kdeqt - en to fi translation catalogue (1696 entries)

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QPageSetupWidget) i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QPrintWidget) i18n: file: gui/dialogs/qprintpropertieswidget.ui:13 i18n: ectx: propert
en: Form
fi: Lomake

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:42 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Paper
fi: Paperi

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:48 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pageSizeLabel)
en: Page size:
fi: Sivukoko:

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:61 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, widthLabel)
en: Width:
fi: Leveys:

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:80 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, heightLabel)
en: Height:
fi: Korkeus:

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:99 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, paperSourceLabel)
en: Paper source:
fi: Paperilähde:

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:128 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Orientation
fi: Suunta

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:134 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, portrait)
en: Portrait
fi: Pystysuunta

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:144 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, landscape)
en: Landscape
fi: Vaakasuunta

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:151 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, reverseLandscape)
en: Reverse landscape
fi: Käänteinen vaakasuunta

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:158 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, reversePortrait)
en: Reverse portrait
fi: Käänteinen pystysuunta

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:184 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Margins
fi: Reunukset

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:192 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, topMargin) i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:195 i18n: ectx: property (accessibleName), widget (QDoubleSpinBox, topMargin)
en: top margin
fi: yläreunus

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:223 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, leftMargin) i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:226 i18n: ectx: property (accessibleName), widget (QDoubleSpinBox, leftMargin)
en: left margin
fi: vasen reunus

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:255 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, rightMargin) i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:258 i18n: ectx: property (accessibleName), widget (QDoubleSpinBox, rightMargin)
en: right margin
fi: oikea reunus

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:286 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, bottomMargin) i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:289 i18n: ectx: property (accessibleName), widget (QDoubleSpinBox, bottomMargin)
en: bottom margin
fi: alareunus

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:22 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, printerGroup)
en: Printer
fi: Tulostin

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:28 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Name:
fi: &Nimi:

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:54 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, properties)
en: P&roperties
fi: &Ominaisuudet

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:61 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Location:
fi: Sijainti:

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:71 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, preview)
en: Preview
fi: Esikatselu

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:78 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Type:
fi: Tyyppi:

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:88 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lOutput)
en: Output &file:
fi: Tuloste&tiedosto:

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:103 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, fileBrowser)
en: ...
fi: …

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintpropertieswidget.ui:34 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabPage)
en: Page
fi: Sivu

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintpropertieswidget.ui:44 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, cupsPropertiesPage)
en: Advanced
fi: Lisäasetukset

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:27 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, copiesTab)
en: Copies
fi: Kopiot

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:39 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbPrintRange)
en: Print range
fi: Tulostusalue

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:51 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, printAll)
en: Print all
fi: Tulosta kaikki

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:69 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, printRange)
en: Pages from
fi: Sivulta

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:89 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: to
fi: sivulle

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:124 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, printCurrentPage)
en: Current Page
fi: Nykyinen sivu

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:131 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, printSelection)
en: Selection
fi: Valinta

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:154 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Output Settings
fi: Tulostusasetukset

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:160 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Copies:
fi: Kopioita:

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:193 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, collate)
en: Collate
fi: Lajittele

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:210 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reverse)
en: Reverse
fi: Käänteisesti

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:234 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, optionsTab)
en: Options
fi: Valitsimet

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:240 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, colorMode)
en: Color Mode
fi: Väritila

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:259 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, color)
en: Color
fi: Väri

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:269 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, grayscale)
en: Grayscale
fi: Harmaasävy

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:279 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, duplex)
en: Duplex Printing
fi: Kaksipuolinen tulostus

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:285 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noDuplex)
en: None
fi: Ei mitään

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:295 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, duplexLong)
en: Long side
fi: Pidempi reuna

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:302 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, duplexShort)
en: Short side
fi: Lyhyempi reuna

[ctx: QXml]
en: no error occurred
fi: ei virhettä

[ctx: QXml]
en: error triggered by consumer
fi: käyttäjä aiheutti virheen

[ctx: QXml]
en: unexpected end of file
fi: odottamaton tiedoston loppu

[ctx: QXml]
en: more than one document type definition
fi: enemmän kuin yksi asiakirjan tyyppimääritys

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing element
fi: elementin jäsentäminen epäonnistui

[ctx: QXml]
en: tag mismatch
fi: tagi ei täsmää

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing content
fi: sisällön jäsentäminen epäonnistui

[ctx: QXml]
en: unexpected character
fi: odottamaton merkki

[ctx: QXml]
en: invalid name for processing instruction
fi: virheellinen nimi käskyn suorittamiseen

[ctx: QXml]
en: version expected while reading the XML declaration
fi: odotettiin versiota XML-esittelyä luettaessa

[ctx: QXml]
en: wrong value for standalone declaration
fi: väärä arvo riippumattomuusesittelylle

[ctx: QXml]
en: encoding declaration or standalone declaration expected while reading the XML declaration
fi: odotettiin koodausesittelyä tai riippumattomuusesittelyä XML-esittelyä luettaessa

[ctx: QXml]
en: standalone declaration expected while reading the XML declaration
fi: odotettiin riippumattomuusesittelyä XML-esittelyä luettaessa

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing document type definition
fi: tapahtui virhe jäsennettäessä asiakirjan tyyppimääritystä

[ctx: QXml]
en: letter is expected
fi: kirjainta odotetaan

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing comment
fi: kommentin jäsentäminen epäonnistui

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing reference
fi: viitteen jäsentäminen epäonnistui

[ctx: QXml]
en: internal general entity reference not allowed in DTD
fi: sisäistä yleistä entiteettiviittausta ei sallita DTD:ssä

[ctx: QXml]
en: external parsed general entity reference not allowed in attribute value
fi: ulkoista jäsennettyä yleistä entiteettiviittausta ei sallita attribuutin arvossa

[ctx: QXml]
en: external parsed general entity reference not allowed in DTD
fi: DTD ei salli ulkoista jäsennettyä yleistä entiteettiviittausta

[ctx: QXml]
en: unparsed entity reference in wrong context
fi: jäsentämätön entiteettiviittaus väärässä kontekstissa

[ctx: QXml]
en: recursive entities
fi: rekursiivisia entiteettejä

[ctx: QXml]
en: error in the text declaration of an external entity
fi: virhe ulkoisen entiteetin tekstiesittelyssä

en: GestureArea: nested objects not allowed
fi: GestureArea: sisäkkäiset oliot eivät ole sallittuja

en: GestureArea: syntax error
fi: GestureArea: syntaksivirhe

en: GestureArea: script expected
fi: GestureArea: odotettiin skriptiä

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to create BLOB
fi: BLOBin luonti epäonnistui

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to write BLOB
fi: BLOBin kirjoittaminen epäonnistui

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to open BLOB
fi: BLOBin avaaminen epäonnistui

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to read BLOB
fi: BLOBin lukeminen epäonnistui

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not find array
fi: Taulukkoa ei löytynyt

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not get array data
fi: Taulukon datan hakeminen epäonnistui

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not get query info
fi: Kyselyn tietojen hakeminen epäonnistui

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not start transaction
fi: Tietokantatapahtuman aloittaminen epäonnistui

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to commit transaction
fi: Tietokantatapahtuman commit-toiminnon suorittaminen epäonnistui

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not allocate statement
fi: Lauseen varaaminen epäonnistui

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not prepare statement
fi: Lauseen valmisteleminen epäonnistui

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not describe input statement
fi: Describe epäonnistui syötelauseelle

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not describe statement
fi: Describe epäonnistui lauseelle

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to close statement
fi: Lauseen sulkeminen epäonnistui

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to execute query
fi: Kyselyn suorittaminen epäonnistui

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not fetch next item
fi: Seuraavan kohteen noutaminen epäonnistui

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not get statement info
fi: Lauseen tietojen hakeminen epäonnistui

[ctx: QIBaseDriver]
en: Error opening database
fi: Tietokannan avaaminen epäonnistui

[ctx: QIBaseDriver]
en: Could not start transaction
fi: Tietokantatapahtuman aloittaminen epäonnistui

[ctx: QIBaseDriver]
en: Unable to commit transaction
fi: Tietokantatapahtuman commit-toiminnon suorittaminen epäonnistui

[ctx: QIBaseDriver]
en: Unable to rollback transaction
fi: Tietokantatapahtuman rollback-toiminnon suorittaminen epäonnistui

[ctx: QODBCResult]
en: QODBCResult::reset: Unable to set 'SQL_CURSOR_STATIC' as statement attribute. Please check your ODBC driver configuration
fi: QODBCResult::reset: ”SQL_CURSOR_STATIC” asettaminen lauseattribuutiksi epäonnistui. Tarkista ODBC-ajuriasetukset

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to execute statement
fi: Lauseen suorittaminen epäonnistui

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch
fi: Noutaminen epäonnistui

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch next
fi: Seuraavan noutaminen epäonnistui

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch first
fi: Ensimmäisen noutaminen epäonnistui

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch previous
fi: Edellisen noutaminen epäonnistui

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch last
fi: Viimeisen noutaminen epäonnistui

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to prepare statement
fi: Lauseen valmisteleminen epäonnistui

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to bind variable
fi: Muuttujaa ei voitu sitoa

en: Unable to connect
fi: Yhdistäminen epäonnistui

en: Unable to connect - Driver doesn't support all functionality required
fi: Yhdistäminen epäonnistui – Ajuri ei tue kaikkia tarvittavia toimintoja

en: Unable to disable autocommit
fi: Autocommit-toiminnon poistaminen käytöstä epäonnistui

en: Unable to commit transaction
fi: Tietokantatapahtuman commit-toiminnon suorittaminen epäonnistui

en: Unable to rollback transaction
fi: Tietokantatapahtuman rollback-toiminnon suorittaminen epäonnistui

en: Unable to enable autocommit
fi: Autocommit-toiminnon käyttöön ottaminen epäonnistui

[ctx: QSymSQLResult]
en: Error retrieving column count
fi: Virhe noudettaessa sarakelukumäärää

[ctx: QSymSQLResult]
en: Error retrieving column name
fi: Virhe noudettaessa sarakenimeä

[ctx: QSymSQLResult]
en: Error retrieving column type
fi: Virhe noudettaessa saraketyyppiä

[ctx: QSymSQLResult]
en: Unable to fetch row
fi: Rivin noutaminen epäonnistui

[ctx: QSymSQLResult]
en: Unable to execute statement
fi: Lauseen suorittaminen epäonnistui

[ctx: QSymSQLResult]
en: Statement is not prepared
fi: Lause ei ole esikäsitelty.

[ctx: QSymSQLResult]
en: Unable to reset statement
fi: Lauseen alustaminen epäonnistuiö

[ctx: QSymSQLResult]
en: Unable to bind parameters
fi: Parametrien sitominen epäonnistui

[ctx: QSymSQLResult]
en: Parameter count mismatch
fi: Parametrien määrä ei täsmää

en: Invalid option:
fi: Virheellinen valitsin:

en: Error opening database
fi: Tietokannan avaaminen epäonnistui

en: POLICY_DB_DEFAULT must be defined before any other POLICY definitions can be used
fi: POLICY_DB_DEFAULT on määriteltävä ennen kuin mitään muita POLICY-määrityksiä voidaan käyttää

en: Unable to begin transaction
fi: Tietokantatapahtuman aloittaminen epäonnistui

[ctx: QSQLite2Result]
en: Unable to fetch results
fi: Tulosten noutaminen epäonnistui

[ctx: QSQLite2Result]
en: Unable to execute statement
fi: Lauseen suorittaminen epäonnistui

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to execute statement
fi: Lauseen suorittaminen epäonnistui

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to prepare statement
fi: Lauseen valmisteleminen epäonnistui

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to bind variable
fi: Muuttujan sitominen epäonnistui

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to fetch record %1
fi: Tietueen %1 noutaminen epäonnistui

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to fetch next
fi: Seuraavan noutaminen epäonnistui

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to fetch first
fi: Ensimmäisen noutaminen epäonnistui

en: Unable to set autocommit
fi: Autocommit-toiminnon asettaminen epäonnistui

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to fetch data
fi: Tietojen noutaminen epäonnistui

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to execute query
fi: Kyselyn suorittaminen epäonnistui

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to store result
fi: Tuloksen tallettaminen epäonnistui

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to execute next query
fi: Seuraavan kyselyn suorittaminen epäonnistui

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to store next result
fi: Seuraavan tuloksen tallettaminen epäonnistui

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to prepare statement
fi: Lauseen valmisteleminen epäonnistui

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to reset statement
fi: Lauseen alustaminen epäonnistui

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to bind value
fi: Arvon sitominen epäonnistui

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to execute statement
fi: Lauseen suorittaminen epäonnistui

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to bind outvalues
fi: Tulosarvojen sitominen epäonnistui

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to store statement results
fi: Lauseen tulosten tallettaminen epäonnistui

en: Unable to open database '
fi: Ei voitu avata tietokantaa ’

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to fetch row
fi: Riviä ei voida noutaa

[ctx: QSQLiteResult]
en: No query
fi: Ei kyselyä

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to execute statement
fi: Lauseen suorittaminen epäonnistui

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to execute multiple statements at a time
fi: Useita lauseita ei voitu suorittaa samanaikaisesti

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to reset statement
fi: Lauseen alustaminen epäonnistui

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to bind parameters
fi: Parametrien sitominen epäonnistui

[ctx: QSQLiteResult]
en: Parameter count mismatch
fi: Parametrien määrä ei täsmää

en: Error closing database
fi: Tietokannan sulkeminen epäonnistui

en: Unable to open connection
fi: Yhteyden avaaminen epäonnistui

en: Unable to use database
fi: Tietokannan käyttäminen epäonnistui

[ctx: QPSQLResult]
en: Unable to create query
fi: Kyselyn luominen epäonnistui

[ctx: QPSQLResult]
en: Unable to prepare statement
fi: Lauseen valmisteleminen epäonnistui

en: Could not begin transaction
fi: Tietokantatapahtuman aloittaminen epäonnistui

en: Could not commit transaction
fi: Tietokantatapahtuman commit-toiminnon suorittaminen epäonnistui

en: Could not rollback transaction
fi: Tietokantatapahtuman rollback-toimintoa ei voi suorittaa

en: Unable to subscribe
fi: Tilaaminen epäonnistui

en: Unable to unsubscribe
fi: Tilauksen peruminen epäonnistui

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to bind column for batch execute
fi: Sarakkeen sitominen eräajosuoritukseen epäonnistui

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to execute batch statement
fi: Eräajolauseen suorittaminen epäonnistui

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to goto next
fi: Seuraavaan siirtyminen epäonnistui

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to alloc statement
fi: Lauseen varaaminen epäonnistui

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to prepare statement
fi: Lauseen valmisteleminen epäonnistui

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to get statement type
fi: Lauseen tyypin hakeminen epäonnistui

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to bind value
fi: Arvon sitominen epäonnistui

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to execute statement
fi: Lauseen suorittaminen epäonnistui

[ctx: QOCIDriver]
en: Unable to initialize
fi: Alustaminen epäonnistui

en: Unable to logon
fi: Kirjautuminen epäonnistui

[ctx: QOCIDriver]
en: Unable to begin transaction
fi: Tietokantatapahtuman aloittaminen epäonnistui

[ctx: QOCIDriver]
en: Unable to commit transaction
fi: Tietokantatapahtuman commit-toiminnon suorittaminen epäonnistui

[ctx: QOCIDriver]
en: Unable to rollback transaction
fi: Tietokantatapahtuman rollback-toiminnon suorittaminen epäonnistui

en: "%1.%2" is not available in %3 %4.%5.
fi: ”%1.%2” ei ole käytettävissä moduulissa %3 %4.%5.

en: "%1.%2" is not available due to component versioning.
fi: ”%1.%2” ei ole käytettävissä johtuen komponenttiversioinnista.

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Syntax error
fi: Syntaksivirhe

en: plugin cannot be loaded for module "%1": %2
fi: moduulin ”%1” liitännäistä ei voida ladata: %2

en: module "%1" plugin "%2" not found
fi: moduulin ”%1” liitännäistä ”%2” ei löytynyt

en: module "%1" version %2.%3 is not installed
fi: moduulin ”%1” versiota %2.%3 ei ole asennettu

en: module "%1" is not installed
fi: moduulia ”%1” ei ole asennettu

en: "%1": no such directory
fi: ”%1”: hakemistoa ei ole olemassa

en: local directory
fi: paikallinen hakemisto

en: is ambiguous. Found in %1 and in %2
fi: ei ole yksiselitteinen. Löytyi kohteessa %1 ja kohteessa %2

en: is ambiguous. Found in %1 in version %2.%3 and %4.%5
fi: ei ole yksiselitteinen. Löytyi kohteessa %1 versiossa %2.%3 ja %4.%5

en: Version mismatch: expected %1, found %2
fi: Ero versioissa: odotettiin %1, löytyi %2

en: SQL transaction failed
fi: SQL-tietokantatapahtuma epäonnistui

en: SQL: database version mismatch
fi: SQL: tietokannan versio ei täsmää

en: Cannot open: %1
fi: Ei voi avata: %1

[ctx: Debugger::JSAgentWatchData]
en: [Array of length %1]
fi: [Taulukon pituus %1]

[ctx: Debugger::JSAgentWatchData]
en: <undefined>
fi: <määrittelemätön>

en: Activate
fi: Aktivoi

en: Activates the program's main window
fi: Aktivoi ohjelman pääikkunan

en: Go Back
fi: Edellinen

en: < &Back
fi: < E&dellinen

en: Continue
fi: Jatka

en: &Next
fi: Seuraa&va

en: &Next >
fi: Seu&raava >

en: Commit
fi: Vahvista

en: Done
fi: Valmis

en: &Finish
fi: Valm&is

en: Cancel
fi: Peru

en: Help
fi: Ohje

en: &Help
fi: O&hje

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Page Setup
fi: Sivuasetukset

[ctx: QPrintDialog]
en: Print
fi: Tulosta

en: &Options >>
fi: A&setukset >>

en: &Print
fi: T&ulosta

en: &Options <<
fi: As&etukset <<

en: Print to File (PDF)
fi: Tulosta tiedostoon (PDF)

en: Print to File (Postscript)
fi: Tulosta tiedostoon (Postscript)

en: Local file
fi: Paikallinen tiedosto

en: Write %1 file
fi: Kirjoita %1-tiedosto

en: Print To File ...
fi: Tulosta tiedostoon…

en: %1 is a directory.
    Please choose a different file name.
fi: %1 on kansio.
    Anna tiedostolle toinen nimi.

en: File %1 is not writable.
    Please choose a different file name.
fi: Tiedostoon %1 ei voida tallentaa.
    Anna jokin muu tiedostonimi.

en: %1 already exists.
    Do you want to overwrite it?
fi: %1 on jo olemassa.
    Haluatko korvata sen?

