libkremotecontrol - en to fi translation catalogue (142 entries)

note: i18n: tag action attribute name
en: Play
fi: Soita

note: i18n: tag action attribute description
en: Start playing
fi: Aloita soittaminen

note: i18n: tag action attribute name
en: Stop
fi: Pysäytä

note: i18n: tag action attribute description
en: Stop playing
fi: Lopeta soittaminen

note: i18n: tag action attribute name
en: Pause
fi: Tauko

note: i18n: tag action attribute description
en: Pause playing
fi: Tauota soittaminen

note: i18n: tag action attribute name
en: Play Pause
fi: Soita tauko

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggle Play/Pause
fi: Soitto/tauko

note: i18n: tag action attribute name
en: Skip Forward
fi: Hyppää eteenpäin

note: i18n: tag action attribute description
en: Advance to next track
fi: Etene seuraavalle raidalle

note: i18n: tag action attribute name
en: Skip Backward
fi: Hyppää taaksepäin

note: i18n: tag action attribute description
en: Go to previous track
fi: Palaa edelliselle raidalle

note: i18n: tag action attribute name
en: Fast Forward
fi: Nopeasti eteenpäin

note: i18n: tag action attribute description
en: Seek forward
fi: Etsi eteenpäin

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to fast forward in ms
fi: Nopean eteenpäinsiirron määrä millisekunteina

note: i18n: tag action attribute name
en: Backward
fi: Takaisinpäin

note: i18n: tag action attribute description
en: Seek backward
fi: Etsi taaksepäin

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to rewind in ms
fi: Takaisinkelauksen määrä millisekunteina

note: i18n: tag action attribute name
en: Fullscreen
fi: Koko näyttö

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggle fullscreen mode
fi: Koko näytön tila

note: i18n: tag action attribute name
en: Volume Up
fi: Äänenvoimakkuus ylöspäin

note: i18n: tag action attribute description
en: Increases Volume
fi: Kasvattaa äänenvoimakkuutta

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to increase volume in percent
fi: Äänenvoimakkuuden kasvatusmäärä prosentteina

note: i18n: tag action attribute name
en: Volume Down
fi: Äänenvoimakkuus alaspäin

note: i18n: tag action attribute description
en: Decreases Volume
fi: Pienentää äänenvoimakkuutta

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to decrease volume in percent
fi: Äänenvoimakkuuden pienentämismäärä prosentteina

note: i18n: tag action attribute name
en: Play/Pause
fi: Soita/Tauko

note: i18n: tag action attribute name
en: Run command
fi: Suorita komento

en: Run commands with KLauncher
fi: Suorita komennot KLauncher-käynnistimellä

note: i18n: tag action attribute description
en: Runs a command with optional arguments
fi: Suorittaa komennon valinnaisilla argumenteilla

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The executable name and path of the program or script to run
fi: Suoritettavan ohjelman tai skription suoritusnimi ja -polku

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Parameters for the program or script
fi: Ohjelman tai skriptin parametrit

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Environment variables
fi: Ympäristömuuttujat

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Startup ID
fi: Käynnistystunniste

en: Sound Mixer
fi: Äänisekoitin

en: Volume control actions for kmix
fi: Äänenvoimakkuusohjaustoiminnot kmix-ohjelmalle

note: i18n: tag action attribute description
en: Increase Volume
fi: Kasvata äänenvoimakkuutta

note: i18n: tag action attribute description
en: Decrease Volume
fi: Pienennä äänenvoimakkuutta

note: i18n: tag action attribute name
en: Mute
fi: Vaimenna

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggle Mute
fi: Vaimenna/palauta äänet

note: i18n: tag action attribute name
en: Create New Window
fi: Luo uusi ikkuna

note: i18n: tag action attribute description
en: Creates a new window and loads an arbitrary URL
fi: Luo uuden ikkunan ja lataa satunnaisen verkko-osoitteen

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The URL to load in the window initially
fi: Alunperin ikkunaan ladattava verkko-osoite

