kopete - en to fi translation catalogue (3621 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fastLearner)
en: I am a fast learner
fi: Opin nopeasti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListGroupSorting) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListMetaContactSorting) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, trServices) i1
en: Name
fi: Nimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, listServers)
en: Description
fi: Kuvaus

[ctx: 1st message shown to users on first run of Kopete. Please keep the formatting.]
en: <h2>Welcome to Kopete</h2><p>Which messaging service do you want to connect to?</p>
fi: <h2>Tervetuloa käyttämään Kopetea</h2> <p>Mihin viestintäpalveluun haluat yhdistää?</p>

en: Step Two: Account Information
fi: Toinen vaihe: Tilin tiedot

[ctx: 2nd message shown to users on first run of Kopete. Please keep the formatting.]
en: <h2>Congratulations</h2><p>You have finished configuring the account. You can add more accounts with <i>Settings->Configure</i>.  Please click the "Finish" button.</p>
fi: <h2>Onnea!</h2> <p>Olet luonut uuden tilin. Lisää tilejä voit luoda valitsemalla valikosta <i>Asetukset->Aseta…</i>. Napsauta nyt ”Valmis”.</p>

en: Cannot load the %1 protocol plugin.
fi: Yhteyskäytäntöä %1 ei voitu ladata.

en: Error While Adding Account
fi: Virhe tilin lisäämisessä

en: This protocol does not currently support adding accounts.
fi: Tämän yhteyskäytännön tekijä ei ole toteuttanut tilien lisäämistä.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddAccountWizardPage1)
en: Step One: Select Messaging Service
fi: Ensimmäinen vaihe: Valitse viestintäpalvelu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_header)
en: <h2>Welcome to the Add Account Wizard</h2>
    <p>Select the messaging service from the list below.</p>
fi: <h2>Tervetuloa opastettuun uuden tilin luomiseen</h2>
    <p>Valitse viestintäpalvelu alla olevasta luettelosta.</p>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddAccountWizardPage2)
en: Finished
fi: Valmis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_header)
en: <h2>Congratulations</h2>
    <p>You have finished configuring the account. Please click the "Finish" button.</p>
fi: <h2>Onnittelut!</h2>
    <p>Olet saanut valmiiksi tilin asettamisen. Napsauta painiketta Valmis.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mUseColor)
en: Use a custom color for this account
fi: Käytä tähän tiliin omaa väriä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mButtonAccountSetColor) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mUseColor)
en: Account are often differentiated by the protocol icon. But if you have severals accounts of the same protocol, you may apply a color filter to that icon to differentiate accounts from the same protocols.
fi: Käyttäjätilit erotetaan yleensä yhteyskäytäntökuvakkeen mukaan. Jos sinulla kuitenkin on useita samaa yhteyskäytäntöä käyttävää tunnuksia, voit erottaa ne värisuodattimella.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mUseColor)
en: Use &custom color
    for account:
fi: Käytä tilille &omaa
    väriä:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, mColorButton)
en: Account custom color selector
fi: Tilin värin valinta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mConnectNow)
en: Connect right after Finish is pressed
fi: Yhdistä painettuani Valmis

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mConnectNow)
en: If this is checked, the account will be connected right after you clicked on <i>Finished</i>.
fi: Jos tämä on valittu, tiliin yhdistetään heti napsautettuasi <i>Valmis</i>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mConnectNow)
en: Co&nnect now
fi: &Yhdistä

en: Copy Link Address
fi: Kopioi linkin osoite

en: Save Conversation
fi: Tallenna keskustelu

en: <qt>Could not open <b>%1</b> for writing.</qt>
fi: <qt>Kohdetta <b>%1</b> ei voitu avata kirjoittamista varten.</qt>

en: Error While Saving
fi: Virhe tallennettaessa

en: User Has Left
fi: Käyttäjä on poistunut

en: Chat style could not be found, or is invalid.
fi: Keskustelutyyliä ei löytynyt tai se on virheellinen.

en: Save File as
fi: Tallenna tiedosto nimellä

en: Wav file (*.wav)
fi: Wav-tiedosto (*.wav)

en: Chat Text Edit Part
fi: Yksinkertainen tekstimuokkainosa

en: A simple rich text editor part
fi: Yksinkertainen muotoillun tekstin muokkainosa

en: <qt>You have received a message from <b>%1</b> in the last second. Are you sure you want to clear this chat?</qt>
fi: <qt>Olet saanut viestin käyttäjältä <b>%1</b> tällä sekunnilla. Haluatko varmasti sulkea keskustelun?</qt>

en: Unread Message
fi: Lukematon viesti

[ctx: @action:button]
en: Clear Chat
fi: Tyhjennä keskustelun sisältö

en: <qt>You are about to leave the groupchat session <b>%1</b>.<br />You will not receive future messages from this conversation.</qt>
fi: <qt>Olet lähdössä ryhmäkeskustelusta <b>%1</b>.<br />Et vastaisuudessa saa viestejä tästä keskustelusta.</qt>

en: Closing Group Chat
fi: Suljetaan ryhmäkeskustelu

[ctx: @action:button]
en: Close Chat
fi: Sulje keskustelu

en: <qt>You have received a message from <b>%1</b> in the last second. Are you sure you want to close this chat?</qt>
fi: <qt>Olet saanut viestin käyttäjältä <b>%1</b> tällä sekunnilla. Haluatko varmasti sulkea tämän keskustelun?</qt>

en: You have a message send in progress, which will be aborted if this chat is closed. Are you sure you want to close this chat?
fi: Viestin lähettäminen on kesken. Tämä keskeytetään, jos keskustelu suljetaan. Haluatko sulkea tämän keskustelun?

en: Message in Transit
fi: Viestin lähettäminen kesken

en: One other person in the chat | %1 other people in the chat
fi[0]: Yksi muu henkilö keskustelussa
fi[1]: %1 muuta henkilöä keskustelussa

en: %1 is typing a message
fi: %1 kirjoittaa viestiä

[ctx: %1 is a list of names]
en: %1 are typing a message
fi: %1 kirjoittavat viestiä

en: %1 is now known as %2
fi: %1 on nykyään %2

[ctx: %1 is a contact's name]
en: %1 deleted status message
fi: %1 poisti tilaviestin

[ctx: %1 is a contact's name]
en: %1 changed status message: %2
fi: %1 asetti uuden tilaviestin: %2

en: %1 has joined the chat.
fi: %1 on liittynyt keskusteluun.

en: %1 status message is %2
fi: Käyttäjän %1 tilaviesti on %2

en: %1 has left the chat.
fi: %1 on poistunut keskustelusta.

en: %1 has left the chat (%2).
fi: %1 on poistunut keskustelusta (%2).

en: You are now marked as %1.
fi: Sinut on merkitty tilaan %1.|/|$[omantilanmuutoslause %1]

en: %2 is now %1.
fi: %2 on nyt %1.|/|%2 $[tilanmuutos %1].

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1)
en: Participants
fi: Osanottajat

[ctx: @action:button]
en: Send
fi: Lähetä

[ctx: @info:status]
en: Ready.
fi: Valmis.

en: &Send Message
fi: &Lähetä viesti

en: Send File...
fi: Lähetä tiedosto…

en: Close All Chats
fi: Sulje kaikki keskustelut

en: &Activate Next Active Tab
fi: &Aktivoi seuraava aktiivinen välilehti

en: &Activate Next Tab
fi: &Aktivoi seuraava välilehti

en: &Activate Previous Tab
fi: &Aktivoi edellinen välilehti

en: Nic&k Completion
fi: Lem&pinimen täydennys

en: &Detach Chat
fi: &Irrota keskustelu

en: Close &All But This Tab
fi: Sulje &kaikki muut välilehdet

en: &Move Tab to Window
fi: &Siirrä välilehti ikkunaan

en: &Tab Placement
fi: &Välilehden sijainti

en: Previous History
fi: Aiempi historia

en: Next History
fi: Myöhempi historia

en: Automatic Spell Checking
fi: Automaattinen oikoluku

en: Show Participants
fi: Näytä osanottajat

en: Co&ntacts
fi: &Yhteystiedot

en: Toolbar Animation
fi: Työkalurivin animaatio

[ctx: @info:tooltip]
en: Close the current tab
fi: Sulje nykyinen välilehti

en: More...
fi: Lisää…

en: Top
fi: Ylhäällä

en: Bottom
fi: Alhaalla

en: Left
fi: Vasemmalla

en: Right
fi: Oikealla

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &Chat
fi: &Keskustelu

note: i18n: ectx: Menu (format)
en: &Format
fi: &Muoto

note: i18n: ectx: Menu (tabs)
en: &Tabs
fi: &Välilehdet

note: i18n: ectx: Menu (settings) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, settings)
en: &Settings
fi: &Asetukset

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

note: i18n: ectx: ToolBar (chatToolBar)
en: Chat Toolbar
fi: Keskustelutyökalurivi

note: i18n: ectx: property (text), widget (AccountTreeWidget, mAccountList) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListMetaContactSorting) i18n: ectx: ToolBar (statusToolBar) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, statusGroup_) i18n: ectx: property (text), widget (QTab
en: Status
fi: Tila

note: i18n: ectx: ToolBar (formatToolBar)
en: Format Toolbar
fi: Muotoilutyökalurivi

note: i18n: ectx: label
en: Emitted when the font and colors settings have changed.
fi: Lähetetään fontti- ja väriasetusten muututtua.

note: i18n: ectx: label
en: Emitted when the message overrides settings have changed.
fi: Lähetetään viestien ohitusasetusten muututtua.

note: i18n: ectx: label
en: Emitted when the chat window style has changed.
fi: Lähetetään keskusteluikkunatyylin muututtua.

note: i18n: ectx: label
en: Emitted when ChatWindowStyle variant has changed.
fi: Lähetetään keskusteluikkunatyylin muunnelman muututtua.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Name of a Adium/Kopete chat window style.
fi: Adium-/Kopete-keskusteluikkunatyylin nimi.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Relative path to a CSS variant for the current style.
fi: Nykyisen tyylin CSS-muunnelman (suhteellinen) sijainti.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Group consecutive messages from the same user as one block.
fi: Ryhmitä saman käyttäjän peräkkäiset viestit lohkoksi.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Use a compact variant of the chat style for chatrooms.
fi: Käytä keskusteluhuoneissa tiiviimpää keskustelutyyliä.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Text color used when highlighting.
fi: Korostuksessa käytettävä tekstiväri.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Background color used when highlighting.
fi: Korostuksessa käytettävä taustaväri.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Disable custom formatting set by users.
fi: Poista käyttäjien asettama muotoilu.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Chat text color.
fi: Keskustelun tekstin väri.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Chat background color.
fi: Keskustelun taustaväri.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Chat link color.
fi: Keskustelujen linkkiväri.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Chat font.
fi: Keskustelun fontti.

en: Download
fi: Lataa

en: Cancel
fi: Peru

en: Play
fi: Toista

en: Save as
fi: Tallenna nimellä

en: << Prev
fi: << Edell

en: (0) Next >>
fi: (0) Seur >>

en: &Set Font...
fi: &Aseta fontti…

en: Set Text &Color...
fi: Aseta &tekstiväri…

en: Set &Background Color...
fi: Aseta ta&ustaväri…

en: Spacer for Animation
fi: Animaatioerotin

en: (%1) Next >>
fi: (%1) Seuraava >>

en: Cl&ose Chat
fi: &Sulje keskustelu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, send_btn)
en: Send
fi: Lähetä

en: Reply
fi: Vastaa

en: Add Smiley
fi: Lisää hymiö

note: i18n: ectx: Menu (format)
en: F&ormat
fi: Mu&otoile

note: i18n: ectx: Menu (alignment)
en: &Alignment
fi: &Tasaus

en: Input auto-resize
fi: Automaattinen syöttökentän koko

en: Enable &Rich Text
fi: Käytä &muotoiltua tekstiä

en: Reset Font And Color
fi: Palauta fontti ja väri

en: Modify Account
fi: Muokkaa tiliä

en: Are you sure you want to remove the account "%1"?
fi: Haluatko varmasti poistaa tilin ”%1”?

en: Remove Account
fi: Poista tili

en: Are you sure you want to remove the identity "%1"?
fi: Haluatko varmasti poistaa henkilöyden ”%1”?

en: Remove Identity
fi: Poista henkilöys

en: Before removing the identity %1, the following accounts must be assigned to another identity:
fi: Ennen henkilöyden %1 poistamista, seuraavat tilit täytyy kytkeä toiseen henkilöyteen:

en: Select an identity for the account:
fi: Valitse tilin henkilöys:

en: New Identity
fi: Uusi henkilöys

[ctx: String used for creating first copy of a named item]
en: Copy of %1
fi: %1 – kopio

[ctx: String used for creating second and subsequent copies of a named item]
en: Copy %1 of %2
fi: Kopio %1(%2)

en: &Add Account...
fi: &Lisää tili…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonAccountModify)
en: &Modify Account...
fi: &Määritä tili…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonAccountRemove)
en: &Remove Account
fi: Poista tili

en: &Switch Identity...
fi: &Vaihda henkilöyttä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonAccountSetColor)
en: Set C&olor...
fi: Aseta &väri…

en: Add &Identity...
fi: Uusi henkilöys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonIdentityCopy)
en: &Copy Identity...
fi: &Kopioi henkilöys…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonIdentityModify)
en: M&odify Identity...
fi: &Muuta henkilöyttä…

en: R&emove Identity
fi: P&oista henkilöys

en: Set &Default
fi: Aseta &oletukseksi

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KopeteAccountConfigBase)
en: Manage Accounts
fi: Aseta tilejä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (AccountTreeWidget, mAccountList)
en: This widget shows your identities and accounts in a hierarchical view. Each configured identity shows its associated accounts.
fi: Tämä sovelma esittää henkilöytesi ja tilisi hierarkkisesti. Jokainen määritetty henkilöys näyttää siihen liittyvät tilinsä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (AccountTreeWidget, mAccountList)
en: Account ID
fi: Tilin tunniste

[ctx: second-person command]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <span style=" font-style:italic;">Check to Include in Global Connection</span>
fi: <span style=" font-style:italic;">Valitse järjestelmänlaajuisiin yhteyksiin sisällytettävät</span>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_2)
en: Use drag & drop to increase or decrease the priority of accounts, accounts at the top of the list have highest priority.
    
    The priority is used to determine which contact to use when you click on a metacontact: Kopete will use the contact of the account with the greatest priority (if all contacts have the same online status).
fi: Vedä ja pudota nostaaksesi tai laskeaksesi tilien tärkeyttä. Ylimpänä olevat tilit ovat ensisijaisimpia.
    
    Ensisijaisuuden avulla määritetään, mitä yhteystietoa käytetään napsautettaessa metayhteystietoa. Kopete käyttää tilin sitä yhteystietoa, joka on ensisijaisin (jos kaikilla yhteystiedoilla on sama läsnäolotila).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <span style=" font-style:italic;">Accounts at the top of the list have highest priority</span>
fi: <span style=" font-style:italic;">Luettelossa ylhäällä sijaitsevilla tunnuksilla on korkein tärkeysaste</span>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mGroupBoxAccounts)
en: Accounts
fi: Tilit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAccountAdd)
en: Add a new account
fi: Lisää uusi tili

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonAccountAdd)
en: Add Account
    KAction replaces
    these labels!
fi: Lisää tili
    KAction korvaa
    nämä nimikkeet!

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAccountRemove) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mButtonAccountRemove)
en: Remove selected account
fi: Poista valittu tili

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAccountModify)
en: Modify selected account
fi: Muuta valittua tiliä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mButtonAccountModify)
en: Lets you edit the account's properties.
fi: Antaa sinun muokata tilin ominaisuuksia.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAccountSwitchIdentity)
en: Associate the selected account with another identity
fi: Kytke valittu tili toiseen henkilöyteen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mButtonAccountSwitchIdentity)
en: Each account is associated with exactly one identity. You can use this button to change the association and switch an account to a different identity
fi: Kukin tili on kytketty tasan yhteen henkilöyteen. Tällä painikkeella voit muuttaa kytköstä ja vaihtaa tilille toisen henkilöyden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonAccountSwitchIdentity)
en: Switch &Identity...
fi: &Vaihda henkilöyttä…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAccountSetColor)
en: Set a custom color for this account
fi: Aseta tämän tilin oma väri

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mGroupBoxIdentities)
en: Identities
fi: Henkilöydet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonIdentityAdd)
en: Add a new identity
fi: Lisää uusi henkilöys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonIdentityAdd)
en: A&dd Identity...
fi: L&isää henkilöys…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonIdentityCopy)
en: Create a new identity based on an existing one
fi: Luo uusi henkilöys vanhan pohjalta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonIdentityRemove) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mButtonIdentityRemove)
en: Remove selected identity
fi: Poista valittu henkilöys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonIdentityRemove)
en: R&emove
fi: Poi&sta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonIdentityModify)
en: Modify selected identity
fi: Muuta valittua henkilöyttä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mButtonIdentityModify)
en: Let you edit the account's properties.
fi: Antaa sinun muokata käyttäjätunnuksen ominaisuuksia.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonIdentitySetDefault)
en: Set the selected identity as default identity
fi: Käytä valittua henkilöyttä oletuksena

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonIdentitySetDefault)
en: &Set Default
fi: A&seta oletukseksi

en: Contact List
fi: Yhteystietoluettelo

en: Colors && Fonts
fi: Värit ja fontit

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: Layout
fi: Asettelu

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AppearanceConfig_Advanced)
en: Contact List Advanced
fi: Yhteystietoluettelon lisäasetukset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Contact List Animations
fi: Yhteystietoluettelon animoinnit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListAnimateChange)
en: A&nimate changes to contact list items
fi: Animoi muutokset y&hteystietoluettelossa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListFading)
en: Fade in / out contacts as the&y appear / disappear
fi: &Näytä tai peitä näkyvistä yhteystiedot niiden ilmestyessä tai kadotessa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListFolding)
en: Fo&ld in / out contacts as they appear / disappear
fi: &Näytä tai peitä näkyvistä yhteystiedot niiden ilmestyessä tai kadotessa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Contact List Auto-Hide
fi: Yhteystietoluettelon automaattinen piilotus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListAutoHide)
en: A&uto-hide contact list
fi: Piilota yhteystietol&uettelo automaattisesti

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_contactListAutoHideVScroll)
en: Since vertical scrollbars occupy space, we introduced this auto-hide feature. The vertical scrollbar will not be available until you move your mouse over the contact list.<br>
    (<b>Disabled</b> if "<b>Hide vertical scrollbar</b>" option is selected above.)
fi: Koska pystyvierityspalkit vievät tilaa, toteutimme tämän automaattisen piilotusominaisuuden. Pystyvierityspalkkia ei näytetä, ennen kuin siirrät hiiresi yhteystietoluettelon ylle. <br>
    (Tämä ominaisuus on <b>poissa käytöstä</b> jos ”<b>Piilota pystyvierityspalkki</b>” -valinta yläpuolelta on valittu.)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListAutoHideVScroll)
en: Auto-hide vertical &scrollbar
fi: Piilota py&styvierityspalkki automaattisesti

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_contactListAutoHideTimeout)
en: The timeout value for both contact list and scrollbar auto-hiding.
fi: Yhteystietoluettelon ja vierityspalkin automaattipiilotuksen aikakatkaisu.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_contactListAutoHideTimeout)
en:  Sec
fi:  s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: after the cursor leaves the window
fi: kohdistimen siirryttyä ikkunasta

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, kcfg_contactListResizeAnchor)
en: &Automatically resize contact list window to fit number of contacts onscreen
fi: Sovita yhteystietoikkunan koko automaattisesti näytöllä olevien yhteystietojen määrään.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, top)
en: Anchor resizing at &top
fi: Koonmuutosankkuri &ylös

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottom)
en: Anchor resizing at &bottom
fi: Koonmuutosankkuri &alas

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_contactListUseCustomFont)
en: C&ustom Fonts
fi: M&ukauta fontit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mNormalFontLabel)
en: Base font:
fi: Perusfontti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mSmallFontLabel)
en: Small font:
fi: Pieni fontti:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, kbuttongroup) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Colors
fi: Värit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_greyIdleMetaContacts)
en: Tint &idle contacts:
fi: Sävytä &joutilaat yhteystiedot:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: &Group names:
fi: &Ryhmien nimet:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AppearanceConfig_ContactList)
en: Contact List Appearance
fi: Yhteystietoluettelon ulkoasu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Group sorting:
fi: Ryhmäjärjestys:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListGroupSorting) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListMetaContactSorting)
en: Manual
fi: Käsin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Contact sorting:
fi: Yhteystietojärjestys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListIconMode)
en: Use contact photos &when available
fi: Käytä &yhteystietojen kuvia, kun saatavilla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListIconBorders)
en: Borders
fi: Reunukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListIconRounded)
en: Rounded corners
fi: Pyöristetyt kulmat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_groupContactByGroup)
en: Arrange metacontacts by &group
fi: Järjestä &metayhteystiedot ryhmän mukaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showOfflineGrouped)
en: Show offline contacts in a &separate group
fi: Näytä poissa verkosta olevat yhteystiedot &erillisessä ryhmässä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListTreeView)
en: Show tree &branch lines
fi: Näytä puun &haaraviivat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListIndentContact)
en: In&dent contacts
fi: Sisennä yhteystie&dot

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_contactListHideVerticalScrollBar)
en: <b>Always</b> disables the vertical scrollbar
fi: Pitää pystyvierityspalkin <b>aina</b> poissa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListHideVerticalScrollBar)
en: &Hide vertical scrollbar
fi: &Piilota pystyvierityspalkki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showIdentityIcons)
en: Show identities in status bar instead of accounts
fi: Näytä tilarivillä henkilöydet tilien sijaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mEditTooltips)
en: Change &Tooltip Contents...
fi: Muuta &työkaluvihjeen sisältöä…

en: Show Icon
fi: Näytä kuvake

en: Unsaved data?
fi: Tallennetaanko muutokset?

en: Reserved Layout Name
fi: Varattu asettelun nimi

en: The layout '%1' is one of the default layouts and cannot be overwritten. Please select a different name.
fi: Asettelu ”%1” on yksi oletusasetteluista eikä sitä voi korvata. Valitse toinen nimi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Layout name:
fi: Asettelun nimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEmailButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, visibleRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPush
en: Remove
fi: Poista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Preview
fi: Esikatselu

en: Optimal width
fi: Optimaalinen leveys

en: Small
fi: Pieni

en: Bold
fi: Lihavoitu

en: Italic
fi: Kursivoitu

en: Center
fi: Keskitä

en: Alignment
fi: Tasaus

en: Width
fi: Leveys

en: Tooltip Editor
fi: Työkaluvihjeen muokkaaja

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, tbDown)
en: Use this arrow to reorder the items in the list.
fi: Käytä tätä nuolta uudelleenjärjestääksesi kohdat tässä listassa.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, tbAdd)
en: Use this arrows to add or remove items to your contact tooltips.
fi: Käytä näitä nuolia lisätäksesi tai poistaaksesi kohtia yhteystiedon työkaluvihjeestä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Using the arrow buttons, put on the right the items you want to see in the contact tooltips. You can then sort them.
fi: Käyttämällä nuolipainikkeita, siirrä oikealle ne kohdat, jotka haluat näkyvän yhteystiedon työkaluvihjeessä. Sitten voit järjestää ne.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: <b>Here you can customize the contact tooltips</b>
fi: <b>Täällä voit mukauttaa yhteystiedon työkaluvihjettä</b>

en: Reset sliders & options to default values
fi: Aseta liukusäätimet ja valinnat oletusasetuksiin

en: Execute
fi: Suorita

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, deviceTab)
en: Device
fi: Laite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, deviceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Device:
fi: Laite:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inputLabel)
en: Input:
fi: Sisääntulo:

[ctx: Label of a combo box containing video standards like PAL-B, NTSC-M, etc]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, standardLabel)
en: Standard:
fi: Standardi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mDeviceKComboBox)
en: Select the device to take video input from
fi: Valitse käytettävä videolaite

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mInputKComboBox)
en: Select from multiple inputs provided by some devices
fi: Valitse joidenkin laitteiden tarjoamista useista sisääntuloista

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mStandardKComboBox)
en: Select the video standard to use
fi: Valitse käytettävä videostandardi

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, controlsTab)
en: Sliders
fi: Säätimet

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, optionsTab)
en: Optio&ns
fi: &Asetukset

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, actionsTab)
en: Actions
fi: Toiminnot

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &General
fi: &Yleiset

en: &Events
fi: &Tapahtumat

en: A&way Settings
fi: &Poissaoloasetukset

en: Cha&t
fi: Keskus&telu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Auto Away
fi: Automaattinen poissaolo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useAutoAway)
en: &Use auto away
fi: &Käytä automaattista poissaoloa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Become away after
fi: Aika jonka jälkeen tullaan poissa olevaksi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: minutes of inactivity
fi: minuutin hiljaisuus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoAwayGoAvailable)
en: Become available when detecting activity again
fi: Muutu aktiiviseksi, kun jotain tapahtuu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoAwayAskAvailable)
en: Confirm before becoming available
fi: Vahvista ennen aktiiviseksi merkitsemistä

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Auto Away Message
fi: Automaattinen poissaoloviesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useLastAwayMessage)
en: Display the &last away message used
fi: Näytä &viimeksi käytetty poissaoloviesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useCustomAwayMessage)
en: Display the &following away message:
fi: Näytä seu&raava poissaoloviesti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Title:
fi: Otsikko:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStatusMessage) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Message:
fi: Viesti:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, BehaviorConfig_Chat) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ChatButton)
en: Chat
fi: Keskustelu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showEvents)
en: Show events in chat &window
fi: Näytä &tapahtumat keskusteluikkunassa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_highlightEnabled)
en: High&light messages containing your nickname
fi: &Korosta näyttönimesi sisältävät viestit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_spellCheck)
en: E&nable automatic spell checking by default
fi: Käyt&ä automaattista oikolukua oletuksena

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_richTextByDefault)
en: E&nable rich text by default
fi: Kä&ytä muotoiltua tekstiä oletuksena

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysShowTabs)
en: &Always show tabs
fi: Näytä &aina välilehdet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, interfaceGroup)
en: &Interface Preference
fi: &Käyttöliittymäasetukset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, chatWindowGroup)
en: Chat Window Grouping &Policy
fi: Keskusteluikkunoiden &ryhmitystapa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Every chat will have its own window.
fi: Jokainen keskustelu avautuu omaan ikkunaan.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Open All Messages in New Chat Window
fi: Avaa kaikki viestit uudessa keskusteluikkunassa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Group Messages From Same Account in Same Chat Window
fi: Ryhmitä viestit samalta tililtä samaan keskusteluikkunaan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Group All Messages in Same Chat Window
fi: Ryhmitä kaikki viestit samaan keskusteluikkunaan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Group Messages From Contacts in Same Group in Same Chat Window
fi: Ryhmitä samassa ryhmässä olevien yhteystietojen viestit samaan keskusteluikkunaan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Group Messages From Same Metacontact in Same Chat Window
fi: Ryhmitä viestit samalta metayhteystiedolta samaan keskusteluikkunaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showDates)
en: Show message dates
fi: Näytä viestien päiväykset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_truncateContactName)
en: &Truncate contact name with more characters than:
fi: &Katkaise yhteystiedon nimi, jos siinä on enemmän merkkejä kuin:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, txtChatViewBufferSize)
en: Limit the maximum number of lines visible in a chat window to improve speed for complex layouts.
fi: Rajoittaa puskurin maksimirivimäärää parantaakseen nopeutta monimutkaisissa keskusteluikkunoissa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtChatViewBufferSize)
en: Ma&ximum number of chat window lines:
fi: Rivien &enimmäismäärä keskusteluikkunoissa:

en: Animation is not possible as your Qt version does not support the mng video format.
fi: Animointi ei ole mahdollista, koska Qt-versiosi ei tue mng-videomuotoa.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, BehaviorConfig_Events)
en: Events
fi: Tapahtumat

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, notifyGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8)
en: Notifications
fi: Ilmoitukset

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotify)
en: Animate the system tray icon on an incoming message
fi: Animoi ilmoitusaluekuvake viestin saapuessa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotify)
en: Animate the system tray icon whenever a message comes in.
fi: Animoi ilmoitusalueen kuvaketta uuden viestin saapuessa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotify)
en: Animate s&ystem tray icon
fi: Animoi &ilmoitusalueen kuvake

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotifyLeftClickOpensMessage)
en: Left mouse click on flashing system tray opens message instead of restoring/minimizing contact list
fi: Hiiren vasen napsautus välkkyvässä ilmoitusalueessa avaa viestin yhteystietoluettelon palauttamisen/pienentämisen sijaan.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotifyLeftClickOpensMessage)
en: A left mouse click on the flashing system tray icon opens the incoming message instead of restoring/minimizing the contact list (e.g. to check who is sending messages). A middle click always opens this message.
fi: Hiiren vasemman painikkeen napsautus välkkyvässä ilmoitusalueessa avaa saapuvan viestin yhteystietoluettelon palauttamisen/pienentämisen sijaan (esim. tarkistaaksesi kuka lähetti viestin). Keskimmäisen painikkeen napsautus avaa aina uuden viestin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotifyLeftClickOpensMessage)
en: &Left mouse click opens message
fi: &Hiiren vasen napsautus avaa viestin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_animateOnMessageWithOpenChat)
en: Animate the contact list or the system tray icon on an incoming message with open chat
fi: Animoi ilmoitusalueen kuvaketta uuden viestin saapuessa auki olevaan keskusteluun

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_animateOnMessageWithOpenChat)
en: Animate on message with open chat
fi: Animoi viesti avoimessa keskustelussa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_balloonGroupMessageNotificationsPerSender) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_balloonGroupMessageNotificationsPerSender)
en: Use a single notification for messages from the same sender
fi: Käytä samaa ilmoitusta kaikkiin saman lähettäjän viesteihin

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_balloonGroupMessageNotificationsPerSender)
en: When a message arrives from a user who already has a message for which a notification is still active, then that notification is updated to indicate a new message has arrived, instead of creating a new notification.
fi: Kun uusi viesti saapuu sellaiselta käyttäjältä, joka on aiemmin lähettänyt viestin ja ilmoitus sen viestin saapumisesta on edelleen aktiivinen, uuden ilmoituksen luomisen sijaan sen viestin ilmoitusta päivitetään ilmoittamaan uudesta viestistä.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_balloonNotifyIgnoreClosesChatView)
en: The "Ignore" button of the new message popup closes the chat window for the sender
fi: Ohita-painike uuden viestin ponnahdusikkunassa sulkee keskusteluikkunan lähettäjälle

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_balloonNotifyIgnoreClosesChatView)
en: If there is already a chat window opened for the sender of the message displayed in the new message popup the "Ignore" button will close this chat window.
fi: Jos viestin, joka näytetään uuden viestin ponnahdusikkunassa, lähettäjälle on jo keskusteluikkuna avoinna, silloin Ohita-painike sulkee tämän keskusteluikkunan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_balloonNotifyIgnoreClosesChatView)
en: Button "I&gnore" in new message popups closes chat
fi: &Ohita-painike sulkee keskustelun

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_queueOnlyHighlightedMessagesInGroupChats)
en: Notify only highlighted messages in group chats
fi: Ilmoita vain uusista korostetuista viesteistä ryhmäkeskusteluissa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_queueOnlyHighlightedMessagesInGroupChats)
en: In very active group chats, important messages can be singled out by preventing notifications for non-highlighted messages.
fi: Erittäin aktiivisissa ryhmäkeskusteluissa tärkeät viestit voidaan erottaa estämällä ilmoitukset korostamattomista viesteistä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_queueOnlyHighlightedMessagesInGroupChats)
en: Exclude non-&highlighted messages in group chats
fi: &Poissulje korostamattomat viestit ryhmäkeskusteluissa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_queueOnlyMessagesOnAnotherDesktop)
en: Use the same notifications for events in the active chat window and other chat windows on the current desktop (usually less intrusive)
fi: Käytä yhteisiä ilmoituksia aktiivisen keskusteluikkunan ja nykyisen työpöydän muiden keskusteluikkunoiden tapahtumille (yleensä häiritsee vähemmän)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_queueOnlyMessagesOnAnotherDesktop)
en: If activated, events for chat windows that are on the current desktop will be handled like events in the active chat window: The system tray icon and the sender icon in the contact list are not animated and the "Incoming Message for Active Chat" event is used for the notification. Chat windows on other desktops will trigger notifications.
    If not activated, all chat windows except the active one will notify you that an event has occurred using animations (if activated) and the "Incoming Message" event.
fi: Jos otetaan käyttöön, nykyisen työpöydän keskusteluikkunoiden tapahtumia käsitellään samoin kuin aktiivisen ikkunan: ilmoitusaluekuvaketta ja yhteystietoluettelon lähettäjäkuvaketta ei animoida vaan ilmoitus lähetetään ”Aktiiviseen keskusteluun saapui viesti” -tapahtumana. Muiden työpöytien keskusteluikkunat tuottavat yhä ilmoituksia.
    Ellei ole käytössä, kaikkien paitsi aktiivinen keskusteluikkuna imoittavat sinulle tapahtumasta animoinnein (jos käytössä) ja ”Viesti saapui” -tapahtumana.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_queueOnlyMessagesOnAnotherDesktop)
en: Treat all chats on the current des&ktop like active chats
fi: K&ohtele kaikkia nykyisen työpöydän keskusteluja kuten aktiivista

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Miscellaneous
fi: Sekalaista

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_enableEventsWhileAway)
en: Enable events if your account status is "Away"
fi: Hyväksy tapahtumat kun tilisi tila on "Poissa"

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_enableEventsWhileAway)
en: Enable notification events even if your account status is "Away" or less available, e.g. "Not Available" or "Do not Disturb". Note: This does not affect the flashing of the system tray icon.
fi: Hyväksy ilmoitustapahtumat myös, kun tilasi on ”Poissa” tai vähemmän saatavilla oleva, esim. ”Saavuttamattomissa” tai ”Älä häiritse”. Huomio: Tämä ei vaikuta ilmoitusalueen kuvakkeen välkkymiseen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enableEventsWhileAway)
en: E&nable events while away
fi: &Hyväksy tapahtumat poissaollessa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotifySetCurrentDesktopToChatView)
en: Switch to the desktop which contains the chat window for the sender when opening his/her message
fi: Vaihda työpöydälle, joka sisältää keskustelun viestin lähettäjän kanssa avattaessa hänen viestiään.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotifySetCurrentDesktopToChatView)
en: If there is already a chat window open for the sender of the message, opening his/her message will cause a switch to the desktop which contains this chat window.
fi: Jos keskusteluikkuna viestin lähettäjän kanssa on jo olemassa, avattaessa hänen viestiään vaihdetaan sille työpöydälle, jolla keskusteluikkuna on.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotifySetCurrentDesktopToChatView)
en: Switch &to desktop containing chat on opening message
fi: Avattaessa viestiä &siirry työpöydälle, jolla keskustelu on

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_raiseMessageWindow)
en: Raise the chat window/tab on an incoming message
fi: Nosta keskusteluikkuna tai välilehti uuden viestin saapuessa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_raiseMessageWindow)
en: If there is already a chat window opened for the sender of an incoming message this window will be put on the current desktop and in front of all other windows.
fi: Jos keskusteluikkuna viestin lähettäjän kanssa on jo auki, ikkuna siirretään nykyiselle työpöydälle muiden ikkunoiden ylle.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_raiseMessageWindow)
en: &Raise window on incoming message
fi: &Nosta ikkuna uuden viestin saapuessa

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, BehaviorConfig_General) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: General
fi: Yleiset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: System Tray
fi: Ilmoitusalue

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showSystemTray)
en: Show the icon in the system tray
fi: Näytä kuvake ilmoitusalueella

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_showSystemTray)
en: By default, the system tray icon indicates new incoming messages using an animation. A left or middle mouse click on the icon will open the message in a new chat window. Pressing the "View" button in the notification popup has the same effect.
fi: Oletuksena ilmoitusalueen kuvake ilmoittaa uusista viesteistä animaatiolla. Vasen tai oikea hiiren napsautus kuvakkeessa avaa viestin uuteen keskusteluikkunaan. Ilmoituksen Näytä-painikkeen painaminen toimii samoin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showSystemTray)
en: Show system &tray icon
fi: Näytä &ilmoitusalueen kuvake

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_startDocked)
en: Start with the main window minimized to the system tray
fi: Käynnistä pääikkuna pienennettynä ilmoitusalueelle

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_startDocked)
en: Start with the main window hidden. The only visible item is the system tray icon.
fi: Käynnistä pääikkuna piilossa. Ainoa näkyvä osa on ilmoitusalueen kuvake.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_startDocked)
en: Start &with hidden main window
fi: Käynnistä &pääikkuna pienennettynä

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Message Handling
fi: Viestien käsittely

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mInstantMessageOpeningChk)
en: Instantly open incoming messages
fi: Avaa saapuneet viestit välittömästi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mInstantMessageOpeningChk)
en: If there is no chat window open, a new message arriving will cause a new window to open. If there is already a chat window opened for that sender, the message will immediately be displayed there.
fi: Jos keskusteluikkunaa ei ole olemassa, uuden viestin saapuminen avaa uuden ikkunan. Jos keskusteluikkuna viestin lähettäjän kanssa on olemassa, viesti näytetään siinä välittömästi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mInstantMessageOpeningChk)
en: Open messages instantl&y
fi: Avaa viestit &välittömästi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_useMessageQueue)
en: Use a message queue to store incoming messages
fi: Säilytä saapuneet viestit viestijonossa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_useMessageQueue)
en: Store new incoming messages in a message queue. New messages are messages that cannot be displayed in an already open chat window. Only queued messages trigger notification via chat window and system tray icon animations.
fi: Säilyttää uudet saapuvat viestit viestijonossa. Uudet viestit ovat viestejä, joita ei voida näyttää jo avoinna olevassa keskusteluikkunassa. Vain jonotetut viestit käynnistävät ilmoituksen keskusteluikkunan ja ilmoitusaluekuvakkeen animaation välityksellä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useMessageQueue)
en: Use message &queue
fi: Käytä &viestijonoa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_queueUnreadMessages)
en: Also add unread messages to queue
fi: Lisää myös lukemattomat viestit jonoon

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_queueUnreadMessages)
en: Unread messages are messages that will be displayed in an already opened but inactive chat window. Only incoming queued messages trigger notification via chat window and system tray icon animations. With this option disabled only new incoming messages are queued, i.e. messages that cannot be displayed in an already open chat window.
fi: Lukemattomat viestit ovat viestejä, jotka näytetään jo avatussa mutta epäaktiivisessa keskusteluikkunassa. Vain saapuvat jonotetut viestit laukaisevat ilmoituksen keskusteluikkunan ja ilmoitusaluekuvakkeen animoinninvälityksellä. Kun tämä valinta ei ole päällä, vain saapuvat viestit jonotetaan. Esimerkiksi viestit, joita ei voida näyttää jo avatussa keskusteluikkunassa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_queueUnreadMessages)
en: Queue unrea&d messages
fi: &Lisää lukemattomat viestit viestijonoon

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, initialStatusGroup) i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Initial Status
fi: Alkutila

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Set the initial status
fi: Aseta alkutila

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: When starting Kopete, and whenever your computer is online, all your accounts will go into the status selected here. You can exclude accounts individually in their properties.
fi: Kaikkiin tileihin yhdistetään automaattisesti, kun Kopeten käynnistyksen yhteydessä ja aina kun tietokoneesi on yhteydessä verkkoon. Voit poissulkea tilejä niiden ominaisuuksissa.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Offline
fi: Poissa verkosta|/|$[aseta tilanmuutos 'poistui verkosta' omantilanmuutoslause 'Olet poistunut verkosta.']

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Online
fi: Paikalla|/|$[aseta tilanmuutos 'on paikalla' omantilanmuutoslause 'Sinut on merkitty paikalla olevaksi.']

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Away
fi: Poissa|/|$[aseta tilanmuutos 'on poissa' omantilanmuutoslause 'Sinut on merkitty poissa olevaksi.']

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Busy
fi: Kiireinen|/|$[aseta tilanmuutos 'on kiireinen' omantilanmuutoslause 'Sinut on merkitty kiireiseksi.']

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, invisibleTab)
en: Invisible
fi: Näkymätön|/|$[aseta omantilanmuutoslause 'Näyt nyt kuin olisit poissa verkosta.']

en: &Style
fi: T&yyli

en: &Emoticons
fi: &Hymiöt

en: (No Variant)
fi: (Ei muunnelmaa)

en: Choose Chat Window Style to Install
fi: Valitse asennettava keskusteluikkunatyyli

en: The specified archive cannot be opened.
    Make sure that the archive is a valid ZIP or TAR archive.
fi: Arkistotiedostoa ei voitu avata.
    Varmista, että se on kelvollinen ZIP- tai TAR-paketti.

en: Cannot Open Archive
fi: Arkistotiedostoa ei voitu avata

en: Could not find a suitable place to install the chat window style.
fi: Sopivaa paikkaa keskusteluikkunatyylin asentamiseen ei löydy.

en: Cannot Find Styles Directory
fi: Tyylikansiota ei löydy

en: The specified archive does not contain a valid chat window style.
fi: Paketti ei sisällä kelvollista keskusteluikkunatyyliä.

en: Invalid Style
fi: Viallinen tyyli

en: The chat window style was successfully installed.
fi: Keskusteluikkunatyyli asennettiin onnistuneesti.

en: Install Successful
fi: Asennus onnistui

en: An unknown error occurred while trying to install the chat window style.
fi: Keskusteluikkunatyyliä asennettaessa tapahtui tuntematon virhe.

en: Unknown Error
fi: Tuntematon virhe

[ctx: @info]
en: The Chat Window Style <resource>%1</resource> was successfully deleted.
fi: Keskusteluikkunatyyli <resource>%1</resource> poistettiin onnistuneesti.

[ctx: @info]
en: An error occurred while trying to delete the <resource>%1</resource> Chat Window Style. Your account might not have permission to remove it.
fi: Sattui virhe yritettäessä poistaa keskusteluikkunatyyliä <resource>%1</resource>. Tilisi oikeudet eivät ehkä riitä sen poistamiseen.

[ctx: @title:window]
en: Chat Window Style <resource>%1</resource> installation
fi: Keskusteluikkunatyylin <resource>%1</resource> asennus

[ctx: @info]
en: The specified archive <filename>%1</filename> cannot be opened.
    Make sure that the archive is a valid ZIP or TAR archive.
fi: Pakettia <filename>%1</filename> ei voitu avata.
    Varmista, että paketti on kelvollinen ZIP- tai TAR-paketti.

[ctx: @info]
en: Could not find a suitable place to install the Chat Window Style <resource>%1</resource>.
fi: Sopivaa paikkaa keskusteluikkunatyylin <resource>%1</resource> asentamiseen käyttäjäkansion alle ei löytynyt.

[ctx: @info]
en: The specified archive <filename>%1</filename> does not contain a valid Chat Window Style.
fi: Paketti <filename>%1</filename> ei sisällä kelvollista keskusteluikkunatyyliä.

[ctx: @info]
en: An unknown error occurred while trying to install the Chat Window Style <resource>%1</resource>.
fi: Tuntematon virhe tapahtui asennettaessa keskusteluikkunatyyliä <resource>%1</resource>.

en: One Chat Window Style package has been installed. | %1 Chat Window Style packages have been installed.
fi[0]: Yksi keskusteluikkunan tyylipaketti on asennettu.
fi[1]: %1 keskusteluikkunan tyylipakettia on asennettu.