[ctx: QPPDOptionsModel]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: QPPDOptionsModel]
en: Value
fi: Arvo

en: Show Details...
fi: Näytä yksityiskohdat…

en: Hide Details...
fi: Piilota yksityiskohdat…

[ctx: QMessageBox]
en: Help
fi: Ohje

en: <h3>About Qt</h3><p>This program uses Qt version %1.</p>
fi: <h3>Tietoa Qt:stä</h3><p>Tämä ohjelma käyttää Qt-versiota %1.</p>

en: <p>Qt is a C++ toolkit for cross-platform application development.</p><p>Qt provides single-source portability across all major desktop operating systems. It is also available for embedded Linux and other embedded and mobile operating systems.</p><p>Qt is available under three different licensing options designed to accommodate the needs of our various users.</p><p>Qt licensed under our commercial license agreement is appropriate for development of proprietary/commercial software where you do not want to share any source code with third parties or otherwise cannot comply with the terms of the GNU LGPL version 3 or GNU LGPL version 2.1.</p><p>Qt licensed under the GNU LGPL version 3 is appropriate for the development of Qt&nbsp;applications provided you can comply with the terms and conditions of the GNU LGPL version 3.</p><p>Qt licensed under the GNU LGPL version 2.1 is appropriate for the development of Qt&nbsp;applications provided you can comply with the terms and conditions of the GNU LGPL version 2.1.</p><p>Please see <a href="http://%2/">%2</a> for an overview of Qt licensing.</p><p>Copyright (C) %1 The Qt Company Ltd and other contributors.</p><p>Qt and the Qt logo are trademarks of The Qt Company Ltd.</p><p>Qt is The Qt Company Ltd product developed as an open source project. See <a href="http://%3/">%3</a> for more information.</p>
fi: <p>Qt on C++-työkalupaketti alustariippumattomaan sovelluskehitykseen.</p><p>Qt tarjoaa saman lähdekoodin siirrettävyyden kaikkiin merkittäviin työpöytäkäyttöjärjestelmiin. Qt on myös saatavilla sulautetulle Linuxille sekä muille sulautetuille ja mobiilikäyttöjärjestelmille.</p><p>Qt on saatavilla kolmella eri lisenssillä, jotka on tarkoitettu vastaamaan erilaisten käyttäjien tarpeisiin.</p><p>Kaupallisen lisenssisopimuksen ehtojen mukaisesti lisensoitu Qt sopii omisteisen tai kaupallisen ohjelmiston kehittämiseen silloin, kun lähdekoodia ei haluta jakaa kolmansille osapuolille tai ei voida muuten noudattaa GNU LGPL 3:n tai GNU LGPL 2.1:n ehtoja.</p><p>GNU LGPL 3:n ehtojen mukaisesti lisensoitu Qt sopii Qt-sovellusten kehittämiseen silloin, kun GNU LGPL 3:n ehtoja voidaan noudattaa.</p><p>GNU LGPL 2.1:n ehtojen mukaisesti lisensoitu Qt sopii Qt-sovellusten kehittämiseen silloin, kun GNU LGPL 2.1:n ehtoja voidaan noudattaa.</p><p>Katso yhteenveto Qt-lisensoinnista osoitteesta <a href="http://%2/">%2</a>.</p><p>Copyright © %1 The Qt Company Ltd sekä muut tekijät.</p><p>Qt on The Qt Company Ltd -tuote, jota kehitetään avoimen lähdekoodin projektina. Lisätietoa on osoitteessa <a href="http://%3/">%3</a>.</p>

en: About Qt
fi: Tietoa Qt:stä

en: %1 TB
fi: %1 Tt

en: %1 GB
fi: %1 Gt

en: %1 MB
fi: %1 Mt

en: %1 KB
fi: %1 kt

en: %1 bytes
fi: %1 tavua

en: Invalid filename
fi: Virheellinen tiedostonimi

en: <b>The name "%1" can not be used.</b><p>Try using another name, with fewer characters or no punctuations marks.
fi: <b>Nimeä ”%1” ei voi käyttää.</b><p>Kokeile jotain muuta nimeä, esim. vähemmän merkkejä tai ei välimerkkejä.

en: Name
fi: Nimi

en: Size
fi: Koko

[ctx: Match OS X Finder]
en: Kind
fi: Laji

[ctx: All other platforms]
en: Type
fi: Tyyppi

en: Date Modified
fi: Muutosaika

en: What's This?
fi: Mikä tämä on?

en: %1%
fi: %1 %

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Print Preview
fi: Tulostuksen esikatselu

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Next page
fi: Seuraava sivu

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Previous page
fi: Edellinen sivu

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: First page
fi: Ensimmäinen sivu

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Last page
fi: Viimeinen sivu

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Fit width
fi: Sovita leveys

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Fit page
fi: Sovita sivulle

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Zoom in
fi: Lähennä

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Zoom out
fi: Loitonna

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Portrait
fi: Pysty

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Landscape
fi: Vaaka

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Show single page
fi: Näytä sivu

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Show facing pages
fi: Näytä aukeama

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Show overview of all pages
fi: Näytä yleiskuva kaikista sivuista

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Print
fi: Tulosta

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Page setup
fi: Sivuasetukset

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Close
fi: Sulje

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Export to PDF
fi: Vie PDF:ksi

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Export to PostScript
fi: Vie PostScriptiksi

en: Select Font
fi: Valitse fontti

en: &Font
fi: &Fontti

en: Font st&yle
fi: Fontti&tyyli

en: &Size
fi: K&oko

en: Effects
fi: Tehosteet

en: Stri&keout
fi: &Yliviivaus

en: &Underline
fi: &Alleviivaus

en: Sample
fi: Näyte

en: Wr&iting System
fi: K&irjoitustapa

en: File exists
fi: Tiedosto on olemassa

en: <qt>Do you want to overwrite it?</qt>
fi: <qt>Haluatko korvata sen?</qt>

en: A0 (841 x 1189 mm)
fi: A0 (841 × 1189 mm)

en: A1 (594 x 841 mm)
fi: A1 (594 × 841 mm)

en: A2 (420 x 594 mm)
fi: A2 (420 × 594 mm)

en: A3 (297 x 420 mm)
fi: A3 (297 × 420 mm)

en: A4 (210 x 297 mm, 8.26 x 11.7 inches)
fi: A4 (210 × 297 mm)

en: A5 (148 x 210 mm)
fi: A5 (148 × 210 mm)

en: A6 (105 x 148 mm)
fi: A6 (105 × 148 mm)

en: A7 (74 x 105 mm)
fi: A7 (74 × 105 mm)

en: A8 (52 x 74 mm)
fi: A8 (52 × 74 mm)

en: A9 (37 x 52 mm)
fi: A9 (37 × 52 mm)

en: B0 (1000 x 1414 mm)
fi: B0 (1000 × 1414 mm)

en: B1 (707 x 1000 mm)
fi: B1 (707 × 1000 mm)

en: B2 (500 x 707 mm)
fi: B2 (500 × 707 mm)

en: B3 (353 x 500 mm)
fi: B3 (353 × 500 mm)

en: B4 (250 x 353 mm)
fi: B4 (250 × 353 mm)

en: B5 (176 x 250 mm, 6.93 x 9.84 inches)
fi: B5 (176 × 250 mm)

en: B6 (125 x 176 mm)
fi: B6 (125 × 176 mm)

en: B7 (88 x 125 mm)
fi: B7 (88 × 125 mm)

en: B8 (62 x 88 mm)
fi: B8 (62 × 88 mm)

en: B9 (44 x 62 mm)
fi: B9 (44 × 62 mm)

en: B10 (31 x 44 mm)
fi: B10 (31 × 44 mm)

en: C5E (163 x 229 mm)
fi: C5E (163 × 229 mm)

en: DLE (110 x 220 mm)
fi: DLE (110 × 220 mm)

en: Executive (7.5 x 10 inches, 191 x 254 mm)
fi: Executive-koko (7,5 × 10 tuumaa, 191 × 254 mm)

en: Folio (210 x 330 mm)
fi: Folio-koko (210 × 330 mm)

en: Ledger (432 x 279 mm)
fi: Ledger-koko (432 × 279 mm)

en: Legal (8.5 x 14 inches, 216 x 356 mm)
fi: Legal-koko (8,5 × 14 tuumaa, 216 × 356 mm)

en: Letter (8.5 x 11 inches, 216 x 279 mm)
fi: Letter-koko (8,5 × 11 tuumaa, 216 × 279 mm)

en: Tabloid (279 x 432 mm)
fi: Tabloid-koko (279 × 432 mm)

en: US Common #10 Envelope (105 x 241 mm)
fi: US yleinen #10 kirjekoko (105 × 241 mm)

en: Print selection
fi: Tulosta valinta

en: Print current page
fi: Tulosta nykyinen sivu

en: Executive
fi: Executive-koko

en: Folio
fi: Folio-koko

en: Ledger
fi: Ledger-koko

en: Legal
fi: Legal-koko

en: Letter
fi: Letter-koko

en: Tabloid
fi: Tabloid-koko

en: US Common #10 Envelope
fi: US yleinen #10 kirjekoko

en: Custom
fi: Mukautettu

en: Centimeters (cm)
fi: Senttimetrit (cm)

en: Millimeters (mm)
fi: Millimetrit (mm)

en: Inches (in)
fi: Tuumat (in)

en: Points (pt)
fi: Pisteet (pt)

en: Enter a value:
fi: Anna arvo:

en: Print
fi: Tulosta

en: The 'From' value cannot be greater than the 'To' value.
fi: Sivulta-arvo ei voi olla suurempi kuin sivulle-arvo.

en: Remove
fi: Poista

en: locally connected
fi: paikallisesti yhdistetty

en: Aliases: %1
fi: Aliakset: %1

en: unknown
fi: tuntematon

en: <empty>
fi: <tyhjä>

en: Undo %1
fi: Kumoa %1

[ctx: Default text for undo action]
en: Undo
fi: Kumoa

en: Redo %1
fi: Tee %1 uudelleen

[ctx: Default text for redo action]
en: Redo
fi: Tee uudelleen

en: Home
fi: Koti

[ctx: QFileDialog]
en: My Computer
fi: Oma tietokone

en: %1 byte(s)
fi: %1 tavu(a)

en: False
fi: Epätosi

en: True
fi: Tosi

[ctx: QFileDialog]
en: Drive
fi: Asema

[ctx: QFileDialog]
en: File
fi: Tiedosto

[ctx: Match Windows Explorer]
en: File Folder
fi: Tiedostokansio

[ctx: All other platforms]
en: Folder
fi: Kansio

[ctx: All other platforms]
en: Shortcut
fi: Pikakuvake

[ctx: QFileDialog]
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: - [%1]
fi: – [%1]

en: %1 - [%2]
fi: %1 – [%2]

en: Minimize
fi: Pienennä

en: Maximize
fi: Suurenna

en: Unshade
fi: Rullaa auki

en: Shade
fi: Rullaa kiinni

en: Restore Down
fi: Palauta normaaliksi

en: Restore
fi: Palauta

en: Close
fi: Sulje

en: Menu
fi: Valikko

en: &Restore
fi: &Palauta

en: &Move
fi: S&iirrä

en: Mi&nimize
fi: Pie&nennä

en: Ma&ximize
fi: S&uurenna

en: Stay on &Top
fi: Pysy pääll&immäisenä

en: &Close
fi: &Sulje

en: &Select All
fi: V&alitse kaikki

en: &Step up
fi: &Siirry ylös

en: Step &down
fi: Sii&rry alas

[ctx: QMenuBar]
en: Corner Toolbar
fi: Kulmatyökalurivi

en: (Untitled)
fi: (Nimetön)

en: Actions
fi: Toiminnot

en: AM
fi: AP

en: am
fi: ap.

en: PM
fi: IP

en: pm
fi: ip.

en: Scroll here
fi: Vieritä tähän

en: Left edge
fi: Vasempaan reunaan

en: Top
fi: Alkuun

en: Right edge
fi: Oikeaan reunaan

en: Bottom
fi: Loppuun

en: Page left
fi: Sivu vasemmalle

en: Page up
fi: Sivu ylös

en: Page right
fi: Sivu oikealle

en: Page down
fi: Sivu alas

en: Scroll left
fi: Vieritä vasemmalle

en: Scroll up
fi: Vieritä ylös

en: Scroll right
fi: Vieritä oikealle

en: Scroll down
fi: Vieritä alas

en: Close Tab
fi: Sulje välilehti

en: &Undo
fi: &Kumoa

en: &Redo
fi: Tee uu&delleen

en: Cu&t
fi: &Leikkaa

en: &Copy
fi: K&opioi

en: &Paste
fi: L&iitä

en: Delete
fi: Poista

en: Select All
fi: Valitse kaikki

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Save
fi: &Tallenna

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Save
fi: Tallenna

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Open
fi: Avaa

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Cancel
fi: &Peru

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Cancel
fi: Peru

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Close
fi: &Sulje

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Close
fi: Sulje

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Apply
fi: Käytä

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Reset
fi: Nollaa

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Help
fi: Ohje

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Don't Save
fi: Älä tallenna

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Close without Saving
fi: Sulje tallentamatta

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Discard
fi: Hylkää

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Yes
fi: &Kyllä

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Yes to &All
fi: Kyllä k&aikkiin

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &No
fi: &Ei

[ctx: QDialogButtonBox]
en: N&o to All
fi: E&i kaikkiin

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Save All
fi: Tallenna kaikki

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Abort
fi: Keskeytä

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Retry
fi: Yritä uudelleen

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Ignore
fi: Ohita

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Restore Defaults
fi: Palauta oletukset

en: Sh&ade
fi: &Rullaa kiinni

en: &Unshade
fi: R&ullaa auki

[ctx: Translate this string to the string 'LTR' in left-to-right languages or to 'RTL' in right-to-left languages (such as Hebrew and Arabic) to get proper widget layout.]
en: QT_LAYOUT_DIRECTION
fi: LTR

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Services
fi: Palvelut

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Hide %1
fi: Piilota %1

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Hide Others
fi: Piilota muut

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Show All
fi: Näytä kaikki

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Preferences...
fi: Asetukset…

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Quit %1
fi: Lopeta %1

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: About %1
fi: Tietoa – %1

en: Exit
fi: Lopeta

[ctx: QShortcut]
en: Space
fi: Välilyönti

[ctx: QShortcut]
en: Tab
fi: Sarkain

[ctx: QShortcut]
en: Backtab
fi: Sarkain taaksepäin

[ctx: QShortcut]
en: Backspace
fi: Askelpalautin

[ctx: QShortcut]
en: Left
fi: Vasen nuoli

[ctx: QShortcut]
en: Up
fi: Ylänuoli

[ctx: QShortcut]
en: Right
fi: Oikea nuoli

[ctx: QShortcut]
en: Down
fi: Alanuoli

[ctx: QShortcut]
en: CapsLock
fi: Vaihtolukko

[ctx: QShortcut]
en: NumLock
fi: Numerolukko

[ctx: QShortcut]
en: ScrollLock
fi: Vierityslukko

[ctx: QShortcut]
en: Menu
fi: Valikko

[ctx: QShortcut]
en: Help
fi: Ohje

[ctx: QShortcut]
en: Back
fi: Takaisin

[ctx: QShortcut]
en: Forward
fi: Eteenpäin

[ctx: QShortcut]
en: Stop
fi: Pysäytä

[ctx: QShortcut]
en: Refresh
fi: Virkistä

[ctx: QShortcut]
en: Volume Down
fi: Äänenvoimakkuuden vähennys

[ctx: QShortcut]
en: Volume Mute
fi: Äänenvoimakkuuden vaimennus

[ctx: QShortcut]
en: Volume Up
fi: Äänenvoimakkuuden lisäys

[ctx: QShortcut]
en: Bass Boost
fi: Basson korostus

[ctx: QShortcut]
en: Bass Up
fi: Basson lisäys

[ctx: QShortcut]
en: Bass Down
fi: Basson vähennys

[ctx: QShortcut]
en: Treble Up
fi: Diskantin lisäys

[ctx: QShortcut]
en: Treble Down
fi: Diskantin vähennys

[ctx: QShortcut]
en: Media Play
fi: Median toisto

[ctx: QShortcut]
en: Media Stop
fi: Median pysäytys

[ctx: QShortcut]
en: Media Previous
fi: Edellinen media

[ctx: QShortcut]
en: Media Next
fi: Seuraava media

[ctx: QShortcut]
en: Media Record
fi: Median tallennus

[ctx: QShortcut]
en: Media Pause
fi: Median tauko

[ctx: QShortcut]
en: Toggle Media Play/Pause
fi: Vuorottele median soittoa/taukoa

[ctx: QShortcut]
en: Home Page
fi: Kotisivu

[ctx: QShortcut]
en: Favorites
fi: Suosikit

[ctx: QShortcut]
en: Search
fi: Haku

[ctx: QShortcut]
en: Standby
fi: Valmiustila

[ctx: QShortcut]
en: Open URL
fi: Avaa verkko-osoite

[ctx: QShortcut]
en: Launch Mail
fi: Käynnistä sähköposti

[ctx: QShortcut]
en: Launch Media
fi: Käynnistä mediasoitin

[ctx: QShortcut]
en: Launch (0)
fi: Käynnistä (0)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (1)
fi: Käynnistä (1)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (2)
fi: Käynnistä (2)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (3)
fi: Käynnistä (3)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (4)
fi: Käynnistä (4)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (5)
fi: Käynnistä (5)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (6)
fi: Käynnistä (6)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (7)
fi: Käynnistä (7)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (8)
fi: Käynnistä (8)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (9)
fi: Käynnistä (9)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (A)
fi: Käynnistä (A)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (B)
fi: Käynnistä (B)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (C)
fi: Käynnistä (C)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (D)
fi: Käynnistä (D)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (E)
fi: Käynnistä (E)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (F)
fi: Käynnistä (F)

[ctx: QShortcut]
en: Monitor Brightness Up
fi: Näytön kirkkauden lisäys

[ctx: QShortcut]
en: Monitor Brightness Down
fi: Näytön kirkkauden vähennys

[ctx: QShortcut]
en: Keyboard Light On/Off
fi: Näppäimistön valo päälle/pois

[ctx: QShortcut]
en: Keyboard Brightness Up
fi: Näppäimistön kirkkauden lisäys

[ctx: QShortcut]
en: Keyboard Brightness Down
fi: Näppäimistön kirkkauden vähennys

[ctx: QShortcut]
en: Power Off
fi: Virtanappi

[ctx: QShortcut]
en: Wake Up
fi: Herätys

[ctx: QShortcut]
en: Eject
fi: Poisto

[ctx: QShortcut]
en: Screensaver
fi: Näytönsäästäjä

[ctx: QShortcut]
en: Sleep
fi: Valmiustila

[ctx: QShortcut]
en: LightBulb
fi: Hehkulamppu

[ctx: QShortcut]
en: Shop
fi: Kauppa

[ctx: QShortcut]
en: History
fi: Historia

[ctx: QShortcut]
en: Add Favorite
fi: Lisää suosikkeihin

[ctx: QShortcut]
en: Adjust Brightness
fi: Säädä kirkkautta

[ctx: QShortcut]
en: Finance
fi: Talous

[ctx: QShortcut]
en: Community
fi: Yhteisö

[ctx: QShortcut]
en: Audio Rewind
fi: Takaisinkelaus

[ctx: QShortcut]
en: Back Forward
fi: Takaisin eteenpäin

[ctx: QShortcut]
en: Application Left
fi: Sovellus vasemmalla

[ctx: QShortcut]
en: Application Right
fi: Sovellus oikealla

[ctx: QShortcut]
en: Book
fi: Kirja

[ctx: QShortcut]
en: Calculator
fi: Laskin

[ctx: QShortcut]
en: Clear
fi: Tyhjennä

[ctx: QShortcut]
en: Close
fi: Sulje

[ctx: QShortcut]
en: Copy
fi: Kopioi

[ctx: QShortcut]
en: Cut
fi: Leikkaa

[ctx: QShortcut]
en: Display
fi: Näyttö

[ctx: QShortcut]
en: Documents
fi: Tiedostot

[ctx: QShortcut]
en: Spreadsheet
fi: Taulukkolaskenta

[ctx: QShortcut]
en: Browser
fi: Selain

[ctx: QShortcut]
en: Game
fi: Peli

[ctx: QShortcut]
en: Go
fi: Siirry

[ctx: QShortcut]
en: Logoff
fi: Kirjaudu ulos

[ctx: QShortcut]
en: Market
fi: Kauppapaikka

[ctx: QShortcut]
en: Meeting
fi: Tapaaminen

[ctx: QShortcut]
en: Keyboard Menu
fi: Näppäimistövalikko

[ctx: QShortcut]
en: My Sites
fi: Omat sivut

[ctx: QShortcut]
en: News
fi: Uutiset

[ctx: QShortcut]
en: Home Office
fi: Toimisto

[ctx: QShortcut]
en: Paste
fi: Liitä

[ctx: QShortcut]
en: Phone
fi: Puhelin

[ctx: QShortcut]
en: Reply
fi: Vastaa

[ctx: QShortcut]
en: Reload
fi: Päivitä

[ctx: QShortcut]
en: Rotate Windows
fi: Ikkunoiden kierrätys

[ctx: QShortcut]
en: Save
fi: Tallenna

[ctx: QShortcut]
en: Send
fi: Lähetä

[ctx: QShortcut]
en: Spellchecker
fi: Oikeinkirjoituksen tarkistus

[ctx: QShortcut]
en: Split Screen
fi: Jaa näyttö

[ctx: QShortcut]
en: Support
fi: Tuki

[ctx: QShortcut]
en: Task Panel
fi: Tehtävät

[ctx: QShortcut]
en: Terminal
fi: Pääte

[ctx: QShortcut]
en: Tools
fi: Työkalut

[ctx: QShortcut]
en: Travel
fi: Matkailu

[ctx: QShortcut]
en: Word Processor
fi: Tekstinkäsittely

[ctx: QShortcut]
en: Zoom In
fi: Lähennä

[ctx: QShortcut]
en: Zoom Out
fi: Loitonna

[ctx: QShortcut]
en: Away
fi: Poissa

[ctx: QShortcut]
en: Messenger
fi: Viestintäsovellus

[ctx: QShortcut]
en: WebCam
fi: Web-kamera

[ctx: QShortcut]
en: Mail Forward
fi: Edelleenlähetys

[ctx: QShortcut]
en: Pictures
fi: Kuvat

[ctx: QShortcut]
en: Music
fi: Musiikki

[ctx: QShortcut]
en: Battery
fi: Akku

[ctx: QShortcut]
en: Wireless
fi: Langaton verkko

[ctx: QShortcut]
en: Ultra Wide Band
fi: Ultra-laajakaista

[ctx: QShortcut]
en: Audio Forward
fi: Eteenpäin

[ctx: QShortcut]
en: Audio Repeat
fi: Toista uudelleen

[ctx: QShortcut]
en: Audio Random Play
fi: Satunnainen soitto

[ctx: QShortcut]
en: Subtitle
fi: Tekstityksen vaihto

[ctx: QShortcut]
en: Audio Cycle Track
fi: Ääniraidan vaihto

[ctx: QShortcut]
en: Time
fi: Aika

[ctx: QShortcut]
en: Select
fi: Valitse

[ctx: QShortcut]
en: View
fi: Näytä

[ctx: QShortcut]
en: Top Menu
fi: Päävalikko

[ctx: QShortcut]
en: Suspend
fi: Valmiustila

[ctx: QShortcut]
en: Hibernate
fi: Lepotila

[ctx: QShortcut]
en: Caps Lock
fi: Vaihtolukko

[ctx: QShortcut]
en: Num Lock
fi: Numerolukko

[ctx: QShortcut]
en: Number Lock
fi: Numerolukko

[ctx: QShortcut]
en: Scroll Lock
fi: Vierityslukko

[ctx: QShortcut]
en: Yes
fi: Kyllä

[ctx: QShortcut]
en: No
fi: Ei

[ctx: QShortcut]
en: Context1
fi: Konteksti 1

[ctx: QShortcut]
en: Context2
fi: Konteksti 2

[ctx: QShortcut]
en: Context3
fi: Konteksti 3

[ctx: QShortcut]
en: Context4
fi: Konteksti 4

[ctx: QShortcut]
en: Call
fi: Puhelu

[ctx: QShortcut]
en: Hangup
fi: Lopetus

[ctx: QShortcut]
en: Toggle Call/Hangup
fi: Puhelu/lopetus

[ctx: QShortcut]
en: Flip
fi: Kääntö

[ctx: QShortcut]
en: Voice Dial
fi: Äänivalinta

[ctx: QShortcut]
en: Last Number Redial
fi: Viimeisen numeron uudelleenvalinta

[ctx: QShortcut]
en: Camera Shutter
fi: Kameran suljin

[ctx: QShortcut]
en: Camera Focus
fi: Kameran polttopiste

[ctx: QShortcut]
en: Kana Lock
fi: Kana-lukitus

[ctx: QShortcut]
en: Kana Shift
fi: Kana-vaihto

[ctx: QShortcut]
en: Eisu Shift
fi: Eisu-vaihto

[ctx: QShortcut]
en: Eisu toggle
fi: Eisu-vuorottelu

[ctx: QShortcut]
en: Code input
fi: Koodisyöte

[ctx: QShortcut]
en: Multiple Candidate
fi: Useita ehdokkaita

[ctx: QShortcut]
en: Previous Candidate
fi: Edellinen ehdokas

[ctx: QShortcut]
en: Hangul Start
fi: Hangul alku

[ctx: QShortcut]
en: Hangul End
fi: Hangul loppu

[ctx: QShortcut]
en: Hangul PreHanja
fi: Hangul Esi-Hanja

[ctx: QShortcut]
en: Hangul PostHanja
fi: Hangul Jälki-Hanja

[ctx: QShortcut]
en: Hangul Special
fi: Hangul erikoinen

en: Shift
fi: Vaihto

en: Select
fi: Valitse

en: Copy &Link Location
fi: Kopioi li&nkin osoite

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: LRM Left-to-right mark
fi: Vasemmalta oikealle -merkki (LRM)