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Startup Id
fi: Käynnistystunniste

note: i18n: tag action attribute name
en: Quit
fi: Lopeta

note: i18n: tag action attribute description
en: Closes the Konqueror window
fi: Sulkee Konqueror-ikkunan

note: i18n: tag action attribute description
en: Start playing the CD
fi: Aloittaa CD:n soittamisen

note: i18n: tag action attribute description
en: Stops the CD
fi: Pysäyttää CD:n

note: i18n: tag action attribute name
en: Eject
fi: Poistaa levyn asemasta

note: i18n: tag action attribute description
en: Ejects the CD
fi: Poistaa CD-levyn asemasta

note: i18n: tag action attribute name
en: Previous
fi: Edellinen

note: i18n: tag action attribute description
en: Skips to the previous track on the CD
fi: Hyppää edellisen CD-raidan yli

note: i18n: tag action attribute name
en: Next
fi: Seuraava

note: i18n: tag action attribute description
en: Skips to the next track on the CD
fi: Hyppää seuraavan CD-raidan yli

note: i18n: tag action attribute name
en: Play Track
fi: Soita kappale

note: i18n: tag action attribute description
en: Skips to a specific track on the CD
fi: Ohittaa määrätyn raidan CD-levyllä

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The number of the track to skip to
fi: Ohitettavien raitojen lukumäärä

note: i18n: tag action attribute name
en: Set Volume
fi: Aseta äänenvoimakkuus

note: i18n: tag action attribute description
en: Sets the play volume
fi: Asettaa soiton äänenvoimakkuuden

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The new value for the volume
fi: Uusi arvo äänenvoimakkuudelle

note: i18n: tag action attribute name
en: Shuffle
fi: Sekoittaa

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggles track shuffling on and off
fi: Vaihtelee raitasekoittamista päälle ja pois päältä

note: i18n: tag action attribute name
en: Back
fi: Taaksepäin

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the previous page
fi: Siirtyy edelliselle sivulle

note: i18n: tag action attribute name
en: Forward
fi: Eteenpäin

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the next page
fi: Siirtyy seuraavalla sivulle

note: i18n: tag action attribute name
en: First
fi: Ensimmäinen

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the first page
fi: Siirtyy ensimmäiselle sivulle

note: i18n: tag action attribute name
en: Last
fi: Viimeinen

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the last page
fi: Siirtyy viimeiselle sivulle

note: i18n: tag action attribute name
en: Presentation
fi: Esitys

note: i18n: tag action attribute description
en: Starts / stops presentation
fi: Aloittaa / lopettaa esityksen

note: i18n: tag action attribute name
en: Reload
fi: Lataa uudelleen

note: i18n: tag action attribute description
en: Reloads the open document
fi: Lataa uudelleen avoimen tiedoston

note: i18n: tag action attribute name
en: Go to Page
fi: Siirry sivulle

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the specified page
fi: Siirtyy määrätylle sivulle

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The page to choose
fi: Valittava sivu

note: i18n: tag action attribute name
en: Open document
fi: Avaa tiedosto

note: i18n: tag action attribute description
en: Opens a specific document
fi: Avaa määrätyn tiedoston

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The document to be open
fi: Avattava tiedosto

en: Power management
fi: Virranhallinta

en: Shutdown, suspend or reboot your computer
fi: Tietokoneesi sulkeminen, keskeyttäminen tai uudelleenkäynnistys

note: i18n: tag action attribute name
en: Suspend
fi: Keskeytä

note: i18n: tag action attribute description
en: Suspends your computer to RAM (sleep)
fi: Keskeyttää tietokoneesi RAM-muistiin (torkku)

note: i18n: tag argument attribute comment
en: System command to use for suspend
fi: Keskeyttämiseen käytettävä järjestelmäkomento

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Parameters for the suspend command
fi: Parametrit keskeytyskomennolle

note: i18n: tag action attribute name
en: Hibernate
fi: Lepotila

note: i18n: tag action attribute description
en: Suspends your computer disk (deep sleep)
fi: Keskeyttää tietokoneesi levyaseman (deep sleep -tilaan)

