libplasma - en to fi translation catalogue (156 entries)

en: animation() takes one argument
fi: animation() tarvitsee yhden parametrin

en: %1 is not a known animation type
fi: %1 ei ole tunnettu animaatiotyyppi

en: Script initialization failed
fi: Skriptin alustus epäonnistui

en: Unable to load the widget
fi: Sovelman lataus epäonnistui

en: Panel
fi: Paneeli

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unknown Widget
fi: Tuntematon sovelma

[ctx: misc category]
en: Miscellaneous
fi: Sekalaiset

en: Configure...
fi: Asetukset…

en: &Yes
fi: &Kyllä

en: &No
fi: &Ei

en: &Cancel
fi: &Peru

en: Activate %1 Widget
fi: Aktivoi sovelma %1

en: Widget Settings
fi: Sovelman asetukset

en: Remove this Widget
fi: Poista tämä sovelma

en: Run the Associated Application
fi: Suorita liitetty sovellus

en: Settings
fi: Asetukset

en: %1 Settings
fi: Asetukset: %1|/|$[gen %1] asetukset

[ctx: @title:window]
en: %1 Settings
fi: Asetukset: %1|/|$[gen %1] asetukset

en: Accessibility
fi: Esteettömyys

en: Application Launchers
fi: Sovelluskäynnistimet

en: Astronomy
fi: Tähtitiede

en: Date and Time
fi: Aika ja päiväys

en: Development Tools
fi: Kehitystyökalut

en: Education
fi: Opiskelu

en: Environment and Weather
fi: Sää ja ympäristö

en: Examples
fi: Esimerkit

en: File System
fi: Tiedostojärjestelmä

en: Fun and Games
fi: Pelit ja viihde

en: Graphics
fi: Grafiikka

en: Language
fi: Kieli

en: Mapping
fi: Kartat

en: Miscellaneous
fi: Sekalaiset

en: Online Services
fi: Verkkopalvelut

en: Productivity
fi: Tuottavuus

en: System Information
fi: Järjestelmätiedot

en: Utilities
fi: Työkalut

en: Windows and Tasks
fi: Ikkunat ja tehtävät

en: Keyboard Shortcut
fi: Pikanäppäin

[ctx: %1 is the name of a plasmoid, %2 the name of the machine that plasmoid is published on]
en: %1 on %2
fi: %1 kohteessa %2

[ctx: %1 is the name of the applet]
en: Remove this %1
fi: Poista tämä %1|/|Poista tämä $[yleisnimi_pienellä %1]

[ctx: %1 is the name of the applet]
en: %1 Settings
fi: Asetukset: %1|/|$[gen %1] asetukset

[ctx: API or programming language the widget was written in, name of the widget]
en: Could not create a %1 ScriptEngine for the %2 widget.
fi: Sovelman %2 tarvitsemaa skriptimoottoria %1 ei voitu luoda.

[ctx: Package file, name of the widget]
en: Could not open the %1 package required for the %2 widget.
fi: Sovelman %2 tarvitsemaa pakettia %1 ei voitu avata.

en: This object could not be created.
fi: Tätä sovelmaa ei voitu luoda.

en: This object could not be created for the following reason:<p><b>%1</b></p>
fi: Tätä sovelmaa ei voitu luoda seuraavasta syystä: <p><b>%1</b></p>

en: Remove this Panel
fi: Poista tämä paneeli

en: Remove this Activity
fi: Poista tämä aktiviteetti

en: Activity Settings
fi: Aktiviteetin asetukset

en: Add Widgets...
fi: Lisää sovelmia…

en: Next Widget
fi: Seuraava sovelma

en: Previous Widget
fi: Edellinen sovelma

[ctx: %1 is the name of the containment]
en: %1 Options
fi: Asetukset: %1|/|$[gen %1] asetukset

en: Fetching file type...
fi: Noudetaan tiedostotyyppiä…

en: Widgets
fi: Sovelmat

en: Icon
fi: Kuvake

en: Wallpaper
fi: Taustakuva

[ctx: @title:window %1 is the name of the containment]
en: Remove %1
fi: Poista %1|/|Poista $[yleisnimi_pienellä %1]

[ctx: %1 is the name of the containment]
en: Do you really want to remove this %1?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän: %1?|/|Haluatko varmasti poistaa tämän $[yleisnimi_pienellä $[gen %1] ]?