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: RLM Right-to-left mark
fi: Oikealta vasemmalle -merkki (RLM)

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: ZWJ Zero width joiner
fi: Nollaleveyksinen liitos (ZWJ)

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: ZWNJ Zero width non-joiner
fi: Nollaleveyksinen ei-liitos (ZWNJ)

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: ZWSP Zero width space
fi: Nollaleveyksinen välilyönti (ZWSP)

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: LRE Start of left-to-right embedding
fi: Vasemmalta oikealle -upotuksen alku (LRE)

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: RLE Start of right-to-left embedding
fi: Oikealta vasemmalle -upotuksen alku (RLE)

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: LRO Start of left-to-right override
fi: Vasemmalta oikealle -ohituksen alku (LRO)

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: RLO Start of right-to-left override
fi: Oikealta vasemmalle -ohituksen alku (RLO)

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: PDF Pop directional formatting
fi: Suunnan muotoilun lopetus (PDF)

en: Insert Unicode control character
fi: Lisää Unicoden ohjausmerkki

[ctx: QFontDatabase]
en: Normal
fi: Normaali

[ctx: QFontDatabase]
en: Bold
fi: Lihava

[ctx: QFontDatabase]
en: Demi Bold
fi: Puolilihava

[ctx: QFontDatabase]
en: Black
fi: Musta

[ctx: QFontDatabase]
en: Demi
fi: Puoli

[ctx: QFontDatabase]
en: Light
fi: Ohut

[ctx: QFontDatabase]
en: Italic
fi: Kursiivi

[ctx: QFontDatabase]
en: Oblique
fi: Kallistettu

[ctx: QFontDatabase]
en: Any
fi: Mikä tahansa

[ctx: QFontDatabase]
en: Latin
fi: Latinalainen

[ctx: QFontDatabase]
en: Greek
fi: Kreikkalainen

[ctx: QFontDatabase]
en: Cyrillic
fi: Kyrillinen

[ctx: QFontDatabase]
en: Armenian
fi: Armenialainen

[ctx: QFontDatabase]
en: Hebrew
fi: Heprealainen

[ctx: QFontDatabase]
en: Arabic
fi: Arabialainen

[ctx: QFontDatabase]
en: Syriac
fi: Syyrialainen

[ctx: QFontDatabase]
en: Bengali
fi: Bengalilainen

[ctx: QFontDatabase]
en: Gujarati
fi: Gudžaratilainen

[ctx: QFontDatabase]
en: Oriya
fi: Orijalainen

[ctx: QFontDatabase]
en: Tamil
fi: Tamililainen

[ctx: QFontDatabase]
en: Telugu
fi: Telugulainen

[ctx: QFontDatabase]
en: Kannada
fi: Kannadalainen

[ctx: QFontDatabase]
en: Malayalam
fi: Malajalamilainen

[ctx: QFontDatabase]
en: Sinhala
fi: Sinhalilainen

[ctx: QFontDatabase]
en: Thai
fi: Thailainen

[ctx: QFontDatabase]
en: Lao
fi: Laolainen

[ctx: QFontDatabase]
en: Tibetan
fi: Tiibetiläinen

[ctx: QFontDatabase]
en: Myanmar
fi: Burmalainen

[ctx: QFontDatabase]
en: Georgian
fi: Georgialainen

[ctx: QFontDatabase]
en: Khmer
fi: Khmeriläinen

[ctx: QFontDatabase]
en: Simplified Chinese
fi: Kiinalainen (yksinkertaistettu)

[ctx: QFontDatabase]
en: Traditional Chinese
fi: Kiinalainen (perinteinen)

[ctx: QFontDatabase]
en: Japanese
fi: Japanilainen

[ctx: QFontDatabase]
en: Korean
fi: Korealainen

[ctx: QFontDatabase]
en: Vietnamese
fi: Vietnamilainen

[ctx: QFontDatabase]
en: Symbol
fi: Symbolit

[ctx: QFontDatabase]
en: Ogham
fi: Ogam

[ctx: QFontDatabase]
en: Runic
fi: Riimukirjoitus

[ctx: QFontDatabase]
en: N'Ko
fi: N'ko

en: XIM input method
fi: XIM-syötemenetelmä

en: Windows input method
fi: Windows -syötemenetelmä

en: Mac OS X input method
fi: Mac OS X -syötemenetelmä

en: S60 FEP input method
fi: S60 FEP -syötemenetelmä

en: New
fi: Uusi

en: Toggle Breakpoint
fi: Aseta tai poista keskeytyskohta

en: Disable Breakpoint
fi: Poista keskeytyskohta käytöstä

en: Enable Breakpoint
fi: Ota keskeytyskohta käyttöön

en: Breakpoint Condition:
fi: Keskeytyskohdan ehto:

en: Loaded Scripts
fi: Ladatut skriptit

en: Breakpoints
fi: Keskeytyskohdat

en: Stack
fi: Pino

en: Locals
fi: Paikalliset muuttujat

en: Console
fi: Pääte

en: Debug Output
fi: Virheenpaikannustuloste

en: Error Log
fi: Virheloki

en: Search
fi: Etsi

en: View
fi: Näkymä

en: Qt Script Debugger
fi: Qt Script -virheenpaikannin

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: ID
fi: Tunniste (ID)

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: Location
fi: Sijainti

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: Condition
fi: Ehto

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: Ignore-count
fi: Ohituslaskuri

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: Single-shot
fi: Yksittäinen toiminto

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: Hit-count
fi: Osumalaskuri

en: Previous
fi: Edellinen

en: Next
fi: Seuraava

en: Case Sensitive
fi: Erota pien- ja suuraakkoset

en: Whole words
fi: Vain kokonaiset sanat

en: <img src=":/qt/scripttools/debugging/images/wrap.png">&nbsp;Search wrapped
fi: <img src=":/qt/scripttools/debugging/images/wrap.png">&nbsp;Haku alkoi alusta

en: Go to Line
fi: Siirry riville

en: Line:
fi: Rivi:

en: Interrupt
fi: Keskeytä

en: Shift+F5
fi: Vaihto+F5

en: Step Into
fi: Askel sisään

en: Step Over
fi: Askel yli

en: Step Out
fi: Askel ulos

en: Shift+F11
fi: Vaihto+F11

en: Run to Cursor
fi: Suorita kohdistimeen

en: Run to New Script
fi: Suorita uuteen skriptiin

en: Clear Debug Output
fi: Tyhjennä virheenpaikannuksen tuloste

en: Clear Error Log
fi: Tyhjennä virheloki

en: Clear Console
fi: Tyhjennä pääte

en: &Find in Script...
fi: &Etsi skriptistä…

en: Find &Next
fi: Etsi &seuraava

en: Find &Previous
fi: Etsi &edellinen

en: Shift+F3
fi: Vaihto+F3

en: Debug
fi: Virheenpaikannus

[ctx: QScriptDebuggerLocalsModel]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: QScriptDebuggerLocalsModel]
en: Value
fi: Arvo

[ctx: QScriptDebuggerStackModel]
en: Level
fi: Taso

[ctx: QScriptDebuggerStackModel]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: QScriptDebuggerStackModel]
en: Location
fi: Sijainti

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Request for opening non-local file %1
fi: Pyyntö avata ei-paikallinen tiedosto %1

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Error opening %1: %2
fi: Virhe avattaessa %1: %2

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Write error writing to %1: %2
fi: Kirjoittaminen kohteeseen %1 epäonnistui: %2

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Cannot open %1: Path is a directory
fi: Ei voida avata kohdetta %1, koska se on kansio

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Read error reading from %1: %2
fi: Virhe luettaessa kohteesta %1: %2

[ctx: QNetworkAccessCacheBackend]
en: Error opening %1
fi: Virhe avattaessa %1

[ctx: QNetworkAccessDataBackend]
en: Invalid URI: %1
fi: Virheellinen URI: %1

[ctx: QNetworkReply]
en: Protocol "%1" is unknown
fi: Yhteyskäytäntö ”%1” on tuntematon

[ctx: QNetworkReply]
en: Network session error.
fi: Verkkoistuntovirhe.

[ctx: QNetworkReply]
en: backend start error.
fi: taustajärjestelmän käynnistymisvirhe.

en: Temporary network failure.
fi: Tilapäinen verkkovirhe.

en: Operation canceled
fi: Toiminto peruttu

[ctx: QNetworkAccessManager]
en: Network access is disabled.
fi: Verkkoyhteys ei ole käytössä.

en: No suitable proxy found
fi: Sopivaa välityspalvelinta ei löytynyt

en: Cannot open %1: is a directory
fi: Ei voida avata kohdetta %1, koska se on kansio

en: Logging in to %1 failed: authentication required
fi: Kirjautuminen koneeseen %1 epäonnistui: todentamisvirhe

en: Error while downloading %1: %2
fi: Virhe ladattaessa kohdetta %1: %2

en: Error while uploading %1: %2
fi: Virhe kopioitaessa kohdetta %1 palvelimelle: %2

[ctx: QNetworkAccessDebugPipeBackend]
en: Write error writing to %1: %2
fi: Kirjoittaminen kohteeseen %1 epäonnistui: %2

en: Socket error on %1: %2
fi: Pistokevirhe kohteessa %1: %2

en: Remote host closed the connection prematurely on %1
fi: Etäkone katkaisi yhteyden ennenaikaisesti osoitteessa %1

en: Connection to proxy refused
fi: Välityspalvelinyhteys torjuttu

en: Connection to proxy closed prematurely
fi: Yhteys välityspalvelimeen katkesi ennenaikaisesti

en: Proxy host not found
fi: Välityspalvelinta ei löytynyt

en: Connection to proxy timed out
fi: Välityspalvelinyhteyden aikakatkaisu

en: Proxy authentication failed
fi: Välityspalvelimen todentaminen epäonnistui

en: Proxy authentication failed: %1
fi: Välityspalvelimen todentaminen epäonnistui: %1

en: SOCKS version 5 protocol error
fi: SOCKS versio 5 -yhteyskäytäntövirhe

en: Host not found
fi: Konetta ei löydy

en: General SOCKSv5 server failure
fi: Yleinen SOCKSv5-palvelinvirhe

en: Connection not allowed by SOCKSv5 server
fi: SOCKSv5-palvelin ei salli yhteyttä

en: Network unreachable
fi: Verkko tavoittamattomissa

en: Connection refused
fi: Yhteys torjuttu

en: TTL expired
fi: TTL vanheni

en: SOCKSv5 command not supported
fi: SOCKSv5-komentoa ei tueta

en: Address type not supported
fi: Osoitteen tyyppiä ei tueta

en: Unknown SOCKSv5 proxy error code 0x%1
fi: Tuntematon SOCKSv5-välityspalvelimen virhekoodi 0x%1

[ctx: QSocks5SocketEngine]
en: Network operation timed out
fi: Verkkotoiminnon aikakatkaisu

en: Unable to initialize non-blocking socket
fi: Estämättömän pistokkeen alustaminen epäonnistui

en: Unable to initialize broadcast socket
fi: Yleislähetyspistokkeen alustaminen epäonnistui

en: Attempt to use IPv6 socket on a platform with no IPv6 support
fi: Yritettiin käyttää IPv6-pistoketta IPv6-tuettomalla alustalla

en: The remote host closed the connection
fi: Palvelin sulki yhteyden

en: Network operation timed out
fi: Verkkotoiminnon aikakatkaisu

en: Out of resources
fi: Resurssit loppuivat kesken

en: Unsupported socket operation
fi: Tätä pistoketoimintoa ei tueta

en: Protocol type not supported
fi: Yhteyskäytännön tyyppiä ei tueta

en: Invalid socket descriptor
fi: Virheellinen pistokkeen tunniste

en: Host unreachable
fi: Palvelin tavoittamattomissa

en: Permission denied
fi: Ei käyttöoikeutta

en: Connection timed out
fi: Yhteyden aikakatkaisu

en: The bound address is already in use
fi: Osoite on jo käytössä

en: The address is not available
fi: Osoite ei ole käytettävissä

en: The address is protected
fi: Osoite on suojattu

en: Datagram was too large to send
fi: Datagrammi oli liian suuri lähettäväksi

en: Unable to send a message
fi: Viestin lähettäminen epäonnistui

en: Unable to receive a message
fi: Viestin vastaanottaminen epäonnistui

en: Unable to write
fi: Kirjoittaminen epäonnistui

en: Network error
fi: Verkkovirhe

en: Another socket is already listening on the same port
fi: Toinen pistoke kuuntelee jo samaa porttia

en: Operation on non-socket
fi: Ei ole pistoke

en: The proxy type is invalid for this operation
fi: Välityspalvelimen tyyppi ei kelpaa tähän toimintoon

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: This platform does not support IPv6
fi: Alusta ei tue IPv6-yhteyskäytäntöä

en: Operation on socket is not supported
fi: Pistoketoimintoa ei tueta

en: Socket operation timed out
fi: Pistoketoiminnon aikakatkaisu

en: Socket is not connected
fi: Pistoketta ei ole yhdistetty

en: The address is invalid for this operation
fi: Osoite on virheellinen tähän toimintoon

en: The specified network session is not opened
fi: Määriteltyä verkkoistuntoa ei ole avattu

en: No error
fi: Ei virhettä

en: The issuer certificate could not be found
fi: Varmenteen myöntäjää ei löydetty

en: The certificate signature could not be decrypted
fi: Varmenteen allekirjoituksen purkaminen epäonnistui

en: The public key in the certificate could not be read
fi: Varmenteen julkisen avaimen lukeminen epäonnistui

en: The signature of the certificate is invalid
fi: Varmenteen allekirjoitus on virheellinen

en: The certificate is not yet valid
fi: Varmenne ei ole vielä voimassa

en: The certificate has expired
fi: Varmenne on vanhentunut

en: The certificate's notBefore field contains an invalid time
fi: Varmenteen notBefore-kentässä on virheellinen aika

en: The certificate's notAfter field contains an invalid time
fi: Varmenteen notAfter-kentässä on virheellinen aika

en: The certificate is self-signed, and untrusted
fi: Varmenne allekirjoittaa itsensä eikä ole luotettava

en: The root certificate of the certificate chain is self-signed, and untrusted
fi: Varmenneketjun juurivarmenne allekirjoittaa itsensä eikä ole luotettava

en: The issuer certificate of a locally looked up certificate could not be found
fi: Paikallisesti etsityn varmenteen myöntäjän varmennetta ei löytynyt

en: No certificates could be verified
fi: Varmenteita ei voitu varmentaa

en: One of the CA certificates is invalid
fi: Yksi CA-varmenteista on virheellinen

en: The basicConstraints path length parameter has been exceeded
fi: basicConstraints-kansiopolun pituusparametri on ylitetty

en: The supplied certificate is unsuitable for this purpose
fi: Tarjottu varmenne ei kelpaa tähän tarkoitukseen

en: The root CA certificate is not trusted for this purpose
fi: Juuri-CA-varmenne ei ole luotettu tähän tarkoitukseen

en: The root CA certificate is marked to reject the specified purpose
fi: Juuri-CA-varmenne on merkitty hylkäämään tämä käyttötarkoitus

en: The current candidate issuer certificate was rejected because its subject name did not match the issuer name of the current certificate
fi: Varmenteen uusi ehdokas sen myöntäjäksi on evätty, koska annettu nimi ei täsmää varmenteen tämän hetkisen myöntäjän nimeen

en: The current candidate issuer certificate was rejected because its issuer name and serial number was present and did not match the authority key identifier of the current certificate
fi: Varmenteen uusi ehdokas sen myöntäjäksi on evätty, koska annettu nimi ja sarjanumero olivat mukana ja eivät täsmänneet tämän hetkisen sertifikaatin haltijan avaimeen

en: The peer did not present any certificate
fi: Vertainen ei esittänyt varmenteita

en: The host name did not match any of the valid hosts for this certificate
fi: Konenimi ei vastannut varmenteen voimassa olevia konenimiä

en: The peer certificate is blacklisted
fi: Vertaisvarmenne on mustalla listalla

en: Error creating SSL context (%1)
fi: Virhe luotaessa SSL-kontekstia (%1)

en: Invalid or empty cipher list (%1)
fi: Virheellinen tai tyhjä salausluettelo (%1)

en: Cannot provide a certificate with no key, %1
fi: Avaimetonta varmennetta ei voida tarjota, %1

en: Error loading local certificate, %1
fi: Virhe ladattaessa paikallista varmennetta, %1

en: Error loading private key, %1
fi: Virhe ladattaessa yksityistä avainta, %1

en: Private key does not certify public key, %1
fi: Yksityinen avain ei varmenna julkista avainta, %1

en: Error creating SSL session, %1
fi: Virhe luotaessa SSL-istuntoa, %1

en: Error creating SSL session: %1
fi: Virhe luotaessa SSL-istuntoa: %1

en: Unable to write data: %1
fi: Kirjoitusvirhe: %1

en: Unable to decrypt data: %1
fi: Datan salauksen purkaminen epäonnistui: %1

en: The TLS/SSL connection has been closed
fi: TLS/SSL-yhteys on suljettu

en: Error while reading: %1
fi: Virhe luettaessa: %1

en: Error during SSL handshake: %1
fi: Virhe SSL-kättelyssä: %1

[ctx: QHostInfoAgent]
en: No host name given
fi: Konenimeä ei annettu

[ctx: QHostInfoAgent]
en: Invalid hostname
fi: Virheellinen konenimi

en: Unknown address type
fi: Tuntematon osoitetyyppi

[ctx: QHostInfo]
en: No host name given
fi: Konenimeä ei annettu

en: Unknown error (%1)
fi: Tuntematon virhe (%1)

en: No host name given
fi: Konenimeä ei annettu

en: Invalid hostname
fi: Virheellinen konenimi

en: Invalid configuration.
fi: Virheelliset asetukset.

en: Extra content at end of document.
fi: Ylimääräistä sisältöä asiakirjan lopussa.

en: Invalid entity value.
fi: Virheellinen entiteetin arvo.

en: Invalid XML character.
fi: Virheellinen XML-merkki.

en: Sequence ']]>' not allowed in content.
fi: Sekvenssiä ”]]>” ei sallita sisällössä.

en: Encountered incorrectly encoded content.
fi: Huomattiin väärin koodattua sisältöä.

en: Namespace prefix '%1' not declared
fi: Nimiavaruuden etuliitettä ”%1” ei ole esitelty

en: Illegal namespace declaration.
fi: Laiton nimiavaruuden esittely.

en: Attribute redefined.
fi: Attribuutti määritelty uudelleen.

en: Unexpected character '%1' in public id literal.
fi: Odottamaton merkki ”%1” julkisessa tunnisteliteraalissa.

en: Invalid XML version string.
fi: Virheellinen XML-versiomerkkijono.

en: Unsupported XML version.
fi: Tätä XML-versiota ei tueta.

en: The standalone pseudo attribute must appear after the encoding.
fi: Standalone-pseudoattribuutin on oltava encoding-attribuutin jälkeen.

en: %1 is an invalid encoding name.
fi: %1 on virheellinen nimi koodaukselle.

en: Encoding %1 is unsupported
fi: Koodausta %1 ei tueta

en: Standalone accepts only yes or no.
fi: Standalonen arvoksi kelpaa vain yes tai no.

en: Invalid attribute in XML declaration.
fi: Virheellinen määrite XML-esittelyssä.

en: Premature end of document.
fi: Asiakirja loppui ennenaikaisesti.

en: Invalid document.
fi: Virheellinen asiakirja.

en: Expected
fi: Odotettiin

en: , but got '
fi: , mutta saatiin ’

en: Unexpected '
fi: Odottamaton ’

en: Expected character data.
fi: Odotettiin merkkidataa.

