kcm_activities - en to fr translation catalogue (20 entries)

en: Activities
fr: Activités

en: (c) 2012 Ivan Cukic
fr: ©2012 Ivan Čukić

en: Available Features
fr: Fonctionnalités disponibles

en: Plugins
fr: Modules externes

[ctx: unit of time. months to keep the history]
en:  month |  months
fr[0]:  mois
fr[1]:  mois

[ctx: for in 'keep history for 5 months']
en: for
fr: pendant

[ctx: unlimited number of months]
en: forever
fr: indéfiniment

en: Forget the last hour
fr: Oublier la dernière heure

en: Forget the last two hours
fr: Oublier les deux dernières heures

en: Forget a day
fr: Oublier un jour

en: Forget everything
fr: Oublier tout

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkEnableActivities)
en: Enable activities management
fr: Activer la gestion des activités

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Privacy
fr: Respect de la vie privée

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelRememberDocuments)
en: Remember opened documents:
fr: Mémoriser les documents ouverts :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioRememberAllApplications)
en: For all applications
fr: Pour toutes les applications

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioDontRememberApplications)
en: Do not remember
fr: Ne pas mémoriser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioRememberSpecificApplications)
en: Only for specific applications
fr: Uniquement pour des applications spécifiques

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelKeepHistory)
en: Keep history
fr: Conserver l'historique

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonClearRecentHistory)
en: Clear recent history
fr: Effacer l'historique récent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBlacklistAllNotOnList)
en: Blacklist all applications not on this list
fr: Mettre en liste noire toutes les applications ne figurant pas sur cette liste
