kppp - en to fi translation catalogue (409 entries)

en: &Edit...
fi: &Muokkaa…

en: Allows you to modify the selected account
fi: Mahdollistaa valitun tilin muuttamisen

en: &New...
fi: &Uusi…

en: Create a new dialup connection
    to the Internet
fi: Luo uusi soittoyhteys
    internetiin

en: Co&py
fi: Ko&pio

en: Makes a copy of the selected account. All
    settings of the selected account are copied
    to a new account that you can modify to fit your
    needs
fi: Tekee kopion valitusta tilistä. Kaikki
    asetukset kopioidaan uuteen tiliin, jota
    voi muuttaa omiin tarpeisiin sopivaksi

en: De&lete
fi: &Poista

en: <p>Deletes the selected account
    
    <font color="red"><b>Use with care!</b></font>
fi: <p>Poistaa valitun tilin. <font color="red"><b>Käytä varoen.</b></font>

en: Phone costs:
fi: Puhelukustannukset:

en: <p>This shows the accumulated phone costs
    for the selected account.
    
    <b>Important</b>: If you have more than one 
    account - beware, this is <b>NOT</b> the sum 
    of the phone costs of all your accounts!
fi: <p>Näyttää kertyneet puhelukulut
    valitulle tilille.
    
    <b>Huom</b>: Jos sinulla on enemmän kuin yksi 
    tili, huomaa, että tämä <b>EI</b> ole kaikkien 
    puhelukulujen summa.

en: Volume:
fi: Määrä:

en: <p>This shows the number of bytes transferred
    for the selected account (not for all of your
    accounts. You can select what to display in
    the accounting dialog.
    
    <a href="#volaccounting">More on volume accounting</a>
fi: <p>Näyttää siirrettyjen tavujen määrän valitulle
    tilille (ei kaikille tileille)
    Voit asettaa mitä näytetään laskutus-ikkunassa.
    
    <a href="#volaccounting">Lisää laskutuksesta</a>

en: &Reset...
fi: &Alusta…

en: &View Logs
fi: &Näytä lokit

en: Maximum number of accounts reached.
fi: Enimmäismäärä tilejä saavutettu.

en: Do you want to use the wizard to create the new account or the standard, dialog-based setup?
    The wizard is easier and sufficient in most cases. If you need very special settings, you might want to try the standard, dialog-based setup.
fi: Haluatko käyttää uuden tilin luomiseen opastettua asetusten luomista vai normaalia ikkunapohjaista asetuksien määrittelyä?
    Opastettu asetusten luominen on yksinkertaisempi ja yleensä riittävä. Jos tarvitset erittäin erikoisia asetuksia, käytä normaalia ikkunapohjaista asetuksien määrittelyä.

en: Create New Account
fi: Luo uusi tili

en: &Wizard
fi: &Opastettu toiminto

en: &Manual Setup
fi: &Manuaaliset asetukset

en: No account selected.
fi: Tiliä ei ole valittu.

en: Are you sure you want to delete
    the account "%1"?
fi: Haluatko varmasti poistaa tilin "%1"?

en: Confirm
fi: Varmista

en: Delete
fi: Poista

en: New Account
fi: Uusi tili

en: Edit Account:
fi: Muokkaa tiliä:

en: Dial
fi: Soita

en: Dial Setup
fi: Soiton asetukset

en: IP Setup
fi: IP-Asetukset

en: Gateway
fi: Yhdyskäytävä

en: Gateway Setup
fi: Yhdyskäytävän asetukset

en: DNS Servers
fi: DNS-palvelimet

en: Login Script
fi: Sisäänkirjoittautumiskomentosarja

en: Edit Login Script
fi: Muokkaa sisäänkirjoittautumiskomentosarjaa

en: Execute
fi: Suorita

en: Execute Programs
fi: Käynnistä ohjelma

en: Accounting
fi: Laskutus

en: You must enter a unique
    account name
fi: Tilin nimen pitää olla
    yksilöllinen

en: Login script has unbalanced loop Start/End
fi: Sisäänkirjoittautumiskomentosarjassa on eri määrä Loop Start/End pareja

en: Byte
fi: Tavua

en: Reset Accounting
fi: Nollaa laskutus

en: What to Reset
fi: Mitä nollataan

en: Reset the accumulated p&hone costs
fi: Tyhjennä &puhelinkustannusten laskuri

en: Check this to set the phone costs
    to zero. Typically you will want to
    do this once a month.
fi: Valitse tämä nollataksesi kertyneet
    puhelinkulut. Tavallisesti tämä tehdään
    kerran kuukaudessa.

en: Reset &volume accounting
fi: Alusta &määrän mukaan laskutus

en: Check this to set the volume accounting
    to zero. Typically you will want to do this
    once a month.
fi: Valitse tämä nollataksesi kertyneet määrä-
    laskutukset. Normaalisti tämä tehdään
    kerran kuukaudessa.

en: &Enable accounting
fi: &Käytä laskutusta

en: Check for rule updates
fi: Valitse sääntöjen päivittämiseksi

en: Selected:
fi: Valittu:

en: Volume accounting:
fi: Määrälaskutus:

en: No Accounting
fi: Ei laskutusta

en: Bytes In
fi: Tavuja sisään

en: Bytes Out
fi: Tavuja ulos

en: Bytes In & Out
fi: Tavuja sisään ja ulos

en: Available Rules
fi: Olemassa olevat säännöt

en: (none)
fi: (ei mikään)

en: Connecting to:
fi: Yhdistä:

en: Unable to create modem lock file.
fi: Modeemin lukitustiedostoa ei voida luoda.

en: Looking for modem...
fi: Etsitään modeemia…

en: &Log
fi: &Loki

en: Connecting to: %1
fi: Yhdistän: %1

en: Running pre-startup command...
fi: Ajetaan esikäynnistyskomento…

en: Modem device is locked.
fi: Modeemilaite on lukittu.

en: Initializing modem...
fi: Alustetaan modeemia…

en: Setting
fi: Asetukset

en: Setting speaker volume...
fi: Asetetaan kaiuttimen ääntä…

en: Turning off dial tone waiting...
fi: Poistetaan soittoäänen odotus…

en: Waiting for callback...
fi: Odotetaan takaisinsoittoa…

en: Dialing %1
fi: Soitetaan %1

en: Line busy. Hanging up...
fi: Linja varattu. Katkaistaan…

en: Line busy. Waiting: %1 seconds
fi: Linja varattu. Odotetaan %1 sekuntia

en: No Dial Tone
fi: Ei valintaääntä

en: No carrier. Waiting: %1 seconds
fi: Ei linjaääntä. Odotetaan %1 sekuntia

en: No Carrier
fi: Ei linjaääntä

en: Digital Line Protection Detected.
fi: Tunnistettiin digitaalinen linjansuojaus.

en: A Digital Line Protection (DLP) error response has been detected.
    Please disconnect the phone line.
    
    Do NOT connect this modem to a digital phone line or the modem could get permanently damaged
fi: Digitaalinen linjansuojausvirhe (DLP) tunnistettiin.
    Katkaise puhelinlinja.
    
