmointivirhe.

en: Unable to Initialize Input/Output Device
fi: I/O-laitetta ei saatu alustetuksi

en: Could Not Mount Device
fi: Laitetta ei voitu liittää

en: The requested device could not be initialized ("mounted"). The reported error was: <strong>%1</strong>
fi: Valittua laitetta ei voitu alustaa (liittää tiedostojärjestelmään). Järjestelmä palautti virheilmoituksen: <strong>%1</strong>

en: The device may not be ready, for example there may be no media in a removable media device (i.e. no CD-ROM in a CD drive), or in the case of a peripheral/portable device, the device may not be correctly connected.
fi: Laite ei ole välttämättä valmis, esimerkiksi siirrettävässä laitteessa ei ole tietovälinettä (esim. CD-asemassa ei ole levyä) tai irrotettavaa laitetta ei ole kytketty oikein.

en: You may not have permissions to initialize ("mount") the device. On UNIX systems, often system administrator privileges are required to initialize a device.
fi: Laitteen liittämiseen ei ole oikeuksia. UNIX-järjestelmissä liittämiseen tarvitaan usein pääkäyttäjän oikeudet.

en: Check that the device is ready; removable drives must contain media, and portable devices must be connected and powered on.; and try again.
fi: Varmista, että laite on valmis ja asemassa on levyke. Varmista myös, että mahdollinen kannettava laite on kytketty oikein ja että siihen on kytketty virta. Yritä sitten uudelleen.

en: Unable to Uninitialize Input/Output Device
fi: I/O-laitetta ei saatu suljetuksi

en: Could Not Unmount Device
fi: Laitetta ei voitu irrottaa

en: The requested device could not be uninitialized ("unmounted"). The reported error was: <strong>%1</strong>
fi: Pyydettyä laitetta ei voitu irrottaa tiedostojärjestelmästä. Virheilmoitus: <strong>%1</strong>

en: The device may be busy, that is, still in use by another application or user. Even such things as having an open browser window on a location on this device may cause the device to remain in use.
fi: Laite saattaa olla käytössä eli jokin muu ohjelma tai käyttäjä käyttää sitä. Esimerkiksi avoin selain tai tiedostonhallinnan ikkuna saattaa varata laitteen.

en: You may not have permissions to uninitialize ("unmount") the device. On UNIX systems, system administrator privileges are often required to uninitialize a device.
fi: Laitteen irrottamiseen ei ole ehkä käyttöoikeuksia. Unix-järjestelmissä tähän vaaditaan usein pääkäyttäjän oikeudet.

en: Check that no applications are accessing the device, and try again.
fi: Varmista, ettei mikään sovellus käytä tätä laitetta, ja yritä uudelleen.

en: Cannot Read From Resource
fi: Resurssista ei voitu lukea

en: This means that although the resource, <strong>%1</strong>, was able to be opened, an error occurred while reading the contents of the resource.
fi: Tämä tarkoittaa, että vaikka resurssi <strong>%1</strong> voitiin avata, sen sisältöä luettaessa tapahtui virhe.

en: You may not have permissions to read from the resource.
fi: Tähän resurssiin ei ole lukuoikeuksia.

en: Cannot Write to Resource
fi: Resurssiin ei voida kirjoittaa

en: This means that although the resource, <strong>%1</strong>, was able to be opened, an error occurred while writing to the resource.
fi: Tämä tarkoittaa, että vaikka resurssi <strong>%1</strong> voitiin avata, sen sisältöä kirjoitettaessa tapahtui virhe.

en: You may not have permissions to write to the resource.
fi: Tähän resurssiin ei ole kirjoitusoikeuksia.

en: Could Not Listen for Network Connections
fi: Verkkoyhteyksiä ei voitu kuunnella

en: Could Not Bind
fi: Ei voitu sitoa

en: This is a fairly technical error in which a required device for network communications (a socket) could not be established to listen for incoming network connections.
fi: Tämä on teknisehkö virhe, missä verkkoyhteyteen vaadittua laitetta (pistoketta) ei saatu asetetuksi kuuntelemaan tulevaa verkkoliikennettä.

en: Could Not Listen
fi: Ei voi kuunnella

en: Could Not Accept Network Connection
fi: Verkkoyhteyttä ei saada hyväksytyksi

en: This is a fairly technical error in which an error occurred while attempting to accept an incoming network connection.
fi: Teknisen syyn vuoksi tulevia verkkoyhteyksiä ei voitu vastaanottaa.

en: You may not have permissions to accept the connection.
fi: Tämän yhteyden hyväksymiseen ei ole oikeuksia.

en: Could Not Login: %1
fi: Ei voitu kirjautua: %1

en: An attempt to login to perform the requested operation was unsuccessful.
fi: Pyynnön suorituksessa tarvittava sisäänkirjautuminen ei onnistunut.

en: Could Not Determine Resource Status
fi: Resurssin tilaa ei saatu selville

en: Could Not Stat Resource
fi: Resurssin tilaa ei saatu selville

en: An attempt to determine information about the status of the resource <strong>%1</strong>, such as the resource name, type, size, etc., was unsuccessful.
fi: Resurssin <strong>%1</strong> tilan, kuten nimen, tyypin, koon, ym. määrittely ei onnistunut.

en: The specified resource may not have existed or may not be accessible.
fi: Määritettyä resurssia ei ole olemassa tai siihen ei ole pääsyä.

note: i18n( "Could not terminate listing %1" ).arg( errorText );
en: Could Not Cancel Listing
fi: Listausta ei voitu lopettaa

en: FIXME: Document this
fi: FIXME: Dokumentoi tämä

en: Could Not Create Folder
fi: Kansiota ei voitu luoda

en: An attempt to create the requested folder failed.
fi: Kansion luominen epäonnistui.

en: The location where the folder was to be created may not exist.
fi: Kansion sijaintia ei ehkä ole.