[ctx: QIODevice]
en: Permission denied
fi: Ei käyttöoikeutta

[ctx: QIODevice]
en: Too many open files
fi: Liikaa avoimia tiedostoja

[ctx: QIODevice]
en: No such file or directory
fi: Tiedostoa tai kansiota ei ole olemassa

[ctx: QIODevice]
en: No space left on device
fi: Laitteessa ei ole tilaa vapaana

en: Missing initial state in compound state '%1'
fi: Lähtötila puuttuu yhdistelmätilasta ”%1”

en: Missing default state in history state '%1'
fi: Oletustila puuttuu historiatilasta ”%1”

en: No common ancestor for targets and source of transition from state '%1'
fi: Ei yhteistä edeltäjää kohteille ja lähteille siirtyessä tilasta ”%1”

en: %1: already exists
fi: %1: on jo olemassa

en: %1: doesn't exists
fi: %1: ei ole olemassa

en: %1: invalid size
fi: %1: virheellinen koko

en: %1: out of resources
fi: %1: resurssit loppu

en: %1: permission denied
fi: %1: ei käyttöoikeutta

en: %1: unknown error %2
fi: %1: tuntematon virhe %2

en: %1: key is empty
fi: %1: avain on tyhjä

en: %1: unable to set key on lock
fi: %1: avaimen asettaminen lukkoon epäonnistui

en: %1: create size is less then 0
fi: %1: luotava koko on pienempi kuin 0

en: %1: unable to lock
fi: %1: lukitseminen epäonnistui

en: %1: unable to unlock
fi: %1: lukituksen avaaminen epäonnistui

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: already exists
fi: %1: on jo olemassa

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: does not exist
fi: %1: ei ole olemassa

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: out of resources
fi: %1: resurssit loppu

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: permission denied
fi: %1: ei käyttöoikeutta

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: unknown error %2
fi: %1: tuntematon virhe %2

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: name error
fi: %1: nimivirhe

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: key is empty
fi: %1: avain on tyhjä

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: unable to make key
fi: %1: avaimen tekeminen epäonnistui

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: ftok failed
fi: %1: ftok epäonnistui

en: %1: doesn't exist
fi: %1: ei ole olemassa

en: %1: size query failed
fi: %1: koon kysely epäonnistui

en: %1: UNIX key file doesn't exist
fi: %1: UNIX-avaintiedostoa ei ole olemassa

en: %1: ftok failed
fi: %1: ftok epäonnistui

en: %1: unable to make key
fi: %1: avaimen tekeminen epäonnistui

en: %1: system-imposed size restrictions
fi: %1: järjestelmän asettama kokorajoitus tuli vastaan

en: %1: bad name
fi: %1: virheellinen nimi

en: %1: not attached
fi: %1: ei ole liitettynä

en: Cannot load library %1: %2
fi: Kirjaston %1 lataaminen epäonnistui: %2

en: Cannot unload library %1: %2
fi: Kirjaston %1 vapauttaminen epäonnistui: %2

en: Cannot resolve symbol "%1" in %2: %3
fi: Symbolin ”%1” ratkaiseminen kirjastossa %2 epäonnistui: %3

en: The plugin was not loaded.
fi: Liitännäistä ei ladattu.

en: The shared library was not found.
fi: Jaettua kirjastoa ei löytynyt.

en: Plugin verification data mismatch in '%1'
fi: Liitännäisen varmennus ei täsmää kirjastossa ”%1”

en: The file '%1' is not a valid Qt plugin.
fi: Tiedosto ”%1” ei ole voimassa oleva Qt-liitännäinen.

en: The plugin '%1' uses incompatible Qt library. (%2.%3.%4) [%5]
fi: Liitännäinen ”%1” käyttää yhteensopimatonta Qt-kirjastoa. (%2.%3.%4) [%5]

en: The plugin '%1' uses incompatible Qt library. Expected build key "%2", got "%3"
fi: Liitännäinen ”%1” käyttää epäyhteensopivaa Qt-kirjastoa. Odotettiin käännösavainta  ”%2”, saatiin ”%3”

en: The plugin '%1' uses incompatible Qt library. (Cannot mix debug and release libraries.)
fi: Liitännäinen ”%1” käyttää yhteensopimatonta Qt-kirjastoa. (Virheenpaikannus- ja julkaisukirjastoja ei voi sekoittaa.)

en: '%1' is not an ELF object (%2)
fi: ”%1” ei ole ELF-objekti (%2)

en: '%1' is not an ELF object
fi: ”%1” ei ole ELF-objekti

en: '%1' is an invalid ELF object (%2)
fi: ”%1” on virheellinen ELF-objekti (%2)

en: Error reading from process
fi: Prosessilta lukeminen epäonnistui

en: Error writing to process
fi: Prosessille kirjoittaminen epäonnistui

en: Process crashed
fi: Prosessi kaatui

en: No program defined
fi: Ohjelmaa ei ole määritetty

en: Could not open input redirection for reading
fi: Syötteen uudelleenohjausta ei voitu avata lukemista varten

en: Could not open output redirection for writing
fi: Tulosteen uudelleenohjausta ei voitu avata kirjoitusta varten

en: Resource error (fork failure): %1
fi: Resurssivirhe (fork-komento epäonnistui): %1

en: Process operation timed out
fi: Prosessin toiminnon aikakatkaisu

en: Destination file exists
fi: Kohdetiedosto on olemassa

en: Will not rename sequential file using block copy
fi: Peräkkäistiedoston nimeä ei muuteta käyttämällä lohkokopiointia

en: Cannot remove source file
fi: Lähdetiedoston poistaminen epäonnistui

en: Cannot open %1 for input
fi: Tiedoston %1 avaaminen syötteeksi epäonnistui

en: Cannot open for output
fi: Tiedoston avaaminen tulosteeksi epäonnistui

en: Failure to write block
fi: Lohkon kirjoittaminen epäonnistui

en: Cannot create %1 for output
fi: Tiedoston %1 luonti tulosteeksi epäonnistui

en: No file engine available or engine does not support UnMapExtension
fi: Tiedostokone ei ole käytettävissä tai kone ei tue UnMapExtension-laajennusta

en: Process failed to start: %1
fi: Prosessin käynnistys epäonnistui: %1

[ctx: QRegExp]
en: no error occurred
fi: ei virhettä

[ctx: QRegExp]
en: disabled feature used
fi: käytettiin käytöstä poistettua ominaisuutta

[ctx: QRegExp]
en: bad char class syntax
fi: lausevirhe merkistöluokassa

[ctx: QRegExp]
en: bad lookahead syntax
fi: lausevirhe

[ctx: QRegExp]
en: lookbehinds not supported, see QTBUG-2371
fi: lookbehinds ei ole tuettu, katso QTBUG-2371

[ctx: QRegExp]
en: bad repetition syntax
fi: lausekkeen toistovirhe

[ctx: QRegExp]
en: invalid octal value
fi: virheellinen oktaaliarvo

[ctx: QRegExp]
en: missing left delim
fi: puuttuva vasen rajoitin

[ctx: QRegExp]
en: unexpected end
fi: odottamaton loppu

[ctx: QRegExp]
en: met internal limit
fi: kohdattu sisäinen rajoitus

[ctx: QRegExp]
en: invalid interval
fi: virheellinen määräväli

[ctx: QRegExp]
en: invalid category
fi: virheellinen luokka

en: System
fi: Järjestelmä

en: Restore up
fi: Palauta

en: Restore down
fi: Palauta normaaliksi

en: Contains commands to manipulate the window
fi: Sisältää ikkunan muokkaustoimintoja

en: Puts a minimized window back to normal
fi: Palauttaa pienennetyn ikkunan normaalin kokoiseksi

en: Moves the window out of the way
fi: Siirtää ikkunan pois tieltä

en: Puts a maximized window back to normal
fi: Palauttaa suurennetun ikkunan normaalin kokoiseksi

en: Makes the window full screen
fi: Suurenna ikkuna näytön kokoiseksi

en: Closes the window
fi: Sulkee ikkunan

en: Displays the name of the window and contains controls to manipulate it
fi: Näyttää ikkunan nimen sekä sisältää ikkunan muokkaustoimintoja

en: More
fi: Enemmän

en: Less
fi: Vähemmän

en: Line up
fi: Rivi ylös

en: Position
fi: Sijainti

en: Line down
fi: Rivi alas

en: SpeedoMeter
fi: Nopeusmittari

en: Scroll Left
fi: Vieritä vasemmalle

en: Scroll Right
fi: Vieritä oikealle

en: Press
fi: Paina

en: Close the tab
fi: Sulje välilehti

en: Activate the tab
fi: Aktivoi välilehti

en: Open
fi: Avaa

en: Uncheck
fi: Poista valinta

en: Check
fi: Valitse

en: Toggle
fi: Vaihda valinta

en: Execute
fi: Suorita

en: Dock
fi: Kiinnitä

en: Float
fi: Kelluta

en: Could not read image data
fi: Kuvadatan lukeminen epäonnistui

en: Sequential device (eg socket) for image read not supported
fi: Sarjalaitetta (esim. pistoketta) ei tueta kuvan lukemiseen

en: Seek file/device for image read failed
fi: Tiedostossa/laitteessa siirtyminen eri kohtaan kuvan lukemista varten epäonnistui

en: Image mHeader read failed
fi: Kuva mHeader -luku epäonnistui

en: Image type not supported
fi: Kuvatyyppiä ei tueta

en: Image depth not valid
fi: Kuvasyvyys ei ole kelvollinen

en: Could not seek to image read footer
fi: Siirtyminen eri kohtaan kuvan alatunnisteen lukemiseksi epäonnistui

en: Could not read footer
fi: Alatunnisteen lukeminen epäonnistui

en: Image type (non-TrueVision 2.0) not supported
fi: Kuvatyyppiä (ei-TrueVision 2.0) ei tueta

en: Could not reset to start position
fi: Ei voitu nollata alkusijaintiin

en: Select IM
fi: Valitse syötemenetelmä

en: Multiple input method switcher
fi: Valitse useampi syötetapa

en: Multiple input method switcher that uses the context menu of the text widgets
fi: Tekstisovelmien kontekstivalikkoa käyttävä syötetapavalitsin

en: Zoom to &100%
fi: Lähennä kokoon &100 %

en: Zoom In
fi: Lähennä

en: Zoom Out
fi: Loitonna

en: Items
fi: Kohteet

en: Inspector Mode
fi: Tarkastustila

en: Play/Pause Animations
fi: Toista/Tauota animaatioita

en: Select (Marquee)
fi: Valitse (valintatyökalu)

en: Zoom
fi: Lähennä

en: Color Picker
fi: Värivalitsin

en: Apply Changes to QML Viewer
fi: Käytä muutoksia QML-selaimeen

en: Apply Changes to Document
fi: Käytä muutoksia asiakirjaan

en: Tools
fi: Työkalut

en: 0.5x
fi: 0,5x

en: 0.25x
fi: 0,25x

en: 0.125x
fi: 0,125x

en: 0.1x
fi: 0,1x

en: Copy Color
fi: Kopioi väri

en: Unknown session error.
fi: Tuntematon istuntovirhe.

en: The session was aborted by the user or system.
fi: Käyttäjä tai järjestelmä keskeytti istunnon.

en: The requested operation is not supported by the system.
fi: Järjestelmä ei tue pyydettyä toimintoa.

en: The specified configuration cannot be used.
fi: Määriteltyjä asetuksia ei voida käyttää.

en: Roaming was aborted or is not possible.
fi: Verkkovierailu keskeytettiin tai se ei ole mahdollista.

en: Roaming error
fi: Verkkovierailuvirhe

en: Session aborted by user or system
fi: Käyttäjän tai järjestelmän keskeyttämä istunto

en: Unidentified Error
fi: Tunnistamaton virhe

en: Apply
fi: Käytä

en: Defaults
fi: Oletukset

en: &Cancel
fi: &Peru

en: Insert
fi: Lisää

en: Update
fi: Päivitä

[ctx: QSql]
en: Delete
fi: Poista

[ctx: QSql]
en: Delete this record?
fi: Poistetaanko tämä tietue?

[ctx: QSql]
en: Yes
fi: Kyllä

[ctx: QSql]
en: No
fi: Ei

[ctx: QSql]
en: Insert
fi: Lisää

[ctx: QSql]
en: Update
fi: Päivitä

[ctx: QSql]
en: Save edits?
fi: Tallennetaanko muutokset?

[ctx: QSql]
en: Cancel
fi: Peru

[ctx: QSql]
en: Confirm
fi: Vahvista

[ctx: QSql]
en: Cancel your edits?
fi: Perutaanko muutokset?

en: More...
fi: Lisää…

en: Customize...
fi: Mukauta…

en: Operation stopped by the user
fi: Toiminto keskeytetty käyttäjän toimesta

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: %1, %2 not defined
fi: %1, %2 ei ole määritelty

en: Ambiguous %1 not handled
fi: Ei-yksiselitteistä %1 ei ole käsitelty

en: JavaScript Alert - %1
fi: JavaScript-huomautus – %1

en: JavaScript Confirm - %1
fi: JavaScript-vahvistus – %1

en: JavaScript Prompt - %1
fi: JavaScript-kehote – %1

en: JavaScript Problem - %1
fi: JavaScript-ongelma – %1

en: The script on this page appears to have a problem. Do you want to stop the script?
fi: Tällä sivulla olevassa skriptissä näyttäisi olevan ongelmia. Haluatko, että skriptin suorittaminen keskeytetään?

en: Move the cursor to the next character
fi: Siirrä kohdistin seuraavaan merkkiin

en: Move the cursor to the previous character
fi: Siirrä kohdistin edelliseen merkkiin

en: Move the cursor to the next word
fi: Siirrä kohdistin seuraavaan sanaan

en: Move the cursor to the previous word
fi: Siirrä kohdistin edelliseen sanaan

en: Move the cursor to the next line
fi: Siirrä kohdistin seuraavalle riville

en: Move the cursor to the previous line
fi: Siirrä kohdistin edelliselle riville

en: Move the cursor to the start of the line
fi: Siirrä kohdistin rivin alkuun

en: Move the cursor to the end of the line
fi: Siirrä kohdistin rivin loppuun

en: Move the cursor to the start of the block
fi: Siirrä kohdistin alueen alkuun

en: Move the cursor to the end of the block
fi: Siirrä kohdistin alueen loppuun

en: Move the cursor to the start of the document
fi: Siirrä kohdistin asiakirjan alkuun

en: Move the cursor to the end of the document
fi: Siirrä kohdistin asiakirjan loppuun

en: Select to the next character
fi: Valitse seuraavaan merkkiin asti

en: Select to the previous character
fi: Valitse edelliseen merkkiin asti

en: Select to the next word
fi: Valitse seuraavaan sanaan asti

en: Select to the previous word
fi: Valitse edelliseen sanaan asti

en: Select to the next line
fi: Valitse seuraavaan riviin asti

en: Select to the previous line
fi: Valitse edelliseen riviin asti

en: Select to the start of the line
fi: Valitse rivin alkuun asti

en: Select to the end of the line
fi: Valitse rivin loppuun asti

en: Select to the start of the block
fi: Valitse lohkon alkuun asti

en: Select to the end of the block
fi: Valitse lohkon loppuun asti

en: Select to the start of the document
fi: Valitse asiakirjan alkuun asti

en: Select to the end of the document
fi: Valitse asiakirjan loppuun asti

en: Delete to the start of the word
fi: Poista sanan alkuun asti

en: Delete to the end of the word
fi: Poista sanan loppuun asti

en: Insert a new paragraph
fi: Lisää uusi kappale

en: Insert a new line
fi: Lisää uusi rivi

en: Paste and Match Style
fi: Liitä ja sovita tyyli

en: Remove formatting
fi: Poista muotoilu

en: Strikethrough
fi: Yliviivaus

en: Subscript
fi: Alaindeksointi

en: Superscript
fi: Yläindeksointi

en: Insert Bulleted List
fi: Luettelomerkit

en: Insert Numbered List
fi: Tee numeroitu luettelo

en: Indent
fi: Sisennys

en: Outdent
fi: Vie ulospäin

en: Center
fi: Keskitys

en: Justify
fi: Tasaus

en: Align Left
fi: Tasaus vasemmalle

en: Align Right
fi: Tasaus oikealle

[ctx: QWebPage]
en: Web Inspector - %2
fi: Web-tarkastelu – %2

[ctx: Submit (input element) alt text for <input> elements with no alt, title, or value]
en: Submit
fi: Lähetä

[ctx: default label for Reset buttons in forms on web pages]
en: Reset
fi: Nollaa

[ctx: text that appears at the start of nearly-obsolete web pages in the form of a 'searchable index']
en: This is a searchable index. Enter search keywords:
fi: Tämä on haettava indeksi. Anna hakusanat:

[ctx: default label for Submit buttons in forms on web pages]
en: Submit
fi: Lähetä

[ctx: title for file button used in HTML forms]
en: Choose File
fi: Valitse tiedosto

[ctx: text to display in file button used in HTML forms when no file is selected]
en: No file selected
fi: Tiedostoa ei ole valittu

[ctx: text to display in <details> tag when it has no <summary> child]
en: Details
fi: Yksityiskohdat

[ctx: Open in New Window context menu item]
en: Open in New Window
fi: Avaa uuteen ikkunaan

[ctx: Download Linked File context menu item]
en: Save Link...
fi: Tallenna linkki…

[ctx: Copy Link context menu item]
en: Copy Link
fi: Kopioi linkki

[ctx: Open Image in New Window context menu item]
en: Open Image
fi: Avaa kuva

[ctx: Download Image context menu item]
en: Save Image
fi: Tallenna kuva

[ctx: Copy Link context menu item]
en: Copy Image
fi: Kopioi kuva

[ctx: Copy Image Address menu item]
en: Copy Image Address
fi: Kopioi kuvaosoite

[ctx: Open Video in New Window]
en: Open Video
fi: Avaa video

[ctx: Open Audio in New Window]
en: Open Audio
fi: Avaa audio

[ctx: Copy Video Link Location]
en: Copy Video
fi: Kopioi video

[ctx: Copy Audio Link Location]
en: Copy Audio
fi: Kopioi audio

[ctx: Toggle Media Controls]
en: Toggle Controls
fi: Vaihda ohjaimet

[ctx: Toggle Media Loop Playback]
en: Toggle Loop
fi: Vaihda silmukka

[ctx: Switch Video to Fullscreen]
en: Enter Fullscreen
fi: Siirry koko näyttöön

[ctx: Play]
en: Play
fi: Toista

[ctx: Pause]
en: Pause
fi: Tauko

[ctx: Mute]
en: Mute
fi: Vaimenna

[ctx: Open Frame in New Window context menu item]
en: Open Frame
fi: Avaa kehys

[ctx: Copy context menu item]
en: Copy
fi: Kopioi

[ctx: Back context menu item]
en: Go Back
fi: Taaksepäin

[ctx: Forward context menu item]
en: Go Forward
fi: Eteenpäin

[ctx: Stop context menu item]
en: Stop
fi: Pysäytä

[ctx: Reload context menu item]
en: Reload
fi: Lataa uudelleen

[ctx: Cut context menu item]
en: Cut
fi: Leikkaa

[ctx: Paste context menu item]
en: Paste
fi: Liitä

[ctx: Select All context menu item]
en: Select All
fi: Valitse kaikki

[ctx: No Guesses Found context menu item]
en: No Guesses Found
fi: Ei pystytty arvaamaan

[ctx: Ignore Spelling context menu item]
en: Ignore
fi: Ohita

[ctx: Learn Spelling context menu item]
en: Add To Dictionary
fi: Lisää sanastoon

[ctx: Search The Web context menu item]
en: Search The Web
fi: Etsi internetistä

[ctx: Look Up in Dictionary context menu item]
en: Look Up In Dictionary
fi: Etsi sanastosta

[ctx: Open Link context menu item]
en: Open Link
fi: Avaa linkki

[ctx: Ignore Grammar context menu item]
en: Ignore
fi: Ohita

[ctx: Spelling and Grammar context sub-menu item]
en: Spelling
fi: Oikeinkirjoitus

[ctx: menu item title]
en: Show Spelling and Grammar
fi: Näytä oikeinkirjoitus ja kielioppi

[ctx: menu item title]
en: Hide Spelling and Grammar
fi: Piilota oikeinkirjoitus ja kielioppi

[ctx: Check spelling context menu item]
en: Check Spelling
fi: Tarkista oikeinkirjoitus

[ctx: Check spelling while typing context menu item]
en: Check Spelling While Typing
fi: Tarkista oikeinkirjoitus kirjoitettaessa