[ctx: This is the myself preview contact id]
en: myself@preview
fi: minä@esikatselu

[ctx: This is the myself preview contact nickname]
en: Myself
fi: Minä

[ctx: This is the other preview contact id]
en: jack@preview
fi: jack@esikatselu

[ctx: preview of a chat session]
en: Preview Session
fi: Istunnon esikatselu

en: Hello, this is an incoming message :-)
fi: Terve, tämä on saapunut viesti :-)

en: Hello, this is an incoming consecutive message.
fi: Terve, tämä on saapuva viesti :-)

en: Ok, this is an outgoing message
fi: Ok, tämä on lähtevä viesti

en: Ok, an outgoing consecutive message.
fi: OK, tämä on lähtevä peräkkäinen viesti.

en: Message that is being sent.
fi: Lähetettävä viesti.

en: Delivered message.
fi: Vastaanotettu viesti.

en: Message that cannot be delivered.
fi: Viesti, jota ei voitu välittää.

en: Here is an incoming colored message.
fi: Tässä on saapuva väritetty viesti.

en: This is an internal message
fi: Tämä on sisäinen viesti

en: performed an action
fi: suoritti toiminnon

en: This is a highlighted message
fi: Tämä on korostettu viesti

en: Hello, this is an incoming file transfer request
fi: Terve, tämä on saapuva tiedostonsiirtopyyntö

en: Hello, this is a disabled incoming file transfer request
fi: Terve, tämä on peruttu saapuva tiedostonsiirtopyyntö

en: Bye
fi: Heippa

en: Configure Emoticon Themes
fi: Hallitse hymiöteemoja

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, kcfg_chatFontSelection)
en: Fonts
fi: Fontit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_chatFont)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Base font in the chat window</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p></body></html>
fi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Keskusteluikkunan perusfontti</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Base &font:
fi: &Perusfontti:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton)
en: Use normal screen font
fi: Käytä normaalia näyttöfonttia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton)
en: Use system font
fi: Käytä järjestelmäfonttia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2)
en: Use custom font:
fi: Käytä mukautettua fonttia:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_chatTextColor) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_chatTextColor)
en: The color of normal text
fi: Normaalin tekstin väri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Highlight foreground:
fi: &Korostustekstiväri:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_highlightForegroundColor) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_highlightForegroundColor)
en: Foreground color for highlighted messages
fi: Korostettujen viestien tekstiväri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_chatBackgroundColor) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_chatBackgroundColor)
en: Color for the background of the chat window
fi: Keskusteluikkunan taustaväri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Background color:
fi: T&austaväri:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_highlightBackgroundColor) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_highlightBackgroundColor)
en: Background color for highlighted messages
fi: Korostettujen viestien taustaväri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Highlight bac&kground:
fi: K&orostustaustaväri:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_chatLinkColor) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_chatLinkColor)
en: Color used for links in chats
fi: Linkkien väri keskusteluissa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: &Link color:
fi: &Linkkiväri:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Formatting Overrides
fi: Muotoilun ohitukset

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_chatFmtOverride) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_chatFmtOverride)
en: Disregard the colors (background and foreground), and font (size and typeface) of incoming messages
fi: Ohita saapuneiden viestien (tausta- ja edusta-) värit sekä fontti (koko ja kirjasinleikkaus).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_chatFmtOverride)
en: Ignore peer's formatting
fi: Jätä vertaisen muotoilu huomiotta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useEmoticons)
en: If this is checked, the text representation of emoticons in messages will be replaced by an image
fi: Jos tämä on valittu, tekstissä olevat hymiöitä kuvaavat pätkät viestissä tullaan korvaamaan kuvalla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useEmoticons)
en: U&se the following emoticon theme:
fi: &Käytettävä hymiöteema:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnManageThemes)
en: &Manage Emoticons...
fi: &Hymiöiden hallinta…

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChatWindowConfig_Style)
en: Chat Window Appearance
fi: Keskusteluikkunan ulkoasu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Display
fi: Näyttö

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_groupConsecutiveMessages)
en: Group consecuti&ve messages
fi: Ryhmitä peräkkäiset &viestit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useCompact)
en: Co&mpact style in chatrooms
fi: &Tiivis tyyli keskusteluhuoneissa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, stylesGroupBox)
en: Styles
fi: Tyylit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Style variant:
fi: Tyylin muunnelma:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btnGetStyles)
en: Get new Chat Window styles over the Internet
fi: Hae uusia keskusteluikkunatyylejä Internetistä

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btnGetStyles)
en: &Get New...
fi: &Hae uusia…

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, installButton)
en: &Install...
fi: &Asenna…

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, deleteButton)
en: &Delete
fi: &Poista

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: For each tab
fi: Joka välilehdessä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowContactName)
en: Show contact name
fi: Näytä käyttäjän nimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HoverClose)
en: Show close button
fi: Näytä sulkemispainike

en: General Plugins
fi: Yleiset liitännäiset

en: &Manager
fi: &Hallinta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Online Status Menu
fi: Yhteystilan valikko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Protocol's online status menu:
fi: Yhteyskäytännön yhteystilan valikko:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_protocolStatusMenuType)
en: As Global Status Menu
fi: Järjestelmänlaajuisena tilavalikkona

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_protocolStatusMenuType)
en: Only Statuses With Matching Category
fi: Vain täsmäävän luokan tilat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_protocolStatusMenuType)
en: All Statuses With Parent Category
fi: Kaikki tilat, joilla on yläluokka

en: Free For Chat
fi: Vapaa keskustelemaan|/|$[aseta tilanmuutos 'on vapaa keskustelemaan' omantilanmuutoslause 'Sinut on merkitty vapaaksi keskustelemaan']

en: Extended Away
fi: Laajennettu poissaolo

en: Idle
fi: Toimeton|/|$[aseta tilanmuutos 'on toimeton' omantilanmuutoslause 'Sinut on merkitty toimettomaksi.']

en: Do Not Change
fi: Älä muuta

en: New Status
fi: Uusi tila

en: New Group
fi: Uusi ryhmä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbAddStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCustomAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addEmailButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButt
en: Add
fi: Lisää

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbAddGroup)
en: Add Group
fi: Lisää ryhmä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Category:
fi: Luokka:

en: Title
fi: Otsikko

en: Placeholder
fi: Paikanvaraus

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Display Name
fi: Näyttönimi

en: Status Title
fi: Tilan otsikko

en: Status Message
fi: Tilaviesti

en: Contact Icons
fi: Yhteystiedon kuvakkeet

en: The layout '%1' is one of the default layouts and cannot be deleted.
fi: Asettelu ”%1” kuuluu oletusasetteluihin eikä sitä voi poistaa.

en: Cannot Delete Default Layouts
fi: Oletusasetteluja ei voi poistaa

en: <qt>This contact is already on your contact list. It is a child contact of <b>%1</b></qt>
fi: <qt>Tämä yhteystieto on jo luettelossasi. Se on yhteystiedon <b>%1</b> lapsiyhteystieto</qt>

en: <qt>Are you sure you want to merge meta contacts?
    <b>%1</b>
fi: <qt>Haluatko varmasti yhdistää metayhteystiedot?
    <b>%1</b>

en: Meta Contact Merge
fi: Metayhteystietojen yhdistäminen

en: Select Address Book
fi: Valitse osoitekirja

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ContactSelectorWidget_Base) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MetaContactSelectorWidget_Base) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddressBookSelectorWidget_Base)
en: Select Contact
fi: Valitse yhteystieto

en: No writeable address book resource found.
fi: Käyttökelvollista osoitekirjaresurssia ei löydy.

en: Add or enable one using the KDE System Settings.
fi: Lisää tai ota sellainen käyttöön käyttämällä KDE:n järjestelmäasetuksia.

en:  (already in address book)
fi:  (on jo osoitekirjassa)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: This wizard helps you export instant messaging contacts to the KDE address book.
fi: Tämä toiminto mahdollistaa pikaviestimen yhteystietojen viemisen KDE:n osoitekirjaan.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: &Select Address Book
fi: V&alitse osoitekirja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Selected contacts will be added to the KDE address book.
fi: Valitut yhteystiedot lisätään KDE:n osoitekirjaan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSelectAll)
en: Select &All
fi: Valitse &kaikki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnDeselectAll)
en: &Deselect All
fi: &Poista valinta

en: <Not Set>
fi: <Ei asetettu>

en: Export to Address Book
fi: Vie osoitekirjaan

en: Export
fi: Vie

en: Set address book fields using the selected data from Kopete
fi: Täytä osoitekirjan kentät käyttämällä valittuja tietoja Kopetesta.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddressBookExportUI)
en: Merge with Address Book
fi: Lomita osoitekirjaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, firstNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblFirstName) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fullNameLabel_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: First name:
fi: Etunimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblHomePhone)
en: Home phone:
fi: Kotipuhelin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblWorkPhone) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Work phone:
fi: Työpuhelin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mobileLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblMobilePhone) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Mobile phone:
fi: Matkapuhelin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lastNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblLastName) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LastNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: Last name:
fi: Sukunimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblEmail) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEmail) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEmail_2)
en: Email:
fi: Sähköposti:

en: Create New Group...
fi: Luo uusi ryhmä…

en: &Move To
fi: &Siirrä kohteeseen

en: &Copy To
fi: &Kopioi kohteeseen

en: Merge Meta Contacts
fi: Yhdistä metayhteystiedot

en: Send Email...
fi: Lähetä sähköpostia…

[ctx: verb, rename a contact]
en: Rename
fi: Muuta nimeä

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Add Contact
fi: &Lisää yhteystieto

en: Select Account
fi: Valitse tili

en: Add to Your Contact List
fi: Lisää yhteystietoluetteloon

en: &Properties
fi: &Ominaisuudet

en: Please enter the name for the new group:
fi: Anna uuden ryhmän nimi:

en: <qt>Are you sure you want to remove the contact <b>%1</b> from your contact list?</qt>
fi: <qt>Haluatko varmasti poistaa yhteystiedon <b>%1</b> yhteystietoluettelosta?</qt>

en: <qt>Are you sure you want to remove the group <b>%1</b> and all contacts that are contained within it?</qt>
fi: <qt>Haluatko varmasti poistaa ryhmän <b>%1</b> ja kaikki yhteystiedot, jotka kuuluvat ryhmään?</qt>

en: Are you sure you want to remove these contacts from your contact list?
fi: Haluatko varmasti poistaa nämä yhteystiedot yhteystietoluettelosta?

en: Are you sure you want to remove these groups and contacts from your contact list?
fi: Haluatko varmasti poistaa nämä ryhmät ja yhteystiedot yhteystietoluettelosta?

en: Account %1 is offline. Do you really want to move this metacontact?
fi: Tili %1 on poissa verkosta. Haluatko varmasti siirtää tätä metayhteystietoa?

en: Move contact
fi: Siirrä yhteystietoa

en: There is no email address set for this contact in the KDE address book.
fi: Käyttäjälle ei ole sähköpostiosoitetta KDE:n osoitekirjassa.

en: No Email Address in Address Book
fi: Ei sähköpostiosoitetta osoitekirjassa

en: This contact was not found in the KDE address book. Check that a contact is selected in the properties dialog.
fi: Tätä yhteystietoa ei löytynyt KDE:n osoitekirjasta. Tarkista, että yhteystieto on valittu Ominaisuudet-valintaikkunassa.

en: Not Found in Address Book
fi: Ei löytynyt osoitekirjasta

en: Rename Contact
fi: Muuta yhteystiedon nimeä

en: Remove Contact
fi: Poista yhteystieto

en: Send Single Message...
fi: Lähetä viesti…

en: &Add Subcontact
fi: &Lisää aliyhteystieto

en: Rename Group
fi: Muuta ryhmän nimeä

en: Remove Group
fi: Poista ryhmä

en: Send Message to Group
fi: Lähetä ryhmälle viesti

en: &Add Contact to Group
fi: &Lisää yhteystieto ryhmään

en: Rename
fi: Muuta nimeä

en: Make Meta Contact
fi: Tee metayhteystieto

en: Add Contact
fi: Lisää yhteystieto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDisplayName) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Name:
fi: &Nimi:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpIcons)
en: Icons
fi: Kuvakkeet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseCustomIcons)
en: Use custom &icons
fi: Käytä omia &kuvakkeita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOpen)
en: O&pen:
fi: A&vaa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblClosed)
en: C&losed:
fi: Su&ljettu:

en: Properties of Group %1
fi: Ryhmän %1 ominaisuudet

en: Custom &Notifications
fi: &Mukautetut ilmoitukset

en: Properties of Meta Contact %1
fi: Metayhteystiedon %1 ominaisuudet

en: Sync KABC...
fi: Synkronoi KABC…

en: (custom name)
fi: (mukautettu nimi)

en: (nick name)
fi: (näyttönimi)

en: (formatted name)
fi: (muotoiltu nimi)

en: (contact id)
fi: (yhteystiedon tunnus)

en: No Contacts with Photo Support
fi: Ei kuvallisia yhteystietoja

en: No contacts were imported from the address book.
fi: Osoitekirjasta ei tuotu yhteystietoja.

en: No Change
fi: Ei muutosta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpAddressbook)
en: Address Book Link
fi: Osoitekirjalinkki

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnExportKABC)
en: Export contact's details to the KDE Address Book
fi: Vie yhteystiedon yksityiskohtia KDE:n osoitekirjaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnExportKABC)
en: E&xport Details...
fi: &Vie yksityiskohtia…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnImportKABC)
en: Import contacts from the KDE Address Book
fi: Tuo yhteystietoja KDE:n osoitekirjasta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnImportKABC)
en: &Import Contacts
fi: &Tuo yhteystietoja

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup1)
en: Display Name Source
fi: Näyttönimen lähde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNameKABC)
en: Use address book &name (needs address book link)
fi: Käytä osoitekirjan &nimeä (tarvitsee osoitekirjalinkin)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNameContact) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioPhotoContact)
en: From contact:
fi: Käyttäjältä:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, cmbAccountName) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, cmbAccountPhoto)
en: Contact with which to synchronize the displayname.
fi: Yhteystieto, jonka kanssa näyttönimi synkronoidaan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNameCustom)
en: Cus&tom:
fi: Mukau&tettu:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup2)
en: Photo Source
fi: Kuvan lähde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioPhotoKABC)
en: U&se address book photo (needs address book link)
fi: Käytä o&soitekirjan kuvaa (tarvitsee osoitekirjalinkin)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, photoLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1) i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, addresseeListView)
en: Photo
fi: Kuva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioPhotoCustom)
en: Custom:
fi: Mukautettu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnChoosePhoto)
en: Choose...
fi: Valitse…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSyncPhoto)
en: S&ync photo to address book
fi: S&ynkronoi kuva osoitekirjaan

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Ad&vanced
fi: &Lisäasetukset

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkUseCustomIcons)
en: Check to set custom icons for this contact
fi: Valitse asettaaksesi mukautettuja kuvakkeita tälle käyttäjälle.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseCustomIcons)
en: Use custom status &icons
fi: Käytä omia tila&kuvakkeita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOnline)
en: &Online:
fi: &Paikalla:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOffline)
en: O&ffline:
fi: &Tavoittamattomissa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAway)
en: Awa&y:
fi: &Poissa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblUnknown)
en: Un&known:
fi: T&untematon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, groupLabel)
en: &Group:
fi: &Ryhmä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kabcLabel)
en: Address book entry:
fi: Osoitekirjan tietue:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AccountIdentityBase) i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, title)
en: Account Identity
fi: Tilin henkilöys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectText)
en: Select the identity to be used by the accounts:
fi: Valitse tilien käyttämä henkilöys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, accounts)
en: <img name=foobar> My Account
fi: <img name=foobar> Oma tili

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, identityList)
en: Identity
fi: Henkilöys

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, IdentityDetailed)
en: Detailed Info
fi: Tarkat tiedot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, emailLabel)
en: E-mail:
fi: Sähköposti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, phoneLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Private phone:
fi: Kotipuhelin:

en: Identity Information
fi: Henkilöysasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, photo)
en: No Photo
fi: Ei kuvaa

en: General Information
fi: Yleiset tiedot

en: Detailed Information
fi: Yksityiskohtaiset tiedot

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, IdentityGeneral)
en: General Info
fi: Yleiset tiedot

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, selectPhoto)
en: Select Photo
fi: Valitse kuva

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, clearPhoto)
en: Clear Photo
fi: Tyhjennä kuva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLabel)
en: Show as:
fi: Näytä muodossa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblNickName) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblNick)
en: Nickname:
fi: Näyttönimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, identityName)
en: Identity Name
fi: Henkilöyden nimi

[ctx: Button to open account configuration widget]
en: Click to add an account
fi: Lisää tili napsauttamalla

en: View
fi: Näytä

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fi: &Tiedosto

note: i18n: ectx: Menu (edit) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnEdit) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_edit)
en: &Edit
fi: &Muokkaa

note: i18n: ectx: ToolBar (quickSearchBar)
en: Quick Search Bar
fi: Pikahakurivi

note: i18n: ectx: Menu (contact_popup_actions)
en: &Other Actions
fi: &Muut toiminnot

note: i18n: ectx: Menu (contact_popup_groups)
en: &Groups
fi: &Ryhmät

en: Global status message
fi: Järjestelmänlaajuinen tilaviesti

en: Service messages
fi: Palveluviestit

en: &Export Contacts...
fi: &Vie yhteystietoja…

en: &Away
fi: &Poissa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, awayButton_)
en: &Busy
fi: &Kiireinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, invisibleButton_)
en: &Invisible
fi: &Näkymätön

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioOnline)
en: &Online
fi: &Paikalla

en: &Set Status
fi: &Aseta tila

en: Configure &Global Shortcuts...
fi: Muokkaa &työpöydänlaajuisia pikanäppäimiä…

en: Show &All
fi: Näytä k&aikki

en: Show Offline &Users
fi: Näytä poissa verkosta olevat käyt&täjät

en: Show Empty &Groups
fi: Näytä tyhjät &ryhmät

en: Read Message
fi: Lue viesti

en: Read the next pending message
fi: Lue seuraava odottava viesti

en: Show/Hide Contact List
fi: Näytä tai piilota yhteystietoluettelo

en: Show or hide the contact list
fi: Näyttää tai piilottaa yhteystietoluettelon

en: Set Away/Back
fi: Aseta poissa/paikalla olevaksi

en: <qt>Closing the main window will keep Kopete running in the system tray. Use 'Quit' from the 'File' menu to quit the application.</qt>
fi: <qt>Pääikkunan sulkeminen jättää Kopeten suoritukseen ilmoitusalueelle. Käytä Lopeta-komentoa Tiedosto-valikosta sulkeaksesi ohjelman.</qt>

en: Docking in System Tray
fi: Telakointi ilmoitusalueelle

[ctx: @label:textbox formatted status title]
en: <b>Status&nbsp;Title:</b>&nbsp;%1
fi: <b>Tilan&nbsp;otsikko:</b>&nbsp;%1

[ctx: @label:textbox formatted status message]
en: <br /><b>Status&nbsp;Message:</b>&nbsp;%1
fi: <br /><b>Tilaviesti:</b>&nbsp;%1

en: Kopete, the KDE Instant Messenger
fi: Kopete, KDE:n pikaviestin

en: (c) 2001-2004, Duncan Mac-Vicar Prett
    (c) 2002-2016, Kopete Development Team
fi: © 2001–2004 Duncan Mac-Vicar Prett
    © 2002–2016 Kopeten kehitysryhmä

en: Developer and maintainer
fi: Kehittäjä ja ylläpitäjä

en: Developer and Project founder
fi: Kehittäjä ja projektin perustaja

en: Developer, Yahoo plugin maintainer
fi: Kehittäjä, Yahoo-liitännäisen ylläpitäjä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_lastName)
en: Developer
fi: Kehittäjä

en: Developer, Connection status plugin author
fi: Kehittäjä, yhteystila-laajennuksen tekijä

en: Developer, Video device support
fi: Kehittäjä, videolaitteen tuki

en: Developer, MSN
fi: Kehittäjä, MSN

en: Developer, Gadu plugin maintainer
fi: Kehittäjä, Gadu-liitännäisen ylläpitäjä

en: Lead Developer, AIM and ICQ plugin maintainer
fi: Pääkehittäjä, AIM- ja ICQ-liitännäisten ylläpitäjä

en: IRC plugin maintainer
fi: IRC-liitännäisen ylläpitäjä

en: Lead Developer, Telepathy and Messenger plugin maintainer
fi: Pääkehittäjä, Telepathy- ja Messenger-liitännäisten ylläpitäjä

en: Lead Developer, MSN plugin maintainer
fi: Pääkehittäjä, MSN-liitännäisen ylläpitäjä

en: Artist / Developer, Artwork maintainer
fi: Taiteilija / kehittäjä, artworkin ylläpitäjä

en: Developer, UI maintainer
fi: Kehittäjä, käyttöliittymän ylläpitäjä

en: Developer, WLM plugin maintainer
fi: Kehittäjä, WLM-liitännäisen ylläpitäjä

en: Developer, Jabber plugin maintainer
fi: Kehittäjä, Jabber-liitännäisen ylläpitäjä

en: Lead Developer, GroupWise maintainer
fi: Pääkehittäjä, GroupWisen ylläpitäjä

en: Developer, AIM and ICQ
fi: Kehittäjä, AIM ja ICQ

en: Developer, Bonjour Plugin Maintainer
fi: Kehittäjä, Bonjour-liitännäisen ylläpitäjä

en: Konki style author
fi: Konki-tyylin tekijä

en: Hacker style author
fi: Hacker-tyylin tekijä

en: Kopete's icon author
fi: Kopeten kuvakkeen tekijä

en: Sounds
fi: Äänet

en: Kopete Docugoddess, Bug and Patch Testing.
fi: Kopeten käyttöohjejumalatar, virhe- ja korjauspaikkojen testaaja.

en: Iris Jabber Backend Library
fi: Irirs Jabber taustakirjasto

en: OscarSocket author
fi: OscarSocketin tekijä

en: Kmerlin MSN code
fi: Kmerlin MSN-koodi

en: Former developer
fi: Entinen kehittäjä

en: Former developer, project co-founder
fi: Aiempi kehittäjä, projektin perustaja

en: Misc bugfixes and enhancements
fi: Sekalaisia virhekorjauksia ja parannuksia

en: Former developer, original Gadu plugin author
fi: Entinen kehittäjä, alkuperäinen Gadu-liitännäisen tekijä

en: Former developer, Jabber plugin author
fi: Entinen kehittäjä, Jabber-liitännäisen tekijä

en: Former developer, Oscar plugin
fi: Entinen kehittäjä, Oscar-liitännäisen tekijä

en: Former developer and WinPopup maintainer
fi: Entinen kehittäjä ja WinPopupin ylläpitäjä

en: Do not load plugins. This option overrides all other options.
fi: Älä lataa liitännäistä. Tämä valinta korvaa kaikki muut valinnat.

en: Disable auto-connection
fi: Ota automaattinen yhdistäminen pois käytöstä

en: Auto-connect the specified accounts. Use a comma-separated list
    to auto-connect multiple accounts.
fi: Yhdistä automaattisesti määritellyt tilit. Käytä pilkuin eroteltua listaa
    yhdistääksesi monta tiliä.

en: Do not load the specified plugin. Use a comma-separated list
    to disable multiple plugins.
fi: Älä lataa määriteltyä liitännäistä. Käytä pilkuin eroteltua listaa
    poistamaan käytöstä useita liitännäisiä.

en: Load only the specified plugins. Use a comma-separated list
    to load multiple plugins. This option has no effect when
    --noplugins is set and overrides all other plugin related
    command line options.
fi: Lataa vain määritellyt liitännäiset. Käytä pilkuin eroteltua listaa
    ladataksesi monta liitännäistä. Tällä valinnalla ei ole vaikutusta kun
    --noplugins on asetettu, joka korvaa kaikki muut komentorivin
    parametreilla annetut liitännäisvalinnat.

en: URLs to pass to kopete / emoticon themes to install
fi: Kopeteen annettavat URL:it / asennettavat hymiöteemat

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, clearButton)
en: C&lear
fi: T&yhjennä

en: Edit Message
fi: Muokkaa viesrtiä

en: Edit Message...
fi: Muokkaa viestiä…

en: Edit Statuses...
fi: Muokkaa tiloja…

en: Configure Statuses
fi: Hallitse tilatietoja

note: i18n: Target Size (KB) (=> KB = kilobyte)
en: Target KB
fi: Tavoitekoko kilotavuina

en: Flicker Reduction
fi: Välkkymisen vähennys

en: Framerate
fi: Kuvataajuus

note: i18n: USB Isochronous Interface
en: USB Alternate
fi: Vaihtoehtoinen USB

note: i18n: Selection of combinations of light sources
en: Lights
fi: Valot

en: Reset Camera
fi: Alusta kamera

note: i18n: Automute
en: automute
fi: Automaattivaimennus

note: i18n: U-V Gain Ratio (NOT Ultra Violet !)
en: uv ratio
fi: UV-suhde

en: Invert
fi: Käänteinen

note: i18n: Y Offset Odd Field
en: y offset odd field
fi: y-siirtymän pariton kenttä

note: i18n: Y Offset Even Field
en: y offset even field
fi: y-siirtymän parillinen kenttä

note: i18n: Green Balance
en: green balance
fi: viherbalanssi

note: i18n: Digital/Analog Converter Magnitude
en: DAC magnitude
fi: DAC-magnitudi

note: i18n: Band Filter
en: band filter
fi: kaistasuodatin

note: i18n: RGB Gamma
en: rgb gamma
fi: RGB-gamma

note: i18n: Reset Level
en: reset level
fi: alusta taso

note: i18n: Noise Suppression (Smoothing)
en: Noise suppression (smoothing)
fi: Kohinan esto (pehmennys)

en: Webcam Effects
fi: Webkameratehosteet

en: Infrared
fi: Infrapuna

note: i18n: Black/White
en: B/W
fi: MV

en: Auto Luminance Control
fi: Automaattisen luminanssin säätö

en: Horizontal Edge Enhancement
fi: Vaakareunan tehostus

en: Vertical Edge Enhancement
fi: Pystyreunan tehostus

en: Lens Shading Compensation
fi: Linssin varjostuksen kompensointi

en: Maximum Exposure Time
fi: Enimmäisvalotusaika

en: Red Saturation
fi: Punaisen kylläisyys

en: Blue Saturation
fi: Sinisen kylläisyys

en: Luminance Bandpass
fi: Luminanssin kaistasuodatus

en: Luminance Bandpass Weight
fi: Luminanssin kaistasuodatuksen vahvuus

en: Force Color ON
fi: Pakota värit KÄYTTÖÖN

note: i18n: Video Tape Recorder Time Constant
en: VTR Time Constant
fi: VTR-aikavakio

en: Luminance Delay Compensation
fi: Luminanssiviipeen kompensointi

en: Vertical Noise Reduction
fi: Pystykohinan vähennys

en: Save User Settings
fi: Tallenna käyttäjän asetukset

en: Restore User Settings
fi: Palauta käyttäjän asetukset

en: Restore Factory Settings
fi: Palauta tehdasasetukset

note: i18n: Color Mode
en: Colour mode
fi: Väritila

note: i18n: Backlight Compensation
en: Backlight compensation
fi: Taustavalon kompensointi

note: i18n: Flicker Suppression
en: Flickerless
fi: Välkkymätön

note: i18n: Noise Reduction
en: Noise reduction
fi: Kohinan vähennys

en: Compression Target
fi: Pakkaustavoite

en: Color Filter
fi: Värisuodatin

note: i18n: Transaction Time (msec)
en: Transaction time (msec)
fi: Transaktioaika (ms)

note: i18n: "Buffers per Transaction"
en: Buffers per transaction
fi: Puskuria/toimenpide

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Quality
fi: Laatu

en: Off
fi: Poissa käytöstä

en: Both
fi: Kumpikin

en: On
fi: Käytössä

en: Brightness
fi: Kirkkaus

en: Hue
fi: Sävy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, color_btn)
en: Color
fi: Väri

en: Contrast
fi: Kontrasti

en: Whiteness
fi: Valkoisuus

en: Automatic Brightness/Contrast Correction
fi: Kirkkauden/kontrastin automaattinen korjaus

en: Automatic Color Correction
fi: Automaattinen värinkorjaus

en: Vertical Flip
fi: Pystykääntö

en: Horizontal Flip
fi: Vaakakääntö

en: Saturation
fi: Kylläisyys

en: Volume
fi: Äänenvoimakkuus

en: Balance
fi: Balanssi

en: Bass
fi: Basso

en: Treble
fi: Diskantti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, muteButton)
en: Mute
fi: Vaimenna

en: Loudness
fi: Äänekkyys

en: Black Level
fi: Mustan taso

en: Automatic White Balance
fi: Automaattinen valkotasapaino

en: Red Balance
fi: Punatasapaino

en: Blue Balance
fi: Sinitasapaino

en: Exposure
fi: Valotus

en: Gain
fi: Vahvistus

en: Horizontal Center
fi: Vaakakeskipiste

en: Vertical Center
fi: Pystykeskipiste

en: Power Line Frequency
fi: Verkkovirran taajuus

en: Automatic Hue
fi: Automaattisävy

en: White Balance Temperature
fi: Valkotasapaino

en: Sharpness
fi: Terävyys

en: Backlight Compensation
fi: Taustavalon kompensointi

en: Color Killer
fi: Värintappaja

en: Color Effects
fi: Väritehosteet

en: Rotate
fi: Kierrä

en: Background color
fi: Taustaväri

en: A network connection was disconnected.  The application is now in offline mode.  Do you want the application to resume network operations when the network is available again?
fi: Verkkoyhteys katkaistiin. Sovellus on nyt paikallisessa tilassa. Haluatko, että sovellus yhdistetään jälleen verkkoon kun verkko tulee saataville?

en: This application is currently in offline mode.  Do you want to connect?
fi: Tämä sovellus on tällä hetkellä paikallisessa tilassa. Haluatko yhdistää verkkoon?

en: This application is currently in offline mode.  Do you want to connect in order to carry out this operation?
fi: Tämä sovellus on nyt paikallisessa tilassa. Haluatko yhdistää verkkoon voidaksesi suorittaa tämän toiminnon?

en: Leave Offline Mode?
fi: Pysy paikallisessa tilassa?

en: Connect
fi: Yhdistä

en: Stay Offline
fi: Pysy verkotta

en: Could not find contactlist.xml in Kopete application data.
fi: Tiedostoa contactlist.xml ei löydy Kopete sovellusdatasta.

en: Could not open contact list file.
fi: Yhteystietoluettelotiedostoa ei voitu avata.

en: Could not write contact list to a file.
fi: Yhteystietoluetteloa ei voitu kirjoittaa tiedostoon.

en: <qt>"%1" is not supported by Kopete.</qt>
fi: <qt>Kopete ei tue ominaisuutta ”%1”.</qt>

en: Could Not Sync with KDE Address Book
fi: Ei voitu synkronoida KDE:n osoitekirjan kanssa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, useTls_)
en: Do Not Use
fi: Älä käytä

en: <qt>An address was added to this contact by another application.<br />Would you like to use it in Kopete?<br /><b>Protocol:</b> %1<br /><b>Address:</b> %2</qt>
fi: <qt>Toinen sovellus lisäsi osoitteen tähän yhteystietoon.<br />Haluatko käyttää sitä Kopetessa?<br /><b>Yhteyskäytäntö:</b> %1<br /><b>Osoite:</b> %2 </qt>

en: Import Address From Address Book
fi: Tuo osoite osoitekirjasta

en: Use
fi: Käytä

en: <qt>One or more of your accounts using %1 are offline.  Most systems have to be connected to add contacts.  Please connect these accounts and try again.</qt>
fi: <qt>Ainakin yksi %1 käyttävää tiliäsi on paikallisessa tilassa.  Suurin osa järjestelmistä tulee olla kytkeytyneenä verkkoon yhteystietojen lisäyksen aikana.  Yhdistä tilit ja yritä uudelleen.</qt>

en: Not Connected
fi: Ei yhdistettynä

en: Choose Account
fi: Valitse tili

en: <qt>You do not have an account configured for <b>%1</b> yet.  Please create an account, connect it, and try again.</qt>
fi: <qt>Sinulla ei ole tiliä asetettuna <b>%1</b>:lle.  Luo tili, yhdistä se verkkoon ja kokeile uudelleen.</qt>

en: No Account Found
fi: Tiliä ei löytynyt

en: <qt>It was not possible to add the contact.</qt>
fi: <qt>Yhteystietoa ei voitu lisätä.</qt>

en: Could Not Add Contact
fi: Yhteystietoa ei voitu lisätä

en: You have been disconnected
fi: Yhteytesi on katkaistu

en: You have connected from another client or computer to the account '%1'
fi: Olet yhdistänyt toisesta ohjelmasta tai tietokoneesta tilille "%1"

en: Most proprietary Instant Messaging services do not allow you to connect from more than one location. Check that nobody is using your account without your permission. If you need a service that supports connection from various locations at the same time, use the Jabber protocol.
fi: Useimmat sovelluskohtaiset pikaviestintäpalvelut eivät anna sinun yhdistää useammasta kuin yhdestä paikasta kerrallaan. Tarkista, ettei kukaan käytä tiliä ilman lupaasi. Jos tarvitset palvelua, joka tukee yhteyksiä useammista paikoista samaan aikaan, käytä Jabber-yhteyskäytäntöä.

en: You are not allowed to add yourself to the contact list. The addition of "%1" to account "%2" will not take place.
fi: Et voi lisätä itseäsi yhteystietoluetteloon. Lisäys ”%1” yhteystietoon ”%2”ei tule voimaan.

en: Error Creating Contact
fi: Virhe yhteystiedon luonnissa

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Edit Account
fi: Muokkaa tiliä

en: You have been added
fi: Sinut on lisätty

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_add)
en: Add...
fi: Lisää…

en: Authorize
fi: Hyväksy

en: Block
fi: Estä

en: Info...
fi: Tietoa…

en: The contact <b>%1</b> has added you to his/her contact list.
fi: Henkilö <b>%1</b> lisäsi sinut yhteystietoluetteloonsa.

note: i18n: ectx: label
en: Emitted when the contact list appearance has changed.
fi: Lähetetään, kun yhteystietoluettelon ulkoasu muuttuu.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Enable emoticon support in Kopete.
fi: Käytä hymiötukea Kopetessa.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Whether using the system font for the chat window.
fi: Käytetäänkö keskusteluikkunoissa järjestelmäfonttia.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Color used to identify idle contacts.
fi: Joutilaiden yhteystietojen tunnusväri.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Whether to use a different color for idle contacts.
fi: Käytetäänkö joutilaille yhteystiedoille eri väriä.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Contact properties that contact tooltip will show.
fi: Työkaluvihjeen näyttämät yhteystiedon ominaisuudet.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Contact list group sorting
fi: Yhteystietoluettelon ryhmälajittelu

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Contact list icon display mode. Either the protocol icon or the contact photo.
fi: Yhteystietoluettelon kuvakenäkymä. Joko yhteyskäytännön kuvake tai yhteystiedon kuva.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Enable borders on the contact's photo.
fi: Käytä reunuksia yhteystiedon kuvan ympärillä.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Round contact photo corners.
fi: Pyöristä yhteystiedon kuvan reunat.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Show contact list as a tree view.
fi: Näytä yhteystiedot puunäkymänä.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Indent contacts if you do not show tree lines.
fi: Sisennä yhteystietoja, ellei puuta piirretä.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Hide the vertical scroll bar.
fi: &Piilota pystyvierityspalkki

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Group contacts by group.
fi: Ryhmittele yhteystiedot ryhmittäin.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Use custom fonts for contact list.
fi: Käytä yhteysluettelossa mukautettuja fontteja.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Automatically resize the main window.
fi: Muuta pääikkunan kokoa automaattisesti

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Corner at which to anchor main window when auto-resizing.
fi: Kulma, johon pääikkuna ankkuroidaan muutettaessa kokoa automaattisesti.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Normal font for contact list
fi: Yhteystietoluettelon oletusfontti

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Small font for contact list (for status message)
fi: Pieni fontti yhteystietoluettelossa (tilaviestille)

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Color for group name.
fi: Ryhmänimen väri.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Animate contact list on contact list changes.
fi: Animoi y&hteystietoluettelo sen muuttuessa.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Fade-in/Fade-out on contact status changes.
fi: Häivytä yhteystietojen tilamuutokset

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Fold-in/Fold-out on contact status changes.
fi: Häivytä tai näytä yhteystietojen tilamuutokset.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Auto-hide contact list after a while.
fi: Piilota yhteystietol&uettelo automaattisesti

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Auto-hide vertical scrollbar in contact list after a while.
fi: Piilota yhteystietoluettelon py&styvierityspalkki automaattisesti.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Auto-hide timeout
fi: Automaattipiilotuksen aikakatkaisu

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Show offline users in contact list.
fi: Näytä poissa linjoilta olevat yhteystiedot luettelossa.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Show empty groups in contact list.
fi: Näytä tyhjät ryhmät luettelossa.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Show identities in status bar instead of accounts.
fi: Näytä tilarivillä henkilöydet tilien sijaan.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Show offline users in a separate group.
fi: Näytä poissa verkosta olevat käyttäjät erillisessä ryhmässä.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Start Kopete docked.
fi: Käynnistä Kopete telakoituna.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Show Kopete in system tray.
fi: Näytä Kopete ilmoitusalueella.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Use message queue.
fi: Käytä viestijonoa.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Queue unread messages.
fi: Lisää lukemattomat viestit viestijonoon.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Use mouse navigation only in contact list.
fi: Navigoi hiirellä vain yhteystietoluettelossa.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Reconnect on disconnect.
fi: Ota yhteys uudelleen sen katkettua.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Raise message view on new messages.
fi: Nosta viestinäkymä uusien viestien tullessa.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Show events in chat window.
fi: Näytä tapahtumat keskusteluikkunassa.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Queue only highlighted messages in group chats
fi: Jonota ryhmäkeskusteluista vain uudet korostetut viestit

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Queue Only Messages On Another Desktop
fi: Jonota vain viestit toisilta työpöydiltä

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Single notification for messages from the same sender.
fi: Sama ilmoitus kaikkiin saman lähettäjän viesteihin.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Balloon Notification Ignore Closes Chat View
fi: Kuplailmoituksen Ohita-painike sulkee keskustelunäkymän

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Trayflash Notification
fi: Ilmoitusalueen ilmoitukset

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Trayflash Notification Left Click Opens Message.
fi: Ilmoitusalueen viestin napsautus vasemmalla painikkeella avaa viestin.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Animate on message with open chat.
fi: Animoi viesti avoimessa keskustelussa.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Trayflash Notification Set Current Desktop To Chat View
fi: Ilmoitusalueen välkkyvä ilmoitus asettaa työpöydän keskustelutilaan

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Enable events while away.
fi: Hyväksy tapahtumat poissaollessasi.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Chat window grouping policy.
fi: Keskusteluikkunoiden ryhmityskäytänne.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Enable spell checking by default.
fi: Käytä oletusarvoisesti oikolukua.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Enable rich text by default.
fi: Käytä oletusarvoisesti muotoiltua tekstiä.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Show send button in Chat Window.
fi: Näytä Lähetä-painike keskusteluikkunassa.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Show message dates.
fi: Näytä viestien päiväykset.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Truncate contact name.
fi: Lyhennä yhteystiedon nimeä.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Truncate contact name max length.
fi: Lyhennä yhteystiedon nimi enimmäispituuteen.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Maximum number of messages to show in a chat window.
fi: Keskusteluikkunassa näytettävien viestien enimmäismäärä.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Hightlight messages containing your nickname.
fi: Korosta näyttönimesi sisältävät viestit

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Selected view plugin for Chat Window.
fi: Keskusteluikkunan valittu näkymäliitännäinen.

note: i18n: ectx: label, entry, group (AutoAway)
en: Use auto away.
fi: Muuta tila automaattisesti poissa olevaksi

note: i18n: ectx: label, entry, group (AutoAway)
en: Auto away timeout.
fi: Poissaolon aikakatkaisu.

note: i18n: ectx: label, entry, group (AutoAway)
en: Go available after detecting an activity.
fi: Palaa läsnä olevaksi havaittaessa toimintaa.

note: i18n: ectx: label, entry, group (AutoAway)
en: Confirm Before Coming Back from Auto Away
fi: Vahvista ennen paluuta automaattipoissaolosta

note: i18n: ectx: label, entry, group (AutoAway)
en: When setting the auto away message, use the latest away message.
fi: Asetettaessa automaattisesti poissaoloviestiä, käytä viimeisintä viestiä.

note: i18n: ectx: label, entry, group (AutoAway)
en: When setting the auto away message, use a custom away message.
fi: Asetettaessa automaattisesti poissaoloviestiä, käytä mukautettua viestiä.

note: i18n: ectx: label, entry, group (AutoAway)
en: The custom auto away title.
fi: Mukautettun automaattinen poissaoloviestin otsikko.

note: i18n: ectx: label, entry, group (AutoAway)
en: The custom auto away message.
fi: Mukautettu automaattinen poissaoloviesti.

en: I am gone right now, but I will be back later
fi: Olen poissa tällä hetkellä, mutta tulen myöhemmin takaisin

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Enable smooth scrolling in contact list.
fi: Käytä pehmeää vieritystä yhteystietoluettelossa.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ChatWindowSettings)
en: Always show tabs.
fi: Näytä aina välilehdet.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ChatWindowSettings)
en: Show contact name for each tab.
fi: Näytä yhteystiedon nimi joka välilehdellä.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ChatWindowSettings)
en: Show close button for each tab.
fi: Näytä sulkemispainike joka välilehdellä.

en: Outgoing Message Sent
fi: Ulosmenevä viesti lähetetty

en: A contact sent you a buzz/nudge.
fi: Yhteystieto lähetti sinulle herätteen.

en: User <i>%1</i> is typing a message
fi: Käyttäjä <i>%1</i> kirjoittaa viestiä

[ctx: @action]
en: Chat
fi: Keskustele

en: <qt>An error has occurred while creating a new chat window. The chat window has not been created.</qt>
fi: <qt>Keskusteluikkunan avaamisessa tapahtui virhe. Keskusteluikkunaa ei avattu.</qt>

en: Error While Creating Chat Window
fi: Virhe keskusteluikkunan luonnissa

en: Enter Arguments
fi: Anna argumentit

en: Enter the arguments to %1:
fi: Anna argumentit kohteelle %1:

en: Alias "%1" expands to itself.
fi: Alias ”%1” laajentuu itseensä.

en: "%2" requires at least %1 argument. | "%2" requires at least %1 arguments.
fi[0]: ”%2” vaatii vähintään %1 parametrin.
fi[1]: "%2" vaatii vähintään %1 argumenttia.

en: "%2" has a maximum of %1 argument. | "%2" has a maximum of %1 arguments.
fi[0]: ”%2” ottaa korkeintaan %1 parametria.
fi[1]: "%2" voi olla korkeintaan %1 argumenttia.

en: You are not authorized to perform the command "%1".
fi: Sinulla ei ole oikeuksia suorittaa komentoa ”%1”.

en: Command Error
fi: Komentovirhe

en: USAGE: /help [<command>] - Used to list available commands, or show help for a specified command.
fi: KÄYTTÖ: /help [<komento>] – Käytetään luettelemaan mahdolliset komennot tai näyttämään annetun komennon ohje.

en: USAGE: /url - Opens last URL for current chat in default browser.
fi: KÄYTTÖ: /url – Avaa nykyisen keskustelun viimeisimmän verkko-osoitteen oletusselaimeen.

en: USAGE: /close - Closes the current view.
fi: KÄYTTÖ: /close – Sulkee nykyisen näkymän.

en: USAGE: /part - Closes the current view.
fi: KÄYTTÖ: /part – Sulkee nykyisen näkymän.

en: USAGE: /clear - Clears the active view's chat buffer.
fi: KÄYTTÖ: /clear – Tyhjentää keskustelupuskurin aktiivisesta näkymästä.

en: USAGE: /away [<reason>] - Marks you as away/back for the current account only.
fi: KÄYTTÖ: /away [<syy>] – Merkitsee sinut poissa tai läsnä olevaksi vain nykyisellä tilillä.

en: USAGE: /awayall [<reason>] - Marks you as away/back for all accounts.
fi: KÄYTTÖ: /awayall [<syy>] - Merkitsee sinut poissa tai läsnä olevaksi kaikilla tileillä.

en: USAGE: /say <text> - Say text in this chat. This is the same as just typing a message, but is very useful for scripts.
fi: KÄYTTÖ: /say <teksti> – Sanoo ”teksti” keskustelussa. Tämä on sama kuin viestin kirjoittaminen, mutta käytännöllinen skripteissä.

en: USAGE: /exec [-o] <command> - Executes the specified command and displays the output in the chat buffer. If -o is specified, the output is sent to all members of the chat.
fi: KÄYTTÖ: /exec [-o] <komento> – Suorittaa komennon ja näyttää sen tulosteen keskusteluikkunassa. Jos ”-o” on annettu, tuloste lähetetään kaikille keskustelun jäsenille.

en: Available Commands:
fi: Mahdolliset komennot:

en: 
    Type /help <command> for more information.
fi: 
    Kirjoita /help <komento> saadaksesi lisätietoa.

en: There is no help available for '%1'.
fi: Komennolle ”%1” ei ole ohjetta.

en: ERROR: Shell access has been restricted on your system. The /exec command will not function.
fi: VIRHE: Oikeus shell-komentoihin on järjestelmässäsi estetty. Komento /exec ei toimi.

en: ERROR: Failed to start process from /exec command.
fi: VIRHE: Ei voitu käynnistää /exec-komennon prosessia.

note: i18n: ectx: Menu (commandmenu)
en: Commands
fi: Komennot

en: &Add to Your Contact List
fi: &Lisää yhteystietoluetteloon

en: Visible when offline
fi: Näkyvissä kun ei verkossa

en: Move Contact
fi: Siirrä yhteystietoa

en: Select the meta contact to which you want to move this contact:
fi: Valitse metayhteystieto, johon haluat siirtää tämän yhteystiedon:

en: Create a new metacontact for this contact
fi: Luo uusi metayhteystieto tälle yhteystiedolle

en: If you select this option, a new metacontact will be created in the top-level group with the name of this contact and the contact will be moved to it.
fi: Valitessasi tämän, uusi tämän yhteystiedon niminen metayhteystieto luodaan ja tämä yhteystieto siirretään siihen.

en: This user is not reachable at the moment. Please try a protocol that supports offline sending, or wait until this user comes online.
fi: Tämä käyttäjä ei ole tällä hetkellä tavoitettavissa. Yritä yhteyskäytäntöä, joka tukee paikallisen tilan lähetystä tai odota kunnes käyttäjä tulee paikalle.

en: User is Not Reachable
fi: Käyttäjä tavoittamattomissa

en: Are you sure you want to remove the contact  '%1' from your contact list?
fi: Haluatko varmasti poistaa yhteystiedon ”%1” yhteystietoluettelosta?