    Älä yhdistä tätä modeemia digitaaliseen puhelinlinjaan, koska modeemi tai linja voi vahingoittua pysyvästi.

en: Scanning %1
fi: Skannataan %1

en: Saving %1
fi: Tallennetaan %1

en: Sending %1
fi: Lähetetään %1

en: Expecting %1
fi: Odotetaan %1

en: Pause %1 seconds
fi: Tauko %1 sekuntia

en: Timeout %1 seconds
fi: Aikavalvonta %1 sekuntia

en: Hangup
fi: Katkaise

en: Answer
fi: Vastaa

en: Password %1
fi: Salasana %1

en: Prompting %1
fi: Kysytään %1

en: PW Prompt %1
fi: Salasana %1

en: Loop Start %1
fi: Silmukan alku %1

en: ERROR: Nested too deep, ignored.
fi: VIRHE: Liian paljon sisäkkäisiä tasoja, ohitetaan.

en: Loops nested too deeply.
fi: Liian monta sisäkkäistä silmukkaa.

en: Loop End %1
fi: Silmukan Loppu %1

en: LoopEnd without matching Start. Line: %1
fi: Silmukan loppu ilman alkua. Rivi: %1

en: Starting pppd...
fi: Käynnistetään pppd…

en: Scan Var: %1
fi: Selausmuuttuja: %1

en: Found: %1
fi: Löytyi: %1

en: Looping: %1
fi: Silmukoidaan: %1

en: One moment please...
fi: Pieni hetki…

en: Script timed out.
fi: Komentosarjan aikakatkaisu.

en: Scanning: %1
fi: Skannataan: %1

en: Expecting: %1
fi: Odotetaan: %1

en: Logging on to network...
fi: Kirjaudutaan verkkoon…

en: Running startup command...
fi: Ajetaan käynnistyskomento…

en: Done
fi: Valmis

en: None
fi: Ei mikään

en: Hardware [CRTSCTS]
fi: Laitteisto [CRTSCTS]

en: pppd command + command-line arguments exceed 2024 characters in length.
fi: pppd-komento ja komentoriviparametrit ovat yli 2024 merkkiä pitkät.

en: Connected at:
fi: Yhdistetty kohteeseen:

en: Time connected:
fi: Yhteysaika:

en: Session bill:
fi: Istunnon laskutus:

en: Total bill:
fi: Laskutus yhteensä:

en: &Disconnect
fi: &Katkaise

en: De&tails
fi: &Yksityiskohdat

en: Connection: %1
    Connected at: %2
    Time connected: %3
fi: Yhteys: %1
    Yhteys syntyi: %2
    Yhteysaika: %3

en: 
    Session Bill: %1
    Total Bill: %2
fi: 
    Istunnon lasku: %1
    Kokonaislasku: %2

en: Login Script Debug Window
fi: Sisäänkirjautumiskomentosarjan tarkkailuikkuna

en: &Close
fi: &Sulje

en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: Disconnect
fi: Katkaise

en: Connection &name:
fi: Yhteyden &nimi:

en: Type in a unique name for this connection
fi: Anna yksilöllinen nimi yhteydelle

en: P&hone number:
fi: Pu&helinnumero:

en: &Add...
fi: &Lisää…

en: &Remove
fi: &Poista

en: <p>Specifies the phone numbers to dial. You
    can supply multiple numbers here, simply
    click on "Add". You can arrange the
    order the numbers are tried by using the
    arrow buttons.
    
    When a number is busy or fails, <i>kppp</i> will 
    try the next number and so on
fi: <p>Määrittelee puhelinnumerot joihin soitetaan.
    Numeroita voidaan antaa useita. Lisää numero painamalla "Lisää".
    Nuolinäppäimillä voidaan järjestää missä järjestyksessä
    numeroihin soitetaan.
    
    Jos numero on varattu tai yhteys epäonnistuu,
    <i>kppp</i> yrittää seuraavaa numeroa.

en: A&uthentication:
fi: Todenn&us:

en: Script-based
fi: Komentosarjapohjainen

en: Terminal-based
fi: Päätepohjainen

en: <p>Specifies the method used to identify yourself to
    the PPP server. Most universities still use
    <b>Terminal</b>- or <b>Script</b>-based authentication,
    while most ISP use <b>PAP</b> and/or <b>CHAP</b>. If
    unsure, contact your ISP.
    
    If you can choose between PAP and CHAP,
    choose CHAP, because it is much safer. If you do not know
    whether PAP or CHAP is right, choose PAP/CHAP.
fi: <p>Määrittelee tavan, jolla PPP-palvelin tunnistaa sinut.
    Useimmat yliopistot käyttävät <b>Pääte-</b> tai
    <b>Komentosarja</b>-pohjaista tunnistusta, kun taas
    useimmat Internet-palveluntarjoajat käyttävät <b>PAP-</b> tai <b>CHAP-</b>
    tunnistusta. Jos olet epävarma, ota yhteyttä palveluntarjoajaasi.
    
    Jos voit valita PAP:n ja CHAP:n välillä, valitse
    CHAP, koska se on turvallisempi. Jos et tiedä
    kumman valita, valitse PAP/CHAP.

en: Store &password
fi: Tallenna &salasana

en: <p>When this is turned on, your ISP password
    will be saved in <i>kppp</i>'s config file, so
    you do not need to type it in every time.
    
    <b><font color="red">Warning:</font> your password will be stored as
    plain text in the config file, which is
    readable only to you. Make sure nobody
    gains access to this file!
fi: <p>Kun tämä on päällä, Internet-palveluntarjoajan salasana tallennetaan <i>kppp</i>:n asetuksiin ja sitä ei tarvitse syöttää joka kerta uudelleen. <b><font color="red">Varoitus:</font> salasana tallennetaan puhtaana tekstinä tiedostoon, jota vain sinä pystyt lukemaan. Pidä huolta ettei kukaan muu saa oikeuksia tähän tiedostoon.

en: &Callback type:
fi: &Takaisinsoiton tyyppi:

en: Administrator-defined
fi: Ylläpitäjän määrittelemä

en: User-defined
fi: Käyttäjän määrittelemä

en: Callback type
fi: Takaisinsoiton tyyppi

en: Call&back number:
fi: Takaisin&soittonumero:

en: Callback phone number
fi: Takaisinsoiton puhelinnumero

en: Customize &pppd Arguments...
fi: Muokkaa &pppd:n argumetteja…

en: Here you can select commands to run at certain stages of the
    connection. The commands are run with your real user id, so
    you cannot run any commands here requiring root permissions
    (unless, of course, you are root).
    
    Be sure to supply the whole path to the program otherwise
    kppp might be unable to find it.
fi: Tässä voit asettaa komentoja joita ajetaan yhteyden eri vaiheissa.
    Komennot ajetaan tämän käyttäjän tunnuksella, joten pääkäyttäjän
    oikeuksia vaativia komentoja ei voida ajaa (ellet ole pääkäyttäjä).
    
    Varmista, että annat koko polun ohjelmaan. Kppp ei muuten
    saata löytää ohjelmaa.

en: &Before connect:
fi: &Ennen yhteydenottoa:

en: Allows you to run a program <b>before</b> a connection
    is established. It is called immediately before
    dialing has begun.
    
    This might be useful, e.g. to stop HylaFAX blocking the
    modem.
fi: Mahdollistaa ohjelman ajamisen <b>ennen</b> yhteyden muodostamista.
    Ohjelmaa kutsutaan heti ennen soiton alkamista.
    
    Tämä voi olla hyödyllistä esim. HylaFAX:n lopettamiseksi,
    jotta se ei varaa modeemia.

en: &Upon connect:
fi: &Yhdistettäessä:

en: Allows you to run a program <b>after</b> a connection
    is established. When your program is called, all
    preparations for an Internet connection are finished.
    