[ctx: Check grammar with spelling context menu item]
en: Check Grammar With Spelling
fi: Tarkista kielioppi oikeinkirjoituksen lisäksi

[ctx: Font context sub-menu item]
en: Fonts
fi: Fontit

[ctx: Bold context menu item]
en: Bold
fi: Lihavointi

[ctx: Italic context menu item]
en: Italic
fi: Kursiivi

[ctx: Underline context menu item]
en: Underline
fi: Alleviivaus

[ctx: Outline context menu item]
en: Outline
fi: Ääriviiva

[ctx: Writing direction context sub-menu item]
en: Direction
fi: Suunta

[ctx: Text direction context sub-menu item]
en: Text Direction
fi: Tekstin suunta

[ctx: Default writing direction context menu item]
en: Default
fi: Oletus

[ctx: Left to Right context menu item]
en: Left to Right
fi: Vasemmalta oikealle

[ctx: Right to Left context menu item]
en: Right to Left
fi: Oikealta vasemmalle

[ctx: Inspect Element context menu item]
en: Inspect
fi: Tarkastele

[ctx: Label for only item in menu that appears when clicking on the search field image, when no searches have been performed]
en: No recent searches
fi: Ei viimeaikaisia hakuja

[ctx: label for first item in the menu that appears when clicking on the search field image, used as embedded menu title]
en: Recent searches
fi: Viimeaikaiset haut

[ctx: menu item in Recent Searches menu that empties menu's contents]
en: Clear recent searches
fi: Tyhjennä viimeaikaiset haut

[ctx: Label text to be used when a plug-in is missing]
en: Missing Plug-in
fi: Puuttuva liitännäinen

[ctx: Unknown filesize FTP directory listing item]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: Title string for images]
en: %1 (%2x%3 pixels)
fi: %1 (%2 × %3 kuvapistettä)

[ctx: Media controller status message when the media is loading]
en: Loading...
fi: Ladataan…

[ctx: Media controller status message when watching a live broadcast]
en: Live Broadcast
fi: Suora lähetys

[ctx: Media controller element]
en: Audio Element
fi: Äänielementti

[ctx: Media controller element]
en: Video Element
fi: Videoelementti

[ctx: Media controller element]
en: Mute Button
fi: Hiljennyspainike

[ctx: Media controller element]
en: Unmute Button
fi: Painike hiljennyksen poistamiseksi

[ctx: Media controller element]
en: Play Button
fi: Aloita toisto

[ctx: Media controller element]
en: Pause Button
fi: Tauko

[ctx: Media controller element]
en: Slider
fi: Liukusäädin

[ctx: Media controller element]
en: Slider Thumb
fi: Liukusäätimen pienoiskuva

[ctx: Media controller element]
en: Rewind Button
fi: Painike taaksepäin selaukselle

[ctx: Media controller element]
en: Return to Real-time Button
fi: Painike reaaliaikaiseen toistoon

[ctx: Media controller element]
en: Elapsed Time
fi: Kulunut aika

[ctx: Media controller element]
en: Remaining Time
fi: Jäljellä oleva aika

[ctx: Media controller element]
en: Status Display
fi: Näytä tämänhetkinen tilanne

[ctx: Media controller element]
en: Fullscreen Button
fi: Painike koko näytön näyttämiseksi

[ctx: Media controller element]
en: Seek Forward Button
fi: Painike eteenpäin selaamiselle

[ctx: Media controller element]
en: Seek Back Button
fi: Painike taaksepäin selaamiselle

[ctx: Media controller element]
en: Audio element playback controls and status display
fi: Äänentoiston hallinta ja tilanäyttö

[ctx: Media controller element]
en: Video element playback controls and status display
fi: Videotoiston hallinta ja tilanäyttö

[ctx: Media controller element]
en: Mute audio tracks
fi: Hiljennä äänentoisto

[ctx: Media controller element]
en: Unmute audio tracks
fi: Poista hiljennys äänentoistosta

[ctx: Media controller element]
en: Begin playback
fi: Aloita toisto alusta

[ctx: Media controller element]
en: Pause playback
fi: Keskeytä toisto

[ctx: Media controller element]
en: Movie time scrubber
fi: Japanilainen

[ctx: Media controller element]
en: Movie time scrubber thumb
fi: Korealainen

[ctx: Media controller element]
en: Rewind movie
fi: Selaa elokuvaa taaksepäin

[ctx: Media controller element]
en: Return streaming movie to real-time
fi: Palaa reaaliaikaiseen lähetykseen elokuvassa

[ctx: Media controller element]
en: Current movie time
fi: Käytetty aika elokuvassa

[ctx: Media controller element]
en: Remaining movie time
fi: Elokuvan jäljellä oleva aika

[ctx: Media controller element]
en: Current movie status
fi: Tilanne elokuvassa tällä hetkellä

[ctx: Media controller element]
en: Play movie in full-screen mode
fi: Katsele elokuvaa koko näytöltä

[ctx: Media controller element]
en: Seek quickly back
fi: Selaa nopeasti taaksepäin

[ctx: Media controller element]
en: Seek quickly forward
fi: Selaa nopeasti eteenpäin

[ctx: Media time description]
en: Indefinite time
fi: Epämääräinen aika

[ctx: Media time description]
en: %1 days %2 hours %3 minutes %4 seconds
fi: %1 päivää %2 tuntia %3 minuuttia %4 sekuntia

[ctx: Media time description]
en: %1 hours %2 minutes %3 seconds
fi: %1 tuntia %2 minuuttia %3 sekuntia

[ctx: Media time description]
en: %1 minutes %2 seconds
fi: %1 minuuttia %2 sekuntia

[ctx: Media time description]
en: %1 seconds
fi: %1 sekuntia

[ctx: QWebPage]
en: Redirection limit reached
fi: Uudelleenohjausraja saavutettu

[ctx: QWebPage]
en: Scroll here
fi: Vieritä tähän

[ctx: QWebPage]
en: Left edge
fi: Vasen reuna

[ctx: QWebPage]
en: Top
fi: Alkuun

[ctx: QWebPage]
en: Right edge
fi: Oikea reuna

[ctx: QWebPage]
en: Bottom
fi: Loppuun

[ctx: QWebPage]
en: Page left
fi: Sivu vasemmalle

[ctx: QWebPage]
en: Page up
fi: Sivu ylös

[ctx: QWebPage]
en: Page right
fi: Sivu oikealle

[ctx: QWebPage]
en: Page down
fi: Sivu alas

[ctx: QWebPage]
en: Scroll left
fi: Vieritä vasemmalle

[ctx: QWebPage]
en: Scroll up
fi: Vieritä ylös

[ctx: QWebPage]
en: Scroll right
fi: Vieritä oikealle

[ctx: QWebPage]
en: Scroll down
fi: Vieritä alas

en: Cannot start playback. 
    
    Check your GStreamer installation and make sure you 
    have libgstreamer-plugins-base installed.
fi: Toistoa ei voida käynnistää.
    
    Tarkista GStreamer-asennuksesi ja varmista, että
    libgstreamer-plugins-base on asennettu.

en: Missing codec helper script assistant.
fi: Puuttuva koodekkiopastajaskriptiavustaja.

en: Plugin codec installation failed for codec: %0
fi: Liitännnäiskoodekkiasennus epäonnistui koodekille: %0

en: A required codec is missing. You need to install the following codec(s) to play this content: %0
fi: Vaadittu koodekki puuttuu. Asenna seuraavat koodekit toistaaksesi tätä sisältöä: %0

en: Could not open media source.
fi: Medialähdettä ei voitu avata.

en: Invalid source type.
fi: Virheellinen lähdetyyppi.

en: Could not locate media source.
fi: Medialähdettä ei pystytty paikallistamaan.

en: Could not open audio device. The device is already in use.
fi: Äänilaitetta ei voitu avata: laite on jo käytössä.

en: Could not decode media source.
fi: Medialähdettä ei voitu purkaa.

en: Warning: You do not seem to have the package gstreamer0.10-plugins-good installed.
              Some video features have been disabled.
fi: Varoitus: gstreamer0.10-plugins-good-pakettia ei näy olevan asennettu.
              Jotkin video-ominaisuudet on poistettu käytöstä.

en: Warning: You do not seem to have the base GStreamer plugins installed.
              All audio and video support has been disabled
fi: Varoitus: GStreamer-liitännäisiä ei näy olevan asennettu.
              Kaikki ääni- ja videotuki on poistettu käytöstä

en: Pause failed
fi: Tauko epäonnistui

en: Seek failed
fi: Haku epäonnistui

en: Getting position failed
fi: Sijainnin haku epäonnistui

en: Opening clip failed
fi: Leikkeen avaaminen epäonnistui

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Level (%)
fi: Voimakkuus (%)

en: Decay HF ratio (%)
fi: Hajottava HF-aste (%)

en: Decay time (ms)
fi: Hajottava aika (ms)

en: Density (%)
fi: Tiheys (%)

en: Diffusion (%)
fi: Leviäminen (%)

en: Reflections delay (ms)
fi: Viive heijastuksessa (ms)

en: Reflections level (mB)
fi: Taso heijastuksessa (mB)

en: Reverb delay (ms)
fi: Kaikuviive (ms)

en: Reverb level (mB)
fi: Kaikutaso (mB)

en: Room HF level
fi: HF toistotaso

en: Room level (mB)
fi: Toistotaso (mB)

en: Not ready to play
fi: Valmiudet tiedoston toistamiseksi puuttuvat tällä hetkellä

en: Error opening file
fi: Tiedoston avausvirhe

en: Error opening URL
fi: Verkko-osoitteen avausvirhe

en: Error opening resource
fi: Resurssin avausvirhe

en: Error opening source: resource not opened
fi: Lähteen avausvirhe: resurssia ei avattu

en: Setting volume failed
fi: Äänensäätäminen ei onnistunut

en: Loading clip failed
fi: Leikkeen lataus epäonnistui

en: Playback complete
fi: Toisto suoritettu

en: Download error
fi: Latausvirhe

en: Not found
fi: Ei löytynyt

en: Out of memory
fi: Muisti lopussa

en: Not supported
fi: Ei tuettu

en: Overflow
fi: Ylivuoto

en: Underflow
fi: Alivuoto

en: Already exists
fi: On jo olemassa

en: Path not found
fi: Kansiopolkua ei löytynyt

en: In use
fi: Käytössä

en: Not ready
fi: Ei valmiina

en: Access denied
fi: Käsittely kielletty

en: Could not connect
fi: Ei saatu yhteyttä

en: Disconnected
fi: Yhteys katkaistu

en: Insufficient bandwidth
fi: Riittämätön kaistanleveys

en: Network unavailable
fi: Verkkoyhteydet eivät olleet tavoitettavissa

en: Network communication error
fi: Virhe verkkoyhteyksissä

en: Streaming not supported
fi: Toistoa ei tueta

en: Server alert
fi: Huomautus palvelimessa

en: Invalid protocol
fi: Virheellinen yhteyskäytäntö

en: Invalid URL
fi: Virheellinen verkko-osoite

en: Multicast error
fi: Virhe havaittu usemman kanavan yhtäaikaisessa käsittelyssä

en: Proxy server error
fi: Virhe välityspalvelimella

en: Proxy server not supported
fi: Välityspalvelinta ei tueta

en: Audio output error
fi: Äänitulostevirhe

en: Video output error
fi: Videotulostevirhe

en: Decoder error
fi: Virhe dekooderissa

en: Audio or video components could not be played
fi: Virhe äänen tai kuvan käsittelyssä

en: DRM error
fi: DRM-virhe

[ctx: Phonon::MMF]
en: Audio Output
fi: Äänituloste

[ctx: Phonon::MMF]
en: The audio output device
fi: Äänen tulostelaite

en: Video display error
fi: Videonäyttövirhe

en: Error opening source: type not supported
fi: Lähteen avausvirhe: tyyppiä ei tueta

en: Error opening source: resource is compressed
fi: Lähteen avausvirhe: resurssi on pakattu

en: Error opening source: resource not valid
fi: Lähteen avausvirhe: kelvoton resurssi

en: Error opening source: media type could not be determined
fi: Lähteen avausvirhe: mediatyyppiä ei tunnistettu

en: Failed to set requested IAP
fi: Pyydettyä IAP:ta ei voitu asettaa

en: Volume: %1%
fi: Äänenvoimakkuus: %1 %

en: Use this slider to adjust the volume. The leftmost position is 0%. The rightmost is %1%
fi: Säädä äänenvoimakkuutta tällä säätimellä. Vasemmaisin asema on 0 %, oikeammaisin %1 %

en: Muted
fi: Vaimennettu

en: PulseAudio Sound Server
fi: PulseAudio-äänipalvelin

en: <html>The audio playback device <b>%1</b> does not work.<br/>Falling back to <b>%2</b>.</html>
fi: <html>Äänentoistolaite <b>%1</b> ei toimi.<br />Palataan laitteeseen<b>%2</b>.</html>

en: <html>Switching to the audio playback device <b>%1</b><br/>which just became available and has higher preference.</html>
fi: <html>Vaihdetaan äänentoistolaitteeksi <b>%1</b>,<br />joka tuli juuri saataville ja on suositusjärjestyksessä ylempänä.</html>

en: Revert back to device '%1'
fi: Palaa laitteeseen ”%1”

en: <html>Switching to the audio playback device <b>%1</b><br/>which has higher preference or is specifically configured for this stream.</html>
fi: <html>Vaihdetaan äänentoistolaitteeksi <b>%1</b>,<br />joka on suositusjärjestyksessä ylempänä ja erityisesti aseteltu tällaiselle mediavirralle.</html>

[ctx: Phonon::]
en: Notifications
fi: Ilmoitukset

[ctx: Phonon::]
en: Music
fi: Musiikki

[ctx: Phonon::]
en: Communication
fi: Viestintä

[ctx: Phonon::]
en: Games
fi: Pelit

[ctx: Phonon::]
en: Accessibility
fi: Esteettömyys

en: Element %1 is not allowed at this location.
fi: Elementtiä %1 ei sallita tässä paikassa.

en: Text nodes are not allowed at this location.
fi: Tekstisolmuja ei sallita tällä paikalla.

en: Parse error: %1
fi: Jäsenninvirhe: %1

en: The value of the XSL-T version attribute must be a value of type %1, which %2 isn't.
fi: XSL-T -versioattribuutin arvon on oltava tyyppiä %1, jota %2 ei ole.

en: Running an XSL-T 1.0 stylesheet with a 2.0 processor.
fi: XSL-T 1.0 -tyylisivun suorittaminen 2.0 -prosessorilla.

en: Unknown XSL-T attribute %1.
fi: Tuntematon XSL-T -attribuutti %1.

en: Attribute %1 and %2 are mutually exclusive.
fi: Attribuutit %1 ja %2 sulkevat pois toisensa.

en: In a simplified stylesheet module, attribute %1 must be present.
fi: Yksinkertaistetussa tyylisivumoduulissa attribuutin %1 on oltava läsnä.

en: If element %1 has no attribute %2, it cannot have attribute %3 or %4.
fi: Jos elementillä %1 ei ole attribuuttia %2, niin sillä ei voi olla attribuuttia %3 tai %4.

en: Element %1 must have at least one of the attributes %2 or %3.
fi: Elementillä %1 on oltava vähintään yksi attribuuteista %2 tai %3.

en: At least one mode must be specified in the %1-attribute on element %2.
fi: Vähintään yksi tila on määriteltävä attribuutille %1 elementissä %2.

en: Element %1 must come last.
fi: Elementin %1 on oltava viimeinen.

en: At least one %1-element must occur before %2.
fi: Vähintään yksi %1-elementti on oltava ennen kohdetta %2.

en: Only one %1-element can appear.
fi: Vain yksi %1-elementti voi esiintyä.

en: At least one %1-element must occur inside %2.
fi: Vähintään yksi %1-elementti on oltava kohteen %2 sisällä.

en: When attribute %1 is present on %2, a sequence constructor cannot be used.
fi: Kun attribuutti %1 on läsnä kohteessa %2, sekvenssikonstruktoria ei voida käyttää.

en: Element %1 must have either a %2-attribute or a sequence constructor.
fi: Elementillä %1 on oltava joko %2-attribuutti tai sekvenssikonstruktori.

en: When a parameter is required, a default value cannot be supplied through a %1-attribute or a sequence constructor.
fi: Kun parametriä vaaditaan, oletusarvoa ei voi tarjota %1-attribuutin tai sekvenssikonstruktorin kautta.

en: Element %1 cannot have children.
fi: Elementillä %1 ei voi olla lapsia.

en: Element %1 cannot have a sequence constructor.
fi: Elementillä %1 ei voi olla sekvenssikonstruktoria.

en: The attribute %1 cannot appear on %2, when it is a child of %3.
fi: Attribuutti %1 ei voi esiintyä kohteessa %2, kun se on kohteen %3 lapsi.

en: A parameter in a function cannot be declared to be a tunnel.
fi: Funktion parametria ei voida esitellä tunneliksi.

en: This processor is not Schema-aware and therefore %1 cannot be used.
fi: Tämä prosessori ei ole skeematietoinen ja siksi kohdetta %1 ei voi käyttää.

en: Top level stylesheet elements must be in a non-null namespace, which %1 isn't.
fi: Ylimmän tason tyylisivun elementtien on oltava null-arvosta poikkeavassa nimiavaruudessa, mitä %1 ei ole.

en: The value for attribute %1 on element %2 must either be %3 or %4, not %5.
fi: Elementin %2 attribuutin %1 arvon on oltava joko %3 tai %4, ei %5.

en: Attribute %1 cannot have the value %2.
fi: Attribuutilla %1 ei voi olla arvoa %2.

en: The attribute %1 can only appear on the first %2 element.
fi: Attribuutti %1 ei voi esiintyä ensimmäisessä %2-elementissä.

en: At least one %1 element must appear as child of %2.
fi: Vähintään yhden %1-elementin on oltava kohteen %2 lapsena.

en: The variable %1 is unused
fi: Muuttuja %1 on käyttämätön

en: Attribute %1 cannot appear on the element %2. Only the standard attributes can appear.
fi: Attribuutti %1 ei voi esiintyä elementissä %2. Vain vakioattribuutit voivat esiintyä.

en: Attribute %1 cannot appear on the element %2. Only %3 is allowed, and the standard attributes.
fi: Attribuutti %1 ei voi esiintyä elementissä %2. Vain %3 on sallittu, ja vakioattribuutit.

en: Attribute %1 cannot appear on the element %2. Allowed is %3, %4, and the standard attributes.
fi: Attribuutti %1 ei voi esiintyä elementissä %2. Sallittuja ovat %3, %4, ja vakioattribuutit.

en: Attribute %1 cannot appear on the element %2. Allowed is %3, and the standard attributes.
fi: Attribuutti %1 ei voi esiintyä elementissä %2. Sallittuja ovat %3 ja vakioattribuutit.

en: XSL-T attributes on XSL-T elements must be in the null namespace, not in the XSL-T namespace which %1 is.
fi: XSL-T -elementtien XSL-T -attribuuttien on oltava null-nimiavaruudessa, ei XSL-T -nimiavaruudessa, mikä %1 on.

en: The attribute %1 must appear on element %2.
fi: Attribuutin %1 on esiinnyttävä elementissä %2.

en: The element with local name %1 does not exist in XSL-T.
fi: Elementtiä paikallisella nimellä %1 ei ole olemassa XSL-T:ssä.

en: W3C XML Schema identity constraint selector
fi: W3C XML -skeemaidentiteettirajoitevalitsin

en: W3C XML Schema identity constraint field
fi: W3C XML -skeemaidentiteettirajoitekenttä

en: A construct was encountered which is disallowed in the current language(%1).
fi: Kohdattiin käsite, joka ei ole sallittu nykyisessä kielessä(%1).

en: %1 is an unknown schema type.
fi: %1 on tuntematon skeematyyppi.

en: A template with name %1 has already been declared.
fi: Malline nimellä %1 on jo esitelty.

en: %1 is not a valid numeric literal.
fi: %1 ei ole kelvollinen numeerinen literaali.

en: Only one %1 declaration can occur in the query prolog.
fi: Vain yksi %1-esittely voi esiintyä kyselyprologissa.

en: The initialization of variable %1 depends on itself
fi: Muuttujan %1 alustus riippuu siitä itsestä

en: No variable with name %1 exists
fi: Muuttujaa nimeltä %1 ei ole olemassa

en: Version %1 is not supported. The supported XQuery version is 1.0.
fi: Versio %1 on tukematon. Tuettu XQuery-versio on 1.0.

en: The encoding %1 is invalid. It must contain Latin characters only, must not contain whitespace, and must match the regular expression %2.
fi: Koodaus %1 on virheellinen. Siinä on oltava vain latinalaisia merkkejä ja se ei saa sisältää tyhjemerkkejä, ja sen on täsmättävä säännölliseen lausekkeeseeen %2.

en: No function with signature %1 is available
fi: Funktiota allekirjoituksella %1 ei ole saatavilla

en: A default namespace declaration must occur before function, variable, and option declarations.
fi: Oletusnimiavaruusesittelyn on sijaittava ennen funktio-, muuttuja-, ja valitsinesittelyjä.

en: Namespace declarations must occur before function, variable, and option declarations.
fi: Nimiavaruusesittelyjen on sijaittava ennen funktio-, muuttuja-, ja valitsinesittelyjä.

