kded_phononserver - en to fr translation catalogue (17 entries)

en: Invalid Driver
fr: Pilote non valable

en: Jack
fr: Prise

en: <html>This device is currently not available (either it is unplugged or the driver is not loaded).</html>
fr: <html>Ce périphérique est actuellement indisponible (soit il est débranché, soit son pilote n'est pas chargé).</html>

[ctx: The first argument is name of the driver/sound subsystem. The second argument is the device identifier]
en: <li>%1: %2</li>
fr: <li>%1 : %2</li>

en: <html>This will try the following devices and use the first that works: <ol>%1</ol></html>
fr: <html>Cela essaiera les périphériques suivants et utilisera le premier qui fonctionne : <ol>%1</ol></html>

[ctx: unknown sound card]
en: Unknown
fr: Inconnu

en: Output: %1
fr: Sortie : %1

en: Capture: %1
fr: Capture : %1

en: Video: %1
fr: Vidéo : %1

en: Removed Sound Devices
fr: Périphériques de son enlevés

en: Removed Video Devices
fr: Périphériques vidéos enlevés

en: Forget about the sound devices.
fr: Ne plus tenir compte des périphériques de son.

en: Forget about the video devices
fr: Ne plus tenir compte des périphériques vidéos.

[ctx: short string for a button, it opens the Phonon page of System Settings]
en: Manage Devices
fr: Gérer les périphériques

en: Open the System Settings page for device configuration where you can manually remove disconnected devices from the cache.
fr: Ouvrez la configuration des périphériques du panneau de Configuration du Système dans laquelle vous pouvez effacer les périphériques déconnectés du cache.

en: <html><p>KDE detected that one or more internal devices were removed.</p><p><b>Do you want KDE to permanently forget about these devices?</b></p><p>This is the list of devices KDE thinks can be removed:<ul><li>%1</li></ul></p></html>
fr: <html><p>KDE a détecté qu'un ou plusieurs périphériques internes ont été enlevés. </p><p><b>Voulez-vous que KDE oublie ces périphériques de façon permanente ? </b></p><p>Voici la liste des périphériques que KDE pense devoir être enlevés : <ul><li>%1</li></ul></p></html>

en: Do not ask again for these devices
fr: Ne plus poser la question pour ces périphériques
