kcm_remotecontrol - en to fi translation catalogue (86 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddAction) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, EditDBusAction)
en: Dialog
fi: Kyselyikkuna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: How do you wish to create the action?
fi: Kuinka haluat luoda toiminnon?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTemplate)
en: Create an action using a template
fi: Luo toiminto käyttäen mallinnetta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Use this if you cannot find a template for the desired action. Here you can browse the whole D-Bus session bus and execute any function using common data types.<br>
    <i>Note that an application must be running in order to be shown here.</i>
fi: Käytä tätä, jos et löydä mallinnetta halutulle toiminnolle. Tässä voit selata koko D-Bus-istuntoväylää ja suorittaa minkä tahansa funktion käyttäen yleisiä tietotyyppejä.<br />
    <i>Huomaa, että sovelluksen pitää olla käynnissä, jotta se näkyy täällä.</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: This is the recommended way if you would like to control the most common applications. It is the easiest way for adding actions, but also limited to the available templates.
fi: Tämä on suositeltu tapa, jos haluat ohjata tavallisimpia sovelluksia. Se on helpoin tapa lisätä toimintoja, mutta rajoittuu vain käytettävissä oleviin mallinteisiin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbDBus)
en: Create an action browsing D-Bus
fi: Luo toiminto selaamalla D-Bus-väylää

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbKeypressAction)
en: Create a keypress action
fi: Luo näppäinpainallustoiminto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: This type of action offers to generate keypress events. You can execute keyboard shortcuts or type whole sentences with just one button press.
fi: Tämä toimintotyyppi tarjoaa näppäinpainallustapahtumien tuottamisen. Voit suorittaa pikanäppäimiä tai kirjoittaa kokonaisia lauseita vain yhdellä näppäimen painalluksella.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigurationWidget)
en: Linux Infrared Remote Control
fi: Linux-infrapunakauko-ohjain

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lNoRemotesWarning)
en: There are no remote controls available. Please make sure lircd is configured correctly.
fi: Kauko-ohjaimia ei ole käytettävissä. Varmista, että lircd-ohjelman asetukset ovat oikein.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lRemotes)
en: Available remotes:
fi: Käytettävissä olevat kauko-ohjaimet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, pbAddMode)
en: Add mode
fi: Lisää tila

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, pbAddAction)
en: Add action
fi: Lisää toiminto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, pbRemoveMode)
en: Remove mode
fi: Poista tila

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, pbRemoveAction)
en: Remove action
fi: Poista toiminto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, pbEditMode)
en: Edit mode
fi: Muokkaa tilaa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, pbEditAction)
en: Edit action
fi: Muokkaa toimintoa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, pbMoveModeUp)
en: Move mode up
fi: Siirrä tilaa ylemmäs

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, pbCopyAction)
en: Duplicate action
fi: Monista toiminto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, pbMoveModeDown)
en: Move mode down
fi: Siirrä tilaa alemmas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, pbAutoPopulate)
en: Automatically create actions using a profile
fi: Luo toiminnot automaattisesti käyttäen profiilia

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, pbMoveActionUp)
en: Move action up
fi: Siirrä toimintoa ylemmäs

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, pbMoveActionDown)
en: Move action down
fi: Siirrä toimintoa alemmas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbTrayIcon)
en: Show tray icon
fi: Näytä ilmoitusaluekuvake

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ActionContainer)
en: Edit Action
fi: Muokkaa toimintoa

[ctx: Button on the remote control]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Button:
fi: Painike:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Application and function
fi: Sovellus ja funktio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lDBusServices)
en: D-Bus Services:
fi: D-Bus-palvelut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lFunctions)
en: Functions:
fi: Funktiot:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Parameters:
fi: Parametrit:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Options
fi: Valinnat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbRepeat)
en: Repeat action if button is held down
fi: Toista toiminto, jos painiketta pidetään alhaalla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAutostart)
en: Start the application if not running
fi: Käynnistä sovellus, jos se ei ole käynnissä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: If multiple instances of this application are running...
fi: Jos tämän sovelluksen useita ilmentymiä on käynnissä…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTop)
en: send the action to the top-level instance
fi: lähetä toiminto ylimmän tason ilmentymälle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbBottom)
en: send the action to the lowest instance
fi: lähetä toiminto alimmalle ilmentymälle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAll)
en: send the action to all instances
fi: lähetä toiminto kaikille ilmentymille

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbNone)
en: do not send the action
fi: älä lähetä toimintoa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Keypresses to be generated
fi: Tuotettavat näppäinpainallukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbAdd)
en: &Add
fi: &Lisää