[ctx: @label:textbox formatted name]
en: <br /><b>Full Name:</b>&nbsp;<nobr>%1</nobr>
fi: <br /><b>Koko nimi:</b>&nbsp;<nobr>%1</nobr>

[ctx: @label:textbox formatted idle time]
en: <br /><b>Idle:</b>&nbsp;<nobr>%1</nobr>
fi: <br /><b>Jouten:</b>&nbsp;<nobr>%1</nobr>

[ctx: @label:textbox formatted url]
en: <br /><b>Home Page:</b>&nbsp;<a href="%1"><nobr>%2</nobr></a>
fi: <br /><b>Kotisivu:</b>&nbsp;<a href="%1"><nobr>%2</nobr></a>

[ctx: @label:textbox formatted status title]
en: <br /><b>Status&nbsp;Title:</b>&nbsp;%1
fi: <br /><b>Tilan&nbsp;otsikko:</b>&nbsp;%1

[ctx: <days>d <hours>h <minutes>m <seconds>s]
en: %4d %3h %2m %1s
fi: %4 pv %3 t %2 min %1 s

[ctx: <hours>h <minutes>m <seconds>s]
en: %3h %2m %1s
fi: %3 t %2 min %1 s

[ctx: <minutes>m <seconds>s]
en: %2m %1s
fi: %2 min %1 s

en: Full Name
fi: Koko nimi

en: Idle Time
fi: Poissaoloaika

en: Online Since
fi: Paikalla hetkestä

en: Last Seen
fi: Viimeksi nähty

en: First Name
fi: Etunimi

en: Last Name
fi: Sukunimi

en: Private Phone
fi: Kotipuhelin

en: Private Mobile Phone
fi: Oma matkapuhelin

en: Work Phone
fi: Työpuhelin

en: Work Mobile Phone
fi: Työmatkapuhelin

en: Email Address
fi: Sähköpostiosoite

en: Nick Name
fi: Näyttönimi

en: Custom Name
fi: Mukautettu nimi

en: Shown even if offline
fi: Näytetään, vaikka olisi poissa verkosta

en: Top Level
fi: Ylätaso

en: Not in your contact list
fi: Ei yhteystietoluettelossa

en: Offline Users
fi: Poissa verkosta olevat käyttäjät

[ctx: Label for the default identity, used by users to group their instant messaging accounts]
en: Default Identity
fi: Oletushenkilöys

en: This user is not reachable at the moment. Please make sure you are connected and using a protocol that supports offline sending, or wait until this user comes online.
fi: Tämä käyttäjä ei ole nyt tavoitettavissa. Käytä yhteyskäytäntöä, joka tukee paikallisen tilan lähetystä tai odota kunnes käyttäjä tulee paikalle.

en: Status not available
fi: Tilaa ei ole saatavilla

en: <qt><i>%1</i> is now %2.</qt>
fi: <qt><i>%1</i> on nyt %2.</qt>|/|<qt><i>%1</i> $[tilanmuutos %2].</qt>

en: Unable to find the file %1.
fi: Tiedostoa %1 ei löytynyt.

en: <qt>Unable to download the requested file;<br />please check that address %1 is correct.</qt>
fi: <qt>Pyydettyä tiedostoa ei voitu ladata.<br />Tarkista, että osoite %1 on oikein.</qt>

en: Connecting
fi: Yhdistetään

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Password Required
fi: Salasana vaaditaan

en: <qt>Kopete is unable to save your password securely in your wallet;<br />do you want to save the password in the <b>unsafe</b> configuration file instead?</qt>
fi: <qt>Kopete ei voi tallentaa salasanaa turvallisesti lompakkoon.<br />Haluatko tallentaa salasanan <b>turvattomasti</b> asetustiedostoon?</qt>

en: Unable to Store Secure Password
fi: Turvallista salasanaa ei voitu tallettaa

en: Store &Unsafe
fi: Tallenna &turvattomasti

en: <qt><b>The password was wrong.</b> Please re-enter your password for %1 account <b>%2</b></qt>
fi: <b>Salasana oli väärin.</b>Kirjoita tilin %1 salasana uudelleen <b>%2</b>

en: <qt>Please enter your password for %1 account <b>%2</b></qt>
fi: <qt>Kirjoita tilin %1 salasana <b>%2</b></qt>

en: Account Offline
fi: Tili saavuttamattomissa

en: Sorry, I am busy right now
fi: Olen nyt kiireinen

en: Going Online - Kopete
fi: Otetaan yhteyttä – Kopete

en: Do You Want to Change Status to Available?
fi: Haluatko vaihtaa tilaksesi ”käytettävissä”?

note: i18n: ectx: label, entry, group (Status)
en: Protocol's status menu type.
fi: Yhteyskäytännön tilavalikon tyyppi.

en: Copying
fi: Kopiointi

en: Source
fi: Lähde

en: Destination
fi: Kohde

en: File transfer %1 completed.
fi: Tiedostonsiirto %1 valmis.

en: File transfer %1 failed.
fi: Tiedostonsiirto %1 epäonnistui.

en: You cancelled file transfer %1
fi: Peruit tiedostonsiirron %1

en: File transfer %1 cancelled.
fi: Tiedostonsiirto %1 peruttiin.

en: Kopete File Transfer
fi: Kopeten tiedostonsiirto

en: Sorry, sending files which are not stored locally is not yet supported by this protocol.
    Please copy this file to your computer and try again.
fi: Tämä yhteyskäytäntö tukee vain paikallisesti talletettujen tiedostojen lähettämistä.
    Kopioi tämä tiedosto koneellesi, ja yritä uudelleen.

en: File Transfer
fi: Tiedostonsiirto

en: You must provide a valid local filename
fi: Sinun tulee antaa kelvollinen paikallinen tiedostonimi

en: You do not have permission to write to selected file
fi: Sinulla ei ole oikeutta kirjoittaa valittuun tiedostoon

en: The file '%1' already exists.
    Do you want to overwrite it ?
fi: Tiedosto ”%1” on jo olemassa.
    Haluatko korvata sen ?

en: Overwrite File
fi: Korvaa tiedosto

en: The directory %1 does not exist
fi: Kansiota %1 ei ole olemassa

en: You do not have permission to write to selected directory
fi: Sinulla ei ole kirjoitusoikeutta valittuun kansioon

en: You must provide a valid local directory
fi: Sinun tulee antaa kelvollinen paikallinen kansio

en: You have been disconnected.
fi: Yhteytesi on katkaistu.

en: Connection Lost.
fi: Yhteys poikki.

en: Kopete lost the channel used to talk to the instant messaging system.
    This can be because either your internet access went down, the service is experiencing problems, or the service disconnected you because you tried to connect with the same account from another location. Try connecting again later.
fi: Yhteys pikaviestintäjärjestelmään katkesi.
    Tämä voi johtua siitä, että Internet-yhteytesi meni alas, palvelussa on ongelmia tai palvelin katkaisi yhteyden, koska yritit yhdistää samaan tiliin toisesta paikasta. Yritä yhdistämistä myöhemmin uudelleen.

en: Cannot connect with the instant messaging server or peers.
fi: Pikaviestinpalvelimeen tai -vertaisiin ei voida yhdistää.

en: Cannot connect.
fi: Ei voida yhdistää.

en: This means Kopete cannot reach the instant messaging server or peers.
    This can be because either your internet access is down or the server is experiencing problems. Try connecting again later.
fi: Tämä tarkoittaa että Kopete ei löydä pikaviestintäpalvelinta tai -vertaisia.
    Syynä voi olla se, että internet-yhteytesi on poikki tai palvelimella on ongelmia. Yritä yhdistämistä myöhemmin uudelleen.

en: More Information...
fi: Lisää tietoa…

en: + %1 more message | + %1 more messages
fi[0]: + %1 muu viesti
fi[1]: +%1 muuta viestiä

[ctx: @title %1 is contact's name]
en: Incoming file transfer request from <i>%1</i>
fi: Tiedostonsiirtopyyntö henkilöltä <i>%1</i>

[ctx: @info]
en: A user is trying to send you a file <filename>%1</filename>
fi: Henkilö haluaa lähettää tiedoston <filename>%1</filename>

[ctx: @info %2 is message]
en: A user is trying to send you a file <filename>%1</filename> with the message:<nl/>"%2"
fi: Henkilö haluaa lähettää tiedoston <filename>%1</filename> viestillä:<nl/>”%2”

en: Incoming message from <i>%1</i>
fi: Uusi viesti henkilöltä <i>%1</i>

en: A highlighted message arrived from <i>%1</i>
fi: Henkilöltä <i>%1</i> saapui korostettu viesti

[ctx: @action]
en: View
fi: Näytä

[ctx: @action]
en: Close
fi: Sulje

en: Choose the corresponding entry for '%1'
fi: Valitse yhteystietoa ”%1” vastaava tietue

en: Choose the corresponding entry in the address book
fi: Valitse osoitekirjan vastaava tietue

en: Address Book Association
fi: Osoitekirjakytkös

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, edtAddressee)
en: The KDE Address Book entry associated with this Kopete Contact
fi: Kopeten yhteystietoon kytketty KDE:n osoitekirjatietue

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clear_btn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClearBlackList) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClearWhiteList) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btnClear)
en: Clear
fi: Tyhjennä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnSelectAddressee)
en: Select an address book entry
fi: Valitse osoitekirjan tietue

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSelectAddressee)
en: C&hange...
fi: &Muuta…

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, addresseeListView)
en: Email
fi: Sähköposti

en: New Address Book Entry
fi: Uusi osoitekirjan tietue

en: Name the new entry:
fi: Anna uuden tietueen nimi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addAddresseeButton)
en: Create a new entry in your address book
fi: Luo uusi tietue osoitekirjaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addAddresseeButton)
en: Create New Entr&y...
fi: Luo uusi &tietue…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (K3ListView, addresseeListView)
en: Select the contact you want to communicate with via Instant Messaging
fi: Valitse henkilö, jonka kanssa haluat pikaviestiä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSearch)
en: S&earch:
fi: &Etsi:

en: Select Avatar
fi: Valitse henkilökuva

en: No Avatar
fi: Ei henkilökuvaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonAddAvatar)
en: Add Avatar...
fi: Lisää henkilökuva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRemoveAvatar)
en: Remove Avatar
fi: Poista henkilökuva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonFromWebcam)
en: From Webcam
fi: Webkamerasta

en: Take a photo
fi: Ota kuva

en: Someone Has Added You
fi: Sinut on lisätty

en: <qt><img src="kopete-account-icon:%1" /> The contact <b>%2</b> has added you to his/her contact list. (Account %3)</qt>
fi: <qt><img src="kopete-account-icon:%1"/> Yhteystieto <b>%2</b> on lisännyt sinut yhteystietoluetteloonsa (Tili %3)</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_label)
en: The contact XXX has added you to his/her contactlist
fi: Henkilö XXX lisäsi sinut yhteystietoihinsa

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_infoButton)
en: Read More Info About This Contact
fi: Lue lisää tästä henkilöstä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_authorizeCb)
en: Authorize this contact to see my status
fi: Oikeuta tämä henkilö näkemään tilani

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_addCb)
en: Add this contact in my contactlist
fi: Lisää henkilö yhteystietoluettelooni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel7) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, m_displayNameEdit)
en: The display name of the contact.  Leave it empty to use the contact's nickname.
fi: Yhteystiedon näyttönimi. Jätä tyhjäksi käyttääksesi hänen käyttämäänsä nimeä.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel7) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_displayNameEdit)
en: Enter the contact's display name. This is how the contact will appear in the contact list.
    Leave it empty if you want to see the contact's nickname as their display name.
fi: Kirjoita yhteystiedon näyttönimi. Tällä tavalla yhteystieto tulee näkymään yhteystietoluettelossa.
    Nähdäksesi yhteystiedon lempinimen näyttönimenä jätä tämä tyhjäksi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Display name:
fi: Näyttönimi:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel5)
en: Enter the group where the contact should be added. Leave it empty to add it in the top level group.
fi: Anna ryhmä, johon yhteystieto lisätään. Jätä tyhjäksi lisätäksesi yhteystiedon ylimmän tason ryhmään.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: In the group:
fi: Ryhmään:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_groupList)
en: Enter the group where the contact should be added. Leave it empty to add it to the top level group.
fi: Anna ryhmä, johon yhteystieto lisätään. Jätä tyhjäksi lisätäksesi yhteystiedon ylimmän tason ryhmään.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Address book link:
fi: Osoitekirjalinkki:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Please specify an away message, or choose a predefined one.
fi: Kirjoita poissaoloviesti tai valitse valmis viesti pudotusvalikosta.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Information
fi: Tietoa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mRemembered)
en: Check this and enter your password below if you would like your password to be stored in your wallet, so Kopete does not have to ask you for it each time it is needed.
fi: Valitse tämä ja kirjoita salasanasi alapuolelle, jos haluat salasanaa säilytettävän lompakossa. Tällöin Kopeten ei tarvitse kysyä sitä sinulta joka kerta kun sitä tarvitaan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mRemembered)
en: Remember password
fi: Muista salasana

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelProxyPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Password:
fi: Salasana:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, mPassword)
en: Enter your password here.
fi: Kirjoita salasanasi tähän.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, mPassword)
en: Enter your password here. If you would rather not save your password, uncheck the Remember password checkbox above; you will then be prompted for your password whenever it is needed.
fi: Kirjoita salasanasi tähän. Jos haluat mieluummin olla tallentamatta salasanaa, poista valinta ”Muista salasana” valintaruudusta. Sinulta tullaan kysymään salasanaa silloin kun sitä tarvitaan.

en: Start &Chat...
fi: Aloita &keskustelu…

en: &Send Single Message...
fi: &Lähetä viesti…

en: User &Info
fi: Käyttäjä&tiedot

en: Send &File...
fi: Lähetä tie&dosto…

en: View &History...
fi: Katso hist&oriaa…

en: &Create Group...
fi: &Luo ryhmä…

en: Cha&nge Meta Contact...
fi: &Muokkaa metayhteystietoa…

en: &Delete Contact
fi: &Poista yhteystieto…

en: Change A&lias...
fi: Muokkaa a&liasta…

en: &Block Contact
fi: &Estä yhteystieto

en: Un&block Contact
fi: &Salli yhteystieto

en: Contacts
fi: Yhteystiedot

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup1)
en: Use Subfolder for Each Contact
fi: Käytä alikansiota jokaiselle yhteystiedolle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, yesButton)
en: Always
fi: Aina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noButton)
en: Never
fi: Ei koskaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, onlySelectedButton)
en: Only the selected contacts
fi: Vain valituille yhteystiedoille

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, onlyNotSelectedButton)
en: Not the selected contacts
fi: Ei valituille yhteystiedoille

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AliasDialog)
en: Add New Alias
fi: Lisää uusi alias

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Command:
fi: Komento:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, command)
en: This is the command that you want to run when you execute this alias.
fi: Tämä on suoritettava komento, jonka käynnistät tällä aliaksella.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, command)
en: <qt>This is the command that you want to run when you execute this alias.
    
    You can use the variables <b>%1, %2 ... %9</b> in your command, and they will be replaced with the arguments of the alias. The variable <b>%s</b> will be replaced with all arguments. <b>%n</b> expands to your nickname.
    
    Do not include the '/' in the command (if you do it will be stripped off anyway).</qt>
fi: <qt>Tämä on komento, joka suoritetaan suoritettaessa tätä aliasta.
    
    Voit käyttää muuttujia <b>%1, %2 … %9</b> komennossa ja ne korvataan aliaksen argumenteilla. Muuttuja <b>%s</b> korvataan kaikilla argumenteilla. <b>%n</b> laajennetaan lempinimeesi.
    
    Älä sisällytä komentoon vinoviivaa (”/”). Jos kuitenkin sisällytät, se poistetaan.</qt>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, alias)
en: This is the alias you are adding (what you will type after the command identifier, '/').
fi: Tämä on se alias, jota olet lisäämässä (se jonka tulet kirjoittamaan komentotunnisteen "/" jälkeen).

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, alias)
en: This is the alias you are adding (what you will type after the command identifier, '/'). Do not include the '/' (it will be stripped off if you do anyway).
fi: Tämä on se alias, jota olet lisäämässä (se jonka tulet kirjoittamaan komentotunnisteen "/" jälkeen). Älä sisällytä "/" merkkiä (jos sisällytät, se tullaan poistamaan).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_saveButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addButton)
en: &Save
fi: &Tallenna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCancel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancelButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, kPushButton3)
en: &Cancel
fi: &Peru

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (K3ListView, protocolList) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (K3ListView, protocolList)
en: If you want this alias to only be active for certain protocols, select those protocols here.
fi: Jos haluat tämän aliaksen olevan käytettävissä vain tietyissä yhteyskäytännöissä, valitse ne yhteyskäytännöt täällä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, aliasList) i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, protocolList)
en: Protocols
fi: Yhteyskäytännöt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: For protocols:
fi: Yhteyskäytännöille:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (K3ListView, aliasList)
en: This is the list of custom aliases and the commands that you have already added
fi: Tämä on mukautettujen aliaksien ja aikaisemmin lisättyjen komentojen lista

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, aliasList)
en: Command
fi: Komento

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addButton)
en: &Add New Alias...
fi: &Lisää uusi alias…

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, deleteButton)
en: &Delete Selected
fi: &Poista valitut

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, editButton)
en: Edit Alias...
fi: Muokkaa aliasta…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: &Add
fi: &Lisää

en: <qt>Could not add alias <b>%1</b>. An alias name cannot contain the characters "_" or "=".</qt>
fi: <qt>Ei voitu lisätä aliasta <b>%1</b>. Aliaksen nimi ei voi sisältää merkkejä "_" tai "=".</qt>

en: Invalid Alias Name
fi: Viallinen aliaksen nimi

en: <qt>Could not add alias <b>%1</b>. This command is already being handled either by another alias or Kopete itself.</qt>
fi: <qt>Aliasta <b>%1</b> ei voitu lisätä. Tämä komento käsitellään jo toisen aliaksen avulla tai Kopetella itsellään.</qt>

en: Could Not Add Alias
fi: Aliasta ei voitu lisätä

en: <qt>Could not add alias <b>%1</b>. This command is already being handled by either another alias or Kopete itself.</qt>
fi: <qt>Aliasta <b>%1</b> ei voitu lisätä. Tämä komento käsitellään jo toisen aliaksen avulla tai Kopetella itsellään.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDelete)
en: Delete
fi: Poista

en: Are you sure you want to delete the selected aliases?
fi: Haluatko varmasti poistaa valitut aliakset?

en: Delete Aliases
fi: Poista aliakset

en: Text
fi: Teksti

en: Replacement
fi: Korvaus

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Sentence Options
fi: Lausevalinnat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DotEndSentence)
en: Add a dot at the end of each sent line
fi: Lisää piste jokaisen lähetetyn rivin perään

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CapitalizeBeginningSentence)
en: Start each sent line with a capital letter
fi: Aloita jokainen lähetetty rivi isolla kirjaimella

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Replacements List
fi: Korvauksien lista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeHost) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mC
en: &Remove
fi: &Poista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Text:
fi: &Teksti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Re&placement:
fi: &Korvaus:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gb_options)
en: Replacement Options
fi: Korvausasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AutoReplaceIncoming)
en: Auto replace on incoming messages
fi: Tekstin automaattikorvaus saapuvissa viesteissä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AutoReplaceOutgoing)
en: Auto replace on outgoing messages
fi: Korvaa lähtevät viestit automaattisesti

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Contact Notes
fi: Yhteystiedon muistiinpanot

en: Notes about %1:
fi: Muistiinpanot yhteystiedosta %1:

en: &Notes
fi: &Muistiinpanot

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
fi: &Työkalut

note: i18n: ectx: ToolBar (cryptographyToolBar)
en: Cryptography Toolbar
fi: Salaustyökalurivi

en: Cryptography
fi: Salaus

[ctx: @action toggle action]
en: Encrypt Messages
fi: Salaa viestit

[ctx: @action toggle action]
en: Sign Messages
fi: Allekirjoita viestit

[ctx: @action toggle action]
en: Export Contacts' Keys to Address Book
fi: Vie yhteystiedon avaimet osoitekirjaan

[ctx: @info]
en: You have not selected a private key for yourself, so signing is not possible. Please select a private key in the Cryptography preferences dialog.
fi: Et ole valinnut itsellesi yksityistä avainta, joten allekirjoittaminen ei ole mahdollista. Valitse yksityinen avain salausasetusikkunassa.

en: No Private Key
fi: Ei yksityistä avainta

[ctx: @info]
en: This protocol may not work with messages that are encrypted. This is because encrypted messages are very long, and the server or peer may reject them due to their length. To avoid being signed off or your account being warned or temporarily suspended, turn off encryption.
fi: Tämä yhteyskäytäntö ei ehkä toimi salattavien viestien kanssa, koska salatut viestit ovat hyvin pitkiä ja palvelin tai vertaiskone voi sen takia hylätä ne. Jottei tästä tulisi sinulle seuraamuksia, poista salaus käytöstä.

en: Cryptography Unsupported Protocol
fi: Salausta tukematon yhteyskäytäntö

[ctx: @info]
en: You need to select a public key for %2 to send encrypted messages to that contact. | You need to select a public key for the following meta-contacts to send encrypted messages to them:
    %2
fi[0]: Yhteystiedolle %2 on valittava julkinen avain, jotta voit lähettää hänelle salattuja viestejä.
fi[1]: Seuraaville metayhteystiedoille on valittava julkinen avain, jotta voit lähettää heille salattuja viestejä:
    %2

en: Missing public key | Missing public keys
fi[0]: Julkinen avain puuttuu
fi[1]: Julkisia avaimia puuttuu

[ctx: @action]
en: &Select Public Key...
fi: &Valitse julkinen avain…

[ctx: @action]
en: &Export Public Keys To Address Book...
fi: Vie julkiset &avaimet osoitekirjaan…

[ctx: @info]
en: This protocol %1 may not work with messages that are encrypted. This is because encrypted messages are very long, and the server or peer may reject them due to their length. To avoid being signed off or your account being warned or temporarily suspended, turn off encryption.
fi: Tämä yhteyskäytäntö %1 ei ehkä toimi salattavien viestien kanssa, koska salatut viestit ovat hyvin pitkiä ja palvelin tai vertaiskone voi sen takia hylätä ne. Jottei tästä tulisi sinulle seuraamuksia, poista salaus käytöstä.

en: Cryptography Unsupported Protocol %1
fi: Salausta tukematon yhteyskäytäntö %1

[ctx: @info]
en: Cryptography plugin has found an encryption key for %1 (%2) in your KDE address book. Do you want to use key %3 as this contact's public key?
fi: Salausliitännäinen löysi henkilön %1 (%2) salausavaimen KDE:n osoitekirjastasi. Haluatko käyttää avainta %3 hänen julkisena avaimenaan?

en: Public Key Found
fi: Julkinen avain löytyi

en: Public Keys Found
fi: Julkisia avaimia löytyi

[ctx: @info]
en: Cryptography plugin has found multiple encryption keys for %1 (%2) in your KDE address book. To use one of these keys, select it and choose OK.
fi: Salausliitännäinen löysi henkilölle %1 (%2) useita salausavaimia KDE:n osoitekirjastasi. Käyttääksesi jotakin avaimista valitse se ja paina OK.

en: Private Key:
fi: Yksityinen avain:

[ctx: @label:chooser]
en: Select the key you want to use to sign and encrypt messages
fi: Valitse avain, jota haluat käyttää viestien allekirjoittamiseen ja salaamiseen

en: Select the key you want to use to sign and encrypt messages
fi: Valitse avain, jota haluat käyttää viestien allekirjoittamiseen ja salaamiseen

[ctx: @info:tooltip]
en: The private key used for decryption and signing
fi: Salauksen purkuun ja allekirjoitukseen käytettävä yksityinen avain

[ctx: @info:whatsthis]
en: View and change the private key used for signing and encrypting messages using the Cryptography plugin
fi: Katsele ja muokkaa salausliitännäisen viestien allekirjoittamiseen ja salaukseen käyttämää yksityistä avainta

[ctx: @info]
en: <para>Before you can sign messages or receive encrypted ones, you must select a private key for yourself.</para><para>Before you can send encrypted messages to someone, you must select their public key by right-clicking on their name in your contact list and choosing "Select Public Key".</para>
fi: <para>Sinun on valittava itsellesi yksityinen avain, ennen kuin voit allekirjoittaa viestejä tai vastaanottaa salattuja viestejä.</para><para>Ennen kuin lähettää jollekulle salattuja viestejä, sinun on valittava heidän julkinen avaimensa napsauttamalla yhteystiedon nimeä hiiren oikealla painikkeella ja valitsemalla ”Valitse julkinen avain”.</para>

en: Select Contact's Public Key
fi: Valitse yhteystiedon julkinen avain

[ctx: @label:chooser]
en: Select the key you want to use encrypt messages to the recipient
fi: Valitse avain, jolla viestit salataan vastaanottajalle

en: Select public key
fi: Valitse julkinen avain

[ctx: @label:chooser]
en: Select public key for %1
fi: Valitse julkinen avain henkilölle %1

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cryptography Plugin)
en: User's private key fingerprint.
fi: Käyttäjän yksityisen avaimen sormenjälki.

en: Export Public Keys
fi: Vie julkisia avaimia

[ctx: @action:button]
en: Export
fi: Vie

[ctx: @info:tooltip]
en: Export checked keys to address book
fi: Vie merkityt avaimet osoitekirjaan

[ctx: @item:inlistbox]
en: &lt;No metacontacts with keys to export&gt;
fi: &lt;Ei metayhteystietoja, joilla olisi vietäviä avaimia&gt;

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Cryptography plugin will export keys for the chosen metacontacts. If no address book entry has been linked to each metacontact, one will be created.
fi: Salausliitännäinen vie avaimet valituilta metayhteystiedoilta. Ellei kuhunkin metayhteystietoon ole yhdistetty osoitekirjaa, se luodaan.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KListWidget, keyList)
en: Select Keys to Export
fi: Valitse vietävät vaimet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KListWidget, keyList)
en: Check the box next to the name and key of each user that you want to export to the address book.
fi: Valitse kaikki käyttäjät, joiden avaimet haluat vietävän osoitekirjaan.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KListWidget, keyList)
en: Select Keys to Use
fi: Valitse käytettävät avaimet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KListWidget, keyList)
en: Select the key you want to use for to encrypt to the metacontact
fi: Valitse avain, jota käytetään salattaessa metayhteystiedolle

en: -New filter-
fi: –Uusi suodatin–

en: Rename Filter
fi: Muuta suodattimen nimeä

en: Please enter the new name for the filter:
fi: Syötä suodattimelle uusi nimi:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available Filters
fi: Saatavilla olevat suodattimet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, renameButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_rename)
en: Rename...
fi: Muuta nimeä…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Criteria
fi: Kriteeri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: If the message contains:
fi: Jos viesti sisältää:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_regexp)
en: Regular expression
fi: Säännöllinen lauseke

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_edit) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editregexp)
en: Edit...
fi: Muokkaa…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_case)
en: Case sensitive
fi: Erota pien- ja suuraakkoset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Action
fi: Toiminto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_setImportance)
en: Set the message importance to:
fi: Aseta viestin tärkeys:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_importance)
en: Low
fi: Matala

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_importance)
en: Normal
fi: Normaali

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_importance)
en: Highlight
fi: Korostus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_setBG)
en: Change the background color to:
fi: Vaihda taustaväriksi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_setFG)
en: Change the foreground color to:
fi: Vaihda edustaväri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_raise)
en: Raise window
fi: Nosta ikkuna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_notifications)
en: Configure Notifications...
fi: Ilmoitusten asetukset…

en: Keep
fi: Säilytä

en: Would you like to remove the old history files?
fi: Haluatko poistaa vanhat historiatiedostot?

en: History Converter
fi: Historian muuntaja

en: History converter
fi: Historian muuntaja

en: Parsing the old history in %1
fi: Jäsennetään vanhaa historiaa tiedostosta %1

en: Parsing the old history in %1:
    %2
fi: Jäsennetään vanhaa historiaa tiedostosta %1:
    %2

note: i18n: ectx: label, entry (Auto_chatwindow), group (History Plugin) i18n: ectx: label, entry (Auto_chatwindow), group (History2 Plugin)
en: Show previous messages in new chats.
fi: Näytä aiemmat viestit uusissa keskusteluissa.

note: i18n: ectx: label, entry (Number_Auto_chatwindow), group (History Plugin) i18n: ectx: label, entry (Number_Auto_chatwindow), group (History2 Plugin)
en: Number of messages to show.
fi: Näytettävien viestien määrä.

note: i18n: ectx: label, entry (Number_ChatWindow), group (History Plugin) i18n: ectx: label, entry (Number_ChatWindow), group (History2 Plugin)
en: Number of messages per page
fi: Viestien lukumäärä sivua kohden

note: i18n: ectx: label, entry (History_color), group (History Plugin) i18n: ectx: label, entry (History_color), group (History2 Plugin)
en: Color of messages
fi: Viestien väri

note: i18n: ectx: label, entry (BrowserStyle), group (History Plugin) i18n: ectx: label, entry (BrowserStyle), group (History2 Plugin)
en: Style to use in history-browser.
fi: Historiaselaimen tyyli.

en: History for %1
fi: Käyttäjän %1 historia

en: All
fi: Kaikki

en: Loading...
fi: Ladataan…

en: Searching...
fi: Etsitään…

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, searchButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_search) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, searchButton)
en: &Search
fi: &Etsi

en: History for All Contacts
fi: Historia kaikille yhteystiedoille

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statusLabel)
en: Ready
fi: Valmis

en: Latest History
fi: Viimeisin historia

en: View &History
fi: Tarkastele &historiaa

en: Quote Last Message
fi: Lainaa viimeisin viesti

en: Import History
fi: Tuo historiaa

en: Import Listed Logs
fi: Tuo luetellut lokit

en: Get History From &Pidgin...
fi: Nouda historia Pid&ginistä…

en: Select log directory by hand
fi: Valitse lokikansio itse

en: Parsed History
fi: Jäsennetty historia

en: Saving logs to disk ...
fi: Tallennetaan lokeja levylle…

en: Abort Saving
fi: Keskeytä tallennus

en: Saving
fi: Tallennetaan

en: Are You Sure?
fi: Oletko varma?

en: You already imported logs from pidgin. If you do it twice, each message is imported twice.
    Are you sure you want to continue?
fi: Olet jo tuonut Pidginin lokit. Jos teet niin kahdesti, jokainen viesti tuodaan kahteen kertaan.
    Haluatko varmasti jatkaa?

en: Select Log Directory
fi: Valitse lokikansio

en: Parsing history from pidgin ...
fi: Jäsennetään Pidginin historiaa…

en: Abort parsing
fi: Keskeytä jäsentäminen

en: Parsing history
fi: Jäsennetään historiaa

en: WARNING: There is no equivalent for protocol %1 in kopete.
fi: VAROITUS: Kopetessa ei ole vastaavaa yhteyskäytäntöä %1.

en: WARNING: Cannot find matching account for %1 (%2).
fi: VAROITUS: Vastaavaa tiliä ei löydy: %1 (%2).

en: WARNING: Cannot find %1 (%2) in your contact list. Found logs will not be imported.
fi: VAROITUS: Henkilöä %1 (%2) ei löydy yhteystiedoistasi. Löydettyjä lokeja ei tuoda.

en: WARNING: Cannot open file %1. Skipping.
fi: VAROITUS: Tiedostoa %1 ei voi avata. Ohitetaan.

en: WARNING: Cannot parse date "%1". You may want to edit the file containing this date manually. (Example recognized date strings: "%2".)
fi: VAROITUS: Päiväystä ”%1” ei voi jäsentää. Saatat haluta muokata päiväyksen sisältävää tiedostoa käsin. (Tunnistettava päiväys on esimerkiksi muotoa ”%2”.)

en: INFORMATION: Guessed %1 to be one of your nicks.
fi: TIEDOKSI: Arvattiin, että %1 olisi yksi omista lempinimistäsi.

en: INFORMATION: Guessed %1 to be one of your buddys nicks.
fi: TIEDOKSI: Arvattiin, että %1 olisi kaverisi lempinimi.

en: Cannot map Nickname to Account
fi: Lempinimeä ei voi kytkeä tiliin

en: Did you ever use "%1" as nickname in your history?
fi: Oletko aiemmin käyttänyt lempinimeä ”%1”?

en: WARNING: XML parser error in %1 at line %2, character %3: %4
fi: VAROITUS: XML-jäsennysvirhe tiedostossa %1 rivillä %2, merkki %3: %4

en: History
fi: Historia

en: Old history files from Kopete 0.6.x or older has been detected.
    Do you want to import and convert them to the new history format?
fi: On havaittu vanhoja historiatiedostoja Kopeten versiosta 0.6.x tai vanhemmasta.
    Haluatko tuoda ja muuntaa ne uuteen historiamuotoon?

en: History Plugin
fi: Historialiitännäinen

en: Import && Convert
fi: Tuo ja muunna

en: Do Not Import
fi: Älä tuo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Chat History
fi: Keskusteluhistoria

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblNoLinesPerPage)
en: The number of messages that are shown when browsing history in the chat window
fi: Näytettävien viestien määrä selattaessa historiaa keskusteluikkunassa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblNoLinesPerPage)
en: Number of messages per page:
fi: Näytettävien viestien lukumäärä per sivu:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, colorLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, History_color)
en: Color of history messages in the chat window
fi: Historiaviestien väritys keskusteluikkunassa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorLabel)
en: Color of messages:
fi: Viestien väri:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, numberLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, Number_Auto_chatwindow)
en: This is the number of messages that will be added automatically in the chat window when opening a new chat.
fi: Tämä on vanhojen viestien, jotka lisätään keskusteluikkunaan automaattisesti uutta keskustelua avattaessa, määrä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: Number of messages to show:
fi: Näytettävien viestien lukumäärä:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, Number_ChatWindow)
en: The number of message that are shown when borwsing history in the chat window
fi: Näytettävien viestien määrä selattaessa historiaa keskusteluikkunassa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowPrevious)
en: When a new chat is opened, automatically add the last few messages between you and that contact.
fi: Uuden keskustelun avaamisen jälkeen lisää keskusteluikkunaan muutaman viimeistä viestiä aikaisemmasta keskustelusta yhteystiedon kanssa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowPrevious)
en: Show chat history in new chats
fi: Näytä keskusteluhistoria uusissa keskusteluissa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Contact:
fi: Yhteystieto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importHistory) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importHistory2)
en: Import History...
fi: Tuo historiaa…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Message filter:
fi: Viestisuodatin:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, messageFilterBox)
en: All Messages
fi: Kaikki viestit

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, messageFilterBox)
en: Only Incoming
fi: Vain saapuvat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, messageFilterBox)
en: Only Outgoing
fi: Vain lähtevät

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, dateTreeWidget)
en: Date
fi: Päiväys

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, dateTreeWidget)
en: Contact
fi: Yhteystieto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Search:
fi: Etsi:

en: Get History From &Kopete...
fi: Nouda historia &Kopetesta…

en: Parsing history from kopete ...
fi: Jäsennetään Kopeten historiaa…

en: History2
fi: Historia2

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, import2)
en: Import history from other kopete history plugin, pidgin,..
fi: Tuo historia toisen Kopeten historialiitännäisestä, Pidginistä…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, import2)
en: Import history
fi: Tuo historia

note: i18n: ectx: label, entry (HorizontalDPI), group (Latex Plugin)
en: Horizontal Rendering Resolution (DPI).
fi: Vaakasuuntainen esitystarkkuus (DPI).

note: i18n: ectx: label, entry (VerticalDPI), group (Latex Plugin)
en: Vertical Rendering Resolution (DPI).
fi: Pystysuuntainen esitystarkkuus (DPI).

note: i18n: ectx: label, entry (LatexIncludeFile), group (Latex Plugin)
en: Latex Include File.
fi: LaTeX-sisällytystiedosto.

en: Preview Latex Images
fi: Esikatsele LaTeX-kuvia

en: The message you are typing does not contain any LaTeX.  A LaTeX formula must be enclosed within two pairs of dollar signs: $$formula$$
fi: Kirjoittamasi viesti ei sisällä LaTeXia. LaTeX-kaava tulee ympäröidä kaksinkertaisin dollarinmerkein: $$kaava$$

en: No LaTeX Formula
fi: Ei LaTeX-kaavaa

en: <b>Preview of the LaTeX message :</b> <br />%1
fi: <b>LaTeX-viestin esikatselu:</b> <br/>%1

en: Cannot find the Magick 'convert' program.
    convert is required to render the LaTeX formulae.
    Please get the software from www.imagemagick.org or from your distribution's package manager.
fi: Magickin convert-ohjelmaa ei löydy.
    convert vaaditaan LaTeX-kaavojen esittämiseen.
    Nouda ohjelmisto osoitteesta www.imagemagick.org tai jakelusi ohjelmistonhallinnasta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: The KopeteTeX plugin allows Kopete to render LaTeX formulas in the chat window. The sender must enclose the formula between two pairs of $ signs. ie: $$formula$$
    This plugin requires that the ImageMagick convert program be installed in order to work.
fi: KopeTeX-liitännäinen mahdollistaa Kopeten esittämään Latex-formuloita keskusteluikkunassa. Lähettäjän täytyy sulkea formula kahden $-merkin sisään, esim. $$formula$$
    Tämä liitännäinen vaatii toimiakseen, että ImageMagick-muunnosohjelma on asennettu.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
fi: Valinnat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: LaTeX include file:
fi: LaTeX-sisällytystiedosto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Rendering resolution (DPI):
fi: Esitysresoluutio (DPI):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: x
fi: ×

en: Unknown artist
fi: Tuntematon artisti

en: Unknown album
fi: Tuntematon albumi

en: Unknown track
fi: Tuntematon kappale

note: i18n: ectx: label, entry (Header), group (Now Listening Plugin)
en: Header of the message advertised.
fi: Mainostettavan viestin otsikko.

en: Now listening to:
fi: Nyt soi:

note: i18n: ectx: label, entry (PerTrack), group (Now Listening Plugin)
en: Core of the message advertised.
fi: Mainostettavan viestin runko.

en: %track( by %artist)( on %album)
fi: %track( artisti %artist)( levy %album)

note: i18n: ectx: label, entry (Conjunction), group (Now Listening Plugin)
en: Conjunction when multiple track are playing.
fi: Useampaa kappaletta toistettaessa käytettävä konjunktio.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_Conjunction)
en: , and
fi: , ja

note: i18n: ectx: label, entry (ExplicitAdvertising), group (Now Listening Plugin)
en: Show explicitly the current music listened via a menu or /media command.
fi: Näytä kuuntelemasi musiikki tarkalleen valikosta tai /media-komennolla.

note: i18n: ectx: label, entry (ChatAdvertising), group (Now Listening Plugin)
en: Show the current music listened in chat window.
fi: Näytä kuuntelemasi musiikki keskusteluikkunassa.

note: i18n: ectx: label, entry (StatusAdvertising), group (Now Listening Plugin)
en: Show the current music listened in place of your status message.
fi: Näytä kuuntelemasi musiikki tilaviestin tilalla.

note: i18n: ectx: label, entry (AppendStatusAdvertising), group (Now Listening Plugin)
en: Show the current music listened appended to your status message.
fi: Näytä kuuntelemasi musiikki lisättynä tilaviestin loppuun.

note: i18n: ectx: label, entry (UseSpecifiedMediaPlayer), group (Now Listening Plugin)
en: Use the specified media player.
fi: Käytä määriteltyä mediasoitinta.

note: i18n: ectx: label, entry (SelectedMediaPlayer), group (Now Listening Plugin)
en: Selected Media Player for source of listening advertising.
fi: Mainosten kuunteluun valittu mediasoitin

en: Send Media Info
fi: Lähetä mediatiedot

en: None of the supported media players (Amarok, KsCD, JuK, Kaffeine, Quod Libet, or Qmmp) are playing anything.
fi: Mikään tuetuista mediasoittimista (Amarok, KsCD, JuK, Kaffeine, Quod Libet tai Qmmp) ei soita mitään.

en: Nothing to Send
fi: Ei mitään lähetettävää

en: USAGE: /media - Displays information on current song
fi: KÄYTTÖ: /media – Näyttää tiedot tällä hetkellä soivasta kappaleesta

[ctx: Message from Kopete user to another user; used when sending media information even though there are no songs playing or no media players running]
en: Now Listening for Kopete - it would tell you what I am listening to, if I was listening to something on a supported media player.
fi: ”Nyt soi” -ominaisuus Kopeteen – kertoo mitä kuuntelet, jos kuuntelet jotain tuetussa mediasoittimessa.

en: Unknown player
fi: Tuntematon soitin

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NowListeningPrefsUI)
en: Now Listening
fi: Nyt soi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, advertiseNewMediaToBuddiesLabel)
en: <b>Share Your Musical Taste</b>
fi: <b>Jaa musiikkimakusi</b>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Messa&ge
fi: &Viesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, useThisMessageLabel)
en: Use this message when advertising:
fi: Käytä tätä viestiä mainostettaessa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, helperLabel)
en: %track, %artist, %album, %player will be substituted if known.
    Expressions in brackets depend on a substitution being made.
fi: %track, %artists, %album, %player korvataan, jos niiden arvo tunnetaan.
    Hakasulkeissa olevat lausekkeet riippuvat tehtävästä korvauksesta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_headerLabel)
en: Start with:
fi: Aloita tällä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_Header)
en: Now Listening To:
fi: Nyt soi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_perTrackLabel)
en: For each track:
fi: Jokaiselle raidalle:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_PerTrack)
en: %track (by %artist)(on %album)
fi: %track (artistilta %artist) (levyltä %album)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_conjunctionLabel)
en: Conjunction (if >1 track):
fi: Konjuktio (jos > 1 raitaa):

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: A&dvertising Mode
fi: &Mainostamistila

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ExplicitAdvertising)
en: Explicit &via "Tools->Send Media Info",
    or by typing "/media" in the chat
    window edit area.
fi: Eksplisiittisesti valitsemalla "Työkalut->Lähetä mediatieto" tai kirjoittamalla "/media" keskusteluikkunan muokkausalueelle.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ChatAdvertising)
en: &Show in chat window (automatic)
fi: Näytä keskustelu&ikkunassa (automaattinen)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_StatusAdvertising)
en: Show &the music you are listening to 
    in place of your status message.
fi: Näytä &kuunneltava musiikki tilaviestin paikalla
    (korvaa asetetun tilaviestin)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_AppendStatusAdvertising)
en: Appe&nd to your status message
fi: Lisää &tilaviestiin

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Media Pla&yer
fi: Mediasoitin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseSpecifiedMediaPlayer)
en: Use &specified media player
fi: Käytä &määrättyä mediasoitinta

en: Waiting for %1...
fi: Odotetaan: %1…

en: Checking if answers match...
fi: Tarkistetaan täsmäävätkö vastaukset…

en: Incoming authentication request from %1
fi: Tuleva tunnistautumispyyntö: %1

en: Close
fi: Sulje

[ctx: @title]
en: Select authentication method
fi: Valitse tunnistautumistapa

en: Question and Answer
fi: Kysymys ja vastaus

en: Shared Secret
fi: Jaettu salaisuus

en: Manual fingerprint verification
fi: Sormenjälkien tarkistus käsin

[ctx: @title]
en: Question and Answer
fi: Kysymys ja vastaus

[ctx: @info]
en: Enter a question that only %1 is able to answer:
fi: Kirjoita kysymys, johon vain %1 pystyy vastaamaan:

[ctx: @info]
en: Enter the answer to your question:
fi: Kirjoita vastaus kysymykseesi:

[ctx: @info]
en: Authentication with %1
fi: Tunnistaudutaan henkilön %1 kanssa

[ctx: @info]
en: %1 would like to verify your authentication. Please answer the following question in the field below:
fi: %1 pyytää sinua tunnistautumaan. Vastaa seuraavaan kysymykseen alla olevaan kenttään:

[ctx: @title]
en: Shared Secret
fi: Jaettu salaisuus

[ctx: @info]
en: Enter a secret passphrase known only to you and %1:
fi: Anna vain sinun ja käyttäjän %1 tuntema salalause:

[ctx: @title]
en: Authentication with %1
fi: Tunnistaudutaan henkilön %1 kanssa

[ctx: @info]
en: Enter the secret passphrase known only to you and %1:
fi: Anna vain sinun ja käyttäjän %1 tuntema salalause:

[ctx: @title]
en: Manual Verification
fi: Tarkistus käsin

[ctx: @info]
en: Contact %1 via another secure channel and verify that the following fingerprint is correct:
fi: Ota yhteyttä henkilöön %1 toisen salatun kanavan kautta ja varmista, että seuraava sormenjälki on oikein:

[ctx: @item:inlistbox ...verified that]
en: I have not
fi: En ole

[ctx: @item:inlistbox ...verified that]
en: I have
fi: Olen

[ctx: @info:label I have...]
en: verified that this is in fact the correct fingerprint for %1
fi: varmistanut, että tämä todella on henkilön %1 oikea sormenjälki

en: Authentication successful
fi: Tunnistautuminen onnistui

en: The authentication with %1 was completed successfully. The conversation is now secure.
fi: Tunnistautuminen henkilön %1 kanssa on nyt onnistuneesti tehty. Keskustelu on nyt turvallista.

en: <b>%1</b> has successfully authenticated you. You may want to authenticate this contact as well by asking your own question.
fi: <b>%1</b> on onnistunut tunnistamaan sinut. Halunnet tunnistaa tämän henkilön kysymällä myös oman kysymyksesi.

en: Authentication failed
fi: Tunnistaminen epäonnistui

en: The authentication with %1 failed. To make sure you are not talking to an imposter, try again using the manual fingerprint verification method. Note that the conversation is now insecure.
fi: Tunnistautuminen henkilön %1 kanssa epäonnistui. Varmistaaksesi ettet puhu huijarin kanssa, yritä sormenjälkien tarkistusta käsin uudelleen. Huomaa, että keskustelu ei nyt ole turvallista.

en: Authentication aborted
fi: Tunnistautuminen keskeytettiin

en: %1 has aborted the authentication process. To make sure you are not talking to an imposter, try again using the manual fingerprint verification method.
fi: %1 keskeytti tunnistautumisprosessin. Varmistaaksesi, ettet puhu huijarin kanssa, yritä sormenjälkien tarkistusta käsin uudelleen.

en: Ask %1 a question, the answer to which is known only to you and them. If the answer does not match, you may be talking to an imposter.
fi: Kysy henkilöltä %1 kysymys, jonka vastauksen tunnette vain sinä ja hän. Elleivät vastaukset täsmää, saatat puhua huijarin kanssa.

en: Pick a secret known only to you and %1. If the secret does not match, you may be talking to an imposter. Do not send the secret through the chat window, or this authentication method could be compromised with ease.
fi: Valitse salaisuus, jonka vain sinä ja %1 tunnette. Elleivät salaisuudet vastaa toisiaan, saatat puhua huijarin kanssa. Älä lähetä salaisuutta keskusteluikkunassa tai tämä tunnistautumistapa voidaan helposti murtaa.

en: Verify %1's fingerprint manually. For example via a phone call or signed (and verified) email.
fi: Tarkista henkilön %1 sormenjälki itse esimerkiksi puhelimitse tai allekirjoitetulla (ja tarkistetulla) sähköpostilla.

[ctx: @title]
en: Authenticating contact...
fi: Tunnistetaan henkilöä…

note: i18n: ectx: label, entry (rbAlways), group (Policy)
en: Always encrypt outgoing messages
fi: Salaa aina lähtevät viestit

note: i18n: ectx: label, entry (rbOpportunistic), group (Policy)
en: Automatically encrypt messages if the other side supports OTR
fi: Salaa viestit automaattisesti, jos vastapuoli tukee OTR:ää

note: i18n: ectx: label, entry (rbManual), group (Policy) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_rbManual)
en: Encrypt messages if the other side requests an OTR connection
fi: Salaa viestit, jos vastapuoli pyytää OTR-yhteyttä

note: i18n: ectx: label, entry (rbNever), group (Policy)
en: Never encrypt outgoing messages
fi: Älä koskaan salaa lähteviä viestejä

note: i18n: ectx: Menu (otr_menu)
en: OTR Settings
fi: OTR-asetukset

en: OTR Encryption
fi: OTR-salaus

en: Start OTR Session
fi: Aloita OTR-istunto

en: End OTR Session
fi: Päätä OTR-istunto

en: Authenticate Contact
fi: Tunnista henkilö

en: Refresh OTR Session
fi: Päivitä OTR-istunto

en: <b>Received a new fingerprint from <a>%1</a>. You should authenticate this contact.</b>
fi: <b>Saatiin uusi sormenjälki henkilöltä <a>%1</a>. Sinun tulisi tunnistaa tämä henkilö.</b>

en: <b>Private OTR session started.</b>
fi: <b>Yksityinen OTR-istunto aloitettiin.</b>

en: <b>Unverified OTR session started.</b>
fi: <b>Tarkistamaton OTR-istunto aloitettiin.</b>

en: <b>OTR Session ended. Note that the conversation is now insecure.</b>
fi: <b>OTR-istunto päättyi. Huomaa, että keskustelu on nyt turvatonta.</b>

en: <b>OTR connection refreshed successfully.</b>
fi: <b>OTR-yhteys päivitettiin onnistuneesti.</b>

en: Error occurred encrypting message.
fi: Viestiä salattaessa sattui virhe.

en: You sent encrypted data to %1, who wasn't expecting it.
fi: Lähetit salattua tietoa henkilölle %1, joka ei odottanut sitä.

en: You transmitted an unreadable encrypted message.
fi: Lähetit salatun viestin, jota ei voi lukea.

en: You transmitted a malformed data message.
fi: Lähetit kelvottoman dataviestin.

en: [resent]
fi: [lähetetty uudelleen]

en: Authentication with <b>%1</b> successful. The conversation is now secure.
fi: Tunnistautuminen henkilön <b>%1</b> kanssa onnistui. Keskustelu on nyt turvallista.

en: Authentication with <b>%1</b> failed. The conversation is now insecure.
fi: Tunnistautuminen henkilön <b>%1</b> kanssa epäonnistui. Keskustelu on nyt turvatonta.

en: You attempted to send an unencrypted message to %1.
fi: Yritit lähettää salaamattoman viestin vastaanottajalle %1.

en: An error occurred when encrypting your message. The message was not sent.
fi: Viestiä salatessa tapahtui virhe. Viestiä ei lähetetty.

en: %1 has already closed his/her private connection to you. Your message was not sent. Either end your private conversation, or restart it.
fi: %1 on jo sulkenut yksityisyhteyden kanssasi. Viestiäsi ei lähetetä. Voit joko lopettaa yksityiskeskustelusi tai aloittaa sen uudelleen.

en: OTR error
fi: OTR-virhe

en: We are receiving our own OTR messages. You are either trying to talk to yourself, or someone is reflecting your messages back at you.
fi: Vastaanotetaan omia OTR-viestejä. Yrität joko puhua itsellesi tai joku kaiuttaa viestisi sinulle takaisin.

en: <b>The last message to %1 was resent.</b>
fi: <b>Viimeisin viesti henkilölle %1 lähetettiin uudelleen.</b>

en: <b>The encrypted message received from %1 is unreadable, as you are not currently communicating privately.</b>
fi: <b>Henkilöltä %1 saatua salattua viestiä ei joko voi lukea tai et ole yksityistilassa.</b>

en: We received an unreadable encrypted message from %1.
fi: Henkilöltä %1 saapui salattu viesti, jota ei voi lukea.

en: We received a malformed data message from %1.
fi: Henkilöltä %1 saapui kelvoton dataviesti.

en: <b>The following message received from %1 was <i>not</i> encrypted: [</b>%2<b>]</b>
fi: <b>Seuraavaa viestiä lähettäjältä %1 <i>ei</i> salattu: [</b>%2<b>]</b>

en: %1 has sent an encrypted message intended for a different session. If you are logged in multiple times, another session may have received the message.
fi: %1 on lähettänyt toiseen istuntoon tarkoitetun salatun viestin. Jos olet kirjautuneena useammasti, toinen istunto on voinut saada viestin.

en: <b>%1</b> has ended the OTR session. You should do the same.
fi: <b>%1</b> on päättänyt OTR-istunnon. Sinun tulisi tehdä samoin.

en: An error occurred while encrypting the message.
fi: Viestiä salattaessa sattui virhe.

en: Terminating OTR session.
fi: Päätetään OTR-istunto.

en: <b>Authentication aborted. Note that the conversation is now insecure.</b>
fi: <b>Tunnistautuminen keskeytettiin. Huomaa, että keskustelu on nyt turvatonta.</b>

en: <b>Authenticating contact...</b>
fi: <b>Tunnistetaan henkilöä…</b>

[ctx: @info]
en: No fingerprint present.
fi: Sormenjälkeä ei ole.

[ctx: @item:intable Fingerprint was never used]
en: Unused
fi: Käyttämätön

[ctx: @item:intable Fingerprint is used in a private conversation]
en: Private
fi: Yksityinen

[ctx: @item:intable Fingerprint is used in an unverified conversation]
en: Unverified
fi: Tarkistamaton

[ctx: @item:intable Private conversation finished]
en: Finished
fi: Valmis

[ctx: @item:intable Conversation is not private]
en: Not Private
fi: Ei yksityinen

[ctx: @item:intable The fingerprint is trusted]
en: Yes
fi: Kyllä

[ctx: @item:intable The fingerprint is not trusted]
en: No
fi: Ei

[ctx: @item:inmenu]
en: &OTR Policy
fi: &OTR-käytäntö

[ctx: @item:inmenu Use the default encryption mode specified in settings dialog]
en: &Default
fi: &Oletus

[ctx: @item:inmenu Always encrypt messages]
en: Al&ways
fi: &Aina

[ctx: @item:inmenu Use the opportunistic encryption mode]
en: &Opportunistic
fi: A&joittain

[ctx: @item:inmenu Use the manual encryption mode]
en: &Manual
fi: &Käsin

[ctx: @item:inmenu Never encrypt messages]
en: Ne&ver
fi: &Ei koskaan

[ctx: @info:status]
en: Your policy settings do not allow encrypted sessions to this contact.
fi: Käytänneasetuksesi eivät salli salattua yhteyttä tähän yhteystietoon.

