kmix - en to fi translation catalogue (194 entries)

en: Audio Setup
fi: Ääniasetukset

en: Hardware &Information
fi: L&aitteistotietoja

en: Hide Mixer Window
fi: Piilota mikseri-ikkuna

en: Configure &Channels...
fi: Valitse &kanavat…

en: Select Master Channel...
fi: Valitse pääkanava…

en: Save volume profile 1
fi: Tallenna äänenvoimakkuusprofiili 1

en: Save volume profile 2
fi: Tallenna äänenvoimakkuusprofiili 2

en: Save volume profile 3
fi: Tallenna äänenvoimakkuusprofiili 3

en: Save volume profile 4
fi: Tallenna äänenvoimakkuusprofiili 4

en: Load volume profile 1
fi: Lataa äänenvoimakkuusprofiili 1

en: Load volume profile 2
fi: Lataa äänenvoimakkuusprofiili 2

en: Load volume profile 3
fi: Lataa äänenvoimakkuusprofiili 3

en: Load volume profile 4
fi: Lataa äänenvoimakkuusprofiili 4

en: Increase Volume
fi: Lisää laitteen äänenvoimakkuutta

en: Decrease Volume
fi: Laske laitteen äänenvoimakkuutta

en: Mute
fi: Vaimenna

en: Cannot add view - GUIProfile is invalid.
fi: Näkymää ei voitu lisätä – GUIProfile on virheellinen.

en: View already exists. Cannot add View.
fi: Näkymä on jo olemassa. Lisäys epäonnistui.

en: The soundcard containing the master device was unplugged. Changing to control %1 on card %2.
fi: Päälaitteen sisältävä äänikortti irrotettiin. Vaihdetaan säätimeen %1 kortilla %2.

en: The last soundcard was unplugged.
fi: Viimeinen äänikortti irrotettiin.

en: Mixer Hardware Information
fi: Mikserin laitteistotietoja

en: The helper application is either not installed or not working.
fi: Avustajasovellusta ei joko ole asennettu tai se ei toimi.

en: Error
fi: Virhe

en: No sound card is installed or currently plugged in.
fi: Äänikorttia ei ole asennettu tai se ei ole kytkettynä.

en: KDE Mixer
fi: KDE-mikseri

en: kmixctrl - kmix volume save/restore utility
fi: kmixctrl - kmix äänenvoimakkuuden tallennus-/palautustyökalu

en: (c) 2000 by Stefan Schimanski
fi: © 2000 Stefan Schimanski

en: Save current volumes as default
fi: Tallenna äänenvoimakkuudet oletukseksi

en: Restore default volumes
fi: Palauta oletusäänenvoimakkuudet

en: KMix - KDE's full featured mini mixer
fi: KMix – KDE:n täysverinen pienoismikseri

en: (c) 1996-2013 The KMix Authors
fi: © 1996–2013 KMix-tekijät

en: Original author and current maintainer
fi: Alkuperäinen tekijä ja nykyinen ylläpitäjä

en: PulseAudio support
fi: PulseAudio-tuki

en: ALSA 0.9x port
fi: ALSA 0.9x -sovitus

en: Solaris support
fi: Solaris-tuki

en: Plasma Dataengine
fi: Plasma-tietomoottori

en: Temporary maintainer
fi: Väliaikainen ylläpitäjä

en: *BSD fixes
fi: *BSD-korjaukset

en: Mute and volume preview, other fixes
fi: Vaimennus, äänenvoimakkuuden esikatselu ja muut korjaukset

en: Improving support for emu10k1 based soundcards
fi: Tuen parantaminen emu10k1-pohjaisille äänikorteille

en: TerraTec DMX6Fire support
fi: TerraTec DMX6Fire -tuki

en: Inhibits the unhiding of the KMix main window, if KMix is already running.
fi: Estää KMixin pääikkunan näyttämisen, jos KMix on jo käynnissä.

en: Starts KMix in failsafe mode.
fi: Käynnistää KMixin vikasietotilassa.

en: You do not have permission to access the alsa mixer device.
    Please verify if all alsa devices are properly created.
fi: kmix: ALSA:n mikserilaitteen käyttöön ei ole oikeuksia.
    Tarkista, että kaikki ALSA-laitteet on luotu oikein.

