plasmapkg - en to fr translation catalogue (50 entries)

en: Install, list, remove Plasma packages
fr: Installer, afficher et supprimer des paquets pour Plasma

en: Addon Name
fr: Nom de module

en: Service Type
fr: Type de service

en: Path
fr: Emplacement

en: Package types that are installable with this tool:
fr: Les types de paquets installables avec cet outil :

en: Built in:
fr: Compilé par :

en: DataEngine
fr: Moteur de recherche

en: Layout Template
fr: Modèle de disposition

en: Plasmoid
fr: Composant graphique

en: Runner
fr: Lanceur

en: Theme
fr: Thème

en: Wallpaper Images
fr: Images de fond d'écran

en: Wallpaper Plugin
fr: Module de fond d'écran

en: KWin Effect
fr: Effet KWin

en: KWin Window Switcher
fr: Changeur de fenêtre KWin

en: KWin Script
fr: Script KWin

en: Provided by plugins:
fr: Fourni par les modules externes :

en: Provided by .desktop files:
fr: Fourni par les fichiers « .desktop » :

en: Plasma Package Manager
fr: Gestionnaire de paquets pour Plasma

en: Original author
fr: Auteur originel

[ctx: Do not translate <path>]
en: Generate a SHA1 hash for the package at <path>
fr: Générer un hachage SHA1 pour le paquet à <path>

en: For install or remove, operates on packages installed for all users.
fr: Cela fonctionne pour l'installation ou la suppression des paquets installés pour tous les utilisateurs.

[ctx: theme, wallpaper, etc. are keywords, but they may be translated, as both versions are recognized by the application (if translated, should be same as messages with 'package type' context below)]
en: The type of package, e.g. theme, wallpaper, plasmoid, dataengine, runner, layout-template, etc.
fr: Le type du paquet, par exemple, thème, fond d'écran, composant graphique, moteur de recherche, lanceur, modèle de disposition, etc.

[ctx: Do not translate <path>]
en: Install the package at <path>
fr: Installer le paquet à <path>

[ctx: Do not translate <path>]
en: Upgrade the package at <path>
fr: Mettre à jour le paquet à <path>

en: List installed packages
fr: Lister les paquets installés

en: lists all known Package types that can be installed
fr: liste l'ensemble des types de paquets pouvant être installés

[ctx: Do not translate <name>]
en: Remove the package named <name>
fr: Supprimer le paquet nommé <name>

en: Absolute path to the package root. If not supplied, then the standard data directories for this KDE session will be searched instead.
fr: Emplacement absolu de la racine des paquets. Si ce champ est omis, alors, les dossiers standards de données de cette session KDE seront utilisés.

en: Failed to generate a Package hash for %1
fr: Impossible de générer un hachage de paquet pour %1

en: SHA1 hash for Package at %1: '%2'
fr: Hachage SHA1 pour le paquet à %1 : %2

[ctx: package type]
en: wallpaper
fr: fond-d'écran

[ctx: package type]
en: plasmoid
fr: composant-graphique

[ctx: package type]
en: theme
fr: thème

[ctx: package type]
en: dataengine
fr: moteur-de-recherche

[ctx: package type]
en: runner
fr: lanceur

[ctx: package type]
en: wallpaperplugin
fr: module-externe-pour-fond-d'écran

[ctx: package type]
en: layout-template
fr: modèle-de-disposition

[ctx: package type]
en: kwineffect
fr: effet-kwin

[ctx: package type]
en: windowswitcher
fr: changeur-de-fenêtre

[ctx: package type]
en: kwinscript
fr: script-kwin

en: Could not find a suitable installer for package of type %1
fr: Impossible de charger un installateur pour un paquet de type %1

en: Could not load installer for package of type %1. Error reported was: %2
fr: Impossible de charger un installateur pour un paquet de type %1. L'erreur reportée était : %2

[ctx: The user entered conflicting options packageroot and global, this is the error message telling the user he can use only one]
en: The packageroot and global options conflict each other, please select only one.
fr: Les options globales et de « package-root » sont en conflit. Veuillez n'en sélectionner qu'une seule.

en: Successfully removed %1
fr: Suppression réussie de %1

en: Removal of %1 failed.
fr: La suppression de %1 a échoué.

en: Plugin %1 is not installed now.
fr: Le module externe %1 n'est pas installé actuellement.

en: Successfully installed %1
fr: Installation réussie de %1

en: Installation of %1 failed.
fr: L'installation de %1 a échoué.

[ctx: No option was given, this is the error message telling the user he needs at least one, do not translate install, remove, upgrade nor list]
en: One of install, remove, upgrade or list is required.
fr: L'une des actions suivantes est requise : « install », « remove », « upgrade » ou « list ».