[ctx: @info:status]
en: Attempting to refresh the OTR session with <b>%1</b>...
fi: Yritetään päivittää OTR-istuntoa käyttäjän <b>%1</b> kanssa…

[ctx: @info:status]
en: Attempting to start a private OTR session with <b>%1</b>...
fi: Yritetään aloittaa yksityistä OTR-istuntoa yhteystiedon <b>%1</b> kanssa…

en: Selected account already has a key. Do you want to create a new one?
fi: Valitulla tilillä on jo avain. Haluatko luoda uuden?

en: Overwrite key?
fi: Korvataanko avain?

en: Please contact %1 via another secure way and verify that the following fingerprint is correct:
fi: Ota yhteyttä henkilöön %1 toisen salatun kanavan kautta ja varmista, että seuraava sormenjälki on oikein:

en: Are you sure you want to trust this fingerprint?
fi: Haluatko varmasti luottaa tähän sormenjälkeen?

en: Verify fingerprint
fi: Tarkista sormenjälki

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, OTRPrefsUI)
en: OTR Plugin Preferences
fi: OTR-liitännäisen asetukset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Private Keys
fi: Yksityiset avaimet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Account:
fi: Tili:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btGenFingerprint)
en: &Generate
fi: &Luo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Fingerprint:
fi: Sormenjälki:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tlFingerprint)
en: No Fingerprint
fi: Ei sormenjälkeä

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbPolicy)
en: Default OTR Policy
fi: OTR:n oletuskäytäntö

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_rbAlways)
en: Always encrypt messages
fi: Salaa aina viestit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_rbAlways)
en: Al&ways
fi: &Aina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_rbManual)
en: &Manual
fi: &Käyttäjän valitessa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_rbOpportunistic)
en: Encrypt messages automatically if the other side supports OTR
fi: Salaa viestit automaattisesti, jos vastapuoli tukee OTR:ää

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_rbOpportunistic)
en: &Opportunistic
fi: K&un mahdollista

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_rbNever)
en: Never encrypt messages
fi: Älä salaa viestejä koskaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_rbNever)
en: Ne&ver
fi: Ei ko&skaan

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, fingerprints)
en: K&nown Fingerprints
fi: &Tunnetut sormenjäljet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tbFingerprints)
en: Contact ID
fi: Yhteystiedon tunnus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tbFingerprints)
en: Verified
fi: Vahvistettu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tbFingerprints)
en: Fingerprint
fi: Sormenjälki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tbFingerprints)
en: Protocol
fi: Yhteyskäytäntö

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btVerify)
en: &Verify Fingerprint
fi: &Vahvista sormenjälki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btForget)
en: F&orget Fingerprint
fi: U&nohda sormenjälki

en: Please wait
fi: Odota hetki

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrivKeyPopup)
en: Please Wait
fi: Odota hetki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Please wait while generating the private key
fi: Odota hetki, yksityistä avainta luodaan

[ctx: adjective decribing instant message]
en: Inbound
fi: Saapuva

[ctx: adjective decribing instant message]
en: Outbound
fi: Lähtevä

[ctx: adjective decribing instant message directions inbound and outbound]
en: Both Directions
fi: Kumpikin suunta

en: HTML Message Body
fi: HTML-viestin runko

en: Plain Text Message Body
fi: Raakatekstiviestin runko

en: Kopete Message XML
fi: Kopeten viesti-XML

[ctx: adjective decribing an instant message]
en: Inbound
fi: Saapuva

[ctx: adjective decribing an instant message]
en: Outbound
fi: Lähtevä

en: Path
fi: Polku

en: Direction
fi: Suunta

en: Pipe Contents
fi: Putken sisältö

en: The pipe %1 returned malformed XML to the Pipes plugin.The error is:
    
    %2
    
    Located at line %3 and column %4
fi: Putki %1 palautti virheellistä XML:n Pipes-liitännäiseen. Virhe oli:
    
    %2
    
    Sijainti rivillä %3, sarakkeessa %4

en: Select Program or Script to Pipe Messages Through
fi: Valitse ohjelma tai skripti, johon viestit putkitetaan

[ctx: verb]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addButton)
en: &Add...
fi: &Lisää…

[ctx: verb]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, removeButton)
en: &Remove
fi: &Poista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAddExistingMetaContact)
en: Add an existing metacontact:
fi: Lisää olemassa oleva metayhteystieto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAnotherContact)
en: Specify another contact:
fi: Määritä toinen yhteystieto:

note: i18n: ectx: label, entry (Sender_AllowAll), group (Privacy Plugin)
en: Allow everyone to send you messages.
fi: Salli kaikkien lähettää viestejä sinulle.

note: i18n: ectx: label, entry (Sender_AllowNoneButWhiteList), group (Privacy Plugin)
en: Allow nobody to send you messages, except the contacts on the whitelist.
fi: Salli vain sallittujen yhteystietojen listallasi olevien lähettää sinulle viestejä.

note: i18n: ectx: label, entry (Sender_AllowAllButBlackList), group (Privacy Plugin) i18n: ectx: label, entry (Sender_AllowNoneButContactList), group (Privacy Plugin)
en: Allow everyone to send you messages, except the contacts on the blacklist.
fi: Salli kaikkien paitsi estolistalla olevien lähettää sinulle viestejä.

note: i18n: ectx: label, entry (WhiteList), group (Privacy Plugin)
en: Contacts on the whitelist.
fi: Sallittujen listalla olevat yhteystiedot.

note: i18n: ectx: label, entry (BlackList), group (Privacy Plugin)
en: Contacts on the blacklist.
fi: Estettyjen listalla olevat yhteystiedot.

note: i18n: ectx: label, entry (Content_DropIfAny), group (Privacy Plugin)
en: Drop messages that contain at least one of the following words.
fi: Hylkää viestit, joissa esiintyy vähintään yksi seuraavista sanoista.

note: i18n: ectx: label, entry (DropIfAny), group (Privacy Plugin) i18n: ectx: label, entry (DropIfAll), group (Privacy Plugin)
en: Words to look for.
fi: Etsittävät sanat.

note: i18n: ectx: label, entry (Content_DropIfAll), group (Privacy Plugin)
en: Drop messages that contain all of the following words.
fi: Hylkää viestit, joissa esiintyy kaikki seuraavista sanoista.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Filter by Sender
fi: Suodata lähettäjän perusteella

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioOnlyWhiteList)
en: Allow messages only from contacts on the whitelist
fi: Salli viestit vain sallittujen listalla olevilta yhteystiedoilta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Blacklist:
fi: Estolista:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAllowAll)
en: Allow all messages
fi: Salli kaikki viestit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioOnlyContactList)
en: Allow messages only from contacts on my contact list
fi: Salli viestit vain yhteystietoluettelossani olevilta yhteystiedoilta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAllButBlackList)
en: Allow all messages but messages from contacts on the blacklist
fi: Salli kaikki viestit paitsi ne, jotka saapuvat estolistalla olevilta yhteystiedoilta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Whitelist:
fi: Sallittujen lista:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Filter by Content (separate multiple words by commas)
fi: Suodata sisällön mukaan (erota sanat pilkulla)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDropAll)
en: Drop messages that contain all of the following words:
fi: Hylkää viestit, joissa esiintyy kaikki seuraavista sanoista:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDropAtLeastOne)
en: Drop messages that contain at least one of the following words:
fi: Hylkää viestit, joissa esiintyy vähintään yksi seuraavista sanoista:

en: Add to WhiteList
fi: Lisää sallittujen listalle

en: Add to BlackList
fi: Lisää torjuttujen listalle

en: A message from %1 was dropped, because this contact is not on your whitelist.
fi: Viesti käyttäjältä %1 estettiin, koska kyseinen käyttäjä ei ole sallittujen listalla.

en: A message from %1 was dropped, because this contact is on your blacklist.
fi: Viesti käyttäjältä %1 estettiin, koska kyseinen käyttäjä on kiellettyjen listalla.

en: A message from %1 was dropped, because this contact is not on your contact list.
fi: Henkilön %1 viesti hylättiin, koska yhteystietoa ei löydy yhteystietoluettelostasi.

en: A message from %1 was dropped, because it contained a blacklisted word.
fi: Viesti käyttäjältä %1 estettiin, koska viesti sisälsi kielletyn sanan.

en: A message from %1 was dropped, because it contained blacklisted words.
fi: Viesti käyttäjältä %1 estettiin, koska viesti sisälsi kiellettyjä sanoja.

en: Add Contact to Whitelist
fi: Lisää yhteystieto sallittujen listalle

en: Add Contact to Blacklist
fi: Lisää yhteystieto torjuttujen listalle

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3) i18n: ectx: Menu (privacyMenu)
en: Privacy
fi: Yksityisyys

en: Statistics for %1
fi: Tilastot käyttäjälle %1

en: Key:  <font color="%1">Online</font>  <font color="%2">Away</font>  <font color="%3">Offline</font>
fi: Selite:  <font color="%1">Läsnä</font>  <font color="%2">Poissa</font>   <font color="%3">Ei verkossa</font>

en: <h1>Statistics for %1</h1>
fi: <h1>Käyttäjän %1 tilastot</h1>

en: <div class="statgroup"><b><a href="main:generalinfo" title="General summary view">General</a></b><br><span title="Select the day or month for which you want to view statistics"><b>Days: </b><a href="dayofweek:1">Monday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:2">Tuesday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:3">Wednesday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:4">Thursday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:5">Friday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:6">Saturday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:7">Sunday</a><br><b>Months: </b><a href="monthofyear:1">January</a>&nbsp;<a href="monthofyear:2">February</a>&nbsp;<a href="monthofyear:3">March</a>&nbsp;<a href="monthofyear:4">April</a>&nbsp;<a href="monthofyear:5">May</a>&nbsp;<a href="monthofyear:6">June</a>&nbsp;<a href="monthofyear:7">July</a>&nbsp;<a href="monthofyear:8">August</a>&nbsp;<a href="monthofyear:9">September</a>&nbsp;<a href="monthofyear:10">October</a>&nbsp;<a href="monthofyear:11">November</a>&nbsp;<a href="monthofyear:12">December</a>&nbsp;</span></div><br>
fi: <div class="statgroup"><b><a href="main:generalinfo" title="Yleinen yhteenvetonäkymä">Yleiset</a></b><br><span title="Valitse päivä tai kuukausi, josta haluat tilastot"><b>Päivät: </b><a href="dayofweek:1">Maanantai</a>&nbsp;<a href="dayofweek:2">Tiistai</a>&nbsp;<a href="dayofweek:3">Keskiviikko</a>&nbsp;<a href="dayofweek:4">Torstai</a>nbsp;<a href="dayofweek:5">Friday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:6">Lauantai</a>&nbsp;<a href="dayofweek:7">Sunnuntai</a><br><b>Kuukaudet: </b><a href="monthofyear:1">Tammikuu</a>&nbsp;<a href="monthofyear:2">Helmikuu</a>&nbsp;<a href="monthofyear:3">Maaliskuu</a>&nbsp;<a href="monthofyear:4">Huhtikuu</a>&nbsp;<a href="monthofyear:5">Toukokuu</a>&nbsp;<a href="monthofyear:6">Kesäkuu</a>&nbsp;<a href="monthofyear:7">Heinäkuu</a>&nbsp;<a href="monthofyear:8">Elokuu</a>&nbsp;<a href="monthofyear:9">Syyskuu</a>&nbsp;<a href="monthofyear:10">Lokakuu</a>&nbsp;<a href="monthofyear:11">Marraskuu</a>&nbsp;<a href="monthofyear:12">Joulukuu</a>&nbsp;</span></div><br>

en: <div class="statgroup" title="Contact status history for today"><h2>Today</h2><table width="100%"><tr><td>Status</td><td>From</td><td>To</td></tr>
fi: <div class="statgroup" title="Yhteystietojen tilahistoria tänäiseltä"><h2>Tänään</h2><table width="100%"><tr><td>Tila</td><td>Lähettäjä</td><td>Vastaanottaja</td></tr>

en: <b title="The total time %1 was visible">Total visible time :</b> %2<br>
fi: <b title="Henkilön %1 läsnäolo kaikkiaan">Läsnä kaikkiaan:</b> %2<br>

en: <b title="The total time %1 was online">Total online time :</b> %2<br>
fi: <b title="Henkilön %1 verkkoaika kaikkiaan">Verkossa kaikkiaan:</b> %2<br>

en: <b title="The total time %1 was away">Total busy time :</b> %2<br>
fi: <b title="Henkilön %1 poissaolo kaikkiaan">Poissaolo kaikkiaan:</b> %2<br>

en: <b title="The total time %1 was offline">Total offline time :</b> %2
fi: <b title="Henkilön %1 poissaolo verkosta kaikkiaan">Poissa verkosta kaikkiaan:</b> %2

en: General information
fi: Yleistiedot

en: <b>Average message length:</b> %1 character<br> | <b>Average message length:</b> %1 characters<br>
fi[0]: <b>Viestin keskipituus:</b> %1 merkki<br>
fi[1]: <b>Viestin keskipituus:</b> %1 merkkiä<br>

en: <b>Time between two messages:</b> %1 second | <b>Time between two messages:</b> %1 seconds
fi[0]: <b>Kahden viestin välinen aika:</b> %1 sekunti
fi[1]: <b>Kahden viestin välinen aika:</b> %1 sekuntia

en: <b title="The last time you talked with %1">Last talk :</b> %2<br>
fi: <b title="Viimeksi keskustelit yhteystiedon %1 kanssa">Viimeisin keskustelu:</b> %2<br>

en: <b title="The last time %1 was online or away">Last time present :</b> %2
fi: <b title="Viimeisin aika, jolloin %1 oli verkossa tai poissa">Viimeisin läsnäolo:</b> %2

note: i18n("<b title=\"%1 uses to set his status online at these hours (EXPERIMENTAL)\">Main online events :</b><br>").arg(m_contact->metaContact()->displayName())); QValueList<QTime> mainEvents = m_contact->mainEvents(Kopete::OnlineStatus::Online); for (uint i=0; i<mainEvents.count(); i++) QString("%1<br
en: Current status
fi: Nykyinen tila

en: Is <b>%1</b> since <b>%2</b>
fi: On <b>%1</b> <b>%2</b> alkaen

[ctx: TRANSLATOR: please reverse 'left' and 'right' as appropriate for your language]
en: When was this contact visible?<br />All charts are in 24 blocks, one per hour, encompassing one day. %1 is on the left, and %2 is on the right.
fi: Koska henkilö oli näkyvissä?<br />Kaavioissa on 24 lohkoa, yksi kullekin päivän tunnille. %1 on vasemmalla, %2 oikealla.

en: Between %1 and %2, %3 was visible for %4% of the hour.
fi: %1–%2 välillä henkilö %3 oli näkyvissä %4 % tunnista.

en: Online time
fi: Verkossaoloaika

en: Away time
fi: Poissaoloaika

en: Offline time
fi: Verkosta poissaoloaika

en: online
fi: läsnä

en: away
fi: poissa

en: offline
fi: ei verkossa

en: Between %1 and %2, %3 was %4% %5.
fi: %1–%2 välillä, %3 oli %5 %4 %.

en: <h2>%1</h2><table width="100%"><tr><td>Status</td><td>From</td><td>To</td></tr>
fi: <h2>%1</h2><table width="100%"><tr><td>Tila</td><td>Lähettäjä</td><td>Vastaanottaja</td></tr>

en: View &Statistics
fi: Katso &tilastoja

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: &Calendar View
fi: &Kalenterinäkymä

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Colors
fi: &Värit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mColorsAdd)
en: &Add...
fi: &Lisää…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mColorsUp)
en: Move &Up
fi: Siirrä &ylemmäs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mColorsDown)
en: Move &Down
fi: Siirrä &alemmas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_colorRandom)
en: Random order
fi: Satunnainen järjestys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_fg)
en: Change global text foreground color
fi: Muuta yleistä tekstiväriä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_char)
en: Change color every letter
fi: Vaihda väri joka kirjaimella

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_words)
en: Change color every word
fi: Vaihda väriä joka sanalla

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Effects
fi: Tehosteet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_casewaves)
en: CasE wAVes
fi: KirJaiNKooN aaLToiLU

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultLanguage), group (Translator plugin)
en: Default native language
fi: Oletettu natiivikieli

note: i18n: ectx: label, entry (Service), group (Translator plugin)
en: Translation service
fi: Käännöspalvelu

note: i18n: ectx: label, entry (IncomingDontTranslate), group (Translator plugin)
en: Do not translate incoming messages
fi: Älä käännä saapuneita viestejä

note: i18n: ectx: label, entry (IncomingShowOriginal), group (Translator plugin)
en: Show the original incoming message
fi: Näytä alkuperäinen saapunut viesti

note: i18n: ectx: label, entry (IncomingTranslate), group (Translator plugin)
en: Translate incoming message directly
fi: Käännä saapuneet viestit suoraan

note: i18n: ectx: label, entry (OutgoingDontTranslate), group (Translator plugin)
en: Do not translate outgoing messages
fi: Älä käännä lähteviä viestejä

note: i18n: ectx: label, entry (OutgoingShowOriginal), group (Translator plugin)
en: Show the original outgoing message
fi: Näytä alkuperäinen lähtevä viesti

note: i18n: ectx: label, entry (OutgoingTranslate), group (Translator plugin)
en: Translate outgoing message directly
fi: Käännä lähtevä viesti suoraan

note: i18n: ectx: label, entry (OutgoingAsk), group (Translator plugin)
en: Show dialog before sending message
fi: Näytä valintaikkuna ennen viestin lähetystä

en: Translator Plugin
fi: Kääntäjä-liitännäinen

en: Translate
fi: Käännä

en: Detect language
fi: Tunnista kieli

en: Albanian
fi: Albania

en: Arabic
fi: Arabia

en: Armenian
fi: Armenia

en: Azerbaijani
fi: Azeri

en: Basque
fi: Baski

en: Belarusian
fi: Valkovenäjä

en: Bulgarian
fi: Bulgaria

en: Catalan
fi: Katalaani

en: Chinese (Simplified)
fi: Kiina (yksinkertaistettu)

en: Chinese (Traditional)
fi: Kiina (perinteinen)

en: Croatian
fi: Kroatia

en: Czech
fi: Tšekki

en: Danish
fi: Tanska

en: Dutch
fi: Hollanti

en: English
fi: Englanti

en: Estonian
fi: Viro

en: Filipino
fi: Filippiini

en: Finnish
fi: Suomi

en: French
fi: Ranska

en: Galician
fi: Galicia

en: Georgian
fi: Georgia

en: German
fi: Saksa

en: Greek
fi: Kreikka

en: Haitian Creole
fi: Haitin kreoli

en: Hebrew
fi: Heprea

en: Hungarian
fi: Unkari

en: Icelandic
fi: Islanti

en: Indonesian
fi: Indonesia

en: Irish
fi: Iiri

en: Italian
fi: Italia

en: Japanese
fi: Japani

en: Korean
fi: Korea

en: Latvian
fi: Latvia

en: Lithuanian
fi: Liettua

en: Macedonian
fi: Makedonia

en: Malay
fi: Malaiji

en: Maltese
fi: Malta

en: Norwegian
fi: Norja

en: Persian
fi: Persia

en: Polish
fi: Puola

en: Portuguese
fi: Portugali

en: Romanian
fi: Romania

en: Russian
fi: Venäjä

en: Serbian
fi: Serbia

en: Slovak
fi: Slovakki

en: Slovenian
fi: Sloveeni

en: Spanish
fi: Espanja

en: Swedish
fi: Ruotsi

en: Turkish
fi: Turkki

en: Ukrainian
fi: Ukraina

en: Vietnamese
fi: Vietnam

en: Welsh
fi: Kymri

en: Yiddish
fi: Jiddiš

en: Set &Language
fi: Aseta &kieli

en: %2 
    Auto Translated: 
    %1
fi: %2 
    Automaattisesti käännetty: 
    %1

en: %2 <br/>Auto Translated: <br/>%1
fi: %2 <br/>Automaattikäännös: <br/>%1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Translation service:
fi: Käännöspalvelu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: Default native language:
fi: Oletettu natiivikieli:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, IncomingMessages)
en: Incoming Messages
fi: Uudet viestit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_IncomingDontTranslate) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_OutgoingDontTranslate)
en: Do not translate
fi: Älä käännä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_IncomingShowOriginal) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_OutgoingShowOriginal)
en: Show the original message
fi: Näytä alkuperäinen viesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_IncomingTranslate) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_OutgoingTranslate)
en: Translate directly
fi: Käännä suoraan

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OutgoingTranslate)
en: Outgoing Messages
fi: Ulosmenevät viestit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_OutgoingAsk)
en: Show dialog before sending
fi: Näytä valintaikkuna ennen lähetystä

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewAmount), group (URLPicPreview Plugin)
en: Maximum number of Previews
fi: Esikatseluiden enimmäismäärä

note: i18n: ectx: label, entry (Scaling), group (URLPicPreview Plugin)
en: Should the image be scaled
fi: Tulisiko kuva skaalata

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewRestriction), group (URLPicPreview Plugin)
en: Should the number of previews be restricted?
fi: Tulisiko esikatseluiden määrää rajoittaa?

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewScaleWidth), group (URLPicPreview Plugin)
en: Scale images to the width
fi: Skaalaa kuvat leveyteen

en: Preview of:
fi: Esikatselu:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, URLPicPreviewPrefsUI)
en: Picture Preview Preferences
fi: Kuvien esikatseluominaisuudet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, restrictPreviews)
en: If checked, only the selected number of pictures are downloaded and displayed as previews.
    Otherwise, an unlimited number of previews are generated.
fi: Jos valittu, vain valittu määrä kuvia ladataan ja niiden esikatselut näytetään.
    Muutoin esikatseluiden määrää ei ole rajoitettu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, restrictPreviews)
en: &Restrict number of previews:
fi: &Rajoita esikatseluiden määrää:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, previewAmount)
en: The maximum number of pictures to download and preview.
fi: Ladattavien ja esikatseltavien kuvien enimmäismäärä.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Scaling
fi: Skaalaus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, enableScaling)
en: If checked, preview images get scaled down to the width specified.
    Otherwise, the images are not scaled at all and appear in their original size.
fi: Josvalittu, esikatselukuvat skaalataan haluttuun leveyteen.
    Muutoin kuvia ei skaalata ja ne näytetään alkuperäisen kokoisina.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableScaling)
en: Scale &to:
fi: Skaalaa &leveyteen:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, previewScaleWidth)
en: The width to which images should be scaled down. Smaller images will appear in their original size.
fi: Leveys, johon kuvat skaalataan. Tätä pienemmät kuvat näytetään alkuperäisen kokoisina.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (KIntSpinBox, previewScaleWidth)
en:  pixel
fi:  pikseliä

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, linkPreviewGroup)
en: Link Preview
fi: Linkkien esikatselu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, enableLinkPreview)
en: Creates a preview picture of the link.
fi: Luo esikatselukuvan linkistä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableLinkPreview)
en: Enable lin&k preview
fi: &Käytä linkin esikatselua

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Abort creating previe&w after
fi: Keskeytä esikatselun luonti &viipeellä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntNumInput, timeoutLinkPreview)
en: After the specified number of seconds the creation of the preview is aborted automatically.
    Use 0 seconds to never abort the creation.
fi: Esikatselun luonti keskeytetään automaattisesti määrätyn viipeen jälkeen.
    Jos viive on 0 sekuntia, luontia ei keskeytetä koskaan.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (KIntNumInput, timeoutLinkPreview)
en:  seconds
fi:  sekuntia

note: i18n: ectx: label, entry (UploadFrequency), group (Web Presence Plugin)
en: Delay in seconds before updating the file
fi: Tiedoston päivittämisviive sekunteina

note: i18n: ectx: label, entry (uploadURL), group (Web Presence Plugin)
en: The URL where the file should be uploaded to
fi: Verkko-osoite, johon tiedosto tulisi lähettää

note: i18n: ectx: label, entry (formatHTML), group (Web Presence Plugin)
en: HTML formatting
fi: HTML-muotoilu

note: i18n: ectx: label, entry (formatXHTML), group (Web Presence Plugin)
en: XHTML formatting
fi: XHTML-muotoilu

note: i18n: ectx: label, entry (formatXML), group (Web Presence Plugin)
en: XML formatting
fi: XML-muotoilu

note: i18n: ectx: label, entry (formatStylesheet), group (Web Presence Plugin)
en: XML transformation with a XSLT sheet
fi: XML-muodonmuutos käyttämällä XSLT-tyyliä

note: i18n: ectx: label, entry (formatStylesheetURL), group (Web Presence Plugin)
en: XSLT sheet
fi: XSLT-tyyli

note: i18n: ectx: label, entry (useImagesHTML), group (Web Presence Plugin)
en: Replace protocol text with images in (X)HTML
fi: Korvaa yhteyskäytännön nimi kuvilla (X)HTML:ssä

note: i18n: ectx: label, entry (showName), group (Web Presence Plugin)
en: Use one of your IM names as display name
fi: Käytä jotakin IM-nimeäsi näyttönimenä

note: i18n: ectx: label, entry (showAnotherName), group (Web Presence Plugin)
en: Use another name as display name
fi: Käytä muuta nimeä näyttönimenä

note: i18n: ectx: label, entry (showThisName), group (Web Presence Plugin)
en: Desired display name
fi: Haluttu näyttönimi

note: i18n: ectx: label, entry (includeIMAddress), group (Web Presence Plugin)
en: Include IM addresses
fi: Sisällytä IM-osoitteet

en: An error occurred when uploading your presence page.
    Check the path and write permissions of the destination.
fi: Paikallaolosivuasi lähetettäessä sattui virhe.
    Tarkista kohteen sijainti ja kirjoitusoikeudet.

en: Not yet known
fi: Ei tiedetä vielä

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Uploading
fi: Hinaufladen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Uplo&ad to:
fi: Lähetä henkilölle:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, formatHTML)
en: Formatting
fi: Muotoillaan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_formatHTML)
en: HTML 4.01 Transitional using the ISO-8859-1 (aka. Latin 1) character set encoding.
fi: HTML 4.01 Transitional käyttämällä ISO-8859-1 (tunnetaan myös nimellä Latin 1) merkistökoodausta.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_formatHTML)
en: HTML 4.01 Transitional formatting using ISO-8859-1 (aka. Latin 1) character set encoding.
    
    This version should be easily opened by most web browsers.
fi: HTML 4.01 Transitional muotoilu käyttämällä merkistökoodausta ISO-8859-1 (tunnetaan myös nimellä Latin 1).
    
    Tämän version pitäisi pystyä helposti avaamaan useimmissa verkkoselaimissa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_formatHTML)
en: HTML (simple loo&k)
fi: HTML (y&ksinkertainen ulkoasu)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_formatXHTML)
en: The resulting page will be formatted using the XHTML 1.0 Strict W3C Recommendation. The character set encoding is UTF-8.
    
    Note that some web browsers do not support XHTML. You should also make sure your web server serves it out with the correct mime type, such as application/xhtml+xml.
fi: Tuloksena syntynyt sivu tullaan muotoilemaan käyttäen XHTML 1.0 Strict W3C Suositusta. Merkistön koodaus on UTF-8.
    
    Huomioi, että kaikki verkkoselaimet eivät tue XHTML:ää. Varmista myös, että WWW-palvelimesi tarjoaa sen oikealla mime-tyypillä, kuten application/xhtml+xml.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_formatXHTML)
en: XHTML (simple look)
fi: XHTML (yksinkertainen ulkoasu)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_formatXML)
en: Save the output in XML format using UTF-8 character set.
fi: Tallenna tulos XML-muodossa käyttäen UTF-8 merkistöä.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_formatXML)
en: Save the output in XML format using the UTF-8 encoding.
fi: Tallenna tulos XML-muodossa käyttäen UTF-8 koodausta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_formatStylesheet)
en: XML transformation &using this XSLT sheet:
fi: XML-muodonmuutos &käyttämällä tätä XSLT-tyyliä:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useImagesHTML)
en: Replaces the protocol names, such as MSN and IRC, with images.
fi: Korvaa yhteyskäytäntöjen nimet (kuten MSN ja IRC) kuvilla.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useImagesHTML)
en: Replaces the protocol names, such as MSN and IRC, with images.
    
    Note that you have to manually copy the PNG files into place.
    
    The following files are used by default:
    
    images/msn_protocol.png
    images/icq_protocol.png
    images/jabber_protocol.png
    images/yahoo_protocol.png
    images/aim_protocol.png
    images/irc_protocol.png
    images/sms_protocol.png
    images/gadu_protocol.png
    images/winpopup_protocol.png
fi: Korvaa yhteyskäytäntöjen (kuten MSN ja IRC) nimet kuvilla.
    
    Huomaa, että PNG-tiedostot on kopioitava käsin paikalleen.
    
    Oletusarvoisesti käytetään seuraavia tiedostoja:
    
    images/msn_protocol.png
    images/icq_protocol.png
    images/jabber_protocol.png
    images/yahoo_protocol.png
    images/aim_protocol.png
    images/irc_protocol.png
    images/sms_protocol.png
    images/gadu_protocol.png
    images/winpopup_protocol.png

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useImagesHTML)
en: Repla&ce protocol text with images in (X)HTML
fi: &Korvaa yhteyskäytännön nimi kuvilla (X)HTML:ssä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_showName)
en: Use one of &your IM names
fi: Käytä jotakin &IM-nimeäsi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_includeIMAddress)
en: Include &IM addresses
fi: Sisällytä &IM-osoitteet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_showAnotherName)
en: Use another &name:
fi: Käytä &muuta nimeä:

en: Unable to publish Bonjour service. Currently the Bonjour plugin only works with Avahi.
fi: Bonjour-palvelua ei voi julkaista. Bonjour-liitännäinen toimii toistaiseksi vain Avahin kanssa.

en: Unable to connect to the local mDNS server. Please ensure the Avahi daemon is running.
fi: Paikalliseen mDNS-palvelimeen yhdistäminen epäonnistui. Tarkista, että Avahi-palvelu on käynnissä.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, BonjourAccountPreferences)
en: Account Preferences - Bonjour
fi: Tilin asetukset – Bonjour

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: B&asic Setup
fi: Perus&asetukset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox53) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mAccountInfo) i18n: ec
en: Account Information
fi: Tilin tiedot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Name:
fi: Nimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Email address:
fi: Sähköpostiosoite:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12)
en: The Bonjour protocol needs you to at least specify a name. The name can be of form 'Full Name@Hostname'
fi: Bonjour-yhteyskäytöntö vaatii sinulta vähintään nimen. Nimi voi olla muotoa ”Koko nimi@Konenimi”.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">The Bonjour protocol does not allow you to add contacts. </p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">Contacts will appear as they come online.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">If you expect to see a contact, but they are not appearing</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">1) Please ensure that your local mDNS server (avahi-daemon) is running properly.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">2) Run "<span style=" font-style:italic;">avahi-browse _presence._tcp -t"</span> in konsole and ensure you see the contact there.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">3) Ensure that ports 5353/UDP and 5298/TCP are open in your firewall</p></body></html>
fi: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">Bonjour-yhteyskäytäntö ei anna sinun lisätä yhteystietoja. </p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">Henkilöt ilmestyvät sitä mukaa, kun saapuvat verkkoon.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">Jos odotat jotakuta, mutta häntä ei näy</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">1) varmista, että paikallinen mDNS-palvelimesi (avahi-daemon) on kunnolla käynnissä</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">2) suorita "<span style=" font-style:italic;">avahi-browse _presence._tcp -t"</span> päätteessä ja varmista, että näet etsimäsi henkilön siellä</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">3) varmista, että portit 5353/UDP ja 5298/TCP ovat auki palomuurissasi.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, onlineButton_)
en: O&nline
fi: Pa&ikalla

[ctx: This Means the User is Away]
en: Away
fi: Poissa

[ctx: This Means the User is Away]
en: &Away
fi: &Poissa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, offlineButton_)
en: O&ffline
fi: &Poissa verkosta

en: &Search for Friends
fi: &Etsi kavereita

en: Export Contacts to Server
fi: Vie yhteystietoja palvelimelle

en: Import Contacts from Server
fi: Vie yhteystiedot palvelimelta

en: Delete Contacts from Server
fi: Poista yhteystiedot palvelimelta

en: Export Contacts to File...
fi: Vie yhteystietoja tiedostoon…

en: Import Contacts from File...
fi: Vie yhteystiedot tiedostosta…

en: Only for Friends
fi: Vain kavereille

en: Go O&nline
fi: Yhdi&stä

en: Set &Busy
fi: Aseta &kiireiseksi

en: Set &Invisible
fi: Aseta &näkymättömäksi

en: Go &Offline
fi: &Katkaise

en: Set &Description...
fi: Aseta &seloste

en: Export Contacts on change
fi: Vie yhteystiedot niiden muututtua

en: connection using SSL was not possible, retrying without.
fi: yhdistäminen SSL:ää käyttäen ei ollut mahdollista: yritetään ilman.

en: unable to connect to the Gadu-Gadu server("%1").
fi: ei voitu yhdistää Gadu-Gadu-palvelimeen (”%1”).

en: Connection Error
fi: Yhdistysvirhe

en: Imported contacts list is empty.
fi: Tuotu yhteystietoluettelo on tyhjä.

en: Contacts imported.
fi: Yhteystiedot tuotu.

en: Contacts exported.
fi: Yhteystiedot viety.

en: Contacts deleted from the server.
fi: Yhteystiedot poistettu palvelimelta.

en: Save Contacts List for Account %1 As
fi: Tallenna tilin %1 yhteystietojen lista nimellä

en: Unable to create temporary file.
fi: Väliaikaisen tiedoston luonti epäonnistui.

en: Save Contacts List Failed
fi: Yhteystietojen listan tallentaminen epäonnistui.

en: Load Contacts List for Account %1 As
fi: Lataa yhteystietojen list tilille %1 nimellä

en: Contacts List Load Has Failed
fi: Yhteystietojen listan lataaminen epäonnistui

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GaduAwayUI)
en: Away Dialog
fi: Poissaoloikkuna

en: Unable to retrieve token.
fi: Varmistusmerkkiä ei voida noutaa.

en: Registration FAILED
fi: Rekisteröinti EPÄONNISTUI

en: Unknown connection error while retrieving token.
fi: Tuntematon yhteysvirhe noudettaessa varmistusmerkkiä.

en: Token retrieving status: %1
fi: Varmistusmerkin noutamistilanne: %1

en: Gadu-Gadu token retrieve problem
fi: Gadu-Gadun varmistusmerkin noutamisongelma

en: Unknown connection error while registering.
fi: Tuntematon yhteysvirhe rekisteröinnin aikana.

en: Registration status: %1
fi: Rekisteröinnin tila: %1

en: Gadu-Gadu Registration Error
fi: Gadu-Gadu rekisteröintivirhe

en: Registration Finished
fi: Rekisteröinti onnistunut

en: Registration has been completed successfully.
fi: Rekisteröinti suoritettiin onnistuneesti.

en: Registration Error
fi: Rekisteröintivirhe

en: Incorrect data sent to server.
fi: Palvelimelle lähetettiin kelvotonta tietoa.

en: Password reminding finished prematurely due to a connection error.
fi: Salasananmuistuttaja päättyi ennenaikaisesti yhteysvirheen takia.

en: Success
fi: Onnistui

en: Unsuccessful. Please retry.
fi: Epäonnistunut. Yritä uudelleen.

en: Remind Password
fi: Muista salasana

en: Remind password finished:
fi: Salasananmuistutus päättyi:

en: Password changing finished prematurely due to a connection error.
fi: Salasanan vaihto päättyi ennenaikaisesti yhteysvirheen takia.

en: State Error
fi: Tilavirhe

en: Password changing finished prematurely due to a session related problem (try again later).
fi: Salasanan vaihtaminen päättyi ennenaikaisesti istuntoon liittyvän ongelman takia (yritä myöhemmin uudelleen).

en: Changed Password
fi: Salasana vaihdettu

en: Your password has been changed.
fi: Salasanasi on vaihdettu.

en: Show Profile
fi: Näytä profiili

en: <qt>You need to go online to remove a contact from your contact list.</qt>
fi: <qt>Sinun on yhdistettävä verkkoon poistaaksesi yhteystiedon luettelostasi.</qt>

en: Gadu-Gadu Plugin
fi: Gadu-Gadu-liitännäinen

en: &Resume
fi: &Jatka

en: Over&write
fi: K&orvaa

en: The file %1 already exists, do you want to resume or overwrite it?
fi: Tiedosto %1 on jo olemassa. Haluatko jatkaa vai korvata sen?

en: File Exists: %1
fi: Tiedosto %1 on jo olemassa

en: Connection to peer was refused; it possibly does not listen for incoming connections.
fi: Yhteys vertaiseen torjuttiin; on mahdollista että se ei kuuntele sisääntulevia yhteyksiä.

en: File transfer transaction was not agreed by peer.
fi: Vertainen ei hyväksynyt tiedostonsiirtotapahtumaa.

en: File-transfer handshake failure.
fi: Tiedostonsiirron kättely epäonnistui.

en: File transfer had problems with the file.
fi: Tiedostonsiirrolla on ongelmia tiedoston kanssa.

en: There was network error during file transfer.
fi: Verkkovirhe tapahtui tiedostonsiirron aikana.

en: Unknown File-Transfer error.
fi: Tuntematon tiedostonsiirtovirhe.

[ctx: personal information being fetched from server]
en: <p align="center">Fetching from server</p>
fi: <p align="center">Noudetaan palvelimelta</p>

en: <b>Registration FAILED.</b>
fi: <b>Rekisteröinti EPÄONNISTUI.</b>

en: <b>Enter UIN please.</b>
fi: <b>Anna UIN</b>

en: <b>UIN should be a positive number.</b>
fi: <b>UIN:n täytyy olla positiivinen numero.</b>

en: <b>Enter password please.</b>
fi: <b>Anna salasana</b>

en: <b>Starting DCC listening socket failed; dcc is not working now.</b>
fi: <b>DCC-kuuntelupistokkeen avaus epäonnistui: DCC ei nyt toimi.</b>

en: Edit Contact's Properties
fi: Muokkaa yhteystiedon ominaisuuksia

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, authorCombo)
en: Blocked
fi: Estetty

en: A&way
fi: &Poissa

en: B&usy
fi: &Kiireinen

en: I&nvisible
fi: &Näkymätön

en: Search &More...
fi: Etsi &lisää…

en: Gadu-Gadu Public Directory
fi: Julkinen Gadu-Gadu-hakemisto

en: &New Search
fi: &Uusi haku

en: S&earch
fi: &Etsi

en: &Add User...
fi: &Lisää käyttäjä…

en: &Close
fi: Sulj&e

en: Register New Account
fi: Rekisteröi uusi tili

en: &Register
fi: &Rekisteröidy

en: Retrieving token
fi: Noudetaan varmistusmerkkiä

en: Please enter a valid E-Mail Address.
fi: Anna kelvollinen sähköpostiosoite.

en: Please enter the same password twice.
fi: Kirjoita sama salasana kahdesti.

en: Password entries do not match.
fi: Salasanat eivät täsmää.

en: Please enter the verification sequence.
fi: Kirjoita varmistusjono.

en: Account created; your new UIN is %1.
fi: Tili luotu: uusi UIN:si on %1.

en: Registration failed: %1
fi: Rekisteröinti epäonnistui: %1

en: Registration was unsucessful, please try again.
fi: Rekisteröinti ei onnistunut, yritä uudelleen.

en: You are not connected to the server.
fi: Sinua ei ole yhdistetty palvelimeen.

en: You have to be connected to the server to change your status.
fi: Sinulla täytyy olla yhteys palvelimeen muuttaaksesi tilaasi.

en: idle
fi: jouten

en: resolving host
fi: selvitetään palvelinta

en: connecting
fi: yhdistetään

en: reading data
fi: luetaan dataa

en: error
fi: virhe

en: connecting to hub
fi: yhdistetään keskittimeen

en: connecting to server
fi: yhdistetään palvelimeen

en: retrieving key
fi: noudetaan avainta

en: waiting for reply
fi: odotetaan vastausta

en: connected
fi: yhdistetty

en: sending query
fi: lähetetään pyyntöä

en: reading header
fi: luetaan otsikkoa

en: parsing data
fi: jäsennetään tietoa

en: done
fi: valmis

en: TLS connection negotiation
fi: TLS-yhteysneuvottelu

en: unknown
fi: tuntematon

en: Resolving error.
fi: Selvitetään virhettä.

en: Connecting error.
fi: Yhdistämisvirhe.

en: Reading error.
fi: Lukuvirhe.

en: Writing error.
fi: Kirjoitusvirhe.

en: Unknown error number %1.
fi: Tuntematon virhenumero %1.

en: Unable to resolve server address. DNS failure.
fi: Palvelimen osoitetta ei voitu selvittää: DNS-ongelma.

en: Unable to connect to server.
fi: Ei voitu yhdistää palvelimelle.

en: Server sent incorrect data. Protocol error.
fi: Palvelin lähetti virheellistä tietoa. Yhteyskäytäntövirhe.

en: Problem reading data from server.
fi: Ongelma luettaessa tietoa palvelimelta.

en: Problem sending data to server.
fi: Ongelma lähetettäessä tietoa palvelimelle.

en: Incorrect password.
fi: Virheellinen salasana.

en: Unable to connect over an encrypted channel.
    Try to turn off encryption support in the Gadu account settings, then reconnect.
fi: Yhdistäminen salatun kanavan kautta ei onnistunut.
    Yritä poistaa salaustuki käytöstä Gadu-tilin asetuksista ja yhdistä uudelleen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KRestrictedLine, addEdit_)
en: The user ID of the Gadu-Gadu account you would like to add.
fi: Lisättävän Gadu-Gadu yhteystiedon käyttäjätunnus.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KRestrictedLine, addEdit_)
en: The user ID of the Gadu-Gadu account you would like to add.  This should be in the form of a number (no decimals, no spaces).  This field is mandatory.
fi: Lisättävän Gadu-Gadu tilin käyttäjätunnus. Tämän täytyy olla numeromuodossa (ei desimaalipilkkuja, ei välejä).  Tämä kenttä on pakollinen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: <i>(for example: 1234567)</i>
fi: <i>(esimerkiksi: 1234567)</i>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, fornameEdit_)
en: The forename of the contact you wish to add.
fi: Lisättävän yhteystiedon etunimi.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, fornameEdit_)
en: The forename (first name) of the contact you wish to add.  Optionally this may include a middle name.
fi: Lisättävän yhteystiedon etunimi. Valinnaisesti voi sisältää myös keskinimen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Forename:
fi: &Etunimi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, snameEdit_)
en: The surname of the contact you wish to add.
fi: Lisättävän yhteystiedon sukunimi.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, snameEdit_)
en: The surname (last name) of the contact you wish to add.
fi: Lisättävän yhteystiedon sukunimi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: &Surname:
fi: &Sukunimi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_2_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_2_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, nickEdit_) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, nickEdit_)
en: A nickname for the contact you wish to add.
fi: Lisättävän yhteystiedon lempinimi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2_2)
en: N&ickname:
fi: N&imimerkki:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_4) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_4_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_4_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLin
en: E-Mail address for this contact.
fi: Tämän yhteystiedon sähköpostiosoite.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_4)
en: &Email address:
fi: &Sähköpostiosoite:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_4_2)
en: &Telephone number:
fi: &Puhelinnumero:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, notAFriend_) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, notAFriend_)
en: Check if you want to exclude this contact from the "Just for friends" status mode.
fi: Valitse jos haluat poissulkea tämän yhteystiedon "Vain ystäville" tilasta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, notAFriend_)
en: Offline to contact when you set "&Just for friends"
fi: Tämä yhteystieto ei näe sinua kun olet tilassa "&Vain kavereille"

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, groups) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cb_type)
en: Group
fi: Ryhmä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, statusGroup_)
en: Choose a status; by default Online status is selected. 
    So all you need to do is just to type in your description. 
    Choosing Offline status will disconnect you, with given description.
fi: Valitse tila. Tila ”paikalla” on valittu oletuksena.
    Joten kaikki mitä sinun täytyy tehdä on kirjoittaa kuvaus.
    Paikallisen tilan valitseminen katkaisee sinut, annetulla kuvauksella.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, onlineButton_)
en: Set your status to Online.
fi: Aseta tilasi paikalla olevaksi.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, onlineButton_)
en: Set your status to Online, indicating that you are available to chat with anyone who wishes.
fi: Aseta tilasi paikalla olevaksi ilmaisten, että olet tavoitettavissa chat-keskusteluun kenen kanssa tahansa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, awayButton_)
en: Set your status to busy.
fi: Aseta tilaksesi kiireinen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, awayButton_)
en: Set your status to busy, indicating that you should not be bothered with trivial chat, and may not be able to reply immediately.
fi: Aseta tilaksesi kiireinen ilmaisten, että sinua ei saa häiritä tavanomaisella chat-keskustelulla, etkä kykene vastaamaan välittömästi.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, invisibleButton_)
en: Set status to invisible, which will hide your presence from other users.
fi: Aseta tilasi näkymättömäksi, mikä piilottaa sinun paikallaolon muilta käyttäjiltä.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, invisibleButton_)
en: Set status to invisible, which will hide your presence from other users (who will see you as offline).  However you may still chat, and see the online presence of others.
fi: Asettaa tilaksesi näkymättömän, mikä piilottaa paikallaolosi muilta käyttäjiltä (he näkevät sinun olevan poissa verkosta). Voit kuitenkin edelleen keskustella ja nähdä paikalla olevat muut käyttäjät.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, offlineButton_) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, offlineButton_)
en: Choose this status to disconnect with the description entered below.
fi: Valitse tämä tila katkaistaksesi yhteyden alla ilmoitetulla kuvauksella.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, textEdit_)
en: Description of your status.
fi: Tilasi kuvaus.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, textEdit_)
en: Description of your status (up to 70 characters).
fi: Tilasi kuvaus (korkeintaan 70 merkkiä).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Message:
fi: &Viesti:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GaduAccountEditUI)
en: Account Preferences - Gadu-Gadu
fi: Tilin asetukset – Gadu-Gadu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, loginEdit_)
en: The user ID of your Gadu-Gadu account.
fi: Gadu-Gadu tilisi käyttäjätunnus.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, loginEdit_)
en: The user ID of your Gadu-Gadu account.  This should be in the form of a number (no decimals, no spaces).
fi: Gadu-Gadu tilisi käyttäjätunnus. Täytyy olla numeromuodossa (ei desimaalipilkkua, eikä välejä).