en: Could Not Remove Folder
fi: Kansiota ei voitu poistaa

en: An attempt to remove the specified folder, <strong>%1</strong>, failed.
fi: Kansion <strong>%1</strong> poistaminen epäonnistui.

en: The specified folder may not exist.
fi: Kansiota ei ehkä ole olemassa.

en: The specified folder may not be empty.
fi: Kansio ei ehkä ole tyhjä.

en: Ensure that the folder exists and is empty, and try again.
fi: Varmista, että kansio on olemassa ja että se on tyhjä. Yritä sitten uudelleen.

en: Could Not Resume File Transfer
fi: Tiedonsiirtoa ei voitu jatkaa

en: The specified request asked that the transfer of file <strong>%1</strong> be resumed at a certain point of the transfer. This was not possible.
fi: Tiedoston <strong>%1</strong> siirtoa pyydetään jatkamaan määräkohdasta, mutta tämä ei ole mahdollista.

en: The protocol, or the server, may not support file resuming.
fi: Yhteyskäytäntö tai palvelin ei välttämättä tue siirron jatkamista.

en: Retry the request without attempting to resume transfer.
fi: Yritä uudelleen ilman siirron jatkamista.

en: Could Not Rename Resource
fi: Resurssin nimeä ei voi muuttaa

en: An attempt to rename the specified resource <strong>%1</strong> failed.
fi: Yritys muuttaa resurssin <strong>%1</strong> nimeä epäonnistui.

en: Could Not Alter Permissions of Resource
fi: Resurssin käyttöoikeuksia ei voitu muuttaa

en: An attempt to alter the permissions on the specified resource <strong>%1</strong> failed.
fi: Resurssin <strong>%1</strong> käyttöoikeuksia ei voitu muuttaa.

en: Could Not Change Ownership of Resource
fi: Resurssin omistajaa ei voitu muuttaa

en: An attempt to change the ownership of the specified resource <strong>%1</strong> failed.
fi: Määritetyn resurssin <strong>%1</strong> käyttöoikeuksien muuttaminen epäonnistui.

en: Could Not Delete Resource
fi: Resurssia ei voitu poistaa

en: An attempt to delete the specified resource <strong>%1</strong> failed.
fi: Resurssin <strong>%1</strong> poistaminen epäonnistui.

en: Unexpected Program Termination
fi: Odottamaton ohjelman pysähtyminen

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has unexpectedly terminated.
fi: Yhteyskäytännön <strong>%1</strong> tarjoava ohjelma päättyi odottamattomasti.

en: Out of Memory
fi: Muisti lopussa

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol could not obtain the memory required to continue.
fi: Yhteyskäytännön <strong>%1</strong> tarjoava ohjelma ei saanut varatuksi muistia jatkaakseen.

en: Unknown Proxy Host
fi: Tuntematon välityspalvelin

en: While retrieving information about the specified proxy host, <strong>%1</strong>, an Unknown Host error was encountered. An unknown host error indicates that the requested name could not be located on the Internet.
fi: Haettaessa tietoja määritetystä välityspalvelimesta <strong>%1</strong> havaittiin Tuntematon konenimi -virhe, mikä tarkoittaa, ettei pyydettyä nimeä löydetty internetistä.

en: There may have been a problem with your network configuration, specifically your proxy's hostname. If you have been accessing the Internet with no problems recently, this is unlikely.
fi: Verkon asetuksissa, erityisesti välityspalvelimen nimessä, on voinut olla ongelma. Jos olet viime aikoina käyttänyt internetiä ongelmitta, tämä on epätodennäköistä.

en: Double-check your proxy settings and try again.
fi: Tarkista välityspalvelimen asetukset ja yritä uudelleen.

en: Authentication Failed: Method %1 Not Supported
fi: Tunnistautuminen epäonnistui: menetelmää %1 ei tueta

en: Although you may have supplied the correct authentication details, the authentication failed because the method that the server is using is not supported by the KDE program implementing the protocol %1.
fi: Vaikka oletkin voinut antaa oikeat tunnistustiedot, tunnistautuminen epäonnistui, koska palvelimen käyttämä tunnistautumismenetelmä ei ole yhteyskäytännön %1 tarjoavan KDE-ohjelman tukema.

en: Please file a bug at <a href="http://bugs.kde.org/">http://bugs.kde.org/</a> to inform the KDE team of the unsupported authentication method.
fi: Ilmoita puuttuvasta tunnistautumismenetelmästä osoitteessa <a href="http://bugs.kde.org/">http://bugs.kde.org/</a>.

en: Request Aborted
fi: Pyyntö keskeytetty

en: Internal Error in Server
fi: Palvelimen sisäinen virhe

en: The program on the server which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an internal error: %2.
fi: Palvelimen ohjelma, joka tarjoaa yhteyskäytännön <strong>%1</strong>,ilmoitti sisäisestä virheestä: %2.

en: This is most likely to be caused by a bug in the server program. Please consider submitting a full bug report as detailed below.
fi: Tämän aiheutti todennäköisimmin palvelinohjelman virhe. Lähetä täydellinen virheraportti alla olevien ohjeiden mukaan.

en: Contact the administrator of the server to advise them of the problem.
fi: Ota yhteyttä palvelimen ylläpitäjään ilmoittaaksesi ongelmasta.

en: If you know who the authors of the server software are, submit the bug report directly to them.
fi: Jos tiedät palvelinohjelmiston tekijät on, ilmoita viasta heille suoraan.

en: Timeout Error
fi: Aikakatkaisuvirhe

en: Although contact was made with the server, a response was not received within the amount of time allocated for the request as follows:<ul><li>Timeout for establishing a connection: %1 seconds</li><li>Timeout for receiving a response: %2 seconds</li><li>Timeout for accessing proxy servers: %3 seconds</li></ul>Please note that you can alter these timeout settings in the KDE System Settings, by selecting Network Settings -> Connection Preferences.
fi: Vaikka palvelimeen tehtiin pyyntö, vastausta ei saatu määräajassa:<ul><li>Yhteyden muodostuksen aikakatkaisu: %1 sekuntia</li><li>Vastauksen saamisen aikakatkaisu: %2 sekuntia</li><li>Välityspalvelimen käytön aikakatkaisu: %3 sekuntia</li></ul> Voit muuttaa arvoja KDE:n järjestelmän asetuksista valitsemalla Verkko -> Asetukset.