en: Alsa mixer cannot be found.
    Please check that the soundcard is installed and the
    soundcard driver is loaded.
fi: kmix: Alsa-mikseriä ei löytynyt
    Tarkista, että äänikortti on asennettu ja
    sen ajuri on ladattu.

en: kmix:You do not have permission to access the mixer device.
    Please check your operating systems manual to allow the access.
fi: kmix: Mikserilaitteeseen ei ole oikeuksia.
    Tarkista käyttöjärjestelmän ohjeesta, miten käyttö sallitaan.

en: kmix: Could not write to mixer.
fi: kmix: Mikseriin ei voitu kirjoittaa

en: kmix: Could not read from mixer.
fi: kmix: Mikseristä ei voitu lukea

en: kmix: Mixer cannot be found.
    Please check that the soundcard is installed and that
    the soundcard driver is loaded.
fi: kmix: Mikseriä ei löytynyt
    Tarkista, että äänikortti on asennettu ja
    sen ajuri on ladattu.

en: kmix: Unknown error. Please report how you produced this error.
fi: kmix: Tuntematon virhe. Tee vikailmoitus, jossa kerrot miten aiheutit tämän virheen.

en: Recording level of the microphone input.
fi: Mikrofonisisääntulon äänitystaso.

en: Controls the volume of the front speakers or all speakers (depending on your soundcard model). If you use a digital output, you might need to also use other controls like ADC or DAC. For headphones, soundcards often supply a Headphone control.
fi: Säätää etukaiuttimien tai kaikkien kaiuttimien äänenvoimakkuutta riippuen äänikorttisi mallista. Jos käytät digitaaliulostuloa, sinun täytyy ehkä käyttää muitakin säätimiä kuten ADC:tä tai DAC:ia. Kuulokkeille äänikortit usein tarjoavat kuulokesäädön.

en: Most media, such as MP3s or Videos, are played back using the PCM channel. As such, the playback volume of such media is controlled by both this and the Master or Headphone channels.
fi: Useimmat mediat kuten MP3:t ja videot toistetaan käyttäen PCM-kanavaa, joten niiden toistoäänenvoimakkuuteen vaikuttaa sekä tämä että pää- tai kuulokekanavan säätö.

en: Controls the headphone volume. Some soundcards include a switch that must be manually activated to enable the headphone output.
fi: Säätää kuulokkeiden äänenvoimakkuutta. Joissakin äänikorteissa on valinta, joka täytyy käsin ottaa käyttöön kuulokeulostulon käyttämiseksi.

en: Playback Streams
fi: Toistovirrat

en: Volume
fi: Äänenvoimakkuus

en: Bass
fi: Basso

en: Treble
fi: Diskantti

en: Synth
fi: Syntetisaattori

en: Pcm
fi: PCM

en: Speaker
fi: Kaiutin

en: Microphone
fi: Mikrofoni

en: Line
fi: Linja

en: Mix
fi: Mikseri

en: Pcm2
fi: PCM 2

en: RecMon
fi: Äänitysmonitori

en: IGain
fi: I-vahvistus

en: OGain
fi: O-vahvistus

en: Line1
fi: Linja 1

en: Line2
fi: Linja 2

en: Line3
fi: Linja 3

en: Digital1
fi: Digitaali 1

en: Digital2
fi: Digitaali 2

en: Digital3
fi: Digitaali 3

en: PhoneIn
fi: Kuuloke sisään

en: PhoneOut
fi: Kuuloke ulos

en: Monitor
fi: Monitori

en: 3D-depth
fi: 3D-syvyys

en: 3D-center
fi: 3D-keski

en: unknown
fi: tuntematon

en: unused
fi: käyttämätön

en: kmix: You do not have permission to access the mixer device.
    Login as root and do a 'chmod a+rw /dev/mixer*' to allow the access.
fi: kmix: Ei käyttöoikeuksia mikserilaitteeseen.
    Kirjaudu sisään pääkäyttäjänä ja kirjoita 'chmod a+rw /dev/mixer*' salliaksesi käytön.

en: kmix: Mixer cannot be found.
    Please check that the soundcard is installed and the
    soundcard driver is loaded.
    On Linux you might need to use 'insmod' to load the driver.
    Use 'soundon' when using commercial OSS.
fi: kmix: Mikseriä ei löytynyt.
    Tarkista, että äänikortti on asennettu ja
    sen ajuri on ladattu
    Linuxissa saatat myös tarvita insmod-komentoa.
    Käytä soundon-komentoa kaupallisessa OSS:ssä.