en: Could not find requested component: %1
fi: Pyydettyä komponenttia ei löytynyt: %1

en: This plugin needs to be configured
fi: Tämä liitännäinen vaatii asettamista

en: Unknown ContainmentActions
fi: Tuntematon ContainmentActions

en: Lock Widgets
fi: Lukitse sovelmat

en: Unlock Widgets
fi: Poista sovelmien lukitus

en: Shortcut Settings
fi: Pikanäppäinasetukset

en: Unnamed
fi: Nimetön

en: Show this group.
fi: Näytä tämä ryhmä.

en: Hide this group.
fi: Piilota tämä ryhmä

en: Expand this widget
fi: Laajenna tämä sovelma

en: Collapse this widget
fi: Pienennä tämä sovelma

en: Reattach
fi: Kiinnitä takaisin

en: Close
fi: Sulje

en: This system does not support OpenGL widgets.
fi: Tämä järjestelmä ei tue OpenGL-sovelmia.

en: Your machine does not support OpenGL widgets.
fi: Tietokone ei tue OpenGL-sovelmia.

[ctx: A non-functional package]
en: Invalid
fi: Viallinen

en: There was an error attempting to exec the associated application with this widget.
fi: Virhe yritettäessä suorittaa sovelmaan kytkettyä sovellusta.

[ctx: Error message, access to a remote service failed.]
en: Invalid token.
fi: Virheellinen merkki.

[ctx: Error message, access to a remote service failed.]
en: Matching password required.
fi: Salasanojen tulee täsmätä.

[ctx: Error message, access to a remote service failed.]
en: Access denied.
fi: Pääsy kielletty.

en: Unknown error.
fi: Tuntematon virhe.

en: Images
fi: Kuvat

en: Themed Images
fi: Teemakuvat

en: Configuration Definitions
fi: Asetusmäärittelyt

en: User Interface
fi: Käyttöliittymä

en: Data Files
fi: Datatiedostot

en: Executable Scripts
fi: Suoritettavat skriptit

en: Translations
fi: Käännökset

en: Main Config UI File
fi: Asetusten pääkäyttöliittymätiedosto

en: Configuration XML file
fi: Asetusten XML-tiedosto

en: Main Script File
fi: Pääskriptitiedosto

en: Default configuration
fi: Oletusasetukset

en: Animation scripts
fi: Animaatioskriptit

en: Service Descriptions
fi: Palvelujen kuvaukset

en: Images for dialogs
fi: Ikkunoiden kuvat

en: Generic dialog background
fi: Yleinen ikkunatausta

en: Theme for the logout dialog
fi: Teema uloskirjautumisikkunalle

en: Wallpaper packages
fi: Taustakuvapaketit

en: Images for widgets
fi: Sovelmien kuvat

en: Background image for widgets
fi: Sovelmien taustakuva

en: Analog clock face
fi: Analoginen kellotaulu

en: Background image for panels
fi: Paneelien taustakuva

en: Background for graphing widgets
fi: Mittarisovelmien tausta

en: Background image for tooltips
fi: Työkaluvihjeiden taustakuva

en: Opaque images for dialogs
fi: Kyselyikkunoiden läpinäkymättömät kuvat

en: Opaque generic dialog background
fi: Yleisten kyselyikkunoiden läpinäkymättömät kuvat

en: Opaque theme for the logout dialog
fi: Läpinäkymätön teema uloskirjautumisikkunalle

en: Opaque images for widgets
fi: Sovelmien läpinäkymättömät kuvat

en: Opaque background image for panels
fi: Paneelien läpinäkymätön taustakuva

en: Opaque background image for tooltips
fi: Työkaluvihjeiden läpinäkymätön taustakuva

en: Low color images for dialogs
fi: Kyselyikkunoiden vähäväriset kuvat

en: Low color generic dialog background
fi: Vähävärinen yleinen ikkunatausta

en: Low color theme for the logout dialog
fi: Vähävärinen uloskirjautumisikkunateema

en: Low color background image for widgets
fi: Sovelmien vähävärinen taustakuva

en: Low color analog clock face
fi: Vähävärinen analoginen kellotaulu

en: Low color background image for panels
fi: Vähävärinen paneelien taustakuva

en: Low color background for graphing widgets
fi: Mittarisovelmien vähävärinen tausta

en: Low color background image for tooltips
fi: Työkaluvihjeiden vähävärinen taustakuva