en: The server was too busy responding to other requests to respond.
fi: Palvelin oli liian varattu vastatakseen pyyntöön.

en: Unknown Error
fi: Tuntematon virhe

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an unknown error: %2.
fi: Yhteyskäytännön <strong>%1</strong> tarjoava ohjelma ilmoitti tuntemattomasta virheestä: %2.

en: Unknown Interruption
fi: Tuntematon keskeytys

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an interruption of an unknown type: %2.
fi: Yhteyskäytännön <strong>%1</strong> tarjoava ohjelma ilmoitti tuntemattomasta keskeytyksestä: %2.

en: Could Not Delete Original File
fi: Alkuperäistä tiedostoa ei voitu poistaa

en: The requested operation required the deleting of the original file, most likely at the end of a file move operation. The original file <strong>%1</strong> could not be deleted.
fi: Pyydetty toimenpide vaatii alkuperäisen tiedoston poistamista, todennäköisesti tiedoston siirto-operaation jälkeen. Alkuperäistä tiedostoa <strong>%1</strong> ei voitu poistaa.

en: Could Not Delete Temporary File
fi: Väliaikaista tiedostoa ei voitu poistaa

en: The requested operation required the creation of a temporary file in which to save the new file while being downloaded. This temporary file <strong>%1</strong> could not be deleted.
fi: Pyydetty operaatio vaati luomaan väliaikaistiedoston, johon uusi tiedosto tallennettiin sitä haettaessa. Tätä väliaikaistiedostoa <strong>%1</strong> ei voitu poistaa.

en: Could Not Rename Original File
fi: Alkuperäistä tiedoston nimeä ei voitu muuttaa

en: The requested operation required the renaming of the original file <strong>%1</strong>, however it could not be renamed.
fi: Pyydetty toimenpide vaati muuttamaan alkuperäisen tiedoston <strong>%1</strong> nimeä, mutta nimeä ei kyetty muuttamaan.

en: Could Not Rename Temporary File
fi: Väliaikaisen tiedoston nimeä ei voitu muuttaa

en: The requested operation required the creation of a temporary file <strong>%1</strong>, however it could not be created.
fi: Pyydetty operaatio vaati väliaikaistiedoston <strong>%1</strong> luomista, mutta sitä ei pystytty luomaan.

en: Could Not Create Link
fi: Linkkiä ei voitu luoda

en: Could Not Create Symbolic Link
fi: Symbolista linkkiä ei voitu luoda

en: The requested symbolic link %1 could not be created.
fi: Pyydettyä symbolista linkkiä %1 ei voitu luoda.

en: No Content
fi: Ei sisältöä

en: Disk Full
fi: Levy on täynnä

en: The requested file <strong>%1</strong> could not be written to as there is inadequate disk space.
fi: Pyydettyä tiedostoa <strong>%1</strong> ei voitu kirjoittaa, koska levytilaa ei ole tarpeeksi.

en: Free up enough disk space by 1) deleting unwanted and temporary files; 2) archiving files to removable media storage such as CD-Recordable discs; or 3) obtain more storage capacity.
fi: Vapauta levytilaa esimerkiksi 1) poistamalla tarpeettomia ja väliaikaisia tiedostoja 2) pakkaamalla tiedostoja siirrettävälle medialle kuten CD-R-levyille 3) hankkimalla lisää levytilaa.

en: Source and Destination Files Identical
fi: Lähde- ja kohdetiedostot ovat samoja

en: The operation could not be completed because the source and destination files are the same file.
fi: Toimenpidettä ei voitu suorittaa, koska lähde- ja kohdetiedostot ovat sama tiedosto.

en: Choose a different filename for the destination file.
fi: Valitse kohdetiedostolle jokin toinen nimi.

en: Undocumented Error
fi: Dokumentoimaton virhe

[ctx: @title job]
en: Moving
fi: Siirretään

[ctx: @title job]
en: Copying
fi: Kopioidaan

[ctx: @title job]
en: Creating directory
fi: Luodaan kansiota

[ctx: @title job]
en: Deleting
fi: Poistetaan

[ctx: @title job]
en: Examining
fi: Tutkitaan

[ctx: @title job]
en: Transferring
fi: Siirretään

[ctx: @title job]
en: Mounting
fi: Liitetään

en: Device
fi: Laite

en: Mountpoint
fi: Liitospiste

[ctx: @title job]
en: Unmounting
fi: Irrotetaan

[ctx: @info]
en: Do you want to permanently delete all items from Trash? This action cannot be undone.
fi: Haluatko varmasti poistaa kaikki tietueet roskakorista? Tätä toimintoa ei voi kumota.

en: Do you really want to move this item to the trash? | Do you really want to move these %1 items to the trash?
fi[0]: Haluatko varmasti siirtää tämän kohteen roskakoriin?
fi[1]: Haluatko varmasti siirtää seuraavat %1 kohdetta roskakoriin?