en: kmix: Mixer cannot be found.
    Please check that the soundcard is installed and the
    soundcard driver is loaded.
    On Linux you might need to use 'insmod' to load the driver.
    Use 'soundon' when using OSS4 from 4front.
fi: kmix: Mikseriä ei löytynyt.
    Tarkista, että äänikortti on asennettu
    ja sen ajuri on ladattu.
    Linuxissa saatat myös tarvita ”insmod”-komentoa ajurin lataamiseen.
    Käytettäessä OSS4:ää 4front:lta käytä komentoa ”soundon”.

en: Unknown Application
fi: Tuntematon sovellus

en: Event Sounds
fi: Tapahtumien äänet

en: Playback Devices
fi: Toistolaitteet

en: Capture Devices
fi: Kaappauslaitteet

en: Capture Streams
fi: Kaappausvirrat

en: Volume Control Feedback Sound
fi: Äänenvoimakkuuden säädön palauteääni

en: Master Volume
fi: Pää-äänenvoimakkuus

en: Internal Speaker
fi: Sisäinen kaiutin

en: Headphone
fi: Kuulokkeet

en: Line Out
fi: Linja ulos

en: Record Monitor
fi: Äänitysmonitori

en: Line In
fi: Linja sisään

en: kmix: You do not have permission to access the mixer device.
    Ask your system administrator to fix /dev/audioctl to allow access.
fi: kmix: Ei käyttöoikeuksia mikserilaitteeseen.
    Pyydä pääkäyttäjää sallimaan pääsy /dev/audioctl-laitetiedostoon.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, customColors)
en: &Use custom colors
fi: &Käytä omia värejä

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, activeColors)
en: Active
fi: Aktiivinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: &Silent:
fi: &Hiljainen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLoad)
en: &Loud:
fi: Ään&ekäs:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: &Background:
fi: &Tausta:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mutedColors)
en: Muted
fi: Vaimennettu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Lou&d:
fi: Äänekä&s:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel8)
en: Backgrou&nd:
fi: &Tausta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Silen&t:
fi: &Hiljainen:

en: Sound drivers supported:
fi: Tuetut ääniajurit:

en: Sound drivers used:
fi: Käytetyt ääniajurit:

en: Experimental multiple-Driver mode activated
fi: Kokeellinen moniajuritila käytössä

[ctx: Channel name]
en: Left
fi: Vasen

[ctx: Channel name]
en: Right
fi: Oikea

[ctx: Channel name]
en: Center
fi: Keski

[ctx: Channel name]
en: Subwoofer
fi: Alibassokaiutin

[ctx: Channel name]
en: Surround Left
fi: Surround-vasen

[ctx: Channel name]
en: Surround Right
fi: Surround-oikea

[ctx: Channel name]
en: Side Left
fi: Sivuvasen

[ctx: Channel name]
en: Side Right
fi: Oikealle

[ctx: Channel name]
en: Rear Center
fi: Takakeski

en: All controls
fi: Kaikki säätimet

en: Only playback controls
fi: Vain toistosäätimet

en: Only capture controls
fi: Vain kaappaussäätimet

en: Add View
fi: Lisää näkymä

en: Select mixer:
fi: Valitse mikseri:

en: Current mixer
fi: Nykyinen mikseri

en: Select the design for the new view:
fi: Valitse uuden näkymän rakenne:

en: Select the Mixers to display in the sound menu
fi: Valitse äänivalikossa näytettävät mikserit

en: Select Mixers
fi: Valitse mikserit

en: Select Master Channel
fi: Valitse pääkanava

en: Current mixer:
fi: Nykyinen mikseri

en: Select the channel representing the master volume:
fi: Valitse pää-äänenvoimakkuuden kanava.

en: Automatic (%1 recommendation)
fi: Automaattinen (%1 suosittelee)

en: Configure Channels
fi: Valitse kanavat

en: Configuration of the channels. Drag icon to update.
fi: Kanavien asetukset. Päivitä vetämällä kuvaketta.