en: Module imports must occur before function, variable, and option declarations.
fi: Moduulin import-määrittelyjen on sijaittava ennen funktio-, muuttuja-, ja valitsinesittelyjä.

en: The keyword %1 cannot occur with any other mode name.
fi: Avainsana %1 ei voi esiintyä missään toisessa tilanimessä.

en: The value of attribute %1 must be of type %2, which %3 isn't.
fi: Attribuutin %1 arvon on oltava tyyppiä %2, mitä %3 ei ole.

en: It is not possible to redeclare prefix %1.
fi: Ei ole mahdollista esitellä uudelleen etuliitettä %1.

en: The prefix %1 cannot be bound. By default, it is already bound to the namespace %2.
fi: Etuliitettä %1 ei voida sitoa. Oletuksena se on jo sidottu nimiavaruuteen %2.

en: Prefix %1 is already declared in the prolog.
fi: Etuliite %1 on jo esitelty prolog-osassa.

en: The name of an option must have a prefix. There is no default namespace for options.
fi: Valitsimen nimessä on oltava etuliite. Valitsimille ei ole oletusnimiavaruutta.

en: The Schema Import feature is not supported, and therefore %1 declarations cannot occur.
fi: Skeeman Import-ominaisuutta ei tueta, ja siksi %1-esittelyjä ei voi tapahtua.

en: The target namespace of a %1 cannot be empty.
fi: Kohdenimiavaruus %1 ei voi olla tyhjä.

en: The module import feature is not supported
fi: Moduulin import-ominaisuutta ei tueta.

en: A variable with name %1 has already been declared.
fi: Muuttuja nimellä %1 on jo esitelty.

en: No value is available for the external variable with name %1.
fi: Ei ole arvo saatavilla ulkoiselle muuttujalle, jonka nimi on %1.

en: A stylesheet function must have a prefixed name.
fi: Tyylisivufunktiolla on oltava etuliitteellinen nimi.

en: The namespace for a user defined function cannot be empty (try the predefined prefix %1, which exists for cases like this)
fi: Käyttäjämääritellyn funktion nimiavaruus ei voi olla tyhjä (yritä ennalta määriteltyä etuliitettä %1, joka esiintyy tämän kaltaisissa tapauksissa)

en: The namespace %1 is reserved; therefore user defined functions may not use it. Try the predefined prefix %2, which exists for these cases.
fi: Nimiavaruus %1 on varattu; siksi käyttäjämääritellyt funktiot eivät ehkä käytä sitä. Kokeile ennakolta määriteltyä etuliitettä %2, joka on olemassa tämän kaltaisissa tapauksissa.

en: The namespace of a user defined function in a library module must be equivalent to the module namespace. In other words, it should be %1 instead of %2
fi: Käyttäjämääritellyn funktion nimiavaruus kirjastomoduulissa on oltava sama kuin moduulin nimiavaruus. Toisin sanoen sen pitäisi olla %1 eikä %2

en: A function already exists with the signature %1.
fi: Allekirjoituksella %1 varustettu funktio on jo olemassa.

en: No external functions are supported. All supported functions can be used directly, without first declaring them as external
fi: Ulkoisia funktioita ei tueta. Kaikkia tuettuja funktioita voidaan käyttää suoraan ilman että niitä tarvitsee ensin esitellä ulkoisiksi

en: An argument with name %1 has already been declared. Every argument name must be unique.
fi: Argumentti nimellä %1 on jo esitelty. Jokaisen argumenttinimen on oltava ainutkertainen.

en: When function %1 is used for matching inside a pattern, the argument must be a variable reference or a string literal.
fi: Kun funktiota %1 käytetään vertailuun mallin sisällä, argumentin on oltava muuttujaviite tai merkkijonoliteraali.

en: In an XSL-T pattern, the first argument to function %1 must be a string literal, when used for matching.
fi: XSL-T -mallin sisällä funktion %1 ensimmäisen argumentin on oltava merkkijonoliteraali, kun funktiota käytetään vertailuun.

en: In an XSL-T pattern, the first argument to function %1 must be a literal or a variable reference, when used for matching.
fi: XSL-T -mallissa funktion %1 ensimmäisen argumentin on oltava literaali tai muuttujaviite, kun funktiota käytetään vertailuun.

en: In an XSL-T pattern, function %1 cannot have a third argument.
fi: XSL-T -mallissa funktiolla %1 ei voi olla kolmatta argumenttia.

en: In an XSL-T pattern, only function %1 and %2, not %3, can be used for matching.
fi: XSL-T -mallissa vain funktiota %1 ja %2, ei %3, voi käyttää vertailuun.

en: In an XSL-T pattern, axis %1 cannot be used, only axis %2 or %3 can.
fi: XSL-T -mallissa akselia %1 ei voida käyttää, vain akselia %2 tai %3 voi käyttää.

en: %1 is an invalid template mode name.
fi: %1 on virheellinen mallinnetilanimi.

en: The name of a variable bound in a for-expression must be different from the positional variable. Hence, the two variables named %1 collide.
fi: For-lausekkeeseen sidotun muuttujan nimen on oltava erilainen kuin sijaintimuuttujan. Siksi kahden %1-muuttujan nimet törmäävät toisiinsa.

en: The Schema Validation Feature is not supported. Hence, %1-expressions may not be used.
fi: Skeeman Validation-ominaisuutta ei tueta. Siksi %1-lausekkeita ei ehkä käytetä.

en: None of the pragma expressions are supported. Therefore, a fallback expression must be present
fi: Yhtään pragma-lauseketta ei tueta. Siten varajärjestelmälauseke on oltava olemassa

en: Each name of a template parameter must be unique; %1 is duplicated.
fi: Jokaisen mallinneparametrin nimen on oltava ainutkertainen; %1 on kaksoiskappale.

en: The %1-axis is unsupported in XQuery
fi: Akselia %1 ei tueta XQuery-toiminnossa

en: No function with name %1 is available.
fi: Funktiota nimellä %1 ei ole saatavilla.

en: The namespace URI cannot be the empty string when binding to a prefix, %1.
fi: Nimiavaruus-URI ei voi olla tyhjä merkkijono, kun se sidotaaan etuliitteeseen, %1.

en: %1 is an invalid namespace URI.
fi: %1 on virheellinen nimiavaruus-URI.

en: It is not possible to bind to the prefix %1
fi: Sitä ei ole mahdollista sitoa etuliitteeseen %1

en: Namespace %1 can only be bound to %2 (and it is, in either case, pre-declared).
fi: Nimiavaruus %1 voi olla sidottu vain kohteeseen %2 (ja se on molemmissa tapauksissa ennakolta esitelty).

en: Prefix %1 can only be bound to %2 (and it is, in either case, pre-declared).
fi: Etuliite %1 voidaan sitoa vain kohteeseen %2 (ja se on molemmissa tapauksissa ennakolta esitelty).

en: Two namespace declaration attributes have the same name: %1.
fi: Kahdella nimiavaruusesittelyattribuutilla on sama nimi: %1.

en: The namespace URI must be a constant and cannot use enclosed expressions.
fi: Nimiavaruus-URIn on oltava vakio ja sitä ei voi käyttää lausekkeiden sisällä.

en: An attribute with name %1 has already appeared on this element.
fi: Attribuutti, jonka nimi on %1, on jo esiintynyt tässä elementissä.

en: A direct element constructor is not well-formed. %1 is ended with %2.
fi: Suora elementtikonstruktori ei ole oikeanmuotoinen. %1 loppui merkkeihin %2.

en: The name %1 does not refer to any schema type.
fi: Nimi %1 ei viittaa mihinkään skeematyyppiin.

en: %1 is an complex type. Casting to complex types is not possible. However, casting to atomic types such as %2 works.
fi: %1 on kompleksityyppi. Tyyppimuunnos kompleksiin tyyppeihin ei ole mahdollista. Kuitenkin tyyppimuunnos %2-tyyppisiin atomisiin tyyppeihin toimii.

en: %1 is not an atomic type. Casting is only possible to atomic types.
fi: %1 ei ole atominen tyyppi. Tyyppimuunnos on mahdollista vain atomisiin tyyppeihin.

en: %1 is not a valid name for a processing-instruction.
fi: %1 ei ole kelvollinen esikäsittelykäskyn nimi.

en: %1 is not in the in-scope attribute declarations. Note that the schema import feature is not supported.
fi: %1 ei ole attribuuttiesittelyjen näkyvyysalueella. Huomaa, että skeeman import-ominaisuutta ei tueta.

en: The name of an extension expression must be in a namespace.
fi: Laajennuslausekkeen nimen on oltava nimiavaruudessa.

en: Can not process unknown element %1, expected elements are: %2.
fi: Tuntematonta elementtiä %1 ei voida suorittaa koska odotettu elementti oli %2.

en: Element %1 is not allowed in this scope, possible elements are: %2.
fi: Elementti %1 ei ole sallittu tässä näkyvyysalueessa, mahdollisia elementtejä ovat: %2.

en: Child element is missing in that scope, possible child elements are: %1.
fi: Lapsielementti puuttuu tässä näkyvyysalueessa, mahdollisia lapsielementtejä ovat: %1.

en: Document is not a XML schema.
fi: Asiakirja ei ole XML-skeema.

en: %1 attribute of %2 element contains invalid content: {%3} is not a value of type %4.
fi: %2-elementin %1-attribuutti sisältää virheellisen sisällön: {%3} ei ole tyypin %4 arvo.

en: %1 attribute of %2 element contains invalid content: {%3}.
fi: %2-elementin %1-attribuutti sisältää virheellisen sisällön: {%3}.

en: Target namespace %1 of included schema is different from the target namespace %2 as defined by the including schema.
fi: Sisällytetyn skeeman kohdenimiavaruus %1 erooa kohdenimiavaruudesta %2 kuten määriteltiin sisältyvässä skeemassa.

en: Target namespace %1 of imported schema is different from the target namespace %2 as defined by the importing schema.
fi: Tuodun skeeman nimiavaruus %1 eroaa kohdenimiavaruudesta %2, joka on määritelty tuodussa skeemassa.

en: %1 element is not allowed to have the same %2 attribute value as the target namespace %3.
fi: %1-elementillä ei saa olla samaa %2-attribuuttiarvoa kuin kohdenimiavaruudella %3.

en: %1 element without %2 attribute is not allowed inside schema without target namespace.
fi: %1-elenmentti ilman %2-attribuuttia ei ole sallittu skeeman sisällä ilman kohdenimiavaruutta.

en: %1 element is not allowed inside %2 element if %3 attribute is present.
fi: %1-elementti ei ole sallittu %2-elementin sisällä, jos %3-attribuutti on läsnä.

en: %1 element has neither %2 attribute nor %3 child element.
fi: %1-elementissä ei ole %2-attribuuttia eikä %3-lapsielementtiä.

en: %1 element with %2 child element must not have a %3 attribute.
fi: %1-elementillä, jolla on %2-lapsielementti, ei saa olla %3-attribuuttia.

en: %1 attribute of %2 element must be %3 or %4.
fi: %2-elementin %1-attribuutin on oltava joko %3 tai %4.

en: %1 attribute of %2 element must have a value of %3.
fi: %2-elementin %1-attribuutilla on oltava arvo %3.

en: %1 attribute of %2 element must have a value of %3 or %4.
fi: %2-elementin %1-attribuutilla on oltava arvo %3 tai %4.

en: %1 element must not have %2 and %3 attribute together.
fi: %1-elementillä ei saa olla attribuutteja %2 ja %3 yhtäaikaa.

en: Content of %1 attribute of %2 element must not be from namespace %3.
fi: Elementin %2 attribuutin %1 sisältö ei saa olla nimiavaruudesta %3.

en: %1 attribute of %2 element must not be %3.
fi: elementin %2 attribuutti %1 ei saa olla %3.

en: %1 attribute of %2 element must have the value %3 because the %4 attribute is set.
fi: %2-elementin %1-attribuutilla on oltava arvo %3, koska %4-attribuutti on asetettu.

en: Specifying use='prohibited' inside an attribute group has no effect.
fi: Attribuuttiryhmän sisällä use='prohibited' -määrittelyllä ei ole mitään vaikutusta.

en: %1 element must have either %2 or %3 attribute.
fi: %1-elementillä on oltava joko %2- tai %3-attribuutti.

en: %1 element must have either %2 attribute or %3 or %4 as child element.
fi: %1-elementillä on oltava joko %2-attribuutti tai %3 tai %4 lapsielementtinä.

en: %1 element requires either %2 or %3 attribute.
fi: %1-elementti vaatii joko %2- tai %3-attribuutin.

en: Text or entity references not allowed inside %1 element
fi: Tekstiä tai entiteettiviittauksia ei sallita %1-elementissä.

en: %1 attribute of %2 element must contain %3, %4 or a list of URIs.
fi: %2-elementin %1-attribuutin on sisällettävä %3, %4 tai URI-luettelo.

en: %1 element is not allowed in this context.
fi: %1-elementti ei ole sallittu tässä konteksissa.

en: %1 attribute of %2 element has larger value than %3 attribute.
fi: %2-elementin %1-attribuutilla on suurempi arvo kuin %3-attribuutilla.

en: Prefix of qualified name %1 is not defined.
fi: Luokitellun nimen %1 etuliitettä ei ole määritetty.

en: %1 attribute of %2 element must either contain %3 or the other values.
fi: %2-elementin %1-attribuutin on sisällytettävä joko %3 tai muita arvoja.

en: Component with ID %1 has been defined previously.
fi: Komponentti, jonka tunniste on %1, on määritetty aiemmin.

en: Element %1 already defined.
fi: Elementti %1 on jo määritetty.

en: Attribute %1 already defined.
fi: Attribuutti %1 on jo määritetty.

en: Type %1 already defined.
fi: Tyyppi %1 on jo määritetty.

en: Attribute group %1 already defined.
fi: Attribuuttiryhmä %1 on jo määritetty.

en: Element group %1 already defined.
fi: Elementtiryhmä %1 on jo määritetty.

en: Notation %1 already defined.
fi: Merkintä %1 on jo määritetty.

en: Identity constraint %1 already defined.
fi: Identiteettirajoitus %1 on jo määritelty.

en: Duplicated facets in simple type %1.
fi: Kaksoiskappalerajoituksia yksinkertaisessa tyypissä %1.

en: Empty particle cannot be derived from non-empty particle.
fi: Tyhjää osaa ei voida periyttää osasta, joka ei ole tyhjä.

en: Derived particle is missing element %1.
fi: Periytetty osa kaipaa elementtiä %1.

en: Derived element %1 is missing value constraint as defined in base particle.
fi: Periytetystä elementistä %1 puuttuu arvorajoituksia, kuten perusosassa määriteltiin.

en: Derived element %1 has weaker value constraint than base particle.
fi: Periytetyllä elementillä %1 on heikommat arvoorajoitukset kuin perusosalla.

en: Fixed value constraint of element %1 differs from value constraint in base particle.
fi: Elementin %1 kiinteät arvorajoitukset erovavat perusosan arvorajoituksista.

en: Derived element %1 cannot be nillable as base element is not nillable.
fi: Periytyvä elementti %1 ei voi olla nillable-tyyppinen, koska peruselementti ei voi olla nillable-tyyppinen.

en: Block constraints of derived element %1 must not be more weaker than in the base element.
fi: Periytyvän elementin %1 lohkorajoitteet eivät saa olla heikompia kuin peruselementissä.

en: Simple type of derived element %1 cannot be validly derived from base element.
fi: Periytetyn elementin %1 yksinkertainen tyyppi ei voi olla kelvollisesti periytetty peruselementistä.

en: Complex type of derived element %1 cannot be validly derived from base element.
fi: Periytetyn elementin %1 kompleksityyppi ei voi olla kelvollisesti periytyvä peruselementistä.

en: Element %1 is missing in derived particle.
fi: Elementti %1 puuttuu periytetyssä osassa.

en: Element %1 does not match namespace constraint of wildcard in base particle.
fi: Elementti %1 ei täsmää nimiavaruuden asettamiin satunnaisiin rajoituksiin, jotka on asetettu pääelementin asetuksissa.

en: Wildcard in derived particle is not a valid subset of wildcard in base particle.
fi: Periytetyn osan jokerimerkki ei ole kelvollinen pääelementin jokerimerkin osajoukko.

en: processContent of wildcard in derived particle is weaker than wildcard in base particle.
fi: periytetyn osan processContent-jokerimerkki on heikompi kuin perusosan jokerimerkki.

en: Derived particle allows content that is not allowed in the base particle.
fi: Periytetty osa sallii sisällön, joka ei ole sallittu perusosassa.

en: Base attribute %1 is required but derived attribute is not.
fi: Perusmuuttuja %1 on vaadittu, mutta siitä johdettu muuttuja ei sitä ole.

en: Type of derived attribute %1 cannot be validly derived from type of base attribute.
fi: Periytyneen attribuutin %1 tyyppiä ei voida kelvollisesti periyttää perusattribuutin tyypistä.

en: Value constraint of derived attribute %1 does not match value constraint of base attribute.
fi: Periytyneen attribuutin %1 arvorajoitukset eivät täsmää perusattribuutin arvorajoituksiin.

en: Derived attribute %1 does not exist in the base definition.
fi: Periytynyt attribuutti %1 ei esiinny perusmäärittelyssä.

en: Derived attribute %1 does not match the wildcard in the base definition.
fi: Periytynyt attribuutti %1 ei täsmää jokerimerkkiin perusmäärityksessä.

en: Base attribute %1 is required but missing in derived definition.
fi: Perusattribuutti %1 vaaditaan, mutta puuttuu periytyneessä määrittelyssä.

en: Derived definition contains an %1 element that does not exists in the base definition
fi: Periytynyt määrittely sisältää %1-elementin, joka ei esiinny perusmäärittelyssä

en: Derived wildcard is not a subset of the base wildcard.
fi: Periytynyt jokerimerkki ei ole perusjokerimerkin osajoukko.

en: %1 of derived wildcard is not a valid restriction of %2 of base wildcard
fi: periytynyt jokerimerkki %1 ei ole perusjokerimerkin %2 kelvollinen rajoite

en: Attribute %1 from base type is missing in derived type.
fi: Perustyypin attribuutti %1 puuttuu periytyvästä tyypistä.

en: Type of derived attribute %1 differs from type of base attribute.
fi: Periytyneen attribuutin %1 tyyppi eroaa perusattribuutin tyypistä.

en: Base definition contains an %1 element that is missing in the derived definition
fi: Perusmäärittely sisältää %1-elementin, joka puuttuu periytyneestä määrittelystä

en: %1 references unknown %2 or %3 element %4.
fi: %1 viittaa tuntemattomaan %2- tai %3-elementtiin %4.

en: %1 references identity constraint %2 that is no %3 or %4 element.
fi: %1 viittaa tunnistusrajoitukseen %2, joka ei ole %3- eikä %4-elementti.

en: %1 has a different number of fields from the identity constraint %2 that it references.
fi: kohteella %1 on eri kenttien lukumäärä kuin tunnisterajoituksessa %2, johon se viittaa.

en: Base type %1 of %2 element cannot be resolved.
fi: Elementin %2 perustyyppiä %1 ei voida ratkaista.

en: Item type %1 of %2 element cannot be resolved.
fi: Elementin %2 alkiotyyppiä %1 ei voida ratkaista.

en: Member type %1 of %2 element cannot be resolved.
fi: Elementin %2 jäsentyyppiä %1 ei voida ratkaista.

en: Type %1 of %2 element cannot be resolved.
fi: Elementin %2 tyyppiä %1 ei voida ratkaista.

en: Base type %1 of complex type cannot be resolved.
fi: Kompleksityypin perustyyppiä %1 ei voida ratkaista.

en: %1 cannot have complex base type that has a %2.
fi: kohteella %1 ei voi olla kompleksiperustyyppiä, jolla on %2.

en: Content model of complex type %1 contains %2 element, so it cannot be derived by extension from a non-empty type.
fi: Kompleksityypin %1 sisältömalli sisältää %2-elementin, joten sitä ei voida periyttää laajentamalla ei-tyhjästä tyypistä.

en: Complex type %1 cannot be derived by extension from %2 as the latter contains %3 element in its content model.
fi: Kompleksityyppiä %1 ei voida periyttää laajentamalla kohteesta %2, koska jälkimmäinen sisältää %3-elementin sisältömallissaan.

en: Type of %1 element must be a simple type, %2 is not.
fi: Elementin %1 tyypin on oltava yksinkertainen tyyppi, %2 ei sitä ole.

en: Substitution group %1 of %2 element cannot be resolved.
fi: Elementin %2 korvausryhmää %1 ei voida ratkaista.

en: Substitution group %1 has circular definition.
fi: Korvausryhmällä %1 on rengasmäärittely.

en: Duplicated element names %1 in %2 element.
fi: Kaksoiskappale-elementtinimet %1 elementissä %2.

en: Reference %1 of %2 element cannot be resolved.
fi: Elementin %2 viitettä %1 ei voitu ratkaista.

en: Circular group reference for %1.
fi: Rengasryhmäviite kohteelle %1.

en: %1 element is not allowed in this scope
fi: %1-elementti ei ole sallittu tässä näkyvyysalueessa

en: %1 element cannot have %2 attribute with value other than %3.
fi: %1-elementillä ei voi olla %2-attribuuttia, jonka arvo on muu kuin %3.