[ctx: Verb]
en: &Trash
fi: &Siirrä roskakoriin

en: The peer SSL certificate chain appears to be corrupt.
fi: Vastapään SSL-varmenneketju näyttää olevan vioittunut.

en: Updating System Configuration
fi: Päivitetään järjestelmän asetuksia

en: Updating system configuration.
fi: Päivitetään järjestelmän asetuksia

en: No service implementing %1
fi: Mikään palvelu ei toteuta ominaisuutta %1

en: The desktop entry file %1 has no Type=... entry.
fi: Työpöytätietueen tiedostossa %1 ei ole Type-tietoa.

en: The desktop entry of type
    %1
    is unknown.
fi: Työpöytätietueen tyyppi
    %1
    on tuntematon

en: The desktop entry file
    %1
    is of type FSDevice but has no Dev=... entry.
fi: Työpöytätietuetiedosto
    %1
    on FSDevice-tyyppinen mutta siitä puuttuu Dev=-kenttä.

en: The desktop entry file
    %1
    is of type Link but has no URL=... entry.
fi: Työpöytätietuetiedosto
    %1
    on Link-tyyppinen mutta siitä puuttuu URL=-kenttä.

en: Mount
fi: Liitä

en: Eject
fi: Poista levy

en: Unmount
fi: Irrota

en: Malformed URL
    %1
fi: Virheellinen verkko-osoite
    %1

en: URL cannot be listed
    %1
fi: Osoitetta ei voida listata
    %1

[ctx: @title:column]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: @title:column]
en: Size
fi: Koko

[ctx: @title:column]
en: Date
fi: Päiväys

[ctx: @title:column]
en: Permissions
fi: Oikeudet

[ctx: @title:column]
en: Owner
fi: Omistaja

[ctx: @title:column]
en: Group
fi: Ryhmä

[ctx: @title:column]
en: Type
fi: Tyyppi

en: Default
fi: Oletus

en: (Symbolic Link to %1)
fi: (Symbolinen linkki kohteeseen %1)

en: (%1, Link to %2)
fi: (%1, linkki kohteeseen %2)

en:  (Points to %1)
fi:  (Osoittaa kohteeseen %1)

en: Link to %1 (%2)
fi: Linkki kohteeseen %1(%2)

en: Owner:
fi: Omistaja:

en: Permissions:
fi: Oikeudet:

[ctx: @title:menu]
en: &Actions
fi: &Toiminnot

en: &Open with %1
fi: A&vaa ohjelmalla %1

[ctx: @title:menu]
en: &Open With
fi: A&vaa ohjelmalla

[ctx: @action:inmenu Open With]
en: &Other...
fi: &Muu…

[ctx: @title:menu]
en: &Open With...
fi: A&vaa ohjelmalla…

en: Open &with %1
fi: A&vaa ohjelmalla %1

[ctx: Items in a folder]
en: 1 item | %1 items
fi[0]: 1 kohde
fi[1]: %1 kohdetta

[ctx: @info mimetype]
en: Unknown
fi: tuntematon

en: All Pictures
fi: Kaikki kuvat

en: Mime Type
fi: MIME-tyyppi

en: Comment
fi: Kommentti

en: Patterns
fi: Kuviot

en: &Edit...
fi: &Muokkaa…

en: Click this button to display the familiar KDE mime type editor.
fi: Näytä tuttu KDE:n MIME-tyyppimuokkain napsauttamalla tätä painiketta.

en: <qt>Unable to enter <b>%1</b>.
    You do not have access rights to this location.</qt>
fi: <qt>Kohteeseen <b>%1</b> ei voi siirtyä.
    Siihen ei ole käyttöoikeuksia.</qt>

en: <qt>The file <b>%1</b> is an executable program. For safety it will not be started.</qt>
fi: <qt>Tiedosto <b>%1</b> on suoritettava ohjelma. Turvallisuuden vuoksi, sitä ei käynnistetä.</qt>

en: <qt>You do not have permission to run <b>%1</b>.</qt>
fi: <qt>Ei oikeuksia ohjelman <b>%1</b> suorittamiseen.</qt>

en: You are not authorized to select an application to open this file.
fi: Sinulla ei ole oikeutta muuttaa sovellusta, jossa tämä tiedosto avataan.

en: Open with:
fi: Avaa ohjelmalla:

en: You are not authorized to execute this file.
fi: Tämän tiedoston suoritukseen ei ole oikeuksia.

en: Launching %1
fi: Käynnistetään %1

en: Error processing Exec field in %1
fi: Virhe Exec-kentän käsittelyssä: %1.

en: You are not authorized to execute this service.
fi: Tämän palvelun suorittamiseen ei ole oikeuksia.

[ctx: Warning about executing unknown .desktop file]
en: Warning
fi: Varoitus

[ctx: program name follows in a line edit below]
en: This will start the program:
fi: Tämä käynnistää ohjelman:

en: If you do not trust this program, click Cancel
fi: Ellet luota tähän ohjelmaan, napsauta Peru

en: Unable to make the service %1 executable, aborting execution
fi: Palvelua %1 ei voida tehdä suoritettavaksi, keskeytetään suoritus

en: <qt>Unable to run the command specified. The file or folder <b>%1</b> does not exist.</qt>
fi: <qt>Annettua komentoa ei voitu suorittaa. Tiedostoa tai kansiota <b>%1</b> ei ole olemassa.</qt>

en: Could not find the program '%1'
fi: Ohjelmaa ”%1” ei löydy

en: Acquire Image
fi: Lue kuva

en: OCR Image
fi: OCR-kuva

en: The desktop is offline
fi: Työpöytä ei ole verkossa

en: File '%1' is not readable
fi: Tiedosto ”%1” ei ole luettavissa

en: ERROR: Unknown protocol '%1'
fi: Virhe: tuntematon yhteyskäytäntö ”%1”

en: Authorization Dialog
fi: Tunnistusikkuna

en: Filename for clipboard content:
fi: Tiedostonimi leikepöydän sisällölle:

en: The clipboard has changed since you used 'paste': the chosen data format is no longer applicable. Please copy again what you wanted to paste.
fi: Leikepöydän sisältö on muuttunut sen jälkeen kun käytit liitä-toimintoa: valittu tietomuoto ei ole enää käyttökelpoinen. Kopioi uudelleen, mitä halusit liittää.