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Parameters for the suspend commands
fi: Keskeytyskomentojen parametrit

note: i18n: tag action attribute name
en: Shutdown
fi: Sulkeminen

note: i18n: tag action attribute description
en: Logout and shutdown your computer
fi: Kirjaudu ulos ja sulje tietokoneesi

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Ask for confirmation? 1 = No, 2 = Yes
fi: Kysytäänkö vahvistusta? 1 = Ei, 2 = Kyllä

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Shutdown? 1 = Reboot, 2 = Halt, 3 = Logout
fi: Sulkeminen? 1 = Käynnistä uudelleen, 2 = Seis, 3 = Kirjaudu ulos

note: i18n: tag argument attribute comment
en: When? 0 = When ready, 1 = Try now, 2 = Force now, 3 = Interactive
fi: Milloin? 0 = Kun valmis, 1 = Yritä nyt, 2 = Pakota nyt, 3 = Vuorovaikutteinen

note: i18n: tag action attribute name
en: Reboot
fi: Käynnistä uudelleen

note: i18n: tag action attribute description
en: Logout and restart your computer
fi: Kirjaudu ulos ja käynnistä tietokoneesi uudelleen

note: i18n: tag action attribute name
en: Logout
fi: Kirjaudu ulos

note: i18n: tag action attribute description
en: Just log out
fi: Kirjaudu vain ulos

en: 
    		This KRemoteControl template provide easy setup for Tomahawk.
fi: 
    		Tällä KRemoteControl-mallilla Tomahawkin ohjauksen saa helposti toimimaan.

en: VLC Media Player (Version 1)
fi: VLC-mediasoitin (versio 1)

en: This profile works only if VLC is configured for single instance running
fi: Tämä profiili toimii vain jos VLC on asetettu yhdelle suoritettavalle ilmentymälle

en: VLC Media Player (Version 2)
fi: VLC-mediasoitin (versio 2)

en: 
    		This KRemoteControl template provide easy setup for VLC 2 mediaplayer.
    		Enable VLC D-Bus control interface in order to use KRemoteControl to control it.
fi: 
    		Tällä KRemoteControl-mallilla VLC 2 -mediasoittimen ohjauksen saa helposti toimimaan.
    		Ota VLC:n D-Bus-ohjausrajapinta käyttöön ohjataksesi sitä KRemoteControlilla.

[ctx: The name of a parameter]
en: unknown
fi: tuntematon

en: Workspace
fi: Työtila

en: Keypress:
fi: Näppäinpainallus:

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Play
fi: Soita

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Pause
fi: Tauko

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Play Pause
fi: Soita tauko

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Stop
fi: Pysäytä

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Skip Forward
fi: Hyppää eteenpäin

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Skip Backward
fi: Hyppää taaksepäin

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Fast Forward
fi: Nopeasti eteenpäin

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Rewind
fi: Kelaa takaisin

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Channel Down
fi: Kanava alaspäin

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Channel Up
fi: Kanava ylöspäin

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Volume Down
fi: Äänenvoimakkuus alaspäin

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Volume Up
fi: Äänenvoimakkuus ylöspäin

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Mute
fi: Vaimenna

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Info
fi: Tiedot

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Eject
fi: Poista levyasemasta

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Power
fi: Sähkö

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Up
fi: Ylöspäin

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Down
fi: Alaspäin

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Left
fi: Vasemmalle

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Right
fi: Oikealle

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Select
fi: Valitse

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Back
fi: Taaksepäin

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Menu
fi: Valikko

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Aux
fi: Aux-painike

[ctx: A button on a Remote Control]
en: EPG
fi: EPG-painike

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Favorites
fi: Suosikit

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Help
fi: Ohje

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Home
fi: Koti

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Music
fi: Musiikki

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Text
fi: Teksti

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Blue
fi: Sininen

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Green
fi: Vihreä

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Red
fi: Punainen

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Yellow
fi: Keltainen

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Backend loaded but wrong type obtained, expected %1
fi: Taustaohjelma ladattu, mutta saatiin väärä tyyppi, odotettiin %1