    Very useful for fetching mail and news
fi: Mahdollistaa ohjelman ajamisen yhteyden muodostamisen <b>jälkeen</b>.
    Kun ohjelmaa kutsutaan, kaikki valmistelut on jo tehty ja yhteys on kunnossa.
    
    Tämä voi olla hyödyllistä sähköpostin ja uutisten hakemisessa.

en: Before &disconnect:
fi: Ennen yhteyden &katkaisua:

en: Allows you to run a program <b>before</b> a connection
    is closed. The connection will stay open until
    the program exits.
fi: Mahdollistaa ohjelman ajamisen <b>ennen</b> yhteyden
    sulkemista. Yhteys pysyy auki kunnes ohjelma päättyy.

en: U&pon disconnect:
fi: K&atkaistaessa:

en: Allows you to run a program <b>after</b> a connection
    has been closed.
fi: Mahdollistaa ohjelman ajamisen yhteyden sulkemisen
    <b>jälkeen</b>.

en: C&onfiguration
fi: &Asetukset

en: Dynamic IP address
fi: Dynaaminen IP-osoite

en: Select this option when your computer gets an
    internet address (IP) every time a
    connection is made.
    
    Almost every Internet Service Provider uses
    this method, so this should be turned on.
fi: Valitse tämä jos tietokone saa Internet-osoitteen (IP) joka kerta kun yhteys muodostetaan. 
    
    Lähes jokainen Internet-palveluntarjoaja käyttää tätä tapaa, joten tämän tulisi olla päällä.

en: Static IP address
fi: Kiinteä IP-osoite

en: Select this option when your computer has a
    fixed internet address (IP). Most computers
    do not have one, so you should probably select
    dynamic IP addressing unless you know what you
    are doing.
fi: Valitse tämä, jos tietokoneella on kiinteä Internet-osoite (IP). Useimmilla tietokoneilla ei ole tätä, joten jos et ole varma, sinun tulisi valita dynaaminen osoite.

en: &IP address:
fi: &IP-osoite:

en: If your computer has a permanent internet
    address, you must supply your IP address here.
fi: Jos tietokoneella on pysyvä Internet-
    osoite, syötä se tähän.

en: &Subnet mask:
fi: &Aliverkon peite:

en: <p>If your computer has a static Internet address,
    you must supply a network mask here. In almost
    all cases this netmask will be <b>255.255.255.0</b>,
    but your mileage may vary.
    
    If unsure, contact your Internet Service Provider
fi: <p>Jos tietokoneella on kiinteä Internet-osoite,
    syötä aliverkon peite tähän. Useimmissa
    tapauksissa se on <b>255.255.255.0</b>
    
    Jos olet epävarma, ota yhteyttä palveluntarjoajaan.

en: &Auto-configure hostname from this IP
fi: &Aseta konenimi automaattisesti tästä IP:stä

en: <p>Whenever you connect, this reconfigures
    your hostname to match the IP address you
    got from the PPP server. This may be useful
    if you need to use a protocol which depends
    on this information, but it can also cause several
    <a href="kppp-7.html#autohostname">problems</a>.
    
    Do not enable this unless you really need it.
fi: <p>Aina kun yhdistät, tämä uudelleenasettaa konenimen
    osoittamaan PPP-palvelimelta saatuun IP-osoitteeseen. Tämä on
    kätevä jos käytössä on yhteyskäytäntö joka riippuu tästä tiedosta.
    Tämä saattaa kaikesta huolimatta aiheuttaa <a href="kppp-7.html#autohostname">ongelmia</a>.
    
    Älä käytä tätä ellet tiedä mitä teet.

en: Selecting this option might cause some weird problems with the X-server and applications while kppp is connected. Do not use it unless you know what you are doing.
    For more information take a look at the handbook (or help) in the "Frequently asked questions" section.
fi: Tämän toiminnon valitseminen voi aiheuttaa outoja ongelmia X-palvelimen ja sovellusten kanssa kppp-yhteyden ollessa päällä. Käytä tätä vain, jos tiedät mitä teet. Saadaksesi lisätietoja lue käyttöohjeesta kohta "Usein kysytyt kysymykset".

en: Warning
fi: Varoitus

en: Domain &name:
fi: Verkkoalueen &nimi:

en: If you enter a domain name here, this domain
    name is used for your computer while you are
    connected. When the connection is closed, the
    original domain name of your computer is
    restored.
    
    If you leave this field blank, no changes are
    made to the domain name.
fi: Jos annat tähän verkkoalueen nimen, tätä
    nimeä käytetään sen ajan kun olet yhdistettynä.
    Kun yhteys suljetaan, alkuperäinen verkkoalueen nimi palautetaan.
    
    Jos jätät kentän tyhjäksi mitään muutoksia ei tehdä.

en: C&onfiguration:
fi: &Asetukset:

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Manual
fi: Manuaalinen

en: DNS &IP address:
fi: DNS:n &IP osoite:

en: <p>Allows you to specify a new DNS server to be
    used while you are connected. When the
    connection is closed, this DNS entry will be
    removed again.
    
    To add a DNS server, type in the IP address of
    the DNS server here and click on <b>Add</b>
fi: <p>Määrittelee yhteyden aikana käytettävän DNS-palvelimen
    osoitteen. Kun yhteys suljetaan vanhat asetukset palautetaan.
    
    Lisätäksesi DNS-palvelimen anna DNS-palvelimen
    IP-osoite ja napsauta <b>Lisää</b>-painiketta.

en: &Add
fi: &Lisää

en: Click this button to add the DNS server
    specified in the field above. The entry
    will then be added to the list below
fi: Napsauta tätä painiketta lisätäksesi DNS-palvelimen
    joka on määritelty yllä olevassa kentässä.
    Tietue lisätään alla olevaan listaan.

en: Click this button to remove the selected DNS
    server entry from the list below
fi: Paina tätä painiketta poistaaksesi valitun DNS-
    palvelimen alla olevalta listalta.

en: DNS address &list:
fi: DNS-osoitteiden luettelo:

en: <p>This shows all defined DNS servers to use
    while you are connected. Use the <b>Add</b> and
    <b>Remove</b> buttons to modify the list
fi: <p>Tässä näkyy kaikki määritellyt DNS-palvelimet
    joita käytetään yhteyden aikana. Käytä <b>Lisää</b>-
    ja <b>Poista</b> painikkeita muuttaaksesi listaa

en: &Disable existing DNS servers during connection
fi: Poista käytöstä olemassa olevat &DNS-palvelimet yhdistettäessä

en: <p>When this option is selected, all DNS
    servers specified in <tt>/etc/resolv.conf</tt> are
    temporary disabled while the dialup connection
    is established. After the connection is
    closed, the servers will be re-enabled
    
    Typically, there is no reason to use this
    option, but it may become useful under 
    some circumstances.
fi: <p>Kun tämä on valittu, kaikki DNS-palvelimet
    jotka on määritelty <i>/etc/resolv.conf</i>
    tiedostossa poistetaan yhteyden ajaksi.
    
    Normaalisti tämän toiminnon käyttäminen ei ole tarpeellista,
    mutta siitä voi olla hyötyä joissain tilanteissa.

en: Default gateway
fi: Oletusyhdyskäytävä

en: This makes the PPP peer computer (the computer
    you are connected to with your modem) to act as
    a gateway. Your computer will send all packets not
    going to a computer inside your local net to this
    computer, which will route these packets.
    