en: The clipboard is empty
fi: Leikepöytä on tyhjä

en: &Paste File | &Paste %1 Files
fi[0]: &Liitä tiedosto
fi[1]: &Liitä %1 tiedostoa

en: &Paste URL | &Paste %1 URLs
fi[0]: &Liitä osoite
fi[1]: &Liitä %1 osoitetta

en: &Paste Clipboard Contents
fi: &Liitä leikepöydän sisältö

en: Data format:
fi: Tietomuoto:

en: Appl&y to All
fi: K&äytä kaikkiin

en: When this is checked the button pressed will be applied to all subsequent folder conflicts for the remainder of the current job.
    Unless you press Skip you will still be prompted in case of a conflict with an existing file in the directory.
fi: Kun tämä asetus on valittu, painettua painiketta sovelletaan kaikkiin kansioristiriitoihin nykyisen työn ajan.
    Ellet paina Ohita, sinulta kysytään yhä ristiriitatilanteessa, kun kansiossa on jo tiedosto olemassa.

en: When this is checked the button pressed will be applied to all subsequent conflicts for the remainder of the current job.
fi: Kun tämä asetus on valittu, painettua painikkeen toimintoa sovelletaan kaikkiin ristiriitoihin nykyisen työn ajan.

en: &Rename
fi: M&uuta nimeä

en: Suggest New &Name
fi: Ehdota uutta &nimeä

en: &Skip
fi: &Ohita

en: Do not copy or move this folder, skip to the next item instead
fi: Älä kopioi tai siirrä tätä kansiota vaan siirry seuraavaan

en: Do not copy or move this file, skip to the next item instead
fi: Älä kopioi tai siirrä tätä tiedostoa vaan siirry seuraavaan

[ctx: Write files into an existing folder]
en: &Write Into
fi: &Kirjoita

en: &Overwrite
fi: &Korvaa

en: Files and folders will be copied into the existing directory, alongside its existing contents.
    You will be prompted again in case of a conflict with an existing file in the directory.
fi: Tiedostot ja kansiot kopioidaan olemassa olevaan kansioon sisältöineen.
    Jos kansiossa on jo saman niminen tiedosto, sinulta kysytään uudelleen

en: &Resume
fi: &Jatka

en: This action would overwrite '%1' with itself.
    Please enter a new file name:
fi: Tämä toiminto korvaisi tiedoston %1 itsellään.
    Uusi nimi:

en: C&ontinue
fi: &Jatka

en: This action will overwrite the destination.
fi: Tämä toiminta korvaa kohteen.

en: Source
fi: Lähde

en: Destination
fi: Kohde

en: Warning, the destination is more recent.
fi: Varoitus, kohde on uudempi.

en: An older item named '%1' already exists.
fi: Vanhempi kohde nimeltä ”%1” on jo olemassa.

en: A similar file named '%1' already exists.
fi: Samankaltainen tiedosto ”%1” on jo olemassa.

en: A more recent item named '%1' already exists.
fi: Uudempi kohde nimeltä ”%1” on jo olemassa.

en: Rename:
fi: Muuta nimeksi:

en: Information
fi: Tietoja

en: Skip
fi: Ohita

en: AutoSkip
fi: Ohita automaattisesti

en: Unknown protocol '%1'.
fi: Tuntematon yhteyskäytäntö ”%1”.

en: Can not find io-slave for protocol '%1'.
fi: KIO-palvelua ”%1” ei löytynyt.

en: Cannot talk to klauncher: %1
fi: Ei voitu yhdistää klauncheriin: %1

en: Unable to create io-slave:
    klauncher said: %1
fi: Ei voida luoda KIO-palvelua:
    klauncher vastasi: %1

en: &Yes
fi: &Kyllä

en: &No
fi: &Ei

en: &Details
fi: &Yksityiskohdat

en: &Forever
fi: &Pysyvästi

en: Co&ntinue
fi: &Jatka

en: &Current Session only
fi: &Vain nykyisen istunnon ajaksi

en: You are about to leave secure mode. Transmissions will no longer be encrypted.
    This means that a third party could observe your data in transit.
fi: Olet poistumassa turvallisesta tilasta. Tiedonsiirtoja ei enää salata.
    Tämä merkitsee sitä, että muut pystyvät seuraamaan siirrettyjä tietoja.

en: Security Information
fi: Turvallisuustiedot

en: C&ontinue Loading
fi: &Jatka lataamista

[ctx: %1 is a host name]
en: %1: SSL negotiation failed
fi: %1: SSL-neuvottelu epäonnistui

en: You are about to enter secure mode. All transmissions will be encrypted unless otherwise noted.
    This means that no third party will be able to easily observe your data in transit.
fi: Olet siirtymässä turvalliseen tilaan. Kaikki tiedonsiirrot tapahtuvat salattuina, ellei niistä toisin ilmoiteta.
    Tämä tarkoittaa sitä, että kukaan toinen ei pääse helposti seuraamaan lähettämiäsi tai vastaanottamiasi tietoja.

en: Display SSL &Information
fi: Näytä &SSL-tiedot

en: C&onnect
fi: &Yhdistä

en: Enter the certificate password:
fi: Anna varmenteen salasana:

en: SSL Certificate Password
fi: SSL-varmenteen salasana

en: Unable to open the certificate. Try a new password?
fi: Varmennetta ei voitu avata. Väärä salasanako?

en: The procedure to set the client certificate for the session failed.
fi: Istunnon asiakasvarmenteen asettaminen epäonnistui.

en: The server failed the authenticity check (%1).
fi: Palvelin ei läpäissyt aitoustestiä (%1).

en: Server Authentication
fi: Palvelimen varmennus

en: Would you like to accept this certificate forever without being prompted?
fi: Haluatko hyväksyä varmenteen pysyvästi?

en: You have indicated that you wish to accept this certificate, but it is not issued to the server who is presenting it. Do you wish to continue loading?
fi: Ilmoitit haluavasi hyväksyä varmenteen, mutta sitä ei ole myönnetty sen esittävälle palvelimelle. Haluatko jatkaa lataamista?