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoLoginCheck_)
en: Check to disable automatic connection. When checked, you may connect to this account manually via the icon in the bottom of the main Kopete window.
fi: Valitse ottaaksesi automaattisen yhdistämisen pois käytöstä. Voit tällöin yhdistää tiliin manuaalisesti käyttämällä kuvaketta Kopeten pääikkunan alaosassa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mAutoConnect) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoLoginCheck_) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoLogin) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mAutoLogon) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_a
en: E&xclude from connect all
fi: &Poissulje toiminnosta "Yhdistä kaikkiin"

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, registrationGroupBox)
en: Registration
fi: Rekisteröintilomake

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: To connect to the Gadu-Gadu network, you will need a Gadu-Gadu account.<br><br>
    If you do not currently have an account, please click the button to create one.
fi: Yhdistääksesi Gadu-Gadu verkkoon, tarvitset Gadu-Gadu tilin.<br> <br>
    Jos sinulla ei ole tiliä, napsauta painiketta luodaksesi sellaisen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, registerNew) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, registerNew) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonRegister) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonRegister) i18n: ectx: property (tool
en: Register a new account on this network.
fi: Rekisteröi uusi tili tähän verkkoon.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, registerNew) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRegister) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRegister)
en: Re&gister New Account
fi: Re&kisteröi uusi tili

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: A&ccount Preferences
fi: &Tilin asetukset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox54) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBo
en: Connection Preferences
fi: Yhteysasetukset

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cacheServersCheck__)
en: Cache connection information for each server connected to in case the main load-balancing server fails.
fi: Varastoi yhteystiedot jokaista palvelinta varten siinä tapauksessa, että päälatauksentasauspalvelin menee kumoon.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cacheServersCheck__)
en: This option is used whenever the primary Gadu-Gadu load-balancing server fails.  If this is checked, Kopete will try to connect to the actual servers directly using cached information about them.  This prevents connection errors when the main load-balancing server does not answer. In practice it only helps very rarely.
fi: Tätä optiota käytetään aina kun ensisijainen Gadu-Gadun latauksentasauspalvelin menee kumoon. Jos tämä on valittu, Kopete yrittää yhdistää suoraan itse palvelimiin käyttäen niistä varastoitua tietoa. Tämä hillitsee yhteysvirheet kun päälatauksentasauspalvelin ei vastaa. Käytännössä se auttaa hyvin harvoin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cacheServersCheck__)
en: C&ache server information
fi: Välitysp&alvelimen tiedot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dccCheck_)
en: &Use direct connections (DCC)
fi: Käytä s&uoria yhteyksiä (DCC)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, exportCheck_)
en: Keep your local and server side contact list in sync. Any change in local list will result in exporting your list to server.
fi: Pidä paikallinen ja palvelimen yhteystietoluettelo synkronoituina. Paikalliset muutokset viedään palvelimella olevaan luetteloosi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, exportCheck_)
en: &Export contact list on change
fi: &Vie yhteystietoluettelo sen muuttuessa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, importCheck_)
en: On each connection Kopete will import your list
fi: Kulloinkin yhdistettäessä Kopete tuo luettelosi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, importCheck_)
en: I&mport contact list on startup
fi: &Tuo yhteystietoluettelo käynnistyksen yhteydessä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreCheck_)
en: &Ignore people not on your contact list
fi: &Estä kaikki yhteystiedot, jotka eivät ole yhteystietoluettelossani

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, useTls_)
en: Whether or not you want to enable SSL encrypted communication with the server.
fi: Haluatko vai etkö halua ottaa käyttöön SS-salattua yhteydenpitoa palvelimen kanssa.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, useTls_)
en: Whether or not you want to enable SSL encrypted communication with the server.  Note that this is not end-to-end encryption, but rather encrypted communication with the server.
fi: Haluatko vai etkö halua ottaa käyttöön SSL-salattua yhteydenpitoa palvelimen kanssa. Huomioi että tämä ei ole lopusta-loppuun salattu, mutta yhteydenpito palvelimen kanssa on melko salattua.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Use protocol encr&yption (SSL):
fi: Kä&ytä yhteyskäytännön salausta (SSL):

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, useTls_)
en: If Available
fi: Jos saatavilla

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, useTls_)
en: Required
fi: Pakollinen

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: U&ser Information
fi: &Käyttäjätiedot

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, userInformation)
en: User Information
fi: Käyttäjätiedot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, connectLabel)
en: <p align="center">You must be connected to change your Personal Information.</p>
fi: <p align="center">Sinun täytyy olla yhdistäytyneenä verkkoon muuttaaksesi henkilökohtaisia tietojasi.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2_4)
en: Maiden name:
fi: Tyttönimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2_4_3)
en: City of origin:
fi: Kotikaupunki:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2_4_2)
en: The values below will be used in the search, but will not appear in the results.
fi: Alla olevia arvoja käytetään haussa, mutta ne eivät näy tuloksissa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1a) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5)
en: Forename:
fi: Etunimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uiSurnamea)
en: Surname:
fi: Sukunimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3)
en: Your nickname:
fi: Näyttönimesi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4a) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblGender)
en: Gender:
fi: Sukupuoli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2_2)
en: Year of birth:
fi: Syntymisvuosi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2a) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCity) i18
en: City:
fi: Kaupunki:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gender) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, uiGender) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbGender)
en: Female
fi: Nainen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gender) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, uiGender) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbGender)
en: Male
fi: Mies

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: &File Transfer
fi: &Tiedostonsiirto

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dcc)
en: Global DCC Options
fi: Globaalit DCC asetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: <qt><p align="center"><font color="#ff0000">These options affect <b>all</b> Gadu-Gadu accounts.</font></p></qt>
fi: <qt><p align="center"><font color="#ff0000">Nämä asetukset vaikuttavat<b>kaikkiin</b> Gadu-Gadu tileihin.</font></p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, optionOverrideDCC)
en: &Override default configuration
fi: &Ohita oletusarvoinen konfiguraatio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Local &IP address /
fi: Paikallinen &IP-osoite /

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPort)
en: po&rt:
fi: &portti:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GaduRegisterAccountUI)
en: Register Account - Gadu-Gadu
fi: Rekisteröi tili - Gadu-Gadu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelPasswordVerify) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, valuePasswordVerify)
en: A confirmation of the password you would like to use.
fi: Käytettävän salasanan varmistus.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPasswordVerify) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, valuePasswordVerify)
en: A confirmation of the password you would like to use for this account.
fi: Tällä tilillä käytettävän salasanan varmistus.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPasswordVerify)
en: Repeat pass&word:
fi: Toista &salasana:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, valuePassword) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelPassword)
en: The password you would like to use.
fi: Käytettävä salasana.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, valuePassword) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPassword)
en: The password you would like to use for this account.
fi: Tällä tilillä käytettävä salasana.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, valueEmailAddress) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelEmailAddress)
en: Your E-mail address.
fi: Sähköpostiosoitteesi.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, valueEmailAddress) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelEmailAddress)
en: The E-mail address you would like to use to register this account.
fi: Sähköpostiosoite, jota käytetään rekisteröimään tämä tili.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelEmailAddress)
en: &E-Mail address:
fi: &Sähköpostiosoite:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelVerificationSequence) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, valueVerificationSequence)
en: The text from the image below.
fi: Teksti alapuolella olevasta kuvasta.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelVerificationSequence) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, valueVerificationSequence)
en: The text from the image below.  This is used to prevent abusive automated registration scripts.
fi: Teksti alapuolella olevasta kuvasta. Tätä käytetään torjumaan automaattiset herjaavat rekisteröintitoiminnot.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelVerificationSequence)
en: &Verification sequence:
fi: &Tarkistussarja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword)
en: &Password:
fi: &Salasana:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, pixmapToken)
en: Gadu-Gadu registration token.
fi: Gadu-Gadun rekisteröinnin varmistusmerkki.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, pixmapToken)
en: This field contains an image showing a number that you need to type into the <b>Verification Sequence</b> field above.
fi: Tämä kenttä sisältää kuvan, jossa näkyvä luku sinun täytyy kirjoittaa yllä olevaan <b>Varmistussarja</b>-kenttään.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelInstructions)
en: <i>Type the letters and numbers shown in the image above into the <b>Verification Sequence</b> field.  This is used to prevent automated registration abuse.</i>
fi: <i>Kirjoita yllä olevassa kuvassa näkyvät kirjaimet ja numerot <b>Varmistussarja</b> -kenttään. Tätä käytetään torjumaan automatisoitua rekisteröinnin väärinkäyttöä.</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioByData)
en: Search by specified data:
fi: Hae kerrotun tiedon mukaan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3a) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Nick:
fi: Näyttönimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_2a)
en: Age from:
fi: Ikä vähintään:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_4)
en: to:
fi: enintään:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioByUin)
en: Request information about user:
fi: Hae tietoa käyttäjästä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uin_static)
en: User number:
fi: Käyttäjänumero:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, onlyOnline)
en: Lookup only those that are currently online
fi: Hae vain tällä hetkellä paikalla olevista

en: &Set Auto-Reply...
fi: &Aseta automaattivastaus…

en: &Join Channel...
fi: &Liity kanavalle…

en: &Manage Privacy...
fi: &Määrittele yksityisyyttä…

en: SSL support could not be initialized for account %1. This is most likely because the QCA TLS plugin is not installed on your system.
fi: SSL-tukea ei voitu alustaa tilille %1. Tämä johtuu luultavasti siitä, että QCA TLS -liitännäista ei ole asennettu.

en: GroupWise SSL Error
fi: GroupWise SSL-virhe

[ctx: Message Sending Failed using the named local account]
en: Kopete was not able to send the last message sent on account '%1'.
    If possible, please send the console output from Kopete to <wstephenson@novell.com> for analysis.
fi: Kopeta ei voinut lähettää tilin ”%1” viimeisintä lähetettyä viestiä.
    Jos mahdollista, lähetä Kopeten konsolituloste osoitteeseen <wstephenson@novell.com> tutkittavaksi.

[ctx: message sending failed using the named local account]
en: Unable to Send Message on Account '%1'
fi: Tilin ”%1” viestiä ei voitu lähettää

en: Kopete: Conflicting Changes Made Offline
fi: Kopete: Verkotta tehty ristiriitaisia muutoksia

en: A change happened to your GroupWise contact list while you were offline which was impossible to reconcile.
fi: Sillä välin kun olit poissa verkosta, GroupWise yhteystietoluettelossasi tapahtui muutos jota on mahdotonta eheyttää.

[ctx: Error shown when connecting failed]
en: Kopete was not able to connect to the GroupWise Messenger server for account '%1'.
    Please check your server and port settings and try again.
fi: Kopete ei voinut yhdistää tilin ”%1” GroupWise Messenger-palvelimeen.
    Tarkista palvelin- ja porttiasetukset ja yritä uudelleen.

en: Unable to Connect '%1'
fi: EI voitu liittyä: ”%1”

en: The host name does not match the one in the certificate.
fi: Konenimi ei vastaa varmenteesta löytyvää.

en: The certificate is invalid.
fi: Varmenne ei ole kelvollinen.

en: No certificate was presented.
fi: Varmennetta ei ollut saatavilla.

en: The Certificate Authority rejected the certificate.
fi: Varmentaja ei hyväksynyt varmennetta.

en: The certificate is not trusted.
fi: Varmenne ei ole luotettu.

en: The signature is invalid.
fi: Allekirjoitus on virheellinen.

en: The Certificate Authority is invalid.
fi: Varmentaja on virheellinen.

en: Invalid certificate purpose.
fi: Varmenteen tarkoitus virheellinen.

en: The certificate is self-signed.
fi: Varmenne on itseallekirjoitettu.

en: The certificate has been revoked.
fi: Varmenne on mitätöity.

en: Maximum certificate chain length was exceeded.
fi: Varmenneketjun enimmäispituus ylitettiin.

en: The certificate has expired.
fi: Varmenne on vanhentunut.

en: The Certificate Authority has expired.
fi: Varmenneauktoriteetti on vanhentunut.

en: Validity is unknown.
fi: Kelvollisuutta ei tiedetä.

en: <qt><p>The identity and the certificate of server %1 could not be validated for account %2:</p><p>%3</p><p>%4</p><p>Do you want to continue?</p></qt>
fi: <qt> <p>Henkilöyttä ja palvelimen %1 varmennetta ei voitu varmistaa tilille %2: </p><p>%3</p><p>%4</p><p>Haluatko jatkaa?</p></qt>

en: <qt><p>The certificate of server %1 could not be validated for account %2: %3</p><p>Do you want to continue?</p></qt>
fi: <qt> <p>Palvelimen %1 varmennetta ei voitu varmistaa tilille %2: %3</p> <p>Haluatko silti jatkaa?</p></qt>

en: GroupWise Connection Certificate Problem
fi: GroupWise-yhteyden varmenneongelma

[ctx: Prefix used for automatically generated auto-reply messages when the contact is Away, contains contact's name]
en: Auto reply from %1:
fi: Automaattivastaus henkilöltä %1:

[ctx: Prefix used for broadcast messages]
en: Broadcast message from %1:
fi: Yleisviesti henkilöltä %1:

[ctx: Prefix used for system broadcast messages]
en: System Broadcast message from %1:
fi: Järjestelmän yleisviesti henkilöltä %1:

en: The contact %1 could not be added to the contact list, with error message: %2
fi: Yhteystietoa %1 ei voitu lisätä yhteystietoluetteloon, virheviesti: %2

en: Error Adding Contact
fi: Virhe yhteystiedon lisäämisessä

en: Kopete: Signed in as %1 Elsewhere
fi: Kopete: Kirjautunut nimellä %1 muualle

[ctx: The parameter is the user's own account id for this protocol]
en: You have been disconnected from GroupWise Messenger because you signed in as %1 elsewhere
fi: Sinut on poistettu GroupWise Messengeristä, koska olet kirjautunut tunnuksella %1 muualle

en: %1 has been invited to join this conversation.
fi: %1 on kutsuttu liittymään tähän keskusteluun.

en: Enter Auto-Reply Message
fi: Anna automaattivastausviesti

en: Please enter an Auto-Reply message that will be shown to users who message you while Away or Busy
fi: Anna automaattivastausviesti, joka näytetään käyttäjille, etkä lähettävät sinulle viestin kun olet poissa tai kiireinen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: &Account name:
fi: &Tilin nimi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_uniqueName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_uniqueName) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineE
en: The account name of the account you would like to add.
fi: Lisättävän tilin tilinimi.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QButtonGroup)
en: Contact Type
fi: Yhteystiedon tyyppi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbEcho) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton)
en: &Echo
fi: &Kaiutus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_rbEcho) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_rbEcho) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton)
en: Hey look!  Only one option.  Could you please make this a dropdown and add Null?
fi: Hei katso!  Vain yksi valinta. Voisitko ystävällisesti tehdä tästä pudotusvalikon ja lisätä valinnan ”Ei mitään”?

en: Unblock User
fi: Salli käyttäjä

en: Block User
fi: Estä käyttäjä

en: %1|Blocked
fi: %1|Estetty

en: &Invite
fi: &Kutsu

en: Security Status
fi: Salauksen tila

en: Conversation is secure
fi: Keskustelu on salattu

en: Archiving Status
fi: Arkistointitila

en: An error occurred when trying to start a chat: %1
fi: Yritettäessä aloittaa keskustelua sattui virhe: %1

en: Your message could not be sent. You cannot send messages while your status is Appear Offline.
fi: Viestiäsi ei voitu lähettää. Et voi lähettää viestejä, kun tilaksesi on asetettu on ”Esiinny verkottomana”.

en: &Other...
fi: &Muu…

en: Enter Invitation Message
fi: Anna kutsuviesti

en: Enter the reason for the invitation, or leave blank for no reason:
fi: Anna syy kutsuun tai jätä kenttä tyhjäksi, jos ei ole mitään syytä:

en: Search for Contact to Invite
fi: Etsi kutsuttava yhteystieto

[ctx: label attached to contacts who have been invited but are yet to join a chat]
en: (pending)
fi: (odottaa)

en: All the other participants have left, and other invitations are still pending. Your messages will not be delivered until someone else joins the chat.
fi: Kaikki muut osallistujat ovat lähteneet ja muut kutsut odottavat vielä. Viestejäsi ei välitetä kellekään kunnes joku muu liittyy keskusteluun.

en: %1 has rejected an invitation to join this conversation.
fi: %1 on torjunut kutsun liittyä tähän keskusteluun.

en: Conversation is being administratively logged
fi: Keskustelu tallennetaan ylläpidollisesti.

en: Conversation is not being administratively logged
fi: Keskustelua ei tallenneta ylläpidollisesti.

en: This conversation is secured with SSL security.
fi: Tämä keskustelu on salattu SSL-salauksella.

en: This conversation is being logged administratively.
fi: Tämä keskustelu talletetaan ylläpidollisesti.

en: A&vailable
fi: Saata&villa

en: Appear Offline
fi: Esiinny verkottomana

en: A&ppear Offline
fi: Esiinny &verkottomana

en: Invalid Status
fi: Virheellinen tila

en: Auto Reply Message
fi: Automaattivastausviesti

en: Common Name
fi: Yhteinen nimi

en: Access denied
fi: Pääsy kielletty

en: Not supported
fi: Ei tuettu

en: Password expired
fi: Vanhentunut salasana

en: Invalid password
fi: Väärä salasana

en: User not found
fi: Käyttäjää ei löytynyt

en: Attribute not found
fi: Määritettä ei löytynyt

en: User not enabled
fi: Käyttäjä ei ole käytettävissä

en: Directory failure
fi: Kansiovirhe

en: Host not found
fi: Palvelinta ei löytynyt

en: Locked by admin
fi: Ylläpitäjän lukitsema

en: Duplicate participant
fi: Osallistujan kaksoiskappale

en: Server busy
fi: Palvelimella on ruuhkaa

en: Object not found
fi: Kohdetta ei löytynyt

en: Directory update
fi: Kansiopäivitys

en: Duplicate folder
fi: Kansion kaksoiskappale

en: Contact list entry already exists
fi: Yhteystietoluettelon tietue on jo olemassa

en: User not allowed
fi: Käyttäjä ei sallittu

en: Too many contacts
fi: Liian monta yhteystietoa

en: Conference not found
fi: Konferenssia ei löytynyt

en: Too many folders
fi: Liian monta kansiota

en: Server protocol error
fi: Palvelimen yhteyskäytäntövirhe

en: Conversation invitation error
fi: Keskustelu kutsuvirhe

en: User is blocked
fi: Käyttäjä on estetty

en: Master archive is missing
fi: Pääarkisto puuttuu

en: Expired password in use
fi: Vanhentunut salasana käytössä

en: Credentials missing
fi: Valtuustiedot puuttuvat

en: Unsupported client version
fi: Asiakasohjelman versiota ei tueta

en: A duplicate chat was found
fi: Löydettiin keskustelun kaksoiskappale

en: Chat not found
fi: Keskustelua ei löytynyt

en: Invalid chat name
fi: Virheellinen keskustelunimi

en: The chat is active
fi: Keskustelu on aktiivinen

en: Chat is busy; try again
fi: Keskustelulla on kiire: yritä uudelleen

en: Tried request too soon after another; try again
fi: Yritettiin pyyntöä liian nopeasti peräkkäin: yritä uudelleen

en: Server's chat subsystem is not active
fi: Palvelimen keskustelualijärjestelmä ei ole aktiivinen

en: The chat update request is invalid
fi: Keskustelun päivityspyyntö on virheellinen

en: Write failed due to directory mismatch
fi: Kirjoitus epäonnistui, koska kansiot eivät vastaa toisiaan

en: Recipient's client version is too old
fi: Vastaanottajan asiakasversio on liian vanha

en: Chat has been removed from server
fi: Keskustelu on poistettu palvelimelta

en: Unrecognized error code: %1
fi: Tuntematon virhekoodi: %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GroupWiseAccountPreferences)
en: Account Preferences - Groupwise
fi: Tilin asetukset – Groupwise

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, accountLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, accountLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, m_passport) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_passport) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel
en: The account name of your account.
fi: Tilisi tilinimi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &User ID:
fi: &Käyttäjätunnus:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoConnect)
en: Check to disable automatic connection.  If checked, you may connect to this account manually using the icon in the bottom of the main Kopete window
fi: Valitse ottaaksesi automaattisen yhdistämisen pois käytöstä. Voi tällöin yhdistää tiliin manuaalisesti käyttämällä kuvaketta Kopeten pääikkunan alaosassa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, server)
en: The IP address or hostname of the server you would like to connect to.
fi: Palvelimen, johon yhdistetään, IP-osoite tai verkko-osoite.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, server)
en: The IP address or hostname of the server you would like to connect to (for example im.yourcorp.com).
fi: Palvelimen, johon yhdistetään, IP-osoite tai isäntänimi (esim. im.yourcorp.com).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelServer)
en: Ser&ver:
fi: Pal&velin:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, port)
en: The port on the server that you would like to connect to.
fi: Palvelimen, johon yhdistetään, porttinumero.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, port)
en: The port on the server that you would like to connect to (default is 5222).
fi: Palvelimen, johon yhdistetään, porttinumero (oletuksena 5222).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPort) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblServerPort) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblProxyServerPort) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPort)
en: Po&rt:
fi: &Portti:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Advanced &Options
fi: &Lisäasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbDontShowAgain) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alwaysAccept)
en: A&lways accept invitations
fi: &Hyväksy kutsut automaattisesti

en: You need to be connected to be able to add contacts.
fi: Sinun täytyy olla yhdistettynä lisätäksesi kontakteja.

en: Connect to GroupWise Messenger and try again.
fi: Yhdistä GroupWise Messengeriin ja yritä uudelleen.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Basic
fi: &Perusasetukset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, bg_addMethod)
en: Add Using
fi: Lisää käyttäen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_userName)
en: A full or partial name. Asterisks are ignored
fi: Kokonimi tai osittainen nimi. Tähdet jätetään huomiotta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_userName)
en: Type some or all of the contact's name.  Matches will be shown below
fi: Kirjoita osa tai kaikki yhteystiedon nimestä. Tulokset tulevat näkymään alla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_userId)
en: User &ID:
fi: Käyttäjä&tunnus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_userName)
en: Userna&me:
fi: &Käyttäjätunnus:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_userId)
en: A correct User ID
fi: Kelvollinen käyttäjätunnus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_userId)
en: Use this field to add a contact if you already know the user's exact User ID
fi: Käytä tätä kenttää lisätäksesi yhteystiedon kun tiedät käyttäjän tarkan käyttäjätunnuksen

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GroupWiseChatProps)
en: GroupWise Chat Properties
fi: GroupWise-keskustelun ominaisuudet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, displayName)
en: DISPLAY NAME
fi: NÄYTTÖNIMI

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, creator)
en: The user who created the chatroom
fi: Käyttäjä, joka loi keskusteluhuoneen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10_2)
en: Query:
fi: Kysely:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTopic)
en: Topic:
fi: Aihe:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, disclaimer)
en: A disclaimer for users entering the chatroom
fi: Tähän keskusteluhuoneeseen meneville käyttäjille näytettävä vastuuvapauslauseke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m__2_2)
en: Owner:
fi: Omistaja:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, topic)
en: The current topic of the discussion
fi: Keskustelun nykyinen aihe

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, query)
en: UNKNOWN
fi: TUNTEMATON

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11_2_2)
en: Maximum users:
fi: Käyttäjien enimmäismäärä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m__2_2_2)
en: Created on:
fi: Luotu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_displayName_2)
en: Disclaimer:
fi: Vastuun vapautus:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, description)
en: General description of the chatroom
fi: Yleinen kuvaus keskusteluhuoneesta.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, maxUsers)
en: Maximum number of simultaneous users allowed in the chatroom
fi: Samanaikaisten käyttäjien suurin sallittu lukumäärä keskusteluhuoneessa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Creator:
fi: Luoja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: Description:
fi: Kuvaus:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, createdOn)
en: Date and time the chatroom was created
fi: Päivä ja aika jolloin keskusteluhuone luotiin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, archive)
en: Indicates if the chatroom is being archived on the server
fi: Ilmaisee onko keskusteluhuone arkistoituna palvelimella

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, archive)
en: Archived
fi: Arkistoitu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, owner)
en: The user who owns this chatroom
fi: Käyttäjä, joka omistaa tämän keskusteluhuoneen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup2)
en: Default Access
fi: Oletuskäyttöoikeudet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkRead)
en: General permission to read messages in the chatroom
fi: Yleinen oikeus lukea viestejä keskusteluhuoneessa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkRead)
en: Read message
fi: Lue viesti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkWrite)
en: General permission to write messages in the chatroom
fi: Yleinen oikeus kirjoittaa viestejä keskusteluhuoneessa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkWrite)
en: Write message
fi: Kirjoita viesti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkModify)
en: General permission to modify the chatroom's access control list
fi: Yleinen oikeus muuttaa keskusteluhuoneen käyttöoikeusluetteloa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkModify)
en: Modify access
fi: Muuttamisoikeus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Access Control List
fi: Käyttöoikeusluettelo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (K3ListBox, acl)
en: Access permissions for specific users
fi: Salli oikeudet tietyille käyttäjille

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, addAcl)
en: Add a new ACL entry
fi: Lisää uusi ACL-tietue

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, editAcl)
en: Edit an existing ACL entry
fi: Muokkaa olemassa olevaa ACL-tietuetta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, deleteAcl)
en: Delete an ACL entry
fi: Poista ACL-tietue

en: Chatroom properties
fi: Keskusteluhuoneen ominaisuudet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRefresh)
en: &Refresh
fi: &Päivitä

en: Search Chatrooms
fi: Etsi keskusteluhuoneita

en: Updating chatroom list...
fi: Päivitetään keskusteluhuoneiden luetteloa…

en: Contact Properties
fi: Yhteystiedon ominaisuudet

en: Telephone Number
fi: Puhelinnumero

en: Department
fi: Osasto

en: Location
fi: Sijainti

en: Personal Title
fi: Oma otsikko

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lastName) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, displayName) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, firstName)
en: Change the display name used for this contact
fi: Vaihda tämän käyttäjän näyttönimeä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: Status:
fi: Tila:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbldisplayName)
en: &Display name:
fi: &Näyttönimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: Additional properties:
fi: Valinnaiset ominaisuudet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, propsView)
en: New Column
fi: Uusi sarake

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GroupWiseContactSearchWidget)
en: Search GroupWise Messenger
fi: Etsi GroupWise Messenger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &First name
fi: &Etunimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &User ID
fi: Käyttäjät&unnus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Title
fi: &Nimike

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Department
fi: &Osasto:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_userIdOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_firstNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_lastNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_deptOperation) i18n:
en: contains
fi: sisältää

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_userIdOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_firstNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_lastNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_deptOperation) i18n:
en: begins with
fi: alkaa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_userIdOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_firstNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_lastNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_deptOperation) i18n:
en: equals
fi: on yhtä suuri kuin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Last &name
fi: Suku&nimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_clear)
en: Cl&ear
fi: T&yhjennä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: &Results:
fi: &Tulokset:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_details)
en: Detai&ls
fi: &Yksityiskohdat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_matchCount)
en: 0 matching users found
fi: 0 käyttäjää löydetty

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Status:
fi: &Tila:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Awa&y message:
fi: &Poissaoloviesti:

en: The changes you just made will take effect next time you log in with GroupWise.
fi: Tekemäsi muutokset tulevat voimaan seuraavalla kerralla kun kirjaudut GroupWiseen.

en: GroupWise Settings Changed While Signed In
fi: GroupWise-asetukset muuttuivat kun olit kirjautuneena

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Users who can see my online status and send me messages:
fi: Käyttäjät, jotka voivat nähdä online-tilani ja lähettää minulle viestejä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: A&llowed
fi: Sa&llitut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnBlock)
en: &Block >>
fi: &Estä >>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAllow)
en: << Allo&w
fi: << &Salli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: A&dd...
fi: &Lisää…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Bloc&ked
fi: Es&tetyt

[ctx: Account specific privacy settings]
en: Manage Privacy for %1
fi: Yksityisyyden hallinta – %1

en: Privacy settings have been administratively locked
fi: Yksityisyysasetukset on lukittu ylläpidollisesti

en: <Everyone Else>
fi: <Kaikki muut>

en: Search for Contact to Block
fi: Etsi torjuttavaa yhteystietoa

en: You can only change privacy settings while you are logged in to the GroupWise Messenger server.
fi: Voit muuttaa yksityisyysasetuksiasi vain kun olet kirjautuneena GroupWise Messenger -palvelimelle.

en: '%1' Not Logged In
fi: ”%1” ei ole kirjautunut

en: Invitation to Conversation
fi: Kutsu keskusteluun

en: User ID
fi: Käyttäjätunnus

en: Searching
fi: Etsitään

en: 1 matching user found | %1 matching users found
fi[0]: Löytyi 1 sopiva käyttäjä
fi[1]: Löytyi %1 sopivaa käyttäjää

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <p align="right">From:</p>
fi: <p align="right">Lähettäjä:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: <p align="right">Sent:</p>
fi: <p align="right">Lähetetty:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateTime)
en: Invitation Date
fi: Kutsupäivä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, contactName)
en: Contact Name
fi: Yhteystiedon nimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtInvMsg) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, message)
en: Invitation Message
fi: Kutsumisviesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Would you like to join the conversation?
fi: Haluatko liittyä keskusteluun?

en: Temporary Network - %1
fi: Väliaikainen verkko – %1

en: Network imported from previous version of Kopete, or an IRC URI
fi: Verkko on tuotu Kopeten aiemmasta versiosta tai IRCin URIsta.

en: Join Channel...
fi: Liity kanavalle…

en: Search Channels...
fi: Etsi kanavia…

en: <qt>The network associated with this account has no valid hosts. Please ensure that the account has a valid network.</qt>
fi: <qt>Tähän tiliin liitetyllä verkolla ei ole kelvollisia koneita. Varmista, että tilillä on kelvollinen verkko.</qt>

en: Network is Empty
fi: Verkko on tyhjä

en: <qt>The network associated with this account, <b>%1</b>, has no valid hosts. Please ensure that the account has a valid network.</qt>
fi: <qt>Tähän tiliin liitettyä verkkoa, nimeltään <b>%1</b>, ei enää ole olemassa. Varmista että tilillä on kelvollinen verkko.</qt>

en: <qt>Kopete could not connect to any of the servers in the network associated with this account (<b>%1</b>). Please try again later.</qt>
fi: <qt>Kopete ei voi yhdistää mihinkään tähän tiliin liitettyyn verkkoon (<b>%1</b>). Yritä myöhemmin uudelleen.</qt>

en: Network is Unavailable
fi: Verkko on saavuttamattomissa

en: Join Channel
fi: Liity kanavalle

en: Please enter the name of the channel you want to join:
fi: Annan sen kanavan nimi, jolle haluaisit liittyä:

en: Password Incorect
fi: Väärä salasana

en: There is 1 operator online. | There are %1 operators online.
fi[0]: Yksi operaattori on verkossa.
fi[1]: %1 operaattoria on verkossa.

en: There is 1 unknown connection. | There are %1 unknown connections.
fi[0]: Yksi yhteys on tuntematon.
fi[1]: %1 yhteyttä on tuntemattomia.

en: There has been 1 channel formed. | There have been %1 channels formed.
fi[0]: Yksi kanava on muodostettu.
fi[1]: %1 kanavaa on muodostettu.

en: Server was too busy to execute %1.
fi: Palvelimella on liian kiire suorittaakseen komentoa %1.

en: You have been marked as being away.
fi: Sinut on merkitty poissa olevaksi.

en: %1 is a registered nick.
fi: %1 on rekisteröity lempinimi.

en: %1 is an IRC operator.
fi: %1 on IRC-operaattori.

en: You cannot send messages to channel %1.
fi: Et voi lähettää viestejä kanavalle %1.

en: Nickname %1 is already in use.
fi: Näyttönimi %1 on jo käytössä

en: You are not on channel %1.
fi: Et ole liittynyt kanavalle %1.

en: Cannot join %1, channel is full.
fi: Kanavalle %1 liittyminen ei onnistunut, koska kanava on täynnä.

en: Cannot join %1, channel is invite only.
fi: Kanavalle %1 liittyminen ei onnistunut, koska kanavalle liittyminen vaatii kutsun.

en: Cannot join %1, you are banned from that channel.
fi: Liittyminen kanavalle %1 epäonnistui, olet saanut bannit kanavalta.

en: Cannot join %1, wrong channel key was given.
fi: Liittyminen kanavalle %1 epäonnistui, annoit väärän avaimen.

en: There is one operator online. | There are %1 operators online.
fi[0]: Yksi operaattori on verkossa.
fi[1]: %1 operaattoria on verkossa.

en: There is one unknown connection. | There are %1 unknown connections.
fi[0]: Yksi yhteys on tuntematon.
fi[1]: %1 yhteyttä on tuntemattomia.

en: One channel has been formed. | %1 channels have been formed.
fi[0]: Yksi kanava on muodostettu.
fi[1]: %1 kanavaa on muodostettu.

en: Acknowledge size is greater than the expected file size
fi: Haetun tiedon koko on suurempi kuin odotettu tiedostokoko

en:  members
fi:  jäsenet

en: Channel
fi: Kanava

en: Users
fi: Käyttäjät

en: Topic
fi: Aihe

en: Search for:
fi: Etsi:

en: You may search for channels on the IRC server, using a text string entered here.
fi: Voit etsiä IRC-palvelimella olevia kanavia kirjoittamalla tähän jotain.

en: Channels returned must have at least this many members.
fi: Palautetuissa kanavissa täytyy olla vähintään näin monta jäsentä.

en: You may search for channels on the IRC server, using a text string entered here.  For instance, you may type 'linux' to find channels that have something to do with Linux.
fi: Voit etsiä IRC-palvelimella olevia kanavia kirjoittamalla tähän. Esimerkiksi kirjoittamalla ”linux” voit etsiä kanavia, joilla on jotain tekemistä Linuxin kanssa.

en: You may search for channels on the IRC server for a text string entered here.
fi: Voit etsiä IRC-palvelimella olevia kanavia kirjoittamalla tähän jotain.

en: Perform a channel search.
fi: Suorita kanavahaku.

en: Perform a channel search.  Please be patient, as this can be slow, depending on the total number of channels on the server.
fi: Suorita kanavahaku. Ole kärsivällinen, koska tämä voi olla hidas riippuen palvelimella olevien kanavien kokonaismäärästä.

en: Double click on a channel to select it.
fi: Kaksoisnapsauta kanavaa valitaksesi sen.

en: You must be connected to the IRC server to perform a channel listing.
fi: Sinun täytyy olla yhdistetty IRC-palvelimeen suorittaaksesi kanavien listauksen.

en: You have been disconnected from the IRC server.
fi: Sinut on katkaistu IRC-palvelimelta.

en: Disconnected
fi: Katkaistu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, addID)
en: The name of the IRC contact or channel you would like to add.
fi: Lisättävän IRC-yhteystiedon tai kanavan nimi.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, addID)
en: The name of the IRC contact or channel you would like to add.  You can type a person's nickname, or a channel name, preceded by a pound sign ('#').
fi: Lisättävän IRC-yhteystiedon tai kanavan nimi. Voit kirjoittaa henkilön nimimerkin tai kanavan nimen, jota edeltää #-merkki.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: N&ickname/channel to add:
fi: Lisättävä n&imimerkki/kanava:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: <i>(for example: joe_bob or #somechannel)</i>
fi: <i>(esimerkiksi: joe_bob tai #jokukanava)</i>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Search Channels
fi: &Etsi kanavia

en: <qt>You need to specify a channel to join, or a query to open.</qt>
fi: <qt>Sinun täytyy määrittää kanava, jolle haluat liittyä, tai avattava yksityiskeskustelu.</qt>

en: You Must Specify a Channel
fi: Sinun täytyy määrittää kanava

en: The nickname %1 is already in use
fi: Näyttönimi %1 on jo käytössä

en: IRC Plugin
fi: IRC-liitännäinen

en: The nickname %1 is already in use. Please enter an alternative nickname:
fi: Nimimerkki %1 on jo käytössä. Valitse vaihtoehtoinen nimimerkki:

en: "%1" is an invalid channel name. Channels must start with '#', '!', '+', or '&'.
fi: ”%1” on virheellinen kanavan nimi. Nimen pitää alkaa merkillä ”#”, ”!”, ”+” tai ”&”.

en: Channel List for %1
fi: Kanavalista palvelimelle %1

en: The IRC server is currently too busy to respond to this request.
fi: IRC-palvelin on liian kiireinen vastatakseen pyyntöön.

en: Server is Busy
fi: Palvelin on kiireinen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_nickNamesLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, nickNames)
en: This is the name that everyone will see every time you say something
fi: Tämä on nimi, jonka jokainen näkee aina, kun sanot jotain

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_nickNamesLabel)
en: N&icknames:
fi: N&imimerkit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_realNameLabel)
en: &Real name:
fi: &Oikea nimi:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, userName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, userName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, realName)
en: The username you would prefer to use on IRC, if your system does not have identd support.  Leave blank to use your system account name.
fi: Käyttäjätunnus, jota haluat käyttää IRCissä, jos järjestelmäsi ei tue identd-palvelua. Jätä tämä tyhjäksi käyttääksesi järjestelmän käyttäjätunnusta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Username:
fi: &Käyttäjätunnus:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, realName)
en: The username you would prefer to use on IRC, if your system does not have identd support.
fi: Haluamasi käyttäjätunnus IRCssä, jos järjestelmässä ei ole identd-palvelua.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, nickNames)
en: The alias you would like to use on IRC.  Once you are online, you can change it with the /nick command.
fi: Haluamasi näyttönimi IRCissä käytettäväksi. Ollessasi verkossa voit muuttaa näyttönimeäsi /nick-komennolla.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: Network:
fi: Verkko:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editButton)
en: &Edit...
fi: &Muokkaa…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: <p><b>Note:</b> most IRC servers do not require a password to connect, only a nickname.</p>
fi: <p><b>Huomaa:</b> IRC-palvelimet eivät yleensä vaadi salasanaa yhteydenottoon,vain lempinimen.</p>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, connectionTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: C&onnection
fi: Y&hteys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_2)
en: Default &charset:
fi: Oletusmerki&stö:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkAutoLogin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mAutoLogon) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoConnect)
en: If you enable this option, this account will not be connected when you press the "Connect All" button, nor at startup even if you have enabled automatic connection at startup.
fi: Jos valitset tämän, tiliä ei yhdistetä kun painat Yhdistä kaikkiin -painiketta. Tiliin ei yhdistetä myöskään ohjelman käynnistymisen yhteydessä, vaikka olisitkin valinnut automaattisen yhdistämisen käynnistyksen yhteydessä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, preferSSL)
en: &Prefer SSL-based connections
fi: &Suosi SSL-yhteyksiä

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox60)
en: Run the Following Commands on Connect
fi: Suorita seuraavat komennot yhdistäessä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListView, commandList) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListView, commandList)
en: Any commands added here will be run as soon as you are connected to the IRC server.
fi: Lisätyt komennot suoritetaan heti IRC-palvelimelle liittymisen jälkeen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add Co&mmand
fi: Lisää &Komento

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: A&dvanced Configuration
fi: L&isäasetukset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox6)
en: Custom CTCP Replies
fi: Omat CTCP-vastaukset

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListView, ctcpList)
en: You can use this dialog to add custom replies for when people send you CTCP requests. You can also use this dialog to override the built-in replies for VERSION, USERINFO, and CLIENTINFO.
fi: Voit käyttää tätä ikkunaa lisätäksesi omia vastauksia CTCP-kyselyihin. Nämä asetukset korvaavat oletusvastaukset VERSION-, USERINFO- ja CLIENTINFO-kyselyihin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: &Reply:
fi: &Vastaa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addReply)
en: Add Repl&y
fi: Lisää &Vastaus

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Default Messages
fi: Oletusviestit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, quitMessage) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, quitMessage)
en: The message you want people to see when you disconnect from IRC without giving a reason. Leave this field blank to use the Kopete default message.
fi: Näytä tämä viesti kun poistut irkistä, jos et ole antanut erityistä syytä. Jätä tämä tyhjäksi, jos haluat käyttää Kopeten oletusviestejä.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, partMessage) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, partMessage)
en: The message you want people to see when you part a channel without giving a reason. Leave this field blank to use the Kopete default message.
fi: Näytä tämä viesti kanavalle poistuessasi sieltä, jos et anna erityistä syytä. Jätä tämä tyhjäksi, jos haluat käyttää Kopeten oletusviestiä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: &Quit message:
fi: Poistumisviesti (&Quit):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Part message:
fi: Kanavalta&poistumisviesti:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Windows
fi: Ikkunat

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox7)
en: Message Destinations
fi: Viestin kohteet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoShowAnonWindows)
en: Auto-show anonymous windows
fi: Näytä automaattisesti nimettömät ikkunat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoShowServerWindow)
en: Auto-show the server window
fi: &Näytä automaattisesti palvelinikkuna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4_2)
en: Server messages:
fi: Palvelinviestit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_3_2)
en: Server notices:
fi: Palvelimen ilmoitukset:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverNotices_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverMessages_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, informationReplies_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorMessages_2)
en: Active Window
fi: Aktiivinen ikkuna

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverNotices_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverMessages_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, informationReplies_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorMessages_2)
en: Server Window
fi: &Palvelimen ikkuna

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverNotices_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverMessages_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, informationReplies_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorMessages_2)
en: Anonymous Window
fi: Nimetön ikkuna

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverNotices_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverMessages_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, informationReplies_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorMessages_2)
en: Ignore
fi: Ohita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3_2)
en: Error messages:
fi: Virheviestit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Information replies:
fi: Tietovastaukset:

en: <qt>You must enter a nickname.</qt>
fi: <qt>Sinun täytyy antaa nimimerkki</qt>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NetworkConfig)
en: Network Configuration
fi: Verkkoasetukset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Host Con&figurations
fi: &Palvelinasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newHost)
en: &New...
fi: &Uusi…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (Q3ListBox, m_hostList)
en: The IRC servers associated with this network
fi: Tämän IRC-verkon palvelimet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Q3ListBox, m_hostList)
en: The IRC servers associated with this network. Use the up and down buttons to alter the order in which connections are attempted.
fi: Tämän IRC-verkon palvelimet. Käytä ylä- ja alanuolipainikkeita muuttaaksesi järjestystä, missä yhteyksiä palvelimiin yritetään.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, downButton)
en: Move this server down
fi: Siirrä tätä palvelinta alemmas

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, downButton)
en: Decrease connection-attempt priority for this server
fi: Laske tämän palvelimen yhteydenottoyritysten ensisijaisuutta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDown) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downEmailButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_down) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downButton)
en: Down
fi: Alemmas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, upButton)
en: Move this server up
fi: Siirrä tätä palvelinta ylemmäs

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, upButton)
en: Increase connection-attempt priority for this server
fi: Nosta tämän palvelimen yhteydenottoyritysten ensisijaisuutta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonUp) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, upEmailButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_up) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, upButton)
en: Up
fi: Ylemmäs

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useSSL)
en: Check this to enable SSL for this connection
fi: Valitse tämä käyttääksesi SSL:ää tälle yhteydelle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useSSL)
en: Use SS&L
fi: Käytä SS&L:ää

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_hostLabel)
en: &Host:
fi: Palve&lin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_portLabel)
en: Por&t:
fi: Port&ti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_descriptionLabel)
en: &Description:
fi: &Kuvaus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newNetworkButton)
en: Ne&w
fi: &Uusi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_renameNetworkButton)
en: Rena&me...
fi: M&uuta nimeä…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeNetworkButton)
en: Remo&ve
fi: &Poista

en: <qt>Are you sure you want to delete the network <b>%1</b>?<br>Any accounts which use this network will have to be modified.</qt>
fi: <qt>Haluatko varmasti poistaa verkon <b>%1</b>? <br>Kaikkia tilejä, jotka käyttävät tätä verkkoa, tullaan muuttamaan.</qt>

en: Deleting Network
fi: Poistetaan verkkoa

en: &Delete Network
fi: &Poista verkko

en: <qt>Are you sure you want to delete the host <b>%1</b>?</qt>
fi: <qt>Haluatko varmasti poistaa isännän <b>%1</b>?</qt>

en: Deleting Host
fi: Poistetaan isäntää

en: &Delete Host
fi: &Poista isäntä

en: New Host
fi: Uusi isäntä

en: Enter the hostname of the new server:
fi: Anna uuden palvelin isäntäosoite:

en: A host already exists with that name
fi: Samanniminen kone on jo olemassa

en: Rename Network
fi: Muuta verkon nimeä

en: Enter the new name for this network:
fi: Anna uusi nimi verkolle:

en: A network already exists with that name
fi: Samanniminen verkko on jo olemassa

en: Could not bind the Jabber file transfer manager to a local port. Please check if the file transfer port is already in use, or choose another port in the account settings.
fi: Ei voitu liittää Jabberin tiedostonsiirronhallintaa paikalliseen porttiin. Tarkista, onko tiedostonsiirtoportti jo käytössä tai valitse toinen portti tilin asetuksissa.

en: Failed to start Jabber File Transfer Manager
fi: Jabberin tiedostonsiirronhallinnan käynnistäminen epäonnistui

en: Join Groupchat...
fi: Liity keskusteluryhmään…

en: Services...
fi: Palvelut…

en: XML Console
fi: XML-konsoli

en: Edit User Info...
fi: Muokkaa käyttäjätietoja…

en: Set Mood
fi: Aseta mieliala

en: Jabber Error
fi: Jabber-virhe

en: Please connect first.
fi: Yhdistä ensin.

en: SSL support could not be initialized for account %1. This is most likely because TLS support for QCA is not available.
fi: SSL-tukea ei voitu alustaa tilille %1. Tämä johtuu luultavasti siitä, että QCA:n TLS-tuki ei ole käytettävissä.

en: Jabber SSL Error
fi: Jabberin SSL-virhe

en: Jabber Connection Certificate Problem
fi: Jabber-yhteyden varmenneongelma

en: An encrypted connection with the Jabber server could not be established.
fi: Salattua yhteyttä Jabber-palvelimeen ei voitu muodostaa.

en: Jabber Connection Error
fi: Jabber-yhdistysvirhe

en: Malformed packet received.
fi: Vastaanotettu huono paketti.

en: There was an unrecoverable error in the protocol.
fi: Yhteyskäytännössä tapahtui virhe, josta ei voi toipua.

en: Generic stream error.
fi: Yleinen virtavirhe.

en: There was a conflict in the information received.
fi: Saapuneessa tiedossa oli ristiriita (konflikti).

en: The stream timed out.
fi: Tietovirta aikakatkaistiin

en: Internal server error.
fi: Sisäinen palvelimen virhe.

en: Stream packet received from an invalid address.
fi: Tietovirran paketti vastaanotettiin virheellisestä osoitteesta.

en: Malformed stream packet received.
fi: Vastaanotettiin huono tietovirran paketti.

en: Policy violation in the protocol stream.
fi: Menettelyrikkomus yhteyskäytännön virrassa.

en: Resource constraint.
fi: Resurssirajoitus.

en: System shutdown.
fi: Järjestelmän sammutus.

en: Unknown reason.
fi: Tuntematon syy.

en: There was an error in the protocol stream: %1
fi: Virhe yhteystapavirrassa: %1

en: Host not found.
fi: Tietokonetta ei löytynyt.

en: Address is already in use.
fi: Osoite on jo käytössä.

en: Connection refused.
fi: Yhteys torjuttu.

en: Connection attempt already in progress.
fi: Yhteysyritys jo käynnissä.

en: Network failure.
fi: Verkkovirhe.

en: Socket timed out.
fi: Pistoke aikakatkaistiin.

en: Remote closed connection.
fi: Etäkone sulki yhteyden.

en: Unexpected error condition (%1).
fi: Odottamaton virhetilanne (%1).

en: There was a connection error: %1
fi: Tapahtui yhteysvirhe: %1

en: Unknown host.
fi: Tuntematon tietokone.

en: Could not connect to a required remote resource.
fi: Ei voitu yhdistää haluttuun etäresurssiin.

en: It appears we have been redirected to another server; I do not know how to handle this.
fi: Näyttää siltä, että meidät on siirretty toiselle palvelimelle. En osaa käsitellä tätä tilannetta.

en: Unsupported protocol version.
fi: Tukematon yhteyskäytäntöversio.

en: Unknown error.
fi: Tuntematon virhe.

en: There was a negotiation error: %1
fi: Neuvotteluvirhe: %1

en: Server rejected our request to start the TLS handshake.
fi: Palvelin hylkäsi TLS-kättelypyynnön.

en: Failed to establish a secure connection.
fi: Salattua yhteyttä ei voitu luoda.

en: There was a Transport Layer Security (TLS) error: %1
fi: Tapahtui siirtokerroksen salauksen (TLS) virhe: %1

en: Login failed with unknown reason.
fi: Kirjautuminen epäonnistui tuntemattomasta syystä.

en: No appropriate authentication mechanism available.
fi: Sopivaa varmennemekanismia ei ole saatavilla.

en: Bad SASL authentication protocol.
fi: Väärä SASL-tunnistautumismenettely:

en: Server failed mutual authentication.
fi: Kahdenkeskinen tunnistautuminen epäonnistui palvelimen kanssa.

en: Encryption is required but not present.
fi: Salausta vaaditaan muttei ole käytettävissä.

en: Invalid user ID.
fi: Virheellinen käyttäjätunnus.

en: Invalid mechanism.
fi: Virheellinen mekanismi.

en: Invalid realm.
fi: Viallinen tili.

en: Mechanism too weak.
fi: Liian heikko mekanismi.

en: Wrong credentials supplied. (check your user ID and password)
fi: Väärä henkilöys annettiin. (tarkista käyttäjätunnuksesi ja salasanasi)

en: Temporary failure, please try again later.
fi: Väliaikainen häiriö. Yritä uudelleen myöhemmin.

en: There was an error authenticating with the server: %1
fi: Todentamisessa tapahtui virhe: %1

en: Transport Layer Security (TLS) problem.
fi: TLS (Transport Layer Security) -ongelma.

en: Simple Authentication and Security Layer (SASL) problem.
fi: SASL (Simple Authentication and Security Layer) -ongelma.

en: There was an error in the security layer: %1
fi: Virhe turvallisuuskerroksessa: %1

en: No permission to bind the resource.
fi: Ei oikeutta käyttää resurssia.

en: The resource is already in use.
fi: Resurssi on jo käytössä.

en: Could not bind a resource: %1
fi: Ei voitu ladata palvelua %1

en: Kopete: Connection problem with Jabber server %1
fi: Kopete: Yhteysongelma Jabber-palvelimen %1 kanssa

en: The Jabber user %1 removed %2's subscription to him/her. This account will no longer be able to view his/her online/offline status. Do you want to delete the contact?
fi: Jabber-käyttäjä %1 on poistanut käyttäjän %2 tilauksen. Tili ei enää näe hänen läsnäolotilaansa. Haluatko poistaa yhteystiedon?

en: Notification
fi: Ilmoitus

en: Waiting for authorization
fi: Odottaa lupaa

en: A password is required to join the room %1.
fi: Keskusteluhuoneeseen %1 liittymiseen tarvitaan salasana.

en: Error trying to join %1 : nickname %2 is already in use
fi: Virhe yritettäessä liittyä keskusteluryhmään %1 : nimimerkki %2 on jo käytössä

en: Provide your nickname
fi: Anna näyttönimesi

en: You cannot join the room %1 because you have been banned
fi: Et voi liittyä huoneeseen %1, koska sinut on bannattu

en: Jabber Group Chat
fi: Jabber-ryhmäkeskustelu

en: You cannot join the room %1 because the maximum number of users has been reached
fi: Et voi liittyä huoneeseen %1, koska sen käyttäjien maksimimäärä on saavutettu.