    This is the default for most ISPs, so you should
    probably leave this option on.
fi: Tämä tekee PPP-isäntäkoneesta (koneesta johon olet yhteydessä) yhdyskäytävän. Koneesi lähettää kaikki paketit, jotka eivät kuulu paikalliseen verkkoon isäntäkoneelle joka reitittää ne edelleen. 
    
    Tämä on oletusarvo useimmilla Internet-palveluntarjoajilla, joten tämä kannattaa pitää päällä.

en: Static gateway
fi: Kiinteä yhdyskäytävä

en: <p>Allows you to specify which computer you want
    to use as gateway (see <i>Default Gateway</i> above)
fi: <p>Voit määritellä mikä tietokone toimii yhdyskäytävänä
    (katso <i>Oletuskäytävä</i> yläpuolelta)

en: Gateway &IP address:
fi: Yhdyskäytävän &IP-osoite:

en: &Assign the default route to this gateway
fi: &Määrittele oletustie tälle yhdyskäytävälle

en: If this option is enabled, all packets not
    going to the local net are routed through
    the PPP connection.
    
    Normally, you should turn this on
fi: Jos tämä on päällä, kaikki paketit jotka
    eivät kuulu paikalliseen verkkoon, reititetään
    PPP-yhteydelle.
    
    Normaalisti tämän asetuksen pitäisi olla päällä.

en: &Insert
fi: &Lisää

en: Add Phone Number
fi: Lisää puhelinnumero

en: Enter a phone number:
fi: Syötä puhelinnumero:

en: pppd version:
fi: pppd:n versio:

en: pppd &timeout:
fi: pppd:n aikaka&tkaisu:

en:  sec
fi:  sek

en: <i>kppp</i> will wait this number of seconds
    to see if a PPP connection is established.
    If no connection is made in this time frame,
    <i>kppp</i> will give up and kill pppd.
fi: <i>kppp</i> odottaa näin monta sekuntia
    PPP-yhteyden muodostumista. Jos yhteyttä
    ei synny tässä ajassa, <i>kppp</i>
    keskeyttää ja lopettaa pppd:n.

en: Doc&k into panel on connect
fi: Upota paneliin yhdistettäessä

en: <p>After a connection is established, the
    window is minimized and a small icon
    in the KDE panel represents this window.
    
    Clicking on this icon will restore the
    window to its original location and
    size.
fi: <p>Kun yhteys on muodostettu, ikkuna pienennetään
    ja KDE:n paneeliin ilmestyy puhelinverkkoyhteyden kuvake.
    
    Kuvakkeen napsauttaminen palauttaa ikkunan
    alkuperäiseen paikkaan ja kokoonsa.

en: A&utomatic redial on disconnect
fi: Automaattinen uudelleensoitto katkeamisen jälkeen

en: <p>When a connection is established and
    it somehow gets disconnected, <i>kppp</i>
    will try to reconnect to the same account.
    
    See <a href="#redial">here</a> for more on this topic.
fi: <p>Kun yhteys muodostetaan ja se jostain syystä
    katkeaa, <i>kppp</i> yrittää yhteyttä uudelleen
    samaan tiliin.
    
    Katso <a href="#redial">täältä</a> lisätietoa asiasta.

en: Automatic redial on NO &CARRIER
fi: Automaattinen uudelleensoitto jos linjaääntä ei tule (NO &CARRIER)

en: <p>When dialing if modem returns NO CARRIER
    the program will make a new attempt to redial
    instead of waiting for user to click <CANCEL>
    button.
fi: <p>Jos modeemi palauttaa NO CARRIER -virheen,
    soitetaan uudelleen eikä odoteta, että käyttäjä
    napsauttaa Peru-painiketta.

en: &Show clock on caption
fi: Näytä &kello otsikossa

en: When this option is checked, the window
    title shows the time since a connection
    was established. Very useful, so you 
    should turn this on
fi: Kun tämä on valittu, ikkunan otsikossa näkyy yhteyden keston. Tämä on erittäin hyödyllinen ja se kannattaa olla päällä.

en: Disco&nnect on X server shutdown
fi: Katkaise yhteys, ku&n X-palvelin sammutetaan

en: <p>Checking this option will close any
    open connection when the X-server is
    shut down. You should enable this option
    unless you know what you are doing.
    
    See <a href="#disxserver">here</a> for more on this.
fi: <p>Jos valitse tämän, kaikki
    yhteydet suljetaan kun X-palvelin suljetaan.
    Tämä kannattaa olla päällä, ellet tiedä mitä teet.
    
    Katso <a href="#disxserver">täältä</a> lisätietoja asiasta.

en: &Quit on disconnect
fi: &Lopeta katkaistaessa

en: When this option is turned on, <i>kppp</i>
    will be closed when you disconnect
fi: Kun tämä on päällä, <i>kppp</i>
    lopetetaan kun katkaiset yhteyden

en: Minimi&ze window on connect
fi: Pienennä ikkuna &yhteyden muodostuessa

en: Iconifies <i>kppp</i>'s window when a
    connection is established
fi: Pienentää <i>kppp</i>:n ikkunan, kun
    yhteys on muodostettu.

en: Modem &name:
fi: Modeemin &nimi:

en: Type in a unique name for this modem
fi: Anna tälle modeemille nimi

en: Modem de&vice:
fi: Modeemin &laite:

en: This specifies the serial port your modem is attached 
    to. On Linux/x86, typically this is either /dev/ttyS0 
    (COM1 under DOS) or /dev/ttyS1 (COM2 under DOS).
    
    If you have an internal ISDN card with AT command
    emulation (most cards under Linux support this), you
    should select one of the /dev/ttyIx devices.
fi: Tämä määrittelee portin johon modeemi on liitetty. Linux/x86:lla, tämä on tavallisesti /dev/ttyS0 (COM1) tai /dev/ttyS1 (COM2). 
    
    Jos käytössä on sisäinen ISDN-kortti, jossa on AT-komento-emulaatio (useimmat kortit Linuxissa tukevat tätä), valitse yksi /dev/ttyIx laitteista.

en: &Flow control:
fi: &Vuonohjaus:

en: Software [XON/XOFF]
fi: Ohjelmisto [XON/XOFF]

en: <p>Specifies how the serial port and modem
    communicate. You should not change this unless
    you know what you are doing.
    
    <b>Default</b>: CRTSCTS
fi: <p>Määrittelee miten sarjaportti ja modeemi kommunikoivat. Tätä ei tule muuttaa ellei tiedä mitä tekee. 
    