en: SSL certificate is being rejected as requested. You can disable this in the KDE System Settings.
fi: SSL-varmenne hylätään, koska pyysit niin. Voit muuttaa asetusta KDE:nOhjauskeskuksessa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commonNameTag)
en: Common name:
fi: Yhteinen nimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, organizationTag)
en: Organization:
fi: Organisaatio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, organizationalUnitTag)
en: Organizational unit:
fi: Organisaatioyksikkö:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, organizationalUnit)
en: Fraud Department
fi: Petososasto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, countryTag)
en: Country:
fi: Maa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, country)
en: Canada
fi: Kanada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stateTag)
en: State:
fi: Osavaltio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cityTag)
en: City:
fi: Kaupunki:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Organization / Common Name
fi: Organisaatio / Yleisnimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Organizational Unit
fi: Organisaatioyksikkö

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, displaySelection)
en: Display...
fi: Näytä…

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, disableSelection)
en: Disable
fi: Poista käytöstä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, enableSelection)
en: Enable
fi: Ota käyttöön

en: System certificates
fi: Järjestelmän varmenteet

en: User-added certificates
fi: Käyttäjän lisäämät varmenteet

en: Pick Certificates
fi: Valitse varmenteita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, subjectHeading)
en: <b>Subject Information</b>
fi: <b>Aiheen tiedot</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, issuerHeading)
en: <b>Issuer Information</b>
fi: <b>Myöntäjän tiedot</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <b>Other</b>
fi: <b>Muuta</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, validityPeriodLabel)
en: Validity period
fi: Kelpoisuusaika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, serialNumberLabel)
en: Serial number
fi: Sarjanumero

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, md5DigestLabel)
en: MD5 digest
fi: MD5-kooste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sha1DigestLabel)
en: SHA1 digest
fi: SHA1-kooste

[ctx: %1 is the effective date of the certificate, %2 is the expiry date]
en: %1 to %2
fi: %1(%2)

en: SSL Configuration Module
fi: SSL-asetusosio

en: SSL Signers
fi: SSL-allekirjoittajat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: You have indicated that you wish to obtain or purchase a secure certificate. This wizard is intended to guide you through the procedure. You may cancel at any time, and this will abort the transaction.
fi: Olet ilmaissut haluavasi hankkia tai ostaa turvavarmenteen. Sinut ohjataan nyt toimenpiteen läpi. Voit lopettaa luonnin koska tahansa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: You must now provide a password for the certificate request. Please choose a very secure password as this will be used to encrypt your private key.
fi: Anna varmennepyynnön salasana. Valitse erittäin turvallinen salasana, koska sitä käytetään henkilökohtaisen avaimesi salaamiseen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: &Repeat password:
fi: &Toista salasana:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: &Choose password:
fi: &Valitse salasana:

en: Certificate
fi: Varmenne

en: Save selection for this host.
fi: Tallenna valinta tälle palvelimelle

en: Send certificate
fi: Lähetä varmenne

en: Do not send a certificate
fi: Älä lähetä varmennetta

en: KDE SSL Certificate Dialog
fi: KDE:n SSL-varmenneikkuna

en: The server <b>%1</b> requests a certificate.<br /><br />Select a certificate to use from the list below:
fi: Palvelin <b>%1</b> pyytää varmennetta.<br /><br />Valitse käytettävä varmenne alla olevasta luettelosta:

en: Signature Algorithm:
fi: Allekirjoitusalgoritmi:

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Signature Contents:
fi: Allekirjoituksen sisältö:

[ctx: Unknown]
en: Unknown key algorithm
fi: Tuntematon avainalgoritmi

en: Key type: RSA (%1 bit)
fi: Avaintyyppi: RSA (%1 bittiä)

en: Modulus:
fi: Modulo:

en: Exponent: 0x
fi: Eksponentti: 0x

en: Key type: DSA (%1 bit)
fi: Avaintyyppi: DSA (%1 bittiä)

en: Prime:
fi: Alkuluku:

en: 160 bit prime factor:
fi: 160-bittinen alkutekijä:

en: Public key:
fi: Julkinen avain:

en: The certificate is valid.
fi: Varmenne on kelvollinen.

en: Retrieval of the issuer certificate failed. This means the CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
fi: Myöntäjän varmenteen haku epäonnistui. Tämä tarkoittaa, että CA:n (varmenteen myöntäjän) varmennetta ei löytynyt.

en: Retrieval of the CRL (Certificate Revocation List) failed. This means the CA's (Certificate Authority) CRL can not be found.
fi: CRL:n (varmenteen kumoamisluettelon) nouto epäonnistui. Tämä tarkoittaa, ettei CA:n (varmenteen myöntäjän) CRL:ää löytynyt.

en: The decryption of the certificate's signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
fi: Varmenteen allekirjoituksen salauksen purku epäonnistui. Tämä tarkoittaa, ettei voitu laskea edes, etteikö se vastaisi odotettua tulosta.

en: The decryption of the CRL's (Certificate Revocation List) signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
fi: CRL:n (varmenteen kumoamisluettelon) allekirjoituksen salauksen purku epäonnistui. Tämä tarkoittaa, ettei voitu laskea edes, etteikö se vastaisi odotettua tulosta.

en: The decoding of the public key of the issuer failed. This means that the CA's (Certificate Authority) certificate can not be used to verify the certificate you wanted to use.
fi: Julkaisijan julkisen avaimen salauksen purku epäonnistui. Tämä tarkoittaa, että CA:n (varmenteen myöntäjän) varmennetta ei voi käyttää tarkistamaan varmennetta, jota haluat käyttää.

en: The certificate's signature is invalid. This means that the certificate can not be verified.
fi: Varmenteen allekirjoitus on viallinen. Tämä tarkoittaa ettei varmennetta voitu varmistaa.

en: The CRL's (Certificate Revocation List) signature is invalid. This means that the CRL can not be verified.
fi: CRL:n (varmenteen kumoamisluettelon) allekirjoitus on virheellinen. Tämä tarkoittaa, ettei CRL:ää voida tarkistaa.

en: The certificate is not valid, yet.
fi: Varmenne ei kelpaa vielä.

en: The certificate is not valid, any more.
fi: Varmenne ei kelpaa enää.

en: The CRL (Certificate Revocation List) is not valid, yet.
fi: CRL (varmenteen kumoamisluettelo) ei ole vielä kelvollinen.

en: The time format of the certificate's 'notBefore' field is invalid.
fi: Aikamuoto varmenteen ”notBefore”-kentässä on virheellinen.

en: The time format of the certificate's 'notAfter' field is invalid.
fi: Aikamuoto varmenteen ”notAfter”-kentässä on virheellinen.