en: %1 element cannot have %2 attribute with value other than %3 or %4.
fi: %1-elementillä ei voi olla %2-attribuuttia, jonka arvo on muu kuin %3 tai %4.

en: %1 or %2 attribute of reference %3 does not match with the attribute declaration %4.
fi: viitteen %3 %1- tai %2-attribuutti ei täsmää attribuuttiesittelyyn %4.

en: Attribute group %1 has circular reference.
fi: Attribuuttiryhmällä %1 ei ole rengasviitettä.

en: %1 attribute in %2 must have %3 use like in base type %4.
fi: %1-attribuuttilla tyypissä %2 on oltava %3-käyttö, kuten perustyyppissä %4.

en: Attribute wildcard of %1 is not a valid restriction of attribute wildcard of base type %2.
fi: Tyypin %1 attribuutin jokerimerkki ei ole perustyypin %2 attribuutin jokerimerkin kelvollinen rajoite.

en: %1 has attribute wildcard but its base type %2 has not.
fi: tyypillä %1 on jokerimerkki, mutta sen perustyyppillä %2 ei sitä ole.

en: Union of attribute wildcard of type %1 and attribute wildcard of its base type %2 is not expressible.
fi: Tyypin %1 attribuuttijokerimerkkien union-rakenne ja sen perustyypin %2 attribuuttijokerimerkit eivät ole ilmaistavia.

en: Enumeration facet contains invalid content: {%1} is not a value of type %2.
fi: Enumeraatiorajoitus sisältää virheellistä sisältöä: {%1} ei ole arvoltaan tyyppiä %2.

en: Namespace prefix of qualified name %1 is not defined.
fi: Nimiavaruudessa luokitellun nimen %1 etuliitettä ei ole määritelty.

en: %1 element %2 is not a valid restriction of the %3 element it redefines: %4.
fi: %1-elementti %2 ei ole sitä määräävän %3-elementin kelvollinen rajoite: %4.

en: %1 has inheritance loop in its base type %2.
fi: kohteella %1 on perintösilmukka sen perustyyppistä %2.

en: Circular inheritance of base type %1.
fi: Perustyypin %1 rengasperiytyminen.

en: Circular inheritance of union %1.
fi: Union-rakenteen %1 rengasperiytyminen.

en: %1 is not allowed to derive from %2 by restriction as the latter defines it as final.
fi: kohteen %1 ei ole sallittu periytyä kohteesta %2 rajoittamalla, koska jälkimmäinen määrittelee sen final-tyyppiseksi.

en: %1 is not allowed to derive from %2 by extension as the latter defines it as final.
fi: kohteen %1 ei ole sallittu periytyä kohteesta %2 laajentamalla, koska jälkimmäinen määrittelee sen final-tyyppiseksi.

en: Base type of simple type %1 cannot be complex type %2.
fi: Perustyyppi yksinkertaisessa tyypissä %1 ei voi olla kompleksia tyyppiä %2.

en: Simple type %1 cannot have direct base type %2.
fi: Yksinkertaisella tyypillä %1 ei voi olla suoraa perustyyppiä %2.

en: Simple type %1 is not allowed to have base type %2.
fi: Yksinkertaisella tyypillä %1 ei ole sallittu olla perustyyppiä %2

en: Simple type %1 can only have simple atomic type as base type.
fi: Perustyypillä %1 voi olla vain yksinkertaisen atominen tyyppi perustyyppinä.

en: Simple type %1 cannot derive from %2 as the latter defines restriction as final.
fi: Yksinkertaista tyyppiä %1 ei voida periyttää kohteesta %2, koska jälkimmäinen määrittelee rajoituksen final-tyyppisenä.

en: Variety of item type of %1 must be either atomic or union.
fi: Alkion %1 alkiotyypin vaihtelevuuden on oltava joko atomic-tyyppinen tai union-tyyppinen.

en: Variety of member types of %1 must be atomic.
fi: Tyypin %1 jäsentyyppien vaihtelevuuden on oltava atomic-tyyppinen.

en: %1 is not allowed to derive from %2 by list as the latter defines it as final.
fi: kohteen %1 ei sallita periytyvän kohteesta %2 luettelolla, koska jälkimmäinen määrittelee sen final-tyyppiseksi.

en: Simple type %1 is only allowed to have %2 facet.
fi: Yksinkertaisella tyypillä %1 on sallittua olla vain %2-rajoitus.

en: Base type of simple type %1 must have variety of type list.
fi: Yksinkertaisen tyypin perustyypillä %1 on oltava tyyppiluettelovaihtelu.

en: Base type of simple type %1 has defined derivation by restriction as final.
fi: Yksinkertaisen tyypin %1 perustyyppi on määritellyt peritymiseen rajoituksen final-määrittelynä.

en: Item type of base type does not match item type of %1.
fi: Perustyypin alkiotyyppi ei täsmää kohteen %1 alkiotyypin kanssa.

en: Simple type %1 contains not allowed facet type %2.
fi: Yksinkertainen tyyppi %1 sisältää ei-sallitun rajoitustyypin %2.

en: %1 is not allowed to derive from %2 by union as the latter defines it as final.
fi: %1 ei ole sallittua periytyä kohteesta %2 union-rakenteella, koska jälkimmäinen määrittelee sen final-tyyppisenä.

en: %1 is not allowed to have any facets.
fi: %1:lla ei ole sallittu olla yhtään rajoitusta.

en: Base type %1 of simple type %2 must have variety of union.
fi: Yksinkertaisen tyypin %2 perustyyppillä %1 on oltava union-rakenteen vaihtelu.

en: Base type %1 of simple type %2 is not allowed to have restriction in %3 attribute.
fi: Yksinkertaisen tyypin %2 perustyypillä %1 ei ole sallittua olla rajoitus %3-attribuutissa.

en: Member type %1 cannot be derived from member type %2 of %3's base type %4.
fi: Jäsentyyppiä %1 ei voi periyttää kohteen %3 perustyypin %4 jäsentyypistä %2.

en: Derivation method of %1 must be extension because the base type %2 is a simple type.
fi: Kohteen %1 periytyvän metodin on oltava laajennus, koska perustyyppi %2 on yksinkertainen tyyppi.

en: Complex type %1 has duplicated element %2 in its content model.
fi: Kompleksilla tyypillä %1 on kaksoiskappale-elementti %2 sisältömallissaan.

en: Complex type %1 has non-deterministic content.
fi: Kompleksityypillä %1 on ei-deterministinen sisältö.

en: Attributes of complex type %1 are not a valid extension of the attributes of base type %2: %3.
fi: Kompleksin tyypin %1 attribuutit eivät ole kelvollisia perustyypin %2 attribuuttien laajennuksia: %3.

en: Content model of complex type %1 is not a valid extension of content model of %2.
fi: Kompleksityypin %1 sisältömalli ei ole kelvollinen kohteen %2 sisältömallin laajennus.

en: Complex type %1 must have simple content.
fi: Kompleksityypillä %1 on oltava yksinkertainen sisältö.

en: Complex type %1 must have the same simple type as its base class %2.
fi: Kompleksityypillä %1 on oltava sama yksinkertainen tyyppi kuin sen perusluokalla %2.

en: Complex type %1 cannot be derived from base type %2%3.
fi: Kompleksityyppiä %1 ei voida periyttää perustyypistä %2%3.

en: Attributes of complex type %1 are not a valid restriction from the attributes of base type %2: %3.
fi: Kompleksin tyypin %1 attribuutit eivät ole kelvollisia rajoituksia perustyypin %2 attribuuteista: %3.

en: Complex type %1 with simple content cannot be derived from complex base type %2.
fi: Kompleksityyppi %1 yksinkertaisella sisällöllä ei voida periyttää kompleksista tyypistä %2.

en: Item type of simple type %1 cannot be a complex type.
fi: Yksinkertaisen tyypin %1 alkiotyyppi ei voi olla kompleksityyppi.

en: Member type of simple type %1 cannot be a complex type.
fi: Yksinkertaisen tyypin %1 jäsentyyppi ei voi olla kompleksityyppi.

en: %1 is not allowed to have a member type with the same name as itself.
fi: kohteella %1 ei ole sallittua olla jäsentyyppi, jolla on sama nimi kuin sillä itsellä.

en: %1 facet collides with %2 facet.
fi: %1-rajoitus on ristiriidassa %2-rajoituksen kanssa.

en: %1 facet must have the same value as %2 facet of base type.
fi: %1-rajoituksella on oltava sama arvo kuin perustyypin %2-rajoituksella.

en: %1 facet must be equal or greater than %2 facet of base type.
fi: %1-rajoituksen on oltava yhtäsuuri tai suurempi kuin perustyypin %2-rajoituksen.

en: %1 facet must be less than or equal to %2 facet of base type.
fi: %1-rajoituksen on oltava pienempi tai yhtäsuuri kuin perustyypin %2-rajoituksen.

en: %1 facet contains invalid regular expression
fi: %1-rajoitus sisältää virheellisen säännöllisen lausekkeen

en: Unknown notation %1 used in %2 facet.
fi: Tuntematonta esitystä %1 käytetty %2-rajoituksessa.

en: %1 facet contains invalid value %2: %3.
fi: %1-rajoitus sisältää virheellisen arvon %2: %3.

en: %1 facet cannot be %2 or %3 if %4 facet of base type is %5.
fi: %1-rajoitus ei voi olla %2 tai %3, jos perustyypin %4-rajoitus on %5.

en: %1 facet cannot be %2 if %3 facet of base type is %4.
fi: %1-rajoitus ei voi olla %2, jos perustyypin %3-rajoitus on %4.

en: %1 facet must be less than or equal to %2 facet.
fi: %1-rajoituksen on oltava pienempi tai yhtäsuuri kuin %2-rajoitus.

en: %1 facet must be less than %2 facet of base type.
fi: %1-rajoituksen on oltava pienempi kuin perustyypin %2-rajoitus.

en: %1 facet and %2 facet cannot appear together.
fi: %1-rajoitus ja %2-rajoitus eivät voi esiintyä yhdessä.

en: %1 facet must be greater than %2 facet of base type.
fi: %1-rajoituksen on oltava suurempi kuin perustyypin %2-rajoitus.

en: %1 facet must be less than %2 facet.
fi: %1-rajoituksen on oltava pienempi kuin %2-rajoitus.

en: %1 facet must be greater than or equal to %2 facet of base type.
fi: %1-rajoituksen on oltava suurempi tai yhtäsuuri kuin perustyypin %2-rajoitus.

en: Simple type contains not allowed facet %1.
fi: Yksinkertainen tyyppi sisältää ei-sallitun rajoituksen %1.

en: %1, %2, %3, %4, %5 and %6 facets are not allowed when derived by list.
fi: %1-, %2-, %3-, %4-, %5- ja %6-rajoituksia ei sallita kun luettelo periytetään.

en: Only %1 and %2 facets are allowed when derived by union.
fi: Vain %1- ja %2-rajoitukset ovat sallittuja kun union-rakenne periytetään.

en: %1 contains %2 facet with invalid data: %3.
fi: %1 sisältää %2-rajoituksen virheellisellä tiedolla: %3.

en: Attribute group %1 contains attribute %2 twice.
fi: Attribuuttiryhmä %1 sisältää attribuutin %2 kahdesti.

en: Attribute group %1 contains two different attributes that both have types derived from %2.
fi: Attribuuttiryhmä %1 sisältää kaksi erilaista attribuuttia, jotka molemmat periytyvät kohteesta %2.

en: Attribute group %1 contains attribute %2 that has value constraint but type that inherits from %3.
fi: Attribuuttiryhmä %1 sisältää attribuutin %2, jolla on arvorajoite, mutta tyyppi, joka periytyy kohteesta %3.

en: Complex type %1 contains attribute %2 twice.
fi: Kompleksityyppi %1 sisältää attribuutin %2 kahdesti.

en: Complex type %1 contains two different attributes that both have types derived from %2.
fi: Kompleksityyppi %1 sisältää kaksi erilaista attribuuttia, joilla molemmilla on kohteesta %2 periytyvät tyypit.

en: Complex type %1 contains attribute %2 that has value constraint but type that inherits from %3.
fi: Kompleksityyppi %1 sisältää attribuutin %2, jolla on arvorajoite, mutta tyyppi, joka periytyy kohteesta %3.

en: Element %1 is not allowed to have a value constraint if its base type is complex.
fi: Elementillä %1 ei ole sallittua olla arvorajoite, jos sen perustyyppi on kompleksi.

en: Element %1 is not allowed to have a value constraint if its type is derived from %2.
fi: Elementillä %1 ei ole sallittua olla arvorajoite, jos sen tyyppi periytyy kohteesta %2.

en: Value constraint of element %1 is not of elements type: %2.
fi: Elementin %1 arvorajoite ei ole elementin tyyppiä: %2.

en: Element %1 is not allowed to have substitution group affiliation as it is no global element.
fi: Elementillä %1 ei ole sallittu olevan korvausryhmäyhteyttä, koska sillä ei ole yleistä elementtiä.

en: Type of element %1 cannot be derived from type of substitution group affiliation.
fi: Elementin %1 tyyppiä ei voida periyttää korvausryhmäyhteyden tyypistä.

en: Value constraint of attribute %1 is not of attributes type: %2.
fi: Attribuutin %1 arvorajoite ei ole attribuuttien tyyppiä: %2.

en: Attribute %1 has value constraint but has type derived from %2.
fi: Attribuutilla %1 on arvorajoite, mutta sen tyyppi periytyy kohteesta %2.

en: %1 attribute in derived complex type must be %2 like in base type.
fi: %1-attribuutin periytyneestä kompleksista tyypistä on oltava %2 kuten perustyypissä.

en: Attribute %1 in derived complex type must have %2 value constraint like in base type.
fi: Attribuutilla %1 periytyneessä kompleksissa tyypissä on oltava %2-arvorajoite kuten perustyypissä.

en: Attribute %1 in derived complex type must have the same %2 value constraint like in base type.
fi: Attribuutilla %1 periytyneessä kompleksissa tyypissä on oltava sama %2-arvorajoite kuin perustyypissä.

en: Attribute %1 in derived complex type must have %2 value constraint.
fi: Attribuutilla %1 periytyneessä kompleksissa tyypissä on oltava %2-arvorajoite.

en: processContent of base wildcard must be weaker than derived wildcard.
fi: processContent-perusjokerimerkkien on oltava heikompia kin periytyneet jokerimerkit.

en: Element %1 exists twice with different types.
fi: Elementti %1 on kahdesti eri tyypeissä.

en: Particle contains non-deterministic wildcards.
fi: Osanen sisältää ei-deterministisiä jokerimerkkejä.

en: %1 is not valid according to %2.
fi: %1 ei ole kohteen %2 mukaan voimassa.

en: String content does not match the length facet.
fi: Merkkijonosisältö ei täsmää pituusrajoitukseen.

en: String content does not match the minLength facet.
fi: Merkkijonosisältö ei täsmää minLength-rajoitukseen.

en: String content does not match the maxLength facet.
fi: Merkkijonosisältö ei täsmää maxLenght-rajoitukseen.

en: String content does not match pattern facet.
fi: Merkkijonosisältö ei täsmää mallirajoitukseen.

en: String content is not listed in the enumeration facet.
fi: Merkkijonosisältöä ei ole lueteltu enumeraatiorajoituksessa.

en: Signed integer content does not match the maxInclusive facet.
fi: Etumerkillinen kokonaislukusisältö ei täsmää maxInclusive-rajoitukseen.

en: Signed integer content does not match the maxExclusive facet.
fi: Etumerkillinen kokonaislukusisältö ei täsmää maxExclusive-rajoitukseen.

en: Signed integer content does not match the minInclusive facet.
fi: Etumerkillinen kokonaislukusisältö ei täsmää minInclusive-rajoitukseen.

en: Signed integer content does not match the minExclusive facet.
fi: Etumerkillinen kokonaislukusisältö ei täsmää minExclusive-rajoitukseen.

en: Signed integer content is not listed in the enumeration facet.
fi: Etumerkillinen kokonaislukusisältö ei ole lueteltu enumeraatiorajoituksessa.

en: Signed integer content does not match pattern facet.
fi: Etumerkillinen kokonaislukusisältö ei täsmää mallirajoitukseen.

en: Signed integer content does not match in the totalDigits facet.
fi: Etumerkillinen kokonaislukusisältö ei täsmää totalDigits-rajoitukseen.

en: Unsigned integer content does not match the maxInclusive facet.
fi: Etumerkitön kokonaislukusisältö ei täsmää maxInclusive-rajoitukseen.

en: Unsigned integer content does not match the maxExclusive facet.
fi: Etumerkitön kokonaislukusisältö ei täsmää maxExclusive-rajoitukseen.

en: Unsigned integer content does not match the minInclusive facet.
fi: Etumerkitön kokonaislukusisältö ei täsmää minInclusive-rajoitukseen.

en: Unsigned integer content does not match the minExclusive facet.
fi: Etumerkitön kokonaislukusisältö ei täsmää minExclusive-rajoitukseen.

en: Unsigned integer content is not listed in the enumeration facet.
fi: Etumerkitön kokonaislukusisältö ei ole lueteltu enumeraatiorajoituksessa.

en: Unsigned integer content does not match pattern facet.
fi: Etumerkitön kokonaislukusisältö ei täsmää mallirajoitukseen.

en: Unsigned integer content does not match in the totalDigits facet.
fi: Etumerkitön kokonaislukusisältö ei täsmää totalDigits-rajoitukseen.

en: Double content does not match the maxInclusive facet.
fi: Kaksoissisältö ei täsmää maxInclusive-rajoitukseen.

en: Double content does not match the maxExclusive facet.
fi: Kaksoissisältö ei täsmää maxExclusive-rajoitukseen.

en: Double content does not match the minInclusive facet.
fi: Kaksoissisältö ei täsmää minInclusive-rajoitukseen.

en: Double content does not match the minExclusive facet.
fi: Kaksoissisältö ei täsmää minExclusive-rajoitukseen.

en: Double content is not listed in the enumeration facet.
fi: Kaksoissisältö ei ole lueteltu enumeraatiorajoituksessa.

en: Double content does not match pattern facet.
fi: Kaksoissisältö ei täsmää mallirajoitukseen.

en: Decimal content does not match in the fractionDigits facet.
fi: Desimaalisisältö ei täsmää fractionDigits-rajoitukseen.

en: Decimal content does not match in the totalDigits facet.
fi: Desimaalisisältö ei täsmää totalDigits-rajoitukseen.

en: Date time content does not match the maxInclusive facet.
fi: Päivämääräaikasisältö ei täsmää maxInclusive-rajoitukseen.

en: Date time content does not match the maxExclusive facet.
fi: Päivämääräaikasisältö ei täsmää maxExclusive-rajoitukseen.

en: Date time content does not match the minInclusive facet.
fi: Päivämääräaikasisältö ei täsmää minInclusive-rajoitukseen.

en: Date time content does not match the minExclusive facet.
fi: Päivämääräaikasisältö ei täsmää minExclusive-rajoitukseen.

en: Date time content is not listed in the enumeration facet.
fi: Päivämääräaikasisältö ei ole lueteltu enumeraatiorajoituksessa.

en: Date time content does not match pattern facet.
fi: Päivämääräaikasisältö ei täsmää mallirajoitukseen.

en: Duration content does not match the maxInclusive facet.
fi: Kestosisältö ei täsmää maxInclusive-rajoitukseen.

en: Duration content does not match the maxExclusive facet.
fi: Kestosisältö ei täsmää maxExclusive-rajoitukseen.

en: Duration content does not match the minInclusive facet.
fi: Kestosisältö ei täsmää minInclusive-rajoitukseen.

en: Duration content does not match the minExclusive facet.
fi: Kestosisältö ei täsmää minExclusive-rajoitukseen.

en: Duration content is not listed in the enumeration facet.
fi: Kestosisältö ei ole lueteltu enumeraatiorajoituksessa.

en: Duration content does not match pattern facet.
fi: Kestosisältö ei täsmää mallirajoitukseen.

en: Boolean content does not match pattern facet.
fi: Boolean-sisältö ei täsmää mallirajoitukseen.

en: Binary content does not match the length facet.
fi: Binaarisisältö eivät täsmää pituusrajoitukseen.

en: Binary content does not match the minLength facet.
fi: Binaarisisältö ei täsmää minLength-rajoitukseen.

en: Binary content does not match the maxLength facet.
fi: Binaarisisältö ei täsmää maxLength-rajoitukseen.

en: Binary content is not listed in the enumeration facet.
fi: Binaarisisältö ei ole lueteltu enumeraatiorajoituksessa.

en: Invalid QName content: %1.
fi: Virheellinen QName-sisältö: %1.

en: QName content is not listed in the enumeration facet.
fi: QName-sisältö ei ole lueteltu enumeraatiorajoituksessa.

en: QName content does not match pattern facet.
fi: Qname-sisältö ei täsmää mallirajoitukseen.

en: Notation content is not listed in the enumeration facet.
fi: Esityssisältö ei ole lueteltu enumeraatiorajoituksessa.

en: List content does not match length facet.
fi: Luettelosisältö ei täsmää pituusrajoitukseen.

en: List content does not match minLength facet.
fi: Luettelosisältö ei täsmää minLength-rajoitukseen.

en: List content does not match maxLength facet.
fi: Luettelosisältö ei täsmää maxLength-rajoitukseen.