en: KColorScheme configuration file
fi: KColorScheme-asetustiedosto

en: Screenshot
fi: Kuvankaappaus

en: Recommended wallpaper file
fi: Suositeltu taustakuvatiedosto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enter a password below. Enter the same password on the device to which you are trying to connect.
fi: Syötä salasala alle. Anna sama salasana laitteessa, johon yrität yhdistää.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allServicesCheckbox)
en: Allow this user access to any service
fi: Salli tälle käyttäjälle pääsy kaikkiin palveluihin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, persistentCheckbox)
en: Remember this user
fi: Muista tämä käyttäjä

en: Incoming connection request
fi: Saapuva yhteyspyyntö

en: Connect with remote widget
fi: Yhdistä etäsovelmaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Sharing a widget on the network allows you to access this widget from another computer as a remote control.
fi: Sovelman jakaminen verkossa sallii sinun käyttää sovelmaa etänä toiselta tietokoneelta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, publishCheckbox)
en: Share this widget on the network
fi: Jaa sovelma verkossa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allUsersCheckbox)
en: Allow everybody to freely access this widget
fi: Salli kaikille vapaa pääsy tähän sovelmaan

en: Job no longer valid, operation is not enabled.
fi: Työ ei ole enää kelvollinen: toimenpidettä ei ole sallittu.

en: Job no longer valid, invalid parameters.
fi: Työ ei ole enää kelvollinen: virheelliset parametrit.

en: Timeout.
fi: Aikakatkaisu.

[ctx: Error message, tried to start an invalid service]
en: Invalid (null) service, can not perform any operations.
fi: Viallinen (tyhjä) palvelu, ei osaa yhtään operaatiota.

en: The "%1" widget is not installed.
fi: Sovelmaa ”%1” ei ole asennettu.

en: Server sent an invalid plasmoid package.
fi: Palvelin lähetti virheellisen plasmoidipaketin.

en: You are about to open a remote widget on your system.<br>
fi: Olet avaamassa etäsovelmaa järjestelmässäsi.<br>

en: <tr><td align="right"><b>Name:</b></td><td>&nbsp; %1</td></tr>
fi: <tr><td align="right"><b>Nimi:</b></td><td>&nbsp; %1</td></tr>

en: <tr><td align="right"><b>Description:</b></td><td>&nbsp; %1</td></tr>
fi: <tr><td align="right"><b>Kuvaus:</b></td><td>&nbsp; %1</td></tr>

en: <tr><td align="right"><b>Author:</b></td><td>&nbsp; %1 &lt;%2&gt;</td></tr>
fi: <tr><td align="right"><b>Tekijä:</b></td><td>&nbsp; %1 &lt;%2&gt;</td></tr>

en: <tr><td align="right"><b>Server:</b></td><td>&nbsp; %1</td></tr>
fi: <tr><td align="right"><b>Palvelin:</b></td><td>&nbsp; %1</td></tr>

en: <br><br>Are you sure you want to open this widget on your system?
fi: <br><br>Haluatko varmasti avata tämän sovelman järjestelmässäsi?

en: Remote Widget
fi: Etäsovelma

en: Open Widget
fi: Avaa sovelma

en: Reject Widget
fi: Hylkää sovelma

en: User rejected
fi: Käyttäjä esti

en: Timeout
fi: Aikakatkaisu

en: Your system does not provide support for the 'remote widgets' feature. Access Failed.
fi: Järjestelmäsi ei tue etäsovelmapiirrettä. Käyttö epäonnistui.

en: Allow everybody access to %1.
fi: Salli kaikille pääsy palveluun %1.

en: Deny everybody access to %1
fi: Torju kaikilta pääsy palveluun %1.

en: Allow %1 access to all services.
fi: Salli käyttäjälle %1 pääsy kaikkiin palveluihin.

en: Deny %1 access to all services.
fi: Torju käyttäjältä %1 pääsy kaikkiin palveluihin.

en: Allow access to %1, by %2.
fi: Salli käyttäjän %2 pääsy palveluun %1.

en: Deny access to %1, by %2.
fi: Torju käyttäjän %2 pääsy palveluun %1.

en: Allow access to %1, by %2?
fi: Sallitaanko käyttäjän %2 pääsy palveluun %1?

en: You have requested access to the %1 hosted at %2.
fi: Olet pyytänyt pääsyä palveluun %1 palvelimella %2.

en: search term
fi: hakusana

en: Unknown Wallpaper
fi: Tuntematon taustakuva