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'lastUpdate' field is invalid.
fi: CRL:n (varmenteen kumoamisluettelon) ”lastUpdate”-kentän aikamuoto on virheellinen.

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'nextUpdate' field is invalid.
fi: CRL:n (varmenteen kumoamisluettelon) ”nextUpdate”-kentän aikamuoto on virheellinen.

en: The OpenSSL process ran out of memory.
fi: OpenSSL-prosessilta loppui muisti.

en: The certificate is self-signed and not in the list of trusted certificates. If you want to accept this certificate, import it into the list of trusted certificates.
fi: Varmenne on allekirjoitettu itse eikä se ole luotettujen varmenteiden luettelossa. Jos haluat hyväksyä tämän varmenteen, lisää se luotettujen varmenteiden luetteloon.

en: The certificate is self-signed. While the trust chain could be built up, the root CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
fi: Varmenne on allekirjoitettu itse. Luottamusketjua ei voida rakentaa, sillä juuri CA:n (varmenneauktoriteettin) varmennusta ei löytynyt.

en: The CA's (Certificate Authority) certificate can not be found. Most likely, your trust chain is broken.
fi: CA:n (varmenneauktoriteetin) varmennetta ei löytynyt. Luottamusketju on luultavasti rikkinäinen.

en: The certificate can not be verified as it is the only certificate in the trust chain and not self-signed. If you self-sign the certificate, make sure to import it into the list of trusted certificates.
fi: Varmennetta ei voi tarkistaa, koska se on luottamusketjun ainoa varmenne eikä itsellään allekirjoitettu. Jos allekirjoitat varmenteen itsellään, varmista, että tuot sen luotettujen varmenteiden luetteloon.

en: The certificate chain is longer than the maximum depth specified.
fi: Varmenneketju on määritettyä enimmäispituutta pidempi.

en: The certificate has been revoked.
fi: Varmenne on peruttu.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is invalid.
fi: Varmenteen CA (varmenneauktoriteetti) on viallinen.

en: The length of the trust chain exceeded one of the CA's (Certificate Authority) 'pathlength' parameters, making all subsequent signatures invalid.
fi: Luottamusketjun pituus ylittää yhden CA:n (varmenneauktoriteetin) ”pathlength”-parametreista, joten kaikki siitä seuraavat allekirjoitukset ovat virheellisiä.

en: The certificate has not been signed for the purpose you tried to use it for. This means the CA (Certificate Authority) does not allow this usage.
fi: Varmennetta ei ole allekirjoitettu tarkoitukseen, johon yrität sitä käyttää. CA (varmenneauktoriteetti) ei näin ollen tule sallimaan tätä käyttöä.

en: The root CA (Certificate Authority) is not trusted for the purpose you tried to use this certificate for.
fi: Juuri-CA (varmenneauktoriteetti) ei ole luotettu tarkoituksessa, johon yrität tätä varmennetta käyttää.

en: The root CA (Certificate Authority) has been marked to be rejected for the purpose you tried to use it for.
fi: Juuri-CA (varmenneauktoriteetti) on merkitty hylättäväksi tarkoituksessa, johon yrität sitä käyttää.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) does not match the CA name of the certificate.
fi: Varmenteen CA (varmenneauktoriteetti) ei vastaa varmenteen CA-nimeä.

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID does not match the key ID in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
fi: CA-varmenteen avaintunniste ei vastaan sen varmenteen ”Issuer”-osion avaintunnistetta, jota yrität käyttää.

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID and name do not match the key ID and name in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
fi: CA-varmenteen avaintunniste ja nimi eivät vastaa sen varmenteen ”Issuer”-osion avaintunnistetta ja nimeä, jota yrität käyttää.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is not allowed to sign certificates.
fi: Varmenteen CA (varmenneauktoriteetti) ei saa allekirjoittaa varmenteita.

en: OpenSSL could not be verified.
fi: OpenSSL:ää ei voitu tarkistaa.

en: The signature test for this certificate failed. This could mean that the signature of this certificate or any in its trust path are invalid, could not be decoded or that the CRL (Certificate Revocation List) could not be verified. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
fi: Varmenteen allekirjoituksen testaus epäonnistui. Tämä voi tarkoittaa, että varmenteen allekirjoitus tai jokin sen luottamuspolun allekirjoituksista on virheellinen, sitä ei voitu purkaa tai että CRL:ää (varmenteen kumoamisluetteloa) ei voitu tarkistaa. Jos saat tämän viestin, ota yhteys käyttämäsi ohjelmiston tekijään: hänen tulisi täsmentää ohjelman virheilmoituksia.

en: This certificate, any in its trust path or its CA's (Certificate Authority) CRL (Certificate Revocation List) is not valid. Any of them could not be valid yet or not valid any more. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
fi: Ei tämä eikä mikään tämän luottamuspolussa tai CA:n (varmenneauktoriteetin) CRL:ssä (varmenteen kumoamisluettelossa) oleva varmenne ole kelvollinen. Mikään niistä ei voi olla vielä tai enää kelvollinen. Jos näet tämän viestin, välitä tieto käyttämäsi ohjelman tekijälle, jotta hän voisi lisätä uuden, tarkemman virheilmoituksen.

en: Certificate signing authority root files could not be found so the certificate is not verified.
fi: Varmenteen allekirjoittaneen auktoriteetin juuritiedostoja ei löytynyt, joten varmennetta ei voida tarkistaa.