en: Visible channels
fi: Näkyvät kanavat:

en: Available channels
fi: Käytettävissä olevat kanavat:

en: Show the selected channel
fi: Näytä valittu kanava

en: Hide the selected channel
fi: Piilota valittu kanava

en: Volume Control
fi: Äänenvoimakkuuden säätö

en: M&ute
fi: &Vaimennettu

en: Mixer cannot be found
fi: Mikseriä ei löydy

en: Volume at %1%
fi: Äänenvoimakkuus %1 %

en:  (Muted)
fi:  (Vaimennettu)

en: Configure
fi: Asetuket

en: General
fi: Yleiset

en: Start
fi: Käynnistys

en: Sound Menu
fi: Äänivalikko

en: Startup
fi: Käynnistys

en: Restore volumes on login
fi: Palauta äänenvoimakkuudet kirjautumisen yhteydessä

en: Restore all volume levels and switches.
fi: Palauta kaikki äänenvoimakkuustasot ja asetukset.

en: Dynamic controls from Pulseaudio and MPRIS2 will not be restored.
fi: PulseAudion ja MPRIS2:n dynaamisia säätöjä ei palauteta.

en: Autostart
fi: Automaattikäynnistys

en: Enables the KMix autostart service (kmix_autostart.desktop)
fi: Ottaa käyttöön KMixin automaattikäynnistyspalvelun (kmix_autostart.desktop)

en: &Horizontal
fi: &Vaaka

en: &Vertical
fi: &Pysty

en: Behavior
fi: Toiminta

en: Volume Feedback
fi: Äänenvoimakkuuden palaute

en: Volume feedback is only available for Pulseaudio.
fi: Äänenvoimakkuuden palaute on käytettävissä vain PulseAudiossa.

en: Volume Overdrive
fi: Äänenvoimakkuuden ylisäätö

[ctx: @info:tooltip]
en: Raise volume maximum to 150% (PulseAudio only)
fi: Nosta äänenvoimakkuuden enimmäisarvo 150 prosenttiin (vain PulseAudio)

en: You must restart KMix for this setting to take effect.
fi: KMix tarvitsee käynnistää uudelleen, jotta tämä asetus tulee voimaan.

en: Visual
fi: Ulkoasu

en: Show &tickmarks
fi: Näytä &mitta-asteikot

en: Enable/disable tickmark scales on the sliders
fi: Näyttää/piilottaa mitta-asteikot liukusäätimissä

en: Show &labels
fi: Näytä &otsikot

en: Enables/disables description labels above the sliders
fi: Näyttää/piilottaa kuvauksen liukusäätimien päällä

en: Show On Screen Display (&OSD)
fi: Näytä kuvaruutunäyttö (&OSD)

en: Slider orientation:
fi: Säädinten suunta:

en: Slider orientation (System tray volume control):
fi: Säädinten suunta (ilmoitusalueen äänenvoimakkuuden säätö):

en: &Dock in system tray
fi: &Upota ilmoitusalueelle

en: Docks the mixer into the KDE system tray
fi: Upottaa mikserin KDE:n ilmoitusalueelle

en: Autostart can not be enabled, as the autostart file kmix_autostart.desktop is not installed.
fi: Automaattikäynnistystä ei voitu ottaa käyttöön, koska tarvittavaa kmix_autostart.desktop-tiedostoa ei ole asennettu.

en: &Hide
fi: &Piilota

en: C&onfigure Shortcuts...
fi: Muokkaa &pikanäppäimiä…

en: &Split Channels
fi: &Jaa kanavat

en: &Muted
fi: &Vaimennettu

en: Set &Record Source
fi: Aseta &äänityslähde

en: Mo&ve
fi: &Siirrä

en: Toggle Mute
fi: Vaimenna/soita äänet

en: capture
fi: kaappaa

en: Capture/Uncapture %1
fi: Kaappaa/älä kaappaa %1

en: Mute/Unmute %1
fi: Soita/vaimenna %1

en: Capture
fi: kaappaa

en: %1 (capture)
fi: %1 (kaappaus)

en: Automatic According to Category
fi: Automaattinen kategorian mukaan

en: &Channels
fi: &Kanavat

en: Device Settings
fi: Laiteasetukset

en: Mixer
fi: Mikseri

en: Load volume profile %1
fi: Lataa äänenvoimakkuusprofiili %1

en: Nothing is capturing audio.
fi: Mikään ei nauhoita ääntä.

en: Nothing is playing audio.
fi: Mikään ei toista ääntä.

en: No capture devices.
fi: Ei kaappauslaitteita.

en: No playback devices.
fi: Ei toistolaitteita.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fi: &Tiedosto

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
fi: &Ohje
