knotify4 - en to fr translation catalogue (13 entries)

en: Devices notification
fr: Notification des périphériques

en: Could not mount the following device: %1
fr: Impossible de monter le périphérique : %1

en: Could not unmount the following device: %1
    One or more files on this device are open within an application
fr: Impossible de libérer le périphérique : %1
    Un ou plusieurs fichiers présents sur ce périphérique sont ouverts dans une application

[ctx: The term "remove" here means "physically disconnect the device from the computer", whereas "safely" means "without risk of data loss"]
en: The following device can now be safely removed: %1
fr: Le périphérique suivant peut désormais être retiré en toute sécurité : %1

en: Could not eject the following device: %1
    One or more files on this device are open within an application
fr: Impossible de retirer le périphérique : %1
    Un ou plusieurs fichiers présents sur ce périphérique sont ouverts dans une application

en: The following device can now be safely removed: %1
fr: Le périphérique suivant peut désormais être retiré en toute sécurité : %1

en: KDE Notification Daemon
fr: Serveur de notification de KDE

en: (C) 1997-2008, KDE Developers
fr: (C) 1997-2008, les développeurs de KDE

en: Current Maintainer
fr: Mainteneur actuel

en: Previous Maintainer
fr: Mainteneur précédent

en: Sound support
fr: Prise en charge du son

en: Porting to KDE 4
fr: Portage vers KDE 4

en: Starting Jovie Text-to-Speech Service Failed
fr: Échec du démarrage du service de synthèse vocale « Jovie »