    <b>Oletusarvo</b>: CRTSCTS

en: &Line termination:
fi: Linjan &terminointi:

en: <p>Specifies how AT commands are sent to your
    modem. Most modems will work fine with the
    default <i>CR/LF</i>. If your modem does not react
    to the init string, you should try different
    settings here
    
    <b>Default</b>: CR/LF
fi: <p>Määrittelee miten modeemille lähetetään AT-komennot. Useimmat modeemit toimivat hyvin oletuksella <i>CR/LF</i>. Jos modeemi ei reagoi asetusmerkkijonoon, voit kokeilla tässä eri asetuksia.
    <b>Oletusarvo</b>: CR/LF

en: Co&nnection speed:
fi: Yhteys&nopeus:

en: Specifies the speed your modem and the serial
    port talk to each other. You should begin with
    at least 115200 bits/sec (or more if you know
    that your serial port supports higher speeds).
    If you have connection problems, try to reduce
    this value.
fi: Määrittelee modeemin ja sarjaportin välisen nopeuden. Nopeus saa olla vähintään 115200 bittiä sekunnissa, ja se voi olla enemmänkin jos portti tukee suurempaa nopeutta. Jos sinulla on yhteysongelmia, voit kokeilla pienentää tätä arvoa.

en: &Use lock file
fi: Käytä &lukkotiedostoa

en: <p>To prevent other programs from accessing the
    modem while a connection is established, a
    file can be created to indicate that the modem
    is in use. On Linux an example file would be
    <tt>/var/lock/LCK..ttyS1</tt>
    Here you can select whether this locking will
    be done.
    
    <b>Default</b>: On
fi: <p>Estääksesi muita ohjelmia käyttämästä modeemia yhteyden aikana, voidaan luoda tiedosto joka kertoo modeemin olevan käytössä. Linuxissa tiedosto on esimerkiksi <i>/var/lock/LCK..ttyS1</i> Tästä voit valita käytetäänkö lukitusta. 
    
    <b>Oletus</b>: käytössä

en: Modem &timeout:
fi: Modeemin aikaka&tkaisu:

en: This specifies how long <i>kppp</i> waits for a
    <i>CONNECT</i> response from your modem. The
    recommended value is 30 seconds.
fi: Tässä voi määritellä kuinka kauan <i>kppp</i> odottaa <i>CONNECT</i> vastausta modeemilta. Suositeltu arvo on 30 sekuntia

en: &Wait for dial tone before dialing
fi: Odota &soittoääntä ennen soittamista

en: <p>Normally the modem waits for a dial tone
    from your phone line, indicating that it can
    start to dial a number. If your modem does not
    recognize this sound, or your local phone system
    does not emit such a tone, uncheck this option
    
    <b>Default:</b>: On
fi: Normaalisti modeemi odottaa soittoääntä puhelinlinjaltasi, joka kertoo sille, että se voi aloittaa soittamisen. Jos modeemi ei tunnista tätä ääntä, tai puhelinjärjestelmä ei luo tätä ääntä, poista tämä valinta. 
    
    <b>Oletus</b>: päällä

en: B&usy wait:
fi: Varat&un jälkeinen odotusaika:

en: Specifies the number of seconds to wait before
    redial if all dialed numbers are busy. This is
    necessary because some modems get stuck if the
    same number is busy too often.
    
    The default is 0 seconds, you should not change
    this unless you need to.
fi: Määrittelee kuinka monta sekuntia odotetaan ennen uudelleensoittamista jos numero on varattu. Tämä on tarpeellinen, koska jotkut modeemit jäävät jumiin jos sama numero on varattu liian usein. 
    
    Oletusarvo on 0 sekuntia. Tätä ei tulisi muuttaa ellei sinulla ole tarvetta siihen.

en: Modem &volume:
fi: Modeemin &äänenvoimakkuus:

en: Most modems have a speaker which makes
    a lot of noise when dialing. Here you can
    either turn this completely off or select a
    lower volume.
    
    If this does not work for your modem,
    you must modify the modem volume command.
fi: Useimmissa modeemeissa on kaiutin, joka pitää ääntä soiton aikana. Tästä voi vaimentaa äänen tai valita hiljaisemman äänenvoimakkuuden. 
    
    Jos tämä ei toimi modeemillasi, sinun tulee muuttaa modeemin äänenvoimakkuuskomentoa.

en: Modem asserts CD line
fi: Modeemi asettaa CD-linjan

en: This controls how <i>kppp</i> detects that the modem
    is not responding. Unless you are having
    problems with this, do not modify this setting.
    
    <b>Default</b>: Off
fi: Tämä määrittelee, miten <i>kppp</i> havaitsee, että modeemi ei vastaa komentoihin. Ellei sinulla ole ongelmia tämän kanssa, älä muuta tätä asetusta. 
    
    <b>Oletusarvo</b>: Pois päältä

en: Mod&em Commands...
fi: Mode&emin komennot…

en: Allows you to change the AT command for
    your modem.
fi: Mahdollistaa AT-komentojen muuttamisen.

en: &Query Modem...
fi: &Kysy modeemilta…

en: Most modems support the ATI command set to
    find out vendor and revision of your modem.
    
    Press this button to query your modem for
    this information. It can be useful to help
    you set up the modem
fi: Useimmat modeemit kertovat laitteen ja
    laitetoimittajan tiedot ATI-komennoilla.
    
    Paina tätä painiketta, jos haluat kysellä modeemilta
    näitä tietoja. Tiedoista voi olla hyötyä modeemia määriteltäessä.

en: &Terminal...
fi: &Pääte…

en: Opens the built-in terminal program. You
    can use this if you want to play around
    with your modem's AT command set
fi: Avaa sisäisen pääteohjelman. Päätettä
    voi käyttää AT-komentojen lähettämisessä
    modeemille.

en: &Enable throughput graph
fi: &Salli nopeuden kuvaaja

en: Graph Colors
fi: Kuvaajan värit

en: Bac&kground:
fi: &Taustan väri:

en: &Text:
fi: &Teksti:

en: I&nput bytes:
fi: &Sisääntulevat tavut:

en: O&utput bytes:
fi: &Ulosmenevät tavut:

en: C&onnect to:
fi: &Yhdistä:

en: Use &modem:
fi: Käytä &modeemia:

en: &Login ID:
fi: &Käyttäjätunnus:

en: <p>Type in the username that you got from your
    ISP. This is especially important for PAP
    and CHAP. You may omit this when you use
    terminal-based or script-based authentication.
    
    <b>Important</b>: case is important here:
    <i>myusername</i> is not the same as <i>MyUserName</i>.
fi: <p>Kirjoita käyttäjätunnus, jonka sait Internet-palveluntarjoajalta.
    Tämä on erityisen tärkeää PAP:ia ja CHAP:ia käytettäessä. Voit jättää tämän
    kohdan huomiotta jos käytät pääte- tai komentosarjapohjaista todennusta.
    
    <b>Huom.</b> Kirjainten koolla on merkitystä,
    <i>käyttäjätunnus</i> ei ole sama asia kuin <i>KäyttäjäTunnus</i>.

en: &Password:
fi: &Salasana:

en: <p>Type in the password that you got from your
    ISP. This is especially important for PAP
    and CHAP. You may omit this when you use
    terminal-based or script-based authentication.
    
    <b>Important</b>: case is important here:
    <i>mypassword</i> is not the same as <i>MyPassword</i>.
fi: <p>Kirjoita salasana jonka sait Internet-palveluntarjoajalta.
    Tämä on erityisen tärkeää PAP:ia ja CHAP:ia käytettäessä. Voit jättää tämän
    kohdan huomiotta jos käytät pääte- tai komentosarjapohjaista todennusta.
    
    <b>Huom.</b> Kirjainten koolla on merkitystä,
    <i>salasana</i> ei ole sama asia kuin <i>SalaSana</i>.

en: Show lo&g window
fi: Näytä &loki-ikkuna

en: <p>This controls whether a log window is shown.
    A log window shows the communication between
    <i>kppp</i> and your modem. This will help you
    in tracking down problems.
    