en: No reason given by the server
fi: Palvelin ei antanut syytä

en: There was an error processing your request for groupchat %1. (Reason: %2, Code %3)
fi: Tapahtui virhe käsiteltäessä pyyntöäsi ryhmäkeskusteluun %1. (Syy: %2, koodi %3)

en: Do you want to also unregister "%1" from the Jabber server ?
    If you unregister, your whole contact list may be removed from the server, and you will never be able to connect to this account with any client
fi: Haluatko lisäksi poistaa tilin ”%1” Jabber-palvelimelta?
    Jos teet tämän, koko yhteystietoluettelosi poistetaan palvelimelta etkä enää koskaan pysty kirjautumaan Jabber-verkkoon tällä tilillä.

en: Unregister
fi: Poista palvelimelta

en: Remove and Unregister
fi: Poista Kopetesta ja palvelimelta

en: Remove only from Kopete
fi: Poista vain Kopetesta

en: An error occurred while trying to remove the account:
    %1
fi: Tilin poistamisessa tapahtui virhe:
    %1

en: Jabber Account Unregistration
fi: Jabber-tilin poistaminen palvelimelta

en: You cannot see each others' status.
fi: Ette näe toistenne tilaa.

en: You can see this contact's status, but he/she cannot see your status.
fi: Sinä näet hänen tilansa, mutta hän ei näe sinun.

en: This contact can see your status, but you cannot see his/her status.
fi: Hän näkee sinun tilasi, mutta sinä et hänen.

en: You can see each others' status.
fi: Voit nähdä kunkin tilan.

en: Client
fi: Asiakas

en: User Mood
fi: Käyttäjän mieliala

en: Groupchat
fi: Ryhmäkeskustelu

en: Rich text messages
fi: Muotoillut tekstiviestit

en: Message Events
fi: Viestitapahtumat

en: Message Delivery Receipts
fi: Viestien toimituskuittaukset

en: File transfers
fi: Tiedostosiirrot

en: Service Discovery
fi: Palveluiden havaitseminen

en: Supported Features
fi: Tuetut ominaisuudet

en: Timestamp
fi: Aikaleima

en: Message
fi: Viesti

en: Failed to download Jabber contact photo.
fi: Jabber-yhteystiedon kuvan hakeminen epäonnistui.

en: Edit Bookmarks...
fi: Muokkaa kirjanmerkkejä…

en: Groupchat Bookmark
fi: Ryhmäkeskustelujen kirjanmerkki

en: Show audio calls
fi: Näytä äänipuhelut

en: Start audio call
fi: Aloita äänipuhelu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3_2)
en: Authorization
fi: Tunnistautuminen

en: (Re)send Authorization To
fi: Lähetä tunnistustiedot (uudelleen) kohteeseen

en: (Re)request Authorization From
fi: Pyydä tunnistustietoja (uudelleen) kohteesta

en: Remove Authorization From
fi: Poista tunnistustiedot kohteelta

en: Call contact
fi: Soita yhteystiedolle

en: Set Availability
fi: Aseta saatavuus

en: Free to Chat
fi: Vapaa keskustelemaan

en: Do Not Disturb
fi: Älä häiritse

en: Select Resource
fi: Valitse resurssi

en: Automatic (best/default resource)
fi: Automaattinen (paras resurssi/oletusresurssi)

en: Test action
fi: Kokeile toimintoa

en: Jingle Audio call
fi: Jingle-äänipuhelu

en: Jingle Video call
fi: Jingle-kuvapuhelu

en: The original message is : <i>" %1 "</i><br />
fi: Alkuperäinen viesti : <i>" %1 "</i><br />

en: <qt><i>%1</i> has invited you to join the conference <b>%2</b><br />%3<br />If you want to accept and join, just <b>enter your nickname</b> and press OK.<br />If you want to decline, press Cancel.</qt>
fi: <qt><i>%1</i> kutsui sinut konferenssiin <b>%2</b><br />%3<br />Jos haluat hyväksyä ja liittyä, <b>kirjoita kutsumanimesi</b> ja paina OK.<br />Halutessasi kieltäytyä paina Peru.</qt>

en: Invited to a conference - Jabber Plugin
fi: Kutsui konferenssiin - Jabber-liitännäinen

en: Message has been displayed
fi: Viesti on näytetty

en: Message has been delivered
fi: Viesti on toimitettu

en: Message stored on the server, contact offline
fi: Viestiä säilytetään palvelimella, yhteystieto poissa verkosta

en: %1 has ended his/her participation in the chat session.
fi: %1 on poistunut keskustelusta.

en: Your message could not be delivered: "%1", Reason: "%2"
fi: Viestiäsi ei voitu toimittaa: "%1", syy: "%2"

en: Do you also want to remove user %1's authorization to see your status?
fi: Haluatko myös poistaa käyttäjältä %1 valtuudet nähdä tilasi?

en: You have preselected a resource for contact %1, but you still have open chat windows for this contact. The preselected resource will only apply to newly opened chat windows.
fi: Olet esivalinnut resurssin yhteystiedolle %1, mutta sinulla on silti keskusteluja avoinna tämän kanssa. Esivalittu resurssi tulee voimaan vain uusiin keskusteluikkunoihin.

en: Jabber Resource Selector
fi: Jabber resurssinvalitsija

en: You have been invited to %1
fi: Sinut on kutsuttu ryhmäkeskusteluun %1

en: Change nickname
fi: Muuta lempinimeä

en: Change nickname - Jabber Plugin
fi: Vaihda lempinimeä - Jabber-liitännäinen

en: Please enter the new nickname you want to have in the room <i>%1</i>
fi: Anna näyttönimi, jota haluat käyttää keskustelussa <i>%1</i>

en: Free for Chat
fi: Vapaa keskustelemaan|/|$[aseta tilanmuutos 'on vapaa keskustelemaan' omantilanmuutoslause 'Sinut on merkitty vapaaksi keskustelemaan']

en: Do not Disturb
fi: Älä häiritse

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cb_type)
en: Subscription
fi: Tilaus

en: Authorization Status
fi: Tunnistautumisen tila

en: Available Resources
fi: Saatavilla olevat resurssit

en: vCard Cache Timestamp
fi: vCardin välimuistin aikaleima

en: Jabber ID
fi: Jabber-tunnus

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Birthday
fi: Syntymäpäivä

en: Timezone
fi: Aikavyöhyke

en: Homepage
fi: Kotisivut

en: Company name
fi: Yrityksen nimi

en: Company Departement
fi: Osasto

en: Company Position
fi: Sijainti

en: Company Role
fi: Rooli

en: Work Street
fi: Työosoite

en: Work Extra Address
fi: Työosoitteen lisärivi

en: Work PO Box
fi: Työn postilokero

en: Work City
fi: Työkaupunki

en: Work Postal Code
fi: Työn postinumero

en: Work Country
fi: Työn maa

en: Work Email Address
fi: Työn sähköpostiosoite

en: Home Street
fi: Kotiosoite

en: Home Extra Address
fi: Kotiosoitteen lisärivi

en: Home PO Box
fi: Kodin postilokero

en: Home City
fi: Kotikaupunki

en: Home Postal Code
fi: Kodin postinumero

en: Home Country
fi: Kotimaa

en: Fax
fi: Faksi

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_9)
en: About
fi: Tietoa

en: Choose an account to handle the URL %1
fi: Valitse tili, jonka tulisi käsitellä osoite %1

en: Do you want to add '%1' to your contact list?
fi: Haluatko lisätä yhteystiedon '%1' listallesi?

en: Do Not Add
fi: Älä lisää

en: Do you want to remove '%1' from your contact list?
fi: Haluatko poistaa henkilön %1 yhteystietoluettelostasi?

en: Do Not Remove
fi: Älä poista

en: Please enter your nickname for the room %1
fi: Anna näyttönimesi keskusteluun %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QMainWindow, jingleCallsGui)
en: Main Window
fi: Pääikkuna

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QToolBar, toolBar)
en: Toolbar
fi: Muotoilutyökalurivi

en: Audio
fi: Ääni

en: Choose the contents you want to accept:
fi: Valitse sisällöt, jotka haluat hyväksyä:

en: New Jingle session from %1
fi: Uusi Jingle-istunto kohteesta %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, jingleContentDialog)
en: Dialog
fi: Poissaolodialogi

en: Cannot start process %1. Check your installation of Kopete.
fi: Prosessia %1 ei voi käynnistää. Tarkista Kopete-asennuksesi.

en: Answer for incoming call
fi: Vastaa saapuvaan puheluun

en: Accepted
fi: Hyväksytty

en: Calling...
fi: Soitetaan…

en: Rejected
fi: Hylätty

en: Call in progress
fi: Soitto meneillään

en: Other side hung up
fi: Toinen osapuoli lopetti puhelun

en: Waiting...
fi: Odotetaan…

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, LibjingleCallDialog)
en: Libjingle Voice Call
fi: Libjingle-äänipuhelu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Calling with:
fi: Soitot käyttäen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Call Status:
fi: Puhelin tila:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AcceptButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, acceptButton)
en: Accept
fi: Hyväksy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rejectButton)
en: Reject
fi: Hylkää

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, hangupButton)
en: Hang up
fi: Katkaise

en: None
fi: Ei mitään

en: Afraid
fi: Peloissaan

en: Amazed
fi: Ihmeissään

en: Angry
fi: Vihainen

en: Annoyed
fi: Harmistunut

en: Anxious
fi: Kärsimätön

en: Aroused
fi: Kiihottunut

en: Ashamed
fi: Häpeissään

en: Bored
fi: Tylsistynyt

en: Brave
fi: Urhea

en: Calm
fi: Levollinen

en: Cold
fi: Kylmissään

en: Confused
fi: Sekaisin

en: Contented
fi: Tyytyväinen

en: Cranky
fi: Kärttyisä

en: Curious
fi: Utelias

en: Depressed
fi: Masentunut

en: Disappointed
fi: Pettynyt

en: Disgusted
fi: Tympääntynyt

en: Distracted
fi: Suunniltaan

en: Embarrassed
fi: Nolo

en: Excited
fi: Innostunut

en: Flirtatious
fi: Flirttaileva

en: Frustrated
fi: Turhautunut

en: Grumpy
fi: Murjottava

en: Guilty
fi: Syyllinen

en: Happy
fi: Iloinen

en: Hot
fi: Kuumissaan

en: Humbled
fi: Nöyrä

en: Humiliated
fi: Nöyryytetty

en: Hungry
fi: Nälkäinen

en: Hurt
fi: Otettu

en: Impressed
fi: Vaikuttunut

en: In awe
fi: Hämmästynyt

en: In love
fi: Rakastunut

en: Indignant
fi: Tuohtunut

en: Interested
fi: Kiinnostunut

en: Intoxicated
fi: Juopunut

en: Invincible
fi: Voittamaton

en: Jealous
fi: Kade

en: Lonely
fi: Yksinäinen

en: Mean
fi: Ilkeä

en: Moody
fi: Oikukas

en: Nervous
fi: Hermostunut

en: Neutral
fi: Neutraali

en: Offended
fi: Loukkaantunut

en: Playful
fi: Leikkisä

en: Proud
fi: Ylpeä

en: Relieved
fi: Helpottunut

en: Remorseful
fi: Katuvainen

en: Restless
fi: Levoton

en: Sad
fi: Surullinen

en: Sarcastic
fi: Sarkastinen

en: Serious
fi: Vakava

en: Shocked
fi: Järkyttynyt

en: Shy
fi: Ujo

en: Sick
fi: Sairas

en: Sleepy
fi: Uninen

en: Stressed
fi: Rasittunut

en: Surprised
fi: Yllättynyt

en: Thirsty
fi: Janoinen

en: Worried
fi: Huolissaan

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, dlgAddContact)
en: Add Contacts
fi: Lisää kontakteja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblID) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, addID)
en: The Jabber ID for the account you would like to add.
fi: Lisättävän tilin Jabber-tunnus.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblID) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, addID)
en: The Jabber ID for the account you would like to add.  Note that this must include the username and the domain (like an E-mail address), as there are many Jabber servers.
fi: Lisättävän tilin Jabber-tunnus. Sen täytyy sisältää käyttäjätunnus ja domain eli verkkoalue (kuten sähköpostiosoitteessa) johtuen siitä, että Jabber-palvelimia on monia.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblID)
en: &Jabber ID:
fi: &Jabber-tunnus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <i>(for example: joe@jabber.org)</i>
fi: <i>(esimerkiksi: joe@jabber.org)</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mRefresh)
en: Refresh
fi: Päivitä

en: Execute command
fi: Suorita komento

en: Command executing
fi: Suoritetaan komentoa

en: Finish
fi: Valmis

en: Next
fi: Seuraava

en: Previous
fi: Edellinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Current password:
fi: Nykyinen salasana:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: New password:
fi: Uusi salasana:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStatus)
en: Please enter your current password first
    and then your new password twice.
fi: Kirjoita ensimmäiseksi nykyinen salasanasi
    ja sitten uusi salasana kahdesti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Server:
fi: Palvelin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbQuery)
en: &Query
fi: &Hae

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblChatRoomsList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tblChatRoomsList)
en: Chatroom Name
fi: Keskusteluhuoneen nimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblChatRoomsList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tblChatRoomsList)
en: Chatroom Description
fi: Keskusteluhuoneen kuvaus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Room:
fi: Huone:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, dlgRegister)
en: Register with Jabber Service
fi: Rekisteröidy Jabber-palveluun

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpForm)
en: Registration Form
fi: Rekisteröintilomake

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblWait)
en: Please wait while querying the server...
fi: Ole hyvä ja odota tehtäessä kyselyä palvelimelle…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRegister)
en: &Execute
fi: &Toteuta

en: Group Chat Name
fi: Ryhmäkeskustelun nimi

en: Enter a name for the group chat:
fi: Anna ryhmäkeskustelun nimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, autoJoinButton)
en: Toggle Auto Join
fi: Liity/Älä liity automaattisesti

en: Change Jabber Password
fi: Vaihda Jabberin salasanaa

en: You entered your current password incorrectly.
fi: Kirjoitit nykyisen salasanasi väärin.

en: Password Incorrect
fi: Väärä salasana

en: Your new passwords do not match. Please enter them again.
fi: Uudet salasanasi eivät täsmää. Kirjoita ne uudelleen.

en: For security reasons, you are not allowed to set an empty password.
fi: Et voi asettaa tyhjää salasanaa turvallisuussyistä.

en: Your account needs to be connected before the password can be changed. Do you want to try to connect now?
fi: Tilisi täytyy olla yhdistäytyneenä ennen kuin salasanaa voidaan muuttaa. Haluatko yhdistäytyä nyt?

en: Jabber Password Change
fi: Jabberin salasanan vaihto

en: Your password has been changed successfully. Please note that the change may not be instantaneous. If you have problems logging in with your new password, please contact the administrator.
fi: Salasana vaihdettiin onnistuneesti. Ota huomioon että muutos ei välttämättä ole välitön. Jos sinulla on ongelmia kirjautua sisään uudella salasanallasi, ota yhteyttä ylläpitäjään.

en: Your password could not be changed. Either your server does not support this feature or the administrator does not allow you to change your password.
fi: Salasanaasi ei voitu muuttaa. Joko palvelin ei tue tätä toimintoa tai ylläpitäjä ei salli sinun vaihtaa salasanaasi.

en: Join Jabber Groupchat
fi: Liity Jabber-ryhmäkeskusteluun

en: Join
fi: Liity

en: Unable to retrieve the list of chat rooms.
fi: Luetteloa keskusteluhuoneista ei voitu hakea.

en: List Chatrooms
fi: Listaa keskusteluhuoneet

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DlgJabberChooseServer)
en: Choose Server - Jabber
fi: Valitse palvelin - Jabber

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DlgJabberEditAccountWidget)
en: Account Preferences - Jabber
fi: Tilin asetukset – Jabber

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, basicSetupTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_connection)
en: &Basic Setup
fi: &Perusasetukset

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mID)
en: The Jabber ID for the account you would like to use.
fi: Käytettävän tilin Jabber-tunnus.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_3)
en: The Jabber ID for the account you would like to use.  Note that this must include the username and the domain (like an E-mail address), as there are many Jabber servers.
fi: Käytettävän tilin Jabber-tunnus. Ota huomioon, että tämän täytyy sisältää käyttäjätunnus ja verkkoaluenimi (kuten sähköpostiosoitteessa), koska on olemassa useita Jabber-palvelimia.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mID)
en: The Jabber ID for the account you would like to use.  Note that this must include the username and the domain (for example, joe@jabber.org), as there are many Jabber servers.
fi: Käytettävän tilin Jabber-tunnus. Ota huomioon, että tämän täytyy sisältää käyttäjätunnus ja verkkoaluenimi (esimerkiksi: joe@jabber.org), koska on olemassa useita Jabber-palvelimia.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mAutoConnect) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbAutoConnect)
en: Check to disable automatic connection.  If checked, you can connect manually to this account, using the icon at the bottom of the main Kopete window
fi: Valitse ottaaksesi automaattisen yhdistämisen pois käytöstä. Voit tällöin yhdistää tiliin manuaalisesti käyttämällä kuvaketta Kopeten pääikkunan alaosassa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRegistration)
en: To connect to the Jabber network, you will need an account on a Jabber server.  If you do not yet have an account, please click the button to create one.
fi: Yhdistääksesi Jabber-verkkoon, tarvitset tilin Jabber-palvelimella. Jos sinulla ei ole tiliä, napsauta painiketta luodaksesi.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, changePasswordGroupBox)
en: Change Password
fi: Salasananvaihtaminen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnChangePassword)
en: Change &Your Password...
fi: Vaihda &salasana…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tlChangePwSuccess)
en: If you have an existing Jabber account and would like to change its password, you can use this button to enter a new password.
fi: Jos sinulla on jo Jabber-tili ja haluat muuttaa sen salasanaa, voit käyttää tätä painiketta kirjoittaaksesi uuden salasanan.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Co&nnection
fi: Yh&teys

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbUseSSL) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbUseSSL)
en: Check this box to enable legacy SSL encrypted communication with the server. This is needed only for old servers.
fi: Valitse tämä ottaaksesi käyttöön vanha SSL-salattu viestintä palvelimen kanssa. Vanhat palvelimet tarvitsevat tämän.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbUseSSL)
en: Use legacy SSL encr&yption
fi: &Käytä vanhaa SSL-salausta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAllowPlainTextPassword)
en: Allow plain-te&xt password authentication
fi: Salli puhtaan &tekstin salasanavarmennus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, optionOverrideServer) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbCustomServer) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbOverrideHost)
en: &Override default server information
fi: &Korvaa palvelimen oletustiedot

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mServer)
en: The IP address or hostname of the server you would like to connect to (for example jabber.org).
fi: Palvelimen, johon yhdistetään, IP-osoite tai isäntänimi (esim. jabber.org).

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Location Settings
fi: Sijaintiasetukset

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel3_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mResource) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel3_3_2)
en: The resource name you would like to use on the Jabber network.
fi: Jabber-verkossa käytettävän resurssin nimi.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel3_3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mResource) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel3_3_2)
en: The resource name you would like to use on the Jabber network.  Jabber allows you to sign on with the same account from multiple locations with different resource names, so you may wish to enter 'Home' or 'Work' here, for example.
fi: Resurssin nimi, jota tullaan käyttämään Jabber-verkossa. Jabber antaa sinun kirjautua sisään samalla tilillä monista eri paikoista eri resurssien nimillä, joten voit haluta kirjoittaa esimerkiksi "Koti" tai "Työ" tähän.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_3)
en: R&esource:
fi: R&esurssi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_3_2)
en: P&riority:
fi: Tä&rkeys:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mPriority) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mPriority)
en: <qt>Each resource can have different <b>priority </b> levels. The messages will be sent to the resource which has the highest priority level.
    
    If two resources have the same priority, the messages will be sent to the one most recently connected.</qt>
fi: <qt>Kullakin resurssilla voi olla oma <b>tärkeysasteensa</b>. Viestit lähetetään resurssiin, joka on asetettu tärkeimmäksi.
    
    Jos kaksi resurssia ovat yhtä tärkeitä, viestit lähetetään viimeksi yhdistettyyn.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAdjustPriority)
en: When absent, adjust priority to:
fi: Ollessasi poissa aseta tärkeydeksi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mergeMessages)
en: Merge all messages from all resources to one window/tab
fi: Yhdistä kaikkien resurssien viestit yhteen ikkunaan tai välilehteen

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Fi&le Transfer
fi: &Tiedostonsiirto

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: File Transfer Settings
fi: Tiedostonsiirron asetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Pro&xy JID:
fi: Välityspalvelimen &JID:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Public &IP address:
fi: Julkinen &IP-osoite:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: <i><ul><li>The information in the "public IP address" and "port" fields applies to all Jabber accounts.</li>
    <li>You can leave the "public IP address" empty if your computer is directly connected to the internet.</li>
    <li>A hostname is also valid.</li>
    <li>Changes to these fields will only take effect the next time you start Kopete.</li>
    <li>The "Proxy JID" can be configured per account.</li></ul></i>
fi: <i><ul><li>Tietoja kentissä ”julkinen IP-osoite” ja ”portti” käytetään kaikissa Jabber-tileissä.</li>
    <li>Voit jättää kentän ”julkinen IP-osoite” tyhjäksi, jos tietokoneesi on suoraan yhteydessä internetiin.</li>
    <li>Myös isäntänimi kelpaa.</li>
    <li>Muutokset näihin kenttiin tulevat voimaan vasta Kopeten uudelleenkäynnistyksen jälkeen.</li>
    <li>”Välityspalvelimen JID” voidaan konfiguroida jokaiselle tilille erikseen.</li></ul></i>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Network
fi: Verkko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoDetectIPBox)
en: Auto-detect external IP address
fi: Havaitse automaattisesti internetiin näkyvä IP-osoite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: First port to use:
fi: Ensimmäinen käytettävä portti:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, firstPortEdit)
en: Set the first incoming port to use for Jingle sessions.
    One media type uses 2 ports and each new Jingle session will use the next 2 available ports.
fi: Aseta ensimmäinen Jingle-istunnoissa käytettävä saapuva portti.
    Kukin viestimuoto käyttää 2 porttia, ja jokainen uusi Jingle-istunto ottaa seuraavat 2 vapaata porttia.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Microphone to use:
fi: Käytettävä mikrofoni:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Audio output:
fi: Äänen ulostulo:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_17)
en: Libjingle settings
fi: Libjinglen asetukset

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, Libjingle)
en: This enable libjingle voice call
fi: Tämä ottaa käyttöön libjingle-äänipuhelut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Libjingle)
en: Enable libjingle support
fi: Ota libjingle-tuki käyttöön

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, privacyTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Pri&vacy
fi: Yksi&tyisyys

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7)
en: General Privacy
fi: Yleinen yksityisyys

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbHideSystemInfo)
en: By default, Kopete gives the other users some info about your system and the client. Checking this box will hide that information.
fi: Oletuksena Kopete antaa muille käyttäjille hiukan tietoa järjestelmästäsi ja asiakasohjelmastasi. Valitsemalla tämän voit piilottaa nämä tiedot heiltä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbHideSystemInfo)
en: &Hide system and client info
fi: &Piilota järjestelmän ja asiakasohjelman tiedot

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbSendEvents)
en: Check this box if you always want to send notifications to your contacts.
fi: Valitse tämä, jos haluat aina lähettää ilmoituksia yhteystiedoillesi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSendEvents)
en: Always send not&ifications
fi: Lähetä &ilmoitukset aina

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbSendDeliveredEvent)
en: <qt>Check this box to send the <b>Delivered notification</b> to your contacts : when a message is delivered to Kopete, Kopete can notify your contact that it has received the message.</qt>
fi: <qt>Valitse tämä lähettääksesi yhteystiedoillesi <b>perillemenoilmoitus</b>: kun Kopete on vastaanottanut viestin, Kopete ilmoittaa yhteystiedoillesi, että viesti on vastaanotettu.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSendDeliveredEvent)
en: Alwa&ys send delivered notifications
fi: &Lähetä perillemenoilmoitukset aina

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbSendDisplayedEvent)
en: <qt>Check this box to send the <b>Displayed notification</b> to your contacts : when a message is displayed in Kopete, Kopete can notify your contact that it has displayed the message.</qt>
fi: <qt>Valitse tämä lähettääksesi <b>näyttämisilmoitus</b> yhteystiedoillesi: kun viesti näytetään Kopetessa, Kopete ilmoittaa yhteystiedoillesi, että viesti on näytetty.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSendDisplayedEvent)
en: Al&ways send displayed notifications
fi: L&ähetä näyttämisilmoitukset aina

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbSendComposingEvent)
en: <qt>Check this box to send the <b>Typing notification</b> to your contacts : when you are composing a message, you might want your contact to know that you are typing so that he/she knows you are answering.</qt>
fi: <qt>Valitse tämä laatikko lähettääksesi <b>kirjoitusilmoituksia</b> yhteystiedoillesi : kun olet kirjoittamassa viestiä, haluat ehkä yhteystietojesi tietävän, että olet kirjoittamassa, jotta he tietävät, että olet vastaamassa.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSendComposingEvent)
en: Always send &typing notifications
fi: Lähetä &kirjoitusilmoitukset aina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSendGoneEvent)
en: Always send &gone notifications (closing the window)
fi: Lähetä &poistumisilmoitukset aina (keskusteluikkunan sulkeminen)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, privacyListsButton)
en: Privacy Lists
fi: Yksityisyyslistat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, oldEncrypted)
en: When recipient does not support OpenPGP XEP-0027 wrap PGP block to message body
fi: Ellei vastaanottaja tue OpenPGP XEP-0027:ää sisällytä PGP-lohko viestirunkoon

en: Unable to retrieve registration form.
    Reason: "%1"
fi: Rekisteröintilomaketta ei saatu noudetuksi.
    Syy: ”%1”

en: Registration sent successfully.
fi: Rekisteröinti lähetettiin onnistuneesti.

en: Jabber Registration
fi: Jabber-rekisteröinti

en: The server rejected the registration form.
    Reason: "%1"
fi: Palvelin hylkäsi rekisteröintilomakkeen.
    Syy: ”%1”

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DlgJabberRegisterAccount)
en: Register Account - Jabber
fi: Rekisteröi tili - Jabber

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btnChooseServer)
en: C&hoose...
fi: &Valitse…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblJID)
en: Desired Jabber &ID:
fi: &Toivottu Jabber-tunnus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPassword)
en: Pass&word:
fi: &Salasana:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPasswordVerify)
en: &Repeat password:
fi: &Toista salasana:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPort)
en: &Port:
fi: &Portti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblServer)
en: &Server:
fi: &Palvelin:

en: Services
fi: Palvelut

en: Register...
fi: Rekisteröi…

en: Search...
fi: Etsi…

en: Execute...
fi: Suorita…

en: &Save User Info
fi: &Tallenna käyttäjätiedot

en: Fetch vCard
fi: Nouda vCard

en: Saving vCard to server...
fi: Tallennetaan vCardia palvelimelle…

en: vCard successfully saved.
fi: vCardin tallennus onnistui.

en: Error: Unable to save vCard.
fi: Virhe: vCardia ei voitu tallentaa.

en: Fetching contact vCard...
fi: Noudetaan yhteystiedon vCardia…

en: vCard successfully retrieved.
fi: vCardin nouto onnistui.

en: No vCard available.
fi: vCardia ei ole saatavilla.

en: Error: vCard could not be fetched correctly.
    Check connectivity with the Jabber server.
fi: Virhe: vCardia ei voitu noutaa oikein.
    Tarkista yhteytesi Jabber-palvelimeen.

en: <qt>An error occurred when trying to change the photo.<br />Make sure that you have selected a valid image file</qt>
fi: <qt>Virhe yritettäessä muuttaa kuvaa.<br />Varmista, että olet valinnut kelvollisen kuvatiedoston</qt>

en: Register
fi: Rekisteröi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Search
fi: Etsi

en: Please wait while retrieving search form...
fi: Odota kun hakulomaketta haetaan…

en: Unable to retrieve search form.
fi: Hakulomaketta ei saatu haettua.

en: The Jabber server rejected the search.
fi: Jabber-palvelin torjui haun.

en: Jabber Search
fi: Jabber-haku

en: Nickname
fi: Nimimerkki

[ctx: First name]
en: First
fi: Etunimi

[ctx: Last name]
en: Last
fi: Sukunimi

en: e-mail
fi: Sähköposti

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dynamicForm)
en: Search For
fi: Etsi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Node:
fi: Solmu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnQuery)
en: &Query Server
fi: &Kysy palvelimelta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, trServices)
en: Node
fi: Solmu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblName)
en: Full name:
fi: Koko nimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblJID)
en: Jabber ID:
fi: Jabber-tunnus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHomepage)
en: Homepage:
fi: Kotisivut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBirthday)
en: Birthday:
fi: Syntymäpäivä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTimezone)
en: Timezone:
fi: Aikavyöhyke:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSelectPhoto)
en: &Select Photo...
fi: &Valitse kuva…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClearPhoto)
en: Clear Pho&to
fi: Tyhjennä Ku&va

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Home Address
fi: &Kotiosoite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStreet) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStreet_2)
en: Street:
fi: Katu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPOBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPOBox_2)
en: PO box:
fi: PO-laatikko:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblState) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblState_2)
en: Postal code:
fi: Postinumero:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCountry) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCountry_2)
en: Country:
fi: Maa:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Work Address
fi: &Työosoite

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Wor&k Information
fi: &Työtiedot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompany)
en: Company:
fi: Yritys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDepartment)
en: Department:
fi: Toimisto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPosition)
en: Position:
fi: Sijainti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRole)
en: Role:
fi: Rooli:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Phone &Numbers
fi: Puhelin&numerot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneHome) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Home:
fi: Koti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneWork) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Work:
fi: Työ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneFax)
en: Fax:
fi: Faksi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneCell)
en: Cell:
fi: Matkapuhelin:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: A&bout
fi: &Tietoa

en: Loading instructions from gateway...
fi: Haetaan ohjeita yhdyskäytävältä…

en: Connect to the Jabber network and try again.
fi: Yhdistä Jabber-verkkoon ja yritä uudelleen.

en: An error occurred while loading instructions from the gateway.
fi: Ladattaessa ohjeita yhdyskäytävältä sattui virhe.

en: Choose Jabber Server
fi: Valitse Jabber-palvelin

en: Retrieving server list...
fi: Haetaan palvelinluetteloa…

en: Could not retrieve server list.
fi: Ei voitu noutaa palvelinluetteloa.

en: Could not parse the server list.
fi: Ei voitu jäsentää palvelinluetteloa.

en: The changes you just made will take effect next time you log in with Jabber.
fi: Muutokset, jotka juuri teit, astuvat voimaan seuraavan kerran kun kirjaudut sisään Jabberiin.

en: Jabber Changes During Online Jabber Session
fi: Jabber-muutokset verkollisen Jabber-istunnon aikana

en: The Jabber ID you have chosen is invalid. Please make sure it is in the form user@server.com, like an email address.
fi: Valitsemasi Jabber-tunnus ei kelpaa. Tarkista että se on muotoa user@server.com kuten sähköpostiosoite.

en: Invalid Jabber ID
fi: Virheellinen Jabber-tunnus

en: Register New Jabber Account
fi: Rekisteröi uusi Jabber-tili

en: Please enter a server name.
fi: Anna palvelimen nimi.

en: Please enter a valid Jabber ID or click Choose.
fi: Kirjoita kelvollinen Jabber-tunnus tai paina Valitse.

en: Unless you know what you are doing, your JID should be of the form "username@server.com".  In your case for example "username@%1".
fi: Jollet tiedä mitä olet tekemässä, Jabber-tunnuksesi pitää olla mallia "username@server.com".  Tapauksessasi esimerkiksi "username@%1".

en: Connecting to server...
fi: Yhdistetään palvelimeen…

en: Protocol error.
fi: Yhteyskäytäntövirhe.

en: Connected successfully, registering new account...
fi: Yhdistäminen onnistui, rekisteröidään uutta tiliä…

en: Registration successful.
fi: Rekisteröinti onnistui.

en: Registration failed.
fi: Rekisteröinti epäonnistui.

en: Unable to create an account on the server. The Jabber ID is probably already in use.
fi: Ei voitu luoda tiliä palvelimeen. Jabber-tunnus on todennäköisesti jo käytössä.

en: Jabber Account Registration
fi: Jabber-tilin rekisteröinti

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gb_settings)
en: Settings
fi: Asetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Default list (all sessions):
fi: Oletusluettelo (kaikki istunnot):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Active list (current session):
fi: Aktivoi luettelo (nykyinen istunto):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gb_listSettings)
en: List Editor
fi: Luettelomuokkain

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: List:
fi: Luettelo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_newList)
en: New List...
fi: Uusi luettelo…

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_deleteList)
en: Delete List
fi: Poista luettelo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ck_autoActivate)
en: Automatically activate this list on connect
fi: Aktivoi tämä luettelo automaattisesti yhdistettäessä

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gb_rules)
en: Rules
fi: Säännöt

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_apply)
en: Apply
fi: Toteuta

en: %1: Privacy Lists
fi: %1: Yksityisyyslistat

en: <None>
fi: <Ei mitään>

en: There was an error changing the list.
fi: Luetteloa muutettaessa sattui virhe.

en: Error
fi: Virhe

en: There was an error processing your request.
fi: Pyyntöäsi prosessoitaessa sattui virhe.

en: New List
fi: Uusi luettelo

en: Enter the name of the new list:
fi: Anna uudelle luettelolle nimi:

en: A list with this name already exists.
fi: Sen niminen luettelo on jo olemassa.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrivacyRule)
en: Edit Privacy Rule
fi: Muokkaa yksityisyyssääntöä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Then:
fi: Sitten:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ck_messages)
en: Messages
fi: Viestit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ck_queries)
en: Queries
fi: Kyselyt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ck_presenceOut)
en: Outgoing presence
fi: Lähtevä olemus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ck_presenceIn)
en: Incoming presence
fi: Saapuva olemus

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cb_action)
en: Deny
fi: Torju

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cb_action)
en: Allow
fi: Salli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: If:
fi: Jos:

en: Edit Privacy List Rule
fi: Muokkaa yksityisyyslistan sääntöä

en: From
fi: Lähettäjä

en: To
fi: Vastaanottaja

en: &Change Status Message
fi: &Muuta tilaviestiä

en: Meanwhile Plugin: Message from server
fi: Meanwhile-liitännäinen: Viesti palvelimelta

en: <qt>You must enter a valid screen name.</qt>
fi: <qt>Sinun täytyy antaa kelvollinen näyttönimi.</qt>

en: Meanwhile Plugin
fi: Meanwhile-liitännäinen

en: <qt>You must deselect password remembering or enter a valid password.</qt>
fi: <qt>Sinun täytyy ottaa salasanan muistaminen pois käytöstä tai kirjoittaa oikea salasana.</qt>

en: <qt>You must enter the server's hostname/ip address.</qt>
fi: <qt>Sinun täytyy antaa palvelimen isäntänimi tai ip-osoite.</qt>

en: <qt>0 is not a valid port number.</qt>
fi: <qt>0 ei ole kelvollinen portin numero.</qt>

en: Could not connect to server
fi: Palvelimeen ei voitu yhdistää

en: Could not connect to redirected server
fi: Uudelleenohjattuun palvelimeen ei voitu yhdistää

en: Meanwhile Plugin: Conference invitation
fi: Meanwhile-liitännäinen: kutsu konferenssiin

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MeanwhileAddUI)
en: Add Sametime Contact
fi: Lisää Sametime-yhteystieto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, contactID) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, contactID)
en: The user ID of the contact you would like to add.
fi: Lisättävän yhteystiedon käyttäjätunnus.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnFindUser) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnFindUser)
en: Find User ID
fi: Etsi käyttäjätunnusta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnFindUser)
en: &Find
fi: &Etsi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: <i>(for example: johndoe)</i>
fi: <i>(esimerkiksi: johndoe)</i>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MeanwhileEditAccount)
en: Edit Meanwhile Account
fi: Muokkaa Meanwhile-tiliä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mScreenName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mScreenName)
en: Your Sametime user ID
fi: Sametime-käyttäjätunnuksesi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Meanwhile &username:
fi: &Meanwhile-käyttäjätunnus:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Connection
fi: Yhteys

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mServerName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mServerName)
en: The IP address or hostname of the Sametime server you wish to connect to.
fi: Sametime-palvelimen, johon yhdistetään, IP-osoite tai isäntä.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mServerPort)
en: The port on the Sametime server that you would like to connect to.
fi: Sametime-palvelimen, johon yhdistetään, portti.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mServerPort)
en: The port on the Sametime server that you would like to connect to.  Usually this is 1533.
fi: Sametime-palvelimen, johon yhdistetään, portti. Normaalisti tämä on 1533.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Client Identifier
fi: Asiakasohjelman tunniste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkCustomClientID)
en: Use custom client identifier
fi: Käytä poikkeavaa asiakasohjelman tunnistetta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblClientIdentifier)
en: Client identifier:
fi: Asiakasohjelman tunniste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblClientVersion)
en: Client version (major.minor):
fi: Ohjelmaversio (pää.ala)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnServerDefaults) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnServerDefaults)
en: Restore the server and port values to their defaults.
fi: Palauta palvelimen ja portin arvot oletuksiin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnServerDefaults)
en: Restore &Defaults
fi: Palauta o&letukset

en: Visit the Kopete website at <a href="http://kopete.kde.org">http://kopete.kde.org</a>
fi: Vieraile Kopeten verkkosivuilla os. <a href="http://kopete.kde.org"> http://kopete.kde.org</a>

en: Join Chat...
fi: Liity keskusteluun…

en: In&visible
fi: &Näkymätön

en: Editing your user info is not possible because you are not connected.
fi: Käyttäjätietojesi muokkaaminen ei ole mahdollista koska et ole AIM-verkossa.

en: Unable to edit user info
fi: Käyttäjätietoja ei voida muokata.

en: Joining an AIM chat room is not possible because you are not connected.
fi: Liittyminen AIM:n keskusteluhuoneeseen ei ole mahdollista koska et ole AIM-verkossa.

en: Unable to Join AIM Chat Room
fi: Liity AIM:n keskusteluhuoneeseen

en: &Warn User
fi: &Varoita käyttäjää

en: Always &Visible To
fi: Aina &näkyvä käyttäjälle

en: Always &Invisible To
fi: Aina &näkymätön käyttäjälle

en: <qt>Would you like to warn %1 anonymously or with your name?<br>(Warning a user on AIM will result in a "Warning Level" increasing for the user you warn. Once this level has reached a certain point, they will not be able to sign on. Please do not abuse this function, it is meant for legitimate practices.)</qt>
fi: <qt>Haluatko varoittaa käyttäjää %1 nimettömästi tai nimelläsi? <br>( Käyttäjän varoittaminen AIM:issa aiheuttaa "Varoitustason" nousemisen käyttäjällä, josta varoitat. Kun tämä taso on saavuttanut tietyn pisteen, he eivät voi kirjautua sisään. Ole hyvä äläkä käytä tätä toimintoa väärin, se on tarkoitettu oikeaan käyttöön.)</qt>

en: Warn User %1?
fi: Varoita käyttäjää %1?

en: Warn Anonymously
fi: Varoita nimettömästi

en: Warn
fi: Varoita

en: Join AIM Chat Room
fi: Liity AIM:in keskusteluhuoneeseen

en: Unable to connect to the chat room %1 because the account for %2 is not connected.
fi: Keskusteluhuoneeseen %1 ei voida yhdistää, koska tili käyttäjälle %2 ei ole yhdistettynä AIM-verkkoon.

en: User Profile
fi: Käyttäjäprofiili

en: Connecting...
fi: Yhdistetään…

en: Waiting for Authorization
fi: Odotetaan lupaa

en: &Do Not Disturb
fi: &Älä häiritse

en: O&ccupied
fi: V&arattu

en: Occupied
fi: Varattu|/|$[aseta tilanmuutos 'on varattu']

en: Not Available
fi: Ei saatavilla

en: Not A&vailable
fi: Ei saata&villa

en: &Free for Chat
fi: &Vapaa keskustelemaan

en: Mobile
fi: Langattomasti paikalla

en: User Information on %1
fi: Käyttäjätiedot käyttäjälle %1

en: &Save Profile
fi: &Tallenna profiili

en: Requesting User Profile, please wait...
fi: Haetaan käyttäjän profiilia, odota…

en: <html><body><I>No user information provided</I></body></html>
fi: <html><body><I>Ei tietoa toimitettu</I></body></html>

en: You need to be connected to be able to add contacts.
    Connect to the AIM network and try again.
fi: Sinun täytyy olla yhdistettynä lisätäksesi kontakteja.
    Yhdistä AIM-verkkoon ja yritä uudelleen.

en: ICQ Plugin
fi: ICQ-liitännäinen

en: You must enter a valid ICQ number.
fi: Syötä kelvollinen ICQ-numero.

en: You must enter a valid AOL screen name.
fi: Sinun täytyy antaa kelvollinen AOL-näyttönimi.

en: No Screen Name
fi: Ei näyttönimeä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, aimRadioButton)
en: AOL screen name:
fi: AOL-näyttönimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, icqRadioButton)
en: ICQ number:
fi: ICQ-numero:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, aimEditAccountUI)
en: Account Preferences - AIM
fi: Tilin asetukset – AIM

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: To connect to the AOL Instant Messaging network, you will need to use a screen name from AIM, AOL, or .Mac.<br><br>If you do not currently have an AIM screen name, please click the button to create one.
fi: Yhdistääksesi AOL Instant Messaging -verkkoon, tarvitset näyttönimen AIM:lta, AOL:tä tai .Mac:ilta.<br><br>Ellei sinulla ole AIM-näyttönimeä, luo sellainen napsauttamalla painiketta.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblAccountId) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edtAccountId)
en: The screen name of your AIM account.
fi: AIM-tilisi näyttönimi.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblAccountId) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtAccountId)
en: The screen name of your AIM account.  This should be in the form of an alphanumeric string (spaces allowed, not case sensitive).
fi: AIM-tilisi näyttönimi. Täytyy olla aakkosnumeerinen merkkijono (välit sallittuja, ei kirjainkokoherkkä).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAccountId)
en: AIM &screen name:
fi: AIM-&näyttönimi:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, accountPreferencesTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Accou&nt Preferences
fi: Tili&n asetukset

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edtServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the AIM server you wish to connect to.
fi: AIM-palvelimen, johon otetaan yhteys, IP-osoite tai isäntä.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the AIM server you wish to connect to.  Normally you will want the default (login.oscar.aol.com).
fi: AIM-palvelimen, johon otetaan yhteys, IP-osoite tai isäntä. Haluatko käyttää oletusta (login.oscar.aol.com)?