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbRemove)
en: &Remove
fi: &Poista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbUp)
en: Move Up
fi: Siirrä ylemmäs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbDown)
en: Move Down
fi: Siirrä alemmas

en: Profiles:
fi: Profiilit:

en: Action templates:
fi: Toimintamallinteet:

en: The KDE Remote Control System
fi: KDE:n kauko-ohjausjärjestelmä

en: Use this to configure KDE's remote control system in order to control any KDE application with your remote control.
fi: Käytä tätä ohjataksesi kaikkia KDE-sovelluksia kauko-ohjaimella KDE:n kauko-ohjausjärjestelmän kautta.

en: <h1>Remote Controls</h1><p>This module allows you to configure bindings between your remote controls and KDE applications. Simply select your remote control and click Add next to the Actions/Buttons list to create new action for button presses.</p>
fi: <h1>Kauko-ohjaimet</h1><p>Tämä osio mahdollistaa kauko-ohjaintesi ja KDE-sovellusten välisten sidosten asettamisen. Valitse kauko-ohjain ja napsauta Lisää Toiminnot-tai Painikkeet-luettelon vierestä uuden toiminnon luomiseksi painikkeen painalluksille.</p>

en: Are you sure you want to remove this remote and all of its modes and actions?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän kauko-ohjaimen ja kaikki sen tilat ja toiminnot?

en: Remove remote
fi: Poista kauko-ohjain

en: Are you sure you want to remove this mode and all contained actions?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän tilan ja kaikki sen sisältämät toiminnot?

en: Configured actions for %1:
fi: Asetetut toiminnot kauko-ohjaimelle %1:

en: Configured actions for %1 in mode %2:
fi: Asetetut toiminnot kauko-ohjaimelle %1 tilassa %2:

en: The remote control daemon failed to load. Your remote controls will not work.
fi: Kauko-ohjaintaustaohjelman lataaminen epäonnistui. Kauko-ohjain ei toimi.

en: Failed to load daemon
fi: Taustaohjelman lataaminen epäonnistui

en: No button
fi: Ei painiketta

en: Using the cycle function will remove all duplicate button assignments from your modes. Are you sure that you would like to proceed?
fi: Kiertofunktion käyttäminen poistaa kaikki painikeliitäntöjen kaksoiskappaleet tilastasi. Haluatko varmasti jatkaa?

en: Change mode switch behavior
fi: Muuta tilakytkimen toimintaa

en: No Button
fi: Ei painiketta

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ModeDialog)
en: New Mode
fi: Uusi tila

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSetDefault)
en: Set mode as default
fi: Aseta tila oletukseksi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lButton)
en: Button:
fi: Painike:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbModeCycle)
en: Enable mode cycling (disables mode grouping)
fi: Ota käyttöön tilojen kierto (poistaa käytöstä tilojen ryhmittelyn)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lCycleForward)
en: Forward button
fi: Eteenpäin-painike

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lCycleBackward)
en: Backward button
fi: Taaksepäin-painike

[ctx: Header in a table holding DBus functions]
en: Application / Node
fi: Sovellus / Solmu

en: Function
fi: Funktio

en: Parameters
fi: Parametrit

en: Description
fi: Kuvaus

en: Value
fi: Arvo

[ctx: Value is true]
en: True
fi: Tosi

[ctx: Value is false]
en: False
fi: Epätosi

en: A comma-separated list of Strings
fi: Pilkuilla eroteltu merkkijonoluettelo

en: Profile Name
fi: Profiilinimi

en: Author: %1 (Version: %2)
fi: Tekijä: %1 (versio: %2)

[ctx: Profile name]
en: Name
fi: Nimi

en: Remotes and modes
fi: Kauko-ohjaimet ja tilat

en: Button
fi: Painike

en: This remote control is currently not available.
fi: Tämä kauko-ohjain ei ole juuri nyt käytettävissä.

en: Application
fi: Sovellus

en: Select a profile to automatically generate actions for your remote control:
fi: Valitse profiili toimintojen tuottamiseksi automaattisesti kauko-ohjaimellesi:

en: Available profiles
fi: Käytettävissä olevat profiilit

en: Auto-Populate
fi: Täytä automaattisesti

en: Remote supports all defined buttons in selected profile
fi: Kauko-ohjain tukee kaikkia valitussa profiilissa määritettyjä painikkeita

en: Remote does not support all defined buttons in selected profile
fi: Kauko-ohjain ei tue kaikkia valitussa profiilissa määritettyjä painikkeita

en: Remote supports none of the defined buttons in selected profile
fi: Kauko-ohjain ei tue mitään valitussa profiilissa määritetyistä painikkeista