    Turn it off if <i>kppp</i> routinely connects without
    problems
fi: <p>Tämä määrittelee näytetäänkö loki-ikkuna kun.
    kppp muodostaa yhteyttä. Ikkuna näyttää modeemin ja <i>kppp:n</i> välisen viestinnän. Tämä auttaa ongelmien etsinnässä.
    
    Laita tämä pois päältä jos <i>kppp</i> ottaa yhteyden
    ilman ongelmia

en: Co&nfigure...
fi: &Asetukset…

en: &Connect
fi: &Yhdistä

en: No such Modem:
    %1
    Falling back to default
fi: Ei kyseistä modeemia:
    %1
    Käytetään oletusta.

en: No such Account:
    %1
fi: Tiliä ei ole olemassa:
    %1

en: KPPP Configuration
fi: KPPP:n asetukset

en: &Accounts
fi: &Tilit

en: Account Setup
fi: Tilin asetukset

en: &Modems
fi: &Modeemit

en: Modems Setup
fi: Modeemien asetukset

en: &Graph
fi: &Kuvaaja

en: Throughput Graph
fi: Nopeuden kuvaaja

en: M&isc
fi: S&ekalaiset

en: Miscellaneous Settings
fi: Sekalaiset asetukset

en: Timeout expired while waiting for the PPP interface to come up.
fi: PPP-rajapinnan käynnistyksen aikakatkaisu.

en: <p>The pppd daemon died unexpectedly!</p>
fi: <p>pppd kaatui yllättäen!</p>

en: <p>Exit status: %1
fi: <p>Paluukoodi: %1

en: </p><p>See 'man pppd' for an explanation of the error codes or take a look at the kppp FAQ on   <a href="%1">%1</a></p>
fi: </p><p>Katso pppd:n man-sivulta selitykset virhekoodeille, tai etsi lisätietoja kppp:n UKK:sta osoitteesta <a href="%1">%1</a></p>

en: Error
fi: Virhe

en: &Details
fi: &Yksityiskohdat

en: kppp's helper process just died.
    Since further execution would be pointless, kppp will shut down now.
fi: kppp:n ohjeprosessi kaatui.
    Suoritusta ei kannata jatkaa ja kppp suljetaan.

en: Cannot find the PPP daemon!
    Make sure that pppd is installed and that you have entered the correct path.
fi: pppd:tä ei löydy!
    
    Varmista, että pppd on asennettu
    ja polku on syötetty oikein.

en: kppp cannot execute:
     %1
    Please make sure that you have given kppp setuid permission and that pppd is executable.
fi: kppp ei voi suorittaa:
     %1
    Varmista, että kppp:lla on setuid-oikeudet ja
    pppd on suoritettavissa.

en: kppp can not find:
     %1
    Please make sure you have setup your modem device properly and/or adjust the location of the modem device on the modem tab of the setup dialog.
fi: kppp ei löydä:
     %1
    Varmista, että olet asettanut modeemi-laitenimen ja modeemin sijainninasetukset-ikkunan modeemi-välilehdessä oikein.

en: You have selected the authentication method PAP or CHAP. This requires that you supply a username and a password.
fi: Olet määritellyt PAP- tai CHAP-tunnistustavan. Anna käyttäjätunnus ja salasana.

en: Cannot create PAP/CHAP authentication
    file "%1"
fi: PAP/CHAP-todennusta ei saa luotua
    tiedostoon "%1"

en: You must specify a telephone number.
fi: Anna puhelinnumero.

en: Disconnecting...
fi: Katkaistaan yhteys…

en: Executing command before disconnection.
fi: Suoritetaan komento ennen katkaisua.

en: Announcing disconnection.
fi: Katkaisusta ilmoitetaan.

en: Exiting kPPP will close your PPP Session.
fi: Kppp:n lopetus sulkee PPP-istuntosi.

en: Quit kPPP?
fi: Lopetetaanko kPPP?

en: Can not load the accounting ruleset "%1".
fi: Laskutussääntöä "%1" ei saa ladattua.

en: Recent Changes in KPPP
fi: Muutoksia kppp:ssä

en: From version 1.4.8 on, kppp has a new feature
    called "Quickhelp". It is similar to a tooltip,
    but you can activate it whenever you want.
    
    To activate it, simply click on a control (like
    a button or a label) with the right mouse button.
    If the item supports Quickhelp, a popup menu
    will appear leading to Quickhelp.
    
    To test it, right-click somewhere in this text.
fi: 1.4.8 versiosta lähtien kppp:ssä on uusi pika-apu-ominaisuus.
    Se on samantyyppinen kuin työkaluvihje, mutta sitä voi katsoa koska haluaa.
    
    Aktivoidaksesi vihjeen, paina hiiren oikeaa painiketta
    otsikon tai painikkeen päällä josta haluat apua.
    
    Kokeillaksesi ominaisuutta paina hiiren oikeaa painiketta tämän tekstin päällä.

en: Do not show this hint again
fi: Älä näytä tätä vinkkiä uudelleen

en: This is an example of <b>QuickHelp</b>.
    This window will stay open until you
    click a mouse button or a press a key.
fi: Tämä on esimerkki <b>pika-avun</b> käyttämisestä.
    Tämä ikkuna on esillä kunnes painat hiiren
    painiketta tai jotain näppäintä.

en: Login Terminal Window
fi: Sisäänkirjautumisikkuna

en: A dialer and front-end to pppd
fi: Pppd:n soitto-ohjelma ja käyttöliittymä

en: (c) 1999-2002, The KPPP Developers
fi: © 1999–2002 KPPP:n tekijät

en: Current maintainer
fi: Nykyinen ylläpitäjä

en: Original author
fi: Alkuperäinen tekijä

en: Connect using 'account_name'
fi: Yhdistä yhteys "account_name"

en: Connect using 'modem_name'
fi: Yhdistä yhteys "modem_name"

en: Terminate an existing connection
fi: Lopeta nykyinen yhteys

en: Quit after end of connection
fi: Lopeta kun yhteys katkaistaan

en: Check syntax of rule_file
fi: Tarkista rule_file:n jäsennys

en: Enable test-mode
fi: Käynnistä testitila

en: Use the specified device
fi: Käytä määriteltyä laitetta

en: kppp can not create or read from
    %1.
fi: kppp ei voi luoda tai lukea tiedostosta
    %1.

en: kppp has detected a %1 file.
    Another instance of kppp seems to be running under process-ID %2.
    Please click Exit, make sure that you are not running another kppp, delete the pid file, and restart kppp.
    Alternatively, if you have determined that there is no other kppp running, please click Continue to begin.
fi: kppp on löytänyt %1 tiedoston.
    Toinen kppp on jo käynnissä PID:llä %2.
    Sulje tämä ohjelma, varmista ettei toinen kppp ole käynnissä
    ja poista pid-tiedosto. Käynnistä tämän jälkeen kppp uudelleen.
    Voit myös napsauttaa "Jatka" jos olet varma, ettei muita kppp-prosesseja
    ole käynnissä.

en: Exit
fi: Lopeta

en: Kppp Mini-Terminal
fi: Kppp-pienoispääte

en: &Reset Modem
fi: &Nollaa modeemi

en: MiniTerm - A terminal emulation for KPPP
    
    (c) 1997 Bernd Johannes Wuebben <wuebben@kde.org>
    (c) 1998 Harri Porten <porten@kde.org>
    (c) 1998 Mario Weilguni <mweilguni@kde.org>
    
