kscd - en to fi translation catalogue (62 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EjectOnFinish)
en: Eject CD when finished playing
fi: Poista CD soiton loputtua

en: loop track
fi: toista kappale

en: loop disc
fi: toista albumi

[ctx: This action allow the user to listen a random track]
en: random
fi: satunnainen

en: WELCOME!
fi: TERVETULOA!

en: eject CD
fi: poista CD

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, trackListDlgUI)
en: KsCD - TrackList
fi: KsCD – Kappaleluettelo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, albumLbl)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Album</span></p></body></html>
fi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Albumi</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLbl)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Year</span></p></body></html>
fi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Vuosi</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Track
fi: Kappale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Title
fi: Nimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Length
fi: Kesto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Text font:
fi: Tekstin fontti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text color:
fi: Tekstin väri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: URL:
fi: Verkko-osoite:

en: KDE CD player
fi: KDE:n CD-soitin

en: Configure Shortcuts...
fi: Muokkaa pikanäppäimiä…

en: Configure...
fi: Asetukset…

en: Download Info
fi: Lataustiedot

en: Upload Info
fi: Lähetystiedot

en: Play/Pause
fi: Soita/tauko

en: Stop
fi: Pysäytä

[ctx: This action allow user to pass to the following track]
en: Next
fi: Seuraava

[ctx: This action allow the user to pass to the preceding track]
en: Previous
fi: Edellinen

[ctx: This action allow to eject the inserted disc]
en: Eject
fi: Poista levy

en: Volume Up
fi: Nosta äänenvoimakkuutta

en: Volume Down
fi: Laske äänenvoimakkuutta

[ctx: This action allow the user to listen a random track list]
en: Random
fi: Satunnainen

en: Repeat Track
fi: Toista kappale

en: Repeat Album
fi: Toista albumi

en: Show Tracklist
fi: Näytä kappaleluettelo

en: Mute/Unmute
fi: Vaimenna/Poista vaimennus

en: Minimize
fi: Pienennä

en: No disc
fi: Ei levyä

en: Invalid disc
fi: Virheellinen levy

[ctx: General option in the configuration dialog]
en: General
fi: Yleistä

en: Settings
fi: Asetukset

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: (c) 2001, Dirk Försterling
    (c) 2003, Aaron J. Seigo
fi: © 2001 Dirk Försterling
    © 2003 Aaron J. Seigo

en: Current maintainer, Solid/Phonon Upgrade, QDBus connection
fi: Nykyinen ylläpitäjä, Solid/Phonon-päivitys, QDBus-yhteys

en: Previous maintainer
fi: Edellinen ylläpitäjä

en: Workman library update, CDTEXT, CDDA
fi: Workman-kirjaston päivitys, CDTEXT, CDDA

en: Workman library, previous maintainer
fi: Workman-kirjasto, edellinen ylläpitäjä

en: Patches galore
fi: Paljon muutoksia

en: Workman library
fi: Workman-kirjasto

en: UI Work
fi: Käyttöliittymätyö

en: Special thanks to freedb.org for providing a free CDDB-like CD database
fi: Erikoiskiitokset freedb.org:lle vapaan CDDB-tietokannan ylläpidosta

en: Start playing
fi: Aloita soitto

note: i18n: ectx: label, entry (Autoplay), group (General)
en: Start playing when a CD is inserted.
fi: Aloita soitto, kun CD syötetään asemaan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Autoplay), group (General)
en: When this option is selected the CD will start playing automatically upon being inserted into the CD-ROM.
fi: Kun tämä on valittu, CD-levy alkaa soida automaattisesti, kun levy syötetään CD-asemaan.

note: i18n: ectx: label, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: Eject CD when playing is finished.
fi: Poista CD-levy soiton loputtua.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: When this option is selected the CD will automatically eject when it is finished.
fi: Kun tämä on valittu, CD-asema avautuu lopuksi automaattisesti.

note: i18n: ectx: label, entry (TextColor), group (Appearance)
en: The text color that will be used in the panel.
fi: Paneelissa käytettävä tekstiväri.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextColor), group (Appearance)
en: Change the color of the text in the panel
fi: Vaihda paneelin tekstin väriä

note: i18n: ectx: label, entry (TextFont), group (Appearance)
en: The font that will be used for the panel.
fi: Paneelissa käytettävä fontti.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextFont), group (Appearance)
en: Change the font of the text in the panel
fi: Vaihda paneelin tekstin fonttia

note: i18n: ectx: label, entry (url), group (Appearance)
en: The skin that will be use for the application
fi: Sovelluksen käyttämä teema

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (url), group (Appearance)
en: Change the skin of the application
fi: Muuta sovelluksen teemaa

en: Unknown album
fi: Tuntematon albumi

en: Unknown artist
fi: Tuntematon artisti

en: Unknown title
fi: Tuntematon otsikko

en: No Disc
fi: Ei levyä