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbxServerPort)
en: The port on the AIM server that you would like to connect to.
fi: AIM-palvelimen, johon yhdistetään, portti.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbxServerPort)
en: The port on the AIM server that you would like to connect to.  Normally this is 5190.
fi: AIM-palvelimen, johon yhdistetään, portti. Normaalisti tämä on 5190.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Direct Connect Options
fi: Suorayhteysvalinnat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblPort)
en: The ports to use for direct connections.
fi: Suorille yhteyksille käytettävät portit.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblPort)
en: The ports to use when listening for direct connections. These must not be blocked by a firewall or router.
fi: Suoria yhteyksiä kuunneltaessa käytettävät portit. Palomuuri tai reititin ei saa estää näitä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPort)
en: Po&rt range:
fi: Portti&väli:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbxFirstPort)
en: The start of the port range.
fi: Porttialueen alku.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbxFirstPort)
en: The start of the port range. Normally this is 5190.
fi: Porttialueen alku. Tavallisesti tämä on 5190.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbxLastPort)
en: The end of the port range.
fi: Porttialueen loppu.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbxLastPort)
en: The end of the port range. Normally this is 5199.
fi: Porttialueen loppu. Yleensä tämä on 5199.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkFileProxy)
en: Use AOL proxy server instead of direct connections. If you are behind a router that you do not control, you will probably want this.
fi: Käytä AOL:n välityspalvelinta suoran yhteyden sijaan. Jos olet sellaisen reitittimen takana, jota et hallinnoi, tämä on luultavasti tarpeen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkFileProxy)
en: Use the AOL proxy server for things that would normally need a direct connection, like file transfers. You will want this if there is a firewall or router that blocks connections to your computer and you cannot get unblocked. If a direct connection fails, a proxy connection will be tried regardless of this setting.
fi: Käytä AOL:n välityspalvelinta asioihin, jotka yleensä vaativat suoraa yhteyttä, kuten tiedostonsiirtoihin. Tämä on tarpeen, jos palomuuri tai reititin estää yhteydet tietokoneeseesi etkä voi ohittaa sitä. Ellei suora yhteys onnistu, välityspalvelinyhteyttä yritetään tästä asetuksesta riippumatta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkFileProxy)
en: &Use proxy instead
fi: &Käytä välityspalvelinta suoran yhteyden sijasta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblTimeout) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbxTimeout)
en: Timeout for direct connections.
fi: Aikakatkaisu suorille yhteyksille.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblTimeout) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbxTimeout)
en: The number of seconds to wait for a connection to succeed before trying a different method.
fi: Montako sekuntia yhteyden onnistumista odotetaan, ennen kuin yritetään toista tapaa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTimeout)
en: T&imeout (secs):
fi: &Aikakatkaisu (s):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Default to the following &encoding for messages:
fi: Käytä seuraavaa &koodausta oletuksena viesteille:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Visibility Settings
fi: Näkyvyysasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllowPerimtList)
en: Allow only from visible list
fi: Salli vain näkyvien listalta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllowMyContacts)
en: Allow only contact list's users
fi: Salli vain yhteystietoluettelossa olevat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllowAll)
en: Allow all users
fi: Salli kaikki käyttäjät

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbBlockAll)
en: Block all users
fi: Estä kaikki käyttäjät

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbBlockAIM)
en: Block AIM users
fi: Estä AIM:in käyttäjät

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbBlockDenyList)
en: Block only from invisible list
fi: Estä vain näkymättömien listalta

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, visibleTab)
en: Visible
fi: Näkyvä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Always visible:
fi: Aina näkyvä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Contact to add:
fi: Lisättävä yhteystieto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Always invisible:
fi: Aina näkymätön:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblScreenName)
en: Screen name:
fi: Näyttönimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblWarnLevel)
en: Warning level:
fi: Varoitustaso:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIdleTime)
en: Idle minutes:
fi: Minuuttia jouten:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOnlineSince)
en: Online since:
fi: Paikalla alkaen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAwayMessage)
en: Away message:
fi: Poissaoloviesti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Profile:
fi: Profiili:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Please enter the name of the chat room you wish to join.
fi: Anna sen keskusteluhuoneen nimi, jolle haluaisit liittyä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Room &name:
fi: Huoneen &nimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: E&xchange:
fi: &Vaihda

en: &Ignore
fi: &Ohita

en: Select Encoding...
fi: Valitse salaus…

note: i18n( "Send &SMS..." ), 0, 0, this, SLOT(slotSendSMS()), this, "ICQAccount::mActionSendSMS") );
en: Set Xtraz Status
fi: Aseta Xtraz-tila

en: Set Status...
fi: Aseta tila…

en: User %1 is reading your status message
fi: Käyttäjä %1 lukee tilaviestiäsi

en: Request Authorization
fi: Pyydä hyväksyntä

en: Reason for requesting authorization:
fi: Hyväksynnän pyytämisen syy:

en: Please authorize me so I can add you to my contact list
fi: Hyväksy minut, jotta voin lisätä sinut yhteystietolistalleni

en: User %1 has granted your authorization request.
    Reason: %2
fi: Käyttäjä %1 on hyväksynyt hyväksymispyyntösi.
    Syy: %2

en: User %1 has rejected the authorization request.
    Reason: %2
fi: Käyttäjä %1 on hylännyt varmennuspyynnön.
    Syy: %2

en: RTF-Messages
fi: RTF-viestit

en: <qt>You must be logged on to ICQ before you can send a message to a user.</qt>
fi: <qt>Sinun pitää olla kirjautunut ICQ-verkkoon ennen kuin voit lähettää viestejä käyttäjälle.</qt>

en: Not Signed On
fi: Ei kirjautunut

en: &Request Authorization
fi: &Pyydä hyväksyntä

en: &Grant Authorization
fi: &Anna hyväksyntä

en: You must be online to add a contact.
fi: Sinun täytyy olla yhdistettynä lisätäksesi yhteystietoja.

en: '%1'
fi: ”%1”

en: '%1' (%2)
fi: ”%1” (%2)

en: Do you want to add %1 to your contact list?
fi: Haluatko lisätä yhteystiedon %1 listallesi?

en: IP Address
fi: IP-osoite

en: Ascension Island
fi: Ascension-saari

en: British Virgin Islands
fi: Brittiläiset Neitsytsaaret

en: Canary Islands
fi: Kanariansaaret

en: Cocos-Keeling Islands
fi: Kookossaaret

en: Cocos (Keeling) Islands
fi: Kookossaaret

en: French Antilles
fi: Ranskan Antillit

en: Antilles
fi: Antillit

en: French Guiana
fi: Ranskan Guyana

en: Mayotte Island
fi: Mayotte

en: Reunion Island
fi: Réunion

en: Rota Island
fi: Rota

en: St. Kitts
fi: Saint Kitts

en: Tinian Island
fi: Tinian

en: Scotland
fi: Skotlanti

en: Yugoslavia - Serbia
fi: Jugoslavia - Serbia

en: Yugoslavia - Montenegro
fi: Jugoslavia - Montenegro

en: Yugoslavia
fi: Jugoslavia

en: Congo, Democratic Republic of (Zaire)
fi: Kongon demokraattinen tasavalta (Zaire)

note: i18n("Arabic")
en: Bhojpuri
fi: bhojpuri

note: i18n("Bulgarian") i18n("Burmese")
en: Cantonese
fi: kantoninkiina

note: i18n("Catalan") i18n("Chinese") i18n("Croatian") i18n("Czech") i18n("Danish") i18n("Dutch") i18n("English") i18n("Esperanto") i18n("Estonian")
en: Farsi
fi: persia

note: i18n("Finnish") i18n("French") i18n("Gaelic") i18n("German") i18n("Greek") i18n("Hebrew") i18n("Hindi") i18n("Hungarian") i18n("Icelandic") i18n("Indonesian") i18n("Italian") i18n("Japanese") i18n("Khmer") i18n("Korean") i18n("Lao") i18n("Latvian") i18n("Lithuanian") i18n("Malay") i18n("Norwegian") 
en: Punjabi
fi: pandžabi

note: i18n("Chamorro") i18n("Mongolian")
en: Mandarin
fi: mandariinikiina

en: Taiwanese
fi: taiwan

note: i18n("Macedonian") i18n("Sindhi") i18n("Welsh") i18n("Azerbaijani") i18n("Kurdish") i18n("Gujarati") i18n("Tamil")
en: Belorussian
fi: valkovenäjä

en: euc-JP Japanese
fi: euc-JP Japani

en: euc-KR Korean
fi: euc-KR Korea

en: GB-2312 Chinese
fi: GB-2312 Kiina

en: GBK Chinese
fi: GBK Kiina

en: GB18030 Chinese
fi: GB18030 Kiina

en: JIS Japanese
fi: JIS Japani

en: Shift-JIS Japanese
fi: Shift-JIS Japanilainen

en: KOI8-R Russian
fi: KOI8-R Venäjä

en: KOI8-U Ukrainian
fi: KOI8-U Ukraina

en: ISO-8859-1 Western
fi: ISO-8859-1 Länsimainen

en: ISO-8859-2 Central European
fi: ISO-8859-2 Keskieurooppalainen

en: ISO-8859-3 Central European
fi: ISO-8859-3 Keskieurooppalainen

en: ISO-8859-4 Baltic
fi: ISO-8859-4 Balttinen

en: ISO-8859-5 Cyrillic
fi: ISO-8859-5 Kyrillinen

en: ISO-8859-6 Arabic
fi: ISO-8859-6 Arabialainen

en: ISO-8859-7 Greek
fi: ISO-8859-7 Kreikkalainen

en: ISO-8859-8 Hebrew, visually ordered
fi: ISO-8859-8 Heprealainen, visuaalisesti järjestetty

en: ISO-8859-8-I Hebrew, logically ordered
fi: ISO-8859-8-I Heprealainen, loogisesti järjestetty

en: ISO-8859-9 Turkish
fi: ISO-8859-9 Turkkilainen

en: ISO-8859-15 Western
fi: ISO-8859-15 Länsimainen

en: Windows-1250 Central European
fi: Windows-1250 Keski-Eurooppa

en: Windows-1251 Cyrillic
fi: Windows-1251 Kyrillinen

en: Windows-1252 Western
fi: Windows-1252 Länsimainen

en: Windows-1253 Greek
fi: Windows-1253 Kreikka

en: Windows-1254 Turkish
fi: Windows-1254 Turkki

en: Windows-1255 Hebrew
fi: Windows-1255 Heprea

en: Windows-1256 Arabic
fi: Windows-1256 Arabia

en: Windows-1257 Baltic
fi: Windows-1257 Balttilainen

en: Windows-1258 Viet Nam
fi: Windows-1258 Vietnamilainen

en: TIS-620 Thai
fi: TIS-620 Thaimaalainen

en: Single
fi: Naimaton

en: Long term relationship
fi: Pitkäaikainen suhde

en: Engaged
fi: Kihloissa

en: Married
fi: Naimisissa

en: Divorced
fi: Eronnut

en: Separated
fi: Erotettu

en: Widowed
fi: Leski

en: Art
fi: Taide

en: Cars
fi: Autot

en: Celebrity Fans
fi: Julkkikset

en: Collections
fi: Keräily

en: Computers
fi: Tietokoneet

en: Culture
fi: Kulttuuri

en: Fitness
fi: Terveys

en: Games
fi: Pelit

en: Hobbies
fi: Harrastukset

en: ICQ - Help
fi: ICQ - Ohje

en: Lifestyle
fi: Elämäntyyli

en: Movies and TV
fi: Elokuvat ja TV

en: Music
fi: Musiikki

en: Outdoors
fi: Luonto

en: Parenting
fi: Vanhemmuus

en: Pets and Animals
fi: Lemmikit ja eläimet

en: Religion
fi: Uskonto

en: Science
fi: Tiede

en: Skills
fi: Taidot

en: Sports
fi: Urheilu

en: Web Design
fi: Verkkosivusuunnittelu

en: Ecology
fi: Ekologia

en: News and Media
fi: Uutiset ja joukkoviestimet

en: Government
fi: Hallitus

en: Business
fi: Talous

en: Mystics
fi: Mystiikka

en: Travel
fi: Matkustaminen

en: Astronomy
fi: Tähtitiede

en: Space
fi: Avaruus

en: Clothing
fi: Pukeutuminen

en: Parties
fi: Juhlat

en: Women
fi: Naiset

en: Social science
fi: Sosiaalinen tiede

en: 60's
fi: 60-luku

en: 70's
fi: 70-luku

en: 80's
fi: 80-luku

en: 50's
fi: 50-luku

en: Finance and Corporate
fi: Talous ja yrittäminen

en: Entertainment
fi: Viihde

en: Consumer Electronics
fi: Kuluttajaelektroniikka

en: Retail Stores
fi: Jälleenmyyntikaupat

en: Health and Beauty
fi: Terveys ja kauneus

en: Household Products
fi: Kotitaloustuotteet

en: Mail Order Catalog
fi: Postimyyntiluettelo

en: Business Services
fi: Bisnespalvelut

en: Audio and Visual
fi: Ääni ja kuva

en: Sporting and Athletic
fi: Liikunta ja urheilullisuus

en: Publishing
fi: Julkaisuala

en: Home Automation
fi: Kotiautomaatio

en: Academic
fi: Akateeminen

en: Administrative
fi: Hallinto

en: Art/Entertainment
fi: Taide/Viihde

en: College Student
fi: Korkeakouluopiskelija

en: Community & Social
fi: Yhteisöt

en: Education
fi: Koulutus

en: Engineering
fi: Tekniikka

en: Financial Services
fi: Talouspalvelut

en: High School Student
fi: Lukio-opiskelija

en: Home
fi: Koti

en: ICQ - Providing Help
fi: ICQ – Avun tarjoaminen

en: Law
fi: Laki

en: Managerial
fi: Johto

en: Manufacturing
fi: Tuotanto

en: Medical/Health
fi: Terveys

en: Military
fi: Sotilaallinen

en: Non-Government Organization
fi: Kansalaisjärjestö

en: Other Services
fi: Muut palvelut

en: Professional
fi: Ammatillinen

en: Retail
fi: Vähittäismyynti

en: Retired
fi: Eläkkeellä

en: Science & Research
fi: Tiede ja tutkimus

en: Technical
fi: Tekniikka

en: University Student
fi: Yliopisto-opiskelija

en: Web Building
fi: Verkkosivujen rakentaminen

en: Alumni Org.
fi: Alumnijärjestö

en: Charity Org.
fi: Hyväntekeväisyysjärjestö

en: Club/Social Org.
fi: Kerho/Sosiaalinen järjestö

en: Community Org.
fi: Yhteisöllinen järjestö

en: Cultural Org.
fi: Kulttuurijärjestö

en: Fan Clubs
fi: Faniklubit

en: Fraternity/Sorority
fi: Sisaruskunta

en: Hobbyists Org.
fi: Harrastusjärjestöt

en: International Org.
fi: Kansainvälinen järjestö

en: Nature and Environment Org.
fi: Luonto- ja ympäristöjärjestö

en: Other
fi: Muu

en: Professional Org.
fi: Ammatillinen järjestö

en: Scientific/Technical Org.
fi: Tieteellinen/tekninen järjestö

en: Spiritual/Religious Org.
fi: Henkinen/uskonnollinen järjestö

en: Sports Org.
fi: Urheiluseura

en: Support Org.
fi: Tukijärjestö

en: Trade and Business Org.
fi: Kaupallinen järjestö tai yritys

en: Union
fi: Ammattiyhdistys

en: Voluntary Org.
fi: Vapaaehtoisjärjestö

en: Elementary School
fi: Peruskoulu

en: High School
fi: Lukio

en: College
fi: Korkeakoulu

en: University
fi: Yliopisto

en: Past Work Place
fi: Aiempi työnantaja

en: Past Organization
fi: Aiempi järjestö

en: &Fetch Again
fi: &Nouda uudelleen

en: '%2' Message for %1
fi: ”%2” -viesti henkilölle %1

en: Fetching '%2' Message for %1...
fi: Noudetaan ”%2” -viestiä henkilölle %1…

[ctx: @item icq xtraz status]
en: angry
fi: vihainen

[ctx: @item icq xtraz status]
en: bath
fi: kylvyssä

[ctx: @item icq xtraz status]
en: tired
fi: väsynyt

[ctx: @item icq xtraz status]
en: party
fi: juhlat

[ctx: @item icq xtraz status]
en: beer
fi: olut

[ctx: @item icq xtraz status]
en: thinking
fi: miettii

[ctx: @item icq xtraz status]
en: eating
fi: syömässä

[ctx: @item icq xtraz status]
en: watching tv
fi: katsomassa tv:tä

[ctx: @item icq xtraz status]
en: meeting
fi: tapaamisessa

[ctx: @item icq xtraz status]
en: coffee
fi: kahvi

[ctx: @item icq xtraz status]
en: music
fi: musiikki

[ctx: @item icq xtraz status]
en: business
fi: bisnes

[ctx: @item icq xtraz status, taking pictures with camera]
en: shooting
fi: kuvaamassa

[ctx: @item icq xtraz status]
en: having fun
fi: pitämässä hauskaa

[ctx: @item icq xtraz status]
en: phone
fi: puhelin

[ctx: @item icq xtraz status]
en: gaming
fi: pelaamassa

[ctx: @item icq xtraz status]
en: studying
fi: opiskelee

[ctx: @item icq xtraz status]
en: shopping
fi: ostoksilla

[ctx: @item icq xtraz status]
en: sick
fi: sairas

[ctx: @item icq xtraz status]
en: sleeping
fi: nukkumassa

[ctx: @item icq xtraz status, water sport]
en: surfing
fi: surffaamassa

[ctx: @item icq xtraz status, browsing the Internet]
en: browsing
fi: selailee

[ctx: @item icq xtraz status]
en: working
fi: työskentelee

[ctx: @item icq xtraz status]
en: typing
fi: kirjoittaa

[ctx: @item icq xtraz status]
en: picnic
fi: piknikillä

[ctx: @item icq xtraz status]
en: cooking
fi: kokkaa

[ctx: @item icq xtraz status]
en: smoking
fi: polttaa

[ctx: @item icq xtraz status]
en: i am high
fi: pilvessä

[ctx: @item icq xtraz status]
en: to be or not to be
fi: ollako vai eikö olla

[ctx: @item icq xtraz status]
en: love
fi: rakkaus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Alternatively, you can search the ICQ Whitepages :
fi: Vaihtoehtoisesti, voit etsiä ICQ:n valkoisilta sivuilta :

en: Authorization Reply
fi: Hyväksymisvastaus

en: <b>%1</b> requested authorization to add you to his/her contact list.
fi: <b>%1</b> pyytää hyväksyntää lisätäkseen sinut yhteystietoluetteloonsa.

en: Authorization reply to <b>%1</b>.
fi: Hyväksymisvastaus henkilölle <b>%1</b>.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ICQAuthReplyUI)
en: ICQ Authorization Reply
fi: ICQ hyväksynnän vastaus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblUserReq)
en: %1 requested authorization to add you to his/her contact list.
fi: %1 pyytää lupaa lisätä sinut yhteystietolistalleen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblReqReason)
en: Request Reason:
fi: Pyynnön syy:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRequestReason)
en: Some reason...
fi: Joku syy…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbGrant)
en: &Grant authorization
fi: &Lähetä tunnistautuminen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbDecline)
en: &Decline authorization
fi: &Hylkää hyväksyntä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblReason)
en: Reason:
fi: Syy:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStatus)
en: Please enter your current password first
    and then your new password twice.
    Password have to be between 6-8 characters long.
fi: Kirjoita ensimmäiseksi nykyinen salasanasi
    ja sitten uusi salasana kahdesti.
    Salasanan täytyy olla 6–8 merkkiä pitkä.

en: Change ICQ Password
fi: Vaihda ICQ-salasana

en: ICQ Password Change
fi: ICQ-salasanan vaihto

en: Your new password must be between 6-8 characters long.
fi: Uuden salasanan tulee olla 6–8 merkkiä pitkä.

en: Your password could not be changed.
fi: Salasanaa ei voitu vaihtaa.

en: Your password has been changed successfully.
fi: Salasanasi on vaihdettu onnistuneesti.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ICQEditAccountUI)
en: Account Preferences - ICQ
fi: Tilin asetukset – ICQ

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Basic Setup
fi: &Perusasetukset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Account Preferences
fi: Käyttäjäasetukset

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblAccountId) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edtAccountId)
en: The user ID of your ICQ account.
fi: ICQ-tilisi käyttäjätunnus.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblAccountId) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtAccountId)
en: The user ID of your ICQ account.  This should be in the form of a number (no decimals, no spaces).
fi: ICG-tilisi käyttäjätunnus. Täytyy olla numeromuotoinen (ei desimaaleja, eikä välejä).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: To connect to the ICQ network, you will need an ICQ account.<br><br>
    If you do not currently have an ICQ account, please click the button to create one.
fi: Yhdistääksesi ICQ-verkkoon tarvitset ICG-tilin.<br><br>
    Jos sinulla ei ole ICQ-tiliä, napsauta painiketta luodaksesi sellaisen.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, changePasswordGroupBox)
en: Change password
fi: Vaihda salasana

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: If you have an existing ICQ account and would like to change its password, you can use this button to enter a new password.
fi: Jos sinulla on jo ICQ-tili ja haluaisit muuttaa sen salasanaa, voit käyttää tätä painiketta kirjoittamaan uuden salasanan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonChangePassword)
en: Change Your Password...
fi: Vaihda salasanasi…

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Accou&nt Preferences
fi: Tili&n asetukset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Privacy Options
fi: Yksityisyysasetukset

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkRequireAuth)
en: Enable the authorization requirement, which will not allow users to add you to their contact list without authorization from you.
fi: Ota käyttöön hyväksynnän vaatiminen. Tällöin käyttäjät eivät voi lisätä sinua yhteystietoluetteloonsa ilman hyväksyntääsi.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkRequireAuth)
en: Enable the authorization requirement, which will not allow users to add you to their contact list without authorization from you.  Check this box, and you will have to confirm any users who add you to their list before they may see your online status.
fi: Ota käyttöön hyväksynnän vaatiminen, joka käytössä ollessaan estää toisia käyttäjiä lisäämästä sinua heidän yhteystietoluetteloihin ilman hyväksyntääsi. Valitse tämä ja saat hyväksymisvahvistuksen kaikilta käyttäjiltä, jotka lisäävät sinut luetteloonsa ennen kuin he voivat nähdä sinun online-tilasi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkRequireAuth)
en: &Require authorization before someone can add you to their contact list
fi: &Vaadi hyväksyntä ennen kuin joku voi lisätä sinut yhteystietoluetteloonsa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkHideIP)
en: Check this to hide your IP address from people when they view your user info
fi: Valitse tämä piilottaaksesi IP-osoitteen ihmisiltä kun he tarkastelevat käyttäjätietojasi.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkHideIP)
en: Checking this box prevent people from seeing your IP address if they view your ICQ user details such as name, address, or age.
fi: Jos valitset tämän, estät ihmisiä näkemästä IP-osoitettasi heidän katsellessaan ICQ-käyttäjätietojasi kuten nimeä, osoitetta tai ikää.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkHideIP)
en: Hide &IP address
fi: Piilota &IP-osoite

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkWebAware)
en: Check this box to enable Web Aware functionality.
fi: Valitse tämä ottaaksesi käyttöön Web-tietoisuus-toiminnallisuuden.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkWebAware)
en: Check this box to enable ICQ's Web Aware functionality, which allows people to see your online status from ICQ's web page, and send you a message without necessarily having ICQ themselves.
fi: Valitse tämä ottaaksesi käyttöön ICQ:n Web-tietoisuus-toiminnallisuuden, mikä mahdollistaa ihmisten näkevän sinun paikallaolotilasi ICQ:n verkkosivuilta, ja lähettää sinulle viestejä siten, että heillä itsellään ei tarvitse olla ICQ:ta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkWebAware)
en: Make my status available via &ICQ's unified messaging center
fi: Tee tilani saatavaksi &ICQ:n yhteisen viestintäkeskuksen kautta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, edtServerEncrypted)
en: Use SSL encryption
fi: Käytä SSL-salausta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edtServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the ICQ server you wish to connect to.
fi: ICQ-palvelimen, johon yhdistetään, IP-osoite tai isäntä.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the ICQ server you wish to connect to.  Normally you will want the default (slogin.icq.com or login.icq.com).
fi: ICQ-palvelimen, johon yhdistetään, IP-osoite tai isäntä. Haluatko käyttää oletusta (slogin.icq.com tai login.icq.com)?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblProxyServer) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelServer)
en: Ser&ver /
fi: Pal&velin /

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblServerPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, edtServerPort)
en: The port on the ICQ server that you would like to connect to.
fi: ICQ-palvelimen, johon yhdistetään, portti.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblServerPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, edtServerPort)
en: The port on the ICQ server that you would like to connect to.  Normally this is 443 or 5190.
fi: ICQ-palvelimen, johon yhdistetään, portti. Yleensä tämä on 443 tai 5190.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, optionEnableProxy)
en: Override system proxy settings
fi: Ohita järjestelmän välityspalvelinasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, edtProxyServerSocks5)
en: Proxy server is SOCKS5
fi: Välityspalvelin on SOCKS5

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblProxyServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edtProxyServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the proxy server you wish to use for connecting to an ICQ server.
fi: ICQ-palvelimeen yhdistämiseen käytettävän välityspalvelimen IP-osoite tai isäntämaski.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblProxyServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtProxyServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the proxy server you wish to use for connecting to an ICQ server. The proxy server must support a CONNECT command and allow connections to the ICQ server port (normally 443 or 5190).
fi: ICQ-palvelimeen yhdistämiseen käytettävän välityspalvelimen IP-osoite tai isäntämaski. Välityspalvelimen tarvitsee tukea CONNECT-komentoa ja salli yhteydet ICQ-palvelimen porttiin (tavallisesti 443 tai 5190).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblProxyServerPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, edtProxyServerPort)
en: The port that the proxy server listens to.
fi: Portti, jota välityspalvelin kuuntelee.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblProxyServerPort)
en: The port that the proxy server listens to. Normally this will be 3128 or 8080.
fi: Portti, jota välityspalvelin kuuntelee. Yleensä tämä on 3128 tai 8080.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, edtProxyServerPort)
en: The port that the proxy server listens to. Normally this will be 3128, 8080, or 443 (https).
fi: Portti, jota välityspalvelin kuuntelee. Yleensä tämä on 3128, 8080 tai 443 (https).

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Peer Connection Options
fi: Vertaisyhteysvalinnat

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabVisible)
en: Visible
fi: Näkyvä

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabInvisible)
en: Invisible
fi: Näkymätön

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabIgnore)
en: Ignore
fi: Ohita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: Ignore:
fi: Ohita:

en: <qt>You must enter a valid ICQ No.</qt>
fi: <qt>Anna kelvollinen ICQ-numero</qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Personal Information
fi: Henkilökohtaiset tiedot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Nickname:
fi: &Lempinimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, firstNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &First name:
fi: &Etunimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lastNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Last name:
fi: &Sukunimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Gen&der:
fi: Suku&puoli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, maritalLabel)
en: Marital status:
fi: Siviilisääty:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: &Timezone:
fi: Ai&kavyöhyke:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayDayLabel)
en: Day:
fi: Päivä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayMonthLabel)
en: Month:
fi: Kuukausi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayYearLabel)
en: Year:
fi: Vuosi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: A&ge:
fi: &Ikä:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Spoken Languages
fi: Kielitaito

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, language1Label)
en: First:
fi: Ensimmäinen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, language2Label)
en: Second:
fi: Toinen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, language3Label)
en: Third:
fi: Kolmas:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Location && Contact Information
fi: Sijainti && Yhteystiedon tiedot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Address:
fi: &Osoite:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: &City:
fi: &Kaupunki:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &State:
fi: &Osavaltio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Zip:
fi: &Postinumero:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Countr&y:
fi: &Maa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Phone:
fi: &Puhelin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Ce&ll:
fi: Matkapuhe&lin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Fa&x:
fi: Fa&ksi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10_2)
en: &Homepage:
fi: &Kotisivu:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Origin
fi: Alkuperä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblState)
en: State:
fi: Osavaltio:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Interests
fi: Kiinnostuksen kohteet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Organization Type
fi: Organisaation tyyppi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Past Affiliation
fi: Aiempi organisaatio

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Email Addresses
fi: Sähköpostiosoitteet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sendInfoCheck)
en: Send updates and ICQ promotional info to my primary email
fi: Lähetä päivitys- ja ICQ:n mainosviestit yksityiseen sähköpostiini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Non-published email will be used for password retrieval purposes.
fi: Ei-julkaistua sähköpostia käytetään salasanojen noutoon.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabWhitepages)
en: ICQ Whitepages Search
fi: ICQ Valkoisten sivujen haku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: &Email:
fi: &Sähköposti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: &Gender:
fi: &Sukupuoli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: Lan&guage:
fi: &Kieli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: C&ountry:
fi: M&aa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, onlyOnline)
en: Only search for online contacts
fi: Hae vain paikalla olevia yhteystietoja

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabUIN)
en: UIN Search
fi: UIN-Haku

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, searchResults)
en: This is where the results from your search are displayed. If you double-click a result, the search window will close and pass the UIN of the contact you wish to add back to the Add Contact Wizard. You can only add one contact at a time.
fi: Haun tulokset näkyvät täällä. Jos kaksoisnapsautat hakutulosta, hakuikkuna sulkeutuu ja välittää yhteystiedon UIN:n opastetulle yhteystiedon lisäämiselle. Voit lisätä vain yhden yhteystiedon kerrallaan.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, searchButton)
en: Search the ICQ Whitepages with your search criteria
fi: Hae ICQ:n valkoisilta sivuilta hakukriteerilläsi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, clearButton)
en: Clears both search fields and results
fi: Tyhjää hakukentät ja tulokset

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, stopButton)
en: Stops the search
fi: Pysäyttää haun

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, stopButton)
en: Stop
fi: Pysäytä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, userInfoButton)
en: Show information about the selected contact
fi: Näyttää tietoja valitusta yhteystiedosta

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, userInfoButton)
en: User Info
fi: Käyttäjätiedot

en: ICQ User Search
fi: ICQ-Käyttäjähaku

en: Add the selected user to your contact list
fi: Lisää valitut käyttäjät yhteystietoluetteloosi

en: Requires Authorization
fi: Valtuutus vaaditaan

en: You must be online to search the ICQ Whitepages.
fi: Sinun täytyy olla yhdistäytyneenä verkkoon hakeaksesi ICQ:n valkoisilta sivuilta.

en: You must enter a valid UIN.
fi: Sinun täytyy antaa kelvollinen UIN.

en: You must enter search criteria.
fi: Hakukriteeri täytyy antaa.

en: You must be online to display user info.
fi: Sinun täytyy olla yhdistettynä ICQ-verkkoon katsoaksesi käyttäjätietoja.

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: ICQ User Information
fi: Käyttäjätiedot - ICQ

en: General ICQ Information
fi: Yleiset ICQ-tiedot

en: Home Info
fi: Kotitiedot

en: Home Information
fi: Kotitiedot

en: Work Info
fi: Työtiedot

en: Work Information
fi: Tiedot työstä

en: Other Info
fi: Muu tieto

en: Other ICQ Information
fi: Muut ICQ-tiedot

en: Interest Info
fi: Kiinnostuksen kohteet

en: Interest Information
fi: Kiinnostuksen kohteet

en: Org & Aff Info
fi: Organisaatiotiedot

en: Organization & Affiliation Information
fi: Organisaatiotiedot

en: Type
fi: Tyyppi

en: Publish Email/Email
fi: Julkaise/Lähetä sähköposti

[ctx: Primary email address]
en: Primary
fi: Ensisijainen

[ctx: Other email address]
en: More
fi: Lisää

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Company Location Information
fi: Yrityksen sijaintitiedot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Address:
fi: Osoite:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Zip:
fi: Postinumero:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Personal Work Information
fi: Henkilökohtaiset työtiedot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, occupationLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOccupation)
en: Occupation:
fi: Ammatti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Phone:
fi: Puhelin:

en: Xtraz Status Editor
fi: Xtraz-tilamuokkain

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Icon:
fi: Kuvake:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkAppend)
en: Append to menu
fi: Lisää valikkoon

en: file is empty:
fi: tiedosto on tyhjä:

en: Bad Request
fi: Virheellinen pyyntö

en: Request Timed Out
fi: Pyynnön aikakatkaisu

en: Acceptance Period Timed Out
fi: Hyväksymisajan aikakatkaisu

en: Unknown Error:
fi: Tuntematon virhe:

en: missing IP or port
fi: puuttuva IP tai portti

en: Timeout
fi: Aikakatkaisu

en: Adding contacts
fi: Lisätään yhteystietoja

en: Adding contacts to ICQ server list.
fi: Lisätään yhteystietoja ICQ:n palvelinluetteloon.

en: Adding contacts to AIM server list.
fi: Lisätään yhteystietoja AIM:n palvelinluetteloon.

[ctx: %1 out of %2 contacts have been added]
en: %1 out of %2 added.
fi: %1/%2 lisätty.

en: Chat Room Invitation
fi: Kutsu keskusteluhuoneeseen

[ctx: account has been disconnected]
en: Kopete: %1 disconnected
fi: Kopete: Tilin %1 yhteys katkaistiin

en: There was an error in the protocol handling; it was not fatal, so you will not be disconnected.
fi: Yhteyskäytännön käsittelyssä tapahtui virhe; se ei ollut vakava, joten sinua ei katkaistu.

en: There was an error in the protocol handling; automatic reconnection occurring.
fi: Yhteyskäytännön käsittelyssä tapahtui virhe; automaattinen uudelleenyhdistäminen käynnissä.

en: Kopete: OSCAR Protocol error
fi: Kopete: OSCAR-yhteyskäytäntövirhe

[ctx: AIM user id]
en: screen name
fi: näyttönimi

en: You have logged in more than once with the same %1, account %2 is now disconnected.
fi: Olet kirjautuneena enemmän kuin kerran samalla %1, tili %2 on nyt katkaistu.

en: Sign on failed because either your %1 or password are invalid. Please check your settings for account %2.
fi: Kirjautuminen epäonnistui, koska %1 tai salasana ovat virheellisiä. Tarkista asetuksesi tilille %2.

en: The %1 service is temporarily unavailable. Please try again later.
fi: Palvelu %1 on väliaikaisesti saavuttamattomissa. Yritä myöhemmin uudelleen.

en: Could not sign on to %1 with account %2 because the password was incorrect.
fi: Kirjautuminen verkkoon %1 tilillä %2 epäonnistui väärän salasanan takia.

en: Could not sign on to %1 with nonexistent account %2.
fi: Kirjautuminen verkkoon %1 epäonnistui olemassa olemattomalla tilillä %2.

en: Sign on to %1 failed because your account %2 expired.
fi: Kirjautuminen verkkoon %1 epäonnistui, koska tilisi %2 on erääntynyt.

en: Sign on to %1 failed because your account %2 is currently suspended.
fi: Kirjautuminen verkkoon %1 epäonnistui, koska tilisi %2 käyttö on estetty väliaikaisesti.

en: Could not sign on to %1 as there are too many clients from the same computer.
fi: Ei voitu kirjautua palvelimeen %1, koska samalla tietokoneella on liikaa asiakkaita.

en: Account %1 was blocked on the %2 server for sending messages too quickly. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
fi: Tili %1 on estetty palvelimella %2 viestien liian nopeasta lähettämisestä. Odota kymmenen (10) minuuttia ja yritä uudelleen. Jos jatkat yrittämistä nyt, joudut odottamaan vain kauemmin.

en: Account %1 was blocked on the %2 server for reconnecting too quickly. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
fi: Tili %1 on estetty palvelimella %2 liian nopeasta uudelleenyhdistämisestä. Odota kymmenen (10) minuuttia ja yritä uudelleen. Jos jatkat yrittämistä nyt, joudut odottamaan vain kauemmin.

en: Sign on to %1 with your account %2 failed.
fi: Kirjautuminen palvelimeen %1 tilillä %2 epäonnistui.

en: The %1 server thinks the client you are using is too old. Please report this as a bug at http://bugs.kde.org
fi: Palvelin %1 sanoo, että käyttämäsi asiakasohjelma on liian vanha. Lähetä asiasta vikailmoitus osoitteessa http://bugs.kde.org

en: Account %1 was disabled on the %2 server because of your age (under than 13).
fi: Tili %1 oli estetty palvelimessa %2 ikäsi takia (alle 13).

en: Buddy icons
fi: Kaverikuvakkeet

en: Group chat
fi: Ryhmäkeskustelu

en: Voice chat
fi: Äänikeskustelu

en: Send buddy list
fi: Lähetä kaveriluettelo

en: The user %1 requires authorization before being added to a contact list. Do you want to send an authorization request?
    
    Reason for requesting authorization:
fi: Käyttäjä %1 vaatii valtuutusta ennen lisäämistä yhteystietoluetteloon. Haluatko lähettää valtuutuspyynnön?
    
    Syy valtuutuksen pyytämiseen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Use this &encoding when chatting with this contact:
fi: Käytä tätä &koodausta keskusteltaessa tämän yhteystiedon kanssa:

en: Select Encoding
fi: Valitse koodaus

en: Default
fi: Oletus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: The following contacts are not on your contact list. Would you like to add them?
fi: Seuraavat yhteystiedot eivät ole yhteystietoluettelossasi. Haluatko lisätä heidät?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, doNotShowAgain)
en: Do &not ask again
fi: Älä &kysy uudelleen

en: Add Contacts to Server List
fi: Lisää yhteystietoja palvelimen listalle

en: Do &Not Add
fi: Älä &lisää

en: Client Features
fi: Asiakkaan ominaisuudet

en: Buddy Icon MD5 Hash
fi: Kaverikuvakkeen MD5-summa

en: Contact Encoding
fi: Yhteystiedon salaus

en: Member Since
fi: Jäsen alkaen

en: Protocol Version
fi: Yhteyskäytännön versio

en: Show my own video...
fi: Näytä oma videoni…

en: View Contact's Webcam
fi: Katsele kumppanin &webkameraa

en: Send Webcam
fi: Lähetä webkamerakuvaa

en: Country
fi: Maa

en: State
fi: Osavaltio

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Home Address
fi: Kotiosoite

en: Zipcode
fi: Postinumero

en: Age
fi: Ikä

en: There was an error while connecting to the QQ server.
    Error message:
fi: QQ-palvelimeen yhdistettäessä sattui virhe.
    Virheilmoitus:

en: Unable to lookup %1
fi: Osoitetta %1 ei saatu selvitetyksi

en: Unhandled QQ error code %1 
    Please file a bug report with a detailed description and, if possible, the last console debug output.
fi: QQ-virhekoodia %1 ei osata käsitellä
    Toimita tästä yksityiskohtaisesti kuvattu vikailmoitus ja jos mahdollista viimeisin konsolin virheenpaikannustuloste.

en: WARNING: This vCard may be out-of-date.
fi: VAROITUS: Tämä vCard voi olla vanhentunut.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Contact name:
fi: Yhteystiedon ni&mi:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QQEditAccountUI)
en: Account Preferences - QQ
fi: Tilin asetukset – QQ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_login)
en: The user ID of the QQ contact you would like to use.
fi: Käytettävän QQ-yhteystiedon käyttäjätunnus.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_login)
en: The user ID of the QQ contact you would like to use.  This should be in the form of a valid E-mail address.
fi: Käytettävän QQ-yhteystiedon käyttäjätunnus. Tämän pitäisi olla kelvollisen sähköpostiosoitteen muodossa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_3)
en: &QQ ID:
fi: &QQ-tunnus:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_autologin)
en: If you check this checkbox, the account will not be connected when you press the "Connect All" button, or at startup when automatic connection at startup is enabled.
fi: Jos valitset tämän, tiliä ei tulla yhdistämään kun painat painiketta "Yhdistä kaikkiin". Eikä myöskään Kopeten käynnistyksen yhteydessä,vaikka automaattinen yhdistäminen käynnistämisen yhteydessä (globaalisti kaikkiin tileihin) olisi otettu käyttöön.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonVCard)
en: View && Update my vCard
fi: Näytä && päivitä oma vCard

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: To connect to the QQ network, you will need a QQ ID.
    
    If you do not currently have an ID, please create one.
fi: Yhdistääksesi QQ-verkkoon tarvitset QQ-tilin.
    
    Jos sinulla ei ole QQ-tiliä, luo sellainen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_serverPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_serverPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_serverName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_serverName) i18n: ectx: property (toolTip), widget
en: Only modify these values if you want to use a special IM proxy server, like SIMP
fi: Muuta näitä tietoja vain jos haluat käyttää erikoista IM proxy-palvelinta, kuten SIMP.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, global_settings_page)
en: Global QQ Options
fi: Globaalit QQ-asetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: <qt><b>Note:</b> These settings are applicable to all QQ accounts
fi: <qt><b> Huom:</b> Nämä asetukset ovat käytössä kaikille QQ-käyttäjätileille

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, NotifyNewChat)
en: This option will notify you when a contact starts typing their message, before the message is sent or finished.
fi: Tämä optio ilmoittaa sinulle kun yhteystieto alkaa kirjoittamaan viestiään, eikä vasta sitten kun se on lähetetty tai saatu valmiiksi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, NotifyNewChat)
en: Au&tomatically open a chat window when someone starts a conversation
fi: Avaa au&tomaattisesti keskusteluikkuna kun joku aloittaa keskustelun

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: <qt><p>Indicate when Kopete will download the display pictures of contacts</p>
    <dl><dt>Only manually</dt><dd>The picture is not downloaded automatically. It is only downloaded when the user requests it</dd>
    <dt>When a chat is open</dt><dd>The picture is downloaded when a conversation socket is opened, i.e. when you open a chat window</dd>
    <dt>Automatically</dt><dd>Always try to download the picture if the contact has one.  <b>Note:</b> this will open a socket, and let the user know you are downloading their picture.</dd></dl>
fi: <qt><p>Määrittää milloin Kopeten tulisi ladata yhteystietojen keskustelukuvat.</p>
    <dl><dt>Vain manuaalisesti</dt><dd>Kuvaa ei ladata automaattisesti. Se ladataan vain, jos käyttäjä erikseen pyytää sitä</dd>
    <dt>Kun keskustelu on auki</dt><dd>Kuva ladataan silloin, kun keskustelusoketti avataan, esim. silloin kun keskusteluikkuna avataan</dd>
    <dt>Automaattisesti</dt><dd>Yritä aina ladata keskustelukuva, jos yhteystiedolla on sellainen. <b>Huom:</b> tämä avaa keskustelusoketin, ja antaa yhteystiedolle tiedon, että lataat hänen kuvaansa.</dd></dl>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Download the QQ picture:
fi: Lataa QQ-kuva:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, DownloadPicture)
en: <qt><p>Indicate when Kopete will download the pictures of contacts</p>
    <dl><dt>Only manually</dt><dd>The picture is not downloaded automatically. It is only downloaded when the user requests it</dd>
    <dt>When a chat is open</dt><dd>The picture is downloaded when a conversation socket is opened, i.e. when you open a chat window</dd>
    <dt>Automatically</dt><dd>Always try to download the picture if the contact has one.  <b>Note:</b> this will open a socket, and let the user know you are downloading their picture.</dd></dl>
fi: <qt> <p>Määrittää milloin Kopeten tulisi ladata yhteystietojen kuvat</p>
    <dl><dt>Vain manuaalisesti</dt><dd>Kuvaa ei ladata automaattisesti. Se ladataan vain kun käyttäjä erikseen pyytää sitä.</dd>
    <dt>Kun keskustelu on avoinna</dt><dd>Kuva ladataan kun keskustelusoketti avataan, esim. keskusteluikkunaa avattaessa</dd>
    <dt>Automaattisesti</dt><dd>Yritä aina ladata kuva jos yhteystiedolla on sellainen. <b>Huom:</b> tämä avaa keskustelusoketin, ja antaa yhteystiedolle tiedon, että lataat hänen kuvaansa.</dd></dl>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, DownloadPicture)
en: Only Manually
fi: Vain manuaalisesti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, DownloadPicture)
en: When a Chat is Open (default)
fi: Kun keskustelu on avoinna (oletus)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, DownloadPicture)
en: Automatically (read help)
fi: Automaattisesti (lue ohje)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useCustomEmoticons)
en: QQ Messenger allows users to download and use custom emoticons. If this option is enabled, Kopete will download and display such emoticons.
fi: QQ Messenger antaa käyttäjien ladata ja käyttää mukautettuja hymiöitä. Jos tämä valintaruutu on ruksattu, Kopete lataa nämä hymiöt ja näyttää ne.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useCustomEmoticons)
en: &Download and show custom emoticons
fi: Lataa ja nä&ytä mukautetut hymiöt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, exportEmoticons)
en: Export all the emoticon themes as custom emoticons (only works for emoticons in the PNG format).
fi: Vie kaikki hymiöteemat mukautettuina hymiöinä (toimii vain PNG-muotoisten hymiöiden kanssa).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, exportEmoticons)
en: E&xport the current emoticon theme to users
fi: &Vie nykyinen hymiöteema käyttäjille

en: <qt>You must enter a valid email address.</qt>
fi: <qt>Sinun täytyy antaa kelvollinen sähköpostiosoite</qt>

en: QQ Plugin
fi: QQ-liitännäinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Picture
fi: Kuva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblQQId)
en: QQ ID:
fi: QQ-tunniste:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAge)
en: Age:
fi: Ikä:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbGender)
en: N/A
fi: EI SAATAVILLA

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSignature)
en: Signature:
fi: Allekirjoitus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblZip)
en: Zip code:
fi: Postinumero:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Phone Numbers
fi: Puhelinnumerot

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Rat
fi: Rotta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Ox
fi: 0×

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Tiger
fi: Tiikeri

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Rabbit
fi: Jänis

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Dragon
fi: Lohikäärme

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Snake
fi: Käärme

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Horse
fi: Hevonen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Ram
fi: Pässi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Monkey
fi: Apina

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Rooster
fi: Kukko

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Dog
fi: Koira

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Pig
fi: Sika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Graduate:
fi: Valmistunut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblZodiac)
en: Zodiac:
fi: Horoskooppimerkki:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Aries
fi: Oinas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Taurus
fi: Härkä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Gemini
fi: Kaksoset

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Cancer
fi: Rapu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Leo
fi: Leijona

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Virgo
fi: Neitsyt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Libra
fi: Vaaka

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Scorpio
fi: Skorpioni

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Sagittarius
fi: Jousimies

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Capricorn
fi: Kauris

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Aquarius
fi: Vesimies

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Pisces
fi: Kalat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHoroscope)
en: Horoscope:
fi: Horoskooppi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIntroduction)
en: Introduction:
fi: Esittely:

en: Webcam for %1
fi: Webkamera henkilölle %1

en: No webcam image received
fi: Webkamerakuvaa ei vastaanotettu

en: This version of Skype is too old, consider upgrading
fi: Skypen versio on liian vanha, harkitse sen päivittämistä

en: Skype protocol
fi: Skype-yhteyskäytäntö

en: Does not have multi-user chat capability
fi: Useamman käyttäjän keskusteluominaisuutta ei ole

en: Chat denied
fi: Keskustelu torjuttu

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe.

en: Misc error
fi: Sekal. virhe

en: User or phone number does not exist
fi: Käyttäjää tai puhelinnumeroa ei ole olemassa

en: User is offline
fi: Käyttäjä ei ole verkossa

en: No proxy found
fi: Välityspalvelinta ei löytynyt

en: Session terminated
fi: Istunto lopetettiin

en: No common codec found
fi: Yhteistä koodekkia ei löytynyt

en: Sound I/O error
fi: Ääni-I/O-virhe

en: Problem with remote sound device
fi: Ongelma etä-äänilaitteen kanssa

en: Call blocked by recipient
fi: Vastaanottaja esti puhelun

en: Recipient not a friend
fi: Vastaanottaja ei ole ystävä

en: User not authorized by recipient
fi: Vastaanottaja ei ole valtuuttanut käyttäjää

en: Sound recording error
fi: Äänentallennusvirhe

en: This version of Skype does not support adding users to chat.
fi: Tämä Skypen versio ei tue käyttäjien lisäämistä keskusteluun.

en: Skype Protocol
fi: Skype-yhteyskäytäntö

en: Could not ping Skype
fi: Skypeä ei voitu pingata

en: Skype did not accept this application
fi: Skype ei hyväksy tätä sovellusta

en: Skype API syntax error
fi: Skype-APIn syntaksivirhe

en: Skype API not ready yet, wait a bit longer
fi: Skype-API ei ole vielä valmis: odota pidempään

en: Cannot register Skype communication for Kopete on D-Bus
fi: Skype-viestintää ei voitu rekisteröidä Kopetelle D-Busissa

en: Could not launch Skype.
    You need to install the original dynamic linked Skype version 2.0 binary from http://www.skype.com
fi: Skypeä ei voitu käynnistää.
    Sinun on asennettava alkuperäinen dynaamisesti linkitetty Skypen version 2.0 osoitteesta http://www.skype.com/

en: Could not find Skype.
    You need to install the original dynamic linked Skype version 2.0 binary from http://www.skype.com
fi: Skypeä ei löydy.
    Sinun on asennettava alkuperäinen dynaamisesti linkitetty Skypen version 2.0 osoitteesta http://www.skype.com/

en: Could not ping Skype.
    Maybe Skype not running.
    Error while sending a message to Skype (%1).
fi: Skypeä ei voitu pingata.
    Ehkei Skype ole käynnissä?
    Virhe lähetettäessä viestiä Skypeen (%1).

en: Error while sending a message to Skype (%1).
fi: Virhe viestiä lähettäessä Skypeen (%1).

en: Could not ping Skype.
    You are logged out from Skype, please log in.
fi: Skypeä ei voitu pingata.
    Oletko kirjautunut Skypeen?

en: Please login to Skype first
fi: Kirjaudu Skypeen ensin

en: Skype Me
fi: Soita minulle

en: Make Test Call
fi: Tee testisoitto

en: Cannot open info about user %1
fi: Käyttäjän %1 tietoja ei voitu avata

en: Unknown action from SkypeActionHandler
fi: SkypeActionHandler palautti tuntemattoman toiminnon

en: Add contact from SkypeActionHandler is not supported yet
fi: SkypeActionHandler ei vielä tue yhteystietojen lisäämistä

en: Send voicemail from SkypeActionHandler is not supported yet
fi: SkypeActionHandler ei vielä tue ääniviestien lähettämistä

en: You must connect to Skype first.
fi: Ota yhteys Skypeen ensin.

en: Wrong Information
fi: Väärät tiedot

en: You must write the contact's name.
fi: Sinun on kirjoitettava yhteystiedon nimi.

en: Contact echo123 is not needed. You can make test call in Skype protocol actions.
fi: echo123-yhteystietoa ei tarvita. Voit tehdä testipuhelun Skypen yhteyskäytäntötoiminnoissa.

en: This contact already exists in this account.
fi: Yhteystieto on jo olemassa tälle tilille.

en: You cannot add yourself as a contact.
fi: Et voi lisätä itseäsi yhteystiedoksi.

en: Call with %1
fi: Soita henkilölle %1

en: Canceled
fi: Peruttu

en: Other person is busy
fi: Toinen henkilö on kiireinen

en: Refused
fi: Hylätty

en: Call Back
fi: Soita takaisin

en: Missed
fi: Ei vastattu

en: Resume
fi: Jatka

en: On hold (local)
fi: Pidossa (paikallinen)

en: On hold (remote)
fi: Pidossa (etä)

en: On hold
fi: Pidossa

en: Hold
fi: Aseta pitoon

en: In progress
fi: Käynnissä

en: Ringing
fi: Soi

en: Failed
fi: Epäonnistui

[ctx: Early media means the media played before the call is established. For example it can be a calling tone or a waiting message such as all operators are busy.]
en: Early media (waiting for operator...)
fi: Odotetaan operaattoria…

en: Failed (%1)
fi: Epäonnistui (%1)

en: %1 active
    %2 total
fi: %1 aktiivista
    %2 kaikkiaan

en: Skypeout inactive
fi: Skypeout ei ole aktiivinen

en: Call
fi: Soita

en: Conference Call
fi: Konferenssipuhelu

en: Block contact
fi: Estä yhteystieto

en: Details for User %1
fi: Käyttäjän %1 tiedot

en: You can have only one skype account
fi: Sinulla voi olla vain yksi Skype-tili

en: Configure Skype client
fi: Muuta Skype-asiakasohjelman asetuksia

en: Please enter your skype user name
fi: Syötä Skype-käyttäjätunnuksesi

en: You must enter your skype user name
fi: Sinun tarvitsee antaa Skype-käyttäjätunnuksesi

en: Cannot create/open file %1 for configuring the Skype client.
fi: Ei voi luoda/avata tiedostoa %1 Skypen määrittämiseksi.

en: Process has completed.
    Skype is now configured for Kopete.
    You must restart the Skype client for changes to take effect.
fi: Prosessi on valmis.
    Skype on nyt määritetty Kopetea varten.
    Skype on käynnistetävä uudelleen, jotta asetukset tulevat voimaan.

en: Not in Skype list
fi: Ei Skype-luettelossa

en: Not authorized
fi: Ei valtuutettu

en: SkypeOut contact
fi: SkypeOut-yhteystieto

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SkypeAddContactBase)
en: Add Skype Contact
fi: Lisää Skype-yhteystieto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Skype name:
fi: Skype-nimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Sorry, but the search function is not yet implemented.
fi: Hakutoimintoa ei ole vielä toteutettu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SearchButton)
en: Se&arch
fi: H&aku

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SkypeCallDialogBase)
en: Skype Call
fi: Skype-puhelu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, NameLabel)
en: Name(s) of Participant(s)
fi: Osallistujien nimet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, NameLabel)
en: Name of the other participant in the call (or a list of names if it is a conference call.)
fi: Puhelun toisen osapuolen nimi (tai luettelo nimiä, jos kokouspuhelu).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TimeLabel)
en: Total time elapsed.
fi: Kulunut kokonaisaika.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Time:
fi: Aika:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, CreditLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, CreditLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3)
en: SkypeOut credits left
fi: SkypeOut-pisteitä jäljellä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TimeLabel)
en: Total length of the call/<br />(i.e. both time speaking and time on hold.)
fi: Puhelun kokonaiskesto/<br />(ts. sekä puhe- että pitoaika)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: SkypeOut credits:
fi: SkypeOut-pisteitä:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AcceptButton)
en: Accept call
fi: Hyväksy puhelu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, AcceptButton)
en: Accept incoming call
fi: Hyväksy saapuva puhelu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, HangButton)
en: Finish the call
fi: Lopeta puhelu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, HangButton)
en: Terminate the call
fi: Lopeta puhelu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, HangButton)
en: H&ang up
fi: &Katkaise