    This program is published under the GNU GPL
    (GNU General Public License)
fi: MiniTerm - Pääte-emulaattori KPPP:lle
    
    © 1997 Bernd Johannes Wuebben <wuebben@kde.org>
    © 1998 Harri Porten <porten@kde.org>
    © 1998 Mario Weilguni <mweilguni@kde.org>
    
    Tämä ohjelma on julkaistu GNU GPL
    (GNU General Public License) lisenssillä.

en: &File
fi: &Tiedosto

en: &Modem
fi: &Modeemi

en: Close MiniTerm
fi: Sulje pienoispääte

en: Reset Modem
fi: Nollaa modeemi

en: Help
fi: Ohje

en: Initializing Modem
fi: Alustetaan modeemia

en: Modem Ready
fi: Modeemi valmis

en: Hanging up...
fi: Katkaistaan…

en: Resetting Modem
fi: Nollataan modeemi

en: Unable to open modem.
fi: Modeemin avaus epäonnistui.

en: Unable to detect state of CD line.
fi: CD-linjan tilaa ei voida tarkistaa.

en: The modem is not ready.
fi: Modeemi ei ole valmis.

en: The modem is busy.
fi: Modeemi on varattu.

en: Modem Ready.
fi: Modeemi on valmis.

en: Can not restore tty settings: tcsetattr()
fi: Tty:n asetuksia ei voida palauttaa: tcsetattr()

en: The modem does not respond.
fi: Modeemi ei vastaa.

en: Unknown speed
fi: Tuntematon nopeus

en: Edit Modem Commands
fi: Muokkaa modeemin komentoja

en: Pre-init delay (sec/100):
fi: Asetusviive, ennen (sek/100):

en: Initialization string %1:
fi: Alustuskomento %1:

en: Post-init delay (sec/100):
fi: Asetusviive, jälkeen (sek/100):

en: Dialing speed (sec/100):
fi: Soittonopeus (sek/100):

en: Init &response:
fi: &Alustuksesta saatava vastaus:

en: No di&al tone detection:
fi: Ei &valintaäänen tunnistusta:

en: Dial &string:
fi: Soiton &merkkijono:

en: Co&nnect response:
fi: &Yhdistämisen vastaus:

en: Busy response:
fi: Varatun linjan vastaus:

en: No carr&ier response:
fi: E&i linjaääntä -vastaus:

en: No dial tone response:
fi: Ei soittoääntä -vastaus:

en: &Hangup string:
fi: &Katkaisun merkkijono:

en: Hangup response:
fi: Lopetuksen vastaus:

en: Answ&er string:
fi: Vastauksen merkkijono:

en: Ring response:
fi: Soiton vastaus:

en: Ans&wer response:
fi: &Vastauksen vastaus:

en: DLP response:
fi: DLP:n vastaus:

en: Escape strin&g:
fi: Keskeytyksen m&erkkijono:

en: Escape response:
fi: Keskeytyksen vastaus:

en: Guard time (sec/50):
fi: Vahtiaika (sek/50):

en: Volume off/low/high:
fi: Äänenvoimakkuus pois/hiljainen/kova:

en: Select Modem Type
fi: Valitse modeemin tyyppi

en: To set up your modem, first choose its vendor in the list to the left, and then select the model from the right list. If you do not know which modem you have, you can try out one of the "Generic" modems.
fi: Aseta modeemi valitsemalla sen valmistaja vasemmalta ja modeemin malli oikealta. Jos et tiedä modeemin merkkiä tai mallia, voit koettaa yleisiä modeemeja.

en: <Generic>
fi: <Yleinen>

en: Hayes(tm) compatible modem
fi: Hayes(tm) yhteensopiva modeemi

en: ATI Query
fi: ATI-kysely

en: Modem query timed out.
fi: Modeemin kyselyyn varattu aika loppui.

en: Modem Query Results
fi: Modeemin kyselyn tulos

en: Maximum number of modems reached.
fi: Modeemien maksimimärä on saavutettu.

en: No modem selected.
fi: Ei valittua modeemia.

en: Are you sure you want to delete
    the modem "%1"?
fi: Haluatko varmasti poistaa modeemin "%1"?

en: New Modem
fi: Uusi modeemi

en: Edit Modem:
fi: Muokkaa modeemia:

en: &Device
fi: &Laite

en: Serial Device
fi: Sarjalaite

en: Modem Settings
fi: Modeemin asetukset

en: You must enter a unique
    modem name
fi: Anna modeemille
    yksilöllinen nimi

en: Customize pppd Arguments
fi: Muokkaa pppd:n argumentteja

en: Arg&ument:
fi: &Argumentti:

en: The application-specific config file could not be opened in either read-write or read-only mode.
    The superuser might have to change its ownership by issuing the following command in your home directory:
    chown {YourUsername} .kde/share/config/kppprc
fi: Sovelluskohtaista asetustiedostoa ei voitu avata
    kirjoitettavaksi tai edes luettavaksi.
    
    Pääkäyttäjä voi muuttaa tiedoston oikeuksia antamalla
    seuraavan komennon kotikansiossasi:
    
    chown {käyttäjätunnus} .kde/share/config/kppprc

en: %1_copy
fi: %1_kopio

en: Cannot open any of the following logfiles:
fi: Ei voitu avata seuraavia lokitiedostoja:

en: You have launched pppd before the remote server was ready to establish a PPP connection.
    Please use the terminal-based login to verify
fi: Pppd-ohjelma on käynnistetty ennen kuin palvelin on valmis muodostamaan PPP-yhteyden.
    Käytä päätepohjaista kirjautumista varmistukseen.

en: You have not started the PPP software on the peer system.
fi: PPP-ohjelmistoa ei ole käynnistetty vastapäässä.

en: Check that you supplied the correct username and password.
fi: Tarkista, että annoit oikean käyttäjätunnuksen ja salasanan.

en: You should not pass 'lock' as an argument to pppd. Check /etc/ppp/options and ~/.ppprc
fi: Sinun ei pitäisi antaa argumenttia "lock" pppd:lle. Tarkista tiedostot /etc/ppp/options sekä ~/.ppprc

en: The remote system does not seem to answer to
    configuration request. Contact your provider.
fi: Vastapään järjestelmä ei vastaa asetuspyyntöön.
    Ota yhteyttä palveluntarjoajaasi.

en: You have passed an invalid option to pppd. See 'man pppd' for a complete list of valid arguments.
fi: Pppd:lle on annettu virheellinen valitsin. Katso pppd:n man-sivu saadaksesi täydellisen listan valitsimista.

en: Notice that the remote system has sent the following message:
    "%1"
    This may give you a hint why the connection has failed.
fi: Huomaa, että vastapään järjestelmä on lähettänyt seuraavan viestin:
    ”%1”
    Viesti voi antaa vinkkejä yhteyden epäonnistumisen syyhyn.

en: Unable to provide help.
fi: Avun anto ei onnistu.

en: KPPP could not prepare a PPP log. It is very likely that pppd was started without the "debug" option.
    Without this option it is difficult to find out PPP problems, so in general the debug option should be used.
    Enable debug now, and restart pppd?
fi: KPPP ei voinut käsitellä PPP-lokia. Todennäköisesti pppd käynnistettiin ilman "debug"-valitsinta.
    Ilman tätä valitsinta PPP:n ongelmia on vaikea selvittää, joten sen olisi hyvä olla päällä.
    Laitetaanko se nyt päälle ja käynnistetäänkö pppd samalla uudelleen?

en: Restart pppd
fi: Uudelleenkäynnistetään pppd

en: Do Not Restart
fi: Älä käynnistä uudelleen

en: The "debug" option has been added. You should now try to reconnect. If that fails again, you will get a PPP log that may help you to track down the connection problem.
fi: "debug" -valitsin on lisätty. Yritä yhdistää uudelleen
    Jos yhdistäminen epäonnistuu taas, saat PPP-
    lokin josta voi olla apua ongelman jäljittämisessä.

en: PPP Log
fi: PPP-loki

en: Write to File
fi: Kirjoita tiedostoon

en: kppp's diagnosis (just guessing):
fi: kppp:n diagnoosi (arvailua):

en: The PPP log has been saved
    as "%1".
    