en: List content is not listed in the enumeration facet.
fi: Luettelosisältö ei ole lueteltu enumeraatiorajoituksessa.

en: List content does not match pattern facet.
fi: Luettelosisältö ei täsmää mallirajoitukseen.

en: Union content is not listed in the enumeration facet.
fi: Union-rankenteinen sisältö ei ole lueteltu enumeraatiorajoituksessa.

en: Union content does not match pattern facet.
fi: Union-rakenteinen sisältö ei täsmää mallirajoitukseen.

en: Data of type %1 are not allowed to be empty.
fi: Tietotyyppi %1 ei saa olla tyhjänä.

en: Element %1 is missing child element.
fi: Elementistä %1 puuttuu lapsielementti.

en: There is one IDREF value with no corresponding ID: %1.
fi: Löydettiin yksi IDREF-arvo, joka ei vastaa ID-tunnistetta: %1.

en: Loaded schema file is invalid.
fi: Ladattu skeematiedosto on virheellinen.

en: %1 contains invalid data.
fi: %1 sisältää virheellisiä tietoja.

en: xsi:schemaLocation namespace %1 has already appeared earlier in the instance document.
fi: xsi:schemaLocation-nimiavaruus %1 on ollut jo aiemmin ilmentymäasiakirjassa.

en: xsi:noNamespaceSchemaLocation cannot appear after the first no-namespace element or attribute.
fi: xsi:noNamespaceSchemaLocation ei voi esiintyä ensimmäisen ei-nimiavaruuselementin tai attribuutin jälkeen.

en: No schema defined for validation.
fi: Skeemaa ei ole määritelty kelpuutettavaksi.

en: No definition for element %1 available.
fi: Elementille %1 ei ole saatavilla määrittelyä.

en: Specified type %1 is not known to the schema.
fi: Määritelty tyyppi %1 on tuntematon tässä skeemassa.

en: Element %1 is not defined in this scope.
fi: Elementti %1 ei ole määritelty tässä näkyvyysalueessa.

en: Declaration for element %1 does not exist.
fi: Esittelyä elementille %1 ei ole olemassa.

en: Element %1 contains invalid content.
fi: Elementissä %1 on virheellistä sisältöä.

en: Element %1 is declared as abstract.
fi: Elementti %1 on esitetty abstraktiksi.

en: Element %1 is not nillable.
fi: Elementti %1 ei ole nillable-tyyppinen.

en: Attribute %1 contains invalid data: %2
fi: Attribuutti %1 sisältää virheellistä tietoa: %2

en: Element contains content although it is nillable.
fi: Elementti sisältää sisältöä, vaikka se on nillable-tyyppinen.

en: Fixed value constraint not allowed if element is nillable.
fi: Kiinteä arvorajoitus ei ole sallittu mikäli elementti on nillable-tyyppinen.

en: Specified type %1 is not validly substitutable with element type %2.
fi: Määritelty tyyppi %1 ei ole vaihdettavissa elenttityyppiin %2.

en: Complex type %1 is not allowed to be abstract.
fi: Kompleksityypin %1 ei ole sallittu olevan abstrakti.

en: Element %1 contains not allowed attributes.
fi: Elementti %1 sisältää kiellettyjä attribuutteja.

en: Element %1 contains not allowed child element.
fi: Elementti %1 sisältää kielletyn lapsielementin.

en: Content of element %1 does not match its type definition: %2.
fi: Elementin %1 sisältö ei täsmää sen tyyppimäärittelyyn: %2.

en: Content of element %1 does not match defined value constraint.
fi: Elementin %1 sisältö ei täsmää määriteltyyn arvorajoitukseen.

en: Element %1 contains not allowed child content.
fi: Elementti %1 sisältää kielletyn lapsielementin.

en: Element %1 contains not allowed text content.
fi: Elementti %1 sisältää kielletyn tekstisisällön.

en: Element %1 cannot contain other elements, as it has fixed content.
fi: Elementti %1 ei voi sisältää muita elementtejä, koska sillä on kiinteä sisältö.

en: Element %1 is missing required attribute %2.
fi: Elementistä %1 puuttuu vaadittu attribuutti %2.

en: Attribute %1 does not match the attribute wildcard.
fi: Attribuutti %1 ei täsmää attribuuttijokerimerkkiin.

en: Declaration for attribute %1 does not exist.
fi: Esittelyä attribuutille %1 ei ole olemassa.

en: Element %1 contains two attributes of type %2.
fi: Elementti %1 sisältää kaksi %2-tyyppistä attribuuttia.

en: Attribute %1 contains invalid content.
fi: Attribuutti %1 sisältää virheellistä sisältöä.

en: Element %1 contains unknown attribute %2.
fi: Elementti %1 sisältää tuntemattomattoman attribuutin %2.

en: Content of attribute %1 does not match its type definition: %2.
fi: Attribuutin %1 sisältö ei täsmää sen tyyppimäärittelyyn: %2.

en: Content of attribute %1 does not match defined value constraint.
fi: Attribuutin sisältö %1 ei täsmää määriteltyyn arvon rajoitukseen.

en: Non-unique value found for constraint %1.
fi: Rajoituksesta %1 löydettiin arvo, joka ei ole ainutkertainen.

en: Key constraint %1 contains absent fields.
fi: Avainrajoitus %1 ei sisällä kaikkia kenttiä.

en: Key constraint %1 contains references nillable element %2.
fi: Avainrajoite %1 sisältää viitteen nillable-tyyppiseen elementtiin %2.

en: No referenced value found for key reference %1.
fi: Viitearvoa ei löytynyt avainviitteessä %1.

en: More than one value found for field %1.
fi: Useampi kuin yksi arvo löydettiin kentästä %1.

en: Field %1 has no simple type.
fi: Kenttä %1 ei ole yksinkertaista tyyppiä.

en: ID value '%1' is not unique.
fi: Tunnisteen arvo ”%1” ei ole ainutkertainen.

en: '%1' attribute contains invalid QName content: %2.
fi: ”%1”-attribuutti sisältää virheellistä QName-sisältöä: %2.

en: A zone offset must be in the range %1..%2 inclusive. %3 is out of range.
fi: Aluesiirroksen on oltava lukualueella %1..%2 (arvot mukaan lukien). %3 on lukualueen ulkopuolella.

en: %1 is not a whole number of minutes.
fi: %1 ei ole minuuttien kokoluku.

en: %1 is an invalid %2
fi: %1 on virheellinen %2

en: If the first argument is the empty sequence or a zero-length string (no namespace), a prefix cannot be specified. Prefix %1 was specified.
fi: Jos ensimmäinen argumentti on tyhjä sekvenssi tai nollapituinen merkkijono (ei nimiavaruutta), etuliitettä ei voida määritellä. Etuliite %1 oli määritelty.

en: It will not be possible to retrieve %1.
fi: Kohdetta %1 ei ole mahdollista noutaa.

en: The default collection is undefined
fi: Oletuskokoelma on määrittelemätön

en: %1 cannot be retrieved
fi: kohdetta %1 ei voi noutaa

en: The first argument to %1 cannot be of type %2.
fi: Ensimmäinen argumentti kohteelle %1 ei voi olla tyyppiä %2.

en: %1 must be followed by %2 or %3, not at the end of the replacement string.
fi: kohteen %1 on seurattava kohdetta %2 tai %3, ei korvausmerkkijonon lopussa.

en: In the replacement string, %1 must be followed by at least one digit when not escaped.
fi: Korvausmerkkijonossa kohdetta %1 on seurattava vähintään yksi numero silloin kun ei käytetä koodinvaihtomerkkejä.

en: In the replacement string, %1 can only be used to escape itself or %2, not %3
fi: Korvausmerkkijonossa kohdetta %1 voidaan käyttää vain itsensä koodinvaihtomerkkinä tai %2, ei %3

en: The first argument to %1 cannot be of type %2. It must be a numeric type, xs:yearMonthDuration or xs:dayTimeDuration.
fi: Ensimmäinen argumentti kohteelle %1 ei voi olla tyyppiä %2. Sen on oltava numeerinen tyyppi, xs:yearMonthDuration tai xs:dayTimeDuration.

en: The first argument to %1 cannot be of type %2. It must be of type %3, %4, or %5.
fi: Ensimmäinen argumentti kohteelle %1 ei voi olla tyyppiä %2. Sen on oltava tyyppiä %3, %4, tai %5.

en: The second argument to %1 cannot be of type %2. It must be of type %3, %4, or %5.
fi: Toinen argumentti kohteelle %1 ei voi olla tyyppiä %2. Sen on oltava tyyppiä %3, %4, tai %5.

en: %1 is not a valid XML 1.0 character.
fi: %1 ei ole kelvollinen XML 1.0 -merkki.

en: The URI cannot have a fragment
fi: URI ei voi olla osanen

en: The root node of the second argument to function %1 must be a document node. %2 is not a document node.
fi: Toisen argumentin juurisolmun funktiolle %1 on oltava asiakirjasolmu. %2 ei ole asiakirjasolmu.

en: If both values have zone offsets, they must have the same zone offset. %1 and %2 are not the same.
fi: Jos molemmilla arvoilla on aluesiirrokset, niiden on oltava sama aluesiirros. %1 ja %2 eivät ole samoja.

en: %1 was called.
fi: %1 kutsuttiin.

en: %1 matches newline characters
fi: %1 täsmää rivinvaihtomerkkeihin

en: %1 and %2 match the start and end of a line.
fi: %1 ja %2 täsmäävät rivin alkuun ja loppuun.

en: Matches are case insensitive
fi: Täsmäykset eivät erottele pien- ja suuraakkosia

en: Whitespace characters are removed, except when they appear in character classes
fi: Tyhjemerkit poistetaan, paitsi kun ne esiintyvät merkkiluokissa

en: %1 is an invalid regular expression pattern: %2
fi: %1 on virheellinen säännöllisen lausekkeen malli: %2

en: %1 is an invalid flag for regular expressions. Valid flags are:
fi: %1 on virheellinen lippu säännöllisille lausekkeille. Kelvollisia lippuja ovat:

en: The normalization form %1 is unsupported. The supported forms are %2, %3, %4, and %5, and none, i.e. the empty string (no normalization).
fi: Normeerausmuoto %1 on tukematon. Tuettuja muotoja ovat %2, %3, %4, %5, ja ”none”, ts. tyhjä merkkijono (ei normeerausta).

en: empty
fi: tyhjä

en: zero or one
fi: nolla tai yksi

en: exactly one
fi: tasan yksi

en: one or more
fi: yksi tai enemmän

en: zero or more
fi: nolla tai enemmän

en: Required type is %1, but %2 was found.
fi: Vaadittu tyyppi on %1, mutta löydettiin %2.

en: Promoting %1 to %2 may cause loss of precision.
fi: Korottaminen kohteesta %1 kohteeseen %2 voi johtaa tarkkuuden menetykseen.

en: The focus is undefined.
fi: Kohdistus on määrittämätön.

en: The item %1 did not match the required type %2.
fi: Alkio %1 ei täsmää vaadittuun tyyppiin %2.

en: Required cardinality is %1; got cardinality %2.
fi: Vaadittu kardinaliteetti on %1; saatiin kardinaliteetti %2.

en: Year %1 is invalid because it begins with %2.
fi: Vuosi %1 on virheellinen, koska se alkaa merkeillä %2.

en: Day %1 is outside the range %2..%3.
fi: Päivä %1 ei kuulu lukualueeseen %2..%3.

en: Month %1 is outside the range %2..%3.
fi: Kuukausi %1 ei kuulu lukualueeseen %2..%3.

en: Overflow: Can't represent date %1.
fi: Ylivuoto: Ei voi esittää päiväystä %1.

en: Day %1 is invalid for month %2.
fi: Päivä %1 ei käy kuukaudelle %2.

en: Time 24:%1:%2.%3 is invalid. Hour is 24, but minutes, seconds, and milliseconds are not all 0;
fi: Aika 24:%1:%2.%3 ei kelpaa. Tunti on 24, mutta minuutit, sekunnit ja millisekunnit eivät kaikki ole 0;

en: Time %1:%2:%3.%4 is invalid.
fi: Aika %1:%2:%3.%4 ei kelpaa.

en: Overflow: Date can't be represented.
fi: Ylivuoto: Päiväystä ei voi esittää.

en: At least one component must be present.
fi: Ainakin yhden osan on oltava läsnä.

en: At least one time component must appear after the %1-delimiter.
fi: Vähintään yhden ajan osan on esiinnyttävä %1-erottimen jälkeen.

en: Effective Boolean Value cannot be calculated for a sequence containing two or more atomic values.
fi: Todellista totuusarvoa ei voida laskea kaksi tai useampia atomisia arvoja sisältävälle sekvenssille.

en: A value of type %1 cannot have an Effective Boolean Value.
fi: Tyypin %1 arvolla ei voi olla todellista totuusarvoa.

en: Integer division (%1) by zero (%2) is undefined.
fi: Kokonaislukujako (%1) nollalla (%2) on määrittelemätön.

en: Division (%1) by zero (%2) is undefined.
fi: Jako (%1) nollalla (%2) on määrittelemätön.

en: Modulus division (%1) by zero (%2) is undefined.
fi: Jakojäännöksen jako (%1) nollalla (%2) on määrittelemätön.

en: Dividing a value of type %1 by %2 (not-a-number) is not allowed.
fi: Tyypin %1 arvon jako ei-luvulla %2 ei ole sallittua.

en: Dividing a value of type %1 by %2 or %3 (plus or minus zero) is not allowed.
fi: Tyypin %1 arvon jakoa %2:lla tai %3:lla (plus tai miinus nolla) ei ole sallittu.

en: Multiplication of a value of type %1 by %2 or %3 (plus or minus infinity) is not allowed.
fi: Tyypin %1 arvon kertomista %2:lla tai %3:lla (plus tai miinus äärettömyys) ei ole sallittua.

en: No operand in an integer division, %1, can be %2.
fi: Kokonaislukujaossa ei ole operandia, %1, voi olla %2.

en: The first operand in an integer division, %1, cannot be infinity (%2).
fi: Ensimmäinen operandi kokonaislukujaossa, %1, ei voi olla ääretön (%2).

en: The second operand in a division, %1, cannot be zero (%2).
fi: Toinen operandi kokonaislukujaossa, %1, ei voi olla nolla (%2).

en: A value of type %1 must contain an even number of digits. The value %2 does not.
fi: Tyypin %1 arvon tulee sisältää parillinen määrä numeroita, arvo %2 ei sisällä.

en: %1 is not valid as a value of type %2.
fi: %1 ei kelpaa tyypin %2 arvoksi.

en: It's not possible to add attributes after any other kind of node.
fi: Attribuutteja ei ole mahdollista lisätä muunlaisten solmujen jälkeen.

en: An attribute by name %1 has already been created.
fi: Attribuutti nimellä %1 on jo luotu.

en: %1 is an unsupported encoding.
fi: %1 on tukematon koodaus.

en: %1 contains octets which are disallowed in the requested encoding %2.
fi: %1 sisältää oktetteja, jotka eivät ole sallittuja pyydetyssä koodauksessa %2.

en: The codepoint %1, occurring in %2 using encoding %3, is an invalid XML character.
fi: Koodipiste %1, joka tapahtui kohteessa %2 ja joka käyttää koodausta %3, on virheellinen XML-merkki.

en: An %1-attribute with value %2 has already been declared.
fi: Attribuutin %1 arvo %2 on jo esitelty.

en: An %1-attribute must have a valid %2 as value, which %3 isn't.
fi: Attribuutin %1 on oltava kelvollinen %2 arvona, mitä %3 ei ole.

en: Network timeout.
fi: Verkon aikakatkaisu.

en: Warning in %1, at line %2, column %3: %4
fi: Varoitus tiedostossa %1 rivillä %2 sarakkeessa %3: %4

en: Warning in %1: %2
fi: Varoitus tiedostossa %1: %2

en: Unknown location
fi: Tuntematon sijainti

en: Error %1 in %2, at line %3, column %4: %5
fi: Virhe %1 tiedostossa %2 rivillä %3 sarakkeessa %4: %5

en: Error %1 in %2: %3
fi: Virhe %1 tiedostossa %2: %3

en: Element %1 can't be serialized because it appears outside the document element.
fi: Elementtiä %1 ei voi sarjoittaa, koska se esiintyy asiakirjaelementin ulkopuolella.

en: Attribute %1 can't be serialized because it appears at the top level.
fi: Määritettä %1 ei voi sarjoittaa, koska se esiintyy ylimmällä tasolla.

en: No namespace binding exists for the prefix %1
fi: Etuliitteeseen %1 ei ole mitään nimiavaruussidontaa

en: The data of a processing instruction cannot contain the string %1
fi: Käsittelykäskyn tiedot eivät voi sisältää merkkijonoa %1

en: The last step in a path must contain either nodes or atomic values. It cannot be a mixture between the two.
fi: Viimeisen askeleen kansiopolussa on koostuttava joko solmuista tai atomisista arvoista. Näitä kahta ei voi sekoittaa keskenään.

en: A library module cannot be evaluated directly. It must be imported from a main module.
fi: Kirjastomoduulia ei voida arvioida suoraan. Se on tuotava päämoduulista.

en: No template by name %1 exists.
fi: Mallipohjaa nimeltä %1 ei ole olemassa.

en: A comment cannot contain %1
fi: Kommentti ei voi sisältää merkkijonoa %1

en: A comment cannot end with a %1.
fi: Kommentti ei voi päättyä merkkijonoon %1.

en: The namespace URI in the name for a computed attribute cannot be %1.
fi: Nimiavaruuden URI lasketun määritteen nimessä ei voi olla %1.

en: The name for a computed attribute cannot have the namespace URI %1 with the local name %2.
fi: Lasketun määritteen nimi ei voi sisältää nimiavaruuden URIa %1 paikallisen nimen %2 kanssa.

en: In a namespace constructor, the value for a namespace cannot be an empty string.
fi: Nimiavaruuskonstruktorissa nimiarvon arvo ei voi olla tyhjä merkkijono.

en: The prefix must be a valid %1, which %2 is not.
fi: Etuliitteen on oltava kelvollinen %1, mitä %2 ei ole.

en: The prefix %1 cannot be bound.
fi: Etuliitettä %1 ei voi sitoa.

en: Only the prefix %1 can be bound to %2 and vice versa.
fi: Vain etuliite %1 voidaan sitoa kohteeseen %2 ja päin vastoin.

en: Type error in cast, expected %1, received %2.
fi: Tyyppivirhe muunnoksessa: odotettiin %1, saatiin %2.

en: When casting to %1 or types derived from it, the source value must be of the same type, or it must be a string literal. Type %2 is not allowed.
fi: Tyyppiin %1 tai sen johdannaisiin muunnettaessa lähdearvon on oltava samaa tyyppiä tai merkkijonoliteraali. Tyyppiä %2 ei sallita.

en: A value of type %1 cannot be a predicate. A predicate must have either a numeric type or an Effective Boolean Value type.
fi: Tyypin %1 arvo ei voi olla predikaatti. Predikaatin on oltava joko numeerinen tai todellinen totuusarvotyyppi.

en: A positional predicate must evaluate to a single numeric value.
fi: Sijaintipredikaatti on arvioitava yhdeksi numeeriseksi arvoksi.

en: No comparisons can be done involving the type %1.
fi: Tyypin %1 sisältäviä vertailuja ei voi tehdä.

en: Operator %1 is not available between atomic values of type %2 and %3.
fi: Operaattori %1 ei ole käytettävissä tyyppien %2 ja %3 atomisten arvojen välillä.

en: Ambiguous rule match.
fi: Sääntötäsmäys ei ole yksiselitteinen.

en: An attribute node cannot be a child of a document node. Therefore, the attribute %1 is out of place.
fi: Attribuuttisolmu ei voi olla asiakirjasolmun lapsi. Siksi attribuutti %1 ei ole oikealla paikalla.

en: No casting is possible with %1 as the target type.
fi: Muunnos ei ole mahdollinen kohdetyyppiin %1.

en: It is not possible to cast from %1 to %2.
fi: Tyypistä %1 ei voi muuntaa tyyppiin %2.

en: Casting to %1 is not possible because it is an abstract type, and can therefore never be instantiated.
fi: Muunnos tyyppiin %1 ei ole mahdollista, koska se on abstrakti tyyppi ja siitä ei voi siksi koskaan tehdä ilmentymää.

en: It's not possible to cast the value %1 of type %2 to %3
fi: Tyypin %2 arvoa %1 ei voi muuntaa tyyppiin %3

en: Failure when casting from %1 to %2: %3
fi: Virhe muunnettaessa tyypistä %1 tyyppiin %2: %3

en: Operator %1 cannot be used on type %2.
fi: Operaattoria %1 ei voi käyttää tyyppiin %2.

en: Operator %1 cannot be used on atomic values of type %2 and %3.
fi: Operaattoria %1 ei voi käyttää tyyppien %2 ja %3 atomisiin arvoihin.

en: Circularity detected
fi: Havaittu kiertoa takaisin

en: The parameter %1 is passed, but no corresponding %2 exists.
fi: Parametri %1 välitettiin, mutta täsmäävää %2 ei ole olemassa.

en: The parameter %1 is required, but no corresponding %2 is supplied.
fi: Parametria %1 vaadittiin, mutta täsmäävää %2 ei ole tarjottu.