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, HoldButton)
en: Hold the call
fi: Aseta puhelu pitoon

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, HoldButton)
en: Interrupt the call for a moment and resume (or hang up) later.
fi: Keskeytä puhelu hetkeksi ja jatka (tai katkaise) myöhemmin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, HoldButton)
en: H&old
fi: Aseta &pitoon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ChatButton)
en: Open chat to the person.
fi: Avaa keskustelu henkilön kanssa.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ChatButton)
en: Open chat to the person with whom you are talking.
fi: Avaa keskustelu henkilön kanssa, jolle puhut.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, VideoButton)
en: Start/Stop Video
fi: Käynnistä/pysäytä video

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SkypeDetailsBase)
en: User's Details
fi: Käyttäjän tiedot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Skype ID:
fi: Skype-tunnus:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, authorCombo)
en: Authorized
fi: Valtuutettu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, authorCombo)
en: Not Authorized
fi: Ei valtuutettu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Is authorized:
fi: Valtuutettu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Display Name:
fi: Näyttönimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Sex:
fi: Sukupuoli:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, excludeCheck)
en: Check this if you do not want to connect with other protocols
fi: Valitse tämä, ellet halua yhdistää tiliin yhdessä muiden yhteyskäytäntöjen kanssa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, excludeCheck)
en: E&xclude from connection
fi: &Jätä pois yhdistämisestä

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Important Note
fi: Tärkeä huomio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: The Skype plugin serves as a bridge to an externally running copy of Skype. This has some consequences on how it functions: you need an instance of Skype to be running, and only one Skype account can be used.<br /><br />Note that you need to install the original dynamic linked Skype version 2.0 or 2.1 from <a href="http://www.skype.com">http://www.skype.com</a><br /><br />This plugin will only work if the language in the Skype client set to English. Kopete shows notifications (incoming call, message, ...), so you can turn off the notifications in Skype.
fi: Skype-liitännäinen toimii siltana ulkoisesti käynnissä olevaan Skypeen. Tästä on joitakin seurauksia sen toiminnalle: Skypen on oltava käynnissä ja vain yhtä Skype-tiliä voi käyttää.<br /><br />Huomaa, että sinun on asennettava alkuperäinen dynaamisesti linkitetty Skypen versio 2.0 tai 2.1 osoitteesta <a href="http://www.skype.com">http://www.skype.com</a><br /><br />Tämä liitännäinen toimii vain, jos Skypen kieleksi on asetettu englanti. Kopete näyttää ilmoitukset (tulevista puheluista, viesteistä jne.), joten voit poistaa Skypen ilmoitukset käytöstä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, configureSkypeClient)
en: Disable Skype notifications and set up English language in Skype client
fi: Poista käytöstä Skypen ilmoitukset ja aseta Skype englanninkieliseksi

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, launchTab)
en: Lau&nch
fi: K&äynnistä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, LaunchGroup)
en: You can set whether and when should kopete launch Skype.
fi: Voit valita, käynnistääkö Kopete Skypen ja milloin.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, LaunchGroup)
en: Launch Skype
fi: Käynnistä Skype

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, LaunchNeededRadio)
en: When &not running
fi: Ku&n ei käynnissä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, LaunchNeverRadio)
en: N&ever
fi: &Ei koskaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Command to launch Skype:
fi: Skypen käynnistyskomento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Launch timeout:
fi: Käynnistyksen aikakatkaisu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_4)
en: Wait before trying to connect to Skype:
fi: Odota ennen Skypeen yhdistämistä:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, WaitSpin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, WaitSpin)
en: trying
fi: yritetään

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: If you get error that Skype was not found, but in fact it is running, check the instructions at <a href="https://developer.skype.com/Docs/ApiDoc/Skype_API_on_Linux">https://developer.skype.com/Docs/ApiDoc/Skype_API_on_Linux</a>.<br /><br />Note that only the dynamic linked Skype binary is supported.
fi: Jos saat virheilmoituksen, ettei Skypeä löydy, vaikka se on käynnissä, tarkista ohjeet osoitteesta <a href="https://developer.skype.com/Docs/ApiDoc/Skype_API_on_Linux">https://developer.skype.com/Docs/ApiDoc/Skype_API_on_Linux</a>.<br /><br />Huomaa, että vain dynaamisesti linkitetty Skype-binaari on tuettu.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox3_2)
en: Each application that wants to use Skype must provide its name to it, and the user is asked whether to allow said application to access Skype.<br>By default, kopete provides kopete as its name, but if you suspect another application is accessing Skype with this name, you can change the name Kopete uses here, and then within Skype disallow applications that refer to themselves as kopete.
fi: Kunkin sovelluksen, joka haluaa käyttää Skypeä, on annettava sille nimensä, ja käyttäjältä kysytään, sallitaanko tämän sovelluksen hallita Skypeä.<br>Oletuksena Kopete antaa Skypelle nimenään ”kopete”, mutta jos epäilet toisen sovelluksen käyttävän Skypeä tällä nimellä, voit muuttaa Kopeten käyttämää nimeä tästä. Sitten voit Skypessä estää sitä sallimasta ohjelmia, jotka antavat nimekseen ”kopete”.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AuthorCheck)
en: &Non-standard authorization
fi: &Ei-standardi valtuutus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, BusGroup)
en: What bus do you want to use
fi: Mitä väylää haluat käyttää

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, BusGroup)
en: Which D-Bus do you want to use to connect to Skype?<br>Session: Your own, other people cannot use it (use --use-session-dbus to start Skype on that bus.)<br>System: Shared by all people on the same computer. This one is used by default by Skype.<br>You have to specify the same D-Bus used by Skype.
fi: Kumpaa D-Bus-väylää haluat käyttää yhdistettäessä Skypeen?<br>Istunnon: Omaasi – muut eivät voi käyttää samaa (käynnistä Skype tähän väylään --use-session-dbus-valitsimella).<br>Järjestelmän: Kaikkien käyttäjien samalla tietokoneella jakamaa. Tämä on Skypen oletus.<br>Sinun on määritettävä Skypessä sama D-Bus-väylä.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, BusGroup)
en: Bus
fi: Väylä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton4)
en: Sessi&on
fi: &Istunnon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton5) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: S&ystem
fi: &Järjestelmän

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Note that Kopete will freeze while Skype asks you if it can allow Kopete to access it. This is normal, and if you allow it forever (check that "Remember" checkbox in Skype's dialog), it will not happen again.<br /><br />The 'System Bus' option is not yet supported by Skype
fi: Huomaa, että Kopete jähmettyy Skypen pyytäessä sinua vahvistamaan, saako Kopete hallita sitä. Tämä kuuluu asiaan. Jos sallit hallinnan aina (”Muista”-valintaruutu Skypen kyselyikkunassa), asiaa ei kysytä uudelleen.<br /><br />Skype ei vielä tue järjestelmäväyläasetusta.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, activityTab)
en: &Activity
fi: &Aktiivisuus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, HitchCheck)
en: Show all incoming messages
fi: Näytä kaikki uudet viestit

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, HitchCheck)
en: This will show all incoming Skype messages. If this is off, they are showed only if the message belongs to chat that is started by kopete.
fi: Tämä näyttää kaikki saapuvat Skype-viestit. Ellei tämä ole käytössä, ne näytetään vain, jos viesti kuuluu Kopeten käynnistämään keskusteluun.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, HitchCheck)
en: Show all incoming &messages
fi: Näytä kaikki uudet &viestit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, MarkCheck)
en: This will mark incoming messages as read, so if you have Skype set up not to automatically pop-up chats, it will not flash the exclamation icon.
fi: Tämä merkitsee kaikki saapuneet viestit luetuiksi, joten ellet ole asettanut Skypeä automaattisesti avaamaan keskusteluja ponnahdusikkunoihin, se ei väläytä huomiokuvaketta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, MarkCheck)
en: Mar&k as read
fi: Merkitse &luetuksi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ScanCheck)
en: If this is checked, Kopete will ask Skype on login if it has any messages that have not been shown, and if so, will show them. This is useful if you start Kopete later than Skype, and Skype is configured not to show incoming messages.
fi: Jos tämä on käytössä, Kopete kyselee Skypeltä kirjauduttaessa uusia näyttämättömiä viestejä, ja jos niitä on, näyttää ne. Tästä on hyötyä jos käynnistä Kopeten Skypen jälkeen eikä Skypeä ole asetettu näyttämään saapuvia viestejä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ScanCheck)
en: Scan f&or unread
fi: &Etsi lukemattomia

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, CallCheck)
en: Show call control window for all calls
fi: Näytä puhelunhallintaikkuna kaikille puheluille

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, CallCheck)
en: This will show a call control window for every call (both incoming and outgoing). If it is off, you can call from Kopete, but you have to control that call from Skype.
fi: Näyttää puhelunhallintaikkunan kaikille puheluille (niin saapuville kuin lähteville). Jos asetus ei ole käytössä, Kopetella voi soittaa, mutta puhelua on hallittava Skypestä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CallCheck)
en: S&how call control (this will also hide Skype client call dialog)
fi: Näytä &puhelunhallinta (piilottaa myös Skypen vastaavan ikkunan)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, AutoCloseCallCheck)
en: Auto close the call control window
fi: Sulje puhelunhallintaikkuna automaattisesti

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, AutoCloseCallCheck)
en: This will close the call control window automatically when the call finishes
fi: Tämä sulkee puhelunhallintaikkunan automaattisesti puhelun loputtua

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AutoCloseCallCheck)
en: Autoc&lose
fi: Su&lje automaattisesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Timeout:
fi: Aikakatkaisu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, PingsCheck)
en: If this is enabled, Kopete keeps track of whether or not Skype is running.
fi: Jos tämä on käytössä, Kopete tarkistaa aika ajoin, onko Skype käynnissä.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, PingsCheck)
en: This keeps track of whether Skype is running. Turning this off only makes sense it you are trying to get non-flooded debug output.
fi: Tällä tarkistetaan, onko Skype käynnissä. Asetuksen poistaminen käytöstä on järkevää vain, jos tarvitset siistimmän virheenpaikannustulosteen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, PingsCheck)
en: Pi&ng Skype
fi: Pin&gaa Skypeä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, LeaveCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LeaveCheck)
en: Do not leave a chat on window exit
fi: Älä poistu keskustelusta ikkunaa suljettaessa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, LeaveCheck)
en: Do not leave a chat when the chat window is closed. Makes a difference only with multi-user chats: if it is checked, you will continue receiving messages from that chat even after closing the window.
fi: Älä poistu keskustelusta keskusteluikkunaa suljettaessa. Tällä on merkitystä vain useamman käyttäjän keskusteluissa: jos asetus on valittu, viestejä vastaanotetaan, vaikka ikkuna suljettaisiin.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, callsTab)
en: &Calls
fi: &Puhelut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, StartCallCommandCheck)
en: E&xecute before call
fi: &Suorita ennen puhelua

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, WaitForStartCallCommandCheck)
en: This will wait before making/accepting the call for the command to finish.
fi: Tällä asetuksella odotetaan komennon lopetusta ennen soittoa tai sen hyväksymistä.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, WaitForStartCallCommandCheck)
en: This will wait for the command to finish before accepting/making the call.<br>
    Note that kopete will freeze whilst waiting.
fi: Tällä asetuksella odotetaan komennon lopetusta ennen soittoa tai sen hyväksymistä.<br>
    Huomaa, että Kopete jähmettyy odottaessaan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, WaitForStartCallCommandCheck)
en: Wait for fi&nish
fi: Odota &päättymistä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EndCallCommandCheck)
en: Execute after call
fi: Suorita puhelun jälkeen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, OnlyLastCallCommandCheck)
en: Usually this makes no difference, but if there are some other calls on hold, it is executed only for the most recently ended one.
fi: Yleensä tällä ei ole väliä, mutta jos jonossa on muita puheluja, komento suoritetaan vain viimeksi päättyneelle.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, OnlyLastCallCommandCheck)
en: Onl&y for last call
fi: Vain v&iimeiselle puhelulle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, IncomingCommandCheck)
en: Execute on inco&ming call
fi: Suo&rita saapuvan puhelun tullessa

en: Could not load service %1.
fi: Ei voitu ladata palvelua %1.

en: Error Loading Service
fi: Virhe ladattaessa palvelua

en: <qt>GSMLib is a library (and utilities) for sending SMS via a GSM device. The program can be found on <a href="%1">%1</a></qt>
fi: <qt>GSMLib on kirjasto (ja työkalut) tekstiviestien lähettämiseksi GSM-laitteella. Ohjelma löytyy osoitteesta <a href="%1">%1</a></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: GSMLib Settings
fi: GSMLibin asetukset

en: Could Not Send Message
fi: Viestiä ei voitu lähettää

en: No provider configured
fi: Ei palveluntarjoajaa asetettuna

en: <qt>SMSClient is a program for sending SMS with the modem. The program can be found on <a href="%1">%1</a></qt>
fi: <qt>SMSClient on ohjelma tekstiviestien lähettämiseen modeemilla. Ohjelma löytyy ohjelma <a href="%1">%1</a></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: SMSClient Settings
fi: SMSClientin asetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: SMSClient &program:
fi: SMSClient-&ohjelma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Pro&vider:
fi: Pal&veluntarjoaja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: SMSClient &config path:
fi: SMS&Clientin asetushakemisto:

en: No provider configured.
fi: Palveluntarjoajaa ei ole asetettu.

en: No prefix set for SMSSend, please change it in the configuration dialog.
fi: SMSSendille ei ole asetettu etuliitettä, aseta se asetusikkunassa.

en: No Prefix
fi: Ei etuliitettä

en: %1 Settings
fi: Asetukset: %1

en: <qt>SMSSend is a program for sending SMS through gateways on the web. It can be found on <a href="%1">%2</a></qt>
fi: <qt>SMSSend on ohjelma tekstiviestien lähettämiseen verkkoyhdyskäytävien kautta. Ohjelma löytyy osoitteesta <a href="%1">%2</a></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: SMSSend Options
fi: SMSSend-asetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: SMSSend prefi&x:
fi: SMSSend-&etuliite:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Provider Options
fi: Palveluntarjoajan asetukset

en: Could not determine which argument should contain the message.
fi: Ei saatu selville, minkä parametrin tulisi sisältää viesti.

en: Could not determine which argument should contain the number.
fi: Ei saatu selville, minkä parametrin tulisi sisältää numero.

en: This message is longer than the maximum length (%1). Should it be divided to %2 messages?
fi: Viesti on enimmäispituutta (%1) pidempi. Jaetaanko %2 viestiksi?

en: Message Too Long
fi: Viesti on liian pitkä

en: Divide
fi: Jaa

en: Do Not Divide
fi: Älä jaa

en: Message too long.
fi: Viesti on liian pitkä.

en: Something went wrong while sending the message.
fi: Jokin meni väärin viestiä lähetettäessä.

en: &Contact Settings
fi: &Yhteystiedon asetukset

en: User Preferences
fi: Käyttäjäasetukset

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget)
en: Account Preferences - SMS
fi: Tilin asetukset – Tekstiviestit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit)
en: A unique name for this SMS account.
fi: Yksilöllinen nimi tälle SMS-tilille.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: &SMS delivery service:
fi: &SMS-toimituspalvelu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox)
en: The delivery service that you would like to use.
fi: Käytettävä toimituspalvelu.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox)
en: The delivery service that you would like to use.  Note that you will need to have this software installed prior to using this account.
fi: Toimituspalvelu, jota haluat käyttää. Huomaa, että tämän ohjelman on oltava asennettuna ennen tilin käyttämistä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton)
en: &Description
fi: &Kuvaus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton)
en: Description of the SMS delivery service.
fi: SMS-toimituspalvelun kuvaus.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton)
en: Description of the SMS delivery service, including download locations.
fi: SMS-toimituspalvelun kuvaus, sisältäen siirtopaikat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: To use SMS, you will need an account with a delivery service.
fi: Käyttääksesi SMS:ää tarvitset tilin, jossa on toimituspalvelu.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Messaging Preferences
fi: Viestintäasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: If the message is too &long:
fi: Jos &viesti on liian pitkä:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel) i18n: ectx: property (toolTip), item, widget (QComboBox)
en: What should happen if you type a message that is too long to fit in a single SMS message.
fi: Mitä pitäisi tapahtua jos kirjoitat liian pitkän viestin, joka ei mahdu yhteen SMS-viestiin.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), item, widget (QComboBox)
en: What should happen if you type a message that is too long to fit in a single SMS message.  You can either choose to break it up into smaller messages automatically, cancel the message from being sent entirely, or have Kopete prompt you each time you enter a message that is too long.
fi: Mitä pitäisi tapahtua kun kirjoitat viestin, joka on liian pitkä SMS-viestiksi. Voit valita joko sen automaattisen pilkkomisen useampiin viesteihin tai viestin lähettämisen perumisen. Voit myös käskeä Kopetea kysymään asiaa joka kerta kun kirjoitat liian pitkän viestin.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox)
en: Prompt (recommended)
fi: Kysy (suositeltu)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox)
en: Break Into Multiple
fi: Pilko useiksi viesteiksi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox)
en: Cancel Sending
fi: Peru lähettäminen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: &Enable phone number internationalization
fi: &Ota käyttöön puhelinnumeron kansainvälistäminen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox)
en: Check if you would like to enable phone number internationalization.
fi: Valitse jos haluat ottaa käyttöön puhelinnumeroiden kansainvälistymisen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox)
en: Check if you would like to enable phone number internationalization.  Without this option, you will only be able to use SMS for accounts within your country.
fi: Valitse jos haluat ottaa käyttöön puhelinnumeroiden kansainvälistymisen. Ilman tätä valintaa, voit käyttää SMS:ää vain omassa maassasi oleville tileille.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Substitute leading &zero with code:
fi: Korvaa ensimmäinen &nolla koodilla:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KRestrictedLine) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KRestrictedLine)
en: Whatever you want to substitute for a leading zero.
fi: Millä haluat korvata ensimmäisen nollan.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit)
en: The telephone number of the contact you would like to add.
fi: Lisättävän yhteystiedon puhelinnumero.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit)
en: The telephone number of the contact you would like to add.  This should be a number with SMS service available.
fi: Lisättävän yhteystiedon puhelinnumero. Tämän pitäisi olla numero, jossa on SMS-palvelu saatavilla.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Contact na&me:
fi: Yhteystiedon ni&mi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Some One
fi: Joku

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit)
en: The telephone number of the contact.
fi: Yhteystiedon puhelinnumero.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit)
en: The telephone number of the contact.  This should be a number with SMS service available.
fi: Yhteystiedon puhelinnumero. Tämän täytyy olla numero, jossa on SMS-palvelu.

en: The working directory %1 does not exist.
    If you have not yet configured anything for Samba please see
    Install Into Samba (Configure... -> Account -> Edit) information
    on how to do this.
    Should the directory be created? (May require the root password)
fi: Työkansiota %1 ei ole olemassa.
    Ellet ole vielä asettanut Sambaa, katso kohdasta
    ”Asenna Sambaan” (Asetukset… -> Tili -> Muokkaa)
    ohjeet, kuinka tehdä tämä.
    Luodaanko kansio? (Tämä voi vaatia pääkäyttäjän salasanaa.)

en: Create Directory
fi: Luo kansio

en: Do Not Create
fi: Älä luo

en: Permissions of the working directory %1 are incorrect.
    You will not receive messages if choose No.
    You can also correct it manually (chmod 0777 %1), restart Kopete.
    Fix this (may require the root password)?
fi: Työkansion %1 käyttöoikeudet ovat väärin.
    Et voi vastaanottaa viestejä, jos vastaat ”Ei”.
    Voit korjata ongelman itse (”chmod 0777 %1”), jonka
    jälkeen Kopete pitää käynnistää uudelleen.
    Korjataanko ongelma? (Voi vaatia pääkäyttäjän salasanaa.)

en: Fix
fi: Korjaa

en: Do Not Fix
fi: Älä korjaa

en: Connection to localhost failed.
    Is your samba server running?
fi: Yhteys paikalliseen isäntään (localhost) epäonnistui!
    Onko Samba-palvelin käynnissä?

en: A message file could not be removed; maybe the permissions are incorrect.
    Fix this (may require the root password)?
fi: Viestitiedostoa ei voitu poistaa: oikeudet ovat ehkä väärin.
    Korjataanko tämä? (Voi vaatia pääkäyttäjän salasanaa.)

en: Still cannot remove it; please fix it manually.
fi: Ei voi poistaa vieläkään: korjaa asia käsin.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WPAddContactBase)
en: Add WinPopup Contact
fi: Lisää WinPopup-yhteystieto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel2_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel2_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mHostName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mHostName)
en: The hostname to which you want to send WinPopup messages.
fi: Isäntänimi, johon haluaisit lähettää WinPopup-viestejä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Com&puter hostname:
fi: &Tietokoneen isäntänimi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: The workgroup or domain containing the computer to which you want to send WinPopup messages.
fi: Työryhmä tai domain, johon kuuluu tietokone, johon haluaisit lähettää WinPopup-viestejä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: &Workgroup/domain:
fi: &Työryhmä/domain:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mHostGroup) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mHostGroup)
en: The workgroup or domain containing the computer to which you want to send WinPopup messages
fi: Työryhmä tai domain, johon kuuluu tietokone, johon haluaisit lähettää WinPopup-viestejä

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WPEditAccountBase)
en: Account Preferences - WinPopup
fi: Tilin asetukset – WinPopup

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Basi&c Setup
fi: &Yleiset

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mHostName)
en: The hostname under which you want to send WinPopup messages.
fi: Isäntänimi, jonka nimissä haluaisit lähettää WinPopup-viestejä.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mHostName)
en: The host name under which you want to send WinPopup messages. Note that you do not have to specify the true hostname in order to send messages, but you do if you want to receive them.
fi: Isäntänimi, jonka nimissä haluaisit lähettää WinPopup-viestejä. Huomioi, että tämän ei tarvitse olla koneen todellinen isäntänimi lähettääkseen viestejä, mutta vastaanottaakseen niitä tämän täytyy olla koneen todellinen isäntänimi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Hos&tname:
fi: &Isäntänimi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, doInstallSamba) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, doInstallSamba)
en: Install support into Samba to enable this service.
fi: Asenna tuki Sambaan ottaaksesi käyttöön tämän palvelun.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, doInstallSamba)
en: I&nstall Into Samba
fi: Asenna Sam&baan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12)
en: To receive WinPopup messages sent from other machines, the hostname above must be set to this machine's hostname.
fi: Saadaksesi viestejä muilta koneilta, ylhäällä ilmoitetun isäntänimen pitää olla tämän koneen isäntänimi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: The samba server must be configured and running.
fi: Samba-palvelimen täytyy olla asetettu toimintakuntoon ja käynnissä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: "Install into Samba" is a simple method to create the directory for the temporary message files and configure your samba server.<br>
    However, the recommended way is to ask your administrator to create this directory ('mkdir -p -m 0777 /var/lib/winpopup') and for you to add
    'message command = _PATH_TO_/winpopup-send %s %m %t &' (substitute _PATH_TO_ by the real path) to the [global] section in your smb.conf.
fi: ”Asenna Sambaan” on yksinkertainen tapa luoda kansio väliaikaisille viestitiedostoille ja asettaa Samba-palvelin toimintakuntoon.<br>
    Suositeltu tapa on kuitenkin pyytää pääkäyttäjään luomaan tämä kansio (”mkdir -p -m 0777 /var/lib/winpopup”) ja lisäämään
    ”message command = _SIJAINTI_/winpopup-send.sh %s %m %t &” (korvaa _SIJAINTI_ oikealla sijainnilla) smb.config-tiedoston [global]-osioon.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Protocol Preferences
fi: Yhteyskäytäntöasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: second(s)
fi: sekunti(a)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Host check frequency:
fi: Isännän tarkastustiheys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Path to 'smbclient' executable:
fi: Polku "smbclient"-ohjelmaan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: <i>These options apply to all WinPopup accounts.</i>
fi: <i>Näitä asetuksia käytetään kaikkiin WinPopup-tileihin.</i>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblComputerName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblComputerName)
en: The host name of this contact's computer.
fi: Yhteystiedon tietokoneen isäntänimi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblComputerName)
en: &Computer name:
fi: &Konenimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sComputerName)
en: Computer Name
fi: Tietokoneen nimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Comment:
fi: Kommentti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sComment) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sWorkgroup) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sOS) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sServer)
en: Looking
fi: Haku päällä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2)
en: The workgroup or domain containing this contact's computer.
fi: Työryhmä tai domain, johon yhteystiedon tietokone on liitetty.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3)
en: The operating system running on this contact's computer.
fi: Tämän käyttäjän tietokoneella käytössä oleva käyttöjärjestelmä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Operating s&ystem:
fi: Käyttöjärje&stelmä:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: The software running on this contact's computer.
fi: Ohjelmisto, joka on käynnissä yhteystiedon tietokoneella.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Ser&ver software:
fi: Pal&velinohjelmisto:

en: <qt>You must enter a valid hostname.</qt>
fi: <qt>Sinun täytyy antaa kelvollinen isäntänimi.</qt>

en: WinPopup
fi: WinPopup-liitännäinen

en: <qt>LOCALHOST is not allowed as a contact.</qt>
fi: <qt>LOCALHOST ei ole sallittu yhteystieto.</qt>

en: <qt>You must enter a valid smbclient path.</qt>
fi: <qt>Sinun täytyy antaa kelvollinen smbclient:in polku.</qt>

en: The Samba configuration file has been modified.
fi: Samban määritystiedostoa ei muutettu.

en: Configuration Successful
fi: Määritys onnistui

en: Updating the Samba configuration file failed.
fi: Samban asetustiedoston päivitys epäonnistui.

en: Configuration Failed
fi: Asettaminen epäonnistui

en: User Info for %1
fi: Käyttäjän %1 tiedot

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WlmAccountPreferences)
en: Account Preferences - Wlm
fi: Tilin asetukset – WIm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, accountLabel)
en: WLM passport:
fi: WLM-tunnus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: To connect to the Microsoft network, you will need a Microsoft Passport.<br><br>If you do not currently have a Passport, please click the button to create one.
fi: Yhdistääksesi Mirosoft-verkkoon sinulla täytyy olla Microsoft Passport -tili. <br> <br>Jos sinulla ei ole sellaista, napsauta painiketta luodaksesi sellaisen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Blocked contacts:
fi: Estetyt yhteystiedot:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Allowed contacts:
fi: Sallitut yhteystiedot:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Italics</span> contacts are not on your contact list.</p></body></html>
fi: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Kursivoidut</span> yhteystiedot eivät ole luettelossasi.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_warning)
en: WARNING: You need to be connected to modify this page
fi: VAROITUS: Sinun tulee olla kirjautuneena sisään muuttaaksesi tätä sivua

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Connection Preferences (for advanced users)
fi: Yhteysasetukset (edistyneille käyttäjille)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, optionEnableProxy)
en: Enable Proxy
fi: Käytä välipalvelinta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelProxyHost)
en: Host /
fi: Palvelin /

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelProxyPort)
en: port:
fi: portti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelProxyUsername)
en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: General Options
fi: Yleisasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_doNotSendEmoticons)
en: Do not send custom emoticons to other contacts
fi: Älä lähetä mukautettuja hymiöitä muille yhteystiedoille

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_doNotRequestEmoticons)
en: Do not show custom emoticons from other contacts
fi: Älä näytä mukautettuja hymiöitä muilta yhteystiedoilta

en: <qt>You must enter a valid WLM passport.</qt>
fi: <qt>Sinun täytyy syöttää kelvollinen WLM-tunnus.</qt>

en: MSN Plugin
fi: MSN-liitännäinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &WLM passport:
fi: &WLM-tunnus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: <i>(for example: joe@hotmail.com)</i>
fi: <i>(esimerkiksi joe@hotmail.com)</i>

en: WLM Plugin
fi: WLM-liitännäinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Personal message:
fi: Henkilökohtainen viesti:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Phones
fi: Puhelimet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Mobile:
fi: Matkapuhelin:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_reversed)
en: Show whether you are on the contact list of this user
fi: Näyttää oletko tämän käyttäjän yhteystietoluettelossa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_reversed)
en: If this box is checked, you are on this user's contact list.
    If not, the user has not added you to their list, or has removed you.
fi: Jos tämä laatikko on valittu, olet tämän yhteystiedon yhteystietoluettelossa.
    Ellei, käyttäjä ei ole lisännyt sinua luetteloonsa tai on poistanut sinut.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_reversed)
en: I am on &the contact list of this contact
fi: Olen &tämän yhteystiedon yhteystietoluettelossa

en: Open Inbo&x...
fi: Avaa saapu&neet-kansio…

en: &Change Display Name...
fi: &Vaihda näyttönimeä…

note: i18n("&Start Chat..."), this); QObject::connect(m_startChatAction, SIGNAL(triggered(bool)), this, SLOT(slotStartChat()));
en: Open MS&N service status site...
fi: Avaa &MSN-palvelun tilasivusto…

en: Buddies
fi: Kaverit

en: Change Display Name - MSN Plugin
fi: Vaihda lempinimeä – MSN-liitännäinen

en: Enter the new display name by which you want to be visible to your friends on MSN:
fi: Annan uusi näyttönimesi, joka on näkyvä kavereillesi MSN:ssä:

en: <qt>The display name you entered is too long. Please use a shorter name.
    Your display name has <b>not</b> been changed.</qt>
fi: <qt>Antamasi näyttönimi on liian pitkä. Käytä lyhempää nimeä.
    Näyttönimeäsi <b>ei</b> muutettu.</qt>

en: You have one unread message in your Hotmail inbox. | You have %1 unread messages in your Hotmail inbox.
fi[0]: Sinulla on yksi lukematon viesti Hotmailin Saapuneet-kansiossa.
fi[1]: Sinulla on %1 lukematonta viestiä Hotmailin Saapuneet-kansiossa.

[ctx: @action]
en: Open Inbox
fi: Avaa saapuneiden kansio

en: New message from %1 in your Hotmail inbox.<p>Subject: %2
fi: Uusi viesti henkilöltä %1 Hotmailin saapuneiden kansiossa.<p>Aihe: %2

en: Send Nudge
fi: Lähetä heräte

en: Send &Voice
fi: Lähetä &ääni

en: Sound card not detected
fi: Äänikorttia ei havaittu

en: Stop &recording
fi: &Pysäytä tallennus

en: The other contact needs to be online to receive voice clips.
fi: Toisen henkilön on oltava verkossa vastaanottaakseen äänileikkeitä.

en: You cannot send voice clips in invisible status
fi: Äänileikkeitä ei voi lähettää, kun tilaasi ei näy

en: The maximum recording time is 15 seconds
fi: Pisin tallennusaika on 15 sekuntia

en: The voice clip must be longer
fi: Äänileikkeen on oltava pidempi

en: has sent a nudge
fi: on lähettänyt herätteen

en: has sent you a nudge
fi: on lähettänyt herätteen

en: Send Ink
fi: Lähetä mustetta

en: Select the pen's color
fi: Valitse kynän väri

en: Block Contact
fi: Torju henkilö

en: Update Photo
fi: Päivitä kuva

en: &Block custom emoticons
fi: &Estä mukautetut hymiöt

en: <qt>You need to go online to remove a contact from your contact list. This contact will appear again when you reconnect.</qt>
fi: <qt>Sinun on yhdistettävä verkkoon poistaaksesi yhteystiedon yhteystietoluettelosta. Yhteystieto ilmestyy uudelleen ottaessasi yhteyden.</qt>

en: This contact does not have you in his/her list
fi: Tällä henkilöllä ei ole sinua yhteystietoluettelossaan

en: This contact is blocked
fi: Tämä henkilö on torjuttu

en: This contact does not have you in his/her list and is blocked
fi: Tällä henkilöllä ei ole sinua yhteystietoluettelossaan ja hänet on torjuttu

en: Be Right Back
fi: Palaan pian|/|$[aseta tilanmuutos 'palaa pian']

en: Be &Right Back
fi: Palaan &pian

en: On the Phone
fi: Puhelimessa|/|$[aseta tilanmuutos 'on puhelimessa']

en: On The &Phone
fi: &Puhelimessa

en: Out to Lunch
fi: Syömässä|/|$[aseta tilanmuutos 'on syömässä']

en: Out To &Lunch
fi: &Syömässä

en: &Idle
fi: &Jouten

[ctx: This is used in the tooltip of a contact]
en: Listening To
fi: Nyt soi

en: File transfer cancelled.
fi: Tiedonsiirto peruttu.

en: An error occurred while saving the address book entry.
fi: Osoitekirjan tietueen tallentamisessa tapahtui virhe.

en: The Yahoo Address Book entry could not be saved:
    %1 - %2
fi: Yahoon osoitekirjan tietuetta ei voitu tallentaa:
    %1 – %2

en: The Yahoo Address Book entry could not be created:
    %1 - %2
fi: Yahoon osoitekirjan tietuetta ei voitu luoda:
    %1 – %2

en: The Yahoo Address Book entry could not be deleted:
    %1 - %2
fi: Yahoon osoitekirjan tietuetta ei voitu poistaa:
    %1 – %2

en: The picture was not successfully uploaded
fi: Kuvaa ei lähetetty onnistuneesti.

en: Could not open file for writing.
fi: Tiedostoa ei voitu avata kirjoittamista varten.

en: An error occurred while downloading the file.
fi: Tiedostoa ladattaessa tapahtui virhe.

en: Unable to connect to file transfer server
fi: Ei voitu yhdistää tiedostonsiirtopalvelimeen.

en: An error occurred while sending the file.
fi: Tiedostoa lähettäessä tapahtui virhe.

en: An error occurred while sending the message
fi: Viestiä lähetettäessä tapahtui virhe

en: The message is empty.
fi: Viesti on tyhjä.

en: Error opening file: %1
fi: Virhe avattaessa tiedostoa: %1

en: An unknown error has occurred.
fi: Tapahtui tuntematon virhe.

en: Webcam connection to the user %1 could not be established.
    
    Please relogin and try again.
fi: Webkamerayhteyttä käyttäjälle %1 ei voitu muodostaa.
    
    Ole hyvä ja kirjaudu uudelleen sisään ja yritä sitten uudelleen.

en: An error occurred closing the webcam session.
fi: Webkameraistuntoa suljettaessa tapahtui virhe.

en: You tried to close a connection that did not exist.
fi: Yritit sulkea yhteyden, jota ei ole olemassa.

en: Could not retrieve server side address book for user info.
fi: Palvelinpuolen osoitekirjaa käyttäjätietojen saamiseksi ei voitu hakea.

en: An error occurred while downloading a buddy icon (%1)
fi: Kaverikuvakkeen (%1) latauksessa tapahtui virhe

en: Could not join chat
fi: Ei voitu liittyä keskusteluun

en: The room is full. Please choose another one.
fi: Keskusteluhuone on täynnä. Valitse toinen.

en: Invalid user.
fi: Virheellinen käyttäjä.

en: An unknown error occurred while joining the chat room.
fi: Keskusteluhuoneeseen liittyessä tapahtui tuntematon virhe.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, YahooAddContactBase)
en: Add Yahoo Contact
fi: Lisää Yahoo-yhteystieto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, contactID)
en: The account name of the Yahoo account you would like to add.
fi: Lisättävän Yahoo-tilin tilinimi.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, contactID)
en: The account name of the Yahoo account you would like to add.  This should be in the form of an alphanumeric string (no spaces).
fi: Lisättävän Yahoo-tilin tilinimi aakkosnumerisessa muodossa (ei välejä).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Yahoo username:
fi: &Yahoo-käyttäjätunnus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: <i>(for example: joe8752)</i>
fi: <i>(esimerkiksi: joe8752)</i>

en: Choose a chat room...
fi: Valitse keskusteluhuone…

en: Yahoo Chat rooms
fi: Yahoo-keskusteluhuoneet

en: Users: %1 Webcams: %2 Voices: %3
fi: Käyttäjät: %1 Webkamerat: %2 Äänet: %3

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, YahooChatSelectorWidgetBase)
en: Choose Chat Room
fi: Valitse keskusteluhuone

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Chat rooms:
fi: Keskusteluhuoneet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Categories:
fi: Luokat:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, YahooEditAccountBase)
en: Account Preferences - Yahoo
fi: Tilin asetukset – Yahoo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mScreenName)
en: The account name of your Yahoo account.
fi: Yahoo-tilisi nimi.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mScreenName)
en: The account name of your Yahoo account.  This should be in the form of an alphanumeric string (no spaces).
fi: Yahoo-tilisi tilinimi aakkosnumeerisessa muodossa (ei välejä).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: To connect to the Yahoo network, you will need a Yahoo account.<br><br>If you do not currently have a Yahoo account, please click the button to create one.
fi: Yhdistääksesi Yahoo verkkoon, tarvitset Yahoo-tilin.<br> <br>Jos sinulla ei ole Yahoo-tiliä, napsauta painiketta luodaksesi sellaisen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRegister)
en: Register &New Account
fi: Rekisteröi &uusi tili

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Accoun&t Preferences
fi: &Tilin asetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, optionOverrideServer)
en: O&verride default server information
fi: &Korvaa oletuksena käytettävät palvelintiedot

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, editServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the Yahoo server you wish to connect to.
fi: Käytettävän Yahoo-palvelimen IP-osoite tai isäntämaski.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, editServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the Yahoo server you wish to connect to.  Normally you will want the default (scs.msg.yahoo.com).
fi: Käytettävän Yahoo-palvelimen IP-osoite tai isäntämaski. Yleensä tätä ei tarvitse muuttaa. Oletus on scs.msg.yahoo.com.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblPort)
en: The port on the Yahoo server that you would like to connect to.
fi: Käytettävän Yahoo-palvelimen porttinumero.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbxServerPort)
en: The port on the Yahoo server that you would like to connect to.  Normally this is 5050, but Yahoo also allows port 80 in case you are behind a firewall.
fi: Käytettävän Yahoo-palvelimen portti, johon yhdistetään. Normaalisti tämä on 5050, mutta Yahoo tukee myös porttia 80 jos palomuuri estää portin 5050.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPort)
en: P&ort:
fi: P&ortti:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbxServerPort)
en: The port on the Yahoo server that you would like to connect  to.
fi: Käytettävän Yahoo-palvelimen portti, johon yhdistetään.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Buddy Icon
fi: Kaverikuvake

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, optionSendBuddyIcon)
en: Se&nd buddy icon to other users
fi: &Lähetä kaverikuvake muille käyttäjille

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonSelectPicture)
en: Select Picture...
fi: Valitse kuva…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Contact Information
fi: Yhteystiedon tiedot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_3)
en: Email &3:
fi: &3. Sähköposti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_2)
en: Pager:
fi: Hakulaite:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_2)
en: Email &2:
fi: &2. Sähköposti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_2_2)
en: Additional:
fi: Muuta:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Location Information
fi: Sijaintitiedot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayLabel_2)
en: Anniversary:
fi: Vuosipäivä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yahooIdLabel)
en: Yahoo ID:
fi: Yahoo-tunnus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fullNameLabel_2_2)
en: Second name:
fi: Toinen nimi:

[ctx: Person's name suffix or prefix]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yahooIdLabel_2)
en: Title:
fi: Otsikko:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, YahooInviteListBase)
en: Invite Friends to Conference
fi: Kutsu kavereita konferenssiin

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Conference Members
fi: Konferenssin jäsenet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_Add)
en: Add >>
fi: Lisää >>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_Remove)
en: << Remove
fi: << Poista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Chat Invitation List
fi: Kutsuttavien lista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Friend List
fi: Kaverilista

en: Invite
fi: Kutsu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Note 4:
fi: Huomautus 4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Note 3:
fi: Huomatus 3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Note 2:
fi: Huomautus 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Note 1:
fi: Huomautus 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: Contact comments:
fi: Yhteystiedon huomiot:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Show Me As
fi: Näytä minun olevan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioOffline)
en: Off&line
fi: Poissa &verkosta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioPermOffline)
en: Perma&nently offline
fi: &Pysyvästi poissa verkosta

en: Yahoo User Information
fi: Yahoon käyttäjätiedot

en: Save and Close
fi: Tallenna ja sulje

en: Merge with existing entry
fi: Yhdistä olemassa olevaan tietueeseen

en: General Yahoo Information
fi: Yleiset Yahoo-tiedot

en: Other Yahoo Information
fi: Muut Yahoo-tiedot

en: Replace existing entry
fi: Korvaa olemassa oleva tietue

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Your Account has to be verified due to too many failed login attempts.<br>
fi: Tilisi tulee vahvistaa, koska sillä on tehty liian monta epäonnistunutta kirjautumisyritystä.<br>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Please enter the characters shown in the picture:
fi: Syötä kuvassa näkyvät merkit:

en: %1 has stopped broadcasting
fi: %1 on lakannut lähettämästä

en: %1 has cancelled viewing permission
fi: %1 on perunut katseluluvan

en: %1 has declined permission to view webcam
fi: %1 on perunut luvan katsoa webkameraa

en: %1 does not have his/her webcam online
fi: Henkilön %1 webkamera ei ole verkossa

en: Unable to view %1's webcam for an unknown reason
fi: Tuntemattomasta syystä henkilön %1 webkameraa ei voi katsella

en: 1 viewer | %1 viewers
fi[0]: 1 katselija
fi[1]: %1 katselijaa

en: Open &Address book...
fi: &Avaa osoitekirja…

en: &Edit my contact details...
fi: Muokkaa yht&eystiedon yksityiskohtia…

en: &Join chat room...
fi: &Liity keskusteluun…

en: Could not log into the Yahoo service: your account has been locked.
    Visit %1 to reactivate it.
fi: Kirjautuminen Yahoo-palveluun ei onnistunut: tilisi on lukittu.
    Käy osoitteessa %1 aktivoimassa sen uudelleen.

en: Could not log into the Yahoo service: the username specified was invalid.
fi: Kirjautuminen Yahoo-palveluun ei onnistunut: annettu käyttäjätunnus oli virheellinen.

en: You have been logged out of the Yahoo service, possibly due to a duplicate login.
fi: Sinut on kirjattu ulos Yahoo-palvelusta, mahdollisesti kaksoiskirjautumisen takia.

[ctx: @info]
en: Could not log into the Yahoo service. Error code: <message><numid>%1</numid></message>.
fi: Kirjautuminen Yahoo-palveluun ei onnistunut. Virhekoodi: <message><numid>%1</numid></message>.

en: %1 has been disconnected.
    Error message:
    %2 - %3
fi: Tilin %1 yhteys katkesi.
    Virheilmoitus:
    %2 – %3

en: There was an error while connecting %1 to the Yahoo server.
    Error message:
    %2 - %3
fi: Yhdistettäessä tiliä %1 Yahoo-palvelimeen sattui virhe.
    Virheilmoitus:
    %2 – %3

en: %1
    
    Reason: %2
fi: %1
    
    Syy: %2

en: Yahoo Plugin
fi: Yahoo-liitännäinen

en: User %1 has granted your authorization request.
fi: Käyttäjä %1 on hyväksynyt tunnistuspyyntösi.

en: User %1 has rejected your authorization request.
    %2
fi: Käyttäjä %1 on hylännyt tunnistuspyyntösi.
    %2

[ctx: This string is shown when the user is buzzed by a contact]
en: Buzz
fi: Surista

en: %1 has invited you to join a conference with %2.
    
    His/her message: %3
    
    Accept?
fi: %1 on kutsunut sinut konferenssiin henkilön %2 kanssa.
    
    Hänen viestinsä: %3
    
    Hyväksytkö?

[ctx: @action]
en: Accept
fi: Hyväksy

en: %1 has declined to join the conference: "%2"
fi: %1 torjui kutsun liittyä konferenssiin: ”%2”

en: You have one unread message in your Yahoo inbox. | You have %1 unread messages in your Yahoo inbox.
fi[0]: Sinulla on yksi lukematon viesti Yahoon Saapuneet-kansiossa.
fi[1]: Sinulla on %1 lukematonta viestiä Yahoon Saapuneet-kansiossa.

en: %1 has a message from %2 in your Yahoo inbox. <br><br>Subject: %3
fi: Henkilölle %1 on viesti henkilöltä %2 sinun Yahoon saapuneiden kansiossasi. <br><br>Aihe: %3

en: %1 has invited you to view his/her webcam. Accept?
fi: %1 kutsui sinua katselemaan hänen webkamerakuvaansa. Hyväksytkö?

en: Webcam for %1 is not available.
fi: Webkamera ei ole käytössä henkilölle %1.

en: <qt>The selected buddy icon could not be opened. <br />Please set a new buddy icon.</qt>
fi: <qt>Valittua kaverikuvaketta ei voitu avata. <br />Valitse uusi kaverikuvake.</qt>

en: An error occurred when trying to change the display picture.
fi: Virhe muutettaessa keskustelukuvaa.

en: %1 wants to view your webcam. Grant access?
fi: %1 haluaa nähdä webkamerakuvaasi. Sallitko?

en: You are now in %1 (%2)
fi: Olet nyt kohteessa %1 (%2)

en: Yahoo Chat:
fi: Yahoo-keskustelu:

en: Yahoo Chat: %1
fi: Yahoo-keskustelu: %1

en: Buzz Contact
fi: Lähetä heräte

en: Show User Info
fi: Näytä käyttäjätiedot

en: Request Webcam
fi: Pyydä webkamerakuvaa

en: Invite to view your Webcam
fi: Kutsu katsomaan webkameraasi

en: Yahoo Display Picture
fi: Yahoo-keskustelukuva

en: &Invite others
fi: &Kutsu muita

en: %1|Stealthed
fi: %1|Häivetilassa

en: View &Webcam
fi: Katsele &webkameraa

en: &Buzz Contact
fi: &Surista yhteystietoa

en: &Stealth Setting
fi: &Häivetilan asetukset

en: &Invite to Conference
fi: Kutsu konferenssiin

en: &View Yahoo Profile
fi: &Katsele Yahoo-profiilia

en: Stealth Setting
fi: Häivetilan asetukset

en: Buzz
fi: Surista

en: <qt>You must enter a valid password.</qt>
fi: <qt>Sinun täytyy antaa kelvollinen salasana.</qt>

en: Be right back
fi: Palaan pian|/|$[aseta tilanmuutos 'palaa pian']

en: Not at home
fi: Ei kotona

en: Not at my desk
fi: Ei pöydän ääressä|/|$[aseta tilanmuutos 'ei ole pöydän ääressä']

en: Not in the office
fi: Ei toimistossa

en: On the phone
fi: Puhelimessa|/|$[aseta tilanmuutos 'on puhelimessa']

en: On vacation
fi: Töissä

en: Out to lunch
fi: Syömässä|/|$[aseta tilanmuutos 'on syömässä']

en: Stepped out
fi: Poistunut hetkeksi

en: I'm On SMS
fi: Tekstaan

en: Custom
fi: Mukautettu

en: Buddy Icon Checksum
fi: Kaverikuvakkeen tarkistussumma

en: Buddy Icon Expires
fi: Kaverikuvakkeen vanhentuminen

en: Buddy Icon Remote URL
fi: Kaverikuvakkeen etäosoite

en: YAB Id
fi: YAB-tunnus

en: Pager number
fi: Hakulaitteen numero

en: Fax number
fi: Faksinumero

en: Additional number
fi: Lisänumero

en: Alternative email 1
fi: Vaihtoehtoinen sähköpostiosoite 1

en: Private Address
fi: Kotiosoite

en: Private City
fi: Kotikaupunki

en: Private State
fi: Kotiosavaltio

en: Private ZIP
fi: Kotipostinumero

en: Private Country
fi: Kotimaa

en: Private URL
fi: Henkilökohtainen URL

en: Corporation
fi: Yhtiö

en: Work Address
fi: Työosoite

en: Work State
fi: Työosavaltio

en: Work ZIP
fi: Työpostinumero

en: Work URL
fi: Työ-URL

en: Anniversary
fi: Vuosipäivä

en: Notes
fi: Muistiinpanot

en: Additional 1
fi: Lisää 1

en: Additional 2
fi: Lisää 2

en: Additional 3
fi: Lisää 3

en: Additional 4
fi: Lisää 4

en: Account Verification - Yahoo
fi: Tilin vahvistus – Yahoo