    If you want to send a bug report, or have
    problems connecting to the Internet, please
    attach this file. It will help the maintainers
    to find the bug and to improve KPPP
fi: PPP-loki on tallennettu
    nimellä "%1".
    
    Jos haluat lähettää virheraportin tai
    jos sinulla on ongelmia internetiin yhdistämisessä,
    liitä tämä tiedosto virheraporttiin. Se auttaa kppp:n
    ylläpitäjiä kehityksessä ja virheiden korjaamisessa.

en: kppp Statistics
fi: kppp statistiikka

en: Statistics
fi: Statistiikka

en: Local Addr:
fi: Oma osoite:

en: Remote Addr:
fi: Etäpään osoite:

en: bytes in
fi: tavuja sisään

en: bytes out
fi: tavuja ulos

en: packets in
fi: paketteja sis.

en: packets out
fi: paketteja ulos

en: vjcomp in
fi: vjcomp sisään

en: vjcomp out
fi: vjcomp ulos

en: vjunc in
fi: vjunc sisään

en: vjunc out
fi: vjunc ulos

en: %1 (max. %2) kb/sec
fi: %1 (maks. %2) kt/s

en: unavailable
fi: ei tietoa

en: You will be asked a few questions on information
    which is needed to establish an Internet connection
    with your Internet Service Provider (ISP).
    
    Make sure you have the registration form from your
    ISP handy. If you have any problems, try the online
    help first. If any information is missing, contact
    your ISP.
fi: Sinulta kysytään muutamia kysymyksiä ja tietoja
    joita tarvitaan Internet-yhteyden muodostamiseen
    Internet-palveluntarjoajan kanssa.
    
    Varmista, että sinulla on palveluntarjoajan sinulle
    antamat tiedot esillä. Jos sinulla on ongelmia,
    käytä ensin ohjelman ohjetta. Jos joku tieto
    puuttuu, ota yhteyttä palveluntarjoajaan.

en: Select the location where you plan to use this
    account from the list below. If your country or
    location is not listed, you have to create the
    account with the normal, dialog based setup.
    
    If you click "Cancel", the dialog based setup
    will start.
fi: Valitse sijainti, jossa käytät tiliä.
    Jos maasi tai sijaintisi ei ole listalla,
    yhteys pitää luoda normaalilla
    ikkunapohjaisella asetusjärjestelmällä.
    
    Ikkunapohjaisen asettamisen voi käynnistää napsauttamalla Peru.

en: Select your Internet Service Provider (ISP) from
    the list below. If the ISP is not in this list,
    you have to click on "Cancel" and create this
    account using the normal, dialog-based setup.
    
    Click on "Next" when you have finished your
    selection.
fi: Valitse Internet-palveluntarjoaja alla olevalta
    listalta. Jos palveluntarjoajasi ei ole listalla,
    napsauta Peru ja luo tili käyttäen normaalia
    ikkunapohjaista asetusjärjestelmää.
    
    Napsauta Seuraava-painiketta, kun valinta on
    valmis.

en: To log on to your ISP, kppp needs the username
    and the password you got from your ISP. Type
    in this information in the fields below.
    
    Word case is important here.
fi: Kirjautuakseen sisään kppp tarvitsee käyttäjätunnuksen
    ja salasanan, jotka sait Internet-palveluntarjoajaltasi.
    Kirjoita nämä tiedot  alla oleviin kenttiin.
    
    Huomaa, että kirjainkoolla on merkitystä.

en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

en: Password:
fi: Salasana:

en: If you need a special dial prefix (e.g. if you
    are using a telephone switch) you can specify
    it here. This prefix is dialed just before the
    phone number.
    
    If you have a telephone switch, you probably need
    to write "0" or "0," here.
fi: Jos tarvitset erityistä etuliitettä soittoon (jos käytössä on
    esim. puhelinvaihde) voit määritellä sen tässä. Tämä etuliite
    soitetaan juuri ennen puhelinnumeroa.
    
    Jos käytössä on puhelinvaihde, on etuliite todennäköisesti joko "0" tai "0,".

en: Dial prefix:
fi: Soiton etuliite:

en: Finished!
    
    A new account has been created. Click "Finish" to
    go back to the setup dialog. If you want to
    check the settings of the newly created account,
    you can use "Edit" in the setup dialog.
fi: Valmis!
    
    Uusi tili on luotu. Paina "Valmis"-painiketta
    palataksesi asetusikkunaan. Jos haluat tarkistaa
    uuden tilin asetukset, käytä "Muokkaa"-painiketta
    asetusikkunassa.

en: kppp: no rulefile specified
fi: kppp: sääntötiedostoa ei määritelty

en: kppp: rulefile "%s" not found
fi: kppp: sääntötiedostoa ”%s” ei löydy

en: kppp: rulefiles must have the extension ".rst"
fi: kppp: sääntötiedostoilla on oltava pääte ".rst"

en: kppp: error parsing the ruleset
fi: kppp: virhe sääntötiedostoa tulkittaessa

en: kppp: parse error in line %d
fi: kppp: jäsennysvirhe rivillä %d

en: kppp: rulefile does not contain a default rule
fi: kppp: sääntötiedosto ei sisällä oletussääntöä

en: kppp: rulefile does not contain a "name=..." line
fi: kppp: sääntötiedosto ei sisällä "name=…" -riviä

en: kppp: rulefile is ok
fi: kppp: sääntötiedosto on ok

en: You are not allowed to dial out with kppp.
    Contact your system administrator.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia soittaa kppp:llä.
    Ota yhteys järjestelmän ylläpitäjään.

en: Cannot find the PPP daemon.
    Make sure that pppd is installed.
fi: PPP-daemonia ei löydy.
    Varmista, että pppd on asennettu.

en: You do not have the permission to start pppd.
    Contact your system administrator and ask to get access to pppd.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia pppd:n käynnistykseen.
    Ota yhteys järjestelmän ylläpitäjään ja pyydä oikeudet ohjelmaan pppd.

en: You do not have sufficient permission to run:
    %1
    Please make sure that kppp is owned by root and has the SUID bit set.
fi: Sinulla ei ole riittäviä oikeuksia ajaa:
    %1
    Varmista, että kppp:n omistaa root ja että SUID-bitti on asetettu.

en: %1 is missing or can not be read.
    Ask your system administrator to create this file (can be empty) with appropriate read and write permissions.
fi: %1 puuttuu tai sitä ei voida lukea.
    Pyydä järjestelmän ylläpitäjää luomaan tämä tiedosto (voi olla tyhjä) sopivilla luku- ja kirjoitusoikeuksilla.