en: SSL support was not found.
fi: SSL-tukea ei löytynyt.

en: Private key test failed.
fi: Yksityisen avaimen testi epäonnistui.

en: The certificate has not been issued for this host.
fi: Varmennetta ei ole myönnetty tälle osoitteelle.

en: This certificate is not relevant.
fi: Varmenne ei ole asiaankuuluva.

en: The certificate is invalid.
fi: Varmenne on virheellinen.

en: KDE SSL Information
fi: KDE SSL-tiedot

[ctx: The receiver of the SSL certificate]
en: Subject
fi: Aihe

[ctx: The authority that issued the SSL certificate]
en: Issuer
fi: Myöntäjä

en: Current connection is secured with SSL.
fi: Yhteys on SSL-salattu.

en: Current connection is not secured with SSL.
fi: Yhteyttä ei ole salattu SSL-salauksella.

en: SSL support is not available in this build of KDE.
fi: Tähän KDE:n asennukseen ei ole asennettu SSL-tukea.

en: The main part of this document is secured with SSL, but some parts are not.
fi: Tämän tiedoston pääosa on SSL-suojattu, mutta jotkut osat eivät ole.

en: Some of this document is secured with SSL, but the main part is not.
fi: Osa tästä tiedostosta on SSL-suojattu, mutta suurin osa ei ole.

[ctx: Part of: %1, using %2 bits of a %3 bit key]
en: using %1 bit | using %1 bits
fi[0]: käytetään %1 bittiä
fi[1]: käytetään %1 bittiä

[ctx: Part of: %1, using %2 bits of a %3 bit key]
en: of a %1 bit key | of a %1 bit key
fi[0]: %1-bittisestä avaimesta
fi[1]: %1-bittisestä avaimesta

[ctx: The certificate is not trusted]
en: NO, there were errors:
fi: EI, sattui virheitä:

[ctx: The certificate is trusted]
en: Yes
fi: Kyllä

en: KDE Certificate Request
fi: KDE:n varmennepyyntö

en: KDE Certificate Request - Password
fi: KDE:n varmennepyyntö – Salasana

en: Unsupported key size.
fi: Avainkokoa ei tueta.

en: Please wait while the encryption keys are generated...
fi: Odota, salausavaimia luodaan…

en: Do you wish to store the passphrase in your wallet file?
fi: Haluatko tallettaa salasanan lompakkoon?

en: Store
fi: Talleta

en: Do Not Store
fi: Älä talleta

en: 2048 (High Grade)
fi: 2048 (Hyvätasoinen)

en: 1024 (Medium Grade)
fi: 1024 (Keskitasoinen)

en: 768  (Low Grade)
fi: 768  (Heikkotasoinen)

en: 512  (Low Grade)
fi: 512  (Heikkotasoinen)

en: No SSL support.
fi: Ei SSL-tukea.

en: Certificate password
fi: Varmenteen salasana

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, encryptionIndicator)
en: [padlock]
fi: [munalukko]

[ctx: Web page address]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressTag)
en: Address:
fi: Osoite:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ipTag)
en: IP address:
fi: IP-osoite:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, encryptionTag)
en: Encryption:
fi: Salaus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, detailsTag)
en: Details:
fi: Yksityiskohdat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sslVersionTag)
en: SSL version:
fi: SSL-versio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, certSelectorTag)
en: Certificate chain:
fi: Varmenneketju:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, trustedTag)
en: Trusted:
fi: Luotettu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, validityPeriodTag)
en: Validity period:
fi: Voimassaoloaika:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, serialTag)
en: Serial number:
fi: Sarjanumero:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, digestTag)
en: MD5 digest:
fi: MD5-kooste:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sha1DigestTag)
en: SHA1 digest:
fi: SHA1-kooste:

en: The remote host did not send any SSL certificates.
    Aborting because the identity of the host cannot be established.
fi: Etäpalvelin ei lähettänyt SSL-varmenteita.
    Keskeytetään, koska palvelinta ei kyetä tunnistamaan.

en: Mail service
fi: Sähköpostipalvelu

en: Could not find a usable proxy configuration script
fi: Toimivaa välityspalvelimen asetustiedostoa ei löytynyt.

en: Could not download the proxy configuration script:
    %1
fi: Välityspalvelimen asetustiedoston lataaminen epäonnistui:
    %1

en: Could not download the proxy configuration script
fi: Välityspalvelimen asetustiedoston lataaminen epäonnistui

en: The proxy configuration script is invalid:
    %1
fi: Välityspalvelimen asetustiedosto on virheellinen:
    %1

en: The proxy configuration script returned an error:
    %1
fi: Välityspalvelimen asetustiedosto palautti virheen:
    %1

en: Could not find 'FindProxyForURL' or 'FindProxyForURLEx'
fi: Ominaisuuksia ”FindProxyForURL” ja ”FindProxyForURLEx” ei löytynyt

en: Got an invalid reply when calling %1
fi: Saatiin virheellinen vastaus kutsuun %1

en: Error connecting to server.
fi: Palvelimeen yhdistäminen epäonnistui.

en: Not connected.
fi: Ei yhteyttä.

en: Connection timed out.
fi: Yhteys aikakatkaistiin.

en: Time out waiting for server interaction.
fi: Palvelin ei vastannut määräajassa.

en: Server said: "%1"
fi: Palvelin vastasi: %1

en: Sends a bug report by email
fi: Lähettää vikailmoituksen sähköpostitse

en: (c) 2000 Stephan Kulow
fi: © 2000 Stephan Kulow

en: Author
fi: Tekijä

en: Subject line
fi: Aihe

en: Recipient
fi: Vastaanottaja

en: telnet service
fi: telnet-palvelu

en: telnet protocol handler
fi: telnet-yhteyskäytännön käsittelijä

en: You do not have permission to access the %1 protocol.
fi: Yhteyskäytäntöön %1 ei ole käyttöoikeuksia.
